PDA

View Full Version : Καθάρισμα στα δύσκολα σημεία



ioannispar
01/01/2020, 20:05
Καθώς πήγα Super Market για τα ψώνια των ημερών πήρε το μάτι μου ένα σφουγγαροεργαλείο που νομίζω πως θα βοηθήσει εμένα αλλά και όλους εσάς στα σημεία που δεν μπορεί να μπει εύκολα το χέρι για να καθαρίσουμε ή να τρίψουμε ώστε να φύγει η βρωμιά.

(ελπίζω να το έβαλα στην σωστή κατηγορία το θέμα. Αν όχι ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές)

413809
413810

ioannispar
01/01/2020, 20:11
Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, η τιμή του ήταν περίπου 1,5 ευρώ.

Επειδή έχει το πράσινο σφουγγάρι θα γδέρνει, οπότε το έκοψα και νομίζω πως είναι καλύτερο έτσι...

413811

ioannispar
01/01/2020, 20:16
Επίσης να πω πως μπορούμε να βάλουμε απορρυπαντικό στην λαβή και όπως πλένουμε να βγαίνει σαπουνάδα. Έχει και ανταλλακτικά αλλά νομίζω πως θα βάλω δικό μου σφουγγαράκι όταν χαλάσει αυτό γιατί είναι κολλημένο με θερμόκολλα από ότι είδα.

Δοκιμή δεν πρόλαβα να κάνω αλλά θα γίνει με την πρώτη ευκαιρία.


413812
413813

Sebastian1980
02/01/2020, 15:06
Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.
Όπως γράφει στην συσκευασία από πίσω, υπάρχει ανταλλακτικό σφουγγάρι άσπρου χρώματος που είναι πιο κατάλληλο για τις μοτό γιατί είναι για ευαίσθητες επιφάνειες.( Δεν θα κάνει γρατσουνιές).
Καλά έκανες και μας το έδειξες γιατί δεν ήξερα ότι υπήρχε.
Για καθάρισμα μοτό τον χειμώνα με πολύ κρύο ,μια χαρά είναι, γιατί δεν παγώνουν τα χέρια από το νερό.
Θα αγοράσω ένα με άσπρο σφουγγάρι.
Να σε καλά.

ioannispar
02/01/2020, 15:12
Θα το έπαιρνα και εγώ αλλά δεν είχε άλλα ανταλλακτικά εκείνη την ώρα, εκτός και εάν δεν τα είδα εγώ. Στις επόμενες μέρες θα γίνει και δοκιμή.

Sebastian1980
02/01/2020, 15:31
Θα το έπαιρνα και εγώ αλλά δεν είχε άλλα ανταλλακτικά εκείνη την ώρα, εκτός και εάν δεν τα είδα εγώ. Στις επόμενες μέρες θα γίνει και δοκιμή.

Έχω την εντύπωση ότι αφού του βάλεις απορρυπαντικό και τελειώσεις το καθάρισμα μάλλον θα χρειαστεί αποθήκευση όρθιο , με το σφουγγάρι να είναι στην πάνω μεριά.
Γιατί αν το βάλεις με το σφουγγάρι κάτω, θα αρχίσει να βγαίνει σιγά σιγά το απορρυπαντικό και μετά από πολλές ώρες θα πάει όλο στο σφουγγάρι.
Δούλεψε το και πες μας... έκτως και αν σε προλάβω γιατί και το δικό μου μοτό θέλει καθάρισμα.

ioannispar
02/01/2020, 15:41
Εγώ σκέφτομαι να βάλω διαλυμένο με νερό απορρυπαντικό μέσα οπότε μετά να το αδειάσω και να μην μείνει τίποτα μέσα. Θα δείξει...

Tsber
03/01/2020, 10:30
Ωραία φαίνεται το εργαλείο, για ακόμα πιο "ψείρες" υπάρχουν στο νετ κάτι ηλεκτρικές βούρτσες που μοιάζουν με τεράστιες ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες, εγώ βρήκα μία με 12 ευρώ και κάνει φοβερή δουλειά με την κωνική κεφαλή και λίγο σπρέι degreaser - λιποκαθαριστή :)

ioannispar
03/01/2020, 19:06
Ωραία φαίνεται το εργαλείο, για ακόμα πιο "ψείρες" υπάρχουν στο νετ κάτι ηλεκτρικές βούρτσες που μοιάζουν με τεράστιες ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες, εγώ βρήκα μία με 12 ευρώ και κάνει φοβερή δουλειά με την κωνική κεφαλή και λίγο σπρέι degreaser - λιποκαθαριστή :)

Αν μπορείς βάλε ένα λίνκ να το δούμε και εμείς:wave2:

Tsber
03/01/2020, 19:45
Αυτή είναι, το μεσαίο βουρτσάκι είναι το πιο αποτελεσματικό για δύσκολα σημεία (το συνιστούν και οδοντίατροι...not :tooth:)

https://www.hellas-tech.gr/product/80256/peristrefomeni-boyrtsa-katharismoy-me-4-diaforetikes.html?skr_prm=WyJmNDk2MTY3ZS0zY2IzLTQ0Y2MtYWYzZC0xOGJkYTIyYzMxYTUiLDE1NzgwNzY5NTIxMTYsey JhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=1

ioannispar
03/01/2020, 19:51
Ωραίος θα την τσιμπήσω λογικά.