PDA

View Full Version : αξιζει να αγορασω vstrom650 με 100.000 χιλιομ?



soundgarden
30/12/2019, 09:41
Γεια σας μετα απ ψαξιμο κατεληξα να θελω να αγορασω μια strom 650 μεταχειρισμενη μιας και διαθετω κοντα στα 3000 οι πιο πολλες ειναι πανω απο 100000η κοντα αν ειναι λιγο πιο κατω στα 900000 αξιζει τα λευτα θα βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα αν ειναι καλοσυντηρημενη με αλαγη λαδιων τακτικα κτλπ? τι εντυπωσεις εχετε εχω βρει μια του 2009 με 100 χλμ στα 3300 και μετα ειναι του 2007 με ιδια χιλιομετρα η με 90000 στα 2800.δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανες οτι εχω ψαξει τελευταια μονο αυτην που χλβαδιαζω παντως τα εχει αλαγμενα τακακια δισκοπλακες εκτος απο αμορτισερ.
Γι πειτε τις γνωσεις σας να εχω και εγω μια γενικη αποψη.
πιο πολυ την θελω για εθνικη οδο και λιγο στην αθηνα

doctor_john
30/12/2019, 10:12
Αν είναι με ενημερωμένο βιβλίο service και με την προβλεπόμενη συντήρηση..
Απο εκεί και πέρα ο μηχανικός σου θα κρίνει την χρήση που έχει γίνει και αν αξίζει.

Δεν περιμένω προβλήματα απο το συγκεκριμένο, απλά να είσαι προσεκτικός στην επιλογή σου.

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/12/2019, 10:21
Ενα στρωμα με 100.000 χλμ μπορει, πιθανοτατα δηλαδη, να ειναι λιγοτερο βρασμενο απο ενα Gsxr με 20000χλμ πχ
Κανεις δε πηρε στρωμα για να το καψει. Δε μιλαμε για TDM, που ειναι ο ορισμος του καγκουροκλαρινογαμπρουγυπα, αλλα για μηχανακι που συνηθως ειναι σε βολτες/τακΣιδια

basilis_k6
30/12/2019, 10:47
εξαρτάται ποσα χλμ θα κάνεις εσυ. εγω το πηρα με 60 και πλησιάζω 150. Αν το είχα παρει με 100 τωρα θα είχα κοντα 200 και μάλλον θα ήθελα μοτερ γιατι ήδη καιω το λαδάκι μου. Για μένα, εφόσον οντως εχει τοσα χλμ, πράγμα πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν δεν ειναι δικος σου ανθρωπος, αξιζει να το πάρεις αλλα σε τιμή λίγο πανω απο τα 2κ. Με 3κ έχουν πουληθεί μηχανάκια με 50-60-70 πραγματικά. Δυστυχως τα μοντέλα abs ειναι πιο ακριβα, χωρις abs μπορείς να βρείς του 2007 με λιγοτερα χλμ και 2500-2600 μετά το παζάρι. Πάντως συχνα παιζουν ευκαιρίες στα στρομ απλα ειναι χαμένες στη θαλασσα των μεταχειρισμένων. Επισης υπάρχουν αρκετα στρομ με λιγα χλμ και αρκετα ταλαιπωρημένα.

Kepler Fun
30/12/2019, 11:20
Γεια σας μετα απ ψαξιμο κατεληξα να θελω να αγορασω μια strom 650 μεταχειρισμενη μιας και διαθετω κοντα στα 3000 οι πιο πολλες ειναι πανω απο 100000η κοντα αν ειναι λιγο πιο κατω στα 900000 αξιζει τα λευτα θα βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα αν ειναι καλοσυντηρημενη με αλαγη λαδιων τακτικα κτλπ? τι εντυπωσεις εχετε εχω βρει μια του 2009 με 100 χλμ στα 3300 και μετα ειναι του 2007 με ιδια χιλιομετρα η με 90000 στα 2800.δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανες οτι εχω ψαξει τελευταια μονο αυτην που χλβαδιαζω παντως τα εχει αλαγμενα τακακια δισκοπλακες εκτος απο αμορτισερ.
Γι πειτε τις γνωσεις σας να εχω και εγω μια γενικη αποψη.
πιο πολυ την θελω για εθνικη οδο και λιγο στην αθηνα

Όχι δεν αξίζει.
Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.

doctor_john
30/12/2019, 11:26
εξαρτάται ποσα χλμ θα κάνεις εσυ. εγω το πηρα με 60 και πλησιάζω 150. Αν το είχα παρει με 100 τωρα θα είχα κοντα 200 και μάλλον θα ήθελα μοτερ γιατι ήδη καιω το λαδάκι μου. Για μένα, εφόσον οντως εχει τοσα χλμ, πράγμα πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν δεν ειναι δικος σου ανθρωπος, αξιζει να το πάρεις αλλα σε τιμή λίγο πανω απο τα 2κ. Με 3κ έχουν πουληθεί μηχανάκια με 50-60-70 πραγματικά. Δυστυχως τα μοντέλα abs ειναι πιο ακριβα, χωρις abs μπορείς να βρείς του 2007 με λιγοτερα χλμ και 2500-2600 μετά το παζάρι. Πάντως συχνα παιζουν ευκαιρίες στα στρομ απλα ειναι χαμένες στη θαλασσα των μεταχειρισμένων. Επισης υπάρχουν αρκετα στρομ με λιγα χλμ και αρκετα ταλαιπωρημένα.

επισκευή μοτερ εννοείς ή ολόκληρο; μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γι'αυτό ρωτάω..

basilis_k6
30/12/2019, 11:36
επισκευή μοτερ εννοείς ή ολόκληρο; μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γι'αυτό ρωτάω..

ελα ντε...

Η επισκευή ειναι λίγο ρισκο γιατι αν θες κάτι παραπάνω απο ελατηρια, πιστονια, άντε και κανα ρουλεμαν στο στρόφαλο δεν συμφέρει με τίποτα. Μοτερ με ενα χιλιάρικο τοποθετημένο θα δουλευει και καλύτερα. Ολα αυτα εφόσον βρεις μοτερ απο τρακαρισμένο απο ιδιώτη.

karellen
30/12/2019, 11:55
Όχι δεν αξίζει.
Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.

Ακριβώς.
100.000 είναι 100.000.

Parking
30/12/2019, 13:22
Όχι δεν αξίζει.
Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.


Ακριβώς.
100.000 είναι 100.000.

κι εγώ στο όχι είμαι

basilis_k6
30/12/2019, 13:45
κι εγώ στο όχι είμαι

δεν υπάρχει οχι και ναι. ειναι θεμα τιμής. με 1500 ευρω ας πουμε αξιζει απιστευτα.

telegonos
30/12/2019, 13:48
Στα 100.000 αυτά που ΘΑ ζητήσει (εκτός από αναλώσιμα), είναι αντλία βενζίνης (καθάρισμα τις περισσότερες φορές, αλλά μπορεί να θέλει και καινούρια) και ίσως ανόρθωση, ίσως γεννήτρια.

Δεν είναι μικρά κόστη, δεν είναι όμως και μεγάλα. Αν σκεφτείς πόσα χρήματα γλυτώνεις στην αγορά, ε υπολογίζεις και ότι θα δώσεις σε ένα χρόνο λίγα ακόμα, και αποφασίζεις αν αυτό το δέχεσαι ή όχι.

Π.χ. φρέσκο που ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ έχει 6000 ευρώ (τυχαίο παράδειγμα το νούμερο), γερασμένο με 100.000χλμ έχει 2500 ευρώ αλλά ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ προσεχώς αντλία π.χ. 200 ευρώ, ανόρθωση π.χ. 100, γεννήτρια π.χ. 200. Ε τα ζυγίζεις τι σε συμφέρει και διαλέγεις αντίστοιχα.


Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι βεβαιότητα. Μπορεί να κάτσει και η ανάποδη περίπτωση, το φρέσκο με 20.000 να ζητήσει, και το παλιό με 100.000 να τύχει να μην ζητήσει. Μπορεί το παλιό με 100.000 να του έχει αλλάξει πρόσφατα αντλία-γεννήτρια-ανόρθωση ο πωλητής, και να είναι ακόμα καλύτερο κατά περίπτωση γιατί τα γλυτώνεις εσύ που θα το πάρεις.

Κι αυτά τα μετράς.

fatsas35
30/12/2019, 13:49
Και εγώ όχι θα πω σε αυτά τα λεφτά.. 2000 ευρώ κ κάτω ίσως αξίζει.. Ψάξε κάποιο κοντά στα 60000 χιλ

doctor_john
30/12/2019, 13:59
Επίσης μπορεί να έχει κάτσει η σέλα, να βγούν τα σίδερα με άμεσο κίνδυνο να πάθεις τέτανο ή να γίνεις ντιγκιντάγκας.
Οι μηχανικοί γνωρίζουν το μύθο ότι τα V της suzuki είναι καταραμένα και στις 100000χλμ γίνονται κολοκύθα...

Θεωρητικοί φυσικοί αρνούνται κατηγορηματικά πως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση του παλατιού από το σπίτι
της σταχτομπούτας ΑΛΛΑ παραδέχονται πως κάτι κρύβεται δευτερογενώς στο μύθο γιατί προφανώς η σταχτομπούτα
είχε περάσει τα 100000χλμ και ήταν χοντρή...

Όπως καταλαβαίνετε το γεγονός πως η μάζα μεταβάλλεται με την ταχύτητα του φωτός είναι μια μελέτη που ξεκίνησε
μια φορά και έναν καιρό.


413800

Dant3
30/12/2019, 14:04
Ανορθωτη και πηνια θα τα εχει ζητησει προ πολλου αρα θα εχουν επισκευαστει.
Τρομπα βενζινης και να θελει ,35Ε κανει μια αυτοκινητου συμβατη.
Κανεις παραλληλα και bypass φιλτρου και τελος.
Εαν ειναι σωστα συντηρημενο ,τοτε χτυπα το.
Ολα αυτα που γραφω παραπανω ειναι αυτα που μου εχει ζητησει το μοτερ μεχρι τις 88000 χλμ που ειμαι τωρα.Και τα ζητησε καπου στις 6000-70000 οποτε ενα που εχει τοσα χλμ ειναι πιο πιθανο να δινεται επειδη τα εβγαλε αυτα.

νεοσσός
30/12/2019, 14:05
Χρειάζεται προσθήκη λαδιού, ανάμεσα στις αλλαγές του, τη στάθμη του οποίου πρέπει να ελέγχεις συχνά. Κατά τα άλλα τα 100.000 δεν είναι πάρα πολλά για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αν έχει συντηρηθεί επιμελώς.

Είναι μια χαρά για χρήση σε ανοικτό δρόμο.

basilis_k6
30/12/2019, 14:12
εγω στις 144κ δεν έχω κάνει τίποτα απόλα τα παραπάνω. ενα καθαρισμα τρομπας είχε κάνει στις 50κ ο προηγούμενος.

Alexinhogr
30/12/2019, 18:41
Αυτό που ψάχνει όλη η Ελλάδα βστρομ να αγοράσει ή να πουλήσει, πραγματικά με ξεπερνά

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/12/2019, 19:15
Αυτό που ψάχνει όλη η Ελλάδα βστρομ να αγοράσει ή να πουλήσει, πραγματικά με ξεπερνά

Γιατί ρε παλικαρε?Ότι αρέσει στον καθένα...

panavour
30/12/2019, 19:31
Αυτό που ψάχνει όλη η Ελλάδα βστρομ να αγοράσει ή να πουλήσει, πραγματικά με ξεπερνά
και που να δεις τι γινεται οταν ολη η Ελλαδα συζηταει για την τελικη του ταχυτητα:cry:

panavour
30/12/2019, 19:46
Γεια σας μετα απ ψαξιμο κατεληξα να θελω να αγορασω μια strom 650 μεταχειρισμενη μιας και διαθετω κοντα στα 3000 οι πιο πολλες ειναι πανω απο 100000η κοντα αν ειναι λιγο πιο κατω στα 900000 αξιζει τα λευτα θα βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα αν ειναι καλοσυντηρημενη με αλαγη λαδιων τακτικα κτλπ? τι εντυπωσεις εχετε εχω βρει μια του 2009 με 100 χλμ στα 3300 και μετα ειναι του 2007 με ιδια χιλιομετρα η με 90000 στα 2800.δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανες οτι εχω ψαξει τελευταια μονο αυτην που χλβαδιαζω παντως τα εχει αλαγμενα τακακια δισκοπλακες εκτος απο αμορτισερ.
Γι πειτε τις γνωσεις σας να εχω και εγω μια γενικη αποψη.
πιο πολυ την θελω για εθνικη οδο και λιγο στην αθηνα

Κρινεις κατα περιπτωσιν και κατοπιν ενδελεχους ελεγχου.
Η μακροχρονη εμπειρια μου απο αγορα μεταχειρισμενων ΕΙΝΑΙ οτι οσες φορες πηρα μοτο με πολλα χιλιομετρα,-πανω απο 50000 την πληρωσα σε βαθος χρονου ακριβα-.Θελει πολυ ψαξιμο ,και μονο αν γνωριζεις ΚΑΛΑ τον προηγουμενο κατοχο και την πορεια της μηχανης εχεις ελπιδες καλης αγορας.Δυστυχως η ελληνικη αγορα και η ελληνικη πραγματικοτητα σπανια εχουν δειγματα σοβαρης και σωστης μακροχρονης συντηρησης.:(

Alexinhogr
30/12/2019, 19:55
3000 ευρώ για βστρομ με 100.000 στην ρόδα, μα το θεό τους ζοντες κοροϊδεύω αλλά υπάρχουν κ χειρότερα χαχα

basilis_k6
30/12/2019, 20:27
Αυτό που ψάχνει όλη η Ελλάδα βστρομ να αγοράσει ή να πουλήσει, πραγματικά με ξεπερνά

λογικο ειναι. εγω που θέλω να το αλλάξω δεν υπάρχει τιποτα παρόμοιο.

Alexinhogr
30/12/2019, 20:46
Πουλά το κ παρτο πάλι καινούργιο, επιλογή υπάρχει αχαχα

alexandrosgs
30/12/2019, 21:43
Υπάρχει στην Ελλάδα vstrom παραγωγής πριν του 2010 με λιγότερα από 100.000 χλμ;

Nospecialname
30/12/2019, 21:47
Άσχετος κι έχω μια ερώτηση , αν αγοράσεις μια τέτοια μηχανή και ανατιναχτεί το μοτέρ , δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργιο κούτα από το εργοστάσιο?

Δηλαδή όταν φτάσει πχ κάποια χλμ και τα φτύσει η μόνη σου επιλογή είναι να το πετάξεις στα σκουπίδια?

Μόνο στα παπιά πετάς ένα καινούργιο μοτέρ και είσαι κυρίως?Ρωτάω επειδή έχω παπί αλλά σκέφτομαι από του χρόνου να πάω σε μεγάλη μηχανή

teogtp
30/12/2019, 21:51
Άσχετος κι έχω μια ερώτηση , αν αγοράσεις μια τέτοια μηχανή και ανατιναχτεί το μοτέρ , δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργιο κούτα από το εργοστάσιο?

Δηλαδή όταν φτάσει πχ κάποια χλμ και τα φτύσει η μόνη σου επιλογή είναι να το πετάξεις στα σκουπίδια?

Μόνο στα παπιά πετάς ένα καινούργιο μοτέρ και είσαι κυρίως?Ρωτάω επειδή έχω παπί αλλά σκέφτομαι από του χρόνου να πάω σε μεγάλη μηχανή

Μπορεις,αλλα το κοστος ειναι απαγορευτικο.

Nospecialname
30/12/2019, 23:34
Μπορεις,αλλα το κοστος ειναι απαγορευτικο.

Πόσο κανει δλδ?3-4κ?

Και είναι προτιμότερο να το πετάξεις;

dorso
31/12/2019, 00:16
Όπως αναφέρθηκε εδώ μέσα είναι πολλές οι πιθανότητες να δώσεις τα χρήματα σε βλάβες-αναλωσιμα λόγω χιλιομέτρων,πέραν από τον κινητήρα είναι πολλά τα αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστούν αλλαγή με την πάροδο του χρόνου και συνήθως όσοι αγόρασαν μηχανή με τόσα χλμ κατεληξαν με μια ακριβότερη εν τέλει μηχανή κ με περισσότερα χλμ..Σκέψου να κάνεις άλλες 50000 Χλμ,μετά πρέπει να την δώσεις σε τιμή παπιου...

telegonos
31/12/2019, 01:38
Άσχετος κι έχω μια ερώτηση , αν αγοράσεις μια τέτοια μηχανή και ανατιναχτεί το μοτέρ , δεν μπορείς να αγοράσεις καινούργιο κούτα από το εργοστάσιο?

Δηλαδή όταν φτάσει πχ κάποια χλμ και τα φτύσει η μόνη σου επιλογή είναι να το πετάξεις στα σκουπίδια?

Μόνο στα παπιά πετάς ένα καινούργιο μοτέρ και είσαι κυρίως? κύριος; Ρωτάω επειδή έχω παπί αλλά σκέφτομαι από του χρόνου να πάω σε μεγάλη μηχανή


Κανένας από τους 4 Ιάπωνες, δεν δίνει ολόκληρο μοτέρ για ανταλλακτικό. Ανταλλακτικά εξαρτήματα του μοτέρ ναι, ολόκληρο όχι.

Αν το μοτέρ σκορπίσει σε βαθμό που δεν αξίζει η επισκευή, η συμφέρουσα λύση, είναι αγορά μοτέρ από το εμπόριο μεταχειρισμένων.

Αν το μοτέρ σκορπίσει σε βαθμό που αξίζει η επισκευή, η συμφέρουσα λύση είναι η επισκευή με τα ανταλλακτικά που χρειάζονται.

nickald
31/12/2019, 07:47
Αν τόσα έχεις τοσα δινεις τοτε οχι δεν συμφερει.

Το λεω με την λογικη οτι αν αυτο το ποσο ειναι το οριο σου τοτε στην παραμικρη (ή μεγαλη) ζημια που θα σου βγαλει δεν θα εχεις την δυνατοτητα να το επισκευασεις.

Αν τοσα δινεις γιατι τοσα θες να δωσεις και εχεις υπολογισει ενα ποσο για τυχον επισκευες που θα χρειαστει τοτε να το παρεις το κοριτσι.....

Γενικα ελπιζω στα κοντα 3000 που λες οτι διαθετεις να εχεις υπολογισει τα ψιλοχοντρομαζεματα και τον εξοπλισμο σου

viper1
31/12/2019, 08:23
Τα πολλά χλμ είναι σχετικό. Εξαρτάται η χρήση και ο χρήστης.
Ούτως ή άλλως τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο.
Άσε που με λιγότερα από 50 ευρώ όλα δείχνουν ότι χλμ θελεις

viper1
31/12/2019, 08:24
Υπάρχει στην Ελλάδα vstrom παραγωγής πριν του 2010 με λιγότερα από 100.000 χλμ;

Γιατί να μην υπάρχει?

Kickstart
31/12/2019, 08:25
αφού κοιτάς μηχανάκια με τόσα πολλά χλμ.

και έχεις συγκεκριμένο μπάτζετ, ψάξε λίγο καλύτερα τις επιλογές σου..

πάρε ενα άσπαστο μηχανάκι που με λιγα λ7 θα το μαζέψεις

πχ
https://www.car.gr/24928691-honda-cb-600f-hornet-cb-600f-hornet-abs

και να θες δεν σπάει αυτό το μοτέρ, τι να κλάσει το όποιο στρώμα μπροστά του (μιλάω για μοτέρ φορτωμένα με χλμ)

2600 και έχεις και τέσσερα κατοστάρικα να μαζέψεις τις μαλακίες που έκανε ο προηγούμενος..

βασικό στην αγορά μεταχειρισμένου και μιας και δηλώνεις άσχετος> ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ - ΜΗΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ

alexandrosgs
31/12/2019, 09:28
Γιατί να μην υπάρχει?

Πιστεύω ότι είναι πολύ λιγότερα από αυτά που ισχυρίζονται κάτι τέτοιο.

ioannispar
31/12/2019, 10:09
Επειδή και εγώ βρέθηκα σε παρόμοια θέση (μπάτζετ) πήρα το cbf600s του 2004 με 71000 χλμ και μαζί με βαλίτσες στα 2100. Έβαλα άλλα 900 και έκανα service, μάζεψα μαλακίες του προηγούμενου και άλλαξα και λάστιχα!!! Με λίγα λόγια με 3000 το μηχανάκι δουλεύει ρολόι και μου κάνει τα κέφια. Άσε που νομίζω ότι το ερωτεύομαι σιγά σιγά γιατί άπλα είναι υπερβολικά άνετο και έχει και γκάζι!!!!!

Να κοιτάξεις στις επιλογές σου να τα δεις όλα σφαιρικά και να πας όσα περισσότερα μηχανάκια στον μάστορα να σου κάνει έλεγχο (εγώ του πήγα 6 και τελικά πήρα το τελευταίο). Όσο ψάχνεις βρίσκεις και κοίτα αυτό που θα πάρεις να σου αρέσει και οπτικά αλλά πάνω από όλα και ακουστικά και οδηγικά! Οδήγησα όλα τα μηχανάκια που του πήγα και είδα ότι δεν ήταν όλα το ίδιο στην οδήγηση, αν και ήταν το ίδιο ακριβώς μοντέλο!

Σου ευχομαι να βρεις αυτο που θελεις και να εχουμε ολοι μια καλη χρονια!!!

νεοσσός
31/12/2019, 10:31
3000 ευρώ για βστρομ με 100.000 στην ρόδα, μα το θεό τους ζοντες κοροϊδεύω αλλά υπάρχουν κ χειρότερα χαχα
Το πρόβλημα ξεκινάει από το κόστος των μοτοσικλετών σε σχέση με τους μισθούς στην Ελλάδα. Αν ο κόσμος έπαιρνε περισσότερα χρήματα, προφανώς θα αγόραζε καινούριο V-Strom 650 με 9.000€, αντί να δώσει 3.000€ σε μεταχειρισμένο 10ετίας με 100.000, που αφενός θα τον στείλει μερικές φορές στο συνεργείο, αφετέρου θα του ζητήσει πολλά από τα χρήματα της διαφοράς από το καινούριο. Για τον ίδιο λόγο κρατάνε τιμές τα μεταχειρισμένα μικρών και μεσαίων κυβικών.

Coyote.V
31/12/2019, 11:44
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι...
Τα πηνία και ο ανορθωτής που λέτε είναι σίγουρο ότι θα τα βγάλει;

Στο μηχανάκι μου πχ λέγανε τα ίδια στο βαρκαντέρο φόρουμ αλλά έκαιγε τα πηνία και τους ανορθωτές μόνο σε όσους το είχαν κάνει χριστουγεννιάτικο δέντρο με προβολάκια ξένον, θερμαινόμενα γκριπ και ό,τι άλλη γκατζετιά μπορείς να φανταστείς που τραβάει ρεύμα.

doctor_john
31/12/2019, 12:16
Παιδιά ειλικρινά ακούγεστε τόσο φοβισμένοι όσον αφορά επισκευές κ.λπ. που δίνετε την εντύπωση πως δεν εχετε επαφή
ή πως έχετε πέσει θύματα "επαγγελματιών" που δεν έχουν την ικανότητα να ανοίξουν και να κλείσουν ένα μοτέρ με ασφάλεια.

Προτείνω να βρείτε τον μηχανικό σας πριν βρείτε την μοτοσυκλέτα σας. Αν ψάχνουμε μήνες για την μοτό που μας αρέσει
δεν είναι λογικό να ψάχνουμε με τον ίδιο ζήλο τον μηχανικό που θα την αναλάβει;

Μην παρεξηγηθώ, και εγώ τρώω ξύλο οικονομικά και μάλιστα από φίλο μου, κάτι που σημαίνει πως δεν με πέρνει ούτε να
μορφάσω για το κόστος των εργατικών φοβούμενος μην χαλάσω την σχέση μας.
Φυσικά και δεν μου αρέσει να μου λένε πως για ένα πλήρες οκτάωρο (έστω), χωρίς την χρήση "εξειδικευμένων" εργαλείων
θα πρέπει να πληρώσω 20 δικά μου ημερομίσθια φέρνοντας μου σαν παράδειγμα "τις τιμές της αγοράς" ή την υπεραξία
που εγώ δίνω μέσω της μοτό στις εργασίες.

Απο την άλλη έχω την εμπειρία "οικονομικών" λύσεων που με ταλαιπώρησαν και με έκαναν να βλέπω τα πράγματα όπως εσείς.
Χωρίς να είναι απαραίτητα κακοί άνθρωποι ή κακοί επαγγελματίες. Απλά γιατί μέχρι εκεί μπορούσαν να αποδώσουν...

Έτσι θεωρώ πως το κόστος πχ επισκευής μοτερ, θα το καρπώνομαι σιγά σιγά χρησιμοποιώντας το χωρίς να βγάζει προβλήματα.
Και σε σχέση με την "αντικατάσταση" του είμαι στο ίδιο κόστος χωρίς να περιμένω τι θα βγάλει και γνωρίζοντας την κατάσταση
σχεδόν στο σύνολο των εξαρτημάτων που απαρτίζουν το δικό μου.

Όλα αυτά τα έχω δεί να δουλεύουν υπέρ μου τόσα χρόνια.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε θέματα σαν αυτό, είναι που κάποιος ενδιαφέρεται για συγκεκριμένη μοτό και του προτείνουμε
να ρίξει μια ματιά σε κάποια τελείως διαφορετική... Για ποιό λόγο να κάνει κάτι τέτοιο;
Έχει ανάγκη να "κάνει την δουλίτσα" του; τόσο μεγάλη ώστε να πρέπει να ανέχεται καθημερινά ένα τελείως διαφορετικό
μοτέρ, διαφορετικό είδος μοτό κ.λπ.;

Με ποιο κριτήριο κάποιος προτείνει ένα τετρακύλινδρο δρόμου που σιχαίνεται τις πέτρες
σε κάποιον που ρωτά για ένα δικύλινδρο που αδιαφορεί γι' αυτές;
Άλλη στάση σώματος, άλλος χειρισμός, άλλη φορτωτική ικανότητα, άλλο όχημα!

Δεν "την λέω" σε κανέναν :lol: , αλλά ρε παιδιά είναι σαν να θέλει τη Μαρία και αντί να του πεις, ρίξε μια ματιά στην Ελένη
του λές: να ο Αντώνης, φοβερός τύπος θα περάσετε καλά.. :confused:

THEOD
31/12/2019, 13:01
Μετά από τόσα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το θέμα "χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένη" είναι κυρίως ψυχολογικό...
Τα περισσότερα μεταχειρισμένα που έχουν 6ψήφια χιλιόμετρα τα έχουν γράψει σε ταξίδια (γιαυτό και είναι "μπόλικα") ή τέλος πάντων σε μετακινήσεις εκτός πόλης. Και επίσης τις ίδιες περισσότερες φορές αυτά τα μηχανάκια έχουν συντηρηθεί σωστά και έχουν οδηγηθεί "ανθρώπινα".
Για εμένα είναι προτιμότερα σαν αγορά από το αντίστοιχο των "40.000 χιλιομέτρων" που πιθανόν τα έχει γράψει Παγκράτι-Κυψέλη και επίσης πιθανόν να του έχουν πιει το αίμα 3-4 προηγούμενοι ιδιοκτήτες...
Και όλα αυτά ΠΕΡΑ από το γεγονός ότι πολύ εύκολα ένα προς πώληση γυρίζει το κοντέρ του - άρα το τι γράφει έχει μικρότερη αξία...

Για εμένα ΕΚΤΟΣ από την γενικότερη κατάσταση της μηχανής, ο κυριότερος παράγοντας που θα δώσω βάση πριν μια αγορά είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της μηχανής - και ο νοών νοείτο... ;)
Καλή Πρωτοχρονιά μάγκες :wave2:

basilis_k6
31/12/2019, 13:08
Μετά από τόσα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το θέμα "χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένη" είναι κυρίως ψυχολογικό...
Τα περισσότερα μεταχειρισμένα που έχουν 6ψήφια χιλιόμετρα τα έχουν γράψει σε ταξίδια (γιαυτό και είναι "μπόλικα") ή τέλος πάντων σε μετακινήσεις εκτός πόλης. Και επίσης τις ίδιες περισσότερες φορές αυτά τα μηχανάκια έχουν συντηρηθεί σωστά και έχουν οδηγηθεί "ανθρώπινα".
Για εμένα είναι προτιμότερα σαν αγορά από το αντίστοιχο των "40.000 χιλιομέτρων" που πιθανόν τα έχει γράψει Παγκράτι-Κυψέλη και επίσης πιθανόν να του έχουν πιει το αίμα 3-4 προηγούμενοι ιδιοκτήτες...
Και όλα αυτά ΠΕΡΑ από το γεγονός ότι πολύ εύκολα ένα προς πώληση γυρίζει το κοντέρ του - άρα το τι γράφει έχει μικρότερη αξία...

Για εμένα ΕΚΤΟΣ από την γενικότερη κατάσταση της μηχανής, ο κυριότερος παράγοντας που θα δώσω βάση πριν μια αγορά είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της μηχανής - και ο νοών νοείτο... ;)
Καλή Πρωτοχρονιά μάγκες :wave2:
πολύ σωστός. το έχω γράψει πολλες φορές αυτο. Δεν αγοράζεις μηχανη, "αγοράζεις" τον ιδιοκτήτη.
Όταν πήρα το δικό μου με 60κ όλοι έλεγαν "καλα δεν μπορούσες να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις ενα με 30κ?". Λες και είχε διαφορά μεγάλη.. Γενικά ο κόσμος ψαρώνει άσχημα με το νούμερο ακόμη και οταν ξέρει οτι ειναι ελάχιστες οι πιθανότητες να ειναι αληθινο. Στο φορουμ του στρομ έχουν πουληθει μηχανάκια με 140-160-180 ακόμη και 200κ χλμ. Τα περισσότερα ομως ειναι μηχανάκια που κάναν ταξίδια και οι ιδιοκτήτες τα προσεχαν πιο πολύ απο τη γυναικα τους. Βεβαιως ολα ειναι θέμα τιμής, για ενα μηχανάκι με 150κ δεν θα δωσεις 3000ε.

Alexinhogr
31/12/2019, 13:52
Τι cbf λετε ρε; μιλάμε για βστρομ αχαχα, 9. 000 έχει το vstrom καινούργιο κ το αγοράζουν; omg μπράβο στον εισαγωγέα χαχαχα

basilis_k6
31/12/2019, 14:06
Τι cbf λετε ρε; μιλάμε για βστρομ αχαχα, 9. 000 έχει το vstrom καινούργιο κ το αγοράζουν; omg μπράβο στον εισαγωγέα χαχαχα

εδω και 20 χρόνια... Πολλά σου φαινονται? έχει δει τιμες απο άλλα μηχανάκια?

ioannispar
31/12/2019, 14:38
Φίλε αν δεις καλύτερα, εγώ λέω τι έκανα και τι προτείνω να κάνει και ο φίλος που ψάχνει. Ποτέ δεν είπα να πάρει cbf! Να κοιτάξει και να πάει στον μηχανικό του όσα περισσότερα μπορεί!

lospsi
31/12/2019, 14:46
Μάλλον είναι πολλά τα λεφτά για vstrom με τόσα Χλμ. Ψάξε καλύτερα.
Εγώ θα έπαιρνα πάντως, αλλά με πολύ καλύτερη τιμή ώστε να μπορώ να δώσω κάποια επιπλέον χρήματα για συντήρηση που ίσως χρειαστεί (σέρβις αναρτήσεις, έλεγχοι).

viper1
31/12/2019, 14:54
Τι cbf λετε ρε; μιλάμε για βστρομ αχαχα, 9. 000 έχει το vstrom καινούργιο κ το αγοράζουν; omg μπράβο στον εισαγωγέα χαχαχα

Τι σημαίνει omg?

Alexinhogr
31/12/2019, 15:02
Τα ss τα πουλάνε πιο φτηνά από τα ονοφ, δηλαδή ένα forester έπρεπε να είναι πιο ακριβό από ένα impreza sti, και γιατί ο Έλληνας θέλει ονοφ δηλαδή στην μπανανία έχει κάτι ζήτηση κ ο έμπορος βαράει στο κεφάλι, ενώ έπρεπε να τα πουλάει πιο φτηνά λόγο μεγαλύτερου στοκ παραγγελίας, αλλά βάζει κ καπέλο στην μπανανία.

νεοσσός
31/12/2019, 15:32
Ο αγοραστής ορίζει την τιμή. Είναι προφανές ότι περισσότερος κόσμος δίνει αξία στα on/off, παρά στα ss, οπότε οι έμποροι έχουν στρέψει στα πρωτα το πεδίο δράσης τους.

Coyote.V
31/12/2019, 15:32
Τι σημαίνει omg?

oh my God - Ω θεέ μου

νεοσσός
31/12/2019, 15:33
oh my God - Ω θεέ μου
+3lol

Το omg το λες όταν ετοιμάζεσαι να προσαθηνώσεις το αεροπλάνο, ενώ σου τελειώνουν τα καύσιμα και διαπιστώνεις ότι δε βγαίνουν οι τροχοί. Το 3 lol όταν σου λένε από τον πύργο ελέγχου ότι έχουν ξεμείνει από αφρό.

Coyote.V
31/12/2019, 15:35
+3lol

omg and 3 lol είχε ψευδνυμο κάποιος σε ένα άλλο φόρουμ, πολιτικό, όχι με μηχανές. :lol:

Alexinhogr
31/12/2019, 15:42
Όταν βαρεθώ το κλε θα πάρω νακεντ er5, έχετε ακούσει τπτ για αξιοπιστία για μοτέρ; χαχα

panavour
31/12/2019, 16:49
Όταν βαρεθώ το κλε θα πάρω νακεντ er5, έχετε ακούσει τπτ για αξιοπιστία για μοτέρ; χαχα

ερ-5 ισον κλε +6 αλογα και λυμμενα τα προβληματα του κλε στον κινητηρα

mia_zoi_kawa
31/12/2019, 17:38
Είμαι υπέρμαχος της αγοράς καινούργιου για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν αλλά και για το ότι... την δεκαετία που πέρασε... ένα πολύ μικρό ποσοστό αναβατών αντιμετώπισε την συντήρηση της μοτοσυκλέτας του με ευλαβικο τρόπο (αν είσαι ταπί ποιος το γαμει το σέρβις...) Εκτός αν πιστεψουμε ότι όλοι οι ιδιοκτήτες v strom είχαν γεμάτες τσέπες η τα ξεφορτωθηκαν αμέσως σε αναβατες που είχαν οικονομική άνεσή (οι τελευταίοι όμως δεν αγοράζουν vstrom αλλά Ducati και φυσικά BMW..)

afric
31/12/2019, 17:52
Αν το συγκεκριμενο φαινεται προσεγμενο, παρτο..
Μηχανη 15ετιας με 7.000χλμ το χρονο ..μια χαρα ειναι
καλυτερα απ το να ειχε 30.000χλμ...για πολλους λογους που δε θα σου αναλυσω τωρα..
Τωρα με 1500 και 2000 στρομα...μονο πολυ παρταλι θα βρεις...κρατανε τιμη τα στρωματα
Ζημιες μπορει να βγαλει, μπορει και οχι.Βασικα εξαρταται τη χρηση που ειχε μεχρι τωρα.Και αυτο δε μπορεις να το ξερεις.

Τα μτχ ειναι παντα λαχειο
εχω μιλησει με παιδι οδικης βοηθειας που ειχε το εταιρικο στρωμα της δουλειας απο καινουριο
μοντελο 2004, με 280.000χλμ αλλαγες λαδιων καθε 15Κ απο καινουριο.Πολιτικη της εταιριας.
Συμπληρωνε λαδι κι ολα καλα

doctoras
31/12/2019, 17:56
Ολο μαζι:
omg and 3 lol ερ-5 ισον κλε +6 αλογα(λαρισαιικα)

Kickstart
01/01/2020, 16:25
Καλή χρονιά σε όλους,
Το παράδειγμα του τετρακυλινδρου χοντα παρατεθηκε στο φίλο για να καταλάβει ότι υπάρχουν μηχανάκια ασπαστα με χλμ και χρόνια στην πλάτη τα οποία εμπεριέχουν μικρότερο ρίσκο από ένα δικύλινδρο τύπου στρώμα.

Τώρα για τις πέτρες και τα άλλα δεν νομίζω να πε πουθενά ο φίλος ότι θέλει να κάνει τραβελ εντουρο.. Ταξιδάκια λέει και τη δουλειά μέσα στην πόλη.. Μια χαρά τα κάνει το χοντα αυτά και στην παραλία θα πάει ανετότατα από χώμα.

Εδώ πήγα εγώ φέτος με τον ρινόκερο το μπαντιτ.

Ή μόνη διαφορά μπορεί να είναι σε ενδεχόμενη εκτεταμένη επισκευή μοτέρ... Εκεί όντως τσούζει ο τετρακυλινδρος.

Αλλά δεν θα χρειαστεί.

νεοσσός
01/01/2020, 16:38
Πράγματι, πιο αξιόπιστο το Hornet, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο για τη χρήση που θα κάνει ο ενδιαφερόμενος σε αυτοκινητόδρομο, ως προς την άνεση, την ανεμοκάλυψη και το δικάβαλο, ενώ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Επίσης, σε αστική μετακίνηση, το τετρακύλινδρο ταλαιπωρεί τον αναβάτη με τη θερμότητα που παράγει.

basilis_k6
01/01/2020, 17:33
Πράγματι, πιο αξιόπιστο το Hornet, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο για τη χρήση που θα κάνει ο ενδιαφερόμενος σε αυτοκινητόδρομο, ως προς την άνεση, την ανεμοκάλυψη και το δικάβαλο, ενώ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Επίσης, σε αστική μετακίνηση, το τετρακύλινδρο ταλαιπωρεί τον αναβάτη με τη θερμότητα που παράγει.
απο που προκυπτει αυτο?!

νεοσσός
01/01/2020, 17:44
απο που προκυπτει αυτο?!
Όλος ο κόσμος το λέει. (https://www.youtube.com/watch?v=SKviqo7hqj8&feature=youtu.be&t=27)

soundgarden
01/01/2020, 18:53
ωραιος! ετσι ειναι την θελω την μαρια γτ απο οτι εχω ακουσει καιει κοντα στα πεντε με εξι,(τωρα μετα απο πολλα χιλιομετρα δεν ξερω ποσο θα καιει)
γιατι ειμαι ψιλος και δεν χορω σε σκουτερ ¨) και γιατι μπορω να βαζω τις βαλιτσες μου εκτος δουλειας (μαζι με την διμετρη ρουμανα)
δεν αποκλειω και τα bmw f650 που ειναι πιο φθηνα και δεν ξερω το γιατι η τα versys
σε οτι ευκαιρια ειδα παντως αργησα να παρω τηλ και τα εδωσαν
Βεβαια θα περιμενω μιας και ειναι χειμωνας για καμια ευκαιρια γτ αν δωσω 3000 δεν θα εχω για βενζινη,ποσο μαλον για κρανος κτλπ.
δειτε και εσεις η τιμη ειναι καλη σε σχεση με αλλα σε αυτο το κοματι και μου αρεσε οπτικα
https://www.car.gr/25282148-suzuki-dl-650-v-strom
οσα ειδα με 2800 ηταν ολα του 2006 και με 100000 δεν ενθουσιαστικα μπορω να πω

sapila racing
02/01/2020, 10:25
3.300 Eυρώ για Vstrom me 105.000 χλμ? :eek:

Mπα δεν νομίζω....

thanosgp
02/01/2020, 10:34
Όχι δεν αξίζει.
Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.

:beer: πάνω από 2κ με τίποτα!

basilis_k6
02/01/2020, 11:21
3.300 Eυρώ για Vstrom me 105.000 χλμ? :eek:

Mπα δεν νομίζω....

κάτω απο 3κ και με νορμαλ χλμ δεν παιζουν εκτος απο ελαχιστες ευκαιριες για ελαχιστες μερες. η αγορά έχει ρυθμιστει με βάση τα 2.000. Το χειρότερο στρομ θα κανει 2κ. Λογικο γιατι με λιγοτερα παιζουν τα κλε/τρανσαλπ κτλ. Με υπομονη βρισκεις στα 3κ καλό μηχανάκι 2006-7-8 συνηθως χωρις abs αλλα σε καλη κατσασταση. Ιδανικα εχουν παιξει και με 2500 με abs αλλα μιλαμε για σουπερ ευκαιριες.

thanosgp
02/01/2020, 11:29
Μην παρεξηγηθώ, και εγώ τρώω ξύλο οικονομικά και μάλιστα από φίλο μου, κάτι που σημαίνει πως δεν με πέρνει ούτε να
μορφάσω για το κόστος των εργατικών φοβούμενος μην χαλάσω την σχέση μας.
Φυσικά και δεν μου αρέσει να μου λένε πως για ένα πλήρες οκτάωρο (έστω), χωρίς την χρήση "εξειδικευμένων" εργαλείων
θα πρέπει να πληρώσω 20 δικά μου ημερομίσθια φέρνοντας μου σαν παράδειγμα "τις τιμές της αγοράς" ή την υπεραξία
που εγώ δίνω μέσω της μοτό στις εργασίες.



:beer:

Alexinhogr
02/01/2020, 16:16
Βρες κάνα τρανσαλπ ή κλε για να κάνεις το ενδουρο σου με αυτά τα λεφτά, εγώ για ζεντ 300 ξεκίνησα κ σε κλε κατέληξα πριν 2 χρονια, άτιμο χρήμα χαχα

soundgarden
08/01/2020, 18:01
Τελικα ειδα και αποειδα και ηρθα στην αθηνα..παρακολουθω καθημερινα ιντερνετ και βλεπω τραανσλπ βερσις και στρομ,κι τα ρια ξεφευγουν απο τιμες και πο ιδιωτες κι απο μαγαζια οποτε η με βλεπω σε μαγαζι μηπως και παρω κανενα με δοσεις η γραματιο η με βλεπω να περνω κατι καινουργιο που ειδ μιας και ολα ειναι του 2009 με μερικες εξερεσεις κανα 2 του 11,ισως σε χιλιομετρα συμφερει να παρω ενα τρασναλπ μις και αχουν λιγα τα πιο πολλα αλλα θα τα δωσω στις βενζινες απο οτι ειδα σε σχεση με τα αλλα δυο, θα ηθελα μια αποψη ακομη μιας και μπηκα στο τρυπακι και ειδα αυτα τα daytona t310 που καινε λγο και θα το παρω καινουργιο και ισως να μην χρειαστει να το πληρωνω σαν μωρο για αρκετο καιρο,βεβαια το υψος μμου και τα κιλα μου ειναι 1.87 και 90κ και δεν ξερψ κατα ποσο θα με αντεχει η να το αντεξω εγω λλα οι τιμες τι 3800 για ver strom k tran τι 4000 για daytona new,δεν ξερω αν το σκευτομαι σωστα???

karellen
08/01/2020, 20:00
Τι βστρομ τι daytona.
Πως λεμε o tempora o mores.

fatsas35
08/01/2020, 20:02
Τελικα ειδα και αποειδα και ηρθα στην αθηνα..παρακολουθω καθημερινα ιντερνετ και βλεπω τραανσλπ βερσις και στρομ,κι τα ρια ξεφευγουν απο τιμες και πο ιδιωτες κι απο μαγαζια οποτε η με βλεπω σε μαγαζι μηπως και παρω κανενα με δοσεις η γραματιο η με βλεπω να περνω κατι καινουργιο που ειδ μιας και ολα ειναι του 2009 με μερικες εξερεσεις κανα 2 του 11,ισως σε χιλιομετρα συμφερει να παρω ενα τρασναλπ μις και αχουν λιγα τα πιο πολλα αλλα θα τα δωσω στις βενζινες απο οτι ειδα σε σχεση με τα αλλα δυο, θα ηθελα μια αποψη ακομη μιας και μπηκα στο τρυπακι και ειδα αυτα τα daytona t310 που καινε λγο και θα το παρω καινουργιο και ισως να μην χρειαστει να το πληρωνω σαν μωρο για αρκετο καιρο,βεβαια το υψος μμου και τα κιλα μου ειναι 1.87 και 90κ και δεν ξερψ κατα ποσο θα με αντεχει η να το αντεξω εγω λλα οι τιμες τι 3800 για ver strom k tran τι 4000 για daytona new,δεν ξερω αν το σκευτομαι σωστα???

Ανάλογα την χρήση που θέλεις την μηχανή.. Το Strom φυσικά δεν έχει σχέση με το 310t.. Το ένα είναι ότι πρέπει για ταξίδια το άλλο είναι ένα μικρό commuter.. Σκέψου να πας ταξίδι δικαβαλος πχ.. 90 κιλά εσύ κ 60 κάποια γυναίκα η 80 ένας φίλος +μπαγκάζια.. Ε το μονοκυλινδρο θα 'ιδρωσει'... Το Strom θα πάει άνετα. Μέσα στην πόλη όμως το 310 t θα είναι πιο άνετο.. Πιο μικρό κ πιο ελαφρύ..
Οπότε σκέψου πρώτα τις προτεραιότητες που θέλεις από μια μηχανή κ μετά κοιτώντας το μπάτζετ που διαθέτεις κοιτάς κ τις επιλογές.. Αν είναι να φτάσεις τα 4κ κοίτα κ για βερσυς δεύτερης γενιάς 650 η κάνα 300αρι μεταχειρο αν παίζει..

fatsas35
08/01/2020, 20:08
https://www.car.gr/24835685-kawasaki-versys-650-abs το ρίχνεις στα 2500 ευρώ κ μεγια σου.