PDA

View Full Version : Aprillia Pegasus λάδια απ το καρμπυρατέρ



giannis343735
04/03/2020, 16:18
Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια Aprillia Pegasus '99 κι ενώ έχω αλλάξει τα καρμπυρατέρ (σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο) δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Προχτές που πήγα να την βάλω μετά από πολύ καιρό είδα στον θάλαμο του φίλτρου αέρος να ξερνάει λάδια μηχανής. Αν δεν κάνω λάθος μου τα φτύνει απ τα καρμπυρατέρ. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα για τον λόγο που γίνεται αυτό?

DrBig
04/03/2020, 16:24
Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια Aprillia Pegasus '99 κι ενώ έχω αλλάξει τα καρμπυρατέρ (σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο) δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Προχτές που πήγα να την βάλω μετά από πολύ καιρό είδα στον θάλαμο του φίλτρου αέρος να ξερνάει λάδια μηχανής. Αν δεν κάνω λάθος μου τα φτύνει απ τα καρμπυρατέρ. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα για τον λόγο που γίνεται αυτό?

Απο το σωληνα αναπνοης του καρτερ ειναι τα λαδια, οχι απο τα καρμπυρατερ.

Bowleno
04/03/2020, 18:50
Όπερ σημαίνει ότι βάλανε υπερβολική ποσότητα λαδιού.... Θα πρέπει να αφαιρέσεις το πλεονάζον

νεοσσός
04/03/2020, 19:00
Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια Aprillia Pegasus '99 κι ενώ έχω αλλάξει τα καρμπυρατέρ (σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο) δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Προχτές που πήγα να την βάλω μετά από πολύ καιρό είδα στον θάλαμο του φίλτρου αέρος να ξερνάει λάδια μηχανής. Αν δεν κάνω λάθος μου τα φτύνει απ τα καρμπυρατέρ. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα για τον λόγο που γίνεται αυτό?
Σίγουρα είναι δική σου η Ιταλίδα ή μήπως κανενός μπατζανάκη και την κατηγορείς άδικα;







Inside joke. Καλώς ήρθες στο forum!

zisakos_1986
04/03/2020, 19:20
Κλασική πατάτα συνεργείου. Σε capo φιλου αφαίρεσα 750 ml λάδι για να έρθει στα ισα του μετά από σέρβις που του είχαν κάνει σε συνεργείο της γειτονιάς. Δεν ήξεραν τα σημεία αποστράγγισης και είχαν αφήσει μέσα σίγουρα παλιό λάδι...

OldMan
05/03/2020, 13:42
Όπερ σημαίνει ότι βάλανε υπερβολική ποσότητα λαδιού.... Θα πρέπει να αφαιρέσεις το πλεονάζον

Φρεσκα λαδια να πεταξει ρε Μητσε..???
(ας τα μαζευει απο το φιλτροκουτι να τα εχει για καβαντζα..)

Bowleno
05/03/2020, 15:00
Φρεσκα λαδια να πεταξει ρε Μητσε..???
(ας τα μαζευει απο το φιλτροκουτι να τα εχει για καβαντζα..)

Με μια χοντρή σύριγγα και ένα σωληνάκι μια χαρά θα βγάλει το πλεονάζον και να το φυλάξει για συμπλήρωμα όταν χρειαστεί....:D

viper1
05/03/2020, 15:03
Αν η στάθμη είναι σωστή τότε ψάξε Μήπως έχεις διαρροή καυσαερίων προς τον στροφαλοθαλαμο και σου πετάει τα λάδια από τον σωλήνα αναπνοής στο φιλτροκουτι. Ελπίζω να είναι η στάθμη διότι αν είναι το δεύτερο μαζί με τα λάδια που φεύγουν ετοιμάσουν να φύγουν και μερικά ευρώ από την τσέπη σου

giannis343735
06/03/2020, 23:20
Χίλια ευχαριστώ όλους σας! Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί είναι δύσκολο να βρω και αξιόπιστο συνεργείο και να αναλαμβάνει και την συγκεκριμένη Ιταλίδα!!!

Bowleno
07/03/2020, 01:36
Χίλια ευχαριστώ όλους σας! Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί είναι δύσκολο να βρω και αξιόπιστο συνεργείο και να αναλαμβάνει και την συγκεκριμένη Ιταλίδα!!!

Αν είσαι Αθήνα, Δίπλας Δημήτρης, στο Περιστέρι καλό παιδί και καλός μάστορας. 10 χρόνια πηγαίνω εκεί το δικό μου

viper1
07/03/2020, 08:38
Αν είσαι Αθήνα, Δίπλας Δημήτρης, στο Περιστέρι καλό παιδί και καλός μάστορας. 10 χρόνια πηγαίνω εκεί το δικό μου

10 χρόνια βλάβες? Να πως βγαίνει το όνομα στα ιταλικά :bawl:

Parking
07/03/2020, 09:27
10 χρόνια βλάβες? Να πως βγαίνει το όνομα στα ιταλικά :bawl:

Βλάβες το Πάγκασους???
Αααααα παπαπαπαπαπα Θεός φυλάξει από τέτοιες κατάρες.
:cool:

Bowleno
07/03/2020, 09:55
10 χρόνια βλάβες? Να πως βγαίνει το όνομα στα ιταλικά :bawl:

:moutza::moutza::bawl:
παιδικές ασθένειες, στα πρώτα 2 χρόνια. Σέρβις μόνο έκτοτε.

Bowleno
07/03/2020, 09:57
Βλάβες το Πάγκασους???
Αααααα παπαπαπαπαπα Θεός φυλάξει από τέτοιες κατάρες.
:cool:

Το συγκεκριμένο είναι η προηγούμενη έκδοση με τον κινητήρα της rotax.... Και όντως εκείνο τα είχε τα θεματάκια του. Πανάκριβα θεματάκια κιόλας...:cry:

giannis343735
08/03/2020, 06:02
Αν είσαι Αθήνα, Δίπλας Δημήτρης, στο Περιστέρι καλό παιδί και καλός μάστορας. 10 χρόνια πηγαίνω εκεί το δικό μου

Τέλεια. Δευτέρα, Τρίτη θα του την πάω. Να σαι καλά ρε αγόρι.

Kickstart
08/03/2020, 08:41
Μπορείς και να μην πας καθόλου συνεργείο σε πρώτη φάση..
Αν έχεις χώρο και γνώσεις.

Κατέβασε μια τα λάδια, βαλτα πάλι μέσα υπολογίζοντας τη σωστή στάθμη (ότι λέει το μανιουαλ) καθάρισε και στέγνωσε καλα το φιλτροκούτι απο τις λαδιλες και δούλεψε το μία δύο μέρες... Αν δεν δεις να σπρώχνει πάλι λάδι προς την εκτόνωση τότε είσαι οκ και γλίτωσες και το συνεργείο.. Αν δεις πάλι τότε μάλλον παίζει αυτό που σου αναφέρθηκε παραπάνω με τα καυσαέρια.

OldMan
09/03/2020, 13:53
Να σαι καλά ρε αγόρι.

Εσυ εισαι το αγορι, ρε Μητσε..??? :bawl:

Bowleno
09/03/2020, 14:56
Εσυ εισαι το αγορι, ρε Μητσε..??? :bawl:

Νεουδι είμαι ρε, :moutza::cry::bawl:

sniper
09/03/2020, 15:05
Νεουδι είμαι ρε, :moutza::cry::bawl:


Ναι, σε γράψαμε στα τσικό...