PDA

View Full Version : Μπουζόκλειδο



geo10
27/01/2020, 17:27
Μετά από καμιά εικοσαριά χρήσεις κλειδιού με ενσωματωμένη μανέλα της Force, η μπίλια που κρατά το μπουζί παρέδωσε το πνεύμα (άνοιξε το έλασμα μάλλον που την πιέζει) οπότε ουσιαστικά το παρακάτω υπερσύστημα είναι άχρηστο:
https://www.forcetools-kepmar.eu/epages/457210838.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/457210838/Products/%22Force%20Magnetische%20kniegewricht%20bougiesleutel%203/8%22%22%22/SubProducts/%22FOR%20807330016UM%2016mm%22

Είχα διαλέξει αυτό επειδή στο πάνω μέρος της ενσωματωμένης προέκτασης έχει καρέ 3/8, όπου -βγάζοντας τη μανέλα- βάζω το ροπόκλειδο.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε επώνυμο εργαλείο (πχ Facom, Gedore) που να έχει όμως ΚΑΙ με καρέ στο πάνω μέρος της μανέλας για να μπαίνει το ροπόκλειδο;
Ή να κοιτάξω για μεμονωμένο καρυδάκι για μπουζί + προέκταση + σπαστό σε 3/8;

Επίσης ποιός μηχανισμός συγκράτησης είναι καλύτερος; με λάστιχο; με κλίπ-μπίλια; με μαγνήτη; υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ο μαγνήτης και να πέσει τίποτε κάπου που δεν πρέπει;
Ελάχιστο μήκος που με ενδιαφέρει είναι τα 300mm (όχι πάνω από 400mm όμως) για μπουζί 16mm.
Ευχαριστώ! :)

JNP
27/01/2020, 18:34
Ίδιο πρόβλημα είχα με άλλο μπουζοκαρυδακι και βάζοντας του εσωτερικό λαστιχενιο δαχτυλίδι έγινε μάχιμο. Για πάλεψε το λίγο...
Αν έπαιρνα καινούργιο θα ήταν με μαγνήτη.

o_gavros
27/01/2020, 19:55
δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το Τ εργαλείο που έβαλες πως ακριβως μπορεί να χωθεί σε καρέ καστανιας,αλλά διαπιστώνω ότι το κλασικό σπαστό που έχουν συνήθως στο αρχικό σετ εργαλίων τα μηχανάκια είναι το πλέον ενδεδειγμενο.
Προσωπικά προτιμώ να έχει λάστιχο που βεντουζάρει πάνω στο μπουζί, αλλά δεν έχω δοκιμάσει με μαγνήτη για να εχω αποψη.

Bowleno
27/01/2020, 20:47
Περίμενε να μπει το αφεντικό των εργαλείωνΕ να σΕ πει...:D

Daaaaaaz! Πελατεία πλάκωσε!:lol:

toyar
27/01/2020, 21:09
γιατι εξειδικευμενο εργαλειο μονο για μπουζι;
αν εχεις συλλογη καρυδακια 1/2 δεν σου φτιαχνει τετοιο;
αν το ροποκλειδο σου δεν ταιριαζει με τη συλλογη σου υπαρχει ανταπτορας 3/8 σε 1/2

stefanos
27/01/2020, 21:23
Ή να κοιτάξω για μεμονωμένο καρυδάκι για μπουζί + προέκταση + σπαστό σε 3/8;

Επίσης ποιός μηχανισμός συγκράτησης είναι καλύτερος; με λάστιχο; με κλίπ-μπίλια; με μαγνήτη; υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ο μαγνήτης και να πέσει τίποτε κάπου που δεν πρέπει;
Ελάχιστο μήκος που με ενδιαφέρει είναι τα 300mm (όχι πάνω από 400mm όμως) για μπουζί 16mm.
Ευχαριστώ! :)

Εγώ έχω τα κλασικά καρυδάκια με λάστιχο, και την μεγάλη προέκταση.
Οτι έχει μαγνήτη το αποφεύγω γιατί μαζεύει ότι γρέζι υπάρχει ένα γύρω.
Ουσιαστικά έχουν αχρηστευτεί οι μισοί μου αντάπτωρες για μύτες με τα άθλια μαγνητάκια που έχουν πάνω.

JNP
27/01/2020, 21:29
δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το Τ εργαλείο που έβαλες πως ακριβως μπορεί να χωθεί σε καρέ καστανιας,

Στην επάνω μεριά του ταυ υπάρχει θηλυκια υποδοχή 3/8" που στη φωτο δεν φαίνεται.

viper1
27/01/2020, 21:46
Υπαρχει βαθύ καρυδακι με εσωτερικό ελασμα για μπουζι και βάζεις έναν αντάπτορα με μια προέκταση και κουμπωνεις το ροποκλειδο

geo10
27/01/2020, 22:22
@JNP έχεις δίκιο θα το δοκιμάσω με εσωτερικό λαστιχενιο δαχτυλίδι μπας και το σώσω το εργαλείο, κάποιος θα πουλάει Σπ. Πάτση τέτοιο λάστιχο φαντάζομαι

@o_gavros είναι για χρήση σε αυτοκίνητο αυτό. Ο JNP το περιέγραψε καλά. Στην επάνω μεριά του ταυ υπάρχει θηλυκια υποδοχή 3/8" που στη φωτο δεν φαίνεται

@Bowleno φαντάζομαι θα έλθει όπου νάναι!

@toyar χρειάζεται βαθύ καρυδάκι με κάποιο τύπο συγκράτησης του μπουζί για να το κρατά στο βάλε-βγάλε στο μπλοκ της μηχανής. Το 3/8 είναι πιο βολικό λόγω μεγέθους (αν κατάλαβα καλά την ερώτηση)

@stefanos αυτό που λες με το μαγνήτη δεν το είχα σκεφτεί. Είναι πρακτικό σύστημα πάντως, φτάνει να είναι αξιόπιστο.

@viper1 κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ. Καρυδάκι ειδικό και μετά πολύσπαστο και προέκταση

JNP
27/01/2020, 23:47
Εγώ έφτιαξα το λαστιχενιο δακτυλίδι κόβοντας κομμάτι από μονωτική σωλήνα για σωληνώσεις ζεστού νερού εξωτερικών χωρων.Το κόλλησα μέσα με κυανοακριλικη κόλλα.

Road Pirat
28/01/2020, 10:49
Koken καριδάκι με μπρούτζο μέσα και έλασμα για να κρατάει το μπουζί, το καλύτερο που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Από πανό έχει 1/2 υποδοχή, υπάρχει και σε 3/8, επίσης έχει και εξάγωνο για να βάλεις κλειδί σε στενά σημεία. Θα ανεβάσω το βράδυ φωτογραφία

JNP
28/01/2020, 19:29
Η ροπή που αναφέρεις ειναι για τα μεγάλα μπουζί, πχ για το SR500 ενώ το Hornet 900 που έχει τα πιο μικρά θέλει 12Nm.
http://www.ngk-sparkplugs.jp/english/techinfo/qa/q18/index.html

Δίκιο έχεις, εγώ έγραψα επηρεασμένος από 16χιλ μπουζί αυτοκινήτου.
Αλλά και για τα 12Νm ένα ροποκλειδο 8-50Νm 3/8" σε καλύπτει.

Road Pirat
30/01/2020, 00:17
Οι φωτογραφίες που χρωσταγα
414665
414666
414667

daz
31/01/2020, 23:08
Τα μνμτα περι τοποθέτησης πήγαν στα τεχνικά.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158115

geo10
01/02/2020, 20:49
Πήρα τελικά ένα ko-ken με κλιπ όπως το παραπάνω και ένα Carolus με μαγνήτη. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :)

BUZZ
27/02/2021, 19:14
Τις προάλλες πήγα να αλλάξω μπουζί σε ένα clio με μπουζοκαρυδακι σε 1/2 ιντζα και δε πέρναγε. Τώρα δλδ τα έχουνε κάνει να θέλουνε 3/8?

Εσείς γενικά για μπουζί δουλεύετε 3/8 η μισή ιντζα

geo10
27/02/2021, 20:57
Μήπως το εν λόγω clio έχει τα στενά μπουζί που είναι 14mm; Αυτά (edit: τα μπουζοκαρυδάκια) βγαίνουν σε 3/8 καρέ.

daz
27/02/2021, 21:09
Τις προάλλες πήγα να αλλάξω μπουζί σε ένα clio με μπουζοκαρυδακι σε 1/2 ιντζα και δε πέρναγε. Τώρα δλδ τα έχουνε κάνει να θέλουνε 3/8?

Εσείς γενικά για μπουζί δουλεύετε 3/8 η μισή ιντζα

Όχι δε τα έχουν κάνει να θέλουν 3/8. Μια χαρά δουλεύει και η μισή ίντσα, το μόνο που αλλάζει είναι το καρέ. Το πάχος που έχει το καρυδάκι είναι ίδιο και στα δυο μεγέθη.

Τι μάρκα ήταν το καρυδάκι σου? Και πόσο παλιό είναι?
Τα καρυδάκια για μπουζί ειναι πιο λεπτά απ' τα μακριά καρυδάκια. Εχουν πιο λεπτά τοιχώματα και μικρότερη διάμετρο.

BUZZ
28/02/2021, 06:53
Το καρυδάκι ήταν force 10ετιας και μάλιστα από αυτά που έχουν το λάστιχο όχι μαγνήτη. Άρα λοιπόν κρατάω τη μισή ιντζα και απλά παίρνω σετ μπουζο καρυδακια για μισή ιντζα όσο πιο λεπτά βρω.

Και ναι φίλε geo 10 από ότι κατάλαβα μετά ήθελε 14αρι μπουζοκαρυδακι

daz
28/02/2021, 10:08
Το καρυδάκι ήταν force 10ετιας και μάλιστα από αυτά που έχουν το λάστιχο όχι μαγνήτη. Άρα λοιπόν κρατάω τη μισή ιντζα και απλά παίρνω σετ μπουζο καρυδακια για μισή ιντζα όσο πιο λεπτά βρω.

Και ναι φίλε geo 10 από ότι κατάλαβα μετά ήθελε 14αρι μπουζοκαρυδακι

Να μη πάρεις τίποτα μια χαρά είναι καρυδάκι που έχεις. 10ετίας δεν είναι τόσο παλιό και αν θα βρεις πιο λεπτό θα έχει πολύ μκρή διαφορά.

Πάρε μόνο ένα 14αρι που χρειάζεσαι.

JNP
28/02/2021, 14:14
Τις προάλλες πήγα να αλλάξω μπουζί σε ένα clio με μπουζοκαρυδακι σε 1/2 ιντζα και δε πέρναγε. Τώρα δλδ τα έχουνε κάνει να θέλουνε 3/8?

Εσείς γενικά για μπουζί δουλεύετε 3/8 η μισή ιντζα

425962
Αυτά είναι τα μπουζοκαρυδάκια που έχω εδώ και 40 χρόνια. Αριστερά Husky USA 1/2" 21χιλ για εξωλέμβιες δίχρονες. Στη μέση SEK JAPAN 1/2" 16χιλ με τον ανταπτορα το δουλεύω με το ροποκλειδο 3/8" 8-50Nm. Δεξιά Force 3/8" 16χιλ.Απο κάτω το no name ηταν παντα μεσα στην εργαλειοθήκη του αυτοκινήτου με ένα σετ μπουζί που ποτέ δεν χρειάστηκε.Όλα με λάστιχο εσωτερικα.
Τα δύο 16αρια μπουζοκαρυδακια παρόλο που δέχονται άλλο καρέ έχουν εξωτερική διαμετρο την ίδια.

leftos
28/02/2021, 16:51
Στο yaris 2009 εχει όντως 14 και εμένα δεν έμπαινε το 14 αρη μακρυ καρυδακι.
Πήγα στον μηχανικό και εκεί διαπίστωσα οτι το δικό του που ειναι προφανώς μπουζόκλειδο εχει πιο λεπτά τοιχώματα.
Το πλάνισα με τον τροχό τελικά.

BUZZ
28/02/2021, 18:47
Θα πάρω έτσι και αλλιώς μπουζοκαρυδακια αυτά που έχω είναι με το λάστιχο και όποτε τα δούλεψα διαολοστελνα. Ιδανικά θα ήθελα να είχα ένα σετ και τέλος.
1.Τι να προτιμήσω από νούμερα και μαρκες? Μέχρι τώρα από τις δουλειές που κάνω έχω πέσει σε 14,16,20.8. βλέπω στο κατάλογο της toptul κάποια με μαγνήτη που λένε thin wall και φαίνονται καλή επιλογή.
2. Με μαγνήτη η με spring clip?
3. Το κυριότερο από όλα, 1/2 καρέ η 3/8?

daz
28/02/2021, 19:41
Εγώ έχω ένα καλής μάρκας με λάστιχο και είναι μια χαρά. Και αν θέλω υπάρχει και ανταλλακτικό λάστιχο ή έλασμα να του βάλω.

Με μαγνήτη είναι μια χαρά αλλά ο μαγνήτης αργά ή γρήγορα θα χαλάσει. Η κοκέν βάζει μαγνήτη στα τοιχώματα αριστερά και δεξιά για να αποφύγει την φθορά. Αλλες μάρκες έχουν και με μαγνήτη και με έλασμα και με λάστιχο. Γιατί το κάθε ένα έχει τα δικά του θετικά και αρνητικά.
Η χαζετ έχει αρκετά φθηνά και έλασμα που μπορείς να το βάλεις σε κανονικό μακρύ καρυδάκι και να γλιτώσεις το έχτρα μπουζοκαρυδάκι. Το έβαλα σε μπουζοκαρυδάκι της gedore το οποίο κάποτε είχε λάστιχο και δούλεψε μια χαρά.
Αλλά στο 16αρι μπουζοκαρυδάκι το οποίο το δουλεύω πιο συχνά απ' όλα, έχει μαγνήτη ο οποίος έχει πρεσαριστεί και η τσιμούχα που είχε περιμετρικά ο μαγνήτης, έχει έρθει από πάνω και έχει γίνει προστατευτικό. Μετά από 10 χρόνια η μόνη φθορά που έχει είναι αυτή της τοποθέτησης..

Να πάρεις μπουζοκαρυδάκι, το οποίο θα έχει εξάγωνο στο επάνω μέρος ώστε, σε περιορισμένους χώρους (πχ μηχανές) να βάζεις πολύγωνο κλειδί. Η διάσταση του καρέ για μένα δε παίζει ουσιαστικό ρόλο.

14,16 και 20.8 ειναι τα πιο στάνταρ. Και 13 μπορεί να βρεις και 18 και 26. Και κάποια μπορεί να θέλουν και 12γωνο καρυδάκι αντί για 6γωνο.

daz
28/02/2021, 20:54
O μαγνήτης έχει πρεσαριστεί και το πλαστικό έχει έρθει από πάνω, τόσο ώστε ο μαγνήτης να μην ακουμπάει στο μπουζί. (Το είχα πάρει από ebay φθηνά και το μόνταρα μόνος μου. Ήταν ένα αρχαίο dowi σε ΝΟS κατάσταση.

425968

Δίπλα από ένα φθηνό, παλιό καρόλους με μαγνήτη. Λέω παλιό γιατί δε ξέρω αν αυτά που πουλάνε σήμερα είναι τα ίδια με αυτό. Το carolus είναι πιο μακρύ αλλά ελάχιστα πιο λεπτό διότι το dowi είναι αρχαιολογία. Παρ' όλα αυτά η διαφορά τους είναι τόσο μικρή που το βρίσκω αδύνατον να δημιουργήσει πρόβλημα. Επίσης μ' αρέσει που το dowi είναι πολύ πιο κοντό και χωράει και σε δύσκολα σημεία σε μηχανές. Και τα δυο, στο επάνω μέρος παίρνουν πολύγωνο κλειδί που βοηθάει, ειδικά σε μηχανάκια. Το dowi 19αρι και το carolus 17αρι.
Και τα δύο είναι 16αρια 3/8.
425969

To carolus είναι 12γωνο με μαγνήτη. Ο μαγνήτης του αντέχει ακόμα αλλά έχει μεγαλύτερη φθορά απ' την ιδιοκατασκευή του dowi. Και δεν έχει δει ούτε το 1/10 της χρήσης που έχω κάνει στο dowi.

425970

Αυτά ειναι και τα δυο 20.8 gedore. Το ένα το είχα από πολύ παλιά και το άλλο ήταν μέσα σε μια παλιά εργαλειοθήκη που πήρα απ' το ebay και ήρθε μαζί με τα εργαλεία της.
Αντί για εξάγωνο στο επάνω μέρος, έχουν τρύπα.

425971

Αυτό που είχα είναι με το λάστιχο (δουλεύει μια χαρά) και στο άλλο που ήταν χωρίς τίποτα μέσα, έβαλα ένα έλασμα της hazet και δουλεύει μια χαρά. Δεν έχω κάποια προτίμηση ανάμεσα στα δύο. Και τα δυο κάνουν αυτό που πρέπει.

425972

Η μόνη διαφορά τους είναι αυτή. Σπάνια θα χρησιμοποιήσω την μισή ίντσα αφού έχω τα 3/8 αλλά δε νομίζω οτι η μισή ίντσα θα μου δημιουργούσε κάπου πρόβλημα. Τουλάχιστον όχι σε ότι έχω βγάλει μέχρι τώρα. Συνήθως τα δουλεύω με αρθρωτό σύνδεσμο και την προέκταση που μου επιτρέπει ο χώρος.

425973

3/8, 16 και 20.8.

425974

13αρι και 14αρι δεν έχω γιατί αλλά έχω μακριά καρυδάκια 3/8. Αν μου τύχει καμιά φορά, αφού το ξεβιδώσω θα το φέρω επάνω με μαγνητική αρπάγη. Εκτός και αν κάποια στιγμή πετύχω κανένα μπυζοκαρυδάκι σε σωστή τιμή. Ξέχασα να βγάλω το 26αρι που έχω αλλά αυτό είναι αχρείαστο σε νορμάλ εργασίες.

Δε ξέρω τι να σου προτείνω. Για περιστασιακή χρήση θα σου έλεγα οτι ένα φθηνό απ' αυτά με το μαγνήτη είναι μια χαρά. Ο μαγνήτης δε θα χαλάσει τόσο γρήγορα και θα λειτουργεί υποδειγματικά.