PDA

View Full Version : Funny story στην αναζήτηση μεταχειρισμένου(οr not)



typhoon
15/01/2020, 13:31
Είναι καιρός τώρα που είμαι στην αναζήτηση.
Έχω κάνει τις ψαχτικές μου στο car, εχω τα αυτιά μου ανοιχτά και τα φράγκα ζεστά και περιμένω...
Δε βιάζομαι, πάνε μήνες τώρα που ψάχνω και παρακολουθώ συστηματικά. Βλέπω τα μηχανάκια που μ ενδιαφέρουν σε τι τιμές φεύγουν.
Έχω παρκαρισμένα εδώ και κάνα τετράμηνο+ 2 συγκεκριμένα που είναι τα φθηνότερα της αγοράς.
Οι αγγελίες τους είναι πάνω κάτω "άριστο, ελληνικής αντιπροσωπείας με πολλά εξτρά"

Εχθές , τυχαίνει και είχα χρόνο το πρωί και λεω ας πάω να τα δω απο κοντά.
Σαφώς και είμαι διαβασμένος. Έχω κατεβάσει το owners manual και έχω μελετήσει πότε θέλουν σέρβις, κάποιες ιδιαιτερότητες κλπ. Δηλαδή το πρώτο screening-ξεσκαρτάρισμα το κάνω ο ίδιος. Στον μηχανικό θα στείλω επιλεγμένο μηχανάκι για τα περαιτέρω.

Το περί ποιανού μοντέλου πρόκειται και για ποια μαγαζιά μιλάμε δεν είναι της παρούσης.

Πάω στον πρώτο έμπορο. Επί της Καβάλας.
Καλημέρα μπλαμπλαμπλα ενδιαφέρομαι
Ναι, εδώ είναι κοιταξε το και ότι θες με ρωτάς. Παρεπιμπτόντως είναι εδώ και ο ιδιοκτήτης του, αν θες να μιλήσετε.

Βλέπω ένα "αεροδυναμικό" τυπάκι γύρω στα 35+, του απευθύνομαι ευγενικά. Αρχίζει τα δικά του με "μάγκικο ύφος"
Το μηχανάκι είναι πεντακάθαρο, το πάμε σε όποιον μηχανικό θέλεις, είναι με όλα του τα σέρβις, το δίνω φτηνά γιατί θέλω άμεσα τα λεφτά να φύγω (που θα παεί δεν μου είπε ποτέ, αλλά μάλλον υπονοούσε εξωτερικό)
Κάτσε να το ρίξω μια ματιά και συζητάμε...τα κλειδιά τα έχεις όλα ε? 2 μαυρα , 1 prog και μια κάρτα.
Τα έχω όλα, αλλά μόνο ένα μαύρο.
(Στο manual δηλώνει ξεκάθαρα πόσα κλειδιά έχει η μηχανή..2+1+1)
Τα χειριστήρια του συναγερμού?
Μόνο ένα...
Μάλιστα.
Κοίταξε το όσο θες, το πάμε όπου θές, αλλά μην το καθυστερήσεις γιατί έχει πολλά τηλέφωνα να το δουν το μηχανάκι.(Η αγγελία ανανεώνεται με τα ίδια στοιχεία πάνω απο 4 μήνες...)
Εντάξει.
Αρχίζω το ψείρισμα απο αλυσιδογράναζα, τα σημάδια φθοράς είναι οκ, συνάδουν με τα χλμ του. Σημάδια απο πέσιμο στην αριστερή μπάντα. Μαρσπιέ απο κάτω, ψαλίδι και αντίβαρο. Μανέτες αλλαγμένες. Μπροστινά φλάς, αλλαγμένα.
Μου λέει με λίγα ήτανε δεν έπαθε κάτι σοβαρό η μηχανή.

Οκ. Κώλος άκλαστος και μηχανή άπεφτη δεν υπάρχει(ή κάπως έτσι...)

Μπροστινά πλαινά πλαστικά, αλλαγμένα.
Μπροστά φτερό αλλαγμένο.

Μου λέει τα έχω βάλει κάρμπον για να είναι πιο ωραίο.
Μάλιστα. Τα γνήσια τα έχεις.
Όχι...

Κάπου εκεί ο ιδιοκτήτης φεύγει και μένω με τον έμπορο. Ξηγημένο παιδί.
Τι παίζει ρε Σταμάτη?
Δε ξέρω,γνωστός γνωστού είναι,απλή εξυπηρέτηση του κάνω να το δείχνω να μην ασχολείται αυτός. Δεν το ξέρω το μηχανάκι.
Μου δείχνει κι αυτός κάτι σημαδάκια που δεν τα είχα δεί, αλλά μου λέει μην σε ανησυχεί ιδιαιτέρως και να έχει πέσει, δεν ήταν σοβαρή ζημιά.
Για φέρε το κλειδί να το βάλουμε και μια μπρος.

Καλά ακούγεται.
Αλλά στον κινητήρα βλέπω λάδια να εχουν τρέξει και είναι απο την φλάντζα την κάτω...
problem...
Μ αφήνει λίγο μόνο ο Σταμ.
Εκμεταλεύομαι την ευκαιρία και συνεχίζω το ψάξιμο, κάτω απο την σέλα.
Πλεξούδα κομμένα καλώδια και αφημένα στον αέρα. Δυο φίσες δεν καταλήγουν πουθενά και το μηχανάκι εχει συναγερμό..Τι στον μπούτσο έχουν κάνει εδω!
Βλέπω ένα κουτάκι...
Το τραβάω το βγάζω...gps tracker...
Να σου γαμήσω...

Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτιδήποτε, αλλά με ένα κλειδί και ένα χειριστήριο να αγνοούνται και με gps tracker στο μηχανάκι , το μυαλό μου πάει στο κακό...
Δεν είπα τίποτα, χαιρετάω και φεύγω.
Έτσι για την απορία κάνω και μια στάση σε μια αντιπροσωπεία. Πείτε μου ρε παιδιά το τάδε πλαίσιο, τι βγάζει?
Πρωτη αλλαγή λαδιών στα 1000χλμ και την επόμενη στα 5000χλμ. Έκτοτε (και μέχρι τα 18.000 που έγραφε) η μηχανή δεν έχει ξαναμπεί σε αντιπροσωπεία...


Νeeeeeeeext!

typhoon
15/01/2020, 13:31
Επόμενη
Τηλέφωνο, ναι γεια σας, ενδιαφέρομαι για το μηχανάκι.
Φίλε ΜΟΛΙΣ το άφησα στον ......... στην Μιχαλακοπούλου για πούλημα.
Εντάξει δεν πειράζει, θα περάσω απο κει να το δω, αλλά για πες μου μερικά πραγματάκια που θέλω να μάθω.

Τρίτο χέρι (μάλλον).
Πεσμένο και φρεσκοβαμμένο. Το ανέφερε και την αγγελία του το έδειχνε και στις φωτό.
Πόσο δηλαδή ρε σύ?
έ όχι πολύ, δεξιά μπότα και εξάτμιση, αλλά τα έχω φτιάξει.
Καλά, θα το δώ και μιλάμε.

Κατεβαίνω Μιχαλακοπούλου. Το μηχανάκι είναι έξω απο το μαγαζί και όντως είναι προσφατα εκεί γιατί είναι ψιλοβρώμικο. Δε μας πειράζει αυτό όμως!
Προτού ζητήσω πληροφορίες απο πωλητή, το επεξεργάζομαι μόνος μου με την ησυχία μου.

Βαμμένη τιμονόπλακα
Βαμμένες μανέτες
Η μηχανή διαθέτει εργοστασιακό σταμπιλιζατέρ. Σ αυτήν λείπει.
Μποτες βαμμένες κάρμπον.
Μπροστινό φτερό, αποτελείται απο δυο κομμάτια κανονικά, εδώ υπάρχει μόνο το μπροστά, το πίσω για την προστασία του ψυγείου ανυπαρκτο.
Δαγκάνες βαμμένες!!!!Έλεος!
Μπροστινό φανάρι ράγισμα στο κρύσταλο
Μαρσπιέ οδηγού αλλαγμένα με μια μαλακία κινεζιά που δεν είναι καν αναδιπλούμενη!!!
Τσαμπουκάδες στην εξάτμιση (στα παπάρια μου)
Λάστιχα ότι πιο τελειωμένο υπάρχει, απ αυτά που κάνεις τον γύρο της γης και ακόμη είναι απάτητα στο κέντρο...
Αλυσιδογράναζα ταλαίπωρα με την γλίστρα της αλυσίδας στο ψαλίδι να έχει βγάλει δείκτες φθοράς και να θέλει αλλαγή!Χλμ αγγελίας 15.000χλμ...με την γλίστρα τελειωμένη...δεν παίζει μου κάνουν πλάκα!

Μπαίνω στο κατάστημα και ζητάω να με εξυπηρετήσουν για το συγκεκριμένο. Έρχεται ο Γιώργος. Πολύ ευγενικός και πρόθυμος. Για ποιο μηχανάκι μιλάμε?
Το ταδε
Ααααα εξαιρετικό μοντέλο! Ελληνικό με όλα του τα σέρβις στην αντιπροσωπεία, πολύ προσεγμένο.
Εγώ το παίζω άσχετος.Για πες!
Μπλά μπλά μπλά. Κάτσε επάνω να δείς θέση οδήγησης.
Ρε συ του λεω είναι βαμμένο το μηχανάκι.
Ναι είχε μια πτώση αλλά στατική, ότι άλλαξε ήταν για αισθητικούς λόγους.
Φέρε και το κλειδί να το ακούσουμε μια.

Το φέρνει , βάζει μπρός. Ενα μικρό ντουμανάκι λαδιού βγήκε απο την εξάτιμη.Χμμμ.
Για να δώ κοντέρ. Πόσα χλμ έχει?
Δε ξέρω, πριν λίγο μας το φέρανε, κάτσε να το βρώ στο μενου. Α νάτο! 2.200χλμ

Δυο χιλιάδες διακόσια χιλιόμετρα!
Μαλάκες το πιστεύετε?Το πρώτο πράγμα που έκαναν στο μαγαζί προτού καν πλύνουν το μηχανάκι ήταν να του κατεβάσουν τα χλμ!!!!!!!
Εντάξει είχα ακούσει ιστορίες για δράκους, αλλά ρε συ! Συνέβαινε μπροστά στα μάτια μου! Το ίδιο μηχανάκι που είχε στην αγγελία φωτό με το κοντέρ του να φαίνονται τα χλμ! Που κι αυτά κατεβασμένα ήταν δηλαδη...

Δε λέω τίποτα, σβήνουμε, για βάστα το λίγο ρε τζώρτζ να δω και τα λαδάκια του (που προφανώς δεν είχαν προλάβει να αλλάξουν ακόμη)
Εξαιρετικό χρώμα και υφή...Γκρίζα και θολά..ήταν στην αρχή της η φλάτζα προφανώς και δεν είχαν περάσει πολλά νερά στα λάδια.

Έφυγα δηλώνοντας ότι θα το σκεφτώ.

BLiTzER
15/01/2020, 14:46
Πάω στον πρώτο έμπορο.

Κάπου εδώ έχασες το παιχνίδι.

Jo.Da.
15/01/2020, 21:11
Τελικά δεν έπιασε τόπο η τηλε-ψυχοθεραπεία που παρείχα, ε;:lol:

toyar
15/01/2020, 21:15
πολυ καλα κανεις και ψαχνεις διαβαζεις περιμενεις....
αλλα σε εμπορο τι περιμενεις να βρεις;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/01/2020, 22:18
Ξεφτίλα ρε πουστη μου. Ποιός άμοιρος θα την πατήσει?Κάλλιστα θα μπορούσε να ειμουν κι εγώ...

Kickstart
16/01/2020, 09:24
φιλε μου στους εμπορους τι ακριβως πας να δεις;

εκτος και ψαχνεσαι για τιποτα δόσεις ή ανταλλαγες οποτε πασο...

δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο να πηγαινεις σε εμπορο...σπανια θα βρεις κατι που συμβαδιζει με την περιγραφη (αν με εννοεις)

BLiTzER
16/01/2020, 09:26
φιλε μου στους εμπορους τι ακριβως πας να δεις;

εκτος και ψαχνεσαι για τιποτα δόσεις ή ανταλλαγες οποτε πασο...

δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο να πηγαινεις σε εμπορο...σπανια θα βρεις κατι που συμβαδιζει με την περιγραφη (αν με εννοεις)

Κι όταν σε έμπορο βρίσκεις τα πιο φθηνά της αγοράς, όπως λέει ο φίλος, καταλαβαίνεις ότι η αξία τους είναι περίπου 200€.

HelenKoR
16/01/2020, 10:40
Οκ. Κώλος άκλαστος και μηχανή άπεφτη δεν υπάρχει(ή κάπως έτσι...)
Ή κωλος απεφτος και μηχανή ακλαστη;;; Τρέμω την ώρα που θα γεράσω :bawl:

Ωστόσο, ο πρώτος έμπορας ήταν μια χαρά. Ξηγηθηκε από την αρχή. Ας παρηγορηθουμε με την ιδέα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις...

doctor_john
16/01/2020, 11:01
..και ποδήλατα :look:

viper1
16/01/2020, 11:01
Παρόμοια περίπτωση αλλά με κουτί για τον υιό πριν από 2 ημέρες. 5 λεπτά το είδα το όχημα 5 λεπτά μου έλεγε τα αντίθετα από αυτά που έβρισκα. Ήταν και η τελευταία φορά που πήγα σε μαντρα....

BLiTzER
16/01/2020, 11:05
Θα σας μάθω ένα σπουδαίο κόλπο, που θα σας κάνει πιο ευτυχισμένους ανθρώπους. Αλλά μην το διαδώσετε πολύ, είναι μυστικό.

Προετοιμαστείτε.

414297

πυξιδας990
16/01/2020, 11:21
για πες τι μοντελα ειδες.....πουλησες και το διαμαντι:D

typhoon
16/01/2020, 11:51
Παιδια και οι δυο μηχανές ήταν ιδιωτών που τις είχαν αφήσει σε μαγαζί για να πουληθούν

Τι λες τώρα ρε συ, όλες τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι!

Anyway, τι εννοώ, ότι δεν πήγα εξ αρχής σε κάποια μαγαζιά που εμπορεύονται κατ αποκλειστικότητα μεταχειρισμένα

Οι αγγελίες ήταν ιδιωτών κανονικά, το μηχανάκι βρισκότανε στο τάδε μαγαζί όμως.
Οπότε μίλησα απευθείας με τους ιδιοκτήτες και στις δυο περιπτώσεις, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις όταν επισκεφθείς μια εμπορία.
Τα μηχανάκια τα είδα στα εκάστοτε μαγαζιά.
Απλά στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για πραγματική αμαρτία να πουληθεί τέτοιο μπουρδέλο στην τιμή που το θέλανε.

Θέλω να πιστεύω ότι λίγο σχετικός να είσαι με το άθλημα , κάτι θα σου βρώμαγε στην υπόθεση και θα λάκιζες.
Βέβαια αμα πλυθεί , γυαλιστεί, αλλαχθούν τα λαδάκια του και το τελικό με ένα αγρατζούνιστο, εύκολα μπαίνεις στο τριπάκι να αρχίσεις να κάνεις δεύτερες σκέψεις...

Τα έχουμε ξαναπει, η αγορά μεταχειρισμένου έχει μεγάλο ρισκο και 9 στις 10 το ακριβότερο μάλλον θα είναι κ καλύτερο. Ευκαιρία, κοψωχρονία, ανάγκη για χρήματα κλπ προσωπικά δεν έχω πετύχει και να αγοράσεις και τεφαρίκι.
Νεα μηχανάκια μπαίνουν με το σταγονομετρο στην αγορά. Μιλάμε για κανονικές μοτουσκλέτες όχι σκουτεροπαπα.
Οπότε τα υπάρχοντα κρατάνε τιμές.

Kickstart
16/01/2020, 12:30
δεν ξέρω φίλε...

δεν θα πήγαινα σε έμπορο...παρά μόνο για καινούργιο

έχω πάθει και έχω δει και άλλους να παθαίνουν δεν τα λέω έτσι...

και στην τελική ο ιδιώτης (οι περισσότεροι) δεν έχει τα εργαλεία ή τις γνώσεις που απαιτούνται για να το "καλλωπίσει" το μηχανάκι και να πουλήσει γκομενάρα που στο μήνα θα σου βγει τρανσέξουαλ..

και οι ιδιώτες που λες ότι τα πήγαν σε μάντρα έπρεπε αρχικά να σε προβληματίσει γιατί τα πήγαν εκεί...

εκτός κι αν μιλάμε πια για πολύ ιδιαίτερα μοντέλα που δεν πουλιούνται με τπτ...κοινώς αυτά που λέμε τα παντρεύεσαι όταν τα παίρνεις..

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/01/2020, 12:40
Τα λαθη σου

1) Δε λες τι μηχανακι ψαχνεις, σε περιπτωση που καποιος αλλος ψαχνει αντιστοιχο, να μην τη πατησει. Και αν καποιος ξερει/εχει κατι καλο, να στο προτεινει

2) Πολυ χαλαρο σε βλεπω με τους εμπορες. Εγω πχ θα του ελεγα "Ποτε ρε θηρια προλαβατε και πειραξατε το κοντερ? " και αλλα τετοια αντιστοιχα

3) Μπορεις να πεις οτι πηγες στον ταδε εμπορα για ενα μηχανακι. Δε κατηγορεις καποιον, δε δυσφημηζεις κατι, απλα ενημερωνεις ;)


Εγω πχ ψαχνω ενχ αγροτικο 4καμπινο. Δε φανταζεσαι τι κραξιμο ριχνω στους εμπορους που αλλα πουλανε και αλλα λενε. :D

DRAKONET
16/01/2020, 14:34
Αυτο που σου ειπε οτι''το δινω γιατι θα φυγω''...μαλλον εξωτερικο υπεθεσες...παιζει σε πολλεεεεες αγγελιες !!
''ΤΟ ΔΙΝΩ ΛΟΓΩ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗς ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ''
Ψαξτε λιγο να γελασετε !

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/01/2020, 14:38
Το θέμα δεν είναι ότι στους εμπόρους βρίσκει κάποιος μάπα μηχανάκια. Μάπα μηχανάκια έχουν και οί ιδιώτες. Το θέμα είναι ότι τα πουλάνε πολύ ακριβα.Οι έμποροι έχουν και καλά μηχανάκια. Δεν είναι όλα σκατα.Αλλα η ευκαιρία και ο έμπορος είναι δύο αντίθετες λέξεις :D

SeniorCanardo
16/01/2020, 15:42
Αυτο που σου ειπε οτι''το δινω γιατι θα φυγω''...μαλλον εξωτερικο υπεθεσες...παιζει σε πολλεεεεες αγγελιες !!
''ΤΟ ΔΙΝΩ ΛΟΓΩ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗς ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ''
Ψαξτε λιγο να γελασετε !

Οι βασικές αιτίες πώλησης:

1. Πωλείται λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό. (Καλά εδώ με τον "Κούλη" σκοτώνονται ποιος θα γυρίσει και συ φεύγεις):lol:
2. Πωλείται λόγω αγοράς αυτοκινήτου (δηλ. επιτέλους βρήκες γκόμενα).:a2:
3. Πωλείται λόγω αλλαγής κατηγορίας. (Κουλός ήσουν σε αυτή την κατηγορία, κουλός θα είσαι και στην επόμενη).:bawl:

και στα enduro-motocross, "Πωλείτε επειδή παρατάω το άθλημα".:a7:

Πέρα από την πλάκα, κατά την αναζήτηση μεταχειρισμένης μότο, μπορείς πολύ εύκολα να καταλάβεις ότι εκεί έξω είναι γεμάτο "μπινέδες".(aka Αθάνατη Ελληνική Λεβεντιά):roflmao:

katsar
16/01/2020, 15:51
Θυμάμαι μια αγγελία ιδιώτη που πουλούσε ένα zx9,λόγο αλλαγής κατηγορίας.
Η τελευταία του πρόταση ήταν το ''ανταλλαγή και με zx10r και διαφορά '' :bawl:

gior-gos
16/01/2020, 22:19
Το "πωλείται λόγω αλλαγής κατηγορίας" δεν το βρίσκω ύποπτο. Στα αυτιά μου ακούγεται ως "βαρέθηκα τη μηχανη που έχω τώρα και θέλω να πάρω άλλη". Απόλυτα λογικό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί κάποιος να νιώθει υποχρεωμένος να εκθέσει στην αγγελία τον λόγο που πουλάει τη μηχανή του.

doctor_john
16/01/2020, 22:51
γιατί είμαστε κακόπιστοι και διαμορφώνουμε αντίστοιχη συμπεριφορά..

γιατί αν παρουσιάσεις μια καλοβαλμένη μοτό σε καλή τιμή, σκέφτεσαι πως θα δημιουργηθεί θέμα: "γιατί την πουλάει"
και είναι λογικό όταν το 1/3 πουλάει με αφορμή κάποια επισκευή.

typhoon
17/01/2020, 00:02
Αυτά με τον λόγο πώλησης θεωρώ ότι είναι αφενός κατάλοιπα παρελθόντος,αλλά παράλληλα υποδηλωνει κ σε τι κοινό απευθύνεσαι σα πωλητής.

Δηλαδή,"πωλείται λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό"
"Εχω ανάγκη άμεσα τα λεφτά"
"Η τιμή ειναι για μια εβδομαδα μετά θα ανέβει" (Αληθεια,το εχω δει κι αυτό!)
"Απεφτο"
"Ελληνικό"
"Απο ναυτικό" και
"Μόνο για γνώστες"

Είναι πιθανότερο να τα δεις σε τίποτα xt,tdm,τελειωμένους δουκες κ σκισμένα gsxr(όλα από σέρβις εννοείται) παρά σε gs1200 lc.

Κατανοεις το σκεπτικό μου ελπίζω

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/01/2020, 06:14
Αυτά με τον λόγο πώλησης θεωρώ ότι είναι αφενός κατάλοιπα παρελθόντος,αλλά παράλληλα υποδηλωνει κ σε τι κοινό απευθύνεσαι σα πωλητής.

Δηλαδή,"πωλείται λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό"
"Εχω ανάγκη άμεσα τα λεφτά"
"Η τιμή ειναι για μια εβδομαδα μετά θα ανέβει" (Αληθεια,το εχω δει κι αυτό!)
"Απεφτο"
"Ελληνικό"
"Απο ναυτικό" και
"Μόνο για γνώστες"

Είναι πιθανότερο να τα δεις σε τίποτα xt,tdm,τελειωμένους δουκες κ σκισμένα gsxr(όλα από σέρβις εννοείται) παρά σε gs1200 lc.

Κατανοεις το σκεπτικό μου ελπίζω

Προκατάληψη.

bulmont
17/01/2020, 07:15
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/01/2020, 07:26
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

Μετάφραση.
Δε μπορώ άλλο να δαγκώνω τον π@υτσο μου στο κρύο και θέλω το αιρκοντισιον μού το καλοκαίρι. Μεγαλωσα...



:p

typhoon
17/01/2020, 07:58
Σεβαστοτατον

karellen
17/01/2020, 08:24
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

Άμα σκοτώνεις το ΚΤΜ το θέλω!

ptc
17/01/2020, 09:54
"Η τιμή ειναι για μια εβδομαδα μετά θα ανέβει" (Αληθεια,το εχω δει κι αυτό!)


Πού ειναι το περιεργο; Δεν μπορεις να σκεφτεις περιπτωσεις που εχει λογικη;

buckley
17/01/2020, 09:57
Άμα σκοτώνεις το ΚΤΜ το θέλω!

Στη σειρά σου ...:bawl:

karellen
17/01/2020, 10:22
Στη σειρά σου ...:bawl:

Εσύ να πάρεις το Μοντέσα που είσαι και νεαρός.

Bowleno
17/01/2020, 10:31
Εγω πχ ψαχνω ενχ αγροτικο 4καμπινο. Δε φανταζεσαι τι κραξιμο ριχνω στους εμπορους που αλλα πουλανε και αλλα λενε. :D

4κάμπινο δεν θα βρεις ποτέ, στο εγγυώμαι :D

διπλοκάμπινο με 4 πόρτες ναι :p (στην ISUZU δούλευα)

πυξιδας990
17/01/2020, 10:39
Άμα σκοτώνεις το ΚΤΜ το θέλω!

ωπα..νατα μας

SeniorCanardo
17/01/2020, 10:51
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

Εξίσου πειστική με το "πωλείται λόγω αιμορροΐδων!" :lol:

Συνήθως οι αιτιάσεις της "πουτσ@ς" συνοδεύουν αντίστοιχες αγγελίες.

katsar
17/01/2020, 10:52
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

Μια χαρά είσαι ,δεν μασάς από τα χιόνια της Σιβηρίας ,το κατεμακι σε ζορίζει; :D

viper1
17/01/2020, 11:15
Να σας πω ρε παλληκάρια η αιτιολογία ''το πουλάω γιατί είμαι 57 χρονών και δεν μπορώ πλέον να
το κουμαντάρω'' πώς σας φαίνεται;;;;;;;;;;;

Πουλάς τα μηχανάκια σου ?:lol:

buckley
17/01/2020, 11:27
Εσύ να πάρεις πίσω το Μοντέσα που είσαι και νεαρός.

Υπάρχουν και πράγματα που δεν ξέρεις :bawl:
Για το ΚΤΜ φυσικά αστειεύομαι ,κάτι άλλα μπουρδέλα που έχει το συζητώ :smokin:

ΟΚΤΑΝΙΟ
17/01/2020, 11:45
4κάμπινο δεν θα βρεις ποτέ, στο εγγυώμαι :D




Ενα δικο το'χεις :D



(στην ISUZU δούλευα)


και τι λενε τα D Max 10ετιας? Αξιζουν?

BLiTzER
17/01/2020, 13:05
Εγώ γελάω κάθε φορά με το "μόνο σοβαρές προτάσεις". :lol: :lol: :lol: :lol:

bulmont
17/01/2020, 13:23
Μετάφραση.
Δε μπορώ άλλο να δαγκώνω τον π@υτσο μου στο κρύο και θέλω το αιρκοντισιον μού το καλοκαίρι. Μεγαλωσα...



:p

:moutza::moutza:

bulmont
17/01/2020, 13:26
Άμα σκοτώνεις το ΚΤΜ το θέλω!


Πουλάς τα μηχανάκια σου ?:lol:

Το πούλαγα όσο ήμουν Ελλάδα......

Τώρα, όταν ξαναγυρίσω, βλέπουμε.............

https://www.car.gr/25149229-ktm-adventure-1190-abs-msc

bulmont
17/01/2020, 13:27
Μια χαρά είσαι ,δεν μασάς από τα χιόνια της Σιβηρίας ,το κατεμακι σε ζορίζει; :D


Γεράσαμε ρε Νικόλα........................

typhoon
17/01/2020, 13:31
Πού ειναι το περιεργο; Δεν μπορεις να σκεφτεις περιπτωσεις που εχει λογικη;

Εχω εντελώς διαφορετικό σκεπτικό , οπότε όχι, δεν μου κάθεται ως αιτιολογία.
Η τιμή είναι αυτή
Την συζητάς ή δεν την συζητάς
Προσφορές τύπου "για μια βδομάδα γιατί βρέθηκε αντικαταστάτης" ειδικά απο την στιγμή που δεν συζητάς κιόλας για έκπτωση εξ αρχής, δείχνουν την ποιότητα του πωλητή.
Κι όπως έχουμε πει κάμποσες φορές εδώ μέσα στο μεταχειρισμένο "αγοράζεις" τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

GogosLux
17/01/2020, 14:02
Στο μεταχειρισμένο απο ιδιώτη "αγοράζεις" τον άνθρωπο και όχι το μηχανάκι.

Τι θελω να πω, αν δεις τον ανθρωπο νοικοκύρη, να τον νοιάζει, να σου εξηγεί πράγματα κλπ κλπ σημαίνει οτι εχει καποιες πιθανότητες να ειναι καλό ;)

Αλάνια, ξερολες, γρηγορους και μαγκες απλα δεν τους πλησιάζω :smokin:

Προσωπικά, πιο πολλές ερωτησεις και πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω για τον πωλητή, τις συνήθειες του σε σχεση με την μηχανη και γενικά το περίγραμμα της ζωής του που λεει ο λόγος (ποσα μηχανακια ειχε, πως τα χρησιμοποιει, κλπ) παρα για το μηχανάκι καθεαυτό.

ΠΧ, αν μαθεις οτι στενευεται οικονομικά και πουλάει ακριβο μηχάνημα ε είναι πολύ πιθανο να μην εχει κανει τα service by the book.
Αν σου πει δεν εχω χρόνο λόγω δουλειάς/παιδιών κλπ τοτε ψάχνεις να δεις αλλα πιθανα προβήματα ή αναγκες που θα σου βγάλει.

Οσα πιο πολλά μαθεις τοσο πιο καλα.

Το πιο σημαντικο ειναι να μαθεις γιατι το πουλάει!
ΠΧ Αν το πουλάει για να αλλάξει οχημα σημαίνει οτι ξέρει τι θέλει αρα μπορεί να στο περιγράψει και να σου πει τι θα πάρει.

Αυτα ολα φυσικά βοηθάνε και στο παζάρι, εμενα σε μια φαση για ενα μηχανάκι που το έδινε 10800€ μου λεει θα ερθει και αλλος να το δει το απογευμα που το θέλει.
Φαινοταν οτι το ειχε παρει πανω απο τις δυνατότητες του και δεν ηταν καλοσυντηρημένο στην εντέλλεια οποτε ήθελε κανα 1000αρικο χοντρικά για τα νορμαλ πράγματα (service λαστιχα).

Του εξήγησα την κατάσταση και του ειπα εγω δίνω 10200€, θα μου πειτε γιατι οχι 10.000€ που θα ηταν το προφανές "κόψιμο" ?
Γιατι ειμαι σίγουρος οτι 10.000€ θα έδινε ο επομενος που ελεγε οτι το ήθελε και στο κατω κατω αν κάτσει εκατσε :D

Αποτέλεσμα: το πηρα 10200€, του εκανα τα service και ενα χρονο μετα το πουλησα 11500€.

Αυτα ...................

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/01/2020, 15:01
Το πούλαγα όσο ήμουν Ελλάδα......

Τώρα, όταν ξαναγυρίσω, βλέπουμε.............

https://www.car.gr/25149229-ktm-adventure-1190-abs-msc

414331
fixed:bawl:

kostaskk
17/01/2020, 15:32
Υπάρχουν άπειροι τρόποι να εξαπατήσει καποιος. Όσο για τον ιδιοκτήτη με μια μεταβίβαση,η εξουσιοδότηση πώλησης η ότι αλλο σε συγγενή,φίλο λυνεται το θέμα. Έτσι το μοτορι που έσκιζε κάθε μέρα ο καγκουρας εσένα στο πουλάει η αδερφή,γκόμενα,παππούς,θείος αυτού ως μη πιεσμένο και με ότι παραμύθι θέλει.
Μόνο ο σωστός ελενχος τις μηχανής βοηθάει. Καθος και πληρη Γνώση για το μοντέλο.. πχ τι βλάβες βγάζει,τι βίδες φοράει,τι χρώμα υποπλαίσιο έχει κτλ. Και προσοχή σε
μικρό λεπτομέρειες.

Δλδ πρέπει να έχεις δει και να θυμάσαι ακριβος το μότο όταν βγήκε από το εργοστάσιο,να ξέρεις πως δουλευει.Όλα τα εξαρτήματα του για να παρατηρήσεις τυχόν αλλαγές,μετατροπές,επισκευές,βλαβες

Πχ όταν είχα πάει να δω ένα nsr στην Θεσσαλονίκη. Η τιμή στα υψοι. Εργοστασιακό απείραχτο έλεγε ο πωλητής. Δεν έδωσα και πολύ σημασία στην ιστορία που μου είπε. Όταν είδα στο μοτέρ 1κυλινδρο 1992 και 1κυλινδρο 1989 καθος και άλλα που δήλωναν όχι γνήσιο,μετατροπες,πειραγμα σε διάφορα,πιθανές βλάβες,μη συντήρηση για καιρό η απόφαση πάρθηκε. Φυσικά και θα ερχόταν άλλος να το δει φορτώσει ποιο αργά και κανένα παζάρι στην τιμή... Και βέβαια όλος τυχαίος ο συνταξιούχος με συνεργείο μότο που το είχε δεν είπε τίποτα για τα κυλινδρα και προσπάθησε να το παίξει άσχετος σε διάφορες ερωτήσεις μου για αυτό. Συνιθος από την αύρα και από αυτά που λέει και απαντάει καταλαβαίνεις πιθανή απατεωνια αρκετά εύκολα.

ptc
17/01/2020, 15:50
Εχω εντελώς διαφορετικό σκεπτικό , οπότε όχι, δεν μου κάθεται ως αιτιολογία.
Η τιμή είναι αυτή
Την συζητάς ή δεν την συζητάς
Προσφορές τύπου "για μια βδομάδα γιατί βρέθηκε αντικαταστάτης" ειδικά απο την στιγμή που δεν συζητάς κιόλας για έκπτωση εξ αρχής, δείχνουν την ποιότητα του πωλητή.
Κι όπως έχουμε πει κάμποσες φορές εδώ μέσα στο μεταχειρισμένο "αγοράζεις" τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Μηχανή που είναι ανεβασμένη σε αγγελία στα 7000€. Μετά από λίγες βδομάδες αλλάζει η τιμή στα 6200. "Η τιμή θα ισχύει μέχρι το τέλος του μήνα". Το παιδί έμαθε αργά ότι δεν ανανεώθηκε η αναβολή που είχε και έμπαινε φαντάρος νωρίτερα απ' ό,τι υπολόγιζε. Ήθελε να φύγει η μηχανή μέχρι να παρουσιαστεί -αν του εμένε μετά δεν είχε λόγο να τη "σκοτώσει". Πραγματική περίπτωση, το παιδί ήταν πολύ σοβαρό και η μηχανή λουλούδι. Τι σε χαλάει ακριβώς; Γιατί είναι λάθος να γράψει ότι η τιμή αυτή θα ισχύει για Χ μέρες;

BLiTzER
17/01/2020, 15:51
Τι σε χαλάει ακριβώς; Γιατί είναι λάθος να γράψει ότι η τιμή αυτή θα ισχύει για Χ μέρες;

Εγώ δεν το βρίσκω "λάθος", αλλά συνήθως σημαίνει ότι το όχημα δεν πωλείται, και η "προσωρινή" τιμή θα παραμείνει και αργότερα. Και μετά θα πέσει κι άλλο. Οπότε απλά κοροϊδευόμαστε. :p

ptc
17/01/2020, 16:02
Εγώ δεν το βρίσκω "λάθος", αλλά συνήθως σημαίνει ότι το όχημα δεν πωλείται, και η "προσωρινή" τιμή θα παραμείνει και αργότερα. Και μετά θα πέσει κι άλλο. Οπότε απλά κοροϊδευόμαστε. :p

Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.

BLiTzER
17/01/2020, 16:23
Δε διαφωνώ. Και, γενικά, σίγουρα όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ δε συμβαίνουν πάντα. Αλλά κάποια πράγματα συναντώνται ιδιαίτερα συχνά.

SeniorCanardo
17/01/2020, 16:52
Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.

Γενικά συμφωνώ, απλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το πόσο αξιολογεί χρηματικά μια μοτοσυκλέτα, τόσο ο αγοραστής, όσο και ο πωλητής και άλλο η προσπάθεια εξαπάτησης.
Ο πωλητής έχει δυνατότητα εξαπάτησης, ο αγοραστής πάλι όχι.
Μ@λακες μπορεί να είναι αμφότεροι.

Προσωπικά από τις δεκάδες παρκαρισμένες αγγελίες που είχα κατά καιρούς, μόνο μια είδα που έλεγε ότι "η τιμή ισχύει για λίγες μέρες", να ανεβαίνει μετά.

ΟΚΤΑΝΙΟ
17/01/2020, 17:15
Δλδ πρέπει να έχεις δει και να θυμάσαι ακριβος το μότο όταν βγήκε από το εργοστάσιο,να ξέρεις πως δουλευει.Όλα τα εξαρτήματα του για να παρατηρήσεις τυχόν αλλαγές,μετατροπές,επισκευές,βλαβες



Για να τα γνωριζεις ολα αυτα, πρεπει να εισσι κατοχος της μηχανης για αρκετο καιρο ;)

contes di Zante
17/01/2020, 18:18
Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.

Αυτή η πρόταση είναι η ουσία. Άν είσαι μιν@δώρος αγοραστής το πιθανότερο είναι να είσαι και απατεώνας πωλητής και το ανάποδο.
Πάντως σε όλους μας πιστέυω ότι έχουν τύχει περιπτώσεις που ενώ προκαλούν δυσπιστία δεν κρύβουν κάτι πονηρό. Όταν είχα βάλει το strada για πούλημα, σε χαμηλή τιμή γιατί δεν ήταν και σε άριστη εξωτερική εμφάνιση, κάποια στιγμή το έριξα λίγο ακόμα για τον απλό λόγο ότι είχα βρεί ακριβώς αυτό που ήθελα να αγοράσω. Οι ίδιοι που αρχικά με έπαιρναν τηλέφωνο και μου έκαναν παζάρι ήθελαν επιπλέον μείωση στην ήδη μειωμένη τιμή. Εκεί είναι που λές "ΤΙΜΗ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ" ή "ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ". Αν ο άλλος έχει μάθει να κάνει παζάρια 10%-20% δικαίωμά του όπως και δικό μου να μην παζαρεύω. Γιατί πρέπει να κατηγορούμε κάποιον που έχει ορίσει μια ακατέβατη τιμή?
Όταν από μονοκύλινδρο 600αρι πας σε 3κύλινδρο 1000αρι είναι ή όχι αλλαγή κατηγορίας? Όταν σίγουρα θα σε ρωτήσει ο αγοραστής τον λόγο που το πουλάς γιατί να μην το γράψεις στην αγγελία?
....και τελικά όταν μετά από 3 μήνες κατέβασα την αγγελία το ξαναέβαλα την επόμενη χρονιά όπου πάλι για 3 μήνες χωρίς κανέναν ουσιαστικά ενδιαφερόμενο και ξαφνικά σε ένα ΠΣΚ προκλυπτουν ΤΡΕΙΣ!!!
Του ενός μάλιστα του κόπηκε το γέλιο της Παρασκευής όταν του είπα ότι Σάββατο πάω για έλεγχο με άλλον ενδιαφερόμενο, μόνο που του κόπηκε την Δευτέρα όταν ήδη το είχα πουλήσει. Δεν έπρεπε να του πώ ότι υπήρχε και άλλος ενδιαφερόμενος όσο και αν ακουγόταν κοινότυπο?

Αυτό που πάντως δεν κατάλαβα ποτέ μου είναι πως μηχανάκια 5-6 ετών πωλούνται με μείωση 25-30%

typhoon
17/01/2020, 19:06
Όταν καποτε πουλαγα,περίμενα το σχετικό παζάρι. Όταν μου έκοψε δυο κατοστάρικα απ την τιμή,έχοντας μηχανάκι "δυσκολο" στην πώληση σκέφτηκα τα 200€ τα μαζευω,τα χιλιαρικα είναι που μου λείπουν.
Μειναμε αμφότεροι ικανοποιημένοι.

Τώρα που είμαι στην αντίπερα όχθη,του αγοραστή,ουτε εγώ καίγομαι για μηχανάκι,όποτε κρατήστε τα οι ίδιοι που τα έχετε με 2 κ 3 χιλιάδες εμφανίσεις κ οταν βρεθεί ο πωλητής με την σωστή φάτσα κ μηχανάκι που μου κάνει,ευχαρίστως να με αρμεξει κ ακατεβατα

mikes
17/01/2020, 20:03
Το πούλαγα όσο ήμουν Ελλάδα......

Τώρα, όταν ξαναγυρίσω, βλέπουμε.............

https://www.car.gr/25149229-ktm-adventure-1190-abs-msc


ωωωωωρε φιλε... και πανω που χαρηκα γιατι εχω 12μισυ ζεστα χιλιαρικακια για να παρω ενα αξιοπρεπες ον-οφ/τουρισταδικο μηχανακι,
ειδα αυτο:
Η αγγελία ισχύει μόνο για Δεκέμβριο του '19. και μου κοπηκε η φορα... δε πειραζει, αφου δε μας εκατσε θα ψαξω για κανα αλλο..








:lol: :lol: :p :p

GiorgosLa
17/01/2020, 20:48
Εδώ είναι που πουλάν οι παππούδες τα μηχανάκια τους? Θέλω να πάρω κάνα δυο.
(Μόνο σοβαρές προτάσεις) :a024::vroum:

bros 650
17/01/2020, 20:54
Αγόρασα ένα cmx rebel500 πριν λίγο καιρό του 17 με 7500 χλμ. Όταν το ρώτησα γιατί το πουλάς; καινούργιο μηχανάκι; Με είπε ότι λίγο καιρό αφού την αγόρασε έκανε εγχείρηση προστάτη και δεν μπορεί να καβαλήσει μετά από λίγο καιρό ανέβασε στο φατσαμπουκ φωτό με ένα fazer . Επειδή τον είδα μετά τον ρώτησα πώς και το αγόρασε αφού δεν .... Και με είπε ότι ήταν ευκαιρία από γνωστο καλή τιμή καλό μηχανάκι και το άρπαξε. Πολλοί που το πουλάνε το μηχανάκι μετά το μετανιώνουν και ψάχνουν κάτι άλλο γιατί τους λείπει η αίσθηση του να έχεις μηχανή.
Πάντως όταν εγώ πούλησα το μπροσακι μου σε έναν ο μηχανικός του μόλις το είδε έπαθε πλάκα με το πόσο καλή κατάσταση ήταν και το παλικάρι ούτε καν με ρώτησε για καλύτερη τιμή αν γίνεται το πήρε στα λεφτά που το ζητούσα και αμέσως. Η αγγελία μου ήταν ένα χρόνο περίπου ξεκίνησα από αρκετά ψηλά σιγά σιγά κατέβηκα μέχρι το κατώτατο όριο μου και σταμάτησα εκεί περιμένοντας τον αγοραστή που θα έδινε τα λεφτά που ηθελα. Υπάρχουν ευκαιρίες αλλά χρειάζεται υπομονή να μην βιάζεσαι και να έχεις τα λεφτά έτοιμα όταν θέλεις να αγοράσεις και την ίδια υπόμονη να μην βιάζεσαι και να είσαι αντικειμενικος και λογικός στην τιμή που ζητάς όταν είσαι πωλητης

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/01/2020, 22:38
Τώρα πού το λέμε. Ρε παιδιά θυμάστε κάποιο μέλος από εδώ μέσα που ανέβαζε τά μοτορια τού (Σχετικά παλιά μηχανάκια)σε εξωφρενικές τιμές?Τί έγινε?Άραγε τά πούλησε?

BLiTzER
17/01/2020, 23:43
Γιατί όχι; Πάντα υπάρχει κάποιος πιο ηλίθιος από σένα.

typhoon
18/01/2020, 08:31
Αχαχαχα!
Σίγουρα θα βρέθηκε θυμ....εεεε αγοραστής. Όπως κ για το δευτερο μπρδλο που περιγράφω στην αρχή με τα κατεβασμένα χλμ...θα βρεθεί μλκς.
Άλλωστε ολοκαίνουργιο με 2.200χλμ κ φρεσκοβαμμενο για αισθητικους λόγους,είναι ευκαιρία

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/01/2020, 08:46
Γιατί όχι; Πάντα υπάρχει κάποιος πιο ηλίθιος από σένα.

Και δυστυχώς ο ηλίθιος με λεφτά για πέταμα είναι διπλά ηλίθιος :look:

Lioulios
18/01/2020, 23:51
Για οτι υπαρχει προς πωληση, παντα υπαρχει καπου ,καποιος που το παιρνει.
Το θεμα ειναι να γινει κονε.

headbanger
19/01/2020, 04:44
να πω την κακία μου, τα χιλιόμετρα που βλέπω στις ελληνικές μοτοσυκλέτες είναι αστεία. αυτό συνεπάγεται ασυνεπή συντήρηση και καγορίλα στην οδήγηση.
μηχανάκια στις μεγάλες κατηγορίες με λιγότερα από 5.000χλμ ανά έτος στην ουσία κάθονται. άρα όλοι τα σπάνε όταν είναι ακόμα κρύα, δεν τα συντηρούν ποτέ κτλπ κτλπ.

για πλάκα έριξα μια ματιά και έιδα μοτοσυκλέτες 5ετίας με 20.000 χλμ. αστεία πράγματα δλδ για να βγάζουν προβλήματα με φλάτζες κτλπ.
ρε μάγκες το κοροιδεύετε το χαρ χαρλεη αλλά τόσα βάζει σε 1 μήνα με 1 αλλαγή λαδιών. :smokin:

Καλά για την ειλικρίνεια των είτε των εμπόρων είτε των ιδιωτών άστα να πάνε. Ο λόγος που οι μοτοσυκλέτες που αγοράζω πλέον είναι ζελατίνα για να ξέρω τι μου γίνεται. μην μείνω στην μέση του πουθενά καμιά 8 χιλιάδες χλμ από το σπίτι

ΟΚΤΑΝΙΟ
19/01/2020, 09:57
να πω την κακία μου, τα χιλιόμετρα που βλέπω στις ελληνικές μοτοσυκλέτες είναι αστεία.


Το ότι προ κρίσης ο κάθε κανένας πήγαινε Τράπεζα κ σε 2 λεπτά έπαιρνε 15 χιλιάρικα για να αγορασει ένα 1000ρι επειδή ήταν της μόδας, και το κυκλοφορούσε μόνο Σάββατο με λιακαδα και πρόβλεψη ηλιοφάνειας για τα επόμενα 4 χρονια?

Ε αυτός ούτε θα γράψει χιλιόμετρα, αλλά ούτε κ θα το συντηρήσει όπως πρέπει, γιατί εξαρχής δε θα έπρεπε να έχει τέτοια μηχανη

gjp
07/02/2020, 21:55
για τους αστειους αγοραστες δεν βλεπω σχολιο ,οταν ειχα βαλει αγγελια ενα 750 κ8 να δεις τι ειχα ακουσει

BLiTzER
07/02/2020, 22:04
Ο λόγος που οι μοτοσυκλέτες που αγοράζω πλέον είναι ζελατίνα για να ξέρω τι μου γίνεται. μην μείνω στην μέση του πουθενά καμιά 8 χιλιάδες χλμ από το σπίτι

No offence, αλλά ο λόγος που οι μοτοσικλέτες που αγοράζεις πλέον είναι ζελατίνα είναι ότι έχεις λεφτά. :p Δεν είναι ότι όλοι εμείς οι υπόλοιποι φτιαχνόμαστε με μεταχειρισμένα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
08/02/2020, 00:24
Μια φορά πήρα κούτα μηχανή (2004, R1) κ όταν τη πουλησαμερα από 3 χρόνια έχασα10 χιλιάρικα... Πότε κΣανα καινούριο, μονο μεταχειρω μετα απο πολυ πΣακΣιμο (Η αν ξέρεις τον ιδιοκτήτη)

teogtp
08/02/2020, 08:34
για τους αστειους αγοραστες δεν βλεπω σχολιο ,οταν ειχα βαλει αγγελια ενα 750 κ8 να δεις τι ειχα ακουσει

"Φηλαι το κάννης τραμπα με κρηπτον, πεντακοσσα εβρω και ένα κουτί τικ τακ γεύση μπανάνα;"

typhoon
08/02/2020, 11:32
Για τους πυροβολημενους αγοραστες είναι αλλουνού παπά...

Εδώ αγοραστης είμαι εγώ.
Συνεχίζοντας την αναζήτηση μου, αφού είδα κ αποειδα με τις χαμηλές τιμές της κατηγορίας που ψάχνω, βάζω αγγελία ζήτησης.
Το θέλω άριστο, σερβισαρισμενο δίνω τόσα άμεσα.
Δε παίρνω τηλ να ενοχλώ κ να κανω παζάρια. Όποιος θέλει κ πληρεί αυτά που ζητάω ας καλέσει.
Την επόμενη ημέρα σκάει μηνυμα. Στην αγγελία του ήταν 1000€ πάνω απ ότι διέθετα. Μιλάμε στο τηλ, μου λέει μέσες ακρες άριστο, καίγομαι για μετρητά όμως, περιμένω παιδί.
Το μηχανάκι βόρεια Ελλάδα να μην μπορώ να πάω άμεσα να το δω..
Στείλε άδεια να κοιτάξω πλαίσιο.

Ρωτάω ασφαλιστή για την πινακίδα. Μου λέει προσωπικά δεδομένα... Δεν μπορώ να δω τίποτα πλέον.

Πάω αντιπροσωπεία
Όντως ήταν φουλ σέρβις σε αντιπροσωπεία, με τις ανακλησεις του με τα όλα του...
Βέβαια όλα από τον προηγούμενο κάτοχο μόνο...
Ο τωρινός μια που το είχε πάρει το περασμένο Οκτώβρη, μια που το πουλούσε 3 μήνες μετά. Ή πολύ σοβαρος σαν υποψήφιος πατέρας ή...
Εν τω μεταξύ η μηχανή είχε περάσει ήδη τα χλμ του μεγάλου σέρβις της.
Δεν το είχε κάνει...

Ρωτάω τιμές αντιπροσωπείας, γιατί ήθελε κ βαλβίδες σ αυτά τα χλμ. Λάδια, νερά, υγρά, σφιξηματα, εγκέφαλοι κ ότι άλλο.
700€χωρίς να υπολογίζεις αναλώσιμα (λάστιχα, αλυσιδογραναζα, γλιστρες, Ρουλεμάν, τακάκια που υπολογίζονται περι τα 1000€ με τα εργατικά)

Δεν του κάνω καν παζάρι...
Ευχαριστώ φίλε, δεν ενδιαφέρομαι πλέον.

Κ να σκεφτείς ότι μέχρι στιγμής, φάνηκε ο πιο σοβαρός απ όλους που έχω δει ως τώρα.

Parking
08/02/2020, 13:26
Όταν μπαίνεις στο καρ τσεκάρεις τις παρακάτω επιλογές....

-χλμ από 50
-τιμή από 50
-ιδιώτες μόνο

Εκτός αν θες να το διασκεδάσεις ακούγοντας ιστορίες με δράκους
Δεν ξέρω αν έχουν ιντερνετ στη φυλακή και διασκεδάζουν μα αυτά
αλλά πρέπει να είναι ένας καλός τρόπος να σκοτώνεις την ώρα σου !

gjp
08/02/2020, 15:37
"Φηλαι το κάννης τραμπα με κρηπτον, πεντακοσσα εβρω και ένα κουτί τικ τακ γεύση μπανάνα;"

καπως ετσι,θυμαμαι μια τυπισα που με πηρε και μου λεει για να μην τα πολυλογω να μου δωσει 1000 ευρω προκαταβολη και τα υπολοιπα σε δοσεις και ηθελε να παω και στην περιοχη της για να το δει
Μεχρι και αυτος που το αγορασε τελικα και ειχε δει προηγουμένας φωτο στο car , ειχαμε μιλησει τηλεφωνικα πριν παει σε συμεργειο της επιλογης του και συμφωνησαμε για ακατεβατη τιμη αν ειναι στην κατασταση που περιεγραφα το μηχανακι,αφου πηρα τα απαιτουμενα μπραβο απο τον μηχανικο του ξεκινησε παζαρι μετα τοτσεκαρισμα για 500
ευρωπουλα κατω με την αιτιολογια οτι το μηχανακι ηταν 9ετιας

gjp
08/02/2020, 15:47
Μια φορά πήρα κούτα μηχανή (2004, R1) κ όταν τη πουλησαμερα από 3 χρόνια έχασα10 χιλιάρικα... Πότε κΣανα καινούριο, μονο μεταχειρω μετα απο πολυ πΣακΣιμο (Η αν ξέρεις τον ιδιοκτήτη)

αμα βρεις μεταχειρισμενο 1000αρι ss σε αποδεκτη κατασταση ελα να μου πεις( με λογικη για την ηλικια του τιμη)

doctor_john
08/02/2020, 16:52
Δεν αυτοαναιρείσαι με αυτό που λες;
τι σημαίνει σε αποδεκτή κατάσταση και ποιός οριζει την "λογική" με την οποία θα κοστολογηθεί με βάση την ηλικία του;

για παράδειγμα: μοντέλο του '10 που κόστισε 17000ε, το βρίσκεις με 90000χλμ, τυπικά συντηρημένο σε φάση να το λές προσεγμένο, ποιά είναι η λογική τιμή;

gjp
08/02/2020, 18:45
Δεν αυτοαναιρείσαι με αυτό που λες;
τι σημαίνει σε αποδεκτή κατάσταση και ποιός οριζει την "λογική" με την οποία θα κοστολογηθεί με βάση την ηλικία του;

για παράδειγμα: μοντέλο του '10 που κόστισε 17000ε, το βρίσκεις με 90000χλμ, τυπικά συντηρημένο σε φάση να το λές προσεγμένο, ποιά είναι η λογική τιμή;

αποδεκτη κατασταση για εμενα παντα , ειναι αυτο που βλεπεις με 21000 km στα 6000 ευρω οταν το ειχα αγορασει το 2018 χωρις καμια γρατζουνια, καινουργια λαστιχα ,τακακια κλπ κλπ

90 000km για ss ειναι παρααα πολλα απλα πας σε αλλο

doctor_john
08/02/2020, 19:24
Φίλε μου τι σε ρώτησα;
Μου δείχνεις ένα suzuki χωρίς να αναφέρεις τίποτα άλλο και πρέπει να ξέρω ποιό είναι και πόσο είχε καινούριο;
Το συγκεκριμένο μάλιστα που το πιθανότερο είναι να ήταν κατα παραγγελία; πως θα κάνουμε κουβέντα; :D

ενιγουεϊ, έστω ότι ο πύραυλος είχε καινούριο 16000ε και εσύ στην πενταετία το πήρες στο 1/3.
Αν το πωλούσες σήμερα, με τα χλμ που έχεις προσθέσει και στην ίδια κατάσταση, πόσο θα το κοστολογούσες;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2020, 22:26
Παίρνω ένα αντβεντουρ 640 καινούργιο το 2006.Δυστυχώς εδώ Κρήτη δεν υπήρχε να το κάνω τεστ ντραιβ.Δεδομενου ότι έχω ένα τιντιεμ για Ταξίδια και μια άστρα για την πόλη θέλω και ένα εκδρομικο εντουρο...Το παίρνω λοιπόν 9.800€Το στρωνω σε ένα μήνα και καταλαβαίνω ότι δεν μου κάνει...Αποφασίζω να το πουλήσω.
Το πήρα 9.800€Μηχανάκι με 1100 χλμ ενος μήνα.
Το πούλησα 7.800€

Αυτό όσο αφορά τον αποπάνω διάλογο...

doctor_john
08/02/2020, 22:37
Άσε να μας απαντήσει ο φίλος και βλέπουμε.

gjp
09/02/2020, 18:14
απλη παραθεση γεγονοτων

gsxr750k8 αγορασμενο καινουργιο το μαρτιο του 2009 10800 ευρω

κατασταση βιτρινας (με εξτρα αξιας 1000 + ευρω ) χωρις την παραμικρη γρατζουνια και 21000 km το αγορασα 6000 ευρω μαρτιο του 2018

εκανα 2500 km και το πουλησα ενα χρονο μετασε ιδια κατασταση (3/2019) 5700 ευρω για να αγορασω το 1000R του 2019

την τιμη δεν την καθοριζω εγω αλλα η μεση τιμη πωλησης αντιστοιχων μοτο σε διαφορα site η κατασταση και τα αξεσουαρ που φοραει το μηχανακι

Η συζήτηση οπως την ξεκινησε ο typhoon αφορα τα χρεπια που πουλουσαν ως μεταχειρισμενα χρεπια που εβλεπα και εγω οταν εψαχνα μηχανακια
Ειναι ευκολονόητο για παραδειγμα οτι το 1000R
του 2019 που εχει 20 χιλιαρικα αμα το πουλησω σε λιγους μηνες θα εχει χασει 3-4 η και περισσοτερα χιλιαρικα

ΟΚΤΑΝΙΟ
09/02/2020, 19:00
αμα βρεις μεταχειρισμενο 1000αρι ss σε αποδεκτη κατασταση ελα να μου πεις( με λογικη για την ηλικια του τιμη)


R1 2005 με 13.000 χλμ, απεφτο, ακαφτο, 3500...
Που να έρθω είπαμε?

gjp
09/02/2020, 19:18
R1 2005 με 13.000 χλμ, απεφτο, ακαφτο, 3500...
Που να έρθω είπαμε?

θα σε εχω στα υποψιν στην επομενη αγορα

ΟΚΤΑΝΙΟ
09/02/2020, 20:39
Άστα, αν το έπαιρνα εγώ, θα μου το έδινε 3 χιλιάρικα. Αλλά εκείνη τη στιγμή είχα αλλά έξοδα :(