PDA

View Full Version : ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ



vangelis43
23/02/2020, 20:52
Καλησπερα σε ολους αυτης της μεγαλης παρεας.
πριν κανω εγγραφη διαβασα πολλα σε αυτο το φορουμ και μετα επελεξα να σας ρωτησω μια και νομιζω πως καθε αναβατης δεν ειναι για καθε μηχανη και αντιστροφα..........
κατα αρχην ψαχνω να αγορασω σκουτερ 300-400 κυβ μεταχειρισμενο ή καινουριο με 3000 το πολυ 3500 ευρο. πρωτα ομως θα ηθελα να σας πω για μενα..... ετσι ωστε να μπορεσετε να με βοηθησετε γιατι πραγματικα εχω μπλοκαρει...!
απο τα 15 μου εως τα 18 ημουν με παπι honda 70 αρι και μετα λογω σπουδων μονο καλοκαιρια πασχα εως και τα 25 μου (παρανομα οδηγησα και αλλα μηχανακια με συμπλεκτη της εποχης εκεινης). ολα αυτα ομως επαρχια. Οποτε για αθηνα που ειμαι τωρα και θελω να αγορασω στα 43 μου πλεον, δεν εχω καμια εμπειρια μεσα στην αθηνα γιατι ημουν παντα με αμαξι.
2τροχο θελω να παρω γιατι αλλαξα δουλεια η οποια ειναι στο κεντρο, οπου δεν αξιζει να παρω αμαξι γιατι δεν μπορω να το παρκαρω πουθενα. Ετσι 2 μηνες τωρα αναγκαστικα παω με ΜΜΜ που κανω 45 λεπτα να παω , 45 να γυρισω και καμποση ωρα στην αναμονη, με αποτελεσμα να τρωω 2 ωρες παρα κατι για 10χλμ αποσταση. Οποτε σκεφτομαι για 2τροχο.
φυσικα επειδη ειμαι 43 ετων, 1,83 υψος και 125 κιλα δεν θα παω να παρω παπι, ουτε βεβαια καμια μεγαλη on off (που τις λατρευω) , οποτε σκεφτομουν για σκουτερ μικρο. Επειδη ομως η σκεψη παει σκαλωτα προς τα επανω, μετα σκεφτηκα αφου θα μπω στην διαδικασια να παρω σκουτερ, ασ παρω καποιο που να μπορω να το εχω και για ακτος αθηνας για αποστασεις 150-200χλμ ακτινα γυρω απο την πολη ή για κανα νησι σε μικρες εξορμησεις. Οποτε παμε κατευθειαν σε σκουτερ 300-400 κυβικα το πολυ. α διπλωμα δεν εχω........ θα βγαλω.......!
ενας φιλος μου ειπε για το honda sh 300 πως ειναι οικονομικο και καλο, το πετυχα καπου εξω και το ειδα... ειναι πολυ μαζεμενο (που αυτο βοηθαει για μεσα στην αθηνα λογικα) αλλα αν ανεβω σε αυτο θα ειμαι σαν 25χρονος σε ποδηλατο bmx. ενας αλλος φιλος μου ειπε πως τα sym εχουν βγει πολυ γερα και καλα και συγκεκριμενα το sym citycom s.300i f4 που το βρηκα μαλιστα καινουριο στα 3650 και με δωρα αρκετα (δεν το εχω δει απο κοντα να δω ποσο μαζεμενο η ογκωδες ειναι για μενα), τα δωρα βεβαια σημαινουν πωσ μαλλον παει για αντικατασταση και σε λιγο θα ειναι παλαιο μοντελο πλεον. Κοιταξα τα xmax αλλα πιστευω ειναι ακριβα για 250 κυβ και καποιοσ μου ειπε πως εχουν ακριβα ανταλλακτικα.
τι εχετε να μου πειτε εσεις για ολες αυτες τισ σκεψεις μου?
υπαρχει καποιο ή καποια σκουτερ που θα μου προτεινατε εσεις μετα απο ολα αυτα που σας εχω πει????

DRAKONET
23/02/2020, 21:11
Το θεμα σου ειναι ξεκαθαρο για σενα...citycom
και.... για το οτι εχουν βγει καλα...και για το μεγεθος να μην ''δειχνεις'' μικρος γενικοτερα
καθως επισης και στα χρηματα που θες...

ΑΛΛΑ.....

Μαζι με το διπλωμα πρεπει να υπολογισεις και ενα ΚΑΛΟ κρανος...ενα ΚΑΛΟ μπουφαν να φορας (οποσδηποτε αυτα τα 2 )
καθως εαν το αφηνεις εξω....καλες κλειδαριες (πληθυντικος) για να μην βρεις αερα.

panavour
23/02/2020, 21:29
Παρε το συμ που βρηκες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,αφου εχεις τα χρηματα , δωσε τα 3500 που εχεις μαζεψει και το υπολοιπο που σου απομενει, για το μηχανακι τα νουμερα και τον εξοπλισμο, βαλτο με ατοκες δοσεις με την καρτα σου.Μια χαρα μηχανακι ειναι,-δοκιμασε το πριν το αγορασεις- και ετσι θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση. Μην μπλεκεις με μεταχειρισμενα ΑΝ μπορεις να παρεις καινουργιο.

Lioulios
23/02/2020, 21:34
Κατσε πανω στο citycom και δες πως σου φαινεται.
Η ζελατινα του ερχεται αρκετα κοντα στο κεφαλι,αλλα ειναι και ιδιεταιρο σαν κατασκευη αφου ειναι ορθιο με τζαμαρια .
Συνηθως τετοια τζαμαρια εχουν τα καναπεδατα.
Απο κινητηρα εχει απο τους καλυτερους και απροβληματιστους .Εγω τον ειχα στο cruisym 300 και μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις .
Τωρα εχω το joyride 200 που το ειχα για 6 χρονια και οταν το εδωσα ,το μετανιωσα και το ξαναπηρα .
Στα σκουτερ ειναι να βρεις ακριβως αυτο που σε βολευει .
Εγω εχω αλλαξει 4 sym . Δεν εχω κολημα με τη μαρκα (εχει βγαλει και πατατες) ,αλλα ειναι value for money.

Lioulios
23/02/2020, 21:39
Οσο αυτο το θεμα με τα δωρα δεν εχει να κανει με το μοντελο .
Τα κανουν σε ολα τα μηχανακια και τις περισσοτερες φορες ειναι ολα αχρηστα ,ακομα και οι συναγιερμοι που το μονο που θα σου προσφερουν ειναι να σου αδειασουν την μπαταρια

vangelis43
23/02/2020, 21:41
μπορω να δωσω και απανω απο 3500 αλλα θεωρω πως ειναι πλεον πολλα για ενα σκουτερ (για την δουλεια που το θελω παντα). Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Μια ερωτηση ακομα.... το citycom απ οτι καταλαβαινω μεσα στο 2020 θα αντικατασταθει γιατι ειναι 3-4 ετων αλλα και γιατι θα εχουμε τουσ euro 5. λετε να περιμενω να δω το καινουριο.... ή μηπως πεσει η τιμη αυτου που υπαρχει τωρα αρκετα??? (ως καινουριο παντα). Ξερετε ποτε τα αντικαθηστουν συνηθως? μπηκα στο σαιτ της sym και ειδα ηδη δυο νεα μοντελα εχουν αντικατασταθει

Lioulios
23/02/2020, 22:16
Ποια ειναι αυτα;

vangelis43
23/02/2020, 22:21
joymax z 250
maxsym tl
η αυτα ειναι εντελως νεα και δεν ειναι αντικατασταση παλαιων?

Lioulios
23/02/2020, 22:28
Το maxsym ειναι το πρωτο 2κυλινδρο που εβγαλε φετος και η sym.
Aλλη κατηγορια .Εχει αλυσιδα .κτλ κτλ.
Το joymax ειναι ενα σκουτερ που μοιραζετε τον κινητηρα με το μικρο cruisym μιαςκαι στα 250 δεν εχει αλλο ,αφου καταργηθηκε το gts.
Γενικα φευγουν μοντελα .
Δεν βγαινει πια το hd 200 αφου πηγε στα 300 και αυτο με τον f4 που λεγαμε.
Στα 200 μεγαλωσε το symphony κτλ κτλ .

vangelis43
23/02/2020, 22:45
χμ........ οκ το χα πει οτι δεν ασχολουμε και πολυ με τα 2τροχα και περασε η εποχη της παπιας του 80 (εκεινο το honda super cub 70 που ειχα ηταν ολα τα λεφτα).
το citycom ειναι για αντικατασταση η οχι ακομα? μην το παρω και μετα απο 2-3-4 μηνες ειναι πλεον περασμενο μοντελο.......! αν ξερετε βεβαια

Lioulios
23/02/2020, 23:04
Μην το βλεπεις ετσι.Μπορει να βγει κατι που δεν θα σε βολεψει.
Τα σκουτερ ειναι για την ηλικια μας μικρα γαιδουρακια . Αμα το βολευτεις και σου κανει τη ζωη ευκολη ειναι καλη περιπτωση.
Το βασικο ειναι να πας να τα δεις και να ανοιξεις και τις σελες να δεις χωρους.
Γνωμη μου ειναι να μην πας πανω απο 300 κυβικα .Εκει αλλαζει η κατηγορια και σε τελη ,ασφαλειες κτλ.
Δεν ειναι ασχημα και τα kymco .

Τα κρητηρια της αγορας σου πρεπει να ειναι :
* Διασταση τροχου
* φορτωμα (ισιος πατος ή οχι και χωρος κατω απο τη σελα )
*κυβικα-ιπποδυναμη
Abs τωρα εχουν ολα

puppy
23/02/2020, 23:37
Καλησπερα.
Αν κ ειδα οτι σκεφτεσαι για σκουτερ,γιατι δεν κοιτας για on-off,μιας κ λες οτι σου αρεσουν.
Υπαρχουν γυρω στα 4000 ευρω (500 πανω απο το ταβανι που βαζεις),του 10 ή του 11 v-strom ας πουμε,που ειναι πολυ βολικα κ για την Αθηνα κ για ταξιδι.
Ειχα 10 χρόνια κ ηταν μια χαρά.
Με το καλο,οποια αποφαση κ αν παρεις.

doctoras
24/02/2020, 06:58
εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250

vangelis43
24/02/2020, 07:37
Μην το βλεπεις ετσι.Μπορει να βγει κατι που δεν θα σε βολεψει.
Τα σκουτερ ειναι για την ηλικια μας μικρα γαιδουρακια . Αμα το βολευτεις και σου κανει τη ζωη ευκολη ειναι καλη περιπτωση.
Το βασικο ειναι να πας να τα δεις και να ανοιξεις και τις σελες να δεις χωρους.
Γνωμη μου ειναι να μην πας πανω απο 300 κυβικα .Εκει αλλαζει η κατηγορια και σε τελη ,ασφαλειες κτλ.
Δεν ειναι ασχημα και τα kymco .

Τα κρητηρια της αγορας σου πρεπει να ειναι :
* Διασταση τροχου
* φορτωμα (ισιος πατος ή οχι και χωρος κατω απο τη σελα )
*κυβικα-ιπποδυναμη
Abs τωρα εχουν ολα

ισιος πατος??? ποιοσ ειναι ο πατος??? συγνωμη αλλα δεν ξερω

vangelis43
24/02/2020, 07:49
εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250

επειδη εχω χρονια να οδηγησω μηχανη και μαλιστα ποτέ μεσα στην Αθηνα λεω να παρω ενα σκουτερ που ειναι με λιγοτερο ογκο απο on off και αν δω μετα απο καιρο οτι νιωθω ενταξει ισως μεταβω σε on off και για μεσα στην Αθηνα. Τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι.............! εκτοσ και αν καταληξω μετα απο 3-4 χρονια με το σκουτερ για Αθηνα και με μια on off για εκτος Αθηνας :)

Kickstart
24/02/2020, 08:24
Βαγγέλη καλημέρα, είμαστε πάνω κάτω ίδια ηλικία και ύψος στα κιλά τα χαλάμε λίγο:p (είμαι αρκετά λιγότερα)...δουλεύω κι εγώ κέντρο και καταλαβαίνω τι λες αν κι εγώ τα τελευταία δεκαοκτώ χρόνια κινούμαι μόνο με μεγάλες μοτοσυκλέτες παντού και καθημερινά.

σκουτερ είχα στο παρελθόν (μπεβερλι απο τα πρώτα)...

το sh300 το χουμε στη δουλειά για εξωτερικές δουλειές τα παιδιά που δουλεύουν έξω κι έχει τύχει να το πάρω να πεταχτώ κάπου εντός Αθήνας κάνα δυο φορές σε μέρα που είχα πάει στη δουλειά χωρίς μηχανή (λογω σερβις κτλ)..

πάρα πολύ καλό μηχανάκι, μόνο αυτό θα σου πω...δεν σε προβληματίζει στο μπόι ίσως λίγο μόνο στα πόδια κάτω αν φοράς βατραχοπέδιλο όπως εγώ ειναι κάπως μικρός ο χώρος για το παπούτσι ειδικά άμα κουβαλάς και καμιά τσάντα ανάμεσα...πολύ σημαντικό το επίπεδο πάτωμα της ποδιάς...στο sym νομίζω έχει κανάλι ανάμεσα πράγμα που σου στερεί από τις δυνατότητες να κουβαλήσεις πράγματα ψώνια κτλ..

από ποιότητα δεν το συζητάμε, πολύ καλά πλαστικά και όργανα κτλ.

κατ εμέ λοιπόν φίλε Βαγγέλη και επειδή σε βλέπω να έχεις σκέψεις και για μετάβαση σε μοτοσυκλέτα μελλοντικά μην πας σε καινούργιο σκουτερ στο οποίο θα χάσεις αρκετά λ7 σε πρόωρη μεταπώληση και κοίτα κάνα χοντακι μεταχειρο που παίζουν σε καλές τιμές και έχουν το πακέτο που περιληπτικά σου περιέγραψα...και όταν το βαρεθείς το δίνεις σχεδόν στα ίδια λεφτά..

πχ (τελείως ενδεικτικό παράδειγμα)

https://www.car.gr/12183843-honda-sh-300i-bc

ή πιο νέο

https://www.car.gr/26217017-honda-sh-300i

Lioulios
24/02/2020, 12:49
Μικρος ισιος πατος με μικρους τροχους . Μικρο ματαξονιο.Επικυνδυνο .
415388






Μεγαλος ισιος πατος με μικρους σε διασταση τροχους αλλα μεγαλυυερο μεταξονιο,αρα πιο σταθερο415387

Με τον ισιο πατο εχεις περισσοτερο χωρο φορτωσης .

Oxι ισιος πατος (σκαλοπατι) ,αλλα μεγαλυτερη διασταση τροχων σε μαζεμενες διαστασεις .πιο μαιτζεβελο και σταθερο ,αλλα αποθηκη μονο κατω απο τη σελα . Στα ποδια δεν .
415389
Γενικα οσο μεγαλωνει ο τροχος ,μικραινει ο χωρος κατω απο τη σελα

Το 2ο ειναι το joyride 200 που ειναι καναπεδατο.
Το 3ο ειναι ορθιο αλλα με τζαμαρια που συνηθως εχουν τα καναπεδατα.
Για το λογο αυτο ερχεται πολυ κοντα στο κεφαλι του αναβατη ,σε σχεση με τα καναπεδατα που την εχουν πιο μακρυα .

Ανεβα πανω να καταλαβεις ακριβως τι παιζει

Τα μοτοσυκλετακια ή και μεγαλυτερεα που σου προτειναν,
δεχονται μπαγκαζιερα .
Καταλαβαινω πως πρωτα απο ολα δεν θες μηχανακι βολτας ,αλλα καθημερηνο για δουλεια -ψωνια κτλ.

DRAKONET
24/02/2020, 18:35
εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250

Οχι γιατρε μου για το μικρο στρωμα....ειπε ο φιλος εχει κιλα..και το συγκεκριμενο ειναι θεοβαρο...ψοφιο...και καιει...ποσο μαλλον με 2 ατομα !

Sebastian1980
24/02/2020, 20:14
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Έχω το citycom 2019 περίπου 7 μήνες 3.850 χιλιόμετρα.
Πολύ ευχαριστημένος, γρήγορο και οικονομικό 3,3-3,8 λίτρα/100 με αρκετά μεγάλο χώρο κάτω από την σέλα που χωράει όλα τα jet κρανοι και μερικά φουλφεις χωρίς στο επάνω μέρος αεραγωγούς.
Για ψώνια σε super-market έβαλα ένα top case(βαλίτσα) 36 λίτρα και τώρα χωράει πολυ πράγμα.
Για μέσα στην πόλη και μικρά ταξίδια όλα τα λεφτά. Ουτε ταχυτητες ουτε τίποτα ανοίγεις γκάζι και πηγαίνεις. Εργάτης.
Αλλά δεν είναι μοτοσικλέτα.
Τις αναρτήσεις, ασφάλεια και γενικά την αίσθηση που έχεις από μια μοτοσικλέτα δεν μπορεί να την φτάσει. Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Όσον αφορά για το μέγεθος του σκουτερ, πίστεψέ με είναι μεγάλο και θα ταιριαζεις σε αυτό.
Τα μόνα μείον που έχει σαν σκουτερ είναι η κακή συναρμογη των πλαστικων( τίποτα δεν τρίζει αλλά δεν έχουν την ποιότητα του Beverly) και η ανάρτηση πίσω( όπως σε όλα τα σκουτερ κάτω των 9.500€ ) ψιλοκοπαναει στις μεγάλες λακούβες.
Και κάτι τελευταίο, τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης στο citycom μετά από 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα θέλουν αλλαγή γιατί γλυστράνε στη βροχή.

Lioulios
24/02/2020, 20:26
Ολα τα sym θελουν λαστιχα με την αγορα τους .
Τα maxis που φορανε ειναι απαραδεκτα ,εκτος και αν τα πηγαινεις πιο χαλαρα απο χαλαρα.

Sebastian1980
24/02/2020, 20:35
Ολα τα sym θελουν λαστιχα με την αγορα τους .
Τα maxis που φορανε ειναι απαραδεκτα ,εκτος και αν τα πηγαινεις πιο χαλαρα απο χαλαρα.

Πιστεύω με λίγη προσοχή 7-8 χιλιάδες πηγαίνουν.
Πάντως στο σκουτερ φόρουμ που είμαι γραμμένος το 60℅ που έχει citycom τα αλλάζει με την αγορά του και το υπόλοιπο 40℅(μεσα και εγω) μετά απο 7-10 χιλιάδες χιλιόμετρα.

TKM
25/02/2020, 00:43
Αφού κοιτάς το Citicom 300, λίγο παραπάνω κοστίζει το SYM HD 300, το οποίο είναι καινούριο μοντέλο, δεν θα αλλάξει γρήγορα και πιο πολυτελές, στην εμφάνιση τουλάχιστον.

Sebastian1980
25/02/2020, 12:17
Αφού κοιτάς το Citicom 300, λίγο παραπάνω κοστίζει το SYM HD 300, το οποίο είναι καινούριο μοντέλο, δεν θα αλλάξει γρήγορα και πιο πολυτελές, στην εμφάνιση τουλάχιστον.

Καλο χρυσό το SYM HD 300 αλλά ο χώρος για τα ποδια πολυ μικρος.
Τα δοκίμασα και τα δυο πριν αγοράσω το citycom.
Οδηγάς και το μισό πελμα είναι στον αέρα, χωρίς λίγο κενό για να κάνεις το ποδι μπρός πισω. Αν φοράς και 45-46 μποτάκι, το ποδι δεν κουνιέται.
Κατασκευαστικό λάθος για εμένα , το έφτιαξαν με βάση το δικό τους σωματότυπο που οι περισσότεροι έχουν νούμερο 40-41.

vangelis43
25/02/2020, 19:52
Μικρος ισιος πατος με μικρους τροχους . Μικρο ματαξονιο.Επικυνδυνο .
415388






Μεγαλος ισιος πατος με μικρους σε διασταση τροχους αλλα μεγαλυυερο μεταξονιο,αρα πιο σταθερο415387

Με τον ισιο πατο εχεις περισσοτερο χωρο φορτωσης .

Oxι ισιος πατος (σκαλοπατι) ,αλλα μεγαλυτερη διασταση τροχων σε μαζεμενες διαστασεις .πιο μαιτζεβελο και σταθερο ,αλλα αποθηκη μονο κατω απο τη σελα . Στα ποδια δεν .
415389
Γενικα οσο μεγαλωνει ο τροχος ,μικραινει ο χωρος κατω απο τη σελα

Το 2ο ειναι το joyride 200 που ειναι καναπεδατο.
Το 3ο ειναι ορθιο αλλα με τζαμαρια που συνηθως εχουν τα καναπεδατα.
Για το λογο αυτο ερχεται πολυ κοντα στο κεφαλι του αναβατη ,σε σχεση με τα καναπεδατα που την εχουν πιο μακρυα .

Ανεβα πανω να καταλαβεις ακριβως τι παιζει

Τα μοτοσυκλετακια ή και μεγαλυτερεα που σου προτειναν,
δεχονται μπαγκαζιερα .
Καταλαβαινω πως πρωτα απο ολα δεν θες μηχανακι βολτας ,αλλα καθημερηνο για δουλεια -ψωνια κτλ.

δεν ξερω γιατι αλλα παντα στο μυαλο τα ειχα ξεχωριστα. αμαξι για βολτα απολαυση, ταξιδια, γκαζια κλπ κλπ και μηχανακι για εξυπηρετηση. Οχι πως δεν ειμαι της ταχυτητας ( το 70αρι παπι το πηγαινα παλια στην επαρχια τσιτα τα γκαζια) απλα ποτε δεν εκανα ταρζανιες με το μηχανακι. Αν παρω ομως θα το εχω και για μικρες βολτες γυρω απο αττικη και νησια και για αυτο σκεφτομαι για 300-400 κυβικα και οχι 150-200. Θα παρω που θα παρω να μην δωσω 3000 χιλιαρικα μονο για μετακινιση εντος αθηνας....! για πιο μακρινες διαδρομες αμαξι...!

Lioulios
25/02/2020, 20:26
Καλες αγορες οτι και να παρεις και να σου λυσει τα χερια .

vangelis43
26/02/2020, 21:47
ευχαριστω πολυ ολουσ σας για την αμεση βοηθεια σας και τον χρονο που διαθεσατε. θα σας ενημερωσω.....

vangelis43
26/02/2020, 22:12
λοιπον ειπα να σας βαλω σε ενα ενδοιασμό........
μετα απο ολα οσα μου ειπατε, επελεξα 4 προτασεις και προσπαθησα να ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω ολες....
1. καινουριο το sym citycom s300 i f4 3.675 και δωρα
2 μεταχειρισμενο https://www.car.gr/12597456-honda-sh-300i-abs
3. μεταχειρισμενο https://www.car.gr/25038764-sym-citycom-300i
4. μεταχειρισμενο https://www.car.gr/25138777-sym-maxsym-400i-maxsym-400iabs
φυσικα δεν μιλαμε για το αν θα μου πεφτει καποιο μικρο η αν θα χωρανε τα ποδια μου, απλα ως μηχανακια συγκριση με τα ιδια λεφτα! τι θα αγοραζατε εσεις και γιατι???? :)

BLiTzER
27/02/2020, 01:15
Το 3, επειδή το καινούριο (1) είναι πεταμένα λεφτά, 3.700€ για σκούτερ 8ετίας (2) δε θα έδινα για κανένα λόγο, και δεν αγοράζω βάρκες (4).

doctoras
27/02/2020, 06:45
αν βαλεις honda μεσα στην λίστα κατ'εμε η ζυγαριά κλείνει αναγκαστικά προς τα εκεί
επειδή το sh είναι απο το "πάνω ράφι" συγκριτικά με αυτά που έβαλες, είτε πας σε στοκαρισμενο που είδα κάποια '17-'18 μέχρι και 5000 σε σχέση με του 19-20 που κοστίζουν 6200
παράδειγμα
https://www.car.gr/7350576-honda-sh-300i-abs-2018

εναλλακτικά αν δεν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω λεφτά μπορείς και σε μεταχειρισμένο απο ιδιώτη όμως και πρωτο χέρι γιατί θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις μηχανάκι με πραγματικά χλμ και κατάσταση
παράδειγμα
https://www.car.gr/26314429-honda-sh-300i

stefanos
27/02/2020, 07:55
Μπορεί να έχω SH αλλά δεν είναι λεφτά αυτά που ζητάνε στα μεταχειρισμένα.

Lioulios
27/02/2020, 10:47
Δεν ειμαι κολημενος με τη μαρκα , αλλα απο τις επιλογες που εβαλες ,εγω θα επαιρνα το σιτικομ με τα 2800.
Απλα σαν καινουριο ,ενημερωμενο βιβλιο ,φαινεται καθαρο κτλ.
Μεταχειρισμενο με οσο το δυνατο λιγοτερα χλμ ειναι η γνωμη μου για τα σκουτερ.
Ξαναλεω ,για τη δουλεια που το θες ...μην πας πανω απο 300 κυβικα .

vangelis43
27/02/2020, 11:36
οκ σας ευχαριστω πολυ. δεν θελω να σας απασχολησω αλλο, θα επανελθω με την αποφαση μου

ποπαϋ
27/02/2020, 13:29
σχετικά με το δίλημμα του vangelis43, έχω ακούσει ότι το sh καίει λάδια (όχι λίγο αλλά αρκετά) και υπάρχουν και κάποια κρούσματα με στραβή ζάντα (απο εργοστάσιο). ισχύουν ή είναι παπαριές δισφημούν την αγαπημένη μας χοντάρα;;;

stefanos
27/02/2020, 17:41
Για ζάντα δεν ξέρω.
Στα 85κ που είμαι τώρα τσιμπάει καμιά 300 γραμμάρια κάθε 6κ που αλλάζω.
Αλλά δεδομένου ότι παίρνει 1 και κάτι λίτρα δεν το λές και λίγο.

ποπαϋ
27/02/2020, 19:53
Για ζάντα δεν ξέρω.
Στα 85κ που είμαι τώρα τσιμπάει καμιά 300 γραμμάρια κάθε 6κ που αλλάζω.
Αλλά δεδομένου ότι παίρνει 1 και κάτι λίτρα δεν το λές και λίγο.

Στα 85κ είναι καλά να καιει, και κάθε 6κ που αλλάζεις, αλλά έχω ακούσει (και διαβάσει) ότι καίει από καινούργιο

doctoras
27/02/2020, 20:10
Στα 85κ είναι καλά να καιει, και κάθε 6κ που αλλάζεις, αλλά έχω ακούσει (και διαβάσει) ότι καίει από καινούργιο
Πάντως 1κιλο λαδι σε μονοκυλινδρο μοτερ με cvt θελει συχνα τσεκ για συμπληρωμα, το βλεπω λογικο στα 6k να καψει τοσο

ποπαϋ
27/02/2020, 20:14
Για τα συμ δεν έχω ακούσει πάντως να καίνε

vangelis43
05/03/2020, 22:15
καλησπερα σας. νομιζα πως θα ξαναμπω μονο και μονο για να σας πω πιο σκουτερ πηρα αλλα....... ειχα την τυχη να μιλησω live με εναν φιλο του κολλητου μου που καβαλαει μεσα στην αθηνα 20 χρ μηχανακια. απο στριτ, σκουτερ, on off (τωρα εχει ενα t max που το πουλαει). Μου ειπε για τα αρνητικα των σκουτερ (ανταλλακτικα, σερβις, κλοπες, κλπ) και μου ειπε πως για αυτον καλυτερα να παρω μια on off που ειναι ειναι σχετικα ευελικτη και ευκολο οδηγητη μεσα στην Αθηνα. Μου προτεινε transalp 650, aprilia strada 660 και το xt 660 (που ομως μου ειπε πως ειναι κουραστικο στα ταξιδια). οπως βλεπετε δεν ανέλυσα πολυ την κουβεντα που ειχα μαζι του μια και δεν θελω να σας κουρασω, οπως επισης καταλαβαινω πως ο ανταγωνισμος σκουτερ vs μηχανης ειναι ατελειωτος! Ποια η αποψη σας? αν τελικα πηγαινα σε on off (μεταχειρισμενη φυσικα παλι εως τα ιδια λεφτα 3500) εχετε να προτεινετε κατι εσεις? τις 3 αυτες επιλογες πως τισ βλεπετε?

tzimidis
05/03/2020, 23:00
Με 3500 για μεταχειρισμένο 650αρι, οι επιλογές σου είναι περίπου άπειρες.

slzr
05/03/2020, 23:13
Ένα XT 660R θα ήταν ότι πρέπει νομίζω. Μεγάλο παπί αλλά πας και λίγο παραέξω χαλαρά (120-130 δικάβαλο) για κάνα μπανάκι.

viper1
06/03/2020, 00:22
Να έπαιρνες το tmax που δίνει ο φίλος σου ?

Lioulios
06/03/2020, 00:26
Mε 3.5 δεν φτανουν ουτε για το μισο

vangelis43
06/03/2020, 00:45
Να έπαιρνες το tmax που δίνει ο φίλος σου ?

ενω ημουν πολυ ζεστος για σκουτερ (ενω μου αρεσουν οι on of) ηταν σαν να μου ελεγε ασε τα σκουτερ και παρε μηχανη. Αρα δεν περνω σκουτερ. Το t max για μεγαλο σερβις μαζι με βαλβιδες του πηγε 1000 και μαλιστα το εκανε αυτος μονος του γιατι δουλευε σε μηχανουργιο για μοτοσυκλετες (55 ευρο η καθε βαλβιδα και εχει 8 το t max). τετοια και αλλα πολλα μου ειπε και με εκανε να σκεφτομαι on off.
φιλε stzr το xt μου το ειπε αλλα μου πε πως εχει πολλους κραδασμους στο τιμονι που σε πολλες ωρες οδηγησης σε κουραζει......
για αυτο ειπα να ρωτησω και εσας να μου πειτε κανα on off που να βολευει πιο πολυ στην αθηνα σε σχεση με αλλα......
(πχ μου ειπε το strada που εχουν και οι αστυνομια εχει κινητηρα του xt και περιφερειακα ευρωπαικα αρα ενεργητικη παθητικη ασφαλεια ευρωπης και κινητηρα ιαπωνια!!!!! κατι τετοια λεγαμε.....
μην το απλωνω πολυ ομως....... αν μπορειτε πειτε μου και εσεις 1-2-3 on off κατα την αποψη σας......... (v storm, varadero, bmw G 650), εχω δει και την transalp 700, εχει μεγαλη διαφορα απο την 650?
ποσο καινε μεσα στην αθηνα στο περιπου αυτες οι μηχανες των 650-700 κυβ?????

slzr
06/03/2020, 01:29
Βαγγέλη μέσα στην Αθήνα δεν θα καταλάβεις κραδασμούς (δεν θα σε κουράσει) και σε μια εξόρμηση 1-1.5 ώρας δεν θα μουδιάσουν τα χέρια σου.
Είχα το ΧΤΧ και δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο θέμα σε βόλτες μέχρι Χαλκίδα ή Stork.

Πάντως το VStrom ή το BMW είναι καλά και αξιόπιστα για τη χρήση που θες. Ότι βρεις καλύτερο.

Μέσα στην Αθήνα καίνε κάτι παραπάνω τα μεγάλα, αν θες πιο οικονομικά κοίτα κάνα vstrom 250.

vangelis43
06/03/2020, 17:28
ποσο καινε δηλαδη στο περιπου; πχ μια τρανσαλπ 650 δεκαετιασ 'η μια bmw g 650 ποσο καινε εντος;

slzr
06/03/2020, 17:45
Αν δεν κάνω λάθος (απ`ότι έχω διαβάσει εδώ) το transalp περίπου 7λ/100 αναλόγως οδήγησης και κίνησης, το gs αρκετά λιγότερο. Αλλά οι κάτοχοι ξέρουν καλύτερα και θα σε κατατοπίσουν.

vangelis43
07/03/2020, 15:16
καποιοσ αλλος για προταση - γνωμη για on off εντος αθηνας (και λιγο εκτος αττικης)?

TKM
08/03/2020, 15:21
Από on-off... είχα την Transalp 600, η οποία έκαιγε... περισσότερο από αυτοκίνητο 1.400 κυβικών. Είχα επίσης τη V-Strom 650, που κι αυτή δεν την έλεγες οικονομική σε κατανάλωση, όμως ήταν σαφώς πιο συμμαζεμένη, ας πούμε ότι έκαιγε περίπου τα 2/3 από όσο έκαιγε η Transalp, με χονδρική εκτίμηση εννοείται. Καμιά από τις δυο δεν θα τις έλεγες ιδανικές για την Αθήνα, λόγω όγκου και βάρους, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου και ότι δεν τις συνηθίζεις πολύ εύκολα. Σε ταξίδι ασφαλώς η V-Strom είναι καλύτερη, πας άνετα παντού (με λογικούς ρυθμούς εννοείται). Αν θες να κινείσαι κυρίως μέσα στην πόλη, μάλλον είναι καλύτερο να πάρεις μια μηχανή με λιγότερα κυβικά ώστε να μην καίει το διάολό της. Αυστηρά τώρα μεταξύ των δυο, σίγουρα η V-Strom είναι καλύτερη επιλογή και υπάρχουν περισσότερες μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση.

vangelis43
08/03/2020, 18:12
Από on-off... είχα την Transalp 600, η οποία έκαιγε... περισσότερο από αυτοκίνητο 1.400 κυβικών. Είχα επίσης τη V-Strom 650, που κι αυτή δεν την έλεγες οικονομική σε κατανάλωση, όμως ήταν σαφώς πιο συμμαζεμένη, ας πούμε ότι έκαιγε περίπου τα 2/3 από όσο έκαιγε η Transalp, με χονδρική εκτίμηση εννοείται. Καμιά από τις δυο δεν θα τις έλεγες ιδανικές για την Αθήνα, λόγω όγκου και βάρους, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου και ότι δεν τις συνηθίζεις πολύ εύκολα. Σε ταξίδι ασφαλώς η V-Strom είναι καλύτερη, πας άνετα παντού (με λογικούς ρυθμούς εννοείται). Αν θες να κινείσαι κυρίως μέσα στην πόλη, μάλλον είναι καλύτερο να πάρεις μια μηχανή με λιγότερα κυβικά ώστε να μην καίει το διάολό της. Αυστηρά τώρα μεταξύ των δυο, σίγουρα η V-Strom είναι καλύτερη επιλογή και υπάρχουν περισσότερες μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση.

πρωτα απ ολα ευχαριστω για την απαντηση. μιλας για 6-7 λιτρα/100 χλμ δηλαδη?
Για pegasos strada 660 τι γνωμη εχεις? Για varadero? Για bmw f 650 gs?

alexandrosgs
08/03/2020, 18:55
Για σκούτερ ξεκίνησες και κατέληξες να ρωτάς για βαραντέρο.

Οι μεγάλες μηχανές έχουν χρήση και συντήρηση πολύ μεγαλύτερη ενός μικρού αυτοκινήτου π.χ. κατηγορίας Toyota Yaris.
Για τα μηχανάκια που ρωτάς ένα σετ αλυσίδα γρανάζια ανά 25.000χλμ έχει κανά 200αρι.
Ένα σετ λάστιχα της προκοπής ανά 20.000χλμ κανά 250άρι.
Και ένα πλήρες σέρβις όσο θέλει ο κάθε μάστορας ο οποίος υποθέτει ότι για να έχεις πολλά κυβικά το φυσάς.
Αν βγάλει καμιά ζημιά θα αντιστοιχεί σε πολλά πολλά λίτρα/100χλμ

Η κατανάλωση είναι παράγοντας κόστους χρήσης αλλά όχι ο μοναδικός.

Αν πάρεις κυβικά θα τα χώσεις χοντρά.
Αν είσαι αποφασισμένος να τα χώσεις μαζί σου.
Αν δεν είσαι πάρε σκούτερ να κάνεις τη δουλειά σου.

vangelis43
08/03/2020, 19:35
Για σκούτερ ξεκίνησες και κατέληξες να ρωτάς για βαραντέρο.

Οι μεγάλες μηχανές έχουν χρήση και συντήρηση πολύ μεγαλύτερη ενός μικρού αυτοκινήτου π.χ. κατηγορίας Toyota Yaris.
Για τα μηχανάκια που ρωτάς ένα σετ αλυσίδα γρανάζια ανά 25.000χλμ έχει κανά 200αρι.
Ένα σετ λάστιχα της προκοπής ανά 20.000χλμ κανά 250άρι.
Και ένα πλήρες σέρβις όσο θέλει ο κάθε μάστορας ο οποίος υποθέτει ότι για να έχεις πολλά κυβικά το φυσάς.
Αν βγάλει καμιά ζημιά θα αντιστοιχεί σε πολλά πολλά λίτρα/100χλμ

Η κατανάλωση είναι παράγοντας κόστους χρήσης αλλά όχι ο μοναδικός.

Αν πάρεις κυβικά θα τα χώσεις χοντρά.
Αν είσαι αποφασισμένος να τα χώσεις μαζί σου.
Αν δεν είσαι πάρε σκούτερ να κάνεις τη δουλειά σου.

πρωτα απ ολα αλεξανδρε εκανα λαθος για την varadero γιατι μετα ειδα πως υπαρχει μονο 1000κυβ.
το οτι απο σκουτερ 300 πηγα σε on off 650 να ρωταω δεν νομιζω πως εχει και μεγαλη διαφορα.
1. με 2500-3000 περνεις και τα δυο (μεταχειρισμενα) - 3700 καινουριο σκουτερ.
2. τα μεγαλα σερβις στα σκουτερ τα 300αρια πχ της sym ποσο εχουν? λιγοτερο απο 200?
3. τα λαστιχα εχουν πιο λιγο απο 250?
4. αν βγαλει ζημια ενα σκουτερ θα ειναι πιο φθηνη απο την αντιστοιχη μιας vstorm, transalp, xt ? (ασε που αυτες ειναι πιο αξιοπιστες απο ενα σκουτερ)
5. με ενα 300 σκουτερ ταξιδευεις για ναυπλιο πχ πιο ευκολα η πιο δυσκολα απο το να εχεις μια transalp 650?
6. αν σου πεσει κατω το σκουτερ, ποσο εχουν τα πλαστικα?????
και για να μην μιλαμε στον αερα δες 3 αγγελιες πανω κατω στα ιδια λεφτα και κανε συγκριση σε παρακαλω και πες μου
https://www.car.gr/25257187-suzuki-dl-650-v-strom-abs
https://www.car.gr/25925574-honda-transalp-transalp-650-xlv
https://www.car.gr/24409607-sym-citycom-300i
ρωταω αποψεις στις οποιες ειμαι θετικος, απο ολουσ σας, μιας και ξερετε πιο πολλα απο εμενα. Αλλα στα λεω αυτα γιατι δεν μου αρεσε και πολυ οπωσ το εγραψες. Αν αυτα που εγραψες ηταν μονο για την varadero τοτε παω πασο γιατι ηταν λαθος μου. Εγω μιλαω για on off εως 650 κυβ, οχι ποιο πανω, γιατι οπως εξηγησα θελω πανω απ ολα για αθηνα μεσα και για αυτο ξεκινησα απο σκουτερ. Μ ε αυτα ομως που διαβαζω και ακουω απο γνωστους δεν αξιζουν και τοσο λογω ακριβου κοστους συντηρισης... αν κανω λαθος μιληστε ελευθερα

alexandrosgs
08/03/2020, 20:08
Είτε 650 είτε 1000 κυβικά η διαφορά σε κόστος συντήρησης δεν είναι τραγικά μεγάλη.
Αναλόγως το μοντέλο βέβαια. Μην πάρεις κανά ντουκάτι, εκεί κάθε δευτερο σέρβις πουλάς νεφρό.

Για παράδειγμα Τρανσάλπ 650 είχα. Αν πάρεις κάτι τέτοιο τώρα θα πλησιάζει τα 20 χρόνια ζωής.
Το καρμπυρατέρ σε τι κατάσταση είναι;
Τα πηρούνια μήπως όπου ναναι θα θέλουνε τσιμουχάκια; Το πίσω αμορτισέρ; Επισκευάζεται αν τα κλασει;
Το ρουλεμάν λαιμού; Στα Τρανσάλπ θέλει συχνή αλλαγή ακόμα και σε κωνικά που είναι πιο ανθεκτικα.
Αυτό με τις ζέστες αν το πίεζες έκαιγε λίγο λάδι. Το πρόσεχαν οι προηγούμενοι; Η το άφηναν να δουλεύει χωρίς;
Άνοιξε ποτέ κανείς κεφαλή να δεί βαλβίδες; Επειδή τα χόντα έχουν τη φήμη του άσπαστου δεν έκανε κανείς τον κόπο να τα συντηρεί μπαι δε μπούκ. Εδώ δεν αλλάζανε μπουζί οι μάστορες γιατί στα V2 ήθελε δουλειά.

Τα γράφω αυτά (και άλλα πολλά - όρεξη να χεις) για να σου δώσω να καταλάβεις ότι μια μεγάλη παλιά μηχανή πιθανόν να κρύβει προβλήματα που δεν έχεις φανταστεί. Και λέμε για τρανσάλπ που είναι και καλή περίπτωση. Σε κανά πήγασο άστα καλύτερα.

Το σκούτερ 300 με 3700 το παίρνεις καινούριο στο κουτί. Στο μεγάλο 15ετίας υπολόγισε κανά 1000ρικο τον πρώτο χρόνο για ζημιές - συντήρηση συν ότι θα έχεις κάτι παλίο το οποίο δεν πιανει λεφτά αν θελήσεις να το πουλήσεις.

Εκτός όπως είπα παραπάνω αν είσαι αποφασισμένος.

vangelis43
08/03/2020, 20:15
ΟΧΙ αποφασισμενος δεν ειμαι και για αυτο ρωταω και για αυτο κουβεντιαζω και για αυτο ακουω αλεξανδρε. παντος αυτα που σου στειλα ενδεικτικα απο τις αγγελιες ηταν 10-12 χρονων. και καποιο τετοιο δεν κυνινευεις να στο κλεψουν κιολας. Αλλα ναι συμφωνω και καταλαβαινω τι λες απολυτα για το μεταχειρισμενο και μεγαλης ηλικιας, αλλα υποτιθεται ψαχνεις και αν βρεις κατι καλο το παιρνεις. Για αυτα που σου ειπα για τα σκουτερ σε συγκριση με τις μηχανες (εστω αυτα τα 5-6 σημεια) δεν ακουσα να λες κατι ομως? θες να σχολιασεις να ακουσω την αποψη σου και το σκεπτικο σου??? θα μου ηταν χρησιμο

Lioulios
08/03/2020, 20:17
Sym cruisym 300 .Ελαφρυα πτωση απο οπισθεν 4Χ4 .Δεν εσπασε τιποτα .
Αν το εριχνα μονος μου πιθανον να μην το εφτιαχνα ,αλλα αποζημιωθηκα .Μαζι με την εργασια η δουλεια πηγε κατι πανω απο 700 ευρω.
Ενδεικτικα βαζω φωτο .
Την παρασταση κλεβει ο καθρεπτης με τα ενσωματωμενα λεντ φλας
415634

Vstrom 650 ΞΑΠΛΩΜΑ και συρσυμο καμια 20ρια μετρα εξυσα ενα καγγελο που δεν το εφτιαξα γιατι κλαιν .
ΚΤΜ 950 τσαίλι ,φευγει το μπροστινο .Σουπα καλη ...σηκωθηκα εφυγα ,ζημια καμια

Lioulios
08/03/2020, 20:20
Απο συντηρηση και κοστος χρισης ομως παιζεις σε αλλη κατηγορια .
Πιασε μολυβι και στυλο και δες αναλωσιμα ,καταναλωση ,σερβις ασφαλειες και τελη ανα χρονο ,τραβα γραμμη κανε σουμα για να καταλαβεις

alexandrosgs
08/03/2020, 20:35
1. Εγώ με 3.500 προσωπικά θα έπαιρνα μηχανή αλλά δε μιλάμε για μένα. Σκέψου ότι 15 χρόνια είναι πολύς καιρός.
2. Γύρω στα 200 από όσο ξέρω σε εξουσιοδοτημένο. Εκτός αν το κάνεις μόνος με τα μισά λεφτά. Ένα μπουλονόκλειδο χρειάζεσαι και λίγα απλά εργαλεία. Στα μεγάλα αν πάς σε εξουσιοδοτημένο σίγουρα πολύ περισσότερα.
3. 120 με 180 αναλόγως τη διάσταση των τροχών.
4. Δύσκολα μια μηχανή 15 χρόνων να είναι πιο αξιόπιστη από καινούριο σκούτερ (όχι κινέζικο). Έχω περίπτωση sym gts250 με πάνω από 100.000 χωρίς πρόβλημα και σκληρή χρήση. Αν βγάλει ζημιά ένα 650 μάλλον θα πληρώσεις πολλά. Στο καινούριο σκούτερ έχεις εγγύηση.
5. Με 300 σκούτερ πας Ναύπλιο. Με τρανσάλπ πας πιο άνετα, με βαραντέρο ακόμα πιο άνετα. Με το σκούτερ πας και γυρνάς με τα μισά λεφτα.
6. Αν σου πέσει κάτω το Vstrom ή το τρανσαλπ;

Βλέπω με προβληματισμό αγγελίες με 35-55.000χλμ σε μηχανές 15-20 χρονών.
Τι διάολο, πουθενά δεν πήγαιναν;
Αν πας σε μεταχειρισμένο οποσδήποτε σε μάστορα μήπως σε σώσει. Έχει πολλά λαμόγια εκεί έξω.

vangelis43
08/03/2020, 20:52
Απο συντηρηση και κοστος χρισης ομως παιζεις σε αλλη κατηγορια .
Πιασε μολυβι και στυλο και δες αναλωσιμα ,καταναλωση ,σερβις ασφαλειες και τελη ανα χρονο ,τραβα γραμμη κανε σουμα για να καταλαβεις

απο συντηρηση και κοστος χρησης παιζω σε αλλη κατηγορια με ενα on off 650? αυτο εννοεις lioulios? παει πολυ πιο πανω απο ενα σκουτερ να υποθεσω εννοεις ε???

Lioulios
08/03/2020, 20:54
Συμφωνω με τον απο πανω ,αλλα στην περιπτωση πτωσης , το πλαστικο στα σκουτερ ειναι πιο ακριβο σε συγκριση με μηχανες ονοφ(που εχουν καγγελα).
Κατι γυμνα την ακουνε αλλου τα ss αλλου κτλ

Lioulios
08/03/2020, 20:56
απο συντηρηση και κοστος χρησης παιζω σε αλλη κατηγορια με ενα on off 650? αυτο εννοεις lioulios? παει πολυ πιο πανω απο ενα σκουτερ να υποθεσω εννοεις ε???
Ναι

vangelis43
08/03/2020, 20:57
1. Εγώ με 3.500 προσωπικά θα έπαιρνα μηχανή αλλά δε μιλάμε για μένα. Σκέψου ότι 15 χρόνια είναι πολύς καιρός.
2. Γύρω στα 200 από όσο ξέρω σε εξουσιοδοτημένο. Εκτός αν το κάνεις μόνος με τα μισά λεφτά. Ένα μπουλονόκλειδο χρειάζεσαι και λίγα απλά εργαλεία. Στα μεγάλα αν πάς σε εξουσιοδοτημένο σίγουρα πολύ περισσότερα.
3. 120 με 180 αναλόγως τη διάσταση των τροχών.
4. Δύσκολα μια μηχανή 15 χρόνων να είναι πιο αξιόπιστη από καινούριο σκούτερ (όχι κινέζικο). Έχω περίπτωση sym gts250 με πάνω από 100.000 χωρίς πρόβλημα και σκληρή χρήση. Αν βγάλει ζημιά ένα 650 μάλλον θα πληρώσεις πολλά. Στο καινούριο σκούτερ έχεις εγγύηση.
5. Με 300 σκούτερ πας Ναύπλιο. Με τρανσάλπ πας πιο άνετα, με βαραντέρο ακόμα πιο άνετα. Με το σκούτερ πας και γυρνάς με τα μισά λεφτα.
6. Αν σου πέσει κάτω το Vstrom ή το τρανσαλπ;

Βλέπω με προβληματισμό αγγελίες με 35-55.000χλμ σε μηχανές 15-20 χρονών.
Τι διάολο, πουθενά δεν πήγαιναν;
Αν πας σε μεταχειρισμένο οποσδήποτε σε μάστορα μήπως σε σώσει. Έχει πολλά λαμόγια εκεί έξω.

οκ σε ολα οσα ειπες αποθηκευω την γνωμη σου αλεξανδρε, με μια μονο μικρη διευκρινιση. σκουτερ δεν θα παρω honda γιατι θεωρω πως 5000-6000 ευρο ειναι πολλα για ενα σκουτερ. ακομα και καινουριο σκουτερ να αγορασω λογικα θα ειναι sym (που δεν ξερω ποσο αξιοπιστο θα ειναι απο μια transalp 12 ετων με 50.000km) Και εννοειται ελεγχος σε μαστορα οπως καθε τι μεταχειρισμενο. Απειρος ειμαι στην οδηγηση μεσα στην Αθηνα, κατα τα αλλα μια χαρα εμπειρια εχω και δεν ειμαι 20χρ παιδι :)

alexandrosgs
08/03/2020, 20:59
Συμφωνω με τον απο πανω ,αλλα στην περιπτωση πτωσης , το πλαστικο στα σκουτερ ειναι πιο ακριβο σε συγκριση με μηχανες ονοφ(που εχουν καγγελα).
Κατι γυμνα την ακουνε αλλου τα ss αλλου κτλ

Σωστά.
Αλλά και τα άλλα αν π.χ. στραβώσει το τιμόνι και βαθουλώσει ρεζερβουάρ...
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, μακρυά από μας.

TKM
08/03/2020, 21:01
πρωτα απ ολα ευχαριστω για την απαντηση. μιλας για 6-7 λιτρα/100 χλμ δηλαδη?
Για pegasos strada 660 τι γνωμη εχεις? Για varadero? Για bmw f 650 gs?

Ακριβώς... για 6 με 7 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα ανάλογα με τις συνθήκες!

Pegaso Strada και BMW f 650 gs... αυτά είναι μονοκύλινδρα και πιο κουραστικά στο ταξίδι διότι έχουν περισσότερους κραδασμούς. Από κατανάλωση δεν ξέρω τι κάνουν - το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι δυσκολότερα βρίσκεις τέτοια σε καλή κατάσταση απ' ότι V-Strom 650.

Lioulios
08/03/2020, 21:03
Οπως σου ειπαν και αλλοι.

Τελη για μεχρι 300κυβικα ειναι 22 ευρω.Απο 300μεχρι 750νομιζω κανενα 65αρι και τα 1000αρια κανενα 90-100 Για ολα τα οχηματα τα τελη ειναι βαση κυβισμου .Δηλ τα καβασακι το 1400 πληρωνει οσο και ενα golf 1400.
Τα ασφαλιστρα ανεβαινουν και αυτα αναλογως.
Τα ονοφ 10ετιας + καινε κανενα 7 λιτρο στα 100 δηλ τα μισα περιπου απο ενα συγχρονο σκουτερ των 250-300.
Αυτο θα πει πως αν με το ενα θες τη βδομαδα 10,δηλ το μηνα 40 δηλ το χρονο κανενα 500αρικο με το αλλο θες σχεδον ενα 1000αρικο .
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ονοφ που καινε λιγοτερο απο 7 στα 100 οπως το βστρωμ ας πουμε αλλα στα υπολοιπα ειναι οπως ολες οι μεγαλες μοτο

...και παει λεγωντας

alexandrosgs
08/03/2020, 21:04
τα Sym μια χαρά ποιοτικά είνα.
Ας πούμε ότι παίρνεις ένα καινούριο 3700. Το κρατάς 2 χρόνια και το πουλάς ευκολα και γρήγορα 3.000.
Έχασες 350 ευρώ το χρόνο και δεν πλήρωσες ούτε ευρώ για μηχανικές βλάβες λόγω εγγύησης.
Συγχρόνως έμαθες να οδηγείς σε συνθήκες Αθήνας.

Το ότι θα επιχειρηματολογώ για αγορά σκούτερ δεν το είχα φαντατστεί ποτέ.
Δεν είναι όμως τυχαίο ότι η τάση της εποχής είναι αυτή.
Η καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας έχει γίνει ασύμφορη πλέον.

vangelis43
08/03/2020, 21:06
πχ αν ηταν να δωσω 5-6000 θα επερνα αλλο honda να γουσταρω κιολας
https://www.car.gr/24878011-honda-civic-type-r
και οχι αυτο
https://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=SH300-18MY
χαχαχαχαχαχαχα

Lioulios
08/03/2020, 21:13
Εγω παντως ειμαι της αποψης να παρεις μηχανη αφου γουσταρεις και αμα δε σου παει ,δωστη .
Δες να παρεις μια να σου ταιριαζει και μην το πολυκουραζεις.
Δε θα αγορασεις διαμερισμα .
Αλλοι ειναι στο μεροκαματο βασάνια
Και πανε κουβα απο ξερους ασσους .
Εσενα θα σου μηνει και το επιπλο

stefanos
08/03/2020, 21:16
απο συντηρηση και κοστος χρησης παιζω σε αλλη κατηγορια με ενα on off 650? αυτο εννοεις lioulios? παει πολυ πιο πανω απο ενα σκουτερ να υποθεσω εννοεις ε???

Το κόστος είναι ένας παράγοντας.
Η χρήση είναι ένας άλλος.
Και σκούτερ με 650 δεν έχει καμιά σχέση η χρήση τους και οι ανάγκες που καλούνται να καλύψουν.
Το ένα είναι ένα όχημα γενικής χρήσης-βόλτας που δεν κάνει τίποτα απολύτως σωστά αλλά μπορεί να κάνει τα πάντα με παραχωρήσεις,
το άλλο είναι ένα όχημα καθημερινής γρήγορης και άνετης χρήσης στην πόλη και στα προάστια με καθαρό παντελόνι και παπούτσια αλλά μέχρι εκεί.
Από εκεί και πέρα υπάρχει μια διαφορά στο κόστος χρήσης ειδικά αν μιλάμε για μεταχειρισμένο 650 που πιθανόν να χρειάζεται αναστήλωση.
Το βασικότερο είναι να ορίσεις τι σκοπεύεις να κάνεις με το μηχανάκι.

vangelis43
08/03/2020, 21:18
τα Sym μια χαρά ποιοτικά είνα.
Ας πούμε ότι παίρνεις ένα καινούριο 3700. Το κρατάς 2 χρόνια και το πουλάς ευκολα και γρήγορα 3.000.
Έχασες 350 ευρώ το χρόνο και δεν πλήρωσες ούτε ευρώ για μηχανικές βλάβες λόγω εγγύησης.
Συγχρόνως έμαθες να οδηγείς σε συνθήκες Αθήνας.

Το ότι θα επιχειρηματολογώ για αγορά σκούτερ δεν το είχα φαντατστεί ποτέ.
Δεν είναι όμως τυχαίο ότι η τάση της εποχής είναι αυτή.
Η καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας έχει γίνει ασύμφορη πλέον.

φιλε Αλεξανδρε, αν δεις στην αρχη του θεματος λεω πως οι on off ειναι οι αγαπημενες μου μηχανες, αλλα το ζητουμενο μου αυτη την στιγμη ειναι 2κυκλο για πιο γρηγορη μετακινηση και πιο ευκολη μεσα στην Αθηνα επειδη πλεον θα δουλευω για τα επομενα χρονια στο κεντρο - κεντρο! Βεβαια θα την θελω και για πιο εξω απο Αττικη! Αλλα ζητουμενο ειναι η Αθηνα. Λογια στα λογια, κουβεντα στην κουβεντα, καταλαβα πως γενικα τα σκουτερ ειναι πολλα λεφτα για το τιποτα (ιδιως οταν ειναι καινουρια) ενω με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις και μια μεταχειρισμενη κανονικη μηχανη που και με αυτη μετακινησε μεσα στην Αθηνα! ετσι λοιπον ενω ημουν πεπισμενος για σκουτερ αρχισα να μιλαω και για on off. ΛΟΓΩ του ογκου μου ομως, οχι για τιποτα 250αρες αλλα 600-700αρες. Το μονο που ηξερα ειναι πως αυτες εχουν αρκετη καταναλωση μεσα στην πολη 7-8-9/100 , αλλα καποιοσ μου ειπε οτι και τα 300 σκουτερ δεν καινε πολυ πιο κατω... και ποιανουν τα 5-6λιτ/100. Ετσι λοιπον σε παρεσηρα και εγω στην κουβεντα αυτη και σε εκανα να υποστηριζεις σκουτερ! χαχαχαχαχαχα
LIOULIOS εσενα το SYM 300 ποσο σου καει μεσα στην Αθηνα? και 5λιτρα/100 ή πιο κατω?

vangelis43
08/03/2020, 21:27
ευχαριστω για μια ακομη φορα σε ολους σας για την βοηθεια σας και για τις γνωμες σας. οταν θα........... θα σας ενημερωσω!

andreastwin
08/03/2020, 21:35
Οπως σου ειπαν και αλλοι.

Τελη για μεχρι 300κυβικα ειναι 22 ευρω.Απο 300μεχρι 750νομιζω κανενα 65αρι και τα 1000αρια κανενα 90-100 Για ολα τα οχηματα τα τελη ειναι βαση κυβισμου .Δηλ τα καβασακι το 1400 πληρωνει οσο και ενα golf 1400.
Τα ασφαλιστρα ανεβαινουν και αυτα αναλογως.
Τα ονοφ 10ετιας + καινε κανενα 7 λιτρο στα 100 δηλ τα μισα περιπου απο ενα συγχρονο σκουτερ των 250-300.
Αυτο θα πει πως αν με το ενα θες τη βδομαδα 10,δηλ το μηνα 40 δηλ το χρονο κανενα 500αρικο με το αλλο θες σχεδον ενα 1000αρικο .
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ονοφ που καινε λιγοτερο απο 7 στα 100 οπως το βστρωμ ας πουμε αλλα στα υπολοιπα ειναι οπως ολες οι μεγαλες μοτο

...και παει λεγωντας

το 750 55€ τελη. 1000 120€. 1300 135€.

NasosVes01
08/03/2020, 23:50
Καλησπέρα, γράφω εδώ μιας και το θέμα, στην αρχή του,είναι σχετικό με τα δικά μου ερωτήματα.Είμαι κάτοχος εδώ και 15 χρόνια ενός παπιού 125cc και το χρησιμοποιώ αστικές μετακινήσεις και μόνο. Οι ανάγκες μου άλλαξαν και 1ον: χρειάζεται να βγαίνω εκτός πόλης κάποιες φορές για τη δουλειά διανύοντας μιά απόσταση 20 χλμ. (δεν συμφέρει το αυτοκίνητο) ,2ον: στις αστικές μετακινήσεις είναι ανάγκη να μεταφέρω και 2ο άτομο αρκετές φορές (παιδί-φροντιστήρια) οπότε θέλω κάτι πιο ασφαλές και με χώρους για κράνη.
Έχω ένα budget 2500 ευρώ και σκέφτομαι μεταξύ καινούριου sym symphony 200cc με εξοπλισμό βαλίτσα /ανεμοθώρακα ή μεταχειρισμένου 300cc 6 -7 χρονών και 30000-40000 χλμ. (κλίνω προς Citycom ή Beverly).Έχω μπερδευτεί, από τη μία τα 200cc είναι πιο οικονομικά και ευέλικτα για την πόλη από την άλλη τα 300cc θα εξυπηρετήσουν καλύτερα τις μετακινήσεις εκτός.Θέλω σκούτερ με 16" τροχούς και αισθητικά και μόνο κλίνω προς το beverly.
Τι προτείνεται, τα 200cc θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε μικρά ταξιδάκια; Έχετε κάποια εμπειρία από τα παραπάνω μοντέλα; Τι αξιοπιστία έχουν (ειδικά τα μεταχειρισμένα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και συγνώμη για το μακροσκελές.