PDA

View Full Version : Λήξη ασφαλιστηριου συμβολαιου



PortisHead
07/02/2020, 13:03
Καλησπέρα,

Γνωριζει κανεις τι συμβαίνει αν ληξει το συμβολαιο ασφαλισης και δεν εχουν κατατεθει οι πινακίδες ?

Ακουσα κατι για προστιμο κλπ.

Αυτο γινεται αμεσα ?
Και πως γινεται η διασταυρωση ?
Εννοειται πως το οχημα ειναι σε ιδιωτικο χωρο και δεν κυκλοφορεί.

Οποιος γνωριζει κατι....υπόχρεος

Parking
07/02/2020, 13:12
AN κάνουν διασταύρωση τρως 500
Συνήθως όμως το λένε πριν

BLiTzER
07/02/2020, 13:13
AN κάνουν διασταύρωση τρως 500
Συνήθως όμως το λένε πριν

Ακόμα και να το πουν, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν το όχημα βρεθεί έστω μια μέρα ανασφάλιστο στην περίοδο που θα ελέγξουν, έχει πρόστιμο.

PortisHead
07/02/2020, 13:27
Οταν λες....το λένε πριν ?
Ποιοι ?
Και ποιοι κανουν τον ελεγχο ?
Εννοω εινα ικατι αυτόματο ή πρεπει να ασχοληθεί καποιος επι τούτου ?

OldMan
07/02/2020, 13:37
Θα φροντισουν αυτοι για σενα...

BLiTzER
07/02/2020, 13:38
Οταν λες....το λένε πριν ?
Ποιοι ?
Και ποιοι κανουν τον ελεγχο ?
Εννοω εινα ικατι αυτόματο ή πρεπει να ασχοληθεί καποιος επι τούτου ?

Παίρνουν μια λίστα με όλα τα οχήματα σε κυκλοφορία, μετά παίρνουν άλλη μία με τα ασφαλισμένα και κάνουν την αφαίρεση. :p

PortisHead
07/02/2020, 13:44
Πφφφφφ

Ρε παιδια το θεμα ειναι πρακτικο.
Θελω να το καθυστερησω για κανα 2 μηνες περιπου.
Αξιζει να παω εφορια για καταθεση πινακιδων και μετα παλι για αρση ακινησιας ?
Αυτο ρωταω....τι γινεται πρακτικα.
Αν π.χ. οι ασφαλιστικες εναι υποχρεωμενες να ειδοποιουν το Υπουργειο με ολα οχηματα οσων ληξαν τα συμβολαια τους και δεν ανανεωθηκαν και γινεται αμεσα ελεγχος.

typhoon
07/02/2020, 13:46
Αφού δεν κυκλοφορεί που δεν κυκλοφορεί, αφιέρωσε μια ημέρα να καταθέσεις πινακίδες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε ενδεχόμενο έλεγχο διασταύρωση έχεις πολλές πιθανότητες να φας καμπάνα χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά λόγος

lospsi
07/02/2020, 14:02
Δεν νομίζω να ξέρει να σου απαντήσει κανείς με βεβαιότητα...

toyar
07/02/2020, 15:06
να καταθεσεις πριν ληξει
η πληρωσε ενα τριμηνο ακομα ασφαλεια

contes di Zante
07/02/2020, 15:09
Οι ασφαλιστικές παρέχουν τα στοιχεία των ασφαλιζομένων οχημάτων (με συνεχή ενημέρωση) και το υπουργείο οικονομικών των οχημάτων που βρίσκονται σε κυκλοφορία. Άρα ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει ο έλεγχος των ανασφάλιστων και σε παρελθόντα χρόνο. Άν θυμάμαι καλά το 2017 ο έλεγχος έγινε 9/06 αλλά με ημερομηνία ελέγχου την 06/06.
Πιστέψτε με ούτε εμείς ξέρουμε με σιγουριά πότε θα γίνει. Επειδή το 2019 δεν έγινε, θεωρώ λόγω εκλογών, πιστεύω ότι θα γίνει φέτος. Με το Ελληνικό κράτος ποτέ δεν ξέρεις βέβαια....

Parking
07/02/2020, 16:34
Οταν λες....το λένε πριν ?
Ποιοι ?
Και ποιοι κανουν τον ελεγχο ?
Εννοω εινα ικατι αυτόματο ή πρεπει να ασχοληθεί καποιος επι τούτου ?

Αρχίζουν και σκούζουν τηλεοράσεις εφημερίδες κλπ
Έρχονται έλεγχοι κλπ κλπ
Εγώ πήγα κι έκανα ασφάλεια για το σαραβαλάκι του γέρου μου
όταν το είπαν και μου κλ... μια μάντρα.
Δεν ξέρω αν τους διέφυγε αλλά το χάρχαλο ήταν 2 3 χρόνια χωρίς ασφάλεια πριν
και χωρίς ΚΤΕΟ
Για μένα γραψ τους
:cool:


υγ
και πριν αρχίσετε τις ΧΧΧες.... Όχι δεν κυκλοφορεί
το χει ο παππούς και το βλέπει

contes di Zante
07/02/2020, 18:24
Η αρχική πληροφόρηση εκ των έσω ξεκίνησε κάπου το 2011-2012 ενώ η ηλεκτρονική διασταύρωση στοιχείων που επέτρεπε την εφαρμογή προστίμου θεσμοθετήθηκε με νομοθετικό ρύθμισμα στις 26 Μαρτίου του 2013 (ή 2014). Άν θυμάστε εκείνη τη χρονιά είχαν δώσει περιθώριο να ασφαλιστούν τα ανασφάλιστα μέχρι 15 Απριλίου. Όμως ο πρώτος έλεγχος έγινε Ιούνιο του 2017 και ο δεύτερος Απρίλιο του 2018. Όλα αυτά τα χρόνια όπως λέτε ''έσκουζαν'' τα ΜΜΕ συνεχώς αλλά ο έλεγχος έγινε τελικά 3-4 χρόνια αργότερα. Δεν μπορεί λοιπόν κάπιοιος να βασιστεί στις προειδοποιήσεις των ΜΜΕ γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι είναι εντελώς αναξιόπιστες. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι απλό, καταθέτεις πινακίδες και όταν τις πάρεις πίσω το ασφαλίζεις

vaska
08/02/2020, 23:24
Η αρχική πληροφόρηση εκ των έσω ξεκίνησε κάπου το 2011-2012 ενώ η ηλεκτρονική διασταύρωση στοιχείων που επέτρεπε την εφαρμογή προστίμου θεσμοθετήθηκε με νομοθετικό ρύθμισμα στις 26 Μαρτίου του 2013 (ή 2014). Άν θυμάστε εκείνη τη χρονιά είχαν δώσει περιθώριο να ασφαλιστούν τα ανασφάλιστα μέχρι 15 Απριλίου. Όμως ο πρώτος έλεγχος έγινε Ιούνιο του 2017 και ο δεύτερος Απρίλιο του 2018. Όλα αυτά τα χρόνια όπως λέτε ''έσκουζαν'' τα ΜΜΕ συνεχώς αλλά ο έλεγχος έγινε τελικά 3-4 χρόνια αργότερα. Δεν μπορεί λοιπόν κάπιοιος να βασιστεί στις προειδοποιήσεις των ΜΜΕ γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι είναι εντελώς αναξιόπιστες. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι απλό, καταθέτεις πινακίδες και όταν τις πάρεις πίσω το ασφαλίζεις

Το σωστό είναι "καταθέτεις πινακίδες και πριν τις πάρεις πίσω το ασφαλιζεις".
@ Portis Και κατ εμέ μην αρκείσαι στο ότι Ελλάδα είμαστε ποιος να ασχοληθεί ή δεν σου κάνουν τπτ. Πέφτει καμπάνα και πέφτει στο δικό σου ΑΦΜ. Και τότε κανείς από αυτούς που λένε "γράψε τους δεν σου κάνουν τπτ " δεν θα βάλει το χέρι στην τσέπη

contes di Zante
09/02/2020, 04:37
Σωστά, θα προσκομίσεις ασφαλιστήριο για να σου δώσουν πίσω τις πινακίδες. Πρίν όμως θα σου δώσουν μια βεβαίωση τελών κυκλοφορίας με το οποίο θα το ασφαλίσεις....η ουσία είναι ότι μόνο με κατάθεση πινακίδων διασφαλίζεσαι

viper1
09/02/2020, 06:37
Αρχίζουν και σκούζουν τηλεοράσεις εφημερίδες κλπ
Έρχονται έλεγχοι κλπ κλπ
Εγώ πήγα κι έκανα ασφάλεια για το σαραβαλάκι του γέρου μου
όταν το είπαν και μου κλ... μια μάντρα.
Δεν ξέρω αν τους διέφυγε αλλά το χάρχαλο ήταν 2 3 χρόνια χωρίς ασφάλεια πριν
και χωρίς ΚΤΕΟ
Για μένα γραψ τους
:cool:


υγ
και πριν αρχίσετε τις ΧΧΧες.... Όχι δεν κυκλοφορεί
το χει ο παππούς και το βλέπει

Εσύ γιατί δεν τους έγραψες και έκανες ασφάλεια?

STF
09/02/2020, 15:05
Καλησπέρα,

Γνωριζει κανεις τι συμβαίνει αν ληξει το συμβολαιο ασφαλισης και δεν εχουν κατατεθει οι πινακίδες ?

Ακουσα κατι για προστιμο κλπ.

Αυτο γινεται αμεσα ?
Και πως γινεται η διασταυρωση ?
Εννοειται πως το οχημα ειναι σε ιδιωτικο χωρο και δεν κυκλοφορεί.

Οποιος γνωριζει κατι....υπόχρεος


Το σωστό είναι "καταθέτεις πινακίδες και πριν τις πάρεις πίσω το ασφαλιζεις".
@ Portis Και κατ εμέ μην αρκείσαι στο ότι Ελλάδα είμαστε ποιος να ασχοληθεί ή δεν σου κάνουν τπτ. Πέφτει καμπάνα και πέφτει στο δικό σου ΑΦΜ. Και τότε κανείς από αυτούς που λένε "γράψε τους δεν σου κάνουν τπτ " δεν θα βάλει το χέρι στην τσέπη

Αυτό που σου γράφει ο @vaska από πάνω... Απλό, λιτό και κυρίως μνμ που προστατεύει πραγματικά.

Και δεν είναι μόνο ότι σε προστατεύει αλλά είναι αυτό που θα έκανες αν ζούσες στη Γερμανία, στη Γαλλία ή στη Αγγλία χωρίς να ρωτήσεις κανέναν. Τι σημασία έχει αν γίνεται ή όχι η διασταύρωση αμέσως; Είναι παράνομο, τέλος! Ζητάς να σε ενημερώσουμε αν θα τη γλιτώσεις από μια παραβατική συμπεριφορά; Μη με παρεξηγήσεις και μη νομίσεις οτι σου απαντώ επιθετικά, θέλω όμως να σκεφτείς μόνος σου ποια είναι η ουσία των πραγμάτων πίσω από αυτά που ρωτάς. Για τις παραβατικές συμπεριφορές και τις επιπτώσεις τους πρέπει παίρνουμε τα ρίσκα μόνοι μας, γιατί όταν θα συμβεί η οποιαδήποτε στραβή θα είσαι και πάλι... μόνος σου και δε θα σε προστατέψει καμία προτροπή που σου έγινε προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Λοιπόν, εκτός από τις 15-31 Δεκεμβρίου και από 1-15 Ιουνίου σε όλες τις άλλες εργάσιμες ημερολογιακές ημέρες δε θα σου πάρει περισσότερο από 15-20 λεπτά η διαδικασία στην εφορία.

andreaspetr
09/02/2020, 23:47
Δηλαδη θες να μην βγαλεις ασφαλεια για ενα διμηνο αφου το εχεις στην ακρη και να βγαλεις μετα
το διμηνο για να κυκλοφορησεις?
ποσο κοστιζει αυτο το διμηνο σε ασφαλεια?πανω απο 30-40€ δεν νομιζω να στοιχιζει.
κανε μια ασφαλεια την πιο απλη να εισαι οκ

PortisHead
10/02/2020, 07:34
Ευχαριστώ παιδία για τις απαντήσεις.
Το ασφαλισα τελικα για ενα 3μηνο μεχρι να δω τι θα κανω.

Το ΙΒΑΝ μου ειναι : GR8472940289389485727248489283
για οποιον θελει να συνεισφέρει στην επιβίωση μου :D

Kickstart
10/02/2020, 09:07
καλα εκανες φιλε...εγω το καβασακι (μονο χωμα) ετσι το αφησα πριν κανα δυο χρονια για ενα τριμηνο ανασφαλιστο και σκεφτομουνα να παω να παραδωσω την πινακιδα γιατι πηγαινα πλεον με τρεϊλερ στο βουνο και το ξεφορτωνα κατευθείαν εκεί οπότε τι να την κάνω την πινακίδα για να πληρώνω τέλη και ασφάλειες έλεγα από μέσα μου...

ε μου σκασε ενδιάμεσα στο τρίμηνο φάκελος κλειστός παρακαλώ στο γραμματοκιβώτιο μου με ειδοποίηση απο την εφορια οτι εχω διορια καποιες μερες να ασφαλισω αμεσα το υπ αριθμ ταδε οχημα αλλιως εχει λουτσο..

ενα ποσακι εξωφρενικο σε προστιμο μου γραφε δε θυμαμαι ακριβως...

την επομενη ασφάλισα για έξι μήνες και μερες πριν τη λήξη πήγα κι εδωσα πινακιδα στην εφορια κι απο τοτε δεν εχω ξανασχοληθει.