PDA

View Full Version : Προτασεις για αγορα μηχανης



johnstef33
29/01/2020, 17:27
Εχω εδω και 3+ χρονια ενα eliminator125 αλλα οπως ολα τα ωραια μου περασε κι αυτο και ψαχνω να κανω δωρο στον εαυτο μου μια μηχανη
Πρωτα κοιτουσα transalp μετα africa xrv 750 και τωρα μου εχει κατσει το tiger i955 της triumph
Κατ αρχην θελω να μου πειτε ποσο ειναι το κοστος για να κανω επεκταση το παλιο διπλωμα που εχω για 125 σε απεριοριστο
Και κατα δευτερον ποιες θα ηταν οι επιλογες σας συμφωνα με την αξιοπιστεια της καθε μηχανης που εγραψα
Σας ευχαριστω

gior-gos
29/01/2020, 22:30
Παραδοσιακά, τα πρωτεία στην αξιοπιστία ανήκουν στη Honda, αλλά και το tiger 955 είχε βγει καλό. Και τα 3 μοντέλα που κοιτάς όμως είναι παλιά με ό,τι αρνητικό σημαίνει αυτό για την αξιοπιστία τους. Από τις 3 περισσότερο μου αρέσει το Triumph για τη διαφορετικότητά του.

Panos76
29/01/2020, 23:47
Σχετικά με το δίπλωμα, νομίζω πως πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το Α2 Κ μετά από κάποια χρόνια μπορείς να μεταπηδήσεις σε Α.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Το κόστος από Α1 σε Α2 ήταν 40€

ΤάκηςΜπ
30/01/2020, 01:17
Σχετικά με το δίπλωμα, νομίζω πως πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το Α2 Κ μετά από κάποια χρόνια μπορείς να μεταπηδήσεις σε Α.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Το κόστος από Α1 σε Α2 ήταν 40€

Το κόστος από Α1 σε Α2 τώρα πια είναι περίπου 250-300 ευρώ. Μπορείς να βγάλεις απεριόριστο δίπλωμα αν είσαι 24+ χρονών ή αν έχεις το Α2 δίπλωμα για τουλάχιστον 2 χρόνια και φαντάζομαι θα κοστίζει το ίδιο.

lospsi
30/01/2020, 08:40
Νομίζω ότι το Tiger είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση, ειδικά αν δεν έχεις βλέψεις για χώμα. Κοίτα και Aprilia Caponord, πολύ καλό μηχανάκι με λυμένες παιδικές ασθένειες, πολύ αξιόλογο, φροντισμένα τα περισσότερα και προικισμένα με έξτρα. Κατά την γνώμη μου, ίσως το καλύτερο μηχανάκι από την συγκεκριμένη γενιά on-off και αν υπολογίσεις και τα λεφτά που πωλούνται πλέον....

johnstef33
30/01/2020, 11:01
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Ειμαι 47 κι εχω το διπλωμα απο το 99.Ειμαι 1.73 και 70 κιλα οτι κι αν σημαινει αυτο για την ικανοτητα να κρατησω ορθια με μικρες ταχυτητες τη μηχανη....
Ο λογος που κοιταω αυτες ειναι επειδη πρωτον μου αρεσει το στυλ και δευτερον δε μπορω να παω σε νεοτερα μοντελα λογω οικονομικων
Ειχα σοβαρο θεμα υγειας το τελευταιο καιρο και θελω να κανω στον εαυτο μου ενα δωρο να "επανεκινησει"
Η χοντα πλεον μου ειναι "λιγη"
Αρα μαλλον παω προς tiger η για κατι σαν το gs dakar της bmw.Ειδα και το aprillia.Δεν ειναι κακο αλλα πολυ βαρυ μου μοιαζει
Τελος παντων αυτα απο μενα και συγνωμη για το σεντονι

GRR
05/02/2020, 11:28
Οι αντιπροσωπείες της Honda στην Ελλάδα είναι χειρότερες από της Yamaha.Οπότε θα επέλεγα Yamaha μηχανή αν αγόραζα

harris_x
05/02/2020, 20:45
Η αξιοπιστία της χονδα είναι τοπ... Με τους ανορθωτές της είχε κάποιους μπελάδες αλλά αυτοί ήταν ιταλικοί δεν μετράνε... Βέβαια έμενε το χονδα σε σημείο που κάποιοι παλιότεροι κουβαλούσαν εφεδρικό ανορθωτή στις βόλτες... Αλλά είχαν χονδα που είναι αξιόπιστα :lol:

GRR
05/02/2020, 21:41
Η αξιοπιστία της χονδα είναι τοπ... Με τους ανορθωτές της είχε κάποιους μπελάδες αλλά αυτοί ήταν ιταλικοί δεν μετράνε... Βέβαια έμενε το χονδα σε σημείο που κάποιοι παλιότεροι κουβαλούσαν εφεδρικό ανορθωτή στις βόλτες... Αλλά είχαν χονδα που είναι αξιόπιστα :lol:

Οι αντιπροσωπείες της HONDA όμως στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο καλές, ποιο πολύ σε κοιτάνε πως θα σου πάρουν τα λεφτά παρά να σε κερδίσουν ως πελάτη.

kostas_1100gs
07/02/2020, 12:21
.Ειμαι 1.73 και 70 κιλα ι

Μάλλον δεν θα σου κάτσει το 955. Έχει ψηλά το βάρος και θέλει ύψος από τον αναβάτη. Πρόσεξέ το αυτό.

johnstef33
07/02/2020, 14:20
Αυτο φιλε μου ειναι πολυ σοβαρο.....
Η μανουβρα δηλαδη.
Για bmw 650gs με τα 800 κυβικα θα εχω θεμα?
Εχω βρει καποια που μου αρεσουν αλλα ειπαμε....

kostas_1100gs
07/02/2020, 15:03
Αυτο φιλε μου ειναι πολυ σοβαρο.....
Η μανουβρα δηλαδη.
Για bmw 650gs με τα 800 κυβικα θα εχω θεμα?
Εχω βρει καποια που μου αρεσουν αλλα ειπαμε....

Εγώ ειχα φίλου 955 και με το ίδιο ύψος είχα θέματα. Κάνε δοκιμή, το 650 είναι τελείως άλλο μηχανάκι. Καμία σχέση. Μάλλον να ξεκαθαρίσεις τι θες. 3 κύλινδροι το 955 με φοβερό μοτέρ δηλ ροπή. 650 ποιο μοντέλο λες το μονοκύλινδρο?

Kickstart
07/02/2020, 18:27
Το δικύλινδρο μάλλον λέει Κωστα

Φίλε οδήγησε το μπεμβε..για το ύψος σου θεωρώ ιδανικο

Είχα το 800 το ψηλό που διαφέρει με το μικρό στα ανάποδα μπροστινά και το μεγαλύτερο ύψος αλλά και το ξεφιμωμενο μοτέρ με παραπάνω αλογα... 85 νομιζω έναντι 65 το μικρό..

Με το μπεμβε γύρισα όλη την Ελλάδα με πάρα πολλά χώματα...και καθημερινά μέσα Αθήνα παντού, Δεν με πούλησε ποτέ.. Το χα από καινούργιο και το πρόσεχα.. Ασπαστο μοτέρ..

Να κοιτάξεις να χει λυμένες παιδικές ασθένειες αν είναι μοντέλο πριν το 10.

johnstef33
07/02/2020, 18:39
Αυτο ακριβως φιλε μου κοιταω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9165937/
Το συγκεκριμενο βεβαια θελει επισκευη ψυγειου....
Απο την εμπειρια σου φιλε παντως βλεπω πως αξιζει μια τετοια αγορα
Απο ανταλακτικα και σερβις?
Ακριβα?

o_gavros
07/02/2020, 19:00
χωρίς να παίρνω όρκο, νομίζω ότι το δίπλωμα σου δεν αναβαθμίζεται αυτόματα.
Ρώτα στην οικεία υπηρεσία μεταφορών για σίγουρα.

Kickstart
07/02/2020, 19:59
Τα ανταλλακτικά ναι δυστυχώς είναι ακριβά τα μαμά, υπολόγιζε ένα 15% συν σε σχέση με τα τζαπαν...πχ αυτοκόλλητο φαιριγκ μου χαν πει 40 ευρώ κάποια στιγμή...

Το ψυγείο που λέει ο τύπος στην αγγελία υποθέτω ότι θα ναι πανάκριβο να το βάλεις καινούργιο.. Καλύτερα κοίτα κάποιο άλλο.

Τα σέρβις νορμάλ έως πολύ νορμάλ θα λεγα... Εγώ τα πήγαινα στο Γέρακα στο γνωστό αντιπρόσωπο και ήμουν πολύ ευχαριστημένος..

Μερικά τιπς που μου ρχονται γρήγορα

Αφού μπήκες στο τριπακι να κοιτάς αγγελίες το εν λόγω να προσέχεις μέσα στο φανάρι μπροστά αν έχει καμένο κάτοπτρο, συνεβει σε πάρα πολλά μοντελα.. Υπάρχουν πολλές οικονομικές αφτερμαρκετ λύσεις πια {ολόκληρο φανάρι} επίσης να κοιτάς αν έχουν αλλαχθεί πηνία στα παλιότερα μοντέλα... Κάποια είχαν την τάση να τα καίνε... Κάτι άλλο δεν θυμάμαι τότε που ασχολιομουνα λόγω του δικού μου να χε βγάλει το μηχανάκι... Α επίσης να ξέρεις τα όργανα του (διακόπτες) είναι γερμανικού τύπου... Δλδ τα φλας κορνες και λοιπά θέλουν μια εξοικείωση στην αρχή... Προσπάθησε να κάνεις κάποιο μια βόλτα... Θα σ αρέσει πιστεύω.. Μην βιαστείς έχει πολλές ευκαιρίες κατά καιρούς στο car.

johnstef33
07/02/2020, 21:02
Πολυ χρησιμα ολα οσα ειπες φιλε....ευχαριστω

kostas_1100gs
08/02/2020, 08:42
Το συγκεκριμένο το θεωρώ πολύ φτωχό. Όλα πάνω του μέτρια (ανάρτηση, φρένα, αέρας προστασία κλπ). Δες και τα πρώτα 1200 άρια. Χαμηλό κ βάρους και μηχανάρα στα πάντα της.

johnstef33
08/02/2020, 10:12
Πιθανον να εχεις δικιο φιλε μου αλλα μετα πας σε διπλα τελη ,διπλα ασφαλιστρα κ.α
κατι που δεν τα εχω ,συν του οτι οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα θσ ζηταει...

Volpad
09/02/2020, 00:17
Τα ασφάλιστρα δεν είναι δίπλα. Άντε να είναι λίγο πάνω...
Μόνο τα τέλη είναι περισσότερα.

johnstef33
09/02/2020, 09:48
Για να παρω κι εγω μια αποφαση λοιπον
Απο τους φιλους που εχουν εμπειρια απο τη gs800 ...αξιζει να το προχωρησω η να κοιταξω κατι αλλο?

kostas_1100gs
09/02/2020, 10:39
Πιθανον να εχεις δικιο φιλε μου αλλα μετα πας σε διπλα τελη ,διπλα ασφαλιστρα κ.α
κατι που δεν τα εχω ,συν του οτι οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα θσ ζηταει...

Αντι για 55ε 130ε τέλη, μαξ σερβις σε 1100 και 1150 80ε (λαδια, φ λαδιου, φ βενζινης, υγρα φρενων, ιμάντας, μπουζί, από brinks αγορά και μόνος το σέρβις) είναι τόσο απλό που το κάνεις για πλάκα, σε σχέση με άλλα μοτο που λύνεις το μισό μηχανάκι.

sapila racing
09/02/2020, 11:48
Αντι για 55ε 130ε τέλη, μαξ σερβις σε 1100 και 1150 80ε (λαδια, φ λαδιου, φ βενζινης, υγρα φρενων, ιμάντας, μπουζί, από brinks αγορά και μόνος το σέρβις) είναι τόσο απλό που το κάνεις για πλάκα, σε σχέση με άλλα μοτο που λύνεις το μισό μηχανάκι.

Καλά όλα αυτα, αλλά όταν χρειαστεί δίσκο το Boxer θα πληρώσει όσα δεν πλήρωνε πριν.
Δεν το ανέφερες αυτό...

doctor_john
09/02/2020, 12:06
Μήπως όμως, ρεαλιστικά, κανείς μας δεν έχει πληρώσει υπαερβολικά πολλά την αλλαγή δίσκου;
Όντως σαν ανταλλακτικό είναι ακριβό αλλά και στα τρία όταν χρειάστηκε όλο και κάποια λύση
βρέθηκε να μειωθούν τα εργατικά.
Νομίζω πως αρκετοί αναβάτες έχουν αντίστοιχη εμπειρία αλλαγής και βοηθούν για την παρέα.
Σε δικό μου διβάλβιδο δεν θα το σκεφτόμουν καν. σε τετραβάλβιδο θα το έψαχνα λίγο γιατί δεν το έχω κάνει μόνος.

Δεν αντιλέγω, απλά μου κάνει εντύπωση που σου φαίνεται ακριβό με την εμπειρία που έχεις.

sapila racing
09/02/2020, 12:37
Δεν αντιλέγω, απλά μου κάνει εντύπωση που σου φαίνεται ακριβό με την εμπειρία που έχεις.

Δεν μιλάμε για μένα και τι κάνω εγω με το boxer μου αλλά για τον johnstef33, που αυτη την στιγμή έχει XT και ψάχνεται να αλλάξει μοτο. ;)
Ο johnstef33 δεν νομίζω να γνωρίζει καν οτι πρέπει να λυθεί σχεδόν όλο το μηχανακι για να αλλάξει δίσκο στο boxer που του πρότειναν.

kostas_1100gs
09/02/2020, 12:45
Καλά όλα αυτα, αλλά όταν χρειαστεί δίσκο το Boxer θα πληρώσει όσα δεν πλήρωνε πριν.
Δεν το ανέφερες αυτό...

Ο δίσκος είναι κάτι ακριβό, αν το δεις μεμονωμένα. Δείχνει βέβαια την φθορά του. Αλλά γρανάζι αλυσιδα σε κάποιο άλλο είναι περιπου 250ε. Σε ζάκς κάνει κανένα 200άρι τα ανταλακτικό και άλλα τόσα ο μάστορας. Αν πας σε bmw θες κανένα 1000άρικο. Οι σοβαρές βλάβες είναι αλλού, πρες ντιρεκτ, αβς κλπ αλλά και αυτά φαίνονται.

kostas_1100gs
09/02/2020, 12:48
Δεν μιλάμε για μένα και τι κάνω εγω με το boxer μου αλλά για τον johnstef33, που αυτη την στιγμή έχει XT και ψάχνεται να αλλάξει μοτο. ;)
Ο johnstef33 δεν νομίζω να γνωρίζει καν οτι πρέπει να λυθεί σχεδόν όλο το μηχανακι για να αλλάξει δίσκο στο boxer που του πρότειναν.

Α είσαι γνώστης, οπότε ξέρεις ρε φίλε.

johnstef33
09/02/2020, 12:51
Για να τα ξεκαθαρισω τα θεματα.
Εχω ενα eliminator 125 και θελω ενα onoff μεσαιο.
Εχω καταληξει περιπου η στο gs650 η στο gs800 που ειναι πανω κατω για τις αναλογιες που εχω
1.73 και 70 κιλα.
Και ρωτω λοιπον τους φιλους με τα αναλογα μηχανακια αν αξιζει η οχι μια τετοια αγορα
Αυτα

sapila racing
09/02/2020, 13:01
Ο δίσκος είναι κάτι ακριβό, αν το δεις μεμονωμένα. Δείχνει βέβαια την φθορά του. Αλλά γρανάζι αλυσιδα σε κάποιο άλλο είναι περιπου 250ε. Σε ζάκς κάνει κανένα 200άρι τα ανταλακτικό και άλλα τόσα ο μάστορας. Αν πας σε bmw θες κανένα 1000άρικο. Οι σοβαρές βλάβες είναι αλλού, πρες ντιρεκτ, αβς κλπ αλλά και αυτά φαίνονται.

Οντως τα συμπτωματα φαίνονται, αλλά και πάλι είναι πολλά τα έξοδα όταν θέλει δίσκο.
Για αλυσίδα/γρανάζια 250 Ευρω? Τόσο κανουν μόνο για 1000ρι Ducati μονομπρατσο, για όλα τα υπόλοιπα 140-150 Ευρώ φτάνουν και περισσεύουν.

O johnstef33 πάντως ψάχνει κάτι μικρότερο απ οτι εχω καταλάβει και το GS800 είναι πολύ αξιόλογη μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα.

Φίλος που είχε το παλιό boxer R 850 GS, έχει τώρα το GS800 και τον έχει βολέψει πάρα πολύ.

kostas_1100gs
09/02/2020, 13:29
Οντως τα συμπτωματα φαίνονται, αλλά και πάλι είναι πολλά τα έξοδα όταν θέλει δίσκο.
Για αλυσίδα/γρανάζια 250 Ευρω? Τόσο κανουν μόνο για 1000ρι Ducati μονομπρατσο, για όλα τα υπόλοιπα 140-150 Ευρώ φτάνουν και περισσεύουν.

O johnstef33 πάντως ψάχνει κάτι μικρότερο απ οτι εχω καταλάβει και το GS800 είναι πολύ αξιόλογη μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα.

Φίλος που είχε το παλιό boxer R 850 GS, έχει τώρα το GS800 και τον έχει βολέψει πάρα πολύ.
150 ήθελα να γράψω αλλά το 2 είναι δίπλα :)
f800 με ανάποδο, και 3,500 δεν υπάρχει, Θέλει από 5000+ για αγορά. Όταν άλλαζα καμιά φορά με το φ800 του φίλου μου, είμαι 1,72 δεν το είχα πολύ καλά, είναι ψηλό και ψηλά το βάρος σε σχέση με το μπόξερ. Το σώζει λίγο το ρεζερβουάρ. Καλό μηχανάκι όμως, το φ650 είναι χάλια κατ εμέ σε πολλά σημεία.

johnstef33
09/02/2020, 15:17
f800 με ανάποδο, και 3,500 δεν υπάρχει

Σε ποιο αναφερεσε φιλε?

Kickstart
10/02/2020, 08:41
για να τα ξεκαθαρίσουμε επειδή βλέπω καπου οτι μπερδευομαστε...

εδω το 800 μου απο παλιες περιπετειες

415054

κι εδω το 650twin ιδιος υποκυβισμένος κινητήρας αλλα με αλλαγες σε αναρτησεις τιμόνι θεση οδηγησης υψος σέλας και τροχους..(τυχαια φωτο απο ιντερνετ)

415055

ο φίλος λέει ενδιαφέρεται για το δεύτερο αν εχω καταλαβει καλα...

οπότε johnstef επιμένω πήγαινε να το οδηγήσεις να δεις τι παίζει..

νομιζω για το υψος σου είναι σούπερ...

στο θέμα εξοπλισμός μια χαρα ειναι το μηχανακι...και abs εχει και θερμαινόμενα και αλαρμ και οθονη με πληρης πληροφορίες (σχεση ταχυτητων, θερμοκρασια περιβάλλοντος και λαδιού, μερικους , ολικους χιλιομετρητες, κατανάλωση, δεικτης βενζίνη, χρονομετρα για να μετράς γύρους, προειδοποιησεις για καμμένες λαμπες και αλλα που δεν θυμαμαι τώρα)

τα boxer δεν καταλαβαινω γιατι μπαινουν στην εξίσωση...εκτος κι να κοιτας για εξηντα κιλα βαρυτερο μηχανακι με +10 χρονια στην πλατη απο το 650.

johnstef33
10/02/2020, 09:46
Οποτε φιλε μου ποιο απο τα 2 προτεινεις εσυ μια που δεν μπορω να βρω να δοκιμασω καποιο στην αντιπροσωπεια?

giorgosb
10/02/2020, 09:49
Το ίδιο μοτέρ φοράει, όχι υποκυβισμένο. 798cc είναι και τα δύο. Η ονομασία αλλάζει, 800 για το on-off και 650 για το ασφάλτινο, με το τελευταίο να αποδίδει λιγότερα άλογα νομίζω. Όπως και στα νέα μοντέλα τώρα, 850 και 750 αντίστοιχα.

Kickstart
10/02/2020, 10:41
Οποτε φιλε μου ποιο απο τα 2 προτεινεις εσυ μια που δεν μπορω να βρω να δοκιμασω καποιο στην αντιπροσωπεια?

προτείνω να πας να δεις καποιο απο αγγελια ιδιωτη που σου κανει κλικ και να το καβαλησεις να το οδηγησεις (αν σε αφηνει) και βλεπεις..

προτεινω το πιο κοντο δλδ το 650 γιατι στο 1.72 που λες οτι ειναι το υψος σου δεν θα σε προβληματισει...το 800 ειναι ψηλο, ειμαι 1.81 και το παταγα στις μυτες, επισης ειναι βαρυτερο και αισθητα ακριβοτερο ως μεταχειρισμενο...το μπατζετ που εχεις δεν το φθανει και φοβάμαι οτι αν βρεις κανενα 800 στα λεφτα που λες πιθανοτατα θα ειναι ερειπιο.

Kickstart
10/02/2020, 10:41
Το ίδιο μοτέρ φοράει, όχι υποκυβισμένο. 798cc είναι και τα δύο. Η ονομασία αλλάζει, 800 για το on-off και 650 για το ασφάλτινο, με το τελευταίο να αποδίδει λιγότερα άλογα νομίζω. Όπως και στα νέα μοντέλα τώρα, 850 και 750 αντίστοιχα.

τα ιδια λεμε

johnstef33
10/02/2020, 14:16
Επειδη δεν υπαρχει στη πολη και στη γυρω περιοχη κατι για να το δω και να το δοκιμασω.
Για αυτο π.χ. τι λετε?
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24899475/

Kickstart
10/02/2020, 15:52
Αν και οι φώτο είναι μακρινές λέω να πας να το δεις.. Φαίνεται προσεγμένο.. Αν βλέπω καλά το φανάρι πορείας μπροστα μέσα είναι καμένο το κάτοπτρο... Η ζημιά που σου λεγα ότι βγάλαν όλα.. Κοίτα να του κόψεις κάνα ευρώ από εκεί.. Μην ξενερώνεις υπάρχουν λύσεις, τύπου ολόκληρο φανάρι 150 ευρώ από Ιταλία.

Να δεις στο βιβλίο που λέει ότι έχει από αντιπροσωπεία αν είναι περασμένες τα πρώτα χρόνια κάτι ανακλήσεις που είχε κάνει η μπεμβε... Δλδ θυμάμαι χαρακτηριστικά, τρόμπα νερού ήταν σίγουρα και κάτι με το κεντρικό σταντ..

Επίσης να τσεκάρεις αν έχει επισκευή στα πηνία..

Για την αντλία αν δεν την έχει κάνει, σκύψε από την δεξιά μεριά της μοτο (όπως καθόμαστε επάνω) και κοίτα στο καπάκι του κυλίνδρου ψηλά έχει μια τρυπιτσα κοντά στην αντλία νερού... Αν εκεί στην τρυπιτσα διακρίνεις οποιαδήποτε μούργα ή δάκρυ έχει θέμα η αντλία... Το νου σου... Αντε δεστο και ότι θες μιλάμε..

Προσπάθησε να το κάνεις βόλτα.

johnstef33
11/02/2020, 08:46
Σου εχω στειλει p.m φιλε kickstart.

Kickstart
11/02/2020, 11:43
ελα φίλε καλημερα..

το ειδα τωρα..

θα σου απαντησω με pm

GRR
11/02/2020, 21:11
Οι μηχανές μεγάλου κυβισμού έχουν ανατομικές σέλες από την μάνα τους?Το αφρώδες υλικό που έχουν είναι καλύτερο από τα μηχανάκια μικρού κυβισμού?

doctor_john
11/02/2020, 22:00
Θεωρητικά πιο προσεγμένο είναι στις μοτό που σχεδιάστηκαν για ταξίδια.
Πρακτικά αν δεν είναι σκληρό το αφρώδες ο όποιος σχεδιασμός πάει περίπατο σε χρονο ανάλογο των κιλών που κάθονται πάνω.

υγ: μάλλον αντιστρόφως ανάλογο..

lospsi
12/02/2020, 07:17
Κάποιες φορές οι κατασκευαστές πετυχαίνουν τον σχεδιασμό μιας καλής σέλας, άλλες φορές όχι. Επίσης, είναι τελείως διαφορετική η αντίληψη της άνεσης της ίδιας σέλας από αναβάτες διαφορετικών σωματότυπων. Σε κάθε περίπτωση, η κατασκευή ανατομικής σέλας στα μέτρα του κάθε αναβάτη (σε εξειδικευμένα καταστήματα) δεν έχει μεγάλο κόστος και είναι κάτι που κάνω πλέον σε κάθε μοτοσυκλέτα μου.

doctoras
12/02/2020, 07:38
Οι μηχανές μεγάλου κυβισμού έχουν ανατομικές σέλες από την μάνα τους?Το αφρώδες υλικό που έχουν είναι καλύτερο από τα μηχανάκια μικρού κυβισμού?

Οχι ανατομικές, πιο ανετες.
Αυτο κυριως συμβαίνει οχι απο το ποσα κυβικά ειναι αλλα απο το μέγεθος συνολικα της μοτο και κυριως απο το μεταξονιο της.
Οσο πιο μεγαλο, εχει περισσοτερες πιθανότητες να τοποθετήσουν μιας μεγάλης διάστασης σελα η οποια αν δεν εχει πολυ αφρώδες μπορεις ευκολα σε εναν σελα να την κανεις οσο ανετη θελεις.

BLiTzER
12/02/2020, 09:52
Οι μηχανές μεγάλου κυβισμού έχουν ανατομικές σέλες από την μάνα τους?Το αφρώδες υλικό που έχουν είναι καλύτερο από τα μηχανάκια μικρού κυβισμού?

Ποιες μεγάλου κυβισμού; Οι αντρικές ή οι τούρινγκ; Δεν είναι θέμα κυβισμού, είναι θέμα χρήσης.

GRR
12/02/2020, 10:45
Ποιες μεγάλου κυβισμού; Οι αντρικές ή οι τούρινγκ; Δεν είναι θέμα κυβισμού, είναι θέμα χρήσης.

Εννοώ αυτές που είναι πάνω από 300 κυβικά και είναι ιδανικές για ταξίδια ανώ των 70-80 χιλιομέτρων

GRR
12/02/2020, 10:48
Κάποιες φορές οι κατασκευαστές πετυχαίνουν τον σχεδιασμό μιας καλής σέλας, άλλες φορές όχι. Επίσης, είναι τελείως διαφορετική η αντίληψη της άνεσης της ίδιας σέλας από αναβάτες διαφορετικών σωματότυπων. Σε κάθε περίπτωση, η κατασκευή ανατομικής σέλας στα μέτρα του κάθε αναβάτη (σε εξειδικευμένα καταστήματα) δεν έχει μεγάλο κόστος και είναι κάτι που κάνω πλέον σε κάθε μοτοσυκλέτα μου.

Όταν γίνεται μετατροπή σε ανατομική σέλα, αλλάζεται ολόκληρο το αφρώδες υλικό?Το τζελ εαν προστεθεί βοηθάει καθόλου?

SeniorCanardo
12/02/2020, 11:14
Όταν γίνεται μετατροπή σε ανατομική σέλα, αλλάζεται ολόκληρο το αφρώδες υλικό?Το τζελ εαν προστεθεί βοηθάει καθόλου?

Μήπως να άνοιγες ένα νέο θέμα, να μπορούνε να το βρούνε και άλλοι στο μέλλον;:hmm:

Να μη γ@μαμε και το θέμα του παιδιού.

BLiTzER
12/02/2020, 11:16
Μήπως να άνοιγες ένα νέο θέμα, να μπορούνε να το βρούνε και άλλοι στο μέλλον;:hmm:

Να μη γ@μαμε και το θέμα του παιδιού.

Αν άνοιγε νέο θέμα για κάθε ερώτησή του, θα είχαμε 87 νέα θέματα.

GRR
12/02/2020, 11:35
Μήπως να άνοιγες ένα νέο θέμα, να μπορούνε να το βρούνε και άλλοι στο μέλλον;:hmm:

Να μη γ@μαμε και το θέμα του παιδιού.

Σωστά.Αλλά και πάλι δεν είναι και εντελώς άσχετο, να έχει και μια ιδέα και για το πως πρέπει να είναι οι ιδανικές σέλες στην μηχανή που επρόκειτο να αγοράσει.

doctor_john
12/02/2020, 13:03
Δεν υπάρχει ιδανική σέλα φίλε, θα έπρεπε να έχουμε όλοι τον ίδιο πισινό, να καθόμαστε στην ίδια γωνία κ.λπ.
Ο κανόνας είναι τρία διαφορετικά αφρώδη, φαινομενικά πολύ σκληρά και μόνο το τελευταίο που είναι το πιο λεπτό
να είναι λίγο πιο μαλακό για να αποφεύγουμε το κράτημα του παντελονιού στην κίνηση μπρος - πισω που κάνει το δέρμα
και τσούζει.

Δεν πρόκειται να τα βρείς σε εργοστασιακή σέλα, ούτε όλες οι σέλες έχουν το κατάλληλο μέγεθος για να αναπτυχθούν.

Αν θες μια γνώμη απέφυγε ειδικά με τις συνθήκες της χώρας να βάλεις τζελ στην δομή της σέλας, εννιά στις δέκα
δεν θα καλύψει την ανάγκη σου και η θερμοκρασία που θα πάρει φεύγει πιο αργά με ότι σημαίνει αυτό για τον προστάτη.

Μια λύση είναι να χρησιμοποιείς μποξεράκι με μαξιλαράκι τζελ αντίστοιχου σχήματος με τα κόκκαλα σου.
Χρειάζεται πισινομέτρηση και βρίσκεις σε τιμές 13ε-35ε σε ποδηλατικά καταστήματα που έχουν τμήμα ένδυσης.

GRR
12/02/2020, 13:32
Δεν υπάρχει ιδανική σέλα φίλε, θα έπρεπε να έχουμε όλοι τον ίδιο πισινό, να καθόμαστε στην ίδια γωνία κ.λπ.
Ο κανόνας είναι τρία διαφορετικά αφρώδη, φαινομενικά πολύ σκληρά και μόνο το τελευταίο που είναι το πιο λεπτό
να είναι λίγο πιο μαλακό για να αποφεύγουμε το κράτημα του παντελονιού στην κίνηση μπρος - πισω που κάνει το δέρμα
και τσούζει.

Δεν πρόκειται να τα βρείς σε εργοστασιακή σέλα, ούτε όλες οι σέλες έχουν το κατάλληλο μέγεθος για να αναπτυχθούν.

Αν θες μια γνώμη απέφυγε ειδικά με τις συνθήκες της χώρας να βάλεις τζελ στην δομή της σέλας, εννιά στις δέκα
δεν θα καλύψει την ανάγκη σου και η θερμοκρασία που θα πάρει φεύγει πιο αργά με ότι σημαίνει αυτό για τον προστάτη.

Μια λύση είναι να χρησιμοποιείς μποξεράκι με μαξιλαράκι τζελ αντίστοιχου σχήματος με τα κόκκαλα σου.
Χρειάζεται πισινομέτρηση και βρίσκεις σε τιμές 13ε-35ε σε ποδηλατικά καταστήματα που έχουν τμήμα ένδυσης.

Όταν λέω ιδανική εννοώ να είναι άνετη και αναπαυτική όσο χρειάζεται, ειδικότερα σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνει ταξίδια με την μηχανή

doctor_john
12/02/2020, 13:46
Ναι, για πόσα κιλά αναβάτη; με ποιό ύψος κορμού που καθορίζει την γωνία; με πόσες ώρες το μήνα να οδηγεί που σημαίνει
αντίστοιχη "εκπαίδευση" των μαλακών μας;
Και όλα αυτά σε μοτό 300 κυβικών για να "ταξιδεύει" κάποιος "αν χρειαστεί" με ταχύτητες κοντά στο κατώτατο όριο
που επιτρέπεται να κινείσαι σε αυτοκινητόδρομο;

Μπες στην θέση του εργοστασίου που ορίζει την χρήση του κάθε μοντέλου. Αυτά που αναφέρεις γίνονται μόνο κατα παραγγελία.
Ούτε δύσκολα, ούτε ακριβά. Το να τα ψάχνεις σε γραμή παραγωγής είναι τέρμα ουτοπικό.

GRR
12/02/2020, 14:06
Ναι, για πόσα κιλά αναβάτη; με ποιό ύψος κορμού που καθορίζει την γωνία; με πόσες ώρες το μήνα να οδηγεί που σημαίνει
αντίστοιχη "εκπαίδευση" των μαλακών μας;
Και όλα αυτά σε μοτό 300 κυβικών για να "ταξιδεύει" κάποιος "αν χρειαστεί" με ταχύτητες κοντά στο κατώτατο όριο
που επιτρέπεται να κινήσαι σε αυτοκινητόδρομο;

Μπες στην θέση του εργοστασίου που ορίζει την χρήση του κάθε μοντέλου. Αυτά που αναφέρεις γίνονται μόνο κατα παραγγελία.
Ούτε δύσκολα, ούτε ακριβά. Το να τα ψάχνεις σε γραμή παραγωγής είναι τέρμα ουτοπικό.

Είσαι πολύ κατατοπιστικός μ αυτό που είπες.:)

johnstef33
09/07/2020, 20:12
Επαναφερω το δηλημα που εχω για αγορα μοτο
Τσεπωσα και το Α και εχουμε και λεμε
Η αντιπροσωπεια καβασακι ειναι η μονη που εχω ρωτησει εως τωρα και μου περνει το elliminator και σε καλη τιμη, με ορο ομως σε προσωπικη κουβεντα με το αφεντικο να αγορασω το νεο το versys 650
Νταξει δε κοβω και φλεβες για το versys αλλα δυστηχως δεν μπορω να εχω στη κατοχη μου 2 μηχανακια και αναγκαζομαι σε αυτο το συμβηβασμο
Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου με προβλημα οτι δεν μπορω να πουλησω μονος μου το elliminator γιατι εχει πολλα θεματα και ουσιαστικα θα πρεπει να το χαρισω σε καποιον??

Tallyban
09/07/2020, 20:34
[QUOTE=johnstef33;3055655]Επαναφερω το δηλημα που εχω για αγορα μοτο
Τσεπωσα και το Α και εχουμε και λεμε
Η αντιπροσωπεια καβασακι ειναι η μονη που εχω ρωτησει εως τωρα και μου περνει το elliminator και σε καλη τιμη, με ορο ομως σε προσωπικη κουβεντα με το αφεντικο να αγορασω το νεο το versys 650
Νταξει δε κοβω και φλεβες για το versys αλλα δυστηχως δεν μπορω να εχω στη κατοχη μου 2 μηχανακια και αναγκαζομαι σε αυτο το συμβηβασμο
Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου με προβλημα οτι δεν μπορω να πουλησω μονος μου το elliminator γιατι εχει πολλα θεματα και ουσιαστικα θα πρεπει να το χαρισω σε καποιον??[/QUOTE
Το 300αρι Versys σε 10 χρόνια θα έχει μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης από το 650...
Άσε που έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο..

johnstef33
10/07/2020, 19:24
Ναι φιλε μου...
Το 300 μαρεσει πιο πολυ
Αν το 650 ηταν σαν το 300 θα τοχα παρει χτες
Απ την αλλη λεω αφου εχω ελαχιστες επιλογες κι επειδη το 300 με το 650 εχει 2500€ διαφορα και 30 αλλογα παραπανω μαλλον συμφερει το 650.....
Επισης δεν εχω καταλαβει που μου λενε ,πατα φρενο για την αγορα σου γιατι απο φθινοπωρο θα αλλαξουν πολλα στην αγορα....
Δηλαδη?