PDA

View Full Version : Δε μετραει ταχυτητα το κοντερ



Dant3
15/02/2020, 13:48
Καλησπερα
Εχω ενα cagiva raptor 650 του 2006.
Το κοντερ πλεον δε μου μετραει τα χλμ.
Ειχε τυχει μετα απο βροχη 2-3 φορες να μη μετραει ταχυτητα αλλα εστρωνε μετα απο λιγη ωρα.
Ε μια φορα μετα απο βροχη παλι σταματησε και απο τοτε γιοκ.
Μου πηγε στο μυαλο ο αισθητηρας που βρισκεται στο πισω τροχο καθως ειχε σπασει και το πλαστικο καλυμα εκει και γενικα ειχε παρει το ματι μου οτι χαλανε καμια φορα.
Παιρνω αλλον,τον βαζω και τιποτα.Κοιταξα και τις ασφαλειες,ολα οκ.
Τι αλλο να κοιταξω πριν το παω συνεργειο?
Ευχαριστω

BLiTzER
15/02/2020, 14:23
Τι αλλο να κοιταξω πριν το παω συνεργειο?
Ευχαριστω

Να κοιτάξεις να μην ξαναγοράσεις ιταλικό. :lol:

Dant3
15/02/2020, 14:38
Να κοιτάξεις να μην ξαναγοράσεις ιταλικό. :lol:

Καλα ασε ,μη πιασω τι εχει βγαλει το κατα τα αλλα γιαπωνεζικο μοτερ,γιατι θα γινει πολεμος εδω μεσα :p
Οπως και να χει,καμια ιδεα για το που να ριξω ματια?

Bowleno
15/02/2020, 17:58
Τσέκαρε και όσες φίσσες πάνε από και προς τα εκεί....

Dant3
21/02/2020, 19:24
Καλησπερα και παλι.
Βρηκα το σχηματικο του αισθητηρα και μετρησα τις επαφες και διαπιστωσα οτι η μηχανη αντι να δινει 12 βολτ στον αισθητηρα,δινει 4,7.
Αρα δε φταιει ο αισθητηρας αλλα κατι αλλο.
Το θεμα ειναι,αντε τωρα να βρω τι εχει γινει και δινει τοσο χαμηλη ταση εκει,καθως δεν υπαρχει καποιο αλλο ηλεκτρολογικο προβλημα.

toyar
21/02/2020, 19:41
ο αισθητηρας ειναι hall και και πιθανοτατα δουλευει στα 5V αρα εισαι οκ
εφοσον εχει τρια καλωδια +12 γειωση και σημα πρεπει να μετρησεις ταση μεταξυ σηματος και γειωσης με τον τροχο να γυρναει

Dant3
21/02/2020, 20:33
ο αισθητηρας ειναι hall και και πιθανοτατα δουλευει στα 5V αρα εισαι οκ
εφοσον εχει τρια καλωδια +12 γειωση και σημα πρεπει να μετρησεις ταση μεταξυ σηματος και γειωσης με τον τροχο να γυρναει

Ο αισθητηρας οντως ειναι hall,αλλα συμφωνα με αυτο,ζηταει 12 volt.
http://leonelli.com/english/general_catalog_05.pdf
Σελιδα 20,Νο19 ειναι ο δικος μου.

Εσυ λες να του δωσω τα 12 που ζηταει και να μετρησω αν επιστρεφει σημα?

toyar
21/02/2020, 20:48
εχεις δικιο
εχω συναντησει hall με 5V και με 3V σε αυτοκινητα
θα ελεγα να μετρησεις την εξοδο του με τα 5V γιατι αν δε βγαζει τπτ δεν θα βγαλει ουτε με 12
ο μαγνητης απεναντι υφισταται;

Dant3
21/02/2020, 21:07
εχεις δικιο
εχω συναντησει hall με 5V και με 3V σε αυτοκινητα
θα ελεγα να μετρησεις την εξοδο του με τα 5V γιατι αν δε βγαζει τπτ δεν θα βγαλει ουτε με 12
ο μαγνητης απεναντι υφισταται;

Σα μαγνητη εχει τις βιδες που βρισκονται στο τροχο και κρατανε το δισκοφρενο.
Εχω 2 αισθητηρες οποτε το βρισκω απιθανο να ειναι χαλασμενοι και οι δυο.
Στο service manual βρηκα τροπο να τσεκαρω αν δουλευει ο αισθητηρας παντως αν και δε βοηθαει ιδιαιτερα ετσι οπως το δινει.Παραθετω και το κυκλωμα που λεει να χρησιμοποιησεις

Σκεφτηκα και τη λυση του να δωσω απευθειας 12 απο τη μπαταρια και να συνδεσω τα υπολοιπα και να δοκιμασω.
Απο τα 3 καλωδια της φισας,το ενα ειναι γειωση και τα αλλα δυο πανε κοντερ.Το ενα ειναι η ενδειξη και το αλλη το +12.Μυριζομαι οτι στο κοντερ εχει γινει καποια στραβη παντως.

dorso
22/02/2020, 15:02
Ο αισθητήρας καινούριος να υποθέσω για το συγκεκριμένο μοντέλο; Γιατί αν είναι από άλλο μοντέλο τότε παίζει να φταίει ο αισθητήρας..

Dant3
22/02/2020, 16:40
Ο αισθητηρας ειναι για αλλο μοντελο αλλα ταιριαζει. Τον πήρα απευθείας απο τον κατασκευαστη και δεν ειχε με την ιδια φισα και με διαβεβαιωσαν οτι κατα τα αλλα ειναι ιδιος. Απλα αντι για αρσενικό,εχει θηλυκό και εκανα ενα μετατροπεα αρσενικό σε αρσενικο και όλα οκ.
Αλλα ετσι και αλλιως το οτι δε κατεβαζει τη σωστη ταση,δεν εχει σχεση με τον αισθητηρα.

dorso
22/02/2020, 17:39
Απλά να ξες ότι ο αισθητήρας από τις βίδες του δισκοφρενου πρέπει να έχει συγκεκριμένη απόσταση, αλλιώς δείχνει ότι νάνε η δεν δουλεύει καθόλου(τσεκαρισμενο)..εγώ θα επικεντρονομουν στον αισθητήρα να συγουρευτω κ μετά θα προχωραγα περαιτέρω..

Dant3
22/02/2020, 21:55
Ακριβως ιδιος ειναι ο αισθητηρας με τον παλιο.
Εξαλλου ο ιδιος ο κατασκευαστης μου τον εστειλε,δε τον βρηκα μονος μου.

MAIK72
23/02/2020, 13:21
Αφού πήρες άλλον με 134 ευρώ όλα καλά
34 800097261 SENSOR, SPEED :p

https://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=cagiva&T=raptor%20%20650&Y=2005&L=CA-RAP-2&O=WIRING%20HARNESS&F=CA-RAP-2_BS&L2=CA-RAP-2_BS

Να φτιάξεις πάλι την μετατροπή που έκανες αν είναι η μόνη διαφορά που έχουν. Μάλλον θέμα κακής επαφής είναι.
Ο κατασκευαστής σε πρώτη φάση, οφείλει να σου δώσει το ίδιο ανταλλακτικό και όχι κάποιο που ταιριάζει από την αποθήκη του.;)

Dant3
23/02/2020, 16:06
Δεν ειναι κακη επαφη.
Εχω τσεκρασει τη μετατροπή με πολυμετρο και ειναι οκ.
Περα απο αυτο η λάθος ταση ειναι σε σημειο πριν κουμπωσει η μετατροπή.
Δεν ειχε ο κατασκευαστης ιδιο ανταλλακτικο για αυτο εδωσε καποιο ομοιο.

MAIK72
23/02/2020, 16:57
To είδα στο raptorchapter .;) Αν και ο leonelli δεν δουλέυει έχεις πρόβλημα αλλού.Στο κοντέρ ίσως? Ρίξε σπρέι επαφών στις ενώσεις. Δ

Dant3
23/02/2020, 17:30
Εριξα σε ολες.
Ε θα ξυλωσω το κοντερ να το ανοιξω να ριξω μια ματια μην εχει σκασει κανας πυκνωτης η εχει βαλει υγρασια πουθενά.

MAIK72
23/02/2020, 18:19
:priest: Δι ευχών των αγίων... :D

Dant3
24/02/2020, 17:48
Το κοντερ φαινεται μια χαρα μεσα δυστυχως...
Θα του ριξω παντου σπρευ επαφων αλλα δεν εχει ιχνος απο βρωμια κτλ.
Περιπλεκεται το πραμα :cry:

MAIK72
24/02/2020, 18:04
Το πας σε μάστορα.Δεν έμεινε κάτι άλλο να κάνεις.

bros400pgm
24/02/2020, 18:18
Να φανταστω δεν εχεις αλλαξει τις βιδες της δισκοπλακας, ετσι;

dorso
24/02/2020, 18:22
Αν έχεις το παλιό αισθητήρα βάλτους δίπλα δίπλα να δεις αν είναι ακριβώς το ίδιο,κ ένα χιλιοστό διαφορά να έχουν παίζει ρόλο,εγώ πιστεύω το πρόβλημα βρίσκεται στο αισθητήρα,τον αισθητήρα από που τον πήρες? Είναι για cagiva?Μήπως δεν είναι αισθητήρας ταχύτητας κ είναι στρόφαλου γιατί μοιάζουν (τα έχω δει όλα,δεν θα μου κάνει εντύπωση)?

Dant3
24/02/2020, 19:49
Το πας σε μάστορα.Δεν έμεινε κάτι άλλο να κάνεις.
Ε ναι δεν εμεινε και κατι αλλο να κοιταξω μονος.

Να φανταστω δεν εχεις αλλαξει τις βιδες της δισκοπλακας, ετσι;
Οχι δεν εχουν λυθει ποτε οι βιδες κιολας.

Αν έχεις το παλιό αισθητήρα βάλτους δίπλα δίπλα να δεις αν είναι ακριβώς το ίδιο,κ ένα χιλιοστό διαφορά να έχουν παίζει ρόλο,εγώ πιστεύω το πρόβλημα βρίσκεται στο αισθητήρα,τον αισθητήρα από που τον πήρες? Είναι για cagiva?Μήπως δεν είναι αισθητήρας ταχύτητας κ είναι στρόφαλου γιατί μοιάζουν (τα έχω δει όλα,δεν θα μου κάνει εντύπωση)?

Ακριβως ιδιοι ειναι οι αισθητηρες.
Τον αισθητηρα ο ιδιος ο κατασκευαστης μου τον εστειλε.Τωρα να μου στειλαν λαθος,το θεωρω λιγο απιθανο,καθως το ειχα συζητησει και μαζι τους το θεμα και με ειχαν διαβεβαιωσει οτι ταιριαζει.

toyar
24/02/2020, 19:53
Επειδή τοχασα κάπου....ο παλιός ελέγχθηκε και δεν δουλεύει;

Dant3
24/02/2020, 20:23
Επειδή τοχασα κάπου....ο παλιός ελέγχθηκε και δεν δουλεύει;

Oχι δεν εχει ελεγχθει.
Βλακεια μου και μενα που πηγα και πηρα καινουργιο χωρις να τον τσεκαρω,αλλα λιγο το οτι ειχε σπασει το καλωδιο σε ενα σημειο,λιγο το οτι ειχα διαβασει 2-3 που τους ειχε χαλασει ο αισθητηρας,βιαστηκα και πηρα αλλον.

dorso
24/02/2020, 20:46
Κατασκευαστη να υποθέσω εννοείς την cagiva;Ο μετατροπέας που έκανες μήπως θέλουν τραμπα το 1ο με το 3ο καλώδιο?

Dant3
24/02/2020, 22:47
Κατασκευαστη εννοω την leonelli που φτιαχνει τον αισθητηρα.
Μπα ουσιαστικα μια απλη επεκταση εκανα ,δεν ειναι και τιποτα τρελο.
Ο αισθητηρας που μου ηρθε απλα αντι να εχει αρσενικο φις,εχει θηλυκο.
Οποτε εβαλα 2 αρσενικα φις και τα ενωσα.Το αριστερο παει αριστερα οπως πηγαινε και τα υπολοιπα το ιδιο.
Αφου φαντασου εχει και τα ιδια χρωματα στα καλωδια στο παλιο και στο καινουργιο αισθητηρα.

Acacius
24/02/2020, 22:57
Μπορείς να ακολουθήσεις τα καλώδια του αισθητήρα μέχρι εκεί από όπου ξεκινάνε; Αν ναι, δες μήπως υπάρχει κάπου προφανής φθορά ή διάβρωση στην πορεία.

Edit: Ελπίζω να μη με περιλάβει ο Δαμόκλειος Γέρων, αλλά εγώ θα ξεκούμπωνα τη φίσα από το κοντέρ (εφ'όσον γίνεται) και θα μετρούσα αντίσταση σε κάθε καλώδιο από φίσα κοντέρ μέχρι φίσα σένσορα για αρχή.

MAIK72
25/02/2020, 01:02
Ο μάστορας το πρώτο ( μπορεί και το τελευταίο)που θα κάνει θα είναι να κόψει τα φισάκια ανταπτοράκια που έχεις βάλει και να στο φτιάξει σωστά. :D Δεν είναι σωστό όπως το έχεις κάνει.
http://www.hpofactory.be/relais-boites-clignotantes-capteurs/2538-capteur-de-vitesse-800097261.html

Αν δεν έχεις και την ανάλογη πρέσα για τους ακροδέκτες μην το κάνεις μόνος σου

Dant3
25/02/2020, 17:26
Νιωθω λιγο χαζος τωρα :D
Και επειδη μια εικονα,χιλιες λεξεις

415408

Αλλαξα στη φισα που εφτιαξα τα ακριανα καλωδια και εχω ταχυτητα επιτελους!
Ευχαριστω οσους βοηθησαν καθως να πω την αληθεια δε μου πηγαινε το μυαλο οτι ηταν κατι τοσο απλο.
Πηγα να βγαλω φωτο να ανεβασω και το παρατηρω και σκαλωνω.

MAIK72
25/02/2020, 18:39
:beer:

dorso
25/02/2020, 19:16
Όταν δεν βάζεις τα γνήσια ανταλλακτικά αυτά παθενεις, τέλος καλά όλα καλά..

MAIK72
25/02/2020, 19:51
Όταν δεν βάζεις τα γνήσια ανταλλακτικά αυτά παθενεις, τέλος καλά όλα καλά..

Ο leonelli που πήρε κατασκεύαζε τους αισθητήρες για λογαριασμό της cagiva. H cagiva τους σταμάτησε αλλά η leonelli όχι.Αρα έβαλε τον γνήσιο με την μόνη διαφορά στην φίσα. Γιατί τώρα η cagiva σταμάτησε να δίνει ανταλλακτικό για μηχανή του 2006 μόνο αυτοί το ξέρουν. Μάλλον δεν πουλάει όσο 1 γιαπωνέζικο που βρίσκεις ανταλλακτικά για μοντέλα ακόμα και 40 χρόνων.

Dant3
25/02/2020, 19:54
H cagiva εχει κλεισει εδω και χρονια.
Βασικα το ηξερα απο οταν τη πηρα οτι ανταλλακτικα περιεργα θα δυσκολευτω να βρω,αλλα ημουν διατεθειμενος να ψαξω.
Γενικα παντως ταιριαζουν απο αλλες μηχανες αλλα θελει ψαξιμο.
Καλα αν δεν ειχε τουλαχιστον το suzuki μοτερ,εννοειται δε θα το παιρνα παντως.Γιατι για το συγκεκριμενο μοτερ,βρισκεις ανταλλακτικα και στο περιπτερο.

panavour
25/02/2020, 20:55
H cagiva εχει κλεισει εδω και χρονια.
Βασικα το ηξερα απο οταν τη πηρα οτι ανταλλακτικα περιεργα θα δυσκολευτω να βρω,αλλα ημουν διατεθειμενος να ψαξω.
Γενικα παντως ταιριαζουν απο αλλες μηχανες αλλα θελει ψαξιμο.
Καλα αν δεν ειχε τουλαχιστον το suzuki μοτερ,εννοειται δε θα το παιρνα παντως.Γιατι για το συγκεκριμενο μοτερ,βρισκεις ανταλλακτικα και στο περιπτερο.

τωρα που ολα τελειωσαν καλα, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ και επειδη ωρες ωρες με τρωει ο κ..λος μου να παρω καποιο απ τα ορφανα RAPTOR στο CAR, ειτε 650 ειτε χιλιαρι -που πας να μπλεξεις ρε καραμητρο θα μου πεις- επειδη με τρελαινει αυτο το μηχανακι,ΑΝ λοιπον θελεις πες μας τις εμπειριες σου αναλυτικα απο το ραπτορ.

Dant3
26/02/2020, 19:13
Δε θα σου πω που πας να μπλεξεις,γιατι δεν ειναι και κανα ιδιαιτερο μπλεξιμο.
Εφοσον ξερεις τι παιρνεις,πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου και εχεις διαθεση για λιγο ψαξιμο οταν χρειαστει η εχεις μηχανικο με ορεξη τοτε τσιμπα το.

Εγω το πηρα το 12 με 7500χλμ και εχω φτασει στις 90000χλμ πλεον.
Απο καταναλωση ειναι γυρω στο 6-6,5 εντος και εκτος 4,5.
Τα φρενα του και οι αναρτησεις-πλαισιο ειναι πολυ καλες,προφανως ανωτερες απο τα αντιστοιχα στη κατηγορια του με εξαιρεση φυσικα τις εξωτικες λυσεις.
Τα πλαστικα του ειναι κακης ποιοτητας.Σε ολα ειναι σπασμενες οι βασεις των πλαστικων στη σελα και του φτερου μπροστα.
Τα προβληματα που μου βγαλε ειναι θεματα του μοτερ σουζουκι.
Δηλαδη πηνια-ανορθωτης-τρομπα και τωρα ψιλο ακουγεται και η καμπανα στη νεκρα.
Ολα θεματα που τα εχουν και τα sv-vstrom.Τα εχω λυσει πλεον αλλα εφυγαν καποια χρηματα.

Δε το μετανιωσα καθολου που το πηρα και εαν ηταν να ξανα αγορασω παλι στην ιδια κατηγορια μονο για street triple θα το αφηνα.
Εαν το αποφασισεις καποια στιγμη,πες μου αν ειναι γιατι μπορει να ειμαι σε φαση να δωσω και το δικο μου.