PDA

View Full Version : ΤW fun bike + project to come



GogosLux
02/02/2020, 18:29
Εψαχνα καιρο να βρω ενα φθηνο μηχανάκι με κρητήριο το fun factor σε βαθμο γελοιότητας :D το οποιο θα χρησιμοποιείται σε δασικους και επιτρεπόμενους χωματινους δρόμους αλλα και θα ειναι εν δυνάμη low budget project :rolleyes:

Για τις ψευτοχωμάτινες διαδρομές σκέφτηκα οτι θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω ανετα το 1290 αλλα μια χαζο πτώση απλα θα με εκανε να :cry:

Ετσι σημερα εκανα 4+ ωρες δρομο πηγαινε-ελα για να δω αυτο :

414869

414870

414871

TW 125 του 2001 :uplate::uplate: με 26000 χιλιομετρα στα €750 (τελικά)

Δουλεύει καλα με μονη εξαιρεση το καρμπυρατερ που μαλλον θελει καθάρισμα ή την ντίζα γκαζιου που δεν επαναφέρει και λαδάκια στα καλαμια και ισως ρουλεμαν λαιμου ΑΛΛΑ σιγουρα τα γκριπ μιας και τα χρυσα rizoma θα ειναι τα πρωτα που θα ξηλωθούν.

Σε πρωτη φαση θα γινουν τα παραπάνω και αφου πολιτογραφηθεί στην χώρα και θα εξορμησει στους δασικους χωματόδρομους περιξ αλλα και της Γαλλίας που επιτρέπεται και ειναι δίπλα - Ακομα και το βορειο ΤΕΤ θα το βαλω να κανει :lol::lol:

Επισης θα χρησιμεύσει για εκπαιδευτικούς σκοπούς, βλεπε να μαθει η μεγαλη κόρη καθως στα 12 της ζητησε να μαθει να οδηγεί (ευτυχώς φτάνει με το παραπάνω ;) )

Επόμενη φαση θα ειναι βγουν να βαφτουν διαφορα πραγματα, βλεπε ψαλίδι κλπ και ίσως καταλήξει κατι σαν scrabler μιας και παιζει να ειναι η πιο ευκολη μετατροπη με λιγο βαψιμο, ενα ντεπόζιτο και μια σελα ........................


Ολες οι ιδεες και τυχον εμπειρίες καλοδεχούμενες :D


Συνεχίζεται ..............

doctor_john
02/02/2020, 19:45
Ελαστικά με πυκνά τακούνια για σαθρά εδάφη και ότι καλύτερο γίνεται στις αναρτήσεις.
Βόλτες ενώ παράλληλα μπορείτε να δειτε διάφορα προσεγμένα custom σε σιτε σαν το bikeexif και να αποφασίσετε
παρέα πως θα το διαμορφώσετε.

leftos
03/02/2020, 07:56
Αν και πιτσιρικάδες το είχαμε για την "φαπα" μια χαρά θα σου βγάλει γούστα χωρίς κόστος.
Ένα μάζεμα θα έλεγα εγώ για να έρθει στα μέτρα σου και αστα scrabler marble κοκ!!

billy84
03/02/2020, 09:10
Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Έχω δει ένα ωραίο τεστ με αυτό από ένα κανάλι στο YouTube και είχα πάθει πλάκα με το που πήγαινε για χαβαλέ! Για εκεί τριγύρω είναι σούπερ!

GogosLux
03/02/2020, 09:43
Αν και πιτσιρικάδες το είχαμε για την "φαπα" μια χαρά θα σου βγάλει γούστα χωρίς κόστος.
Ένα μάζεμα θα έλεγα εγώ για να έρθει στα μέτρα σου και αστα scrabler marble κοκ!!

Αληθεια ειναι αυτο !

Το μαζεμα ειναι το πρωτο για να μπορώ να βγω, οσο για τα αισθητικά θα ειναι ενα πολυ low budget project να παιζουμε ;)


Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Έχω δει ένα ωραίο τεστ με αυτό από ένα κανάλι στο YouTube και είχα πάθει πλάκα με το που πήγαινε για χαβαλέ! Για εκεί τριγύρω είναι σούπερ!

Ναι εχει κατι video κυρίως απο Αμερική αλλά τα 200αρια που τα πανε παντου και εχουν μηδενικές απαιτήσεις συντήρησης.

Εχει και ενα ωραιο και καλλιτεχνικό ο Forthnine https://www.youtube.com/watch?v=t2a-sUdaNJ8

Panos76
03/02/2020, 10:09
:D

414881





Καλορίζικο λέμε :beer:

doctor_john
03/02/2020, 10:31
οου ντροπή! το έψαξες!

414882

GogosLux
03/02/2020, 10:57
οου ντροπή! το έψαξες!

414882

Καπως ετσι το σκέφτομαι αν το κανω στο μελλον μιας και δεν φαινεται να παει ακριβα

GogosLux
09/02/2020, 18:47
Τετάρτη βράδυ ήρθε στο γκαραζ μετα απο 5 ωρες οδηγηση με το φορτηγάκι φίλου και το ΣΚ ηταν η πρωτη ευκαιρία για σκάλισμα.

Εδω μετα το σκάλισμα
415042

Χθες Σαββατο αγοράσαμε τα απαραίτητα για το σερβις
415043

GogosLux
09/02/2020, 18:54
Σημερα ξεκινήσαμε το ξήλωμα των "καλαίσθητων" χρυσών rizoma χειριστηρίων και ποδοστηρίων συνεπιβάτη
415044

Και εβαλα ενα φθηνο σετ απο τον Louis για αρχή και τα μαμα πατάκια συνεπιβάτη

415045 415046

Ισιωσα το φαναρι μιας και ηταν καπως αφου ηθελε καποιους αποστάτες και εβαλα και τα μαμα φλας προχειρα μιας και τα μικρά που ειχε δεν θα παιρνούσαν ΚΤΕΟ με ΤΙΠΟΤΑ :cry:

415047

Φυσικα καθάρισα και φιλτρο αερα και ρυθμισα την ντίζα συμπλέκτη μιας και πριν αλλαζες ταχύτητα και χωρις συμπλέκτη :rolleyes:

GogosLux
09/02/2020, 18:59
Και μετα εφαγα κανα μισάωρο να δω γιατι δεν ανάβουν τα γαμω μαμα φλάς :cry:

ΜΕχρι που μου έκοψε και ειδα οτι ειχε φλασερ για led :D
415048

Οποτε χρειαζομαι φλασερ ΑΛΛΑ δεν ξερω τι κανω.

Το LED ειναι 3 pin και η καλωδίωση ειναι ενσωματωμένη πια - απο αυτον που εκανε την μετατροπή.

Το μαμα φλασερ ειναι 2 pin με φυσα που δεν ξερω που κουμπώνει.

Σκεφτομαι να παρω ενα 12v 3 pin και να ακουλοθησω την ιδια καλωδιωση του LED, λετε να δουλέψει ?

Για πειτε γιατι απο ηλεκτρολογικά ειμαι .............

Grafton 505
09/02/2020, 19:50
Βάλε τα Led μέσα στα μαμά φλας να περάσεις το κτέο και μετά βλέπεις και κάνεις.

GogosLux
11/02/2020, 10:18
Βάλε τα Led μέσα στα μαμά φλας να περάσεις το κτέο και μετά βλέπεις και κάνεις.

Τελικα ακολουθησα την συμβουλή σου αλλα με πιο μονιμο τρόπο :D

Ειχα κατι πολλα χρόνια αυτα τα αθλια φλασάκια που ειχα ξηλώσει απο ενα ΖΧ10 :yuck:
415078

Τα ξήλωσα απο μεσα και τα εβαλα στην θεση της παραδοσιακής λαμπας με λιγο αυτοκόλλητο αφρολέξ, αφου πρώτα τσεκαρα οτι φωτίζουν ικανοποιητικά :rolleyes:
415079

Ακολούθησα την ίδια οδο καλωδίων για ΟΕΜ κατάσταση :lol:
415080

και voila ετοιμα, ΟΚ λειπει το 4ο μιας και δεν το επιασε ο φακός :D
415081

Grafton 505
11/02/2020, 19:12
Τελικα ακολουθησα την συμβουλή σου αλλα με πιο μονιμο τρόπο :D



Σου στέλνω το ΙΒΑΝ για τις σχετικές καταθέσεις !!!! :lol:

:beer:

GogosLux
01/05/2020, 14:55
Προχωρησα λοιπον και το εκανα ΟΕΜ με την "ελπίδα" να περάσει το ΚΤΕΟ το οποιο εδώ ειναι αρκετά στριμόκωλο.

Για αυτο και εβαλα το μαμα φανάρι μιας και το ειχα μια αμφιβολία αν το κίτρινο χρώμα θα περάσει :rolleyes:

417902

417903

Τελικά είχα δίκιο ............ αν ειχα το κίτρινο θα ειχα κοπεί χωρίς συζήτηση.

Το παλικάτι στο ΚΤΕΟ, αν και δεν του φαινόταν :lol:, ηταν καλός και με πέρασε Αν και:
- μου ελειπε το προστατευτικό αλυσίδας
- το πισω φρένο αποφάσισε να μην δουλεύει - βασικα κολησε η βαλβίδα του πισω φρένου και εμενε συνέχεια ανοιχτό αλλα το πήρα είδηση πια στο σπίτι

Οποτε ήμουν έτοιμος απο τα τα τυπικά :D αλλα φυσικα με καποια θεματακια τεχνικής φύσεως ...........

GogosLux
01/05/2020, 15:01
Πήγα μια βόλτα και πατησα και κάποιους χωματόδρομους "παρανόμως" και ειχε καποια πλάκα ομολογώ ;)

Ομως, η απόκρυση γκαζιού ήταν κάπως που παρέπεμπε σε θεμα καρμπ καθως και μια υποψία οτι τα δισκάκια δεν ειναι και στα καλύτερα τους αφου η 1η δεν ειχε ιδιαίτερο νεύρο.

Απο κινητήρα θεωρω οτι ειναι μαλλον ΟΚ μιας και τα 80+ κοντερίσια τα πιάνει στην ευθεία - ισως θελουν ρυθμισμα οι βαλδίδες (δεν ακούγονται αλλα μπορεί να ειναι κλειστές)

Οπότε, ανοίξαμε το καρμπ και εγινε ενας καλος καθαρισμός για να αποκαλυφθεί κιόλας ότι η βελονα του ρελαντί ήταν φαγωμένη :mad: και ειχε ενα αυλάκι

Οποτε τι ειχα να χάσω, την λιμάρισα και την εκανα με γυαλόχαρτο οσο πιο λεία γινόταν μπας και βελτιωθεί.

Μετα μας επιασε η καραντίνα :cry: οποτε το θύμα ηταν σιγουρο :cool:

GogosLux
01/05/2020, 15:07
Δουλειά δεν ειχε ο ........ ε συγνώμη, εννοώ εγω οποτε ........

Το μπατζετ της μετατροπής τεθικα χαμηλα, πολύ χαμηλα μιας και την πλακα μας κανουμε και δεν ειναι καιροι για χαζα εξοδα

Για σελα - ντεπόζιτο κλπ ειχα μια ιδεα τι ηθελα αλλα για το κατω μερος δεν ηξερα πως .

Βρηκα στο γκαραζ ενα στεγνωτηριο πιατων απο το ΙΚΕΑ και με την βαση του εκανα το 1ο κουτί

417904

Δεν ηταν κακο αλλα δεν μου εκανε ........

417905

Ετσι αποφασισα να κανω ενα 2ο και στο 3ο κατι καναμε :lol:

GogosLux
01/05/2020, 15:20
Εν τω μεταξυ ακατσα και εξυσα και εβαψα την εξάτμιση με ενα υπολοιπο σπρευ θερμοκρασιας που ειχε μεινει

417906


Και ηρθε και η σελα που ηταν εξαιρετική για την τιμή της, εδω με την μαμα ουρα/φως

417907

Μιας και ο συνδιασμος ντεπόζιτο - σελα μου εκανε οπτικα, ειπα να μην πρχωρήσω στην αγορα αλλου ντεπόζιτου.

Μετα απο πολλές προσπάθειες εκατσε καλα.

Φτιάχτηκε και νεο κουτι, βαφτηκε μαυρο και τακτοποιημενα χωρεσε ολα τα τσιμπράγκαλα κάτω απο την σελα.

Φορεσε παλι το στρογγυλο φαναρι, μπηκαν νεα φλασάκια, νεα ουρα, φιλτράκι και 2 καθρεπτες που υπηρχαν σε αποθεμα ........

Ετσι φτασαμε στο σημερινο αποτέλεσμα που ειναι κοντα στο τελος με συνολικο μπατζετ €130 + οτι ειχα απο βιδες / καθρεπτες / χρωμα / κλπ
417908

417909

GogosLux
01/05/2020, 15:31
Η μικρη σημερινή δοκιμή/ρυθμισμα/βολτα ηταν καλή !

Κραταει ρελαντι σωστα και ανεβαζει καλύτερα απο πριν, πιανει τα 80 με 4η οποτε μας περισεύει η 5η :D

Επομενα βηματα και ερωτήματα:

- κοψιμο των σημείων απο το πλαίσιο που δεν ειναι απαραίτητα και ασχημαίνουν το σύνολο, με κύριο θεμα αυτα που ειναι πίσω
417912
το να κοψω ειναι καπως ταμπου θεμα αλλα μαλλον θα το ξεπεράσω ;);)

- Αλλαγή στα δισκάκια, κανα 40αρι, μηπως ζωηρέψει περισσότερο

- αγορα της βελονας ρελαντι μιας και ειναι το κυριο ερωτηματικο, αν και τωρα δουλευει αρκετά καλύτερ (ανεβαζει χωρις θεμα, κρατάει ρελαντι και οταν κλείνεις γκάζι οι στροφές πεφτουν με λογικο ρυθμο - πριν εκανε μια παυση ψηλά πριν πεσει στο ρελαντι)

- βαψιμο ψαλίδι, ζαντες και μποτες πηρουνιου

Επισης, βαψιμο παλι του λαιμου της εξάτμισης μιας και ενα μερος μονο ξεφλούδισε - το περισσοτερο ειναι ΟΚ



Ξεχασα το εμπρος φτερο το οποιο αναμένεται ...........

Λευκάδιος
01/05/2020, 21:00
Μια χαρά, το μόνο που με χαλάει εμένα είναι η σέλα που προορίζεται για cafe racer.
Αλλά αφού αρέσει σε σένα όλα τα άλλα περισσεύουν :beer:

DrBig
01/05/2020, 21:10
προσφατα εβλεπα αυτο και το χαλβαδιαζα....food for thought που λεν....
417918

buckley
01/05/2020, 21:18
προσφατα εβλεπα αυτο και το χαλβαδιαζα....food for thought που λεν....
417918

:faint:

DrBig
01/05/2020, 21:28
:faint:

Αυτο τωρα ειναι καλο η κακο? :rolleyes:












Ελευθερα, δε θα προσβληθω :bawl:

buckley
01/05/2020, 22:01
Αυτο τωρα ειναι καλο η κακο? :rolleyes:












Ελευθερα, δε θα προσβληθω :bawl:

Μακάρι να αρκεστείς στο thought :D

panavour
01/05/2020, 22:23
Με ολες αυτες τις μετατροπες,πως ξαναπερνας ΚΤΕΟ στο μελλον?

doctor_john
01/05/2020, 22:31
Ρε παιδιά οίκτο, ημίμετρα στην καλύτερη και χωρίς ουσία..
Προχειρότητα παντού, κοιτάξτε την σέλα, τα άσχετα "καλύματα" ανάμεσα στις τιμονόπλακες, ότι πατήσει θα το φάει στο πρόσωπο ή στο σβέρκο
η ρίγα της daytona σε εκτέλεση lambretta, η πινακίδα έτοιμη να κτυπήσει κάποιον σε στυλάκι cruiser, εξάτμιση με το μισό μήκος απο αυτή που χρειάζεται
μάυρα όλα τάχα μου εποχής πρίν τα χρώμια και φλασάκια λεντογυφτιές απο το μέλλον...

Γινομαι αντιπαθής γιατί κάποιοι απαίδευτοι την βλέπουν χιπστεροπανκηδες σε ποστ νουκλιαρ ολοκαυτωμα εποχή :lol:
Αν θες να πετάξεις κάτι στο κατεστημένο πάρε πέτρα, το μηχανάκι σου φταίει να χαλάς την αισθητική του κοινού
και να υποβαθμίζεις το ρεύμα που υποτίθεται σε έχει παρασύρει..

Όλα ωραία είναι και η έκφραση του καθενός δικαίωμα. Όλα μαζί όμως είναι γυφτιά και καταλήγουν δύσχρηστα..

buckley
01/05/2020, 22:39
Με ολες αυτες τις μετατροπες,πως ξαναπερνας ΚΤΕΟ στο μελλον?

Ο Gogos θα ξαναβάλει τα μαμά πράγματα πάλι πάνω, ο Δόκτωρ με το w797 θα σε γελάσω :cry:

DrBig
02/05/2020, 05:42
Ρε παιδιά οίκτο, ημίμετρα στην καλύτερη και χωρίς ουσία..
Προχειρότητα παντού, κοιτάξτε την σέλα, τα άσχετα "καλύματα" ανάμεσα στις τιμονόπλακες, ότι πατήσει θα το φάει στο πρόσωπο ή στο σβέρκο
η ρίγα της daytona σε εκτέλεση lambretta, η πινακίδα έτοιμη να κτυπήσει κάποιον σε στυλάκι cruiser, εξάτμιση με το μισό μήκος απο αυτή που χρειάζεται
μάυρα όλα τάχα μου εποχής πρίν τα χρώμια και φλασάκια λεντογυφτιές απο το μέλλον...

Γινομαι αντιπαθής γιατί κάποιοι απαίδευτοι την βλέπουν χιπστεροπανκηδες σε ποστ νουκλιαρ ολοκαυτωμα εποχή :lol:
Αν θες να πετάξεις κάτι στο κατεστημένο πάρε πέτρα, το μηχανάκι σου φταίει να χαλάς την αισθητική του κοινού
και να υποβαθμίζεις το ρεύμα που υποτίθεται σε έχει παρασύρει..

Όλα ωραία είναι και η έκφραση του καθενός δικαίωμα. Όλα μαζί όμως είναι γυφτιά και καταλήγουν δύσχρηστα..

Για να ειμαι ειλικρινης νομιζα πως ειναι μηχανακι, δεν ειχα καταλαβει πως ειναι μανιφεστο :bawl:

doctor_john
02/05/2020, 10:27
Μα πες μου, φταίω εγώ που χαλιέμαι με αυτά τα πράγματα; :)

Κάθε μας επιλογή που διαμορφώνει εικόνα είναι μια επιλογή που διαμορφώνει μύνημα και λειτουργεί χρηστικά σε κάποιο βαθμό.
Πρώτος εγώ να υποστηρίξω την ελευθερία έκφρασης, την ανάγκη για διαφορετικότητα κ.λπ.

Στο ντύσιμο για παράδειγμα, μου αρέσουν τα σκούρα χρώματα, τα παλτά, τα άρβυλακια, τα καπέλα κ.λπ.
δεν μπορώ να τα συνδιάσω όλα για να πάω στην παραλία..
Κάθε τι που σχεδιάζουμε έχει μια χρήση μαζί με το μύνημα. Χρειάζεται να δημιουργήσουμε μια ισορροπία των επιλογών
που έχουμε έτσι ώστε το σύνολο να μπορεί να λειτουργεί - εκφράζει.

Όσο και να μου αρέσει πχ η αποδόμηση και η στυλπνή - γυαλιστερή επιφάνεια, θα πρέπει να μελετήσω ΠΟΛΥ για να σχεδιάσω
μια σκάλα που θέλω να είναι χρηστική και να μην τσακιστώ χρησιμοποιόντας την.

Βεβαίως έχω και την επιλογή να "ακυρώσω" την χρηστικότητα σε αυτό που δημιουργώ, προβάλλοντας το μύνημα όσο έντονα θελω κ.λπ.
Αυτό όμως με οδηγεί σε μια εικαστική δημιουργία που δεν προτρέπει σε χρήση και πλέον "κρίνεται" από το
πόσο συνεπής είμαι στους "κανόνες" που εγώ δημιουργώ με όλη την ελευθερία που έχω δικαίωμα να το κάνω.

Αν αποτύχω και στην χρηστικότητα του ντιζάιν και στην συνέπεια του έργου, ενώ επιτρέπω να φαίνονται προχειρότητες
(που δεν υποστηρίζω στο σύνολο κ.λπ. έτσι ώστε να πέρναγαν σαν δικοί μου κανόνες εικαστικά), τι στο καλό δημιουργώ;

Κάνω μια εργασιοθεραπεία, πολύ ωραίο και υγειές ή μια μαθητεία - μελέτη αν θέλεις, που εκ του αποτελέσματος
φαίνεται ότι δεν έχω μελετήσει αρκετά, δεν έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα ή πως στην συγκεκριμένη περίοδο γνώσεων μου
είναι ένας στόχος που δεν έχω την δυνατότητα να ολοκληρώσω.

Σόρυ που απλοποιώ τόσο πολύ στην προσπάθεια μου να μην κουράσω.
Θέλω όμως να θίξω το θέμα γιατί όλο και συχνότερα όλοι παρασυρόμαστε νομίζοντας ότι μπορούμε
να δομήσουμε οτιδήποτε χωρίς να καταβάλουμε προσπάθεια στην μελέτη που χρειάζεται, απλά γιατί
νομίζουμε ότι είναι βίδες που βιδώνουν άρα και κάτι εύκολο.
Με αυτό τον τρόπο καταλήγουμε να δημιουργούμε κάτι που δεν μας καλύπτει - ικανοποιεί.

Αν θέλω να αλλάξω - δημιουργήσω οτιδήποτε, πρέπει να γνωρίζω τι είναι αυτό.

panavour
02/05/2020, 10:55
Πρεπει πλεον να εχουμε μαστερ ψυχολογιας και κοινωνιολογιας για να καταλαβουμε την καθε κουταμαρα που φταχνει ο καθε χιπστεροβιος.Εμενα η απορια μου ειναι πως δεν τους σταματαει η αστυνομια ειδικα στα προηγμενα κρατη ,γιατι στην Ελλαδα ολα επιτρεπονται.

DrBig
02/05/2020, 11:40
Μα πες μου, φταίω εγώ που χαλιέμαι με αυτά τα πράγματα; :)

Κάθε μας επιλογή που διαμορφώνει εικόνα είναι μια επιλογή που διαμορφώνει μύνημα και λειτουργεί χρηστικά σε κάποιο βαθμό.
Πρώτος εγώ να υποστηρίξω την ελευθερία έκφρασης, την ανάγκη για διαφορετικότητα κ.λπ.

Στο ντύσιμο για παράδειγμα, μου αρέσουν τα σκούρα χρώματα, τα παλτά, τα άρβυλακια, τα καπέλα κ.λπ.
δεν μπορώ να τα συνδιάσω όλα για να πάω στην παραλία..
Κάθε τι που σχεδιάζουμε έχει μια χρήση μαζί με το μύνημα. Χρειάζεται να δημιουργήσουμε μια ισορροπία των επιλογών
που έχουμε έτσι ώστε το σύνολο να μπορεί να λειτουργεί - εκφράζει.

Όσο και να μου αρέσει πχ η αποδόμηση και η στυλπνή - γυαλιστερή επιφάνεια, θα πρέπει να μελετήσω ΠΟΛΥ για να σχεδιάσω
μια σκάλα που θέλω να είναι χρηστική και να μην τσακιστώ χρησιμοποιόντας την.

Βεβαίως έχω και την επιλογή να "ακυρώσω" την χρηστικότητα σε αυτό που δημιουργώ, προβάλλοντας το μύνημα όσο έντονα θελω κ.λπ.
Αυτό όμως με οδηγεί σε μια εικαστική δημιουργία που δεν προτρέπει σε χρήση και πλέον "κρίνεται" από το
πόσο συνεπής είμαι στους "κανόνες" που εγώ δημιουργώ με όλη την ελευθερία που έχω δικαίωμα να το κάνω.

Αν αποτύχω και στην χρηστικότητα του ντιζάιν και στην συνέπεια του έργου, ενώ επιτρέπω να φαίνονται προχειρότητες
(που δεν υποστηρίζω στο σύνολο κ.λπ. έτσι ώστε να πέρναγαν σαν δικοί μου κανόνες εικαστικά), τι στο καλό δημιουργώ;

Κάνω μια εργασιοθεραπεία, πολύ ωραίο και υγειές ή μια μαθητεία - μελέτη αν θέλεις, που εκ του αποτελέσματος
φαίνεται ότι δεν έχω μελετήσει αρκετά, δεν έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα ή πως στην συγκεκριμένη περίοδο γνώσεων μου
είναι ένας στόχος που δεν έχω την δυνατότητα να ολοκληρώσω.

Σόρυ που απλοποιώ τόσο πολύ στην προσπάθεια μου να μην κουράσω.
Θέλω όμως να θίξω το θέμα γιατί όλο και συχνότερα όλοι παρασυρόμαστε νομίζοντας ότι μπορούμε
να δομήσουμε οτιδήποτε χωρίς να καταβάλουμε προσπάθεια στην μελέτη που χρειάζεται, απλά γιατί
νομίζουμε ότι είναι βίδες που βιδώνουν άρα και κάτι εύκολο.
Με αυτό τον τρόπο καταλήγουμε να δημιουργούμε κάτι που δεν μας καλύπτει - ικανοποιεί.

Αν θέλω να αλλάξω - δημιουργήσω οτιδήποτε, πρέπει να γνωρίζω τι είναι αυτό.

Φανταζομαι τι θα γινοταν αν δεν ηθελες να μην κουρασεις! :lol:
Hint: το "γιατι" στα γουστα δεν εχει νοημα. Ειτε κατι σου αρεσει, ειτε δε σου αρεσει, ειτε εισαι καπου αναμεσα. Απλα πραματα. Το καταλαβα πριν χρονια οταν αναρωτηθηκα γιατι δε μου αρεσουν οι μπαμιες. :wave2:

GogosLux
02/05/2020, 11:50
Με ολες αυτες τις μετατροπες,πως ξαναπερνας ΚΤΕΟ στο μελλον?


Ο Gogos θα ξαναβάλει τα μαμά πράγματα πάλι πάνω, ο Δόκτωρ με το w797 θα σε γελάσω :cry:

Μιας και εδω ειναι στριμόκωλοι, το concept ηταν οτι θα πρεπει να περνάει ΚΤΕΟ αλλιως ειναι αχρηστο.

Θεωρητικά το μονο που δεν παιρνάει ΚΤΕΟ ειναι το κιτρινο φανάρι εμπρος.
Εχω βρει με €25 να το βαλω οταν τελειώσω και μου αρέσει το σύνολο - μην πεταμε λεφτα αδικα σε κατι που "εχουμε" ;)

Φυσικά ερώτημα ειναι και τα φλας, ειναι μεν CE και ειναι στην σωστή αποσταση να προεξέχουν ΑΛΛΑ το παλικάρι στο ΚΤΕΟ μου ελεγε οτι τα LED απαγορευονται μιας και η μικρή σκαλα στο μαμα φως ηταν led απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη - ευτυχώς δεν μου εκανε μανούρα.

Επισης παντα παιζει το ενδεχόμενο να σε απορρίψουν και να σε στειλουν στην αλλη υπηρεσία να το καταχωρήσουν ως μετατροπή (πληρώνοντας) και να τα γράψουν στην άδεια (ω ναι, στο ΖΧ10 μου εγραψαν την ζελατίνα και τα μανιτάρια γιατι δεν ειχαν CE homologation ενω η after market εξατμιση ηταν ΟΚ).

Worst case scenario να πρεπει να του βαλω την μαμα ουρά και τα φλας που μπαίνουν ακριβώς με τον ιδιο τροπο, εκτος απο το μπροστινο φαναρι σε ασπρο :D

panavour
02/05/2020, 11:54
το να εχει λασπωτηρες το μηχανακι δεν ειναι υποχρεωτικο?

GogosLux
02/05/2020, 11:58
Μια χαρά, το μόνο που με χαλάει εμένα είναι η σέλα που προορίζεται για cafe racer.
Αλλά αφού αρέσει σε σένα όλα τα άλλα περισσεύουν :beer:

Συμφωνω, στην αρχη το ειχα φανταστεί με φλατ σελα μιας και μου άρεσε περισσοτερο - παντα σε συνδιασμο με αλλο ντεπόζιτο.

Πηγα σε αυτή την σελα λογω της τιμης, €49 στην πόρτα μου ;)

Με αυτην την σελα μου κανει η καμπύλη που δημιουργεί με το μαμα ντεπόζιτο οποτε το αφησα έτσι.

ΙΣΩΣ στο μελλος κοψω / μετασκευασω αυτη την σελα (δεν ειναι δυσκολο με το ντρεμελ) για να γινει φλατ και του βαλω ενα αλλο ντεπόζιτο πιο "σταγονα" σχημα.

GogosLux
02/05/2020, 12:04
το να εχει λασπωτηρες το μηχανακι δεν ειναι υποχρεωτικο?

Φανταζομαι ναι, πισω εχει και εχει μαλιστα και τον αντανακλαστήρα που ειναι υποχρεωτικο και με εχουν κοψει για αυτο σε αλλο μηχανακι.

Για μπροστά περιμένω ενα φτερό να βαλο επανω στην γέφυρα που εχει απο μαμα.

Λευκάδιος
02/05/2020, 12:09
Συμφωνω, στην αρχη το ειχα φανταστεί με φλατ σελα μιας και μου άρεσε περισσοτερο - παντα σε συνδιασμο με αλλο ντεπόζιτο.

Πηγα σε αυτή την σελα λογω της τιμης, €49 στην πόρτα μου ;)

Με αυτην την σελα μου κανει η καμπύλη που δημιουργεί με το μαμα ντεπόζιτο οποτε το αφησα έτσι.

ΙΣΩΣ στο μελλος κοψω / μετασκευασω αυτη την σελα (δεν ειναι δυσκολο με το ντρεμελ) για να γινει φλατ και του βαλω ενα αλλο ντεπόζιτο πιο "σταγονα" σχημα.
Στοκ σέλα, στοκ ντεπόζιτο. Απλώς πρέπει να βρεις/πληρώσεις κάποιον να σου φτιάξει τα πλαϊνά καπάκια.

417921

Λευκάδιος
02/05/2020, 12:11
Μα πες μου, φταίω εγώ που χαλιέμαι με αυτά τα πράγματα; :)

Κάθε μας επιλογή που διαμορφώνει εικόνα είναι μια επιλογή που διαμορφώνει μύνημα και λειτουργεί χρηστικά σε κάποιο βαθμό.
Πρώτος εγώ να υποστηρίξω την ελευθερία έκφρασης, την ανάγκη για διαφορετικότητα κ.λπ.

Στο ντύσιμο για παράδειγμα, μου αρέσουν τα σκούρα χρώματα, τα παλτά, τα άρβυλακια, τα καπέλα κ.λπ.
δεν μπορώ να τα συνδιάσω όλα για να πάω στην παραλία..
Κάθε τι που σχεδιάζουμε έχει μια χρήση μαζί με το μύνημα. Χρειάζεται να δημιουργήσουμε μια ισορροπία των επιλογών
που έχουμε έτσι ώστε το σύνολο να μπορεί να λειτουργεί - εκφράζει.

Όσο και να μου αρέσει πχ η αποδόμηση και η στυλπνή - γυαλιστερή επιφάνεια, θα πρέπει να μελετήσω ΠΟΛΥ για να σχεδιάσω
μια σκάλα που θέλω να είναι χρηστική και να μην τσακιστώ χρησιμοποιόντας την.

Βεβαίως έχω και την επιλογή να "ακυρώσω" την χρηστικότητα σε αυτό που δημιουργώ, προβάλλοντας το μύνημα όσο έντονα θελω κ.λπ.
Αυτό όμως με οδηγεί σε μια εικαστική δημιουργία που δεν προτρέπει σε χρήση και πλέον "κρίνεται" από το
πόσο συνεπής είμαι στους "κανόνες" που εγώ δημιουργώ με όλη την ελευθερία που έχω δικαίωμα να το κάνω.

Αν αποτύχω και στην χρηστικότητα του ντιζάιν και στην συνέπεια του έργου, ενώ επιτρέπω να φαίνονται προχειρότητες
(που δεν υποστηρίζω στο σύνολο κ.λπ. έτσι ώστε να πέρναγαν σαν δικοί μου κανόνες εικαστικά), τι στο καλό δημιουργώ;

Κάνω μια εργασιοθεραπεία, πολύ ωραίο και υγειές ή μια μαθητεία - μελέτη αν θέλεις, που εκ του αποτελέσματος
φαίνεται ότι δεν έχω μελετήσει αρκετά, δεν έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα ή πως στην συγκεκριμένη περίοδο γνώσεων μου
είναι ένας στόχος που δεν έχω την δυνατότητα να ολοκληρώσω.

Σόρυ που απλοποιώ τόσο πολύ στην προσπάθεια μου να μην κουράσω.
Θέλω όμως να θίξω το θέμα γιατί όλο και συχνότερα όλοι παρασυρόμαστε νομίζοντας ότι μπορούμε
να δομήσουμε οτιδήποτε χωρίς να καταβάλουμε προσπάθεια στην μελέτη που χρειάζεται, απλά γιατί
νομίζουμε ότι είναι βίδες που βιδώνουν άρα και κάτι εύκολο.
Με αυτό τον τρόπο καταλήγουμε να δημιουργούμε κάτι που δεν μας καλύπτει - ικανοποιεί.

Αν θέλω να αλλάξω - δημιουργήσω οτιδήποτε, πρέπει να γνωρίζω τι είναι αυτό.

Καλά όλα αυτά αλλά αφορούν μόνο εσένα και τις δικές σου ανησυχίες. Κάποιοι γουστάρουν να αφιερώνουν μια βδομάδα για να βάλουν μια βίδα, άλλοι γουστάρουν να πετσοκόβουν τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ μηχανάκια.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, αν ήμασταν θα καβαλαγαμε τα ίδια μηχανάκια θα φοράγαμε τα ίδια ρούχα και θα είχαμε ίδιες γκόμενες.
Προσωπικά αν από το μηχανάκι που πετσοκόβει οποιοσδήποτε δεν έχει φόβο να φύγει καμιά σέλα ή κάνα φανάρι στον δρόμο (και πέσει πάνω μου) δεν έχω κανένα πρόβλημα.

νεοσσός
02/05/2020, 12:16
προσφατα εβλεπα αυτο και το χαλβαδιαζα....food for thought που λεν....
417918

Πολύ όμορφο, αλλά όπως ειπώθηκε εύστοχα, για τη σωστή λειτουργία του χρειάζονται οπωσδήποτε φτερά, διαφορετικά θα φας πολύ χώμα, πέτρες και λάσπη από τους τροχούς. Το ξέρουμε από πρώτο χέρι στα ποδήλατα βουνού, όπου εκεί μάλιστα τα πράγματα είναι πιο ήπια.

Αν ήθελα να βελτιώσω κάτι, πέρα από τα φτερά, θα άλλαζα τη σέλα και τη βάση της, ώστε να μη δείχνει να αιωρείται τόσο πολύ, θα έβαζα πιο μεγάλη εξάτμιση και πιο ψηλά (https://shop.sc-project.com/Images/Products/Detail/1417102729-Triumph_scrambler_sc_project_exhaust_scrambler_scproject_auspuff_scrambler_triumph.jpg). Τέλος, θα προτιμούσα λιγότερο ογκώδες πίσω λάστιχο. Εννοείται η πινακίδα στο πίσω φτερό.

Τα περισσότερα στοιχεία που φαίνονται στη φωτογραφία είναι πολύ ωραία.

GogosLux
02/05/2020, 12:28
προσφατα εβλεπα αυτο και το χαλβαδιαζα....food for thought που λεν....
417918

Αυτο δεν περνάει ΚΤΕΟ με τίποτα στην Ευρώπη, ΙΣΩΣ αγγλία μιας και εχουν αλλους κανονες και βλεπω και κατι που μου μοιάζει με αγγλική πινακίδα ! :lol:
Τα φλας ειναι πολυ μικρά και δεν προεξέχουν οσο πρέπει, κλπ κλπ


Εχει βεβαια αρκετη δουλίτσα μιας και εχει βαλει μανιβέλα για να καταργήσει την μπαταρία που πιάνει χωρο.

Τετοιο ντεπόζιτο φανταζόμουν να βαλω αλλα κόπηκε στον προυπολογισμο :rolleyes:

Η σελα δεν μου αρέσει αλλα οπως ΟΛΟΙ συμφωνούμε, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ;)

DrBig
02/05/2020, 12:42
417918


Πολύ όμορφο, αλλά όπως ειπώθηκε εύστοχα, για τη σωστή λειτουργία του χρειάζονται οπωσδήποτε φτερά, διαφορετικά θα φας πολύ χώμα και λάσπη από τους τροχούς. Το ξέρουμε από πρώτο χέρι στα ποδήλατα βουνού, όπου εκεί μάλιστα τα πράγματα είναι πιο ήπια.

Αν ήθελα να βελτιώσω κάτι, πέρα από τα φτερά, θα άλλαζα τη σέλα και τη βάση της, ώστε να μη δείχνει να αιωρείται τόσο πολύ, θα έβαζα πιο μεγάλη εξάτμιση και πιο ψηλά (https://shop.sc-project.com/Images/Products/Detail/1417102729-Triumph_scrambler_sc_project_exhaust_scrambler_scproject_auspuff_scrambler_triumph.jpg). Τέλος, θα προτιμούσα λιγότερο ογκώδες πίσω λάστιχο. Εννοείται η πινακίδα στο πίσω φτερό.

Τα περισσότερα στοιχεία που φαίνονται στη φωτογραφία είναι πολύ ωραία.

Σιχαινομαι τις λασπες!
Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω :beer:


Αυτο δεν περνάει ΚΤΕΟ με τίποτα στην Ευρώπη, ΙΣΩΣ αγγλία μιας και εχουν αλλους κανονες και βλεπω και κατι που μου μοιάζει με αγγλική πινακίδα ! :lol:
Τα φλας ειναι πολυ μικρά και δεν προεξέχουν οσο πρέπει, κλπ κλπ


Εχει βεβαια αρκετη δουλίτσα μιας και εχει βαλει μανιβέλα για να καταργήσει την μπαταρία που πιάνει χωρο.

Τετοιο ντεπόζιτο φανταζόμουν να βαλω αλλα κόπηκε στον προυπολογισμο :rolleyes:

Η σελα δεν μου αρέσει αλλα οπως ΟΛΟΙ συμφωνούμε, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ;)

Δεν μου αρεσουν τα παντα πανω του, σα γενικη εικονα το εριξα και για κτεο κλπ ουτε λογος, εννοειται. Στην αγγλια ομως σιγουρα περναει αρκει να φαινεται (φωτα κλπ) και να μη πυροβολαει.

GogosLux
02/05/2020, 12:47
Στοκ σέλα, στοκ ντεπόζιτο. Απλώς πρέπει να βρεις/πληρώσεις κάποιον να σου φτιάξει τα πλαϊνά καπάκια.

417921

Να σου πω την αληθεια το δοκίμασα πρωτα αυτο, να μεινω με την μαμα σελα και να αλλαξω τα πλαινα καπακια και να μην βαλω το πισω πλαστικο.

Ειχα σκεφτει να φτιαξω τα πλαινα καπακια με ενα συνδιασμο απο mesh πλεγμα (αν το λεω σωστα) και 1mm φυλο αλουμινιου.
Για τον λογο αυτο αρχισα να κοβω το κουτι στο πλαι ωστε να μειωσει τον ογκο στο ελάχιστο.

Τελικα αποφάσισα οτι δεν μου αρέσει

katsar
02/05/2020, 12:49
Άσχετο,Ελλάδα περνάει ΚΤΕΟ αυτό;

GogosLux
02/05/2020, 12:59
Μια ερωτηση που εχω ειναι σχετικά με την ταχυτητα, ναι ΟΚ δεν περιμενω πολλα αλλα θα ηθελα να πιανει τα 100+ για κυριο λογο να μπορω να κινηθω με ασφάλεια στους δρομους με οριο 90 και ισως στην εθνικη που εχει μεν οριο 130 αλλα με 100+ πας με καποια ανεση.

Πριν την προσπαθεια στο καρμπ (δεν το λεω βελτιωση μιας και δεν ξερω σιγουρα αν βοηθησε) και με το μαμα φιτροκουτι επιανε τα 80+ με 5η.

Τωρα τα 80 και κατι τα εχει ανετα με 4η και με την 5η απλα μενει εκει, απο βαρος ειμαστε σιγουρα μειον και μαλλον βοηθάει και αυτο.

Αναρωτιέμαι λοιπον, θα βοηθουσε αλλαγη στο γρανάζωμα?
Λογικα θα χασει σε "νευρο" :lol: (γελανε και τα πομολα) αλλα θα εχει αραγε δυναμη να ανεβασει χωρις να πειράξουμε και καρμπ?

Βασικα λεω πρωτα να αλλάξω τα δισκακια συμπλέκτη να δω αν εχει διαφορα και αν οντως κανει κατι να παω σε μεγαλύτερο εμπρος γρανάζι.

Τι λέτε?

ΥΓ αρχίζω να νοιώθω ετοιμος να προβω στις κοπες :rolleyes:

panavour
02/05/2020, 13:11
Μια ερωτηση που εχω ειναι σχετικά με την ταχυτητα, ναι ΟΚ δεν περιμενω πολλα αλλα θα ηθελα να πιανει τα 100+ για κυριο λογο να μπορω να κινηθω με ασφάλεια στους δρομους με οριο 90 και ισως στην εθνικη που εχει μεν οριο 130 αλλα με 100+ πας με καποια ανεση.

Πριν την προσπαθεια στο καρμπ (δεν το λεω βελτιωση μιας και δεν ξερω σιγουρα αν βοηθησε) και με το μαμα φιτροκουτι επιανε τα 80+ με 5η.

Τωρα τα 80 και κατι τα εχει ανετα με 4η και με την 5η απλα μενει εκει, απο βαρος ειμαστε σιγουρα μειον και μαλλον βοηθάει και αυτο.

Αναρωτιέμαι λοιπον, θα βοηθουσε αλλαγη στο γρανάζωμα?
Λογικα θα χασει σε "νευρο" :lol: (γελανε και τα πομολα) αλλα θα εχει αραγε δυναμη να ανεβασει χωρις να πειράξουμε και καρμπ?

Βασικα λεω πρωτα να αλλάξω τα δισκακια συμπλέκτη να δω αν εχει διαφορα και αν οντως κανει κατι να παω σε μεγαλύτερο εμπρος γρανάζι.

Τι λέτε?

ΥΓ αρχίζω να νοιώθω ετοιμος να προβω στις κοπες :rolleyes:

πρεπει να κοντυνεις τις σχεσεις αρα μεγαλυτερο γραναζι πισω για να ανεβασει και την εκτη ΟΧΙ να τις μακρυνεις.

GogosLux
02/05/2020, 13:20
πρεπει να κοντυνεις τις σχεσεις αρα μεγαλυτερο γραναζι πισω για να ανεβασει και την εκτη ΟΧΙ να τις μακρυνεις.

Εγω θελω να αυξησω την τελική θυσιάζωντας το "νευρο" χαμηλα και μειώνοντας τις στροφες του κινητηρα (τρομαρα του :lol:).
Οποτε αν δεν κανω λαθος χρειάζομαι ειτε μεγαλύτερο γρανάζι εμπρος ειτε μικρότερο γρανάζι πισω.

Κανω καπου λαθος ?



Άσχετο,Ελλάδα περνάει ΚΤΕΟ αυτό;
Το δικο μου περνάει αερα στην Ελλαδα αφου εχει καθρεπτες φωτα και φλας, αν μιλας για το αγγλικο και αυτο περνάει, εδω περνουσαμε τα enduro που δεν είχαν ουτε φλας ουτε τιποτα :alien:

panavour
02/05/2020, 13:36
Εγω θελω να αυξησω την τελική θυσιάζωντας το "νευρο" χαμηλα και μειώνοντας τις στροφες του κινητηρα (τρομαρα του :lol:).
Οποτε αν δεν κανω λαθος χρειάζομαι ειτε μεγαλύτερο γρανάζι εμπρος ειτε μικρότερο γρανάζι πισω.

Κανω καπου λαθος ?



Το δικο μου περνάει αερα στην Ελλαδα αφου εχει καθρεπτες φωτα και φλας, αν μιλας για το αγγλικο και αυτο περνάει, εδω περνουσαμε τα enduro που δεν είχαν ουτε φλας ουτε τιποτα :alien:

Ναι κανεις λαθος, διοτι τοτε ουτε την πεμπτη θα σηκωνει,λογω σχεσεως βαρους/ισχυ.Αυτο που λες ισχυει σε μηχανακια που μπορουν να σηκωσουν λογω ισχυος το μακρυτερο γραναζωμα,το δικο σου ουτε το υπαρχον μπορει να σηκωσει.

GogosLux
02/05/2020, 13:48
Ναι κανεις λαθος, διοτι τοτε ουτε την πεμπτη θα σηκωνει,λογω σχεσεως βαρους/ισχυ.Αυτο που λες ισχυει σε μηχανακια που μπορουν να σηκωσουν λογω ισχυος το μακρυτερο γραναζωμα,το δικο σου ουτε το υπαρχον μπορει να σηκωσει.

Ευχαριστω, για αυτο ρωταω να δω αν ισχυει το ιδιο με μηχανακια που εχουν δυναμη.

νεοσσός
02/05/2020, 13:55
Για να πω με διαφορετικά λόγια αυτό που ορθά λέει ο panavour, εσύ έχεις μία έκτη ταχύτητα που πρακτικά είναι overdrive. Η μοτοσυκλέτα σου έχει περίσσεια στροφών με αυτή, ώστε να επιταχύνει δυνητικά, αλλά δεν αρκεί η ισχύς του κινητήρα. Αν πας σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο, προφανώς θα έχεις μεγαλύτερη τελική με την 6η. Χρειάζεσαι λοιπόν να φθάσει μεγαλύτερη ισχύς στον τροχό. Το τελευταίο θα το πετύχεις είτε δυναμώνοντας τον κινητήρα (σχετικά δύσκολο), είτε αυξάνοντας τις στροφές του για δεδομένη ταχύτητα κίνησης της μοτοσυκλέτας. Ως προς το δεύτερο χρειάζεσαι κοντύτερη τελική σχέση μετάδοσης, πιο μικρό μπροστινό γρανάζι ή πιο μεγάλο πίσω. Έτσι θα αποκτήσεις περισσότερο νεύρο (επιτάχυνση) και ενδεχομένως λίγο καλύτερη τελική ταχύτητα.

Όμως, για να είμαστε σίγουροι αν θα πετύχει, πρέπει να ξέρουμε και την καμπύλη ισχύος του κινητήρα. Μπορεί να μην μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω στην παρούσα κατάστασή του, από την τελική που δίνει με την 5η ταχύτητα.

Πιο πιθανό πάντως θεωρώ να δεις καλύτερη τελική με ασφάλτινα λάστιχα.

stefanos
02/05/2020, 14:05
Ρε παιδιά οίκτο, ημίμετρα στην καλύτερη και χωρίς ουσία..
Προχειρότητα παντού, κοιτάξτε την σέλα, τα άσχετα "καλύματα" ανάμεσα στις τιμονόπλακες, ότι πατήσει θα το φάει στο πρόσωπο ή στο σβέρκο
η ρίγα της daytona σε εκτέλεση lambretta, η πινακίδα έτοιμη να κτυπήσει κάποιον σε στυλάκι cruiser, εξάτμιση με το μισό μήκος απο αυτή που χρειάζεται
μάυρα όλα τάχα μου εποχής πρίν τα χρώμια και φλασάκια λεντογυφτιές απο το μέλλον...

Γινομαι αντιπαθής γιατί κάποιοι απαίδευτοι την βλέπουν χιπστεροπανκηδες σε ποστ νουκλιαρ ολοκαυτωμα εποχή :lol:
Αν θες να πετάξεις κάτι στο κατεστημένο πάρε πέτρα, το μηχανάκι σου φταίει να χαλάς την αισθητική του κοινού
και να υποβαθμίζεις το ρεύμα που υποτίθεται σε έχει παρασύρει..

Όλα ωραία είναι και η έκφραση του καθενός δικαίωμα. Όλα μαζί όμως είναι γυφτιά και καταλήγουν δύσχρηστα..

Άχρηστα καταλήγουν εφόσον το σύνολο δεν εξυπηρετεί καμιά απολύτως χρήση της μοτοσυκλέτας, εκτός εάν αποτελεί κομμάτι διακόσμησης σε μπάρ κρεμασμένη πάνω από πάγκο.
Αλλά αυτός δεν είναι ο πραγματικός σκοπός του καλλιτέχνη?
Γιατί οι περισσότερες custom κατασκευές που βλέπω αυτή την εντύπωση μου δίνουν.

GogosLux
02/05/2020, 14:23
Για να πω με διαφορετικά λόγια αυτό που ορθά λέει ο panavour, εσύ έχεις μία έκτη ταχύτητα που πρακτικά είναι overdrive

Αληθεια ειναι αυτο, και το μηχανακι εχει τελικη τα 80 χιλ απο μαμα οποτε ..... (5ατάχυτο ειναι μην το αναβαθμίζουμε τοσο πολυ :D)


Το τελευταίο θα το πετύχεις είτε δυναμώνοντας τον κινητήρα (σχετικά δύσκολο), είτε αυξάνοντας τις στροφές του για δεδομένη ταχύτητα κίνησης της μοτοσυκλέτας.

Η αυξηση υποδύναμης ειναι η σωστη προσέγγιση αλλα δεν αξίζει το κοστος, μπορείς να βαλεις κιτ κλπ αλλα πολλα τα λεφτα για αυτο που ειναι.

Οσο για τις στροφες, εχω την εντυπωση οτι δεν θα κανει μεγαλη διαφορα μιας και με την 4αρτη στα 80 εισαι κοντα στο τελος των στροφων του κινητήρα αλλα οχι στα κοκκινα (δια την ακοης στροφομέτρου ;)) οποτε με μεγαλυτερο γρανάζι αντε να πας 90 με ουριο ανεμο ???


Πιο πιθανό πάντως θεωρώ να δεις καλύτερη τελική με ασφάλτινα λάστιχα.

Αυτα που φοραει ειναι οτι πιο ασφαλτινο κυκλοφορει σε αυτες τις διαστάσεις.
Προσωπικα θα μου άρεσε με τα χωματινα, για αισθητικους λογους, αλλα με τις τιμες που εχουν πανω απο 200€ το σετ απλα απολείεται να γινει


Άχρηστα καταλήγουν εφόσον το σύνολο δεν εξυπηρετεί καμιά απολύτως χρήση της μοτοσυκλέτας, εκτός εάν αποτελεί κομμάτι διακόσμησης σε μπάρ κρεμασμένη πάνω από πάγκο.
Αλλά αυτός δεν είναι ο πραγματικός σκοπός του καλλιτέχνη?
Γιατί οι περισσότερες custom κατασκευές που βλέπω αυτή την εντύπωση μου δίνουν.

Αν μενεις σε πολη μπορει να εξυπηρετήσει σαν παπι στην καλυτερη, οχι κατι περισσοτερο ..............
Βεβαια οι περισσοτεροι φανταζομαι το κανουν για πουλ μουρ και το insta :lol:

stefanos
02/05/2020, 14:42
Αν μενεις σε πολη μπορει να εξυπηρετήσει σαν παπι στην καλυτερη, οχι κατι περισσοτερο ..............
Βεβαια οι περισσοτεροι φανταζομαι το κανουν για πουλ μουρ και το insta :lol:

Πολύ περίεργο αυτό το πουλ μουρ, με δεδομένο ότι με αυτή χαμηλή σέλα τα γόνατα θα φτάσουν στο στομάχι του
στην πρώτη λακκούβα θα λιώσει η οικογένεια στο ντεπόζιτο, για τα λαστιχα δεν το συζητάω όπως και για την δυνατότητα μεταφοράς του σώματος
μπροστά-πίσω στη σέλα για λόγους άνεσης και τοποθέτησης στις στροφές, και βέβαια πλέον όλο το βάρος του αναβάτη είναι στην πίσω ρόδα.
Και όλα αυτά ξεκινώντας από ένα μηχανάκι με πολύ ωραία θέση οδήγησης, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες.
Σίγουρα δεν είναι για χρήση.

GogosLux
02/05/2020, 14:52
Πολύ περίεργο αυτό το πουλ μουρ, με δεδομένο ότι με αυτή χαμηλή σέλα τα γόνατα θα φτάσουν στο στομάχι του
στην πρώτη λακκούβα θα λιώσει η οικογένεια στο ντεπόζιτο, για τα λαστιχα δεν το συζητάω όπως και για την δυνατότητα μεταφοράς του σώματος
μπροστά-πίσω στη σέλα για λόγους άνεσης και τοποθέτησης στις στροφές, και βέβαια πλέον όλο το βάρος του αναβάτη είναι στην πίσω ρόδα.
Και όλα αυτά ξεκινώντας από ένα μηχανάκι με πολύ ωραία θέση οδήγησης, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες.
Σίγουρα δεν είναι για χρήση.

Συμφωνω αλλα οπως λένε, Μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος :lol::lol::lol:

stefanos
02/05/2020, 15:02
Συμφωνω αλλα οπως λένε, Μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος :lol::lol::lol:

Τουλάχιστον νιώθω ελαφρά υπερήφανος μιας και αυτό το "ρεύμα" στην "τέχνη" πρεπει να έχει ξεκινήσει στην Ελλάδα του 80
που εκεί στα Μεσόγεια κυκλοφορούσαν κάποια παρόμοια sachs.:)

GogosLux
08/06/2020, 13:02
Βρηκα λιγο χρόνο και αλλαξα την ουρα με ενα πιο πρέπον φωτάκι θα ελεγα, αν και αλμυρούτσικο στα €50 αλλα εχει και την βαση για την πινακίδα :rolleyes:
Κρυφτηκαν και ωραια οι αυτοσχέδιες βασεις για τα φλας αλλα μπηκε και μια προστασία απο τα νερα ωστε να μην γινονται ολα @#*@$*$& :D

Επισης, μπηκε και το εμπρος φτεράκι ;)

Εγινε αλλη μια πρσπάθεια ρυθμισης του καρμπ και νομιζω δεν παει καλύτερα

Α μπηκαν και οι μαμα καθρέπτες και ενα αλλο σετ γκριπ που μου αρεσουν καλύτερα.

Τωρα πιανει τα 90 κοντερίσια αλλα η 1η πατινάρει τρελά!!

Επομενο βήμα:
- νεα δισκακια συμπλέκτη και ελατήρια
- σετ επισκευής καρμπ, μιας και τα ορινγκ δεν ειναι αξιοπιστα + η βελονα ειναι @$%#$&@^(
- πισω γραναζι 47 (αντι 50) δόντια να απλώσει το εργαλείο :lol::lol::lol:

doctor_john
08/06/2020, 13:34
Δεν του φτιάχνεις ένα δεύτερο τροχό με 17" στεφάνι, θα είσαι άνετος και θα ξεμπουρμπουλέψει λίγο το τερατακι.
Κάτι πρέπει να κάνεις με την βάση μπροστά απο την σέλα, η παθητική ασφάλεια έχει αρχίσει και απομακρύνεται ;)

stefanos
08/06/2020, 13:57
Το γρανάζι να το αφήσεις στο τέλος.
Πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα με καρμπιρατέρ και συμπλέκτη επισκευασμένο.

GogosLux
08/06/2020, 17:10
Δεν του φτιάχνεις ένα δεύτερο τροχό με 17" στεφάνι, θα είσαι άνετος και θα ξεμπουρμπουλέψει λίγο το τερατακι.

Αυτο θα ηταν τελειο αλλα εδω που ειμαι θα στοιχίσει ο κουκος αηδόνι ;)
Επισης θα βοηθούσε στις τιμες των ελαστικών μιας και σε αυτη την διάσταση ειναι τσουχτερή.

Αναρωτιέμαι αν θα ταιριαζε τροχός απο 225 Serow ή απο ΧΤ 250?


Κάτι πρέπει να κάνεις με την βάση μπροστά απο την σέλα, η παθητική ασφάλεια έχει αρχίσει και απομακρύνεται ;)

Ειναι στα υποψιν αν και στο 1.90 που ειμαι δεν με ενοχλεί :lol:



Το γρανάζι να το αφήσεις στο τέλος.
Πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα με καρμπιρατέρ και συμπλέκτη επισκευασμένο.

ΟΚ ελήφθει :D

Να σε ρωτήσω, θα παρω τα CLUTCH Plates και τα ελατήρια, λες να χρειάζομαι και τα Friction plates στα 26000 χιλ?

Τι λες?

doctor_john
08/06/2020, 22:16
Ρώτησε πόσο έχει μια ζάντα μεταχειρισμένη και εγώ απο εσάς ψωνίζω ;)
των serrow και χτ είναι με δισκόφρενο, δεν χρειάζεται να μπλέξεις. Είναι και 18" αν δεν κάνω λάθος.

Ρώτησε πόσο θελουν να πλέξουν τροχό και αν είναι οκ με απλό στεφάνι καινούριο φτιάχνεται μια χαρά.
Αν θέλουν υπερβολικά ποσά, φτιάχνουμε μία εδώ και στην στέλνει ο μηχανικός.

stefanos
08/06/2020, 23:41
Αν κάτι έχει φθορά το πιθανότερο είναι να είναι τα friction plates, οι μεταλλικοί σε 26000 δεν πρέπει να έχουν πάθει τίποτα.
Μου φαίνεται περίεργο να έχεις θέμα με τόσο λίγα χιλιόμετρα.

GogosLux
09/06/2020, 17:29
Αν κάτι έχει φθορά το πιθανότερο είναι να είναι τα friction plates, οι μεταλλικοί σε 26000 δεν πρέπει να έχουν πάθει τίποτα.
Μου φαίνεται περίεργο να έχεις θέμα με τόσο λίγα χιλιόμετρα.

Και εμενα αλλα δεν εχω ιδεα πως εχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθον και ηταν σε επαρχία (οτι αυτο σημαίνει).

Οι στροφές του κινητήρα ανεβαίνουν παραπάνω απο πρόθυμα ΑΛΛΑ η 1η δεν κλωτσάει ουτε κατ'ελάχιστον.
Στην 1η σίγουρα πατινάρει, τουλάχιστον ετσι νομίζω, στις υπόλοιπες τις ανεβάζει σχετικά προθυμα.

Τεσπα, με €43 θα μου λυθεί η αποροία :a014:

Με το νεο ρυθμισμα στο καρμπ βλεπω τα 90 κοντερίσια και τα κρατάει, στο ίσωμα ε :p
Σε ανηφορικο 70-80 και καλα είμαστε.

Να δουμε με τα νεα εντόσθια του καρμπ, τελικα πηγα στα ΟΕΜ σε οριγκ, φλατσες και την βελονα γκαζιου μιας και δεν με επεισαν τα κιτ ιμιτασιον.

Θα κοιτάξω και βαλβίδες και κλείσαμε :D

Επομενος στοχος ΤΕΤ Γαλλίας τελος Ιουλίου παρεα με ενα αλλο ιδιο για τον χαβαλε.

GogosLux
10/07/2020, 10:42
Εκανα λοιπον 160 χιλ το βορειο ΤΕΤ Γαλλίας, ωραιο ηταν αλλα αρκετη ασφαλτος για τα μου ;)

Ειδα βεβαια απο κοντα και 2 - 3 φωλιές απο την γραμμή Maginot :D

Το μηχανακι ηταν άνετο ακομα και ορθιος ενω δεν σκόρπισε παρά την προσπάθεια :lol::lol::lol:
Φυσικα το κουτί επρεπε να το δεσω κατά την διάρκεια με ταινία και αν εξαιρέσεις το καλωδιο του σταντ που ξεκούμπωσε και επρεπε να λυσω σελα για να το βρω ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!!

Βεβαια εγινε ορατη δια γυμνου οφθαλμού η φεδρότητα του θέματος και η φασαρια στα αυτια απο το ωραιο αλλα αχρηστο φίλτρο :moutza:

Οποτε η αποφαση να γυρισει σε μορφή μαμα ηταν μονοδρομος :p
Φυσικα με το κοστος των 120 ευρος μας κράτησε συντροφιά την περιοδο της καραντίνας και ειναι και πιο φθηνα απο τα ψυχοφάμακα :rolleyes:

Με την ευκαρία λοιπον ειπα να βαζω τα πλαστικα ετσι για την εμπειρία.

Χρωματα οτι βρηκα στο κοντινο τυπου praktiker και ενα ασταρι που ειχα παρει σε σπρει πριν πολυ καιρο και καθοταν.

Φυγαμε για τριψιμο - βαψιμο και ξανα τριψιμο και ξανα βαψιμο, ευτυχως μου εκανε καλες ημερες και ειχε ηλιο και ζέστη που πιστεύω βοήθησε αρκετα στο αποτέλεσμα.

419574

419575

419576

419577

419578

GogosLux
10/07/2020, 10:47
Χθες παρέλαβα και τα εντοσθια του καρμπ και ανακάλυψα το λαθος ζιγκλερ μιας και με ενα ακριβως το ιδιο ειχα πολλαπλάσια κατανάλωση.

Ρυθμισα ξανα και βαλβιδες μιας και την αλλη φορα τις ειχα πιο ανοιχτες, εντος οριων, απο οτι αρεσε στο αυτη μου.

Δεν προλαβα να το κανω βολτα αλλα στο γκαραζ που το εβαλα δουλευε αψογα και το γκαζι ακουγε σωστα, τουλαχιστον στατικα αλλα μεγαλη διαφορα.



Επομενο βημα η παραλαβη καποιων μεταχειρω παρελκόμενων που βρηκα οπως ενα μπλε ντεπόζιτο μιας και το χρυσαφί απλα ΔΕΝ, φλας μιας και μου λειπαν οι βιδες απο τα 2 + εχει καμενο το ενα τζαμι και κατι αλλα ψιλολογια για να ειναι άρτιο :)

GogosLux
10/07/2020, 10:49
Α ξεχασα να πω οτι αλλαξα και τα δισκάκια συμπλεκτη και ελατήρια και ειδα σημαντικη βελτιώση σε 1η 2ερα

419579

OldMan
10/07/2020, 13:01
Τελεια ολα αλλα γιατι βαζεις φωτο που μας ξελεμιάζουν..??

GogosLux
10/07/2020, 13:31
Τελεια ολα αλλα γιατι βαζεις φωτο που μας ξελεμιάζουν..??

μην εισαι γκρινιάρης :p

Η φωτο σωστη ειναι, το μηχανάκι ειναι ξάπλα :lol: