PDA

View Full Version : Σέγες χειρός



STF
31/01/2020, 01:13
Με αφορμή την πρόσφατη αγορά μιας σέγας ανοίγω το παρόν θέμα για να έχουμε συγκεντρωμένες τις πληροφορίες που ανταλλάσσουμε.

Η τελική επιλογή για την αγορά της ήταν αποτέλεσμα έντονου προβληματισμού. Αυτό που κυρίως με ενδιέφερε ήταν η κοπή ξύλων.
Σέγα ή δισκοπρίονο χειρός; Στην αρχική πρόχειρη αναζήτηση και διερεύνηση μεταξύ των δυο εργαλείων οδηγήθηκα στη σκέψη πως θα έπρεπε να πάρω και τα δυο αυτά ηλεκτρικά εργαλεία. Το κάθε ένα από αυτά έχει πολύ-επίπεδα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, οπότε πράγματι το να τα έχεις και τα δυο δεν είναι πλεονασμός. Στη περίπτωση μου όμως οι επιλογές μου πρέπει να λαμβάνουν πάντοτε υπόψη τους έναν σταθερό παράγοντα, τον περιορισμένο χώρο εργασίας και αποθήκευσης που διαθέτω. Αυτό πολλές φορές με οδηγεί στην απόφαση να αγοράζω ακριβά "εξωτικά" εργαλεία για να μπορώ να παίρνω το μέγιστο από αυτά. Αποφάσισα πως η χρήση της σέγας θα ήταν πιο εύκολη στο χώρο μου και θα κάλυπτε περισσότερες ανάγκες μου έστω και αν το αποτέλεσμα θα ήταν αρχικά μέτριο σε σχέση με ένα δισκοπρίονο (σε δεύτερο βαθμό με μια πλάνη ή ένα γυαλόχαρτο κάνω το τελικό φινίρισμα). Για αυτόν τον λόγο έπρεπε η σέγα να είναι καλή, αφού στη πραγματικότητα θα αντικαθιστούσε ΚΑΙ τις εργασίες ενός δισκοπρίονου χειρός. Κατέληξα σε τέσσερις εταιρείες εκ των οποίων οι δυο ανήκαν στη premium κατηγορία, αυτές ήταν οι Mafell και Festool αλλά επίσης και οι πιο κλασσικές Bosch και Metabo.


Ο απόλυτος κυρίαρχος στη κατηγορία (με παραδοχή των πάντων) είναι η σέγα της Mafell που ακούει στο όνομα P1CC. Η Maffel έχει ένα πατενταρισμένο σύστημα στο οποίο δεν υπάρχει εμφανής οδηγός και είναι η μόνη που έχει τη δυνατότητα να γυρίσεις τη πριονό-λάμα ανάποδα και να κόβεις ουσιαστικά τραβώντας, πράγμα πολύ χρήσιμα όταν θέλεις να κόψεις κάποιο ξύλο φέρνοντας το χέρι κάτω από την επιφάνεια του. Επίσης έχει την καλύτερη ακρίβεια στο κάθετο κόψιμο των 90 μοιρών και αυτό γιατί η βάση της δεν είναι ρυθμιζόμενη για κοπές υπό γωνία έως και 45 μοιρών. Αν θέλεις να το κάνεις αυτό είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις μια έξτρα βάση. Ένα μειονέκτημα της είναι πως δεν έχει φωτισμό στο σημείο που κόβει. Παρ' όλα αυτά ήμουν πολύ κοντά στη σκέψη να την αγοράσω αλλά με σταμάτησαν τρία πράγματα. Πρώτον πως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Δεύτερον πως ήθελα σέγα με λαβή τύπου "D" και ελεγχόμενη ταχύτητα και από τη σκανδάλη και τρίτον πως με τη πρεσβυωπία μου να βρίσκεται ήδη στους 2 βαθμούς το θέμα φωτισμός LED στο σημείο κοπής είναι παραπάνω από απαραίτητο για εμένα.

414775



Η νεότερη σέγα της Festool Carvex PS & PSB 420 EBQ-Plus -παρά τα πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά της- είχε κάποιες άσχημες κριτικές που αφορούσαν την απόδοση της. Τραχιά λειτουργία, πετούσε πολύ πριονίδι μπροστά που εμπόδιζε το οπτικό πεδίο και σε κάποιες περιπτώσεις όταν είχε να αντιμετωπίσει σκληρά και χοντρά ξύλα -εντός των προδιαγραφών της- υπήρξαν αρκετά περιστατικά όπου η πριονό-λάμα από την έντονη πίεση στράβωνε (αιτία η μάλλον κακή υποστήριξη του μηχανισμού οδηγού της πριονό-λάμας).

414771

414772



Η εναλλακτική άκουγε στο όνομα Trion PS & PSB 300 EQ-Plus που ήταν το παλιότερο μοντέλο αλλά μέχρι σήμερα έχει πολύ καλές κριτικές, για τον ίδιο λόγο παρά τα χρονάκια της κρατάει και μια αρκετά τσιμπημένη τιμή. Και αυτή όμως δεν έχει φωτισμό LED στο σημείο που κόβει...

414773

414774



Η Bosch GST 160 CE και BCE είχε αρκετά καλές κριτικές. Έχει αρκετή δύναμη, φωτισμό και έναν επίσης πατενταρισμένο αλλά ΚΑΙ πολύ καλό ΔΙΠΛΟ οδηγό της πριονό-λάμας. Όμως όταν πήγα και την είδα από κοντά, απλά δεν μου άρεσε. Κάτι η λαβή της, κάτι το στυλ της... Όχι.

414776

414777



H Metabo STE και STEB 140 Plus μου άρεσε πολύ και ακόμη πιο πολύ μου άρεσε η έκδοση STEB με τη λαβή τύπου "D". Είχε αρκετή δύναμη, φωτισμό LED στο σημείο που έκοβε, ρυθμιστή ταχύτητας και διαρκή έλεγχο από τη σκανδάλη. Με επίμονο ψάξιμο τη βρήκα και στη καλύτερη τιμή από όλες τις υπόλοιπες στα 212,00 ευρώ από τη Γερμανία και παρά το γεγονός ότι ήταν μια ιντερνετική αγορά από το εξωτερικό μπόρεσα και προέκτυνα την εγγύηση της στα 3 χρόνια με το πρόγραμμά της Metabo "XXL" δηλώνοντας την κανονικότατα στην Ελληνική αντιπροσωπεία.

414778

414779



Να σημειώσω πως όλες οι προαναφερθείσες σέγες από όλες τις παραπάνω εταιρείες και μία προς μία διαθέτουν το σύστημα "Pendulum" που ουσιαστικά αλλάξει ελαφρώς τη κλίση της πριονό-λάμας, με αποτέλεσμα την αυξομείωση της ταχύτητας κοψίματος. Όλες διαθέτουν το σύστημα ασφάλειας απενεργοποίησης τους μετά από διακοπή ρεύματος για την προστασία του χρήστη.
H Festool και για τα τέσσερα μοντέλα της -όπως κάνει άλλωστε με όλα τα μοντέλα ολόκληρης της γκάμας των εργαλείων της- διαθέτει αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος. Οι υπόλοιπες έχουν σύστημα ελεύθερης κίνησης του καλωδίου στο σημείο που το καλώδιο βγαίνει από το σώμα του εργαλείου.

STF
31/01/2020, 01:37
Σήμερα η σέγα έκανε πρεμιέρα με εργασία μετάλλου!!!

Στο σημείο που θα τοποθετηθεί η μέγγενη ήθελα για να προστατέψω την ξύλινη επιφάνεια του πάγκου εργασίας να βάλω ένα INOX φύλλο πάχους 3mm, το οποίο όμως έπρεπε να κόψω σε 2 μέρη. Εντυπωσιάστηκα από το τρόπο που έκοψε το φύλλο. Φυσικά σε αυτό συνεισέφερε και η μάλλον πολύ καλή πριονό-λάμα της Bosch. Δεν χρειάστηκε να ασκήσω καμία δύναμη με το χέρι, η σέγα προχωρούσε σχεδόν μόνη της κόβοντας τη μεταλλική επιφάνεια των τριών χιλιοστών σα βούτυρο!

414780

414782

JNP
31/01/2020, 14:01
Η σεγα είναι πολύ αξιόλογο εργαλείο για ισιες και μοναδικό εργαλείο για καμπύλες τομές.
Αποδείχθηκε απαραίτητο για να κόψω επί τόπου κυκλικά πάγκους κουζίνας και επιπλα μπάνιου για να τοποθετήσω νεροχύτες και νιπτηρες αντίστοιχα.Δεν έχει το τέλειο σχεδον κόψιμο του δισκοπριονου, αλλά σε μικρα κοψίματα υπερέχει σε ευκολία. Όπως το να κόβω πανεύκολα καδρονια 5Χ5 εκ για κεραμοσκεπη επάνω στην ταράτσα.
Μπορεί να στερεωθει και ανάποδα, κάτω από τον πάγκο, με την λάμα να εξέχει προς τα επάνω.
Αν έχει σύστημα ταλαντωσης της λαμας μπρος - πίσω για να ξεμπουκωνει η λάμα από τα ροκανιδια ή τα γρεζια, το μηδενιζουμε σχεδόν για σκληρά αντικείμενα και το αυξάνουμε σε μαλακά ξύλα.Το ίδιο κάνουμε για την ταχύτητα κάθετης ταλαντωσης. Κατά το κόψιμο δεν το ζορίζουμε αλλά προχωράμε τόσο ώστε να κόβει άνετα.
Για συντήρηση θέλει φύσημα στο σύστημα συγκρατησης της λαμας και στα ανοίγματα του αέρα. Σε όλα τα κινούμενα μέρη κοντά στη λάμα βάζουμε μικρές σταγόνες λάδι.
Καλό είναι, όπως για όλα τα ηλεκτρικά εργαλεία, να έχουμε στο κουτί τους μέσα και ένα ζευγάρι καρβουνακια.

STF
31/01/2020, 15:26
Ωραίες πληροφορίες!

ioannispar
31/01/2020, 16:30
Ωραίος!!! Πολύ χρήσιμα όλα!

JNP
31/01/2020, 18:19
Να και η δικιά μου γριούλα (αγορα το 1990, δεν έχει φως ούτε σωλήνα για σκουπα, όμως φυσάει αέρα στο σημείο τομής, έχει κλίση έως 45 μοιρες, τρεις βαθμούς ταλάντωσης της λαμας, 6 ταχύτητες, καθόλου κραδασμούς και έχει κουμπί συνεχούς λειτουργιας) :
414805

Οι μπλε παλιές σειρές της Bosch φτιαγμένες σε Γερμανια/Ελβετια:
414806

Στο πλάι ένας χρήσιμος οδηγός ρυθμίσεων ανάλογα το υλικό για κόψιμο:
Υλικό, max βάθος κοπής, ταλάντωση μπρος/πίσω, ταχύτητα κοπής πανω/κάτω, προτεινόμενες λαμες.
414807

Λάμες Bosch, Stanley, Sandvic.
1,2: νοβοπαν
3. : ξυλο
4. : για καμπύλες σε ξυλο
5. : πλαστικό, αλουμινιο
6,7: ανάποδα δόντια για κόψιμο από πάνω
414808

STF
31/01/2020, 18:29
Δεν υπάρχει τίποτα ποιο όμορφο από ένα παλιό λειτουργικό εργαλείο! Εύχομαι να σε υπηρετεί και να σου βγάλει τόσα κι άλλα τόσα χρόνια!

JNP
31/01/2020, 20:40
Δεν υπάρχει τίποτα ποιο όμορφο από ένα παλιό λειτουργικό εργαλείο! Εύχομαι να σε υπηρετεί και να σου βγάλει τόσα κι άλλα τόσα χρόνια!

Ευχαριστώ. Για πες μας τι λάμα χρησιμοποιήσεις για το το inox, εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.

vaska
31/01/2020, 23:21
Εμένα η καλή η δικιά μου πήγε υπέρ πίστεως μαζί με ένα παλμιμο τριβειο από δανεισμό σε φίλο που άνοιγε μαγαζί. Ο ππαρας που τα δούλεψε τα εργαλεία ουσιαστικά τα κατέστρεψε και ήταν και ο λόγος που ορκίστηκα ότι δεν ξαναδανειζω ούτε κινέζικο κατσαβίδι των 5 σεντς. Έχω ξεμείνει με μια κινεζια δώρο με την αγορά του πιστολιού θερμού αέρα. Για δώρο μηδενικού κόστους μια χαρά δούλεψε όπου την χρειάστηκα αλλά είναι στα πλάνα μου η αγορά μιας καλής bosch. Ευχαριστούμε για την πληροφορία που μοιράστηκες μαζί μας. Κατατοπιστικοτατος

STF
01/02/2020, 00:14
Ευχαριστώ. Για πες μας τι λάμα χρησιμοποιήσεις για το το inox, εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.

Έχω αγοράσει ένα μικτό σετ της Bosch γιατί έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητα των λαμών της κυρίως σε σχέση με τη τιμή τους. Για τη συγκεκριμένη εργασία χρησιμοποίησα την Τ118Β και ψέκασα με λίγο σπρέι αλυσίδας την μεταλλική επιφάνεια που έκαψα για να βοηθήσω τη πριονόλαμα που δε φάνηκε πάντως να το έχει καθόλου ανάγκη.

414832

414833

JNP
01/02/2020, 01:57
ΟΚ η λάμα είναι παρόμοια με την Τ118Α που έχω χρησιμοποιήσει κυρίως σε πλαστικά.
Από τι βλέπω η Βοsch διατηρεί τους κωδικούς στις λάμες ακόμα και μετα από 30 χρόνια.!
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω γιατί τέτοιες λάμες έχω μόνο δύο.
Οι Bosch (ελβετικές) και οι Sandvik (γαλλικές και σουηδικές) που έβρισκα παληα ήταν άψογες.
Έχω πάρει τελευταία για ξύλο της Stanley αλλά δεν τις έχω δουλέψει.
Έχω και φτηνές του lidl για όταν φοβάμαι μήπως πέσω σε τίποτα προκες ή σύρματα μέσα στο ξύλο που δεν φαίνονται.

STF
01/02/2020, 12:37
Στο σετάκι που ανέβασα δίνει για συνθετικά την Τ102Η, αλλά είμαι σίγουρος πως και η Τ108Α που την δίνει για λεπτά μέταλλα κάνει δουλειά στα πλαστικά.

JNP
01/02/2020, 13:55
Στο σετάκι που ανέβασα δίνει για συνθετικά την Τ102Η, αλλά είμαι σίγουρος πως και η Τ108Α που την δίνει για λεπτά μέταλλα κάνει δουλειά στα πλαστικά.

Ναι ειδικά σε σκληρά πλαστικά.
Ωραίο το σετακι για γενική χρήση.

JNP
01/02/2020, 15:18
Εμένα η καλή η δικιά μου πήγε υπέρ πίστεως μαζί με ένα παλμιμο τριβειο από δανεισμό σε φίλο που άνοιγε μαγαζί. Ο ππαρας που τα δούλεψε τα εργαλεία ουσιαστικά τα κατέστρεψε και ήταν και ο λόγος που ορκίστηκα ότι δεν ξαναδανειζω ούτε κινέζικο κατσαβίδι των 5 σεντς. Έχω ξεμείνει με μια κινεζια δώρο με την αγορά του πιστολιού θερμού αέρα. Για δώρο μηδενικού κόστους μια χαρά δούλεψε όπου την χρειάστηκα αλλά είναι στα πλάνα μου η αγορά μιας καλής bosch. Ευχαριστούμε για την πληροφορία που μοιράστηκες μαζί μας. Κατατοπιστικοτατος

Σε καταλαβαίνω, κιεγω έτσι έμαθα αφού έπαθα.
Άμα δεν το έχεις πληρώσει το εργαλείο και είσαι παπαρας, χαιρετίσματα...
Αντίστροφα : όταν εχτιζα το σπίτι μου ήθελα ένα τριβειο για να τρίβω την παρετινη με την οποία σπατουλαριζα τοίχους /ταβάνια. Τα ειδικά επαγγελματικά τριβεια για τέτοια σκόνη ήταν απλησίαστα. Παρόλα αυτά πήρα ένα παλμικο τριβειο bosch μπλε σειρά με πλακέ βάση με τρύπες αναρρόφησης της σκονης για επιπλοποιους. Σύνδεσα στην έξοδο μια εύκαμπτη σωλήνα από παλιά σκούπα που απλώς έριχνε τη σκόνη στο πάτωμα και όχι επάνω μου. 260 τετρ μέτρα σπίτι, τρία χέρια οι τοίχοι και δύο χέρια τα ταβάνια τριφτηκαν με το... ακατάλληλο εργαλείο, ΑΛΛΆ κάθε μία/δύο ώρες έκανα προσεκτικό φύσημα στο μοτέρ του. Έτσι δεν έπαθε τίποτα, ζει και βασιλεύει μέχρι τώρα. Αν το είχα δανείσει σε παπαρα φίλο, αν δεν το είχε κάψει που είναι το πιο πιθανο, θαθελε καλεμι ή ματσακονι όλο εσωτερικά να ξεβουλωσει.

leftos
25/05/2021, 18:38
Είμαι στην αναζήτηση αγοράς σέγας. Ακόμα δουλειές δεν έχω συγκεκριμένες αλλά θα ήθελα να υπάρχει μία περισσότερο για τα κυκλικά κομμάτια που χρειάζονται κατα καιρούς και για να γλιτώσω το χειροπρίονο. Κοιτάω metabo την πιό μικρούλα. θεωρώ για τα λεφτά της θα είναι αξιόλογη. Στο μυαλό μου για κόψιμο έχω τάβλες ( παλέτες ) και μελαμίνες , mdf 18 αρια πχ.
Καμία γνώμη;
https://atools.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CF%83%CE%B5%CE%B3%CE%B5%CF%82/metabo-steb-65-quick-450w-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%B3%CE%B1-6-01030-00?skr_prm=WyI3MjYyMGI2Mi0yNjI2LTQ1YjUtYmE1YS0zZDRiNzAyZGNjNjEiLDE2MjE5NTY3OTM1MDIseyJhcHBfdHlwZSI6I ndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJndGNkLWMifV0

azar41
25/05/2021, 19:45
https://www.skroutz.gr/s/19929889/Bulle-%CE%A3%CE%AD%CE%B3%CE%B1-633046-600W.html

Στα ίδια χρήματα θα σου πρότεινα αυτή,την δουλεύω επαγγελματικά μια δεκαετία,είναι πιο πολλά βάτ και έχει αυτόματο σύστημα για αλλαγή λάμας.
Στα μείων ,είναι λίγο βαριά.

toyar
26/05/2021, 07:16
παντως αν θες ευθεια καθαρη κοπη μεγαλου μηκους χρειαζεσαι δισκοπριονο

JNP
26/05/2021, 08:18
Η σεγα είναι εργαλείο ειδικό για καμπύλες τομές. Εξυπηρετεί πολύ καλά πχ σε κόψιμο πάγκου για τοποθέτηση νιπτήρα, νεροχύτη η εστία κουζίνας.
Σε ευθεία τομή φυσικά δεν συγκρίνεται με δισκοπριονο.

leftos
26/05/2021, 10:31
Υπάρχει δισκοπρίονο στην οικογένεια που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση ανάγκης.
Αλλά σέγα δεν υπάρχει. Δεν ενδιαφέρει η ευθεία στο κόψιμο προς ώρας όσο να γίνει το κόψιμο. Και επειδή γίνεται με χειροπρίονο λέω να αναβαθμιστώ.
Την bulle την έχω δεί και γενικά τα εμπιστέυομαι. Αλλα σε αυτά τα λεφτά μήπως το metabo σαν πιό εξειδικευμένο είναι καλύτερο, αξιόπιστο.

JNP
26/05/2021, 10:59
Αν φτάνεις οικονομικα στο Metabo, προχώρα!

o_gavros
14/01/2023, 14:30
Για το σεγάκι (METABO STEB 65 Quick) περιμένω review όταν το χρησιμοποιήσεις.

Σήμερα είχε ξυλοδουλειές στο εξοχικό και το δούλεψα κάμποσο.
Απο το κινέζικο της κακιάς ώρας που προηγήθηκε, προφανώς μιλάμε για την μέρα με τη νύχτα.
Μου αρέσει πολύ το πιάσιμο της, για δύναμη δεν μπορώ να εκφέρω ασφαλή άποψη γιατι έκοψε μαλακά ξύλα. Δεν μάσησε καθόλου ακόμα και όταν έβαζα διπλές τις τάβλες για συντομία. Δεν δουλεύω συχνά με ξύλα οπότε και με τη σέγα δεν έχω πλήρη εξοικείωση, φαντάζομαι όσο το δουλεύεις τόσο πιο ομαλά βγαίνει η δουλειά που έχεις να βγάλεις. Εχω πάρει ενα σετάκι με διαφόρων τύπων λάμες απο τα λερόι (https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/axesouar-analosima-ilektrikon-ergaleion-/lames-gia-seges/set-lames-segas-dexter-10-temahia-82303494) και άλλο ένα με λίγο μακρύτερες (https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/axesouar-analosima-ilektrikon-ergaleion-/lames-gia-seges/set-lames-segas-dexter-82303475). Παίρνει λάμες Τ, με πανεύκολο το βάλε βγάλε, τραβάς το μοχλό πετάει τη λάμα ή κουμπώνεις νέα. Δεν πολυκατέχω ακόμα καλά τις διαφορές στην οδόντωση των, τι ξύλο θέλει τι και λοιπά, σήμερα επέλεξα μια clean cut λάμα.
Επίσης, λόγω απειρίας μου, με μπέρδευε το προστατευτικό τζαμάκι όταν το κατέβαζα και κάποιες φορές ξέφυγα στο κόψιμο.το γύρισα στην πάνω θέση.Με την γωνία επίθεσης επίσης δεν ασχολήθηκα.στη default θέση κάθετα την δούλεψα τη λάμα.

Κάτι που παρατήρησα και με μπέρδεψε. Απο βίντεο που είχα δει παλιότερα απο διαφορες σέγες, όσες είχαν το τσουτσούνι (επιστημονικός όρος) το στρογγυλό πίσω για να κουμπώνει σωλήνα ηλ.σκουπας, είχαν και σύστημα που φυσαγε/ρουφαγε τα ροκανίδια. Εδώ ενω υπάρχει τσουτσούνι, δεν βλέπω να έχει φύσα/ρούφα λειτουργία. Ίσως αν συνθεθεί σωλήνα, να ρουφάει με τη δύναμη της σκούπας; α ντονόου.

Γενικώς σμουθ μηχανάκι, χωρίς πολύ θόρυβο ακόμα και στην μεγαλύτερη σκάλα που την είχα. Δε το λες αθόρυβο φυσικά αλλά δεν ενόχλησε.
Νομίζω ήταν πετυχημένη αγορά, για κάποιον που δεν έχει τρελές απαιτήσεις απο μια σέγα και την δουλεύει περιστασιακά.

JNP
14/01/2023, 21:23
.Με την γωνία επίθεσης επίσης δεν ασχολήθηκα.στη default θέση κάθετα την δούλεψα τη λάμα.

Όσο πιο μαλακό το ξύλο τόσο πιο εύκολα κόβεται, γιαυτό βάζουμε την λάμα σε ταλάντωση ώστε να πετάει και τα πριονίδια εύκολα. Κάθετα την δουλεύουμε σε σκληρά υλικά πχ αλουμίνιο, σε ξύλα με επένδυση πχ πάγκο κουζίνας για να κόβει όσο γίνεται καθαρά χωρίς σπασίματα της επένδυσης.

JNP
15/01/2023, 15:30
Υπάρχουν και πριόνια με τα δόντια προς τα κάτω. Αυτά τα χρησιμοποιούμε σε πάγκους κουζίνας για να μην έχουμε σπασίματα της σκληρής επένδυσης στην επιφάνεια. Υπάρχουν επίσης λεπτά και κοντά πριόνια για κυκλικές τομές.

silkman
17/01/2023, 01:41
Ευθειες κοπές: Ειτε με σέγα (δανεικο χρέπι του αδελφου μου) είτε με δισκοπρίονο για ίσια κοπή βάζω οδηγό με σφγκτηράκια. Πρωτα κάνω δοκιμή για την απόσταση σε χιλ που πρέπει να μπει ο οδηγός για να έχω την κοπή στο σημείο που θέλω.

Προφανώς και καμπύλες κοπές γίνονται μόνο με σέγα.