PDA

View Full Version : Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη



g_m900
11/02/2020, 19:32
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα μια διευκρινηση αν ειναι εφικτο. Ξερω ειμαι εκτος γραμμης φορουμ αλλα πριν ξεκινησω διαδικασιες καλο ειναι να ρωτησω αν ξέρει καποιος.

Εμενα η πολυκατοικια ειναι κανονικα και συμβολαιογραφικα κατοχυρωμενη ως προς το θεμα των διαμερισματων και των χωρων σταθμευσης.
Πισω απο εμενα ειναι θεση παρκινγκ κανονικα και η ιδιοκτητρια του διαμερισματος την χρησιμοποιει μονο οταν ερχεται η κορη της να την δει μια στο τοσο και συγκεκριμενα καθε ΣΚ σχεδον.
Η πολυκατοικια εχει 2 εισοδους . Μια κεντρικη και μια πισω απο πεζοδρομο που εχει κανονικα νομιμη διελευση.

Το θεμα μου ειναι το εξης.
Στη θεση πισω απο εμενα παρκαρει ενας ενοικιαστης διαμερισματος που εχει θεση παρκινγκ και μαλιστα κλειστη.
Απλα παρκαρει γιατι το παρκινγκ του το εχει κανει αποθηκη...επειδη τον βολευει και ξερει οτι δεν ερχεται κανεις τις καθημερινες η μπορει να του το επιτρεπει η κυρια του διαμερισματος που εχει την νομιμη χρηση της θεσης.
Δεν θα με ενοχλουσε αλλα η προσβαση της θεσης μου απο την κεντρικη εισοδο ειναι δυσκολη μια και πρεπει να κανω μανουβρες στον ακαλυπτο ενω απο την 2η εισοδο εχω αμεση με την μουρη του αυτοκινητου.

Επιπλεον δεν μου αρεσει αυτη η πονηραδα να εχεις θεση παρκινγκ και να εισαι καιροσκοπος ...ειδικα οταν εισαι ενοικιαστης.

Η κυρια που εχει την θεση παιζει να την εχει παραχωρησει για νοικιαση.
Μονο στη θεωρια αν συννενοηθηκανε . Νομιζω ο νομος πλεον λεει οτι χρειαζεται εγγραφο παραχωρητηριο

Εγω μπορω να του πω οτι εχει θεση παρκινγκ και οτι δεν μπορει να παρκαρει εκει? Η οτι για να παρκαρει πρεπει να φερει εγγραφο?


Σας ευχαριστω πολυ.

George_Sp
11/02/2020, 20:40
Εφόσον έχει δικό του πάρκινγκ είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί μόνο αυτή την θέση. Οτιδήποτε άλλο με την ανέχεια ή τη προφορική συμφωνία με ιδιοκτήτρια άλλου διαμερίσματος δε στέκει
Στα σχέδια φαίνεται ξεκάθαρα ποιο διαμέρισμα έχει ποιά θέση στάθμευσης.
π.χ. Α1-Θ1 Α2-Θ2 κλπ

Ζητάς από το διαχειριστή να σου δείξει το σχέδιο και να σε ενημέρωσει αν δεν έχεις εσύ τα σχέδια σε αντίγραφο ποια θέση ανήκει στον κύριο και στα χαρτιά. Την επόμενη φορά του τα δείχνεις και αν δε συμμορφωθεί προχωράς θέτοντας για αρχή στο θέμα σε έκτακτη γενική συνέλευση πολυκατοικίας και αργότερα με εξώδικο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2020, 20:48
Εφόσον έχει δικό του πάρκινγκ είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί μόνο αυτή την θέση. Οτιδήποτε άλλο με την ανέχεια ή τη προφορική συμφωνία με ιδιοκτήτρια άλλου διαμερίσματος δε στέκει
Στα σχέδια φαίνεται ξεκάθαρα ποιο διαμέρισμα έχει ποιά θέση στάθμευσης.
π.χ. Α1-Θ1 Α2-Θ2 κλπ

Ζητάς από το διαχειριστή να σου δείξει το σχέδιο και να σε ενημέρωσει αν δεν έχεις εσύ τα σχέδια σε αντίγραφο ποια θέση ανήκει στον κύριο και στα χαρτιά. Την επόμενη φορά του τα δείχνεις και αν δε συμμορφωθεί προχωράς θέτοντας για αρχή στο θέμα σε έκτακτη γενική συνέλευση πολυκατοικίας και αργότερα με εξώδικο.

Όλα αυτά τα κάνεις εννοείτε φορώντας τη στολή εργασίας σού :lol:

g_m900
11/02/2020, 20:53
Εχω τον κανονισμο πολυκατοικιας και λεει που ειναι οι θεσεις σταθμευσης.
Απλα με απασχολει αν το θεωρητικο παραχωρητηριο στεκει.
Ξερουν οτι ειμαι αστυνομικος αλλα για να ειμαι σε θεση να πω οτιδηποτε εννοειται οτι ειμαι νομιμος 100% και δεν δινω δικαιωματα.
Ασε που η ιδιοτητα ειναι και μειον σε κάτι τετοια σκηνικα.

George_Sp
11/02/2020, 20:55
αν υπάρχει γραπτό θα πρέπει να έχει επικυρωθεί σε συμβολαιογράφο.
οποιοδήποτε άλλο κουρελόχαρτο δεν έχει κανένα νομικό βάρος.

g_m900
11/02/2020, 20:58
Συνονοματε σε ευχαριστώ πολυ για την αμεση ανταποκριση.

George_Sp
11/02/2020, 20:59
Καλά ξεμπερδέματα. :)

stefanos
11/02/2020, 21:01
Το οποίο εξώδικο θα λέει ότι θέλω να χρησιμοποιώ την θέση του άλλου για διάδρομο προκειμένου να παρκάρω ευκολότερα?

BLiTzER
11/02/2020, 21:03
Δηλαδή υπάρχει νομιμότατη θέση στάθμευσης σε εκείνο το σημείο, την οποία τυχαίνει να μη χρησιμοποιεί ο ιδιοκτήτης, αλλά κάποιος άλλος, και θες να του κάνεις τη ζωή δύσκολη, επειδή δυσκολεύεσαι να παρκάρεις στη θέση σου. Αυτό μας λες, ε;

:lol:

George_Sp
11/02/2020, 21:10
το γιατί θα προβεί στην ενέργεια αυτή ο gm900 είναι δικό του θέμα. έχει κάθε δικαίωμα ακόμα και αν τον στραβοκοιτάει εφόσον δεν τηρεί τα γραπτά.
Αν ο άλλος έχει θέση και επειδή είναι πονηρίδης δε τον νοιάζει αν δυσκολεύει τη θέση των γειτόνων (του gm900 εδώ) δε θα έπρεπε να αποτελεί κριτήριο να μην κυνηγήσει ο οποιοσδήποτε την ομαλή λειτουργία των χώρων στάθμευσης.

BLiTzER
11/02/2020, 21:13
Μα αν πάρκαρε εκεί ο ιδιοκτήτης, το ίδιο ακριβώς θα τον δυσκόλευε. Τι "δεν τον νοιάζει"; Απλά ΤΥΧΑΙΝΕΙ να μην παρκάρει ο ιδιοκτήτης εκεί, και ο τζιέμ θέλει να καταγγείλει τον γείτονά του για να επωφεληθεί - εξίσου παρανόμως - ο ίδιος. Μόνο κλάμα.

STF
11/02/2020, 21:24
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα μια διευκρινηση αν ειναι εφικτο. Ξερω ειμαι εκτος γραμμης φορουμ αλλα πριν ξεκινησω διαδικασιες καλο ειναι να ρωτησω αν ξέρει καποιος.

Εμενα η πολυκατοικια ειναι κανονικα και συμβολαιογραφικα κατοχυρωμενη ως προς το θεμα των διαμερισματων και των χωρων σταθμευσης.
Πισω απο εμενα ειναι θεση παρκινγκ κανονικα και η ιδιοκτητρια του διαμερισματος την χρησιμοποιει μονο οταν ερχεται η κορη της να την δει μια στο τοσο και συγκεκριμενα καθε ΣΚ σχεδον.
Η πολυκατοικια εχει 2 εισοδους . Μια κεντρικη και μια πισω απο πεζοδρομο που εχει κανονικα νομιμη διελευση.

Το θεμα μου ειναι το εξης.
Στη θεση πισω απο εμενα παρκαρει ενας ενοικιαστης διαμερισματος που εχει θεση παρκινγκ και μαλιστα κλειστη.
Απλα παρκαρει γιατι το παρκινγκ του το εχει κανει αποθηκη...επειδη τον βολευει και ξερει οτι δεν ερχεται κανεις τις καθημερινες η μπορει να του το επιτρεπει η κυρια του διαμερισματος που εχει την νομιμη χρηση της θεσης.
Δεν θα με ενοχλουσε αλλα η προσβαση της θεσης μου απο την κεντρικη εισοδο ειναι δυσκολη μια και πρεπει να κανω μανουβρες στον ακαλυπτο ενω απο την 2η εισοδο εχω αμεση με την μουρη του αυτοκινητου.

Επιπλεον δεν μου αρεσει αυτη η πονηραδα να εχεις θεση παρκινγκ και να εισαι καιροσκοπος ...ειδικα οταν εισαι ενοικιαστης.

Η κυρια που εχει την θεση παιζει να την εχει παραχωρησει για νοικιαση.
Μονο στη θεωρια αν συννενοηθηκανε . Νομιζω ο νομος πλεον λεει οτι χρειαζεται εγγραφο παραχωρητηριο

Εγω μπορω να του πω οτι εχει θεση παρκινγκ και οτι δεν μπορει να παρκαρει εκει? Η οτι για να παρκαρει πρεπει να φερει εγγραφο?


Σας ευχαριστω πολυ.

Ίσως με την απάντηση μου δε μπορώ να σου δώσω ακριβώς τη λύση που ψάχνεις. Μπορώ όμως να σου δώσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να αλλάξουν το τρόπο σκέψης σου και το τρόπο συμπεριφοράς των γειτόνων σου.

Σε πυλωτές με θέση πάρκινγκ ανοιχτής μορφής δεν υπάρχει ιδιόκτητη θέση πάρκινγκ. Παρά το γεγονός ότι πολλές φορές περιγράφονται ακόμη και σε συμβόλαια. Ο νόμος δεν το προβλέπει. Για τον ίδιο λόγο θα παρατηρήσετε πως στα συμβόλαια αυτές οι θέσεις περιγράφονται ως "για αποκλειστική χρήση" και όχι ως ιδιοκτησία.
Στη πραγματικότητα μπορείς εντελώς νόμιμα -εντός της πυλωτής πολυκατοικίας στην οποία είσαι κάτοχος διαμερίσματος- να παρκάρεις σε όποια θέση βρίσκεις ελεύθερη και προτιμάς. Οπότε μπορείς να αναφέρεις σε μια συνέλευση το πρόβλημα σου και να εξηγήσεις πως υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσεις αν κάνεις χρήση του νόμιμου δικαιώματος σου.
Εκτός αν αναφέρεται στο συμβόλαιο οτι η θέση πάρκινγκ αποτελεί σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Καταλαβαίνω τα προβλήματα που φέρνει η θέση εργασίας που έχεις γιαυτό σου προτείνω να σπαταλήσεις μισή ώρα μια μέρα και να ρωτήσεις για αυτό το θέμα που σου περιγράφω την πλησιέστερη πολεοδομία.

Από την άλλη... αν όντως ισχύει πως γίνεται χρήση υπάρχουσας θέσης πάρκινγκ είναι οι ίδιοι λόγοι που επιτρέπουν στον γείτονα να κάνει αυτήν την χρήση.

Έψαξα και βρήκα ένα λινκ που περιγράφει τα προαναφερθέντα https://www.taxheaven.gr/news/43784/oi-oeseis-staomeyshs-sthn-pylwth-sto-ypogeio-ston-akalypto-xwro-ti-isxyei-sto-e9

g_m900
11/02/2020, 21:25
Οταν και αν ερθει ο ιδιοκτητης να παρκαρει οσο γουσταρει και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Οταν εχεις ομως κλειστη θεση παρκινγκ και ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ και παρκαρεις αλλου τοτε ξερω να παρκαρω και γω.
ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΘΕΣΗ και ο αλλος οικειοποειται 2 θεσεις ετσι γιατι απλα βαριεται τοτε ναι... Θα κανω οτι προβλεπεται. Θεση σταθμευσης στην γυρω περιοχη υπαρχει. Απλα ολοι θελουν κατω απο το σπιτι τους τσάμπα και εις βαρος αλλων.
Εδβ στη γειτονια ειχανε γινει οργια. Σιγα σιγα τα συμμαζευω.

BLiTzER
11/02/2020, 21:26
Οταν και αν ερθει ο ιδιοκτητης να παρκαρει οσο γουσταρει και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Οταν εχεις ομως κλειστη θεση παρκινγκ και ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ και παρκαρεις αλλου τοτε ξερω να παρκαρω και γω.

Μα κι εσύ βαριέσαι να μπεις από την ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ και θες να μπεις από την άλλη είσοδο, που δεν είναι για τη δική σου θέση, επειδή σε βολεύει. Δεν πιάνει κανείς τη θέση σου.

doctor_john
11/02/2020, 21:27
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δικαιολογήσει την αντίθεση του στην μη νομιμότητα του άλλου.
Και μόνο το γεγονός πως μια θέση πάρκινγκ χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος δημιουργεί θέμα με την εκκένωση,
την πιθανότητα πρόκλησης φωτιάς για παράδειγμα ή απλά την διατάραξη της εικόνας που έχει κατοχηρωθεί από την πολεοδομία;
τον κανονισμό της πολυκατοικίας κ.λπ.

Δεν γνωρίζω όρους και συγκεκριμένους κανόνες της πολεοδομίας αλλά πιστεύω ότι μπορεί να στηριχθεί
στο ότι η διαφορετική χρήση του παρκιν αλοιώνει την ποιότητα ζωής των υπόλοιπων.

Λίγο πιο ρεαλιστικά και με σκοπό την αποτροπή διαμάχης, ίσως (αν επιτρέπεται) να ήταν λογικότερο να εξηγήσει
το πρόβλημα στην ιδιοκτήτρια και αν συμφωνήσει να ανταλλάξουν τις θέσεις παρκιν με κάποιο συμβόλαιο που
θα πρέπει να κατατεθεί μετά στις αρμόδιες υπηρεσίες κ.λπ.

Φασαρίες γμτ, λυπάμαι. Από την άλλη αν πετύχεις κάτι τέτοιο θα είναι πολύ διδακτικό για όποιον το μάθει
και βάζεις άλλο ένα λιθαράκι στην εξημέρωση των ζώων της φάρμας μας :D

g_m900
11/02/2020, 21:30
Μα αν πάρκαρε εκεί ο ιδιοκτήτης, το ίδιο ακριβώς θα τον δυσκόλευε. Τι "δεν τον νοιάζει"; Απλά ΤΥΧΑΙΝΕΙ να μην παρκάρει ο ιδιοκτήτης εκεί, και ο τζιέμ θέλει να καταγγείλει τον γείτονά του για να επωφεληθεί - εξίσου παρανόμως - ο ίδιος. Μόνο κλάμα. Εχω νομιμη διελευση φιλε μου. Εχω δικη μου θεση παρκινγκ οπως και αυτος. Αλλα αυτος παρκαρει οπου γουσταρει. Πριν παμε εκει τον Οκτώβριο παρκαρε χυμα μεσα στον ακαλυπτο γιατι το παρκινγκ του δεν το ανοιγε. Το εχει κανει και αυτο παρανομως αποθηκη. Και μπουρδελο να το κανει δεν εχω προβλημα. Αλλα να σεβεται οτι δεν μπορει να παρκαρει οπου του καπνισει. Αλλιως θεωρητικα γινεται χαμουλης.

g_m900
11/02/2020, 21:32
Μα κι εσύ βαριέσαι να μπεις από την ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ και θες να μπεις από την άλλη είσοδο, που δεν είναι για τη δική σου θέση, επειδή σε βολεύει. Δεν πιάνει κανείς τη θέση σου.
Η απαντηση σου δεν βγαζει καποιο νοημα. Τα νομιμα φιλε μου. Οταν εχω συμφερον διεκδικω τα νομιμα. Τελος

MAIK72
11/02/2020, 21:34
του λες να μαζέψει την σαβούρα του από τον χώρο του πάρκιν. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι απαγορεύεται να το κάνεις τσαντίρι;) ..αποθήκη

g_m900
11/02/2020, 21:38
Ειναι κλειστη η θεση παρκινγκ του. Μονο με τον διαχειριστη μπορω να μπω μεσα να ελεγξει αν ο χωρος του ειναι ελευθερος. Για να διαπιστώσει οτι το εχει κανει αποθηκη. Με αλλαγη του νομου απο το 2011 νομιζω πλεον οι θεσεις σταθμευσης ειναι αποκλειστικες διαμερισματος. Δεν απαγορεύεται η διελευση.
Αν κανω καταγγελια μπαινει σε μεγαλη διαδικασια και πραγματικα θα καθομαι και θα γελαω αλλα δεν νομιζω οτι θα φτασουμε εκει.
Γιαυτο ρωταω. Γιατι πριν ανοιξω το στομα μου πρεπει να ειμαι σιγουρος για το τι ισχυει.

BLiTzER
11/02/2020, 21:46
Εχω νομιμη διελευση φιλε μου. Εχω δικη μου θεση παρκινγκ οπως και αυτος. Αλλα αυτος παρκαρει οπου γουσταρει. Πριν παμε εκει τον Οκτώβριο παρκαρε χυμα μεσα στον ακαλυπτο γιατι το παρκινγκ του δεν το ανοιγε. Το εχει κανει και αυτο παρανομως αποθηκη. Και μπουρδελο να το κανει δεν εχω προβλημα. Αλλα να σεβεται οτι δεν μπορει να παρκαρει οπου του καπνισει. Αλλιως θεωρητικα γινεται χαμουλης.

Θα σου έδινα δίκιο αν είχες 100% δίκιο (αν πχ δεν ήταν θέση στάθμευσης η "νόμιμη διέλευση"). Αλλά δεν έχεις. Απλά θες να εκμεταλλευτείς εσύ κάτι που εκμεταλλεύεται άλλος και δεν ανήκει σε κανέναν. Ναι, ο γείτονας είναι μαλάκας που έχει κάνει το πάρκιν του αποθήκη και παρκάρει όπου βρει, και αξίζει να "τιμωρηθεί" κάπως, αλλά κι εσύ άδικο έχεις, ίσως απλά λιγότερο. Καλά ξεμπερδέματα. ^^

MAIK72
11/02/2020, 21:49
Αν είναι κλειστό σίγουρα θα έχει και δεύτερη χρήση. Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει συμφωνήσει για την 2η θεση ή αν το κάνει αυθαίρετα.

https://www.taxheaven.gr/news/43784/oi-oeseis-staomeyshs-sthn-pylwth-sto-ypogeio-ston-akalypto-xwro-ti-isxyei-sto-e9

Οπως το κατλαβαίνω δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει και δέυτερο χώρο;)

g_m900
11/02/2020, 22:15
https://s19.directupload.net/images/200211/mm97eqmp.jpg (https://www.directupload.net)

Το ασπρο ειναι το δικο μου παρκινγκ.
Κοινοχρηστος χωρος. Δεν απαγορεύεται η διελευση απο το πισω παρκινγκ με κιτρινη γραμματοσειρα που ειναι και εκει που παρκαρει ο αλλος.
Αλλιως παρκαρω και γω διαγωνια το αμαξι μου εκει στον διαδρομο που ειναι η θεση μου και και δεν περναει ούτε πεζος ουτε γατα η σκυλος.

DoctoR_k6
11/02/2020, 23:10
Αν έρθει η ιδιοκτήτρια της θέσης κ παρατήσει το αμάξι της για 2-3 χρόνια τι θα κάνεις...?

g_m900
12/02/2020, 03:46
Τιποτα απολυτως.
Το εξηγω παραπανω.
Οσοι εχουν θεση παρκινγκ να παρκαρουν στη θεση τους.
Αυτο θελω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2020, 05:38
Με ένα συμβούλιο με τούς ενοίκους θα βγάλεις κάτι?Αν αρχίσετε και βάζετε οχήματα όταν αυτός λείπει σε όλες τις θέσεις τότε ίσως αναγκαστεί να αλλάξει μυαλά...

g_m900
12/02/2020, 06:05
Οταν γινει γενικη συνελευση να εισαι σιγουρος οτι θα γινει το νομιμο και οχι το... "Ωχ αδερφε" μου που επικρατει τωρα.

toyar
12/02/2020, 06:16
Οι ένοικοι δικαιούνται μια η δυο θέσεις έκαστος;
Γιατί αν όλοι έχουν από μια ο δικός σου πρέπει να παρκάρει μόνο στη θέση του

g_m900
12/02/2020, 06:35
Αυτο εξηγω πιο νωρις στο αρχικο ποστ. Ο ενοικος εχει παρκινγκ και μαλιστα κλειστο. Απλα βαριεται να κανει μανουβρα στον ακαλυπτο για να μπει στην δικια του και επιασε την γιαγια που εχει ελεύθερη την θεση και του εδωσε οκ. Ομως χρειαζεται εγγραφή παραχώρηση πλεον βαση νομου και οχι απλα θεωρητικο παραχωρητηριο.

toyar
12/02/2020, 07:36
Εγώ ρωτάω αν ο καθένας εκεί μέσα δικαιούται μια θέση
Γιατί αν έχει πιάσει τη δική του δεν μπορεί να πιάσει κι άλλη
Γιατί έτσι αν βάλουν όλοι από δύο οχήματα δεν θα κινείται τπτ

g_m900
12/02/2020, 07:44
Ναι καταλαβα τι λες. Οχι την δικη του που ειναι κλειστη την εχει κανει αποθηκη και απλα βολευτηκε με αλλη αλλου διαμερισματος. Του επιτρεπει ομως ο ιδιοκτητης της θεσης στο μιλητο να παρκαρει εκει. Το θεμα με το εγγραφο παραχωρητηριο ειναι οτι πρεπει να φαινεται η διαθεση της θεσης διοτι αλλιως φαινεται σαν να την νοικιαζει παρανομα μια και δεν επιτρεπεται πλεον η ενοικιαση κοινοχρηστων χωρων

Nitse3
12/02/2020, 09:03
Νομίζω ότι δίκιο έχει ο stf. Η πυλωτη είναι κοινόχρηστος χώρος δεν υπάρχει ιδιοκτήτη θέση στάθμευσης απλά ανεπίσημη συμφωνία των ιδιοκτητών και αν πλήρωσες για αυτό στην πραγματικότητα δεν σε εξασφαλίζει αν πχ έρθει καινούριος ενοικιαστής στην οικοδομή και αρχίσει και παρκάρει όπου γουστάρει.

Kickstart
12/02/2020, 09:06
φίλε gm εγω θα έκανα μια κουβέντα μαζί του πρώτα με ωραίο τρόπο και θα του εξηγούσα ότι δεν ειναι δυνατόν να κάνω ολόκληρη ιστορία να παρκάρω (στην νόμιμη θέση μου) μόνο και μόνο για να παρκάρει εκείνος οπώς γουστάρει..

όσον αφορά τον κλειστό χώρο στάθμευσης, η χρήση του ειναι αυτή και μόνο, δεν μπορεί δηλαδή κάποιος (με το νόμο όχι με τα λόγια) να ισχυριστεί μα το χω κάνει αποθήκη και για αυτό παρκάρω απέξω κτλ..ειναι χαρακτηρισμένο θέση παρκιν και για πολλούς λόγους (κίνδυνος πυρκαγιάς, σεισμών κτλ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το χρησιμοποιεί ο καθένας να αυθαιρετεί όπως γουστάρει βάζοντας μέσα τενεκέδες με λάδια, έπιπλα, ή δεν ξέρω γω τι άλλη σαβούρα, ειναι πολεοδομικά παράνομο, κι αν το θέλει αποθήκη ο ιδιοκτήτης πρέπει να πάει να το αποχαρακτηρίσει απο θέση παρκιν και να πληρώσει φυσικά τα σχετικά στις ανάλογες υπηρεσίες.

κάτι τέτοιο πήγε να κάνει σε κοντινό στη γειτονιά μου στενό ενας τυπάκος ελαιοχρωματιστής που ζει στην πολυκατοικία φίλου μου και είχε μέσα στο γκαραζ τίγκα χρώματα βούρτσες και εργαλεία και άφηνε απέξω το φορτηγάκι του εμποδίζοντας τους άλλους στα μπες-βγες..

κάποια στιγμή που το έψαξαν, τον ανάγκασαν να το αδειάσει και να παρκάρει μέσα απο τότε και στο εξής το αμάξι του.

buckley
12/02/2020, 09:22
H φάση του γκαράζ πάσχει απ ότι κατάλαβα ,μιλάμε για μια διαμπερή οικοδομή που ο φίλος στη φωτό μας έβαλε την πίσω "βοηθητική" έισοδο.
Εκεί βάσει σχεδίου υπάρχει θέση στάθμευσης :confused: που ουσιαστικά ακυρώνει την πίσω είσοδο αν γουστάρει ο ιδιοκτήτης (κίτρινο χρώμα) ,δεν ξέρω αυτό αν στέκει πολεοδομικά και αν η πυροσβεστική είναι οκ με αυτό.Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να υποχρεώσει τον μάγκα να αδειάσει το πάρκινκ-αποθηκούλα του.
Δεν ξαναδιαβάζεις και τον κανονισμό της πολυκατοικίας για την κατάληψη κοινοχρήστων χώρων ...

g_m900
12/02/2020, 10:08
Η θέσεις ειναι κατοχυρωμενες πολεοδομικα και χωροταξικα. Πλεον οι πυλωτες πρεπει να υπαρχει κανονισμος με την πωληση του διαμερισματος που να αναφερει αν ο χωρος ταδε ειναι χωρος σταθμευσης. Αναφερεται αποκλειστικη χρηση του χωρου για σταθμευση και μονο στονκαθε διαμερισμα που αντιστοιχει. Αν υπαρχει ανοχη ειναι αλλο θεμα αλλα οπως ειπα παραπανω ο τυπος δεν πιανεται απο πουθενα. Οπου βρει παρκαρει. Αυτον τον αερα θελω να κοψω.
Αν δεν τον βρω συντομα να του τα πω ο ιδιος τοτε θα καλεσω συνελευση.
Δεν θα χτυπαω την πορτα του.
Ηρεμα εννοειται.

KotsosDR
12/02/2020, 10:30
Αν δεν κάνω λάθος δικαίωμα στη συνέλευση της πολυκατοικίας έχουν μόνο οι ιδιοκτήτες εκτός αν έχει δώσει εξουσιοδότηση στον ενοικιαστή ο ιδιοκτήτης .

g_m900
12/02/2020, 10:42
Το ξερω αυτο ναι και πλεον ειμαι ιδιοκτητης. Εχω υποφερει και γω απο ιδιοκτητες για λογους πιο γελοιους απο αυτον που αναφερω.
Να σαι σιγουρος οτι αν φτασει σε γενικη συνελευση το θεμα θα γελασουμε πολυ.

PaNick67
12/02/2020, 12:48
Το ξερω αυτο ναι και πλεον ειμαι ιδιοκτητης. Εχω υποφερει και γω απο ιδιοκτητες για λογους πιο γελοιους απο αυτον που αναφερω.
Να σαι σιγουρος οτι αν φτασει σε γενικη συνελευση το θεμα θα γελασουμε πολυ.
Και τωρα θες εσυ σαν ιδιοκτητης πια να κανεις τον ενοικιαστη να υποφερει.

Συγνωμη αλλα θες να κανεις μανουρα γιατι ζοριζεσαι να παρκαρεις; :confused: Πριν αγορασεις το διαμερισμα δεν ηξερες την δυσκολια στην διαδικασια;

Αν φερει η κορη της γιαγιας ενα δικο της αμαξι, το κουκουλωσει και το αφησει εκει μετακινωντας το μια φορα την εβδομαδα, δεν εχεις θεμα ( εχεις, αλλα οπως ειπες δεν μπορεις να κανεις κατι αφου η θεση ειναι νομιμη ), αλλα εχεις με τον ενοικιαστη που ηρθε σε συμφωνια με την γιαγια να χρησιμοποιει την θεση.

Αυτο εμενα μου κανει για εμπαθεια και να με συγχωρεις για τον χαρακτηρισμο. Δεν λεγεται σχεση καλης γειτονίας αυτο. Δεν σε αφορα αν η γιαγια παραχωρησε δωρεαν, επετρεψε την χρηση χωρις αμοιβη ( γιατι την παει σουπερ μαρκετ και λαικη πχ ).
Δεν θα ασχολιοσουν καν αν ειχες εσυ την θεση με την αμεση εξοδο στον δρομο. Το κανεις επειδη δυσκολευεσαι και για εμενα εισαι λαθος..+_

STF
12/02/2020, 13:20
Νομίζω πως το πρόβλημα ξεκινάει από το οτι κάποιος συμπεριφέρεται λίγο πονηρά χωρίς να ενημερώνει τους συγκάτοικους του.
Δε βλέπω δηλαδή οτι ο τύπος τηρεί τους κανόνες καλής γειτονείας, άρα γιατί οι άλλοι να συμπεριφερθούν ανάλογα;
Παρτάκιας είναι. Κάνει κατάχρηση του δικού του γκαράζ ως αποθήκη και επιβαρύνει τον κοινόχρηστο χώρο. Δεν είναι το ίδιο με κάποιον που ΔΕΝ έχει άλλη θέση επειδή αυτή του έχει οριστεί εξ αρχής

Εγώ έτσι το σντιλαμβάνομαι. Αν ήταν σωστός θα ενημέρωνε τους πάντες -γιατί π.χ έχει ανάγκη για επαγγελματικούς λόγους να χρησιμοποιήσει το γκαράζ του ως αποθήκη- και θα τους ρωτούσε αν πειράζει τους υπόλοιπους να κάνει χρήση της θέσης που του παραχωρεί η γειτόνισσα. Δύσκολα κάποιος θα του έλεγε όχι γιατί θα έδειχνε με το τρόπο του οτι υπολογίζει τους συγκάτοικούς του.

g_m900
12/02/2020, 14:37
Και τωρα θες εσυ σαν ιδιοκτητης πια να κανεις τον ενοικιαστη να υποφερει.

Συγνωμη αλλα θες να κανεις μανουρα γιατι ζοριζεσαι να παρκαρεις; :confused: Πριν αγορασεις το διαμερισμα δεν ηξερες την δυσκολια στην διαδικασια;

Αν φερει η κορη της γιαγιας ενα δικο της αμαξι, το κουκουλωσει και το αφησει εκει μετακινωντας το μια φορα την εβδομαδα, δεν εχεις θεμα ( εχεις, αλλα οπως ειπες δεν μπορεις να κανεις κατι αφου η θεση ειναι νομιμη ), αλλα εχεις με τον ενοικιαστη που ηρθε σε συμφωνια με την γιαγια να χρησιμοποιει την θεση.

Αυτο εμενα μου κανει για εμπαθεια και να με συγχωρεις για τον χαρακτηρισμο. Δεν λεγεται σχεση καλης γειτονίας αυτο. Δεν σε αφορα αν η γιαγια παραχωρησε δωρεαν, επετρεψε την χρηση χωρις αμοιβη ( γιατι την παει σουπερ μαρκετ και λαικη πχ ).
Δεν θα ασχολιοσουν καν αν ειχες εσυ την θεση με την αμεση εξοδο στον δρομο. Το κανεις επειδη δυσκολευεσαι και για εμενα εισαι λαθος..+_

Αν και οταν φερει μπορει να κανει οτι θελει ο νομιμος ιδιοκτητης της θεσης. Εσυ το βλεπεις εμπαθεια εγω το βλεπω κλασσικο Ελληναρα που παρκαρει γιατι ετσι τον βολευει. Δηλαδη αν παρκαρω εγω στη θεση αυτη με το ετσι γουσταρω θα ειναι νομιμο το δικο μου βολεμα ενω του αλλου που πονηρα την οικειοποιηθηκε οχι?
Ο τυπος εχει παρκινγκ. Δεν το χρησιμοποιει και τελος.
Επισης εγω πηγα τελευταιος εκει σε συνολο 8 διαμερισματων οποτε καταλαβαινεις οτι εχω παρει σαν παρκινγκ οτι μου αναλογει και το αγορασα. Ο αλλος του εχει παραχωρηθει και μαλιστα κλειστο σαν ενοικιαστη και το παιζει τρελιτσα.
Δεν μου αρεσει η πονηραδα και αν δεν ηθελα να ειμαι καλος γειτονας δεν θα το εδινα 200€ δουλεια σαν ξυλουργος που ειναι. Θα πηγαινα αλλου.
Τωρα αν εσυ το βλεπεις οτι βγαζω γουστα....σε πληροφορω οτι κανω οτι προβλεπεται.
Οταν εμεις λειπαμε απο την πολυκατοικια γιατι το διαμερισμα ηταν αγορασμενο απο το 2015 και μετακομισαμε εκει τωρα με την συζυγο σε πληροφορω οτι στην θεση μας μονο που δεν πηδιοντουσαν . Παρκαρανε ολοι οπου τους βολευε...συννενοηση μεταξυ τους αλλα μολις πηγαμε εμεις τους εριξα ακυρο ειδικα στον ακαλυπτο που παρκαρανε και ο ενοικος που αναφερω οπως και ενας αλλος παλι του δικου του οροφου.
Ειδικα οταν ειπα στον αλλο να μην παρκαρει εκει στον ακαλυπτο λογω οτι εμποδιζει...μου απαντησε ειρωνικα..."Γιατι σε ενοχλει???".

Οχι φιλε μου. Εξω ολοι η στις νομιμες θεσεις τους βαση καταστατικου πολυκατοικιας. Αν δεν του αρεσει με χαρα να προχωρησω την ολη διαδικασια να δουμε ποιος θα γελασει τελευταιος.

Nitse3
12/02/2020, 15:00
Δηλαδη αν παρκαρω εγω στη θεση αυτη με το ετσι γουσταρω θα ειναι νομιμο το δικο μου βολεμα ενω του αλλου που πονηρα την οικειοποιηθηκε οχι?


Να σταθώ μόνο σε αυτό και να ρωτήσω αν όντως έχει έρθει σε συμφωνία με την ιδιοκτήτρια και τη νοικιάζει τη θέση κάτι που από ότι κατάλαβα και εσύ ο ίδιος δεν το αποκλείεις που ακριβώς είναι η πονηράδα;;

g_m900
12/02/2020, 15:15
Οτι απαγορευεται η αλλη χρηση πλην αυτης του διαμερισματος που αντιστοιχει η θεση.

DoctoR_k6
12/02/2020, 15:42
Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.

andreastwin
12/02/2020, 15:44
Για να μην τρελενεσαι, αυτο που μπορεις να κανεις, ψαχνεσαι για ενοικιοστασιο για το παρκινκ τις γηραιας κυριας προς τον τυπο ...... Για το αν μπορει να κανει ο τυπος αλλαγη χρησεις γης στο δικο παρκινκ, και απο παρκινκ σε αποθηκη. Και καπου εκει θα βρεθει η ακρη.

bros400pgm
12/02/2020, 15:47
Δεν είναι πρόβλημα το γεγονός ότι οι ιδιόκτητες θέσεις πάρκινγκ δεν συνδέονται με πινακίδες κυκλοφορίας;
Πάντως και εγώ υπερβολικό σε βρίσκω. Το πρόβλημα είναι η λάθος διαμόρφωση των θέσεων και αφορά όλους, άσχετα εάν εσύ είσαι ο άτυχος και δυσκολεύεσαι. Εγώ θα ζητούσα να μην παρκάρει κανεις εκεί.

Ps. Εάν οι θέσεις ήταν όπως σε οργανωμένα πάρκινγκ (διάδρομος και αριστερά-δεξιά θέσεις), δεν θα είχες κανενα θεμα έτσι; ;)

Bowleno
12/02/2020, 15:57
Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.

Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.

g_m900
12/02/2020, 16:03
Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.

Aν του την πουλησει η παραχωρησει δωρεαν επιτρεπεται μονο για ενοικο η ιδιοκτητη της πολυκατοικιας. Οχι αλλους τριτους εκτος αυτης.
Οτι αναφερω βασιζεται στο μπλα μπα μεταξυ τους και οτι απαγορευεται. Αλλοι εδω το βλεπουν σωστο να παραπονιεμαι και αλλοι οχι. Δεν πειραζει δεν περιμενω απο ολους να συμφωνησουν.
Σιγα μην κανει ομως παραχωρητηριο δωρεαν η γιαγια του διαμερισματος. Κανεις δεν θα παραχωρουσε δωρεαν εστω και εγγραφως.
Αν του εχει κανει να παρκαρει εκει οσο θελει και κανενα προβλημα.
Ομως δεν εχει και εφοσον εγω χανω απο αυτο...εγω θα θεσω ζητημα και σκασιλα μου αν σπαστει.

Το ερωτημα μου ειναι αν ισχυει στο μιλητο παραχωρηση μετα την τροποποιηση του νομου περι αποκλειστικης χρησης χωρων σταθμευσης σε πυλωτη.

g_m900
12/02/2020, 16:05
Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.

ο Ιδιοκτητης δεν μπορει να το κανει αυτο που λες. Ειναι σαν να το νοικιαζει μαυρα. Γιαυτο και η χρηση αποκλειστικα οχηματος που εξυπηρετει το διαμερισμα.
Αλλα και παλι αν το κανει πρεπει να φαινεται εγγραφως αυτο και οχι στο απλο..."Σου επιτρεπω"

STF
12/02/2020, 16:33
Δεν υπάρχουν λόγοι έντασης στη συζήτηση. Είναι δύσκολο να καταλάβει ένας τρίτος τις λεπτομέρειες μιας περίπτωσης που είναι έξω από αυτόν. Πρέπει να διαβάζεις ξανά και ξανά για να θυμάσαι τι ακριβώς έχει αναφερθεί εδώ μέσα.

Προσπάθησε αρχικά να του κάνεις μια φιλική συζήτηση και βάλε τον στη θέση σου. Πες του δηλαδή "εσύ πως θα το χειριζόσουν αν ήσουν στη θέση μου;". Ίσως καταλάβει.

teogtp
12/02/2020, 17:07
Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.

Έτσι.

STF
12/02/2020, 17:10
Έτσι.

Λάθος! Μόνο αυτοκίνητα ενοίκων και ιδιοκτητών διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Αυτό είναι απόλυτο.
Μπήκαν 2-3 λινκ που περιγράφουν το νόμο. Το ότι γίνεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

PaNick67
12/02/2020, 17:59
Λάθος! Μόνο αυτοκίνητα ενοίκων και ιδιοκτητών διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Αυτό είναι απόλυτο.
Μπήκαν 2-3 λινκ που περιγράφουν το νόμο. Το ότι γίνεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Δηλαδή η περίπτωση μας εδώ.
Ο ιδιοκτήτης της θέσης δίνει το δικαίωμα σε άλλον ένοικο να παρκάρει στην θέση του.
Συμφωνώ.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι το θέμα με την αλλαγή χρήσης στην αποθήκη.
Όμως αν εμπλέξει την πολεοδομία να έχει κατά νου ότι αυτή θα ελέγξει όλο το κτίριο για παρανομίες, από την ταράτσα μέχρι το υπόγειο.

g_m900
12/02/2020, 18:22
Δηλαδή η περίπτωση μας εδώ.
Ο ιδιοκτήτης της θέσης δίνει το δικαίωμα σε άλλον ένοικο να παρκάρει στην θέση του.
Συμφωνώ.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι το θέμα με την αλλαγή χρήσης στην αποθήκη.
Όμως αν εμπλέξει την πολεοδομία να έχει κατά νου ότι αυτή θα ελέγξει όλο το κτίριο για παρανομίες, από την ταράτσα μέχρι το υπόγειο.

Την οποια δεν εχω κανενα προβλημα να κανει διοτι ο κατασκευαστης που με την ανοχη του γινονται ολα αυτα...μια και ο ενοιος ειναι γνωστος του και φιλος του...θα πληρωσει την νυφη. Μετα παει σε αλλη οδο το πραμα οπως καταλαβαινεις και αν εχει πουλησει διαμερισματα με πολεοδομικες παραβασεις τοτε την πατησε.
Για να δουμε που θα φτασουμε με αυτο.

Σκοπος μου δεν ειναι να διευκολυνθω μονο εγω ...αλλα να κοπει ο αερας γενικα σε οποιον θελει να κανει του κεφαλιου του . Να διευκολυνω εφοσον δεν εχει καποιο παρκινγκ και ειναι δυσκολη περιοχη...οκ να το κανω. Να εχει ομως και να βαριεται...με ξεπερναει και φυσικα εχω και δικο μου οφελος. Οφελος ομως το οποιο στηριζω σε νομιμο μου δικαιωμα. Δεν το παιζω σεριφης εκει για να φοβουνται. Ισα ισα που με δικη μου πρωτοβουλια ελευθερωθηκαν 4 θεσεις παρκινγκ γυρω απο την πολυκατοικια γιατι ο Δημος εκανε τα στραβα ματια σε κατι
'καλους" γειτονους που χτισαν κολονακια απο τσιμεντο και κλεισανε την μια εισοδο του πεζοδρομου ωστε να παραρουν σε στανταρ θεσεις.
Στην αναζητηση μου για τον υπευθυνο της αυθαιρεσιας αυτης...μου λεγανε..."ΣΣΣΣΣΣΣΣ...ειναι αστυνομικος αυτος".
Μολις απαντησα οτι και γω ειμαι ...εκει να δειτε γλεντια. 10 χρονια βολεμα με πλατες του Δημου και πλεον στις θεσεις τους βρισκουν αλλα αυτοκινητα αν μετακινηθουνε και παρκαρει αλλος.
Αυτα τα καλα εχει η γειτονια μου....:lol:

viper1
12/02/2020, 18:41
Αν κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία για έλεγχο πάλι στο ίδιο θα καταλήξεις. Ή τα βρίσκετε με κουβέντα ή όχι. Το τι γράφουν οι νόμοι και τι τελικά ακολουθούνται το ξέρουμε πολύ καλά.....

g_m900
12/02/2020, 18:47
Αν κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία για έλεγχο πάλι στο ίδιο θα καταλήξεις. Ή τα βρίσκετε με κουβέντα ή όχι. Το τι γράφουν οι νόμοι και τι τελικά ακολουθούνται το ξέρουμε πολύ καλά.....

To ξερω γιαυτο και κοιταω να ειμαι νομιμος πρωτα εγω ωστε να μην μπορει να μου προσαψει κανεις τιποτα.
Δεν θα φτασουμε στην πολεοδομια γιατι ο κατασκευαστης που του εχει ενοικιασει το διαμερισμα θα του τριξει τα δοντια προκειμενου να μην ξεφυγει το πραμα για εναν τετοιο λογο. Ειδωμεν

Bowleno
12/02/2020, 18:52
ο Ιδιοκτητης δεν μπορει να το κανει αυτο που λες. Ειναι σαν να το νοικιαζει μαυρα. Γιαυτο και η χρηση αποκλειστικα οχηματος που εξυπηρετει το διαμερισμα.
Αλλα και παλι αν το κανει πρεπει να φαινεται εγγραφως αυτο και οχι στο απλο..."Σου επιτρεπω"

Αλήθεια τώρα; Οπως είπες, "η χρήση του οχήματος εξυπηρετεί το διαμέρισμα" που το είδες γραμμένο αυτό, να καταλάβω; Ακόμα κι έτσι, εγώ δίνω τον χώρο στον γείτονα, γκόμενο, γκομενα, Παπά μου, κλπ και λέω ότι με εξυπηρετεί ποικιλοτρόπως, (μου ψωνίζει, μου παίρνει πιπ@ς, κλπ) τι δεν καταλαβαίνεις;

doctor_john
12/02/2020, 19:01
Δώσε χρόνο να δεις τα πράγματα απο πιό μακριά αν θες άλλη μια γνώμη.
Μπαίνεις σε "πόλεμο" που δεν κρίνεται τόσο από μια μάχη αλλά από το ποιός χάνει περισσότερα.
Άλλο να τις παίζεις με την προοπτική να χαθείς στην ομάδα και άλλο να φαίνεσαι.
Σήμερα έκανες μια εξομείωση σε μάχη επικοινωνίας με θετικά προκατειλημμένους και είδες πως δεν βγαίνει υπερ σου.

Στην πραγματικότητα θα ξεκινήσεις με 2-3 αρνητικά σε ένα περιβάλλον λίγο προκατειλημένο απέναντί σου
και το βασικότερο; έχεις περισσότερα να χάσεις από τον ενοικιαστή που μπορεί να σηκωθεί να φύγει και να το ξεχάσει
όπως και το ότι πίσω απο εσένα βρίσκονται άμαχοι..

Ισώς είναι καλύτερο να εκφράσεις το παράπονο για την όποια αδικία και να αφήσεις τον αντίπαλο να εκτεθεί καπηλευόμενος
την ασφάλεια που νομίζει ότι έχει. Αν δεν το κάνει θα του έχεις κόψει την φόρα για τα επόμενα.

Δεν σου είναι ξένη η μάχη αλλά έχεις μειονέκτημα στο συγκεκριμένο πεδίο και στο είδος.

xrygregory
12/02/2020, 19:08
Τέσσερις σελίδες ποστ????? Είμαστε σοβαροί???? Φίλε μου δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς? Τελικά το χειρότερο πράγμα στην ζωή είναι το τουπε του ιδιοκτήτη....ο ενοικιαστής δεν έχει το δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο του στην θέση της γιαγιάς που του έχει παραχωρήσει δια λόγου...τι θες να σου φέρει συμβολαιογραφική πράξη ? Άρα το πρόβλημα δεν είναι ο ενοικιαστής που βάζει το αμάξι του στην θέση της γιαγιάς. Το πρόβλημα είναι η βολή σου...η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...

g_m900
12/02/2020, 19:09
Αλήθεια τώρα; Οπως είπες, "η χρήση του οχήματος εξυπηρετεί το διαμέρισμα" που το είδες γραμμένο αυτό, να καταλάβω; Ακόμα κι έτσι, εγώ δίνω τον χώρο στον γείτονα, γκόμενο, γκομενα, Παπά μου, κλπ και λέω ότι με εξυπηρετεί ποικιλοτρόπως, (μου ψωνίζει, μου παίρνει πιπ@ς, κλπ) το δεν καταλαβαίνεις;

Εσυ δωσε φιλε μου σε οποιον θες τον χωρο σου αλλα αν φας καταγγελια ειναι 1000€ προστιμο επι τοπου και αυτοφωρο....ειδικα οταν ειναι σε ατομα εκτος πολυκατοικιας.
Για ενοικους η ιδιοκτητες της πολυκατοικιας επιτρεπεται μονο η παραχωρηση αλλα πρεπει να φαινεται εγγραφως. Εγγραφως γιατι προηγηθηκε αποφαση δικατηριου μετα απο προσφυγες αλλων που ειχανε πιο σοβαρα προβληματα απο εμενα .
Μπες στον κοπο να διαβασεις τον νομο και ερμηνευσε τον οπως καταλαβαινεις .

g_m900
12/02/2020, 19:13
Τέσσερις σελίδες ποστ????? Είμαστε σοβαροί???? Φίλε μου δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς? Τελικά το χειρότερο πράγμα στην ζωή είναι το τουπε του ιδιοκτήτη....ο ενοικιαστής δεν έχει το δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο του στην θέση της γιαγιάς που του έχει παραχωρήσει δια λόγου...τι θες να σου φέρει συμβολαιογραφική πράξη ? Άρα το πρόβλημα δεν είναι ο ενοικιαστής που βάζει το αμάξι του στην θέση της γιαγιάς. Το πρόβλημα είναι η βολή σου...η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...

Σοβαρα τωρα?
1ο ποστ και μου τη λες απευθειας?
Ρωταω να ενημερωθω και οπως παντα στο Moto.gr ξεφευγει λιγο το θεμα.:lol:
Περα ομως απο την γνωμη του καθενος ρωτησα αν γνωριζει καποιος με σιγουρια τι ισχυει γιατι υπαρχει νομος πλεον για πυλωτες.
Τωρα εσυ μου τη λες για το δικαιωμα του ενοικιαστη? Ενοικιαστη που συμπεριφερεται ως μεγαλοιδιοκτητης?
Οχι φιλε δεν θα του περασει. Αν ηταν η γιαγια του και δεν ειχε παρκινγκ δεν θα ειχα κανενα προβλημα.
ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
Αντε πες τα δικα σου τωρα στο ποστ Νο2

doctor_john
12/02/2020, 19:21
Καλουώς του πυρουβολικό! μια φορά στην ώρα σας ρε μπαγάσηδες και τι στο κόσμο! :roflmao:
Φοβερή αυτή η εξομείωση σήμερα, πιο ρεαλιστική δεν γίνεται!

xrygregory
12/02/2020, 19:22
Με έκανες να γράψω για πρώτη φορά γιατί δεν μιλάει η λογική... μιλάει η ιδιοκτησία... εάν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Εσύ μπήκες να μας πεις τον καημό σου και περίμενες συμπαράσταση και συμβουλές στο παράλογο... όπως είδες από τα ποστ πήρες το αντίθετο και δεν σου αρέσει....

g_m900
12/02/2020, 19:27
Με έκανες να γράψω για πρώτη φορά γιατί δεν μιλάει η λογική... μιλάει η ιδιοκτησία... εάν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Εσύ μπήκες να μας πεις τον καημό σου και περίμενες συμπαράσταση και συμβουλές στο παράλογο... όπως είδες από τα ποστ πήρες το αντίθετο και δεν σου αρέσει....

Βρε μπας και εισαι κανενας απο την γειτονια και γραφεις με τοσο παθος?
Μια χαρα μου απαντησανε τα παιδια και τους ευχαριστω και ειλικρινα που ειδες οτι δεν μου αρεσει?
Παρατεθηκαν απαντησεις με νομους και απαντησεις με προσωπικη γνωμη.
Το τι θα πραξω εγω ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Εσυ ως τι μπηκες να γραψεις εδω μεσα γιατι οκ ...στα Off topic ειμαστε και απο οσο ξερω δεν βγαινω απο καποια γραμμη του φορουμ που αν χρειαστει εξυπηρετει και τετοιες αποριες παραλογες η μη.

Α....και κατι αλλο. Οταν η ιδιοκτησια μου ειναι κατοχυρωμενη θα μιλησω μεσω αυτης.

mikes
12/02/2020, 19:28
αγαπητε συμφορουμιτη..
διαβασα με προσοχη το θεμα σου και αυτο που εχω να σου πω ειναι το εξης:
καλα να παθεις ρε!! γιατι εκει που εμενες και παρκαρες ανετος και σενιος δε σου εκανε, ηθελες να ξενιτευτεις..
λουσου τα τωρα... :lol::lol::p

Bowleno
12/02/2020, 19:29
Λάθος! Μόνο αυτοκίνητα ενοίκων και ιδιοκτητών διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Αυτό είναι απόλυτο.
Μπήκαν 2-3 λινκ που περιγράφουν το νόμο. Το ότι γίνεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.


Εσυ δωσε φιλε μου σε οποιον θες τον χωρο σου αλλα αν φας καταγγελια ειναι 1000€ προστιμο επι τοπου και αυτοφωρο....ειδικα οταν ειναι σε ατομα εκτος πολυκατοικιας.
Για ενοικους η ιδιοκτητες της πολυκατοικιας επιτρεπεται μονο η παραχωρηση αλλα πρεπει να φαινεται εγγραφως. Εγγραφως γιατι προηγηθηκε αποφαση δικατηριου μετα απο προσφυγες αλλων που ειχανε πιο σοβαρα προβληματα απο εμενα .
Μπες στον κοπο να διαβασεις τον νομο και ερμηνευσε τον οπως καταλαβαινεις .

Επειδή ο γραπτός λόγος συχνά παρανοείται..... Εννοούσα φυσικά να δώσω τον χώρο μου σε άλλον ένοικο της πολυκατοικίας. Το ότι έκανε το δικό του αποθήκη είναι άλλο ζήτημα και όντως χρήζει διερεύνησης. Οπως και να έχει, καλά ξεμπερδεματα....

xrygregory
12/02/2020, 19:31
Εντάξει με τσακωσες.... είμαι ο ενοικιαστής....

g_m900
12/02/2020, 19:32
αγαπητε συμφορουμιτη..
διαβασα με προσοχη το θεμα σου και αυτο που εχω να σου πω ειναι το εξης:
καλα να παθεις ρε!! γιατι εκει που εμενες και παρκαρες ανετος και σενιος δε σου εκανε, ηθελες να ξενιτευτεις..
λουσου τα τωρα... :lol::lol::p

Τι να κανω ο ερμος...αναγκαστηκα. Μιχαλη δεν εφευγα εγω απο κει ευκολα αλλα...τα ξερεις.
Αστα...γινεται της Ποπης εκει φιλε

g_m900
12/02/2020, 19:34
Εντάξει με τσακωσες.... είμαι ο ενοικιαστής....

το ξερα...:lol::lol:

viper1
12/02/2020, 19:43
Τέσσερις σελίδες ποστ????? Είμαστε σοβαροί???? Φίλε μου δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς? Τελικά το χειρότερο πράγμα στην ζωή είναι το τουπε του ιδιοκτήτη....ο ενοικιαστής δεν έχει το δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο του στην θέση της γιαγιάς που του έχει παραχωρήσει δια λόγου...τι θες να σου φέρει συμβολαιογραφική πράξη ? Άρα το πρόβλημα δεν είναι ο ενοικιαστής που βάζει το αμάξι του στην θέση της γιαγιάς. Το πρόβλημα είναι η βολή σου...η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...

Είσαι ο ιδιοκτήτης του γκαράζ?:D

Kickstart
12/02/2020, 19:54
Ωπα, Ωπα.. Μπήκε ο ξυλουργός και το χασα;

(gm πέρα από την πλάκα, ότι είπαμε, μην τον αφήνεις να πουλάει τρελά, τα παρκιν παρκιν και οι ελεύθεροι χώροι ελεύθεροι τέλος)

rainmike
12/02/2020, 20:26
Πριν επικαλεστείς το νόμο απλά σκέψου, αν δεν είχες συμφέρον θα έπρατες το ίδιο?Αυτός πάλι παράνομος θα ήτανε.
Συνήθως ο νόμος έχει να κάνει με το γενικότερο συμφέρον και όχι το ατομικό.Απο νομικής πλευράς μπορεί
να είσαι καλυμμένος απο ηθικής πλευράς δεν ξέρω.
Πριν κάνεις το οτιδήποτε σκέψου αν αξίζει το πάρκινγκ για να ανοίξεις μέτωπα με τον οποιονδήποτε.

g_m900
12/02/2020, 20:46
Πριν επικαλεστείς το νόμο απλά σκέψου, αν δεν είχες συμφέρον θα έπρατες το ίδιο?Αυτός πάλι παράνομος θα ήτανε.
Συνήθως ο νόμος έχει να κάνει με το γενικότερο συμφέρον και όχι το ατομικό.Απο νομικής πλευράς μπορεί
να είσαι καλυμμένος απο ηθικής πλευράς δεν ξέρω.
Πριν κάνεις το οτιδήποτε σκέψου αν αξίζει το πάρκινγκ για να ανοίξεις μέτωπα με τον οποιονδήποτε.
Ειμαι ανθρωπος που γενικα δεν ειμαι μπαμ και κατω.
Δινω ευκαιριες.
Ο συγκεκριμενος πριν παρκαρει εκει εκλεινε την κεντρικη εισοδο γιατι νομιζε οτι πρωι που ξυπναει αυτος δεν ενοχλει και οταν θα πηγαινε να φυγει δεν θα ειχε χρειαστει εγω να τον ξυπνησω να μετακινησει αμαξι. Ελα ομως που ξυπναω και φευγω νωριτερα εγω απο αυτον...οποτε δεν μπορω να βαραω κουδουνια και να περιμενω. Πριν απο αυτο παρκαρε μεσα στον ακαλυπτο.
Οταν ηρθε να μου φτιαξει τα ντουλαπια μου ειπε οτι αναγκαστικα θα παρκαρει εξω πλεον γιατι το δικο του παρκινγκ δεν τον βολευει μια και πλεον εγκατασταθηκαμε εμεις στο κτιριο.
Οποτε οσο και να του μιλησω δεν θα βγαλω ακρη μια και ειναι καιροσκοπος και αυτοι ειναι το ειδος που δεν δινω ευκαιριες. Κοβω τον αερα για να συμμορφωνεται ωστε να μην ξαναπροσπαθησει πονηριες.
Αφηνω το ηθικο μερος γιατι οπως καταλαβες καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τι ειναι ηθικο και τι οχι.

katsar
12/02/2020, 21:06
η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...

:bawl::lol:

FotisFz1
13/02/2020, 10:16
μιλάει η ιδιοκτησία... εάν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. .

ΚΚΕ alert...

STF
13/02/2020, 11:23
Επειδή ο γραπτός λόγος συχνά παρανοείται..... Εννοούσα φυσικά να δώσω τον χώρο μου σε άλλον ένοικο της πολυκατοικίας. Το ότι έκανε το δικό του αποθήκη είναι άλλο ζήτημα και όντως χρήζει διερεύνησης. Οπως και να έχει, καλά ξεμπερδεματα....

To φάουλ δικό μου, έπρεπε να υποπτευθώ ότι κάτι άλλο εννοείς από αυτό που εγώ κατάλαβα.
Σε έχω διαβάσει αρκετά για να καταλαβαίνω περίπου με τι άνθρωπο έχω να κάνω.
:beer:

andreastwin
13/02/2020, 11:33
Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.

εχεις δικιο σε αυτο ,μονο που αν θελει να τον κυνηγησει τον κυνηγαει με την χρηση γης. ειναι παρκινγκ, και οχι αποθηκη.

kosni
13/02/2020, 11:44
προτεινε του να ανταλαξετε θεσεις, να μπαινεις απο τη μερια που σε βολευει.
μετα δε θα σε ενοχλει σε τιποτα

g_m900
13/02/2020, 12:58
Φιλε Kosni δεν νομιμοποιω με κανεναν τροπο αυθαιρεσίες. Μετα οτι κανω είναι προς οφελος μου οποτε ειμαι ιδιος σαν αυτον. Σκοπος μου ειναι να συμμορφωθεί οπως και ολοι στους κανονισμους της πολυκατοικιας. Αν θελει ας χρησιμοποιησει την θεση του. Αν οχι... Να παρκαρει εξω.

peterTHErider
13/02/2020, 13:17
εγω το μονο που μπορω να πω και αυτο που αντιλαμβανομαι απο την ολη κατασταση ειναι οτι ο μονος που εχει δικαιωμα να διαμαρτυθει ειναι ο "ιδιοκτητης" της θεσης.αν τα εχουν βρει οι 2 τους οτι και να λετε οι υπολοιποι ειναι ναχαμε να λεγαμε.
αν δεν σε ενοχλουσε στο μπες-βγες δεν θα ασχολιοσουν ποτε με την νομιμοτητα.και αυτο με τα νομιμα παραχωρητηρια ειναι παλι κολοκυθια.αν κανουν δλδ τι θα εχεις να πεις;αλλα και να μην εχουν κανει ξαναλεω η μονη που εχει δικαιωμα να διαμαρτυρηθει ειναι η ηλικιωμενη.Ολους τους υπολοιπους δεν σας αφορα.παρκαρετε στην θεση σας.ολα καλα.
οσο για το κλειστο του παρκινγκ και οτι το εχει μετατρεψει σε αποθηκη,οπως λες παλι δεν σε νοιαζει αρκει να παρκαρει εκτος.αρα καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα.

STF
13/02/2020, 13:28
Δώσε χρόνο να δεις τα πράγματα απο πιό μακριά αν θες άλλη μια γνώμη.
Μπαίνεις σε "πόλεμο" που δεν κρίνεται τόσο από μια μάχη αλλά από το ποιός χάνει περισσότερα.
Άλλο να τις παίζεις με την προοπτική να χαθείς στην ομάδα και άλλο να φαίνεσαι.
Σήμερα έκανες μια εξομείωση σε μάχη επικοινωνίας με θετικά προκατειλημμένους και είδες πως δεν βγαίνει υπερ σου.

Στην πραγματικότητα θα ξεκινήσεις με 2-3 αρνητικά σε ένα περιβάλλον λίγο προκατειλημένο απέναντί σου
και το βασικότερο; έχεις περισσότερα να χάσεις από τον ενοικιαστή που μπορεί να σηκωθεί να φύγει και να το ξεχάσει
όπως και το ότι πίσω απο εσένα βρίσκονται άμαχοι..

Ισώς είναι καλύτερο να εκφράσεις το παράπονο για την όποια αδικία και να αφήσεις τον αντίπαλο να εκτεθεί καπηλευόμενος
την ασφάλεια που νομίζει ότι έχει. Αν δεν το κάνει θα του έχεις κόψει την φόρα για τα επόμενα.

Δεν σου είναι ξένη η μάχη αλλά έχεις μειονέκτημα στο συγκεκριμένο πεδίο και στο είδος.

Νομίζω πως είναι πολύ σωστή η τοποθέτηση του doctor. Πολλές φορές ο θυμός μας κρατάει ομήρους λανθασμένων αποφάσεων. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου.

Πρέπει να διαχωρίσεις μέσα σου δυο πράγματα.
α) Το να καταγγείλεις τη χρήση του κλειστού γκαράζ ως αποθήκη έχει καλώς. Όμως αυτό είναι κάτι που δεν προστατεύει το κοινωνικό σύνολο, εκτός αν μέσα φυλάει αποδεδειγμένα επικίνδυνα υλικά για τη πολυκατοικία. Όλο αυτό όμως στη πραγματικότητα είναι ένα εντελώς ξεχωριστό θέμα που δεν συνδέεται με τη χρήση μιας ανοικτής θέσης πάρκινγκ που έτσι και αλλιώς υπάρχει.
β) Τη θέση που χρησιμοποιεί είναι μια νόμιμη θέση, υπαρκτή. Προφανώς και δεν έχει κάνει τις απαραίτητες πράξεις για να το κάνει επίσημα κι εγγράφως. Στη πραγματικότητα όμως δεν αλλάζει κάτι για σένα γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να το κάνει την επόμενη μέρα. Δηλαδή ναι μεν μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο τυπικό μέρος, αλλά το σημείο δεν παύει να είναι νόμιμο και υπαρκτό.

Αντιλαμβάνομαι τον καιροσκοπισμό που περιγράφεις γιατί έχει να κάνει με τη γενικότερη συμπεριφορά του και όχι μόνο με το θέμα αυτό. Προφανώς αν ήταν ένας κατά τα άλλα καλός γείτονας να μην ασχολιόσουν τόσο έντονα με αυτό που σε προβληματίζει.

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις, είναι να παρκάρεις εσύ σε αυτή τη θέση που βάζει αυτός το αυτοκίνητο. Έχεις το δικαίωμα και χωρίς τυπικές διαδικασίες. Άσε λοιπόν αυτόν να βρεθεί στη δική σου θέση, να αναζητά λύση και να μη βρίσκει. Αν προσπαθήσει να σου ζητήσει το λόγο εσύ να παραμείνεις ψύχραιμος -δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα- και να επικαλεστείς το νόμιμο δικαίωμα σου να παρκάρεις όπου θέλεις στη πυλωτή. Σε δεύτερο βαθμό εξήγησε του πως δε θα το έκανες αν δεν δυσκολευόσουν τόσο. Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μια δύσκολη θέση στη πυλωτή, γεγονός το οποίο θα αποδεχόσουν αν όλες οι θέσεις καλυπτόταν από ένα αυτοκίνητο ανά διαμέρισμα και όχι από έναν τύπο που τα θέλει όλα δικά του. Αντιλαμβάνομαι.

g_m900
13/02/2020, 15:17
Αν κανω αυτο που κανει αυτος τοτε είμαι ιδιος και απαραλλακτος.
Οποτε οχι.
Αν τον βρω θα του εξηγησω τα παντα. Θελει? Καλως. Δεν θελει? Ξυλεια εχει μεσα στο παρκινγκ του οπότε θα παρει την οδο που πρεπει.
Ναι σιγουρα η συννενοηση θα ηταν το καλυτερο πραγμα αλλα αν θες φιλετο παρκινγκ εξτρα επειδη εισαι μαγκας και βαρυς τοτε να περιμενεις κ αντιδρασεις.
Ναι ειμαι περιεργος σε καποιους που απλα θελω και γω να εκμεταλλευτω το ελευθερο της προσβασης αλλα εγω παρκαρω οπου μου παραχωρηθηκε. Ουτε μια φορα εστω και προχειρα για λιγο δεν παρκαρα εντος της πολυκατοικιας.
Οχι δεν πρόκειται να χασω την ψυχραιμια μου γιατι αν παω στο επιπεδο του εντονου διαλογου τοτε θα χασω κ οποιο δικιο εχω.
Αν θέλει καλη γειτονία ο ενοικος τοτε οφειλει να σεβαστει τους κανονισμους.

Acacius
13/02/2020, 19:46
Αυστηρά τυπικά έχεις δίκιο, στην πραγματική ζωή όμως θα σου πρότεινα να το αφήσεις - εκτός κι αν ζεις στη Γερμανία.

Αν αγνοήσουμε το ότι η κατάσταση σε δυσκολεύει, θα θεωρηθεί μικροψυχία, διότι έχεις πρόβλημα με το ότι αντί για το αυτοκίνητο Α (της ιδιοκτήτριας, που δεν υπάρχει) παρκάρει το αυτοκίνητο Β (του άσχετου ενοικιαστή).

Αν λάβουμε υπ'όψιν ότι η κατάσταση σε δυσκολεύει, τότε θα θεωρηθεί ότι είσαι "παρτάκιας", διότι βασίζεσαι στο τυπικό των κανονισμών για να ξεβολέψεις κάποιον, επειδή θέλεις να βολευτείς περισσότερο εσύ.


Αν δεν έχει αναφερθεί ήδη, ρώτα τουλάχιστον την ιδιοκτήτρια αν έχει δώσει άδεια στον άλλο να παρκάρει εκεί. Αν έχει δώσει, τότε ουσιαστικά δε σου πέφτει λόγος. Αν δεν έχει δώσει... πάλι πρακτικά δε σου πέφτει λόγος, αλλά μπορείς να το σχολιάσεις στην ιδιοκτήτρια και να ασχοληθεί αυτή αν θεωρεί ότι θίγεται.

g_m900
13/02/2020, 20:06
Υπαρχει και αλλος στην πολυκατοικια και μαλιστα ηλικιωμενος που δεν σκεφτηκε ετσι πονηρα ενω δεν εχει παρκινγκ.
Και ακομα ενας που παλι δεν παρκαρει εκει και δεν εχει παρκινγκ. Ομως παρκαρει αυτος που ηδη εχει και είναι πονηρος.
Αντε να κανω τα στραβα ματια και να μην μου πεσει λογος για λογους καλης γειτονιας αλλα ο τυπος δεν παιζεται. Αυριο θα σκεφτει κατι αλλο.

xrygregory
13/02/2020, 20:12
ΚΚΕ???? Όχι και κουμουνιστής ρε φίλε... Δεξιός του κερατά μάλιστα. Το μόνο που έχω βαρεθεί να ακούω λόγω δουλειάς είναι συμπεριφορές του τύπου " αγόρασα διαμέρισμα σε πολυκατοικία " και νομίζω ότι το πενταόροφο μου ανήκει , οι θέσεις στάθμευσης επειδή είναι κουτσουρεμενες (2,25 Χ 4,50) μου φταίει ο γείτονας και άλλα γραφικά. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Έχεις πρόσβαση στο γκαράζ σου? Έχεις. Έχει παρκάρει άλλος στο πάρκινγκ σου? Όχι. Τότε που είναι το πρόβλημα? Οι λύσεις του τύπου πάρκαρε όπου σου γουστάρει γιατί τα πάρκινγκ Pilotis δεν έχουν χιλιοστά είναι για κλάματα. Οι θέσεις στάθμευσης είναι παρακολούθημα των διαμερισμάτων με αποκλειστική χρήση. Λύση για τον φίλο : στο επόμενο ποστ...

g_m900
13/02/2020, 21:39
Ναι δυστυχως για σενα εχω αγορασει και δικαιουμαι καποια πραγματα και αυτος που νοικιαζει οχι. Η μαλλον εχει τα ιδια με μενα και καλυτερα αλλα αυτος θελει κι αλλα.
Τωρα τα δικα σου περι ιδιοκτησιας και αλλα δεν με αγγιζουν. Δεν ψαχνω την θεωρια εδω. Ψαχνω την πραξη που στεκει γυρω απο τον κανονισμο και νομο.
Αν δεν σαρεσει η δεν το θεωρείς σωστό δεν πειραζει.
Οταν στο κανουν εσενα παιξτο Large

Lioulios
13/02/2020, 21:54
Νομιζω πρεπει να κλειδωθει . Αρκετα διαβασαμε .

Αν δεν κλειδωθει , να το φαει το μαυρο σκοταδι ... θα ηθελα φωτο ολων των εμλεκωμένων για να το δω και σαν συριαλ.

" Τα χιλιοστά "

o_gavros
13/02/2020, 21:58
Νομίζω κι εγω ότι εξαντλήθηκε το θέμα, μιας και δείχνει να γυρίζει σε μάχη.
Τζιεμ,νομίζω/ελπίζω πως καλύφθηκες.
Αν κάποιος φίλος θέλει να προσφέρει κάποια πληροφορία ακόμα,παρακαλώ ας γίνει με π.μ.