PDA

View Full Version : Crypton X - Sr 250



Outopia4
04/01/2020, 12:50
Καλησπέρα ομάδα και χρόνια πολλά. Είμαι κάτοχος ενός Χr 125, μιας και βγάζει αρκετά πρόβλημα σκέφτομαι να αλλάξω μοτέρ. Μου πρότειναν X135, +200ε πάνω ώστε για να είναι και λίγο ανεβασμένο. Επίσης μου πρότειναν και Sr 250 yamaha, αλλά αφού πρόκειται για να βελτίωση η ζυγαριά έπεφτε προς το Χ, μιας και δεν το συνιστούν. Αγορά άλλης μότο δεν παίζει, οπότε πρέπει να πορεύετω με δαύτη. Εσείς τι προτείνετε; Σας ακούγεται καλή ιδέα;
Ευχαριστώ και πάντα όρθιοι!

toyar
04/01/2020, 13:09
Δε γίνεται αυτό που λες ούτε τεχνικά ούτε νομιμα

Outopia4
04/01/2020, 13:16
Τεχνικά τι εννοείς; Μου είπαν ότι θα φτιαχτούν βάσεις το μοτέρ του Sr είναι σχεδόν ίδιο με το Xl 125, όσο για το νόμιμο μου είπαν ότι κανονικά περνάει ελέγχους κτεο κλπ

toyar
04/01/2020, 13:25
Σχεδόν ιδιο μοτέρ δεν υπαρχει
Έγκριση τύπου δεν θα έχει αυτό που θα προκύψει
Το νεότερο μοτέρ Sr που θα βρεις είναι 20 ετών
Πόσο θα κοστίσει μια τέτοια μετατροπή;
Πόσο κάνει να βάλεις ίδιο μοτέρ μεταχειρισμένο;
Πόσο κάνει να επισκευάσεις το δικό σου;

Outopia4
04/01/2020, 13:26
Γι αυτό είπα και πάνω ότι η ζυγαριά γέρνει στο Χ.

Outopia4
05/01/2020, 12:46
????

Acacius
05/01/2020, 15:12
????

!!!!


[Μτφ: Don't do it Φαίδων. Και πολλά θα πληρώσεις και παράνομος θα είσαι, και πιθανότατα να μη δουλέψει ποτέ σωστά]

Outopia4
05/01/2020, 23:37
!!!!


[Μτφ: Don't do it Φαίδων. Και πολλά θα πληρώσεις και παράνομος θα είσαι, και πιθανότατα να μη δουλέψει ποτέ σωστά]



Παράνομος τι εννοείς αδερφέ;

Acacius
06/01/2020, 01:27
Παράνομος τι εννοείς αδερφέ;

Κινητήρας που δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή για το μοντέλο, γενικά δεν επιτρέπεται. Εσύ κοιτάς κινητήρες που δεν είναι καν Honda και ο ένας έχει διπλάσιο κυβισμό.

telegonos
06/01/2020, 02:06
Σας ακούγεται καλή ιδέα;

Πολύ ταιριαστή με το username που επέλεξες.

Outopia4
06/01/2020, 02:51
Πολύ ταιριαστή με το username που επέλεξες.

Nαι φίλος δεν το έπαιξα γνωστής ούτε ειρωνικός όπως εσυ και κάθε ένας εδώ μέσα. Γνώμες ζήτησα απλά κ όμορφα κι βγάζετε χολή. Μεγάλε και έξυπνε τυπε.

telegonos
06/01/2020, 12:12
Nαι φίλος δεν το έπαιξα γνωστής ούτε ειρωνικός όπως εσυ και κάθε ένας εδώ μέσα. Γνώμες ζήτησα απλά κ όμορφα κι βγάζετε χολή. Μεγάλε και έξυπνε τυπε.

Πήρες απαντήσεις ανάλογες του ερωτήματος που έθεσες. Παλαβά σου απάντησαν, γιατί ρώτησες παλαβά πράγματα.

Δεν γίνονται αυτά που ζητάς, ούτε τεχνικά, ούτε επιτρέπεται από τους νόμους της χώρας στην οποία ζεις. ''Γνωστής'' (με τόνο στο η) δεν ξέρω αν είσαι, μια κάποια κοινή λογική όμως, έπρεπε να την έχεις, πως δεν μπαίνει ότι μοτέρ νάναι σε ότι μοτό νάναι, πρέπει κάποια σχέση να έχουνε, να μην ξεπερνάνε κάποια διαφορά κυβικών κ.ο.κ. Δεν είναι τουβλάκια lego, είναι κινητήρες, με δεκάδες παραμέτρους που ΜΙΑ να μην ταιριάζει, δεν δουλεύει το σύνολο.

Ειρωνία είναι να σου λένε κάτι με πλάγιο τρόπο. Εγώ σου είπα κάτι ΕΥΘΕΩΣ, άρα δεν συνιστά ειρωνία η δική μου απάντηση.

buckley
06/01/2020, 14:16
Nαι φίλος δεν το έπαιξα γνωστής ούτε ειρωνικός όπως εσυ και κάθε ένας εδώ μέσα. Γνώμες ζήτησα απλά κ όμορφα κι βγάζετε χολή. Μεγάλε και έξυπνε τυπε.

Συμβουλεύω τη νεολαία πρώτα να ξαναδιαβάζει τα πτωχά Ελληνικά που γράφει και την λυπάμαι δυστυχώς γιατί αυτά διδάχτηκε. Έπειτα να διαβάζει με προσοχή την απάντηση που έλαβε από κάποιον μεγαλύτερο με περισσότερες τεχνικές αλλά και "ορθογραφο-συντακτικές" γνώσεις πριν πετάξει αβίαστα την μπαρούφα της γιατί ενοχλήθηκε.
Μόνο κερδισμένος θα βγείς αν ακούσεις φίλε και διαβάσεις - ενημερωθείς. Αλλιώς θα σε πιάνει κορόιδο το κάθε λαμόγιο "μηχανικός" που επειδή βρέθηκε με κάποια πεταμένα μοτέρ Γιαμάχα σου προτείνει να τα βάλεις πάνω στο XRάκι, το ένα μάλιστα από παπί :cry:

o_gavros
27/02/2020, 12:03
Αυτό που κάθε νουμπας έρχεται ρωτάει τη μαλακια του (ναι μαλακια,χωρίς περιστροφές) και το παίζει και θηγμενος πουλοντας πνεύμα μετά, πολύ με έχει κουράσει (και προφανώς όχι μόνο εμένα).
Λοιπόν για να τελειώνουμε με το θέμα, ουτοπία4 και κάθε επιδοξε νουμπα (έχετε γίνει αρκετοί από το φθινόπωρο και ένθεν) πάρτε χαμπάρι ότι δεν σας χρωστάμε καμιά χάρη για να ανεχόμαστε τη βλακεία που τόσο αβίαστα κάθε φορά αμολατε. Φροντιστε να γνωρίσετε τον χώρο στον οποίο επιλέγετε να γράφετε και μην κάνετε σα παρατημένες γκομενιτσες κάθε φορά που κάποιος σας παίρνει στο ψιλό επειδή ρωτάτε μαλακίες.
Άντε νυσαφι με το ψευτοκυριλικι του καθωσπρεπισμού.
Σε όποιον αρέσει λεβέντες.
Άντε γιατί και η υπομονή έχει τα όρια της.

Bowleno
27/02/2020, 12:49
Μετά από σχεδόν 2 μήνες το πήρες μυρωδιά το θρεντ εσύ; :p
Αυτός τώρα σε άλλο, ψάχνει για σκούτερ.. :cry:

:bawl:

o_gavros
27/02/2020, 16:12
Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει πρέφα αλλά δεν ξημεροβραδιαζουμε όλοι μας με τον καημό του μοτό.γρ .
Σόρρυ κιόλας δηλαδή.

Όσο για τον έτσι,θα συγχωνευτούν τα θρεντ που έχει ανοίξει.