PDA

View Full Version : Ξερει κανεις που πουλιεται αυτο -- > ROMET



sakdrama
08/02/2020, 20:07
Που τα πουλανε αυτα ρε παιδια τα ξερει κανεις --- Υπαρχει αντιπροσωπεία :;;;;


https://www.romet.euromotors.gr/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/cross-14-110

415034

ptc
08/02/2020, 20:12
Απο το site που εδωσες -> επικοινωνια

https://www.romet.euromotors.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1

EM-EURO MOTORS

Τερψιχόρης 9, 11636 ΑΘΗΝΑ

2109010789

sakdrama
08/02/2020, 20:26
Απο το site που εδωσες -> επικοινωνια

https://www.romet.euromotors.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1

EM-EURO MOTORS

Τερψιχόρης 9, 11636 ΑΘΗΝΑ

2109010789

Και εγω στην Επαρχια πως το αγοραζω οεο :;;

ptc
08/02/2020, 20:46
Και εγω στην Επαρχια πως το αγοραζω οεο :;;

Ξεκινα με ενα τηλεφωνο σε αυτους και βλεπεις. Παντως μιας και δε βγαζουν πινακιδα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να γινει αγορα και απο μακρια. Σαν να αγοραζεις μια τηλεοραση απο ενα καταστημα στην Αθηνα πχ. Τους πληρωνεις και σου το στελνουν. Το θεμα ειναι να ξερεις εσυ οτι σου κανει.

Ριξε μια ματια και σε IMR και Kayo παντως. Ειναι πιο ακριβα αλλα και πιο ποιοτικα απ΄οσο διαβαζα (εψαχνα για pit bike για καρτοπιστα σε καποια φαση). Για αυτου του ειδους τα κινεζικα του χιλιαρικου δεν ειχα διαβασει καλα πραγματα. Το καλο ειναι οτι παιρνουν μοτερ παπιου.

Acacius
08/02/2020, 22:06
Για κινεζιά το Romet το λες και ακριβό

https://www.car.gr/25979189-nitro-motors-dirtbike-storm-110

https://www.car.gr/7393316-nomik-d7-12

[EDIT]
Πιο κοντά σου:
https://www.car.gr/9504733-otors

https://www.car.gr/47461-lifan-2stroke

doctor_john
08/02/2020, 22:33
To χάζευα πρίν και σκεφτόμουν να ράψω ένα στις αρχές καλοκαιριού, μη φανταστείς πως βγαίνει φθηνότερο με λίγο πιο αξιοπρεπή ανταλλακτικά.
Λογικά έρχεται κοντά στα 350 χονδρική και τα υπόλοιπα είναι φόροι κ.λπ. για να αφήσει στον έμπορο κανα 200 σκάρτο και άν.

SONone
08/02/2020, 23:41
Για κινεζιά το Romet το λες και ακριβό

https://www.car.gr/25979189-nitro-motors-dirtbike-storm-110

https://www.car.gr/7393316-nomik-d7-12

[EDIT]
Πιο κοντά σου:
https://www.car.gr/9504733-otors

https://www.car.gr/47461-lifan-2stroke

το Romet δεν παρουσιάζετε για κινέζικο. ειναι πολωνική εταιρία.

panavour
08/02/2020, 23:57
το Romet δεν παρουσιάζετε για κινέζικο. ειναι πολωνική εταιρία.

Ολα κινεζιες ειναι,απλως παρουσιαζουν σαν εδρα ευρωπαικη χωρα,αλλα ολα κατασκευαζονται κινα,ινδια,κλπ.

Acacius
09/02/2020, 01:25
το Romet δεν παρουσιάζετε για κινέζικο. ειναι πολωνική εταιρία.

Αυτό που έγραψε ο panavour, δες και την υπόλοιπη γκάμα. Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι τόσο πολωνικό όσο είναι τα Daytona ελληνικά (ίσως και λιγότερο)

SONone
09/02/2020, 08:26
με εχετε κουράσει εδώ μέσα. αμα γνωρίζατε ελληνική γλώσσα θα καταλαβαίνατε τι λέω.
το Romet δεν παρουσιάζετε για κινέζικο και γιαυτό ορίζουν την τιμή τους έτσι.
το γνωρίζουν οτι κατασκευαζετε στην κινα όπως και τα ανταλλακτικά του μοτέρ των x-max ειναι made in tailand, malesia αλλα πληρώνεις μηχανάκι yamaha.
όπως και τα revit, richa και τα περισσότερα dainese στο πακισταν αλλα δεν δινεις 100€ όπως το agvpro ή το nordcap
όπως τα κράνη Vemar, MT, Astone, Givi, Kabuto, κτλπ κτλπ (μην σας καταστρέψω την γυάλινη σφαίρα που ζείτε) είναι Κίνα, PRC. αλλα δεν τα πληρώνεις για ZEN ή Zeus

τι πληρώνεις στο ρομετ σε σχέση με τον άλλο κινέζικο. έστω την εδω αντιπροσωπεια, το ονομα, την ιδεα της εξασφάλισης οτι θα βρεις ανταλλακτικό κτλπ κτλπ.

DrBig
09/02/2020, 10:07
με εχετε κουράσει εδώ μέσα. αμα γνωρίζατε ελληνική γλώσσα θα καταλαβαίνατε τι λέω.
το Romet δεν παρουσιάζετΕ

:bawl:

SONone
09/02/2020, 10:19
:bawl:

???

παρουσιάζομαι , παρουσιάζεται ,παρουσιάζετε ,παρουσιάζατε, θά παρουσιάσετε, θά παρουσιάζετε
είναι εξίσου σωστά. πριν πας να το παίξεις έξυπνος διάβασε.

ptc
09/02/2020, 10:28
Παντως η Romet δεν ειναι πολωνικη εταιρια που εχει παραγωγη σε εργοστασια στην Ασια (οπως η Yamaha, Dainese, κτλ). Φασονατζιδικο ειναι, ακριβως οπως η Daytona. Δηλαδη παιρνει κινεζικα προϊοντα (που εχουν σχεδιαστει και παραχθει στην Κινα, με στανταρ Κινας) και τους κολλαει ενα αυτοκολλητο επανω. Παραδειγμα: romet pony 125 (https://m.andexmoto.eu/product-pol-6758-Motocykl-Romet-PONY-125.html), aka Daytona Hobby 125.

415040

Οπως εγραψα και πιο πανω ειχα κανει μια σχετικα σοβαρη ερευνα αγορας για τη συγκεκριμενη κατηγορια (pit bikes) και οσους ιδιοκτητες ειχα βρει απο τα κινεζικα του κιλου ηταν απογοητευμενοι. Εγω θα επαιρνα ενα Kayo (https://www.ebay.com/itm/Pit-Bike-KRZ-125cc-KAYO-Cerchio-14-12-Cross-Racing-4-Tempi-moto-cross-benzina/273122045746?hash=item3f9757af32:g:OasAAOSwpzVastB2) απο Ιταλια στα ιδια λεφτα, ετσι κι αλλιως πινακιδες δε βγαζει οποτε δεν υπαρχει θεμα. Kayo εχουν πουληθει αρκετα στην Ελλαδα (τα mini GP, μονο αυτα φερνει ο εδω αντιπροσωπος) και γενικα εχουν ακουστει καλα λογια. Κι αυτα δηλαδη απο τα ιδια εργοστασια μπορει να βγαινουν, αλλα ας πουμε εχουν δειξει καποια δειγματα παραπανω. Τωρα απο θεμα ανταλλακτικων θα χρειαζεται μια υπομονη να ερθουν πραγματα απο εξω, αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος ποσο καλυμμενος θα ησουν και με το Romet σε αυτο το κομματι.

panavour
09/02/2020, 10:44
???

παρουσιάζομαι , παρουσιάζεται ,παρουσιάζετε ,παρουσιάζατε, θά παρουσιάσετε, θά παρουσιάζετε
είναι εξίσου σωστά. πριν πας να το παίξεις έξυπνος διάβασε.

Το ενα ειναι ενεργητικη φωνη,το αλλο παθητικη φωνη
λεμε πχ. αυτο το μηχανακι παρουσιαζεται σαν κινεζικο ενω ειναι ελληνικο
αυτο ειναι παθητικη φωνη
Επισης λεμε ΕΣΕΙΣ παρουσιαζετε αυτο το μηχανακι σαν κινεζικο,ενω ειναι ελληνικο .Αυτο ειναι ενεργητικη φωνη
Νομιζω να καταλαβες που εγινε το λαθος σου.

SONone
09/02/2020, 11:23
το Romet δεν παρουσιάζετε για κινέζικο. ειναι πολωνική εταιρία.


Το ενα ειναι ενεργητικη φωνη,το αλλο παθητικη φωνη
λεμε πχ. αυτο το μηχανακι παρουσιαζεται σαν κινεζικο ενω ειναι ελληνικο
αυτο ειναι παθητικη φωνη
Επισης λεμε ΕΣΕΙΣ παρουσιαζετε αυτο το μηχανακι σαν κινεζικο,ενω ειναι ελληνικο .Αυτο ειναι ενεργητικη φωνη
Νομιζω να καταλαβες που εγινε το λαθος σου.

για ξανα διάβασε και πες που ειναι το λαθος μου?
αν ελεγα οτι το romet αυτοπαρουσιάζετΕ , θα ήμουν λαθος οπως σωστά λες, το σωστό ειναι αυτοπαρουσιάζεται
ετσι όπως το έγραψα μια χαρά σωστό είναι.
καλώς ή κακώς επειδη είχα και θεωρητικά εχω δυσλεξία (γιατι δεν διορθώνετε πλήρως) προσέχω πάρα πολύ οταν γράφω κατι και το διαβάζουν άγνωστοι μου, ισως σβήσω και ξανα γράψω κατι και 2 φορές, επισης επιλέγω λέξεις καταλληλες για να ειμαι σαφής, όμως εδω μέσα πάσχουμε κάθε φορά πρέπει να ξεκινάμε με την Αλφαβήτα.

buckley
09/02/2020, 11:41
για ξανα διάβασε και πες που ειναι το λαθος μου?
αν ελεγα οτι το romet αυτοπαρουσιάζετΕ , θα ήμουν λαθος οπως σωστά λες, το σωστό ειναι αυτοπαρουσιάζεται
ετσι όπως το έγραψα μια χαρά σωστό είναι.
καλώς ή κακώς επειδη είχα και θεωρητικά εχω δυσλεξία (γιατι δεν διορθώνετε πλήρως) προσέχω πάρα πολύ οταν γράφω κατι και το διαβάζουν άγνωστοι μου, ισως σβήσω και ξανα γράψω κατι και 2 φορές, επισης επιλέγω λέξεις καταλληλες για να ειμαι σαφής, όμως εδω μέσα πάσχουμε κάθε φορά πρέπει να ξεκινάμε με την Αλφαβήτα.

Φίλε, ας λήξει κάπου εδώ και να προσέχεις να μην παρεξηγιέσαι όταν έχεις λάθος :wave2:

sapila racing
09/02/2020, 11:44
για ξανα διάβασε και πες που ειναι το λαθος μου?


Το σωστό είναι:

'με εχετε κουράσει εδώ μέσα. αμα γνωρίζατε ελληνική γλώσσα θα καταλαβαίνατε τι λέω.
το Romet δεν παρουσιάζεται για κινέζικο και γιαυτό ορίζουν την τιμή τους έτσι.
το γνωρίζουν οτι κατασκευαζεται στην κινα όπως και τα ανταλλακτικά του μοτέρ των x-max ειναι made in tailand, malesia αλλα πληρώνεις μηχανάκι yamaha.'

Τα υπόλοιπα περιττεύουν.
Επίσης δεν νομίζω να είχε ασχοληθεί κανείς αν δεν έγραφες την 1η πρόταση περί Ελληνικής Γλώσσας.

SONone
09/02/2020, 11:54
Το σωστό είναι:

'με εχετε κουράσει εδώ μέσα. αμα γνωρίζατε ελληνική γλώσσα θα καταλαβαίνατε τι λέω.
το Romet δεν παρουσιάζεται για κινέζικο και γιαυτό ορίζουν την τιμή τους έτσι.
το γνωρίζουν οτι κατασκευαζεται στην κινα όπως και τα ανταλλακτικά του μοτέρ των x-max ειναι made in tailand, malesia αλλα πληρώνεις μηχανάκι yamaha.'

Τα υπόλοιπα περιττεύουν.
Επίσης δεν νομίζω να είχε ασχοληθεί κανείς αν δεν έγραφες την 1η πρόταση περί Ελληνικής Γλώσσας.

οκ οκ. ομως ασχοληθήκαμε με την ελληνική ορθογραφία τελικά και οχι με την γλωσσα.

δεν είπα οτι δεν ειναι κινέζικο ειπα πως παρουσιάζετε απο πολλούς και πως αυτοπαρουσιαζεται στην αγορά ως πολωνική εταιρία. αλλα για να με βγάλουν λαθος αγνόησαν το νόημα ήθελαν να βεβαιώσουν το κινεζικό , και επειτα ασχοληθήκαμε με την ορθογραφία μου.
θα ξανά πάω να διαβάσω ορθογραφία .
ευχαριστώ.

SONone
09/02/2020, 12:07
http://www.logosconjugator.org/item/143049/
χρειάζεται διόρθωση?

BLiTzER
09/02/2020, 12:12
http://www.logosconjugator.org/item/143049/
χρειάζεται διόρθωση?

Ναι. "Παρατατικώς"; Ρίλι;

Σονόνε μου, έχεις άδικο. Άστο να πάει. :p

SONone
09/02/2020, 12:20
Ναι. "Παρατατικώς"; Ρίλι;

στειλε είναι ανοικτοί σε διορθώσεις. :D

οσο για το παρουσιάζετε - παρουσιαζεται. αν δεν εννοεις το (Εσείς) παρουσιάζετε , τοτε οπουδήποτε αλλου είναι παρουσιαζεται. εχετε δικιο. εχει να κανει με την διάθεση. και αφου λυσαμε το ορθογραφικό θέμα,


το Romet δεν παρουσιάζεται για κινέζικο. ειναι πολωνική εταιρία.

Ολα κινεζιες ειναι,απλως παρουσιαζουν σαν εδρα ευρωπαικη χωρα,αλλα ολα κατασκευαζονται κινα,ινδια,κλπ.


Αυτό που έγραψε ο panavour, δες και την υπόλοιπη γκάμα. Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι τόσο πολωνικό όσο είναι τα Daytona ελληνικά (ίσως και λιγότερο)
εδώ γιατί έπρεπε να μου την πούνε?

καλά χέστηκα δεν συνεχίζω να χαλάω το θέμα

καλή καρδιά.

Acacius
09/02/2020, 12:23
οκ οκ. ομως ασχοληθήκαμε με την ελληνική ορθογραφία τελικά και οχι με την γλωσσα.

δεν είπα οτι δεν ειναι κινέζικο ειπα πως παρουσιάζετε απο πολλούς και πως αυτοπαρουσιαζεται στην αγορά ως πολωνική εταιρία. αλλα για να με βγάλουν λαθος αγνόησαν το νόημα ήθελαν να βεβαιώσουν το κινεζικό , και επειτα ασχοληθήκαμε με την ορθογραφία μου.
θα ξανά πάω να διαβάσω ορθογραφία .
ευχαριστώ.

Πρώτον, έχεις καταλάβει λάθος τον κανόνα πότε γράφουμε "παρουσιάζεται" και πότε "παρουσιάζετε" και το γράφεις λάθος (και άλλα 2-3 που σου επεσήμαναν)
- Το Romet το παρουσιάζετε (εσείς) σαν κινέζικο
- Το Romet παρουσιάζεται (από πολλούς) σαν πολωνικό
- Το Romet αυτοπαρουσιάζεται σαν πολωνικό

Δεύτερον, στο ζουμί. Ο Panavour κι εγώ δεν είχαμε καμία πρεμούρα να "σε βγάλουμε λάθος". Αυτό που σου επισημάναμε είναι ότι η Romet απλά βάζει ένα αυτοκόλλητο σε κινέζικα φασόν. Ούτε δικά της εργοστάσια έχει στην Κίνα, ούτε δίνει προδιαγραφές όπως π.χ. η BMW στη Loncin.

Για να γίνω πιο κατανοητός, το μπλε δράπανο της γερμανικής Bosch που είναι made in China δεν είναι κινεζιά, το μαύρο Bavaria της επίσης γερμανικής Einhell, είναι.

Αυτά που συμπλήρωσες αργότερα για αντιπροσωπείες ανταλλακτικά κλπ σηκώνουν συζήτηση (προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έχει σοβαρή υποστήριξη), αλλά αυτό που έγραψες ήταν πολύ γενικόλογο για να υποπτευθούμε τι εννοείς.


Edit: Πρέπει να σταματήσω να αφήνω απαντήσεις στη μέση και μετά να ποστάρω χωρίς να φρεσκάρω

DrBig
09/02/2020, 15:51
Εχασα επεισοδια!

Sonone, δε το εγραψα για να στην πω, πλακα κανουμε.
Παντως ειτε θα γραψεις το "ρομετ παρουσιαζεται' παθητικη φωνη ειτε θα γραψεις 'το ρομετ το παρουσιαζετε' στην ενεργητικη φωνη.

DRAKONET
09/02/2020, 21:21
γεγονος ειναι οτι δεν ξερουμε ολοι την σουπερ ορθογραφια
ουτε θα ελεγα και οτι ειμαστε ολοι του πανεπιστημιου
η γλωσσα μας οπως και να την γραψουμε παντως ...και ολα ανορθογραφα
βγαζει νοημα..και το κανει μονο η ελληνικη

εγω απο την αλλη δεν ξερω να βαζω τονους σε αυτα που γραφω...εμαθα ετσι

Kickstart
12/02/2020, 08:19
εγω απο την αλλη δεν ξερω να βαζω τονους σε αυτα που γραφω...εμαθα ετσι
καπου ειχα δει καποια στιγμη ενα προγραμματακι αυτοματου τονισμου..το γραφεις εκει το οποιο κειμενο, το τονιζει αυτοματα και το κανεις μετα κοπι πεϊστ..

αν και θα συμβούλευα να επιμείνεις και να προσπαθήσεις να σου γίνει συνήθεια ο τονισμός...(το χω κι εγώ το θεματάκι μου όταν γράφω σε τσατ, φόρουμ κτλ..βαριέμαι να βάλω...στη δουλειά αντιθέτως δεν με παίρνει.)

ως προς το μεκανακι...για πιτσιρικά φαντάζομαι το κοιτάτε, κάποιο γιο κτλ;

αν ναι...έχει πολλές επώνυμες ευκαιρείες στο car για τα καμάρια μας...λίγο ψάξιμο θέλει..

(ψιλοεψαχνα για την κόρη μου lately μπας και την παίρνω μαζί μου στο βουνό σιγά-σιγα)

lospsi
05/12/2020, 12:12
Τελικά, τι μάθαμε για τα pit bikes ρε παιδιά?

lospsi
05/12/2020, 12:14
Έγραψα κατεβατό και δεν το κράτησε.

Πάμε πάλι:
- τι προτείνετε για χρήση πίστας
- υπάρχουν μεγέθη ώστε να χωρούν και ψηλοί?
- Αθήνα υπάρχουν πιστάκια που αφήνουν να μπεις?

RaGe_Raptor
05/12/2020, 15:02
Έγραψα κατεβατό και δεν το κράτησε.

Πάμε πάλι:
- τι προτείνετε για χρήση πίστας
- υπάρχουν μεγέθη ώστε να χωρούν και ψηλοί?
- Αθήνα υπάρχουν πιστάκια που αφήνουν να μπεις?

Καλύτερα "τι προτείνεται για χρήση πίστας" :bawl:

Εδιτ http://ohvale.com/gp-0-110-4-speed/?lang=en

423401

RaGe_Raptor
05/12/2020, 16:07
Εννοώ τι προτείνετε εσείς

το ξέρω,αστειευόμενος (περίπου) αυτό προσπαθώ να σε κάνω να αποφύγεις. καλύτερα τί προτείνεται από γνώστες γι'αυτό που ρωτάς :bawl:

lospsi
05/12/2020, 16:08
Το καταλάβα βρε, έχω προσπαθήσει να γράψω τρεις φορές το υπόλοιπο της απάντησης αλλά μου το κόβει, δεν ξέρω γιατί...

lospsi
05/12/2020, 16:10
Πάντως, τα ohvale τα γνωρίζω αλλά δεν είναι φθηνά...
Επίσης θα προτιμούσα να δω επιλογές σε sm για να χωράω κάπως καλύτερα!

ptc
05/12/2020, 19:22
Πριν ενα χρονο ακριβως ειχα κανει μια σχετικα σοβαρη αναζητηση για το θεμα pit bike. Ετυχε να εχω και ενα γνωστο που ειχε κανει προσφατα αγορα οποτε εκμεταλλευτηκα και την δικια του ερευνα αγορας. Αυτα που μπορω να σου πω, για την ελληνικη αγορα δυο οι βασικες επιλογες. Kayo MiniGP και IMR. Μιλαμε για μηχανακια που πουλιουνται εδω και θα βρεις και την αντιστοιχη υποστηριξη.

1) Kayo MiniGP. Εχει δουλευτει αρκετα Ελλαδα και ακουγονται καλα πραγματα. Ο φιλος το ειχε αγορασει απο τον Τσεσμελη και ηταν ευχαριστημενος. Λάστιχα θα χρειαστει να αλλαχτουν σχετικα αμεσα, γραναζωμα, ουρα μακρυτερη για να χωρας και ισως μια τρομπα φρενου+τακακια.
2) IMR. Εδω οι πληροφοριες ειναι απο ανθρωπο που κατεβαινε και σε αγωνες μ'αυτο. Εμπορος ειναι ο Φασουλακης. Μετατροπες που θα χρειαστουν: σκληροτερα ελατηρια στην κεφαλη στις βαλβιδες, ενα 28αρι καρμπυρατερ, να καταργησεις τη μανιβελα γιατι σπανε τα καρτερ απο τις μανιβελιες. Επισης δε θελει αποτομα κατεβασματα γιατι εχει ευαισθησια το βολαν.

Για ψηλοτερους αναβατες το IMR ειναι προτιμοτερο. Εχω καθησει πανω και η κατασταση παλευεται. Το Kayo πρεπει να ειναι πιο στριμωγμενο. Δεν πρεπει να ειναι και τερας αξιοπιστιας το ΙΜR, αλλα απο την αλλη ειναι με διαφορα το πιο διαδεδομενο στη χωρα οποτε θα βρισκεις σχετικα ευκολα ο,τι χρειαστεις καθως και μηχανικους που να τα γνωριζουν (ειχα βρει εξειδικευμενο συνεργειο ακομα και στη Θεσσαλονικη). Για προπονηση Αφιδνες και Ασπροπυργο. Αν θυμαμαι καλα Ασπροπυργο κανει και μαθηματα καποιος πρωην αγωνιζομενος (μου διαφευγει το ονομα).

lospsi
05/12/2020, 19:36
Πριν ενα χρονο ακριβως ειχα κανει μια σχετικα σοβαρη αναζητηση για το θεμα pit bike. Ετυχε να εχω και ενα γνωστο που ειχε κανει προσφατα αγορα οποτε εκμεταλλευτηκα και την δικια του ερευνα αγορας. Αυτα που μπορω να σου πω, για την ελληνικη αγορα δυο οι βασικες επιλογες. Kayo MiniGP και IMR. Μιλαμε για μηχανακια που πουλιουνται εδω και θα βρεις και την αντιστοιχη υποστηριξη.

1) Kayo MiniGP. Εχει δουλευτει αρκετα Ελλαδα και ακουγονται καλα πραγματα. Ο φιλος το ειχε αγορασει απο τον Τσεσμελη και ηταν ευχαριστημενος. Λάστιχα θα χρειαστει να αλλαχτουν σχετικα αμεσα, γραναζωμα, ουρα μακρυτερη για να χωρας και ισως μια τρομπα φρενου+τακακια.
2) IMR. Εδω οι πληροφοριες ειναι απο ανθρωπο που κατεβαινε και σε αγωνες μ'αυτο. Εμπορος ειναι ο Φασουλακης. Μετατροπες που θα χρειαστουν: σκληροτερα ελατηρια στην κεφαλη στις βαλβιδες, ενα 28αρι καρμπυρατερ, να καταργησεις τη μανιβελα γιατι σπανε τα καρτερ απο τις μανιβελιες. Επισης δε θελει αποτομα κατεβασματα γιατι εχει ευαισθησια το βολαν.

Για ψηλοτερους αναβατες το IMR ειναι προτιμοτερο. Εχω καθησει πανω και η κατασταση παλευεται. Το Kayo πρεπει να ειναι πιο στριμωγμενο. Δεν πρεπει να ειναι και τερας αξιοπιστιας το ΙΜR, αλλα απο την αλλη ειναι με διαφορα το πιο διαδεδομενο στη χωρα οποτε θα βρισκεις σχετικα ευκολα ο,τι χρειαστεις καθως και μηχανικους που να τα γνωριζουν (ειχα βρει εξειδικευμενο συνεργειο ακομα και στη Θεσσαλονικη). Για προπονηση Αφιδνες και Ασπροπυργο. Αν θυμαμαι καλα Ασπροπυργο κανει και μαθηματα καποιος πρωην αγωνιζομενος (μου διαφευγει το ονομα).

Ωραίος!
Θα πρέπει να πεταχτώ από εκεί να ρωτήσω, το ψιλοψάχνω μπας και τσιμπήσω κανένα, βέβαια θα προτιμούσα μτχ για να είναι πιο οικονομικό. Άλλες μάρκες που παίζουν να μην ασχοληθώ? Θεωρητικά, η ευκολία στην πρόσβαση σε πιστάκια και το μικρό κόστος χρήσης το κάνει μια ωραία εναλλακτική για λίγο ξεκ@υλωμα μια φορά το μήνα. Εσύ τελικά γιατί δεν προχώρησες?

ptc
05/12/2020, 19:49
Σχετικα με τις αλλες μαρκες προσωπικα με φοβισε το να μπλεξω με κατι που δεν ειναι ευρεως διαδεδομενο και δε θα εχει την αναλογη υποστηριξη. Τωρα αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να φερεις και κατι απο Ιταλια ας πουμε (πινακιδες δεν εχει, ακομα και απο ebay το παιρνεις) και να παραγγελνεις ο,τι θες απο εξω. Δεν ξερω, εμενα μου φαινεται εξτρα εμποδιο χωρις λογο. Ψαξ'το αν θες εσυ.

Ειναι πολυ καλη φαση παντως, εχω δει παιδια στο Ρυσιο με IMR (https://www.youtube.com/watch?v=tTSE7hGp4D8) και τους ζηλευα. Εγω δεν προχωρησα κυριως λογω ελλειψης παρεας. Τα pit bikes μπαινουν στην πιστα μονο με αλλα pit bikes και δεν εχω κανεναν φιλο που να εχει κατι αναλογο. Αυτη ηταν και η εμπειρια του γνωστου μου να σου πω. Οτι τελικα δεν μπαινει τοσο οσο φανταζοταν γιατι δεν εχει παρεα.

ΥΓ: Ο αγωνιζομενος που θυμομουν οτι κανει μαθηματα Ασπροπυργο ειναι ο Μπουστας (https://www.youtube.com/watch?v=wAphR_EoKfs) τελικα.

Nassosa
08/12/2020, 04:37
???

παρουσιάζομαι , παρουσιάζεται ,παρουσιάζετε ,παρουσιάζατε, θά παρουσιάσετε, θά παρουσιάζετε
είναι εξίσου σωστά. πριν πας να το παίξεις έξυπνος διάβασε.

Παρόλο που και ο φίλος λάθος έχει χρησιμοποιήσει το αι ή το ε στο τέλος της λέξης δεν είναι εξίσου σωστά όπως λες. Το παρουσιάζεται (με αι) σημαίνει ότι αυτό παρουσιάζεται ως κάτι.
Αν το βάλεις με ε στο τέλος τότε σημαίνει εσείς το παρουσιάζετε.
Δεν ξέρω αν με πιάνεις είναι κλασικό λάθος που κάνουν όλοι στα ελληνικά.

Άλλο παράδειγμα. Μας παρουσιάζεται μια ευκαιρία. (Δηλαδή μας εμφανίζεται μια ευκαιρία.)
Αν πεις μας παρουσιάζετε μια ευκαιρία. Σημαίνει εσείς μας παρουσιάζετε μια ευκαιρία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Nassosa
08/12/2020, 04:39
Ούψ. Τώρα ειδα ότι το είχατε συζητήσει. Σορυ

ptc
20/12/2020, 18:36
Ωραίος!
Θα πρέπει να πεταχτώ από εκεί να ρωτήσω, το ψιλοψάχνω μπας και τσιμπήσω κανένα, βέβαια θα προτιμούσα μτχ για να είναι πιο οικονομικό.

Ειδα τη φωτο στο αλλο νημα. Πώς το ειδες το μικρο;
Παρεμπιπτοντως, λειτουργουν εκει οι καρτοπιστες; :confused: