PDA

View Full Version : Και τώρα τι;



StratosP
21/01/2020, 19:32
Καλησπέρα σε όλους

Νέος στο φόρουμ και ήρθε η ώρα μου να κοιτάξω για μηχανή χωρίς όμως να έχω καταλήξει κάπου ακόμη. Γι'αρχή είμαι 24, οδηγώ από τα 16 50αρι παπάκι,το οποίο μετά από κάποια χρόνια έκανα 125 ενώ έχω ανέβει και σε xr (που είναι πιο ψηλή) αλλά και σε gsr600 (με την οποία έδωσα για το δίπλωμα με σχετική άνεση)
Σιγά σιγά μπήκε η ιδέα ότι πρέπει να ανέβω κατηγορία και από τότε έχω φάει τα ρεπό μου στο car και σε τηλέφωνα για πληροφορίες.

Στην αρχή το μυαλό μου πήγε σε 600αρα και πιο συγκεκριμένα στο fazer και στο δοκιμασμένο κατά κάποιο τρόπο gsr αλλά λίγο τα 100 τους άλογα (τεράστια διαφορά από το ταλαιπωρημένο παπάκι) και λίγο τα έξοδα συντήρησης με τράβηξαν μακριά.Οπότε άρχισα να κοιτάζω κάτι ενδιάμεσα 250 ως 400. Και τώρα έρχεται η ερώτηση. Τι κοιτάμε και γιατί;;

Δεν είμαι άνθρωπος που θα ψάξει που τελικιάζει η κάθε μηχανή, περισσότερο σκέφτομαι την οδηγική της συμπεριφορά καθώς προορίζεται για χρήση κυρίως μέσα στην Αθήνα.Έξτρα πληροφορία που περιορίζει κάπως τις επιλογές είναι ότι είμαι 1.90 και μπατζετ 3-5κ

Από επιλογές μέχρι τώρα έχω Er6, Xj9, duke 390,mt-03,cbf. Επίσης Strom και Versys πιστεύετε ότι για καθημερινή χρήση στην Αθήνα αξίζουν; Και τέλος λόγω ύψους αξίζει να κοιτάξω κάτι σε στυλ Ninja,Cbr?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

panavour
21/01/2020, 19:46
versys 300 KAINOYΡΓΙΟ ή ελαφρα μτχ.γιατι εισαι ψηλο παιδι.

lleonidas
21/01/2020, 20:05
Καλωσόρισες στο forum, Στράτο!
Το ύψος σου δε σε περιορίζει απαραίτητα, αρκεί να νιώσεις άνετα και να βολευτείς πάνω σε μια μοτοσυκλέτα.
Προτείνω Honda CB 500X, αξιοπρεπέστατο μηχάνημα για τη χρήση που θέλεις να κάνεις.
Από τα δίτροχα της λίστας σου, θα κοιτούσα ΜΤ-03 ή ακόμα καλύτερα ΜΤ-07.
Τα ss-άκια για τα οποία ρωτάς, δεν τα προτείνω διότι μπορεί όντως να σου φανούν κάπως άβολα ως πρώτη ''μεγάλη'' μοτοσυκλέτα.

TKM
21/01/2020, 20:27
...και μπατζετ 3-5κ



Καλώς ήρθες! 3 από 5 χιλιάρικα στο μπάτζετ είναι τεράστια διαφορά ως προς το τι μπορείς να βρεις σε μεταχειρισμένο ή και σε καινούριο! Καταστάλαξε στο πόσα θέλεις να ξοδέψεις λοιπόν! Σου προτείνω τη Benelli BN 302 πάντως: και μέσα στο μπάτζετ που αναφέρεις είναι και ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ θα την πάρεις και καλή μοτοσυκλέτα είναι και οικονομική είναι και στην ενδιάμεση κατηγορία που κοιτάς επίσης! Έχοντας και εγώ Benelli (BN 251) μπορώ να σου πω ότι στα 4.500 χιλιόμετρα που έχω κάνει, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ως τώρα - ξέρω ότι γράφω λες και είμαι... διαφημιστής της Benelli αλλά την αλήθεια λέω! :)

Panos76
21/01/2020, 20:53
Καλωσόρισες και από εμένα!

Παίρνουμε ως παραδοχή ότι ανεξαρτήτως των προτάσεων και αφού κάνεις σορτ λιστ, θα ανέβεις τουλάχιστον στατικά ώστε να δεις τι κ πως.

Πχ το duke θεωρώ ότι θα το βρεις μαζεμένο πολύ για το ύψος σου. Μπορεί όμως και να σου αρέσει.

Για ονοφοειδες πιστεύω από τα συμφραζόμενα ο τι δεν ψήνεσαι.

Θα κοιτούσα για cbr 500r ή κάτι παρόμοιο.

Είναι η χρυσή τομή cc για την περίπτωσή σου.