PDA

View Full Version : οδηγηση στην αριστερη λωριδα



gjp
12/02/2020, 18:53
Καλησπερα ,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο οδηγουν στην αττικη οδο για παραδειγμα στην αριστερη με 90-100km

doctor_john
12/02/2020, 19:07
Δεν είναι δικό τους λάθος, τα τσοπανόσκυλα φταίνε που κάθονται δεξιά.

gjp
12/02/2020, 19:10
επειδη βλεπω και το κανουν ερασιτεχνες, επαγγελματιες, γυναικες ,αντρες ,μικροι,μεγαλοι ψαχνω να βρω λογικη αλλα τι λεω τωρα

panavour
12/02/2020, 20:11
Γιατι ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ εχει απεραντο κομπλεξ ,διοτι δεν γεννηθηκε Αγγλος,και δεν μεγαλωσε στο Μπακινγκχαμ,αλλα στον Βούθουλα,και γι αυτο οδηγαει Αριστερά.

Panos76
12/02/2020, 20:17
Επίσης τα τελευταία 43 χρόνια έχω παρατηρήσει ότι δεν οδηγούν μόνο στην αο αριστερά, αλλά και σε όλο το εθνικό δίκτυο της χώρας :lol:

Ίσως σκέφτονται με τη λογική, "αφού είμαι εντός των ορίων ταχύτητας, μπορώ να οδηγώ σε όποια λωρίδα θέλω".

Θέμα παιδείας και αυτό, που θα αργήσει να αλλάξει και που ίσως δεν άλλαξε και ποτέ.

o teos
12/02/2020, 20:26
Αν είσαι πραγματικά γρήγορος θα τον περάσεις από όποια λωρίδα σου κάνει κέφι χωρίς να ενοχληθεις και να ενοχλήσεις...Αν όχι θα κατσεις παραπονιέσαι...παμ παρακατ:whistle::a56:

BLiTzER
12/02/2020, 21:16
Καλησπερα ,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο οδηγουν στην αττικη οδο για παραδειγμα στην αριστερη με 90-100km

Επειδή όλοι οι Έλληνες είναι γρήγοροι, άρα μόνο στην αριστερή πρέπει να κινούνται μονίμως.

teo_g7
12/02/2020, 21:30
Καλησπερα ,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο οδηγουν στην αττικη οδο για παραδειγμα στην αριστερη με 90-100km

Επειδη κινουνται ακομη πιο αργα στη μεσαια,με τη δεξια κενη και ενα φορτηγο/λεωφορειο ανα 5χλμ...Αρα για να συνοψισουμε επειδή κανεις δεν τους εμαθε να οσηγουν σε υτοκινητοδρομο (καποιοι κακεντρεχεις θα πουν "δεν εμαθαν να οδηγουν γενικά" )

νεοσσός
12/02/2020, 21:42
Καλησπερα ,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο οδηγουν στην αττικη οδο για παραδειγμα στην αριστερη με 90-100km
Στο μεγαλύτερο κομμάτι της Αττικής Οδού δεν επιτρέπεται ταχύτητα μεγαλύτερη των 100 km/h. Επομένως, αν υποθέσουμε ότι στη δεξιά κινείται ένα φορτηγό με 60 km/h, στην μεσαία λωρίδα ένα Ι.Χ. με 80 km/h, λογικό είναι στην αριστερή να πηγαίνει κάποιος με 100 km/h.

Επειδή η κυκλοφορία πολλές ώρες είναι συνεχής, η παραπάνω κατάσταση επεκτείνεται επί χιλιόμετρα, όπως είναι λογικό. Αν θέλεις να κινείσαι με ταχύτητα μεγαλύτερη των 80 km/h ώρα, η μεσαία και η δεξιά λωρίδα συχνά δεν είναι κατάλληλες.

gjp
12/02/2020, 21:55
Στο μεγαλύτερο κομμάτι της Αττικής Οδού δεν επιτρέπεται ταχύτητα μεγαλύτερη των 100 km/h. Επομένως, αν υποθέσουμε ότι στη δεξιά κινείται ένα φορτηγό με 60 km/h, στην μεσαία λωρίδα ένα Ι.Χ. με 80 km/h, λογικό είναι στην αριστερή να πηγαίνει κάποιος με 100 km/h.

Επειδή η κυκλοφορία πολλές ώρες είναι συνεχής, η παραπάνω κατάσταση επεκτείνεται επί χιλιόμετρα, όπως είναι λογικό. Αν θέλεις να κινείσαι με ταχύτητα μεγαλύτερη των 80 km/h ώρα, η μεσαία και η δεξιά λωρίδα συχνά δεν είναι κατάλληλες.

πιστευω και στην γερμανικη autoban να οδηγουσαν παλι αριστερα με 100 km θα πηγαιναν. To εντυπωσιακο ομως ειναι οτι κατι Σ/Κυριακα που βγαινω πρωι για κανα ανοιγματακι μερικοι απο την αριστερη λωριδα μετακινουνται προς την μεσαια απο μονοι τους

viper1
12/02/2020, 22:35
πιστευω και στην γερμανικη autoban να οδηγουσαν παλι αριστερα με 100 km θα πηγαιναν. To εντυπωσιακο ομως ειναι οτι κατι Σ/Κυριακα που βγαινω πρωι για κανα ανοιγματακι μερικοι απο την αριστερη λωριδα μετακινουνται προς την μεσαια απο μονοι τους

Ειναι από τα μπουζούκια και τους παίρνει ο ύπνος :lol:

Nostradamus
12/02/2020, 22:44
Στην Αττική βγαίνεις για ανοιγματακι?

o teos
12/02/2020, 23:01
Στην Αττική βγαίνεις για ανοιγματακι?

Ευθειακιας ξεκάθαρα..:D

Parking
13/02/2020, 09:45
Γιατι ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ εχει απεραντο κομπλεξ ,διοτι δεν γεννηθηκε Αγγλος,και δεν μεγαλωσε στο Μπακινγκχαμ,αλλα στον Βούθουλα,και γι αυτο οδηγαει Αριστερά.

Μπύθουλα κατ αρχήν

Η Αττική έχει όρια και κάμερες.
Το νου σας γιατί η 190άρα καραδοκεί

thunder ace
13/02/2020, 09:50
Στο μεγαλύτερο κομμάτι της Αττικής Οδού δεν επιτρέπεται ταχύτητα μεγαλύτερη των 100 km/h. Επομένως, αν υποθέσουμε ότι στη δεξιά κινείται ένα φορτηγό με 60 km/h, στην μεσαία λωρίδα ένα Ι.Χ. με 80 km/h, λογικό είναι στην αριστερή να πηγαίνει κάποιος με 100 km/h.

Επειδή η κυκλοφορία πολλές ώρες είναι συνεχής, η παραπάνω κατάσταση επεκτείνεται επί χιλιόμετρα, όπως είναι λογικό. Αν θέλεις να κινείσαι με ταχύτητα μεγαλύτερη των 80 km/h ώρα, η μεσαία και η δεξιά λωρίδα συχνά δεν είναι κατάλληλες.

Για αυτο και εμεις,περναμε αναμεσα (σφηνες δλδ) και στα παπαρι@ μας με ποσο πανε..........................γιατι μπορουμε ρε φιλε.

doctor_john
13/02/2020, 09:55
Είναι διαφορετικές περιοχές :a55:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%8D%C E%B8%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%82

KotsosDR
13/02/2020, 10:19
Προφανώς ο "τσομπάνος Ελληναράς" πηγαίνει με 100 στην αριστερή (όσο είναι το όριο δηλαδή) γιατί στη μεσαία και στη δεξιά κινούνται οχήματα που έχουν όριο "κατηγορίας" 80, σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους που σύμφωνα με τα λεγόμενα σας δεν τηρούν τα όρια ταχύτητας ή κάθονται πίσω απο φορτηγά και επαγγελματικά που πηγαίνουν με 60 και 80 .

Πάλι καλά που γίνεται το παραπάνω που σημαίνει Παιδεία και τήρηση ορίων ταχύτητας (αισιόδοξο νέο σε σχέση με την οδηγική παιδεία και εμπειρία που έχει ο μέσος κάτοικος των Αθηνών), η Αττική δεν είναι Autobahn .

Τώρα για την περίπτωση που ο άλλος πάει αριστερά σε άδειο δρόμο με 100 , ok δεν σε εμποδίζει αν είσαι από το Μπάκινγκχαμ και τηρείς τα όρια , αμα θες όμως γίνεσαι πραγματικά Ελληναράς και τον περνάς απο δεξιά με 240... γράφοντας στα @@ σου νόμους και όρια ρίχνοντας το καθιερωμένο μπινελίκι (είς διπλούν καμία φορά γιατί μόλις σου έρθει και η κλίση καλό θα είναι να φάει και το κράτος κανένα) .


Διαλέγει και παίρνει ο καθένας , και φυσικά και εγώ μέσα ... :tomates:

harris_x
13/02/2020, 10:24
Δεν είναι δικό τους λάθος, τα τσοπανόσκυλα φταίνε που κάθονται δεξιά.
:lol:

αυτοί δλδ με τα 90-100 στην αριστερή λωρίδα δεν είναι τσοπανόσκυλα;

BLiTzER
13/02/2020, 10:28
:lol:

αυτοί δλδ με τα 90-100 στην αριστερή λωρίδα δεν είναι τσοπανόσκυλα;

Αν είσαι στην αριστερή λωρίδα και πλησιάζει γρηγορότερος και υπάρχει χώρος δεξιά, είτε είσαι με 80, είτε με 180, είσαι τσοπάνος.

Κλασικά η δεξιά λωρίδα είναι πάντα η πιο άδεια, γιατί, είπαμε, Έλληνες γρήγοροι.

harris_x
13/02/2020, 10:38
Καλησπερα ,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο οδηγουν στην αττικη οδο για παραδειγμα στην αριστερη με 90-100km

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατι ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του και στα @@ του για τον ΚΟΚ που λέει να κινούμαστε στο πιο δεξί άκρο του δρόμου.
Αυτο που τους ενδιαφέρει είναι να μην ασχολούνται με το να αλλάζουν λωρίδα για προσπέραση και μετά να επιστρέφουν στη δεξιά λωρίδα. ΤΑΛΑΙΠΩΡΊΑ... :sweat:

Βέβαια αυτή η συνήθεια είναι που δημιουργεί την κίνηση και τις απέραντες ουρές.

επειδή όμως αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ γιατί όλοι τους είναι ΖΩΑ, ισχύει το παρακάτω:


Αν είσαι πραγματικά γρήγορος θα τον περάσεις από όποια λωρίδα σου κάνει κέφι χωρίς να ενοχληθεις και να ενοχλήσεις...Αν όχι θα κατσεις παραπονιέσαι...παμ παρακατ:whistle::a56:

Επίσης ισχύει ότι θα πρέπει ο καθένας μας να ασχολείται όσο θα το έκανε και με ένα σκύλο στη μέση του πεζοδρομίου που τον εμποδίζει να περάσει...
Θα του ζητούσατε να κάνει άκρη;;;
Εγώ θα περνούσα δίπλα του για να συνεχίσω την πορεία μου κι ας τρόμαζε :winka:

BLiTzER
13/02/2020, 10:46
Επίσης ισχύει ότι θα πρέπει ο καθένας μας να ασχολείται όσο θα το έκανε και με ένα σκύλο στη μέση του πεζοδρομίου που τον εμποδίζει να περάσει...
Θα του ζητούσατε να κάνει άκρη;;;
Εγώ θα περνούσα δίπλα του για να συνεχίσω την πορεία μου κι ας τρόμαζε :winka:

Όμορφα και ρομαντικά αυτά που λέτε και, σε ένα μεγάλο βαθμό, ισχύουν (ο πραγματικά γρήγορος θα βρει τρόπο), αλλά ξέρουμε και οι 3 πολύ καλά ότι Α. υπάρχουν περιπτώσεις που ΔΕΝ μπορείς να προσπεράσεις άμεσα και Β. το να πραγματοποιήσεις 2 ελιγμούς για έναν καθυστερημένο ενέχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο (για όλους) από το να κάνει εκείνος δεξιά, όπως οφείλει.

Και μη σκέφτεστε μόνο σαν μοτοσικλετιστές, που μας είναι εύκολος οποιοσδήποτε ελιγμός. Οι περισσότεροι οδηγούμε και αυτοκίνητα κι εκεί τα πράγματα γίνονται σημαντικά πιο επικίνδυνα όταν πρέπει να κάνεις 2 γρήγορες κινήσεις.

KotsosDR
13/02/2020, 10:54
εκτός αν οδηγείς fordάρα :a016::lol:

BLiTzER
13/02/2020, 10:56
Οι παρατηρήσεις μου είναι γενικές. :p

doctor_john
13/02/2020, 11:16
Ενοούσα πως η απουσία τροχαίας τους κάνει να συμπεριφέρονται σαν πρόβατα, όχι πως οι αργοί των άλλων λωρίδων τους εμποδίζουν. ;)
Γενικά ρε παιδιά, ο πολύς κόσμος αντιμετοπίζει τις ενέργειες των άλλων σαν προσωπική προσβολή, δεν καταλαβαίνει πως υπάρχει
τρόπος χρήσης των δρόμων κ.λπ.

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει σαν μάθημα σε δημοτικό και γυμνάσιο η οδική αγωγή.
Τόσοι ανθρωποι ασχολούνται, έχουμε τεράστια εμπειρία, έχουμε ξεκάθαρα παραδείγματα απο άλλες χώρες
και δεν βάζουμε δύο ώρες την εβδομάδα σε πέντε τάξεις του σχολείου..

Απο την άλλη όμως, δεν είναι και μάθημα πολύπλοκο που αδυνατεί να το κάνει καθένας στα παιδιά του.
Πόσοι βλέπετε να το κάνουν; αδιαφορούν και καραδοκούν να ρίξουν ευθύνες στο κράτος για τις ελείψεις του.
Όπως και για την γενικότερη συμπεριφορά μας, αρνούμαστε να δούμε το ότι εμείς απαρτίζουμε το "κράτος"
και το μπερδεύουμε με την εκάστοτε "κυβέρνηση" συμπεριφερώμενοι σαν οπαδοί που ελπίζουν να τους κεράσει
κάτι ο "νικητής" που θα πάρει την εξουσία.

Νιώθω τεράστια ντροπή για την γενιά μου, όσους έχουν ανήλικα αυτή την περίοδο.
Το 80% μεταφέρει ότι χειρότερο σαν παιδεία στους ανήλικους.
Κόμπλεξ κατωτερότητας, μικροπρέπεια, απύθμενος εγωισμός, αδιαφορία..

Δεν συμπεριφέρθηκαν έτσι οι γονείς μας, ακόμα και η μειοψηφία των σκάρτων γονιών τότε ήταν πολύ καλύτεροι
σαν γονείς από εμάς.

Panos76
13/02/2020, 11:24
Νιώθω τεράστια ντροπή για την γενιά μου, όσους έχουν ανήλικα αυτή την περίοδο.
Το 80% μεταφέρει ότι χειρότερο σαν παιδεία στους ανήλικους.
Κόμπλεξ κατωτερότητας, μικροπρέπεια, απύθμενος εγωισμός, αδιαφορία..

Δεν συμπεριφέρθηκαν έτσι οι γονείς μας, ακόμα και οι μειοψηφία των σκάρτων γονιών τότε ήταν πολύ καλύτεροι
σαν γονείς από εμάς.

Έγινες ο άνθρωπός μου! Σε ποιον να μιλήσω, αλήθεια να πω.

KotsosDR
13/02/2020, 11:30
Ενοούσα πως η απουσία τροχαίας τους κάνει να συμπεριφέρονται σαν πρόβατα, όχι πως οι αργοί των άλλων λωρίδων τους εμποδίζουν. ;)
Γενικά ρε παιδιά, ο πολύς κόσμος αντιμετοπίζει τις ενέργειες των άλλων σαν προσωπική προσβολή, δεν καταλαβαίνει πως υπάρχει
τρόπος χρήσης των δρόμων κ.λπ.

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει σαν μάθημα σε δημοτικό και γυμνάσιο η οδική αγωγή.
Τόσοι ανθρωποι ασχολούνται, έχουμε τεράστια εμπειρία, έχουμε ξεκάθαρα παραδείγματα απο άλλες χώρες
και δεν βάζουμε δύο ώρες την εβδομάδα σε πέντε τάξεις του σχολείου..

Απο την άλλη όμως, δεν είναι και μάθημα πολύπλοκο που αδυνατεί να το κάνει καθένας στα παιδιά του.
Πόσοι βλέπετε να το κάνουν; αδιαφορούν και καραδοκούν να ρίξουν ευθύνες στο κράτος για τις ελείψεις του.
Όπως και για την γενικότερη συμπεριφορά μας, αρνούμαστε να δούμε το ότι εμείς απαρτίζουμε το "κράτος"
και το μπερδεύουμε με την εκάστοτε "κυβέρνηση" συμπεριφερώμενοι σαν οπαδοί που ελπίζουν να τους κεράσει
κάτι ο "νικητής" που θα πάρει την εξουσία.

Νιώθω τεράστια ντροπή για την γενιά μου, όσους έχουν ανήλικα αυτή την περίοδο.
Το 80% μεταφέρει ότι χειρότερο σαν παιδεία στους ανήλικους.
Κόμπλεξ κατωτερότητας, μικροπρέπεια, απύθμενος εγωισμός, αδιαφορία..

Δεν συμπεριφέρθηκαν έτσι οι γονείς μας, ακόμα και η μειοψηφία των σκάρτων γονιών τότε ήταν πολύ καλύτεροι
σαν γονείς από εμάς.


Ναι , πολύ καλύτεροι :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=EKuUwsecu8E
https://www.youtube.com/watch?v=yLDAVfV-isU


Πέρα απο τα οδηγικά στα άλλα συμφωνούμε

THEOD
13/02/2020, 12:09
Οι Έλληνες παραδοσιακά οδηγάνε αριστερά σε χώρα που έχει δεξιά οδήγηση ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που είναι αριστεροί αλλά με δεξιές τσέπες :D

gjp
13/02/2020, 16:25
Ευθειακιας ξεκάθαρα..:D

εντελως ευθειακιας ,τωρα το μαθαινω μετα απο το ποδηλατο ειναι το πρωτο μηχανακι που πηρα και ειναι λιγο δυσκολο να προσαρμοστω στο γκαζι απο τα πεταλια του ποδηλατου.

Δεν με ενοχλει που πηγαινουν αριστερα δεξια η οπου αλλου θελουν ,απλα ψαχνω να βρω την λογικη πισω απο αυτο που τους κανει να κινουνται αριστερα με 90-100 οταν οι λωριδα δεξια τους ειναι αδεια.Εχω παρατηρησει επισης οτι οι περισσοτεροι κανουν δεξια και μετα απο λιγο παλι αριστερα κυριως οταν κινουμε με αυτοκινητο.
Οι χειρότεροι απο ολους νομιζω οτι ειναι κατι βανακια μαυρα μερσεντες που κινουνται σταθερα στην αριστερη με 90 και σε πανε καροτσακι αν εισαι απο πισω τους με αυτοκινητο

rainmike
13/02/2020, 18:32
Κλασσικό ποστ χωρίς πολυ νόημα (να με συμπαθά ο δημιουργός) αλλά ότι πρέπει για να ανάψουν τα αίματα.
Ολά αυτά συμβαίνουν επειδή τα πάντα απλά ισχύουν για τους άλλους και ποτέ για εμάς.:beer:

gjp
13/02/2020, 18:52
Κλασσικό ποστ χωρίς πολυ νόημα (να με συμπαθά ο δημιουργός) αλλά ότι πρέπει για να ανάψουν τα αίματα.
Ολά αυτά συμβαίνουν επειδή τα πάντα απλά ισχύουν για τους άλλους και ποτέ για εμάς.:beer:


παντα οι αλλοι φταινε κανονας ,το επομενο θεμα για να αυξησουμε το ενδιαφερον θα ειναι η θεωρια των υπερχορδων η σχεση της με την κβαντικη βαρυτητα και το πλαισιο ενοποιησης ολων των αλληλεπιδρασεων της

spyrval
13/02/2020, 19:47
Χρησιμοποιώ κάποιες φορές την εβδομάδα Περιφερειακή Υμηττού. Πηγαίνω στο όριο του δρόμου, που είναι 70 έως 80 χλμ. Θα μου πεις βγάζεις γένια μέχρι να φτάσεις και θα πω έχετε δίκιο. Ακόμα και με το μονοκύλινδρο δυσκολεύεσαι να κρατιέσαι τόσο χαμηλά, τα 25 άλογα που θα'χουν απομείνει χλιμιντράνε ανήσυχα. Επειδή όμως μια φορά έχασα το δίπλωμα στη ζωή μου για λίγες μέρες και δυσκολεύτηκα απίστευτα, δεν θέλω να το ξαναπάθω. Οπότε χελώνα.

Πάω λοιπόν μόνιμα δεξιά λωρίδα, με περνάνε μέχρι και πεζοί που τρέχουνε. Μερικές φορές γίνεται σχεδόν επικίνδυνο. Να ρωτήσω λοιπόν: κάμερες υπάρχουν; Πώς γίνεται να με περνάνε σχεδόν όλοι, εκτός από ελάχιστους που πάνε κι αυτοί δεξιά φανερά προσέχοντας το όριο ταχύτητας; Μιλάμε όμως για το 1/50 των οχημάτων που συναντώ. Κλήσεις πέφτουν ή τσάμπα συγκρατώ τα αχαλίνωτα;

gjp
13/02/2020, 20:24
καμερες υπαρχουν στην αττικη οδο οπως και στη περιφεριακη υμηττου ,σε περνανε γιατι ξερουν που ειναι και κοβουν λιγο πριν απο αυτες ,ναι κλησεις πεφτουν μετα απο καποιο ευλογο χρονικο διαστημα ,τελος υπαρχει μια ανοχη + 20km απο την αναγραφομενη στις πινακιδες οριου ταχυτητας αν δεν κανω λαθος μεχρι να σε τσιμπησει το ρανταρ.
Καλο ειναι η ταχυτητα μας να συμβαδιζει με την ταχυτητα κινησης των υπολοιπων οχηματων στο δρομο
Μετα τα 300 δεν σε πιανει το ρανταρ
Αστειευομαι... φυσικα

νεοσσός
13/02/2020, 20:44
Χρησιμοποιώ κάποιες φορές την εβδομάδα Περιφερειακή Υμηττού. Πηγαίνω στο όριο του δρόμου, που είναι 70 έως 80 χλμ. Θα μου πεις βγάζεις γένια μέχρι να φτάσεις και θα πω έχετε δίκιο. Ακόμα και με το μονοκύλινδρο δυσκολεύεσαι να κρατιέσαι τόσο χαμηλά, τα 25 άλογα που θα'χουν απομείνει χλιμιντράνε ανήσυχα. Επειδή όμως μια φορά έχασα το δίπλωμα στη ζωή μου για λίγες μέρες και δυσκολεύτηκα απίστευτα, δεν θέλω να το ξαναπάθω. Οπότε χελώνα.

Πάω λοιπόν μόνιμα δεξιά λωρίδα, με περνάνε μέχρι και πεζοί που τρέχουνε. Μερικές φορές γίνεται σχεδόν επικίνδυνο. Να ρωτήσω λοιπόν: κάμερες υπάρχουν; Πώς γίνεται να με περνάνε σχεδόν όλοι, εκτός από ελάχιστους που πάνε κι αυτοί δεξιά φανερά προσέχοντας το όριο ταχύτητας; Μιλάμε όμως για το 1/50 των οχημάτων που συναντώ. Κλήσεις πέφτουν ή τσάμπα συγκρατώ τα αχαλίνωτα;
Δεν έχω νιώσει να κινδυνεύω στην Περιφερειακή Υμηττού πηγαίνοντας με το όριο ταχύτητας, το οποίο κυμαίνεται από 60 km/h έως 80 km/h. Σπανίως έχει κίνηση, σε αντίθεση με την Αττική οδό, οπότε κινείσαι άνετα στη δεξιά λωρίδα, χωρίς να κινδυνεύεις και χωρίς να ενοχλείς. Λίγοι είναι εκείνοι που τρέχουν πολύ περισσότερο από το όριο ταχύτητας. Οι κάμερες έχουν κάνει καλή δουλειά.

Τα όρια ταχύτητας λαμβάνουν πολλές παραμέτρους υπόψη, ώστε να πετύχουν υψηλό επίπεδο ασφάλειας στο δρόμο. Μπορεί η ακτίνα καμπυλότητας των στροφών και η πρόσφυση του οδοστρώματος να επιτρέπουν διπλάσια ταχύτητα σε κάποιες στροφές, αλλά δεν είσαι ο μόνος χρήστης του δρόμου. Μπορεί κάποιος να μπαίνει από είσοδο ή να κόβει για να βγει σε κάποια έξοδο, κάποιος άλλος να σταματήσει αιφνιδίως και άλλος να κάνει ελιγμό για να τον αποφύγει.

Η αναφορά (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158174&p=3034360&viewfull=1#post3034360) του συμφορουμίτη για "ανοίγματα στην Α.Ο.", μου θύμισε το εγχειρίδιο της Αττικής Οδού (https://www.openbook.gr/motosykleta/) που γράφτηκε από το Χούντρα. Μεταξύ άλλων αναφέρει:

415212

o teos
13/02/2020, 21:55
Διαβάζω διαβάζω και το μόνο που βλέπω είναι Α)δικαιολογίες αργών αναβατων-οδηγώνγια το λογο που πανε αργα και Β)ΚΟΥΤΑΚΙΔΕΣ..Ξέρεις ποιος είσαι μικρή μου νηφιτσα..

Και επειδή κάτι είδα για κίνδυνο στις μανουβρες-προσπερασεις.....εχμμ...καβαλαμε ενα κομμάτι μέταλλο με 2 ρόδες και μοτέρ....τελείως εκτεθειμένοι....Τι κίνδυνος 80%τι 120%.....όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται η αγοράζει κουτί
......oh wait....:D....or both.....

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΕΙΕΣ...σκέψου τι γίνεται σε τίποτα στροφές σε κάνα επαρχιακό...εκεί να δεις κομπλέξ ο
και δικαιολογία που θα βγει για κάτι φορτηγά,ιχ που πανε με 40 και κάνουν τραινακια αυτοκινήτων κλπ κλπ....

Μάιστα μαιστα......καί κάτι ποστ περί παιδείας στα σχολεια κλπ τα αφήνω να περάσουν έτσι στο βοριά...

Μπορεις να πας γρήγορα?κάντο και τέλος...δε μπορείς??χαζέψε τις παπαρούνες άραξε στη λωρίδα σου η πίσω απο κάνα ΚΤΕΛ και άσε τον καθένα να πηγαίνει όπως θέλει......εδώ είμαστε στη χώρα που οι μισοί οδηγανε χωρίς κράνος οι άλλοι στέλνουν μυνημα στο κινητό άλλοι τόσοι δεν είναι ικανοί να οδηγανε καν και μιλάμε για τις προσπεράσεις στίς ευθείες....funny shit

ΟΒΕΡ Εντ αουτ.......:wave2:

katsar
13/02/2020, 22:04
Σοβαρά τώρα,μπορείς να οδηγάς με 60-80 στην Ymittos Ring Road; :eek:

teo_g7
13/02/2020, 22:50
Οι χειρότεροι απο ολους νομιζω οτι ειναι κατι βανακια μαυρα μερσεντες που κινουνται σταθερα στην αριστερη με 90 και σε πανε καροτσακι αν εισαι απο πισω τους με αυτοκινητο

Ωχ μας πήρανε χαμπάρι... Ευτυχώς που δεν έχω Mercedes

gjp
14/02/2020, 06:54
καλα τα λεει ο χουντρας αλλα δεν φταιω εγω το δεξι μου χερι φταιει και η καλη ασφαλτος στα στροφιλικια της αττ οδου

STOYBI
14/02/2020, 07:44
Αν είσαι πραγματικά γρήγορος θα τον περάσεις από όποια λωρίδα σου κάνει κέφι χωρίς να ενοχληθεις και να ενοχλήσεις...Αν όχι θα κατσεις παραπονιέσαι...παμ παρακατ:whistle::a56:

Ακριβως...!!

Κατα τα αλλα ...Μπλα μπλα μπλα ....

Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


Ουτε το προβατο με τα 60..

Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

Ουτε το προβατο με τα 300....

Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

Με οσα και να πηγαινεις !!


Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!

νεοσσός
14/02/2020, 07:52
Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


Ουτε το προβατο με τα 60..

Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

Ουτε το προβατο με τα 300....

Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

Με οσα και να πηγαινεις !!


Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το ακόλουθο:

Η ακραία αριστερή λωρίδα χρησιμοποιείται από επιβατηγά οχήματα ή μοτοσικλέτες ως λωρίδα προσπέρασης και καθίσταται και αυτή λωρίδα κυκλοφορίας, εφόσον οι υπόλοιπες λωρίδες τελούν υπό καθεστώς κυκλοφοριακής συμφόρησης. Άρθρο 29 του ΚΟΚ, σελίδα 71. (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ioas.gr/uploads/docs/2016/05/397.pdf&ved=2ahUKEwjJ_MTfutDnAhVxmVwKHfcxDqoQFjAAegQIBRAF&usg=AOvVaw1WvKS6Sk6nXeCmS0haP0Vr)

STOYBI
14/02/2020, 08:43
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το ακόλουθο:
Άρθρο 29 του ΚΟΚ, σελίδα 71. (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ioas.gr/uploads/docs/2016/05/397.pdf&ved=2ahUKEwjJ_MTfutDnAhVxmVwKHfcxDqoQFjAAegQIBRAF&usg=AOvVaw1WvKS6Sk6nXeCmS0haP0Vr)

Ξερεις...

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

Εαν μπορεις να με βοηθησεις..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/02/2020, 09:02
Ξερεις...

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

Εαν μπορεις να με βοηθησεις..

Μποτιλιάρισμα

Parking
14/02/2020, 09:13
Ξερεις...

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

Εαν μπορεις να με βοηθησεις..

Είναι κάτι που παθαίνεις και μετά δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις
:lol:

andreastwin
14/02/2020, 09:16
δεν ειναι απλα το αν σε ενοχλη ο αλλος που παει αριστερα με 70-80 χιλιομετρα , αλλα η ασφαλεια που εχεις οταν κινεισαι πισω απο ενα τετοιο οχημα. και εκει που πας να τον προσπερασεις με αναμενο φλας και σε βλεπει τελευταια στηγμη, κοβει το τιμονι δεξια γιατη δεν μπορει να προσανατολισθει σε ποιο σημειο εισαι ο πανιβλακας, και νομιζει οτι εκεινη την στιγμη σου παρεχει προτεραιοτητα. καλως εχοντων των πραγματω θα πας στο ΚΑΤ. η στον Αγιο Πετρο.

BLiTzER
14/02/2020, 09:17
Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


Ουτε το προβατο με τα 60..

Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

Ουτε το προβατο με τα 300....

Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

Με οσα και να πηγαινεις !!


Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!

Το έγραψα εγώ, αλλά όχι τόσο ευγενικά. ;)

Πέρα από όλα αυτά, ο νο1 κανόνας που διέπει όλους τους ΚΟΚ του πλανήτη είναι ότι ΠΟΤΕ δε δυσχεραίνεις την κυκλοφορία των υπολοίπων (εφόσον υπάρχει εναλλακτική, φυσικά). Απλά ορισμένοι αυτοχρίζονται σερίφηδες του δρόμου και θεωρούν ότι αν κινούνται εντός ορίων ταχύτητας, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τους προσπεράσει.

KotsosDR
14/02/2020, 10:14
Το έγραψα εγώ, αλλά όχι τόσο ευγενικά. ;)

Πέρα από όλα αυτά, ο νο1 κανόνας που διέπει όλους τους ΚΟΚ του πλανήτη είναι ότι ΠΟΤΕ δε δυσχεραίνεις την κυκλοφορία των υπολοίπων (εφόσον υπάρχει εναλλακτική, φυσικά). Απλά ορισμένοι αυτοχρίζονται σερίφηδες του δρόμου και θεωρούν ότι αν κινούνται εντός ορίων ταχύτητας, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τους προσπεράσει.

Έχει δικαίωμα φυσικά , όσο και να πάει αντίθετα σε μονόδρομο , να οδηγήσει στη ΛΕΑ, να περάσει κόκκινο κτλ...

Πριν με χαρακτηρίσει κάποιος καθώς πρέπει κτλ ,να πω ότι δεν ειμαι από το Μπάκιγχαμ , Έλληνας είμαι:lol:
Αλλά λίγη αυτοκριτική ποτέ δεν βλαπτει

BLiTzER
14/02/2020, 10:19
Έχει δικαίωμα φυσικά , όσο και να πάει αντίθετα σε μονόδρομο , να οδηγήσει στη ΛΕΑ, να περάσει κόκκινο κτλ...

Ακριβώς. Και είναι στο χέρι της Τροχαίας να κάνει κάτι γι'αυτό, όχι στο δικό σου ή του καθενός. Η δική σας υποχρέωση είναι να κάνετε στην άκρη γιατί είστε πιο αργοί. Τώρα, αν θεωρείς ότι το να πηγαίνεις αντίθετα σε μονόδρομο ή να παραβιάζεις φανάρι είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να κινείσαι με 120+ στην άδεια αριστερή λωρίδα, οκ, ο καθένας έχει την κρίση του και πορεύεται με αυτή.

KotsosDR
14/02/2020, 10:28
Ακριβώς. Και είναι στο χέρι της Τροχαίας να κάνει κάτι γι'αυτό, όχι στο δικό σου ή του καθενός. Η δική σας υποχρέωση είναι να κάνετε στην άκρη γιατί είστε πιο αργοί. Τώρα, αν θεωρείς ότι το να πηγαίνεις αντίθετα σε μονόδρομο ή να παραβιάζεις φανάρι είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να οδηγείς με 110+ στην άδεια αριστερή λωρίδα, οκ, ο καθένας έχει την κρίση του και πορεύεται με αυτή.

Tα ορφανά πορεύονται , κι' οι χήρες κονομιούνται :lol:
Ξαναλέω μπορεί να πηγαίνω και με 200 στην Αττική , δεν θα πώ όμως οτι είναι νόμιμο ή σωστό βρίζοντας αυτόν που τηρεί το όριο , ας πηγαίνει όπου θέλει ....

Εντάξει κανά καντήλι μπορεί να φάει :lol:... αλλά δεν θα το παίξω Ευρωπαίος μετά να πώ τον άλλο τσομπάνο Ελληναρά γιατί προφανώς εγώ είμαι ο δεύτερος ...

BLiTzER
14/02/2020, 10:29
Δεν είπε κανείς είναι ότι είναι νόμιμο ή σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι εξίσου παράνομο να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος. Δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε και μήνυση. Αλλά γίνεται επικίνδυνος και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ να κάνει αυτό που πρέπει.

KotsosDR
14/02/2020, 10:30
Δεν είπε κανείς είναι ότι είναι νόμιμο ή σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι εξίσου παράνομο να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος. Δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε και μήνυση. Αλλά γίνεται επικίνδυνος και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ να κάνει αυτό που πρέπει.

Φυσικά , αν είναι άδειες οι άλλες 2

BLiTzER
14/02/2020, 10:32
Ε άρα δε διαφωνούμε. :p

Ούτε εγώ είμαι σύμφωνος με αυτούς που πάνε προφυλακτήρα ενώ δεν υπάρχει χώρος δεξιά ή κορνάρουν κάθε 3 δευτερόλεπτα να τους ανοίξουν δρόμο όλοι, γιατί είναι γαμάτοι. Και με πολλές άλλες συμπεριφορές. Αλλά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα εδώ.

KotsosDR
14/02/2020, 10:38
Ε άρα δε διαφωνούμε. :p

Ούτε εγώ είμαι σύμφωνος με αυτούς που πάνε προφυλακτήρα ενώ δεν υπάρχει χώρος δεξιά ή κορνάρουν κάθε 3 δευτερόλεπτα να τους ανοίξουν δρόμο όλοι, γιατί είναι γαμάτοι. Και με πολλές άλλες συμπεριφορές. Αλλά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα εδώ.

Φυσικά και διαφωνούμε , όταν είσαι παράνομος δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από άλλους παρανόμους ποσό μάλιστα να τους κατακρίνεις , ίδια κατηγορία είσαι , οδηγός που δεν τηρεί τον Κ.Ο.Κ. .-

kachius
14/02/2020, 10:40
Για τα παρακάτω αναφέρομαι σε συνθήκες κανονικής έως πυκνής κυκλοφορίας, όχι σε "άδειους δρόμους".


να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος

Εφόσον ο ίδιος είναι γρηγορότερος από εκείνους που κινούντε δεξιά, δε νομίζω ότι έχει υποχρέωση να ασχοληθεί με τον ανεγκέφαλο που έχει κολήσει στον προφυλακτήρα του.
Ειδικά δε όταν ο ίδιος κινήται με το όριο ταχύτητας του συγκεκριμένου δρόμου.



Αλλά γίνεται επικίνδυνος

Επικίνδυνος γίνεται αυτός που κινούμενος με πχ 120χμλ/ώρα νομίζει ότι έχει το όχημα και τα αντανακλαστικά να αντιδράσει στο χρόνο που απαιτούν τα 0,5μέτρα ασφαλείας που έχει αφήσει από τον μπροστινό του,
στον οποίο δε σκόπιμα προκαλεί (ενδεχομένως) έντονο στρες (ειδικά όταν το κάνει σε κάποιον που θεωρεί και κακό οδηγό, εκτός από επικίνδυνος είναι και αρκετά ηλίθιος)

Tα ίδια ισχύουν και κατά τη διήθηση : έχει κίνηση και ανάμεσα στις λωρίδες πάει κάποιος πιο αργά από εσένα;
Αν έχει χώρο, καλό θα ήταν να σε αφήσει να περάσεις.
Αν δεν υπάρχει χώρος, δεν έχει καμμία υποχρέωση να σταματήσει/κόψει το ρυθμό του γιατί εσύ θες να πας πιο γρήγορα.
Πιες ξύδι και περίμενε να βρεις/βρει χώρο : έχει κίνηση και την έχει για όλους, όχι για τους άλλους εκτός από εσένα!

harris_x
14/02/2020, 11:39
Εφόσον ο ίδιος είναι γρηγορότερος από εκείνους που κινούντε δεξιά, δε νομίζω ότι έχει υποχρέωση να ασχοληθεί με τον ανεγκέφαλο που έχει κολήσει στον προφυλακτήρα του.
ok, βρήκαμε τον πρώτο που επιτηρεί τη νομοθεσία.

Άλλος;

viper1
14/02/2020, 11:55
ok, βρήκαμε τον πρώτο που επιτηρεί τη νομοθεσία.

Άλλος;

Εγώ οδηγώ πάντα στην ΛΕΑ που είναι σχεδόν πάντα άδεια είναι και δεξιά και δεν ενοχλώ κανέναν .....

νεοσσός
14/02/2020, 12:04
Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.

Parking
14/02/2020, 12:21
Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.

Απ ότι διαβάζω εδώ μέσα πάντως
πας κόντρα επιτάφιο τη Μ Παρασκευή και σε περνάει
οπότε τι αριστερά και δεξιά με λες?
Σπίτι πλέι στέισΟΝ και είσαι αρχηγός.
Δεν ενοχλείς καθόλου !
:lol:

νεοσσός
14/02/2020, 12:34
Απ ότι διαβάζω εδώ μέσα πάντως
πας κόντρα επιτάφιο τη Μ Παρασκευή και σε περνάει
οπότε τι αριστερά και δεξιά με λες?
Σπίτι πλέι στέισΟΝ και είσαι αρχηγός.
Δεν ενοχλείς καθόλου !
:lol:
Αν ο επιτάφιος το πηγαίνει "τάφος", με περισσότερα από 50 km/h, κάνω δεξιά για να περάσει. :p

harris_x
14/02/2020, 14:02
Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.

Να και ο δεύτερος.

Άλλος;

sniper
14/02/2020, 14:08
Να και ο δεύτερος.

Άλλος;


Όλοι οι Δ και Ζ. Ξεχνάω κανέναν;

Bowleno
14/02/2020, 14:09
Να και ο δεύτερος.

Άλλος;

Εσύ ίσως;:p

harris_x
14/02/2020, 14:45
Εσύ ίσως;:p
ούτε καν, εγω δεν ασχολούμαι φίλε....

Τηρώ το παρακάτω:



Επίσης ισχύει ότι θα πρέπει ο καθένας μας να ασχολείται όσο θα το έκανε και με ένα σκύλο στη μέση του πεζοδρομίου που τον εμποδίζει να περάσει...
Θα του ζητούσατε να κάνει άκρη;;;
Εγώ θα περνούσα δίπλα του για να συνεχίσω την πορεία μου κι ας τρόμαζε :winka:

sniper
14/02/2020, 14:50
ούτε καν, εγω δεν ασχολούμαι φίλε....

Τηρώ το παρακάτω:


Ναι αλλά σκυλί που τρομάζει μπορεί να δαγκώσει.

harris_x
14/02/2020, 15:28
Ναι αλλά σκυλί που τρομάζει μπορεί να δαγκώσει.
Αν σε φτάσει :winka:

gjp
14/02/2020, 15:51
Δεν είπε κανείς είναι ότι είναι νόμιμο ή σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι εξίσου παράνομο να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος. Δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε και μήνυση. Αλλά γίνεται επικίνδυνος και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ να κάνει αυτό που πρέπει.

+1000