PDA

View Full Version : Επισκευή ελαστικού τιούμπλες στο πουθενά.



Σελίδες : [1] 2

GEORGIOS
12/01/2020, 13:12
Τι είναι καλύτερα να έχεις μαζί σου σε απομακρυσμένη περιοχή που δεν έρχεται ούτε οδική βοήθεια, για τιούμπλες λάστιχα;
Υπάρχουν αυτά τα κιτ με τα μακαρόνια, αρκούν ή πρέπει να έχεις μαζί σου και λεβιέδες και σαμπρέλα;
Το λάστιχο μετά πως θα το φουσκώσεις;
Με ηλεκτρικό κομπρεσεράκι, με τρόμπα ή με αμπούλες αερίου CO2;

Το ζητούμενο είναι όσο το δυνατόν να μεταφέρεις λιγότερο όγκο και βάρος αλλά να είσαι καλυμμένος για τα απρόοπτα.

Το κομπρεσεράκι πέρα από το μέγεθος, εμένα με φοβίζει να μην αδειάσει την μπαταρία.
Βλέπω υπάρχουν διάφορες μίνι τρόμπες, αλλά δεν ξέρω ποιες βολεύουν και είναι αξιόπιστες.
Πόσες αμπούλες αερίου χρειάζονται για να φουσκώσεις καλά το λάστιχο; Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

Kas_Tracer
12/01/2020, 14:18
Αμπούλες είχα και τις είχα αγοράσει πριν 7 χρόνια.
Δυστυχώς την κρίσιμη στιγμή όταν έγινε το κακό απλώς είχε σκουριάσει η βαλβίδα τους και δεν έμπαινε ο αέρας.
Κλασικός γκαντέμης έμεινα στην άκρη του δρόμου με το κορδόνι να έχει κάνει την δουλειά του αλλά χωρίς τρόπο να βάλω αέρα.

Από τότε βρήκα ένα μικρό κομπρεσέρ και το αγόρασα. Έγινε απλά δοκιμή και δούλεψε (θέλει αρκετά λεπτά και φυσικά να βάλεις τον κινητήρα μπρος)

Bowleno
12/01/2020, 14:57
Η πιο ασφαλής λύση είναι κορδόνια και μικρό κοπρεσερακι το οποίο φυσικά το παίρνεις μαζί σου μόνο όταν ξέρεις ότι πας σε "δύσκολα" μέρη... Δεν νοείται να το έχεις κάθε μέρα μαζί μέσα στην πόλη. Καλές οι αμπούλες αλλά θέλουν τακτικά αντικατάσταση. Και το κομπρεσέρ φυσικά με τον κινητήρα πάντα σε λειτουργία!

νεοσσός
12/01/2020, 15:21
Υπάρχουν φορητές πτυσσόμενες ποδηλατικές τρόμπες χειρός-εδάφους (https://youtu.be/TaQDZOfPqsk). Ανεβάζουν πιέσεις, ανάλογα το μοντέλο, μέχρι 160 psi, οπότε για τα 35 psi της μοτοσυκλέτας είναι μια χαρά, απλά θέλουν πολλές επαναλήψεις. Πάντως είναι πολύ πιο ελαφριές (κάτω από 200 γραμμάρια) και λίγο πιο γρήγορες από ηλεκτρικό κομπρεσέρ.

stefanos
12/01/2020, 18:22
Στις σπάνιες φορές που θα τη χρησιμοποιήσεις πάρε μια μικρή τρόμπα ποδηλάτου.
Θα σου πάρει λίγη ώρα αλλά την βολεύεις εύκολα κάπου στο μηχανάκι.
Στο XR για εκδομούλες κουβάλαγα και λεβιέδες και σαμπρέλα και μπαλώματα και ένα σαπουνάκι (βασικότατο),
και μου χρειάστηκαν αρκετές φορές στο πουθενά ,
αλλά σε tubeless σε μηχανάκι δεν έχω δοκιμάσει.

mikes
12/01/2020, 18:33
εαν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες (αν δεν εχει να του βαλεις, λυνουν χερια), μια εξυπνη λυση
ειναι μαζι με το σετακι επισκευης να εχεις και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
(βαλβιδολογος λεγεται). χωρις τη βελονα μεσα στη βαλβιδα, το κομπρεσερακι χρειαζεται το μισο
χρονο για να φουσκωσει το λαστιχο.. ανεβαζεις πιεση 10-15psi παραπανω, βγαζεις ακρο, βιδωνεις
βελονα, και αμα χρειαζεται μετα συπληρωνεις αερα και εισαι κομπλε..

doctor_john
12/01/2020, 18:39
Σε εξτριΜ καταστάσεις που σκίστηκε το ελαστικό στο μέσο της στεπας, ο Ήλιος δύει και
ακούς τις χαρούμενες φωνές απο τα αρκουδάκια "μαμα, μαμα, μεζεδάκι!", γεμίζουμε το ελαστικό
με ότι υπάρχει διαθέσιμο και μπορεί να στριμωχθει. Χόρτα, φύλλα, σκουπίδια, το αδιάβροχο, τίποτα άπλητα κ.λπ.
Καλό θα είναι να έχουμε μαζί μερικά μέτρα γκρι ταινία με πλέγμα.

stefanos
12/01/2020, 18:44
και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
(βαλβιδολογος λεγεται).

Ακόμα καλύτερο https://www.amazon.com/Slime-22052-Valve-Core-Remover/dp/B003ASFUZE?SubscriptionId=AKIAILSHYYTFIVPWUY6Q&tag=duckduckgo-d-20&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=B003ASFUZE

SONone
12/01/2020, 19:10
με 1,5 αμπουλα εισαι κομπλε. (1 ειναι λιγο 2 ειναι πολυ) παιζουν κιτ για tubless χωραει κατω απο τη σελα του cbr μου.

o_gavros
12/01/2020, 19:14
κι εγω με κιτ φουλ κομπλε(κορδόνια,εργαλεία,αμπούλες) είμαι, και χωράει μάλιστα στον ανύπαρκτο χώρο κάτω απο το σελάκι του συνοδηγού στο Ζ.
Δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τις αμπούλες ακόμα οπότε δεν μπορώ με σιγουριά να πω αν την στιγμή που θα χρειαστεί θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο.
Κορδόνι έβαλα μια φορά, μια Κυριακή ακριβως έξω απο το σπίτι μου και πήγα σπρωχτα μεχρι το βενζινάδικο δυο στενά παρακάτω.
Συμφέρουν πολύ γιατι με 20-25€ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Grafton 505
12/01/2020, 19:20
Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα ..... :a21:

ioannispar
12/01/2020, 19:32
Και εγώ έχω το σετάκι με τις αμπούλες και τα κορδόνια. Μέχρι και στο αμάξι το χρησιμοποίησα. Χωράει άνετα κάτω από την σέλα και απλά είσαι κομπλέ όταν την πατήσεις..

νεοσσός
12/01/2020, 19:45
Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα ..... :a21:
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει σε μοτοσυκλέτα, αλλά σε λάστιχο ποδηλάτου βουνού. Δε μιλάω για απλή φορητή τρόμπα ποδηλάτου των 5-20€, αλλά για πτυσσόμενη τρόμπα εδάφους-χεριών (https://www.youtube.com/watch?v=TaQDZOfPqsk&feature=youtu.be), που μπορεί να ανεβάσει χωρίς μεγάλη προσπάθεια υψηλές πιέσεις. Φαντάζομαι ότι στο λάστιχο της μοτοσυκλέτας κερδίζεις από τη μικρότερη πίεση, αλλά χάνεις σημαντικά από την επιπλέον ποσότητα του αέρα που χωράει. Το δεύτερο, απλά θέλει χρόνο τρομπαρίσματος.

Συμφωνώ πάντως με τους από πάνω, ότι με τις αμπούλες ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Άλλωστε πόσες φορές θα σου σκάσει λάστιχο για να αποσβέσεις τα χρήματα της τρόμπας;

Για χρήση στο σπίτι, ώστε να φουσκώνω τα λάστιχα κρύα, χρησιμοποιώ τρόμπα εδάφους-χεριών (https://static2.car.gr/8333445_0_z.jpg), που έχει μεγάλο θάλαμο συμπίεσης και κάνει το φούσκωμα παιχνιδάκι. Και σε αμάξι με τέτοια προσθέτω αέρα. Πολύ πιο γρήγορη από τα μικρά ηλεκτρικά κομπρεσέρ που θέλουν αρκετή ώρα αναμονής. Αυτή βέβαια δεν είναι για να την κουβαλάς πάνω σε ποδήλατο ή μοτοσυκλέτα.

[off-topic]Οι δύο κατηγορίες τρόμπας που αναφέρω είναι πρακτικά μονόδρομος για λάστιχα ποδηλάτων δρόμου που χρειάζονται πίεση 120-160 psi. Τα κομπρεσέρ στα βενζινάδικα συνήθως ανεβάζουν μέχρι 60 άντε 90 psi.[/off-topic]

ioannispar
12/01/2020, 19:51
Και αυτοκινήτου και μηχανής έχω φουσκώσει με τρόμπα ποδηλάτου αλλά και στις δύο περιπτώσεις έκανα διάλειμμα για φαγητό και καφέ...:tooth:

GEORGIOS
12/01/2020, 19:56
με 1,5 αμπουλα εισαι κομπλε. (1 ειναι λιγο 2 ειναι πολυ) παιζουν κιτ για tubless χωραει κατω απο τη σελα του cbr μου.

Οι αμπούλες έχουν όλες το ίδιο σπείρωμα;
Για να παραγγείλω από τους Κινέζους ένα αντάπτορα με διακόπτη, που ρυθμίζεις πόσο θα αδειάσεις την αμπούλα.

414188

414189

Grafton 505
12/01/2020, 20:02
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει σε μοτοσυκλέτα, αλλά σε λάστιχο ποδηλάτου βουνού. Δε μιλάω για απλή φορητή τρόμπα ποδηλάτου των 5-20€, αλλά για πτυσσόμενη τρόμπα εδάφους-χεριών (https://www.youtube.com/watch?v=TaQDZOfPqsk&feature=youtu.be), που μπορεί να ανεβάσει χωρίς μεγάλη προσπάθεια υψηλές πιέσεις. Φαντάζομαι ότι στο λάστιχο της μοτοσυκλέτας κερδίζεις από τη μικρότερη πίεση, αλλά χάνεις σημαντικά από την επιπλέον ποσότητα του αέρα που χωράει. Το δεύτερο, απλά θέλει χρόνο τρομπαρίσματος.

Συμφωνώ πάντως με τους από πάνω, ότι με τις αμπούλες ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Άλλωστε πόσες φορές θα σου σκάσει λάστιχο για να αποσβέσεις τα χρήματα της τρόμπας;

Για χρήση στο σπίτι, ώστε να φουσκώνω τα λάστιχα κρύα, χρησιμοποιώ τρόμπα εδάφους-χεριών (https://static2.car.gr/8333445_0_z.jpg), που έχει μεγάλο θάλαμο συμπίεσης και κάνει το φούσκωμα παιχνιδάκι. Και σε αμάξι με τέτοια προσθέτω αέρα. Πολύ πιο γρήγορη από τα μικρά ηλεκτρικά κομπρεσέρ που θέλουν αρκετή ώρα αναμονής. Αυτή βέβαια δεν είναι για να την κουβαλάς πάνω σε ποδήλατο ή μοτοσυκλέτα.

[off-topic]Οι δύο κατηγορίες τρόμπας που αναφέρω είναι πρακτικά μονόδρομος για λάστιχα ποδηλάτων δρόμου που χρειάζονται πίεση 120-160 psi. Τα κομπρεσέρ στα βενζινάδικα συνήθως ανεβάζουν μέχρι 60 άντε 90 psi.[/off-topic]

Τώρα τα είπες σωστά. By the way η πρώτη τρόμπα που έβαλες δεν είναι πτυσσόμενη, απλά μικρή .




Επίσης περιμένω κάποιον να κάνει τα μαθηματικά για να δείτε πόσες αμπούλες χρειάζεται ένα άδεια λάστιχο για να γεμίσει αέρα.

ioannispar
12/01/2020, 20:06
Όταν είχα πάθει λάστιχο στην μηχανή, έβαλα μία αμπούλα και ίσα που πήρε λίγο. Δεν έβαλα άλλη γιατί το βενζινάδικο ήταν κάπου στο 1 χλμ και την οδήγησα σιγά σιγά μέχρι εκεί. Λογικά θα θέλει πάνω από 2 αμπούλες για να γεμίσει σωστά. Εξαρτάται βέβαια και τι διάσταση έχει το λάστιχο.

Grafton 505
12/01/2020, 20:15
Όταν είχα πάθει λάστιχο στην μηχανή, έβαλα μία αμπούλα και ίσα που πήρε λίγο. Δεν έβαλα άλλη γιατί το βενζινάδικο ήταν κάπου στο 1 χλμ και την οδήγησα σιγά σιγά μέχρι εκεί. Λογικά θα θέλει πάνω από 2 αμπούλες για να γεμίσει σωστά. Εξαρτάται βέβαια και τι διάσταση έχει το λάστιχο.

3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150952&page=28&p=3028201#post3028201), για δε θυμάμαι. ...

SONone
12/01/2020, 20:17
Οι αμπούλες έχουν όλες το ίδιο σπείρωμα;
Για να παραγγείλω από τους Κινέζους ένα αντάπτορα με διακόπτη, που ρυθμίζεις πόσο θα αδειάσεις την αμπούλα.

414188

414189

τα σοβαρα κιτ των 20-25 € εχουν μεσα.

νεοσσός
12/01/2020, 20:23
3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.
Εδώ (https://advrider.com/f/threads/co2-tire-inflation.1284089/) λένε για 4 το ελάχιστο για να φθάσεις τα 20 psi σε μοτοσακό adventure και απλά να πας σε σημείο που θα βρεις κομπρεσέρ. Για σωστή πίεση λένε από 6 έως 12 αμπούλες των 16 γραμμαρίων.

Κι εδώ (https://www.amazon.com/dp/B000N5TTU4/ref=psdc_15709141_t3_B004QP47NG) λέει για 4 τουλάχιστον.


Για τη σύγκριση, ένα ποδήλατο δρόμου χρειάζεται λιγότερο από μία αμπούλα, ενώ ένα βουνού μεταξύ μία και δύο. Άρα χρειάζεσαι πολύ τρομπάρισμα στη μοτοσυκλέτα. :p

GEORGIOS
12/01/2020, 20:30
Αμάν, ευτυχώς που άνοιξα το νήμα.
Τα κιτ έχουν μέσα 3 αμπούλες και νόμιζα ότι θα φτάνουν να φουσκώσεις το λάστιχο καλά, τουλάχιστον δύο φορές.

doctor_john
12/01/2020, 20:39
Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα ..... :a21:

:lol:

Μοτοσυκλέτας, αυτοκινήτου και πρόσφατα στρώμα διπλό :sweat:
Έχει να κάνει με την αυτονομία για εμένα, και ναι, φουσκώνεις κανα δεκάλεπτο αν είσαι προσεκτικός και δεν ανάψεις την τρόμπα.
Μπορεί και παραπάνω αλλα γιατι να ενοχληθώ αφενός, αφετερου έχω την σιγουριά πως θα φουσκώσει υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
Οι αμπούλες με έχουν προδώσει αρκετά στις κούρσες, ακόμα και στην σαντιγύ.
Κομπρεσέρ δεν το χωράει ο νούς μου, όσον αφορά το αν θα δουλέψει, την εξάρτηση από ρεύμα αλλά και σαν όγκος.

Μια ζυγαριά είναι όλα. ο καθένας με τον τρόπο του ;)

SONone
12/01/2020, 20:43
δυσκολεύομαι να καταλάβω την λογική σας.
οι αμπούλες είναι emergency βάζεις 1-2-3 και πας βενζινάδικο ή εκεί που θα σε μαζέψει η οδική δεν είναι για να φουσκώνουμε ελαστικα.
μέσα έχουν CO2 (Διοξείδιο του άνθρακα) και όχι ατμοσφαιρικό αέρα.
αν θες να επισκευάσεις την ζημια και οχι να λύσεις προσωρινά το πρόβλημα σου κουβαλάς μαζί αλλα πράγματα και οχι ενα απλο repair kit.

ioannispar
12/01/2020, 21:02
3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150952&page=28&p=3028201#post3028201), για δε θυμάμαι. ...


Όχι και μπορεί να φταίω εγώ που δεν έγραψα στο θέμα αυτό.

GEORGIOS
12/01/2020, 21:05
Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
Μπορώ να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω; :)

SONone
12/01/2020, 21:08
Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
Να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω; :)

414191

νεοσσός
12/01/2020, 21:09
Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
Να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω; :)
Απλά θα την επόμενη φορά που θα σου ξανασκάσει το λάστιχο, θα αποκτήσει κυριολεκτική σημασία ο όρος "έσκασε το λάστιχο".

andreastwin
12/01/2020, 21:13
εαν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες (αν δεν εχει να του βαλεις, λυνουν χερια), μια εξυπνη λυση
ειναι μαζι με το σετακι επισκευης να εχεις και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
(βαλβιδολογος λεγεται). χωρις τη βελονα μεσα στη βαλβιδα, το κομπρεσερακι χρειαζεται το μισο
χρονο για να φουσκωσει το λαστιχο.. ανεβαζεις πιεση 10-15psi παραπανω, βγαζεις ακρο, βιδωνεις
βελονα, και αμα χρειαζεται μετα συπληρωνεις αερα και εισαι κομπλε..

αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.

GEORGIOS
12/01/2020, 21:16
αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.

Το σκέφτηκα και εγώ, γι αυτό μαζί με τον βαλβιδολόγο παράγγειλα προ ολίγου και μερικές βαλβίδες για να έχω μαζί μου. Αμελητέο το κόστος και ο όγκος τους.

ioannispar
12/01/2020, 21:17
αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.


Μετά θα ψάχνει βελόνα στα άχυρα στην κυριολεξία!!!

azar41
12/01/2020, 21:17
Παλιά είχα ξετρυπήσει ενα μπουζί και είχα προσαρμόσει πάνω του το λάστιχο της τρόμπας.
Το βίδωνα στο δίχρονο εντουράκι και με δέκα μανιβελιές ήταν τούμπανο το στρωματάκι.
Όταν όμως ψιλοτρύπησε μύριζε η σκηνή βενζίνη,λεπτομέριες!

ioannispar
12/01/2020, 21:21
Παλιά είχα ξετρυπήσει ενα μπουζί και είχα προσαρμόσει πάνω του το λάστιχο της τρόμπας.
Το βίδωνα στο δίχρονο εντουράκι και με δέκα μανιβελιές ήταν τούμπανο το στρωματάκι.
Όταν όμως ψιλοτρύπησε μύριζε η σκηνή βενζίνη,λεπτομέριες!

Φαντάσου να καπνίζατε μέσα τι θα γινόταν:roflmao:

mikes
12/01/2020, 23:01
αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.


Το σκέφτηκα και εγώ, γι αυτό μαζί με τον βαλβιδολόγο παράγγειλα προ ολίγου και μερικές βαλβίδες για να έχω μαζί μου. Αμελητέο το κόστος και ο όγκος τους.


Μετά θα ψάχνει βελόνα στα άχυρα στην κυριολεξία!!!

το εχω κανει εκατομυρια φορες τα τελευταια 20 χρονια και το κανω καθε μερα καμια 30αρια φορες.. ειναι απειροελαχιστες οι φορες που μου πεταχτηκε η βελονα απο τη πιεση... η βελονα την ωρα που θα πας να τη βιδωσεις θα την εχεις ηδη γατζωμενη στο βαλβιδολογο.. για εξτρα βελονες ζητας απο ενα βουλκανιζατερ να σου δωσει. τσαμπα ειναι!
ΠΡΟΣΟΧΗ: οπως ανεφερα αυτο το κολπο δουλευει ΜΟΝΟ αν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες... στις απλες λαστιχενιες καθετες, λογο θεσης δε θα προλαβει να βαλει βελονα χωρις να αδειασει ο αερας..

stefanos
13/01/2020, 01:21
Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα ..... :a21:

Εσύ να πούμε το έβγαλες το λάστιχο, άλλαξες σαμπρέλα και τώρα που έφτασε το φούσκωμα με την τρόμπα άρχισες τις κατάρες...:lol:
Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

ΥΓ: Τα JAWA είχαν τρόμπα ποδηλάτου από το εργοστάσιο πάνω.:lol:

leftos
13/01/2020, 06:21
Για το φουσκωμα δεν έχω κάτι να πω αλλα για τα κιτ με τα κορδονια γιατι δεν είναι όλες οι τρύπες ίδιες.
Τα εργαλεια που έχουν μέσα τα κίτ είναι τις πλάκας και σπάνε και τα κορδόνια πολλές φορές κόβονται ή στεγνώνουν.
Δώστε κάτι παραπάνω και πηγαίνετε εδώ
http://eidivoulkanizater.gr/%ce%ba%ce%bf%cf%81%ce%b4%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%b1/
Να πάρετε και τα εργαλεία και τα κορδονια τα οποια αυτα τα maruni ειναι ιαπωνικα και κάνουν απίστευτη δουλεια.

Vstrommer71
13/01/2020, 10:08
Κι εννοείται οι χωμάτινοι σε μεγάλο ταξίδι κουβαλάμε και μια σαμπρέλα μαζί,ακόμη και tubeless να έχει το μηχανάκι.Θα μας σώσει σε μεγάλο σκάσιμο.
Κι εννοείται στο DRZ και στο 690 είχα πάντα επάνω χοντρές σαμπρέλες.75000 χλμ κι ούτε ένα σκάσιμο.Το λές και λίγο κωλοφαρδία:lol:

sapila racing
13/01/2020, 10:11
Απαραίτητο κιτ και χωράει παντού. Σημαντικό να μην ειναι της πλάκας τα εργαλεία όπως προαναφέρθηκε.
Τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα σε πίσω 180 λάστιχο πήρε 3 αμπούλες για να φτάσει στα 20 psi.
Προσοχή να κρατατε την αμπούλα με γάντια όταν φουσκώνετε, πολλοί έπαθαν εγκαύματα γιατί δεν πρόσεχαν.

andreastwin
13/01/2020, 11:40
το εχω κανει εκατομυρια φορες τα τελευταια 20 χρονια και το κανω καθε μερα καμια 30αρια φορες.. ειναι απειροελαχιστες οι φορες που μου πεταχτηκε η βελονα απο τη πιεση... η βελονα την ωρα που θα πας να τη βιδωσεις θα την εχεις ηδη γατζωμενη στο βαλβιδολογο.. για εξτρα βελονες ζητας απο ενα βουλκανιζατερ να σου δωσει. τσαμπα ειναι!
ΠΡΟΣΟΧΗ: οπως ανεφερα αυτο το κολπο δουλευει ΜΟΝΟ αν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες... στις απλες λαστιχενιες καθετες, λογο θεσης δε θα προλαβει να βαλει βελονα χωρις να αδειασει ο αερας..

ρε mike εσει το κατεχεις το αθλημα και εγω, εδω μιλαμε για φιλους που ρωτανε τι και πως,αντε να κρατησει βελονα, ενω δεν ξερει τι να εχει μαζι του.καλο ειναι πριν να κανει ενα ταξιδι να παει σε ενα φιλο που το κατεχει το αθλημα και να το κανει στο δικο του λαστιχο κανα δυο φορες για να το μαθει.

GEORGIOS
13/01/2020, 12:10
Αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει μικρή τρόμπα, δεν είπαν ποιά έχουν και πόσο μικρή είναι.
Παρήγγειλα δύο για να τις δοκιμάσω, άμα είναι πολύ μικρές για αυτή την δουλειά θα τις δώσω σε κανένα ποδηλάτη.

sniper
13/01/2020, 12:37
3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150952&page=28&p=3028201#post3028201), για δε θυμάμαι. ...


Σε 180ρι, ηθελα 3 για να ανεβάσει πίεση κάπου στα 20psi (τουλάχιστον τόσο έδειξε το μανομετρο στο βενζινάδικο).

vaska
13/01/2020, 13:26
Κορδονάκια, 8 αμπουλίτσες και να είναι φρέσκα καθώς και βαλβίδα γωνιακή που βιδώνει στην αμπούλα με δυνατότητα on off. Και όλα αυτά όμορφα τακτοποιημένα σε τσαντάκι που χωράει παντού. Εγώ δεν είχα ποτέ λάστιχο αλλά βοήθησα άλλους με τα δικά μου συμπράκαλα. Αυτό που λέει ο Μικές είναι σωστό αλλά εκείνη τη στιγμή δεν βιάζεσαι, να μπει αέρας θες. Προσοχή μην ξεζαντάρει το λάστιχο, όσο και να κοπανιέσαι με αμπούλες κομπρεσεράκια, τρόμπες χειρός και άλλα φαιδρά δεν κάνεις τπτ. Εκεί θες παροχή αέρα και μόνο τα μεγάλα κομπρεσέρ που έχουν μεγάλους αεροθαλάμους μπορούν να δώσουν.

doctor_john
13/01/2020, 15:27
Αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει μικρή τρόμπα, δεν είπαν ποιά έχουν και πόσο μικρή είναι.
Παρήγγειλα δύο για να τις δοκιμάσω, άμα είναι πολύ μικρές για αυτή την δουλειά θα τις δώσω σε κανένα ποδηλάτη.

414200

race rocket της TOPEAK

sniper
13/01/2020, 15:30
Κορδονάκια, 8 αμπουλίτσες και να είναι φρέσκα καθώς και βαλβίδα γωνιακή που βιδώνει στην αμπούλα με δυνατότητα on off. Και όλα αυτά όμορφα τακτοποιημένα σε τσαντάκι που χωράει παντού. Εγώ δεν είχα ποτέ λάστιχο αλλά βοήθησα άλλους με τα δικά μου συμπράκαλα. Αυτό που λέει ο Μικές είναι σωστό αλλά εκείνη τη στιγμή δεν βιάζεσαι, να μπει αέρας θες. Προσοχή μην ξεζαντάρει το λάστιχο, όσο και να κοπανιέσαι με αμπούλες κομπρεσεράκια, τρόμπες χειρός και άλλα φαιδρά δεν κάνεις τπτ. Εκεί θες παροχή αέρα και μόνο τα μεγάλα κομπρεσέρ που έχουν μεγάλους αεροθαλάμους μπορούν να δώσουν.


Oδική. Κι επιστρέφεις με στυλ.

doctor_john
13/01/2020, 15:32
αφού δεν σε πέρνουν οι κερατάδες, απαγορεύεται λέει...

sapila racing
13/01/2020, 16:40
race rocket της TOPEAK

Αν θέλεις να φουσκώσεις με αυτην πίσω λάστιχο 180+ να έχεις μαζί σου και φαγητό. :lol:

doctor_john
13/01/2020, 17:13
Aν είσαι στο πουθενά με 180+ πίσω θα στο φουσκώσουν τα παιδιά του βαν :D

Grafton 505
13/01/2020, 18:23
Κομπρεσέρ δεν το χωράει ο νούς μου, όσον αφορά το αν θα δουλέψει, την εξάρτηση από ρεύμα αλλά και σαν όγκος.

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο λέμε (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154664&p=2925365&viewfull=1#post2925365). Ρεύμα από την μηχανή.


Εσύ να πούμε το έβγαλες το λάστιχο, άλλαξες σαμπρέλα και τώρα που έφτασε το φούσκωμα με την τρόμπα άρχισες τις κατάρες...:lol:
Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων :lol:


ΥΓ: Τα JAWA είχαν τρόμπα ποδηλάτου από το εργοστάσιο πάνω.:lol:

Είχαν χιούμορ οι αρχαίοι.... :bawl:


Σε 180ρι, ηθελα 3 για να ανεβάσει πίεση κάπου στα 20psi (τουλάχιστον τόσο έδειξε το μανομετρο στο βενζινάδικο).

Όσο πρέπει για να φτάσεις σε συνεργείο χωρίς να καταστρέψεις το λάστιχο.




race rocket της TOPEAK

και τέρμα το γυμναστήριο. .... :lol:

Kas_Tracer
13/01/2020, 19:23
Ενδεικτικά εγώ βρήκα στην Ελλάδα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=_Mzp8oG32Aw
Αρκετά ακριβό (κάπου 85€ χωρίς να θυμάμαι από που το πήρα) αλλά μάλλον είναι και το μικρότερο που υπάρχει και με τα περισσότερα "αξεσουάρ" στην συσκευασία του.

andreastwin
13/01/2020, 19:52
https://www.aliexpress.com/item/32998186058.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7d5870e6nzrHAV&algo_pvid=02724446-493a-4c5a-8acf-e92b2892f731&algo_expid=02724446-493a-4c5a-8acf-e92b2892f731-31&btsid=74f81daa-e309-49ce-8245-5e61d691b014&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4,searchweb201603_53

υπαρχουν και σε αυτο το μεγεθος, παρα πολυ βολικια, την εχει παρει φιλος.

GEORGIOS
14/01/2020, 11:11
εαν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες (αν δεν εχει να του βαλεις, λυνουν χερια).....

Υπάρχουν κάτι γωνιακές επεκτάσεις της βαλβίδας.
Να κάνουν δουλειά;
Θα χρειάζεται πάλι ζυγοστάθμιση;
Λέω να βάλω και στο αυτοκίνητο.

414202

doctor_john
14/01/2020, 11:23
Την κάνουν την δουλειά αλλά δεν το λυπάσαι; στο αυτοκίνητο μπορεί να μην φαίνονται, στην μοτό την καημένη θα "δείξουν"... :look:

karellen
14/01/2020, 11:45
Υπάρχουν κάτι γωνιακές επεκτάσεις της βαλβίδας.
Να κάνουν δουλειά;
Θα χρειάζεται πάλι ζυγοστάθμιση;
Λέω να βάλω και στο αυτοκίνητο.

414202

Ναι θα χρειαστείς εκ νέου ζυγοστάθμιση.Όμως δεν χρειάζεται να τις έχεις μόνιμα επάνω,βίδωνέ τες μόνο όταν θέλεις να βάλεις αέρα,έτσι κάνω κι εγώ.

GEORGIOS
14/01/2020, 14:10
Παρήγγειλα δύο μικρές τρόμπες για να δω τι μπορούν να κάνουν.
Η ποδιού είναι κλειστή 17,5 εκατοστά. Υπάρχει παρόμοια με μανόμετρο, αλλά αυξάνη τον όγκο. Πιστεύω ότι δεν θα κουράζει όση ώρα και να χρειάζεται.
Την άλλη την πείρα γιατί την τακτοποιώ καλύτερα, αν μου κάνει θα την έχω δεμένη με βέλκρο πάνω στο σκελετό.

414211

414212

DrBig
14/01/2020, 15:14
Ελεος με τις τρομπες ποδιου/χεριου και τις αμπουλες!!!!
Οι ντρομπες για βυσμα αναπτηρα των 15 ευρω αν τις ανοιξεις και πεταξεις στα σκουπιδια το πλαστικο κελυφος, ειναι μια χουφτα πραμα και κανουν εξαιρετικη δουλεια.

sapila racing
14/01/2020, 16:26
Ελεος με τις τρομπες ποδιου/χεριου και τις αμπουλες!!!!
Οι ντρομπες για βυσμα αναπτηρα των 15 ευρω αν τις ανοιξεις και πεταξεις στα σκουπιδια το πλαστικο κελυφος, ειναι μια χουφτα πραμα και κανουν εξαιρετικη δουλεια.

Βύσμα αναπτήρα εγώ ξέρω οτι έχουν τα αυτοκίνητα. Ποτέ μου δεν είχα μηχανάκι με βύσμα αναπτήρα και δεν το έχω σκοπό να αποκτήσω.
Οι αμπούλες μια χαρά είναι, την δουλειά τους την κάνουν.
Για τρόμπες ας μην μιλήσω καλύτερα! :lol:

DrBig
14/01/2020, 16:32
Βύσμα αναπτήρα εγώ ξέρω οτι έχουν τα αυτοκίνητα. Ποτέ μου δεν είχα μηχανάκι με βύσμα αναπτήρα και δεν το έχω σκοπό να αποκτήσω.
Οι αμπούλες μια χαρά είναι, την δουλειά τους την κάνουν.
Για τρόμπες ας μην μιλήσω καλύτερα! :lol:

Βγαλε το βυσμα και βαλε κροκοδειλακια. Αν τωρα η μπαταρια σου ειναι σε μερος με δυσκολη προσβαση, τοτε αλλαξε μηχανη! :lol:

sapila racing
14/01/2020, 16:37
Βγαλε το βυσμα και βαλε κροκοδειλακια. Αν τωρα η μπαταρια σου ειναι σε μερος με δυσκολη προσβαση, τοτε αλλαξε μηχανη! :lol:

Mπα δεν νομίζω. Οπότε χρειάστηκε οι αμπούλες την έκαναν την δουλεια τους και πιάνουν ελάχιστο χώρο μαζί με το κιτ.

Thanks anyway! :beer:

Το BMW R26 μου βέβαια έχει τρόμπα πιασμένη στον σκελετό και ειναι και κανονικού μεγέθους. :smokin:

alexis72
14/01/2020, 16:47
με 5.99 ευρώ ,αγοράζεις μια κλασική τρόμπα απο τα jumbo (εχει κοκκινο-πορτοκαλί χρωμα) και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου ,ανετα φουσκώνει και ρόδα αυτοκινήτου,το εχει δοκιμάσει φίλος ,ειναι βέβαια μεγάλη σε ογκο ...αλλά μετράει το αποτέλεσμα ...

GEORGIOS
14/01/2020, 18:39
Το BMW R26 μου βέβαια έχει τρόμπα πιασμένη στον σκελετό και ειναι και κανονικού μεγέθους. :smokin:

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι οι παλιές BMW έχουν τις ίδιες ακριβώς ρόδες μπροστά, πίσω και στο καλάθι.
Οπότε είχαν και μια τέταρτη ρόδα για ρεζέρβα πάνω στο καλάθι και δεν έμεναν ποτέ από λάστιχο.

pano kato
14/01/2020, 19:09
Στα παλια BMW To τελευταιο πραγμα που με απασχολουσε, ηταν το να παθω λαστιχο!:look: Το φαστ που κουβαλουσα δε δουλεβε ποτε, ασε και τα βρησιδια του μαστορα στο βουλκανιζατερ:a38: Στο φιναλε πηγαινε και με σκαζμενο λαστιχο, χωρις η ζαντα να καταλαβει χριστο! Ε! κανα 2ωρο τοθελες μετα να συνελθεις απ το ταρακουνημα.

GEORGIOS
14/01/2020, 19:23
Ελεος με τις τρομπες ποδιου/χεριου και τις αμπουλες!!!!
Οι ντρομπες για βυσμα αναπτηρα των 15 ευρω αν τις ανοιξεις και πεταξεις στα σκουπιδια το πλαστικο κελυφος, ειναι μια χουφτα πραμα και κανουν εξαιρετικη δουλεια.

Εάν κάποιος κινείται στην πόλη και στο εθνικό δίκτυο, πράγματι δεν χρειάζεται τρόμπες και άλλα περίεργα.
Αλλά είπαμε για περιπτώσεις που βρίσκεσαι μακριά από τον πολιτισμό και δεν έρχεται οδική βοήθεια.
Τέτοια μέρη είναι οι χωματόδρομοι στα βουνά.
Πιθανόν να μην πιάνει ούτε το κινητό για να ζητήσεις οποιουδήποτε είδους βοήθεια.
Αν είναι καλοκαίρι υπάρχουν κάποιοι τσοπάνηδες με αγροτικά στα βουνά και στα χωριά υπάρχει κόσμος, αν πας αυτή την εποχή δεν υπάρχει ψυχή και τα χωριά είναι έρημα.

Θέλω να έχω όλες τις εναλλακτικές λύσης ανάλογα που κινούμαι.
Εκτός από τις τρόμπες παρήγγειλα και το κομπρεσεράκι Airman Tour.

414218


Επίσης βρήκα και παρήγγειλα στους Κινέζους ότι χρειάζεται για να δοκιμάσω να φουσκώσω το λάστιχο με βουτάνιο από γκαζάκι :lol:
Μια σύνδεση με σωληνάκι και έτοιμο για φούσκωμα.

414219

doctor_john
14/01/2020, 19:39
Ρε λύσσα με αυτό το γκαζάκι :lol:

πόσα psi λες να είναι για να τους επιτρέπουν να χρησιμοποιούν τόσο λεπτά τοιχώματα για καύσιμο;
Στα χωριά που τα πυροβολάνε οι βλαμμένοι, ένα παφ κάνει λες και είναι τζούφιο...

GEORGIOS
14/01/2020, 19:49
Ρε λύσσα με αυτό το γκαζάκι :lol:

πόσα psi λες να είναι για να τους επιτρέπουν να χρησιμοποιούν τόσο λεπτά τοιχώματα για καύσιμο;
Στα χωριά που τα πυροβολάνε οι βλαμμένοι, ένα παφ κάνει λες και είναι τζούφιο...

2 περίπου ατμόσφαιρες πίεση έχει το βουτάνιο στα συνηθισμένα γκαζάκια.
Δηλαδή ελεύθερα να το ανοίξεις και δεν θα πιάσει την απαιτούμενη πίεση το λάστιχο.
Θα δοκιμάσω και θα δω τι γίνεται.

Μετά υπάρχει και η λύση να γεμίσω το γκαζάκι με προπάνιο που έχει κάπου 6 ατμόσφαιρες πίεση. :lol:

Κάνω ελεύθερο κάμπιγκ και ορειβασία, έχω όλων των μεγεθών τα γκαζάκια και ξέρω να γεμίζω τα άδεια γκαζάκια.
Το μικρότερο γκαζάκι (φιάλη) χωράει 100 γραμμάρια αέριο, μαζί με την φιάλη ζυγίζει 250 γραμμάρια και χωράει μέσα στο κύπελο που έχω μαζί μου στις εκδρομές. :)

doctor_john
14/01/2020, 20:11
Τι να σου πώ Γιώργομ, 28 χρόνια ελεύθερο καμπινγκ, γκαζάκι δεν κουβάλησα ποτές :D

GEORGIOS
14/01/2020, 20:33
Τι να σου πώ Γιώργομ, 28 χρόνια ελεύθερο καμπινγκ, γκαζάκι δεν κουβάλησα ποτές :D

Θα πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι.
Αν πας χειμώνα, θέλεις να πίνεις κάτι ζεστό.
Άσε που σε εξτρίμ καταστάσεις σε ορειβασία, χρειάζεται για να λιώνεις το χιόνι και να πιεις νερό. :D

DrBig
14/01/2020, 20:35
Θα πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι.
Αν πας χειμώνα, θέλεις να πίνεις κάτι ζεστό.
Άσε που σε εξτρίμ καταστάσεις σε ορειβασία, χρειάζεται για να λιώνεις το χιόνι και να πίνεις νερό. :D

Πως φαινεται πως δεν γνωριζεις την τεχνικη Wim Hof !!!!!!

mikes
14/01/2020, 20:37
Υπάρχουν κάτι γωνιακές επεκτάσεις της βαλβίδας.
Να κάνουν δουλειά;
Θα χρειάζεται πάλι ζυγοστάθμιση;
Λέω να βάλω και στο αυτοκίνητο.

414202

αυτες τις βαλβιδες-προσθηκες εγω σαν επαγγελματιας του χωρου ΔΕΝ τις εμπιστευομαι καθως αμα για καποιο λογο σου λασκαρουν εστω και λιγο, τοτε θα εχεις διαρροη,,
οταν λεεω γωνιακες βαλβιδες εννοω αυτες που βιδωνουν κατ'ευθειαν στη τρυπα της ζαντας..

414223

επισης θελω να πιστευω οτι αυτα περι βουτανιου ΔΕΝ τα λες στα σοβαρα.. :confused:

GEORGIOS
14/01/2020, 21:06
επισης θελω να πιστευω οτι αυτα περι βουτανιου ΔΕΝ τα λες στα σοβαρα.. :confused:

Σοβαρότατα, είπα έκανα και την παραγγελία των εξαρτημάτων. Μετά από κανά δύο μήνες θα γίνει η δοκιμή γιατί έρχονται από Κίνα.


Θα μπορούσα πανεύκολα αφήνοντας λίγο βουτάνιο στο λάστιχο να κάνω και το ζαντάρισμα, που είδα ότι κάνουν κάποιοι με σπρέι και φωτιά.
Αλλά αυτό δεν τολμάω να το δοκιμάσω. :lol:

mikes
14/01/2020, 21:59
Σοβαρότατα, είπα έκανα και την παραγγελία των εξαρτημάτων. Μετά από κανά δύο μήνες θα γίνει η δοκιμή γιατί έρχονται από Κίνα.


Θα μπορούσα πανεύκολα αφήνοντας λίγο βουτάνιο στο λάστιχο να κάνω και το ζαντάρισμα, που είδα ότι κάνουν κάποιοι με σπρέι και φωτιά.
Αλλά αυτό δεν τολμάω να το δοκιμάσω. :lol:

δε τολμω ουτε καν να φανταστω τι θα μπορουσε να συμβει οταν το λαστιχο πιασει θερμοκρασια λειτουργιας... :uplate:

GEORGIOS
14/01/2020, 22:58
Τίποτα δεν θα γίνει, η θερμοκρασία αυτοανάφλεξης μίγματος αέρα-βουτανίου είναι 365 βαθμοί Κελσίου.
Άσε ότι θα πηγαίνεις σιγά έτσι κι αλλιώς, όπως θα έκανες και αν είχες βάλει αέρα με αμπούλες και δεν θα ζεσταθεί καθόλου το λάστιχο.

ioannispar
15/01/2020, 07:59
Πάρε για καλό και για κακό και έναν πυροσβεστήρα να τον έχεις, ποτέ δεν ξέρεις...

sapila racing
15/01/2020, 09:14
Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι οι παλιές BMW έχουν τις ίδιες ακριβώς ρόδες μπροστά, πίσω και στο καλάθι.
Οπότε είχαν και μια τέταρτη ρόδα για ρεζέρβα πάνω στο καλάθι και δεν έμεναν ποτέ από λάστιχο.

Σωστός! Ηταν πολύ καλό το κόλπο της BMW.
Βέβαια δεν μου έχει χρησιμεύσει ποτέ καθώς για να εχεις ρεζερβα θέλεις και καλάθι.

GEORGIOS
15/01/2020, 13:21
Αυτή την πατέντα για να μην τρυπάνε τα λάστιχα του ποδηλάτου την ξέρατε;

https://www.youtube.com/watch?time_continue=185&v=i0LR3ClgIBk&feature=emb_logo

DrBig
15/01/2020, 15:04
Αυτή την πατέντα για να μην τρυπάνε τα λάστιχα του ποδηλάτου την ξέρατε;

https://www.youtube.com/watch?time_continue=185&v=i0LR3ClgIBk&feature=emb_logo

Μ αρεζε ο Γιαννης, τον εκανα σαμπσρκαϊμπ!

BLiTzER
15/01/2020, 15:23
Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι οι παλιές BMW έχουν τις ίδιες ακριβώς ρόδες μπροστά, πίσω και στο καλάθι.
Οπότε είχαν και μια τέταρτη ρόδα για ρεζέρβα πάνω στο καλάθι και δεν έμεναν ποτέ από λάστιχο.

Αν έχεις μπεμβέ, το να μείνεις από λάστιχο είναι το τελευταίο που σε νοιάζει. :lol:

Sebastian1980
15/01/2020, 19:29
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ένα πράσινο υγρό που κυκλοφορεί στην αγορά.
Slime η κάτι τέτοιο λέγεται.
Υποτίθεται βάζεις μεσα το υγρό αυτό σε λάστιχα μοτο με σαμπρέλα ή tubeless και όταν αυτό τρυπήσει το υγρό αυτό σε δευτερόλεπτα κλείνει την τρύπα.
Είχα δει ένα βίντεο παλιά στο YouTube με ένα τύπο που περνούσε με ένα SS moto πάνω σε μια σανίδα με καρφιά για να δείξει την αποτελεσματικότητα του υγρού.
Κάνει άραγε δουλειά ή παραμύθια;.

Bowleno
16/01/2020, 01:28
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ένα πράσινο υγρό που κυκλοφορεί στην αγορά.
Slime η κάτι τέτοιο λέγεται.
Υποτίθεται βάζεις μεσα το υγρό αυτό σε λάστιχα μοτο με σαμπρέλα ή tubeless και όταν αυτό τρυπήσει το υγρό αυτό σε δευτερόλεπτα κλείνει την τρύπα.
Είχα δει ένα βίντεο παλιά στο YouTube με ένα τύπο που περνούσε με ένα SS moto πάνω σε μια σανίδα με καρφιά για να δείξει την αποτελεσματικότητα του υγρού.
Κάνει άραγε δουλειά ή παραμύθια;.

ΑΝ έκανε δουλειά θα το βάζανε όλοι κατά πρώτον. Και κατά δεύτερον, υγρό να κυλάει μέσα στο λάστιχο δεν είναι ακριβώς και ότι καλύτερο για το ζύγισμα του τροχου και κατά συνέπεια, την οδήγηση της μοτό......

DrBig
16/01/2020, 05:38
Το χρησιμοποιω σε ποδηλατο, δεν ειχα φουιτ για να ξερω αν δουλευει η οχι, παντως στο 'ζυγισμα' δεν καταλαβαινω καποια διαφορα.

GEORGIOS
17/01/2020, 10:13
Ποιό είναι το ελάχιστο μήκος και ο αριθμός των λεβιέδων που χρειάζονται για να βγάλεις και να βάλεις ένα λάστιχο τιούμπλες;
Το ζητούμενο είναι το μικρότερο δυνατόν βάρος και οι μικρότερες διαστάσεις.

Οι κλασικοί λεβιέδες αρχίζουν από 20 εκατοστά.
Υπάρχουν και οι μίνι λεβιέδες που είναι για ποδήλατα και είναι κάπου 10 εκατοστά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν βοηθητικοί, ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κανένα κατσαβίδι.

viper1
17/01/2020, 11:21
Ποιό είναι το ελάχιστο μήκος και ο αριθμός των λεβιέδων που χρειάζονται για να βγάλεις και να βάλεις ένα λάστιχο τιούμπλες;
Το ζητούμενο είναι το μικρότερο δυνατόν βάρος και οι μικρότερες διαστάσεις.

Οι κλασικοί λεβιέδες αρχίζουν από 20 εκατοστά.
Υπάρχουν και οι μίνι λεβιέδες που είναι για ποδήλατα και είναι κάπου 10 εκατοστά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν βοηθητικοί, ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κανένα κατσαβίδι.

Μιλάς για τροχό μοτοσυκλέτας?

GEORGIOS
17/01/2020, 11:37
Μιλάς για τροχό μοτοσυκλέτας?

Ναι γι αυτό θέλω να είναι όσο γίνονται μικρότεροι και λιγότεροι, για να μεταφέρονται στην μηχανή.

harris_x
17/01/2020, 12:13
Ναι γι αυτό θέλω να είναι όσο γίνονται μικρότεροι και λιγότεροι, για να μεταφέρονται στην μηχανή.

για ποιο λόγο να βγάλεις ένα λάστιχο tubeless;

GEORGIOS
17/01/2020, 12:39
για ποιο λόγο να βγάλεις ένα λάστιχο tubeless;

Σε περίπτωση που η τρύπα στο λάστιχο είναι μεγάλη και δεν επισκευάζεται εξωτερικά με κορδόνι, η επόμενη λύση είναι να βάλεις σαμπρέλα.

sniper
17/01/2020, 12:54
Σε περίπτωση που η τρύπα στο λάστιχο είναι μεγάλη και δεν επισκευάζεται εξωτερικά με κορδόνι, η επόμενη λύση είναι να βάλεις σαμπρέλα.


το έχεις δοκιμάσει σε 190 λάστιχο;

GEORGIOS
17/01/2020, 13:21
το έχεις δοκιμάσει σε 190 λάστιχο;

Ρωτάω να δω τι λεβιέδες να αγοράσω. Μετά θα τους δοκιμάσω. Λάστιχο 150 έχω.

sniper
17/01/2020, 13:31
Ρωτάω να δω τι λεβιέδες να αγοράσω. Μετά θα τους δοκιμάσω. Λάστιχο 150 έχω.


Να δω πως θα το ζαντάρεις μετά.

viper1
17/01/2020, 13:37
Να δω πως θα το ζαντάρεις μετά.

Θα το τραβήξει video να το δούμε

sniper
17/01/2020, 13:38
Θα το τραβήξει video να το δούμε


Αναμένω.

viper1
17/01/2020, 13:38
Αναμένω.

Εγώ να δεις

sapila racing
17/01/2020, 13:43
Σε περίπτωση που η τρύπα στο λάστιχο είναι μεγάλη και δεν επισκευάζεται εξωτερικά με κορδόνι, η επόμενη λύση είναι να βάλεις σαμπρέλα.

Λάθος το σκέφτεσαι.
Aν είναι μεγάλη για απλό κορδόνι απλά χρησιμοποιείς 2 η και παραπάνω.
Αν είναι τεράστια, πχ έχει σκιστεί το λάστιχο δεν σε σώζει ούτε η σαμπρέλα.

andreastwin
17/01/2020, 14:11
οπως στα ειπαν οι αποπανου, και ο sapila racing. αν ειναι μεγαλη η τρυπα 2 και 3 κορδονια, σε αλλη περιπτωση φορτωμα.εκτος και κανεις ταξιδια με την μηχανη που εχεις εξωτερικα και το φοβασε τοσο ,τοτε πρεπει να κουβαλας μαζι σου λαστιχο.

GEORGIOS
17/01/2020, 14:14
Να δω πως θα το ζαντάρεις μετά.

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα, είπαμε θα έχω βάλει σαμπρέλα.

ioannispar
17/01/2020, 14:18
Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεζαντάρεις αρχικά, πόσο μάλλον να το ζαντάρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sniper
17/01/2020, 14:19
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα, είπαμε θα έχω βάλει σαμπρέλα.


Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα.

sniper
17/01/2020, 14:19
Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεζαντάρεις αρχικά, πόσο μάλλον να το ζαντάρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Εντάξει, κάπως έτσι ξεκινήσαμε κι εμείς κάποια χόμπι, μας άρεσαν τα "εργαλεία" τους.

harris_x
17/01/2020, 17:06
Σε περίπτωση που η τρύπα στο λάστιχο είναι μεγάλη και δεν επισκευάζεται εξωτερικά με κορδόνι, η επόμενη λύση είναι να βάλεις σαμπρέλα.
Λαθος.

Η επόμενη λύση είναι η οδική βοήθεια και το βουλκανιζατερ.

GEORGIOS
17/01/2020, 18:41
Λαθος.

Η επόμενη λύση είναι η οδική βοήθεια και το βουλκανιζατερ.

Δεν διαβάζετε από την αρχή το νήμα, και χρειάζεται να επαναλαμβάνω.

Είπα ότι είμαστε κάπου που δεν έρχεται η οδική βοήθεια και πιθανόν να μην πιάνει ούτε το κινητό.
Θέλουμε να φτιάξουμε το λάστιχο για να φτάσουμε στο βουλκανιζατέρ, όχι για μόνιμη λύση.

mikes
17/01/2020, 20:22
δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να μπορεσεις να ξεζανταρεις tubeless λαστιχο με λεβεδιες στη μεση του πουθενα αμα δεν εισαι ειδικος σε αυτο :nono: :wave2:

Coyote.V
17/01/2020, 20:30
δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να μπορεσεις να ξεζανταρεις tubeless λαστιχο με λεβεδιες στη μεση του πουθενα αμα δεν εισαι ειδικος σε αυτο :nono: :wave2:


Το μάθαμε το κόλπο με το σταντ https://www.youtube.com/watch?v=V0nrZadIQxA :cool:


Και το κόλπο για το τελείως ξεζανταρισμένο λάστιχο με τρόμπα. :smokin:

Όλα θα σας τα μάθω πχιά; :sun:

GEORGIOS
17/01/2020, 20:57
δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να μπορεσεις να ξεζανταρεις tubeless λαστιχο με λεβεδιες στη μεση του πουθενα αμα δεν εισαι ειδικος σε αυτο :nono: :wave2:

Η BMW στα εργαλεία των GS είχε και λεβιέδες.
Δεν πιστεύω ότι τους είχε για ομορφιά.