PDA

View Full Version : Συμπλέκτης



stefanos
27/01/2020, 21:40
Με λίγα λόγια τον τελευταίο καιρό ακούω φωνούλες από την καμπάνα
του συμπλέκτη....

- "Πατουριάσαμε μπάρμπα, βγάλε λίμες γιατί σε λίγο θα ξεκινάς μόνο σούζα":sad:

Εγώ βέβαια τα τελευταία χρόνια έχω αναπτύξει μια αναισθησία σε συχνότητες πάνω από 5ΚΗΖ και στα 2 αυτιά οπότε σφυρίζω αδιάφορα.
Από την άλλη έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι λίμες δεν είναι και το εργαλείο με την μεγαλύτερη ακρίβεια,
γεγονός που θα οδηγήσει σε ασύμμετρο πάτημα στα δισκάκια πάνω στην καμπάνα και εκ νέου φθορά και πατούρα αν φάω κάνα δόντι παραπάνω.
Αν έχετε καμιά ιδέα πώς να αποφύγω-ελέγξω το παραπάνω πρόβλημα καλοδεχούμενη.

doctor_john
27/01/2020, 22:18
Για ποιά μοτό; πόσα χλμ έχουν οι δίσκοι; :wave2:

stefanos
27/01/2020, 22:44
Για ποιά μοτό; πόσα χλμ έχουν οι δίσκοι; :wave2:

XR600 οι δίσκοι πρέπει να χουν καμιά 30κ η καμπάνα πρέπει να έχει συμπληρώσει την κατοστάδα...

Lioulios
27/01/2020, 23:36
Στην εκλησια περιμέναμε να παμε οταν μας ελεγε η γιαγια μας ...
"Σηκωθειτε. Επαιξε η 3η καμπάνα"

Coyote.V
28/01/2020, 00:38
Δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις με τις λίμες, αν έκαναν πατούρα άλλαξε τα.

Αλλά θα σου απαντήσω, όταν θες να φας μια πατούρα σε μια μεγάλη επίπεδη επιφάνεια βρίσκεις ένα μάρμαρο και κολλάς επάνω του γυαλόχαρτο ολόκληρο και τρίβεις όλη την επιφάνεια μαζί ομοιόμορφα.

sapila racing
28/01/2020, 09:46
Στέφανε δεν θα έχεις σοβαρό θέμα αν λιμάρεις με προσοχή.
Αν όμως μπορείς να βρείς καμπάνα μεταχειρισμένη με σχετικά λίγα χλμ θα είναι καλύτερα.
Στο SR500 που είχα το ίδιο θέμα, αρχικα λιμάρισα την μαμα και πήγε αρκετά χλμ ακόμα, αλλά τελικά μετά απο καποια χρόνια του άλλαξα καμπάνα με μεταχειρισμένη.

azar41
28/01/2020, 10:26
Δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις με τις λίμες, αν έκαναν πατούρα άλλαξε τα.

Αλλά θα σου απαντήσω, όταν θες να φας μια πατούρα σε μια μεγάλη επίπεδη επιφάνεια βρίσκεις ένα μάρμαρο και κολλάς επάνω του γυαλόχαρτο ολόκληρο και τρίβεις όλη την επιφάνεια μαζί ομοιόμορφα.

Τα χείλη στις εγκοπές της καμπάνας θα λιμάρει ο άνθρωπος,όχι τους δίσκους,βλέπεις η ροπή του μονοκυλινδρου είναι κάμποση,απο την άλλη 100.000 χιλ είναι μια χαρά για αλλαγή καμπάνας.

Coyote.V
28/01/2020, 11:29
Τα χείλη στις εγκοπές της καμπάνας θα λιμάρει ο άνθρωπος,όχι τους δίσκους,βλέπεις η ροπή του μονοκυλινδρου είναι κάμποση,απο την άλλη 100.000 χιλ είναι μια χαρά για αλλαγή καμπάνας.

Α.... τώρα κατάλαβα. Πολύ δύσκολο να το πετύχει σωστά. Δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνει.

vaska
01/02/2020, 06:45
Μηχανουργείο για να γίνει σωστά και ομοιόμορφα.