PDA

View Full Version : Κωνικά Πολυτρύπανα



vaska
28/12/2019, 09:39
Ανοίγω νέο θέμα μιας και δεν έχουμε κουβεντιάσει καθόλου για αυτά (αν δεν με απατάει η μνήμη μου). Τα έχω χρειαστεί σε διάφορες δουλειές και δεν έχω. Δίνω λύσεις κάθε φορά με ότι μέσα διαθέτω αλλά πραγματικά αν τα είχα θα μου έλυναν τα χέρια. Από απλή διάτρηση σε συγκεκριμένη διάμετρο έως και διάτρηση σε campinet network rack για να περάσω τα καλώδια από κει που με βολεύουν και όχι απαραίτητα από εκεί που έχει προβλέψει ο κατασκευαστής που πολλές φορές είναι δυσπρόσιτο.
Θέλω λοιπόν διαφόρων διαμετρημάτων τρυπάνια και καλής ποιότητας, να μπορώ να τρυπάω και σκληρά υλικά χωρίς πρόβλημα.
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους τρυπάνια και αν ναι έχει κάτι να προτείνει?? Διάμετρος από 4mm έως και 50mm, σκληρότητες υλικών διάφορες. Αν θα είναι εξάγωνο ή στρογγυλό το στέλεχος που πιάνει στο τρυπάνι δεν με απασχολεί έχω όλων των ειδών δράπανα και τσοκ.

STF
29/12/2019, 20:16
Έχω κάτι τρυπάνια φτερού που είναι για ξύλο σε διάφορες διαστάσεις (κάνουν και για μαλακό πλαστικό). Επίσης είχα και δυο καλά ποτηρό-τρύπανα για μέταλλο, το ένα που ήταν σε μέγεθος 1 ίντσας το έχασα πια (πήγε δανεικό και αγύριστο), το άλλο αν θυμάμαι καλά το πήρα εκ των υστέρων στα 16mm (το έχω ακόμη ευτυχώς).
Με ενδιαφέρει η συζήτηση όμως και για τα κωνοειδή.... σου κάνω παρέα!

https://media.giphy.com/media/3oGRFGmtIJe1AZFDtm/giphy.gif

bros400pgm
29/12/2019, 20:22
Το μονο κακο που εχω βρει, ειναι η μυτη τους, η οποια φθειρεται αντιστροφως αναλογα των αλλων διαμετρηματων. Φυσικα ειμαστε και λιγο Ουνοι στην δουλεια :lol::lol::lol:

vaska
29/12/2019, 22:10
Ποιας εταιρίας χρησιμοποιείτε;; Υπάρχουν ποιότητες με ανάλογο κόστος. Εγώ δεν θα κάνω καθημερινή χρήση οπότε λογικά μια καλή ποιότητα θα μου κρατήσει. Επίσης βλέπω βιντεάκια και τα περισσότερα έχουν 3 διαφορετικά τρυπανια. Αξίζει τον κόπο και το χρήμα ή πας κατευθείαν στο μεγάλο;

vaska
29/12/2019, 22:12
Έχω κάτι τρυπάνια φτερού που είναι για ξύλο σε διάφορες διαστάσεις (κάνουν και για μαλακό πλαστικό). Επίσης είχα και δυο καλά ποτηρό-τρύπανα για μέταλλο, το ένα που ήταν σε μέγεθος 1 ίντσας το έχασα πια (πήγε δανεικό και αγύριστο), το άλλο αν θυμάμαι καλά το πήρα εκ των υστέρων στα 16mm (το έχω ακόμη ευτυχώς).
Με ενδιαφέρει η συζήτηση όμως και για τα κωνοειδή.... σου κάνω παρέα!

https://media.giphy.com/media/3oGRFGmtIJe1AZFDtm/giphy.gif
Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις. Τα κωνικά κάνουν αυτή ακριβώς την δουλειά παιχνιδάκι

OldMan
30/12/2019, 13:11
Billy, εχω αυτο https://www.musikding.de/HSS-step-drill-4-32mm καμια 5-6 χρόνια χωρίς κανενα προβλημα, αλλα τρυπαω μονο αλουμινιο (και σκληρο πλαστικο)..
Λιγο τσιμπημενη η τιμη του ( το 4 - 22mm ειναι αρκετα φθηνοτερο..)..
Δεν εχω βρει μεχρι 50mm αλλα ψιλιαζομαι οτι, αν υπαρχει, θα θελει τουλαχιστον 13αρι τσοκ, οπότε οι μικρες διαμετροι ειναι λιγο επιφοβες..


Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις. Τα κωνικά κάνουν αυτή ακριβώς την δουλειά παιχνιδάκι
Λιγοτερο απο ενα τεταρτακι, μαζι με το μετρημα και πονταρισμα..;)

bros400pgm
30/12/2019, 17:14
Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις.

Βιδώνουμε μαζί με το μεγαλυτερο ποτηροτρυπανο και το μικρότερο, μέχρι να κεντραρουμε ;)


Ps. Benmann, pasco κατι , και κάνα 2 άλα, από αγ.Ανδρεου. Βέβαια, επαναλαμβάνω, είμαστε λίγο Ούννοι. Το makita 32mm ποτηροτρυπανο για ινοξ και λοιπά, μόνο με λάδι κοπης: ετσουξαν τα 70€ βλεπεις :lol:

o_gavros
30/12/2019, 22:45
τα ποτηροτρύπανα (όταν κόβουν σίδερο) νομίζω καλό είναι ασχετως διαμέτρου, να συνοδεύονται με κάποιου είδους λιπαντικό κοπής.
Επίσης λογικό να τσούζει αυτό για ίνοξ.

Είχα ανοιξει πρόσφατα μαζεμένες ~40-50 τρύπες σε κατοστάρι κοιλοδοκό, με ένα ήδη ταλαιπωρημένο ποτηροτρύπανο Μιλγουόκι Φ25. Κοπής λαδι δεν είχα τότε, αλλά του έριχνα βαλβολίνη με το λαδικο και η δουλειά έγινε άκοπα.

Κωνικο, ενα παρόμοιο με του παλιόγερα έχω κι εγω και ανοίγω συνηθως λαμαρίνα 1,1/4". Δε μασάει.
θα το τσεκάρω γιατι μου κίνησες την περιέργεια.

vaska
30/12/2019, 22:57
Billy, εχω αυτο https://www.musikding.de/HSS-step-drill-4-32mm καμια 5-6 χρόνια χωρίς κανενα προβλημα, αλλα τρυπαω μονο αλουμινιο (και σκληρο πλαστικο)..
Λιγο τσιμπημενη η τιμη του ( το 4 - 22mm ειναι αρκετα φθηνοτερο..)..
Δεν εχω βρει μεχρι 50mm αλλα ψιλιαζομαι οτι, αν υπαρχει, θα θελει τουλαχιστον 13αρι τσοκ, οπότε οι μικρες διαμετροι ειναι λιγο επιφοβες..


Λιγοτερο απο ενα τεταρτακι, μαζι με το μετρημα και πονταρισμα..;)

Καλά και 44 Χιλ να είναι μάλλον με καλύπτει. Είμαι λίγο της υπερβολής και ζητάω 50αρι γιατί είμαι και λίγο γκαντέμης. Μια τσάντα εργαλεία να έχω θα χρειαστώ αυτό που λείπει.



Βιδώνουμε μαζί με το μεγαλυτερο ποτηροτρυπανο και το μικρότερο, μέχρι να κεντραρουμε ;)


Ps. Benmann, pasco κατι , και κάνα 2 άλα, από αγ.Ανδρεου. Βέβαια, επαναλαμβάνω, είμαστε λίγο Ούννοι. Το makita 32mm ποτηροτρυπανο για ινοξ και λοιπά, μόνο με λάδι κοπης: ετσουξαν τα 70€ βλεπεις :lol:

Καλά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Να κάθομαι να βιωνω 2ποτηροτρυπανα στην τιμή του ενός χαχαχα. Μπααα κωνικο και όλα καλα.

Ευχαριστω όλους όσους ασχολήθηκαν. Θα προβώ σε αγορά

Coyote.V
31/12/2019, 16:52
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τ πάχος που θες να τρυπήσεις εκτός από το φάρδος... υπάρχουν κωνικά με διάφορα στεπ (σκαλοπάτια) δηλαδή για πάχος λαμαρίνας 3 χιλ δεν κάνει αυτό που έβαλε ο oldman γιατί έχει στεπ 2mm...

vaska
31/12/2019, 18:22
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τ πάχος που θες να τρυπήσεις εκτός από το φάρδος... υπάρχουν κωνικά με διάφορα στεπ (σκαλοπάτια) δηλαδή για πάχος λαμαρίνας 3 χιλ δεν κάνει αυτό που έβαλε ο oldman γιατί έχει στεπ 2mm...
Σωστό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα χρειαστεί να τρυπησω. Αν και νομίζω ότι σχετικά εύκολα λύνεται το πρόβλημα. Τρύπας και από την απέναντι μεριά (αν σου δίνει χέρι) κι έτσι διπλασιάζεις το βήμα. Πάντως σωστή η παρατήρηση σου. Θα το κοιτάξω

OldMan
03/01/2020, 11:52
Σωστό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα χρειαστεί να τρυπησω.

Κοκκαλιαρη, θα σΕ ελεγα καμια κουβεντα τωρα αλλα αϊντε χρονιαρες μερες..
(και ηταν και πολυς ο παστουρμας..)

Steps μικροτερα απο 2mm πολυ δυσκολα θα βρεις..
(το 1mm τρύπημα σε ακτινα ειναι ειναι οριακο για κοψιμο και οχι "ξεχειλωμα"..)

Υ.Γ.
Κανονισε να θες και τπτ περιεργες διαμετρους, οπως 3.2mm ή 5.5mm..:smokin:

vaska
03/01/2020, 14:42
Κοκκαλιαρη, θα σΕ ελεγα καμια κουβεντα τωρα αλλα αϊντε χρονιαρες μερες..
(και ηταν και πολυς ο παστουρμας..)

Steps μικροτερα απο 2mm πολυ δυσκολα θα βρεις..
(το 1mm τρύπημα σε ακτινα ειναι ειναι οριακο για κοψιμο και οχι "ξεχειλωμα"..)

Υ.Γ.
Κανονισε να θες και τπτ περιεργες διαμετρους, οπως 3.2mm ή 5.5mm..:smokin:


Όχι μωρέ, για 3mm step έλεγα και νορμάλ διαμέτρους

vaska
24/01/2020, 13:23
Νταξ πέρασα σήμερα από τον τοπικό λεβέντη (καλά έκανα και το απέφευγα, με έτρωγε όμως ο πισινός μου καθώς φαίνεται) και ρώτησα. Μου είπε για μία εξωτική μάρκα που δεν συγκράτησα, που είναι η κορυφή όλων μου είπε και κάνει 120++ μου είπε. Έχει και μια μπλε επίστρωση (νομίζω carbide την είπε - κάποιου είδους καρβίδιο μάλλον) που δίνει περισσότερη αντοχή ακόμα και από το τιτάνιο είπε.
Εκεί κάπου φτερούγισε η καρδούλα μου. Έως 36mm και με step περίπου 4 mm.
OK Θα περιμένω το τζοκερ

OldMan
24/01/2020, 14:17
Ρε Billy, παρε ενα καλο ποτηροτρύπανο (καλυτερα με ελατήριο στον κεντραδορο, μια και θα κοβεις λαμαρινα) στη μεγαλυτερη διασταση που μπορεί να χρειαστείς και ελαστικες ή πλαστικες ταπες στην ιδια εξωτερικη διαμετρο και ανοιγε κεντρικη τρύπα σ' αυτες οτι διασταση γουσταρεις..

Θα χώσεις 120++€ για κατι που πρακτικα ειναι ασύμφορο..??

Το "πρακτικα" εχει να κανει και με την μη απαραιτητη (αλλα, αναγκαστικη λογω μορφης) φθορα ολων των μικροτερων διαμετρων μεχρι την εκαστοτε επιθυμητή.

vaska
24/01/2020, 14:23
Ρε Billy, παρε ενα καλο ποτηροτρύπανο (καλυτερα με ελατήριο στον κεντραδορο, μια και θα κοβεις λαμαρινα) στη μεγαλυτερη διασταση που μπορεί να χρειαστείς και ελαστικες ή πλαστικες ταπες στην ιδια εξωτερικη διαμετρο και ανοιγε κεντρικη τρύπα σ' αυτες οτι διασταση γουσταρεις..

Θα χώσεις 120++€ για κατι που πρακτικα ειναι ασύμφορο..??

Το "πρακτικα" εχει να κανει και με την μη απαραιτητη (αλλα, αναγκαστικη λογω μορφης) φθορα ολων των μικροτερων διαμετρων μεχρι την εκαστοτε επιθυμητή.

Σωστά τα λες. Σωστά και σοφά αλλά δεν βολεύει πάντα το ποτηροτρύπανο άσε που είναι και χρονοβόρα η χρήση του, με τα βάλε βγάλε τάπες ή άλλαξε διάμετρο τρυπανιού. Μάλλον θα κάνω λίγο έκπτωση στην ποιότητα και θα πέσω στα 60-65 έουρα. Δεν θα πάρω αυτό με την εξωτική επίστρωση αλλά ένα καλής ποιότητας της ίδια εταιρίας

OldMan
24/01/2020, 14:27
αλλά δεν βολεύει πάντα το ποτηροτρύπανο άσε που είναι και χρονοβόρα η χρήση του, με τα βάλε βγάλε τάπες ή άλλαξε διάμετρο τρυπανιού.

Ααααα εισαι και γκαΖμας και δεν καταλαβαινεις ιτσ μπιτ τι σε λεγω, για...

ΕΝΑ ποτητρύπανο θα εχεις (fix) και ΜΙΑ διασταση απο τάπες..
(απλα θα τρυπας το κεντρο της ταπας στην διασταση που χρειαζονται τα καλωδια..)

vaska
24/01/2020, 15:04
Ααααα εισαι και γκαΖμας και δεν καταλαβαινεις ιτσ μπιτ τι σε λεγω, για...

ΕΝΑ ποτητρύπανο θα εχεις (fix) και ΜΙΑ διασταση απο τάπες..
(απλα θα τρυπας το κεντρο της ταπας στην διασταση που χρειαζονται τα καλωδια..)


Μπρε γκάμπλα μου κατάλαβα αλλά αγχώνομαι ρε Αντώνη με τα δόντια του ποτηροτρύπανου δίπλα σε καλώδια και πολλές φορές τα καλώδια είναι ήδη μέσα στην καμπίνα και μερικά από αυτά λόγω αλλαγής διάταξης πρέπει να οδηγηθούν σε άλλη μεριά περνώντας μέσα από άλλη τρύπα. Δεν ξέρω θα δω και θα πράξω αναλόγως.

OldMan
24/01/2020, 16:46
Δουλευε μονο ασυρματα δικτυα τοτενες....:p

o_gavros
24/01/2020, 20:08
γιατι πρεπει να κοιτας μόνο τη φερρραρι;
θα κανεις τη δουλειά σου και με ενα του 20ρικου.
και όοοοταν (ή άμα) λιώσει, θα παρεις αλλο.

STF
24/01/2020, 20:49
Δε μας καταλαβαίνουν ρε vaska...

:D

vaska
24/01/2020, 22:54
γιατι πρεπει να κοιτας μόνο τη φερρραρι;
θα κανεις τη δουλειά σου και με ενα του 20ρικου.
και όοοοταν (ή άμα) λιώσει, θα παρεις αλλο.

Του 20άρικου δεν παίρνω γιατί το έχω δει το έργο, να μένεις χωρίς εργαλείο πάνω στην δουλειά. Θα πάρω το άλλο ψιψιψνί - κοκοκοψο της ίδια εταιρίας χωρίς το μπλε καρβίδιο που εκτοξεύει την τιμή.


Δε μας καταλαβαίνουν ρε vaska...

:D

Η πετρια είναι πετριά

Bowleno
24/01/2020, 22:55
Είναι και Παρασκευή, τα τσίπουρα έχουν πάρει φωτιά...:D

camen
26/01/2020, 11:44
Λογικα σου προτεινε της karnash ή οπως σκατα γραφεται.

o_gavros
26/01/2020, 12:28
Ωρε βασκα,δε σου είπα πάρε το φτηνότερο με των πέντε.
Με 20-25€ θα βρεις μια χαρά αξιοπρεπέστατο.

MISKIN
27/01/2020, 10:22
414553

414554

414555

414556

414557

andreastwin
27/01/2020, 11:27
vaska καποτε χρειαστικα να τρυπησω κατι πολυ σκληρω που ακομα και τα κοβαλτιου καλης ποιοτητας ελιωναν στην μυτη. Παω σε μηχανουργειο για να το τρυπησουν αυτη, ψαχνει το νουμερο τρυπανιου που ηθελε και δεν το εβρισκε, και μου σκαει την μαγικη λεξει, πηγενε στα βιομηχανικα και παρε τρυπανι τις BOSCH για μπετο με βαμενη την μυτη του μπλε. ο μηχανουργος μου ειπε οτι τρυπαει ακομα και ρουλεμαν. αλλα θελει ελαφρος τροχισμα για να κοβει αμεσα. το δοκιμασα και απλα gamai .