PDA

View Full Version : e scooters και ατυχηματα



mia_zoi_kawa
02/02/2020, 10:48
Σύμφωνα με τον guardian μέσα σε ένα χρόνο έγιναν 10.000 καταγεγραμενα ατυχήματα στις ΗΠΑ με e scooters. Οι κρανίο εγκεφαλικέςκακώσεις των οδηγών τους ήταν 4 φορές περισσότερες από αυτές των ποδηλατιστων.

Πρόσφατα γνώρισα άνθρωπο που είχε αγοράσει escooter και είχε ατύχημα στην Ιπποκρατους. Έπεσε σε λακκούβα και η μπροστινή του ρόδα σκάλωσε με αποτέλεσμα να εκτοξευθεί και να χτυπήσει το πόδι του. Νοσηλευτηκε και είχε και χειρουργείο...

panavour
02/02/2020, 11:24
Σύμφωνα με τον guardian μέσα σε ένα χρόνο έγιναν 10.000 καταγεγραμενα ατυχήματα στις ΗΠΑ με e scooters. Οι κρανίο εγκεφαλικέςκακώσεις των οδηγών τους ήταν 4 φορές περισσότερες από αυτές των ποδηλατιστων.

Πρόσφατα γνώρισα άνθρωπο που είχε αγοράσει escooter και είχε ατύχημα στην Ιπποκρατους. Έπεσε σε λακκούβα και η μπροστινή του ρόδα σκάλωσε με αποτέλεσμα να εκτοξευθεί και να χτυπήσει το πόδι του. Νοσηλευτηκε και είχε και χειρουργείο...

μ αυτες τις μικρουλες ροδες που εχουν τι να περιμενει κανεις,καθε λακουβα και καυμος,καθε
πετρα και δακρυ.

viper1
02/02/2020, 14:13
Εγώ που έχω πάρει ένα βγαίνω μόνο Αττική οδό γιατί δεν έχει λακκούβες

ioannispar
02/02/2020, 15:54
Εγώ που έχω πάρει ένα βγαίνω μόνο Αττική οδό γιατί δεν έχει λακκούβες


:facepalm::lol::bawl: Φαντάζομαι έχεις και e-pass για να μην σταματάς και χάνεις χρόνο εεε;;;;; :bawl:

viper1
02/02/2020, 16:13
:facepalm::lol::bawl: Φαντάζομαι έχεις και e-pass για να μην σταματάς και χάνεις χρόνο εεε;;;;; :bawl:

ebike χωρίς epass δεν γίνεται

ΓιώργοςΤΤ
02/02/2020, 16:46
Ατυχήματα στον δρόμο, γίνονται από την εποχή που κυκλοφορούσαν άλογα και μουλάρια.

νεοσσός
02/02/2020, 18:58
Λογικό είναι να αυξάνεται το πλήθος των ατυχημάτων, όσο αυξάνεται η χρήση τους. Η σύγκριση με τα ποδήλατα λέει για διπλάσια ατυχήματα με κρανίοεγκεφαλικές κακώσεις.

Πάντως θεωρώ ότι το μέσο escooter (πατίνι εννοούν με αυτό τον όρο) έχει χειρότερα φρένα σε σχέση με ένα ποδήλατο και είναι πιο ευάλωτο σε λακκούβες εξαιτίας των μικρών τροχών του. Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις πατινιών που κοστίζουν 6.000€ και είναι 70 κιλά.
https://www.alltimeoffers.gr/ilektrika-scooter/ilektrika-patinia/dualtron-x/?ref=skroutz.gr&skr_prm=WyI5MWQ4ZTUwZC04MjJkLTQ2ZjAtOGRlNi0yMjg0YTEwZmQyOGIiLDE1ODA1OTUyODEzNDkseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Το άρθρο (https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/world/2020/feb/02/e-scooters-fears-pubic-safety-crisis-road-approval-uk).

Η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να γίνουν στους περισσότερους δρόμους ειδικές λωρίδες για ποδήλατα και πατίνια. Δε χωράνε πια άλλο τα αμάξια. Ταλαιπωρούμαστε όλοι στις μεγάλες πόλεις, οπότε τα αμαξια , θα πρέπει να γίνουν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας στην αστική μετακίνηση.

gior-gos
02/02/2020, 19:31
Η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να γίνουν στους περισσότερους δρόμους ειδικές λωρίδες για ποδήλατα και πατίνια. Δε χωράνε πια άλλο τα αμάξια. Ταλαιπωρούμαστε όλοι στις μεγάλες πόλεις, οπότε τα αμαξια , θα πρέπει να γίνουν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας στην αστική μετακίνηση.

Κι όταν βρέχει - κάνει κρύο; Την επικινδυνότητα που τη βάζεις; Κακά τα ψέματα, το αυτοκίνητο είναι αναντικατάστατο. Ισως μόνο με θεαματική βελτίωση των ΜΜΜ μειωθεί το μποτιλιάρισμα.

νεοσσός
02/02/2020, 19:57
Συμφωνώ για τα Μ.Μ.Μ..

toyar
02/02/2020, 20:09
οταν σχεδιαζαν αυτα τα πατινια δεν ελαβαν υποψιν τους ελληνικους δρομους
ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι προτιμουν αυτα τα παιχνιδια απο ενα 50αρι

νεοσσός
02/02/2020, 21:10
Το 50αρι χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης και γραφειοκρατία, όπως και συντήρηση, που θέλουν χρόνο και χρήμα. Το πατίνι απλώς το ψωνίζεις με 300€. Τα έξοδα μετακίνησης είναι ελάχιστα με το ηλεκτρικό ρεύμα σε σχέση με τη βενζίνη. Δεν ξέρω βέβαια πόσα χιλιόμετρα βγάζει πριν χρειαστεί επισκευή ή αντικατάσταση.

Επιπλέον, το πατίνι είναι μικρό και ελαφρύ, οπότε το βάζεις μέσα στο σπίτι ή το γραφείο, δεν είναι εκτεθειμένο στο δρόμο.

Τουλάχιστον να φοράνε κράνος οι πατινι-στές, ώστε να γλιτώνουν από σοβαρούς τραυματισμούς στο κεφάλι.

toyar
02/02/2020, 21:38
διπλωμα βγαζεις μια φορα
το πατινι εχει ελαχιστη διαρκεια ζωης σε σχεση με το παπι
κοστος βενζινης αστειο
δεν συζηταμε για φρενα αναρτησεις χωρους αυτονομια γκαζι φορτωμα κλπ

mia_zoi_kawa
02/02/2020, 21:45
Έχω δει νύχτα χωρις δημόσιο φωτισμό να έρχεται απέναντι μου πατίνι με φώτα. Τα φώτα τα είχε στο υψος της μπροστινής ροδας... πριν πλησιάσει κοντά νομιζα ότι έβλεπα κάποιον ραδιενεργο αρουραίο που το είχε σκάσει από τον Δημόκριτο....

Νεοσσε εγώ διάβασα για τετραπλασιες εγκεφαλικές κακώσεις..

mia_zoi_kawa
02/02/2020, 21:54
Και άλλα στατιστικά από το theverge και το Τεξας.... 20 ατυχήματα με τραυματισμό κάθε 100.000 διαδρομές. Από τους τραυματίες ο 1 (ένας) στους 190 φόραγε κράνος...

νεοσσός
02/02/2020, 21:58
Νεοσσε εγώ διάβασα για τετραπλασιες εγκεφαλικές κακώσεις..
Ποια είναι η πηγή σου; Το άρθρο (https://www.theguardian.com/world/2020/feb/02/e-scooters-fears-pubic-safety-crisis-road-approval-uk) του The Guardian γράφει:

In the US, a study showed there had been about 10,000 serious injuries a year, with a third of victims suffering head trauma, twice the rate suffered by cyclists.

gior-gos
02/02/2020, 22:05
διπλωμα βγαζεις μια φορα
το πατινι εχει ελαχιστη διαρκεια ζωης σε σχεση με το παπι
κοστος βενζινης αστειο
δεν συζηταμε για φρενα αναρτησεις χωρους αυτονομια γκαζι φορτωμα κλπ

Ναι αλλά το πατίνι δεν περιορίζεται καθόλου από τον κοκ. Καβάλας πεζοδρόμια, πας ανάποδα σε μονόδρομους και ούτω καθεξής· σαν το ποδήλατο ένα πράγμα αλλά ακόμα πιο μανιτζέβελο ;). Σήμερα πήγε να πέσει πάνω μου ένας πιτσιρικάς (θα ταν δε θα ταν δέκα χρονών) με ένα τέτοιο πατίνι ενώ περπατούσα στο πεζοδρόμιο..

BLiTzER
02/02/2020, 22:14
Νεοσσε εγώ διάβασα για τετραπλασιες εγκεφαλικές κακώσεις..


Ποια είναι η πηγή σου; Το άρθρο (https://www.theguardian.com/world/2020/feb/02/e-scooters-fears-pubic-safety-crisis-road-approval-uk) του The Guardian γράφει:

Νομίζω εννοεί τις εγκεφαλικές κακώσεις πριν το πατίνι. Κι όλοι ξέρουμε πόση προσπάθεια χρειάζεται για να ξεπεράσεις τους ποδηλάτες σε αυτό.

mia_zoi_kawa
02/02/2020, 22:19
Έχεις δίκιο. Αυτή είναι η πηγή μου. Γράψε λάθος.

mia_zoi_kawa
02/02/2020, 22:22
Αυτό είναι και πρόβλημα giorgos. Αν το πατίνι πάρει σβάρνα κανά ηλικιωμένο τον έχει στείλει νοσοκομείο. Τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζούς.

gior-gos
02/02/2020, 22:58
Ασφαλώς και είναι πρόβλημα. Και σίγουρα το πατίνι δεν αποτελεί λύση για τη μείωση του κυκλοφοριακού. Η χρήση του θα πρέπει να είναι ελεγχόμενη και όχι ανεξέλεγκτη όπως τώρα.

Coyote.V
02/02/2020, 23:39
Μιλάνε για "περισσότερες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις".... προφανώς είναι δημοσιογραφική "κοπτοραπτική" για να προωθήσουν το θέμα κράνος.

Κρανάκι παιδιά, αυτό του ποδηλάτου!

νεοσσός
03/02/2020, 08:20
Όσα λέτε αναφέρονται στο άρθρο. Προφανώς θέλουν να προωθήσουν το θέμα του κράνους και καλά κάνουν. Στη Μεγάλη Βρετανία απαγορεύονται τα πατίνια, τόσο στο δρόμο, όσο και στο πεζοδρόμιο. Στο δρόμο τους χτυπάνε τα αμάξια, στο πεζοδρόμιο χτυπάνε οι πατινιστές τους πεζούς. Χρειάζεται νομικό πλαίσιο, ειδικές λωρίδες και κράνος.

lleonidas
21/06/2021, 22:13
https://www.youtube.com/watch?v=QVA5p21SMcs :smokin:

Tallyban
23/06/2021, 09:09
Πάει,τα καπελώσανε και τα πατίνια οι δικηγόροι...

panavour
23/06/2021, 11:03
Πάει,τα καπελώσανε και τα πατίνια οι δικηγόροι...

για ελευθερο πατινι στο Αφγανισταν φιλε.:bawl:

alexis72
23/06/2021, 20:44
https://www.youtube.com/watch?v=QVA5p21SMcs :smokin:
με πατίνι αριστερη λωριδα στη συγγρού ....:eyepop::eyepop::eyepop:
που ηταν ο μπόγιας να τον ΜΑΖΕΨΕΙ

Tallyban
27/06/2021, 08:46
Μπαα,προτιμώ στο Γιουνανιστάν που πληρώνω και φόρους.