PDA

View Full Version : Toν νου σας



panavour
13/01/2020, 22:34
Τον νου σας -ρεμαλια-στα ρεμαλια

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/video-metopikis-motosykletas-aytokinitoy-dinei-stin-dimosiotita-i-aggliki

Bowleno
13/01/2020, 23:03
Τον νου σας -ρεμαλια-στα ρεμαλια

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/video-metopikis-motosykletas-aytokinitoy-dinei-stin-dimosiotita-i-aggliki

ποστ 3338 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152251&page=223&p=3029637&highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%82#post3029637) :wave2:

Acacius
13/01/2020, 23:44
Είχα δει μόνο τη μπροστινή κάμερα του Subaru, με τις άλλες δύο ανατρίχιασα

MAIK72
14/01/2020, 12:32
Αυτά ήταν φρένα πανικού ή το σήκωσε για να περάσει από πάνω?Λέω αν θα μπορούσε να έχει καλύτερη πτώση αν απλά σηκωνόταν κάπως όρθιος με λιγότερο φρένο μπροστά. Δεν θα είχε έτσι περισσότερες επιλογές έστω και κάποιου ελάχιστου ελιγγμού διαφυγής? Και τελικά χτύπησε στο οδόστρωμα μιας και έσκασε με τον σβέρκο . Δεν θα είχε πιο ελεγχόμενη πτώση αν δεν το σήκωνε έτσι? Τα φώτα τα πρόλαβε.
Τι να πω ??:confused: :( Μάλλον εκτίμησε ότι ο τούβλος απέναντι θα έκοβε αλλά αυτός δεν μειώνει ανάλογα , Το μόνο που τον σταματάει είναι η σύγκρουση.

Καλή ανάρρωση στον φίλο

katsar
14/01/2020, 13:00
Δυστυχώς φίλε MAIK τέτοια ώρα τέτοια λόγια...Εκείνη την στιγμή είναι μην σου τύχει.

Panos76
14/01/2020, 13:07
Κάτι σημαντικό:
Καταδικάστηκε σε 16 μήνες φυλάκιση, την οποία σύμφωνα με τα τοπικά μέσα θα εκτίσει κανονικά -δεν είναι σαν την Ελλάδα δηλαδή- και παράλληλα στέρηση διπλώματος για τρία χρόνια.

Εδώ πρέπει να είμαστε η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα όπου οι νόμοι δεν εφαρμόζονται.

MAIK72
14/01/2020, 13:27
Δυστυχώς φίλε MAIK τέτοια ώρα τέτοια λόγια...Εκείνη την στιγμή είναι μην σου τύχει.

Οντως .Αν υπήρχε κάμερα και στη μοτό θα βλέπαμε ότι κόβει από τα 100 στα 30. Ο τούβλος από τα 100 στα 80.Πρέπει απλά να άφησε το γκάζι
Εχω σταθεί τυχερός και έφυγα από πάνω με 60, σε αμάξι που έστριψε απροειδοποίητα. Στον ίδιο δρόμο έχω διαλύσει 2 μηχανάκια.:D Στην δική μου πέριπτωση σίγουρα όφειλα να είμαι πιο προσεκτικός, όμως εδώ δεν μπορώ να επιρίξω Καμία ευθύνη στον οδηγό της μοτοσυκλέτας. Για να μην παρεξηγούμαστε...

Πάντα όμως στο μυαλό μου υπάρχει η σκέψη πως θα μπορούσα σε ανάλογες συνθήκες να ελέγξω έστω και στο ελάχιστο μια αναπόφευκτη πτώση.
Και για να το πω ωμά σε παρόμοιες συνθήκες και περιβάλλον θα προτιμούσα μια πλαγιομετωπική με σπασμένα πόδια παρά να σκάσω με τον σβέρκο.

panavour
14/01/2020, 18:15
Οντως .Αν υπήρχε κάμερα και στη μοτό θα βλέπαμε ότι κόβει από τα 100 στα 30. Ο τούβλος από τα 100 στα 80.Πρέπει απλά να άφησε το γκάζι
Εχω σταθεί τυχερός και έφυγα από πάνω με 60, σε αμάξι που έστριψε απροειδοποίητα. Στον ίδιο δρόμο έχω διαλύσει 2 μηχανάκια.:D Στην δική μου πέριπτωση σίγουρα όφειλα να είμαι πιο προσεκτικός, όμως εδώ δεν μπορώ να επιρίξω Καμία ευθύνη στον οδηγό της μοτοσυκλέτας. Για να μην παρεξηγούμαστε...

Πάντα όμως στο μυαλό μου υπάρχει η σκέψη πως θα μπορούσα σε ανάλογες συνθήκες να ελέγξω έστω και στο ελάχιστο μια αναπόφευκτη πτώση.
Και για να το πω ωμά σε παρόμοιες συνθήκες και περιβάλλον θα προτιμούσα μια πλαγιομετωπική με σπασμένα πόδια παρά να σκάσω με τον σβέρκο.

η φαση απο την αντιληψη του αυτοκινητου μεχρι την συγκρουση δεν κρατησε ουτε 2,5 δευτερολεπτα οποτε ουτε ο
επισυναπτομενος στην φωτο δεν θα μπορουσε να αντιδρασει


414217

MAIK72
15/01/2020, 12:49
:lol:Εχω κάνει κασκαντέρ:D

S705
15/01/2020, 14:36
Η μόνη σωστή επιλογή έχει ένα ονομα:χωράφια.
Αλλά εκείνη την στιγμή......

sniper
15/01/2020, 14:42
η φαση απο την αντιληψη του αυτοκινητου μεχρι την συγκρουση δεν κρατησε ουτε 2,5 δευτερολεπτα οποτε ουτε ο
επισυναπτομενος στην φωτο δεν θα μπορουσε να αντιδρασει

...

Aν και δεν είμαι ποτέ βλάσφημος με τον Τσακ, δεν πρέπει να πήγαιναν και τάπα (το παρεάκι με τις μηχανές). Εδώ που τα λέμε, ούτε και τ' αμάξι πήγαινε γρήγορα, ειδικά αυτό το αμάξι.

Σε 2+ δευτερόλεπτα πολλά γίνονται και να αποφευχθούν παρόμοια αλλά ΟΚ. Ούτε ξέρουμε τον οδηγό του αμαξιού, ούτ τον αναβάτη. Μπορεί να είναι γρήγορος που αφαιρέθηκε, ή μπορεί να ήταν η 1η του φορά πάνω σε μηχανάκι.

BLiTzER
15/01/2020, 14:45
Ο κουτάκιας είναι πιο-κουλός-πεθαίνεις. Ο μοτοσικλετιστής δε φαίνεται άπειρος, από το φρενάρισμα-έντο.

sniper
15/01/2020, 14:53
... Ο μοτοσικλετιστής δε φαίνεται άπειρος, από το φρενάρισμα-έντο.

Διαφωνώ, αλλά ΟΚ.

MAIK72
15/01/2020, 15:06
Ο κουτάκιας είναι πιο-κουλός-πεθαίνεις. Ο μοτοσικλετιστής δε φαίνεται άπειρος, από το φρενάρισμα-έντο.

Εγώ συμφωνώ:D Λάθος εκτίμηση ότι ο κουτάκιας θα πατήσει το φρένο και όχι ότι απλά θα αφήσει το γκάζι για να οργώσει .Kαι νταλίκα να ήταν πιο έυκολα θα σταματούσε σε 2,5 δέυτερα https://www.youtube.com/watch?v=n44L-SOI1I8 .:a10:

Το μπράβο είναι για το φρενάρισμα, όχι για το ότι πήγαινε να περάσει το λεωφορείο αέρα πατέρα

BLiTzER
15/01/2020, 15:10
Εγώ συμφωνώ:D Λάθος εκτίμηση ότι ο κουτάκιας θα πατήσει το φρένο και όχι ότι απλά θα αφήσει το γκάζι για να οργώσει .Kαι νταλίκα να ήταν πιο έυκολα θα σταματούσε σε 2,5 δέυτερα https://www.youtube.com/watch?v=n44L-SOI1I8 .:a10:

Το μπράβο είναι για το φρενάρισμα, όχι για το ότι πήγαινε να περάσει το λεωφορείο αέρα πατέρα

Είχε άπειρο χρόνο να κάνει ελιγμό ο κουτάκιας και να αποφευχθεί όλο αυτό, ή έστω το χειρότερο μέρος. Απλά είχε αντίδραση γυναίκας.

No offense. :lol:

sniper
15/01/2020, 15:17
Εγώ συμφωνώ:D Λάθος εκτίμηση ότι ο κουτάκιας θα πατήσει το φρένο και όχι ότι απλά θα αφήσει το γκάζι για να οργώσει .Kαι νταλίκα να ήταν πιο έυκολα θα σταματούσε σε 2,5 δέυτερα https://www.youtube.com/watch?v=n44L-SOI1I8 .:a10:

Το μπράβο είναι για το φρενάρισμα, όχι για το ότι πήγαινε να περάσει το λεωφορείο αέρα πατέρα
Ένας έμπειρος οδηγος δεν φρενάρει έτσι. Αν φρενάρει.


Είχε άπειρο χρόνο να κάνει ελιγμό ο κουτάκιας και να αποφευχθεί όλο αυτό, ή έστω το χειρότερο μέρος. Απλά είχε αντίδραση γυναίκας.

No offense. :lol:
Ενός κακού μύρια έπονται. Κι εδώ έτυχε να είναι άπειρος αναβάτης το επόμενο. Τουλάχιστον δεν σκοτώθηκε.



Edit : Δεν ξέρουμε κι αν η μηχανή είχε ABS. To αμάξι σίγουρα είχε :tooth:

MAIK72
15/01/2020, 15:39
Edit : Δεν ξέρουμε κι αν η μηχανή είχε ABS. To αμάξι σίγουρα είχε :tooth:

Οχι δεν το λέει.:D Αρχίζω να εκτιμώ τον τύπο που μετά από στροφή με 240 βρέθηκε με το σταματημένο φορτηγό και χώθηκε ανάμεσα στις μπάρες και το φορτηγό. Αυτό έψαχνα τώρα
Ο ΄τυπος στο αμάξι πρέπει να βγάλει το ΑBS και να βάλει ερπύστριες. Για τέτοιο τύπο μιλάμε..

sniper
15/01/2020, 15:44
Οχι δεν το λέει.:D Αρχίζω να εκτιμώ τον τύπο που μετά από στροφή με 240 βρέθηκε με το σταματημένο φορτηγό και χώθηκε ανάμεσα στις μπάρες και το φορτηγό. Αυτό έψαχνα τώρα
Ο ΄τυπος στο αμάξι πρέπει να βγάλει το ΑBS και να βάλει ερπύστριες. Για τέτοιο τύπο μιλάμε..


Όταν καταλάβουμε ότι οδήγηση είναι η κίνηση στο δρόμο κι όχι το φρενάρισμα πανικού, τότε έχουμε μια καλη αφετηρία.

MAIK72
15/01/2020, 15:56
Όταν καταλάβουμε ότι οδήγηση είναι η κίνηση στο δρόμο κι όχι το φρενάρισμα πανικού, τότε έχουμε μια καλη αφετηρία.

Αντε να τα εξηγήσεις όλα αυτά στον κουτάκια αυτό .Ακόμα ψάχνει που είναι το φρένο .Δεξιά ή αριστερά?:lol:

Volpad
15/01/2020, 16:25
Η μηχανή δεν έχει σχέση το αν είχε ABS ή όχι στην προκειμένη...
Δεν γλίστρησε...

Αυτό που θα μπορούσε να είχε κάνει ο οδηγός της μοτοσυκλέτας είναι να αποφύγει το αυτοκίνητο βγαίνοντας στην άλλη λωρίδα (την κανονική του αυτοκινήτου). Είχε πολύ χρόνο για να το κάνει.

Όμως, φαντάζομαι πως και εγώ στη θέση του μάλλον το ίδιο θα έκανα.

1ον. Απο την πλευρά της μοτοσυκλέτας, ακολουθεί στροφή, άρα δεν έχει ορατότητα άν έρχεται και κάποιος άλλος για να βγεί στο αντίθετο ρεύμα, σύν πως οι ταχύτητες δεν είναι τραγικές οπότε πιθανώς να θεώρησε οτι το αμάξι θα γυρίσει στη λωρίδα του,
2ον. Η ταχύτητα του αυτοκινήτου φαίνεται να μην είναι πολύ ψηλή. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, μάλλον πλακώθηκε στα φρένα και, άν δεν είχε ABS, απλά δεν σταμάτησε ποτέ ή έπιασε το ABS και θεώρησε ο οδηγός οτι θα προλάβει να σταματήσει, οπότε δεν χρειάζεται να φέρει το αυτοκίνητο στη λωρίδα του (πιθανό να είχε στο μυαλό του οτι η μοτοσυκλέτα θα αλλάξει λωρίδα για να γλυτώσει).

Δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας ή εξοπλισμού (ABS ή όχι ABS).

Περισσότερο είναι η απόφαση της στιγμής (που διαμορφώνεται απο την εμπειρία βέβαια).
Η αντίδραση του οδηγού της μοτοσυκλέτας μου φαίνεται σχετικά σωστή. Πιθανόν βέβαια, εγώ στη θέση του να μην είχα πατήσει καθόλου φρένο (ή ελάχιστο τέλος πάντων), με σκοπό να αλλάξω λωρίδα και όχι να σταματήσω.

Η οδήγηση του αυτοκινήτου βέβαια, είναι τελείως τραγική...
Και η αντίδραση όταν βρέθηκε σε λάθος λωρίδα, αλλα και πρίν απο αυτό, στη θέση του αυτοκινήτου πρίν τη στροφή.