PDA

View Full Version : Βοήθεια από Θεσσαλονικείς για έλεγχο μπιέλας & ηλεκτροσυγγολητή.



SeniorCanardo
11/03/2020, 16:31
1. Υπάρχει κανείς που γνωρίζει κάποιον αξιόπιστο-δοκιμασμένο μάστορα στη Θεσσαλονίκη να ελέγξει την "υγεία" στρόφαλου-μπιέλας από ένα δίχρονο KTM;

2. Ηλεκτροσυγκολλητής δοκιμασμένος να κάνει ένα γέμισμα στο σταντ και ίσως ένα ψιλό στην αριστερή κάσα;

3. Αν υπάρχει κάποιος που να διαθέτει εξωλκέα τυφλών ρουλεμάν, για ρουλεμάν με 8mm εσωτερική διάμετρο και έχει διάθεση να δώσει μια χείρα βοηθείας.:look:
Κερνάω καφέ-μπύρα-whatever...

Έχω βγάλει όλα τα υπόλοιπα, αλλά αυτό δεν...και θέλω να αρχίσω να δένω κάποια στιγμή.
Δυστυχώς το ένα σετ που παρήγγειλα πριν μήνες χάθηκε στο δρόμο και το δεύτερο έχει "κολλήσει" στην "αφετηρία"...:(

OldMan
11/03/2020, 16:38
Για να καταλαβω...

Θέλεις αξιόπιστο-δοκιμασμενο μαστορα, να του πας την στροφαλομπιέλα και να σου κανει διάγνωση..??

SeniorCanardo
11/03/2020, 17:43
Ναι!

Εγώ με τις λιγοστές μου γνώσεις δεν βρίσκω κάτι "περίεργο", δηλ. μάγκωμα σε ρουλεμάν, σημάδια κόπωσης, σημάδια υπερθέρμανσης, τζόγους κλπ.

Θα πρέπει να την δει κάποιος που γνωρίζει σαφώς περισσότερα, να κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις να δει αν είναι σωστά "ζυγισμένη" και αν χρήζει κάτι επισκευής ή αλλαγής.
Αν πρέπει να γίνει επισκευή και ανάλογα φυσικά με το κόστος το προχωράμε άμεσα ή εν ευθέτω χρόνω.

panavour
11/03/2020, 18:27
Για να καταλαβω...

Θέλεις αξιόπιστο-δοκιμασμενο μαστορα, να του πας την στροφαλομπιέλα και να σου κανει διάγνωση..??

https://www.youtube.com/watch?v=y80wKBTILJ0