PDA

View Full Version : Κλιματιστικο inverter



DrBig
10/03/2020, 09:05
Εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο πλην ομως αξιοπιστο? Γυρω στα 9000btu και μεχρι 300 ευρω.

Bowleno
10/03/2020, 09:25
Εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο πλην ομως αξιοπιστο? Γυρω στα 9000btu και μεχρι 300 ευρω.

Σωστό inverter εως 300; μπα...θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 400 με 450

DoctoR_k6
10/03/2020, 09:54
Παιζουν πολλα...αρκετα κινεζικα πλεον.
Στα specs ολα θα φανουν καλα...αλλα στο χρονο κ αναλογως την χρηση θα φανει το καλο εργαλειο.
Σημειωτεον οτι οι μεγαλες σε διαρκεια εγγυησεις δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν θα εχεις κ θεματακια.

Εγω μετα απο 4 χρονια με ενα δαμαλι της Daikin κ βασει αυτων που ειδα (καταναλωση σε σχεση με τις ωρες λειτουργιας του)...πηρα ενα 9αρι (https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXC-B.html)παλι της Daikin και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Κ τα 2 κατασκευη στην ευρωπη (Τσεχια κ Βελγιο) αν μπορει να σημαινει κατι για καποιον.

buckley
10/03/2020, 09:59
O ψυκτικός που έχουμε στην εταιρεία σε φθηνό αξιοπρεπές προτείνει AUX ,εγώ έβαλα Daewoo γιατί μου ακουγόταν πιο επώνυμο :)

tuning
10/03/2020, 10:06
inventor εχω και ειναι μια χαρα και εχει 10 χρονια εγγυηση

DrBig
10/03/2020, 10:29
Χρειαζομαι δυο, εκει ειναι το θεμα στο οικονομικο και ισως το ενα να πρεπει να ειναι 12ρι.
Θα δω και τα aux και inventor.
Merci, keep it coming!

tuning
10/03/2020, 10:46
ειναι ακριβουτσικα δυστυχως

yannis24
10/03/2020, 10:52
Δες και τα fujitsu siemens....10 χρονια αψογα.....

αν και πιστευω, οτι αργοτερα θα τα βγαλουνε σε καλυτερες προσφορες.....οσο πλησιαζει το καλοκαιρι......
παντως, αν βρεις κατι καλο, πες το και εδω, γιατι κοιταω και εγω για ενα ακομα 9000.....

Acacius
10/03/2020, 10:54
Αν θυμάμαι καλά, 330€ είχα πάρει από τον Κωτσόβολο Samsung inverter πριν αρκετά χρόνια, επώνυμο δηλαδή, αν και βγήκε μέτριο μάλλον λόγω εγκατάστασης. Αν δε βιάζεσαι περίμενε για καμιά προσφορά όταν πλησιάζει καλοκαίρι.

Από κινέζικα, "μεγάλες" μάρκες νομίζω ότι είναι η Gree και η Midea αλλά αυτό αντικατοπτρίζεται και στην τιμή, τα Gree όταν κοίταζα δεν ήταν φθηνά.

Αν το ένα κλιματιστικό "ίσως" πρέπει να είναι 12άρι, παίρνεις 12άρι κατά τη γνώμη μου.

S705
10/03/2020, 11:00
Ότι και να πάρεις κοίτα να είναι από κατασκευαστή και όχι φασον. Θα είναι κρίμα να ψάχνεις ένα μοτερακι για τις γρυλιες σε 4 χρόνια, να μην ξέρει κανείς τεχνικός από ποία εταιρία ταιριάζει και να πετάξεις όλο το ac για κάτι τέτοιο!

Κοίτα σε midea, toyotomy και ακόμα καλύτερα fujitsu. Aux, baewoo, tesla, crown, arielli, pitsos απλά συναρμολογουν....
Αν το θες μόνο για ψύξη και ένα που να είναι απλά Α ενεργειακή κλάση είναι μια χαρά. Στην ψύξη δεν φαίνεται στο λογαριασμό η διαφορά του Α με το Α+, μόνο άμα πας σε Α++.
Άμα το θες για θέρμανση τότε σε ενδιαφέρει πολύ ο scop. Αλλά και πάλι βρες στο νετ τις τιμές του cop που έχει η κάθε κατηγορία και σύγκρινε. Μην πληρώσεις ένα Α+ και έχει καλύτερη απόδοση cop 0,01!
Α και άλλο ο cop και άλλο ο scop.

DrBig
10/03/2020, 11:00
Δυστυχως τα βιαζομαι γιατι θα μπουν σε σπιτι που παει προς ενοικιαση και πρεπει μεσα στη βδομαδα να αποφασισω. Θα εκτελουν και χρεη θερμανσης.

S705
10/03/2020, 11:01
εδώ είσαι ...


http://www.klimatistis.gr/page_faq.php


πριν έβαλα λάθος link.δες ξανά.

DoctoR_k6
10/03/2020, 11:05
Δυστυχως τα βιαζομαι γιατι θα μπουν σε σπιτι που παει προς ενοικιαση και πρεπει μεσα στη βδομαδα να αποφασισω. Θα εκτελουν και χρεη θερμανσης.

Στη θερμανση για να μην καιει τον πατο του θες καλο μηχανημα.
Οπως ειπε κ ο S705...πολλες εταιριες φασον δεν εχουν ανταλλακτικα μετα απο λιγο καιρο κ ψαχνεις τοι πιο απλο κ δεν το βρισκεις.
Η που θα γινει υβριδιο με οτι ταιριαξει η θα τι πεταξεις.

Ξερεις πως το κανουνε μερικοι...αγοραζουμε 10 συστηματα (πχ) κ τα 7 για πωληση κ τα λοιπα ανταλλακτικα.
Οταν τελειωσει το stock δεν εχει.
Κ ασε να σου λεει 10, 20 χρονια εγγυηση μετα...

DrBig
10/03/2020, 11:11
εδώ είσαι ...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/38517-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-cop-eer-vs-seer-scop/

Μαλιστα το κοιταζω....

Παρεπιπτοντως, ενα κλιματιστικο πχ 9000btu ποσα μαξ kwh τραβαει? Η αντιστοιχια των μοναδων ειναι 9000btu=2.6kwh αλλα τα btu αναφερονται υποθετω στο θερμικο αποτελεσμα και οχι την καταναλισκομενη ηλεκτρικη ενεργεια. Καλα τα λεω? Θελω να δω αν τα σηκωνει ο πινακας για.

S705
10/03/2020, 11:15
αφού βιάζεσαι μην την ψάχνεις !!!! δες άπλα τι παίζει με τις τιμές ,δώσε βάση στα όρια αλλαγής κατηγορίας και κοιτά μοντέλα......

ioannispar
10/03/2020, 11:20
Απλά πρόσεξε μην έχουν παντρέψει την μέσα μονάδα με την έξω. Δηλαδή το έξω inverter ενώ το μέσα όχι. Στα φτηνά το κάνουν για να τους φύγει το απόθεμα από τα παλιά.

DrBig
10/03/2020, 11:21
Απλά πρόσεξε μην έχουν παντρέψει την μέσα μονάδα με την έξω. Δηλαδή το έξω inverter ενώ το μέσα όχι. Στα φτηνά το κάνουν για να τους φύγει το απόθεμα από τα παλιά.

Αυτο πως το βλεπω, απο τα ταμπελακια?

DrBig
10/03/2020, 11:23
Και για να μη σας κουραζω και μιας και μου φαινεται πως δε θα γλιτωσω τις δοσεις, μαλλον θα κοιταξω για κατι πιο καλο απο τα φτηνιαρικα. Γενικα τι προδιαγραφες να κοιταω?

ioannispar
10/03/2020, 11:32
Αυτο πως το βλεπω, απο τα ταμπελακια?


Δυστυχώς πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ψυκτικό να σου πει, γιατί αλλιώς είναι τύχη.

Ο δικός μου πριν από 12 χρόνια που έβαλα 3 inverter Fujitsu μου το είχε πει και το θυμάμαι. Τόσα χρόνια δουλεύουν σαν σκυλιά για κύρια θέρμανση και ψύξη το καλοκαίρι. Από κατανάλωση και τα 3 μαζί τώρα τον χειμώνα με 6 ώρες περίπου κάθε μέρα πάει κάνα 30άρι τον μήνα για να μην πω λιγότερο.

toyar
10/03/2020, 11:43
Μιτσουμπισι...
Δεν θα ξανασχοληθεις ούτε με απόδοση ούτε με βλαβες

DrBig
10/03/2020, 11:51
Απο καλες μαρκες τι εχουμε?
Mitsubishi
Fujitsu
Daikin
Toyotomi
Daewoo
?

S705
10/03/2020, 11:53
Μιτσουμπισι...
Δεν θα ξανασχοληθεις ούτε με απόδοση ούτε με βλαβες

Ξεφτίλα να βάλει σπίτι που θα νοικιάσει άλλος mitsu. Εκτός και αν μείνει αυτος μέσα!
Προσωπικά αν και δούλευα σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα με mitsu έβαλα 2 fujitsu σπίτι μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

S705
10/03/2020, 11:56
Απο καλες μαρκες τι εχουμε?
Mitsubishi
Fujitsu
Daikin
Toyotomi
Daewoo
?

Daikin
Mitsu
Fujitsu
Toyotomi
Και μετά δεν έχει σημασία η σειρά των υπολοίπων!

Acacius
10/03/2020, 12:06
Δεν ξέρω αρκετά, αλλά γενικά νομίζω ότι ισχύει Ιάπωνας+Carrier = εγγύηση. Με το 18άρι Mitsubishi που έχω στο σαλόνι είμαι ικανοποιημένος.

Σημείωση: νομίζω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές θυγατρικές Mitsubishi στα κλιματιστικά, η Electric (που έχω) και η Heavy Industries, που θεωρείται ακόμα καλύτερη.

Επίσης, και με πάσα επιφύλαξη, όταν έψαχνα εγώ μου φάνηκε ότι η Toyotomi είχε δύο γκάμες: μια δική της, και μια φασόν κινέζικα με το όνομά της πάνω, που δεν τα έβρισκα στο Ιαπωνικό site.

DrBig
10/03/2020, 12:11
Ξεφτίλα να βάλει σπίτι που θα νοικιάσει άλλος mitsu. Εκτός και αν μείνει αυτος μέσα!
Προσωπικά αν και δούλευα σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα με mitsu έβαλα 2 fujitsu σπίτι μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Εγω θα το πληρωνω αν χαλασει ομως. Η αξιοπιστια με ενδιαφερει κυριως και προφανως η καταναλωση δευτερευοντως.

S705
10/03/2020, 12:15
Δεν ξέρω αρκετά, αλλά γενικά νομίζω ότι ισχύει Ιάπωνας+Carrier = εγγύηση. Με το 18άρι Mitsubishi που έχω στο σαλόνι είμαι ικανοποιημένος.

Σημείωση: νομίζω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές θυγατρικές Mitsubishi στα κλιματιστικά, η Electric (που έχω) και η Heavy Industries, που θεωρείται ακόμα καλύτερη.

Επίσης, και με πάσα επιφύλαξη, όταν έψαχνα εγώ μου φάνηκε ότι η Toyotomi είχε δύο γκάμες: μια δική της, και μια φασόν κινέζικα με το όνομά της πάνω, που δεν τα έβρισκα στο Ιαπωνικό site.


H carrier ειναι αμερικάνικη, δεν ξέρω όμως που κατασκευάζει.

η Mitsu έχει όντως την electric που είχε ξεκινήσει μόνο με οικιακό εξοπλισμό και την heavy που είχε ξεκινήσει μόνο με επαγγελματικό. με τα χρονιά μπήκε η μια στα νερά της άλλης.τα electric είναι καλύτερα!

αυτό που λες για την toyotomi δεν μου κάνει εντύπωση αν ισχύει.

η midea είναι επίσης κατασκευαστής άλλα πριν χρονιά που έφυγα από το σπορ δεν έλεγε και πολλά

S705
10/03/2020, 12:17
Εγω θα το πληρωνω αν χαλασει ομως. Η αξιοπιστια με ενδιαφερει κυριως και προφανως η καταναλωση δευτερευοντως.

fujitsu τότε. καλά σε απόδοση και ήσυχα, δεν τρίζουν και δεν βγάζουν βλάβες. από τα καλά τα ποιο οικονομικά.

katsar
10/03/2020, 12:19
Ξέρω δεν βοηθάει πολύ αλλά έχω να πω τα καλύτερα για τα Daikin . Έχω ένα μεγάλο στο γραφείο και τρία οικιακά στο σπίτι ,κατανάλωση πολύ λογική .
Tο μόνο που με προβλημάτισε ότι σε μετά από διακοπή ρεύματος σταμάτησαν να δουλεύουν και ήθελαν κάτι σαν soft reset.
Το δίπλα διαμέρισμα έχει Midea. Ακούω τις εξωτερικές του μονάδες και κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο από τα δικά μου.

+ και για τα Fujitsu, έχουν οι γονείς μου .

DoctoR_k6
10/03/2020, 12:22
Ξέρω δεν βοηθάει πολύ αλλά έχω να πω τα καλύτερα για τα Daikin . Έχω ένα μεγάλο στο γραφείο και τρία οικιακά στο σπίτι ,κατανάλωση πολύ λογική .
Tο μόνο που με προβλημάτισε ότι σε μετά από διακοπή ρεύματος σταμάτησαν να δουλεύουν και ήθελαν κάτι σαν soft reset.
Το δίπλα διαμέρισμα έχει Midea. Ακούω τις εξωτερικές του μονάδες και κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο από τα δικά μου.

+ και για τα Fujitsu, έχουν οι γονείς μου .

+1000

Φιλαρακια μου με inventor κ toyotomi οταν ακουσαν την λειτουργια της εξωτερικης μοναδας μου εκλαιγαν.

Fujitsu επισης αρκετα καλα.

DrBig
10/03/2020, 12:30
Οπως φαινεται θα τυλιξω ενα daikin κι ενα fujitsu για contingency plan.
Απριλια μιλλε γκρατσιας!

infidel
10/03/2020, 12:38
μακρυά από samsung.Όλα όσα έχω πάρει εγώ ή γνωστoί έχουν βγάλει πρόβλημα σε πλακέτες

S705
10/03/2020, 12:49
πως έφτασες από εδώ




Εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο πλην ομως αξιοπιστο? Γυρω στα 9000btu και μεχρι 300 ευρω.


εδώ



Οπως φαινεται θα τυλιξω ενα daikin κι ενα fujitsu για contingency plan.
Απριλια μιλλε γκρατσιας!


άπλα το βρίσκω υπερβολή όταν ζητάς κάτι κάλο άλλα οικονομικό να φτάνεις σε daikin.(και δεν θα το χαρείς και εσύ ο ίδιος )

είναι σαν να συζητάς άμα θα πάρεις fiat ή opel ή nissan και στο τέλος να αποφασίζεις mercedes !!!!

BLiTzER
10/03/2020, 12:55
Daikin
Mitsu
Fujitsu
Toyotomi
Και μετά δεν έχει σημασία η σειρά των υπολοίπων!

Ρε παιδιά, μην είστε οπαδοί και προτείνετε μόνο γιαπωνέζικα. Δώστε κάνα ευρωπαϊκό στον άνθρωπο, κατά προτίμηση ιταλικό. Αξιόπιστα και καλά είναι κι αυτά, αφού έχω έναν φίλο που δεν του έχει πάθει τίποτα.

S705
10/03/2020, 12:58
Ρε παιδιά, μην είστε οπαδοί και προτείνετε μόνο γιαπωνέζικα. Δώστε κάνα ευρωπαϊκό στον άνθρωπο, κατά προτίμηση ιταλικό. Αξιόπιστα και καλά είναι κι αυτά, αφού έχω έναν φίλο που δεν του έχει πάθει τίποτα.

έβγαλε η aprilia κλιματιστικά????

DrBig
10/03/2020, 13:13
πως έφτασες από εδώ






εδώ





άπλα το βρίσκω υπερβολή όταν ζητάς κάτι κάλο άλλα οικονομικό να φτάνεις σε daikin.(και δεν θα το χαρείς και εσύ ο ίδιος )

είναι σαν να συζητάς άμα θα πάρεις fiat ή opel ή nissan και στο τέλος να αποφασίζεις mercedes !!!!

Εχεις δικιο, αλλα η εμπειρια εχει δειξει πως το καλο μακροπροθεσμα βγαινει πιο φτηνο.
Απο την αλλη συμβιβαστηκα και με την ιδεα των δοσεων στη μπιστωτικη.
Ασε να χω το κεφαλι μου ησυχο....

teogtp
10/03/2020, 13:14
Εγω θα το πληρωνω αν χαλασει ομως. Η αξιοπιστια με ενδιαφερει κυριως και προφανως η καταναλωση δευτερευοντως.

Αν πέσεις σε νοικαρη σταρχιδιστη θα κλαίς τα χρήματα που έδωσες.
Ένα απλό θα σου πω.
Σου σπάει το τηλεχειριστήριο.....

katsar
10/03/2020, 13:19
Άσχετο, μπήκες στο εξοικονομώ ;

yannis24
10/03/2020, 13:22
Δυστυχώς πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ψυκτικό να σου πει, γιατί αλλιώς είναι τύχη.

Ο δικός μου πριν από 12 χρόνια που έβαλα 3 inverter Fujitsu μου το είχε πει και το θυμάμαι. Τόσα χρόνια δουλεύουν σαν σκυλιά για κύρια θέρμανση και ψύξη το καλοκαίρι. Από κατανάλωση και τα 3 μαζί τώρα τον χειμώνα με 6 ώρες περίπου κάθε μέρα πάει κάνα 30άρι τον μήνα για να μην πω λιγότερο.

επιβεβαιωνω 100%......

10 χρονια, 3 κλιματιστικα Fujitsu, καμια ζημια, αποδοση πολυ καλη, και οικονομικα τοσο που δεν το πιστευω.......καθε χρονο λεω θα φαω τα μουτρα μου (ειδικα στην ψυξη που τα δουλευω φουλ,), και καθε χρονο εκπλησομαι ευχαριστα !

DoctoR_k6
10/03/2020, 13:25
Αν πέσεις σε νοικαρη σταρχιδιστη θα κλαίς τα χρήματα που έδωσες.
Ένα απλό θα σου πω.
Σου σπάει το τηλεχειριστήριο.....

Πλερουκου μετα...?
Ειναι σαν να σου σπασει οτιδηποτε αλλο μεσα στο σπιτι.
Ζημιες=εγγυηση κοκ

@DrBig: Που νοικιαζεις να ξερουμε? :lol:

S705
10/03/2020, 13:43
Εχεις δικιο, αλλα η εμπειρια εχει δειξει πως το καλο μακροπροθεσμα βγαινει πιο φτηνο.
Απο την αλλη συμβιβαστηκα και με την ιδεα των δοσεων στη μπιστωτικη.
Ασε να χω το κεφαλι μου ησυχο....

μην κάνεις την υπερβολή για κάτι που δεν θα χαρείς εσύ.....

δεν σου είπα αν βάλεις το φτηνό άλλα κάτι κάλο άλλα οικονομικό.

η φτήνια τρώει τον πάρα , το ξέρω καλά άλλα εσύ πας από το κάλο στο τέλειο!!!!

OldMan
10/03/2020, 14:38
Παρεπιπτοντως, ενα κλιματιστικο πχ 9000btu ποσα μαξ kwh τραβαει? Η αντιστοιχια των μοναδων ειναι 9000btu=2.6kwh αλλα τα btu αναφερονται υποθετω στο θερμικο αποτελεσμα και οχι την καταναλισκομενη ηλεκτρικη ενεργεια. Καλα τα λεω? Θελω να δω αν τα σηκωνει ο πινακας για.
Μια χαρα τα λες για..

Τα "σοβαρα" κλιματιστικα εχουν στα tech specs maximum (δυστυχως οχι ΚΑΙ minimum..) efficiency..
Μικρυνε λιγο αυτο που λεει και υπολογισε το Amperage..

toyar
10/03/2020, 14:45
Ένα καλό μηχάνημα θα βγάλει μια εικοσαετία
Στα 20 χρόνια η διαφορά τιμής μεταξύ ακριβού και φτηνού είναι ελαχιστη

DrBig
10/03/2020, 14:53
Άσχετο, μπήκες στο εξοικονομώ ;

Οχι, δε πληρουνται οι προυποθεσεις τιμης ζωνης.

alexis72
10/03/2020, 15:05
εγω αν ημουν στη θέση σου ,
αφού δεν θα μένεις μέσα εσύ κ απλά θα το νοικιάζεις το σπίτι ,
να πείς στον νοικάρη να αγοράσει αυτός , οποιο a/c γουστάρει ειτε φθηνό ειτε το πιό ακριβό ,και οταν τελειώσει το συμβόλαιο (το νόμιμο συμβόλαιο πιστεύω να γνωριζεις οτι ειναι 3 χρόνια ) και οταν αυτός φύγει να το ξηλώσει και να το πάρει μαζί του - ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙΣ εσύ φίλε ...99% θα το μετανιώσεις ,εχω προσωπική εμπειρία απο γνωστούς- φίλους κλπ ,με ποιό χαρακτηριστική αυτή ,που πρόσφατα συνέβη σε γνωστή μου οικογένεια ,που εφυγε βράδυ ο νοικάρης κ τα σήκωσε ΟΛΑ απο επιπλωμένο σπίτι που νοίκιαζε ,a/c ,τηλεόραση-ψυγείο- κουζίνα-θερμοσίφωνα -στερεοφωνικά μέχρι κ τα κρεβάτια-καρέκλες-τραπέζια- κατσαρόλες-τηγάνια ακόμα κ τίς τέντες πήρε..κυκλοφορεί φίλε εκεί εξω ΠΟΛΥ ΑΛΗΤΕΙΑ ...συμπέρασμα , να αγοράσει ο νοικάρης μόνος του το a/c και μην σού πεί βέβαια ...θα το αγοράσω εγώ κ θα το αφαιρέσεις εσύ (ο ιδιοκτήτης ) απο τα νοίκια...

Volpad
10/03/2020, 15:06
Πάντως να κάνω μία παρατήρηση, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, γιατι δεν είμαι και ειδικός...

Το inverter, ρυθμίζει την θερμοκρασία του αέρα, ωστε να είναι κοντά στην επιθυμητή, οπότε είτε έχεις 24άρι inverter, είτε 9άρι inverter, θα έχεις την ίδια κατανάλωση ρεύματος (αυτό άν το 9άρι δεν "γονατίζει")

Άν έχεις 2 ίδια air condition, ένα 9άρι με inverter και ένα 9άρι χωρίς, και δουλεύουν και τα 2 στο φούλ (δηλαδή είναι μικρά για τον χώρο) για να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία, τότε στο πρώτο έχεις έξτρα και την κατανάλωση του inverter...

Πιο safe λοιπόν, είναι να έχεις λίγο μεγαλύτερο inverter air condition, απο το να έχεις κάποιο που είναι ίσα ίσα.
Άν είναι μεγάλο για το χώρο το air condition, αλλα δεν είναι inverter, τότε βγάζει τόσο κρύο αέρα, που δεν αντέχεται...

OldMan
10/03/2020, 15:11
εγω αν ημουν στη θέση σου .............

Μ' αρεσει ο τροπος που βλεπεις τον κοσμο, ρε φιλαρακι..

DrBig
10/03/2020, 15:16
εγω αν ημουν στη θέση σου ,
αφού δεν θα μένεις μέσα εσύ κ απλά θα το νοικιάζεις το σπίτι ,
να πείς στον νοικάρη να αγοράσει αυτός , οποιο a/c γουστάρει ειτε φθηνό ειτε το πιό ακριβό ,και οταν τελειώσει το συμβόλαιο (το νόμιμο συμβόλαιο πιστεύω να γνωριζεις οτι ειναι 3 χρόνια ) και οταν αυτός φύγει να το ξηλώσει και να το πάρει μαζί του - ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙΣ εσύ φίλε ...99% θα το μετανιώσεις ,εχω προσωπική εμπειρία απο γνωστούς- φίλους κλπ ,με ποιό χαρακτηριστική αυτή ,που πρόσφατα συνέβη σε γνωστή μου οικογένεια ,που εφυγε βράδυ ο νοικάρης κ τα σήκωσε ΟΛΑ απο επιπλωμένο σπίτι που νοίκιαζε ,a/c ,τηλεόραση-ψυγείο- κουζίνα-θερμοσίφωνα -στερεοφωνικά μέχρι κ τα κρεβάτια-καρέκλες-τραπέζια- κατσαρόλες-τηγάνια ακόμα κ τίς τέντες πήρε..κυκλοφορεί φίλε εκεί εξω ΠΟΛΥ ΑΛΗΤΕΙΑ ...συμπέρασμα , να αγοράσει ο νοικάρης μόνος του το a/c και μην σού πεί βέβαια ...θα το αγοράσω εγώ κ θα το αφαιρέσεις εσύ (ο ιδιοκτήτης ) απο τα νοίκια...

Ντοϊνγκ! :eek:

S705
10/03/2020, 15:48
Πάντως να κάνω μία παρατήρηση, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, γιατι δεν είμαι και ειδικός...

Το inverter, ρυθμίζει την θερμοκρασία του αέρα, ωστε να είναι κοντά στην επιθυμητή, οπότε είτε έχεις 24άρι inverter, είτε 9άρι inverter, θα έχεις την ίδια κατανάλωση ρεύματος (αυτό άν το 9άρι δεν "γονατίζει")

Άν έχεις 2 ίδια air condition, ένα 9άρι με inverter και ένα 9άρι χωρίς, και δουλεύουν και τα 2 στο φούλ (δηλαδή είναι μικρά για τον χώρο) για να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία, τότε στο πρώτο έχεις έξτρα και την κατανάλωση του inverter...

Πιο safe λοιπόν, είναι να έχεις λίγο μεγαλύτερο inverter air condition, απο το να έχεις κάποιο που είναι ίσα ίσα.
Άν είναι μεγάλο για το χώρο το air condition, αλλα δεν είναι inverter, τότε βγάζει τόσο κρύο αέρα, που δεν αντέχεται...

αναθεώρησε άμεσα ........

Volpad
10/03/2020, 15:55
Γιατι? το inverter δεν καίει ρεύμα?

OldMan
10/03/2020, 16:16
Γιατι? το inverter δεν καίει ρεύμα?

Αν η καυση ειναι ανοιχτής φλογας, ναι..:p

Λιγο σοβαρα τωρα..
2 ιδια απο πλευρας ισχύος μηχανηματα χρειαζονται την ίδια καταναλωση για την συγκεκριμενη παραγωγή εργου..

(χρονια μαλωνω με την συμβια μου για το αν πρεπει ή οχι να κατεβαζει τον θερμοστατη του ψυγειου οταν βαζει πολλα τροφιμα με θερμοκρασία περιβαλλοντος, για να κρυωσουν πιο γρήγορα..)

S705
10/03/2020, 16:20
Γιατι? το inverter δεν καίει ρεύμα?

Δεν συνεχίζω... :whiteflag::whiteflag:

Οποίος μπορεί μέσω γραπτού ας εξηγήσει, εγώ δεν μπορώ.

OldMan
10/03/2020, 16:25
Κανονιστε γιατι ο Μπιγκουλας και Μηχανολογος ειναι και βαρύ χερι εχει...:D

Parking
10/03/2020, 16:27
(χρονια μαλωνω με την συμβια μου για το αν πρεπει ή οχι να κατεβαζει τον θερμοστατη του ψυγειου οταν βαζει πολλα τροφιμα με θερμοκρασία περιβαλλοντος, για να κρυωσουν πιο γρήγορα..)

ΑΠό περιέργεια και μόνο...
Και που καταλήξατε?

DrBig
10/03/2020, 16:32
Κανονιστε γιατι ο Μπιγκουλας και Μηχανολογος ειναι και βαρύ χερι εχει...:D

Φυσικος & αεροναυπηγος παρακαλω.
Με αλλα λογια η θεωρια παει συννεφο.

OldMan
10/03/2020, 16:43
ΑΠό περιέργεια και μόνο...
Και που καταλήξατε?

Διαβασες την πρωτη λεξη..??

OldMan
10/03/2020, 16:44
Φυσικος & αεροναυπηγος παρακαλω.
Με αλλα λογια η θεωρια παει συννεφο.

Το βαρυ χερι ομως ισχυει, ναι..???

DrBig
10/03/2020, 16:50
(χρονια μαλωνω με την συμβια μου για το αν πρεπει ή οχι να κατεβαζει τον θερμοστατη του ψυγειου οταν βαζει πολλα τροφιμα με θερμοκρασία περιβαλλοντος, για να κρυωσουν πιο γρήγορα..)

Σε βλεπω συντομα για καινουργιο ψυγειο.



ΥΓ
Μπορεις να χρησιμοποιησεις το υπαρχον νημα, δε παρεξηγω.

DrBig
10/03/2020, 16:51
Το βαρυ χερι ομως ισχυει, ναι..???

:facepalm:

Volpad
10/03/2020, 16:59
Αν η καυση ειναι ανοιχτής φλογας, ναι..:p

Λιγο σοβαρα τωρα..
2 ιδια απο πλευρας ισχύος μηχανηματα χρειαζονται την ίδια καταναλωση για την συγκεκριμενη παραγωγή εργου..

(χρονια μαλωνω με την συμβια μου για το αν πρεπει ή οχι να κατεβαζει τον θερμοστατη του ψυγειου οταν βαζει πολλα τροφιμα με θερμοκρασία περιβαλλοντος, για να κρυωσουν πιο γρήγορα..)

Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

πού κάνω λάθος?
Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?

stefanos
10/03/2020, 17:31
Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

πού κάνω λάθος?
Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?

Το πλεονέκτημα του inverter υπάρχει όταν ο χώρος φτάσει στην προκαθορισμένη από τον χρήστη θερμοκρασία.
Εάν το μηχάνημα είναι υποδιαστασιολογημένο και δουλεύει συνέχεια 100% δεν προκύπτει κανένα όφελος (θεωρούμε ότι η κατανάλωση του ηλεκτρονικού κυκλώματος είναι αμεληταία)

S705
10/03/2020, 18:36
Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

πού κάνω λάθος?
Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?

Γιατί απλά το inverter δεν είναι ούτε κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....

S705
10/03/2020, 18:40
Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

πού κάνω λάθος?
Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?

Γιατί το inverter δεν είναι κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....

tzimidis
10/03/2020, 19:55
μακρυά από samsung.Όλα όσα έχω πάρει εγώ ή γνωστoί έχουν βγάλει πρόβλημα σε πλακέτες

Παθων.
1 μήνα μετά τη λήξη της εγγύησης και με συνολικά ούτε 100 ώρες λειτουργίας, μας άφησε η πλακέτα.
Πήγε σουμπιτο για ανακύκλωση, αφού η πλακέτα κοστίζει όσο ένα καινούργιο μηχανημα.

Ένα sharp inverter 9αρι που εχω από το 1999, ακόμα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.

alexis72
10/03/2020, 21:21
Μ' αρεσει ο τροπος που βλεπεις τον κοσμο, ρε φιλαρακι..
τι εννοείς ? γιατί ειμαι αλλης σχολής εγώ ...
θα προσέξει ο νοικάρης ...το ξένο a/c ???? θα ηθελα να γνωρίσω ενα τέτοιο ατομο ,αν εχεις φίλο δικηγόρο (που ασχολείται με προβλήματα παρόμοια κ πάει στα δικαστήρια για διαφορές ιδιοκτήτη-ενοικιαστή ...) ρώτησέ τον ,θα χάσεις πάσα ιδέα για συμπεριφορές ανθρώπων ...) σιγά μην εβαζα εγώ ,καινούργιο a/c για να το διαλύσει ο ...κάθε νοικάρης ,επίσης την μιά θα σού λέει καίει πολύ (φωνάζεις μάστορα ) δεν εγινε σωστά η τοποθέτηση (φωνάζεις μάστορα ) κάνει θόρυβο (φωνάζεις μάστορα ) δεν δουλεύει σωστά (φωνάζεις μάστορα ) θέλει κάθε χρόνο service για να ισχύει η εγγύηση (φωνάζεις μάστορα) οπότε αν εχεις απειρο χρόνο ....πλήρωσέ το εσύ ...

Volpad
10/03/2020, 21:50
Γιατί το inverter δεν είναι κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....

Δεν είπα πουθενά ότι το inverter καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση...

Είπα ότι καταναλώνει κάποια σταθερή ενέργεια συνέχεια....
Δεν ξέρω όμως αυτή πόσο είναι.
Αν όμως αυτή η ενέργεια είναι το 10% της ενέργειας που καταναλώνει ο κομπρεσορας, στην περίπτωση που αυτός δουλεύει στο 100% του συνέχεια για να μπορέσει να κρατήσει θερμοκρασία, τότε η συνολική καταναλωση είναι 110%, σε σχέση με ένα ίδιο μηχάνημα που δεν έχει inverter...
Βέβαια, αν δουλεύει ο κομπρεσορας στο 50%, τότε η κατανάλωση θα είναι 60% σε σχέση με ένα μηχάνημα χωρίς inverter.

Αυτό που ήθελα να πω, είναι να προτιμήσει να πάρει μεγαλύτερο inverter air condition αν δεν είναι σίγουρος ότι θα καλύψει τον χώρο ένα 9αρι...

Την ειρωνεία που εξέλαβα σαν απάντηση δεν κατάλαβα...
Μόνο ο Stefanos απάντησε σοβαρά, και είπε ότι τη κατανάλωση του κυκλώματος δεν την λαμβάνουμε υποψην.
Όμως απο όσο ξέρω, οι inverter έχουν μια κατανάλωση που δεν είναι ακριβώς αμελητέα.

Το μόνο το οποίο δεν γνωρίζω, είναι το ποσο καταναλώνουν τα inverter των air condition.
Σε ένα κομπρεσέρ αέρα που έχουμε στη δουλειά, το inverter καίει περίπου το 5% του μοτέρ σε max ταχύτητα..

S705
10/03/2020, 22:09
Τι να κάψει αγόρι μου το inverter???
Inverter σε ένα κλιματιστικό εννοούμε την ικανότητα του συμπιεστή, μέσω ηλεκτρονικού κυκλώματος να μεταβάλει την αποδωση του άρα και την κατανάλωση του. Ένα 9αρι inverter μπορεί να φτάσει τιμές περίπου το min 5000ntu max 12000btu.
Δεν καταλαβαίνω όταν λες για έξτρα κατανάλωση ρεύματος από το inverter! Μια πλακέτα οδηγεί έναν συμπιεστή στα non inverter μια άλλη πλακέτα στα inverter. Η κατανάλωση της πλακέτας είναι αστεία έως μηδαμινή....

Volpad
10/03/2020, 22:17
Τι να κάψει αγόρι μου το inverter???
Inverter σε ένα κλιματιστικό εννοούμε την ικανότητα του συμπιεστή, μέσω ηλεκτρονικού κυκλώματος να μεταβάλει την αποδωση του άρα και την κατανάλωση του. Ένα 9αρι inverter μπορεί να φτάσει τιμές περίπου το min 5000ntu max 12000btu.
Δεν καταλαβαίνω όταν λες για έξτρα κατανάλωση ρεύματος από το inverter! Μια πλακέτα οδηγεί έναν συμπιεστή στα non inverter μια άλλη πλακέτα στα inverter. Η κατανάλωση της πλακέτας είναι αστεία έως μηδαμινή....

Ρε αγόρι μου... Το ηλεκτρονικό μπλιμπλικι στο οποίο αναφέρεσαι, καίει και αυτό ρεύμα για να δουλέψει και να μεταβάλει την πίεση του κομπρεσορα.
Στα non inverter, είναι απλά ένας ρελες. Όχι πλακετα, όχι μπλιμπλικι.

S705
10/03/2020, 22:21
Ρε αγόρι μου... Το ηλεκτρονικό μπλιμπλικι στο οποίο αναφέρεσαι, καίει και αυτό ρεύμα για να δουλέψει και να μεταβάλει την πίεση του κομπρεσορα.
Στα non inverter, είναι απλά ένας ρελες. Όχι πλακετα, όχι μπλιμπλικι.

Δεν ήξερα ότι τα non inverter δεν έχουν πλακέτα! :whiteflag::whiteflag::whiteflag: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

stefanos
10/03/2020, 22:28
Μόνο ο Stefanos απάντησε σοβαρά, και είπε ότι τη κατανάλωση του κυκλώματος δεν την λαμβάνουμε υποψην.
Όμως απο όσο ξέρω, οι inverter έχουν μια κατανάλωση που δεν είναι ακριβώς αμελητέα.

Το μόνο το οποίο δεν γνωρίζω, είναι το ποσο καταναλώνουν τα inverter των air condition.
Σε ένα κομπρεσέρ αέρα που έχουμε στη δουλειά, το inverter καίει περίπου το 5% του μοτέρ σε max ταχύτητα..

Υπερβολικός και εγώ... αλλά εντάξει το 24αρι μου είναι 2.1 kw χ 5/100 = 105 w δεν το λες και αμελητέο αλλά πλέον δεν νομίζω να έχουμε και επιλογές σε μη inverter.

S705
10/03/2020, 22:33
Υπερβολικός και εγώ... αλλά εντάξει το 24αρι μου είναι 2.1 kw χ 5/100 = 105 w δεν το λες και αμελητέο αλλά πλέον δεν νομίζω να έχουμε και επιλογές σε μη inverter.

105 w την ώρα από πλακέτα??

S705
10/03/2020, 22:43
Δεν ξέρω που βρήκες και βασικά πως αναφέρονται αυτά τα 2.1kw αλλά μάλλον είναι η συνολική κατανάλωση ενέργειας εκτός του κομπρεσορα. Δηλαδή πλακέτα μοτέρ έξω φτερωτής μοτέρ μέσα φτερωτής.

Volpad
10/03/2020, 22:45
105 w την ώρα από πλακέτα??

Ναι. Γιατι η πλακέτα είναι inverter...
Παίρνει το ac ρεύμα από τη πρίζα, το κάνει DC, και μετά το ξανακάνει ac στην απαραίτητη συχνότητα για να ρυθμίσει την ταχύτητα του κομπρεσορα και όλο αυτό έχει απώλειες.

S705
10/03/2020, 22:49
Και τα non inverter δεν έχουν πλακέτα???
Δεν κάνουν μετατροπή ρεύματος??
Πως δουλεύουν τους αισθητήρες που έχουν,Στα 220v?

Volpad
10/03/2020, 22:57
Ρε φίλε, τα υπόλοιπα δεν δουλεύουν με inverter.
Με απλό DC ρεύμα δουλεύουν. Έχει λοιπόν ένα τροφοδοτικό που μετατρέπει τα 220 ac σε 12 η 32 η 40 η όσα τέλος πάντων dc.
Αυτό το έχουν όλα τα air condition.

Ο inverter είναι μόνο για να ρυθμίσει τη ταχύτητα του κομπρεσορα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω αν μεταβάλλει την τάση, την συχνότητα η και τα 2.
Όμως σίγουρα, μετατρέπει τα 220 ac σε dc (πιθανοτατα 220dc) και μετά ξαναμετατρεπει τα dc σε όσα V ac (Η τέλος πάντων αντίστοιχης συχνοτητας) χρειάζονται για το κομπρεσορα.

stefanos
10/03/2020, 22:58
105 w την ώρα από πλακέτα??

Υποθετικά-ενδεικτικά μιλάμε, δεν αναφέρεται κάπου, εξάλλου δεν είναι και πολύ για συνολική ισχύ 2100 w.
Εξάλλου αυτή η κατανάλωση είναι ανάλογη της ισχύος του μοτέρ, που είπαμε μόλις πιάσει την
επιθυμητή θερμοκρασία ο χώρος μειώνεται.

ioannispar
11/03/2020, 00:11
Εγώ σε διαμέρισμα που νοίκιασα για 8 μήνες περίπου, δεν είχε κλιματιστικό και συμφωνήσαμε να βάλω εγώ της επιλογής μου. Έβαλα τότε ένα φτηνό Funai που βρήκα σε τσάμπα τιμή με δωρεάν τοποθέτηση (όχι inverter) και όταν ήρθε η ώρα να φύγω μου ζήτησε να το βγάλω και έτσι και έκανα. Παρεμπιπτόντως το έχω τοποθετήσει στο εξοχικό και δουλεύει ακόμα και σήμερα μετά από 14 περίπου χρόνια. Δεν λέω κάνει ένα θόρυβο και καίει τον κ0λο του αλλά δουλεύει ακόμα σαν σκυλί, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

OldMan
11/03/2020, 11:00
Επειδη σας εχω χασει λιγακι, ας παρουμε λιγο πιο απλα τα πραγματα..

Εννοειτε οτι ενα inverter ισχύος 25KWh π.χ. καταναλωνει περισσότερη ενεργεια απο ενα "απλο" αντίστοιχης ισχύος..??
(αφήστε απεξω τις αμελητεες καταναλωσεις των ηλεκτρονικων συστηματων ελεγχου..)

STF
11/03/2020, 11:15
Επειδη σας εχω χασει λιγακι, ας παρουμε λιγο πιο απλα τα πραγματα..

Εννοειτε οτι ενα inverter ισχύος 25KWh π.χ. καταναλωνει περισσότερη ενεργεια απο ενα "απλο" αντίστοιχης ισχύος..??
(αφήστε απεξω τις αμελητεες καταναλωσεις των ηλεκτρονικων συστηματων ελεγχου..)

Για να καταλάβω... Όσο δουλεύουν και τα δύο full -γιατί δε δουλεύουν και τα δυο full- το ερώτημα που τίθεται είναι τι είναι πιο βαρύ ένα κιλό σίδερο ή ένα κιλό βαμβάκι;

DrBig
11/03/2020, 11:51
Για να καταλάβω... Όσο δουλεύουν και τα δύο full -γιατί δε δουλεύουν και τα δυο full- το ερώτημα που τίθεται είναι τι είναι πιο βαρύ ένα κιλό σίδερο ή ένα κιλό βαμβάκι;

Ενα κιλο σιδερο και σε παω ο,τι στοιχημα θες :a014:

panavour
11/03/2020, 13:02
Ενα κιλο σιδερο και σε παω ο,τι στοιχημα θες :a014:

αμα το φας απο καποιον κατακεφαλα σιγουρα:D

DrBig
11/03/2020, 13:05
αμα το φας απο καποιον κατακεφαλα σιγουρα:D

:lol: