PDA

View Full Version : συνεργείο για customizing



L.omerta
02/01/2020, 14:09
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Έχω ένα tuono 1ης γενιάς και σκέφτομαι όλο και πιο πολύ τώρα τελευταία να το κάνω κάπως έτσι, https://twitter.com/caferacerpasion/status/1035498418666463232
https://www.facebook.com/RocketGarage/posts/aprilia-tuono-cafe-racer-by-made-in-metal-motorcycles/1055235217844819/
Αρχικά σκέφτομαι για την μάσκα (στρογγυλοφάναρο) και τα clip on και για το πίσω μέρος βλέπουμε, δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να θυσιάσω το πίσω κάθισμα. Γνωρίζετε κάποιο συνεργείο που θα αναλάμβανε κάτι τέτοιο και πιθανώς να το έχετε χρησιμοποιήσει για κάτι παρόμοιο?(για Αθήνα με ενδιαφέρει) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:wave2::wave2:

doctor_john
02/01/2020, 16:15
Γνωρίζω φίλε αλλά πρέπει να ξέρεις πως το αποτέλεσμα που δειγματίζεις δεν είναι αποτέλεσμα "συνεργείου".
Επίσης θεωρώ πως πρέπει να έχεις εξαρχής το σύνολο της ιδέας ή το πλάνο που ορίζει το "γιατί" άρα και
μεγάλο μέρος του "πως" που θα καθορίσει το τελικό κόστος.

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ίσως είναι καλύτερα να την εκφράσεις τώρα και να δούμε πως μπορείς να ενημερωθείς
έτσι ώστε να γνωρίζεις όσο το δυνατόν περισσότερα πριν ξεκινήσεις οτιδηποτε.

Στα γράφω έτσι γιατί με ενδιαφέρει να μην αποτύχεις με αποτέλεσμα να σου κοστίσει και να μην είσαι χαρούμενος.

Aν έχεις εμβαθύνει τα τελευταία χρόνια στην χρήση - συντήριση κάποιας Lambretta είναι πιθανό να με καταλαβαίνεις
γιατί ανησυχώ. Φαντάσου να διαβάζαμε κάποιο φίλο που θα μας έλεγε: αποφάσισα πως θέλω ένα κλασικό scooter
για κάθε μέρα και έχω υπόψιν τα παρακάτω ;)
https://gr.pinterest.com/pin/566327721872899508/?lp=true


Καλή χρονιά!

L.omerta
02/01/2020, 17:07
Γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν είναι αποτέλεσμα "συνεργείου". Συνεργείο για τον κινητήρα του το μηχανάκι έχει χρόνια και ακόμα και τώρα στα 107.000κμ δουλεύει ακόμα ρολόι. Το μηχανάκι χρησιμοποιήτε καθημερινά σαν μοναδικό μέσο και γνωρίζω τις "δυσκολίες" της καθημερινής συμβίωσης με δικύλινδρο χιλιάρι. Απλά έχω αποφασίσει ότι κάτι σαν το τουόνο δεν πρόκειτε να βρω στα καινούργια που παίζουν στην αγορά, οπότε συνεχίζω να πορεύομαι με αυτό κάνοντας ένα facelift για τα δικά μου γούστα. Εννοείτε ότι τα λινκ είναι απλά μια κατεύθυνση προς το αποτέλεσμα το οποίο θα συνδιαμορφωθεί μαζί με το άτομο που θα αναλάβει κάτι τέτοιο λέγοντάς του πως το φαντάζομαι. Το κόστος, σε λογικά πλαίσια, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με το αποτέλεσμα.

doctor_john
02/01/2020, 18:06
Εντάξει, νομίζω μιλάμε την ίδια γλώσσα :D

συγχώρα με που ρωτάω αλλά όσο αγαπάω τα δικύλιδρα άλλο τόσο σιχαίνομαι την επιφανειακή
αντιμετόπιση και τις ζημιές που προκαλούν φίλοι με πάθος αλλά χωρίς γνώσεις.

Σου στέλω σε pm επαγγελματία μηχανικό με 20ετή πείρα και παράλληλα διπλώματα στο σχεδιασμό
και τις συγκολλήσεις. Την δουλειά του την έχω ελέγξει, οδηγήσει και δει σε βάθος χρόνου.

Νομίζω πως τα pm μας είναι ανοικτά στους admin για οποιοδήποτε έλεγχο και είμαι στην διάθεση τους
να το ποστάρω και δημόσια.

Απλά δεν βλέπω να συνηθίζεται.

L.omerta
03/01/2020, 13:38
Φίλε doctor_john σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Όταν με το καλό το πάρω απόφαση θα ενημερώσω!:beer: