PDA

View Full Version : Sym vf 185 news



Σελίδες : [1] 2

Spar1991
23/02/2020, 07:55
Ανοιγω αυτην την ενοτητα με σκοπο οσοι εχουν το vf 185 να μπαινουν να γραφουν εντυπωσεις αναζητησεις προβληματα ανησυχιες και οτιδηποτε αλλο.

Προσωπικα εχω το vf 185 3 μηνες ειμαι ευχαριστημενος αλλα και με καποια (μαλλον μικροπραματα λιγο δυσαρεστημενος) οπως ας πουμε το led flash που καηκε και μεσω εγγυησης μου το αλλαξαν δωρεαν μιας και για να το αντικαταστησεις θες 70 ευρω αφου ειναι κλειστου τυπου και αλλαζει ολη η φλασιερα! Τωρα πως προκληθηκε δεν ξερω. Ρωτησα αν φταιει που το πλενω στο λαμπικο με πιεστικο καθε βδομαδα μου παν οχι. Οποτε μαλλον ηταν ατυχια που παλι καλα βγηκε τωρα και οχι μετα τα 2 χρονια.

Ενα αλλο που παρατηρω αλλα ειναι μαλλον αμελητεο ειναι τα τακακια μπροστα που σφυρανε αλλα υποθετω οτι φταιει η εταιρεια που σιγουρα δεν θα βαλε καλα εργοστασιακα!

Τα πλαστικα δεν εχουν τριγμους οπως αλλα μηχανακια που ειχα αλλα απο τοτε που μου αλλαξαν την φλασιερα και εβγαλαν ολο το μπροστα μερος καθε φορα που το πιεζω στο καθαρισμα τριζει! Εκει ισως φταιει η απειρια των μηχανικων κι ας ειναι εξουσιοδοτημενο γιατι το μηχανακι δεν εχει ανοιχτει και ολα τα πειραματα γινονται τωρα και στα επομενα 2 χρονια! Τα φλας το πισω φως και μπροστα ο εξτρα φωτισμος (οχι η λαμπα που φεγγει να βλεπεις στο δρομο η οποια ειναι αλογονου)ειναι ολα led.

Ενα αλλο ειναι η καταναλωση που η συμ λεει 2.4/100 πραμα πολυ δυσκολο εκτος αν πας με 4.000 στροφες! Η sym λεει 6 λιτρα οτι χωραει και αυτο με προβληματιζει γιατι οταν βαζω shell 100 παιρνει 14.50 με αδειο ντεποζιτο αρα αυτο σημαινει οτι το λιτρο κοστιζει καπου στα 2.30 αρα κατι δεν παει καλα και εχω δοκιμασει πολλα βενζιναδικα και σε ολα 100σταρα!

Τα λαστιχα που πολλοι λενε να τα αλλαξεις αμεσα μπορω να πω οτι ειναι καλα. Οχι αριστα αλλα καλα. Στην βροχη ομως θελει πολλη προσοχη γιατι παιζει το πισω λιγο ειδικα αν ανοιξεις πανω σε στροφη ακομα και με 20 χλμ. Εγω θα τα κρατησω μεχρι τελος καλοκαιριου.
Στο σερβις μου βρηκαν οτι "δακρυζει" λαδι εκει που μπαινουν οι ταχυτητες. Μου παν να βαλουν φλατζοκολλα εκει και εβαλαν γιατι δεν ειχε νοημα να αλλαξουν με αλλα λαστιχακια αφου εχουν βγει προβληματικα απο την sym! (Μικροπροβληματα)

Τα πλαστικα του 185 δεν θεωρω οτι ειναι και τα ποιοτικοτερα τουλαχιστον προς την βαφη καθως απο την πρωτη μερα ειδα πολλες αραχνιες στο μαυρο γυαλιστερο που εχω και με ενοχλησαν αλλα δεν ειπα τιποτα γιατι το πηρα με δοσεις(γραμματια) και λεω ασε μην στραβωσει για αυτο πριν το παρετε να το κοιτατε καλα και να προσεχετε ο εμπορος να μην το χει εξω να το βλεπει ο κοσμος γιατι ολο και καποιες γρατζουνιτσες επιφανειακες θα αποκτησει. Εν τελη δεν με ενοχλει γιατι η τιμη των πλαστικων που ρωτησα γνησια ειναι 140 ευρω χωρις ομως τα χρωματιστα κομματια που ειναι 2 μικρα και δεν με καιει να τα αλλαξω αφου ειναι ματ μπλε!

Παμε τωρα στα καλα γιατι ειπα ολα τα κακα!

Το μηχανακι ειναι αρκετα δυνατο μοτερικα και τα δοντια του τα δειχνει μετα τις 6.500 στροφες. Γινεται αποτομο επιθετικο και γενικα εγω το χαιρομαι μιας και ειναι πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη. (Βασικα ειναι καλος δασκαλος για πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη σε παει πολυ ομαλα οποτε το συνιστω.) Τελικη στην αττικη οδο 141χλμ ενω η sym λεει 139.Τωρα αν κλεβει δεν το ξερω. Εγω ειμαι και βαρυς 105 κιλα οποτε ισως να πηγαινει και παραπανω. Με δευτερο ατομο πισω δεν ειναι οπως με εναν. Δεν ροπιαζει το ιδιο σε καμια περιπτωση εκτος αν εισαι πιτσιρικας 65 κιλα και εχεις γκομενα 50! Αλλα για 2 αντρες η μια γυναικα 70 κιλα και εναν αντρα 100 δυσκολευεται! Δεν λεω οτι δεν παει ομως αισθανεσαι το ζορισμα του στις μικρες στροφες κυριως. Στην sym μου παν να μην το ζοριζω στην πρωτη και στην δευτερα ταχυτητα καθως ειναι και κοντες και δεν ειναι για πολλα πολλα!

Κατω απο την σελα δεν εχει χωρο οπως ξερετε βεβαια εχω βαλει ολα τα εγγραφα ακομα και διπλωμα.Κατι εργαλεια εχει η sym της κακιας ωρας θα ελεγα γιατι σιγα μην κατσω εγω αμα μεινω στην μεση του δρομου να μαστορευω! (Θα παρω την οδικη και τελειωσε η υποθεση) Ομως επειδη τα ελαστικα ειναι tubeless που σημαινει χωρις σαμπρελα θα μπορουσατε στην θεση των εργαλειων να βαλετε μια ωραιοτατη ενεση ελαστικων που θα σας σωσει αμα βιαζεστε καπου απομερα! Εγω πατησα βιδα αλλα τελικα δεν εσκασε γιατι ηταν κοντη και δεν χρειαστηκε ουτε ενεση.(τα καινουργια ελαστικα τα καλα για αυτο το μηχανακι εχουν 130 ευρω που κοιταξα οποτε ξεχνατε τα 60 που δινατε για ενα απλο παπι)
Το πρωι το αφηνω δυο λεπτα πριν ξεκινησω βαση οδηγιων αν και δεν εχει θεμα να ξεκινησεις μπαμ. Οσο κρυο και να χει δεν εχει σβησει ποτε!!! Εχει ενδειξη στο καντραν ακομα και για την ταση της μπαταριας οποτε ξερεις ποτε πρεπει να αλλαχτει.

Η σελα στην αρχη σανιδα μου φανηκε αλλα στην πορεια την συνηθισα! Νταξει μετα απο μια ωρα συνεχομενα αρχιζεις να πιανεσαι οποτε ισως χρειαστει μια αλλαγη αν και σκεφτομαι οτι θα χαλασει το design! Oπως και βαλιτσακι πισω αμα βαλεις χαλαει ο σχεδιασμος. Κριμα σε τετοιο μηχανακι να χεις βαλιτσακι οποτε κυκλοφορω μονιμα με τσαντα πλατης σαν τους streetαδες!

Αυτα πανω κατω αν θυμηθω κατι αλλο θα ενημερωσω!

Red Rider
23/02/2020, 11:33
Καλώς ήρθες στο moto!
Για φλατζοκολλα ούτε λόγος...Ένα Ο ring μπαίνει γιατί χάνει λάδι,γνωστό θέμα...
Δεν θέλω να σε αγχωσω,αλλά τα sym έχουν ήδη βγάλει κάποια προβλήματα,τα οποία πρέπει να τα διορθώσεις πριν εμφανιστούν και σε εσένα..
Το πιο σημαντικό είναι η κεφαλή που κάνει ρήγμα.Η αντιπροσωπεία αλλάζει μια βάση και διορθώνεται (...)
Επίσης το κούνημα του τιμονιου μετά από κάποια χιλιόμετρα.Ωποσδήποτε έλεγχος στα μπροστινά και αλλαγη ρουλεμάν.
Μεγάλη προσοχή και στο φόρτωμα γιατί το κομμάτι που στηρίζεται η χειρολαβή και όλο το πίσω μέρος, κόβεται.Καποιοι το ενισχύουν,άλλοι δεν τα φορτώνουν καθόλου....
Γενικά αντιπαθεί την υγρασία και μπορεί να δεις περίεργες ενδείξεις στις ταχύτητες,check και άλλα προβληματάκια...

Spar1991
23/02/2020, 11:50
Καλώς ήρθες στο moto!
Για φλατζοκολλα ούτε λόγος...Ένα Ο ring μπαίνει γιατί χάνει λάδι,γνωστό θέμα...
Δεν θέλω να σε αγχωσω,αλλά τα sym έχουν ήδη βγάλει κάποια προβλήματα,τα οποία πρέπει να τα διορθώσεις πριν εμφανιστούν και σε εσένα..
Το πιο σημαντικό είναι η κεφαλή που κάνει ρήγμα.Η αντιπροσωπεία αλλάζει μια βάση και διορθώνεται (...)
Επίσης το κούνημα του τιμονιου μετά από κάποια χιλιόμετρα.Ωποσδήποτε έλεγχος στα μπροστινά και αλλαγη ρουλεμάν.
Μεγάλη προσοχή και στο φόρτωμα γιατί το κομμάτι που στηρίζεται η χειρολαβή και όλο το πίσω μέρος, κόβεται.Καποιοι το ενισχύουν,άλλοι δεν τα φορτώνουν καθόλου....
Γενικά αντιπαθεί την υγρασία και μπορεί να δεις περίεργες ενδείξεις στις ταχύτητες,check και άλλα προβληματάκια...

Καλησπερα φιλε μου. Να σου πω την αληθεια ακουσα για κολλα στο εξουσιοδοτημενο και οχι o ring τωρα τι να σου πω δεν βγαζει λαδι πλεον.
Δευτερον αυτο με την κεφαλη δεν το εχω ξανα ακουσει κι αμα βγαλει υποθετω ειναι μεσ στην εγγυηση οποτε γιατι να το αλλαξω μονος μ;
Αυτο που ειπες με το φορτωμα δυστυχως δεν γινεται γιατι συχνα βαζω ατομα και βαρυα ατομα. Αλλα τι εννοεις κοβεται;; Οτι ραγιζει το πλαστικο εκει που ενωνει την χειρολαβη;; Μηπως αυτα ειναι και λιγο θεμα τυχης ειδικα στις πρωτες παρτιδες;;;
Πχ εμενα το τιμονι ειναι οκ. Σκεψου στην αρχη ετριζε αλλα μετα τα πρωτα χλμ συνηλθε.
Το καλο ειναι οτι μενω αθηνα δυτικα και οχι σε κανα νησι με πολυ υγρασια!
Σε περιπτωση που παω να τα διορθωσω ολα αυτα που ειπες ομως αν στραβωσει κατι μου το καλυπτει η εγγυηση η θα τρεχω;;

Red Rider
23/02/2020, 12:00
Αυτό παθαινει.
Θέλει προσοχή στο φόρτωμα.
Αν δεν βάλεις βαλιτσακι η κουτί δεν έχεις προβλημα.
Όσο για τα υπόλοιπα είναι στην δική σου κρίση τι θα διεκδικήσεις.
Μπες και στο facebook που υπάρχει συγκεκριμένη ομάδα για το μηχανάκι, να ενημερωθείς λεπτομερώς και από άλλους ιδιοκτήτες.

Spar1991
23/02/2020, 12:03
Δεν εχω facebook για αυτο ανοιξα το θεμα εδω μηπως και αρχισουν να μαζευονται περισσοτεροι κι απο δω. Οσο για το κουτι η το βαλιτσακι ειμαι σε σκεψεις να κανω μια εξτρα δουλεια για λιγο καιρο και να χρειαστει να βαλω κουτι! Αν βαλω λοιπον πως μου προτεινεις να το ενισχυσω;

Red Rider
23/02/2020, 12:10
Δεν εχω facebook για αυτο ανοιξα το θεμα εδω μηπως και αρχισουν να μαζευονται περισσοτεροι κι απο δω. Οσο για το κουτι η το βαλιτσακι ειμαι σε σκεψεις να κανω μια εξτρα δουλεια για λιγο καιρο και να χρειαστει να βαλω κουτι! Αν βαλω λοιπον πως μου προτεινεις να το ενισχυσω;

Εγώ προσωπικά σε καινουριο μηχανάκι δεν θα ήθελα να βάλω τσιμπίδα....
Παρόλαυτα,πέρα από μια πιο σοβαρή κολληση στο ήδη υπάρχον σημειο,δεν θα έκανα κάτι άλλο.
Διάβασα ότι κάποιοι το ενίσχυσαν κιόλας,αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο ποιος το ανέλαβε.
Με λίγα λόγια το αν το φορτώσεις , διακινδυνεύεις.

Spar1991
23/02/2020, 14:00
Εγώ προσωπικά σε καινουριο μηχανάκι δεν θα ήθελα να βάλω τσιμπίδα....
Παρόλαυτα,πέρα από μια πιο σοβαρή κολληση στο ήδη υπάρχον σημειο,δεν θα έκανα κάτι άλλο.
Διάβασα ότι κάποιοι το ενίσχυσαν κιόλας,αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο ποιος το ανέλαβε.
Με λίγα λόγια το αν το φορτώσεις , διακινδυνεύεις.

Χμμ οκκ θα το κοιταξω αν τελικα το κανω. Σε ευχαριστω

Sebastian1980
23/02/2020, 19:09
Φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Ήθελα να σε ρωτήσω για την ελαστικότητα του μοτέρ. Αν έχεις λάθος ταχύτητα μέσα , με λίγες στροφές ο << λόξιγκας>> είναι υπερβολικός, σκορτσαρισμα. Γενικά η λειτουργία του ιντζεξιον EFI είναι καλή;.
Ενδιαφέρομαι για το ΝΗ-Τ 200 (όταν με το καλό έρθει Ελλάδα) και θα έχει τον ίδιο κινητήρα, γι'αυτό ρωτάω.

Spar1991
23/02/2020, 19:52
Γεια σου φιλε..Ναι ειναι αισθητος! Εμενα δεν με ενοχλει γιατι με βοηθαει να καταλαβαινω οτι κανω κατι λαθος και επειδη ειναι πρωτο μου μηχανακι με συμπλεκτη ειναι σημαντικο να βλεπω τα λαθη μου. Εγω συνηθως την παταω στην δευτερα και τριτη σχεση ταχυτητας.. Το efi δουλευει αψογα!

Kickstart
23/02/2020, 20:03
Μια μικρή συμβουλή, αν θες την ακούς άμα όχι πέτα τη..

ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΠΙΕΣΤΙΚΟ.

Spar1991
23/02/2020, 20:07
καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα

viper1
23/02/2020, 20:16
καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα

Αν συνεχίσεις με το πιεστικό θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει

Sebastian1980
23/02/2020, 20:17
καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα

Να αποφευγεις με το πιεστικό το καντράν και αν μπορεις τα πλαστικά του. Αλλιώς σε λίγο θα αρχίσουν να τρίζουν. Πλαστικά μόνο με σφουγγάρι, μαλακό πανί και πολύ αγάπη.

Spar1991
23/02/2020, 21:27
Φιλε σε ευχαριστω για την συμβουλη θα το χω υποψιν!!

DRAKONET
24/02/2020, 18:44
Φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Ήθελα να σε ρωτήσω για την ελαστικότητα του μοτέρ. Αν έχεις λάθος ταχύτητα μέσα , με λίγες στροφές ο << λόξιγκας>> είναι υπερβολικός, σκορτσαρισμα. Γενικά η λειτουργία του ιντζεξιον EFI είναι καλή;.
Ενδιαφέρομαι για το ΝΗ-Τ 200 (όταν με το καλό έρθει Ελλάδα) και θα έχει τον ίδιο κινητήρα, γι'αυτό ρωτάω.

Τα νεωτερα λενε οτι μεχρι τις 10-15 μαρτιου ερχεται η πρωτη φουρνια !

buckley
24/02/2020, 19:13
Ρε τι μπουρδέλα είναι αυτά, μάγκες μην εθελοτυφλείτε όσοι κάνατε το λάθος ...
Ας προσέξουν κι οι επόμενοι.

buckley
24/02/2020, 19:18
Τα είχα γράψει και παλαιότερα ,έχω προσωπική πείρα από παιδί μεροκαματιάρη στη δουλειά όταν είχαμε τα πιεστήρια πριν καμμιά δεκαετία.
Πήρε ο δυστυχής ένα δεν θυμάμαι μοντέλο ,πορτοκαλί παπάκι sym.Χωρίς υπερβολή στα 3 χρόνια που το κράτησε ήταν κάθε 2 μήνες στο συνεργείο ...

Sebastian1980
24/02/2020, 22:44
Τα νεωτερα λενε οτι μεχρι τις 10-15 μαρτιου ερχεται η πρωτη φουρνια !

Σήμερα έμαθα για 2-3 Μαρτίου.
Τελικά ο Κορονοϊός τα πηγε όλα πίσω.

Spar1991
25/02/2020, 04:44
Σήμερα έμαθα για 2-3 Μαρτίου.

Τελικά ο Κορονοϊός τα πηγε όλα πίσω.

Εγω θελω να σε ρωτησω γιατι θες το nht200;;; Θελω να πω για ποιο λογο θες μια τετοια μηχανη; Θα μπορουσες παραπανω κυβικα θεωρητικα.

Spar1991
25/02/2020, 04:45
Τα είχα γράψει και παλαιότερα ,έχω προσωπική πείρα από παιδί μεροκαματιάρη στη δουλειά όταν είχαμε τα πιεστήρια πριν καμμιά δεκαετία.
Πήρε ο δυστυχής ένα δεν θυμάμαι μοντέλο ,πορτοκαλί παπάκι sym.Χωρίς υπερβολή στα 3 χρόνια που το κράτησε ήταν κάθε 2 μήνες στο συνεργείο ...

Πριν 10 χρονια τα συμ ηταν ψιλομπουρδελα. Τωρα ειναι νουμερο στην κατηγορια σκουτερ και προσεχως παπιου!

D3300
25/02/2020, 11:39
Πριν 10 χρονια τα συμ ηταν ψιλομπουρδελα. Τωρα ειναι νουμερο στην κατηγορια σκουτερ και προσεχως παπιου!

Ακόμη νούμερα είναι...

doctoras
25/02/2020, 21:51
Ρε τι μπουρδέλα είναι αυτά, μάγκες μην εθελοτυφλείτε όσοι κάνατε το λάθος ...
Ας προσέξουν κι οι επόμενοι.

Δεν είναι ολα ετσι μην εισαι άδικος, για καποια μοντελα πινουν νερο στο ονομα τους. Η αγορα λαθος δεν κανει, αν ηταν μπουρδελ@ θα ειχε "βρωμισει" και θα πήγαιναν απατο.

Για μενα το θεμα επιλογής διτροχου δε παει στο αν θα ειναι αξιόπιστο η οχι, πες οτι θα παρεις δοκιμασμένο μοντέλο που θα αντέξει

Το θεμα για μενα (παντα) θα ακουμπήσεις που θα ακουμπήσεις τα φραγκα σου, μαζεψε κατι τις παρπανω και επέλεξε επώνυμό για την αναγνωρισιμότητα του, την υποστήριξη απο το δικτυο του παγκοσμίως, την τεχνογνωσία του, την ποιότητα συναρμολόγησης/βαφης, την εργονομία του, την αξία μεταπώλησης του.
Ειναι θεμα προτιμήσεων θα πας να αγοράσεις ενα τζινακι, εχει 1002 μαρκες απο noname οικονομικές μεχρι glamour οίκων μοδας. Προσωπικά θα επιλεξω μια μέση λυση ενα επώνυμό με κανα 60ρι, δηλαδη σε διτροχο κατι αναμεσα απο τους big four of Japan

Kas_Tracer
25/02/2020, 22:38
Ο κόσμος αλλάζει και το πριν από 10 χρόνια με το σήμερα έχει κάποια διαφορά. Στο κάτω-κάτω επίσημα η triumph διαολοστέλνει όλη την παραγωγή της στην Ταυλάνδη. Μαλάκες είναι οι grexιτηδες
να δουλεύουν.

Τα σκουτερ της Sym πουλάνε και πολύ.Ίσως να μην είναι τέρατα αξιοπιστίας , αλλά και πάλι τα κυλινδροπιστανα τους είναι πιο φθηνά από μια βίδα ενός (πρώην) γιαπωνέζικου.

Το VF185 όμως είναι πολύ περίεργη περίπτωση. Σχεδιασμένο για τις (πάμπτωχες) χώρες της νοτιο-ανατολικής ασίας που επικρατούν τα παπιά (μόνο εκεί καθώς και σε μια μικρή χώρα της Ευρώπης!!!)
προσπαθεί να κάνει το superbike του φτωχού ίσως.
Αισθητική εντελώς ασιατική με τόνους πλαστικά γύρω-γύρω.
Πρακτικότητα ? Πάει και ο ημιαυτόματος συμπλέκτης , πάει και η προστασία από τα νερά στον βωμό της ασιατικής αισθητικής.
Πίσω από τα φανταχτερά πλαστικά το πλαίσιο είναι απλώς ενός παπιού (λαιμός τιμονιού ίδιος με ποδηλάτου είναι. Με λίγη προσπάθεια μπορείς να το στραβώσεις).
Λίγο καλύτερη συμπεριφορά και φρένα από κλασικό παπί έχει , και λίγη περισσότερη δύναμη.

Τα περί αξιοπιστίας , ειδικά για το συγκεκριμένο για τους περισσότερους εδώ δεν έχουν σημασία. Η πλειοψηφία των αγοραστών του πήρε το μοτέρ και την εξάτμιση στην μασχάλη και πήγε στους
γνωστούς <<βελτιωτές-μαστροχαλαστές>> για να κάνουν το παπί superbike . Ειδικότητα των βελτιωτών είναι φυσικά να αδειάζουν τις τσέπες των καγκούρηδων της σύγχρονης εποχής

Ειλικρινά θα μπορούσα να αγοράσω αρκετά μηχανάκια ή σκουτερ της SYM , αλλά το συγκεκριμένο δημιούργημα δεν μπορώ να το καταλάβω

panavour
25/02/2020, 23:27
Ο κόσμος αλλάζει και το πριν από 10 χρόνια με το σήμερα έχει κάποια διαφορά. Στο κάτω-κάτω επίσημα η triumph διαολοστέλνει όλη την παραγωγή της στην Ταυλάνδη. Μαλάκες είναι οι grexιτηδες
να δουλεύουν.

Τα σκουτερ της Sym πουλάνε και πολύ.Ίσως να μην είναι τέρατα αξιοπιστίας , αλλά και πάλι τα κυλινδροπιστανα τους είναι πιο φθηνά από μια βίδα ενός (πρώην) γιαπωνέζικου.

Το VF185 όμως είναι πολύ περίεργη περίπτωση. Σχεδιασμένο για τις (πάμπτωχες) χώρες της νοτιο-ανατολικής ασίας που επικρατούν τα παπιά (μόνο εκεί καθώς και σε μια μικρή χώρα της Ευρώπης!!!)
προσπαθεί να κάνει το superbike του φτωχού ίσως.
Αισθητική εντελώς ασιατική με τόνους πλαστικά γύρω-γύρω.
Πρακτικότητα ? Πάει και ο ημιαυτόματος συμπλέκτης , πάει και η προστασία από τα νερά στον βωμό της ασιατικής αισθητικής.
Πίσω από τα φανταχτερά πλαστικά το πλαίσιο είναι απλώς ενός παπιού (λαιμός τιμονιού ίδιος με ποδηλάτου είναι. Με λίγη προσπάθεια μπορείς να το στραβώσεις).
Λίγο καλύτερη συμπεριφορά και φρένα από κλασικό παπί έχει , και λίγη περισσότερη δύναμη.

Τα περί αξιοπιστίας , ειδικά για το συγκεκριμένο για τους περισσότερους εδώ δεν έχουν σημασία. Η πλειοψηφία των αγοραστών του πήρε το μοτέρ και την εξάτμιση στην μασχάλη και πήγε στους
γνωστούς <<βελτιωτές-μαστροχαλαστές>> για να κάνουν το παπί superbike . Ειδικότητα των βελτιωτών είναι φυσικά να αδειάζουν τις τσέπες των καγκούρηδων της σύγχρονης εποχής

Ειλικρινά θα μπορούσα να αγοράσω αρκετά μηχανάκια ή σκουτερ της SYM , αλλά το συγκεκριμένο δημιούργημα δεν μπορώ να το καταλάβω

οπως τα ειπες:beer:

doctoras
26/02/2020, 06:18
Το VF185 όμως είναι πολύ περίεργη περίπτωση. Σχεδιασμένο για τις (πάμπτωχες) χώρες της νοτιο-ανατολικής ασίας που επικρατούν τα παπιά (μόνο εκεί καθώς και σε μια μικρή χώρα της Ευρώπης!!!)
προσπαθεί να κάνει το superbike του φτωχού ίσως.
Αισθητική εντελώς ασιατική με τόνους πλαστικά γύρω-γύρω.
Πρακτικότητα ? Πάει και ο ημιαυτόματος συμπλέκτης , πάει και η προστασία από τα νερά στον βωμό της ασιατικής αισθητικής.
Πίσω από τα φανταχτερά πλαστικά το πλαίσιο είναι απλώς ενός παπιού (λαιμός τιμονιού ίδιος με ποδηλάτου είναι. Με λίγη προσπάθεια μπορείς να το στραβώσεις).
Λίγο καλύτερη συμπεριφορά και φρένα από κλασικό παπί έχει , και λίγη περισσότερη δύναμη.

Τα περί αξιοπιστίας , ειδικά για το συγκεκριμένο για τους περισσότερους εδώ δεν έχουν σημασία. Η πλειοψηφία των αγοραστών του πήρε το μοτέρ και την εξάτμιση στην μασχάλη και πήγε στους
γνωστούς <<βελτιωτές-μαστροχαλαστές>> για να κάνουν το παπί superbike . Ειδικότητα των βελτιωτών είναι φυσικά να αδειάζουν τις τσέπες των καγκούρηδων της σύγχρονης εποχής

Ειλικρινά θα μπορούσα να αγοράσω αρκετά μηχανάκια ή σκουτερ της SYM , αλλά το συγκεκριμένο δημιούργημα δεν μπορώ να το καταλάβω

Φίλε υπάρχει baxkground στα υπερπαπιά εδώ και καμιά 20ετία τουλάχιστο, συμπλέκτες διαφορετικές σιλουέτες κλπ.
ενδεικτικά μόνο να σου αναφέρω κάποια απο αυτά όπως τα suzuki FX135, yamaha F125ZR που δημιούργησαν fans

Η αισθητική του VF δεν είναι κάτι άλλο από την αισθητική εξέλιξη του είδους και το honda gtr150 κάπου εκεί είναι, τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι θέμα προτιμήσεων, κάποιοι θα το αγοράσουν θα το έχουν μαμά, θα υπάρχουν και οι νεαροί ηλικιακά που θα δοκιμάζουν βελτιώσεις (όπως θα έκαναν σε οποιοδήποτε δίτροχο και να είχαν)

Spar1991
19/03/2020, 13:32
Φίλε υπάρχει baxkground στα υπερπαπιά εδώ και καμιά 20ετία τουλάχιστο, συμπλέκτες διαφορετικές σιλουέτες κλπ.
ενδεικτικά μόνο να σου αναφέρω κάποια απο αυτά όπως τα suzuki FX135, yamaha F125ZR που δημιούργησαν fans

Η αισθητική του VF δεν είναι κάτι άλλο από την αισθητική εξέλιξη του είδους και το honda gtr150 κάπου εκεί είναι, τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι θέμα προτιμήσεων, κάποιοι θα το αγοράσουν θα το έχουν μαμά, θα υπάρχουν και οι νεαροί ηλικιακά που θα δοκιμάζουν βελτιώσεις (όπως θα έκαναν σε οποιοδήποτε δίτροχο και να είχαν)

Πολυ καλα τα λες φιλε. Ετσι ειναι. Το παπι αυτο για να εξηγησω και στον φιλο πιο πανω ειναι οτι καλυτερο μεσ στην πολη.
-2.4λιτρα στα 100χλμ.
-εξαιρετικη επιταχυνση για τα κυβικα του
-τελικη 140χλμ τα 130 για πλακα με καλη ροπη σε κηφισσο αττικη οδο
-φτηνα ανταλλακτικα σε περιπτωση που χαλασει κατι
-πολυ καλη τιμη αγορας για αυτα που προσφερει αν και ανεβηκε 100 ευρω και πηγε πλεον στα 2900 οποτε προλαβαινετε δεν προλαβαινετε
-σχεδιασμος απιστευτος το κοιταω απο το παραθυρο συνεχεια
-μοτερ στησιμο μηχανης efi
-ελαστικα φαρδυα που σημαινει καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα
-μεγαλο ντεποζιτο βενζινης 240χλμ αυτονομια
-φρενα δισκοφρενα μπρος πισω με abs
-ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Οποτε η χρηση του ειναι για να κανεις την δουλεια σου καθημερινα με οικονομια και αξιοπρεπη οδηγηση χωρις να κινδυνευεις να σε πατησουν οι απο πισω η να τρεμει η ψυχη σου στα προσπερασματα αν θα την βγαλεις η οχι!
Πας ευκολα κοντινα ταξιδια ΧΩΡΙΣ να πιαστεις μεχρι και 2 ωρες μην ξεχναμε το μεγιστο στους δρομους σε τελικη ειναι 130 που τα πιανει για πλακα!!
Η sym εβγαλε και 125 ημιαυτοματο για οποιον δεν θελει συμπλεκτη!

Spar1991
19/03/2020, 13:39
Αμα ηταν νουμερα θα χε βουηξει η αγορα γιατι η sym ειναι νουμερο 1 σε πωλησεις εδω και χρονια.. Οποτε μην διαδιδετε fake news! Ο κοσμος ξερει πλεον!

katsar
19/03/2020, 14:05
Έτσι,όλοι sym kymco και ζοντες και...αφήστε τα κορόιδα να ψωνίζουν honda.

o_gavros
19/03/2020, 14:07
Φίλε σπαρ1991 ηρέμησε λίγο, μπορεί να διαφωνείς αλλά φεηκ νιουζ δεν ειπώθηκαν.
Ρα μηχανάκια είναι από τις περιπτώσεις που το όπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά.
Σε διπλανό θρεντ ο χρήστης kickstart κάνει μια εκτενή αναφορά στα προβλήματα που αναφέρουν οι ιδιοκτήτες σε κλειστή (?) ομάδα στο φατσοτεφτερο...αν σου λέει κάτι αυτό...

Spar1991
19/03/2020, 14:29
Φίλε σπαρ1991 ηρέμησε λίγο, μπορεί να διαφωνείς αλλά φεηκ νιουζ δεν ειπώθηκαν.
Ρα μηχανάκια είναι από τις περιπτώσεις που το όπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά.
Σε διπλανό θρεντ ο χρήστης kickstart κάνει μια εκτενή αναφορά στα προβλήματα που αναφέρουν οι ιδιοκτήτες σε κλειστή (?) ομάδα στο φατσοτεφτερο...αν σου λέει κάτι αυτό...

Ειπε οτι ειναι "νουμερα".. Τα υποβαθμιζουν ανθρωποι που δεν τα χουν αγορασει και εχουν γνωμη οποτε απο την στιγμη που τα λεγομενα δεν ισχυουν ειναι fake news!
Το οτι εχουν καποια προβληματα οπως πολλα μηχανακια νεοφερτα στην αγορα δεν μου λεει κατι ουτε εχω φμπ να δω ομαδες με παραπονα. Μιλησα με αλλους 2 και ηταν ευχαριστημενοι οποτε το να τα υποβαθμιζεις ειναι οτι χειροτερο γιατι κουβεντα δεν μπορει να γινει. Εγω δεν ειμαι εδω για να πω ειναι το καλυτερο και αντε γεια αλλα για να συζητησω διαφορα πραματα με διαφορους κατοχους η ανθρωπους που εχουν σκοπο να τα αγορασουν οποτε να βοηθησουμε. Αν ο καθενας ερχεται απλα και τα υποβαθμιζει χωρις λογο και επιχειρηματα θα αναγκαζομαι να απανταω ετσι!

Spar1991
19/03/2020, 14:33
Τους αφηνουμε για αυτο εχει πεσει η αγορα της χοντα γιατι οι πολλοι πηγαμε στα καλυτερα!

johnnybond
19/03/2020, 15:11
Τους αφηνουμε για αυτο εχει πεσει η αγορα της χοντα γιατι οι πολλοι πηγαμε στα καλυτερα!

Έπεσε;
Όχι απλά όταν έχεις Χόντα δεν πας κάθε 2-3 χρόνια σε αντιπροσωπείες να ψωνίσεις καινούργιο μιας και δεν χαλάει τόσο εύκολα όσο κάποια άλλα, μην μπερδέυεσαι!

Spar1991
19/03/2020, 15:55
Έπεσε;
Όχι απλά όταν έχεις Χόντα δεν πας κάθε 2-3 χρόνια σε αντιπροσωπείες να ψωνίσεις καινούργιο μιας και δεν χαλάει τόσο εύκολα όσο κάποια άλλα, μην μπερδέυεσαι!

Οχι φιλε μου αυτο ισχυε καποτε με τα χοντα! Πλεον ολες οι εταιρειες πανω κατω ιδιες ειναι! Εχουν την ιδια τεχνογνωσια. Και ευτυχως που εμεις η νεολαια δεν εχουμε κολλημενες αποψεις και αγοραζουμε οτιδηποτε κρινουμε καλο

katsar
19/03/2020, 15:59
Δηλαδή η Sym και η κάθε Sym έχει ίδια τεχνογνωσία με την Honda και κάθε Honda-Ducati-KTM που τρέχει δεκαετίες στα παγκόσμια ταχύτητας/χωμάτινα/Dakar κτλ.
Μάλιστα,μάλιστα.

Spar1991
19/03/2020, 16:07
Την τεχνογνωσια την εχουν οι ανθρωποι. Οι ανθρωποι λοιπον δεν κρατουν επτασφραγιστο μυστικο την τεχνογνωσια αλλα την μοιραζονται!!

johnnybond
19/03/2020, 16:11
Οχι φιλε μου αυτο ισχυε καποτε με τα χοντα! Πλεον ολες οι εταιρειες πανω κατω ιδιες ειναι! Εχουν την ιδια τεχνογνωσια. Και ευτυχως που εμεις η νεολαια δεν εχουμε κολλημενες αποψεις και αγοραζουμε οτιδηποτε κρινουμε καλο

27 χρόνων είμαι και εγώ προσωπικά θεωρώ πως δεν είμαι κολλημένος.
Εχω αλλάξει πολλά μηχανάκια εκ των οποίων 3 Χόντα χρονολογίας 2004, 2008 και 2013 τα οποία ποτέ δεν έβγαλαν κάτι καθώς και αρκετές πρόσφατες θετικές εμπειρίες φίλων και γνωστών.

Σίγουρα ο ανταγωνισμός αυξάνεται και σίγουρα η Χόντα και όχι μόνο όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε αλλά όπως όλα δείχνουν εξακολουθεί να είναι αρκετά αξιόπιστη μέχρι τώρα.

Παρεπιπτόντως τα sym τα έχω σε εκτίμηση καθώς έχω και προσωπική εμπειρία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι στο ίδιο επίπεδο ποιοτικά για μένα ακόμα. Αυτά!

Spar1991
19/03/2020, 16:21
Ναι σε μηχανες σαφως και δεν ειναι.. Σε σκουτερ ομως νομιζω ειναι στα ιδια επιπεδα! Οσο για τα παπια για πολλα χρονια τα εφτιαχναν μαζι απο οσο ξερω..οποτε με σιγουρια δεν μπορω να πω κατι

DRAKONET
19/03/2020, 17:21
υπαρχει και διαφορα τιμης να το λεμε και αυτο.....
αληθεια πως θα ειναι σε ποιοτητα αν τα αυξησουν και οι κινεζοι ?

o_gavros
19/03/2020, 18:30
Ειπε οτι ειναι "νουμερα".. Τα υποβαθμιζουν ανθρωποι που δεν τα χουν αγορασει και εχουν γνωμη οποτε απο την στιγμη που τα λεγομενα δεν ισχυουν ειναι fake news!
Το οτι εχουν καποια προβληματα οπως πολλα μηχανακια νεοφερτα στην αγορα δεν μου λεει κατι ουτε εχω φμπ να δω ομαδες με παραπονα. Μιλησα με αλλους 2 και ηταν ευχαριστημενοι οποτε το να τα υποβαθμιζεις ειναι οτι χειροτερο γιατι κουβεντα δεν μπορει να γινει. Εγω δεν ειμαι εδω για να πω ειναι το καλυτερο και αντε γεια αλλα για να συζητησω διαφορα πραματα με διαφορους κατοχους η ανθρωπους που εχουν σκοπο να τα αγορασουν οποτε να βοηθησουμε. Αν ο καθενας ερχεται απλα και τα υποβαθμιζει χωρις λογο και επιχειρηματα θα αναγκαζομαι να απανταω ετσι!
Ρε φίλε πάρτο λίγο αλλιώς, κάνεις λες και σου έβρισαν τη μάνα ή σου θιξαν την τιμή.
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος,δείχνεις από τα κείμενα σου μικρός σε ηλικία.
Δεν έχει νόημα να απαντάς βγάζοντας ψςυτοπερηφανια για κάτι που αγόρασες. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φέρεις περισσότερο τρολαρισμα πάνω σου.
Το βλέπουμε από το καλοκαίρι συχνότατα,νεαρούς που -εν τη δικαιολογημένη αγνοία τους- αρπάζονται επειδή θεωρούν ότι θίχτηκε ο εγωισμός του όταν αντικρουατηκε η επιλογή τους.

υπαρχει και διαφορα τιμης να το λεμε και αυτο.....
αληθεια πως θα ειναι σε ποιοτητα αν τα αυξησουν και οι κινεζοι ?
Στα λόγια του Λακεδαίμονα βασιλιά Λεωνίδα : αν.

cosgili
19/03/2020, 18:42
Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ένα honda, suzuki, ktm κλπ είναι συνήθως σαφώς ανώτερο από ένα sym, kymco ,lifan κλπ. Είναι όμως αντίστοιχα τόσο καλό value for money? Όχι. Οπότε ζυγίζεις και προχωράς. Δεν είναι τόσο θέμα καλό ή κακό μηχανάκι. Είναι περισσότερο θέμα σωστής ή λάθος επιλογής για τα χρήματα που έχω να διαθέσω και γι'αυτό το οποίο θέλω να κάνω.:beer:

Spar1991
19/03/2020, 18:57
Το οτι εβαλες στο ιδιο τσουβαλι λιφαν με κυμκο και συμ με ξεπερναει..

Spar1991
19/03/2020, 18:59
Φιλε μου θιγομαι οταν ισοπεδωνετε τα παντα χωρις επιχειρημα. Δεν ειμαι χαζος να μην παραδεχτω οτι κατι δεν ειναι καλο απλα θελω να γινεται σωστη συζητηση με αποδειξεις και οχι αερολογιες του τυπου ακουσα απο τον ταδε κι ακουσα απο εναν αλλον! Πρωτος εγω εγραψα εδω θεματα που παρατηρησα..Θιγομαι οταν ισοπεδωνουμε τα παντα..

Kickstart
19/03/2020, 19:46
Δεν υπάρχουν φίλε άκουσα, είδα κτλ... Τα γράφουν και τα παραθέτουν με βίντεο άνθρωποι που το έχουν το μηχανάκι και μάλιστα καποιοι έχουν γράψει και χιλιόμετρα στη σέλα του (κουριερ κτλ)

Έχει θέματα, μη λέμε τώρα ότι δεν έχει... Και ναι το μέτρο σύγκρισης είναι ένα παρόμοιας φιλοσοφίας μηχανάκι...

Και αυτη τη στιγμή παρόμοιας φιλοσοφίας είναι το χοντα κι ας έχει κάποια λεφτά παραπάνω (λίγα πλέον αν όντως ακριβύνει κι άλλο το sym)

Και σου λέω το εξής απλό... Εμεις αναβάτες είμαστε και ψάχνουμε την καλύτερη επιλογή από τη στιγμή που έχουμε καταλήξει σε αυτά τα δύο.. Δεν έχουμε κανένα λόγο να υποστηρίξουμε τη μία ή την άλλη φίρμα... Τα λεφτακια μας που βγαίνουν δύσκολα θα ακουμπήσουμε για να πάρουμε ένα δίκυκλο να καλύψει τις ανάγκες μας και τα γούστα μας... Οκ;
Πες μου τώρα ειλικρινά κάτι που έχει βγάλει το χοντα..
Κάτι ρε παιδί μου.. Ενα.

cosgili
19/03/2020, 19:53
Το οτι εβαλες στο ιδιο τσουβαλι λιφαν με κυμκο και συμ με ξεπερναει..

κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος...

katsar
19/03/2020, 20:04
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως νέος άνθρωπος όπως είπες ότι είσαι νομίζεις πως κάτι πιο φτηνό είναι καλύτερο από το ακριβότερο προιόν λες και είναι χαζοί οι Ιάπωνες που έχουν αυξημένες τιμές και δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος στην διαφορά τιμής.
Συμφωνώ πως η διαφορά στην τιμή δεν αντικατοπτρίζει πάντα την διαφορά στην ποιότητα και ένα καπέλο για το σήμα το δίνεις αλλά μέχρι ένα σημείο.
Εγώ πάντως σε οτιδήποτε αγόρασα όσες φορές ένιωσα έξυπνος που πήρα το φτηνό στην πορεία ανακάλυψα ότι υπάρχει λόγος.
Από μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό μέχρι άσχετα με το θέμα πράγματα.

Spar1991
19/03/2020, 21:08
Χμμ η αγορα ενος προιοντος καθοριζεται απο την ζητηση. Σαφως και η χοντα γιαμαχα σουζουκι θα χτυπησει πιο πανω τις τιμες και οχι επειδη ειναι καλυτερη αλλα επειδη εχει το ονομα και απο το ονομα και μονο πολλοι οπως εσυ δεν θα το πολυσκεφτουν και θα το παρουν!
Ειναι σαν να παρεις ενα σορτσακι αντιντας και ενα αντμιραλ ιδιας ποιοτητας. Οι τιμες τους δεν θα ναι ποτε ιδιες! Ακυρο παραδειγμα αλλα συμβαινει γενικα.. Οι τιμες καθοριζονται απο αρκετα πραγματα.. το οτι κατι ειναι πιο ακριβο δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλυτερο..Ρωτα καποιον που ασχολειται με διοικηση επιχειρησεων η management η μαρκετινγκ και θα δεις τι εννοω!
Ειναι σαν την huawei και την one plus. Καποτε πουλουσαν μεχρι 200 ευρω κινητα και τωρα κανουν 800! Γιατι;; Γιατι κερδισαν το αγοραστικο κοινο και πλεον χτυπανε οτι τιμη θελουν!

panavour
19/03/2020, 21:09
Το ιδιο προιον, με την ιδια ποιοτητα υλικων,υλικων,με τα ιδια μηχανηματα και μεθοδους παραγωγης ,φτιαχνεται σε δυο διαφορετικες χωρες ,με την μια να πληρωνει τους εργατες 10 ευρω μεροκαματο και η αλλη 100 ευρω.Σε ποια χωρα το ΙΔΙΟ προιον θα ειναι πιο ακριβο?

Spar1991
19/03/2020, 21:10
Δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι δεν το ψαξα καθολου για το gtr!
Ωστοσο το ενα ειναι 185 και το αλλο 150 με διαφορες.. προσωπικα ευχαριστημενος ειμαι..

Spar1991
19/03/2020, 21:15
Αυτο ακριβως!!! Αλλα αντε βγαλε ακρη με αυτους που πιστευουν οτι το ακριβο ειναι και καλυτερο.. Ας πω ενα πιο απλο παραδειγμα! Γιατι ενα κινητο στο σκρουτζ εχει 600 ενω στον κωτσοβολο 850;;; Ουσιαστικα ειναι ακριβως το ιδιο! Η γιατι ενα samsung ισης αξιας ειναι 300 ευρω φθηνοτερο απο ενα apple;; Ποιος καθοριζει την τιμη και με τι κριτηριο;;;

katsar
19/03/2020, 21:28
Για να απαντήσω στο ίδιο ύφος και να εξαφανιστώ από το θέμα του κινεζόπαπου.
Άντε βγάλε άκρη με αυτούς που λένε sym=honda και νιώθουν περήφανοι και πιο ξύπνιοι.Μάλλον για αυτό κρατάνε την ίδια μεταπωλητική αξία τα κινεζοσκουτερ με τα sh300.
καλές βόλτες ρε friend όπως και να έχει χωρίς ειρωνεία.

Spar1991
19/03/2020, 21:53
Η μεταπωλητικη αξια επισης εξαρταται κατα πολυ απο το ονομα!
Οσο για το αν κραταει αξια θα δειξει ο χρονος σε αυτο το παπι...

Kickstart
19/03/2020, 23:19
δυστυχώς δεν έχει φίλε...μερικών μηνών μηχανάκια 2 χιλιάρικα τα δίνουν στο car και κάποια είναι πολλές εβδομάδες εκεί και δεν...

όσο για το gtr θα σου πω εγώ που έψαξα.. 0 προβλήματα...ζέρο.

slzr
19/03/2020, 23:48
Η αλήθεια είναι ότι αν κάτι είναι καλό θα πουλήσει ὸσο και να το θάβουν οι ανταγωνιστές. Αυτή τη στιγμή η Honda με βάση την ιστορία
της είναι δύναμη στα παπιά, γι`αυτό έχει και "τσιμπημένη" τιμή.
Η Sym έχει χρόνο να αποδείξει την αξία της και μακάρι να τα καταφέρει. Ξεκινάει καλά.. στο χέρι τους είναι να βελτιώσουν το quality control
και να είναι αξιόλογος αντίπαλος.

Spar1991
20/03/2020, 05:41
Μπαινω στο καρ καθε μερα. 2300 εχω βρει ενα. Ολα τα αλλα 2400! Η τιμη πηγε στα 2900.... 2.000 δεν θα βρεις vf185!

buckley
20/03/2020, 06:54
Ρε φιλαράκο ειλικρινά επειδή το χεις πάρει προσωπικά και δεν βγάζει πουθενά αυτό ,κομψά στο λέω κιόλας. Άκου λίγο ανθρώπους που τα χουν φάει με το κουτάλι τα μηχανάκια.Επειδή βλέπω από το 91 στο νικνεημ ότι την έχεις περάσει την εφηβεία που είμασταν όλοι αντιδραστικοί και δεν ακούγαμε κανέναν μεγαλύτερο.
Έχω προσωπικά αλλάξει πάνω από 90 μηχανάκια και οδηγούσα 6βολτο παπί πριν οι γονείς σου γνωριστούν...late 70s.
To sym βγάζει ζημιές και δεν έχει μεταπωλητική αξία,το honda δεν βγάζει και είχε έχει και θα έχει την μεγαλύτερη αξία από όλα τα παπιά ακόμα και από την εποχή που υπήρχαν μόνο γιαπωνέζικα που μάλλον δεν πρόλαβες.Μέχρι το τέλος της εγγύησης του sym εγώ σου λέω ότι δεν θα έχεις δώσει ευρώ παραπάνω και θα στα έχουν καλύψει όλα τα χαζά.Τι διαφορά τιμής έχουν καινούργια 1500 λέω εγώ χωρίς να τα χω δει ,ήδη τότε θα είσαι χαμένος σε σχέση με το Χόντα.Στα γράφω κομψά ξαναλέω γιατί πάρα πολλοί θα σου πουν ότι χαμένος με το sym είσαι όταν το μηχανάκι βγει από την πόρτα της βιτρίνας...
:wave2:

o_gavros
20/03/2020, 07:41
Φιλε μου θιγομαι οταν ισοπεδωνετε τα παντα χωρις επιχειρημα. Δεν ειμαι χαζος να μην παραδεχτω οτι κατι δεν ειναι καλο απλα θελω να γινεται σωστη συζητηση με αποδειξεις και οχι αερολογιες του τυπου ακουσα απο τον ταδε κι ακουσα απο εναν αλλον! Πρωτος εγω εγραψα εδω θεματα που παρατηρησα..Θιγομαι οταν ισοπεδωνουμε τα παντα..

Ρε μεγάλε δικό σου είναι το εργοστάσιο και κάνεις έτσι;
Έλα να πούμε χαλάρωσε γιατί παραειναι παιδιάστικο όλο αυτό για να ασχοληθούμε περαιτέρω.
Σε προκαλώ να εμφανιστεις σε 5 χρόνια (αν το έχεις ακόμα) και να μας πεις τότε αν ακομα στηρίζεις την επιλογή σου.
Δεν θα μας βγάλετε οι νουμπαδες όλους τρελούς, υπάρχει κι ο παράγοντας εμπειρία στις κρίσεις μας.
Και άνθρωπος που λέει "Την τεχνογνωσια την εχουν οι ανθρωποι. Οι ανθρωποι λοιπον δεν κρατουν επτασφραγιστο μυστικο την τεχνογνωσια αλλα την μοιραζονται!!" αν μη τι άλλο δείχνει ότι εχει ακόμα πολλά να μάθει (όλοι βασικά,απλά κάποιοι περισσότερα).

doctoras
20/03/2020, 07:46
Η κλίση ή τάση να διαφοροποιηθούν στις επιλογές τους σε σχεση με την κοινή λογική (γενικότερα) κατείχαν παντα οι νεαρότεροι σε ηλικία(για να μη αναθαρρησετε τα παπουδια του φορουμ μιλάω για το ποσο εισαι και οχι ποσο αισθανεσαι, για ηλικιες 18-28 :) )

Βάλε + τα περιορισμένα οικονομικά λογο της αυτοδημιουργιας τους που ειναι εξέλιξη. Θα παρουν αποφασεις τολμηρες με περισσοτερο ρισκο.

Οι ιδιοι οταν δουν μαθουν απο την κατ' ιδίαν εμπειρία και ωριμάσει ο συλλογισμός τους οι επιλογες τους θα διαφοροποιηθούν ξανα και θα συμβαδίζουν με λιγοτερο ρισκο επιλογες

Αυτο συμβαινει.. και εδω,συζητάμε εκ διαμέτρου αντίθετες προσωπικότητες οσο αναφορα τις προσωπικές επιλογες(γενικοτερα και οχι μονο στα μηχανάκια)

Καλημέρα:)

Spar1991
20/03/2020, 08:04
Ρε φιλαράκο ειλικρινά επειδή το χεις πάρει προσωπικά και δεν βγάζει πουθενά αυτό ,κομψά στο λέω κιόλας. Άκου λίγο ανθρώπους που τα χουν φάει με το κουτάλι τα μηχανάκια.Επειδή βλέπω από το 91 στο νικνεημ ότι την έχεις περάσει την εφηβεία που είμασταν όλοι αντιδραστικοί και δεν ακούγαμε κανέναν μεγαλύτερο.
Έχω προσωπικά αλλάξει πάνω από 90 μηχανάκια και οδηγούσα 6βολτο παπί πριν οι γονείς σου γνωριστούν...late 70s.
To sym βγάζει ζημιές και δεν έχει μεταπωλητική αξία,το honda δεν βγάζει και είχε έχει και θα έχει την μεγαλύτερη αξία από όλα τα παπιά ακόμα και από την εποχή που υπήρχαν μόνο γιαπωνέζικα που μάλλον δεν πρόλαβες.Μέχρι το τέλος της εγγύησης του sym εγώ σου λέω ότι δεν θα έχεις δώσει ευρώ παραπάνω και θα στα έχουν καλύψει όλα τα χαζά.Τι διαφορά τιμής έχουν καινούργια 1500 λέω εγώ χωρίς να τα χω δει ,ήδη τότε θα είσαι χαμένος σε σχέση με το Χόντα.Στα γράφω κομψά ξαναλέω γιατί πάρα πολλοί θα σου πουν ότι χαμένος με το sym είσαι όταν το μηχανάκι βγει από την πόρτα της βιτρίνας...
:wave2:

Κοιτα επειδη ακρη δεν θα βγαλω απο οτι καταλαβαινω κι αυτο κυριως με τις ηλικιες 45++ γιατι με τους συνομηλικους μου μια χαρα συνενοουμαι απλα θα πω οτι εδω θα μαστε και θα δουμε πως θα κινηθει η αγορα...απλα μην εκπλαγειτε οταν η τιμη του ανεβει κι αλλο...

Spar1991
20/03/2020, 08:07
Μα δεν τσιγκουνευτηκα τα 600 ευρω παραπανω για το gtr!!!
Σε σχεδιασμο και ενα σορο αλλα χαρακτηριστικα οπως το οτι ειναι 185 σε σχεση με το απλο 150 η επιλογη ηταν μονοδρομος!
Δεν ειναι οτι πηρα το sym cruisym εναντι του xmax που χουν 1500 ευρω διαφορα οποτε ναι εκει ισως σκεφτομουν τα χρηματα... Μιλαμε για 600 ευρω που τα βρισκεις σε 2 μηνες το πολυ..
Επισης οσο οι νεοι στηριζουμε τετοιες εταιρειες τοσο θα ανεβαινουν οι μετοχες τους και η δυναμη τους στην αγορα και θα γινονται καλυτερες.. για μενα ειναι value for money

Kickstart
20/03/2020, 08:28
ότι νομίζεις φίλε..

δεν πάει κανένας να στη πέσει ή να στο βγάλει άχρηστο...

το συζητάμε και το αναλύουμε για να έχει σφαιρική αντίληψη ο υποψήφιος αγοραστής (κι εγώ μέσα αν και είπα δεν) και γι αυτό είναι χρήσιμα τα φόρουμ, είναι ο χώρος όπου μπορούμε να κουβεντιάσουμε μεταξύ μας και να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας χωρίς τις υπερβολές των εμπόρων και τις ωραιοποιήσεις που πλασάρουν τα μηχανάκια τα περιοδικά και οι διάφοροι μοτοβλόγκερς που έχουν ξεπεταχτεί τελευταία σαν μανιτάρια..

παμε πισω στο μηχανακι λοιπον...

επειδή το οδήγησα (τεστ ραϊντ)

με τη σέλα την παλεύεις; πόση απόσταση κάνεις πάνω της; ρωτάω γιατί στο μισάωρο άρχισα να πονάω σε όλη την περιοχή που ερχόταν σε επαφή μαζί της..μιλάμε για φακίρης κανονικά λες και καθόμουν πάνω σε σιδερώστρα αισθανόμουν το τελευταίο δεκάλεπτο της βόλτας.

επίσης το πίσω φρένο άμα το πατήσεις δυνατά σε ευθεία μαζί με το μπροστινό σου δίνει μια αίσθηση το μηχανάκι ότι πάει να σηκώσει την ουρά;
κάτι σαν έντο δλδ.

panavour
20/03/2020, 08:32
Αφηστε ρε παπουδια τους νεους του φορουμ να παρουν οτι γουσταρουν,που θα τους κανετε και κριτικη σταδιάλα.Ξεχασατε τα νιατα σας που σας κυνηγαγανε οι πατεραδες σας στις ρουγες ,επειδη καβαλαγατε λαθρεα το παπι του μεγαλυτερου ξαδερφου ή την φλορετα του παππου?

https://www.youtube.com/watch?v=0SgBiJIVPEI

viper1
20/03/2020, 08:43
ότι νομίζεις φίλε..

δεν πάει κανένας να στη πέσει ή να στο βγάλει άχρηστο...

το συζητάμε και το αναλύουμε για να έχει σφαιρική αντίληψη ο υποψήφιος αγοραστής (κι εγώ μέσα αν και είπα δεν) και γι αυτό είναι χρήσιμα τα φόρουμ, είναι ο χώρος όπου μπορούμε να κουβεντιάσουμε μεταξύ μας και να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας χωρίς τις υπερβολές των εμπόρων και τις ωραιοποιήσεις που πλασάρουν τα μηχανάκια τα περιοδικά και οι διάφοροι μοτοβλόγκερς που έχουν ξεπεταχτεί τελευταία σαν μανιτάρια..

παμε πισω στο μηχανακι λοιπον...

επειδή το οδήγησα (τεστ ραϊντ)

με τη σέλα την παλεύεις; πόση απόσταση κάνεις πάνω της; ρωτάω γιατί στο μισάωρο άρχισα να πονάω σε όλη την περιοχή που ερχόταν σε επαφή μαζί της..μιλάμε για φακίρης κανονικά λες και καθόμουν πάνω σε σιδερώστρα αισθανόμουν το τελευταίο δεκάλεπτο της βόλτας.

επίσης το πίσω φρένο άμα το πατήσεις δυνατά σε ευθεία μαζί με το μπροστινό σου δίνει μια αίσθηση το μηχανάκι ότι πάει να σηκώσει την ουρά;
κάτι σαν έντο δλδ.

Οπότε με το μπροστά κάνεις σούζα. Μια που δεν ξέρω σουζες θα πάω να πάρω ένα να μάθω :lol:

o_gavros
20/03/2020, 08:49
Αφηστε ρε παπουδια τους νεους του φορουμ να παρουν οτι γουσταρουν,που θα τους κανετε και κριτικη σταδιάλα.Ξεχασατε τα νιατα σας που σας κυνηγαγανε οι πατεραδες σας στις ρουγες ,επειδη καβαλαγατε λαθρεα το παπι του μεγαλυτερου ξαδερφου ή την φλορετα του παππου?

https://www.youtube.com/watch?v=0SgBiJIVPEI

Ώπα, για να συνεννοούμαστε.
Εγώ που δεν είμαι παπουδι αλλά θα μπορούσα να είμαι ο μεγάλος του ξάδερφος,δεν τσιναω επειδή πήρε ο κάθε Χ νουμπας το Ψ μηχανάκι.στο γκιώνη μου βασικά,στην τσέπη κανενός δεν μπαίνω.
Τσιναω και όσο πάει βλέπω με ενοχλεί περισσότερο, με όσους έρχονται (και έχετε δει πόσοι έχουν σκάσει από το καλοκαίρι) εδώ και προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο.
Ο έτσι τώρα θίχτηκε! Δηλαδή γελάει ο κόσμος.
Αυτό λέμε σε όλους τους τόνους και τρόπους και σαν από πείσμα τα παιδια,δεν νογανε.
Μακάρι το μηχανάκι να βγει αστέρι και σε μια πενταετία να έρθει ο φίλος και να μου πει γαυρε βουλωνε το μηχανάκι φυσάει κάνει δείχνει.
Πόσοι στοιχηματίζουν ότι αυτό μπορεί να συμβεί; Ε ακριβώς εκεί μπαίνει σφηνοπουτσα το θέμα της αξιοπιστίας.
Φορ φαξ σεηκ που λέμε στο χωριό μου :D.
Καλημέρα σε όλους.

Spar1991
20/03/2020, 09:32
Εγω με την σελα στην αρχη ειχα θεμα και πιανομουνα. Μετα απο μια βδομαδα μου περασε δεν ξερω μαλλον συνηθισα. Εχω κανει μεχρι 2 ωρες πανω συνεχομενα και πιαστηκα μετα την μια ωρα ελαφρυα και μετα την μιαμιση βαρυα!
Οσο για τα φρενα που λες δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο..η ανατομικη εχει 70 ευρω πραμα που σκεφτομουν και οχι λογο χρηματων αλλα επεθδη χαλαει αισθητικα το μηχανακι.. οπως και βαλιτσακι δεν θα του βαζα.. τετοιο μηχανακι ειναι κριμα να χαλαστει ετσι!
Επισης εχω παρατηρησει στην τριτη οτι πατιναρει...θσως φταιω εγω που το ανοιγω αποτομα δεν ξερω σε λιγο καιρο θα κανω το σερβις των 3.000 και θα τα κοιταξω ολα!

Spar1991
20/03/2020, 09:41
Σιγα μην το κρατησω 5ετια ρε φιλος... Το πολυ σε 2 χρονια θα το χω αλλαξει δεν ειναι αυτοκινητο να το κρατησω 15ετια ουτε καμια βαραντερο να την παντρευτω!
Ο μονος τροπος να το κρατουσα θα ηταν να χρειαζομουν απαραιτητα παπι για την μετακινηση η να χα λεφτα να παιρνα και μια μηχανη! Για τα δεδομενα μου τωρα ειναι ικανοποιητικο αλλα δεν μπορω να προβλεψω τις υποχρεωσεις σε λιγα χρονια.. πες ας πουμε οτι κανω οικογενεια και χρειαστω λεφτα για αμαξι αναγκαστικα θα το δωσω γιατι αμαξι δεν εχω...Απο παπια εκανα την καλυτερη αγορα της χρονιας. Αλλα αν ηταν στο χερι μου και μπορουσα θα χα παρει ενα mt 07 και θα του σκιζα τον πατο! Μεχρι ομως να μαζεψω λεφτα για mt θα περασει καιρος..Για αυτο λεω οτι ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος...ο πατερας μου ας πουμε που ηθελε παπι το παιρνε για την λαικη και τις καθημερινες μετακινησεις.. εγω το πηρα γτ αυτα τα λεφτα ειχα και δεν ηθελα να χαλαω πολυ βενζινη.. παραλληλα ηθελα το καλυτερο της αγορας (κατ εμε) και να γουσταρω που το καβαλαω...Τιποτα δεν μενει για παντα. Ολα ειναι δανεικα

panavour
20/03/2020, 09:46
και να γουσταρω που το καβαλαω...Τιποτα δεν μενει για παντα. Ολα ειναι δανεικα

Τωρα μιλησες σωστα.:beer:

sapila racing
20/03/2020, 10:42
Επισης εχω παρατηρησει στην τριτη οτι πατιναρει...θσως φταιω εγω που το ανοιγω αποτομα δεν ξερω σε λιγο καιρο θα κανω το σερβις των 3.000 και θα τα κοιταξω ολα!


παραλληλα ηθελα το καλυτερο της αγορας (κατ εμε) και να γουσταρω που το καβαλαω...Τιποτα δεν μενει για παντα. Ολα ειναι δανεικα

To καλύτερο της αγοράς πατινάρει στα 3000 χλμ?
Κατι δεν παει καλά σε αυτη την πρόταση!

Spar1991
20/03/2020, 10:47
Το οτι μπορει εμενα να χει ενα θεμα δεν σημαινει οτι εχουν ολα ;)

panavour
20/03/2020, 10:53
To καλύτερο της αγοράς πατινάρει στα 3000 χλμ?
Κατι δεν παει καλά σε αυτη την πρόταση!

Ειναι η συμβολή-προσφορά του εργοστασιου στην ψυχοθεραπεία του αναβατη,για να μην βαριέται και να ειναι σε εγρήγορση.Αλλοι πληρώνουν ψυχολόγους γι αυτό.Μην το κοροιδεύεις. Μπραβο στην ΣΥΜ:a23:

sapila racing
20/03/2020, 12:51
Το οτι μπορει εμενα να χει ενα θεμα δεν σημαινει οτι εχουν ολα ;)

Ναι οκ . Οταν φτάσεις τις 25000 χλμ ενημέρωσέ μας.
Υπ όψιν οτι οι δίσκοι συμπλέκτη δεν καλύπτονται απο την εγγύηση.

Spar1991
20/03/2020, 12:58
Δεν ξερω αν καλυπτονται αλλα αμελητεο το ποσο ακομα κι αν εχουν θεμα!

sapila racing
20/03/2020, 13:06
Δεν ξερω αν καλυπτονται αλλα αμελητεο το ποσο ακομα κι αν εχουν θεμα!

Μαλιστα, ετσι βγάζουμε κι ενα ακόμα συμπέρασμα για τα λεγόμενά σου.
Αν το θεωρείς αμελητέο ένα σχεδόν καινούριο μηχανάκι με 3000 χλμ στο κοντέρ να πατινάρει, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την συζήτηση. :wave2:

Spar1991
20/03/2020, 13:23
Μαλιστα, ετσι βγάζουμε κι ενα ακόμα συμπέρασμα για τα λεγόμενά σου.
Αν το θεωρείς αμελητέο ένα σχεδόν καινούριο μηχανάκι με 3000 χλμ στο κοντέρ να πατινάρει, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την συζήτηση. :wave2:

Οπως ειπε καποιος πιο πανω ολα τα νεα μηχανακια εχουν προβληματα στις αρχες και μετα τα διορθωνουν οι κατασκευαστες..Ακομα και στις "μεγαλες εταιρειες".. Εχω εγγυηση 2 χρονια οποτε δεν θα με απασχολησει αν βγαλει καποιο προβλημα

sapila racing
20/03/2020, 13:53
Οπως ειπε καποιος πιο πανω ολα τα νεα μηχανακια εχουν προβληματα στις αρχες και μετα τα διορθωνουν οι κατασκευαστες..Ακομα και στις "μεγαλες εταιρειες".. Εχω εγγυηση 2 χρονια οποτε δεν θα με απασχολησει αν βγαλει καποιο προβλημα

Αυτό που είπε αυτός ο κάποιος δεν ισχύει.
Επίσης δεν βγάζουν και πολύ νόημα αυτα που γράφεις....

Λες οτι πατιναρει στα 3000 χλμ, αλλά αφού έχεις εγγύηση 2 χρόνια δεν σε απασχολεί.
Ομως εσυ θα τους πληρώνεις τους δίσκους, αφού δεν τους καλύπτει η εγγύηση.

Spar1991
20/03/2020, 13:54
Δεν με απασχολει για οτιδηποτε βγαλει. Αυτο με τους δισκους πρωτη φορα το ακουσα οποτε λεω και να μην το καλυψει δεν θα με νοιαξει γιατι ειναι μικρο κοστος

panavour
20/03/2020, 14:18
75 σελιδες για ενα μοτο-παπακι με νηπιακα προβληματα που σιγουρα θα λυσει το εργοστασιο,και καλυπτονται απο εγγυηση,αλλα δυστυχως δεν ειναι πουλ-μουρ για τον ιδιοκτητη του.Τι να πουμε τοτε για εταιριες που πουλανε μηχανες των 15-35 χιλιαδων,που δεν εχουν αξιωθει να φτιαξουν αξονες τελικης μεταδοσης να μην σπανε-χαλανε,ABS να δουλευουν χωρις 2-3 επισκευες στα 10 χρονια,ανορθωτες,πηνεια,και αντλιες βενζινης,το ιδιο,και ηλεκτρικες πλεξουδες μακαροναδες του master chef. :(:(

buckley
20/03/2020, 14:24
Κάντε μου τη χάρη κάποιος να το κλειδώσει ,όπως θα έπρεπε και τους Ελληναράδες σήμερα στα διόδια :wave2:

viper1
20/03/2020, 14:30
Κάντε μου τη χάρη κάποιος να το κλειδώσει ,όπως θα έπρεπε και τους Ελληναράδες σήμερα στα διόδια :wave2:

Λέγαμε για τους Άγγλους ότι είναι ΓΤΠ και στα διόδια είναι σαν να φεύγουν για Πάσχα.....

doctoras
20/03/2020, 14:49
Το οτι εβαλες στο ιδιο τσουβαλι λιφαν με κυμκο και συμ με ξεπερναει..

χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, γιατί ως: 1.brand 2.τεχνογνωσία 3.εμπορικότητα θεωρείς υποδεέστερη την kymco απο την sym? επιχειρήματα. Γιατί εγώ τους βλέπω ως βασικούς ανταγωνιστές στις κατηγορίες παπιών - σκούτερ με πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα στα σημεία εκατέρωθεν

Spar1991
20/03/2020, 15:34
Οχι! Εγω το ειπα για την λιφαν. Σαφως και η κυμκο ειναι υπερδυναμη στα σκουτερ!

doctoras
20/03/2020, 16:18
Οχι! Εγω το ειπα για την λιφαν. Σαφως και η κυμκο ειναι υπερδυναμη στα σκουτερ!

παρανόηση δική μου, άκυρο :facepalm:

o_gavros
20/03/2020, 16:25
Σιγα μην το κρατησω 5ετια ρε φιλος... Το πολυ σε 2 χρονια θα το χω αλλαξει δεν ειναι αυτοκινητο να το κρατησω 15ετια ουτε καμια βαραντερο να την παντρευτω!
Ο μονος τροπος να το κρατουσα θα ηταν να χρειαζομουν απαραιτητα παπι για την μετακινηση η να χα λεφτα να παιρνα και μια μηχανη! Για τα δεδομενα μου τωρα ειναι ικανοποιητικο αλλα δεν μπορω να προβλεψω τις υποχρεωσεις σε λιγα χρονια.. πες ας πουμε οτι κανω οικογενεια και χρειαστω λεφτα για αμαξι αναγκαστικα θα το δωσω γιατι αμαξι δεν εχω...Απο παπια εκανα την καλυτερη αγορα της χρονιας. Αλλα αν ηταν στο χερι μου και μπορουσα θα χα παρει ενα mt 07 και θα του σκιζα τον πατο! Μεχρι ομως να μαζεψω λεφτα για mt θα περασει καιρος..Για αυτο λεω οτι ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος...ο πατερας μου ας πουμε που ηθελε παπι το παιρνε για την λαικη και τις καθημερινες μετακινησεις.. εγω το πηρα γτ αυτα τα λεφτα ειχα και δεν ηθελα να χαλαω πολυ βενζινη.. παραλληλα ηθελα το καλυτερο της αγορας (κατ εμε) και να γουσταρω που το καβαλαω...Τιποτα δεν μενει για παντα. Ολα ειναι δανεικα
Ρε φίλε με το μπαρδον αλλά είσαι πιο κλισεδιαρης κι από σουξέ του Ρέμου.
Όταν σου λέω 'ελα σε 5 χρόνια πες μου..." προφανώς δεν περιμένω από εσένα να έχεις ακόμα το παπί γιατί πέφτεις μέσα στο προφίλ του εποχιακού πιτσιρικά που δεν τον φταναν για αμάξι, που τα ξέρει όμως και όλα και έχει αποψαρα και θίγεται όταν του την καταρρίπτουν άλλοι πιο σχετικοί.
Το ελα σε πέντε χρόνια πάει στο σε τι κατάσταση θα είναι το ...υπερπαπακι :rolleyes:
Κάτι μας λέει των περισσότερων εδώ ότι στην καλύτερη θα θέλει λεφτά...
Ο σαπιλας σε ξεβρακωνει αν δεν το κατάλαβες...

Ο λόγος που με βλέπεις και σου γράφω σε αυτό το ύφος δεν είναι άλλος ότι με κουρασατε οι νουμπαδες παπακιδες που σκατε κατα κύματα από το καλοκαίρι και παρά το γεγονός ότι κόσμος αφιερώνει χρόνο να σας πει δυο κουβέντες χωρίς να έχει να κερδίσει από εσάς, εσείς αμολατε χαρταετό.
Ε όχι ρε μάγκες,δε χρωστάμε.

bulmont
20/03/2020, 17:20
Σιγα μην το κρατησω 5ετια ρε φιλος... Το πολυ σε 2 χρονια θα το χω αλλαξει......


Με τα λεφτά που θα σου φάει αυτά τα δύο χρόνια σε μικροβλάβες (πχ συμπλέκτης, ρουλεμάν, λάστιχα κλπ) και με τα λεφτά που θα χάσεις
από την μεταπώληση ή την ανταλαγή, θα 'παιρνες κάθε μέρα ταξί μερσεντές να κόβεις βόλτες κυριλέ με οδηγό και πολύ πουλμούρ..........

toyar
20/03/2020, 19:13
πολλες φορες δημιουργουνται παρεξηγησεις λογω της σχετικοτητας του χρηματος και της υποκειμενικοτητας του ακριβου και του φθηνου
μιλωντας μονο για παπια αλλος ψωνιζει στη βαση της κατηγοριας θελοντας να βγαλει μια δεκαετια ντελιβερυ με παπι του χιλιαρικου κι αλλος ψωνιζει στην κορυφη παιρνοντας το ακριβοτερο για να πηγαινει για καφε με προοπτικη να το σκοτωσει στο εξαμηνο γιατι το βαρεθηκε
υπαρχει κοσμος που μπορει να καψει ενα τριχιλιαρο για ενα παπι που γουσταρει
αλλος αλλαζει αιφον του χιλιαρικου καθε 6 μηνες
ειναι θεμα οικονομικης δυνατοτητας και οπτικης γωνιας

o_gavros
20/03/2020, 19:38
Σαφώς ναι.
Αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη,ναι;

teogtp
20/03/2020, 19:49
Κάντε μου τη χάρη κάποιος να το κλειδώσει ,όπως θα έπρεπε και τους Ελληναράδες σήμερα στα διόδια :wave2:


Λέγαμε για τους Άγγλους ότι είναι ΓΤΠ και στα διόδια είναι σαν να φεύγουν για Πάσχα.....

Ρε εδώ μπήκε στο μαγαζί μια Αθηναία και ρωτούσε που θα πάει να πιεί τσίπουρο.....για κλωτσιές λέμε.

bulmont
20/03/2020, 19:53
Ρε εδώ μπήκε στο μαγαζί μια Αθηναία και ρωτούσε που θα πάει να πιεί τσίπουρο.....για κλωτσιές λέμε.

Αν όμως ρώταγε γιά Τάλισκερ θα 'ταν εντάξει.........................

teogtp
20/03/2020, 19:57
Αν όμως ρώταγε γιά Τάλισκερ θα 'ταν εντάξει.........................

Ε βέβαια.
Άκου τσίπουρο στο Μονακό της Ελλάδας.....χου ρε!

o_gavros
20/03/2020, 19:57
Τραβάτε ρε λαμόγια σ'αλλη παραλία

bulmont
20/03/2020, 20:10
Τραβάτε ρε λαμόγια σ'αλλη παραλία


Μπά .....οι παραλίες είναι γεμάτες κωλόγερους ..................................



https://www.thebest.gr/article/573740-astunomikoi-kai-simera-sto-notio-parko-kaloun-tous-polites-na-pane-spiti-tous-foto-kai-binteo

Spar1991
20/03/2020, 22:27
Συκα ειναι τα χοντα σκαφοι ειναι τα κρυπτονακια και πυραυλος ειναι ενα sym vf185 που μολις βγει στον δρομο η ηδονη πλαισιωνει καθε ζωντανο οργανισμο!!! Μια εξατμιση και ενα φιλτρο να τρελανουμε κοσμοο!!

teogtp
20/03/2020, 22:38
416225

telegonos
21/03/2020, 09:46
Μετά την Τρίτη έρχεται η Τετάρτη, και άλλα τέτοια σοφά;

o_gavros
21/03/2020, 12:31
Συκα ειναι τα χοντα σκαφοι ειναι τα κρυπτονακια και πυραυλος ειναι ενα sym vf185 που μολις βγει στον δρομο η ηδονη πλαισιωνει καθε ζωντανο οργανισμο!!! Μια εξατμιση και ενα φιλτρο να τρελανουμε κοσμοο!!

α τόσο καλά;
δε φταις εσύ. εμείς οι μαλάκες φταίμε που σου δώσαμε σημασία.

Kickstart
21/03/2020, 12:42
Η μόνη λύση πλέον είναι να σταματάω κόσμο στα φανάρια να ρωτάω..

Βλέπω έναν τα πρωινά όταν πάω για δουλειά (όταν ξαναπάμε κι όποτε) ο οποίος επειδή φορά σπαστό κράνος εχω κοζαρει ότι είναι άνω των 50...θα τον ρωτήσω τον άνθρωπο γιατί με τα πιτσιρίκια που πήρανε νευρικό παπί και νομίζουν ότι καβαλανε cb1300 και άνω δεν βγαίνει ούτε άκρη ούτε συμπέρασμα... Τα ίδια γίνονται και στις διάφορες ομάδες στο φεϊς

buckley
21/03/2020, 12:46
Η μόνη λύση πλέον είναι να σταματάω κόσμο στα φανάρια να ρωτάω..

Βλέπω έναν τα πρωινά όταν πάω για δουλειά (όταν ξαναπάμε κι όποτε) ο οποίος επειδή φορά σπαστό κράνος εχω κοζαρει ότι είναι άνω των 50...θα τον ρωτήσω τον άνθρωπο γιατί με τα πιτσιρίκια που πήρανε νευρικό παπί και νομίζουν ότι καβαλανε cb1300 και άνω δεν βγαίνει ούτε άκρη ούτε συμπέρασμα... Τα ίδια γίνονται και στις διάφορες ομάδες στο φεϊς

Είπα να μην ξαναγράψω αλλά έθιξες κάτι σημαντικό.Δεν είναι πιτσιρικάς φίλε στα 30 λογικά βαδίζει ,είναι η καμμένη γενιά.Ξέρεις πολύ καλά από τι μην τα ξαναλέμε...

DRAKONET
21/03/2020, 13:02
Είπα να μην ξαναγράψω αλλά έθιξες κάτι σημαντικό.Δεν είναι πιτσιρικάς φίλε στα 30 λογικά βαδίζει ,είναι η καμμένη γενιά.Ξέρεις πολύ καλά από τι μην τα ξαναλέμε...

:smokin:

o_gavros
21/03/2020, 13:10
Η μόνη λύση πλέον είναι να σταματάω κόσμο στα φανάρια να ρωτάω..

Βλέπω έναν τα πρωινά όταν πάω για δουλειά (όταν ξαναπάμε κι όποτε) ο οποίος επειδή φορά σπαστό κράνος εχω κοζαρει ότι είναι άνω των 50...θα τον ρωτήσω τον άνθρωπο γιατί με τα πιτσιρίκια που πήρανε νευρικό παπί και νομίζουν ότι καβαλανε cb1300 και άνω δεν βγαίνει ούτε άκρη ούτε συμπέρασμα... Τα ίδια γίνονται και στις διάφορες ομάδες στο φεϊς

το εχω κάνει δυο φορές.
μια σε βενζινάδικο που περιμενε μπροστα μου συνομιληκος παλικαρος και τον ρωτησα. ολα μπόμπα μου είπε.αλλά είχε κάνει πολύ λίγα χλμ.
κι αλλη μια φορα στο φανάρι, φευγαλέα κι αυτος μου είπε καλό είναι.
Δε νομίζω όμως να μου το έλεγαν αν ηταν τριμπούρδελο. για κάποιο λόγο έχει αναπτυχθεί μια νοοτροπία ομερτά απο ιδιοκτήτες χρεπιών. Λες και είναι το παιδί τους ας πουμε και τους κακοφαίνεται άμα το πούμε κακομαθημένο ξέρω γω.

Προφανώς δε μιλάμε για τα χρέπια τα κινέζικα τα τζιαν λινγκ., τσιν τσονγκ, τζετ λι, που διαλύονταν και μόνο που τα κοίταγες.
Αν τα συγκρίνεις με το τζιτιαρ, το κρυπτονΧ που κι αυτα θεωρούνται απ'τα ακριβά παπάκια, οι διαφορές θα είναι στις λεπτομέρειες,που όμως αυτες μεταφράζονται σε σκοτούρα και χρήμα.
αυτό που αναφέρει ο μυστήριος ο 1991 ότι πατινάρει στα 3Κ χλμ ας πούμε.

νεοσσός
21/03/2020, 13:23
Δε νομίζω όμως να μου το έλεγαν αν ηταν τριμπούρδελο. για κάποιο λόγο έχει αναπτυχθεί μια νοοτροπία ομερτά απο ιδιοκτήτες χρεπιών. Λες και είναι το παιδί τους ας πουμε και τους κακοφαίνεται άμα το πούμε κακομαθημένο ξέρω γω.
Είναι σύνθετο το θέμα. Αφενός πολλοί δεν θέλουν να παραδεχθούν μέσα τους ή σε τρίτους, ότι δεν έκαναν την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αφετέρου, για να το έχουν επιλέξει, έχουν κάνει συνειδητά τους συμβιβασμούς που χρειάζεται. Και οι δύο κατηγορίες εστιάζουν στα πλεονεκτήματά του. Ισχύει για κάθε αγαθό, όχι μόνο τις μοτοσυκλέτες.

Άποψη θα αποκτήσεις άμα μιλήσεις με όσους το έχουν, αλλά και με όσους (στο μέλλον) το πουλήσουν επειδή δεν τους άρεσε. Δύσκολο να βρεις τώρα κάποιον να σου πει, για καινούριο όχημα, ότι έχει μειονεκτήματα που τον έκαναν να μετανιώσει την αγορά του.

o_gavros
21/03/2020, 13:27
για μένα αυτη η πρακτική είναι εντελώς ηλίθια και ανεδαφική.
εγω πήρα το κρυπτονχ για εργάτη. Αν δουλεύοντας το, διαπίστωνα ότι είναι ένα τριμπούρδελο, τότε θα ήμουν μαλάκας αν με ρώταγες επειδή ενδιαφέρεσαι να το πάρεις κι εγω σου πούλαγα φύκια για το πόσο γαμάτο είναι το μηχανάκι "μου".
τα εισαγωγικά μπαίνουν γιατί δεν είναι κάτι δικό μου,δεν το έφτιαξα εγώ. εγω απλώς καταναλωτής χρήστης είμαι.