PDA

View Full Version : Ktm950-990 adv



Iordanis87
08/02/2020, 09:36
Γειά και χαρά σε όλους.
Είμαι στα 32 και οδηγώ 6 χρόνια ένα xt600. Ζώντας σε επαρχίες-χωριά της Ελλάδας έχω κάνει πολλά ταξίδια και υπό δύσκολες πολλές φορές συνθήκες. Επειδή έχω κουραστεί με το xt, αλλά και επειδή θα ήθελα να κάνω μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό, θα ήθελα ένα άλλο μηχανάκι. Μου αρέσει πολύ το ktm950-990 adv. Με προβληματίζει το κομμάτι της συντήρησης όσον αφορά βλάβες και έξοδα. Έψαξα σε παλαιότερες αναρτήσεις αλλά δε βρήκα πληροφορίες που να με καλύψουν. Όποιος έχει εμπειρία πάνω στο μηχανάκι ας τη μοιραστεί! Ευχαριστώ πολύ!

karellen
08/02/2020, 09:51
Καλώς ήρθες!
Ταξιδιωτική εμπειρία δεν έχω με αυτά τα μοντέλα,μόνο πόλη-μικρές βόλτες.Αν όμως σκοπεύεις εξωτερικό θα σε λυγίσει η κατανάλωση ειδικά το 950 πίνει τον πάτο του,αλλά και η άνεση (δεν ξέρω πόσο σιδηρόκωλος είσαι).
Εναλλακτικά κοίτα για ΚΤΜ 990 SMT πιο τουριστάδικο,με τη ζελατίνα του κλπ.

DrBig
08/02/2020, 09:56
Καλα κανει και σε προβληματιζει. Ολο και κατι θα θελει και οσα περισσοτερα καταλαβαινεις απο μηχανακια, τοσα περισσοτερα θα θελει. Οδηγικως ειναι καυλερο ναι μεν, αλλα μεγαλο και βαρυ για χωμα και δυσανασχετει (κι εσυ περισσοτερο) σε συνθηκες που δεν μπορεις να ανοιξεις το γκαζι, τοσο απο αναρτησεις οσο και απο μοτερ.
Το ιδανικο ταργκετ γκρουπ ειναι ψηλεας νταβραντισμενος αμερικανος που πιανουν τα χερια του στα μηχανικα και μπορει να περναει με σουζα πανω απο πεσμενους κορμους δεντρων.
Για χιλιομετροφαγικα ταξιδια στο εξωτερικο βρες κανα γιαπωνεζικο τετρακυλινδρο και κρατα το xt για τα βουνα.

πυξιδας990
08/02/2020, 10:35
μια χαρα ταξιδευει,μια χαρα φορτωνεται ,μια χαρα παει εξωτερικα
παρε 990 που εχει abs

LOUKILOUK
08/02/2020, 10:59
Όλοι είπαν κάτι σωστό... κατάνάλωση ψηλή, για σοβαρό χώμα θέλει χέρια, φορτώνεται και ταξιδεύει άνετα το 990,( που έχω).
Συντήρηση ευλαβική αλλά και πάλι τζαπάν δεν θα γίνει. Από την άλλη όσο τσουλάει το χαμόγελο είναι μόνιμο. Σε κάνει καλύτερο οδηγό και αν το κατέχεις λίγο, στα ορεινά στροφιλίκια δίνεις πολύ πόνο, δεν το πιστεύουν λέμε...
Για ταξίδια εξωτερικό θα κοιτούσα αλλού πάντως αν μιλάμε για δυτική Ευρώπη... Προς ανατολάς ΝΑΙ...
Ιδανικό για Ελλάδα και ταξίδια χειμώνα καλοκαίρι σε άσφαλτο ΚΑΙ χώμα.
Όπως είπα το έχω και έχω κάνει 2 36ωρα (ιδανικό), 2 20ήμερα εξωτερικό και πολλά εντός, χειμώνα-καλοκαίρι.
(Υπάρχει και ένα ταξιδιωτικό μου από το 2010 κάπου εδώ μέσα).
Υ.γ Από το 2011 βρίσκομαι εξωτερικό και το 990 στο γκαράζ Ελλάδα... στη Δύση θέλει μηχανή δρόμου...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2020, 11:01
Και από μένα προχώρησε άφοβα.
Απόλυτος χιλιομετροφαγος και δε μασάει σε κανένα τερέν...

typhoon
08/02/2020, 11:04
Όπως προείπαν οι παραπάνω είναι λίγο ιδιαίτερα μηχανάκια, ειδικά σε σύγκριση με ότι είχες.
Ότι οι δυνατότητες τους υπερκαλύπτουν σε πολλές περιπτώσεις αυτές των οδηγών είναι αλήθεια.
Αλλά εάν το ζητούμενο σου είναι piece of mind σε ενα μακρινό ταξίδι, δεν είναι τα ιδανικότερα.
Αντίθετα με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, το 950 με καρμπ. εχει ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση σε ταξίδι, ήτοι περί τα 6.3-6.5 σε ανοιχτό δρόμο με σταθερά 130-140.
Τα 9 90 καίνε μεν τον πάτο τους, ωστόσο έχουν δυνατότητα να παίξουν με χάρτες απλά μέσω laptop.
Σε πολη κ σε κλειστά επαρχιακά 7,5-8 όσο χαλαρά κ να πας.

Συν το ότι πρέπει να πιάνουν τα χερια σου μηχανολογικά τουλάχιστον για τα απλά, γιατί αλλιώς πληρώνεις αδρά

stavrouliasp
08/02/2020, 11:26
Καίνε πολύ και βγάζουν συχνά προβλήματα αλλά είναι εθιστικα τα άτιμα. Αν η επιλογή σου γίνεται με βάση τη λογική τότε μακρυά. Αν όχι τότε ήδη ξέρεις..

Parking
08/02/2020, 13:35
Όποιος έχει εμπειρία πάνω στο μηχανάκι ας τη μοιραστεί! Ευχαριστώ πολύ!

Ότι πάει καίει
Ότι πάει γ.. λάστιχα, αλυσίδες, αναρτήσεις και καταπονεί υλικά γενικά.
Αν έχεις χρήμα και είσαι πάω τάπα, ο μηχανικός το φτιάχνει, θέλω μόνο να τα χώνω βρήκες το μηχανάκι σου
Αν δεν έχεις χρήμα και τα φέρνεις δύσκολα πέρα περίμενε μέχρι να το γυρίσεις ή κοίτα κανένα βαραντέρο
-δεν είναι κακό να μην έχεις χρήμα, κακό είναι να μην έχεις χρήμα και να γυρνάς με τα πόδια γιατί δεν έχεις λεφτά για σέρβις-

Μιλάμε πάντα για το 990 το 950 ξέχνατο είναι πολύ παλιό μοντέλο

TKM
08/02/2020, 16:25
'Εγραψες "θέλω να κάνω μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό" - άρα αυτό που λογικά σε ενδιαφέρει είναι να είναι η μοτοσυκλέτα ταξιδιάρικη και να μη βγάζει προβλήματα. Άλλωστε λες "με προβληματίζει το κομμάτι της συντήρησης...", δηλαδή το τονίζεις αυτό!

Επομένως, λέω εγώ, πας σε Suzuki V-Strom 650 (έχει λίγα κυβικά σε σχέση με τα άλλα, όμως πιστεύω ότι ήσυχο μεγάλο ταξίδι το κάνεις!) ή Suzuki V-Strom 1000 ή Honda Varadero ή BMW GS 1200 ή 1250.

Και θα έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο!

Το μπάτζετ σου ποιο είναι; διότι έχει κι αυτό σημασία για να μπορέσουμε να σου γράψουμε μια πιο σωστή γνώμη.

Επίσης, θέλεις οπωσδήποτε on-off μοτοσυκλέτα ή θα έπαιρνες και street για τα μεγάλα ταξίδια; διότι μπορείς να πάρεις ένα Suzuki Bandit 650 ή 1250 σε πολύ καλή τιμή!

Iordanis87
08/02/2020, 19:30
Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το μπάτζετ είναι στα 5-6 χιλιάρικα. Μου αρέσει η όρθια θέση, επίσης μαρέσει το χώμα και το στήσιμο on off, και το συγκεκριμένο μηχανακι μ αρέσει πολύ. Απλά επειδή δεν παίζει οικονομική άνεση, δε θα μπορούσα να υποστηρίξω κάτι που ζητάει συνεχώς. Επίσης θα θελα να νιώθω ήρεμος ότι δε θα μείνω στη μέση του πουθενά σ ένα ταξίδι Αφρική, Ευρώπη

Iordanis87
08/02/2020, 19:32
Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800

DrBig
08/02/2020, 19:38
Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800

Ξεχνα τα ευρωπαικα αν δε παιζει 'οικονομικη ανεση'. Ειδικα τα ανταλλακτικα της bmw τσουζουν.

TKM
09/02/2020, 21:12
Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800

Σου αρέσει να παιδεύεσαι νομίζω!

TKM
09/02/2020, 21:18
Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το μπάτζετ είναι στα 5-6 χιλιάρικα.

Με λίγα παραπάνω παίρνεις καινούριο Honda CΒ 500 Χ και ξεμπερδεύεις από προβλήματα για πολλάάάάά χρόνια!

Θα μου πεις... μπορείς να κάνεις ταξίδι στο εξωτερικό με αυτό; Νομίζω ναι... με ήσυχους ρυθμούς βέβαια. Σίγουρα πολύ καλύτερα απ' ότι θα το έκανες με το XT!

Επίσης περίπου στα 6 χιλιάρικα υπάρχει και η λύση της καινούριας Benelli TRK 502! Παρόμοια με τη Honda CB 500 X και πιο φθηνή - η δική μου εμπειρία από τη Benelli είναι πολύ καλή, όπως έχω γράψει πολλές φορές.

Ακόμα... τώρα που βγήκε η καινούρια Yamaha Tracer 700 ίσως να μπορείς να βρεις σε τιμή κοντά στα 6 χιλιάρικα (εντάξει, λίγο παραπάνω) το μοντέλο που υπήρχε ως τώρα, μπορεί δηλαδή να παίζει κάποια προσφορά.

Στα συγκεκριμένα χρήματα πάντως μπορείς να βρεις V-Strom 650 ή Bandit 650 ή 1250 σε πολύ καλή κατάσταση, αν πας σε μεταχειρισμένη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/02/2020, 21:36
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω αλλά πρώτη φορά άκουσα κάποιος να ζητάει 950 κ 990 για Ταξίδια και να του λένε να πάρει κάτι άλλο.

stavrouliasp
09/02/2020, 23:49
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω αλλά πρώτη φορά άκουσα κάποιος να ζητάει 950 κ 990 για Ταξίδια και να του λένε να πάρει κάτι άλλο.

Τι περίεργο σου φαίνεται σε αυτό;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/02/2020, 06:23
Τι περίεργο σου φαίνεται σε αυτό;

Άν δε προτείνετε το μηχανάκι αυτό για ταξίδια τότε ποιό?Το μηχανάκι αυτό άλλαξε τη σημασία τού ταξιδιού. Πάει σε όλα τα τερέν, δικαβαλο, φορτώνετε, ακούραστο, ταξιδεύει ασταμάτητα με ότι ταχύτητα γουστάρει ο οδηγός. Δεν το είχα ποτέ ούτε ποτέ το έχω οδηγήσει αλλά έχω διαβάσει τόνους ταξιδιωτικά και αναφορές ώς προς αυτό...

DrBig
10/02/2020, 06:37
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω αλλά πρώτη φορά άκουσα κάποιος να ζητάει 950 κ 990 για Ταξίδια και να του λένε να πάρει κάτι άλλο.

Φορτωνονται καλα και ειναι ανετα, αλλα ειναι μηχανακια που κοστιζουν αν γραφεις χιλιομετρα. Επισης, αν δε πιανουν τα χερια σου αντε βρες μηχανικο που να ασχοληθει να λυσει για σενα με οικονομικο τροπο τις ιδιοσυγκρασιες που εχουν. Και εχουν αρκετες. Συγκρινε τωρα ενα τετοιο με ενα πχ fjr η bandit η ακομα και vstrom.

Η οδηγικη απολαυση ερχεται δευτερη οταν θες χιλιομετροφαγο 'on a budget'.

πυξιδας990
10/02/2020, 08:47
415056
ναι μωρε,δεν ταξιδευουν,δεν πανε εξωτερικα,τιποτα αλλο...στο τελος θα τρελαθουμε

panavour
10/02/2020, 09:07
415056
ναι μωρε,δεν ταξιδευουν,δεν πανε εξωτερικα,τιποτα αλλο...στο τελος θα τρελαθουμε

φυσικα και τα κανουν ολα οπως λες,ΑΛΛΑ ΟΧΙ με την οικονομια κλιμακος που ζητησε αυτος που ανοιξε την συζητηση,και οπως ειπε ο απο πανω.βεβαια καλον θα ειναι να μας πεις και συ την γνωμη σου αφου το εχεις στην κατοχη σου , αν εχεις κανει μεγαλα ταξιδια,τι ακριβως στοιχιζει,και αν εχει παρουσιασει κατι. θα βοηθουσε νομιζω,γιατι ολοι οι αλλοι μιλαμε περισσοτερο θεωρητικα.

panavour
10/02/2020, 09:14
Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το μπάτζετ είναι στα 5-6 χιλιάρικα. Μου αρέσει η όρθια θέση, επίσης μαρέσει το χώμα και το στήσιμο on off, και το συγκεκριμένο μηχανακι μ αρέσει πολύ. Απλά επειδή δεν παίζει οικονομική άνεση, δε θα μπορούσα να υποστηρίξω κάτι που ζητάει συνεχώς. Επίσης θα θελα να νιώθω ήρεμος ότι δε θα μείνω στη μέση του πουθενά σ ένα ταξίδι Αφρική, Ευρώπη

παρε αυτο

https://www.car.gr/10846359-suzuki-gsf-1250-bandit

με τα ρεστα που θα σου μεινουν βαλτου ενα τριβαλιτσο και καλυτερες αναρτησεις μπρος-πισω,και
ΕΦΥΓΕΣ.

Και ασε τους αλλους να λενε.:)

stavrouliasp
10/02/2020, 09:18
Με 2 990 στην κατοχή μου μέχρι σήμερα, στα ταξίδια μου έξω ένιωθα τη μεγαλύτερη ανασφάλεια μαζί τους από ότι με τα υπόλοιπα μηχανάκια που έχω ταξιδέψει. Επίσης πλήρωνα και τα περισσότερα στις βενζίνες.

Τα 950-990 έχουν πολλά προτερήματα αλλά δεν πρόκειται να φανούν σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Για μέσα Ελλάδα να πάμε στο βουνό και στο καπάκι στρίψιμο στο Δομοκό ναι.

πυξιδας990
10/02/2020, 09:31
Με 2 990 στην κατοχή μου μέχρι σήμερα, στα ταξίδια μου έξω ένιωθα τη μεγαλύτερη ανασφάλεια μαζί τους από ότι με τα υπόλοιπα μηχανάκια που έχω ταξιδέψει. Επίσης πλήρωνα και τα περισσότερα στις βενζίνες.

Τα 950-990 έχουν πολλά προτερήματα αλλά δεν πρόκειται να φανούν σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Για μέσα Ελλάδα να πάμε στο βουνό και στο καπάκι στρίψιμο στο Δομοκό ναι.

τι εννοεις ανασφαλεια?


σερι το εχω φερει απο νις σερβιας-λεωνιδιο,δικαβαλο με πλαινες..ουδεμια ανασφαλεια
οπως και που ειχα παει νουρμπουρινγκ για sbk.....
οπως και τοσοι αλλοι που εχουν παει βορειο ακρωτηριο κτλπ
το μηχανακι αφου λετε για καταναλώση μεχρις τις 5000 στροφες που εχει ακριβως 138 χλμ καιει ενα ταλιρο,μια χαρα οικονομικη οδηγηση για δικαβαλη βολτα μακρυνη εως πολυ μακρυνη..
μελανο σημειο ειναι η τρομπα συμπλεκτη κατω που λυνεται με ενα κατοσταρικο

stavrouliasp
10/02/2020, 09:46
τι εννοεις ανασφαλεια?

Εννοώ τα εξής.

Καταρχήν την κατανάλωση που λες εγώ δεν την είδα ποτέ και ας είχα πάρει το πρώτο 990 καινούριο. Είδα καταναλώσεις που στα πολλά χιλιόμετρα με προβληματιζαν.

Επισης, μου είχαν βγάλει τόσα προβλήματα στην καθημερινότητα (με είχαν αφαιμαξει πραγματικά) οπότε λογικό ήταν όταν έβγαινα με αυτά έξω να αισθάνομαι ανασφάλεια. Και όχι άδικα από ότι φάνηκε μια που σε ένα ταξίδι μου στις Άλπεις το ένα ktm άρχισε να σβήνει στις αλλαγές ταχυτήτων (πρόβλημα που δεν λύθηκε μέχρι που μου το έκλεψαν, γιατί κανένας μάστορας από τους 2-3 που πηγα δεν βρήκε τι ήταν), στην Γεωργία μου ξέρασε τα λάδια του αμορτισέρ και στην Αρμενία στα 3200 μέχρι και την επιστροφή Ελλάδα έκανα εξαερωσεις στα φρένα μπρος πισω και ας είχα βάλει Oberon.

Το τι μου είχαν βγάλει από ζημιές στην Ελλάδα πραγματικά δεν θέλω να το συζητήσω γιατί ακόμη πονάει η τσέπη μου.

Αν μου έδιναν αυτή τη στιγμή ένα από τα ktm που είχα (σημείωση. Το ktm που μου κλέψανε, μόλις το βρήκε η αστυνομία) ή το varadero που έχω τωρα για ένα ταξίδι εξωτερικό, θα διάλεγα σίγουρα το ντερο.

DrBig
10/02/2020, 10:06
μελανο σημειο ειναι η τρομπα συμπλεκτη κατω που λυνεται με ενα κατοσταρικο

Σοβαρα τωρα, αυτο βρηκες να πεις μονο? Βαριεμαι να γραφω για τα μελανα σημεια του. Επισης δεν κρινεις απο το δικο σου μηχανακι μονο για να βγαλεις συμπερασμα για ενα μοντελο. Ειναι γ@μω τα μηχανακια απο πολλες αποψεις, αλλα ΟΧΙ γι αυτον που θελει να την βγαλει οικονομικα γραφοντας χιλιομετρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/02/2020, 10:09
παρε αυτο

https://www.car.gr/10846359-suzuki-gsf-1250-bandit

με τα ρεστα που θα σου μεινουν βαλτου ενα τριβαλιτσο και καλυτερες αναρτησεις μπρος-πισω,και
ΕΦΥΓΕΣ.

Και ασε τους αλλους να λενε.:)

Αυτό πάει χώμα?Είναι στημένο Ον οφ?

panavour
10/02/2020, 10:23
Αυτό πάει χώμα?Είναι στημένο Ον οφ?

Οχι βεβαιως,αλλα για ταξιδι μεγαλο ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ,και για να μην το γυρισεις σε ΓΛΩΣΣΟΦΙΛΑ με τις ΟΔΙΚΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ειναι αριστο..Και πολλα κυβικα ,και μεγιστη ροπη απο 3000 στροφες,πολυ βασικο για ταξιδι φορτωμενος.

Parking
10/02/2020, 10:28
Παιδιά συγγνώμη που θα το πω αλλά πρώτη φορά άκουσα κάποιος να ζητάει 950 κ 990 για Ταξίδια και να του λένε να πάρει κάτι άλλο.

παρακαλώ
όταν ήμουν μικρός ήθελα καθαρόαιμο.
Όλοι μου είπαν να μην το πάρω.
Φυσικά τους έγραψα στα @@ μου
για να καταλάβω ένα χρόνο μετά
γιατί μου το έλεγαν
;)

p@nos
10/02/2020, 10:29
γενικα το μηχανακι, εχει αρκετα θεματακια μικρα κυριως, τα οποια πρεπει ο ιδιοκτητης να αφιερωσει προσωπικο χρονο για να τα μαζεψει...η ΚΤΜ δυστυχως εβγαλε ενα απο τα καλυτερα μηχανακια ΕΒΕΡ, και μια απο τις καλυτερες πλατφορες εβερ σο φαρ, αλλα τελειωμενα στο 95%, το υπολοιπο 5% ειναι το σπασαρχιδικο που πρεπει να φτιαξει ο επομενος...

αν γενικα ασχολεισαι με τα μηχανακια σου και πιανουν τα χερια σου, και το απολαμβανεις το κατσαβιδιασμα, τοτε ναι, ειναι καλη επιλογη, και μολις μαζεψεις τα χουγια του θα δουλευει απροβληματιστα και θα ειναι και πιστολι. Αν οχι, μαλλον θα βλασφημισεις, και επισης να σκεφτεις οτι τα περισσοτερα μηχανακια αυτη τη στιγμη στα μεταχειρισμενα ειναι αρκετα ρημαδια και περα απο τα ειδικα μαζεματα που θα θελει το μηχανακι, θα πρεπει να κανεις και τα γενικα μαζεματα, που θα απαιτει το καθε παρταλι μηχανακι της αγορας...

πυξιδας990
10/02/2020, 10:36
ρε παιδια θα με τρελανεται....ποτε δεν ειχα προβλημα με αμορτισερ..
μπροστα η τσιμουχα ξερασε στο ενα που ειχα γυρω στα 50000χλμ...
ποτε δεν ειχα προβλημα με την ομπερον..

νερα καλα denicol σαμπζερο και προγραματισμενη συντηρηση πανω απ ολα...
επισης φορτισμενη μπαταρια,διοτι ποναει εκει που την εχει..
δηλ οχι κατι παρανοικο...

ενα σκασμο ταξιδιωτικα εχει στο net.....μια χαρα ειναι το μηχανακι...

BLiTzER
10/02/2020, 10:39
Εξαιρετικό είναι, τα πάντα κάνει, αλλά δεν είναι για τουρίστες. Αυτό λένε, δεν έχουν άδικο.

DrBig
10/02/2020, 10:43
[Κατ ιδιαν]
Τι καλα που θα τανε να εβγαζε η χοντα το nc με 19ρι μπροστινο και 20εκ διαδρομες στις αναρτησεις. Θα ειχαμε ολοι εμεις οι πρακτικοι και οικονομικοι τυποι ενα εξαιρετικο ον οφφ καθημερινο/go anywhere γαιδουρακι.

LOUKILOUK
10/02/2020, 12:27
[QUOTE=πυξιδας990;3033916]ρε παιδια θα με τρελανεται....ποτε δεν ειχα προβλημα με αμορτισερ..
μπροστα η τσιμουχα ξερασε στο ενα που ειχα γυρω στα 50000χλμ...
ποτε δεν ειχα προβλημα με την ομπερον..

νερα καλα denicol σαμπζερο και προγραματισμενη συντηρηση πανω απ ολα...
επισης φορτισμενη μπαταρια,διοτι ποναει εκει που την εχει..

Είναι και θέμα χαρακτήρα αλλά αντικειμενικά δεν σου δημιουργεί αυτό το πισ οφ μάιντ που λεν και στο χωρίο. Προσωπικά ένοιωθα μια χαρά, αλλά και το προηγούμενο μηχανάκι μου ήταν ΚΤΜ...
Θα συνταχθώ με τον δόκτορα σε αυτά που λέει αλλά θα συμπλήρωνα ότι η οδηγική ευχαρίστηση είναι για μένα προτεραιότητα στο βαθμό που μπορώ να την έχω χωρίς να με καταπιέζει οικονομικά...
Θα επαναλάβω επίσης ότι για ταξίδια στην Δυτική Ευρώπη, άκα ασφάλτινα σε χαλί (και όχι σε χάλι...), υπάρχουν καλύτερες επιλογές για οδηγική απόλαυση, ειδικά αν μιλάμε για σόλο.
Επίσης νομίζω ότι υπάρχει μια υπερβολή ως προς το θέμα αξιοπιστίας του 990-950, αλλά και της ΚΤΜ γενικότερα, καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...
Οι επιλογές γίνονται καλύτερες όταν ξέρεις ποιος είσαι και που πας... ο καθένας μας έχει διαφοτερικές προτεραιότητες, χαρακτήρα και βάθος τσέπης...
Το μηχανάκι είναι μια χαρά αλλά ΟΧΙ για όλους...
δηλ οχι κατι παρανοικο...

ενα σκασμο ταξιδιωτικα εχει στο net.....μια χαρα ειναι το μηχανακι...

lospsi
10/02/2020, 14:02
Πραγματικά πολύ ωραίο on off, το είχα για λίγο (990 adv) και με εξέπληξε ευχάριστα! Σε σχέση με τα naked που είχα πριν, μια χαρά μου φάνηκε για εκδρομούλες, ειδικά όταν επένδυσα σε αλλαγή σέλας. Δυστυχώς όμως, μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα με ιδιαίτερη σχεδίαση και συντήρηση (φαντάσου ότι για μια αλλαγή λαδιών, σωστή όχι αρπακόλα, πρέπει να λυθεί το μισό μηχανάκι). Πράγμα που κοστίζει σε εργατοώρες, άσε που πρέπει να βρεθεί και ο σωστός μηχανικός που να κάνει ότι και όπως προβλέπεται. Κοινώς, δεν είναι για όλους όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, δεν είναι ΧΤ (λαδάκια, βενζίνα και βουρ). Στον κυκεώνα των μεταχειρισμένων, το να βρείς ένα πραγματικά καλοσυντηρημένο θέλει πολύ ψάξιμο και τύχη.
Προχώρα όπως νομίζεις, αν έχεις τεχνικές γνώσεις και όρεξη, σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η συμβίωση μαζί του.

Fixxer
10/02/2020, 14:04
Εχω Adv '03 S. Όχι 1ο χέρι... μάλλον 3ο με 80+k km. Επειδή κι εγώ είχα ψάξει το θέμα αξιοπιστίας κι έχω διαβάσει παρα πολλά κατά καιρούς, παραθέτω την εμπειρία μου.

Όταν το πήρα με 30Κ km άλλαξα προληπτικά τρόμπες (νερού, πάνω-κάτω συμπλέκτη [sigutech η κάτω, όχι oberon], βενζίνης [kit Dr Bean]).

Μετά σταδιακά έκανα αλλαγή παξιμαδοροδέλων κεφαλής για να μην φτύνει το ψυκτικό υγρό, LED λάμπες, μπαταρία λιθίου, εξατμίσεις (όχι akrapovic), αφαίρεση SAS, ανορθωτή mosfet (στα 65Κ km o μαμα άρχισε να κλατάρει - τον είχα μεταφέρει κάτω απ το φανάρι για αερισμό καλύτερο), αντικατάσταση υδραυλικών τεντωτήρων καδ. εκκεντροφόρου με μηχανικούς.

Επίσης προχώρησα σε προσθήκη μπαρόμετρου πιέσης λαδιού (λόγω ξηρού καρτερ) και βολτόμετρου. Δεν έχω αλλάξει την πίσω τρόμπα φρένου για την οποία έχει γίνει ανάκληση. Μια φορά ζεστάθηκαν τα υγρά και φταίω έγω.

Με λίγα λόγια, θέλει χειρουργικές επεμβάσεις που ήθελαν ψάξιμο πρότου τις κάνεις με σκοπό για να γινει πιο αξιόπιστο.

Επιπλέον έχω αλλάξει και στεφάνια με excel αλλά γιατί τα στράβωσα 3 φορές και μετά από 3 50αρικα για να ισιώσουν και την ταλαιπωρία βάλε-βγάλε, ε, σκεφτηκα ότι ίσως συμφέρει να πάρω excel για το οδηγικό μου στυλ. Τελικά συμφέρει απ΄ότι έχω δει και κάκως δεν το είχα κάνει πιο νωρίς :D

Έχω κάνει πολλά ταξίδια, τα περισσότερα από βουνα και επαρχιακούς (γιατί αυτό ζητάει η μηχανή), ποτέ δεν έμεινα (ούτε όταν έφυγε η βίδα του βολάν σε ευρυτανία και γ*** πηνία).
Έχασα τα υγρά ανάρτησης πίσω 2 φορές (άρχισε να συμβαίνει μετά το 1ο service ανάρτησης σε εξουσιοδοτημένο - όταν δεν ξαναπήγα, δεν ξανάγινε).

Το κόστος γι΄αυτά που αναφέρω σε μηχανικό είναι κάπου ~€1500 (χωρίς excel στεφάνια, με εξατμίσεις €400 και υπολογίζω και επιδιόρθωση κομπλέρ μίζας (https://advrider.com/f/threads/how-to-replace-starter-sprag-on-ktm-950-990-lc8-write-up.967591/) όχι αγορά καινουριου που πωλείται με βολάν ακριβά). Δεν ασχολήθηκα ποτέ με φιλτρά και επιδόσεις, μόνο ρύθμισμα καρμπς.

Για μένα εξατμίσεις, SAS, LED, μπαταρία λιθίου, excel στεφάνια είναι πολυτέλειες για αρχή. Οπότε υπολογίζεις €900-1000 για τα υπόλοιπα που το κάνουν πιο αξίοπιστο...

Λαμβάνοντας υπόψη αυτά τα πιθανά "έκτακτα" κόστη αποφασίζεις. Τα υπόλοιπα έξοδά του είναι συντήρηση και βέβαια λάστιχα (κάτι που δεν αναφέρεται συχνά).

Δεν αναφέρω οδηγική συμπεριφορά και αίσθηση γιατί φαντάζομαι τα έχεις ακούσει και τ΄άναφέρουν οι φίλοι παραπάνω. Επιπλέον, σε προδιαθέτει ευχάριστα για να πατήσεις χώμα παρά το υψηλό του κέντρο βάρους - σε κάνει να το εμπιστεύσαι εύκολα στην οδήγηση χώμα! Το αποτέλεσμα ειναι φοβερές ταξιδιωτικές εμπειρίες. Άλλα δεν κόβει το τιμόνι, έχει ψηλό κέντρο βάρους, ζεσταίνεται πανέυκολα σε ταχύτητες κάτω από 45km/h και γενικά δεν κάνει για πόλη ή προάστειο Αθήνας - χρειάζεσαι και κάτι πιο μανιτζέβελο για πόλη.

Οφείλω να αναφέρω ότι σαν αίσθηση μηχανής, δεν θα αγόραζα το 990, το είχα δοκιμάσει και ΔΕΝ ήταν το ίδιο με το 950... Ειναι βέβαια πιο άνετο και λίγο αξιοπιστό (απ'ότι λενε).

Επίσης δεν θα έδινα πάνω από €4500 με εξατμίσεις φίρμα KAI ρύθμισμα, θεωρόντας δεδομένο ότι θα κάνω τις αναβαθμίσεις αξιοπιστίας....

panavour
10/02/2020, 15:35
Λοιπον μ ολα αυτα που διαβασες δεν πιστευω να πουλησεις το ΧΤ?Παιρνεις με 6000 ενα καλο αυτοκινητο μεταχειρισμεχο και καλα ταξιδια.:):):)

TKM
10/02/2020, 19:22
παρε αυτο

https://www.car.gr/10846359-suzuki-gsf-1250-bandit

με τα ρεστα που θα σου μεινουν βαλτου ενα τριβαλιτσο και καλυτερες αναρτησεις μπρος-πισω,και
ΕΦΥΓΕΣ.

Και ασε τους αλλους να λενε.:)

Αυτό βλέπω ότι είναι χωρίς αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο και αναρωτιέμαι γιατί! Ξεκόλλησαν... μόνα τους (δε νομίζω!) ή έφαγε πτώση/τρακάρισμα και επισκευάστηκε;

panavour
10/02/2020, 21:32
Αυτό βλέπω ότι είναι χωρίς αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο και αναρωτιέμαι γιατί! Ξεκόλλησαν... μόνα τους (δε νομίζω!) ή έφαγε πτώση/τρακάρισμα και επισκευάστηκε;
:D:D
Ε τοτε ας παρει αυτο που τα εχει ολα τα αυτοκολλητα

https://www.car.gr/25922154-suzuki-bandit-1250

:D

p@nos
10/02/2020, 21:34
ρε σοβαρευτειτε λιγο συζηταει 990 ο ανθρωπος και του προτεινετε τη μπετονιερα το 1250? δε σας ρωτησε τι θα θελετε να εχετε εσεις :lol: