PDA

View Full Version : Διαρροή, εξάτμιση ή κλέψιμο ?



THEOD
12/02/2020, 18:01
Για πείτε καμιά γνώμη.
Modenas kriss 115, παρκαρισμένο έξω.
Λόγω διαφόρων καταστάσεων που δεν είναι της παρούσης πλέον χρησιμοποιείτε ελάχιστα – μια φορά στις 15-20 μέρες και αν.
ΟΠΟΤΕ όμως χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί πάντα το βρίσκω με θεόστεγνο ρεζερβουάρ βενζίνης ενώ είμαι σίγουρος ότι μετά την τελευταία χρήση ήταν τουλάχιστο μισογεμάτο…
Το παρατήρησα πρώτη φορά το καλοκαίρι που εκτάκτως έμεινε ακίνητο για 3μηνο αλλά ήταν μεγάλο το διάστημα, το θεώρησα φυσιολογικό και δεν έδωσα βάση. Από τότε και μετά μετά συνήθως μένει παροπλισμένο για 15-20 μέρες και σχεδόν κάθε φορά το ίδιο σενάριο
Τελευταία περίπτωση σήμερα που το χρειάστηκα και πάω να το βάλω μπρος – μούγκα στην στρούγκα αυτό. Ψυλλιασμένος πια ανοίγω την τάπα και βλέπω την φάτσα μου στο αλουμίνιο του πάτου… Δικαιολογείται να το βρίσκω θεόστεγνο ή να αρχίσω να ψάχνω τι φταίει ? Και από που να ξεκινήσω ?
Παρεμπιπτόντως το Στρώμα αν και μένει ακίνητο για τεράστια διαστήματα συγκριτικά (συνήθως 6-7 μήνες και μια φορά ένα ολόκληρο 18μηνο – όμως σε κλειστό χώρο) ποτέ δεν παρουσίασε κάτι αντίστοιχο. Πάντα το βρίσκω με μπόλικη βενζίνη μέσα….
Ακούω γνώμες κουφές ή μη…

TERRAMOTO
12/02/2020, 18:08
Φίλε σου κλέβουν την βενζίνη χαλαρά,άκου περιστατικό ,πηγαίναμε με ένα συνάδελφο μέχρι Λυκόβρυση με παπακι αυτός με τη μηχανή εγώ ,τα αφήναμε και παίρναμε πουλμαν εταιρικό για Αυλώνα,όταν γυρνάγαμε το μεσήμερί το παπί ήταν άδειο...την πρώτη φορά λέμε ότι έμεινε αλλά μετά γινότανε συνέχεια ,δεν είναι τίποτα ένα σωληνάκι είναι ,ειδικά στο παπί κλέβεται πολύ εύκολα-παρεπιμπτοντως στο ίδιο σημείο κλέβανε και τις μπαταρίες από τα σταθμευμένα αυτοκίνητα
Θέλω να πω ότι όσο και να το αφήσεις ακούνητο η βενζίνη δεν εξατμίζεται... αλλα κλέβεται

THEOD
12/02/2020, 18:14
Το έχω σκεφτεί γιαυτό το έβαλα και στο τίτλο το "κλέψιμο" ως πιθανότητα.
Αλλά ξέρεις τι μου πάει στραβά με αυτό το σενάριο ?
Κάνουν αυτή την φασαρία για τα 1-2 λίτρα που θα αποκομίσουν (3-3,5 λίτρα παίρνει όλα κιόλα και στατιστικά είναι κάπου στην μέση συνήθως) ?
Και δεν έχω δει και κάποιο σημάδι βανδαλισμού-ξηλώματος...
Δηλαδή κάνουν την μανούρα, κλέβουν 1-1,5 γαμωλίτρο βενζίνης και κουμπώνουν το λαστιχάκι και τα πάντα στην θέση τους πριν φύγουν ?
Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά κάτι δεν μου κολλάει σε αυτό...

viper1
12/02/2020, 18:37
Ψάξε μην έχεις καμμία διαρροή αντί να ψάχνεις ποιος σου κλέβει βενζίνη και βρεθείς να φωνάζεις την ΠΥ

borgiriadis1
12/02/2020, 19:41
Η βενζινη αφηνει σταμπα εκειπου χυνεται. Ελαχιστη αλλα αφηνει. Τσεκαρε το.

THEOD
12/02/2020, 19:50
Λέω να το ψάξω μόλις βρω λίγο χρόνο. Ποια είναι τα πιο πιθανά σημεία για διαρροή για ξεκίνημα ? :hmm:

Panos76
12/02/2020, 20:21
Δεν θα μύριζε έστω κ λίγο αν έχανε τόση βενζίνη?

Πιστεύω την κλέβουν.

andreaspetr
13/02/2020, 00:35
Δεν εχει διακοπτη να κλεινεις την παροχη αυτο?
μηπως χανει εκει?
δεν παιρνει καν μπρος αμα μεινει καιρο στην ακρη?
αρα αδειαζει και το ποτηρακι στο καρμπυρατερ?
αυτο δεν αδειαζει αμα σου κλεψουν βενζινη,μονο αν κανει υπερχειλιση και την βγαλει εκω.

ΤάκηςΜπ
13/02/2020, 01:36
Δεν γίνεται να έχεις 1 λίτρο διαρροή και να μην μυρίζει. Να εξατμίζεται δεν εξατμίζεται,οπότε λογικά σου την κλέβουν.

Acacius
13/02/2020, 09:57
Την επόμενη φορά που θα το αφήσεις για κάμποσο καιρό, μετά που θα το παρκάρεις άδειασε τη βενζίνη και βάλε 1-2 λίτρα πετρέλαιο (ή απλά συμπλήρωσε). Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα σου λυθεί η απορία.

THEOD
13/02/2020, 11:52
Δεν θα μύριζε έστω κ λίγο αν έχανε τόση βενζίνη?
Πιστεύω την κλέβουν.
Ναι η βενζίνη μυρίζει μεν αλλά μια μικρή διαρροή της τάξης του 1-1,5 λίτρου σε 15-20 μέρες ακόμα και αν μύριζε δεν ξέρω αν θα γινόταν αντιληπτή αφού 1ον το μηχανάκι σταθμεύει έξω και 2ον όσο είναι παρκαρισμένο δεν το πλησιάζω παρά μόνο όταν θα ξαναχρειαστεί να το λειτουργήσω, οπότε και να μυρίζει λίγο δεν υπάρχει κανένας να το αντιληφθεί…



Δεν εχει διακοπτη να κλεινεις την παροχη αυτο?
μηπως χανει εκει?
δεν παιρνει καν μπρος αμα μεινει καιρο στην ακρη?
αρα αδειαζει και το ποτηρακι στο καρμπυρατερ?
αυτο δεν αδειαζει αμα σου κλεψουν βενζινη,μονο αν κανει υπερχειλιση και την βγαλει εκω.

Να σε πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζί του και δεν ξέρω καν αν έχει διακόπτη-ρουμπινέτο βενζίνης. Καλή ιδέα - θα κοιτάξω κάτω από την ποδιά ή από κανένα άνοιγμα και θα δω.
Μπρος παίρνει με την πρώτη (προφανώς με ότι έχει απομείνει στο λεκανάκι του καρμπ) αλλά αμέσως μετά ψοφάει αφού το ρεζερβουάρ είναι στεγνό…

Bowleno
13/02/2020, 12:59
Το πράγμα είναι απλό, σε έχουν πάρει χαμπάρι ότι το έχεις ψιλόπαρατημένο και σου βάζουν χέρι....

andreaspetr
14/02/2020, 19:43
415223

415224

415225

THEOD
15/02/2020, 05:26
Thanks φίλε
Το ΣΚ αν βολεύει ο καιρός και βρω χρόνο-όρεξη θα το κοιτάξω λίγο.
Άμα χρειαστώ ρακοράκι και κανένα κομμάτι σωληνάκι που τα ψάχνω ? (θα μου πεις τώρα "ρε φίλε μασημένη τροφή θες"...Εεεε ναι, δίκιο έχεις, αλλά έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με οτιδήποτε πέρα από το βάζω το κλειδί στον διακόπτη και έχω χάσει τα πατήματά μου... :blush: )

andreaspetr
17/02/2020, 01:45
εκει που πουλανε ανταλλακτικα για αμαξια η μηχανακια η και σε κανα βενζιναδικο αλλα εκει θα ειναι φαρμακειο.

Parking
17/02/2020, 08:31
Λέω να το ψάξω μόλις βρω λίγο χρόνο. Ποια είναι τα πιο πιθανά σημεία για διαρροή για ξεκίνημα ? :hmm:

Η κατάληξη είναι πάντα το πάτωμα....

Έχει λεκέ από κάτω?

THEOD
19/02/2020, 10:29
Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...:bigcry:
Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…:confused:) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του…:a016::a016: Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?

Panos76
19/02/2020, 10:36
Να το έχεις κάπου καλύτερα καβατζωμένο και με κουκούλα.


Θα μπορούσες επίσης να κανεις τον δείκτη να είναι στο empty αλλά δεν μου φαίνεται κ φοβερή λύση.

katsar
19/02/2020, 10:51
415326

Να πάρεις ένα μικρό φουντωτό άσπρο σκυλάκι :D (συγνώμη που ποστάρω βλακείες σε ένα σοβαρό θέμα )


Κάποιες λύσεις,ρεαλιστικές και μη λένε και εδώ σε παρόμοιο θέμα https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157432

GRR
19/02/2020, 11:02
Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...:bigcry:
Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…:confused:) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του…:a016::a016: Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?

Μήπως το σωληνάκι της βενζίνης ήταν μισοκομμένο και έχανε ελαφρώς βενζίνη, και τώρα που το είδες εντελώς κομμένο ήρθε το τέλος του ολοκληρωτικά?Δες αν μπορείς να βάλεις συναγερμό (κατά πόσο ασφαλής είναι βέβαια) για να μην στο πειράζουν.Το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ στο Jogακι μου, το έχω κλειδομένο σε κλειστό χώρο και δεν το χρησιμοποιώ, και μετά από 2,5 μήνες ακινησίας εξαφανίζεται το 80% της βενζίνης.

THEOD
19/02/2020, 11:11
Μήπως το σωληνάκι της βενζίνης ήταν μισοκομμένο και έχανε ελαφρώς βενζίνη, και τώρα που το είδες εντελώς κομμένο ήρθε το τέλος του ολοκληρωτικά?Δες αν μπορείς να βάλεις συναγερμό (κατά πόσο ασφαλής είναι βέβαια) για να μην στο πειράζουν

όχι φίλε μου ήταν καθαρό κόψιμο...
Ρε παιδιά δεν το χωράει το μυαλό μου... μου δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα και με βάζουν σε τόση διαδικασία και αναμπουμπούλα για 1-2 λίτρα βενζίνης ??? Αν είναι δυνατόν...Δεν μου χτυπάγανε καλύτερα το κουδούνι να τους δώσω ένα 2ευρώ ?

katsar
19/02/2020, 11:14
2 λίτρα από εσένα , 1 από κάποιον άλλο, 1.5 από ένα τρίτο...βγήκε το μεροκάματο.

THEOD
19/02/2020, 11:21
Το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ στο Jogακι μου, το έχω κλειδομένο σε κλειστό χώρο και δεν το χρησιμοποιώ, και μετά από 2,5 μήνες ακινησίας εξαφανίζεται το 80% της βενζίνης.

Έχω ένα 1000άρι Στρώμα στο οποίο κάθε χρόνο από το 2014 και μετά καταθέτω πινακίδες 6-7 μήνες τον χρόνο και μένει ακίνητο στο γκαράζ αυτό το διάστημα. Το 18-19 μάλιστα δεν τις πήρα πίσω μέσα στον χρόνο και έμεινε συνολικά ακίνητο γύρω στους 17 μήνες....Πάντα έχει σχεδόν μισό ντεπόζιτο βενζίνη και πάντα βρίσκω μέσα την βενζίνη που είχε την τελευταία φορά που το άφησα... όλα αυτά σε κλειστό χώρο.
Το παπί ανέκαθεν (δηλαδή πάνω από 10 χρόνια) έμενε έξω στο ίδιο σημείο και ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα να λείπει βενζίνη (αν και το κυκλοφορούσα πιο συχνά απ' ότι τώρα).
Anyway όπως έγραψα έίναι 100% κλέψιμο με κόψιμο στο σωληνάκι. Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω - είναι τεράστια μαλακία και πρόβλημα να το χρειαστώ 1 φορά στις 15-20 μέρες και τότε να ανακαλύπτω ότι είναι στεγνό - και το χειρότερο... με κομμένο το σωληνάκι βενζίνης...

GRR
19/02/2020, 11:27
όχι φίλε μου ήταν καθαρό κόψιμο...
Ρε παιδιά δεν το χωράει το μυαλό μου... μου δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα και με βάζουν σε τόση διαδικασία και αναμπουμπούλα για 1-2 λίτρα βενζίνης ??? Αν είναι δυνατόν...Δεν μου χτυπάγανε καλύτερα το κουδούνι να τους δώσω ένα 2ευρώ ?

Εαν συμβαίνουν και άλλα τέτοια περιστατικά στην γειτονιά σου, τότε κατά 90% στην κλέβουν την βενζίνη.Το μηχανάκι τα έχει όλα τα πλαστικά επάνω του?Αν υπάρχουν όλα τα πλαστικά επάνω του είναι αρκετούτσικη διαδικασία για να βγάλουν πλαστικά και να ξεσυνδέσουν το σωληνάκι της βενζίνης

THEOD
19/02/2020, 11:31
Εαν συμβαίνουν και άλλα τέτοια περιστατικά στην γειτονιά σου, τότε κατά 90% στην κλέβουν την βενζίνη.Το μηχανάκι τα έχει όλα τα πλαστικά επάνω του?Αν υπάρχουν όλα τα πλαστικά επάνω του είναι αρκετούτσικη διαδικασία για να βγάλουν πλαστικά και να ξεσυνδέσουν το σωληνάκι της βενζίνης
Δεν έχω ακούσει κάτι από κάποιον άλλο...
Δεν χρειάζεται να βγει κανένα πλαστικό. Απλά σκύβεις λίγο κάτω από την ποδιά και το σωληνάκι είναι μέσα στα μάτια σου...Μπαίνει πανεύκολα χέρι, πένσα, κοφτάκι, μπιτονάκι...

GRR
19/02/2020, 11:36
Επίσης θα μπορούσες να το διαπιστώσεις παρακολουθώντας κάθε μέρα ή και δύο φορές την ημέρα τον δείκτη της βενζίνης.Αν είχες σταδιακή απώλεια μέσα σε 15-20 μέρες που λες, τότε θα υπήρχε κάποια μικροδιαρροή.Αν έλειπε το 1,5 λίτρο μέσα σε ένα 12ωρο ή ένα 24ωρο χωρίς να έχεις δει βενζίνη να έχει χυθεί κάτω από το πεζοδρόμιο, τότε σου κλέβουν την βενζίνη.Α και όταν τσεκάρεις τον δείκτη βενζίνης να είναι αναμμένο το μηχανάκι, γιατί όταν είναι σβηστό ο δείκτης βενζίνης μένει εκεί που ήταν παλιά.

THEOD
19/02/2020, 11:39
Επίσης θα μπορούσες να το διαπιστώσεις παρακολουθώντας κάθε μέρα ή και δύο φορές την ημέρα τον δείκτη της βενζίνης.Αν είχες σταδιακή απώλεια μέσα σε 15-20 μέρες που λες, τότε θα υπήρχε κάποια μικροδιαρροή.Αν έλειπε το 1,5 λίτρο μέσα σε ένα 12ωρο ή ένα 24ωρο χωρίς να έχεις δει βενζίνη να έχει χυθεί κάτω από το πεζοδρόμιο, τότε σου κλέβουν την βενζίνη

Βρε αδελφέ, γιατί επιμένεις με την διαρροή ? Αφού σου λέω ότι το σωληνάκι ήταν τέλειο κομμένο με κοφτάκι ή φαλτσέτα. Δεν γίνεται από μόνο του κάτι τέτοιο...

Panos76
19/02/2020, 11:41
Εννοείται οτι την κλέβουν.

Για εμένα κουκούλα και αλλαγή θέσης αν γίνεται.


Εγώ άφηνα για χρόνια το παπί και άλλα μηχανάκια κουκουλωμένα σε πυλωτή επί 12 μηνα και δεν έλειπε σταγόνα από μέσα.

GRR
19/02/2020, 11:45
Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...:bigcry:
Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…:confused:) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του…:a016::a016: Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?

Αφού λες ότι το πεζοδρόμιο είχε πλημμυρίσει από βενζίνη, αυτό πάει να πει ότι δεν σου την έκλεψαν.Αν και υπάρχει το ενδεχόμενο την ώρα που άδειαζαν την βενζίνη να τους είδε κάποιος, να τον είδαν και αυτοί, και να την κοπάνησαν άρων άρων τρέχοντας.

GRR
19/02/2020, 11:46
Εννοείται οτι την κλέβουν.

Για εμένα κουκούλα και αλλαγή θέσης αν γίνεται.


Εγώ άφηνα για χρόνια το παπί και άλλα μηχανάκια κουκουλωμένα σε πυλωτή επί 12 μηνα και δεν έλειπε σταγόνα από μέσα.

Πάλι θα το ξαναβρούνε το μηχανάκι που βρίσκεται

THEOD
19/02/2020, 11:52
Αφού λες ότι το πεζοδρόμιο είχε πλημμυρίσει από βενζίνη, αυτό πάει να πει ότι δεν σου την έκλεψαν.Αν και υπάρχει το ενδεχόμενο την ώρα που άδειαζαν την βενζίνη να τους είδε κάποιος, να τον είδαν και αυτοί, και να την κοπάνησαν άρων άρων τρέχοντας.
Δεν συνεννοούμαστε γιατί δεν διαβάζεις καλά τι γράφω... Το μηχανάκι ήταν θεόστεγνο - έβλεπα την φάτσα μου στον πάτο του ρεζερβουάρ.
Το μηχανάκι και πεζοδρόμιο πλημμύρισαν σήμερα που χωρίς να έχω δει το κομμένο σωληνάκι έβαλα βενζίνη με ένα μπιτόνι...

GRR
19/02/2020, 11:52
Βρε αδελφέ, γιατί επιμένεις με την διαρροή ? Αφού σου λέω ότι το σωληνάκι ήταν τέλειο κομμένο με κοφτάκι ή φαλτσέτα. Δεν γίνεται από μόνο του κάτι τέτοιο...

Αφού λες ότι το σωληνάκι ήταν κομμένο με κοφτάκι/φαλτσέτα τότε είναι 100% κλέφτης, γιατί διακρίνεται και φαίνεται εύκολα από την κοπή του.Φρόντισε να μάθεις όσα μπορείς από τους γείτονές σου εαν πήρε τίποτα το μάτι τους μπας και τους ανακαλύψεις

teogtp
19/02/2020, 12:10
Δεν συνεννοούμαστε γιατί δεν διαβάζεις καλά τι γράφω... Το μηχανάκι ήταν θεόστεγνο - έβλεπα την φάτσα μου στον πάτο του ρεζερβουάρ.
Το μηχανάκι και πεζοδρόμιο πλημμύρισαν σήμερα που χωρίς να έχω δει το κομμένο σωληνάκι έβαλα βενζίνη με ένα μπιτόνι...

Εμένα άλλη είναι η απορία μου.......





















































Ποιός είναι ο Γιάγκος και ποιός η Βίρνα;

:tooth:

Bowleno
19/02/2020, 12:13
Ρε μπας και μετακόμισε στην γειτονιά κανένας Πακιστανός ντελιβεράς;:lol:
Ξέρω, δεν είναι αστείο αλλά όπως είπα σε παραπάνω ποστ, το έχουν πάρει μυρωδιά ότι είναι ψιλόπαρατημένο και....

viper1
19/02/2020, 12:15
Μήπως έχεις διαρροή? :tooth:

Acacius
19/02/2020, 12:26
Το πετρέλαιο στο ντεπόζιτο που είχα προτείνει κάνε το ζάχαρη, απλά να θυμάσαι να αλλάζεις καύσιμο πριν φύγεις.

Πέραν της πλάκας, δες αν μπορείς να επενδύσεις το σωληνάκι με μεταλλικό πλεκτό (ή σπιράλ από τηλέφωνο ντουζιέρας, ξέρω γω) για να τους κάνεις τη ζωή πιο δύσκολη και παρακάλα να μην είναι εκδικητικά σκατοτσογλάνια και σου κάνουν άλλη ζημιά που τους "έκοψες το μεροκάματο"

Edit: βεβαιώσου πρώτα ότι δεν είναι διαρροή.... :D

GRR
19/02/2020, 12:34
Ο Κλέφτης υποψιάζομαι ότι είναι παπόβιος ή έχει μηχανάκι με αντίστοιχης χωρητικότητας ρεζερβουάρ.Να έχει μόνο αυτοκίνητο μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, διότι να κλέβει 1,5-2 λίτρα κάθε 15-20 μέρες συνολικά μόνο για το αμάξι του που χωράει πολύ περισσότερα λίτρα είναι ψίχουλα 1,5-2 λίτρα.Το ίδιο ισχύει και για μεγάλη μηχανή.Όποτε ψάξε στην γειτονιά σου ποιος έχει μηχανάκι με παραπλήσια χωρητικότητα ρεζερβουάρ, σε έμενα θα έπεφταν οι υποψίες σε κάποιον που είναι αληταρία, όπως λέει και ο Bowleno για Πακιστανό.Τώρα αν το κάνεις κάποιος που μένει πολύ μακριά από την γειτονιά σου είναι πολύ ηλίθιος, να κάνει ολόκληρη διαδρομή για να κλέψει 1,5-2 λίτρα βενζίνη

THEOD
19/02/2020, 13:15
Κόψτε ρε την πλάκα - εντάξει το εμπεδώσαμε ότι δεν είναι διαρροή... :D

Για ζάχαρες, πετρέλαια και άλλα τυχόν μαντζούνια στο ντεπόζιτο δεν τίθεται θέμα... Πιο πολύ εγώ θα ταλαιπωρηθώ με το γέμισε-καθάρισε -ξέπλυνε-ξαναγέμισε παρά οι κλέφτες.
Να αλλάξει θέση δεν γίνεται και δεν έχει νόημα. Στο πεζοδρόμιο κάτω από το σπίτι μου παρκάρει εδώ και πάνω από 10 χρόνια και δεν έχω άλλο κλειστό χώρο (να το βάλω στο γκαράζ και να βγάλω έξω το Στρώμα προφανώς και δεν είναι καμιά φοβερή λύση :p). Και άιντε πες ότι το μετακομίζω 10 μέτρα πιο πέρα, θα αλλάξει κάτι ?
Κουκούλες, συναγερμοί κλπ δεν παίζουν. Ψιλοπαρατημένο είναι και δεν έχω σκοπό να σκάσω λεφτά άσε που σιγά μην τους σταματήσει μια κουκούλα, ενώ και ο συναγερμός έτσι σπάνια που κινείται το μόνο που θα κάνει είναι να μου τελειώνει την μπαταρία και μετά εκτός από βενζίνη να μένω κι από ρεύμα...

Σκατά κι απόσκατα δηλαδή... ΠΡΑΚΤΙΚΑ μάλλον δεν υπάρχει λύση πέρα από αυτό που μου είπε ο μάστορας να το αδειάζω εγώ...

Τέσπα, σε 1η φάση δεν κάνω τίποτα και θα δούμε αν θα επαναληφθεί. Θα φροντίσω να έχω στο σπίτι κανένα λίτρο βενζίνης και μισό μέτρο σωληνάκι ώστε τουλάχιστον αν το ξαναβρώ έτσι να ταλαιπωρηθώ λιγότερο και βλέπουμε...έτσι όμως και πιάσω κανέναν από αυτούς τους τσόγλανους στα χέρια μου θα μας γράψουν οι εφημερίδες... :mad:

GRR
19/02/2020, 13:34
Κόψτε ρε την πλάκα - εντάξει το εμπεδώσαμε ότι δεν είναι διαρροή... :D

Για ζάχαρες, πετρέλαια και άλλα τυχόν μαντζούνια στο ντεπόζιτο δεν τίθεται θέμα... Πιο πολύ εγώ θα ταλαιπωρηθώ με το γέμισε-καθάρισε -ξέπλυνε-ξαναγέμισε παρά οι κλέφτες.
Να αλλάξει θέση δεν γίνεται και δεν έχει νόημα. Στο πεζοδρόμιο κάτω από το σπίτι μου παρκάρει εδώ και πάνω από 10 χρόνια και δεν έχω άλλο κλειστό χώρο (να το βάλω στο γκαράζ και να βγάλω έξω το Στρώμα προφανώς και δεν είναι καμιά φοβερή λύση :p). Και άιντε πες ότι το μετακομίζω 10 μέτρα πιο πέρα, θα αλλάξει κάτι ?
Κουκούλες, συναγερμοί κλπ δεν παίζουν. Ψιλοπαρατημένο είναι και δεν έχω σκοπό να σκάσω λεφτά άσε που σιγά μην τους σταματήσει μια κουκούλα, ενώ και ο συναγερμός έτσι σπάνια που κινείται το μόνο που θα κάνει είναι να μου τελειώνει την μπαταρία και μετά εκτός από βενζίνη να μένω κι από ρεύμα...

Σκατά κι απόσκατα δηλαδή... ΠΡΑΚΤΙΚΑ μάλλον δεν υπάρχει λύση πέρα από αυτό που μου είπε ο μάστορας να το αδειάζω εγώ...

Σου εύχομαι να τον βρεις τον κλέφτη για να πάψεις να ταλαιπωρείσαι.Τα ίδια είχε πάθει και ο πατέρας μου στην δουλειά του, τον έκλεβαν κάθε 8-9 μήνες κάτι ανοξείδωτα αντικείμενα.Του το έκαναν 3 φορές και έσπαναν τις κλειδαριές και η συνολική ζημιά από τα κλεμμένα ήταν περίπου 1800 ευρώ.Και μετά από μια τυχαία ανακάλυψη από κάποιο άλλο άτομο, βρέθηκε ο κλέφτης και όλα τελείωσαν.Και έχει 8 χρόνια από το τότε, και δεν ήρθαν για να ξανακλέψουν

teogtp
19/02/2020, 15:02
Κόψτε ρε την πλάκα - εντάξει το εμπεδώσαμε ότι δεν είναι διαρροή... :D




Οκ.
Αλλά αν την ώρα που σου κλέβανε την βενζίνη παράτησαν το σωληνάκι γιατί τους είδε κάποιος, τότε η υπόλοιπη βενζίνη θα χύθηκε στο έδαφος,άρα έχεις διαρροή!

:D

Καλά ξεμπερδεματα...

Bowleno
19/02/2020, 15:17
Και η κλοπή μια μορφή διαρροής είναι....:D

GRR
19/02/2020, 15:30
Οκ.
Αλλά αν την ώρα που σου κλέβανε την βενζίνη παράτησαν το σωληνάκι γιατί τους είδε κάποιος, τότε η υπόλοιπη βενζίνη θα χύθηκε στο έδαφος,άρα έχεις διαρροή!

:D

Καλά ξεμπερδεματα...

Δεν κατάλαβες σωστά.Ενώ ήταν κομμένο το σωληνάκι και δεν το είχε πάρει χαμπάρι και το ρεζερβουάρ άδειο, γέμισε το ρεζερβουάρ με ένα μπετόνι βενζίνη που αγόρασε και χύθηκε η βενζίνη

THEOD
19/02/2020, 16:17
Και η κλοπή μια μορφή διαρροής είναι....:D


Ναι.. διαρροή από το ντεπόζιτο προς το μπιτόνι του κλέφτη... :lol:

ΥΓ Το μαμήσατε και ψόφησε...

Bowleno
19/02/2020, 18:55
Ναι.. διαρροή από το ντεπόζιτο προς το μπιτόνι του κλέφτη... :lol:

ΥΓ Το μαμήσατε και ψόφησε...

Κλασικά, moto.gr :lol:

alexis72
20/02/2020, 00:30
φίλε κάνε το εξής απλό ...
το βλέπω σε πολλά μηχανάκια πλέον αρκετά συχνά ...
αγόρασε μισό μέτρο κοτετσόσυρμα με την πιό στενή πλέξη κ τοποθετήσέ το και απο τίς 2 πλευρές τού μοτέρ ,
να το δέσεις με σύρμα για να ειναι σταθερό κ θα εισαι μιά χαρά,
δεν νομίζω ο κλέφτης να ασχοληθεί πλέον με το δικό σου παπί ,θα πάει σίγουρα στο επόμενο

GRR
20/02/2020, 07:36
φίλε κάνε το εξής απλό ...
το βλέπω σε πολλά μηχανάκια πλέον αρκετά συχνά ...
αγόρασε μισό μέτρο κοτετσόσυρμα με την πιό στενή πλέξη κ τοποθετήσέ το και απο τίς 2 πλευρές τού μοτέρ ,
να το δέσεις με σύρμα για να ειναι σταθερό κ θα εισαι μιά χαρά,
δεν νομίζω ο κλέφτης να ασχοληθεί πλέον με το δικό σου παπί ,θα πάει σίγουρα στο επόμενο

Θα το κόψει πάλι με το κοφτάκι/φαλτσέτα που έκοψε το σωληνάκι ο κλέφτης.Η ακόμη με ψαλίδι που κόβουν στις οικοδομές τα πλέγματα.

viper1
20/02/2020, 07:41
φίλε κάνε το εξής απλό ...
το βλέπω σε πολλά μηχανάκια πλέον αρκετά συχνά ...
αγόρασε μισό μέτρο κοτετσόσυρμα με την πιό στενή πλέξη κ τοποθετήσέ το και απο τίς 2 πλευρές τού μοτέρ ,
να το δέσεις με σύρμα για να ειναι σταθερό κ θα εισαι μιά χαρά,
δεν νομίζω ο κλέφτης να ασχοληθεί πλέον με το δικό σου παπί ,θα πάει σίγουρα στο επόμενο

Μηχανάκι κοτέτσι

teogtp
20/02/2020, 07:48
Θα το κόψει πάλι με το κοφτάκι/φαλτσέτα που έκοψε το σωληνάκι ο κλέφτης.Η ακόμη με ψαλίδι που κόβουν στις οικοδομές τα πλέγματα.

Και συσκευή απενεργοποίησης κινητών τηλεφώνων σε εμβέλεια 2χλμ, φορώντας νυχτερινή διόπτρα.........

GRR
16/07/2020, 11:26
Μηχανάκι κοτέτσι

419707

GRR
27/09/2020, 18:48
Μηχανάκι κοτέτσι

421193

GRR
27/09/2020, 18:54
Μηχανάκι κοτέτσι

421194

GRR
29/09/2020, 18:40
Μηχανάκι κοτέτσι

421279

GRR
29/09/2020, 18:54
Μηχανάκι κοτέτσι

421280

GRR
29/09/2020, 18:54
Μηχανάκι κοτέτσι

421281

GRR
29/09/2020, 18:57
Μηχανάκι κοτέτσι

421283

viper1
29/09/2020, 20:54
421280


421279


421194


421193


419707

Ρε φίλε βάλε και μια με μηχανάκι κοτέτσι

Acacius
29/09/2020, 22:09
And Now for Something Completely Different

421285

GRR
30/09/2020, 14:24
Acacius είναι ότι πρέπει για το κρύο, καλύπτει τελείως το πρόσωπο

strokt up
30/09/2020, 16:26
Δεν λιώνει η ζάχαρη στην επαφή της με την βενζίνη.