PDA

View Full Version : ΜΠΡΟΣΕΛΛΕΣ-ΛΑΒΙΔΕΣ ΚΛΠ



nassosxlvbros
14/02/2020, 11:40
Ερώτηση προς γνωρίζοντες και μη:

Υπάρχει περίπτωση να βρω Ελλάδα αυτή τη μπροσέλλα σαν της φωτό; Έχω φάει το γουγλη αλλά κάτι κοντινό δε βλέπω....

415213

teogtp
14/02/2020, 11:52
http://laptops4all.gr/product/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%B7%CF%82-jm-t9-11-jakemy/

doctor_john
14/02/2020, 11:55
Ψάξε για ανοξείδωτη τσιμπίδα και θα βρείς δεκάδες. Σε εγαλεία, χόμπι, ιατρικά.
Διαχωρίζονται σε μαγνητικές και μή, δεν έχω πετύχει με κλείδωμα σαν αυτή αλλά είναι πολύ απλό
για να μην υπάρχει ή να μην μπορείς να το αντιγράψεις αν σου χρειάζεται. ;)

υγ: ωραίος ο teo! και έλεγα γιατί δεν την έχω ξαναδεί..

JNP
14/02/2020, 18:36
Ερώτηση προς γνωρίζοντες και μη:

Υπάρχει περίπτωση να βρω Ελλάδα αυτή τη μπροσέλλα σαν της φωτό; Έχω φάει το γουγλη αλλά κάτι κοντινό δε βλέπω....

415213

Τι ακριβώς κάνει αυτή η λαβίδα;
Πιανεις ένα εξάρτημα και το κρατάει σταθερά σφιγμενο ακόμα κιαν αφήσεις την λαβίδα;

nassosxlvbros
14/02/2020, 23:20
Βρέθηκε,και μάλιστα κοντά! (https://www.shop13.gr/rythmizomeni-tsimpida-episkeyis-kiniton-jakemy-jm-t9-11-p-235448.html?skr_prm=WyIzMTgzNDZmYS0yOGJiLTQxYjgtYjUxYy1kYWU1ZTMzZGEyYWIiLDE1ODE3NTAwMzE1ODgseyJhcHBf dHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0)
Τεό ευχαριστώ πολύ!! Αύριο πάω να την τσιμπήσω :)

Η λαβίδα αυτή βασικά είναι τύπου ακριβείας για χρήση από τεχνίτες χρυσοχοΐας και ωρολογοποιούς,για συγκράτηση μικρών αντικειμένων,διαμαντιών κλπ.
Βρήκα προς Ελβετία μεριά κάτι πανάκριβες-απλησίαστες για μας τους ταπεινούς ηλεκτρονικούς,οπότε μια οικονομική να υπάρχει μας βολεύει μια χαρά! :)

vaska
15/02/2020, 23:04
Στις λαβιδες όπως και σε όλα τα άλλα Εργαλεία ισχύει το ότι πληρώνεις αγοράζεις. Μου έχει συμβεί πάμπολλες φορές να φέρω σετακι όμοιο με άλλο πανάκριβο και είναι πραγματικά η μέρα με την νύχτα. Έχω από φακομ μέχρι κινεζικες και κάποιες ελβετικές που δεν θυμάμαι μάρκα αλλά θυμάμαι ότι με είχε τσούξει η αγορά τους. Το πιάσιμο και την ακρίβεια που έχουν οι ακριβές μην περιμένεις να το δεις σε φτηνιάρικες. Τζαστ σεινγκ

nassosxlvbros
18/02/2020, 22:41
Βασικά τα εργαλεία τα πληρώνεις να κάνουν αυτό που θες σωστά,και ανάλογα το κόστος του αντικειμένου που έχεις για μαστόρεμα.Αν πχ ήμουν κοσμηματοποιός/ρολογάς κλπ και επέλεγα λαβίδες του κιλού ή φθαρμένες 100 χρονών να τοποθετώ διαμάντια - γραναζάκια-αξονάκια σε αντικειμενα αξίας χιλιάδων € ε θάμουν παλαβός...
Αν πάλι πάρω την σούπερ ουάου λαβίδα των 160€ και την τρώει το συρτάρι ε δεν θα είχα διαφορά από το πρώτο παράδειγμα...
Πάντως η εν λόγω λαβίδα της JAKEMY που πήρα με 5 € τεσταρίστηκε και πέρασε τις εξετάσεις κρατήματος και συγκράτησης. :) Και θεωρώ πως είναι μια χαρά για την ποιότητα και την τιμή που έχει,άλλωστε υπάρχουν δεκάδες μπροσέλες πάνω στο πάγκο για χοντράδες. Αυτή θα δουλεύει περιστασιακά τοποθετώντας/κολλώντας κάνα smd άντε και καμιά κόλληση σε κάνα λεπτό καλωδιάκι κάνοντας το τρίτο μου χέρι, .. Μια χαρά :)

Bowleno
19/02/2020, 00:22
Βασικά τα εργαλεία τα πληρώνεις να κάνουν αυτό που θες σωστά,και ανάλογα το κόστος του αντικειμένου που έχεις για μαστόρεμα.Αν πχ ήμουν κοσμηματοποιός/ρολογάς κλπ και επέλεγα λαβίδες του κιλού ή φθαρμένες 100 χρονών να τοποθετώ διαμάντια - γραναζάκια-αξονάκια σε αντικειμενα αξίας χιλιάδων € ε θάμουν παλαβός...
Αν πάλι πάρω την σούπερ ουάου λαβίδα των 160€ και την τρώει το συρτάρι ε δεν θα είχα διαφορά από το πρώτο παράδειγμα...
Πάντως η εν λόγω λαβίδα της JAKEMY που πήρα με 5 € τεσταρίστηκε και πέρασε τις εξετάσεις κρατήματος και συγκράτησης. :) Και θεωρώ πως είναι μια χαρά για την ποιότητα και την τιμή που έχει,άλλωστε υπάρχουν δεκάδες μπροσέλες πάνω στο πάγκο για χοντράδες. Αυτή θα δουλεύει περιστασιακά τοποθετώντας/κολλώντας κάνα smd άντε και καμιά κόλληση σε κάνα λεπτό καλωδιάκι κάνοντας το τρίτο μου χέρι, .. Μια χαρά :)

Ασε, ο από πάνω τα έχει κάνει πλακάκια με μια σουπιά εδώ γύρω και έχουν βαλθεί να αφήσουν αφραγκους τους συμφορουμίτες, λέμε:cry:

:lol:

nassosxlvbros
19/02/2020, 14:08
Νταξ μια πετριά με τα εργαλεία την έχω παιδιόθεν και γω....
Απλα αι συνθήκαι και η κενωνία με περιόρισε σε αυτές τις δαπάνες...


...βέβαια που και που κάνω τις παρασπονδίες μου... ;)


415333

Bowleno
19/02/2020, 14:52
Την πετριά όλοι την έχουμε, λεφτά δεν έχουμε όλοι...:cry:

nassosxlvbros
05/03/2020, 15:43
Νέα λαβίς εντός ερμαρίου.... :) Διότι καλή και χρυσή η φτηνή που πήρα με το κλείδωμα,αλλά μια (ακόμα...) EREM δίνει άλλο πρεστίζ στο φτωχικό μου μπάγκο.... :)


415564

JNP
09/03/2020, 21:57
Να και μια με ενσωματωμένο μεγεθυντικό φακό. Φθηνή κινεζια από αμερικανικό μαγαζί.
Παρόλα αυτά εχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία δύο φορές σε εξαγωγή καρφωμενων αχινων σε πατούσες, σε πολύ λεπτά αγκάθια κακτου και σε αφαίρεση τριχών.
415650

JNP
12/03/2020, 16:33
Εγώ έχω δύο σετ λαβιδων inox, κοντές έως 15 εκ και μακρυες έως 18 εκ.
Τις χρησιμοποιώ για να πιάνω μικρά ελατήρια, εξαρτηματακια και περαστα αξονακια 1,5-2χιλ.
Διαλεγμένες μέσα από πολλές ώστε τα άκρα τους να πιάνουν σωστά.
Οι κοντές, από πάνω προς τα κάτω Italy/Germ/Pakistan:
415699
Οι μακρυες, USA/It/It:
415700
Σε τέτοιες ψιλοδουλειες χρησιμοποιώ και άλλα δύο είδη εργαλείων, λαβιδες ιατρικές που κλειδώνουν και φυσικά μικροπενσακια λεια:
415701
Τρια Πακιστάν και ένα γερμανικό αριστερά και δύο ιατρικές λαβιδες αγνώστου καταγωγης.
Όλα είναι με περαστα μπράτσα για καλύτερη εφαρμογή χωρίς τζόγους.
Το γερμανικό στραβό πενσακι (F. DICK) κάνει όσο όλα τα άλλα μαζί :
415702
Μαζί στις συλλογές είναι και δύο σφυρακια 30 - 50 γρ, ένα για κεφαλωματα από Πακιστάν και ένα για κτυπήματα σε ευαίσθητες επιφάνειες από USA :
415703
Τα Πακιστανικα εργαλεία είναι από μαγαζί κοντά στο Σύνταγμα με εργαλεια για χρυσοχοους κλπ.
Πολύ καλή ποιότητα, αξίζουν τα λιγα που κοστίζουν.
Οι ιταλικές λαβιδες αγοράσθηκαν από μαγαζί με επαγγελματικα είδη γυναικείας περιποίησης, μανικιούρ κλπ.