PDA

View Full Version : Πως γίνεται η μεταβίβαση για αγορά μηχανής μεταχειρισμένης και τι πρέπει να προσέχω?



Σελίδες : [1] 2

Mitsos777
02/01/2020, 13:19
Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος

ioannispar
02/01/2020, 13:37
Σε ένα ΚΕΠ θα τα μάθεις όλα αναλυτικά γιατί θέλουν και κάποιο χαρτί από εφορία με τα τέλη κτλ καθώς και κατάθεση παράβολου σε τράπεζα.

telegonos
02/01/2020, 13:39
Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος

Περιοχή που είσαι;

Mitsos777
02/01/2020, 13:48
Περιοχή που είσαι;
Περιστέρι

harris_x
02/01/2020, 13:50
Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος
Το πιο ασφαλές για εσένα είναι να πάρεις εξουσιοδότηση και όλα τα απαραίτητα για την μεταβίβαση όταν θα του δώσεις τα χρήματα.

Προτού δώσεις τα χρήματα, να προσέξεις να μην έχει παρακράτηση κυριότητας το όχημα.

Να μην πας στα ΚΕΠ γιατί το όχημα θα μεταβιβαστεί με μεγάλη καθυστέρηση. Μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα. Έως τότε το όχημα θα παραμένει στο όνομα του πωλητή.

Όταν πάρεις τα απαραίτητα για την μεταβίβαση, πας σε κάποιο υπουργείο μεταφορών και κάνεις την μεταβίβαση αυθημερόν.

Πρόσεξε ότι ο αριθμός λογαριασμού τραπέζης που θα γίνει η κατάθεση των χρημάτων για το παράβολο διαφέρει ανά υπουργείο μεταφορών.

Στο υπουργείο μεταφορών αναγράφονται τα απαραίτητα για την μεταβίβαση έγγραφα όπως και οι αριθμοί λογαριασμών τραπεζών για την έκδοση του παράβολου

ioannispar
02/01/2020, 14:08
Εγώ που την έκανα στα ΚΕΠ μου είπαν 2 βδομάδες για την καινούργια άδεια και μπήκε στο όνομά μου άμεσα την ίδια μέρα. Το ασφάλισα κιόλας όπου η ασφαλιστική το ήθελε στο όνομά μου για να προχωρήσει. Ενημερωτικά η άδεια βγήκε στις 4 μέρες τελικά και η περιοχή που έγινε η διαδικασία ήταν στη Νίκαια Αττικής.

Εγώ θα σου έλεγα προχώρα άφοβα σε ΚΕΠ.

telegonos
02/01/2020, 14:17
Στο Περιστέρι έχει την Διεύθυνση Μεταφορών Δυτικής Αθήνας, γωνία Τρώων και Χαλκίδος.

Εσύ είσαι ο Αγοραστής, ο άλλος είναι ο Πωλητής.

Εσύ χρειάζεσαι την αστυνομική σου ταυτότητα και να ξέρεις το ΑΦΜ σου.

Ο Πωλητής, φέρνει επίσης την ταυτότητά του και

1-Την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος.
2-ΚΤΕΟ σε ισχύ, βγάλτε μια φωτοτυπία πριν, την φωτοτυπία θα δώσετε τελικά.
3-Έντυπο μη-ωφειλής τελών κυκλοφορίας (από την ΔΟΥ του, το βγάζει ο Πωλητής)

4-Παράβολο μεταβίβασης (αυτό το πληρώνετε εκείνη την ώρα σε κοντινή τράπεζα, με την άδεια του οχήματος Η' ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΤΜ επί τόπου στην μεταβίβαση)



Πάτε στην παραπάνω διεύθυνση, βρίσκετε σε ποιό γραφείο-γκισέ είναι οι μεταβιβάσεις. Συμπληρώνετε με στυλό στα ειδικά πεδία της Άδειας κυκλοφορίας τα στοιχεία Αγοραστή (τα δικά σου) με πιο σημαντικό από όλα το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ. Βγάζετε μια φωτοτυπία σε κοντινό φωτοτυπάδικο την άδεια με τα συμπληρωμένα στοιχεία.

Πάτε στο γκισέ, και τα δίνετε ΟΛΑ αυτά. Τα κοιτάει ο υπάλληλος, και ανάλογα την περίπτωση, σου λέει ή να περιμένεις λίγη ώρα για να σου φέρει την άδεια στο ονομά σου ή σου δίνει την φωτοτυπία με σφραγίδα ως προσωρινή άδεια και σου λέει έλα την τάδε του μήνα να πάρεις την κανονική.

Μεγειά το νέο σου όχημά.


Επιπλέον:

1-Αν η άδεια του οχήματος έχει παρακράτηση κυριότητας, τότε στα παραπάνω χαρτιά, ο πωλητής θα πρέπει να φέρει και τα απαραίτητα για την άρση της παρακράτησης.
2-Τα τέλη μεταβίβασης κοστίζουν 39 ευρώ για 51-400 κυβικά, 54 ευρώ για 401-800, 69 ευρώ για 801-1300 κυβικά.
3-Το παράβολο μεταβίβασης, συνηθίζεται να το πληρώνει ο Αγοραστής, εκτός κι αν συμφωνήσετε αλλοιώς μεταξύ σας.
4-Τα χρήματα τα δίνεις στον αγοραστή με τραπεζικό τρόπο (όχι μετρητά), όπως συμφωνήσετε μεταξύ σας. Πριν την μεταβίβαση; Κατά την μεταβίβαση; Μετά; Ότι συμφωνήσετε.
5-Με το που κάνεις μια μεταβίβαση, η διεύθυνση Μεταφορών, ενημερώνει αυτόματα και την Εφορία σου, οπότε η φορολογική σου αρχή ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ ποιά μέρα μεταβίβασες, δεν χρειάζεται να την ενημερώσεις εσύ. Στην επόμενη φορολογική δήλωση εισοδήματος, ο προστάτης σου, δηλώνει το ποσό αγοράς, αν ο λογιστής σας πει ότι είναι απαραίτητο, στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
6-Αν κάποιος από εσάς τους δύο δεν μπορεί να παραστεί στην μεταβίβαση, μπορεί να στείλει άλλον με εξουσιοδότηση. Μπορεί και ο ένας να εξουσιοδοτήσει τον άλλον, στην θέση του π.χ. ο πωλητής να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή στην θέση του. Η εξουσιοδότητη γίνεται με σφραγίδα στα ΚΕΠ, με υπεύθυνη δήλωση ''εγώ ο τάδε εξουσιοδοτώ τον τάδε να κάνει αντί για εμένα όλες τις νόμιμες ενέργειες για την μεταβίβαση του τάδε οχήματος''. Το χαρτί της εξουσιοδότητης το προσθέτεις στα παραπάνω.

Καλές αγορές.

Mitsos777
02/01/2020, 14:22
Στο Περιστέρι έχει την Διεύθυνση Μεταφορών Δυτικής Αθήνας, γωνία Τρώων και Χαλκίδος.

Εσύ είσαι ο Αγοραστής, ο άλλος είναι ο Πωλητής.

Εσύ χρειάζεσαι την αστυνομική σου ταυτότητα και να ξέρεις το ΑΦΜ σου.

Ο Πωλητής, φέρνει επίσης την ταυτότητά του και

1-Την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος.
2-ΚΤΕΟ σε ισχύ, βγάλτε μια φωτοτυπία πριν, την φωτοτυπία θα δώσετε τελικά.
3-Έντυπο μη-ωφειλής τελών κυκλοφορίας (από την ΔΟΥ του, το βγάζει ο Πωλητής)

4-Παράβολο μεταβίβασης (αυτό το πληρώνετε εκείνη την ώρα σε κοντινή τράπεζα, με την άδεια του οχήματος Η' ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΤΜ επί τόπου στην μεταβίβαση)



Πάτε στην παραπάνω διεύθυνση, βρίσκετε σε ποιό γραφείο-γκισέ είναι οι μεταβιβάσεις. Συμπληρώνετε με στυλό στα ειδικά πεδία της Άδειας κυκλοφορίας τα στοιχεία Αγοραστή (τα δικά σου) με πιο σημαντικό από όλα το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ. Βγάζετε μια φωτοτυπία σε κοντινό φωτοτυπάδικο την άδεια με τα συμπληρωμένα στοιχεία.

Πάτε στο γκισέ, και τα δίνετε ΟΛΑ αυτά. Τα κοιτάει ο υπάλληλος, και ανάλογα την περίπτωση, σου λέει ή να περιμένεις λίγη ώρα για να σου φέρει την άδεια στο ονομά σου ή σου δίνει την φωτοτυπία με σφραγίδα ως προσωρινή άδεια και σου λέει έλα την τάδε του μήνα να πάρεις την κανονική.

Μεγειά το νέο σου όχημά.


Επιπλέον:

1-Αν η άδεια του οχήματος έχει παρακράτηση κυριότητας, τότε στα παραπάνω χαρτιά, ο πωλητής θα πρέπει να φέρει και τα απαραίτητα για την άρση της παρακράτησης.
2-Τα τέλη μεταβίβασης κοστίζουν 39 ευρώ για 51-400 κυβικά, 54 ευρώ για 401-800, 69 ευρώ για 801-1300 κυβικά.
3-Το παράβολο μεταβίβασης, συνηθίζεται να το πληρώνει ο Αγοραστής, εκτός κι αν συμφωνήσετε αλλοιώς μεταξύ σας.
4-Τα χρήματα τα δίνεις στον αγοραστή με τραπεζικό τρόπο (όχι μετρητά), όπως συμφωνήσετε μεταξύ σας. Πριν την μεταβίβαση; Κατά την μεταβίβαση; Μετά; Ότι συμφωνήσετε.
5-Με το που κάνεις μια μεταβίβαση, η διεύθυνση Μεταφορών, ενημερώνει αυτόματα και την Εφορία σου, οπότε η φορολογική σου αρχή ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ ποιά μέρα μεταβίβασες, δεν χρειάζεται να την ενημερώσεις εσύ. Στην επόμενη φορολογική δήλωση εισοδήματος, ο προστάτης σου, δηλώνει το ποσό αγοράς, αν ο λογιστής σας πει ότι είναι απαραίτητο, στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
6-Αν κάποιος από εσάς τους δύο δεν μπορεί να παραστεί στην μεταβίβαση, μπορεί να στείλει άλλον με εξουσιοδότηση. Μπορεί και ο ένας να εξουσιοδοτήσει τον άλλον, στην θέση του π.χ. ο πωλητής να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή στην θέση του. Η εξουσιοδότητη γίνεται με σφραγίδα στα ΚΕΠ, με υπεύθυνη δήλωση ''εγώ ο τάδε εξουσιοδοτώ τον τάδε να κάνει αντί για εμένα όλες τις νόμιμες ενέργειες για την μεταβίβαση του τάδε οχήματος''. Το χαρτί της εξουσιοδότητης το προσθέτεις στα παραπάνω.

Καλές αγορές.

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ

Mitsos777
02/01/2020, 14:25
Κάτι αλλο φιλε μου..αν με την μανα μου ας πούμε που είμαστε μαζί στην φορολογική δηλώσει και χρωστάει σε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και δουν το μηχανάκι δνντο κατάσχουν?

jawaforever
02/01/2020, 14:40
Κάτι αλλο φιλε μου..αν με την μανα μου ας πούμε που είμαστε μαζί στην φορολογική δηλώσει και χρωστάει σε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και δουν το μηχανάκι δνντο κατάσχουν?

Όχι. Η μητέρα σου χρωστάει, όχι εσύ.
Εσύ απλά ζεις στο σπίτι της, αν είναι δικό της.
Το πότε θα κατασχεθει (το σπίτι), είναι άλλο θέμα.

Mitsos777
02/01/2020, 14:42
Όχι. Η μητέρα σου χρωστάει, όχι εσύ.
Εσύ απλά ζεις στο σπίτι της, αν είναι δικό της.
Το πότε θα κατασχεθει (το σπίτι), είναι άλλο θέμα.

Χαχα με ενοίκιο είναι το σπίτι...αν όμως στην εφορία είμαστε μαζί δν θα είναι κσι στο όνομα της μόνο στο δικό μου θαναι?

harris_x
02/01/2020, 14:49
Εγώ που την έκανα στα ΚΕΠ μου είπαν 2 βδομάδες για την καινούργια άδεια και μπήκε στο όνομά μου άμεσα την ίδια μέρα. Το ασφάλισα κιόλας όπου η ασφαλιστική το ήθελε στο όνομά μου για να προχωρήσει. Ενημερωτικά η άδεια βγήκε στις 4 μέρες τελικά και η περιοχή που έγινε η διαδικασία ήταν στη Νίκαια Αττικής.

Εγώ θα σου έλεγα προχώρα άφοβα σε ΚΕΠ.

Πόσα χρόνια πριν έγινε αυτό;

jawaforever
02/01/2020, 14:50
Χαχα με ενοίκιο είναι το σπίτι...αν όμως στην εφορία είμαστε μαζί δν θα είναι κσι στο όνομα της μόνο στο δικό μου θαναι?

Στο όνομα σου δεν θα μπει το μηχανάκι;;;;;
Άσχετο, δίκυκλα και αυτοκίνητα ελάχιστης αξίας, δεν κατάσχουν οι τράπεζες. Ειδικά αν χρωστάς σε πολλές.
Εμένα φίλος που χρωστάει σε όλες τις τράπεζες, δεν του έχουν πειράξει τπτ.
Μάλιστα κάθε 3 κ λίγο αλλάζει μηχανές, ποτέ στα 650cc, που στα 350,ποτέ ξανά στα 900,πότε στα 1000...
Όσο περισσότερες, τόσο πιο απίθανο να γίνει κατάσχεση. Γιατί μόλις κάνει κίνηση η μία, θα ακολουθήσουν κ οι άλλες.
Και στο τέλος, η μια θα ζητάει το μοτέρ, η άλλη τους τροχούς, η τρίτη τα όργανα και πάει λέγοντας.
Επειδή λοιπόν αυτό δεν μπορεί να γίνει, δεν κατάσχουν δίκυκλα και αυτοκίνητα χαμηλής αξίας
Τώρα βέβαια αν είναι καμιά Ferrari, δεν ξέρω τι γίνεται...

Mitsos777
02/01/2020, 15:08
Στο όνομα σου δεν θα μπει το μηχανάκι;;;;;
Άσχετο, δίκυκλα και αυτοκίνητα ελάχιστης αξίας, δεν κατάσχουν οι τράπεζες. Ειδικά αν χρωστάς σε πολλές.
Εμένα φίλος που χρωστάει σε όλες τις τράπεζες, δεν του έχουν πειράξει τπτ.
Μάλιστα κάθε 3 κ λίγο αλλάζει μηχανές, ποτέ στα 650cc, που στα 350,ποτέ ξανά στα 900,πότε στα 1000...
Όσο περισσότερες, τόσο πιο απίθανο να γίνει κατάσχεση. Γιατί μόλις κάνει κίνηση η μία, θα ακολουθήσουν κ οι άλλες.
Και στο τέλος, η μια θα ζητάει το μοτέρ, η άλλη τους τροχούς, η τρίτη τα όργανα και πάει λέγοντας.
Επειδή λοιπόν αυτό δεν μπορεί να γίνει, δεν κατάσχουν δίκυκλα και αυτοκίνητα χαμηλής αξίας
Τώρα βέβαια αν είναι καμιά Ferrari, δεν ξέρω τι γίνεται...

Χαχσχσ 1.000 ευρώ μηχανάκι

ioannispar
02/01/2020, 15:15
Πόσα χρόνια πριν έγινε αυτό;

Πριν από 3 μήνες δλδ τον Οκτώβριο. Έμεινα και εγώ άφωνος με την εξυπηρέτηση και αμεσότητά τους!!!

Bowleno
03/01/2020, 03:31
Πριν από 3 μήνες δλδ τον Οκτώβριο. Έμεινα και εγώ άφωνος με την εξυπηρέτηση και αμεσότητά τους!!!

Το λες και κωλοφαρδία....:D

harris_x
03/01/2020, 08:39
Το λες και κωλοφαρδία....:D

Ξεκάθαρα.

Κάτω από μήνα δεν παίρνει.

ioannispar
03/01/2020, 09:24
Μπορεί ρε παιδιά τι να πω; Ότι μου έκανε εντύπωση ναι, αλλά σκέφτηκα κοίτα να δεις που έφτιαξε το πράγμα.Δεν έχω και πολλά πάρε δώσε με ΚΕΠ γενικότερα. Είχα γράψει και τζόκερ όμως για να πω την αλήθεια, αλλά εκεί τζίφος...:lol:

Mitsos777
03/02/2020, 07:30
Μάγκες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι και είμαι σε διλλημα... είμαι ανάμεσα στο Daytona sprinter 125 καινούργιο στα 1.500 η σε ένα σκούτερ Sym symphony 125 μεταχειρισμένο με 3.000 χιλιόμετρα και εγγύηση μέχρι τον Ιούνιο στα 1.500 μάγκες... ΠΟΊΟ ΝΑ ΠΆΡΩ ΓΙΑ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ?

TKM
03/02/2020, 18:42
Κατ' αρχάς ποιο σου αρέσει εσένα περισσότερο;

panavour
03/02/2020, 19:27
ΣΚΟΥΤΕΡ / Πιο πρακτικο,πιο ανετο,πιο καθαρο.
ΠΑΠΙ/ Πιο οικονομικο.

Mitsos777
03/02/2020, 20:10
Κατ' αρχάς ποιο σου αρέσει εσένα περισσότερο;

Εμένα το σκούτερ με τα 1.000...απλα σκέφτομαι ότι το Daytona είναι πιο οικονομικό σε βενζίνες και σε σέρβις και είναι και κούτα ενώ το άλλο μεταχειρισμένο.. γι'αυτό το σκέφτομαι

Mitsos777
03/02/2020, 20:12
ΣΚΟΥΤΕΡ / Πιο πρακτικο,πιο ανετο,πιο καθαρο.
ΠΑΠΙ/ Πιο οικονομικο.

Ποιες είναι οι διαφορές στο οικονομικο? Δηλαδη στην βενζίνη πόσο θα μ πηγαίνει περίπου σε λεφτά στα 100χλμ το παπί? Και πόσο θα μ πηγαίνει σε σκούτερ?

JasonEV
03/02/2020, 20:13
Καθαρο λεγοντας;

Acacius
03/02/2020, 20:23
Ποιες είναι οι διαφορές στο οικονομικο? Δηλαδη στην βενζίνη πόσο θα μ πηγαίνει περίπου σε λεφτά στα 100χλμ το παπί? Και πόσο θα μ πηγαίνει σε σκούτερ?

Δεν είναι μόνο θέμα βενζίνης αλλά και συντήρησης. Τα παπιά είναι μηχανικά απλούστερα και έχουν φθηνά ανταλλακτικά, τα σκούτερ είναι πιο πολύπλοκα (ειδικά η μετάδοση). Επίσης, με λίγη ατυχία σε μια χαζοπτώση το σκούτερ θα τσούξει αρκετά περισσότερο για να αποκαταστήσεις τα πλαστικά του.

andreastwin
03/02/2020, 20:42
απο παπι εκτος ιαπωνιας αυτο θα επερνα. Keeway Target 125 καλη ποιοτητα , δεν τριζουν πλαστικα, οποιοι το εχουν παρει τα καλητερα λενε, και νομιζω 2,2 στα 100 χιλ.

panavour
03/02/2020, 20:53
Καθαρο λεγοντας;

εννοω τον αναβατη οχι το οχημα

DRAKONET
03/02/2020, 22:32
απο παπι εκτος ιαπωνιας αυτο θα επερνα. Keeway Target 125 καλη ποιοτητα , δεν τριζουν πλαστικα, οποιοι το εχουν παρει τα καλητερα λενε, και νομιζω 2,2 στα 100 χιλ.

θα συμφωνησω.........αλλωστε πηγα το ειδα σε συγκριση με το sprider (το velos εχει πιο ακριβα) και δειχνει αρκετα πιο ποιοτικο
και ετσι το παρηγγειλα για τον γιο μου.
Αν οχι αυτη μαλλον την αλλη εβδομαδα θα το παρουμε !

Iaswnas1988
03/02/2020, 23:37
Εγώ σε καινούργιο θα πήγαινα...άσε που είναι πιο οικονομικό και σε κατανάλωση και service..Σκέψου με 4 ευρώ κάνω πάνω κάτω 150 χιλιόμετρα

typhoon
04/02/2020, 12:26
Δεν τίθεται θέμα συζήτησης
Καινούργιο εφόσον έχεις τα χρήματα.

Τα συν του παπιου όπως είπαν κ παραπάνω η οικονομία. Το αμέσως οικονομικοτερο μέσο το ποδήλατο κ μετά τα πόδια σου.
Εν τω μεταξύ για κινέζικα έχουν βγει καλά, έχουν ανταλλακτικά κ μεταπώληση στην στιγμή.

Επίσης, καλά τα σκούτερ όσον αφορά την αυτόματη μετάδοση κ την πρακτικότητα λόγω χώρων. Αλλά στην κατηγορία αυτή (πάτος) είναι υποδεεστερα των παπιων

Kepler Fun
04/02/2020, 12:44
Χρόνια στην πόλη με παπιά. Το τελευταίο Modena kriss.
Τα τελευταία δυο χρόνια δοκίμασα σκούτερ Symphony 200 (καινούργιο).
Νομίζω το σκούτερ είναι οτι καλύτερο για την πόλη.
Διαφορές κόστους κατανάλωσης/συντήρησης όχι τόσο σημαντικές που να σου φανούν τόσο πολύ στην τσέπη.

Dani_26
04/02/2020, 14:03
Εχε υποψιν το κοπανημα που θα τρως με το σκουτερ.

TKM
04/02/2020, 22:20
Με αυτά τα δυο κυκλοφορεί η μισή Ελλάδα, επομένως... καλά σε γενικές γραμμές θα είναι και τα δυο.

Παπί: θέση οδήγησης μοτοσυκλέτας (δηλαδή καβαλάς αντί να κάθεσαι), ύπαρξη ταχυτήτων (αλλά χωρίς συμπλέκτη), πιο οικονομικό σε σέρβις και μάλλον και σε βενζίνη, πιο ευέλικτο (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα), μικρότερη ζημιά αν πέσεις, μικρότεροι χώροι, μικρότερη προστασία από νερά.

Σκούτερ: θέση οδήγησης πολυθρόνας (εντάξει, όχι και της πιο άνετης το συγκεκριμένο), δεν έχει ταχύτητες, ακριβότερο σε σέρβις και μάλλον σε βενζίνη, μεγαλύτερη ζημιά αν πέσεις, μεγαλύτεροι χώροι (δεν ξέρω τι χωράει κάτω από τη σέλα το συγκεκριμένο), μεγαλύτερη προστασία από νερά.

Από οδική συμπεριφορά το ένστικτό μου, μου λέει ότι μάλλον θα υπερέχει το παπί λίγο.

Ως πιο παραδοσιακός που είμαι, το παπί θα διάλεγα ανάμεσα στα δυο, αφού μάλιστα είναι και καινούριο.

DRAKONET
04/02/2020, 23:16
ΑΥΤΟ με τα νερα παντως που λεμε ολοι για τα σκουτερ εχω να πω μονο αυτο ...
οδηγουσαμε στην βροχη...και πριν ερθουν τα σκουτερ...και στο φιναλε οταν βρεχει τρως νερο και στα χερια και στο κρανος
και στο στηθος και πισω στην πλατη...οποτε το να κοβει τα νερα απο τα ποδια...δεν λεει τιποτα .
Δε χαλασε ο κοσμος να παρουμε και το αμαξι στο φιναλε να δουλευει και η μπαταρια λιγο !;)

I-want-a-moto
05/02/2020, 09:21
Μάγκες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι και είμαι σε διλλημα... είμαι ανάμεσα στο Daytona sprinter 125 καινούργιο στα 1.500 η σε ένα σκούτερ Sym symphony 125 μεταχειρισμένο με 3.000 χιλιόμετρα και εγγύηση μέχρι τον Ιούνιο στα 1.500 μάγκες... ΠΟΊΟ ΝΑ ΠΆΡΩ ΓΙΑ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ?

YBR,CBR,CBF,CB,YS Όποιο σου αρέσει στα λεφτά που δίαθέτεις παίρνεις καλομεταχειρισμένα και σου μένουν και ρέστα. Παπια και σκούτερ έχει γεμίσει ο τόπος πάρε μηχανάκι να κάνεις και τη πλάκα σου λίγο, να εχεις τεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια σου να πατάει και λίγο καλύτερα. Κόστη και καταναλώσεις κάπου ανάμεσα στο παπί και στο σκούτερ. Ποιότητες ενοείται ανώτερες για αυτό και καινουργια είναι και πιο ακριβά από τα παπιά και το πουλάς σε Χ χρόνια κοντά όσο το πήρες. :wave2:

νεοσσός
05/02/2020, 11:08
Τα συν του παπιου όπως είπαν κ παραπάνω η οικονομία. Το αμέσως οικονομικοτερο μέσο το ποδήλατο κ μετά τα πόδια σου.
Το ποδήλατο δεν είναι πολύ οικονομικότερο από παπί.

Σίγουρα κερδίζεις στην τιμή αγοράς. Ένα καλό ποδήλατο κοστίζει το 1/3 από ένα καλό παπί. Επίσης κερδίζεις από ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας.

Όμως χάνεις σε κόστος μετακίνησης, διότι τα ποδήλατα βγάζουν αρκετές φθορές, αν κάνεις δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο. Επίσης η πηγή ενέργειας για την κίνησή του (φαγητό) είναι ακριβότερη από τη βενζίνη που καίει το παπί για την ίδια απόσταση.

Εννοείται βέβαια ότι είναι ανεκτίμητη η ποιότητα ζωής, η ευεξία και η βελτίωση της υγείας που προσφέρει η ποδηλασία.

MG
05/02/2020, 11:08
Αναλυση κοστους που εχω κανει εγω για SPRINTER 125 και SYM 125 scooter

Η αναλυση εγινε βαση της δικης μου μοτο μετακινησης με ετησια χιλιομετρα ~ 15,000χλμ

Κοστος ανα ΕΤΟΣ σε βενζινη με μεση τιμη 1,6 λιτρο

το Σπριντερ ειναι στα 440 Ευρω

Το SYM ειναι στα 672 Ευρω

Τισ καταναλωσεις τις πηρα απο χρηστες με πραγματικα δεδομενα... κι οχι απο τι δηλωνουν οι κατασκευαστες...

***Ενδεικτικα με το Multistrada στα ιδια δεδομενα μετακινησης εχω κοστος βενζινης μονο το χρονο 1440 ευρω :lol: χωρις να υπολογιζω σερβις που εχει τεραστια διαφορα, λαστιχα και Τελη που ειναι 120 ευρω ενω στο παπι κ σκουτερ 22 ευρω

Mitsos777
05/02/2020, 12:19
Αναλυση κοστους που εχω κανει εγω για SPRINTER 125 και SYM 125 scooter

Η αναλυση εγινε βαση της δικης μου μοτο μετακινησης με ετησια χιλιομετρα ~ 15,000χλμ

Κοστος ανα ΕΤΟΣ σε βενζινη με μεση τιμη 1,6 λιτρο

το Σπριντερ ειναι στα 440 Ευρω

Το SYM ειναι στα 672 Ευρω

Τισ καταναλωσεις τις πηρα απο χρηστες με πραγματικα δεδομενα... κι οχι απο τι δηλωνουν οι κατασκευαστες...

***Ενδεικτικα με το Multistrada στα ιδια δεδομενα μετακινησης εχω κοστος βενζινης μονο το χρονο 1440 ευρω :lol: χωρις να υπολογιζω σερβις που εχει τεραστια διαφορα, λαστιχα και Τελη που ειναι 120 ευρω ενω στο παπι κ σκουτερ 22 ευρω

Και στα σέρβις ποιες είναι οι διαφορές?

MG
05/02/2020, 12:37
Και στα σέρβις ποιες είναι οι διαφορές?

στο χρονο βαλε καμια 150αρια ευρω παραπανω για ιμαντα ραουλα για το ΣΥΜ

λαστιχα επισης πιο ακριβα για το ΣΥΜ

BLiTzER
05/02/2020, 12:44
Το παπί είναι πιο οικονομικό από το σκούτερ. Το σκούτερ είναι πολύ καλύτερο πακέτο συνολικά από το παπί. Επιλέγεις και παίρνεις.

panavour
05/02/2020, 13:07
Το ποδήλατο δεν είναι πολύ οικονομικότερο από παπί.

Σίγουρα κερδίζεις στην τιμή αγοράς. Ένα καλό ποδήλατο κοστίζει το 1/3 από ένα καλό παπί. Επίσης κερδίζεις από ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας.

Όμως χάνεις σε κόστος μετακίνησης, διότι τα ποδήλατα βγάζουν αρκετές φθορές, αν κάνεις δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο. Επίσης η πηγή ενέργειας για την κίνησή του (φαγητό) είναι ακριβότερη από τη βενζίνη που καίει το παπί για την ίδια απόσταση.

Εννοείται βέβαια ότι είναι ανεκτίμητη η ποιότητα ζωής, η ευεξία και η βελτίωση της υγείας που προσφέρει η ποδηλασία.

εκτος πολεως

Mitsos777
06/02/2020, 21:24
Πείτε ότι πάω αύριο σε καταστημα να πάρω μηχανάκι 125 και το αγοράζω...το παίρνω και φεύγω η πρέπει να περιμένω να βγούνε χαρτιά καί τί χαρτιά χρειάζονται?

νεοσσός
06/02/2020, 21:28
Κανούριο ή μεταχειρισμένο θα πάρεις από κατάστημα;

Η μεταβίβαση μεταχειρισμένου νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη διαδικασία από την έκδοση νέων πινακίδων. Επίσης μην ξεχάσεις ότι πριν το καβαλήσεις και φύγεις, θα πρέπει να έχεις δώσει αριθμό πινακίδας και όποια άλλα στοιχεία χρειάζονται στην ασφαλιστική εταιρεία.

Mitsos777
06/02/2020, 21:30
Κανούριο ή μεταχειρισμένο θα πάρεις από κατάστημα;

Η μεταβίβαση μεταχειρισμένου νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη διαδικασία από την έκδοση νέων πινακίδων. Επίσης μην ξεχάσεις ότι πριν το καβαλήσεις και φύγεις, θα πρέπει να έχεις δώσει αριθμό πινακίδας και ό,τι άλλα στοιχεία χρειάζονται στην ασφαλιστική εταιρεία.



Για καινούργιο λέω.. Άλλο η ασφαλιστική όταν πάω στο μαγαζί για να τοχουν αυτοι έτοιμο πόσο παίρνει?

νεοσσός
06/02/2020, 21:32
Για καινούργιο λέω.. Άλλο η ασφαλιστική όταν πάω στο μαγαζί για να τοχουν αυτοι έτοιμο πόσο παίρνει?
Νομίζω δύο εργάσιμες ημέρες χρειάζεται η έκδοση πινακίδων, αν η μοτοσυκλέτα είναι ετοιμοπαράδοτη και δε ζητήσεις επιπλέον αξεσουάρ.

Iaswnas1988
06/02/2020, 22:02
Αν είναι καινούργιο τα κανονίζει όλα το κατάστημα που το αγόρασες...εσύ μόνο ασφάλεια βγάζεις...Επίσης μπορείς να το οδηγήσεις την ίδια μέρα απλά να έχεις μια πρόχειρη πινακίδα να φαίνεται μέχρι να παραλάβεις την κανονική..Αν είναι μεταχειρισμένο πάτε σε ΚΕΠ με τον ιδιώτη και σας λένε τη διαδικασία

Mitsos777
06/02/2020, 22:15
Αν είναι καινούργιο τα κανονίζει όλα το κατάστημα που το αγόρασες...εσύ μόνο ασφάλεια βγάζεις...Επίσης μπορείς να το οδηγήσεις την ίδια μέρα απλά να έχεις μια πρόχειρη πινακίδα να φαίνεται μέχρι να παραλάβεις την κανονική..Αν είναι μεταχειρισμένο πάτε σε ΚΕΠ με τον ιδιώτη και σας λένε τη διαδικασία

Καινούργιο ειναι ευχαριστώ... ξέρεις αν τα μαγαζιά κάνουν εκπτώσεις? Αν έχει το μηχανάκι 1.500 ξργω να τούς πεις 1.400 να σου πουν οκ?

Iaswnas1988
07/02/2020, 00:35
Ανάλογα σε ποιον θα πας...Άμα του πεις δεν θέλω δώρα κλπ μπορεί να σου κόψει τίποτα

OldMan
07/02/2020, 11:30
Αν έχει το μηχανάκι 1.500 ξργω να τούς πεις 1.400 να σου πουν οκ?

Αν τα 1.400 ειναι και αυτα σε ξργω, δεν πιστευω να αρνηθουν..

Υ.Γ.
Το παζαρι το λενε τωρα εκπτωση..??

harris_x
07/02/2020, 11:34
Αν τα 1.400 ειναι και αυτα σε ξργω, δεν πιστευω να αρνηθουν..


:bawl:

sniper
07/02/2020, 11:42
:bawl:


Μην γελάς ρε δικέ μου, ξέρεις πόσο έχουν πάει οι μπζνες;

harris_x
07/02/2020, 14:09
Μην γελάς ρε δικέ μου, ξέρεις πόσο έχουν πάει οι μπζνες;

δε γκζερω δικε μου, εγω βαζω πετρέλαιο...

DRAKONET
07/02/2020, 15:03
Να ξερεις παιζει και ρολο τι προμηθεια περνει απο την εταιρια ο εμπορος ωστε να μπορει να σου κοψει !
Το δικο μου ειχε 6.000 και μου το αφησε 5800 με συναγερμο και κρανος.
Σημερα ειναι να παρω ενα παπι τιμη στο καρ εχει απο 1480 το φθηνοτερο μεχρι 1570 το ακριβοτερο
εγω το πηρα 1460 με δωρο κρανος και εβαλα με εκπτωση την σχαρα και μια βαλιτσα
https://www.skroutz.gr/s/7218202/Givi-Monolock-E300N2-30lt.html
με αλλα 80 ευρω.
Στο φιναλε τα λεφτα σου δινεις...ρωτησε παντου και κανε το καλυτερο deal !

Sebastian1980
07/02/2020, 20:30
Να ξερεις παιζει και ρολο τι προμηθεια περνει απο την εταιρια ο εμπορος ωστε να μπορει να σου κοψει !
Το δικο μου ειχε 6.000 και μου το αφησε 5800 με συναγερμο και κρανος.
Σημερα ειναι να παρω ενα παπι τιμη στο καρ εχει απο 1480 το φθηνοτερο μεχρι 1570 το ακριβοτερο
εγω το πηρα 1460 με δωρο κρανος και εβαλα με εκπτωση την σχαρα και μια βαλιτσα
https://www.skroutz.gr/s/7218202/Givi-Monolock-E300N2-30lt.html
με αλλα 80 ευρω.
Στο φιναλε τα λεφτα σου δινεις...ρωτησε παντου και κανε το καλυτερο deal !

Καλορίζικο και καλοταξιδο DRAKONET.
Εύχομαι ο γιός σου να το χαρεί.

DRAKONET
09/02/2020, 21:29
Καλορίζικο και καλοταξιδο DRAKONET.
Εύχομαι ο γιός σου να το χαρεί.

Σε ευχαριστω

Goumenos
15/02/2020, 17:45
Παιδιά όλοι λέτε όχι μετρητά...γιατί αυτό;; Δεν μπορεί να γίνει αγορά με μετρητά;;

Bowleno
15/02/2020, 19:12
Παιδιά όλοι λέτε όχι μετρητά...γιατί αυτό;; Δεν μπορεί να γίνει αγορά με μετρητά;;

Μια χαρά γίνεται αγορά με μετρητά, αρκεί να γίνει χέρι με χέρι... Δίνεις το μηχανάκι (ήτοι, μεταβίβαση επί τόπου) σου δίνω τα λεφτά.

Goumenos
15/02/2020, 19:23
Ωραία..να ρωτήσω και κάτι άλλο..επειδή την τρίτη θα πάω να δω ένα μηχανάκι..σε περίπτωση που μου αρέσει και θέλω να το πάρω πάμε μηχανολογικό κάνουμε μεταβίβαση και το παίρνω και φεύγω;; Γιατί είμαι Χανιά και θα πάω Ηράκλειο να το δω..

Bowleno
15/02/2020, 19:38
Ωραία..να ρωτήσω και κάτι άλλο..επειδή την τρίτη θα πάω να δω ένα μηχανάκι..σε περίπτωση που μου αρέσει και θέλω να το πάρω πάμε μηχανολογικό κάνουμε μεταβίβαση και το παίρνω και φεύγω;; Γιατί είμαι Χανιά και θα πάω Ηράκλειο να το δω..

Έτσι. Να έχετε τα χαρτιά αμφότεροι όπως περιγράφονται πιο πάνω...

Acacius
15/02/2020, 21:08
Το μηχανολογικό είναι με ραντεβού αν θυμάμαι καλά, οπότε μάλλον δε θα μπορέσετε. Δοκιμάστε σε ΚΕΠ, πάρε πρώτα και κανένα τηλέφωνο μην τραβιέσαι άδικα.

Έχε υπ'όψιν ότι αν σκοπεύεις να οδηγήσεις τη μοτοσυκλέτα αμέσως πίσω τα Χανιά, θα είσαι ανασφάλιστος.

Goumenos
15/02/2020, 23:24
Ναι το σκέφτηκα αυτό...δεν μπορώ να το ασφαλίσω κατευθείαν ε;;

Pew
16/02/2020, 00:18
Ναι το σκέφτηκα αυτό...δεν μπορώ να το ασφαλίσω κατευθείαν ε;;
Ασφαλως και μπορεις.
Εαν εχεις ασφαλιστή ή βρεις κάποιον, το μονο που χρειαζεται να του δώσεις, ειναι αδεια κυκλοφορίας (ειτε στο ονομα του προηγουμενου ειτε στο δικο σου), το δίπλωμά σου, ταυτότητα και ΑΦΜ.

Απο τη στιγμή που πληρώσεις τα ασφάλιστρα, εισαι ετοιμος να φυγεις.

JasonEV
16/02/2020, 18:54
Εγω παντως πριν 2 χρονια για να ασφαλισω στο ονομα μου περιμενα 2 μερες μεχρι να εμφανιστει η μεταβιβαση απο την εφορια στο συστημα του ασφαλιστη μου.

tzimidis
16/02/2020, 21:42
Δεκέμβριος 2019, Παρασκευή πρωί πήγε ο διεκπεραιωτης για τα της μεταβίβασης, Παρασκευή μεσημέρι έκανα ασφαλεια από το τηλέφωνο με τον ασφαλιστή μου μόλις πήρα το χαρτί της μεταβίβασης στο χέρι. Μόνο αριθμό πινακίδας νομίζω του είπα, τα υπόλοιπα στοιχεία μου τα είχε από προηγούμενη ασφάλεια.

dorso
16/02/2020, 23:30
Κ εγώ μόνο με αριθμό κάνω ασφάλεια κ μόλις βγει η άδεια την στέλνω στον ασφαλιστή.. πιστεύω είναι θέμα ασφαλιστή..από την στιγμή που είναι ασφαλισμένη η μηχανή σύμφωνα με το δίπλωμα του οδηγού δεν νομίζω να έχει κ ιδιαίτερη σημασία πότε θα περαστεί στην άδεια επίσημα..

Mitsos777
18/02/2020, 20:13
Μάγκες ψάχνω να πάρω μηχανάκι και είδα αυτό στις αγγελίες δν το έχω ξαναδεί.. είναι καλό?

DRAKONET
18/02/2020, 21:13
Μάγκες ψάχνω να πάρω μηχανάκι και είδα αυτό στις αγγελίες δν το έχω ξαναδεί.. είναι καλό?

https://taxiarchisgroup.gr/
ο ταξιαρχης τα εχει στο μενιδι....εχω παπι τετοια μαρκα..το μοτερ καλο ειναι...τα πλαστικα ομως δεν κρατανε....ευτυχως με πολυ λιγα χρηματα αγοραζεις αλλα

Mitsos777
19/02/2020, 07:41
https://taxiarchisgroup.gr/
ο ταξιαρχης τα εχει στο μενιδι....εχω παπι τετοια μαρκα..το μοτερ καλο ειναι...τα πλαστικα ομως δεν κρατανε....ευτυχως με πολυ λιγα χρηματα αγοραζεις αλλα

Το μηχανάκι είναι αντιγραφή του Nmax και είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Daytona sprinter

DRAKONET
20/02/2020, 12:21
Το μηχανάκι είναι αντιγραφή του Nmax και είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Daytona sprinter

παρε το KEEWAY -TARGET...και ασε το sprider !

Mitsos777
22/02/2020, 08:41
παρε το KEEWAY -TARGET...και ασε το sprider !

Τι διαφορά έχει? Εμπιστεύομαι πιο πολύ το σπρίντερ επειδή το έχουν παρά πολλοί και το βλέπω συνέχεια το ταργκετ δύσκολα το βλέπω

Mitsos777
22/02/2020, 08:43
Ήθελα να ρωτήσω σε μια αγορά ΠΑΠΙΟΥ 125 καινούργιο πόσο είναι τα έξοδα πινακίδας τέλη κυκλοφορίας και ότι άλλο έχει?

masterone
22/02/2020, 08:54
+70-75€ τα έξοδα πινακίδας

Mitsos777
22/02/2020, 10:17
+70-75€ τα έξοδα πινακίδας

Tελη κυκλοφορίας και άδεια?

masterone
22/02/2020, 10:21
Τελη κυκλοφορίας και εξοδα εκδοσης πινακίδας και αδειας 70-75€

Thakokk6
22/02/2020, 11:14
9 ευρο το τέλος άδειας και 22 τα τέλη κυκλοφορίας

Lioulios
22/02/2020, 13:32
Τελη 22
Αδεια 9
Αν ειναι καινουριο μπορει να εχεις εξοδα μεταφορας ,εξοδα εκδοσης πινακιδας κτλ .
Καποιοι εμποροι το βαζουν στην τιμη.
Αναλογα την συμφωνια.
Απλα δες ποσο θα σου πει για την αδεια, γιατι αν στην βγαλει αυτος ,χρεωνει κατιτίς παραπανω νταβατζιλίκι για τη μανουρα .
Αν το κανεις μονος σου ,το παραβολο ειναι 9 ευρω

DRAKONET
23/02/2020, 14:11
Ποιο ποιοτικο το target ποιο στιβαρο...καλυτερα φρενα..... σελα μεγαλυτερη και πιο ανετη
που εχει απο κατω της μεγαλο χωρο που χωραει σιγουρα ανοικτου τυπου jet κρανος.. και μερικους τυπους
κανονικο κλειστου τυπου κρανος.
και για εμενα πιο ομορφο(η δικη μου γνωμη βεβαια).
ΔΕΣ ΕΔΩ
https://www.youtube.com/watch?v=M5ZElN99K5A&lc=z23phldovuifhxf0yacdp4353xnni344jhetm0rv5k5w03c010c.1582215114045257
Καλο θα ειναι να πας να δεις και απο κοντα...

Mitsos777
03/03/2020, 14:51
Ηθελα να ρωτήσω πως γίνεται η αγορά καινούργιου ΠΑΠΙΟΥ απο μαγαζι και αν περνάει στην εφορία?

OldMan
03/03/2020, 15:21
Πας στο μαγαζι, ριχνεις το μπαγιόκο, τσιμπας το μοτορι και το βαζεις στην φορολογικη σου δηλωση..
(ακομη και αν δεν κανεις δήλωση μεχρι τωρα, θα κανεις πλεον..)

viper1
03/03/2020, 15:53
Πας στο μαγαζι, ριχνεις το μπαγιόκο, τσιμπας το μοτορι και το βαζεις στην φορολογικη σου δηλωση..
(ακομη και αν δεν κανεις δήλωση μεχρι τωρα, θα κανεις πλεον..)

Μπορεί και να μην το δηλώσει. Αλλά ΑΦΜ χρειάζεται για την μεταβίβαση

Mitsos777
03/03/2020, 16:06
Μπορεί και να μην το δηλώσει. Αλλά ΑΦΜ χρειάζεται για την μεταβίβαση

Aμα δν το δηλώσω τι γίνεται?

Mitsos777
03/03/2020, 16:10
Μπορεί και να μην το δηλώσει. Αλλά ΑΦΜ χρειάζεται για την μεταβίβαση
Αμα δν το δηλώσω στην φορολογική δήλωση που δηλώνεται? Απλα είναι η άδεια στο όνομα μου?...δν κάνω φορολογική δήλωση γτ σπουδάζω οπότε είμαι προστατευόμενο μέλος και είμαι μαζί με την μανα μου

OldMan
03/03/2020, 16:17
Τα προστατευομενα μελη δεν δικαιουνται να εχουν περιουσιακα στοιχεια στο ονομα τους..
(εκτος απο περιπτωσεις επιδικασης σε ανηλικο..)

Mitsos777
03/03/2020, 16:36
Τα προστατευομενα μελη δεν δικαιουνται να εχουν περιουσιακα στοιχεια στο ονομα τους..
(εκτος απο περιπτωσεις επιδικασης σε ανηλικο..)

Δν είμαι ανήλικος.. επειδή δν είμαι προστατευόμενο μέλος δν μπορώ να πάρω μηχανάκι στο όνομα μου?

Γιώργης
03/03/2020, 16:52
Κάνε ένα τηλέφωνο στον λογιστή της μητέρας σου, που ξέρει την περίπτωση σου συγκεκριμένα. Θα στα εξηγήσει αμέσως και συνοπτικά. Αν δεν θέλεις να μάθει η μητέρα σου ότι αγόρασες μηχανή μπορείς να το πεις στον λογιστή που σας κάνει την δήλωση. Μην ακούς εμάς.

viper1
03/03/2020, 17:08
Δν είμαι ανήλικος.. επειδή δν είμαι προστατευόμενο μέλος δν μπορώ να πάρω μηχανάκι στο όνομα μου?

Να μην το δηλώσεις γίνεται. Να το αγοράσεις στο όνομα σου χωρίς ΑΦΜ ΔΕΝ γίνεται

ΤάκηςΜπ
03/03/2020, 17:11
Δεν έχω δηλώσει ποτέ δίκυκλο στην φορολογική μου,προστατευόμενο μέλος ή όχι. Α̶ν̶ ̶δ̶ε̶ν̶ ̶κ̶ά̶ν̶ω̶ ̶λ̶ά̶θ̶ο̶ς̶ ̶δ̶η̶λ̶ώ̶ν̶ε̶τ̶α̶ι̶ ̶μ̶ε̶τ̶ά̶ ̶α̶π̶ό̶ ̶κ̶ά̶π̶ο̶ι̶α̶ ̶κ̶υ̶β̶ι̶κ̶ά̶(̶9̶0̶0̶;̶ ̶)

Edit: Ούτε την αγορά του έχω δηλώσει. Το πόθεν έσχες σου είναι οκ,θεωρώ εγώ,αν αγοράσεις ένα παπί ακόμα κι αν δεν έχεις εισόδημα,γιατί το ποσό δεν είναι πολύ μεγάλο. Εννοείται να ρωτήσεις και κάποιον λογιστή όμως.

johnnybond
03/03/2020, 17:50
Ότι φορολογική έχω κάνει (27 χρόνων) θυμάμαι ότι ο εκάστοτε λογιστής μου ζητούσε το απόκομμα αγοράς/πώλησης, από κει και πέρα όλοι μου έλεγαν ότι δεν φορολογείται η μότο ανεξάρτητου κυβικών.. τώρα αν μετά τα 900 φορολογείται δεν γνωρίζω και δεν έχω ακούσει και κάτι κιόλας..

panavour
03/03/2020, 18:28
τρεις λαλουν κι οχτω χορευουν
να το ξαναπαμε απ την αρχη
η φορολογικη δηλωση δεν εχει πεδιον για μοτο και δεν δηλωνονται ανεξαρτητως κυβικων.
για να αγορασει ομως καποιος μηχανη ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ πρεπει να ειναι πανω απο 18 χρονων(δικαιοπραξιας δικαιωμα λεγεται) και να εχει ΔΙΚΟ του ΑΦΜ.

BLiTzER
03/03/2020, 19:16
Δε "δηλώνεται" η μοτοσικλέτα, αλλά δηλώνεται η αγορά της.

klab
03/03/2020, 19:33
Γ. ΕΤΗΣΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΛΗΘΗΣΑΝ

Για τους κωδικούς 719 έως 728, οι οποίοι αφορούν σε δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, υπάρχει διάκριση αν πρόκειται για δαπάνη που πραγματοποιήθηκε στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή.

Κωδικοί 719-720

Συμπληρώνονται τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε το 2018 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων της οικογένειάς σας

https://www.taxheaven.gr/circulars/30571

DRAKONET
03/03/2020, 21:50
Μπορεί και να μην το δηλώσει. Αλλά ΑΦΜ χρειάζεται για την μεταβίβαση

Πλεον πρεπει να δηλωνουμε τα παντα ολα !
Αν οχι για εσενα που μπορεις να το παρεις νομιμα και θα πρεπει να διασταυρωθει με ασφαλεια
και τελη κυκλοφοριας...με τα ''νομιμα'' χρηματα σου ...αλλα για τον ''αλλο'' που θα το αγορασει οοοταν πουληθει..και πρεπει να δικαιολογησει ''ποθεν εσχες'' !

Mitsos777
03/03/2020, 22:55
Πλεον πρεπει να δηλωνουμε τα παντα ολα !
Αν οχι για εσενα που μπορεις να το παρεις νομιμα και θα πρεπει να διασταυρωθει με ασφαλεια
και τελη κυκλοφοριας...με τα ''νομιμα'' χρηματα σου ...αλλα για τον ''αλλο'' που θα το αγορασει οοοταν πουληθει..και πρεπει να δικαιολογησει ''ποθεν εσχες'' !

Aν δν το δηλώσω δηλαδή πώς πληρώνω τα τέλη?

viper1
03/03/2020, 22:58
Νέος 11880 λογιστές εφοριακοί κλπ. Ρωτά και προχωράς. Μην τον κάνουμε λύσσα

BLiTzER
03/03/2020, 23:13
Aν δν το δηλώσω δηλαδή πώς πληρώνω τα τέλη?

Μεταβίβαση δε θα κάνεις;

Mitsos777
03/03/2020, 23:44
Μεταβίβαση δε θα κάνεις;

Ναι

OldMan
04/03/2020, 09:51
Εεεε καντην πρωτα και μετα βλέπεις..

Mitsos777
04/03/2020, 16:51
Εεεε καντην πρωτα και μετα βλέπεις..

Όταν κάνω την μεταβίβαση μετά δν πρέπει να δηλώσω την αγορά τής στην εφορία?

dorso
04/03/2020, 17:02
Όταν αγοράζεις η πουλάς μηχανή δηλώνεις στην φορολογική δήλωση μόνο το ποσο της συναλλαγής,κανένα άλλο στοιχείο(αυτό είναι το νόμιμο), πολλοί δεν το δηλώνουν μιας κ δεν φαίνεται στην φορολογική τα στοιχεία της μηχανή.. Όταν αγοράζεις η πουλάς αυτοκίνητα φαίνεται αυτόματα τα στοιχεία του αυτοκινήτου στην φόρολογικη δήλωση, επόμενος πρέπει να δηλώσεις κ την συνναλαγη..

Mitsos777
04/03/2020, 18:37
Όταν αγοράζεις η πουλάς μηχανή δηλώνεις στην φορολογική δήλωση μόνο το ποσο της συναλλαγής,κανένα άλλο στοιχείο(αυτό είναι το νόμιμο), πολλοί δεν το δηλώνουν μιας κ δεν φαίνεται στην φορολογική τα στοιχεία της μηχανή.. Όταν αγοράζεις η πουλάς αυτοκίνητα φαίνεται αυτόματα τα στοιχεία του αυτοκινήτου στην φόρολογικη δήλωση, επόμενος πρέπει να δηλώσεις κ την συνναλαγη..

Μου είπε όμως ο λογιστής πώς όταν την δηλώσω επειδή είμαι φοιτητής και εξαρτημένο μέλος θα κάνω φορολογική δήλωση δική μου μόνο γισ εκείνη την χρονιά καο θα δηλωθούν 3.000 + 2.000 το ποσό τής μηχανής 5.000 και ότι απο αυτά θσ πρέπει να κάνω το 30% αγορές με κάρτα..τι εννοεί με αυτό?