PDA

View Full Version : Βάσανο Θερμοκρασίας CB400 SF



lostregr
05/01/2020, 17:37
CB 400 SF με δείκτη βενζίνης του 92-93
Πρώτη μηχανή άρα μην βαράτε, την πήρα 1Κ (που να ξερα ο δόλιος)

Άρχισε το καλοκαίρι να βαράει θερμοκρασίες, ο προηγούμενος αντί να αλλαξει την βαλβίδα είχε βάλει ένα μπάτον να βαράει συνέχεια το βεντιλατέρ από οτι μου ειπε ο μηχανικός.

Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.

την κουνάω πέρα δώθε, αποφασίζω ο δόλιος να ανέβω θεσσαλονίκη.
στη μέση μετά τα 7-8Κ ΡΠΜ η όταν πάταγα το γκάζι άναβε θερμοκρασία πάλι.

έπεφτε ξανά η θερμοκρασία συνέχιζα, την πήγα σε τέτοιο χάλι μέχρι θεσσαλονίκη.
αν ανέβαζε όντως τόση θερμοκρασία ρε παιδιά δεν θα είχε καεί το μοτέρ;


Τώρα είμαστε ξανά εδώ, μέσα στη πόλη δεν ανεβάζει τίποτα, μέχρι που ένα μηνα πριν ξανά τα ίδια.
Το βεντιλατέρ δουλευει κανονικά.

ο μάστορας ο τέρυς λέει φλάτζα 350€

επίσης έχει αρχίσει και μπουκώνει μετά τα 6Κ-7Κ.

Δεν ξέρω τι να κάνω η τι να πρωτοπιστέψω.

Κανά συνεργείο εμπιστοσύνης αμπελόκηπους;

Το μηχανάκι το γουσταρω φουλ ρε γαμώτο.

toyar
05/01/2020, 18:17
δεν πολυκαταλαβα την περιγραφη σου αλλα στο χιλιαρικο που εδωσες πρεπει να προσθεσεις κανα 500αρικο ακομα να το κανεις σωστο

Χρηστος FZR
05/01/2020, 18:49
δεν μπορεις να τσεκαρεις με καποιο τροπο να δεις αν εχει καψει οντως φλαντζα? π.χ. να δεις αν φουσκωνει τα νερα του ψυγειου η αν εχει σκουρινει το χρωμα?

lostregr
05/01/2020, 19:22
δεν μπορεις να τσεκαρεις με καποιο τροπο να δεις αν εχει καψει οντως φλαντζα? π.χ. να δεις αν φουσκωνει τα νερα του ψυγειου η αν εχει σκουρινει το χρωμα?
θα το ανοίξω αύριο να δω το δοχείο να σου πω για τα νερά τι χρώμα έχουν πάντως είναι αρκετά σκούρα καμία σχέση με το παραφλου που βαζω

ioannispar
05/01/2020, 19:27
Αν έχεις κάψει φλάντζα ή έστω είσαι στην αρχή θα πρέπει το παραφλού όταν ανοίγεις την τάπα του ψυγείου να μυρίζει καυσαέριο. Μην το κάνεις όμως όταν θα είναι πολυ ζεστό το μοτέρ γιατί θα πεταχτούν τα νερά και ο ατμός και είναι επικίνδυνο. Κάνε το όταν έχει κρυώσει λίγο.

lostregr
05/01/2020, 22:30
Αν έχεις κάψει φλάντζα ή έστω είσαι στην αρχή θα πρέπει το παραφλού όταν ανοίγεις την τάπα του ψυγείου να μυρίζει καυσαέριο. Μην το κάνεις όμως όταν θα είναι πολυ ζεστό το μοτέρ γιατί θα πεταχτούν τα νερά και ο ατμός και είναι επικίνδυνο. Κάνε το όταν έχει κρυώσει λίγο.

το εχω ανοίξει ενώ ειχε ανάψει λαμπάκι αλλά δεν εβγαλε κανένα ατμό η τίποτα.

viper1
05/01/2020, 23:08
Άνοιξε την τάπα του λαδιού και δες αν έχει λευκό πηχτό υγρό. Σαν σαπούνι
Την τάπα που βάζεις λάδια

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/01/2020, 05:43
Άνοιξε την τάπα του λαδιού και δες αν έχει λευκό πηχτό υγρό. Σαν σαπούνι
Την τάπα που βάζεις λάδια

Σωστό και αυτο πού λες αλλά ευκολότερο είναι να ανοίξει την τάπα του ψυγείου καθότι έχει μεγαλύτερη διάμετρο και θα καταλάβει καλύτερα.

Δες αν το νερο στο ψυγείο (την ώρα που δουλεύει) αναμιγνύεται με λάδι. Θα το καταλάβεις. Άν ναι πάς για φλαντζα κεφαλής.

Kickstart
06/01/2020, 09:21
Υπερχείλιση ίσως;

Όταν σου ανεβάζει θερμοκρασία βλέπεις τίποτα νερά να φεύγουν από κάπου;

Δεν ξέρω κιόλας έχει δοχείο εκτόνωσης αυτό ή κάνα σωληνάκι από κάτω που τα πετάει;

Το λέω γιατί όπως πολύ σωστά σου πρότειναν οι φίλοι από πάνω αν δεν βλέπεις αυτά που σου λένε (λάδια τύπου φραπέ ή λάδια μέσα στο παραφλου του ψυγείου) μπορεί να περνάνε καυσαέρια στο κύκλωμα του ψυγείου και να προκαλούν έξτρα πίεση με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση.

Επίσης κάτι άλλο.. Η τάπα του ψυγείου σε τι κατάσταση είναι;

Καμία φορά για μια τέτοια μαλακιουλα μπορεί να ψάχνουμε μέρες και να φανταζόμαστε τα χειρότερα και τελικά να φταίει αυτή και να καθαρίζουμε με ένα δεκάρικο.

ioannispar
06/01/2020, 10:15
Υπερχείλιση ίσως;

Επίσης κάτι άλλο.. Η τάπα του ψυγείου σε τι κατάσταση είναι;

Καμία φορά για μια τέτοια μαλακιουλα μπορεί να ψάχνουμε μέρες και να φανταζόμαστε τα χειρότερα και τελικά να φταίει αυτή και να καθαρίζουμε με ένα δεκάρικο.


Σωστά!!!

MAIK72
06/01/2020, 13:52
θα το ανοίξω αύριο να δω το δοχείο να σου πω για τα νερά τι χρώμα έχουν πάντως είναι αρκετά σκούρα καμία σχέση με το παραφλου που βαζω

-Ερώτηση: Η τίγκα σκουριά καθαρίστηκε απ΄το σύστημα? Υποθέτω πως όχι αν είναι όλο στο χρώμα του φραπέ.


Πέρα απ΄το καφετί χρώμα και την λάσπη που θα έχει μαζέψει κοίτα και την στάθμη στο δοχέιο υπερπλήρωσης. + ότι άλλο ειπώθηκε.

Ξέρεις αν τα όργανα είναι γνήσια ? https://www.singaporebikes.com/forums/showthread.php/219083-Q-amp-A-SBF-CB400-Official-Q-amp-A-Thread-2009-(PLS-ASK-YOUR-QUESTIONS-HERE!)/page149

buckley
06/01/2020, 13:58
-Ερώτηση: Η τίγκα σκουριά καθαρίστηκε απ΄το σύστημα? Υποθέτω πως όχι αν είναι όλο στο χρώμα του φραπέ.


Πέρα απ΄το καφετί χρώμα και την λάσπη που θα έχει μαζέψει κοίτα και την στάθμη στο δοχέιο υπερπλήρωσης. + ότι άλλο ειπώθηκε.

Ξέρεις αν τα όργανα είναι γνήσια ? https://www.singaporebikes.com/forums/showthread.php/219083-Q-amp-A-SBF-CB400-Official-Q-amp-A-Thread-2009-(PLS-ASK-YOUR-QUESTIONS-HERE!)/page149

Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς :cry:

ioannispar
06/01/2020, 14:03
Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.



Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς :cry:

Από ότι είπε ο φίλος στο αρχικό του πόστ, έχει αλλάξει και αντλία νερού.

telegonos
06/01/2020, 14:16
CB 400 SF με δείκτη βενζίνης του 92-93
Πρώτη μηχανή άρα μην βαράτε, την πήρα 1Κ (που να ξερα ο δόλιος)

Άρχισε το καλοκαίρι να βαράει θερμοκρασίες, ο προηγούμενος αντί να αλλαξει την βαλβίδα είχε βάλει ένα μπάτον να βαράει συνέχεια το βεντιλατέρ από οτι μου ειπε ο μηχανικός.

Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.

την κουνάω πέρα δώθε, αποφασίζω ο δόλιος να ανέβω θεσσαλονίκη.
στη μέση μετά τα 7-8Κ ΡΠΜ η όταν πάταγα το γκάζι άναβε θερμοκρασία πάλι.

έπεφτε ξανά η θερμοκρασία συνέχιζα, την πήγα σε τέτοιο χάλι μέχρι θεσσαλονίκη.
αν ανέβαζε όντως τόση θερμοκρασία ρε παιδιά δεν θα είχε καεί το μοτέρ;


Τώρα είμαστε ξανά εδώ, μέσα στη πόλη δεν ανεβάζει τίποτα, μέχρι που ένα μηνα πριν ξανά τα ίδια.
Το βεντιλατέρ δουλευει κανονικά.

ο μάστορας ο τέρυς λέει φλάτζα 350€

επίσης έχει αρχίσει και μπουκώνει μετά τα 6Κ-7Κ.

Δεν ξέρω τι να κάνω η τι να πρωτοπιστέψω.

Κανά συνεργείο εμπιστοσύνης αμπελόκηπους;

Το μηχανάκι το γουσταρω φουλ ρε γαμώτο.

Για αρχή, το γκάζι στις μοτοσυκλέτες το ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ. Το ΠΑΤΑΜΕ στα αυτοκίνητα. Είσαι στο moto.gr, αναλύουμε ένα θέμα για την μοτοσυκλέτα σου, βάλε όρους μοτοσυκλέτας.

Πάμε παρακάτω.

Λες είχες πρόβλημα θερμοκρασίας στο ταξίδι σου στην Θεσσαλονίκη. Τι προβλημα είχες δλδ ακριβώς; Τι φαινόμενο σου παρουσίασε; Δεν είμαστε εκεί, δεν βλέπουμε τι έχεις στο μυαλό σου, δώσε λοιπόν κι εσύ εδώ μια περιγραφή που να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς παρουσίασε, και να μην χρειάζεται να υποθέσουμε τι εννοείς. Με υποθέσεις, δεν γίνεται κατανόηση του προβλήματος.

Έχει όργανο θερμοκρασίας ή μόνο λαμπάκι; Αν όργανο, πάει στα κόκκινα η βελόνα; Αν λαμπάκι, ανάβει; Συμβαίνει κάτι άλλο;

Ασχέτως οργάνων, νοιώθεις εσύ με την αίσθησή σου, ότι όντως καίει το μοτέρ και το ψυγείο; Μπας και άλλο δείχνουν τα όργανα (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβαίνει αυτό) και άλλο συμβαίνει;

Από ηλεκτρική τάση στους πόλους της μπαταρίας, πως είσαι; Τι τάση έχεις στο ρελαντί με φώτα αναμμένα, και τι τάση έχεις στις 6000 στροφές ανά λεπτό; Είναι σταθερές αυτές οι τιμές ή μετά από κάποια ώρα αλλάζουνε ή μήπως είναι μόνιμα ασταθείς;

Τον αισθητήρα θερμοκρασίας (βλέπε φωτό), στο καπάκι της φούσκας που περιέχει τον θερμοστάτη ροής που αλλάξατε είπες, τον αλλάξατε κι αυτόν; Αν όχι, είναι έστω καθαρή η επαφή και η καλωδιώσή του; Μέσα, το τμήμα του αισθητήρα που βρήσκεται στο νερό, είναι καθαρό ή ποτισμένο-καλυμμένο με άλατα-σκουρά-σαπίλα-καφετίμούργα;

413910


Καρμπυρατέρ, είναι σωστά και όπως πρέπει; Πότε καθαρίστηκαν-σερβιρίστηκαν σωστά τελευταία φορά; Ζιγκλέρ, βελόνες, διαφράγματα υποπίεσης, είναι όλα καθαρά και σωστά;

MAIK72
06/01/2020, 14:21
Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς :cry:

Την άλλαξε είπε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν αλλάχτηκε μόνο η φτερωτή αλλά όλη η αντλία, μαζί με μηχανική τσιμούχα και άξονα.:D

lostregr
06/01/2020, 15:22
με κάψατε παιδιά εγώ ειμαι άσχετος και θέλω να το φτιάξω το μηχανάκι το γουστάρω πολύ.
που να το παω;
τι να πω δεν εχω ιδέα.

lostregr
06/01/2020, 15:24
πως τα τσεκάρω ολα αυτά δικε μου;

MAIK72
06/01/2020, 15:46
πως τα τσεκάρω ολα αυτά δικε μου;

Είναι απλό. Λάδια και υγρά ψυγείου δεν αναμειγνύονται.
Οταν πάνε τα υγρά ψυγείου στα λάδια , θα δεις στα λάδια κρέμα γάλακτος . Κάθεται πάνω απ΄τα λάδια ,στην τάπα ψυγείου και στο τζαμάκι τάπα λαδιών. Αν θες , ανοίγεις και προσθέτεις κανελίτσα στο ρόφημα :D

Οταν πάνε λάδια στο υγρά ψυγείου, γίνονται καφέ σαν λάσπη και κάθονται παντού. Πχ θα βρεις λάσπη στον πάτο του εξωτερικού δοχείου που συμπληρώνεις υγρά.

Η λάσπη όμως μπορεί να σημάινει και απλή σκουριά .

enduras_wr200
06/01/2020, 16:34
Αν τα φτερά της αντλίας είχαν εξαϋλωθεί, αυτά τα κομμάτια αλουμινίου έχουν πιθανώς φράξει αυλούς κυκλοφορίας του ψυκτικού υγρού. Αυτό ίσως έχει οδηγήσει σε καμμένη φλάντζα, ίσως και να την έχεις γλυτώσει. Θα το μάθεις μόνο αν καθαρίσεις καλά το ψυκτικό κύκλωμα. Έχει συμβεί το ίδιο σε transalp 600 του πεθερού μου και περιμένω να βρω το χρόνο και κυρίως την όρεξη να ασχοληθώ. Παρουσίαζε τα ίδια συμπτώματα. Και επιδίωξε να το λύσει με το διακόπτη του βεντιλατερ. Εν ολίγοις, αν δεν καθαρίσεις επιμελώς τις διόδους του ψυκτικού υγρού (δεν γνωρίζω τη διαδρομή του στο μηχανάκι σου) μην πας κατευθείαν για φλάντζα.

lostregr
06/01/2020, 16:47
έχετε κανα αλάνι να εμπιστεύεστε να μου το λυσει να το δει το θεμα, ειμαι αμπελόκηπους

ioannispar
06/01/2020, 17:08
Γιατί δεν πας σε αυτόν που είχες πάει και στην αρχή;

lostregr
06/01/2020, 17:20
Γιατί δεν πας σε αυτόν που είχες πάει και στην αρχή;

δεν ξερω αντιμετοπίζει το μηχανάκι ότι ειναι για πέταμα, και να μην ζητάω πολλά από αυτό.
+ ότι μου κοτσαρε θερμοστάτη από αμάξι

μπακάλης και αυτος μου φένεται.

ioannispar
06/01/2020, 17:29
δεν ξερω αντιμετοπίζει το μηχανάκι ότι ειναι για πέταμα, και να μην ζητάω πολλά από αυτό.
+ ότι μου κοτσαρε θερμοστάτη από αμάξι

μπακάλης και αυτος μου φένεται.


Οκ τότε. Θερμοστάτη από αμάξι;;; Μήπως τελικά για αυτόν τον λόγο έχεις πρόβλημα;

Για Αθήνα κέντρο δεν ξέρω εγώ κανέναν.

lostregr
06/01/2020, 17:33
θερμοστάτη δεν εννωούμε αυτο που ανοίγει για να περάσει ανάλογα το νερό; που ειναι σαν καβούκι

toyar
06/01/2020, 17:36
τα μηχανακια αυτα στο χιλιαρικο ειναι πολλαπλως και διαρκως βιασμενα και αν δεν ηταν honda θα ειχαν σταματησει να λειτουργουν 20 χρονια πριν
θελει εναν ελαχιστο σεβασμο και φροντιδα δλδ εναν στοιχειωδως φιλοτιμο μηχανικο και εναν ιδιοκτητη που θα αποφασισει να του βαλει καποια λεφτα για να το μαζεψει σωστα
με τα ψεματα και στο τσαμπα δεν εχει αλλη ζωη
στο κατω κατω 400αρι 4κ ειναι..... οχι παπι

lostregr
06/01/2020, 17:45
ε αυτό λέω ψάχνω καναν ανθρωπο με φιλότιμο όχι με την μια πάμε φλάτζα να μου πει τι εχει η μηχανή να βάζω λευτά σιγά σιγά.

ioannispar
06/01/2020, 18:06
θερμοστάτη δεν εννωούμε αυτο που ανοίγει για να περάσει ανάλογα το νερό; που ειναι σαν καβούκι

Ναι αλλά θα πρέπει το ελατήριο μέσα να είναι το σωστό για την σωστή θερμοκρασία και να είναι για το μοτέρ αυτό, αλλιώς μπορεί και να μην δουλεύει σωστά, δλδ να μην ανοίγει πάντα ή να ανοίγει λιγότερο από όσο πρέπει.

viper1
06/01/2020, 18:10
Ακόμα και λάθος να έχει μπει ο θερμοστατης μπορεί να μην δουλεύει.
Ο telegonos σου ζήτησε να γράψεις κάποιες λεπτομέρειες μπας και σε βοηθήσουμε. Το καλύτερο βέβαια είναι να το πας σε συνεργείο. Ιδανικά σε αυτόν που σου άλλαξε την τρόμπα.

buckley
06/01/2020, 18:19
Ακόμα και λάθος να έχει μπει ο θερμοστατης μπορεί να μην δουλεύει.
Ο telegonos σου ζήτησε να γράψεις κάποιες λεπτομέρειες μπας και σε βοηθήσουμε. Το καλύτερο βέβαια είναι να το πας σε συνεργείο. Ιδανικά σε αυτόν που σου άλλαξε την τρόμπα.

Και καμμιά φωτό θα βοηθούσε ...

MAIK72
06/01/2020, 18:33
+ ότι μου κοτσαρε θερμοστάτη από αμάξι

μπακάλης και αυτος μου φένεται.

:confused:και φτερωτή από μιξεράκι izzy? :lol: Δεν όφειλε να σου καθαρίσει το σύστημα από την σκουριά μιας και είναι δουλειά ειδικού αλλά όφειλε να σε κατευθύνει στον αντίστοιχο επαγγελματία. Ιδανικά αλλάζεις μάστορα και αντιμετωπίζεις την κατάσταση όπως το περιέγραψε ο toyar. Το έθεσε πολύ σωστά. Δεν θα ξαναπήγαινα σε κάποιον που μου έβαλε θερμοστάτη αυτοκινήτου και θα μου το έλεγε κιόλας.
Ανέβασε φωτό να δούμε .

GiorgosLa
06/01/2020, 19:21
το εχω ανοίξει ενώ ειχε ανάψει λαμπάκι αλλά δεν εβγαλε κανένα ατμό η τίποτα.

Άνοιξες τάπα με τέρμα θερμοκρασία και δεν έβγαλε τίποτα???!!! Έτσι όπως το καταλαβαίνω, η δεν είχε νερό καθόλου, η κάπου είναι τελείως βουλωμένο. Όπως είπε και ο toyar, χρήματα και καλό μάστορα, να πιάσει όλο το,κύκλωμα απ την αρχή.

DRAKONET
06/01/2020, 19:47
Πόντου 30 στον λιβανα να πας
....ειναι κοντα σου
η ποντου ειναι παραλληλη στην μιχαλακοπουλου
παρε τηλ.πρωτα να μιλησετε 21 0779 5562

lostregr
07/01/2020, 16:56
Πόντου 30 στον λιβανα να πας
....ειναι κοντα σου
η ποντου ειναι παραλληλη στην μιχαλακοπουλου
παρε τηλ.πρωτα να μιλησετε 21 0779 5562


πήγα απο εκεί ευγενέστατος αλλά δεν αναλαμβάνει.
με τι μια που κοίταξε μου αναφώναξε καρμπυρατέρ;

και αυτός μου έδωσε το αισθημα ότι θέλω χάρη απο το θεό για να φτιαχτεί;
καλά ρε παιδια τοσο ασχημη ειναι η κατάσταση;

πυξιδας990
08/01/2020, 08:43
βουλωμενο ψυγειο

telegonos
08/01/2020, 11:23
τοσο ασχημη ειναι η κατάσταση;

Σε ρώτησα κάποια πράγματα πριν. Δεν έκανες την παραμικρή προσπάθεια να δώσεις μια απάντηση, έστω μερική, μια εικόνα, μια πληροφορία, μια διευκρίνιση, κάτι.

Οι πληροφορίες που έχεις δώσει μέχρι τώρα, είναι εντελώς φλού, και δεν έχεις περιγράψει τι ακριβώς πρόβλημα έχει το μοτό σου.

Η επίλυση ενός προβλήματος, ξεκινάει, με την κατανόηση του προβλήματος, και μετά ακουλουθούν όλα τα άλλα. Εδώ δεν έχουμε καν το πρώτο.

Κατά συνέπεια, κανείς δεν μπορεί να δώσει ορθολογική απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα.

lostregr
08/01/2020, 12:00
πες μου τι να σου απαντησω να στο απαντησω;

lostregr
08/01/2020, 12:02
πες μου τι να σου απαντησω να στο απαντησω;11111

OldMan
08/01/2020, 12:04
+ ότι μου κοτσαρε θερμοστάτη από αμάξι
μπακάλης και αυτος μου φένεται.

Και..??? :confused:

Ξερεις τι ακριβως κανει ο θερμοστατης ή τον εχεις "μπακαλοποιήσει" τον ανθρωπο ελαφρα τη καρδια..??

lostregr
08/01/2020, 12:06
Σε ρώτησα κάποια πράγματα πριν. Δεν έκανες την παραμικρή προσπάθεια να δώσεις μια απάντηση, έστω μερική, μια εικόνα, μια πληροφορία, μια διευκρίνιση, κάτι.

Οι πληροφορίες που έχεις δώσει μέχρι τώρα, είναι εντελώς φλού, και δεν έχεις περιγράψει τι ακριβώς πρόβλημα έχει το μοτό σου.

Η επίλυση ενός προβλήματος, ξεκινάει, με την κατανόηση του προβλήματος, και μετά ακουλουθούν όλα τα άλλα. Εδώ δεν έχουμε καν το πρώτο.

Κατά συνέπεια, κανείς δεν μπορεί να δώσει ορθολογική απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα.

Λες είχες πρόβλημα θερμοκρασίας στο ταξίδι σου στην Θεσσαλονίκη. Τι προβλημα είχες δλδ ακριβώς; Τι φαινόμενο σου παρουσίασε; Δεν είμαστε εκεί, δεν βλέπουμε τι έχεις στο μυαλό σου, δώσε λοιπόν κι εσύ εδώ μια περιγραφή που να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς παρουσίασε, και να μην χρειάζεται να υποθέσουμε τι εννοείς. Με υποθέσεις, δεν γίνεται κατανόηση του προβλήματος.

Μετά τις 2ώρες χωρίς ιδιαίτερο ζόρι με μαξ 100 πήγαινα άναβε το λαμπάκι. Αλλες φορές στιγμιαία αλλες κανονικά για ώρα όταν ανέβαζα RPM

Έχει όργανο θερμοκρασίας ή μόνο λαμπάκι; Αν όργανο, πάει στα κόκκινα η βελόνα; Αν λαμπάκι, ανάβει; Συμβαίνει κάτι άλλο;
Λαμπάκι θερμοκρασίας.

Ασχέτως οργάνων, νοιώθεις εσύ με την αίσθησή σου, ότι όντως καίει το μοτέρ και το ψυγείο; Μπας και άλλο δείχνουν τα όργανα (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβαίνει αυτό) και άλλο συμβαίνει;
Εγώ με την αισθησή μου δεν νιώθω να κάιει τόσο (αλλά καιει γενικώς το μοτέρ όπως και να τοι κάνουμε.)
Το θέμα ειναι σε μια τέτοια κατάσταση το μηχανάκη έφτασε Ουρανούπολη χαλκιδικής.

Από ηλεκτρική τάση στους πόλους της μπαταρίας, πως είσαι; Τι τάση έχεις στο ρελαντί με φώτα αναμμένα, και τι τάση έχεις στις 6000 στροφές ανά λεπτό; Είναι σταθερές αυτές οι τιμές ή μετά από κάποια ώρα αλλάζουνε ή μήπως είναι μόνιμα ασταθείς;
Αυτό δυστηχώς δεν το ξέρω γιατι δεν έχω εργαλείο να το μετρήσω.

Τον αισθητήρα θερμοκρασίας (βλέπε φωτό), στο καπάκι της φούσκας που περιέχει τον θερμοστάτη ροής που αλλάξατε είπες, τον αλλάξατε κι αυτόν; Αν όχι, είναι έστω καθαρή η επαφή και η καλωδιώσή του; Μέσα, το τμήμα του αισθητήρα που βρήσκεται στο νερό, είναι καθαρό ή ποτισμένο-καλυμμένο με άλατα-σκουρά-σαπίλα-καφετίμούργα;
Θα πάω μετά στον μάστορα να το τσεκάρω.

OldMan
08/01/2020, 12:19
Μετά τις 2ώρες χωρίς ιδιαίτερο ζόρι με μαξ 100 πήγαινα άναβε το λαμπάκι.
Μήπως ειχες ξεχασει να ανεβασεις 2η ταχυτητα..?? ;)

Καρντάση, κατι δεν λες καλα σε ολη την ιστορία..
(ακόμη και στην Κωπαϊδα, Αυγουστο μεσημερι να οδηγουσες δεν θα γινοταν αυτό..)

Το οποιο προβλημα υπαρχει στο κυκλωμα ψυξης δεν περιμενει 2 ωρες να εκδηλωθει..

lostregr
08/01/2020, 12:30
Μήπως ειχες ξεχασει να ανεβασεις 2η ταχυτητα..?? ;)

Καρντάση, κατι δεν λες καλα σε ολη την ιστορία..
(ακόμη και στην Κωπαϊδα, Αυγουστο μεσημερι να οδηγουσες δεν θα γινοταν αυτό..)

Το οποιο προβλημα υπαρχει στο κυκλωμα ψυξης δεν περιμενει 2 ωρες να εκδηλωθει..

Όλα πιθανά τι να σου πω;

Οτι με ρωτάς να στο απαντήσω ειμαι στη διαθεση σου να λυσουμε το θέμα

Πριν 1 μήνα πάλι για 2 συνεχόμενες μέρες μου άναψε το λαμπάκι μετά από ένα μισάωρο (στη δευτερη μέρα με αρκετή κινηση στη πόλη στη πρώτη με άτομο πίσω σχετικά χαλαροί)
εκεί το ξαναπήγα και το λέω τι κάνουμε και μου είπε για φλάτζα.

Πριν 2 βδομάδες αυτό ταξιδάκι μιας ώρας και δεν άναψε τίποτα.

Από τότε έχει να μου ξανανανάψει λαμπάκι αλλά κανω και μικρές διαδρομές στη πόλη της μιας ώρας.

telegonos
08/01/2020, 12:36
Μάλιστα. Τώρα κάτι μας δίνεις. Και πάλι, δεν είμαι εκεί να το δώ τι κάνει, αλλά κάποια πράγματα τα υποψιάζομαι σε κάπως πιο σίγουρη βάση.

Τα CB400SF είναι εξαιρετικές μοτοσυκλέτες. Σε καλή κατάσταση τα κάνουν όλα καλά και χαίρεσαι να τα οδηγείς.

ΟΜΩΣ

Έχουμε 2020 και μιλάμε για μοτοσυκλέτες που βγήκαν από το εργοστάσιο στην δεκαετία του ΄90. Είναι κατά μέσο όρο, περίπου 25 ετών. Και το χειρότερο όλων, δεν είναι 25 ετών σκέτο, είναι 25 ετών, με τα 20 να είναι στην ... Ελλάδα. Όπου Ελλάδα, σημαίνει κατά κανόνα νεοέλληνας ιδιοκτήτης που ΔΕΝ το προσέχει και ιδιαίτερα.

Σε πολλές περιπτώσεις, την διαφορά από το ''καλή κατάσταση'' στο ''για πέταμα'' την κάνουν δυο-τρία πραγματάκια που μπορεί να προσέχει ο ιδιοκτήτης, και μικρές διαφορές στο πως φερόμαστε στο όχημα, κάνουν μεγάλη διαφορά στις φθορές.

Είναι λογικό λοιπόν, το CB σου, να έχει συσσωρεύσει θεματάκια, τα οποία λύνονται, αλλά πρέπει να ασχοληθεί άνθρωπος επαγγελματίας. Δεν λύνονται με μάγια, ούτε με φτηνοπατέντες.

--------------------------

Για το ότι δεν δουλεύει καλά το μοτέρ όπως γράφεις, ενδέχεται να φταίει κάποια κατάσταση στα καρμπυρατέρ, από απλή αρυθμισία, μέχρι κάποια ζημειά. Αυτό πρέπει να το δει ο επαγγελματίας. Επίσης, μπορεί να φταίει και ηλεκτρικό θέμα, να μην παράγει σωστό ρεύμα το σύστημα γεννήτριας-ανορθωτή, και σε κάποιες συνθήκες να ψιλομένει από σπινθήρα. Μπορεί να θέλει και κάποια πράγματα από service π.χ. να μην έχει κάνει ποτέ διάκενα βαλβίδων και να είναι οι βαλβίδες εκτός προδιαγραφών, μπορεί να έχεις ένα φίλτρο αέρα βρώμικο, μπορεί λάθος μπουζί, ΓΕΝΙΚΑ θέλει ένας άνθρωπος επαγγελματίας να τα βάλει κάτω με την σειρά, και να το φέρει στα ίσια.

Για το ότι σου ανάβει το λαμπάκι, μπορεί πράγματι να υπερθερμαίνεται, μπορεί αυτό να γίνεται λόγω θέματος σε ψυγείο-αντλία-θερμοστάτη-βεντιλατέρ κ.ο.κ. μπορεί να υπερθερμαίνεται από πρόβλημα στα καρμπυρατέρ που δεν δίνουν σωστό μίγμα καυσίμου-αέρα, μπορεί και να μην υπερθερμαίνεται στην πραγματικότητα και να δείχνει λάθος το λαμπάκι.

Το ότι εσύ δεν νοιώθεις να ζεματάει ο τόπος, αλλά και το γεγονός ότι άνοιξες την τάπα και δεν πέταξε ατμούς με πίεση είναι ΚΑΛΟ δείγμα, ότι δεν έχει κάτι πιο σοβαρό.

Γενικά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, και μην ακούς και τις φωνές στο ιντερνετ που αντιμετωπίζουν τις λίγο πιο παλιές μηχανές σαν τις επτά πληγές των Φαραώ, όλα μαζεύονται αν βρεθεί ένας άνθρωπος μετρημένος, λογικός και συγκροτημένος να το μαζέψει, και εφόσον πληρώνεις να γίνουν όλα όπως πρέπει. Αυτό έλλειπε τώρα, μάστορας επαγγελματίας, να μην μπορεί να μαζέψει ένα CB400SF, ε να το κλείσει το μαγαζί τότε.

----------------------------

Δεν ξέρω άνθρωπο επαγγελματία στην Αθήνα να σου προτείνω, ξέρω άνθρωπο που ξέρει από CB400SF εκτός Αθήνας, στο Κορωπί, αν σε ενδιαφέρει μου λες να σου γράψω σε ΠΜ τα στοιχεία επικοινωνίας.

buckley
08/01/2020, 12:54
Μάλιστα. Τώρα κάτι μας δίνεις. Και πάλι, δεν είμαι εκεί να το δώ τι κάνει, αλλά κάποια πράγματα τα υποψιάζομαι σε κάπως πιο σίγουρη βάση.

Τα CB400SF είναι εξαιρετικές μοτοσυκλέτες. Σε καλή κατάσταση τα κάνουν όλα καλά και χαίρεσαι να τα οδηγείς.

ΟΜΩΣ

Έχουμε 2020 και μιλάμε για μοτοσυκλέτες που βγήκαν από το εργοστάσιο στην δεκαετία του ΄90. Είναι κατά μέσο όρο, περίπου 25 ετών. Και το χειρότερο όλων, δεν είναι 25 ετών σκέτο, είναι 25 ετών, με τα 20 να είναι στην ... Ελλάδα. Όπου Ελλάδα, σημαίνει κατά κανόνα νεοέλληνας ιδιοκτήτης που ΔΕΝ το προσέχει και ιδιαίτερα.

Σε πολλές περιπτώσεις, την διαφορά από το ''καλή κατάσταση'' στο ''για πέταμα'' την κάνουν δυο-τρία πραγματάκια που μπορεί να προσέχει ο ιδιοκτήτης, και μικρές διαφορές στο πως φερόμαστε στο όχημα, κάνουν μεγάλη διαφορά στις φθορές.

Είναι λογικό λοιπόν, το CB σου, να έχει συσσωρεύσει θεματάκια, τα οποία λύνονται, αλλά πρέπει να ασχοληθεί άνθρωπος επαγγελματίας. Δεν λύνονται με μάγια, ούτε με φτηνοπατέντες.

--------------------------

Για το ότι δεν δουλεύει καλά το μοτέρ όπως γράφεις, ενδέχεται να φταίει κάποια κατάσταση στα καρμπυρατέρ, από απλή αρυθμισία, μέχρι κάποια ζημειά. Αυτό πρέπει να το δει ο επαγγελματίας. Επίσης, μπορεί να φταίει και ηλεκτρικό θέμα, να μην παράγει σωστό ρεύμα το σύστημα γεννήτριας-ανορθωτή, και σε κάποιες συνθήκες να ψιλομένει από σπινθήρα. Μπορεί να θέλει και κάποια πράγματα από service π.χ. να μην έχει κάνει ποτέ διάκενα βαλβίδων και να είναι οι βαλβίδες εκτός προδιαγραφών, μπορεί να έχεις ένα φίλτρο αέρα βρώμικο, μπορεί λάθος μπουζί, ΓΕΝΙΚΑ θέλει ένας άνθρωπος επαγγελματίας να τα βάλει κάτω με την σειρά, και να το φέρει στα ίσια.

Για το ότι σου ανάβει το λαμπάκι, μπορεί πράγματι να υπερθερμαίνεται, μπορεί αυτό να γίνεται λόγω θέματος σε ψυγείο-αντλία-θερμοστάτη-βεντιλατέρ κ.ο.κ. μπορεί να υπερθερμαίνεται από πρόβλημα στα καρμπυρατέρ που δεν δίνουν σωστό μίγμα καυσίμου-αέρα, μπορεί και να μην υπερθερμαίνεται στην πραγματικότητα και να δείχνει λάθος το λαμπάκι.

Το ότι εσύ δεν νοιώθεις να ζεματάει ο τόπος, αλλά και το γεγονός ότι άνοιξες την τάπα και δεν πέταξε ατμούς με πίεση είναι ΚΑΛΟ δείγμα, ότι δεν έχει κάτι πιο σοβαρό.

Γενικά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, και μην ακούς και τις φωνές στο ιντερνετ που αντιμετωπίζουν τις λίγο πιο παλιές μηχανές σαν τις επτά πληγές των Φαραώ, όλα μαζεύονται αν βρεθεί ένας άνθρωπος μετρημένος, λογικός και συγκροτημένος να το μαζέψει, και εφόσον πληρώνεις να γίνουν όλα όπως πρέπει. Αυτό έλλειπε τώρα, μάστορας επαγγελματίας, να μην μπορεί να μαζέψει ένα CB400SF, ε να το κλείσει το μαγαζί τότε.

----------------------------

Δεν ξέρω άνθρωπο επαγγελματία στην Αθήνα να σου προτείνω, ξέρω άνθρωπο που ξέρει από CB400SF εκτός Αθήνας, στο Κορωπί, αν σε ενδιαφέρει μου λες να σου γράψω σε ΠΜ τα στοιχεία επικοινωνίας.

Αν θυμάμαι καλά είπε ότι δεν έβγαλε τίποτα απολύτως και με φοβίζει λίγο αυτό.Εννοείται ότι το μηχανάκι έρχεται στα ίσα του φτάνει να θέλει και ο μάστορας αλλά και ο ιδιοκτήτης.Ιδιαίτερα ο δεύτερος ,με πιάνεις ε ? :smokin:

telegonos
08/01/2020, 13:00
Τόγραψα και παραπάνω. ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ: Όλα διορθώνονται, αλλά ΟΧΙ με μάγια και τζαμπέ πατέντες. Ο ιδιοκτήτης ΠΛΗΡΩΝΕΙ ότι χρειάζεται και δεν φταίει ο μάστορας αν ο ιδιοκτήτης-πελάτης δεν πληρώνει να γίνουν οι δουλειές που πρέπει. Αυτά είναι αυτονόητα, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

lostregr
08/01/2020, 14:32
βρηκα μάστοιρα σωστό με κατανόηση.
θα ενημερώσω το φορουμ.

με τη συνεχεια.

doctor_john
08/01/2020, 15:29
413974

OldMan
08/01/2020, 16:35
βρηκα μάστοιρα σωστό με κατανόηση.

Καλο παιδι να ειναι..!!!
(ολα τ' αλλα ερχονται δευτερα..)

Χρηστος FZR
09/01/2020, 00:47
αυτο το πραγμα που λενε οοοολα τα μαστορια οτι τσαμπα θα πεταξεις τα λεφτα επειδη παλιωσε το μηχανακι ποτε δεν το καταλαβα. δηλαδη οταν ενα μηχανακι ξεπερασει τα 15-20 χρονια τα πεταμε στον καιαδα? τοτε με αυτη τη λογικη θα πρεπει ενα κ5 να το αφησουμε ρημαδι χωρις σερβις επειδη παλιωσε.
ειμαι παθον, οταν ειχα πρωτοπαρει το δικο μου fzr το 2004 ηταν ηδη 16 χρονων και ολοι με αντιμετωπιζαν σαν το κοροιδο που αγορασε παλιο μηχανακι με καρμπυρατερ.
μαστορα του ελεγα θελω να κανουμε ενα γενικο τσεκ στο μηχανακι και να τσεκαρουμε και διακενα βαλβιδων γιατι το πηρα για να το κρατησω το μοτορι.
απαντηση- παρτο και πετα το ειναι παλιο, αν το ανοιξεις για τσεκαρισμα βαλβιδων και το σκαλισεις μετα δεν θα ξαναδουλεψει ποτε σωστα. και αλλα τετοια ωραια.
σε δυο-τρεις που ειχα παει ειχα ακουσει το ιδιο πραγμα, μεχρι που αγορασα δικα μου εργαλεια κατεβασα και το σερβις μανιουαλ και αρχισα και το εφτιαχνα μονος μου και το μηχανακι ειναι πλεον 32 χρονων και περπαταει ακομα χωρις προβληματα και ταξιδευει μια χαρα (το 2016 ειχα βγει 12 μερες ευρωπη).
ολα φτιαχνονται, και το δικο σου το μαχανακι αν το συντηρεις οπως πρεπει θα ζησει ακομα αλλα 25 χρονια, ειδικα τα χοντα της δεκαετιας του 90 ειναι απο τα πιο αξιοπιστα και πιο καλοφτιαγμενα μηχανακια της εταιρειας, ουτε προκειται να τα ξαναφτιαξουν.
αφου γουσταρεις το μηχανακι σου και βρηκες και μαστορα σωστο, προχωρα.

νεοσσός
09/01/2020, 08:21
βρηκα μάστοιρα σωστό με κατανόηση.
θα ενημερώσω το φορουμ.

με τη συνεχεια.
Φανταστείτε το επόμενο post με φωτογραφία του μάστορα. :p

Καλή επιτυχία! Έχω δει στο δρόμο super four άψογα συντηρημένα, να στροφάρουν ονειρεμένα και να φαίνονται πιο όμορφα από τα σύγχρονα μηχανάκια. Με τέτοιο έμαθα να οδηγώ και μου άρεσε πολύ, παρόλο που ήταν μέτρια συντηρημένο. Πολύ ωραίο ζύγισμα.

Φαντάζομαι όμως ότι θέλουν πολλά χρήματα για να γίνουν τόσο καλά, καθώς και χρόνο, οπότε τελικά θα έρθουν σε κόστος κοντά στα καλύτερα Hornet.

πυξιδας990
09/01/2020, 10:26
παρομοιο θεμα παντως με cbr400rr,το ψυγειο ηταν για πεταμα

doctor_john
09/01/2020, 10:30
Φανταστείτε το επόμενο post με φωτογραφία του μάστορα. :p

Καλή επιτυχία! Έχω δει στο δρόμο super four άψογα συντηρημένα, να στροφάρουν ονειρεμένα και να φαίνονται πιο όμορφα από τα σύγχρονα μηχανάκια. Με τέτοιο έμαθα να οδηγώ και μου άρεσε πολύ, παρόλο που ήταν μέτρια συντηρημένο. Πολύ ωραίο ζύγισμα.

Φαντάζομαι όμως ότι θέλουν πολλά χρήματα για να γίνουν τόσο καλά, καθώς και χρόνο, οπότε τελικά θα έρθουν σε κόστος κοντά στα καλύτερα Hornet.



ποιος oρίζει το "καλύτερο"; :roflmao:

telegonos
09/01/2020, 11:37
παρομοιο θεμα παντως με cbr400rr,το ψυγειο ηταν για πεταμα

Στις μερες μας, αυτο διορθωνεται σχετικα φτηνα, με ψυγειο απο aliexpress. Εχω παρει δυο φορες, και ειναι μια χαρα, καποια μαλιστα ειναι και πιο ενισχυμενα απο τα εργοστασιακα

lostregr
09/01/2020, 16:40
το ψυγείο αυθεντικό από χόντα υπάρχει;
αν ναι πόσο κοστίζει;
οκ το ξερω θα ερθει εγγεφαλικό αλλα ετσι για την κουβέντα.

ο μαν μου ειπε αν το ψυγειο ειναι βουλωμένο υπάρχουν ψυκτάδες που κάνουν σοβαρή δουλειά και όχι αστεία.

από ένα γρήγορο τσεκ που του έρηξε η αριστερή πλευρα ηταν κρυα η δεξια ηταν ζεστη.
άρα μάλλον μιλάμε για βουλωμένο ψυγειο.

τη δευτέρα εχω ραντεβου να την αφησω τη μηχανή.

MAIK72
09/01/2020, 16:52
radiator cb400 aliexpress https://www.aliexpress.com/item/32882943139.html 50 ευρώ με τελωνείο.:uplate: Και πολλά είπα

Τσαμπέ λέμε . Για kawasaki ΄τιποτα έτσι? Και παρέγγελνα εγώ από τας Αμέρικας τα 120άρια ευρώ!
Τόσα θα σου πάρει και ο ψυγειάς αν έχεις θέμα.50 με 60 ευρώ. Μπορεί και παραπάνω Αλλά ο ψυγειάς θα σου καθαρίσει όλο το σύστημα . .;)

MAIK72
09/01/2020, 16:54
Στον ίδιο πήγες? Το κατάλαβε επιτέλους ότι η σαπίλα από την φτερωτή έχει βουλώσει το ψυγείο?:lol:


edit. Tώρα είδα ότι άλλαξες μάστορα.;):beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/01/2020, 18:51
αυτο το πραγμα που λενε οοοολα τα μαστορια οτι τσαμπα θα πεταξεις τα λεφτα επειδη παλιωσε το μηχανακι ποτε δεν το καταλαβα. δηλαδη οταν ενα μηχανακι ξεπερασει τα 15-20 χρονια τα πεταμε στον καιαδα? τοτε με αυτη τη λογικη θα πρεπει ενα κ5 να το αφησουμε ρημαδι χωρις σερβις επειδη παλιωσε.
ειμαι παθον, οταν ειχα πρωτοπαρει το δικο μου fzr το 2004 ηταν ηδη 16 χρονων και ολοι με αντιμετωπιζαν σαν το κοροιδο που αγορασε παλιο μηχανακι με καρμπυρατερ.
μαστορα του ελεγα θελω να κανουμε ενα γενικο τσεκ στο μηχανακι και να τσεκαρουμε και διακενα βαλβιδων γιατι το πηρα για να το κρατησω το μοτορι.
απαντηση- παρτο και πετα το ειναι παλιο, αν το ανοιξεις για τσεκαρισμα βαλβιδων και το σκαλισεις μετα δεν θα ξαναδουλεψει ποτε σωστα. και αλλα τετοια ωραια.
σε δυο-τρεις που ειχα παει ειχα ακουσει το ιδιο πραγμα, μεχρι που αγορασα δικα μου εργαλεια κατεβασα και το σερβις μανιουαλ και αρχισα και το εφτιαχνα μονος μου και το μηχανακι ειναι πλεον 32 χρονων και περπαταει ακομα χωρις προβληματα και ταξιδευει μια χαρα (το 2016 ειχα βγει 12 μερες ευρωπη).
ολα φτιαχνονται, και το δικο σου το μαχανακι αν το συντηρεις οπως πρεπει θα ζησει ακομα αλλα 25 χρονια, ειδικα τα χοντα της δεκαετιας του 90 ειναι απο τα πιο αξιοπιστα και πιο καλοφτιαγμενα μηχανακια της εταιρειας, ουτε προκειται να τα ξαναφτιαξουν.
αφου γουσταρεις το μηχανακι σου και βρηκες και μαστορα σωστο, προχωρα.

+1000

DRAKONET
09/01/2020, 21:34
radiator cb400 aliexpress https://www.aliexpress.com/item/32882943139.html 50 ευρώ με τελωνείο.:uplate: Και πολλά είπα

Τσαμπέ λέμε . Για kawasaki ΄τιποτα έτσι? Και παρέγγελνα εγώ από τας Αμέρικας τα 120άρια ευρώ!
Τόσα θα σου πάρει και ο ψυγειάς αν έχεις θέμα.50 με 60 ευρώ. Μπορεί και παραπάνω Αλλά ο ψυγειάς θα σου καθαρίσει όλο το σύστημα . .;)

εαν ειχε priority direct mail το αλι θα ηταν σουπερ με τα @@@τελωνεια .
θυμαστε αυτο ειχε γινει μετα την επισκεψη τσιπρα στην κινα...:(

lostregr
10/01/2020, 13:51
Στον ίδιο πήγες? Το κατάλαβε επιτέλους ότι η σαπίλα από την φτερωτή έχει βουλώσει το ψυγείο?:lol:


edit. Tώρα είδα ότι άλλαξες μάστορα.;):beer:

ναι άλλαξα ο αλλος ήταν στην λογική αλλάζουμε σιγά σιγά ολα μπας και βρουμε το πρόβλημα.

lostregr
17/01/2020, 15:26
το θέμα με τις στροφές που κώλαγε τελικά ήταν ηλεκτρονικό, και ανοιξε το κοντερ και μέσα ήταν ψιλοσμπαράλια τα κώλησες, και έβγαλε και τον κώφτη και πλέον είναι μια χαρά και έφτιαξε πάνω κάτω τα ηλεκτρονικά απο οτι μου είπε.
τσέκαρε και μπουζι και καύσεις και ειπε ειμαι λιγο πλουσεις σε μειγματα αν καταλαβα καλά αλλα δεν εχω ιδέα τι σημαινει αυτό.

τώρα το ψυγειο θα προσπαθησει να ζεστάνει όσο μπορεί τη μηχανή να του ανεβάσει θερμοκρασία θα δει όλο το κύκλωμα νερου, το ψυγειο θα φυγει για καθαρισμα σε ειδικό μου είπε.
ελπίζω την άλλη εβδομάδα να έχω ξανά μηχανή γιατι μου έχουν κωπεί τα χέρια.


να ρωτήσω κάτι άλλο έχετε να πρωτείνετε αμορτισέρ για πίσω; γιατι δεν με γεμίζουν το μάτι + τρωω αρκετό κοπανηματάκι
on budget πάντα.

lostregr
18/01/2020, 18:08
έχει ένας γνωστός μου ένα σετ περίσιες μανέτες κανουν για το δικο μου;

https://ibb.co/L6Wqk66

telegonos
19/01/2020, 01:26
Όχι, δεν κάνουν. H αριστερή είναι για υδραυλικό συμπλέκτη, εσύ έχεις ντίζα. Η δεξιά έχει άλλο σχήμα από την μανέτα του CB.