PDA

View Full Version : Περί πίσω ανάρτησης απορία



ioannispar
11/01/2020, 12:31
Καλησπέρα σε όλους!

Έκανα ένα λάθος εκ παραδρομής και αγόρασα από συμφορουμήτη μια πίσω ανάρτηση για CBF600 αλλά δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι ήταν για μοντέλα του 08 και μετά, ενώ το δικό μου είναι του 04. Η ανάρτηση είναι πολύ καλή και προσεγμένη αλλά είναι μεγαλύτερη η απόσταση στα κέντρα από την δικιά μου κατά 2cm. Την έβαλα παρόλα αυτά στην μοτό για να δω πως δουλεύει και αν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τελικά το ύψος που φτάνει η μηχανή ειναι μεγάλο και δεν μπορεί να στηριχτεί πλέον ούτε στο νύχι, αλλά ούτε και στο διπλό σταντ.

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ με κάποιον τρόπο, πχ αλλαγή ελατηρίου με το δικό μου, να δουλέψει σωστά;

bros400pgm
11/01/2020, 12:42
Εάν έχει μοχλικο, ίσως μπορείς να φτιάξεις κάποια λαμάκια που έχει σε άλλο μήκος.

ioannispar
11/01/2020, 12:45
Δυστυχώς φίλε δεν έχει μοχλικό. Αν είχε, υπάρχουν κιτ χαμηλώματος και θα το είχα κάνει!!!:cry:

o teos
11/01/2020, 12:47
Πατέντα στα κέντρα που μπαίνει αλλά 2 εκατοστά είναι πολύ μεγάλη διαφορά....ρωτα καλύτερα σε κάποιο μάστορα ή τεχνίτη αναρτήσεων...αν και δύσκολο σε βλέπω...:rolleyes:

DrBig
11/01/2020, 13:06
Καλησπέρα σε όλους!

Έκανα ένα λάθος εκ παραδρομής και αγόρασα από συμφορουμήτη μια πίσω ανάρτηση για CBF600 αλλά δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι ήταν για μοντέλα του 08 και μετά, ενώ το δικό μου είναι του 04. Η ανάρτηση είναι πολύ καλή και προσεγμένη αλλά είναι μεγαλύτερη η απόσταση στα κέντρα από την δικιά μου κατά 2cm. Την έβαλα παρόλα αυτά στην μοτό για να δω πως δουλεύει και αν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τελικά το ύψος που φτάνει η μηχανή ειναι μεγάλο και δεν μπορεί να στηριχτεί πλέον ούτε στο νύχι, αλλά ούτε και στο διπλό σταντ.

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ με κάποιον τρόπο, πχ αλλαγή ελατηρίου με το δικό μου, να δουλέψει σωστά;

Αν ειναι αντιστοιχως μεγαλυτερη και η διαδρομη της, τοτε μπαινει αποστατης 20mm εσωτερικα στο εμβολο της που την εμποδιζει να εκταθει πληρως. Τσεκαρε αυτο πριν οτιδηποτε αλλο.

lospsi
11/01/2020, 13:39
Για ρώτα στον Ρεμούνδο, λένε ότι είναι καλός και κάνει και μετατροπές.

Coyote.V
11/01/2020, 14:49
Αν ειναι αντιστοιχως μεγαλυτερη και η διαδρομη της, τοτε μπαινει αποστατης 20mm εσωτερικα στο εμβολο της που την εμποδιζει να εκταθει πληρως. Τσεκαρε αυτο πριν οτιδηποτε αλλο.


Έτσι όμως θα έχεις μια ανάρτηση προφορτισμένη κατά δύο εκατοστά, για να δουλεύει σωστά μπορεί να θέλει τριβάλτσο γεμάτο και δικάβαλο.

DrBig
11/01/2020, 15:17
Έτσι όμως θα έχεις μια ανάρτηση προφορτισμένη κατά δύο εκατοστά, για να δουλεύει σωστά μπορεί να θέλει τριβάλτσο γεμάτο και δικάβαλο.

Αναλογως τα περιθωρια προφορτισης του ελατηριου, το οποιο ακομα θα μπορουσε να αντικατασταθει με αλλο κοντυτερο.
Γενικα το να κοντυνεις αναρτηση με αποστατη εσωτερικα ειναι ο καλλιτερος τροπος μπαϊ φαρ και αντιστοιχα το να το κανεις αλλαζοντας λαμακια μοχλικου, ο χειροτερος.

ioannispar
11/01/2020, 17:41
Σας ευχαριστώ όλους! Θα ρωτήσω και σε μάστορα και στην τελική θα επισκευάσω την δικιά μου να τελειώνει το θέμα. Την πάτησα και δυστυχώς θα την πληρώσω διπλά:cry:

telegonos
11/01/2020, 18:29
Βάλε μια φωτό το αμορτισέρ, να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι εύκολα.

Τι έχει στα άκρα;

Θηλειά πάνω, δίχαλο κάτω; Θηλειά πάνω-κάτω; Μπας και κάποιο από τα άκρα είναι βιδωτό και μπορεί να αλλάξει θέση; Αν έχει δίχαλο κάτω, μπας και έχει χώρο να φτιαχτούν πιο μέσα τρύπες στο δίχαλο;

Οι βάσεις στο πλαίσιο και στο ψαλίδι είναι στάνταρ ή μήπως π.χ. του πλαισίου είναι βιδωτή και μπορεί να φτιαχτεί πιο κοντή;


Γενικά η σχέση τόξο αμορτισέρ προς τόξο τροχού, είναι στο περίπου 1:4. Δλδ 1 πόντος διαφορά στο αμορτισέρ είναι 4 πόντοι στον τροχό, 2 εσένα άρα 8 περίπου στον τροχό. Πολύ μεγάλη διαφορά, φαντάζομαι μέχρι και η ισορροπία στο σταντ της μηχανής έχει γίνει προβληματική.

ioannispar
11/01/2020, 19:34
Ναι με το λάθος αμορτισέρ δεν στέκεται με τίποτα ιδιαίτερα στο διπλό σταντ. Το έκανα μια βόλτα και νιώθεις σαν να σου έχουν σηκώσει την πίσω ρόδα στον Θεό!!!

Η δεξιά είναι η δικιά μου.
414154

Acacius
11/01/2020, 20:54
Αντί να τραβιέσαι με μεταροπές, δεν το πουλάς κι εσύ να πάρεις μετά αυτό που πρέπει; Αν η τιμή ήταν καλή μάλλον δε θα χάσεις λεφτά. Αν βιάζεσαι ή δε βρίσκεται αυτό που ψάχνεις, πάσο.

telegonos
11/01/2020, 21:00
Στο αμορτισέρ το ίδιο, δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι, είναι πολύ μεγάλη η διαφορα, και δεν έχει χώρο να πάνε πιο μέσα οι θηλειές.

Να ήταν να μακρύνει, κόβεις, κολλάς ένα κομάτι σίδερο ανάμεσα, μακραίνει, αλλά στο κόντημα, δεν υπάρχει χώρος.


Μόνη ελπίδα, μην μπορεί να γίνει κάτι στην πάνω βάση του πλαισίου. Είναι σταθερό κομμάτι ή τίποτα βιδωτή;

ioannispar
11/01/2020, 23:31
Αντί να τραβιέσαι με μεταροπές, δεν το πουλάς κι εσύ να πάρεις μετά αυτό που πρέπει; Αν η τιμή ήταν καλή μάλλον δε θα χάσεις λεφτά. Αν βιάζεσαι ή δε βρίσκεται αυτό που ψάχνεις, πάσο.

Αυτό θα κάνω, θα το πουλήσω και εγώ αλλά δεν το βιάζομαι, θα δείξει..

ioannispar
11/01/2020, 23:33
Στο αμορτισέρ το ίδιο, δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι, είναι πολύ μεγάλη η διαφορα, και δεν έχει χώρο να πάνε πιο μέσα οι θηλειές.

Να ήταν να μακρύνει, κόβεις, κολλάς ένα κομάτι σίδερο ανάμεσα, μακραίνει, αλλά στο κόντημα, δεν υπάρχει χώρος.


Μόνη ελπίδα, μην μπορεί να γίνει κάτι στην πάνω βάση του πλαισίου. Είναι σταθερό κομμάτι ή τίποτα βιδωτή;


Όχι δεν γίνεται κάτι σε καμία βάση, ούτε στον σκελετό, αλλά ούτε και στο ψαλίδι. Θα πάω και σε μάστορα να μου πει μια γνώμη και τι ζητάει για επισκευή της δικιάς μου και θα δω τι θα κάνω.

o teos
12/01/2020, 07:51
Αναφορικά πάντως νομίζω η δικιά σου δεν παίρνει επισκευή...Νομίζω δεν ανοίγουν αυτές αλλά δεν είμαι 100%σίγουρος πρέπει να τη δω από κοντά..:wave2:

daz
12/01/2020, 12:17
Αν μειώσει την προφόρτηση του ελατηρίου στην καινούρια?

ioannispar
12/01/2020, 19:15
Αναφορικά πάντως νομίζω η δικιά σου δεν παίρνει επισκευή...Νομίζω δεν ανοίγουν αυτές αλλά δεν είμαι 100%σίγουρος πρέπει να τη δω από κοντά..:wave2:


Θοδωρή από ότι μου είπε ο μηχανικός που πάω στα Καμίνια, παίρνει επισκευή και ήθελε 2 μέρες την ανάρτηση για να την στείλει στον αναρτησά, και δυστυχώς δεν μπορώ να την αφήσω 2 μέρες μέσα γιατί την χρειάζομαι καθημερινά. Για αυτό και πήρα την άλλη για να γλιτώσω την αναμονή αλλά τελικά την πάτησα!

ioannispar
12/01/2020, 19:19
Αν μειώσει την προφόρτηση του ελατηρίου στην καινούρια?

Και πάλι παραμένει αρκετά ψηλά, οπότε δεν μπορεί να σταθεί η μηχανή σε κανένα σταντ.

doctoras
12/01/2020, 19:39
Ενω ειναι ίδιων προδιαγραφών αμορτισερ, ειναι μακρυτερο με μακρύτερο αξονα και μεγαλύτερο δοχείο λαδιού αζώτου.
Ρωτα τον kshock για μια δευτερη γνώμη και αν δεν γινεται τίποτα βγαλε το προς πωληση

ioannispar
12/01/2020, 19:45
Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Από Δευτέρα θα το έχω μαζί μπας και μπορέσω να περάσω και να τον ρωτήσω

ioannispar
13/01/2020, 15:01
Σήμερα πέρασα από τον Τασούλη και μου είπε πως δεν το αναλαμβάνει και να πάω στον Kshock. Θα κοιτάξω μπας και μπορέσω να πάω αύριο γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω. Για δικό του aftrmarket αμορτισέρ που τον ρώτησα μου έδωσε μια τιμή σκέτη τρέλα.........598€, ούτε 600 δλδ. Τσάμπά πράμα.

BLiTzER
13/01/2020, 15:04
Για δικό του aftrmarket αμορτισέρ που τον ρώτησα μου έδωσε μια τιμή σκέτη τρέλα.........598€, ούτε 600 δλδ. Τσάμπά πράμα.

Ohlins παίρνεις, πόσο ήθελες; 220€;


Αναφορικά πάντως νομίζω η δικιά σου δεν παίρνει επισκευή...Νομίζω δεν ανοίγουν αυτές αλλά δεν είμαι 100%σίγουρος πρέπει να τη δω από κοντά..:wave2:

Όλες ανοίγουν, αλλά ο Τασούλης δεν αναλαμβάνει μη επισκευάσιμες, για ευνόητους λόγους. Ο kshock νομίζω το κάνει.

panavour
13/01/2020, 15:12
Αμα κοψεις μιση σπειρα απο το ελατηριο ερχεται στι ιδιο μηκος.ΓΙΝΕΤΑΙ??????

panavour
13/01/2020, 15:14
Ohlins παίρνεις, πόσο ήθελες; 220€;



Όλες ανοίγουν, αλλά ο Τασούλης δεν αναλαμβάνει μη επισκευάσιμες, για ευνόητους λόγους. Ο kshock νομίζω το κάνει.

ο ρεμουνδος σιγουρα το φτιαχνει

doctor_john
13/01/2020, 15:30
Αμα κοψεις μιση σπειρα απο το ελατηριο ερχεται στι ιδιο μηκος.ΓΙΝΕΤΑΙ??????

πλάκα κάνεις, δεν το ρωτάς σοβαρα; :rolleyes:

panavour
13/01/2020, 15:42
πλάκα κάνεις, δεν το ρωτάς σοβαρα; :rolleyes:

επειδη δεν γνωριζω το ρωταω σοβαρα

doctor_john
13/01/2020, 17:41
Δεν θα έχεις σωστή επιφάνεια έδρασης, θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του εναπομείναντος σε σχέση με ότι είχε πριν.
Μπορεί να τερματίζει και το πιστόνι ανάλογα την κατασκευή. Είναι και αρκετά δύσκολο να το κόψεις έτσι και αλλιώς.

Τώρα στην περίπτωση του φίλου που έχει δύο όμοιες σε διαφορετικά μήκη, πολύ πιθανά να μπορούν στην k shock
να χρησιμοποιήσουν το κάτω άκρο και το πιστόνι της παλιάς στην καινούρια. Το ελατήριο θα του πουν μετά το μέτρημα αν μπορεί
να χρησιμοποιηθεί ή πρέπει να πάρει καινούριο, ανάλογα με τα κιλά του κ.λπ.

Πολύ μπλέξιμο ρε παιδιά, δεν κάνεις οικονομία έτσι.
Κοιτάς πόσα χιλιοστά χρειάζεσαι, βρίσκεις όσο το δυνατόν καινούρια ΟΕΜ ανάρτηση σε αυτό το μήκος
πολυ καλύτερων προδιαγραφών και πηγαίνεις για service - αλλαγή ελατηρίου στοχεύοντας
να γλυτώσεις τα 600 (τα οποία είναι τόσα από τις αρχές του 2000) της ohlins και να έχεις κάτι κοντά
σε μια καλή ανάρτηση.

Ακόμα καλύτερα, γνωρίζοντας το μήκος, ψάχνεις για μια καλή ανάρτηση μεταχειρισμένη απο κάποιον
που πουλά την μοτό του και την δίνει ξεχωριστά ή δέχεται να του δωσεις χρήματα και την OEM σου.
Επίσης service, έλεγχο κ.λπ.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ξέρεις τι χρειάζεσαι πριν κάνεις οτιδήποτε.
Μια ακριβή επώνυμη after market δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη σε όλους ούτε θα αντέξει περισσότερο
από μια OEM.

doctoras
13/01/2020, 17:42
επειδη δεν γνωριζω το ρωταω σοβαρα

ο άξονας είναι μακρύτερος εκεί οφείλεται το μεγαλύτερο μήκος

ioannispar
13/01/2020, 17:57
Ohlins παίρνεις, πόσο ήθελες; 220€;
Όλες ανοίγουν, αλλά ο Τασούλης δεν αναλαμβάνει μη επισκευάσιμες, για ευνόητους λόγους. Ο kshock νομίζω το κάνει.

Δεν ήξερα και νόμιζα περίπου 300-350 για ohlins. Και αυτός στον Kshoch με προέτρεψε να παω.


ο άξονας είναι μακρύτερος εκεί οφείλεται το μεγαλύτερο μήκος

Αυτό μου το είπε ο Τασούλης και επίσης μου είπε ότι είναι δύσκολο και μου ευχήθηκε και καλή τύχη.

ioannispar
13/01/2020, 18:01
Δεν θα έχεις σωστή επιφάνεια έδρασης, θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του εναπομείναντος σε σχέση με ότι είχε πριν.
Μπορεί να τερματίζει και το πιστόνι ανάλογα την κατασκευή. Είναι και αρκετά δύσκολο να το κόψεις έτσι και αλλιώς.

Τώρα στην περίπτωση του φίλου που έχει δύο όμοιες σε διαφορετικά μήκη, πολύ πιθανά να μπορούν στην k shock
να χρησιμοποιήσουν το κάτω άκρο και το πιστόνι της παλιάς στην καινούρια. Το ελατήριο θα του πουν μετά το μέτρημα αν μπορεί
να χρησιμοποιηθεί ή πρέπει να πάρει καινούριο, ανάλογα με τα κιλά του κ.λπ.

Πολύ μπλέξιμο ρε παιδιά, δεν κάνεις οικονομία έτσι.
Κοιτάς πόσα χιλιοστά χρειάζεσαι, βρίσκεις όσο το δυνατόν καινούρια ΟΕΜ ανάρτηση σε αυτό το μήκος
πολυ καλύτερων προδιαγραφών και πηγαίνεις για service - αλλαγή ελατηρίου στοχεύοντας
να γλυτώσεις τα 600 (τα οποία είναι τόσα από τις αρχές του 2000) της ohlins και να έχεις κάτι κοντά
σε μια καλή ανάρτηση.

Ακόμα καλύτερα, γνωρίζοντας το μήκος, ψάχνεις για μια καλή ανάρτηση μεταχειρισμένη απο κάποιον
που πουλά την μοτό του και την δίνει ξεχωριστά ή δέχεται να του δωσεις χρήματα και την OEM σου.
Επίσης service, έλεγχο κ.λπ.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ξέρεις τι χρειάζεσαι πριν κάνεις οτιδήποτε.
Μια ακριβή επώνυμη after market δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη σε όλους ούτε θα αντέξει περισσότερο
από μια OEM.

Πραγματικά το παιχνίδι της οικονομίας άρχισα να το χάνω από την αγορά λάθος ανάρτησης. Τώρα αν θα κάνω τράμπες με ελατήρια κτλ δεν ξέρω γιατί θα πάω στα ίδια πάλι (έτσι το σκέφτομαι). Θα δω τι θα μου πει και ο Kshock και θα το σκεφτώ ξανά!

katsar
13/01/2020, 19:31
Μια ακριβή επώνυμη after market δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη σε όλους ούτε θα αντέξει περισσότερο
από μια OEM.

Συγνώμη αλλά εδώ διαφωνώ,μια after market των 400ε (wilbers/nitron π.χ) είναι επισκευάσιμη καταρχήν ,αλλάζει το ελατήριο εύκολα σε σχέση με τις σφραγισμένες εργοστασιακές.
Πολύ πιθανό να μπαίνει και πιο premium ελατήριο όταν έρθει η ώρα της επισκευής.

doctor_john
13/01/2020, 20:06
Έχεις δίκιο, προσπαθώ να γράφω λίγα και λείπουν λέξεις...

Αυτό που ήθελα να πώ σε αυτή την παράγραφο είναι πως κάθε περιφερειακό διατίθεται σε διάφορες ποιότητες και χαρακτηριστικά.
Αν δεν τα χρησιμοποιώ και η ΟΕΜ με καλύπτει ίσως είναι καλύτερα να έχω τις υπάρχουσες σε άριστη κατάσταση και
να δώ αλλή μια χώρα, η να έχω δύο σετ τροχών με διαφορετικά λάστιχα κ.λπ.

telegonos
13/01/2020, 20:22
Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

414201

Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος (https://www.facebook.com/Ursamoto/) πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

p@nos
13/01/2020, 20:37
ενα λυσιμο σε καθε περιπτωση θα σου κοστισει πανω απο 100ε...

η τιμες για τετοια αμορτισερ ειναι συνηθως αρκετα χαμηλες, οποτε ελπιζοντας οτι δεν εδωσες πολλα χρηματα για αυτη την αναρτηση, θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις αν δεν μπαινει...και στην τελικη αμα ειναι να κανεις ''πατεντες'' στο αλλο αμορτισερ που εκανες, βρες εναν να επισκευασει το δικο σου στοκ, ετσι κ αλλιως μονο τα λαδια να αλλαξουν θα φτιαξει κατα πολυ

αμα θες φτηνο ''φιξ'' μπορεις απλα να δεις τι αλλα μηχανακια εχουν παρομοια αμορτισερ πισω με ιδιο μηκος ματι-σε-ματι...συνηθως οεμ αμορτισερ βρησκεις αρκετα φτηνα στα μεταχειρισμενα, με τιμες 30-50ε συνηθως υπαρχουν επιλογες...

οικονομικα αμορτισερ μετα καινουρια ειναι τα YSS...αρκετοι που τα εχουν τοποθετησει σε διαφορα μηχανακια ηταν πολυ ικανοποιημενοι με τους περισσοτερους να δηλωνουν οτι ηταν ξεκαθαρη βελτιωση σε σχεση με τα στοκ τους αμορτισερ...

μετα ανεβαινεις λιγο σε τιμες σε wilbers/nitron/hyperpro κλπ, με την ολινς φυσικα να αποτελει την ακριβοτερη επιλογη...διαλεγεις επιλογη και παιρνεις αναλογα με το μπατζετ σου...

ioannispar
13/01/2020, 23:04
Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

414201

Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος (https://www.facebook.com/Ursamoto/) πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

Πολύ ωραία λύση αλλά δεν μου κάθεται καλά να πειράξω τον σκελετό. Αυτός ο αποστάτης θα πρέπει να κολληθεί κατά πρώτον και κατά δεύτερον μου είπε ο Τασούλης ότι η γωνία που είναι φτιαγμένο να δουλεύει το μακρύ αμορτισέρ είναι μικρότερη και είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μου, οπότε ότι και να κάνω δεν θα δουλέψει σωστά εκτός και εάν αλλάξω την γωνία και την μικρύνω. Και θα πάρω αύριο πρωί τον Ρεμούνδο για να ρωτήσω και να περάσω από εκεί.

ioannispar
13/01/2020, 23:10
ενα λυσιμο σε καθε περιπτωση θα σου κοστισει πανω απο 100ε...

η τιμες για τετοια αμορτισερ ειναι συνηθως αρκετα χαμηλες, οποτε ελπιζοντας οτι δεν εδωσες πολλα χρηματα για αυτη την αναρτηση, θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις αν δεν μπαινει...και στην τελικη αμα ειναι να κανεις ''πατεντες'' στο αλλο αμορτισερ που εκανες, βρες εναν να επισκευασει το δικο σου στοκ, ετσι κ αλλιως μονο τα λαδια να αλλαξουν θα φτιαξει κατα πολυ

αμα θες φτηνο ''φιξ'' μπορεις απλα να δεις τι αλλα μηχανακια εχουν παρομοια αμορτισερ πισω με ιδιο μηκος ματι-σε-ματι...συνηθως οεμ αμορτισερ βρησκεις αρκετα φτηνα στα μεταχειρισμενα, με τιμες 30-50ε συνηθως υπαρχουν επιλογες...

οικονομικα αμορτισερ μετα καινουρια ειναι τα YSS...αρκετοι που τα εχουν τοποθετησει σε διαφορα μηχανακια ηταν πολυ ικανοποιημενοι με τους περισσοτερους να δηλωνουν οτι ηταν ξεκαθαρη βελτιωση σε σχεση με τα στοκ τους αμορτισερ...

μετα ανεβαινεις λιγο σε τιμες σε wilbers/nitron/hyperpro κλπ, με την ολινς φυσικα να αποτελει την ακριβοτερη επιλογη...διαλεγεις επιλογη και παιρνεις αναλογα με το μπατζετ σου...


Θα ρωτήσω και για επισκευή της δικιάς μου και θα δείξει. Όπως το βλέπω και το ζυγίζω δεν αξίζει να κάνω πατέντες. Τώρα τα χρήματα που χάλασα για την αγορά του λάθους πάνε και τα ξεχνάω! Αν πουληθεί έχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει. Αύριο λογικά θα έχω νέα για το τι θα γίνει.

telegonos
14/01/2020, 00:43
Πολύ ωραία λύση αλλά δεν μου κάθεται καλά να πειράξω τον σκελετό. Αυτός ο αποστάτης θα πρέπει να κολληθεί κατά πρώτον και κατά δεύτερον μου είπε ο Τασούλης ότι η γωνία που είναι φτιαγμένο να δουλεύει το μακρύ αμορτισέρ είναι μικρότερη και είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μου, οπότε ότι και να κάνω δεν θα δουλέψει σωστά εκτός και εάν αλλάξω την γωνία και την μικρύνω. Και θα πάρω αύριο πρωί τον Ρεμούνδο για να ρωτήσω και να περάσω από εκεί.

Ήταν τόσο πρόχειρο το σχέδιο, που ήταν λογικό να το νομίσεις αυτό. Ο αποστάτης δεν θα κολληθεί στο σκελετό, θα βιδωθεί εκεί που βίδωνε το άκρο του αμορτισέρ, και θα βγάζει άλλη άκρη ψηλά. Ανάλογα τι σχήμα έχει το δέσιμο του πλαισίου, φτιάχνεις τον αποστάτη να έχει κατάλληλο σχήμα ώστε να πατάει με τέτοιο τρόπο, που να μην επιτρέπεται να περιστραφει-κινηθεί στην βάση του πλαισίου. Οπότε δεν πειράζεις κανά πλαίσιο, όποτε θέλεις βγαίνει.

Αυτά βέβαια, έτσι θεωρητικά για την συζήτηση, γιατί νομίζω θα βρεις λύση στους αναρτησάδες.

ioannispar
14/01/2020, 07:51
Ήταν τόσο πρόχειρο το σχέδιο, που ήταν λογικό να το νομίσεις αυτό. Ο αποστάτης δεν θα κολληθεί στο σκελετό, θα βιδωθεί εκεί που βίδωνε το άκρο του αμορτισέρ, και θα βγάζει άλλη άκρη ψηλά. Ανάλογα τι σχήμα έχει το δέσιμο του πλαισίου, φτιάχνεις τον αποστάτη να έχει κατάλληλο σχήμα ώστε να πατάει με τέτοιο τρόπο, που να μην επιτρέπεται να περιστραφει-κινηθεί στην βάση του πλαισίου. Οπότε δεν πειράζεις κανά πλαίσιο, όποτε θέλεις βγαίνει.

Αυτά βέβαια, έτσι θεωρητικά για την συζήτηση, γιατί νομίζω θα βρεις λύση στους αναρτησάδες.

Κοίτα σαν λύση την κρατάω και σε ευχαριστώ. Αν δεν βγάλω άκρη το ξανά συζητάμε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο δεν θα έχει τζόγους.

S705
14/01/2020, 14:55
Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

414201

Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος (https://www.facebook.com/Ursamoto/) πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

Οποιαδήποτε απομακρινση του σημείου εφαρμογής της δύναμης από το υπολογισμένο από τον κατασκευαστή σημείο επιφέρει περίπτωση αστοχίες της σύνδεσης του αμορτισέρ στον σκελετό.
Δεν μένω στο ότι ΑΝ ΑΝ λέω αποφασίσει να φτιάξει κάτι τέτοιο σε ένα μηχανουργείο για να βγει σωστό το κόστος θα αγγίζει τα 100 ευρώ!

ioannispar
14/01/2020, 15:29
Έχω νέα!

Πέρασα από τον Ρεμούνδο και μου έδωσε τις εξής λύσεις:

Α. Μου επισκευάζει την δική μου με κόστος 150 ευρά

Β. Μου επισκευάζει την δική μου και την κάνει ρυθμιζόμενη με κόστος 350 ευρά

Και στις δύο περιπτώσεις μου είπε ότι το ελατήριο μου δεν θα αλλαχτεί γιατί δεν χρειάζεται και είναι πεταμένα λεφτά! Την άλλη που αγόρασα από λάθος δεν θα μπορέσει ποτέ να δουλέψει όπως πρέπει γιατί απλά είναι άλλου τύπου.

Εγώ τείνω στην Α περίπτωση γιατί νομίζω πως δεν την χρειάζομαι την ρυθμιζόμενη.

S705
14/01/2020, 16:09
Αν δεν μετάβάλεις δραματικά το φορτίο της μηχανής, δύο άτομα +αποσκευές και ήσουν ικανοποιημένος με την απόδοση της μαμάς ανάρτησης πας στην πρώτη περίπτωση.

sapila racing
14/01/2020, 16:31
Έχω νέα!

Πέρασα από τον Ρεμούνδο και μου έδωσε τις εξής λύσεις:

Α. Μου επισκευάζει την δική μου με κόστος 150 ευρά

Β. Μου επισκευάζει την δική μου και την κάνει ρυθμιζόμενη με κόστος 350 ευρά

Και στις δύο περιπτώσεις μου είπε ότι το ελατήριο μου δεν θα αλλαχτεί γιατί δεν χρειάζεται και είναι πεταμένα λεφτά! Την άλλη που αγόρασα από λάθος δεν θα μπορέσει ποτέ να δουλέψει όπως πρέπει γιατί απλά είναι άλλου τύπου.

Εγώ τείνω στην Α περίπτωση γιατί νομίζω πως δεν την χρειάζομαι την ρυθμιζόμενη.

Νομίζεις πως δεν την χρειάζεσαι την ρυθμιζόμενη γιατί δεν ξέρεις πως λειτουργεί μια καλή ανάρτηση με ρύθμιση απόσβεσης.
Παντως το να σου κάνει ρυθμιζόμενη την μαμα με 350 Ευρω δεν το συνιστώ γιατί είναι μια πολύ μέτρια ανάρτηση απο την κατασκευή της ούτως η άλλως και θα ειναι τζαμπα λεφτά.

Δωσε τα 150 να σου κανει service και τέλος.

billy84
14/01/2020, 16:49
80 ευρώ + 30 βαλε βγάλε θέλει για σέρβις ο K-Shock.;)

ioannispar
14/01/2020, 16:52
80 ευρώ + 30 βαλε βγάλε θέλει για σέρβις ο K-Shock.;)

Αυριο θα περάσω και από εκεί να δω τι θα μου πει οπότε να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Βάλε βγάλε το κάνω μόνος μου άρα αν πάω για 80 είναι σοβαρή διαφορά!

ioannispar
14/01/2020, 16:55
Αν δεν μετάβάλεις δραματικά το φορτίο της μηχανής, δύο άτομα +αποσκευές και ήσουν ικανοποιημένος με την απόδοση της μαμάς ανάρτησης πας στην πρώτη περίπτωση.

Σε αυτή τη μηχανή δεν ξέρω πως δούλευε μαμά. Εγώ μεταχειρισμενη την πήρα και είχε κάνα δυο θεματάκια που λύθηκαν και λύνονται σιγά σιγά. Βασικά το τελευταίο είναι που έμεινε από όταν την πήρα.

viper1
14/01/2020, 17:00
Ρωτά και αλλου για το service γιατί τα 150 πολλά μου φαίνονται.

ioannispar
14/01/2020, 17:02
Ρωτά και αλλου για το service γιατί τα 150 πολλά μου φαίνονται.

Θα πάω και στον Kshoch όπως έγραψα και πιο πριν αύριο. Θα δω και θα ενημερώσω για διαφορά τιμής.

doctoras
14/01/2020, 18:09
νομίζω 150 παίρνει με αντικατάσταση ελατηρίου

Parking
14/01/2020, 18:11
Αντί να τραβιέσαι με μεταροπές, δεν το πουλάς κι εσύ να πάρεις μετά αυτό που πρέπει;

αγαπούλα.... ΠΟΥΛΑ

doctor_john
14/01/2020, 19:10
Θα πάω και στον Kshoch όπως έγραψα και πιο πριν αύριο. Θα δω και θα ενημερώσω για διαφορά τιμής.

Παιδιά προσοχή μην κάνουμε κακή χρήση του φορουμ. Και οι τρεις επαγγελματίες που αναφέρονται
είναι άξιοι και έχουν βοηθήσει τους πελάτες τους ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα.
Πολύ φυσιολογικά δεν θα μπουν σε λεπτομέρειες διαχείρισης των λύσεων που προτείνουν για λόγους ανταγωνισμού.

Ας μην ρίξουμε το επίπεδο σε απλή σύγκριση τιμών που θα μείνει να διαβάζεται και να νομίζει κάποιος
πως μπορεί να συμπεράνει κάτι απο αυτό.

Είναι κρίμα ΠΡΩΤΑ για τους πελάτες και μετά για αυτούς τους επαγγελματίες που έχουν αποδείξει την αξία τους.

Το βλεπουμε να συμβαίνει σε γειτονικά φόρουμ αρκετά χρόνια.
Το αποτέλεσμα είναι να "μαυρίζονται" επαγγελματίες που προσφέρουν το ΠΟΛΥ παραπάνω και να χάνονται
χιλιάδες ευρώ απο τις τσέπες των μοτοσυκλετιστών που μπερδεύουν το πάθος αυτουνού που σχολιάζει με την γνώση - εμπειρία
πάνω στο αντικείμενο.

Δεν είμαστε φρέσκοι πλέον στο ιντερνετ, είναι ώρα προλάβουμε την παραπληροφόρηση που δημιουργούμε άθελά μας.


Μιλάω με αφορμή το ποστ του pariancbf και όχι στοχεύοντας τον ίδιο ή έχοντας κάτι με οποιονδήποτε στο φόρουμ.

ioannispar
14/01/2020, 19:33
Παιδιά προσοχή μην κάνουμε κακή χρήση του φορουμ. Και οι τρεις επαγγελματίες που αναφέρονται
είναι άξιοι και έχουν βοηθήσει τους πελάτες τους ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα.
Πολύ φυσιολογικά δεν θα μπουν σε λεπτομέρειες διαχείρισης των λύσεων που προτείνουν για λόγους ανταγωνισμού.

Ας μην ρίξουμε το επίπεδο σε απλή σύγκριση τιμών που θα μείνει να διαβάζεται και να νομίζει κάποιος
πως μπορεί να συμπεράνει κάτι απο αυτό.

Είναι κρίμα ΠΡΩΤΑ για τους πελάτες και μετά για αυτούς τους επαγγελματίες που έχουν αποδείξει την αξία τους.

Το βλεπουμε να συμβαίνει σε γειτονικά φόρουμ αρκετά χρόνια.
Το αποτέλεσμα είναι να "μαυρίζονται" επαγγελματίες που προσφέρουν το ΠΟΛΥ παραπάνω και να χάνονται
χιλιάδες ευρώ απο τις τσέπες των μοτοσυκλετιστών που μπερδεύουν το πάθος αυτουνού που σχολιάζει με την γνώση - εμπειρία
πάνω στο αντικείμενο.

Δεν είμαστε φρέσκοι πλέον στο ιντερνετ, είναι ώρα προλάβουμε την παραπληροφόρηση που δημιουργούμε άθελά μας.


Μιλάω με αφορμή το ποστ του pariancbf και όχι στοχεύοντας τον ίδιο ή έχοντας κάτι με οποιονδήποτε στο φόρουμ.

Εγώ δεν κρίνω κανέναν και αυτό φαίνεται από την προσπάθεια μου να ψάξω όλες τις λύσεις που μπορεί να έχω. Όλοι είναι επαγγελματίες σε αυτό που κάνουν εδώ και πολλά χρόνια, για αυτό και θα τους εμπιστευτώ! Αν είναι λάθος μου που έγραψα τις τιμές να το διορθώσω και να επισημάνω ότι δεν θέλω να κρίνω κανέναν για το ποσό που ζητάει σαν αμοιβή!



αγαπούλα.... ΠΟΥΛΑ

Έχει ήδη μπει αγγελία για την λάθος ανάρτηση και πλέον ρωτάω αποκλειστικά για την δική μου, η οποία έχει 74000χλμ και αμφιβάλω αν της έχει γίνει service ποτέ!!!



νομίζω 150 παίρνει με αντικατάσταση ελατηρίου

Όχι δεν αλλάζει ελατήριο σε αυτά τα χρήματα γιατί μου είπε πως ότι καλύτερο είναι το μαμά για αυτήν την ανάρτηση.

p@nos
14/01/2020, 19:33
Παιδιά προσοχή μην κάνουμε κακή χρήση του φορουμ. Και οι τρεις επαγγελματίες που αναφέρονται
είναι άξιοι και έχουν βοηθήσει τους πελάτες τους ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα.
Πολύ φυσιολογικά δεν θα μπουν σε λεπτομέρειες διαχείρισης των λύσεων που προτείνουν για λόγους ανταγωνισμού.

Ας μην ρίξουμε το επίπεδο σε απλή σύγκριση τιμών που θα μείνει να διαβάζεται και να νομίζει κάποιος
πως μπορεί να συμπεράνει κάτι απο αυτό.

Είναι κρίμα ΠΡΩΤΑ για τους πελάτες και μετά για αυτούς τους επαγγελματίες που έχουν αποδείξει την αξία τους.

Το βλεπουμε να συμβαίνει σε γειτονικά φόρουμ αρκετά χρόνια.
Το αποτέλεσμα είναι να "μαυρίζονται" επαγγελματίες που προσφέρουν το ΠΟΛΥ παραπάνω και να χάνονται
χιλιάδες ευρώ απο τις τσέπες των μοτοσυκλετιστών που μπερδεύουν το πάθος αυτουνού που σχολιάζει με την γνώση - εμπειρία
πάνω στο αντικείμενο.

Δεν είμαστε φρέσκοι πλέον στο ιντερνετ, είναι ώρα προλάβουμε την παραπληροφόρηση που δημιουργούμε άθελά μας.


Μιλάω με αφορμή το ποστ του pariancbf και όχι στοχεύοντας τον ίδιο ή έχοντας κάτι με οποιονδήποτε στο φόρουμ.



καλα δεν κακολόγησε κανεις τον Ρεμουνδο

αλλα οντως 150 μου φανηκαν και μενα πολλα, ο Τασουλης σερβις για φουλ ρυθμιζομενα αμορτισερ παιρνει 120ε

ioannispar
14/01/2020, 19:40
Να πω ότι και στους δύο που πήγα, τους ανέφερα ότι την ανάρτηση θα τους την πάω εγώ και δεν θα ασχοληθούν με λύσε δέσε στην μηχανή απάνω!

doctor_john
14/01/2020, 20:05
Το λέω να το έχουμε υπόψιν μας. Κανείς δεν κακολόγησε κανέναν.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: είχα τρεις επιλογές να φτιάξω το μπροστινό μου στο classic του '53
πολύ κοντά στο κόστος και εγώ χωρίς να ξέρω πολλά πολλά.

Το άφησα στον μηχανικό μου περισσοτερο γιατί τον εμπιστευόμουν και λιγότερο γιατί είχε την μέση τιμή.
Χρόνια μετά έμαθα πως ο "φτηνός" μίλαγε για αντικατάσταση των 2 ελατηρίων με 4 και λάδια, ο "ακριβος" για
ελατήρια WP και λάδια ενώ ο "μέσος" έκανε σκληροχρώμια στις μπουκάλες μου και χρησιμοποίησε εξαρτήματα
από γιαπωνέζικο που είχε τσεκάρει κ.λπ. (η κωλοφαρδία μου δεν παίζεται ώρες ώρες...)

Αν με ρωτούσες τότε θα σου έλεγα τις τιμές, χωρίς άλλη πληροφορία σε μια εποχή που δεν φανταζόμουν
ότι είχε ελπίδες να σωθεί ενα μπροστινό του '53 με τις προδιαγραφές που το απόλαυσα και με τους "γνώστες"
να ωρύονται μη τυχόν και "χαλάσει" η εργοστασιακή μαγεία...

DrBig
14/01/2020, 20:23
Ενα αμορτισερ λυσε δεσε λαδια ξυδια ειναι καμια ωρα δουλεια. Αντε δυο αν εισαι μερακλης και το καθαρισεις με μπατονετα.
Και ειναι και ευκολη δουλεια αρκει να εχεις καποια εξειδικευμενα εργαλεια.
Νομιζω λιγη ωρα στο σωληνα θα σας δωσει να καταλαβετε τα τι και πως. Καλο ειναι να εχουμε μια αισθηση του βαθμου δυσκολιας καποιων πραγματων πριν αποκαλεσουμε θεο αυτον που κανει το τετριμμενο.

p@nos
14/01/2020, 21:18
Το προβλημα με τα πισω αμορτισερ ειναι απλα πως ειναι λιγο δυσκολα στο να κλεισουν, χωρις να μεινει ιχνος φυσαλιδας μεσα...

ioannispar
14/01/2020, 21:36
Δεν ξέρω πραγματικά! Είναι υπέρ εκτιμημένο ή όχι σε μάστορα θα πάει γιατί απλά το ξέρει και το κατέχει. Πρέπει όμως και να ζήσει οπότε μάλλον για αυτό και τα τσιμπημένα ποσά. Θα μου άρεσε να την έφτιαχνα με τον κολλητό μου, αλλά δυστυχώς κανένας μας δεν το γνωρίζει το περί ανάρτησης!!! Και στον μηχανικό μου που πήγα και έκανα service, θεωρώ το 80% των χρημάτων που ζήτησε θα μπορούσα να το έχω γλυτώσει, αλλά δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου.

billy84
14/01/2020, 22:32
Παιδιά προσοχή μην κάνουμε κακή χρήση του φορουμ. Και οι τρεις επαγγελματίες που αναφέρονται
είναι άξιοι και έχουν βοηθήσει τους πελάτες τους ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα.
Πολύ φυσιολογικά δεν θα μπουν σε λεπτομέρειες διαχείρισης των λύσεων που προτείνουν για λόγους ανταγωνισμού.

Ας μην ρίξουμε το επίπεδο σε απλή σύγκριση τιμών που θα μείνει να διαβάζεται και να νομίζει κάποιος
πως μπορεί να συμπεράνει κάτι απο αυτό.

Είναι κρίμα ΠΡΩΤΑ για τους πελάτες και μετά για αυτούς τους επαγγελματίες που έχουν αποδείξει την αξία τους.

Το βλεπουμε να συμβαίνει σε γειτονικά φόρουμ αρκετά χρόνια.
Το αποτέλεσμα είναι να "μαυρίζονται" επαγγελματίες που προσφέρουν το ΠΟΛΥ παραπάνω και να χάνονται
χιλιάδες ευρώ απο τις τσέπες των μοτοσυκλετιστών που μπερδεύουν το πάθος αυτουνού που σχολιάζει με την γνώση - εμπειρία
πάνω στο αντικείμενο.

Δεν είμαστε φρέσκοι πλέον στο ιντερνετ, είναι ώρα προλάβουμε την παραπληροφόρηση που δημιουργούμε άθελά μας.


Μιλάω με αφορμή το ποστ του pariancbf και όχι στοχεύοντας τον ίδιο ή έχοντας κάτι με οποιονδήποτε στο φόρουμ.


Σωστό αυτό που λες απλά θεωρώ πως το να ξεκαθαρίσει ο επαγγελματίας τι δουλειά θα κάνει και πόσο θα πληρωθεί είναι καθαρά δική του ευθύνη.Εμείς είμαστε καταναλωτές και απλά πάμε μια ανάρτηση για σέρβις.Στην προκειμένη περίπτωση ο ένας επαγγελματίας θέλει 150 ευρώ και ο άλλος 80 για το σέρβις.

Δεν αναφέρθηκε κάποια έξτρα δουλειά που να δικαιολογεί σχεδόν τα διπλά λεφτά απο τον 1ο οπότε δεν ευθύνεται ο pariancbf ή ο οποιοσδήποτε άλλος.

DoctoR_k6
14/01/2020, 23:51
150 ζήτησε επισκευή/revalving εννοείς ή απλά αλλαγή λαδιών, τσιμουχες κλ κλπ?
Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι πως δικαιολογείται η παραπλήσια τιμή του με ενός καταστήματος, το οποίο πληρώνει κ διάφορα έξοδα συντήρησης/υπαλλήλων κοκ.
Όσοι έχουν πάει ξέρουν τι εννοώ...

Εγώ πριν 2 χρόνια πήγα μέσω γνωστου για άνοιγμα κ revalving και να πω την αλήθεια μου δεν εντυπωσιάστηκα.
Η ανάρτηση δείχνει κούτσουρο με ρυθμισμένο το sag (δεν έχει κλάσει το ελατήριο). Όσο κ αν έπαιξα με συμπίεση κ επαναφορά.

ioannispar
15/01/2020, 07:52
Δεν μου είπε ακριβώς τι εννοούσε, ίσως φταίω και εγώ επειδή δεν ήξερα να ρωτήσω. Το μόνο που με ρώτησε ήταν αν οδηγώ μόνο μέσα στην πόλη ή και εκτός. Του είπα ότι πάω και εκτός και μου ανέφερε ότι θα την κάνει μέτρια και θα δω άλλη μηχανή σε θέμα συμπεριφοράς. Να αναφέρω ότι δεν είναι επισκευάσιμη η δικιά μου. Και επίσης είπε ότι θα την χρειαστεί για 4 ώρες, και μετά πάω και την παίρνω.

Revalving τι σημαίνει ακριβώς;

o teos
15/01/2020, 08:12
Μέτρα τις διαστάσεις της και κάνε μια καλή και δες από αλλά μοντέλα και μάρκες μήπως βρεις κάτι που να ταιριάζει πλήρως ρυθμιζόμενο...cbr600 636 οτιδήποτε που η ανάρτηση να είναι πλήρως ρυθμιζόμενη...Και μετά αν βρεις και κάνει κάποια σε αγγελίες συνήθως εξωτερικό η εδώ από κάνα τσεκαρισμένο τις δείξουν σε αστείες τιμές...60ευρω ξέρω γω έχω βρει ανάρτηση μαμά ντειτονα...αυτή είναι η καλύτερη λύση νομίζω για αυτό που θες να κάνεις και είναι συνήθως πλήρως επισκευασιμες...απλα θέλει ψάξιμο αρκετό να ταιριάξεις ανάρτηση σωστά....δες και σε κάνα φόρουμ έξω για το μηχανάκι σου...συνήθως κάποιος την έχει κάνει ηδη τη κοντά καπου:wave2:

ioannispar
15/01/2020, 08:45
Μέτρα τις διαστάσεις της και κάνε μια καλή και δες από αλλά μοντέλα και μάρκες μήπως βρεις κάτι που να ταιριάζει πλήρως ρυθμιζόμενο...cbr600 636 οτιδήποτε που η ανάρτηση να είναι πλήρως ρυθμιζόμενη...Και μετά αν βρεις και κάνει κάποια σε αγγελίες συνήθως εξωτερικό η εδώ από κάνα τσεκαρισμένο τις δείξουν σε αστείες τιμές...60ευρω ξέρω γω έχω βρει ανάρτηση μαμά ντειτονα...αυτή είναι η καλύτερη λύση νομίζω για αυτό που θες να κάνεις και είναι συνήθως πλήρως επισκευασιμες...απλα θέλει ψάξιμο αρκετό να ταιριάξεις ανάρτηση σωστά....δες και σε κάνα φόρουμ έξω για το μηχανάκι σου...συνήθως κάποιος την έχει κάνει ηδη τη κοντά καπου:wave2:

Αυτό που λες το σκέφτηκα αλλά πρέπει όπως λες να το ψάξω και στα έξω φόρα. Εδώ έχω βρει φουλ ρυθμιζόμενη από cbr600 αλλά θα πρέπει να είναι συνεργάσιμος και ο πωλητής για να μετρήσει σωστά και να μην χάσω πάλι χρήματα.

p@nos
15/01/2020, 09:01
Με μαμα αμορτισερ που δεν εχει φτιαχτει ποτε για 70χιλ. χιλιομετρα, και ελαιολαδο να εβαζες μεσα στην αναρτηση παλι τεραστια διαφορα θα εβλεπες

sapila racing
15/01/2020, 09:10
Μέτρα τις διαστάσεις της και κάνε μια καλή και δες από αλλά μοντέλα και μάρκες μήπως βρεις κάτι που να ταιριάζει πλήρως ρυθμιζόμενο...cbr600 636 οτιδήποτε που η ανάρτηση να είναι πλήρως ρυθμιζόμενη...Και μετά αν βρεις και κάνει κάποια σε αγγελίες συνήθως εξωτερικό η εδώ από κάνα τσεκαρισμένο τις δείξουν σε αστείες τιμές...60ευρω ξέρω γω έχω βρει ανάρτηση μαμά ντειτονα...αυτή είναι η καλύτερη λύση νομίζω για αυτό που θες να κάνεις και είναι συνήθως πλήρως επισκευασιμες...απλα θέλει ψάξιμο αρκετό να ταιριάξεις ανάρτηση σωστά....δες και σε κάνα φόρουμ έξω για το μηχανάκι σου...συνήθως κάποιος την έχει κάνει ηδη τη κοντά καπου:wave2:

Teo το CBF ειναι πάνω απο 40 κιλα βαρύτερο απο τα SS 600 που αναφέρεις και πιθανότατα ακόμα και ίδιο μήκος να έχουν δεν θα ταιριάξουν λόγω ελατηρίων.


Αυτό που λες το σκέφτηκα αλλά πρέπει όπως λες να το ψάξω και στα έξω φόρα. Εδώ έχω βρει φουλ ρυθμιζόμενη από cbr600 αλλά θα πρέπει να είναι συνεργάσιμος και ο πωλητής για να μετρήσει σωστά και να μην χάσω πάλι χρήματα.

Μπορείς να βρείς τα μήκη ψάχνοντας στους καταλόγους σοβαρών κατασκευαστών, πχ Ohlins.

Οσο γι αυτα που σου είπαν για να γινει ρυθμιζόμενη η δικη σου ξέχνα το.
Εχω original αμορτισέρ απο Hornet 900 με ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς και χωριστό δοχείο αζώτου το οποίο το άλλαξα στις 5000 χλμ, είναι σαν καινούριο.
Αν το θέλει κάποιος το δίνω 50 Ευρω. Αχρηστο πράγμα είναι όμως και είναι και πολύ βαρύ.

Αν ημουν στην θέση σου και ήθελα πραγματικα καλό αμορτισέρ θα έψαχνα για μεταχειρισμένο απο σοβαρίο κατασκευαστή, όπως Ohlins, WP, Wilbers κλπ.
Είναι απείρως καλύτερα και με ενα service γινονται καινούρια. Στο Hornet μου έχω Ohlins που το είχα παρει 300 Ευρω και ειναι η μερα με την νύχτα.

ioannispar
15/01/2020, 09:13
Teo το CBF ειναι πάνω απο 40 κιλα βαρύτερο απο τα SS 600 που αναφέρεις και πιθανότατα ακόμα και ίδιο μήκος να έχουν δεν θα ταιριάξουν λόγω ελατηρίων.



Μπορείς να βρείς τα μήκη ψάχνοντας στους καταλόγους σοβαρών κατασκευαστών, πχ Ohlins.

Οσο γι αυτα που σου είπαν για να γινει ρυθμιζόμενη η δικη σου ξέχνα το.
Εχω original αμορτισέρ απο Hornet 900 με ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς και χωριστό δοχείο αζώτου το οποίο το άλλαξα στις 5000 χλμ, είναι σαν καινούριο.
Αν το θέλει κάποιος το δίνω 50 Ευρω. Αχρηστο πράγμα είναι όμως και είναι και πολύ βαρύ.

Αν ημουν στην θέση σου και ήθελα πραγματικα καλό αμορτισέρ θα έψαχνα για μεταχειρισμένο απο σοβαρίο κατασκευαστή, όπως Ohlins, WP, Wilbers κλπ.
Είναι απείρως καλύτερα και με ενα service γινονται καινούρια. Στο Hornet μου έχω Ohlins που το είχα παρει 300 Ευρω και ειναι η μερα με την νύχτα.

Να σε βάλω σε έναν κόπο να μου μετρήσεις τα κέντρα του να δούμε τι μπορεί να γίνει και εάν κάνει;

doctor_john
15/01/2020, 09:27
Motorcycle rear shock lengths (https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths)

telegonos
15/01/2020, 09:28
Revalving τι σημαίνει ακριβώς;

Το αμορτισέρ έχει ένα πιστόνι μέσα στο λάδι, με τρύπες, από όπου καθώς το πιστόνι κινείται από τον άξονα του αμορτισέρ, το λάδι αναγκάζεται να περνάει από τις τρύπες και η τριβή δημιουργεί την απόσβεση του αμορτισέρ.

Τις τρύπες φράζουν ροδέλες, οι οποίες λυγίζουν και υποχωρούν, ανάλογα το πόσο γρήγορα κινείται ο άξονας του αμορτισέρ. Έτσι το αμορτισέρ αποσβαίνει με κάποια αύξουσα σχέση της ταχύτητας κίνησης της ανάρτησης.

Το πιστόνι έχει τρύπες και ροδέλες στην μια κατεύθυνση(συμπίεση), και έχει άλλες τρύπες και ροδέλες στην άλλη κατεύθυνση(επαναφορα)

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ τα μαμά αμορτισέρ, έχουν ένα συμβιβασμό στο πόσο απόσβεση να κάνουν προκειμένου η μοτοσυκλέτα να κάνει πάνω κάτω για κάθε στυλ οδήγησης, οπότε στο revalving ο μάστορας αλλάζει τις ροδέλες με πιο χοντρές ή πιο άκαμπτες ή με πιο πολλές ή και το πιστόνι το ίδιο με άλλο με άλλες διαστάσεις τρυπών, έτσι ώστε να πετύχει άλλη σχέση απόσβεσης προς ταχύτητα κίνησης και να κάνει το αμορτιστέρ πιο αποδοτικό προς κάποια πιο ειδική χρήση π.χ. πίστα ή συχνό ταξίδι με φόρτωμα ή πόλη με μικρές ταχύτητες κ.ο.κ. ή να διορθώσει ελλειπή ή υπερβολική απόσβεση ή να φέρει σε ισορροπία την απόσβεση επαναφοράς ως προς την συμπίεση ή να αλλάξει την απόσβεση γιατί αλλάχθηκε η μηχανή στην οποία μπήκε το αμορτισέρ και έχει άλλες απαιτήσεις από αυτήν στην οποία βρισκοταν.

Όλα αυτά, είναι και λίγο ''υποτίθεται'' γιατί συχνά είναι πιο πολύ στο μυαλό μας όλα αυτά, παρά στην πραγματικότητα. Δεν ξέρει τώρα το εργοστάσιο τι και πόσες ροδέλες να βάλει, και ξέρει ο κάθε ''μάστορας'' που δεν είναι εις θέση να γράψει μια πρόταση χωρίς 12 ορθογραφικά στην σελίδα του στο FB.

Στην εικόνα οι ροδέλες και το πιστόνι με τα περάσματα λαδιού, είναι πρώτο-δεύτερο-τρίτο από αριστερά προς δεξιά στην κάτω σειρά. Διακρίνεται ποιά περάσματα είναι για να φράζονται από την μεριά του πιστονιού που βλέπουμε από τις ροδέλες και ποιά όχι (και αντίστοιχα φράζονται από την μεριά που δεν βλέπουμε)

414224

sapila racing
15/01/2020, 09:33
Να σε βάλω σε έναν κόπο να μου μετρήσεις τα κέντρα του να δούμε τι μπορεί να γίνει και εάν κάνει;

Θα τα μετρήσω αλλά μην έχεις πολλές ελπίδες.

Στον κατάλογο της Ohlins βλέπω οτι το δικό μου έχει μήκος 283 mm.
Για το δικό σου μοντέλο δεν υπάρχει Ohlins.

ioannispar
15/01/2020, 09:34
Motorcycle rear shock lengths (https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths)

Το δικό μου CBF 600 SA 2004-2007 δεν το έχει από ότι είδα, αλλά έχει αυτό που ταιριάζει με αυτό που μέτρησα μόνος μου.


Honda
CBF 1000
2006-2009
293.5



Του φίλου από πάνω μάλλον δεν κάνει τελικά.



Honda
CB 900F Hornet
2002-2006
283

sapila racing
15/01/2020, 09:36
Το δικό μου CBF 600 SA 2004-2007 δεν το έχει από ότι είδα, αλλά έχει αυτό που ταιριάζει με αυτό που μέτρησα μόνος μου.


Honda
CBF 1000
2006-2009
293.5



Του φίλου από πάνω μάλλον δεν κάνει τελικά.



Honda
CB 900F Hornet
2002-2006
283



Ειναι 1cm η διαφορά.
Είναι αρκετό εκτός κι αν θέλεις να το κάνεις racing και να το σηκώσεις πίσω. :p
Πλακα κάνω ε! Δεν σου κάνει.

ioannispar
15/01/2020, 09:36
Το αμορτισέρ έχει ένα πιστόνι μέσα στο λάδι, με τρύπες, από όπου καθώς το πιστόνι κινείται από τον άξονα του αμορτισέρ, το λάδι αναγκάζεται να περνάει από τις τρύπες και η τριβή δημιουργεί την απόσβεση του αμορτισέρ.

Τις τρύπες φράζουν ροδέλες, οι οποίες λυγίζουν και υποχωρούν, ανάλογα το πόσο γρήγορα κινείται ο άξονας του αμορτισέρ. Έτσι το αμορτισέρ αποσβαίνει με κάποια αύξουσα σχέση της ταχύτητας κίνησης της ανάρτησης.

Το πιστόνι έχει τρύπες και ροδέλες στην μια κατεύθυνση(συμπίεση), και έχει άλλες τρύπες και ροδέλες στην άλλη κατεύθυνση(επαναφορα)

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ τα μαμά αμορτισέρ, έχουν ένα συμβιβασμό στο πόσο απόσβεση να κάνουν προκειμένου η μοτοσυκλέτα να κάνει πάνω κάτω για κάθε στυλ οδήγησης, οπότε στο revalving ο μάστορας αλλάζει τις ροδέλες με πιο χοντρές ή πιο άκαμπτες ή με πιο πολλές ή και το πιστόνι το ίδιο με άλλο με άλλες διαστάσεις τρυπών, έτσι ώστε να πετύχει άλλη σχέση απόσβεσης προς ταχύτητα κίνησης και να κάνει το αμορτιστέρ πιο αποδοτικό προς κάποια πιο ειδική χρήση π.χ. πίστα ή συχνό ταξίδι με φόρτωμα ή πόλη με μικρές ταχύτητες κ.ο.κ. ή να διορθώσει ελλειπή ή υπερβολική απόσβεση ή να φέρει σε ισορροπία την απόσβεση επαναφοράς ως προς την συμπίεση ή να αλλάξει την απόσβεση γιατί αλλάχθηκε η μηχανή στην οποία μπήκε το αμορτισέρ και έχει άλλες απαιτήσεις από αυτήν στην οποία βρισκοταν.

Όλα αυτά, είναι και λίγο ''υποτίθεται'' γιατί συχνά είναι πιο πολύ στο μυαλό μας όλα αυτά, παρά στην πραγματικότητα. Δεν ξέρει τώρα το εργοστάσιο τι και πόσες ροδέλες να βάλει, και ξέρει ο κάθε ''μάστορας'' που δεν είναι εις θέση να γράψει μια πρόταση χωρίς 12 ορθογραφικά στην σελίδα του στο FB.

Στην εικόνα οι ροδέλες και το πιστόνι με τα περάσματα λαδιού, είναι πρώτο-δεύτερο-τρίτο από αριστερά προς δεξιά στην κάτω σειρά. Διακρίνεται ποιά περάσματα είναι για να φράζονται από την μεριά του πιστονιού που βλέπουμε από τις ροδέλες και ποιά όχι (και αντίστοιχα φράζονται από την μεριά που δεν βλέπουμε)

414224

Ευχαριστώ! Δεν το γνώριζα ότι λέγεται έτσι.

doctor_john
15/01/2020, 09:40
σε ποιόν να κάνει άραγε;.. :evil:

Kawasaki ER-6 N/F 2009-2014 282

sapila racing
15/01/2020, 09:46
σε ποιόν να κάνει άραγε;.. :evil:

Kawasaki ER-6 N/F 2009-2014 282

Κάνει κι αυτό για τον κάδο σκουπιδιών. :D

doctor_john
15/01/2020, 09:53
Δεν έχεις καθρέπτες στο pantah, να σου πώ εγώ που αυθαδιάζεις :a55:

sapila racing
15/01/2020, 10:03
Δεν έχεις καθρέπτες στο pantah, να σου πώ εγώ που αυθαδιάζεις :a55:

Εχω όμως στο pantah αμορτισέρ racing που γ%$#@νε. :cool:

Επίσης απο τις μοτο που φαίνονται απο κάτω μόνο το R26 και το Bimota έχουν μαμα αμορτισέρ.
To Bimota έχει βέβαια top Ohlins απο μαμα.

ioannispar
15/01/2020, 11:56
Πέρασα και από τον Kshock και μου είπε να πάω με την ανάρτηση φορεμένη να το μετρήσει μπας και γλιτώσω. Αλλά έμαθα επίσης ότι είναι ανοιγώμενη (άρα και επισκευάσημη λέω εγώ τώρα), και ότι παίρνει κανονικά service. Οι τιμές του πολύ πιο λογικές και αν δεν υπάρχει πρόβλημα να τις αναρτήσω. Το κακό είναι ότι θέλει μια μέρα για το service ενώ ο Ραμούνδος 4 ώρες.

ioannispar
31/01/2020, 14:57
Σήμερα πήγα με την μηχανή στον K-shock και μου είπε ότι είναι αρκετά καλή για τα χιλιόμετρα που έχω (73500) και να μην την πειράξω ακόμα. Οπότε μένει όπως είναι.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και γνώμες σας!:beer:

doctoras
31/01/2020, 19:40
Σήμερα πήγα με την μηχανή στον K-shock και μου είπε ότι είναι αρκετά καλή για τα χιλιόμετρα που έχω (73500) και να μην την πειράξω ακόμα. Οπότε μένει όπως είναι.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και γνώμες σας!:beer:

Στη δικη μου περίπτωση παντως καπου στα 50k το αμορτισερ ειχε χασει την αρχικη αποσβεση επαναφορας με αποτέλεσμα η επαναφορά σε εγκαρσιες ανωμαλιες να γίνονται πιο γρηγορες πιο βίαιες για την ανεση. Καπου εκει και οι υπόλοιποι κάτοχοι..
Αν εισαι ικανοποιημένος απο την ανεση ειναι οκ, αν οχι κατι θα πρεπει να κανεις.

ioannispar
01/02/2020, 09:19
Ακόμα το ψάχνω και κάποια στιγμή θα την φτιάξω. Ψάχνομαι γενικότερα για το τι άλλο μπορεί να γίνει. Μου είπε πως επειδή δεν έχει μοχλικό, δεν θα δω καμία τεράστια διαφορά.

p@nos
01/02/2020, 10:45
Ακόμα το ψάχνω και κάποια στιγμή θα την φτιάξω. Ψάχνομαι γενικότερα για το τι άλλο μπορεί να γίνει. Μου είπε πως επειδή δεν έχει μοχλικό, δεν θα δω καμία τεράστια διαφορά.


doing...πολυ κουλο

τελος παντων, η επιλογη ειναι δικη σου, μια αλλαγη λαδιων μετα απο τοσα χρονια ειναι επιβεβλημενη ...

doctoras
01/02/2020, 11:03
doing...πολυ κουλο

τελος παντων, η επιλογη ειναι δικη σου, μια αλλαγη λαδιων μετα απο τοσα χρονια ειναι επιβεβλημενη ...

Οντως πολυ κουλό, "αναρτησας" να παροτρύνει την μη συντήρηση του αμορτισέρ

DrBig
01/02/2020, 11:23
......ασε που ακριβως επειδη δεν εχει μοχλικο θα δεις μεγαλη διαφορα με σερβις.

ioannispar
01/02/2020, 19:48
Δηλαδή ρε παιδιά επειδή πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, να το πάω στον K-shock ή κάπου αλλού για service; Αυτός την θέλει μια ολόκληρη μέρα! Την πάω σήμερα και την παίρνω αύριο πχ. Αυτό όμως είναι αρκετά δύσκολο για μένα. Θα ξαναπάω να του πω μπας και μου το κάνει αυθημερόν με την ανάρτηση στο χέρι.

ioannispar
01/02/2020, 19:53
Και για να πω την αλήθεια, θα προτιμούσα να μπορέσω να το κάνω μαζί με κάποιον που ξέρει και μπορεί. Δεν έχω και χώρο ρε γαμώτο...!

p@nos
01/02/2020, 20:27
Ρε συ ολοι οι επαγγελματιες θελουν μια εργασιμη μερα, δεν ειναι τιποτα τρομερο και δε καταλαβαινω γιατι θες να παρεις την αναρτηση επιτοπου. Αν ειδικα εχεις διπλο σταντ, δεν υπαρχει καν προβλημα. Αμα δεν εχεις, βαλε ενα σιδερο στη θεση του αμορτισερ και περνα τις βιδες μεχρι να παρεις την αναρτηση σου πισω....Η απλα βαλε την αναρτηση που αγορασες μεχρι να παρεις τη δικια σου πισω

ioannispar
01/02/2020, 20:30
Ρε συ ολοι οι επαγγελματιες θελουν μια εργασιμη μερα, δεν ειναι τιποτα τρομερο και δε καταλαβαινω γιατι θες να παρεις την αναρτηση επιτοπου. Αν ειδικα εχεις διπλο σταντ, δεν υπαρχει καν προβλημα. Αμα δεν εχεις, βαλε ενα σιδερο στη θεση του αμορτισερ και περνα τις βιδες μεχρι να παρεις την αναρτηση σου πισω....Η απλα βαλε την αναρτηση που αγορασες μεχρι να παρεις τη δικια σου πισω

Το τελευταίο παίζει να κάνω. Θα βάλω αυτήν που αγόρασα για μια μέρα και υπομονή.

doctoras
02/02/2020, 09:13
Δηλαδή ρε παιδιά επειδή πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, να το πάω στον K-shock ή κάπου αλλού για service; Αυτός την θέλει μια ολόκληρη μέρα! Την πάω σήμερα και την παίρνω αύριο πχ. Αυτό όμως είναι αρκετά δύσκολο για μένα. Θα ξαναπάω να του πω μπας και μου το κάνει αυθημερόν με την ανάρτηση στο χέρι.

και κάτι ακόμη δεν "εκβιάζουμε χρονικά" ποτέ την δουλειά ενός μάστορα, γιατί υπάρχει πιθανότητα με την συγκατάθεση μας να γίνει δουλειά αρπακόλλα το οποίο δεν θες και θα το πληρώσεις κιόλας.
Συμβιβάσου με την ιδέα οτι υπάρχει η περίπτωση να μετακίνησε (για χ χρονικό διάστημα εντός έτους) με άλλο ιδιωτικό όχημα(μοτο-αυτοκίνητο-πατίνι-ποδήλατο) είτε με μμμ

ioannispar
02/02/2020, 15:15
και κάτι ακόμη δεν "εκβιάζουμε χρονικά" ποτέ την δουλειά ενός μάστορα, γιατί υπάρχει πιθανότητα με την συγκατάθεση μας να γίνει δουλειά αρπακόλλα το οποίο δεν θες και θα το πληρώσεις κιόλας.
Συμβιβάσου με την ιδέα οτι υπάρχει η περίπτωση να μετακίνησε (για χ χρονικό διάστημα εντός έτους) με άλλο ιδιωτικό όχημα(μοτο-αυτοκίνητο-πατίνι-ποδήλατο) είτε με μμμ

Έχεις ένα τεράστιο δίκιο σε αυτό που λες!!!

dorso
03/02/2020, 02:11
Επειδή είμαι κ εγώ για σέρβις πίσω ανάρτησης τι τιμές παίζει να έχω μια ιδέα?(να την βγάλω κ να του την πάω εγώ)

ioannispar
03/02/2020, 09:26
Επειδή είμαι κ εγώ για σέρβις πίσω ανάρτησης τι τιμές παίζει να έχω μια ιδέα?(να την βγάλω κ να του την πάω εγώ)

Αν το διαβάσεις από την αρχή γράφω για τιμές και τι ακριβώς μου είπαν. Ο K-shock ζητάει 80 για την δικιά μου, αλλά πήγαινε και ρώτα τον γιατί μπορεί να διαφέρουν οι τιμές ανάλογα με την ανάρτηση.