PDA

View Full Version : Varadero 1000 ή ???



Σελίδες : [1] 2 3

Staskw
01/03/2020, 18:18
Ψάχνω ένα touring μοτο που να έχει άνετη όρθια σταση οδήγησης για μακρινές αποστάσεις..ειδικά στα γόνατα δεν θέλω μικρή γωνία...είμαι 1.80,να μπορώ να το φορτώσω γυναίκα και πίσω βαλίτσα και να μην κόβει πολύ γκάζι..budget χαμηλό max 3000 euro.Tο Varadero είναι το μόνο που βρίσκω σε αυτά τα λεφτά..μάλλον επειδή έχει γίνει και σούπα...αξίζει να το κάνω ένα test ride? Τι μοντέλο να κοιτάζω? Παίζει κάποιο άλλο μηχανάκι στα ίδια λεφτά?

lospsi
01/03/2020, 18:36
Στο bugdet που έχεις, μάλλον σε ονοφφ της προηγούμενης δεκαετίας κοιτάς. Varadero, Vstrom 1000, Caponord, όλα τίμια, με τον χαρακτήρα τους. Πάντως, από θέμα ύψους δεν νομίζω ότι είσαι τόσο ψηλός ώστε να μην βολευτείς και σε touring μηχανάκια, πχ. Cbf 1000, bandit 1250, δεν ξέρω από θέμα μπάτζετ βέβαια αν παίζουν τόσο φθηνά.

Staskw
01/03/2020, 18:59
Στο bugdet που έχεις, μάλλον σε ονοφφ της προηγούμενης δεκαετίας κοιτάς. Varadero, Vstrom 1000, Caponord, όλα τίμια, με τον χαρακτήρα τους. Πάντως, από θέμα ύψους δεν νομίζω ότι είσαι τόσο ψηλός ώστε να μην βολευτείς και σε touring μηχανάκια, πχ. Cbf 1000, bandit 1250, δεν ξέρω από θέμα μπάτζετ βέβαια αν παίζουν τόσο φθηνά.

Κυρίως με ενδιαφέρει η γωνία στα γόνατα.Caponord δεν έχω δει ποτέ απο κοντά..

DrBig
01/03/2020, 19:02
Πολυ βαρυ το βαραντερο με πολυ ψηλο κεντρο βαρους. Διπλοφορτωμενο δε, ειναι το πιο κουλο μηχανακι που εχω ποτε οδηγησει.
Ξεχνα το. Θα πηγαινεις τοσο αργα λογω βραδυτητας αντανακλαστικων που δε θα χαρεις το μοτερ του, που ομολογουμενως ειναι αριστο.

Βστρομ 650. Κανει τα ιδια, ειναι αρκετα πιο διασκεδαστικο και ευκολο, αρκετα πιο γρηγορο σε στροφιλικι και λιγο πιο αργο στην εθνικη.
Cbf και bandit πολυ καλες επιλογες επισης. Οπως και το 1150gs, αλλα αυτο ειναι bmw, οποτε το παιρνεις μονο συστημενο απο κολλητο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/03/2020, 20:06
Ως πρώην κάτοχος βεστρομ για 4 χρόνια Ρίχνω τη ψήφο μού εκεί...

panavour
01/03/2020, 20:12
Ψάχνω ένα touring μοτο που να έχει άνετη όρθια σταση οδήγησης για μακρινές αποστάσεις..ειδικά στα γόνατα δεν θέλω μικρή γωνία...είμαι 1.80,να μπορώ να το φορτώσω γυναίκα και πίσω βαλίτσα και να μην κόβει πολύ γκάζι..budget χαμηλό max 3000 euro.Tο Varadero είναι το μόνο που βρίσκω σε αυτά τα λεφτά..μάλλον επειδή έχει γίνει και σούπα...αξίζει να το κάνω ένα test ride? Τι μοντέλο να κοιτάζω? Παίζει κάποιο άλλο μηχανάκι στα ίδια λεφτά?

ποσα κιλα θα ειστε συνολικα και οι δυο (εσυ και η γυναικα σου) και οι αποσκευες σας?

Lioulios
01/03/2020, 20:26
Vstrom 650 οντως πολυ καλυτερο απο βαραντερο πλην εθνικη απο 160χλμ και πανω.
Βαραντερο δεν εχω εικονα ,αλλα ενα που οδηγησα τοτε που ειχα το βστρωμ ,μου φανηκε πολυ βαρυ.
Το προβλημα με τα βστρωμ ειναι πως για να βρεις καλο στα 3κ ,θα φτυσεις αιμα .

karellen
01/03/2020, 21:36
Αξιοπρεπές Β στρομ με 3000€ δύσκολο και με abs αδύνατο,οπότε το ξεχνάς.

viper1
01/03/2020, 21:43
Βαραντερο από 2004 και μετά. Injection και 6αρι σασμαν

mike_4
02/03/2020, 06:19
Εγω θα ελεγα να δωσεις μια ευκαιρια σε bandit 1250 που προταθηκε παραπανω (ακομα και το 650 θα κοιταζα καθως νομιζω πως στο μπατζετ σου βρισκεις με abs). Αγοραζεις πολλη μηχανη για τα λεφτα της. Βρες ενα και πηγαινε καβαλα το να δεις γωνια ποδιων.

doctoras
02/03/2020, 07:36
το cbf1000 έχει καλύτερη εργονομία απο το bandit 1250 εάν το ζητούμενο είναι η θέση οδήγησης και η άνεση στο ταξιδι
Απο την άλλη το varadero ειναι μια εξαιρετική πρόταση για ευρωπαικά ταξίδια
αλλά τα 3000 για όσα αναφέρθηκαν είναι πολύ λίγα για ένα προσεγμένο μηχανάκι ειδικά για τέτοια χρήση

αν βάλεις και αλλα 2 απο πάνω δηλαδή τα κανεις 5 μπορείς να έχεις ένα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση

Kickstart
02/03/2020, 09:42
Είμαστε περίπου ίδιο ύψος... Έχω bandit 650, το χει το πακέτο που ζητάς.. Φουλ ταξιδιάρα.. Ακόμα και καθημερινά τα κάνει όλα αλλά με κάποιο σεβασμό στο βάρος της.

Το βαρκαντερο δεν θα το κοίταγα.. Πίνει τον αμπακα και θεωρώ τα 1000 κυβικά του υπερβολή από τη στιγμή που υπάρχουν μικρότερα σε κυβικά μηχανάκια που σε ταξιδεύουν το ίδιο άνετα με μικρότερη κατανάλωση και γενικότερα κόστη (τέλη, ασφάλεια κτλ)
Άμα ψαχτείς για bandit και δεις ότι σου κάνει προτού πάρεις οτιδήποτε στείλε ένα pm
Είμαι σε σκέψεις για το δικό μου, καθώς σκέφτομαι για μικρό κομιουτερ μόνο για μέσα στην πόλη.

panavour
02/03/2020, 10:00
Αυτο παλι που καποιος μας λεει μαξιμουμ 3000 δινω και του απανταμε οι υπολοιποι αμα βαλεις αλλα δυο χιλιαρικα περνεις κατι καλυτερο ,τι να πω???????Λες και δεν το ξερει ο ανθρωπος.Κι αμα φιλε δωσεις και αλλα 15000 παιρνεις το καινουργιο FJR 1300 και καθαρισες:lol:
Τελος παντων.Με τρια χιλιαρικα βρισκεις βαραντερο 1ης η και 2ης γενιας αλλα με αρκετα χιλιομετρα,πολλες φορες πανω απο 100.000,αλλα αυτο δεν εινα παντα κατι κακο ,διοτι το μηχανακι ειναι υπερ-αξιοπιστο ,με γνωστα και αντιμετωπισιμα προβληματα,που πιθανως σε αυτα τα χιλιομετρα θα τα εχει λυσει ο προηγουμενος(αντλια βενζινης-ανορθωτης).Μηχανακι βαρυ-ψηλο και με ψηλο κεντρο βαρους,που αμα ξεκινησει και περασει τα 15 χιλιομετρα ταχυτητα ταχυτητα,δεν καταλαβαινεις το βαρος και ταξιδευει μεχρι την τελικη του,σαν το πλοιο της αγαπης.Για την γωνια των ποδιων και για το αν με το υψος σου θα πατας κατω υπαρχει μια εφαρμογη που σε μετραει αναλογα με το υψος σου και την μηχανη που καβαλας και στην επισυναπτω.

https://cycle-ergo.com/

DrBig
02/03/2020, 10:31
Τελος παντων.Με τρια χιλιαρικα βρισκεις βαραντερο 1ης η και 2ης γενιας αλλα με αρκετα χιλιομετρα,πολλες φορες πανω απο 100.000,αλλα αυτο δεν εινα παντα κατι κακο ,διοτι το μηχανακι ειναι υπερ-αξιοπιστο ,με γνωστα και αντιμετωπισιμα προβληματα,που πιθανως σε αυτα τα χιλιομετρα θα τα εχει λυσει ο προηγουμενος(αντλια βενζινης-ανορθωτης).Μηχανακι βαρυ-ψηλο και με ψηλο κεντρο βαρους,που αμα ξεκινησει και περασει τα 15 χιλιομετρα ταχυτητα ταχυτητα,δεν καταλαβαινεις το βαρος και ταξιδευει μεχρι την τελικη του,σαν το πλοιο της αγαπης

Δεν καταλαβαινεις το βαρος του, αλλα καποια στιγμη η ευθεια τελειωνει κι εσυ συνεχιζεις να πηγαινεις ευθεια.

panavour
02/03/2020, 11:01
Δεν καταλαβαινεις το βαρος του, αλλα καποια στιγμη η ευθεια τελειωνει κι εσυ συνεχιζεις να πηγαινεις ευθεια.

Εαν ειναι ετσι οπως τα λες ,και μπορει να ειναι ,τοτε θα επρεπε να βγει μια στατιστικη μελετη απο ολα τα νοσοκομεια ατυχηματων (ΚΑΤ) παγκοσμιως, που θα μας ελεγε ποσοι απο τους χιλιαδες κατοχους,σε ολο τον κοσμο που τα αγορασαν και τα αγοραζουν,συνεχισαν να πηγαινουν ευθεια ,και συνεπως γκρεμοτσακιστηκαν.
Το μηχανακι αυτο απευθυνεται σε ΩΡΙΜΟΥΣ αναβατες και σε οχι εικοσαχρονους καβλοτιμονους καγκουρες,που γνωριζουν τι θελουν και που συμπεριφερονται αναλογως.Ολοι θελουμε Φεραρρι και Πορσε αλλα αν η τσεπη - ΔΕΝ- τοτε κανουμε παραχωρησεις και οδηγουμε αυτο που μπορεσαμε να παρουμε με το ΠΑΝΩ κεφαλι.

stavrouliasp
02/03/2020, 11:23
Το δικό μου πάντως varadero σε μικτή οδήγηση καιει γύρω στα 6,5 λίτρα τα 100κμ.

Επειδή ήμουν σε παραπλησια αναζήτηση πριν 2 χρόνια κατεληξα οτι το ντερο είναι ιδανική επιλογή για ταξίδι, αξιοπιστία, ικανοποιητικό γκάζι, abs και αυξημένο όγκο που για το δικό μου σωματοτυπο (1.93) είναι ζητούμενο. Επίσης, κατα την άποψη μου, η οδηγική του συμπεριφορά για κάποιον που δεν το κυνηγάει είναι πολύ ικανοποιητική.

Και με 3.000-3.500 βρίσκεις σε εξαιρετική κατάσταση και με λιγα χιλιόμετρα (πχ το δικό μου που είναι στις αγγελίες ;) )

zopas
02/03/2020, 11:26
Ενα βαραντερο μοντ.2007 και μετα, με αλλαγμενη αναρτηση και ανακατασκευης σελλας ειναι οτι πιο τιμιο μπορεις να οδηγησεις..Εχοντας το 13 χρονια τωρα πολη-ταξιδι δεν με προβληματισε ποτε...Στα 8 μποφορ στα μεγαρα με βροχη, πηγαινα με 190χλμ ,τριβαλιστος, δικαβαλλος δεν καταλαβαινε τιποτα η μηχανη οταν ολα τα βστρομ διπλα μου πηγαιναν σκυφτα με 60 χλμ για να μην πεσουν...αθραυστος κινητηρας( στα 106 χιλιαδες χλμ δεν εχει ζητησει ρυθμισμα βαλβιδων), , καταναλωση shell 100, 11 λτρ/160χλμ με πολυ γρηγορη οδηγηση εθνικη, πολη 7λτ/100χλμ..πας και σε χωματοδρομο σχετικα βατο, φρενα μακραν τα καλυτερα της κατηγοριας του πιανουν το ιδιο αποτελεσματικα χωμα-ασφαλτο..τελικη 220χλμ αλλα η ταχυτητα που ευχαριστιεσαι ειναι 160-180 χλμ στο κοντερ...Για μενα ειναι επισης σημαντικο αν το κινει καποιος πολη να βαλει μπροστα 15αρι γραναζι για να εχει πιο μεγαλη δυναμη απο χαμηλα..0-100χλμ 3,6 δευτ.( με 15αρι γραναζι μπροστα..)

Αρνητικα του δεν του αρεσουν τοσο οι στροφες και τα ζιγκ ζαγκ, βαρυ εν σταση. ανεμος εκ κινηση, ειναι χιλιομετροφαγος , οχι ομως για παιγνιδια, στροφιλικια κλπ...Αν σου γειρει εν σταση πανω απο 30 μοιρες δεν το κρατας με τιποτα..

Φυσικα μπορεις να πας και σε καπονορτ αλλα θα πρεπει να σιγουρευσεις οτι ο προηγουμενος κατοχος θα πρεπει να εχει αλλαξει το μισο μηχανακι σε ηλεκτρικα για να μην σου μεινει...επισης αθραυστος κινητηρας και το dl1000, καλυτερη θεση οδηγησης και κινηση απο το βαραντερο αλλα δεν εχει abs..ειναι ομως και αυτη μια πολλη τιμια προταση..

Πρεπει ομως να ξερεις τι σημαινει συντηρηση σε αυτες τις κατηγοριες των 1000cc...τακακια φρενα μπροστα πισω γυρω στα 150 ευρω, δισκοφρενα μπροστα 300, ντιζα 35, φιλτρο αερος 35, λαδια 40, φιλτρο λαδιου 8, αλυσσιδα 120+, δισκοι συμπλεκτη 220 και αν τυχον πεσεις, κλαφτα χαραλαμπε σε σχεση με τα πλαστικα και βαφες...

ελπιζω λιγο να βοηθησα..

DrBig
02/03/2020, 11:28
Εαν ειναι ετσι οπως τα λες ,και μπορει να ειναι ,τοτε θα επρεπε να βγει μια στατιστικη μελετη απο ολα τα νοσοκομεια ατυχηματων (ΚΑΤ) παγκοσμιως, που θα μας ελεγε ποσοι απο τους χιλιαδες κατοχους,σε ολο τον κοσμο που τα αγορασαν και τα αγοραζουν,συνεχισαν να πηγαινουν ευθεια ,και συνεπως γκρεμοτσακιστηκαν.
Το μηχανακι αυτο απευθυνεται σε ΩΡΙΜΟΥΣ αναβατες και σε οχι εικοσαχρονους καβλοτιμονους καγκουρες,που γνωριζουν τι θελουν και που συμπεριφερονται αναλογως.Ολοι θελουμε Φεραρρι και Πορσε αλλα αν η τσεπη - ΔΕΝ- τοτε κανουμε παραχωρησεις και οδηγουμε αυτο που μπορεσαμε να παρουμε με το ΠΑΝΩ κεφαλι.

Δε λεω πως ειναι επικινδυνο, απλα αρνειται να στριψει οπως συνηθως θελουν να στριβουν οι μηχανες. Το παιρνεις χαμπαρι και οδηγεις αναλογως.
Συντελεστης οδηγικης χαρας τεινει στο μειον απειρο. Αγχος μη σου πεσει και σε πλακωσει τεινει στο συν απειρο.
Συνηθιζεται οπως ολα. Μεχρι εκει ομως.

stavrouliasp
02/03/2020, 12:04
Ενα βαραντερο μοντ.2007 και μετα, με αλλαγμενη αναρτηση και ανακατασκευης σελλας ειναι οτι πιο τιμιο μπορεις να οδηγησεις...

Όταν λες 2007 και μετά εννοείς mk3? Τότε ξεφεύγει σε τιμή αλλα και πάλι δε νομιζω ότι οι διαφορές είναι σημαντικες σε σχέση με το mk2. Για την ανάρτηση συμφωνώ απόλυτα αν και πρέπει να σημειώσουμε ότι στα μοντέλα με abs είναι βελτιωμένο και το πίσω (σκληρότερο ελατήριο και ρύθμιση απόσβεσης επαναφορας) και το μπροστά (cartridge). Επίσης στη σέλα θεωρώ ότι είσαι λίγο υπερβολικός αλλα γούστα (και κωλοι) είναι αυτά. Σε εμένα η σέλα του ντερο μοιάζει πολυθρόνα.

mia_zoi_kawa
02/03/2020, 12:05
Αν θέλετε να καταλήξετε να οδηγατε αμάξι πάρτε top heavy μηχανάκια...

bros400pgm
02/03/2020, 12:06
Εαν ψαχνεις οντως για 1000αρι, παρε Caponord Rallye Raid (ή caponord με αλλαγμενες αναρτησεις). Πολυ μηχανακι, με λιγα λεφτα, απροβληματιστο, με αναρτησαρες και πλαισιαρα, οχι σαν τους σουμιεδες και την σκαλωσια του varadero που τρεμεις οταν το καβαλας.

panavour
02/03/2020, 12:07
οδηγικη χαρα ειπες?

https://www.youtube.com/watch?v=NBVpUPXVdRQ

https://www.youtube.com/watch?v=hcvmG8n41zk

telegonos
02/03/2020, 12:12
Εγώ πάντως, κάτι γρήγορους που ξέρω με Varadero σε στροφιλίκια Ηπείρου, και στρίβανε και φρενάρανε και μπαίνανε, και τρόμαζα να τους ακολουθήσω (με CBR600F 2000).

Κι άλλος γρήγορος στην Ιταλία, εκ Καβάλας ορμώμενος, έξινε βαλίτσες, μπροστά μου στα Ιταλικά Πάσσα. Οχι σχήμα του λόγου, η κάτω μπροστά γωνία σε κάθε βαλίτσα κατέληξε φαγωμένη. Μπροστά μου πήγαινε.

Συνεχίστε να λέτε για το πόσο δεν στρίβουν τα Varadero.

stavrouliasp
02/03/2020, 13:09
Δε λεω πως ειναι επικινδυνο, απλα αρνειται να στριψει οπως συνηθως θελουν να στριβουν οι μηχανες. Το παιρνεις χαμπαρι και οδηγεις αναλόγως...

Το παρατσούκλι "βαρΚαντερο" δεν βγήκε άδικα. Ειδικά τα mk1 τα οποία είχαν από άθλιες έως επικίνδυνες αναρτήσεις πράγμα που είχε άμεση επίπτωση στην οδιγικη τους συμπεριφορά. Το πράγμα βελτιώθηκε κάπως στα μοντέλα με abs. Πάντως με μια αναβάθμιση σε αναρτήσεις εμπρός και πίσω η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη.

Αν το παλικάρι από Καβάλα που λέει ο Telegonos παραπάνω είναι ο Παναγιώτης με το mk1, αυτός έχει ohlins μπρος πίσω.

viper1
02/03/2020, 13:13
Αν θέλετε να καταλήξετε να οδηγατε αμάξι πάρτε top heavy μηχανάκια...

Άκυρο το σχόλιο. Όλα τα μηχανάκια βγήκαν για διαφορετικές χρήσεις και διαφορετικά γούστα. Ανεξαρτήτως βάρους δεν παύουν να είναι μοτοσυκλέτες.
Φιλικά πάντα

doctoras
02/03/2020, 13:14
Αυτο παλι που καποιος μας λεει μαξιμουμ 3000 δινω και του απανταμε οι υπολοιποι αμα βαλεις αλλα δυο χιλιαρικα περνεις κατι καλυτερο ,τι να πω???????Λες και δεν το ξερει ο ανθρωπος.Κι αμα φιλε δωσεις και αλλα 15000 παιρνεις το καινουργιο FJR 1300 και καθαρισες:lol:

https://cycle-ergo.com/

Γιατι απλα φιλτατε, το φτηνό τρώει τον παρα.
3000 ειναι λιγα για βρεις ενα προσεγμένο(=πρωτο χερι σερβις μπουκ).

Το να ρισκαρεις και να πεις θα παρω ενα "γουρούνι στο σακί" απο 3/4 χερια χωρις ιστορικό χωρις να ξερεις εαν εχει περασει απο εμπορο (που του εριξε τα χλμ) και ολα αυτα γιατι εχω περιορισμένο μπατζετ..λοιπον, αν σου σκασει αβαρια που ειναι αρκετα πιθανό, μπορει να σου φαει αλλο ενα τριχιλιαρο.

Συνεπως το λογικο ειναι να μαζεψεις κουμπαρα κανα δυο χιλιαρικα παραπανω, προσωπικα αν δεν μπορουσα να μαζεψω θα αλλαζα στοχο σε κατι μικρότερο και φθηνότερο οπως ενα καλο και πρωτο χερι TA650 που πουλαει συνφορουμιτης απο εδω μεσα

KAGOURO
02/03/2020, 14:44
110000km με mk1 και 132000km με mk2....! Βαριά ,καίει...αλλά μέχρι εκεί ! Ταξιδεύει αρχοντικά... αξιόπιστη...και όσο για το στρίψιμο...αν τη μάθεις στρίβει πιάτο ! Άλλωστε όπως λέγαν και παλιότερα σημασία δεν έχει πως πάει ....αλλά πώς το πας !

DrBig
02/03/2020, 15:38
οδηγικη χαρα ειπες?

https://www.youtube.com/watch?v=NBVpUPXVdRQ

https://www.youtube.com/watch?v=hcvmG8n41zk

Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.

panavour
02/03/2020, 19:26
Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.

Συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου,σιγουρα υπαρχουν μηχανακια αυτης της κατηγοριας με καλυτερο κρατημα και πιο ευκολοοδηγητα απ το βαρκαντερο,αλλα ενας ψαγμενος αναβατης με αυτο το μοντελλο,μπορει να το βελτιωσει αρκετα στο στησιμο με αλλες αναρτησεις -δινοντας εξτρα χρηματα βεβαιως.Παντως το βιντεο ηταν η σχεδον ΑΚΡΑΙΑ εκδοχη ,της χρησης του βαραντερο και δεν συνισταται,ουτε ενδεικνυται για τον ΜΕΣΟ αναβατη ΚΑΜΜΙΑΣ μηχανης οποιασδηποτε μαρκας σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρομο.Οποιος θελει ΜΠΟΡΕΙ να ΨΑΧΘΕΙ σε μια πιστα,ΑΚΙΝΔΥΝΑ για τους αλλους.Απλως το εβαλα με χιουμοριστικη διαθεση,επειδη οταν ημουν ΝΕΟΣ εκανα τα ιδια και χειροτερα σε δημοσιο δρομο -λιμανακια βαρκιζας- με ΜΖ250, ΧΩΡΙΣ μετατροπες και βελτιωσεις. :D.

viper1
02/03/2020, 19:51
Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.

Επικίνδυνα γίνεται οποιοδήποτε μηχανάκι αν δεν ξέρεις τα δικά σου όρια αλλά και της μηχανής. Ένα από τα δυο αν ξεπεράσεις είσαι στο dangerous zone. Μπορεί το GS να στρίβει καλύτερα αλλά υπάρχουν και άλλοι τομείς στην απόφαση αγοράς. Κόστος συντήρησης πχ .
Όποτε μπορεί για εσένα να ειναι πράμα για άλλους μπαλαρίνα

viper1
02/03/2020, 19:57
Συμφωνώ με κάποιους από πάνω για CBF 1000 και Bandit 1250. Είναι all around μοτοσικλέτες και παρεξηγημένες στην Ελλάδα

DrBig
02/03/2020, 20:40
Επικίνδυνα γίνεται οποιοδήποτε μηχανάκι αν δεν ξέρεις τα δικά σου όρια αλλά και της μηχανής. Ένα από τα δυο αν ξεπεράσεις είσαι στο dangerous zone. Μπορεί το GS να στρίβει καλύτερα αλλά υπάρχουν και άλλοι τομείς στην απόφαση αγοράς. Κόστος συντήρησης πχ .
Όποτε μπορεί για εσένα να ειναι πράμα για άλλους μπαλαρίνα

Θα ηθελα πολυ να ξερω σε τι οχημα ειναι συνηθισμενος αυτος που βρισκει το βαραντερο μπαλαρινα :lol:

Coyote.V
02/03/2020, 20:47
Θα ηθελα πολυ να ξερω σε τι οχημα ειναι συνηθισμενος αυτος που βρισκει το βαραντερο μπαλαρινα :lol:

Πρέπει να πιούμε ένα καφέ εμείς οι δύο κάποτε για να σου δείξω πως γίνεται. :D Και είμαι και κοντός, 1:70. :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/03/2020, 20:47
Θα ηθελα πολυ να ξερω σε τι οχημα ειναι συνηθισμενος αυτος που βρισκει το βαραντερο μπαλαρινα :lol:

Σε seat marbella :lol:

DrBig
02/03/2020, 20:54
Πρέπει να πιούμε ένα καφέ εμείς οι δύο κάποτε για να σου δείξω πως γίνεται. :D Και είμαιο και κοντός, 1:70. :lol:


Ευχαριστως και να πιουμε καφε και να δω, αλλα μη μου ζητησεις να ανεβω πανω μονο.

DrBig
02/03/2020, 20:58
Σε seat marbella :lol:

Ρε συ αυτο δεν ειναι ενα ελαφρυ?

Coyote.V
02/03/2020, 21:05
αλλα μη μου ζητησεις να ανεβω πανω μονο.

Σε καμιά περίπτωση δεν πέρασε από το μυαλό μου κάτι τέτοιο, ανεβαίνω νομίζεις εγώ πίσω από άλλον; Χαρακίρι... ας είναι και ο Βαλεντίνο.

DrBig
02/03/2020, 21:13
Σε καμιά περίπτωση δεν πέρασε από το μυαλό μου κάτι τέτοιο, ανεβαίνω νομίζεις εγώ πίσω από άλλον; Χαρακίρι... ας είναι και ο Βαλεντίνο.

Συμφωνω 100% αλλα στην περιπτωση του βαραντερο θα προτιμουσα να ειμαι συνεπιβατης :lol:

dorso
02/03/2020, 22:22
Δες κάνα caponord και ας το βαρκαντερο.Το caponord είναι vfm για αυτά που προσφέρει κ οι ζημιές που βγάζει είναι αστείες που πολύ πιθανόν θα είναι λυμένες από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη η εναλλακτικα μπορείς να δεις κ κανά tiger955...

p@nos
02/03/2020, 23:13
αμα σας περνανε τα βαραντερο σε στροφες και εχετε στριτ μηχανακια βαλτε τους φωτια καλυτερα :lol:

το καπονορντ ειναι οντως πολυ καλη επιλογη, πραγματικα τιμιο μηχανακι και τα ηλεκτρικα προβληματα που ειναι ηταν χαζα και ευκολα να λυθουν...και σε οποιον πεφτει λιγο κουμπωνει και μιλλε μοτερ και καθαριζει οτι κινειται στο δρομο

BLiTzER
02/03/2020, 23:25
αμα σας περνανε τα βαραντερο σε στροφες και δεν είστε πεζοί βαλτε τους φωτια καλυτερα :lol:

Fixed. :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/03/2020, 05:58
Ρε συ αυτο δεν ειναι ενα ελαφρυ?

Ναι το μ@μημενο :mad:

kostas_1100gs
03/03/2020, 13:21
Δες κάνα caponord και ας το βαρκαντερο.Το caponord είναι vfm για αυτά που προσφέρει κ οι ζημιές που βγάζει είναι αστείες που πολύ πιθανόν θα είναι λυμένες από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη η εναλλακτικα μπορείς να δεις κ κανά tiger955...

To 955 έχει πολύ ψηλά το βάρος, δεν είναι εύκολο σε στάση.

telegonos
03/03/2020, 16:05
Σε Caponord, ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ αντικατάσταση ο πλαστικός ταχυσύνδεσμος του ντεπόζιτου βενζίνης, με μεταλλικό.

Ιδού τι γινόταν με τον μαμά ταχυσύνδεσμο.

415535

415536

Και στην Ελλάδα σε κάποιο μοτοφόρουμ είχα διαβάσει περίπτωση, μην ήταν κι εδώ. Σπάει ο πλαστικός σύνδεσμος, τρέχει η βενζίνη, αναφλέγεται, αντίο Caponord.

πυξιδας990
03/03/2020, 16:08
Σε Caponord, ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ αντικατάσταση ο πλαστικός ταχυσύνδεσμος του ντεπόζιτου βενζίνης, με μεταlλικό.

Ιδού τι γινόταν με τον μαμά ταχυσύνδεσμο.

415535

415536

Και στην Ελλάδα σε κάποιο μοτοφόρουμ είχα διαβάσει περίπτωση, μην ήταν κι εδώ. Σπάει ο πλαστικός σύνδεσμος, τρέχει η βενζίνη, αναφλέγεται, αντίο Caponord.

στα μοντελα με abs εχει μεταλλικο απο τη μανα του,αλλα της επιστροφης ειναι ακομη πλαστικος,οποτε θελει αλλαγη και αυτος.κοστος 35ε

BLiTzER
03/03/2020, 16:09
415535


Η κατάληξη κάθε ιταλικού.

panavour
03/03/2020, 18:36
στα μοντελα με abs εχει μεταλλικο απο τη μανα του,αλλα της επιστροφης ειναι ακομη πλαστικος,οποτε θελει αλλαγη και αυτος.κοστος 35ε

ηταν ετσι για να ΜΗΝ εχεις ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ:lol:

Coyote.V
03/03/2020, 20:12
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε, τα Ιταλικά μηχανάκια είναι καλά για μια πενταετήα όσο είναι καινούργια, μετά αρχίζει ο γκρεμός αν δεν έχουν στοργή και προδέρμ όχι απλά κατήφορος.

πυξιδας990
03/03/2020, 20:41
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε, τα Ιταλικά μηχανάκια είναι καλά για μια πενταετήα όσο είναι καινούργια, μετά αρχίζει ο γκρεμός αν δεν έχουν στοργή και προδέρμ όχι απλά κατήφορος.

διαφωνω,αλλα ας το αφησουμε..γιατι δεν θα βγει ακρη

Volpad
04/03/2020, 00:08
Και εγώ διαφωνώ, αλλά αυτή είναι η κοινή γνώμη... τι να κανουμε;

sapila racing
04/03/2020, 10:11
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε, τα Ιταλικά μηχανάκια είναι καλά για μια πενταετήα όσο είναι καινούργια, μετά αρχίζει ο γκρεμός αν δεν έχουν στοργή και προδέρμ όχι απλά κατήφορος.

Ποιά Ιταλική μοτοσυκλέτα είχες ή έχεις?

toyar
04/03/2020, 12:54
Δε χρειάζεται να έχεις
Βλέπεις απλά τα παρατημένα στους δρόμους και τις τιμές των μεταχειρισμένων
Πράγματι υπάρχουν πολύ καλά μηχανάκια στην αγορά αλλά ξεκινησαν να είναι καλά στο 1/10 της αρχικής τους τιμής
Και αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί και αν ξέρει και αν πιάνουν τα χέρια του και αν αν αν....

sapila racing
04/03/2020, 13:11
Δε χρειάζεται να έχεις
Βλέπεις απλά τα παρατημένα στους δρόμους και τις τιμές των μεταχειρισμένων
Πράγματι υπάρχουν πολύ καλά μηχανάκια στην αγορά αλλά ξεκινησαν να είναι καλά στο 1/10 της αρχικής τους τιμής
Και αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί και αν ξέρει και αν πιάνουν τα χέρια του και αν αν αν....

Οκ καταλάβαμε. :wave2:

Ας μας απαντήσει όμως και ο Coyote.V.

p@nos
04/03/2020, 14:30
Το λεει ο λυκος στο γκρουπ με τους αυλικους του οποτε ετσι θα ειναι

KAGOURO
04/03/2020, 15:23
Η αλήθεια είναι ότι μεταξύ ενός βαραντερο κι ενός καπονορντ που δουλεύουν καλά ...το καπονορντ είναι καλυτερο σαν μοτοσικλέτα (αν και αποτέλεσε αντιγραφή του βαραντερο ).... τουλάχιστον οδηγικά ! Το θέμα είναι αυτό το ριμαδοχονδα ..... προσπαθείς και δεν χαλάει...ενώ το ιταλικό προσπαθείς να μην χαλάσει !

katsar
04/03/2020, 16:09
Αφού έχει Varadero χωρίς προβλήματα ο φίλος μου ο Κωστάκης που χάλασαν τα χέρια του σε βαθμό κακουργήματος - για πέταμα κυριολεκτικά όταν έπαιρνε το επόμενο - ένα klx 250, ένα xt 600, ένα Gs 650 ίσως και κάτι ακόμα που ξεχνάω , νομίζω πως στα χέρια κάποιου που αλλάζει τα λάδια τουλάχιστον ή σφίγγει καμιά βίδα είναι καλή κατασκευή .

(δεν το έγραψα για σύγκριση με το Καπο ,σαν γενικό συμπέρασμα ).

faraway
04/03/2020, 16:41
Από ποτε η τιμή μεταπώλησης είναι στοιχείο αξιοπιστίας μιας μοτοσυκλέτας ?

KAGOURO
04/03/2020, 16:46
Από ποτε η τιμή μεταπώλησης είναι στοιχείο αξιοπιστίας μιας μοτοσυκλέτας ?

Αν όχι το βασικότερο ....σιγουρα αποτελεί παράγοντα διαμορφωσής της !

bros400pgm
04/03/2020, 17:02
Από ποτε η τιμή μεταπώλησης είναι στοιχείο αξιοπιστίας μιας μοτοσυκλέτας ?


Ανέκαθεν. Δες για παράδειγμα τις τιμές των varadero mk1 (αυτά που έχουν ελπίδες να πωληθούν δηλαδή, γιατί ο καθένας ζητάει ότι θέλει): χίλια δυο προβλήματα και τιμές χώμα. ;)

faraway
04/03/2020, 17:03
Οκ , άρα ducati και bmw που κρατάν τις καλύτερες τιμές μεταπώλησης είναι και τα πιο αξιόπιστα στην αγορά έτσι ?

DrBig
04/03/2020, 17:05
Οκ , άρα ducati και bmw που κρατάν τις καλύτερες τιμές μεταπώλησης είναι και τα πιο αξιόπιστα στην αγορά έτσι ?

Παντως τα πρωτα μοντελα 1200gs εχουν τιμες το χωμα που δεν ειδαν τα μηχανακια. Αντιθετως τα 1150 κραταν πιο πολυ θαρρω.

dorso
04/03/2020, 17:16
Το ανέφερα κ σε άλλο ποστ,οι περισσότεροι από αυτούς που κατηγορούν τα ευρωπαϊκά δεν είχαν ποτέ τους κ πολλοί ούτε καν έχουν οδηγήσει, απλά ακούν ιστορίες σε καφενεία από έναν ξάδερφο της κουμπαράς του θείου τους κ πάει λέγοντας...Όλα βγάζουν ζημιές,αλλα λίγες κ αλλα πολλές ασχέτως με την χώρα προέλευσης το καλό με τα ευρωπαϊκά είναι ότι συνήθως οι ζημιές τους είναι αστείες κ ανεξοδες κ αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου τα φτιάχνεις κ μόνος...

BLiTzER
04/03/2020, 17:23
Οκ , άρα ducati και bmw που κρατάν τις καλύτερες τιμές μεταπώλησης είναι και τα πιο αξιόπιστα στην αγορά έτσι ?

Έχεις κάποιο παράδειγμα να δούμε;

Εννοείται ότι η πραγματική τιμή μεταπώλησης (όχι η τιμή που βάζει ο καθένας στο car.gr) έχει άμεση σχέση με την πραγματική αξία μιας μοτοσικλέτας. Και, φυσικά, μετριέται σε ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με την αρχική τιμή, όχι απόλυτα νούμερα.

telegonos
04/03/2020, 18:07
Ποιό Ducati κρατάει τιμή μεταπώλησης;

Μια γεννιά πίσω Ducati , ούτε οι φανατικοί ντουκατάκηδες, αυτοί που γράφουν και γράφουν λες και είναι ιεραπόστολοι της Ducati, δεν τα αγοράζουν.

Coyote.V
04/03/2020, 18:17
Ποιά Ιταλική μοτοσυκλέτα είχες ή έχεις?

Ευτυχώς καμία, έβλεπα τα φιλαράκια τι τραβούσαν μέχρι να τα δώσουν και τους λυπόμουν. Από τα χέρια μου μόνο καβασάκια ένα πενφέ και ένα χόνδα, το τελευταίο... όπου έχω μείνει έκπληκτος με την ποιότητα κατασκευής... 10 χρόνια εκτεθειμένο σε όλους τους καιρούς λόγω έλλειψης κλειστού γκαράζ και ούτε η σέλα δεν έχει καεί. Παίζει κάτι τέτοιο με τις Ιταλίδες; γιατί εμείς εδώ στον Άρη όπου είμαι δεν ενημερωνόμαστε, έχω μείνει στα παλιά...

Coyote.V
04/03/2020, 18:23
Το ανέφερα κ σε άλλο ποστ,οι περισσότεροι από αυτούς που κατηγορούν τα ευρωπαϊκά δεν είχαν ποτέ τους κ πολλοί ούτε καν έχουν οδηγήσει, απλά ακούν ιστορίες σε καφενεία από έναν ξάδερφο της κουμπαράς του θείου τους κ πάει λέγοντας...Όλα βγάζουν ζημιές,αλλα λίγες κ αλλα πολλές ασχέτως με την χώρα προέλευσης το καλό με τα ευρωπαϊκά είναι ότι συνήθως οι ζημιές τους είναι αστείες κ ανεξοδες κ αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου τα φτιάχνεις κ μόνος...

Συγνώμη ρε φίλε, όταν βλέπω τον φίλο μου και παιδεύεται και ρίχνει καντήλια και χριστοπαναγίες με αυτό που έμπλεξε εγώ γιατί να πάρω, για συμπαράσταση;

p@nos
04/03/2020, 18:23
Παντως μαρεσει που ολοι εχετε ενα φιλο μπατζανακη σας που ειχε θεματα... Τεσπα, οι αποψεις ολοι ξερουμε σαν τι ειναι οποτε δεν εχει να λεμε κατι

Coyote.V
04/03/2020, 18:28
Staskw Πάρε κάπονορδ... μην το κουράζουμε, τα βαρανδέρο είναι όλα ρημάδια, δεν θα βρεις κανένα καλό.

Άκουσε τι σου λένε τα παιδιά για το καλό σου. :beer:







Πολύ ασχολήθηκα.

telegonos
04/03/2020, 18:32
''δεν έχετε πάει οι ίδιοι στον Ήλιο, πως ξέρετε ότι καίει'' μοιάζει η συλλογιστική μερικών.

zisakos_1986
04/03/2020, 19:14
Μηχανάκι 2004, Κέρκυρα σε εξωτερικό χώρο...βροχή σαν να είμαστε Λονδίνο και υγρασία φούλ...
Σααααάπιο!!! Ως και το παλιο-πλαίσιο που έχει σκουριασμένο κι αυτό!!! Μετά την 2ετία σιχτιρίζω αλλά δεν το παίρνει κανένας!!! Η φωτογραφία μιλάει από μόνη της!

Από στρίψιμο δε...σουμιές!!!

Μακριά από caponord παιδιά! ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με αυτό είναι τα παλιόγατα που το κατουράνε λες και το κάνουν από ζήλια και όταν ζεσταθεί η εξάτμιση βρωμάει το άτιμο!!!


Και για να σοβαρευτούμε υπάρχουν στο car 3-4 capo πολύ κοντά στα λεφτά που δίνεις που θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια.

Varadero φίλου έχω οδηγήσει και δεν συγκρίνεται, οι Ιταλοί αν ήταν πιο σοβαροί με τις παιδικές ασθένειες και τις είχαν μαζέψει με ανακλήσεις αντί να πρέπει να τις φτιάξουμε οι ιδιοκτήτες, θα πούλαγαν σα ζεστό ψωμάκι αλλά το χαντάκωσαν με τα λάθη τους. Αυτό βέβαια μόνο προς όφελός μας λειτούργησε εν τέλει καθώς όσοι τα πήραμε μεταχειρισμένα κλέψαμε εκκλησία.
Όσο για 2ο-3ο ή 4ο χέρι στην παρακάτω μοτό είμαι το 3ο χέρι, νομίζω το θέμα των ιδιοκτητών είναι και λίγο μύθος. Το ίδιο και σε πολλά άλλα capo που αλλάζουν χέρια μεταξύ των μελών του αντίστοιχου φόρουμ και αξίζουν πολύ παραπάνω από τα χρήματα που πωλούνται καθώς είναι προσεγμένα και με το παραπάνω. Το ίδιο βέβαια ισχύει για κάθε μοτοσυκλετα έτσι όσα χέρια κι αν έχει περάσει αν οι ιδιοκτήτες ήταν συνεπείς μπορείς να το δείς στη μοτοσυκλέτα, τα γυρισμένα km όχι αλλά αν το ψάξεις με KTEO κι εκεί βρίσκεις άκρη με τους πονηρούληδες που τα πειράζουν...

415549

Volpad
04/03/2020, 19:22
Ρε παιδιά γιατί τα ισοπεδώνετε όλα?

Και εγώ έχω φίλους (και προσωπική εμπειρία), που έχουν γιαπωνέζικα και ρίχνουν χριστοπαναγίες απο τις βλάβες.
Έχω και φίλους με Ευρωπαϊκά (μεταξύ άλλων και Ιταλικά) που δεν τους έχουν βγάλει τίποτα..

Δηλαδή εγώ πρέπει να βγάλω το συμπέρασμα οτι όλα τα γιαπωνέζικα είναι ρημάδια και όλα τα ιταλικά άσπαστα?

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Προσωπικά, 5 μοτοσυκλέτες έχω αλλάξει, μόνο το Ducati δεν μου έχει βγάλει ζημιές (το 1ο μου Ιταλικό και το 2ο ευρωπαϊκό)...

Είναι πολύ περισσότερες οι παράμετροι για να μπορέσει κανένας να βγάλει συμπέρασμα.

dorso
04/03/2020, 19:31
Τον αν βγάζει η όχι ζημιές μια μηχανή πιστεύω κατά 90% ευθύνεται ο ιδιοκτήτης..Τώρα για την Ελληνική νοοτροπία τι να πω,σηκώνω τα χέρια,όλοι έχουν ένα φίλο,ένα γνωστό,ένα ξάδερφο της ξαδέρφης που είχε ευρωπαϊκό κ ήταν όλη μέρα συνεργείο μα ποτέ δεν είχαν μόνοι τους..Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει οποίος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι μετά από Ιάπωνα δύσκολα γυρίζει πάλι σε ιαπωνικό..

BLiTzER
04/03/2020, 19:33
Τα στατιστικά παγκοσμίως είναι συντριπτικά υπέρ των γιαπωνέζικων σε οτιδήποτε φοράει μοτέρ, αλλά εσείς γνωρίζετε 5 ιταλικά που δουλεύουν ακόμα μετά από 40.000 χλμ, άρα τα ιταλικά είναι εξίσου αξιόπιστα.

Συνεχίστε. :a013:

DrBig
04/03/2020, 19:45
Brand Percent failed
Yamaha/Star 11%
Suzuki 12
Honda 12
Kawasaki 15
Victory 17
Harley-Davidson 26
Triumph 29
Ducati 33
BMW 40
Can-Am 42

https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm

BLiTzER
04/03/2020, 19:46
Brand Percent failed
Yamaha/Star 11%
Suzuki 12
Honda 12
Kawasaki 15
Victory 17
Harley-Davidson 26
Triumph 29
Ducati 33
BMW 40
Can-Am 42

https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm

Αποκλείεται. Αφού εγώ ξέρω ένα bmw που δουλεύει, ενώ ένα cbf έβγαλε βλάβη.

buckley
04/03/2020, 19:54
Μηχανάκι 2004, Κέρκυρα σε εξωτερικό χώρο...βροχή σαν να είμαστε Λονδίνο και υγρασία φούλ...
Σααααάπιο!!! Ως και το παλιο-πλαίσιο που έχει σκουριασμένο κι αυτό!!! Μετά την 2ετία σιχτιρίζω αλλά δεν το παίρνει κανένας!!! Η φωτογραφία μιλάει από μόνη της!

Από στρίψιμο δε...σουμιές!!!

Μακριά από caponord παιδιά! ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με αυτό είναι τα παλιόγατα που το κατουράνε λες και το κάνουν από ζήλια και όταν ζεσταθεί η εξάτμιση βρωμάει το άτιμο!!!


Και για να σοβαρευτούμε υπάρχουν στο car 3-4 capo πολύ κοντά στα λεφτά που δίνεις που θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια.

Varadero φίλου έχω οδηγήσει και δεν συγκρίνεται, οι Ιταλοί αν ήταν πιο σοβαροί με τις παιδικές ασθένειες και τις είχαν μαζέψει με ανακλήσεις αντί να πρέπει να τις φτιάξουμε οι ιδιοκτήτες, θα πούλαγαν σα ζεστό ψωμάκι αλλά το χαντάκωσαν με τα λάθη τους. Αυτό βέβαια μόνο προς όφελός μας λειτούργησε εν τέλει καθώς όσοι τα πήραμε μεταχειρισμένα κλέψαμε εκκλησία.
Όσο για 2ο-3ο ή 4ο χέρι στην παρακάτω μοτό είμαι το 3ο χέρι, νομίζω το θέμα των ιδιοκτητών είναι και λίγο μύθος. Το ίδιο και σε πολλά άλλα capo που αλλάζουν χέρια μεταξύ των μελών του αντίστοιχου φόρουμ και αξίζουν πολύ παραπάνω από τα χρήματα που πωλούνται καθώς είναι προσεγμένα και με το παραπάνω. Το ίδιο βέβαια ισχύει για κάθε μοτοσυκλετα έτσι όσα χέρια κι αν έχει περάσει αν οι ιδιοκτήτες ήταν συνεπείς μπορείς να το δείς στη μοτοσυκλέτα, τα γυρισμένα km όχι αλλά αν το ψάξεις με KTEO κι εκεί βρίσκεις άκρη με τους πονηρούληδες που τα πειράζουν...

415549

Το μηχανάκι της φωτό συντηρείται και πλένεται ευλαβικά και μπράβο σου ,αλλιώς δεν την βγάζει ούτε ιταλικό και μάλλον ούτε γιαπωνέζικο στις συνθήκες που περιγράφεις.
Οπότε βγαίνεις από την εξίσωση δυστυχώς ,όπως καλή ώρα αν έχεις παρακολουθήσει αγώνα καταδύσεων ο υψηλότερος και ο χαμηλότερος βαθμός αφαιρείται.
:wave2:

buckley
04/03/2020, 19:58
Αποκλείεται. Αφού εγώ ξέρω ένα bmw που δουλεύει, ενώ ένα cbf έβγαλε βλάβη.

Χαρακίρι στη Καβασάκι :p

Coyote.V
04/03/2020, 20:02
Τα καβασάκια έχουν αυτό το ποσοστό γιατί τα αγοράζουν κανιβαλοκάνγκουροι. (βλέπε Δάλτον μέχρι και το γιαμάγια μάσησε)

doctor_john
04/03/2020, 21:57
415554

panos1050
05/03/2020, 03:39
μια πολυ καλη και οικονομικη λυση ειναι το klv 1000 της kawasaki .

panavour
05/03/2020, 07:44
μια πολυ καλη και οικονομικη λυση ειναι το klv 1000 της kawasaki .

vstroma 1000 με αλλο βαψιμο.

buckley
05/03/2020, 08:12
Ποιό Ducati κρατάει τιμή μεταπώλησης;

Μια γεννιά πίσω Ducati , ούτε οι φανατικοί ντουκατάκηδες, αυτοί που γράφουν και γράφουν λες και είναι ιεραπόστολοι της Ducati, δεν τα αγοράζουν.

Άντε ρε άσχετε :a26:
https://www.car.gr/26516913-ducati-900-sd

telegonos
05/03/2020, 08:22
Άντε ρε άσχετε :a26:
https://www.car.gr/26516913-ducati-900-sd

Α από αυτά που πήρε ο Λόρδος Ελγιν λες.

zopas
05/03/2020, 12:31
Στό μέτάξύ στήν Άθήνά γίά κάθέ 30 βάράντέρό πόύ θά δέίς νά κύκλόφόρόύν, κάί κύκλόφόρόύν πάρά πόλλά, ίσώς δέί κάπόίός ένά κάπόνόρντ, ένά tiger 955 κάί ένά dl1000...τέλίκά όί μότόρόβίόί στήν έλλάδά έίνάί μέγάλά κόρόίδά πόύ κάβάλόύν σόύμίέδές άκόμά....

teogtp
05/03/2020, 12:35
Στό μέτάξύ στήν Άθήνά γίά κάθέ 30 βάράντέρό πόύ θά δέίς νά κύκλόφόρόύν, κάί κύκλόφόρόύν πάρά πόλλά, ίσώς δέί κάπόίός ένά κάπόνόρντ, ένά tiger 955 κάί ένά dl1000...τέλίκά όί μότόρόβίόί στήν έλλάδά έίνάί μέγάλά κόρόίδά πόύ κάβάλόύν σόύμίέδές άκόμά....

Ευχαριστούμε που μας το τονισες.

sapila racing
05/03/2020, 12:35
Ωραία τα είπαμε, ο καθένας έχει την αποψή του όπως πάντα.
Βλέπω οτι όσοι εγραψαν για τα αναξιόπιστα Ιταλικά δεν είχαν ποτέ τους ούτε έχουν αλλά έχουν άποψη και την υποστηρίζουν με αυτα που άκουσαν.
Εγώ πάντως ξέρω Ducati 2βάλβιδα που έχουν περάσει τις 100.000 χλμ χωρίς ζημιές.
Επίσης οι μηχανικοί που τα συντηρούν έχουν να πουν πολλές ιστορίες για ελλειπή συντήρηση που δημιούργησε τα προβλήματα σε όσα δεν άντεξαν.
Κοινώς τουλάχιστον αυτα τα Ducati που τα ξέρω δεν έχουν θέματα αξιοπιστίας, απλά δεν ειναι σαν ενα Japan οταν το παρατήσεις στην τύχη του και δεν κανεις τα service οταν πρέπει.

Χαιρετισμούς στους γραφικούς που έγραψαν τις σχετικές μπούρδες. :wave2:

Nostradamus
05/03/2020, 12:42
Στό μέτάξύ στήν Άθήνά γίά κάθέ 30 βάράντέρό πόύ θά δέίς νά κύκλόφόρόύν, κάί κύκλόφόρόύν πάρά πόλλά, ίσώς δέί κάπόίός ένά κάπόνόρντ, ένά tiger 955 κάί ένά dl1000...τέλίκά όί μότόρόβίόί στήν έλλάδά έίνάί μέγάλά κόρόίδά πόύ κάβάλόύν σόύμίέδές άκόμά....

Θυμισε μου... εχεις περασει τα 100Κ χιλιομετρα αλλα αν δεν κανω λαθος σε δικο σου ποστ, ελεγες οτι το χοντα το γυρνας μονο μεσα στην πολη, και πεταχτηκες μερικες φορες και μεχρι την Πελοποννησο. Και κατι για 52αρα ΜΑΧΙΑ για τις σακουλες του σουπερ μαρκετ.

Σορρυ κιολας αλλα λαθος μηχανακι καβαλας οπως και πολλοι αλλοι απο αυτους τους "για καθε 30"..

Επειδη εχω περπατησει το περιπτερο με ροδες και μπορω να το συγκινω με αλλα τρια τουλαχιστον ευρωπαικα της ιδιας κατηγοριας, το μηχανακι ειναι σουμιες απο μαμα σε σχεση με τα αντιστοιχα μαμα.. Απο αξιοπισιτα ναι ισως ειναι σχετικα καλυτερο με αλλα.

Με δουλιτσα γινεται αξιοπρεπες για ολους και οχι μονο γι αυτους που εχουν χερια... Αλλα αυτο ισχυει για ολα..

Συνεχιστε παρακαλω..

karellen
05/03/2020, 12:44
Ευχαριστούμε που μας το τονισες.

:bawl:

viper1
05/03/2020, 12:53
Ωραία τα είπαμε, ο καθένας έχει την αποψή του όπως πάντα.
Βλέπω οτι όσοι εγραψαν για τα αναξιόπιστα Ιταλικά δεν είχαν ποτέ τους ούτε έχουν αλλά έχουν άποψη και την υποστηρίζουν με αυτα που άκουσαν.
Εγώ πάντως ξέρω Ducati 2βάλβιδα που έχουν περάσει τις 100.000 χλμ χωρίς ζημιές.
Επίσης οι μηχανικοί που τα συντηρούν έχουν να πουν πολλές ιστορίες για ελλειπή συντήρηση που δημιούργησε τα προβλήματα σε όσα δεν άντεξαν.
Κοινώς τουλάχιστον αυτα τα Ducati που τα ξέρω δεν έχουν θέματα αξιοπιστίας, απλά δεν ειναι σαν ενα Japan οταν το παρατήσεις στην τύχη του και δεν κανεις τα service οταν πρέπει.

Χαιρετισμούς στους γραφικούς που έγραψαν τις σχετικές μπούρδες. :wave2:

Τα ζηλεύουν τα ducati για αυτο τα γράφουν.....

sapila racing
05/03/2020, 13:08
Τα ζηλεύουν τα ducati για αυτο τα γράφουν.....

Πιθανόν. Ισως επειδή αν έχει στροφές ο δρόμος τους δείχνουν πως παει μια καλή μοτοσυκλέτα που στρίβει.
Οσο για το αν κρατάνε τιμή, μπορούμε να παρουμε μια εικόνα απο χώρες ποιυ γραφουν τα κανονικά χλμ στο κοντερ.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=7800&maxMileage=200000&minMileage=80000&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=specifics.mileage&sortOption.sortOrder=DESCENDING&usage=USED

buckley
05/03/2020, 13:15
Πιθανόν. Ισως επειδή αν έχει στροφές ο δρόμος τους δείχνουν πως παει μια καλή μοτοσυκλέτα που στρίβει.
Οσο για το αν κρατάνε τιμή, μπορούμε να παρουμε μια εικόνα απο χώρες ποιυ γραφουν τα κανονικά χλμ στο κοντερ.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=7800&maxMileage=200000&minMileage=80000&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=specifics.mileage&sortOption.sortOrder=DESCENDING&usage=USED

Ρε μπαγάσα ψηλέ πρώτη φορά βλέπω κάποιον σε αναζήτηση μοτό να βάζει φίλτρο χλμ ...
Γι αυτό ετερόκλητα τα αποτελέσματα ;)
ΥΓ Ποιο σου κάνει από αυτά πες θέλω.

dorso
05/03/2020, 13:24
Οποιοδήποτε Ιάπωνα πάρεις πρέπει να επέμβεις στο μισό μηχακι αναρτήσεις-φρενα-τιμονι κ με το ρίσκο τι θα βγει από όλο αυτό,από εμφάνιση ένταξη δεν μιλάω υπάρχουν κ βιτσιοζοι,οπότε παίρνεις το ευρωπαϊκό κ ευχαριστιεσαι οδήγηση κ οφθαλμολουτρο κ με εξεφτιλιστικο κόστος διορθώνεις 2-3 παιδικές ασθένειες..Αυτή είναι η άποψη μου από προσωπική εμπειρία..Τώρα αποψης από γνωστούς γνωστών, αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

BLiTzER
05/03/2020, 13:33
Οποιοδήποτε Ιάπωνα πάρεις πρέπει να επέμβεις στο μισό μηχακι αναρτήσεις-φρενα-τιμονι κ με το ρίσκο τι θα βγει από όλο αυτό,από εμφάνιση ένταξη δεν μιλάω υπάρχουν κ βιτσιοζοι,οπότε παίρνεις το ευρωπαϊκό κ ευχαριστιεσαι οδήγηση κ οφθαλμολουτρο κ με εξεφτιλιστικο κόστος διορθώνεις 2-3 παιδικές ασθένειες..Αυτή είναι η άποψη μου από προσωπική εμπειρία..Τώρα αποψης από γνωστούς γνωστών, αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

Εντάξει, αλλά δεν μπορούμε να λάβουμε σοβαρά υπόψη τη γνώμη ενός ανθρώπου που χρησιμοποιεί για nickname το πιο ανούσιο/κακό μηχανάκι που έχει βγάλει ποτέ η Aprilia.

dorso
05/03/2020, 13:42
Κ το πιο ζημιαρικο να προσθέσω..50000χλμ ένα αισθητήρα πίσω κυλίνδρου 35€..αλλά ξέρω λογικά θ έχεις ένα φίλο που ο ξάδερφος της κουμπάρας της αδερφής του το είχε κ ήταν κολλητός με τον μάστορα..

BLiTzER
05/03/2020, 13:49
Δε μίλησα ποτέ για ζημιές. Αρκεί που είναι ένα μηχανάκι 200+ κιλών που δεν κάνει για απολύτως τίποτα.

Κάπου έχω και φωτογραφία που καβαλάω ένα, αλλά είσαι τυχερός που δεν είμαι σπίτι. :p

zopas
05/03/2020, 13:50
Ό άνθρώπός έχέί άνόίξέί ένά θέμά γίά νά βόήθήθέί κάί όπώς έίθίστάί γύρίζέί σέ πρόσώπίκή άντίπάράθέσή...άνέξάρτήτά τό τί θά έπίλέξέί τό πρόβλήμά τόύ έίνάί τί θά τόύ στόίχίσέί έξτρά, έκτός τής άγόράς γίά μόντέλά 20σάέτίάς κάί άν γνώρίζέί κάπόίόν κάλό μήχάνίκό πόύ νά τόν έμπίστέύέτάί.. στό πρώτό δέν μπόρέί νά κάνέί πόλλά, ότί τόύ τύχέί...στό δέύτέρό πόύ έίνάί κάί τό πλέόν σήμάντίκό όπόίός γνώρίζέί κάπόίόν τό ένήμέρώνέί έδώ μέσά..

BLiTzER
05/03/2020, 13:51
Ζόπα, θέλεις να πατήσεις εκείνο το κουμπάκι που σταματάει να τονίζει κάθε φωνήεν;

zopas
05/03/2020, 14:02
Γίώργό μόύ πόίό έίνάί άύτό; μόύ έχέί σπάσέί τά νέύρά...

zopas
05/03/2020, 14:04
Γουρλης εισαι..το βρηκα κατα τυχη...ευχαριστω...

BLiTzER
05/03/2020, 14:05
Είδες αν έχεις κίνητρο; Τα πάντα καταφέρνεις! :lol: