PDA

View Full Version : Τάπες τεπόζιτου βενζίνης και μετατροπές τους



doctor_john
20/01/2020, 18:57
Έχω σύγχρονη τάπα διαθέσιμη και ξεκίνησα να την περιεργάζομαι για το πως θα μπορούσε
να μπεί σε τεπόζιτο ZRX (όμοιο με ΖΧ6 R κ.λπ.).

Πέρα από ένα ποδαράκι που έχει στον περιμετρικό δακτύλιο και πρέπει να ξυριστεί, έχει το μοχλικό
που στηρίζεται η τάπα για να σηκωθεί στο όριο της περιμέτρου με αποτέλεσμα να χρειάζεται
να δημιουργήσω κοίλωμα στο τεπόζιτο για να την δεχθεί.

Το δύσκολο είναι πως η "σύγχρονη" έχει 112mm διάμετρο ενώ η του ZRX 117mm με αποτέλεσμα
ακόμα και αν την εγκαθιστούσα να έπρεπε να βρώ λύση για τα 2,5 mm που αφήνει κενά.

Με ενδιαφέρουν και τάπες με συμβατές βάσεις αλλά με αρκετά διαφορετικό ύφος, όπως για παράδειγμα
των αυτοκινήτων από τα 60ς που δεν είχαν πορτάκι κ.λπ. Απλά προσπαθώ να αποφύγω να κόψω και τον
λαιμό εισόδου και να τον προσαρμώσω στο τεπόζιτο.

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει μια ιδέα θα μου είναι χρήσιμη γιατί έχω κολλήσει.
Επίσης όποιος έχει υπόψιν κάποια τάπα που του άρεσε πολύ, οποιασδήποτε εποχής αλλα με κλειδί
ας την ποστάρει να δούμε που μπορεί να οδηγηθώ.

buckley
21/01/2020, 05:30
Έχω σύγχρονη τάπα διαθέσιμη και ξεκίνησα να την περιεργάζομαι για το πως θα μπορούσε
να μπεί σε τεπόζιτο ZRX (όμοιο με ΖΧ6 R κ.λπ.).

Πέρα από ένα ποδαράκι που έχει στον περιμετρικό δακτύλιο και πρέπει να ξυριστεί, έχει το μοχλικό
που στηρίζεται η τάπα για να σηκωθεί στο όριο της περιμέτρου με αποτέλεσμα να χρειάζεται
να δημιουργήσω κοίλωμα στο τεπόζιτο για να την δεχθεί.

Το δύσκολο είναι πως η "σύγχρονη" έχει 112mm διάμετρο ενώ η του ZRX 117mm με αποτέλεσμα
ακόμα και αν την εγκαθιστούσα να έπρεπε να βρώ λύση για τα 2,5 mm που αφήνει κενά.

Με ενδιαφέρουν και τάπες με συμβατές βάσεις αλλά με αρκετά διαφορετικό ύφος, όπως για παράδειγμα
των αυτοκινήτων από τα 60ς που δεν είχαν πορτάκι κ.λπ. Απλά προσπαθώ να αποφύγω να κόψω και τον
λαιμό εισόδου και να τον προσαρμώσω στο τεπόζιτο.

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει μια ιδέα θα μου είναι χρήσιμη γιατί έχω κολλήσει.
Επίσης όποιος έχει υπόψιν κάποια τάπα που του άρεσε πολύ, οποιασδήποτε εποχής αλλα με κλειδί
ας την ποστάρει να δούμε που μπορεί να οδηγηθώ.

Τρέμω όταν το σκέφτομαι :bawl:
:p

buckley
21/01/2020, 05:37
Έλα σου βρήκα, απλά παίζει να ναι ακριβότερη από το τεπόζιτο :cry:
414391

I-want-a-moto
21/01/2020, 09:28
Επειδη το θεμα μου φαινεται ενδιαφερον και θα ηθελα να το παρακολουθησω-συμμετασχω θα μπορουσες να βγαλεις δυο φωτο την μαμα ταπα αλλα και αυτη που έχεις και επεξεργάζεσαι?

doctor_john
21/01/2020, 09:28
Μην τρέμεις, όταν αποφασίζει ένας είναι ασφαλέστερα τα πράγματα.
Πολύ ωραία αυτή, βάζει το λιθαράκι της στην διαχείρηση της εμφάνισης. Το cb 350 είχε μια σε αυτό το ύφος
αλλά πρεσαριστή..

Είδα και των KZ με αφορμή αυτού του τύπου... πρέπει να μεταφέρω και τον λαιμό όμως..

414392

θα δούμε, η μελέτη δεν πάει χαμένη :a01:

doctor_john
21/01/2020, 09:41
Επειδη το θεμα μου φαινεται ενδιαφερον και θα ηθελα να το παρακολουθησω-συμμετασχω θα μπορουσες να βγαλεις δυο φωτο την μαμα ταπα αλλα και αυτη που έχεις και επεξεργάζεσαι?

δατς δε σπιριτ!

αυτή είναι η διαθέσιμη "σύγχρονη":
414393


και του zrx, κάποιες suzuki είναι πολύ πιο καλοβαλμένες
αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για το μέγεθος τους..

414394