PDA

View Full Version : Καθίζηση εμπρόσθιας αναρτήσεως ή αλλιώς φροντ σαγκ (front sag)



kostaspetrou
13/01/2020, 17:53
GSXR600 K4
Aναβάτης με εξοπλισμό 96κιλά.
Βάρος μοτό στον μπροστά άξονα 94,6κιλά
Βάρος μοτό στον πίσω άξονα 97,9κιλά
Eλατήριο 0,9kg/mm.

Ε λοιπόν για να πετύχω καθίζηση εμπρόσθιας αναρτήσεως ή αλλιώς φροντ σαγκ (front sag) 37,5mm,
έστριψα την προφόρτιση 14 στροφές!
Στη 15η και τελευταία,το σαγκ έγινε 34,5mm.

Τί ελατήριο να βάλω;
0,95kg/mm
1kg/mm

Ή μήπως να κάνω γράμμωση;

Kas_Tracer
13/01/2020, 19:33
Μπες στο www.racetech.com. Έχει οδηγό για να επιλέγεις ελατήριο ανά μάρκα.

kostaspetrou
13/01/2020, 21:20
Μπες στο www.racetech.com. Έχει οδηγό για να επιλέγεις ελατήριο ανά μάρκα.

To έχω υπ' όψη αλλά ο οδηγός αυτός δεν ισχύει αν το μηχανάκι είναι ελαφρωμένο και η σέλα σηκωμένη.

Τα μαμά είναι 0,85.
Ηδη έχω σκληρότερα απ' τα μαμά (0,90) και ζορίστηκα να πετύχω σαγκ.

bros400pgm
13/01/2020, 21:38
Ή μήπως να κάνω γράμμωση;

Τι είναι αυτό;

lospsi
13/01/2020, 21:46
E, θες πιο σκληρό ακόμα, δεν είναι περίεργο. Ρώτα σε αναρτησά να σου προτείνει, ίσως πας σε 1,00 για να πετύχεις και σωστό στατικό σαγκ. Κάνε πάντως μια επαλήθευση με ζεστά υδραυλικά, δεν θυμάμαι αν πρέπει να σετάρουμε σαγκ με "κρύα" ή "ζεστή" ανάρτηση.

lospsi
13/01/2020, 21:47
Τι είναι αυτό;

Συνταγή παστίτσιου
:D

o teos
14/01/2020, 00:31
Όταν λες έστριψες την προφορτηση??αφαιρέσες πρόσθεσες??Γιατί αν έχεις αφαιρέσει τελείως προφορτηση και δεν έχεις το επιθυμητό σαγκ τότε θες πιο μαλακό ελατήριο...αν έχεις προσθέσει τέρμα προφορτηση και δεν πιάνεις το επιθυμητό σαγκ θες πιο σκληρό ελατήριο...Αλλά έτσι όπως το γράφεις για την πρώτη περίπτωση σε βλέπω...Επίσης μετράς σωστά???Είσαι 100% σίγουρος?

DrBig
14/01/2020, 08:15
Θεωρητικα ειναι πολυ απλο να υπολογιστει αρκει να γνωριζεις ποση ειναι η συνολικη συμπιεση των ελατηριων που εχεις τωρα οταν καθεσαι πανω στη μηχανη.

Λογικα η συνολικη αυτη συμπιεση θα ειναι το μηκος κατα το οποιο συμπιεζει ο ρεγουλατορος του πηρουνιου + ο,τι αποστατες υπαρχουν εσωτερικα στο πηρουνι + το δυναμικο σαγκ.

Εστω λοιπον οτι η τιμη αυτη ειναι Χ.

Υποθετω οτι το συνολικο μηκος που τρεχουν οι ρεγουλατοροι ειναι περιπου 20μμ. Εσυ θες τα νεα ελατηρια να σου δινουν το ιδιο δυναμικο σαγκ στη μεση της ρυθμισης δηλαδη στα 10μμ.

Αρα θα πρεπει τα νεα ελατηρια να συμπιεζονται κατα 10μμ λιγοτερο, δηλαδη Χ×Κπ=(Χ-10)×Κν
Οπου Κπ και Κν ειναι οι σταθερες του παλιου και νεου ελατηριου αντιστοιχα.

Αν λοιπον εχεις 10μμ εσωτερικους αποστατες το Χ τωρα ειναι 10+20+35=65
65×0.9=(65-10)×Κν => Κν=1.05 περιπου.



Υγ Υποθετω οτι τα νεα ελατηρια θα εχουν το ιδιο φυσικο μηκος με τα παλια.

kostaspetrou
14/01/2020, 16:17
Όταν εννοώ τέρμα στριμμένη προφόρτιση εννοώ πρόσθεσα όσο είναι εφικτό, έστριψα δεξιά 15 στροφές.

Το σπείρωμα του προφορτιστή είναι 1χιλιοστό, οπότε κάθε στροφή συμπιέζει το ελατήριο 1χιλιοστό.

Όταν είχαν συντηρηθεί τα καλάμια,αρχικά(πριν κλείσει το πηρούνι), είχε προφόρτιση 10χιλοστά.

Οπότε με 15 στροφές(δηλαδή 15 χιλιοστά επιπλέον προφόρτιση) έχω συμπιέσει 10(αρχικό)+15*1=25χιλιοστά.

Αν κάνουμε 0.9kg/mmx25mm=22,5kg είναι η τάση αυτή τη στιγμή του ελατηρίου αν φυσικά δε λάβουμε υπ' όψη το σαγκ.
Με το σαγκ, είμαστε στο 22,5+0,9*34,5=53,55kg

Απ' αυτά, τα 9 οφείλονται στην αρχική προφόρτιση,τα 13,5 επειδή έστριψα 15 στροφές το ρυθμιστή και τα 31,05 στο σαγκ.

Αν βάλω 1kg/mm και αρχική προφόρτιση 10mm, τότε
53,55kg=10mm*1kg/mm+34,5mm*1kg/mm+x
x=9κιλά και επειδή είναι 1kg/mm, θέλω επιπλέον 9χιλιοστά προφόρτιση ή αλλιώς 9 στροφές.

Aν βάλω 1,05kg/mm, τότε
53,55kg=10mm*1,05kg/mm+34,5mm*1,05kg/mm+x
53,55kg=10,5kg+36,225kg+x
x=6,825kg και επειδή είναι 1,05kg/mm, θέλω επιπλέον 6,5 χιλοστά προφόρτιση ή αλλιώς 6,5 στροφές

o teos
14/01/2020, 17:02
Το κουράζεις χωρίς λόγο το ξέρεις Ε?αν θες περισσότερο σαγκ 37.5 που λες βγάλε 3 στροφές δηλαδή γυρνά την προφορτηση στα αριστερά και στα δύο καλάμια από 3 στροφες και είσαι έτοιμος...Έτσι όπως τα λες δεν μπορείς να πέσεις κάτω από 34.5 με τίποτα Όχι να ανέβεις..Το έχετε κάνει κβαντική φυσική χωρίς λόγο και μπερδευεστε χωρίς λογο

Ανάλογα τα ελατήρια ο αριθμός(mm) που αφαιρείς η προσθέτεις με κάθε στροφή αλλάζει Γιατί έχουν διαφορετική σκληρότητα άρα και δύναμη άρα όπως τα λες έχεις σφίξει τελείως την προφορτηση και έχεις 34.5...αφαιρέσε 3 στροφές και δες αν πάει 37.5....λογικά είναι εντάξει για το βάρος σου.....Όλα αυτά πάντα δεδομένου ότι μετράς σωστά Ε..

kostaspetrou
14/01/2020, 17:21
Το κουράζεις χωρίς λόγο το ξέρεις Ε?αν θες περισσότερο σαγκ 37.5 που λες βγάλε 3 στροφές δηλαδή γυρνά την προφορτηση στα αριστερά και στα δύο καλάμια από 3 στροφες και είσαι έτοιμος...Έτσι όπως τα λες δεν μπορείς να πέσεις κάτω από 34.5 με τίποτα Όχι να ανέβεις..Το έχετε κάνει κβαντική φυσική χωρίς λόγο και μπερδευεστε χωρίς λογο

Ανάλογα τα ελατήρια ο αριθμός(mm) που αφαιρείς η προσθέτεις με κάθε στροφή αλλάζει Γιατί έχουν διαφορετική σκληρότητα άρα και δύναμη άρα όπως τα λες έχεις σφίξει τελείως την προφορτηση και έχεις 34.5...αφαιρέσε 3 στροφές και δες αν πάει 37.5....λογικά είναι εντάξει για το βάρος σου.....Όλα αυτά πάντα δεδομένου ότι μετράς σωστά Ε..

Δε μπερδεύομαι καθόλου και δεν είναι κβαντική φυσική, φυσική 'Β γυμνασίου είναι.
Δε θέλω περισσότερο σαγκ.

Επίσης δεν είναι ότι καλύτερο να πετυχαίνεις σαγκ χρησιμοποιώντας σχεδόν όλη την προφόρτιση διότι όσο αυξάνεις την προφόρτιση
1)το μπροστινό μέρος σηκώνεται(δράση-αντίδραση)
2)μειώνεται η διαθέσιμη διαδρομή της ανάρτησης.

Το ιδανικό είναι να πετυχαίνεις το σαγκ που θες με όσο γίνεται λιγότερη επιπλέον προφόρτιση.


Χθες μετρώντας
Με 4 στροφές σαγκ 44mm
με 6 στροφές σαγκ 43,5mm
με 8 στροφές σαγκ 41mm

Μετά πήγα κατευθείαν στις 14 στροφές(6 επιπλέον) και σαγκ 37mm

Τερματισμένη η προφόρτιση στις 15 και σαγκ 34,5

o teos
14/01/2020, 17:45
Δηλαδή λες ότι με 1 στροφή πήγες από τα 37mm στα 34mm.
.

Κάτι δε μετράς καλά η κατι δεν πάει καλά...Επίσης το σαγκ σαν αριθμοί είναι κάτι που το παίρνεις σαν αρχική μέτρηση...μετά με ένα oring η δεματικο βλέπεις πόση διαδρομή χρησιμοποιείς και πράττεις ανάλογα τις συνθήκες οδήγησης και τον τρόπο που οδηγάς....Μέχρι και μια στροφή πριν το τέρμα είσαι μια χαρά χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα...Το προβλημα δημιουργείται σε περίπτωση που χρειαστείς κι άλλο σαγκ και δεν έχεις να ρυθμίσεις...Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί απ ότι λες ξέρεις τι κάνεις όποτε...Εγώ βλέπω ότι με μια στροφή πήγε στο 34.5 πήρες 3 mm κομματάκι αδύνατο...Το λες και μόνος σου με κάθε στροφή παίρνει 1 mm...οπότε δεν μετρήσες σωστά...κανονικά στις 2 στροφές πριν τερματίσει αν είναι όλα όπως τα λες πρέπει να σαι στο 37-39 που είναι μια χαρά...Μην κολλάς τόσο με 1-2 mm ο ίδιος ο dave moss Έχει πει ότι πάντα στις μετρήσεις του είναι 2 με 4mm πάνω κάτω...ποτέ ακριβώς γιατί τριβές γιατί κρύο η ζεστό λάδι γιατί άνθρωπος...μικρή διαφορά πολύ και ανεπαίσθητη...trust me...Εγώ στα λέω για να μην πετάς λεφτά από κει και πέρα....γκο φορ ιτ...100ευρα είναι τα ελατήρια...πας Τασούλη λες μοντέλο και κιλά σου και στο βγάζει μπαμ

Σαγκ για δρόμο...Το 1/3 της διαδρομής που έχει το καλάμι σου συνήθως...ένα Στριτ παίζει από 36 μέχρι 40 και πίσω περίπου το ίδιο 1/3 Και συνήθως 33με36 στα street σε ονοφ κλπ είναι μεγαλύτερες οι τιμές και πάει λέγοντας

Πίστα η εχμ γρήγορη οδήγηση παίζουν γύρω στα 36 με 33εμπρός και 30 με 25 πίσω και πάλι σαν μια αρχική μέτρηση...ειδικά στην πίστα...που ανάλογα την πίστα διαφέρουν οι ρυθμίσεις...

Πολύ σημαντικό:να ξέρεις πόση διαδρομή έχεις διαθέσιμη στο καλάμι σου...Αλλά έχουν όλη τη διαδρομή αλλά μέχρι ένα σημειο ...Αυτό σε περίπτωση που θες να παρατηρήσεις πόση διαδρομή χρησιμοποιείς και να φτιάχνεις το σαγκ ανάλογα, όποτε αν νομίζεις ότι έχεις όλο το καλάμι αλλα δεν το εχεις μπορεί να παίρνεις λάθος ένδειξη..


Αυτά...Δε θα μπω στο θέμα γεωμετρία που είναι το πιο σημαντικό γωνίες κλπ κλπ ούτε στις αποσβέσεις που επηρεάζεις κάθε φορά που αλλάζεις το σαγκ..λογικά τα ξέρεις...

Parking
14/01/2020, 18:09
ρώτα το Σκούρτα

kostaspetrou
14/01/2020, 18:18
Στην τελευταία στροφή όντως το σαγκ μίκρυνε πολύ.
Οι προηγούμενες μετρήσεις πάντως μίκραιναν το σαγκ από 1 έως 1,5 mm ανά στροφή.

Όντως είναι πρακτικά αδύνατο να έχεις επαναληψιμότητα ακριβείας.
Λάδι/καλάμι κρύο,δεματικό,μπλοκάκι κλπ.

Αν αλλάξω ελατήριο εννοείται θα γίνει και ριβάλβινγκ.

Άλλα στοιχεία:μήκος εκτεθειμένου χρωμιωμένου τμήματος είναι 115mm.
Bγάλε 2mm φάρδος δεματικού, οπότε το περίφημο Σ1 είναι 113mm.
Ως σημεία αναφοράς είχαμε το τέλος του χρωμιωμένου και το κάτω μέρος του δεματικού.

o teos
14/01/2020, 19:00
Η σωστή μέτρηση είναι με ζεστό λάδι αν έχει πάνω από 5000χλμ στο ενεργητικό του και 2mm πάνω 2 κάτω δεν λένε κάτι...Γενικά πριν αγοράσω το περίφημο μπλιμπλικι slacker counter ήταν ένα πεδεμα το με το μέτρο το μετρημα και πάντα είχα 3-4 mm απόκλιση..βγάλε 2 η 3 στροφές και μέτρα ξανα...Εγώ δε θα τα άλλαζα τα ελατήρια αλλά περί ορέξεως...revalving αν δεν είναι γτπκ το καλάμι δεν χρειάζεται...τουλάχιστον για δρόμο...αν μπαίνεις πίστα αλλάζει..απλά φρέσκο λαδάκι...

Όσο για το καλάμι...Για να το μετρήσεις και να δεις την πραγματική διαδρομή τσεκάρεις μανιουαλ του μοντέλου σου λέει μέσα εμπρός διαδρομή...Για παράδειγμα θα πούμε 115mm.μετα πρέπει να έχεις κάποιον να τραβήξει το μηχανάκι απ το τιμόνι προς τα επάνω μέχρι να τερματίσει το καλάμι και μετράς από ΠΡΟΣΟΧΗ την αρχή της τσιμουχας στο χρυσό η μαύρο του καλαμιου Όχι απ το τέλος της που ακουμπάει πάνω στο χρωμιο και μετράς μέχρι το τέλος του χρωμίου κάτω....αν σου βγει 115 η 114 έχεις όλο το χρωμιο σαν διαδρομή αν βγει 120 μετράς 5 από κάτω και βάζεις ένα σημάδι πάνω στο χρωμιο νε ένα μαρκαδόρο...εκεί τερματίζει το καλάμι σου πραγματικά...ελπίζω να βοήθησα και να μην βλέπεις ερωτηματικά γιατί τα λέω κάπως πρόχειρα .:bawl:

kostaspetrou
14/01/2020, 19:23
Όσο για το καλάμι...Για να το μετρήσεις και να δεις την πραγματική διαδρομή τσεκάρεις μανιουαλ του μοντέλου σου λέει μέσα εμπρός διαδρομή...Για παράδειγμα θα πούμε 115mm.μετα πρέπει να έχεις κάποιον να τραβήξει το μηχανάκι απ το τιμόνι προς τα επάνω μέχρι να τερματίσει το καλάμι και μετράς από ΠΡΟΣΟΧΗ την αρχή της τσιμουχας στο χρυσό η μαύρο του καλαμιου Όχι απ το τέλος της που ακουμπάει πάνω στο χρωμιο και μετράς μέχρι το τέλος του χρωμίου κάτω....αν σου βγει 115 η 114 έχεις όλο το χρωμιο σαν διαδρομή αν βγει 120 μετράς 5 από κάτω και βάζεις ένα σημάδι πάνω στο χρωμιο νε ένα μαρκαδόρο...εκεί τερματίζει το καλάμι σου πραγματικά...ελπίζω να βοήθησα και να μην βλέπεις ερωτηματικά γιατί τα λέω κάπως πρόχειρα .:bawl:

Φίλε έχουμε μπροστινό σταντ που πιάνει στο λαιμό, οπότε το 115mm είναι καρασωστό, είναι με το μπροστινό μέρος στο σταντ λαιμού(πιάνει στον κούφιο άξονα τιμονόπλακας).

Κάποιος να τραβήξει το μηχανάκι απ το τιμόνι προς τα επάνω μέχρι να τερματίσει το καλάμι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ποτέ,ακόμα και αν είναι ο Πύρρος Δήμας.

Το καλάμι τερματίζει(πλήρη έκταση) μόνο με σταντ λαιμού ή με τον παλιό τρόπο¨πλαϊνό σταντ,τιμόνι διπλωμένο δεξιά και έλξη.

Για τη διαδρομή δεν πάει ακριβώς έτσι.
Απ'τα 115 ορατά, δεν είναι διαθέσιμα όλα διότι τα τελευταία περίπου 10mm(χοντρικά) λόγω υδραυλικής συμπίεσης δε τα λες και διαθέσιμη διαδρομή.

Δεν έχει καμμία σημασία από που μετράς αρκεί να έχεις τα ίδια σημεία αναφοράς.

o teos
14/01/2020, 19:37
If you say so... κάποιος που το κάνει επαγγελματικά και ζει απ αυτο έχει άλλη άποψη από σένα αλλά δε θα πάω παρακάτω.. Όσο για το αν σηκώνεται το μότο απ το τιμόνι....τρόποι υπάρχουν σταντ πλαϊνό και ένα φιλαράκι κλπ το λες και μόνος σου ...δε χρειάζεται να σηκωθεί η ρόδα απ το έδαφος απλά να εκτείνεται το καλάμι πλήρως... Αυτά...οβερ Εντ αουτ φρομ μι και καλή συνέχεια....:wave2:

kostaspetrou
14/01/2020, 19:45
Κάποια απ' αυτά που είπα πιο πάνω μου τα είπε πολύ γνωστός και πολύ καλός αναρτησάς που το κάνει επαγγελματικά και μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω πάει ανάρτηση έχει κάνει τέλεια δουλειά.

Όνομα δε θα πω, αλλά θεωρώ ότι οι περισσότεροι τον γνωρίζετε.

:)

DoctoR_k6
15/01/2020, 00:05
Όπως λέει ο teos...1/3 της διαδρομής (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxR600%2004.htm) σου το συνιστώμενο sag για δρόμο.
Για πίστα κλπ κλπ αλλάζεις μετά.

kostaspetrou
15/01/2020, 01:57
Όπως λέει ο teos...1/3 της διαδρομής (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxR600%2004.htm) σου το συνιστώμενο sag για δρόμο.
Για πίστα κλπ κλπ αλλάζεις μετά.

Πώς είναι δυνατόν να έχουμε 120mm διαδρομή όταν χωρίς προφόρτιση και με το πηρούνι στον αέρα το χρωμιωμένο μέρος είναι 115;
:lol::lol::lol:

Τί θα κάνει η τσιμούχα,θα καταπιεί τη μπότα του πηρουνιού;

Επειδή το λέει το co za ισχύει δηλαδή;

Σκεφτείτε!

o teos
15/01/2020, 07:59
Γιατί απαντάς ενώ τα ξέρεις ήδη όλα λοιπόν??βασικά όχι έχω καλύτερο γιατί ανοίξεις το θέμα εξ αρχής???Εκτός αν το κάνεις για να μας δώσεις τα φώτα σου....Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικα αυτα που γράφω θα δεις ότι λέω το αντίθετο μπορεί να έχεις χρωμιο 120 αλλά να χρησιμοποιείς τα 115 και να ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΈΡΜΑ του......όσο για την απάντηση στον doc από πάνω....αλλά σου λέει αυτός αλλά απαντάς....Αν δε σε ενδιαφέρει η άποψη ορισμένων απλά μην απαντάς,αλλά μην το παίζεις εξυπνάκιας με μισές γνώσεις απλά για να πεις κάτι...Δε θέλω απάντηση το αφήνω εδώ...Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται γιατί έχει χαλάσει η όλη φάση και γιατί δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βοηθήσεις κόσμο...:wave2:

Continue as you were please

DoctoR_k6
15/01/2020, 09:25
Πώς είναι δυνατόν να έχουμε 120mm διαδρομή όταν χωρίς προφόρτιση και με το πηρούνι στον αέρα το χρωμιωμένο μέρος είναι 115;
:lol::lol::lol:

Τί θα κάνει η τσιμούχα,θα καταπιεί τη μπότα του πηρουνιού;

Επειδή το λέει το co za ισχύει δηλαδή;

Σκεφτείτε!

Εχεις μανουαλι? Ανοιξε το δες ποσο ειναι το σωστο κ φτιαξτο τοτε.
Κ 200mm να εχεις αδιαφορο.
Ο μπουσουλας για τους περισσοτερους στο sag ειναι το 1/3 της διαδρομης.
Τωρα εσυ λογικα το ξερεις αυτο αλλα λεμε...

Καλη τυχη. :wave2:

kostaspetrou
15/01/2020, 13:08
Καλό θα είναι να διαβάζετε ακριβώς τί λέει κάποιος και να χρησιμοποιείτε τις αισθήσεις σας, κυρίως την όραση.

Διαδρομή της ανάρτησης είναι πόσο αυτή μπορεί να συμπιεστεί.

Δείτε φωτό και θα καταλάβετε,είναι απ' το ίντερνετ και έχω σημειώσει το μήκος που έχει το δικό μου.

Αν πάλι θεωρείτε ότι στο εικονιζόμενο καλάμι μπορεί να έχουμε διαθέσιμη διαδρομή 120mm, τότε ή δε βλέπετε ή δε θέλετε να παραδεχθείτε ότι κάνατε λάθος.


Σε κάθε περίπτωση σκεφτείτε πριν πείτε το ο,τιδήποτε (αν φυσικά δε θέλετε να εκτεθείτε).

sapila racing
15/01/2020, 13:16
Καλό θα είναι να διαβάζετε ακριβώς τί λέει κάποιος και να χρησιμοποιείτε τις αισθήσεις σας, κυρίως την όραση.



Καλό θα ήταν επίσης να μην μειώνεις με αυτόν τον τρόπο τους συμφορουμίτες που γράφουν με σκοπό να σε βοηθήσουν.
:a06:

kostaspetrou
15/01/2020, 13:25
Καλό θα ήταν επίσης να μην μειώνεις με αυτόν τον τρόπο τους συμφορουμίτες που γράφουν με σκοπό να σε βοηθήσουν.
:a06:

Δεν μειώνω κανέναν, απλά λέω τ' αυτονόητα (να βλέπουν δηλαδή και να διαβάζουν με προσοχή).

Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι εγώ δεν ξεκίνησα τίποτα,ίσα ίσα, περιέγραψα παν' από μία φορά τί ακριβώς μέτρησα και πώς.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Άλλοι χωρίς να έχω ασχοληθεί μαζί τους ,πόσο μάλλον να τους χαρακτηρίσω,με λένε εξυπνάκια με μισές γνώσεις κλπ.

Αυτό προφανώς δε το λένε για να βοηθήσουν.

αλλά μην το παίζεις εξυπνάκιας με μισές γνώσεις απλά για να πεις κάτι...

Σ' αυτούς;

Όχι πάλι δυο μέτρα και δυο σταθμά,ναι;

o teos
15/01/2020, 13:47
Πωπω λέω δε θα απαντήσω αλλά μαν μου το κάνεις συχνά...τρωγεσαι με τα ρούχα σου να ουμε...μπαίνεις παραθέτεις ένα θέμα δήθεν για βοήθεια μπαίνουμε στον κόπο να σου απαντήσουμε γιατί έτσι θέλουμε μπας και βοηθήσουμε και είσαι συνέχεια στην κόντρα και είμαστε λάθος όλοι...λοιπόν εφόσον έχεις την απάντηση και δεδομένου ότι είμαστε λάθος όλοι και εσύ σωστός....Ποιο το νόημα της ερώτησης ιν δε φερστ πλεις...????

Όσον αφορά τα περί μέτρα και σταθμά η καραμελιτσα παλιώσε φτυστε τη η καταπιειτε τη γιατί κουρασατε
..βλέπετε φαντάσματα και ψάχνετε αφορμές για μανούρα και για αυτό το φόρουμ εν μέρη είναι πλέον όπως είναι...Δε θα μπω σε λεπτομέρειες...αυτά και δεν ασχολούμαι περαιτέρω...πάω να χασμουρηθω κάτω απ το δέντρο μου και να φάω καμία μπανάνα με την υπόλοιπη κλίκα....νισάφι πχια...:yuck:

Και όπως λέει ένας φίλος ψηλος και καράφλας καλό μπιστιγμα και χμμμμννννν χνννμμμμννν χμνννμμχχ.....(άσε δε θα καταλάβεις είναι της κλίκας αυτά.....ξέρεις απ αυτούς που πάνε σε καμία βόλτα και λένε τις εξυπνάδες τους στο φιλικό και παρειστικο κλίμα με καφέ ή μπύρα και γουστάρουν)......ΟΒΕΡ ΕΝΤ ΑΟΥΤ

DoctoR_k6
15/01/2020, 14:05
Μαθε την διαδρομη της αναρτησης σου για αρχη...
Αυτο το ασημι που μετρας σε mm...
Μαθε το sag κ ρυθμισε το.
Δες (https://www.youtube.com/watch?v=mK3flKxf41U)κ εδω ασχετως αν εισαι γνωστης...
Επειδη το κανεις παντου αυτο οταν γραφεις κατι...αν δεν σου αρεσει μην.

Μας εφαγε η γραμμωση τελικα!!

kostaspetrou
15/01/2020, 14:09
Πωπω λέω δε θα απαντήσω αλλά μαν μου το κάνεις συχνά...
Συχνά;
Πότε;
Ούτε σε ξέρω ,ούτε έχω ασχοληθεί
Εσύ το ξεκίνησες.


μπαίνεις παραθέτεις ένα θέμα δήθεν για βοήθεια
Δεν είναι καθόλου δήθεν.
Αν εσύ το βλέπεις δήθεν πρόβλημά σου.


μπαίνουμε στον κόπο να σου απαντήσουμε γιατί έτσι θέλουμε μπας και βοηθήσουμε
Δεν μπορείς να μιλάς εξ' ονόματος άλλων, δεν εκπροσωπείς κανέναν πλην του εαυτού σου.


λοιπόν εφόσον έχεις την απάντηση και δεδομένου ότι είμαστε λάθος όλοι και εσύ σωστός....
Ψέμα, ποτέ δεν είπα ότι είμαι σωστός και οι άλλοι λάθος


Ποιο το νόημα της ερώτησης ιν δε φερστ πλεις...????

Η ερώτηση είναι στην αρχή του θέματος,ας την ξαναγράψω



Τί ελατήριο να βάλω;
0,95kg/mm
1kg/mm










Όσον αφορά τα περί μέτρα και σταθμά
Δεν πήγαινε σ' εσένα αυτό


καραμελιτσα παλιώσε φτυστε τη η καταπιειτε τη γιατί κουρασατε
..βλέπετε φαντάσματα και ψάχνετε αφορμές για μανούρα και για αυτό το φόρουμ εν μέρη είναι πλέον όπως είναι...Δε θα μπω σε λεπτομέρειες...αυτά και δεν ασχολούμαι περαιτέρω...πάω να χασμουρηθω κάτω απ το δέντρο μου και να φάω καμία μπανάνα με την υπόλοιπη κλίκα....νισάφι πχια...:yuck:

Και όπως λέει ένας φίλος ψηλος και καράφλας καλό μπιστιγμα και χμμμμννννν χνννμμμμννν χμνννμμχχ.....(άσε δε θα καταλάβεις είναι της κλίκας αυτά.....ξέρεις απ αυτούς που πάνε σε καμία βόλτα και λένε τις εξυπνάδες τους στο φιλικό και παρειστικο κλίμα με καφέ ή μπύρα και γουστάρουν)......ΟΒΕΡ ΕΝΤ ΑΟΥΤ

Ποιά αφορμή;
Όποιος διαβάσει θα διαπιστώσει ότι εσύ το ξεκίνησες, χωρίς καθόλου να' χω ασχοληθεί μαζί σου.

Παρέθεσα μια εμπειρία που είχα στη μέτρηση, είπα πολύ συγκεκριμένα πράγματα τα οποία όμως κάποιοι δεν τα διάβασαν πριν απαντήσουν.

Πρόβλημά τους.

kostaspetrou
15/01/2020, 14:13
Μαθε την διαδρομη της αναρτησης σου για αρχη...
Αυτο το ασημι που μετρας σε mm...
Μαθε το sag κ ρυθμισε το.
Δες (https://www.youtube.com/watch?v=mK3flKxf41U)κ εδω ασχετως αν εισαι γνωστης...
Επειδη το κανεις παντου αυτο οταν γραφεις κατι...αν δεν σου αρεσει μην.

Μας εφαγε η γραμμωση τελικα!!

Εσύ τώρα κατάλαβες ότι είναι αδύνατον το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ καλάμι να έχει διαδρομή 120mm;
Την εικόνα τη βλέπεις;

Να βάλουμε το καλάμι σε μηχάνημα ,να το συμπιέσουμε μέχρι να τερματίσει και να μετρήσουμε;

Είναι δυνατόν το καλάμι να κατέβει 120mm όταν φτάνοντας στα 115 η γλίστρα θα έχει χτυπήσει στη μπότα;

Επιμένεις στο 120;

o teos
15/01/2020, 14:17
414285


Mα τι δεν καταλαβαινεις ρε doc να ουμε:D

p@nos
15/01/2020, 14:32
Κάποια απ' αυτά που είπα πιο πάνω μου τα είπε πολύ γνωστός και πολύ καλός αναρτησάς που το κάνει επαγγελματικά και μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω πάει ανάρτηση έχει κάνει τέλεια δουλειά.

Όνομα δε θα πω, αλλά θεωρώ ότι οι περισσότεροι τον γνωρίζετε.

:)


ρε κοσταπετρε αφου και τα ξερεις καλα τα περι αναρτησεων και εχεις και πολυ γνωστο και πολυ καλο αναρτησα για κονε επαγγελματια που ολοι θα επρεπε να τον ξερουμε, γιατι δε ρωτας τον αναρτησα σου να σου πει τι να βαλεις και ασχολεισαι με την πλεμπα εδω μεσα?

bros400pgm
15/01/2020, 14:34
:lol::lol::lol:


.

DoctoR_k6
15/01/2020, 14:42
Εσύ τώρα κατάλαβες ότι είναι αδύνατον το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ καλάμι να έχει διαδρομή 120mm;
Την εικόνα τη βλέπεις;

Να βάλουμε το καλάμι σε μηχάνημα ,να το συμπιέσουμε μέχρι να τερματίσει και να μετρήσουμε;

Είναι δυνατόν το καλάμι να κατέβει 120mm όταν φτάνοντας στα 115 η γλίστρα θα έχει χτυπήσει στη μπότα;

Επιμένεις στο 120;

Ξερεις (θεωρω) απο που μετρας την αποσταση ε?
Τελικα μανουαλι εχεις απο το μοτο σου η οχι?
Μπες κ δες...μην ψανχω τωρα να βρω για το 600αρι.

Αστο το βρηκα...

414287

Σου δινω δικαιο που το site το αλλο ελεγε 125.

kostaspetrou
15/01/2020, 14:49
Ξερεις (θεωρω) απο που μετρας την αποσταση ε?
Τελικα μανουαλι εχεις απο το μοτο σου η οχι?
Μπες κ δες...μην ψανχω τωρα να βρω για το 600αρι.

Έχω μάνιουαλ.
Έχω επίσης μετρήσει το καλάμι εκτεταμένο πλήρως.
Έχω επίσης όραση.

Ρωτώ λοιπόν, είναι δυνατόν το συγκεκριμένο καλάμι να το συμπιέσεις 120mm όαταν ΔΕΝ υπάρχουν διαθέσιμα 120mm αλλά μόλις 115;
Ναι ή όχι;

DoctoR_k6
15/01/2020, 14:52
Έχω μάνιουαλ.
Έχω επίσης μετρήσει το καλάμι εκτεταμένο πλήρως.
Έχω επίσης όραση.

Ρωτώ λοιπόν, είναι δυνατόν το συγκεκριμένο καλάμι να το συμπιέσεις 120mm όαταν ΔΕΝ υπάρχουν διαθέσιμα 120mm αλλά μόλις 115;
Ναι ή όχι;

Η εχεις θεμα (στο καλαμι σου) η στειλε διορθωτικο email στη Suzuki.

Good luck.

kostaspetrou
15/01/2020, 14:53
:lol::lol::lol:


.

Ωρέ λες να βγάλουμε τη γλίστρα για να μην παραπονιούνται όσοι θέλουν ντε και καλά να είναι 120;
:cool:

kostaspetrou
15/01/2020, 14:59
Η εχεις θεμα (στο καλαμι σου) η στειλε διορθωτικο email στη Suzuki.

Good luck.

Δεν έχω κανένα θέμα.
Εσύ δε θες να καταλάβεις ότι κάποιες τιμές του μάνιουαλ είναι ενδεικτικές.

Αν θες να δεις κοντά στα 120mm έτσι για το γαμώτο, υπάρχει τρόπος.
Δε θα στον πω αλλά θα δώσω βοήθεια:

1)top out spring
2)ένας να κρατάει το χρυσό μέρος του καλαμιού και ο άλλος να τραβάει(ναι τραβάει) το κάτω μέρος αντίθετα.

Αυτό προφανώς και δεν υφίσταται όταν καβαλάς το μηχανάκι, ούτε καν όταν έχεις το καλάμι στο τραπέζι ξαπλωμένο.
Ούτε φτάνει ποτέ η τσιμούχα να χτυπάει τη μπότα.


Πολλές φορές τα μάνιουαλ λένε ό,τι να'ναι (πχ βάρη μοτοσυκλέτας κλπ).

Γενικά θα πρότεινα να μην θεωρεί κανείς κανένα νούμερο ως θέσφατο όταν αυτό δεν επιβεβαιώνεται από τις αισθήσεις του και σωστές μετρήσεις.

Με όποιο τρόπο και να το δείτε, δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε 120mm διαδρομής σε καλάμι όπου έχει διαθέσιμο προς συμπίεση μήκος μόλις 115.

DrBig
15/01/2020, 15:07
Να ρωτησω κατι ο μαυρος, εχει σημασια αν ειναι 115 η 120?

kostaspetrou
15/01/2020, 15:13
Να ρωτησω κατι ο μαυρος, εχει σημασια αν ειναι 115 η 120?

Αλλάζει το μοντέλο.
Επίσης έχει σημασία γιατί πάμε ξανά σε επίπεδο "χωράει ένας ελέφαντας σε κουτί παπουτσιού"

p@nos
15/01/2020, 15:20
Ναι διοτι μετα θες 1.5χιλ περισσοτερο σαγκ...δεν παιζεις με αυτα

DoctoR_k6
15/01/2020, 15:31
Ναι διοτι μετα θες 1.5χιλ περισσοτερο σαγκ...δεν παιζεις με αυτα

Μην το κοροιδευεις...την τελευταια φορα κοντεψα να σκοτωθω με 1.5mm διαφορα στο sag. :bawl: