PDA

View Full Version : XT, KLR ή FMX ??



vintra
04/03/2020, 17:01
Ακούω γνώμες..

Τα KLR είναι ζημιάρικα ? γιατί δεν βλέπω να έχουν πολύ ζήτηση και το φοβάμαι λίγο...το ίδιο έχω ακούσει για τα FMX
Η λογική λέει ότι τα πιο σίγουρα είναι τα XT...μεγάλη κυκλοφορία,φθηνά ανταλλακτικά κλπ.

και το KLE είναι καλό αλλά δεν με συγκινεί εμφανισιακά

Εμένα το DR-Z με τρελαίνει αλλά δεν εχώ τα λεφτά που ζητάνε :( :(

DrBig
04/03/2020, 17:03
Χρηση?

vintra
04/03/2020, 17:13
Μέσα στην πόλη(Αθήνα)..άντε και καμία επαρχία άνοιξη-καλοκαίρι,κανά νησί κλπ. ...βασικά όμως πόλη

DrBig
04/03/2020, 17:47
Κατι σε 250 κυβικα θα ελεγα. Dr250, klx250 κοκ.

Kickstart
04/03/2020, 17:49
Αφού δε θες kle τότε ΧT.

Fmx το χε φίλος, δεν θα το παιρνα για πόλη... Αρκετά κουραστικό μηχανάκι κατ εμέ..

Το klr είναι αρχαιολογία.. Κάποτε ήταν ένα τίμιο ον οφ που τα έκανε όλα μέτρια... Και είναι και κάπως βαρύ σε σχέση με τα άλλα.. Και θα χει φάει και το ξύλο του γιατί πολλοί κάτοχοι δεν φοβόντουσαν να το πάνε ακόμα και σκληρό χώμα (πήγαινε)..

Ελπίζω να μιλάς για τα τελευταία xt και όχι δεκαετίας 90..

katsar
04/03/2020, 17:58
Ελπίζω να μιλάς για τα τελευταία xt και όχι δεκαετίας 90..

Ο λόγος;

νεοσσός
04/03/2020, 18:01
Ο λόγος;
Τα παλιά XT έχουν ποιότητα ιταλικών.




...κι έτσι άρχισε ο καυγάς. :p

BLiTzER
04/03/2020, 18:03
Τα παλιά XT έχουν ποιότητα ιταλικών.

Τα καινούρια ΧΤ έχουν ΜΟΤΕΡ ιταλικών. Τι προτιμάς; :lol: :lol: :lol:

katsar
04/03/2020, 18:07
Τα παλιά XT έχουν ποιότητα ιταλικών.




...κι έτσι άρχισε ο καυγάς. :p

Ναι ε?είχες ΧΤ ή οδήγησες; Επειδή το άκουσες στο καφενείο και από τον θείο και το ξάδερφο του περιπτερά ;
( :lol: :bawl: )

vintra
04/03/2020, 18:07
Ελπίζω να μιλάς για τα τελευταία xt και όχι δεκαετίας 90..

εντάξει όχι δεκαετίας 90'...αλλά κοιτάζω μετά το 2000

και όχι xtx ή xtr γιατί ανεβαίνει μετά

katsar
04/03/2020, 18:14
Νομίζω πως από το 96 και μετά είναι ολόιδια.Σίγουρα όσο πιο νέο μοντέλο τόσο καλύτερα αλλά ας μην είναι και το κυριότερο κριτήριο.

Acacius
04/03/2020, 18:19
Αφού ψάχνεις αξιόπιστη αρχαιολογία που να τα κάνει όλα επαρκώς

415547

SeniorCanardo
04/03/2020, 18:37
Μια χαρά είναι το KLR, μετά από 3 χρόνια συμβίωσης μαζί του, ως σχεδόν μοναδικό μεταφορικό μέσο.
Με 17άρηδες τροχούς.

Μίνιμουμ 20χλμ κάθε μέρα πήγαινε έλα στην δουλεία, κανένα πρόβλημα.
Ταξίδι πηγαινέλα 300χλμ μέσα στην ίδια μέρα, κανένα πρόβλημα. (Εντάξει αν έχεις ευαίσθητο πωπουδάκι, μπορεί και όχι).
Χωματάδα το ΣΚ κανένα πρόβλημα.
5,5-6λτ με "αναίσχυντα" "καγκουρίστικη" οδήγηση και καμία μέριμνα για οικονομία.
Ανταλλακτικά και στο χωρίο μου (βλ. Σαλόνικα) βρίσκω αλλά και από έξω.
Δεν βλέπεις πολλά γιατί κάποιοι θεωρούν τα XT πιο "μπάνικα", δεν συμφωνώ.
Δεν τα προτιμούν οι πιτσιρικάδες γιατί αν πάρεις ένας XT "στου χουριό" παίρνουν όλοι.
Μπορεί να βρεις και σε καλή κατάσταση, ελέω μπάρμπα-ιδιοκτήτη.
Το αγαπημένο budget μηχανάκι τον Αμερικάνων, ακόμα κλαίνε που το κατάργησε η Kawasaki.
Σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο της δεύτερης γενιάς, οπότε ανταλλακτικά παίζουν και από εκεί.
Υδρόψυκτο καλό και κακό αυτό.

Δεν είναι ΚΤΜ! :D, είναι σχετικά ψόφιο, δεν είναι για μεγάλο ταξίδι λόγω έλλειψης ανεμοθώρακα, είναι βαρύ χωρίς λόγο (168kg άδειο το C, έλεος), η μαμά εξάτμιση παίζει να ζυγίζει ίσα με "σοβιετικό πυρηνικό υποβρύχιο".:cry:

Ζημιά χοντρή δεν έχει βγάλει πέρα από την κούραση που έχουν όλα τα μηχανάκια 15-20 ετών.

Bowleno
04/03/2020, 18:46
Ρίξε μια ματιά και στο Aprilia Strada.... Κάνει όσα ζητάς και ακόμα περισσότερα

(κι έτσι συνεχίστηκε ο καυγάς.....):D

ΤάκηςΜπ
04/03/2020, 21:51
Έχω σε μια παραπάνω υπόληψη το fmx, ενώ έχω xt, επειδή είναι στημένο από το εργοστάσιο motard. Δύναμη δεν έχει κανένα από τα 3. Δες το βίντεο του fortnine που προσπαθεί ο Ryan να καταστρέψει ένα klr και τα καταφέρνει ντεμι με χίλια ζόρια.

I-want-a-moto
04/03/2020, 22:39
Freewind πολύ τίμιο μηχανάκι και συνήθως έχουν καλύτερη μεταχείρηση από τα XT. Βρίσκεις και ρημάδια βρίσκεις και προσεγμένα αλλά γενικά η "αγορά" έχει προχωρήσει στα V-strom οπότε τα βρίσκεις φθηνά.

vintra
05/03/2020, 01:04
Κατι σε 250 κυβικα θα ελεγα. Dr250, klx250 κοκ.

Γιατί λες καλύτερα 250 ? Επίσης, τα KLX δεν είναι λίγο "τσιμπημένα" ?


Αφού ψάχνεις αξιόπιστη αρχαιολογία που να τα κάνει όλα επαρκώς

415547

το FREEWIND δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά


Μια χαρά είναι το KLR, μετά από 3 χρόνια συμβίωσης μαζί του, ως σχεδόν μοναδικό μεταφορικό μέσο.
Με 17άρηδες τροχούς.

Μίνιμουμ 20χλμ κάθε μέρα πήγαινε έλα στην δουλεία, κανένα πρόβλημα.
Ταξίδι πηγαινέλα 300χλμ μέσα στην ίδια μέρα, κανένα πρόβλημα. (Εντάξει αν έχεις ευαίσθητο πωπουδάκι, μπορεί και όχι).
Χωματάδα το ΣΚ κανένα πρόβλημα.
5,5-6λτ με "αναίσχυντα" "καγκουρίστικη" οδήγηση και καμία μέριμνα για οικονομία.
Ανταλλακτικά και στο χωρίο μου (βλ. Σαλόνικα) βρίσκω αλλά και από έξω.
Δεν βλέπεις πολλά γιατί κάποιοι θεωρούν τα XT πιο "μπάνικα", δεν συμφωνώ.
Δεν τα προτιμούν οι πιτσιρικάδες γιατί αν πάρεις ένας XT "στου χουριό" παίρνουν όλοι.
Μπορεί να βρεις και σε καλή κατάσταση, ελέω μπάρμπα-ιδιοκτήτη.
Το αγαπημένο budget μηχανάκι τον Αμερικάνων, ακόμα κλαίνε που το κατάργησε η Kawasaki.
Σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο της δεύτερης γενιάς, οπότε ανταλλακτικά παίζουν και από εκεί.
Υδρόψυκτο καλό και κακό αυτό.

Δεν είναι ΚΤΜ! :D, είναι σχετικά ψόφιο, δεν είναι για μεγάλο ταξίδι λόγω έλλειψης ανεμοθώρακα, είναι βαρύ χωρίς λόγο (168kg άδειο το C, έλεος), η μαμά εξάτμιση παίζει να ζυγίζει ίσα με "σοβιετικό πυρηνικό υποβρύχιο".:cry:

Ζημιά χοντρή δεν έχει βγάλει πέρα από την κούραση που έχουν όλα τα μηχανάκια 15-20 ετών.

Με τι μπάτζετ πιστεύεις παίρνεις ένα καλό KLR ? 1500 ευρώ ?


Ρίξε μια ματιά και στο Aprilia Strada.... Κάνει όσα ζητάς και ακόμα περισσότερα

(κι έτσι συνεχίστηκε ο καυγάς.....):D

είναι πολλά τα λεφτά Άρη...αν είχα αυτο το μπάτζετ θα χτύπαγα XTX ή DRZ


Έχω σε μια παραπάνω υπόληψη το fmx, ενώ έχω xt, επειδή είναι στημένο από το εργοστάσιο motard. Δύναμη δεν έχει κανένα από τα 3. Δες το βίντεο του fortnine που προσπαθεί ο Ryan να καταστρέψει ένα klr και τα καταφέρνει ντεμι με χίλια ζόρια.

για εξήγησε αυτή την υπόληψη,απο που πηγάζει για να καταλάβω και το σκεπτικό σου...Δύναμη κανένα απο τα 3 σε σχέση με τι ? γιατί σε σχέση με το παπί που είχα κάτι κάνουν :p

πολύ καλό το βιντεάκι όντως :p

Bowleno
05/03/2020, 01:20
Δεν μας είπες και ποσα μπορείς να δώσεις ...

DrBig
05/03/2020, 05:14
Γιατί λες καλύτερα 250 ? Επίσης, τα KLX δεν είναι λίγο "τσιμπημένα" ?


Βαρος, κοστος χρησης, βαρος, πανε οπου θες να τα πας, βαρος και τελος....βαρος.
Klx ψεκαστα εχω δει να πωλουνται και με 2500, αλλα θελει λιγο υπομονη να βρεις σε τετοιες τιμες.

toyar
05/03/2020, 06:14
Τα 250 είναι μια χαρά αρκεί να μην είσαι δικαβαλος

SeniorCanardo
05/03/2020, 10:57
Με τι μπάτζετ πιστεύεις παίρνεις ένα καλό KLR ? 1500 ευρώ ?



Γενικά εκεί κάπου παίζουν, λίγο πάνω-λίγο κάτω.

Προτίμησε γενικά το Μάυρο-Ασημένιο είναι από τα τελευταία της πρώτης γενιάς (σειρά C), τα οποία η Kawasaki για να τα σπρώξει την εποχή που ήταν της μόδας τα motard, τα μετέτρεπαν στην αντιπροσωπεία με WRP ζάντες και εξατμίσεις.

Ψάξε βρες όσο το δυνατόν με λιγότερα χιλιόμετρα και τσέκαρε τον ιδιοκτήτη, αν είναι "αυστραλοπίθηκος" φύγε μακριά, αλλιώς κοιτά ότι θα κοιτούσες σε όλα τα μηχανάκια.
Το μηχανάκι θέλει κάθε 6.000χλμ λάδια και κάθε 20.000 ρύθμιση βαλβίδων.(Αυτή οι περισσότεροι δεν την κάναν, γιατί είναι με καπελώτα και 2 ΕΕΚ, οπότε έχει μια κάποια δουλίτσα για να γίνει).


DRZ φθηνό και καλό μόνο από πολύ γνωστό.
Είναι μοντέλο "βιασμένο κατά συρροήν".
Και γω αυτό έψαχνα, αλλά οι τιμές ήταν "φωτιά".

Το KLX το ψεκαστό που σου λένε τα παιδιά μπορεί να είναι μια καλή λύση, ειδικά αν κάνεις μετάβαση από παπί.

ΧΤΧ χωρίς κλειστό χώρο σε σπίτι και δουλειά εγώ δεν θα έπαιρνα.

vintra
05/03/2020, 11:45
Δεν μας είπες και ποσα μπορείς να δώσεις ...

2000 το πολύ


Βαρος, κοστος χρησης, βαρος, πανε οπου θες να τα πας, βαρος και τελος....βαρος.
Klx ψεκαστα εχω δει να πωλουνται και με 2500, αλλα θελει λιγο υπομονη να βρεις σε τετοιες τιμες.


Γενικά εκεί κάπου παίζουν, λίγο πάνω-λίγο κάτω.

Προτίμησε γενικά το Μάυρο-Ασημένιο είναι από τα τελευταία της πρώτης γενιάς (σειρά C), τα οποία η Kawasaki για να τα σπρώξει την εποχή που ήταν της μόδας τα motard, τα μετέτρεπαν στην αντιπροσωπεία με WRP ζάντες και εξατμίσεις.

Ψάξε βρες όσο το δυνατόν με λιγότερα χιλιόμετρα και τσέκαρε τον ιδιοκτήτη, αν είναι "αυστραλοπίθηκος" φύγε μακριά, αλλιώς κοιτά ότι θα κοιτούσες σε όλα τα μηχανάκια.
Το μηχανάκι θέλει κάθε 6.000χλμ λάδια και κάθε 20.000 ρύθμιση βαλβίδων.(Αυτή οι περισσότεροι δεν την κάναν, γιατί είναι με καπελώτα και 2 ΕΕΚ, οπότε έχει μια κάποια δουλίτσα για να γίνει).


DRZ φθηνό και καλό μόνο από πολύ γνωστό.
Είναι μοντέλο "βιασμένο κατά συρροήν".
Και γω αυτό έψαχνα, αλλά οι τιμές ήταν "φωτιά".

Το KLX το ψεκαστό που σου λένε τα παιδιά μπορεί να είναι μια καλή λύση, ειδικά αν κάνεις μετάβαση από παπί.

ΧΤΧ χωρίς κλειστό χώρο σε σπίτι και δουλειά εγώ δεν θα έπαιρνα.

Μάλιστα...ευχαριστώ

Bowleno
05/03/2020, 14:57
2000 το πολύ





Μάλιστα...ευχαριστώ

Με 2 χιλιάρικα, και λίγη υπομονή βρίσκεις Strada του 2007-8.....

katsar
05/03/2020, 16:15
Με 2 χιλιάρικα αδερφέ βρες το καλύτερο ΧΤ600 που μπορείς να βρεις,έχει πάρα πολλά και με λιγότερα ,τα ρέστα για πρώτο συμμάζεμα κτλ και βίον ανθόσπαρτον.
Προσωπικά με έσωσε για μια 10τία (2002-2012, μοντέλο 98,το κόκκινο -μαύρο ) σε φάση δύσκολη με τα οικονομικά μου που δεν μπορούσα να συντηρήσω άλλο σπορ μοτοσυκλέτες.Χρήση ίδια πάνω-κάτω με αυτή που θέλεις.

Όχι ότι είναι καλύτερο ή δεν είναι ''καλές'' μηχανές και τα άλλα ,την προσωπική μου εμπειρία μεταφέρω.

BLiTzER
05/03/2020, 16:18
To XT600 είναι μια χαρά για καθημερινό μηχανάκι. Το είχα κι εγώ, μετατροπή SM, για 1-2 χρόνια, και έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε να κάνει. Πλαίσιο από τσίχλα, ιπποδύναμη 0, αλλά για "παπί", Αθήνα, διήθηση, πεζοδρόμια, είναι εξαιρετικό. Το προτιμώ εύκολα από 660.

katsar
05/03/2020, 16:30
Έτσι,αυτά ακριβώς έκανα μαζί του στην Θεσσαλονίκη.Το καλύτερο παπάκι <3 . Ε στην ανάγκη κάνει και καμιά σουζίτσα,σε συνδυασμό με τον ήχο νιώθεις λίγο γλήγορος.
Να συμπληρώσω πως σήμερα στεναχωριέμαι που δεν του έδειξα αγάπη ,δεν κοίταξα τα λάδια για συμπλήρωμα ούτε 1 φορά ,τα άλλαζα στο περίπου γιατί δεν δούλευε ο μετρητής και πολλές άλλες ιστορίες ανευθυνότητας.
(καρμα ιζ α μπιτς όμως στο θέμα με τα λάδια και τώρα έχω την λαδομάνα,αν θες μην τα κοιτάς :bawl: )

STF
05/03/2020, 16:36
Με 2 χιλιάρικα, και λίγη υπομονή βρίσκεις Strada του 2007-8.....

Αν σε ακούσει κερδισμένος θα βγει. Είναι οτι πιο σύγχρονο μπορεί να βρει στη μεσαία κατηγορία κυβισμού και σε αυτή τη τιμή. Ασθένειες παιδικές που λογικά έχει λύσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Ως πρώην κάτοχος Tenere XT660Z που φοράει τον ίδιο ουσιαστικά κινητήρα θεωρώ πως μάλλον το Aprilia είναι συνολικά ποιοτικότερο και καλύτερα στημένο και το βρίσκεις σημαντικά φθηνότερα.

Alexinhogr
05/03/2020, 16:40
Πάρε κάνα κλε μπιμπελονι με αυτά τα λεφτά κ θα χεις το κεφάλι σου ήσυχο

Bowleno
05/03/2020, 16:54
Αν σε ακούσει κερδισμένος θα βγει. Είναι οτι πιο σύγχρονο μπορεί να βρει στη μεσαία κατηγορία κυβισμού και σε αυτή τη τιμή. Ασθένειες παιδικές που λογικά έχει λύσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Ως πρώην κάτοχος Tenere XT660Z που φοράει τον ίδιο ουσιαστικά κινητήρα θεωρώ πως μάλλον το Aprilia είναι συνολικά ποιοτικότερο και καλύτερα στημένο και το βρίσκεις σημαντικά φθηνότερα.

Ετσι ακριβώς! :beer:
Το έχω 10 χρόνια, έχω λύσει τις παιδικές ασθένειες που λες εύκολα και φτηνά, δεν το δίνω λέμε (ο μηχανικός μου μου είχε βρει 3 που έψαχναν τέτοιο...)

vintra
05/03/2020, 19:22
Οι απόψεις διίστανται όπως είναι λογικό...απ' την άλλη σκέφτομαι δεν πέρνω ένα παπί που είναι όλα τσάμπα (κατανάλωση,συντήρηση κλπ.) :lol:

πραγματικά δεν ξέρω,έχω κολλήσει

STF
05/03/2020, 19:30
Οι απόψεις διίστανται όπως είναι λογικό...απ' την άλλη σκέφτομαι δεν πέρνω ένα παπί που είναι όλα τσάμπα (κατανάλωση,συντήρηση κλπ.) :lol:

πραγματικά δεν ξέρω,έχω κολλήσει

Έχεις δίκιο, όταν φτάνεις στο παρά πέντε για να αποφασίσεις μια αγορά, είναι πολύ δύσκολο. Τουλάχιστον πέφτουν στο τραπέζι ιδέες και επιλογές που μπορεί να μην είχες σκεφτεί και να σου αρέσουν. Δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια αλλά καμιά φορά δε ξέρεις...

vintra
05/03/2020, 20:23
ναι αλήθεια είναι αυτό...κοίτα έως τώρα έχω δει XT και KLR το FMX το εχω αποκλείσει δεν κοιτάζω πια

ένα KLR 650 '03 που είδα σήμερα είναι περιποιημένο,με λίγα χιλιόμετρα(41.000) και σοβαρό ιδιοκτήτη(αυτή την εντύπωση μου έδωσε δηλαδή,σε σχέση με κάτι κάγκουρες με XT :lol: )
είναι όμορφο αλλά δεν με τρελαίνει,οικονομικά είμαι τσίμα τσίμα καθότι αυτή την περίοδο είμαι άνεργος(και φοιτητής)

επομένως να πάρω μια μεγάλη που το κυνηγαω τόσα χρόνια και μαζεύω λεφτά(να κάνω και την μούρη μου ας μην κρυβόμαστε) κλπ. ?
ή
να πάρω ένα παπί με λιγότερα χρήματα,λιγότερα έξοδα συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση αλλά και λιγότερη ασφάλεια,περιορισμένες δυνατότητες ?

Ιδού η απορία.Προφανώς και είναι κάτι που πρέπει εγώ να το αποφασίσω και να βάλω προτεραιότητες αλλά και μία δεύτερη γνώμη μόνο καλό μπορεί να κάνει

STF
05/03/2020, 20:37
ναι αλήθεια είναι αυτό...κοίτα έως τώρα έχω δει XT και KLR το FMX το εχω αποκλείσει δεν κοιτάζω πια

ένα KLR 650 '03 που είδα σήμερα είναι περιποιημένο,με λίγα χιλιόμετρα(41.000) και σοβαρό ιδιοκτήτη(αυτή την εντύπωση μου έδωσε δηλαδή,σε σχέση με κάτι κάγκουρες με XT :lol: )
είναι όμορφο αλλά δεν με τρελαίνει,οικονομικά είμαι τσίμα τσίμα καθότι αυτή την περίοδο είμαι άνεργος(και φοιτητής)

επομένως να πάρω μια μεγάλη που το κυνηγαω τόσα χρόνια και μαζεύω λεφτά(να κάνω και την μούρη μου ας μην κρυβόμαστε) κλπ. ?
ή
να πάρω ένα παπί με λιγότερα χρήματα,λιγότερα έξοδα συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση αλλά και λιγότερη ασφάλεια,περιορισμένες δυνατότητες ?

Ιδού η απορία.Προφανώς και είναι κάτι που πρέπει εγώ να το αποφασίσω και να βάλω προτεραιότητες αλλά και μία δεύτερη γνώμη μόνο καλό μπορεί να κάνει

Η αγορά είναι το εύκολο, αν δε γίνει σήμερα θα γίνει αύριο. Το ερώτημα είναι αν αντέχεις τη συντήρηση. Τα μονοκύλινδρα δεν είναι και τόσο απαιτητικά. Αν μπορείς να το συντηρείς προτιμώ την ασφάλεια μιας μεγαλύτερης μηχανής.

To SUZUKI DR650 πως σου φαίνεται;

stefanos
05/03/2020, 20:57
ναι αλήθεια είναι αυτό...κοίτα έως τώρα έχω δει XT και KLR το FMX το εχω αποκλείσει δεν κοιτάζω πια

ένα KLR 650 '03 που είδα σήμερα είναι περιποιημένο,με λίγα χιλιόμετρα(41.000) και σοβαρό ιδιοκτήτη(αυτή την εντύπωση μου έδωσε δηλαδή,σε σχέση με κάτι κάγκουρες με XT :lol: )
είναι όμορφο αλλά δεν με τρελαίνει,οικονομικά είμαι τσίμα τσίμα καθότι αυτή την περίοδο είμαι άνεργος(και φοιτητής)

επομένως να πάρω μια μεγάλη που το κυνηγαω τόσα χρόνια και μαζεύω λεφτά(να κάνω και την μούρη μου ας μην κρυβόμαστε) κλπ. ?
ή
να πάρω ένα παπί με λιγότερα χρήματα,λιγότερα έξοδα συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση αλλά και λιγότερη ασφάλεια,περιορισμένες δυνατότητες ?

Ιδού η απορία.Προφανώς και είναι κάτι που πρέπει εγώ να το αποφασίσω και να βάλω προτεραιότητες αλλά και μία δεύτερη γνώμη μόνο καλό μπορεί να κάνει

Δεν είναι κακό μηχανάκι το klr ειδικά σε σύγκριση με χτ και φμχ.
Αλλά είναι κοντά 20 χρονών, και θα χρειαστεί να ασχοληθείς μαζί του και εσύ αν δεν υπάρχει η οικονομική
άνεση να πηγαίνεις σε συνεργεία, που έτσι κι αλλιώς δεν συμπαθούν τα παλιά μηχανάκια.
Για μόστρα δεν αξίζει τον κόπο μεγαλύτερη ασφάλεια δεν θα το έλεγα, στην πόλη τα παπιά είναι εργαλεία,
εκεί που το χρειάζεσαι είναι αν σκοπεύεις σε εκδρομές διακοπές ταξιδάκια.

Alexinhogr
05/03/2020, 21:09
Παίρνεις αυτό κόστος παπί κ δεν περνάς απαρατήρητος ποτέ, https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&make=290&variant=Athlete+

Kickstart
05/03/2020, 21:37
Φίλε το παπί στην πόλη είναι ότι πρέπει.. Δεν καίει δεν σπάει, δεν ρουφάει ευρώ ακόμα και σε πιθανές αναποδιές, δεν σε βάζει στη πρίζα να κανεις καγκουριές (λέμε τώρα) και άμα πάθει τίποτα τύπου τετελεσται το πετάς και παιρνεις άλλο χωρίς πολλά πολλά.. Αλλά εσύ στο πρώτο ποστ έχεις θέσει ένα ζητούμενο που δεν το υποστηρίζει το παπί.. Ταξιδάκι έστω κοντινο... Δεν κανει..

Αν λοιπόν συμβιβάζεσαι με το μόνο πόλη άσε τα πουλ Μουρ και τα άλλα και κοίτα να πάρεις παπί να κάνεις τη δουλειά σου.. Νέο παιδί είσαι όταν αλλάξουν τα οικονομικά σου θα πάρεις τη μηχανή που θες από καλύτερη αφετηρία..

vintra
06/03/2020, 01:44
το θέμα είναι ότι ένα καλό παπί είναι στα ίδια λεφτά με αυτά που κοιτάω...


To SUZUKI DR650 πως σου φαίνεται;

δεν το ξέρω καθόλου..απο τις φωτογραφίες που είδα στο google είναι κουκλί,μοιάζει αρκετά με το DR-Z 450


Παίρνεις αυτό κόστος παπί κ δεν περνάς απαρατήρητος ποτέ, https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&make=290&variant=Athlete+

πωπω ασχήμια :lol::lol:

Λευκάδιος
06/03/2020, 10:46
ναι αλήθεια είναι αυτό...κοίτα έως τώρα έχω δει XT και KLR το FMX το εχω αποκλείσει δεν κοιτάζω πια

ένα KLR 650 '03 που είδα σήμερα είναι περιποιημένο,με λίγα χιλιόμετρα(41.000) και σοβαρό ιδιοκτήτη(αυτή την εντύπωση μου έδωσε δηλαδή,σε σχέση με κάτι κάγκουρες με XT :lol: )
είναι όμορφο αλλά δεν με τρελαίνει,οικονομικά είμαι τσίμα τσίμα καθότι αυτή την περίοδο είμαι άνεργος(και φοιτητής)

επομένως να πάρω μια μεγάλη που το κυνηγαω τόσα χρόνια και μαζεύω λεφτά(να κάνω και την μούρη μου ας μην κρυβόμαστε) κλπ. ?
ή
να πάρω ένα παπί με λιγότερα χρήματα,λιγότερα έξοδα συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση αλλά και λιγότερη ασφάλεια,περιορισμένες δυνατότητες ?

Ιδού η απορία.Προφανώς και είναι κάτι που πρέπει εγώ να το αποφασίσω και να βάλω προτεραιότητες αλλά και μία δεύτερη γνώμη μόνο καλό μπορεί να κάνει

Πας από τα 650 στο παπί ενώ υπάρχουν και τα ενδιάμεσα 250 που αναφέρθηκαν από άλλους. Δεν έχουν κόστος χρήσης των παπιών αλλά είναι πιο οικονομικά από τα 650.
https://www.car.gr/24758339-kawasaki-d-tracker
https://www.car.gr/25038198-kawasaki-d-tracker

vintra
06/03/2020, 13:25
Σούπερ είναι αλλά είναι στην Πάτρα :p

OldMan
06/03/2020, 13:32
Οπότε για 15 μερες θα ειναι καραντινιασμενο και εσυ μαλλον βιαζεσαι..;)

vintra
06/03/2020, 13:50
η Πάτρα για τον επόμενο μήνα είναι απαγορευτική :lol::lol:

doctor_john
06/03/2020, 15:35
Μηχανικό έχεις; αν όχι πες ποια περιοχή σε βολεύει να σου προτείνουν έναν, αν γνωρίζει κάποιος απο εδώ.
Το να έχεις έναν καλό μηχανικό να σε υποστηρίζει σε βοηθά πολύ να κάνεις οικονομία σε βάθος χρόνου
ενώ γλυτώνεις και άγχη λόγο άγνοιας και παραπληροφόρισης.

Έριξα μια ματιά να σου προτείνω κάποιο αλλά το μετάνιωσα, μου αρέσουν πολλά! :D

karellen
06/03/2020, 18:38
...
ένα KLR 650 '03 που είδα σήμερα είναι περιποιημένο,με λίγα χιλιόμετρα(41.000) και σοβαρό ιδιοκτήτη(αυτή την εντύπωση μου έδωσε δηλαδή,σε σχέση με κάτι κάγκουρες με XT :lol: )
είναι όμορφο αλλά δεν με τρελαίνει,οικονομικά είμαι τσίμα τσίμα καθότι αυτή την περίοδο είμαι άνεργος(και φοιτητής)

Αν σου έκανε καλή εντύπωση το klr τότε παρτο.Είναι απλουστατο στη συντήρηση,μια ηλεκτρονική και ενα μπουζί έχει ουτε ecu ουτε ψεκασμους ουτε τίποτα,το καρμπυρατέρ ειναι mikuni 40 και,αν τυχόν χρειαστεις,βρίσκεις παντου ανταλλακτικα,οι βαλβιδες ειναι με καπελοτα και δεν θα σε παρασκοτίσουν.
Α, και ταξιδεύει μια χαρά αν δε σε πειράζει η γύμνια του,τα 130 σταθερα τα έχει άνετα,εγώ με ένα 600 του '86 εχω γυρίσει ολη την Ελλάδα (ότε ήμην νεανίας).

katsar
06/03/2020, 19:24
το μοτόρι τα έχει άνετα τα 130 πορεία , ο οδηγός;;;; :D

Sebastian1980
06/03/2020, 20:12
Φίλε το είπες και μόνος σου. Άνεργος και φοιτητής.
Πάρε ένα παπί να κάνεις την δουλειά σου που είναι οικονομικό από όλες τις απόψεις και στην στραβή θα σου δώσει και ένα μεροκάματο.(κούριερ, κτλ)
Όταν με το καλό πιάσεις δουλειά και μαζέψεις κάποια χρήματα, πουλάς το παπί κολλάς και τα χρήματα που έχεις στην άκρη και παίρνεις ότι σου αρέσει.

karellen
06/03/2020, 20:27
το μοτόρι τα έχει άνετα τα 130 πορεία , ο οδηγός;;;; :D
Ναι ρε συ,δε μιλάμε για Νορντκαπ! :lol:

doctoras
07/03/2020, 08:52
είναι σχετικά ψόφιο, δεν είναι για μεγάλο ταξίδι λόγω έλλειψης ανεμοθώρακα, είναι βαρύ χωρίς λόγο (168kg άδειο το C, έλεος), η μαμά εξάτμιση παίζει να ζυγίζει ίσα με "σοβιετικό πυρηνικό υποβρύχιο".:cry:

Ζημιά χοντρή δεν έχει βγάλει πέρα από την κούραση που έχουν όλα τα μηχανάκια 15-20 ετών.

το καλύτερο απο όλα λόγο μοτερ. Ήταν το πιο πολιτισμένο μοτέρ με τους λιγότερους μηχανικούς θορύβους / τριβές απο τον ανταγωνισμό του (δηλαδή τα υπόλοιπα thumper aero 600/650)
Βάρος πανω κάτω στα ίδια με το fmx 650, το ελαφρύτερο ήταν το dl650 με 152kg, xt600e 158, άδεια πάντα

Ανεμοθώρακα βάζεις σε ότι μηχανάκι θέλεις ενώ η σέλα έχει πάψει να είναι πρόβλημα με τόσους ταπετσέριδες

Parking
07/03/2020, 09:23
Εγώ, το γράφω κι εδώ,
μηχανάκια 20 ετών ζητάνε.
Μια πλεξούδα να σου κάτσει πήγες άμεσα σε άλλα λεφτά.
Τα 2 3 4ο χέρι ανταλλακτικά που θα βρεις στο ιντερνετ είναι κι αυτά ρίσκο.
Δες κάτι πιο καινούργιο ρε αδερφέ μικρότερο ή κάνε υπομονή να μαζέψεις λ7 να πάρεις κάτι πιο καλό.
Αν σου πεθάνει στα χέρια κλάφτα

Alexinhogr
07/03/2020, 10:43
Για kle είσαι, τζάμπα το συζητάτε το θέμα χαχαχα

doctoras
07/03/2020, 10:51
Για kle είσαι, τζάμπα το συζητάτε το θέμα χαχαχα
Εισαι μεγαλη μορφή!!! :) :)

Bowleno
07/03/2020, 11:31
Για kle είσαι, τζάμπα το συζητάτε το θέμα χαχαχα

Για kle(αμα) την κόβω να πηγαίνει η δουλειά....

panavour
07/03/2020, 11:38
Για kle είσαι, τζάμπα το συζητάτε το θέμα χαχαχα

Δωσε αγορι μου κανα χιλιοδιακοσαρι να παρεις το ER-5 το καφασακι να εχεις και απ ολα, απο ανταλλακτικα,να μην σπαει ,να μην χαλαει,και να μην στο κοιτανε να στο κλεψουν οι συνομιληκοι σου καγκουρες,και να μην σου καιει την αδεια σου τσεπουλα.ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ που λεει κι ο αλεφαντος.

415591

Bowleno
07/03/2020, 12:47
Δωσε αγορι μου κανα χιλιοδιακοσαρι να παρεις το ER-5 το καφασακι να εχεις και απ ολα, απο ανταλλακτικα,να μην σπαει ,να μην χαλαει,και να μην στο κοιτανε να στο κλεψουν οι συνομιληκοι σου καγκουρες,και να μην σου καιει την αδεια σου τσεπουλα.ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ που λεει κι ο αλεφαντος.

415591

+660

Acacius
07/03/2020, 14:41
Εξαιρετικό μηχανάκι γενικής χρήσης το ER. Να βλεπόταν κιόλας... ( σχολίασε ο πρώην κάτοχος Freewind :lol: )

vintra
07/03/2020, 23:15
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.


Δωσε αγορι μου κανα χιλιοδιακοσαρι να παρεις το ER-5 το καφασακι να εχεις και απ ολα, απο ανταλλακτικα,να μην σπαει ,να μην χαλαει,και να μην στο κοιτανε να στο κλεψουν οι συνομιληκοι σου καγκουρες,και να μην σου καιει την αδεια σου τσεπουλα.ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ που λεει κι ο αλεφαντος.
415591

πολύ όμορφη μηχανή ,όντως.θα τσεκάρω

άρχισα να κοιτάω και AX-1,μου αρέσει πολύ αυτό το ρομποτικό που βγάζει.Είναι και 250 ,καλύτερα εδώ που τα λέμε για πρώτη "μεγάλη" μηχανή.
Αξίζουν τον κόπο ?

Alexinhogr
07/03/2020, 23:24
Υπάρχει κ κλε250 χάχα, αλλά δύσκολα να βρεις σε καλή κατάσταση

stefanos
07/03/2020, 23:29
Αξίζουν τον κόπο ?

Το ποιο καινούργιο που θα βρεις βγήκε από το εργοστάσιο το 94 νομίζω.

Alexinhogr
07/03/2020, 23:33
Παραεισαγωγη από Ιαπωνία μεταχειρισμένα, δεν ήρθαν καινούργια, αν βρεις σε καλή κατάσταση είναι καλή φάση, 250cc 2 κύλινδρους και υγροψυκτο ονοφ

katsar
07/03/2020, 23:49
ωχ...πιάσαμε και τα ταμπούρα βλέπω :lol:

vintra
08/03/2020, 01:47
ωχ...πιάσαμε και τα ταμπούρα βλέπω :lol:

δηηηλαδη ? :p

telegonos
08/03/2020, 05:39
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

πολύ όμορφη μηχανή ,όντως.θα τσεκάρω

άρχισα να κοιτάω και AX-1,μου αρέσει πολύ αυτό το ρομποτικό που βγάζει.Είναι και 250 ,καλύτερα εδώ που τα λέμε για πρώτη "μεγάλη" μηχανή.
Αξίζουν τον κόπο ?

Ναι,αρκεί να μην είναι σκορπισμένο από τα χρόνια.

Τα κάνει όλα και συμφέρει, είναι αστεία εύκολο στην οδήγηση, ιδεώδες για αρχάριους, ιδεώδες για γυναίκες, μαγικό χαλί στις αναρτήσεις που λες και πετάει πάνω από τον δρόμο, αν είναι σε καλή κατάσταση δεν καίει πολύ καύσιμο, σε πάει στα νησιά με τον μικρό τον ναύλο <250cc, στοιχειωδώς να το σέβεσαι δεν παθαίνει τίποτα.

Κοίταξε μοτέρ να μην καίει λάδια (καθόλου κατανάλωση λαδιού μετά από τόσα χρόνια χρήσης δύσκολα θα βρεις, να ξέρεις θα κάνεις συμπληρωματάκια που και που και θα ζεις με αυτό, λέμε να μην καίει λάδια του σκοτωμού που βρωμάει ο τόπος μόλις δώσεις καμιά ξερογκαζιά) , και πηνία-ανόρθωση να δουλεύει σωστά. Σάιλεντ μπλοκς στον πίσω τροχό, επίσης έχει μια αδυναμία, κοίτα να γυρνάει σωστά η γραναζιέρα με τον τροχό. Μιά ακόμα αδυναμία του είναι ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρων, να το δει μηχανικός, γιατί τι κάνανε τα γατόνια, τρωγόταν καδένα και γλίστρες και τερμάτιζε ο τεντωτήρας και το σωστό είναι να τα αντικαταστήσεις, αλλά για να γλυτώσουν φράγκα, βγάζαν τον τεντωτήρα και κολλάγανε με ηλεκτροκόληση ένα παξιμάδι στην άκρη του να μακρύνει λίγο ακόμα... Να τα τσεκάρει μηχανικός αυτά, όχι ότι είναι κανά τεράστιο κόστος να τα αλλάξεις αν σου κάτσουν, αλλά γιατί να τα μαζεύεις εσύ;

Επίσης το τελικό της εξάτμισης, παίζει και ρόλο υποπλαισίου, δλδ ενώνει την διαγώνια δεξιά δοκό της ουράς. Αν δεις κάποιο με άφτερ μάρκετ εξάτμιση, τσέκαρε ότι έχουν γεφυρώσει με κάποιο εξτρά σίδερο εκεί που έπιανε η μαμά εξάτμιση. Βλέπε φωτό.

415625

Η ανάφλεξή του με ηλεκτρονική, έχει πηνίο ανάφλεξης όπως τα παπιά. Κάποιες φορές, αν αυτό το πηνίο δεν είναι σωστό, καίει την ηλεκτρονική, οπότε δες ηλεκτρονική αν είναι η μαμά (είναι κάτω από τον ντεπόζιτο). Υπόψιν οι αφτερμάρκετ ηλεκτρονικές έχουν...12.5 ευρώ.

Γενικά είναι μοτοσυκλέτα πασπαρτού, τα κάνει όλα. Φίλος πήγαινε ερχόταν Αθήνα-Άρτα και δεν μάσαγε. Άλλος φίλος πήγαινε ερχόταν Αθήνα-Αγρίνιο με την αδερφή του πίσω, επίσης δεν μάσησε ποτέ το ΑΧ1. Μην περιμένεις καμιά οδική συμπεριφορά, απλά πηγαίνει, το μπροστινό του ας πούμε είναι τόσο εύκαμπτο, που γυρνάς το τιμόνι στο στοπ προς την μια κατεύθυνση, και μετά πιάνοντας και στρίβοντας τον τροχό με το χέρι, στρίβει άλλες 10 μοίρες ακόμα, αλλά αυτή ακριβώς η ευκαμψία σου δίνει το ''μαγικό χαλί'' να μην σε νοιάζει τι πατάνε οι τροχοί.

SeniorCanardo
09/03/2020, 10:43
Να διευκρινίσουμε λίγο μερικά πράγματα.

Περί KLR
Για το KLR που γνωρίζω υπάρχει επάρκεια ανταλλακτικών καινούργιων σε Ελλάδα και Ευρώπη.
ΔΕΝχρειάζεται να πας σε μεταχειρισμένα εκτός και αν μιλάμε για κάτι εξωφρενικά ακριβό πχ. πλαστικά.

Το KLR φοράει KEIHIN CVK 40 καρμπιρατέρ, ένα καρμπ υποπίεσης, με ότι και αν σημαίνει αυτό στην απόκριση του γκαζιού αλλά και τη συντήρηση του.
Το ίδιο ακριβώς χωρίς το (Κ) στο όνομα φορούσαν και πολλά Harley.
Ο Νίκος μάλλον εκ παραδρομής έγραψε για MIKUNI.

Περί παπιού
Αν έχεις ήδη παπί κράτα το και φρόντισε το όσο μπορείς.
Αν δεν έχεις, δεν νομίζω ότι θα δώσεις πολύ λιγότερα φράγκα για ένα αξιοπρεπές παπί.

Περί κόστους
Φοιτητής είσαι, άρα μάλλον παίζει κάποιος ελεύθερος χρόνος.
Κόψε δυο μπυρόνια την βδομάδα και ένα (χ)εσπέρσο και καβάτζωνε σιγά-σιγά κάνα εργαλείο να κάνεις όσο μπορείς πάνω στο μηχανάκι περισσότερα πράγματα μόνος σου.
Τα μηχανάκια είναι ακριβό "σπορ" οπότε αν σκοπεύεις να "μαγκώσεις" καλό είναι να ξέρεις και δυο πράγματα.

Περί AX-1
Τα περισσότερα στα είπε αναλυτικά ο Telegonos.
Η δικιά μου εμπειρία μετά από 6χρόνια σχεδόν συμβίωσης μαζί του είναι:
Πανεύκολο στην οδήγηση, καλύτερο από παπί.
Δεν ζητάει τίποτα, ελάχιστη φροντίδα και θα σε πάει παντού.
Έχω κάνει και 150χλμ (μόνο το πήγαινε) ταξίδι φορτωμένος με σαμάρι, σκηνή και με πήγε μια χαρά.
Μέσα στην πόλη με δύο άτομα συχνά-πυκνά επίσης μια χαρά.
Οικονομικότατο.
Δίσκο μπροστά-πίσω και όχι ταμπούρο που λέει ο άλλος πιο πριν.(Ταμπούρο πίσω είχε το ΝΧ, το αδερφάκι του)
Έβγαζε 28-29 άλογα στον στρόφαλο, δεν καλοθυμάμαι.
Πολύ άσχημο το μπουρδ@λο δεν μπορούσα να το βλέπω!:lol: (ΟΚ, υπερβάλλω λίγο).
Κρατάει αρκετά την τιμή του.
Το δικό μου το έδωσα 750€ σε φίλη που ήταν και το πρώτο της μηχανάκι και μετά από καμιά πενταετία το έδωσε και 2-3 κατοστάρικα παραπάνω.
Ακόμα μετανιώνω που το έδωσα.:sad:

karellen
09/03/2020, 10:47
Να διευκρινίσουμε λίγο μερικά πράγματα.

Το KLR φοράει KEIHIN CVK 40 καρμπιρατέρ, ένα καρμπ υποπίεσης, με ότι και αν σημαίνει αυτό στην απόκριση του γκαζιού αλλά και τη συντήρηση του.
Το ίδιο ακριβώς χωρίς το (Κ) στο όνομα φορούσαν και πολλά Harley.
Ο Νίκος μάλλον εκ παραδρομής έγραψε για MIKUNI.



Σωστά.:beer:

vintra
15/03/2020, 20:17
Καλώς, ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψιν μου και θα αποφασίσω.Το πότε θα δείξει γιατί με τον κορονοιό με βλέπω να παίρνω μηχανή τον Ιούνιο.
Όχι τίποτα άλλο,βλέπω να πουλιούνται και αυτές που κοιτάω,δεν θα μείνει ρόδα για μας μέχρι τότε.

S705
17/03/2020, 12:10
Καλώς, ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψιν μου και θα αποφασίσω.Το πότε θα δείξει γιατί με τον κορονοιό με βλέπω να παίρνω μηχανή τον Ιούνιο.
Όχι τίποτα άλλο,βλέπω να πουλιούνται και αυτές που κοιτάω,δεν θα μείνει ρόδα για μας μέχρι τότε.

Μην φοβάσαι, οι μηχανές δεν κολλάνε τον κορονοιο!

vintra
26/03/2020, 20:32
Μην φοβάσαι, οι μηχανές δεν κολλάνε τον κορονοιο!

χαχαχ σωστό
μένω με άτομο που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες και είμαι κλειδωμένος μέσα 20 ημέρες ..

typhoon
28/03/2020, 08:35
είναι σχετικά ψόφιο, δεν είναι για μεγάλο ταξίδι λόγω έλλειψης ανεμοθώρακα, είναι βαρύ χωρίς λόγο (168kg άδειο το C, έλεος)

Δε θα υποστηρίξω ότι το klr είναι καλύτερο απ ένα xtx.
Για να έχουμε τα πράγματα σωστά στο μυαλό μας όμως, ως πρώην κάτοχος
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt660x%2004.htm
186κιλα βάρος
2 φορές μου είχε πέσει σταματημένος γιατί με πήρε το βάρος
Ίσως από τα βαρύτερα μονοκυλινδρα, με εξαίρεση κάποια τενερε

ΤάκηςΜπ
28/03/2020, 21:36
2 φορές μου είχε πέσει σταματημένος γιατί με πήρε το βάρος

Υπερβολικός.

typhoon
29/03/2020, 14:38
Για τα κιλά ή για πεσίματα?

Τα κιλά είναι πολλά κ ψηλότερα απο ένα δρομισιο
Τα πεσιματα παραδέχομαι ότι ήμουν πρωτάρης τότε, δεν πάταγα κ πολύ καλά κάτω.

ΤάκηςΜπ
29/03/2020, 22:48
Για τα κιλά ή για πεσίματα?

Τα κιλά είναι πολλά κ ψηλότερα απο ένα δρομισιο
Τα πεσιματα παραδέχομαι ότι ήμουν πρωτάρης τότε, δεν πάταγα κ πολύ καλά κάτω.

Στο "γιατί με πήρε το βάρος" αναφερόμουν. Σε πήρε γιατί όπως λες ήσουν άπειρος,όχι γιατί έφταιγε η μηχανή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ελαφριές μηχανές,αλλά υπάρχουν και πολύ πιο βαριές. Τα 185 κιλά wet είναι μια χαρά middle ground και δεν πρόκειται να δυσκολέψει κανέναν έμπειρο στο φανάρι.

karellen
29/03/2020, 23:03
Στο "γιατί με πήρε το βάρος" αναφερόμουν. Σε πήρε γιατί όπως λες ήσουν άπειρος,όχι γιατί έφταιγε η μηχανή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ελαφριές μηχανές,αλλά υπάρχουν και πολύ πιο βαριές. Τα 185 κιλά wet είναι μια χαρά middle ground και δεν πρόκειται να δυσκολέψει κανέναν έμπειρο στο φανάρι.

Σωστός,παρ' όλα αυτά μπορεί να σε αιφνιδιάσει και όταν η γωνία κλίσης γίνει πλέον μεγάλη να μην μπορείς να το κρατήσεις ή απλά να είσαι σε ανισόπεδο δρόμο και το πόδι σου να πατάει σε χαμηλότερο σημείο από τη ρόδα (στο χείλος του δρόμου πχ κοντά στο πεζοδρόμιο).

typhoon
30/03/2020, 10:19
Όπως τα λέτε παιδιά, αργότερα αποκτάς εμπειρία κ το κουμανταρεις.
Αυτό που ήθελα να τονίσω πάντως είναι για το klr που το αποκαλούμε βαρύ κ ψόφιο, ότι κ το πολυαγαπημενο των Ελλήνων xt660 δεν πάει πολύ πίσω. Τα παραπανω άλογα έχουν έξτρα βάρος να κουβαλήσουν.

ΤάκηςΜπ
30/03/2020, 10:54
Όπως τα λέτε παιδιά, αργότερα αποκτάς εμπειρία κ το κουμανταρεις.
Αυτό που ήθελα να τονίσω πάντως είναι για το klr που το αποκαλούμε βαρύ κ ψόφιο, ότι κ το πολυαγαπημενο των Ελλήνων xt660 δεν πάει πολύ πίσω. Τα παραπανω άλογα έχουν έξτρα βάρος να κουβαλήσουν.

Μαζί σου. Άλλωστε ελάχιστα χειρότερα τα specs του απ'το xt μου είναι,μερικά κιλά και 1-2 άλογα δεν νομίζω να'χουν τρελή διαφορά και το xtάκι μου το καταχαίρομαι.

SeniorCanardo
30/03/2020, 12:34
Το KLR το αναφέρω γιατί κατάφεραν από την έκδοση Α στην έκδοση C, να μειώσουν το ντεπόζιτο κατά 9 λίτρα και να αυξήσουν το βάρος κατά 15 κιλά.:uplate:
Δεν έχω ιδέα πως το έκαναν και τι σκέφτονταν.

Τώρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι μηχανάκι που θέλει να λέει ότι μπορεί να πάει χώμα και εννοεί κάτι παραπάνω από μετάβαση σε ταβέρνα μέσω χωματόδρομου για κατανάλωση, κοντοσουβλίου αγριογούρουνου δεν μπορεί να ζυγίζει άδειο πάνω από 140-150 κιλά.
Ομοίως αν θες να φλερτάρεις με τον όρο supermoto, το βάρος σου θα πρέπει να είναι πάλι κάπου εκεί.
Παράδειγμα η διαφορά του TTR με το XT. Ίδιος κινητήρας, διαφορετικό βάρος άλλο μηχανάκι.

Από προσωπική εμπειρία, το KLR σε λασπωμένη ανηφόρα, η σε λούκι ή σε συνδυασμό των δύο, εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να το κρατήσω καμία φορά.

Μετά από μια-μιάμιση ώρα οι προσαγωγοί πιάνονται σε χωματάδα προσπαθώντας να ελέγξω το βάρος, όντας όρθιος.

Άρα για εμένα, το τονίζω, είναι βαρύ. Αν είσαι 2 μέτρα και 100 κιλά μπορεί να σου φαίνεται παιχνίδι.