PDA

View Full Version : Gilera Runner Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες



007mastras
14/02/2020, 19:35
Καλησπέρα.
Πηραμε ενα gilera runner 125 4χρονο πριν κάνα εξάμηνο.
Το μηχανάκι απο την πρώτη μέρα δεν ανεβάζει θερμοκρασίες.
Εχθές αλλάξαμε θερμοστάτη πάλι τίποτα οι θερμοκρασία θα ανέβει αν το εχουμε σταματημένο αλλά μολις κάνουμε χιλιόμετρα πευτει σαν να μην υπάρχει θερμοστάτης μέσα καθόλου.
οταν το ζεστένω σταματημένο βλέπω οτι ακομα και αν ειναι χαμηλά η θερμοκρασία το ψυγείο φαινετε να ειναι ζεστό κυκλοφωρεί δηλαδή το νερό.
Η ενδειξη δεν νομίζω οτι ειναι χαλασμένη το εχουμε τσεκάρει, πριν λίγες μέρες δηλαδη που αδειάσαμε το παραφλου και γεμίσαμε ξανα ανεβηκε τέρμα γιατί ηθελε εξαέρωση, δουλευει ο δεικτης το θεμα ειναι οτι η θερμοκρασία δεν ανεβαινει εκτός απο ελάχιστα!
μήπως υπάρχει κάπου σε αυτο το μηχανάκι κάποια δικλίδα ασφαλείας? κάποιςο 2ος θερμοστάτης ας πουμε? τιποτα επιστροφές με καμια βαλβίδα? υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?

typhoon
14/02/2020, 19:43
Τσεκ την τρόμπα νερού ότι ανεβάζει πίεση...

007mastras
14/02/2020, 19:51
Πώς να το τσεκάρω αυτο? δεν εχω εργαλεία τετοιου είδους..υπάρχουν τιποτα επιστροφές?
οταν ανοιγω το καπάκι του ψυγείου στο ρελαντί βλέπω κίνηση μέσα στο νερό
\

viper1
14/02/2020, 21:49
Καλησπέρα.
Πηραμε ενα gilera runner 125 4χρονο πριν κάνα εξάμηνο.
Το μηχανάκι απο την πρώτη μέρα δεν ανεβάζει θερμοκρασίες.
Εχθές αλλάξαμε θερμοστάτη πάλι τίποτα οι θερμοκρασία θα ανέβει αν το εχουμε σταματημένο αλλά μολις κάνουμε χιλιόμετρα πευτει σαν να μην υπάρχει θερμοστάτης μέσα καθόλου.
οταν το ζεστένω σταματημένο βλέπω οτι ακομα και αν ειναι χαμηλά η θερμοκρασία το ψυγείο φαινετε να ειναι ζεστό κυκλοφωρεί δηλαδή το νερό.
Η ενδειξη δεν νομίζω οτι ειναι χαλασμένη το εχουμε τσεκάρει, πριν λίγες μέρες δηλαδη που αδειάσαμε το παραφλου και γεμίσαμε ξανα ανεβηκε τέρμα γιατί ηθελε εξαέρωση, δουλευει ο δεικτης το θεμα ειναι οτι η θερμοκρασία δεν ανεβαινει εκτός απο ελάχιστα!
μήπως υπάρχει κάπου σε αυτο το μηχανάκι κάποια δικλίδα ασφαλείας? κάποιςο 2ος θερμοστάτης ας πουμε? τιποτα επιστροφές με καμια βαλβίδα? υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?

Ο θερμοστάτης που αλλάξατε που ήταν τοποθετημένος ?

viper1
14/02/2020, 21:50
Τσεκ την τρόμπα νερού ότι ανεβάζει πίεση...


Η πίεση ανεβαίνει με την θερμοκρασία . Η τρόμπα είναι για την κυκλοφορία

007mastras
15/02/2020, 00:47
Πάνω στην κεφαλή οχι κοντά στην τρόμπα

viper1
15/02/2020, 05:44
Ποιον από τους 2?
415230
415231

007mastras
15/02/2020, 14:30
Τον 2ο!
Ο 1ος τι ειναι?δεν φαινετε για θερμοστάτης!

viper1
15/02/2020, 15:20
Τον 2ο!
Ο 1ος τι ειναι?δεν φαινετε για θερμοστάτης!

Ο 1ος είναι για το βεντιλατερ. Τον βάλατε σωστά τον θερμοστατη στο καβούκι του ? Διότι αν πιέζεται από το καπάκι από λάθος τοποθέτηση υπάρχει περίπτωση να παραμένει ανοιχτός και να έχεις μόνιμη κυκλοφορία προς το ψυγείο. Αν όλα έχουν μπει σωστά και ο θερμοστατης είναι ο σωστός θέλει κι άλλο ψάξιμο

007mastras
15/02/2020, 15:26
Ο 1ος είναι για το βεντιλατερ. Τον βάλατε σωστά τον θερμοστατη στο καβούκι του ? Διότι αν πιέζεται από το καπάκι από λάθος τοποθέτηση υπάρχει περίπτωση να παραμένει ανοιχτός και να έχεις μόνιμη κυκλοφορία προς το ψυγείο. Αν όλα έχουν μπει σωστά και ο θερμοστατης είναι ο σωστός θέλει κι άλλο ψάξιμο

Κοιτα λάθος να μπήκε πώς? μια που μπαινει μέσα και μια που μπαινει το καπάκι δεν γινετε να μπεί Λάθος!
Θα το ξανα τσεκάρω τώρα αλλά δεν νομίζω..
το βεντιλατέρ δεν εχει ακουστει ποτέ..
Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω..
στο ψυγείο γιατί φαινετε οτι υπάρχει κινηση στο νερό?με κρύο το μηχανάκι δεν θα επρεπε σωστά?

viper1
15/02/2020, 16:58
Κοιτα λάθος να μπήκε πώς? μια που μπαινει μέσα και μια που μπαινει το καπάκι δεν γινετε να μπεί Λάθος!
Θα το ξανα τσεκάρω τώρα αλλά δεν νομίζω..
το βεντιλατέρ δεν εχει ακουστει ποτέ..
Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω..
στο ψυγείο γιατί φαινετε οτι υπάρχει κινηση στο νερό?με κρύο το μηχανάκι δεν θα επρεπε σωστά?

415238

Κοίταξε μήπως έχει μπει το πάνω κάτω.

OldMan
20/02/2020, 16:19
Συγγνωμη αλλα ο θερμοστατης υπαρχει για μενει κλειστος μεχρι να ερθει το μοτερ σε θερμοκρασια λειτουργιας..

Στην περίπτωση που μενει μονιμα ανοιχτός, απλα ΑΡΓΕΙ να ανεβασει θερμοκρασία το μοτερ..
Απο την στιγμη που θα ερθει το ψυκτικο σε θερμοκρασια λειτουργιας ΔΕΝ πρεπει να ξανακρυωνει το μοτερ..

DoctoR_k6
20/02/2020, 16:50
Ρε αστο ανοιχτο να εισαι σιγουρος...:lol:

toyar
20/02/2020, 19:32
Συγγνωμη αλλα ο θερμοστατης υπαρχει για μενει κλειστος μεχρι να ερθει το μοτερ σε θερμοκρασια λειτουργιας..

Στην περίπτωση που μενει μονιμα ανοιχτός, απλα ΑΡΓΕΙ να ανεβασει θερμοκρασία το μοτερ..
Απο την στιγμη που θα ερθει το ψυκτικο σε θερμοκρασια λειτουργιας ΔΕΝ πρεπει να ξανακρυωνει το μοτερ..

Εντάξει...
Σε συγχωρούμε αλλά μόνο επειδή είναι η πρώτη φορα

TOMASKTM
21/02/2020, 10:27
Απο την στιγμη που θα ερθει το ψυκτικο σε θερμοκρασια λειτουργιας ΔΕΝ πρεπει να ξανακρυωνει το μοτερ..

και αν συμβαίνει τότε τι μπορεί να παίζει;(εμένα το αμάξι της δουλειάς το κάνει).

OldMan
21/02/2020, 12:51
και αν συμβαίνει τότε τι μπορεί να παίζει;(εμένα το αμάξι της δουλειάς το κάνει).

Εξαρταται..

Η το Πρωτο θερμοδυναμικο αξιωμα καταστρατηγει το Δευτερο ή γινεται ακριβως το αναποδο..
(στην περιπτωση σου, ΔΕΝ μπορει να ισχυουν ταυτοχρονα και τα 2..)

OldMan
21/02/2020, 12:52
Υπαρχει καμια (εστω και αμυδρη) περιπτωση να σοβαρευτουμε ή λογω των Αποκρεων να την κανουμε σιγα σιγα για καλαμαροχταποδα..??

Υ.Γ.
Να'σαι καλα ρε Τογιαριε..!! :beer:
(μου δινεις κουραγιο να συνεχισω να διορθωνομαι απο τα λαθη μου..)