PDA

View Full Version : Αγορα σκουτερ



Alex1307
03/03/2020, 10:21
Καλημερα σε ολη την ομαδα, θα χρειαστω την βοηθεια σας για την αγορα ενως σκουτερ μιας και ειμαι τελειως ασχετος με ολα αυτα... Εχω το διπλωμα Α2 και απο οτι διαβασα μπορω να οδηγησω σκουτερ μεχρι 400 κυβικα (47,6hp). Ψαχνομαι στο σκρουτζ κυριως επειδη τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 1000 ευρω αλλα δεν ξερω τι εταιρεια να κοιταξω μπορειτε να με βοηθησετε?? εχω βρει και piaggio που μεχρι πριν καποια χρονια ειχα το fly 125 εχω βρει και derbi (απλα το θεμα ειναι οτι ειναι μονο 15hp και δεν ξερω αν θα μπορει να κανει μικρα τραξιδια πχ αθηνα ευβοια) εχω βρει και gilera αλλα μου ειπαν οτι δεν εχουν καλα φρενα.... εσεις τι θα μου προτεινατε να κοιταξω?? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

johnnybond
03/03/2020, 16:40
Καλησπέρα, αρχικά δεν πάει με κυβικά αλλά μέχρι 35 kw (46.9 hp) και μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg

Στο Σκρούτζ;

Επίσης πρέπει να ψαχτείς και να δεις τι scooter θέλεις, μικρούς τροχούς ή μεγάλους;

Με το budget σου λογικά πας σε από λίγο έως αρκετά μεταχειρισμένο μηχανάκι, 125-150 άρια ξέχασε τα καλύτερα για ταξίδια.

Παρεπιπτόντως αμφιβάλω αν στα 1000 ευρώ που λες βρεις έστω ένα αξιοπρεπές σε κατάσταση 200άρι όπως πχ hd 200 από την sym.

Για μένα μάζεψε αλλά 500 με 1000 ευρώ για περισσότερες επιλογές μεταξύ 200-300 κυβικών για να σε καλύπτει overall ειδάλλως πας σε μικρό να κάνεις απλά τη δουλειά σου ή σε κανένα παλιακό μεγαλύτερο Scooter και ο θεός βοηθός..

Alex1307
03/03/2020, 17:10
Ωχχ ναι σκρουτζ εγραψα... στο car ηθελα να γραψω λαθος μου... εχει διαφορα αυτο που μου λες με τους τροχους?? γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει... κατσε να σου δειξω μερικα που βρηκα απο το car να μου πεις αν εχεις χρονο αν αξιζει κατι τετοιο..

Aprilia: https://www.car.gr/25173866-aprilia-sportcity-200

Derbi: https://www.car.gr/22935062-derbi-gp-1

Piaggio Beverly: https://www.car.gr/25672157-piaggio-beverly-250

Piaggio X 9: https://www.car.gr/25301033-piaggio-x-9

Piaggio X7 X7: https://www.car.gr/26429756-piaggio-x7-x7-250-ie

Gilera Runner: https://anagno.car.gr/bikes/view/25959756/ Απλα εχει λιγα αλογα οποτε δεν ξερω αν θα βολεψει

Kymco Xciting: https://www.car.gr/26453508-kymco-xciting-500 Στο συγκεκριμενο ειχα καταλληξει και το σκεφτομουν σαν πρωτη επιλογη

johnnybond
03/03/2020, 17:37
Όσο αναφορά τους τροχούς ας πούμε γενικότερα πλην εξαιρέσεων ότι μικρότεροι τροχοί=μεγαλύτεροι χώροι-άνεση και μεγαλύτεροι=μικρότεροι συνήθως χώροι αλλά μεγαλύτερη ευστάθεια-καλύτερο πάτημα στο δρόμο.

Όποτε πρέπει να διαλέξεις σε πρώτη φάση πιστεύω τι από τα 2 θέλεις περισσότερο..

Τα περισσότερα που έχεις βάλει της Piaggio, μιας εταιρίας που έχω ανάμικτα συναισθήματα και εμπειρίες (2 βέσπες αυτόματες μικρός) Αν και τα θεωρώ περισσότερο ευαίσθητα από τα ιαπωνικά πχ πιστεύω ότι αν βρεις ένα σωστά συντηρημένο ενδεχομένως να σου βγει σκυλί.

Η aprilia ανήκει στο group Piaggio και έχει αρκετά κοινά μέρη, όπως και να έχει εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από beverly, ειδικά το 300άρι

X7,X9 βάρκες στο γυαλό στις οποίες το μόνο που μου αρέσει είναι η σέλα καναπές, γενικά θα απέφευγα τέτοια βαριά και δυσκίνητα ηταλικά scooter. Παρεπιπτόντως είχε το x9 500 evo ο πατέρας μου όταν ήμουν στην εφηβεία και θυμάμαι ότι είχε πολλά θέματα ανά καιρούς..

Την Kymco την έχω σε μεγάλη εκτίμηση ( παπί δουλειάς ένα καλοκαίρι και μια γουρούνα 50άρα που είχα πάλι μικρός σκυλιά απλά, δεν καταλάβαιναν τπτ) αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο της εταιρίας.

Επίσης όσο ανεβαίνουν κυβικά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και το κόστος χρήσης-service, ειδικά στο 500άρι που έβαλες

Τέλος είδα κάποιο/α με 50-60 φεύγα χιλιάδες χιλιόμετρα.. Δεν σημαίνει ότι τα βγάζω άχρηστα, ίσα ίσα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μικρών σχετικά κυβικών που πέρασαν αισίως τα 100.000 χλμ απλά στα +- 1000€ και άγνωστη χρήση προηγούμενου ιδιοκτήτη θα τα απέφευγα μηχανάκια φορτωμένα με τόσα..

viper1
03/03/2020, 17:42
Πάλι καλά που άνοιξε κάποιος νήμα για αγορά σκούτερ.

teogtp
03/03/2020, 17:43
Πάλι καλά που άνοιξε κάποιος νήμα για αγορά σκούτερ.

:tooth:

panavour
03/03/2020, 18:33
εκει ειναι το μελλον,για την Ελλαδα ρε γαμωτο.

Alex1307
03/03/2020, 18:38
Όσο αναφορά τους τροχούς ας πούμε γενικότερα πλην εξαιρέσεων ότι μικρότεροι τροχοί=μεγαλύτεροι χώροι-άνεση και μεγαλύτεροι=μικρότεροι συνήθως χώροι αλλά μεγαλύτερη ευστάθεια-καλύτερο πάτημα στο δρόμο.

Όποτε πρέπει να διαλέξεις σε πρώτη φάση πιστεύω τι από τα 2 θέλεις περισσότερο..

Τα περισσότερα που έχεις βάλει της Piaggio, μιας εταιρίας που έχω ανάμικτα συναισθήματα και εμπειρίες (2 βέσπες αυτόματες μικρός) Αν και τα θεωρώ περισσότερο ευαίσθητα από τα ιαπωνικά πχ πιστεύω ότι αν βρεις ένα σωστά συντηρημένο ενδεχομένως να σου βγει σκυλί.

Η aprilia ανήκει στο group Piaggio και έχει αρκετά κοινά μέρη, όπως και να έχει εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από beverly, ειδικά το 300άρι

X7,X9 βάρκες στο γυαλό στις οποίες το μόνο που μου αρέσει είναι η σέλα καναπές, γενικά θα απέφευγα τέτοια βαριά και δυσκίνητα ηταλικά scooter. Παρεπιπτόντως είχε το x9 500 evo ο πατέρας μου όταν ήμουν στην εφηβεία και θυμάμαι ότι είχε πολλά θέματα ανά καιρούς..

Την Kymco την έχω σε μεγάλη εκτίμηση ( παπί δουλειάς ένα καλοκαίρι και μια γουρούνα 50άρα που είχα πάλι μικρός σκυλιά απλά, δεν καταλάβαιναν τπτ) αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο της εταιρίας.

Επίσης όσο ανεβαίνουν κυβικά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και το κόστος χρήσης-service, ειδικά στο 500άρι που έβαλες

Τέλος είδα κάποιο/α με 50-60 φεύγα χιλιάδες χιλιόμετρα.. Δεν σημαίνει ότι τα βγάζω άχρηστα, ίσα ίσα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μικρών σχετικά κυβικών που πέρασαν αισίως τα 100.000 χλμ απλά στα +- 1000€ και άγνωστη χρήση προηγούμενου ιδιοκτήτη θα τα απέφευγα μηχανάκια φορτωμένα με τόσα..

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου και τον χρονο σου!! μια τελευταια ερωτηση που δεν ξερω τι σημαινει... Αυτο εδω τι ειναι?? (μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg) το διαβασα και στο διπλωμα στην σελιδα και δεν ξερω δηλαδη πως να το υπολογισω για να δω αμα μπορω να οδηγησω το kymco το 500αρι

BLiTzER
03/03/2020, 19:09
Εντελώς τυχαία, μόνο ιταλικά βρίσκεις σε αυτές τις τιμές (και ένα κινέζικο).

lospsi
03/03/2020, 19:11
Για μένα, με 1000 ευρώ μάλλον πρέπει να κοιτάξεις παπί. Σκούτερ με αυτά τα λεφτά μάλλον θα είναι χρέπι. Μην αμελείς επίσης ότι η συντήρηση ενός σκούτερ είναι αρκετά ακριβότερη από ενός παλιού.

Alex1307
03/03/2020, 19:20
Δυστυχως εχω κανει το λαθος και εχω παρει διπλωμα χωρις συμπλεκτη οποτε μονο σκουτερ μπορω να οδηγησω γι αυτο και ψαχνω κατι τετοιο αμα ειχα με συμπλεχτη ειχα αρκετες επιλογες στα χρηματα αυτα αλλα εκανα το λαθος τοτε

Bowleno
03/03/2020, 20:00
Δυστυχως εχω κανει το λαθος και εχω παρει διπλωμα χωρις συμπλεκτη οποτε μονο σκουτερ μπορω να οδηγησω γι αυτο και ψαχνω κατι τετοιο αμα ειχα με συμπλεχτη ειχα αρκετες επιλογες στα χρηματα αυτα αλλα εκανα το λαθος τοτε

Και τι ακριβώς σημαίνει αυτό; ότι δεν μπορεις να οδηγήσεις με συμπλέκτη; εύκολα μαθαίνεται.....
Σκούτερ με 1000αρικο απλά το ξεχνάς. κανένα παπί και αυτό πολύ μέτριο.....

Alex1307
03/03/2020, 20:14
Και τι ακριβώς σημαίνει αυτό; ότι δεν μπορεις να οδηγήσεις με συμπλέκτη; εύκολα μαθαίνεται.....
Σκούτερ με 1000αρικο απλά το ξεχνάς. κανένα παπί και αυτό πολύ μέτριο.....

δεν ειναι κατι δυσκολο ο συμπλεκτης ξερω να οδηγαω το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω χρονο για να ξανα δωσω εξετασεις για να παρω το απεριοριστο διπλωμα με συμπλεκτη λογο δουλειας και επειδη η δουλεια ειναι σχετικα μακρια ψαχνω να βρω το καλυτερο που μπορω να αγορασω με τα χρηματα αυτα... σιγουρα δεν παω να παρω κατι τρομερο με 1000 ευρω απλα δεν θελω να δωσω και περισσοτερα εφοσον μετα το καλοκαιρι που θα πεσει η δουλεια και θα μπορεσω να αλλαξω και το διπλωμα

ioannispar
04/03/2020, 09:08
Το καλοκαίρι είναι 2-3 μήνες μακριά. Νομίζω πως απλά θα χάσεις το 1000ρικο αν κάνεις αυτήν την κίνηση. Καλύτερα να περιμένεις να βγάλεις το απεριόριστο δίπλωμα και να πάρεις αυτό που θα σε εξυπηρετεί περισσότερο.

Panos76
04/03/2020, 09:24
Ίσως πήγαινα σε χόντα 10ετίας + (με λίγο παζάρι αλλά και καλό έλεγχο)

https://www.car.gr/26445435-honda-sh-300i-sh300i

https://www.car.gr/25987625-honda-sh-300i-sh-300i

https://www.car.gr/25808937-honda-jazz-250

νεοσσός
04/03/2020, 10:53
Το καλοκαίρι είναι 2-3 μήνες μακριά. Νομίζω πως απλά θα χάσεις το 1000ρικο αν κάνεις αυτήν την κίνηση. Καλύτερα να περιμένεις να βγάλεις το απεριόριστο δίπλωμα και να πάρεις αυτό που θα σε εξυπηρετεί περισσότερο.
Επαυξάνω. Κάνε λίγη υπομονή με τα ΜΜΜ, μάζεψε ένα σεβαστό ποσό, πάρε και δίπλωμα με συμπλέκτη και αγόρασε κάτι που να συμφέρει. Διαφορετικά, ενδέχεται να χάσεις πολύ περισσότερα χρήματα από τα 1.000€ που διαθέτεις τώρα.



εκει ειναι το μελλον,για την Ελλαδα ρε γαμωτο.
Δεν είναι απαραίτητα κακή η ευρεία χρήση scooter, ούτε είναι τυχαίο το γεγονός της αποδοχής τους. Μέσα στις πόλεις, πάνω από τις μισές μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούν είναι scooter και οι υπόλοιπες παπιά και μηχανές.

Ακόμα και στις εκδρομές, τα δικύλινδρα scooter αρχίζουν να αυξάνονται.

Lioulios
04/03/2020, 11:00
Για να εχει καποιος μηχανη με συμπλεκτη,πρεπει να εχει καποιο ειδικο διπλωμα ;
Εχω χασει κατι ;

karateo
04/03/2020, 11:04
Ίσως πήγαινα σε χόντα 10ετίας + (με λίγο παζάρι αλλά και καλό έλεγχο)

https://www.car.gr/26445435-honda-sh-300i-sh300i

https://www.car.gr/25987625-honda-sh-300i-sh-300i

https://www.car.gr/25808937-honda-jazz-250

Μόνο που τα βλέπω σκέφτομαι το συνεργείο!
Αυτά είναι αν έχεις άλλο ένα €1000 στην άκρη να το μαζεύεις όσο σκορπάει!

Για το SH300 τουλάχιστον λέει ο άλλος ρεκτιφιέ.
Αν έχει γίνει σωστά ΟΚ. Αλλά άντε να το καταλάβεις.

Επίσης μετάδοση πίσω που βγάζουν θέμα θέλει ένα 250-300άρι.
Τσιμούχα αντλίας ψυκτικού πάλι 250άρι γιατί θέλει πολύ λύσιμο. Φαίνεται όμως αν χάνει αν ο άλλος δεν το έχει καθαρίσει καλά σε εκείνο το σημείο.

Η μετάδοση αν δεν έχει αλλάξει διάφορα μπορεί να φτάσει και το 500άρικο.
Γενικά θέλει λύσιμο και καλό έλεγχο και πάλι να κάνεις το σταυρό σου.
Για €1000 εγώ μπορεί να το έπαιρνα με γνώση ότι θα δώσω άλλα τόσα εκτός αν ο άλλος είναι γνωστός-έμπιστος οπότε θα τα έδινα τα 1500 εφόσον έχει συντηρηθεί σωστά (με τις επισκευές του).

BLiTzER
04/03/2020, 11:06
Για να εχει καποιος μηχανη με συμπλεκτη,πρεπει να εχει καποιο ειδικο διπλωμα ;
Εχω χασει κατι ;

Ναι, έχουν κάνει αυτήν την εξυπνάδα που τα διπλώματα χωρίζονται σε αυτόματο και μη αυτόματο. Αν έχεις της πρώτης κατηγορίας, δεν μπορείς να οδηγήσεις της δεύτερης.

Lioulios
04/03/2020, 11:07
Σε τι κοσμο ζουμε ;

νεοσσός
04/03/2020, 11:39
Και για τα αμάξια το ίδιο. Η χρήση του συμπλέκτη χρειάζεται επιπλέον εξάσκηση που ορισμένοι θεωρούν περιττή, αφού θέλουν μόνο αυτόματο όχημα.

Έχει λογική να επενδύεις χρόνο και χρήματα, μόνο σε όσα χρειάζεσαι, διαφορετικά θα βγάζαμε όλοι επαγγελματικά διπλώματα κατηγορίας Ε, μήπως χρειαστούν κάποια στιγμή.

BLiTzER
04/03/2020, 11:40
Τότε να βγάλουν και ειδική κατηγορία για ημιαυτόματα, γιατί δε θέλω να επενδύω χρόνο και χρήμα να μάθω συμπλέκτη ή αυτόματο.

Και ειδική κατηγορία για αριστεροτίμονα, γιατί δε θα οδηγήσω ποτέ δεξιοτίμονο.

Και ειδική κατηγορία για αυτοκίνητο με paddles, γιατί δε θα οδηγήσω ποτέ stick.

Και...

See what I did there? :p

νεοσσός
04/03/2020, 11:47
Η βασική δυσκολία είναι στη χρήση του συμπλέκτη και όχι στον τρόπο αλλαγής των ταχυτήτων. Αυτό απαιτεί ειδικές δεξιότητες για τις οποίες κάποιος μπορεί να μη θέλει να αφιερώσει χρόνο και χρήμα, αποδεχόμενος τον περιορισμό στις επιλογές του.

BLiTzER
04/03/2020, 11:51
Η βασική δυσκολία είναι στο να μπορείς να οδηγήσεις ένα δίκυκλο χωρίς να πεθάνεις. Αυτό απαιτεί μαθήματα/εξετάσεις/δίπλωμα. Τα υπόλοιπα μαθαίνονται εύκολα. Αν χρειάζεσαι "ειδικές δεξιότητες" γι'αυτά, καλύτερα να μη βρίσκεσαι στον δρόμο.

DoctoR_k6
04/03/2020, 12:18
Ειδικες δεξιοτητες για οδηγηση με συμπλεκτη? :bawl:
Μπα σε καλο σου ρε Νεοσσε...

Kickstart
04/03/2020, 12:24
Πάρε ρε αδερφέ μια πάπια (χωρίς συμπλέκτη) να κάνεις τη δουλίτσα σου.

Panos76
04/03/2020, 12:31
Πάρε ρε αδερφέ μια πάπια (χωρίς συμπλέκτη) να κάνεις τη δουλίτσα σου.

Στη θέση του συμφορουμίτη θα κοιτούσα αβλεπί αυτό https://www.car.gr/26154683-suzuki-gn-250

Kickstart
04/03/2020, 13:26
συμφωνώ, αλλα λέει οτι δεν εχει δίπλωμα για συμπλέκτη....ουτε ήξερα ότι υπάρχει τέτοια διαφοροποίηση στα νεότερα διπλώματα, τα καλά του οτι παππουδιάζουμε σιγά-σιγα:a024:

OldMan
04/03/2020, 14:29
Οπότε παει και το "τον παταει τον συμπλεκτη".. :(

(μας βλεπω σιγα σιγα να ξανγυριζουμε στις τσαπέλες με τα συκα και στις σειόμενες αχλαδιες..)

Bowleno
04/03/2020, 14:31
Οπότε παει και το "τον παταει τον συμπλεκτη".. :(

(μας βλεπω σιγα σιγα να ξανγυριζουμε στις τσαπέλες με τα συκα και στις σειόμενες αχλαδιες..)

Μπα; Είχαμε φύγει ποτέ από εκεί;:cry:

:lol:

Alex1307
04/03/2020, 23:05
Το να αλλαζω τις ταχυτητες δεν ειναι θεμα ευκολο ειναι ξερω και με συμπλεκτη και χωρις στο χωριο μου που δεν παιζουν αστυνομιες κλπ παπακι εχω και ενα cbr για λιγο μεγαλυτερο αλλα εδω στην αθηνα δεν με συμφερει να παιρνω ρισκα χωρις διπλωματα κλπ γι αυτο ψαχνω το σκουτερ γιατι για να μπορεσω να παρω το διπλωμα αυτο θα ειναι εφικτο προς σεπτεμβριο οκτωβριο που θα τελειωσει η πολυ δουλεια....

TKM
04/03/2020, 23:46
Μα και τα παπιά δεν έχουν συμπλέκτη!

Alex1307
05/03/2020, 06:11
Μα και τα παπιά δεν έχουν συμπλέκτη!

Δεν υπαρχουν παπια με συμπλεκτη?? το Suzuki FX δεν εχει συμπλεκτη?? το yamaha το Ζ δεν εχει συμπλεκτη?? και τελος το modenaς το dynamic δεν εχει συμπλεκτη??

Bowleno
05/03/2020, 08:55
Δεν υπαρχουν παπια με συμπλεκτη?? το Suzuki FX δεν εχει συμπλεκτη?? το yamaha το Ζ δεν εχει συμπλεκτη?? και τελος το modenaς το dynamic δεν εχει συμπλεκτη??

Το ζητούμενο, όταν σε σταματήσουν είναι το όχημα που οδηγείς εκείνη την στιγμή να μην έχει συμπλέκτη, σωστά; Αυτό σου λέει.... Και το aprilia mana δεν έχει συμπλέκτη αλλά δεν πιάνεις το όριο των kw. Μην μπερδεύεσαι φίλε μου. Πάρε ένα παπάκι αφού το επείγεσαι τόσο για να κάνεις την δουλειά σου φτηνά και μάζεψε λεφτά για το απεριόριστο και μηχανή αργότερα. Αυτό σου λέμε όλοι εδώ, εν ολίγοις....

Alex1307
05/03/2020, 09:28
Το ζητούμενο, όταν σε σταματήσουν είναι το όχημα που οδηγείς εκείνη την στιγμή να μην έχει συμπλέκτη, σωστά; Αυτό σου λέει.... Και το aprilia mana δεν έχει συμπλέκτη αλλά δεν πιάνεις το όριο των kw. Μην μπερδεύεσαι φίλε μου. Πάρε ένα παπάκι αφού το επείγεσαι τόσο για να κάνεις την δουλειά σου φτηνά και μάζεψε λεφτά για το απεριόριστο και μηχανή αργότερα. Αυτό σου λέμε όλοι εδώ, εν ολίγοις....

το ζητουμενο ειναι να μην εχει γενικα ταχυτητες οχι απλα συμπλεκτη εχω διπλωμα που επιτρεπει μονο για βεσπακι οταν εδωσα τα μαθηματα οδηγουσα βεσπακι και οχι παπακι γι αυτο και ψαχνω βεσπακι τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις αμα μπορουσα να ειχα παπακι θα εφερνα το δικο μου και δεν θα αγοραζα αλλο... καλη συνεχεια σε ολους

BLiTzER
05/03/2020, 09:42
Σωστά. Με δίπλωμα για αυτόματο δεν επιτρέπεται να οδηγήσεις ούτε παπί.

Με 1000€ δεν πρόκειται να βρεις τίποτα αξιοπρεπές. Βάλε ένα 500άρικο ακόμα και παίρνεις εξαιρετικό σκουτεράκι, να το κρατήσεις για άλλα 5 χρόνια, αν γουστάρεις.

DrYamastura
17/03/2020, 22:46
12 ημέρες αργότερα ρωτάω το εξής
Με 1500 ευρώ sh 300 abs?

BLiTzER
18/03/2020, 03:29
Δεν παίζει αυτό. Εκτός αν είναι 10ετίας με 100.000 χλμ ή/και παντελώς χρέπι. Σε κάθε περίπτωση, όχι.

Με 1500€ παίρνεις ένα μεταχειρισμένο 125, σε καλή κατάσταση.

TONYBANDIT
18/03/2020, 09:18
Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε έψαχνα σκούτερ να αντικαταστήσει το κινέζικο παπί που είχα 10 χρόνια.
Η διαδρομή συγκεκριμένη.Ηλιουπολη-Παπαγου να αλλάζω το ταξί με τον συνεταιρο.
Ότι έβρισκα ήταν σκουπίδι.Σπασμενα πλαστικά λιωμένα στα χλμ και άλλα πολλά.
Σκέφτηκα για καινούργιο sym που έχουν και πολλοί φίλοι μου.
και τελικά βρήκα από Θεσσαλονίκη ένα Suzuki sixteen 150 με 1700 ευρώ.
Τα χμ λίγα 20000 περίπου του έκανα ένα σέρβις και φρέσκα λάστιχα και μέχρι τώρα 6 μήνες μετά no problems.