PDA

View Full Version : Σέρβις xr 125



TasosXR125L
01/02/2020, 13:40
Καλησπέρα
1- Έχω ένα honda xr 125 του '06 κ έχει κάνει 33000 χιλιόμετρα. Χρειάζεται ρύθμισμα στις βαλβίδες σίγουρα (ακούγονται), καθάρισμα κ ρυθμισμα στο καρμπυρατέρ (70% της χρήσης του είναι σε χώμα) κ δίσκο γτ κάνει κάτι θορύβους κ δεν ξεκινά ομαλά στις ανηφόρες (ακόμα χειρότερα όταν εχει κ δεύτερο άτομο πάνω), λογικά χρειάζεται κ τακάκια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο για συντήρηση.

2- είχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι κάποιος έβαλε μεγαλύτερα βελονακια (κατι τέτοιο) στο καρμπυρατέρ κ του έδωσε ροπή κ τελική. Εμένα η ροπή με νοιάζει γτ το βάρος το "πεθαίνει" κ θέλω να πηγαίνει πιο άνετα... Αυτό είναι το ζιγκλερ ή κάνω λάθος?
Γρανάζια, φίλτρο κ ελεύθερη εξάτμιση δεν θέλω να βάλω.

Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα κοστίσει? Σίγουρα οι τιμές είναι διαφορετικες σε κάθε μάστορα, αλλά ξέρει κάποιος στο περίπου?
Ευχαριστώ

Kickstart
01/02/2020, 18:57
Για το καρμπυρατέρ κάνα κατοστάρικακι εύκολα να υπολογίζεις... Βαλβίδες τι να σου πω δεν νομίζω όμως πολλά.. Αν είναι εντάξει ο μάστορας δεν θα σε δαγκώσει να ανοίξει ένα καπάκι να τις κοιταξει.

Δισκάκια συμπλέκτη κάνα 50αρι.

Παντως το μηχανάκι είναι τίμιο αλλά όπως ξέρεις ειναι ολίγον ψοφιμι.. Μην περιμένεις ροπές από ρύθμισμα καρμπ.

Μόνο με γρανάζι άμα παίξεις για να έχεις λίγο καλύτερο τράβηγμα στις χαμηλές στο χώμα, θα χάσεις όμως από την οποία τελική..

Εσύ ξέρεις, βαλτα κάτω και σκέψου...

Επειδή το πας περισσότερο χώμα, εγώ θα κοίταγα το σεταρισμα που σου πρότεινα.

TasosXR125L
03/02/2020, 19:00
Θα ήθελα περισσότερες γνώμες παρακαλώ

I-want-a-moto
04/02/2020, 08:06
Εγώ θα σου πω να φτιάξεις πρώτα το πατινάρισμα και να ελένξεις αλυσίδα γρανάζια και συνεμπλόκ για τυχόν τζόγους αυτά σε πρώτη φάση.

Λάδια δε ξέρω τι βάζεις αν βάζεις απο τα lidl λέμε τώρα βάλε κανένα ψιλοκαλό, άλλαξε μπουζί και ρύθμισε τις βαλβίδες.

Φίλτα πιστεύω πως τα αλλάζεις ειδικά του αέρα άμα πας και χώμα θέλει συχνά καθάρισμα.

Το καρμπυρατερ τώρα πιστεύω πρέπει να αχοληθείς μόνος σου, δεν είναι πυρηνική φυσική εγώ στο YBR το έχω ανοίξει 3 φορές και το έχω καθαρίσει (όχι γιατί είχε τπτ σοβαρό απλά γιατί έχω ψυχολογικά) δες επίσης ποιο μοντέλο έχεις παράγγειλε ζιγκλερ για αυτό το καρμπ και άρχισε να δοκιμάζεις. Ποσωπικα θα έκανα τα παραπάνω και θα το ανοιγα απλά για να το καθαρίσω και άμα ακόμα δεν ήμουν ευχαριστημένος τότε θα το πείραζα. Δες βιντεάκια με τέτοια καρμπ να δεις ότι δεν είναι τπτ να τους κάνεις ένα βασικό καθάρισμα.

Ότι και να κάνεις είτε στο καρμπ είτε στο γρανάζωμα θα επηρεάσει την κατανάλωση δεν ξέρω αν σε απασχολεί απλά το τονίζω... Δεν ξέρω αν θα πίνει σα 250αρι που δεν το πιστεύω αλλά σίγουρα θα τσιμπάει παραπάνω...

DeusEx
04/02/2020, 16:49
Τίμιο μηχανάκι αν και λίγο ψόφιο, σε μαμά κατάσταση ... το είχα απο το 2012 μέχρι το 2017, και απο τότε το έχει ο πατέρας μου στο χωριό (>90.000 χλμ σύνολο)
Ασπαστο μοτέρ, δεν ζητάει πολλά.
Απο προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να βάζεις πάντα καλό λάδι, οι διαφορές στην ποιότητα γίνονται άμεσα αντιληπτές, εγώ έβαζα motul.

Για να πάρει λίγο τα ίσια του είχα κάνει κάποιες μετατροπές, που στοίχησαν ακριβά και δεν νομίζω να άξιζαν τα χρήματα που έδωσα.
Μετατροπή σε μοτάρ, άλλο γρανάζωμα, πίσω δισκόφρενο, ελεύθερο φίλτρο αέρα, ελεύθερη εξάτμιση και ζιγκλέρωμα.
Καλύτερη ροπή και τελική, αλλά τα 12 αλογάκια του μην περιμένεις να γίνουν 20 για κανέναν λόγο. Τελική ανέβηκε στα 125 - 130 χλμ/ω, και η ροπή ανέβηκε λίγο ώστε να μην σε περνάνε στα φανάρια τα παπιά και τα σκούτερ.

Μεγάλη αγάπη όμως το συγκεκριμένο!

TasosXR125L
05/02/2020, 20:37
Παιδιά πείτε μου για τιμές στο σέρβις (περίπου), ξέρετε τίποτα?

OldMan
06/02/2020, 14:00
Τιμές για "περίπου" service ή "περίπου" τιμες για service..??

TasosXR125L
06/02/2020, 19:35
Για τιμές για ρυθμισμα κ καθάρισμα στο καρμπυρατέρ, ρυθμισμα βαλβίδες , δίσκο κ τακάκια

sapila racing
07/02/2020, 09:54
Για τιμές για ρυθμισμα κ καθάρισμα στο καρμπυρατέρ, ρυθμισμα βαλβίδες , δίσκο κ τακάκια

Και λάδια φυσικά που δεν τα έβαλες στον λογαριασμό, όπως και φλάντζα πλαινη εφ όσον θα αλλαχτούν δίσκοι συμπλέκτη.
Θα έλεγα να πας να δείς πόσο έχουν οι δίσκοι πρώτα μην βρεθείς προ εκπλήξεως, και για την τιμή αλλά και για την διαθεσιμότητα.

DRAKONET
07/02/2020, 15:10
τοσο καιρο που το εχεις...δεν το πηγες σε μαστορα?
δεν εχεις καποιο ''δικο σου'' συνεργειο?
και αν δεν εχεις....ξεκινησε να πας να δειξεις το μηχανακι..πες τους τι θελεις να σου κανουν..και ρωτησε ποσο θα κοστισει.
Μετα να πας και αλλου...πηγαινε και σε εναν τριτο..και βγαλε συμπερασμα

TasosXR125L
07/02/2020, 20:27
Χαχααχ να ξέρεις ότι είναι του 2006 κ έχουμε 2020... Απο τότε μόνο μπουζί, λαδια κ ένα ζευγάρι λάστιχα έχω αλλάξει, δεν ζήτησε ποτέ τίποτα

TasosXR125L
11/02/2020, 14:07
Βοηθήστε μάγκες

Bowleno
11/02/2020, 14:17
Βοηθήστε μάγκες

Πώς ακριβώς να σε βοηθήσουμε, μάγκα; Να ρωτήσουμε για πάρτη σου στα συνεργεία, ας πούμε; Ο... Δρακοδίκτυος(!) Στα είπε, βρες 2-3 συνεργεία, δώσε λίστα τι θες να γίνει, να σου πουν και αυτοί ότι παρατηρήσουν πωςχρειάζεται το μηχανάκι και αναλόγως (την τσέπη σου, την διάθεση σου...) αποφασίζεις μετά .

Καλό, χρυσό το moto.gr αλλά πώς να το κάνουμε πάσχει ρε παιδί μου στην μαντική τέχνη....:lol:

TasosXR125L
11/02/2020, 21:32
Όταν λέω "στο περίπου τιμές" δεν είναι κατανοητό? Μακάρι να ήμουν κ γω μάντης φίλε

viper1
12/02/2020, 00:44
Βαλβίδες καρμπυρατερ δίσκοι 150 ευρώ εργατικά. Λέω εγώ

Kickstart
12/02/2020, 08:31
Βαλβίδες καρμπυρατερ δίσκοι 150 ευρώ εργατικά. Λέω εγώ

του τα χω πει από το δεύτερο ποστ, στοιχηματίζω οτι θα ζητήσει περισσότερη βοήθεια.

TasosXR125L
12/02/2020, 12:24
Περισσότερες γνώμες ρε παιδιά, αυτό ήθελα... Λέτε μια να μου αρκούσε?

toyar
12/02/2020, 12:26
Γιατί δεν παίρνεις πραγματικές προσφορές από συνεργεία;

doctor_john
12/02/2020, 12:33
Απο εμένα 170ε

Bowleno
12/02/2020, 12:41
Περισσότερες γνώμες ρε παιδιά, αυτό ήθελα... Λέτε μια να μου αρκούσε?

Κι εγώ αυτό προσπαθούσα να σου πω, οι γνώμες είναι σαν τις κ...λοτρυπίδες, όλοι έχουμε και από μια.
Τουτέστιν, όταν δεν ξέρουμε την πραγματική κατάσταση που βρίσκεται ένα μηχανάκι και τι απαιτεί σε ανταλλακτικά κλπ
Ότι και να πούμε ακαδημαϊκό και μόνο ενδιαφέρον έχει.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:
Πήγα τις προάλλες τον Πήγασο για σέρβις, λάδια, φίλτρα, έλεγχο βαλβίδων, τακάκια μπρος πίσω. Πλήρωσα ένα Χ ποσό.
Εκείνη την ημέρα ήταν εκεί άλλο ένα σαν το δικό μου για τις ίδιες εργασίες ακριβώς αλλά πλήρωσε Ψ πόσο (αρκετά υψηλότερο) γιατί; Γιατί ήταν πολύ ταλαιπωρημένο οι βίδες του δεν ξεβίδωναν εύκολα και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης με αποτέλεσμα να χρειαστεί ο μηχανικός πολύ περισσότερο χρόνο για τις ίδιες εργασίες. Και μετράει και η σχέση που έχεις με τον μηχανικό.... Ελπίζω να κατάλαβες.:wave2:

Bowleno
12/02/2020, 12:43
Απο εμένα 170ε

170 μια, 170 δυο, κατοχυρώθηκε στον κύριο με τον γάτο:lol:

doctor_john
12/02/2020, 13:55
Εφόσον θέλει περισσότερες γνώμες, να μην του δώσουμε;
Ρώτησα κι όλας τον δικό μου και μου είπε αν έχει 15 χρόνια να το δεί μηχανικός καλύτερα μη του δώσεις τα στοιχεία μου..

viper1
12/02/2020, 16:39
Εφόσον θέλει περισσότερες γνώμες, να μην του δώσουμε;
Ρώτησα κι όλας τον δικό μου και μου είπε αν έχει 15 χρόνια να το δεί μηχανικός καλύτερα μη του δώσεις τα στοιχεία μου..

Σιγά πες του. Xr125 ειναι. Που και να ρώταγε για goldwing του 80. Θα στο έκλεινε στα μούτρα :lol:

doctor_john
12/02/2020, 18:22
Aν σου πώ ότι έχουμε δύο στην παρέα θα το πιστέψεις; :lol:
Η πόρτα δεν κλείνει εύκολα στα μποξερ, έχουμε ροπή προς τα εκεί. Αυτό που έχω δεί
και στους τρείς μηχανικούς της παρέας, είναι ότι λένε λυπάμαι δεν μπορώ να το αναλάβω σε αυτούς
που ψάχνουν τον μειοδότη.
Τους καταλαβαίνω γιατί το έχω ζήσει τόσα χρόνια, αν τους βάλεις μέσα χάνεις όπως και να έχει.

viper1
12/02/2020, 18:33
Aν σου πώ ότι έχουμε δύο στην παρέα θα το πιστέψεις; :lol:
Η πόρτα δεν κλείνει εύκολα στα μποξερ, έχουμε ροπή προς τα εκεί. Αυτό που έχω δεί
και στους τρείς μηχανικούς της παρέας, είναι ότι λένε λυπάμαι δεν μπορώ να το αναλάβω σε αυτούς
που ψάχνουν τον μειοδότη.
Τους καταλαβαίνω γιατί το έχω ζήσει τόσα χρόνια, αν τους βάλεις μέσα χάνεις όπως και να έχει.

Να δώσουν προσφορά με κλειστό φάκελο μεχρι την Δευτέρα

doctor_john
12/02/2020, 19:05
Έεετσι! μια μικρογραφία καταστροφής της χώρας στο γκαράζ μας! :lol:

TasosXR125L
12/02/2020, 21:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η μηχανή μπορεί να μην έχει κάνει ποτέ σέρβις αλλά είναι πολύ προσεγμένη γενικά... Αυτά που θέλει τώρα είναι φυσικές φθορές, τι να του κάνω??

doctor_john
12/02/2020, 22:31
Να το πάς για service σε ένα καλό μαγαζί και μέχρι να το παραλάβεις να πας να φας μια πάστα γιατί σου αξίζει
που διάλεξες μια μοτό που δεν κοστιζει ΤΙΠΟΤΑ και σε έχει βγάλει παλικάρι.

viper1
12/02/2020, 22:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η μηχανή μπορεί να μην έχει κάνει ποτέ σέρβις αλλά είναι πολύ προσεγμένη γενικά... Αυτά που θέλει τώρα είναι φυσικές φθορές, τι να του κάνω??

Άστο έξω στην φύση μέχρι το καλοκαίρι και θα φροντίσει εκείνη

Bowleno
13/02/2020, 01:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η μηχανή μπορεί να μην έχει κάνει ποτέ σέρβις αλλά είναι πολύ προσεγμένη γενικά... Αυτά που θέλει τώρα είναι φυσικές φθορές, τι να του κάνω??

Έλα, πες την αλήθεια, το θες το τρολλάρισμα σου εσύ, έτσι; :cry::lol: