PDA

View Full Version : Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car



Komisths
11/03/2020, 17:25
Καλησπέρα παιδιά.

Θα σας διηγηθώ ένα πρόσφατο περιστατικό που μου συνέβη και παράλληλα θα ζητήσω τη γνώμη σας για το αν θα πρέπει να το κυνηγήσω λίγο περισσότερο. Έχω μια αγγελία στο Car για αυτοκίνητο. Εδώ και κάποιες μέρες λοιπόν χτυπάει το τηλέφωνο και μου μιλάει κάποιος που "ενδιαφερόταν". Δε ρώτησε τίποτα για το αμάξι, παρά μόνο για τα km και μου είπε ότι το θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ και ότι την επόμενη μέρα θα ερχόταν εκεί που μένω (νησί) από ένα κοντινό σχετικά μέρος για να γίνει η μεταβίβαση και τα σχετικά. Σημειωτέον δήλωσε "επαγγελματίας" άγνωστων λοιπόν πληροφοριών. Στη συνέχεια μου είπε να μου βάλει μια προκαταβολή υποτίθεται για να του κρατήσω το αυτοκίνητο και να μην ταξιδέψει τσάμπα. Αρχικά του είπα ότι δε χρειάζεται και ότι για μια δύο μέρες δεν υπάρχει θέμα. Αφού επέμενε πολύ του είπα οκ, βάλε 100 ευρώ και έλα όποτε θες για τα περαιτέρω. Όοοοχι μου λέει, θα σου στείλω 600 ευρώ γιατί το θέλω οπωσδήποτε και μπλα μπλα μπλα. Εκεί άρχισε να μου βρωμάει η δουλειά. Να μην τα πολυλογώ όλα έγιναν ακόμα πιο ύποπτα όταν μου είπε ότι καθώς ο λογαριασμός του είναι επαγγελματικός δε μπορεί να μου κάνει μεταφορά με e banking και ότι θα έπρεπε να πάω σε ATM της Πειραιώς να μου τα στείλει με λεφτά στο λεπτό. (Επικοινώνησα και με την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων ή να μη φαίνεται στο λογαριασμό μου ανεξαρτήτως λογαριασμού από τον οποίο προέρχονται τα χρήματα). Οπότε κάπου εκεί το θέμα έληξε καθώς προφανώς του είπα όχι και δεν επικοινώνησε ξανά. Συμπτωματικά είδα ότι έχουν βάλει στο car μια προειδοποίηση για τέτοιου είδους απάτες άρα θα έχουν γίνει κι άλλες τέτοιες αναφορές ή καταγγελίες. Οπότε προσοχή!!!

Παρ' όλα αυτά. Έχω το τηλέφωνό του. Θεωρείτε ότι θα ήταν χρήσιμο να πάω στην αστυνομία ή κάπου αλλού; Το λέω γιατί απόδειξη απάτης ή προσπάθεια απάτης δεν υπάρχει. Όποια γνώμη καλοδεχούμενη.

Dennis-
11/03/2020, 17:43
Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.

doctoras
11/03/2020, 18:32
Ο αριθμός θα ειναι μεσο υποκλοπής, δε παιζει να αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο πρόσωπο που σε κάλεσε.
Ανέφερε το στο 100 προς καταγραφή του συμβάντος και μονο, περεταίρω κινησεις μπορουν να ενεργοποιηθούν μονο με μηνυτήρια εντολή

AUFGEBRACHT
11/03/2020, 19:43
Ενημερωτικά, η υπηρεσία της Πειραιώς "Λεφτά στο Λεπτό" έπαψε εδώ και λίγες μέρες να είναι διαθέσιμη μέσω ATM, ακριβώς λόγω των περιστατικών εξαπάτησης που παρατηρήθηκαν (συνεχίζει να είναι διαθέσιμη μέσω web banking για όσους επιθυμούν να κάνουν χρήση της).

ptc
11/03/2020, 20:35
Το αναφερει και το car στις γνωστες απατες, στο συμβουλο αγορας (https://www.car.gr/information/simboulos/). Νουμερο 5.

νεοσσός
11/03/2020, 20:36
Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.
Ευχαριστούμε για την ανάλυση. Εξελιγμένη κοινωνική μηχανική λοιπόν.

STF
11/03/2020, 20:41
Ευτυχώς πονηρεύτηκες. Δε μπορείς να κάνεις κάτι πάντως, στην ουσία δεν υπάρχει περιστατικό.

Όντως η υπηρεσία λεφτά στο λεπ΄το μέσω atm δεν υπάρχει πλέον, μου είχε στείλει η Πειραιως ενημερωτικό mail και πριν κανά μήνα και πριν λίγες μέρες. Ίσως δεν το ήξεραν οι απατεώνες.

johnnybond
11/03/2020, 20:55
Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.

Από όσο ξέρω μια και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πριν μερικές μέρες μάλιστα τελευταία φορά ΛσΛ
δεν ζητάει τηλέφωνο αλλά το ποσό και τον κωδικό ο οποίος σου έρχεται στο κινητό σε sms..

νεοσσός
11/03/2020, 21:14
Από όσο ξέρω μια και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πριν μερικές μέρες μάλιστα τελευταία φορά ΛσΛ
δεν ζητάει τηλέφωνο αλλά το ποσό και τον κωδικό ο οποίος σου έρχεται στο κινητό σε sms..
Με την απάτη σε πείθουν να κάνεις τη διαδικασία με την οποία θα στείλεις ΕΣΥ χρήματα ακούσια (νομίζοντας ότι θα λάβεις χρήματα). Άρα πρέπει να καταχωρίσεις στο ATM τον αριθμό του κινητού του απατεώνα στον οποίο θα πάει ο κωδικός. Θα τον λάβει ο απατεώνας, θα καταχωρίσει σε άλλο ATM το ποσό και θα πάρει τα 600 ευρώ.

Είναι κοινωνική μηχανική. Με γρήγορες εντολές, δε σου δίνουν περιθώριο σκέψης. Είναι καλά μελετημένη.

viper1
11/03/2020, 22:27
Βγάζει και το ίδιο το site μήνυμα.

BLiTzER
11/03/2020, 22:50
Τι εννοείς "πιθανή"; :lol:



Τη στιγμή που σου λένε "θέλω να σου δώσω λεφτά, αλλά πρέπει ΕΣΥ να κάνεις κάτι" τελειώνει η κουβέντα.

Panos76
11/03/2020, 23:53
Αυτή η φάση (λ7 στο λεπτό) προϋποθέτει να έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς από ότι κατάλαβα.

Πιθανόν να την πατήσεις αλλά και πάλι όχι τόσο εύκολο.

Νομίζω πρόσφατα πήρε το μάτι μου κάτι παρόμοιο αλλά δεν έδωσα σημασία .

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Δεν την ήξερα την φάση αυτή.

contes di Zante
12/03/2020, 07:04
Όταν στέλνεις λ7 στο λεπτό ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ πρέπει να έχει λογαριασμό στην Πειραιώς και κάνει όλη τη διαδικασία, όπου και αποκτά έναν κωδικό για τη συναλλαγή. Γνωστοποιεί τον κωδικό στον ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ο οποίος μέσω ΑΤΜ και χρήσης του κωδικού ολοκληρώνει την διαδιακασία και παραλαμβάνει ΜΕΤΡΗΤΑ. Δεν χρειάζεται καν ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ να είναι πελάτης της Πειραιώς. Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ κάποιον κίνδυνο...στην προκειμένη ο υποτιθέμενος αγοραστής γνωρίζει ήδη το τηλέφωνό σου και όπως σε κάθε άλλη περίπτωση θα δινόταν κάποιο ραντεβού για την ολοκλήρωση της πώλησης. Δεν παίρνεις λεφτά, δεν περιμένεις 2 μέρες για ραντεβού δεν γίνεται η πώληση...

doctoras
12/03/2020, 07:50
Όταν στέλνεις λ7 στο λεπτό ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ πρέπει να έχει λογαριασμό στην Πειραιώς και κάνει όλη τη διαδικασία, όπου και αποκτά έναν κωδικό για τη συναλλαγή. Γνωστοποιεί τον κωδικό στον ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ο οποίος μέσω ΑΤΜ και χρήσης του κωδικού ολοκληρώνει την διαδιακασία και παραλαμβάνει ΜΕΤΡΗΤΑ. Δεν χρειάζεται καν ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ να είναι πελάτης της Πειραιώς. Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ κάποιον κίνδυνο...στην προκειμένη ο υποτιθέμενος αγοραστής γνωρίζει ήδη το τηλέφωνό σου και όπως σε κάθε άλλη περίπτωση θα δινόταν κάποιο ραντεβού για την ολοκλήρωση της πώλησης. Δεν παίρνεις λεφτά, δεν περιμένεις 2 μέρες για ραντεβού δεν γίνεται η πώληση...

Δεν χρειάζεται να μπεις σε μια διαδικασία που όπως λενε οι απο πάνω με κάποιους συνδιασμους "κλικς" απο αετονύχηδες αντί για παραλαβή ποσού να κάνεις αποστολή και να βγεις εξαπατημένος.

Τα πράγματα είναι απλά, θέλεις να μου βάλεις λεφτά? ορίστε το iban μου, στείλε μου και προχωράμε, δεν μου στέλνεις είσαι λαμόγιο

leftos
12/03/2020, 11:24
Δεν κατάλαβες πώς δουλεύει γιαυτό δεν βλέπεις κάποιον κίνδυνο.
Ποντάρουν σε ανθρώπους καταρχήν ευκολοπιστους όπως όλα αυτά τα τεχνάσματα και ανθρώπους που με πίεση δεν μπορούν να πούν ''οχι''.
Μετά σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πώς λειτουργεί αυτή η υπηρεσία και το αποτέλεσμα είναι να νομίζουν οτι θα πάρουν λεφτά ενω τελικά στέλνουν.
Αυτός είναι ο κίνδυνος οτι αν ό άλλος φτάσει στο ατμ καθοδηγείτε απο τον απατεώνα στο τηλέφωνο και δεν καταλαβαίνει οτι με αυτόν τον τρόπο στέλνει χρήματα.

kostas_1100gs
12/03/2020, 11:37
Σε 2η φάση θα σε έπαιρνε και θα σου ζητούσε κωδικό. Μου το έλεγε ένας γνωστός προχθές. Και αντί να σου βάλει, θα σου τράβαγε 600ε

Nik0s_Dk
12/03/2020, 12:02
Ρε σεις, έχετε 600 ευρώ στο λογαριασμό σας??? WOW
:a10::a2::bawl::bawl::beer::beer::beer:
(Just joking fellas)

viper1
12/03/2020, 12:31
Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του

STF
12/03/2020, 12:36
Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του

Αυτό ωραίο, μου άρεσε!

Komisths
12/03/2020, 14:40
Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν.

Ξέρεις πού προβληματίστηκα; Στο ότι οκ, πες εγώ δεν ξέρω ακριβώς πώς λειτουργεί το λεφτά στο λεπτό. Περιμένει ο άλλος ότι είμαι τόσο χαζός που εκεί που πρέπει να λάβω, θα πατήσω εντολή αποστολής στο ΑΤΜ;

Dennis-
12/03/2020, 14:49
Παιδια οτι μου ειπανε γραφω. Απλα εγραψα αυτο για δουμε στο περιπου τι γινεται. Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοια διαδικασια ουτε για 5 ευρω. Εγω δεν θα εκανα ποτε τετοιες συναλλαγές. Η μετρητα η μεταφορα μπροστα μου η i bank. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

doctoras
12/03/2020, 15:07
Παιδια οτι μου ειπανε γραφω. Απλα εγραψα αυτο για δουμε στο περιπου τι γινεται. Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοια διαδικασια ουτε για 5 ευρω. Εγω δεν θα εκανα ποτε τετοιες συναλλαγές. Η μετρητα η μεταφορα μπροστα μου η i bank. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

ούτε με μετρητά διασφαλίζεσαι από αετονύχηδες..
iban και μεταφορά στον λογαριασμό σου [ηλεκτρονικά]. Αν και καλά δεν το κατέχει το ιντερνετ ή δεν έχει πρόσβαση στο λογαριασμό ηλεκτρονικά ας είτε σε γκισέ τράπεζας είτε στον λογιστή του να το φτιάξει

ποπαϋ
12/03/2020, 16:35
ούτε με μετρητά διασφαλίζεσαι από αετονύχηδες..
iban και μεταφορά στον λογαριασμό σου [ηλεκτρονικά]. Αν και καλά δεν το κατέχει το ιντερνετ ή δεν έχει πρόσβαση στο λογαριασμό ηλεκτρονικά ας είτε σε γκισέ τράπεζας είτε στον λογιστή του να το φτιάξει
Και πως διασφαλίζεται ένας σωστός αγοραστής (η αντίθετη περίπτωση από αυτή του παιδιού που άνοιξε το θρεντ) με την ηλεκτρονική μεταφορά χρηματων;
Άπαξ και του έβαλες λ7 στο λογαριασμό αντε να τα πάρεις πίσω

Grafton 505
12/03/2020, 20:06
Η προκαταβολή μεταξύ ιδιωτών αγοράζει δύο πράγματα ταυτόχρονα :

1) Ένα εύλογο χρονικό διάστημα να μαζευτεί όλο το ποσό και ταυτόχρονα
2) να διασφαλιστεί το αντικείμενο από τον αγοραστή, ώστε να μην πάει σε κανένα άλλο.

Η καταβολή της προκαταβολής γίνεται με τους εξής τρόπους :

1) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων σε λογαριασμό του πωλητή
2) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων σε e-banking
3) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων στον πωλητή χέρι με χέρι

Πόσο δύσκολο είναι πια..... Γιατί μπλέκεστε με περίεργες τραπεζικές συναλλαγές ;

Λεφτά στο λεπτό στο χέρι στο πόδι στο να μην πω που.

Η αγοραπωλησία υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια, απλή και απαράλλακτη.

Δίνεις ; Παίρνεις.

Μην μπλέκεστε ρε παιδιά.

νεοσσός
12/03/2020, 20:32
Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του
Δε γίνεται αυτό, διότι ο κωδικός στέλνεται μέσω του ATM στο τηλέφωνο του παραλήπτη που θα γράψεις στο ATM.

Όσοι ασχοληθεί με κοινωνική μηχανική και ξέρουν πώς μπορεί να αντιδράσει έστω και ένα μικρό υποσύνολο ανθρώπων σε τέτοιες μεθοδευμένες διαδικασίες, καταλαβαίνουν ότι είναι μία από τις αποτελεσματικές περιπτώσεις. Όσοι το βλέπουμε απ' έξω, προφανώς το καταλαβαίνουμε.

Μία λύση, όταν επαναλειτουργήσει η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό, θα ήταν να βγαίνει μεγάλα γράμματα: "Προσοχή, με τη διαδικασία αυτή θα στείλετε ΕΣΕΙΣ λεφτά σε τρίτο πρόσωπο". Και το κουμπί επιβεβαίωσης να μην είναι "ΟΚ" ή "ΝΑΙ" (γενικά όχι κάτι απλό καταφατικό), αλλά πιο αναλυτικό, του τύπου "Θέλω να στείλω χρήματα σε άλλον". Έτσι μπορεί να σωθούν μερικές περιπτώσεις (όχι όλες).

STF
12/03/2020, 20:34
Η σκληρή πραγματικότητα είναι πως υπάρχει ένα πεντάλεπτο που στις αγοροπωλησίες μεταξύ ιδιωτών δοκιμάζετε η εμπιστοσύνη που δείχνουμε ή μας δίδετε.
Π.χ., πουλάς..., τα λεφτά τα παίρνεις πριν τη μεταβίβαση ή μετά τη μεταβίβαση;
Αν τα πάρεις πριν τη μεταβίβαση, αυτός που σου δίνει χρήματα είναι εκτεθειμένος.
Αν τα πάρεις μετά τη μεταβίβαση, είσαι εσύ εκτεθειμένος.
Μια προκαταβολή απλά μειώνει τους κινδύνους με όποιον τρόπο και αν δοθεί.

Θα έλεγα πως μέσω τράπεζας εξασφαλίζεσαι (κάπως), γνωρίζοντας όμως ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα ξεμπλέξεις κάποτε μακριάαααα στο μέλλον!

Έχω υπάρξει μάρτυρας εξαπάτησης σε συναλλαγή με φυσική παρουσία εκατέρωθεν.

νεοσσός
12/03/2020, 20:37
Η σκληρή πραγματικότητα είναι πως υπάρχει ένα πεντάλεπτο που στις αγοροπωλησίες μεταξύ ιδιωτών δοκιμάζετε η εμπιστοσύνη που δείχνουμε ή μας δίδετε.
Π.χ., πουλάς..., τα λεφτά τα παίρνεις πριν τη μεταβίβαση ή μετά τη μεταβίβαση;
Αν τα πάρεις πριν τη μεταβίβαση, αυτός που σου δίνει χρήματα είναι εκτεθειμένος.
Αν τα πάρεις μετά τη μεταβίβαση, είσαι εσύ εκτεθειμένος.
Μια προκαταβολή απλά μειώνει τους κινδύνους με όποιον τρόπο και αν δοθεί.

Θα έλεγα πως μέσω τράπεζας εξασφαλίζεσαι (κάπως), γνωρίζοντας όμως ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα ξεμπλέξεις κάποτε μακριάαααα στο μέλλον!

Έχω υπάρξει μάρτυρας εξαπάτησης σε συναλλαγή με φυσική παρουσία εκατέρωθεν.
Για πες σε παρακαλώ για να μαθαίνουμε.

STF
12/03/2020, 21:05
Η ιστορία αυτή είναι παλιά, την εποχή που δίναμε ραντεβού στην Ομόνοια στο Μπακάκο...

Φίλος μου πουλούσε ένα TΑ 600. Κάποια στιγμή βρέθηκε ένας υποψήφιος αγοραστής με τον οποίο δόθηκε ραντεβού στο Φαρμακείο για να το δει. Το είδε μόνο εμφανισιακά (δεν το καβάλησε καν) του άρεσε, έδωσαν τα χέρια και η συμφωνία έκλεισε.

Ήταν Παρασκευή. Ο υποψήφιος αγοραστής επικαλέσθηκε πως δεν έχει χρόνο για να πάνε να κάνουν τη μεταβίβαση και έκανε επί τόπου εξουσιοδότηση στο φίλου μου (στο Αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας), δίνοντας του μάλιστα μια μικρή προκαταβολή.
Είχαν συνεννοηθεί να τηλεφωνηθούν Δευτέρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ο φίλος μου θα έκανε τη μεταβίβαση στο υπουργείο με την εξουσιοδότηση και θα συναντιόντουσαν ξανά για να του δώσει κλειδιά, άδεια κυκλοφορίας και μηχανή και αυτός θα λάμβανε τη διαφορά των χρημάτων.

Τελικά η μεταβίβαση έγινε από τον φίλο μου Τρίτη και τον πήρε τηλέφωνο για να συναντηθούν το απόγευμα στο ίδιο μέρος. Εκείνος συμφώνησε λέγοντας του όμως πως θα φέρει μαζί του ένα φίλο του μηχανικό για να τσεκάρει τη μηχανή για το φόβο των Ιουδαίων όπως είπε.

Αυτό δεν άρεσε στον φίλο μου φυσικά και με πήρε τηλέφωνο να πάω και εγώ μαζί του. Όντως συναντηθήκαμε, όντως είχε φέρει και έναν φίλο του ο οποίος μας είπε πως θα τη κάνει μια βόλτα για να τη δει. Ο αγοραστής έμεινε παρέα μαζί μας. Τα στοιχεία του τα είχαμε από την εξουσιοδότηση. Ο "μηχανικός" δεν επέστρεψε ποτέ. Πιάσαμε από τον γιακά τον "αγοραστεί" και τον κολήσαμε σε μια κολώνα ρωτώντας τον που πήγε ο άλλος με τη μηχανή. Η απάντηση του ήταν πως "δε τρέχει τίποτα, απλά δεν έχω τα χρήματα μετρητά και θα σας τα δώσω σιγά-σιγά σε δόσεις". Η άδεια κυκλοφορίας ήταν στα χέρια μας (στο όνομα του) αλλά η μηχανή όχι. Καλέσαμε την αστυνομία και εκεί έγινε ότι πιο κουφό έχω δει... Πριν κατέβουν από το περιπολικό οι αστυνομικοί ο τύπος άνοιξε τη πίσω πόρτα και μπήκε μέσα...

Να μη πλατιάζω... μετά από γαμωσταυρίδια που έπεσαν μέσα στο τμήμα, ο τύπος επαναλάμβανε το ίδιο παραμύθια. Σεσημασμένος με πολλές καταδίκες μεταξύ άλλων για κλοπές αυτοκινήτων, και άλλες παρανομίες. Σε όλες είχε ασκήσει έφεση και δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν στο τμήμα.
Αυτή η ιστορία συνεχίστηκε και είχε πολλές λεπτομέρειες να σας αφηγηθώ καθώς ενεργοποιήσαμε φίλους Ζητάδες και βρήκαμε που μένει στην Αθήνα (είχε δηλωμένη δνση στην επαρχία) στο σπίτι μιας λεγάμενης. Όμως η μηχανή άφαντη. Ψάχναμε για κανά χρόνο...

Έγιναν τα δικαστήρια και είχαμε στα χέρια μας (μετά από 2-3 χρόνια όμως) ένα χαρτί κατάσχεσης σε περίπτωση που θα βρίσκαμε τη μηχανή. Τη μηχανή τη βρήκαμε περίπου 4 χρόνια μετά, κατά λάθος μέσα σε ένα συνεργείο στα νότια προάστια, ίδια και απαράλλαχτη στις 9 το βράδυ λίγο πριν κλείσει. Περνούσε ο φίλος μου από έξω την είδε και με πήρε τηλέφωνο. Τότε είχε πάρει μια άλλη μηχανή πλέον και του είπα να μπει μέσα στο συνεργείο και να βάλει στη μηχανή το πέταλο που είχε μαζί του. Παράλληλα ειδοποιήσαμε τον εισαγγελέα και έναν άλλο φίλο μας με κλούβα και πήραμε τη μηχανή, στα χέρια μας σηκωτή στις 11 το βράδυ. Ο τύπος με το συνεργείο είχε χεστεί πάνω του γιατί δεν ήξερε τίποτα.

doctoras
12/03/2020, 21:13
Υπο κανονικές περιπτωσεις (και οχι καποιος απο τους 2 εμπλεκόμενους να ειναι λαμογιο) εχεις δει το μηχανακι φυσικα εχεις ολα τα διαπιστευτήρια οτι ειναι νόμιμο, δε χρωσταει και ο πωλητης κανονικός άνθρωπος
Τοτε βαζεις τα λεφτα(ιντερνετ μπανκινκ με το κινητο σου γιατι εχεις αποδεικτικό στοιχείο οτι εκανες καταθεση σε λογαριασμο τριτου με σκοπο αγορά - το αναφέρεις στην αιτιολόγηση) και στην συνεχεια σε κεπ η στο συγκοινωνιών υπογράφετε την μεταβίβαση. Οταν τελειωσει η διαδικασια πέρνεις κλειδιά χαιρετιεστε και καλη τυχη και στους δυο.

Οπότε στην ερωτηση το ποτε βαζει τα λεφτα ο αγοραστης πριν η μετα την μεταβίβαση η απαντηση ειναι πριν.
Και ο λογος ειναί οτι ο πωλητης απεδειξε με συγκεκριμένα εγγραφα την φυσική παρουσια, κατοχη, νομιμότητα και καμια οφέλη. Ο αγοραστης πρεπεί να αποδείξει οτί εχεί τα απαιτούμενα χρήματα.

STF
12/03/2020, 21:17
Υπό κανονικές συνθήκες όλα είναι καλά. Το λαμόγιο δεν φαίνεται πάντα...

Το έγραψα κι εγώ, σήμερα ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να γίνει η δουλειά μέσω τραπέζης. Μπορεί να σου πάρει πολύ χρόνο αλλά θα δικαιωθείς γιατί θα έχεις απτές αποδείξεις και αυτό θα αποτρέψει μια εξαπάτηση (πολύ πιθανόν αλλά όχι σίγουρο αν ο άλλος καίγεται να πάρει χρήματα σήμερα χωρίς να τον ενδιαφέρει το αύριο)

Dennis-
12/03/2020, 21:17
1.δεν δινουμε χρηματα με οτι να ναι τροπους.

2.δεν αγοραζουμε μηχανακια με 1 κλειδι.

3.δεν αγοραζουμε μηχανακια με χτυπημενο αριθμο πλαισιου.

4.δεν δινουμε βολτα σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αυτα κατα την γνωμη μου εμπειρικα απο φιλους που την πατησαν με ολα τα παραπανω

STF
12/03/2020, 21:19
1.δεν δινουμε χρηματα με οτι να ναι τροπους.

2.δεν αγοραζουμε μηχανακια με 1 κλειδι.

3.δεν αγοραζουμε μηχανακια με χτυπημενο αριθμο πλαισιου.

4.δεν δινουμε βολτα σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αυτα κατα την γνωμη μου εμπειρικα απο φιλους που την πατησαν με ολα τα παραπανω

Εσύ αγοράζεις μεταχείρω μηχανή χωρίς να τη κάνεις βόλτα; Εγώ όχι! Δίνω ταυτότητα και κάνω βόλτα διότι μπορεί να φαίνεται τζάμι και να τραβάει του κεράτα. Τον κινητήρα τον μαζεύεις το πλαίσιο.... χμ...

buckley
12/03/2020, 21:20
Η ιστορία αυτή είναι παλιά, την εποχή που δίναμε ραντεβού στην Ομόνοια στο Μπακάκο...

Φίλος μου πουλούσε ένα Transalp 600. Κάποια στιγμή βρέθηκε ένας υποψήφιος αγοραστής με τον οποίο δόθηκε ραντεβού στο Φαρμακείο για να το δει. Το είδε μόνο εμφανισιακά (δεν το καβάλησε καν) του άρεσε, έδωσαν τα χέρια και η συμφωνία έκλεισε.

Ήταν Παρασκευή. Ο υποψήφιος αγοραστής επικαλέσθηκε πως δεν έχει χρόνο για να πάνε να κάνουν τη μεταβίβαση και έκανε επί τόπου εξουσιοδότηση στο φίλου μου (στο Αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας), δίνοντας του μάλιστα μια μικρή προκαταβολή.
Είχαν συνεννοηθεί να τηλεφωνηθούν Δευτέρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ο φίλος μου θα έκανε τη μεταβίβαση στο υπουργείο με την εξουσιοδότηση και θα συναντιόντουσαν ξανά για να του δώσει κλειδιά, άδεια κυκλοφορίας και μηχανή και αυτός θα λάμβανε τη διαφορά των χρημάτων.

Τελικά η μεταβίβαση έγινε από τον φίλο μου Τρίτη και τον πήρε τηλέφωνο για να συναντηθούν το απόγευμα στο ίδιο μέρος. Εκείνος συμφώνησε λέγοντας του όμως πως θα φέρει μαζί του ένα φίλο του μηχανικό για να τσεκάρει τη μηχανή για το φόβο των Ιουδαίων όπως είπε.

Αυτό δεν άρεσε στον φίλο μου φυσικά και με πήρε τηλέφωνο να πάω και εγώ μαζί του. Όντως συναντηθήκαμε, όντως είχε φέρει και έναν φίλο του ο οποίος μας είπε πως θα τη κάνει μια βόλτα για να τη δει. Ο αγοραστής έμεινε παρέα μαζί μας. Τα στοιχεία του τα είχαμε από την εξουσιοδότηση. Ο "μηχανικός" δεν επέστρεψε ποτέ. Πιάσαμε από τον γιακά τον "αγοραστεί" και τον κολήσαμε σε μια κολώνα ρωτώντας τον που πήγε ο άλλος με τη μηχανή. Η απάντηση του ήταν πως "δε τρέχει τίποτα, απλά δεν έχω τα χρήματα μετρητά και θα σας τα δώσω σιγά-σιγά σε δόσεις". Η άδεια κυκλοφορίας ήταν στα χέρια μας (στο όνομα του) αλλά η μηχανή όχι. Καλέσαμε την αστυνομία και εκεί έγινε ότι πιο κουφό έχω δει... Πριν κατέβουν από το περιπολικό οι αστυνομικοί ο τύπος άνοιξε τη πίσω πόρτα και μπήκε μέσα...

Να μη πλατιάζω... μετά από γαμωσταυρίδια του δκτη του τμήματος ο τύπος επαναλάμβανε το ίδιο παραμύθι, πως θα μας δώσει τα χρήματα σε δόσεις. Σεσειμασμένος με πολλές καταδίκες μεταξύ άλλων για κλοπές αυτοκινήτων, παράνομη οπλοκατοχή κ.α. Σε όλες είχε ασκήσει έφεση και δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν στο τμήμα.
Αυτή η ιστορία συνεχίστηκε και είχε πολλές λεπτομέρειες να σας αφηγηθώ καθώς ενεργοποιήσαμε φίλους Ζητάδες και βρήκαμε που μένει στην Αθήνα (είχε δηλωμένη δνση στα Τρίκαλα) στο σπίτι μιας λεγάμενης. Όμως η μηχανή άφαντη. Ψάχναμε για κανά χρόνο...

Έγιναν τα δικαστήρια και είχαμε στα χέρια μας (μετά από 2-3 χρόνια όμως) ένα χαρτί κατάσχεσης σε περίπτωση που θα βρίσκαμε τη μηχανή. Τη μηχανή τη βρήκαμε περίπου 4 χρόνια μετά, κατά λάθος μέσα σε ένα συνεργείο στην Ηλιούπολη, ίδια και απαράλλαχτη στις 9 το βράδυ λίγο πριν κλείσει. Περνούσε ο φίλος μου από έξω την είδε και με πήρε τηλέφωνο. Τότε είχε πάρει μια άλλη μηχανή πλέον και του είπα να μπει μέσα στο συνεργείο και να βάλει στη μηχανή το πέταλο που είχε μαζί του. Παράλληλα ειδοποιήσαμε τον εισαγγελέα και έναν άλλο φίλο μας με κλούβα και πήραμε τη μηχανή, στα χέρια μας σηκωτή στις 11 το βράδυ. Ο τύπος με το συνεργείο είχε χεστεί πάνω του γιατί δεν ήξερε τίποτα.

Πω πω φάση φίλε και όλα αυτά για ένα τρανσαλπ :uplate:,αλλά θα διαφωνήσω με την πρώτη σειρά για την παλαιότητα που λες ;)
Από την άλλη όλα σχετικά είναι με τις αναμνήσεις του τότε ,κάποια στιγμή θα σας διηγηθώ τις παραγγελίες που έδιναν από την επαρχία για μεγάλα μηχανάκια το 80κάτι και πως ένα Ζ ταξίδεψε Κρήτη θαμμένο σε ένα φορτίο με πορτοκάλια :cry:

STF
12/03/2020, 21:22
Πω πω φάση φίλε και όλα αυτά για ένα τρανσαλπ :uplate:,αλλά θα διαφωνήσω με την πρώτη σειρά για την παλαιότητα που λες ;)
Από την άλλη όλα σχετικά είναι με τις αναμνήσεις του τότε ,κάποια στιγμή θα σας διηγηθώ τις παραγγελίες που έδιναν από την επαρχία για μεγάλα μηχανάκια και πως ένα Ζ ταξίδεψε Κρήτη θαμμένο σε ένα φορτίο με πορτοκάλια :cry:

Άλλες εποχές παιδιά, δεν ήταν τα πράγματα τόσο άγρια και στο κόσμο της μοτοσυκλέτας υπήρχε γενικότερα μεγαλύτερη αλληλεγγύη δεν ήσουν τόσο υποψιασμένος. Εν τω μεταξύ ο φίλος μου αλεπού, αλλά το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.

Dennis-
12/03/2020, 21:23
Εσύ αγοράζεις μεταχείρω μηχανή χωρίς να τη κάνεις βόλτα; Εγώ όχι! Δίνω ταυτότητα και κάνω βόλτα διότι μπορεί να φαίνεται τζάμι και να τραβάει του κεράτα. Τον κινητήρα τον μαζεύεις το πλαίσιο.... χμ...

Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες

buckley
12/03/2020, 21:23
Άλλες εποχές παιδιά, δεν ήταν τα πράγματα τόσο άγρια και στο κόσμο της μοτοσυκλέτας υπήρχε γενικότερα μεγαλύτερη αλληλεγγύη δεν ήσουν τόσο υποψιασμένος. Εν τω μεταξύ ο φίλος μου αλεπού, αλλά το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.

Ισχύει :smokin:

STF
12/03/2020, 21:27
Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες

Ρε 'συ καταλαβαίνω το πνεύμα σου, δεν έχεις άδικο. Αλλά εγώ μοτοσυκλέτα μεταχείρω χωρίς να τη δοκιμάσω δεν....
Μια που το έφερε η συζήτηση... Έχω κι άλλη ιστορία πιο πρόσφατη, που θα μπορούσα να σας πω... για το πως φίλος -μέλος παρέας- πούλησε σαπάκι σε άλλο φίλο. Αλλά αυτό δε θα σας το πω, καθώς έχω ορκιστεί ότι θα το αφήσω πίσω μου γιατί με στοιχειώνει χρόνια αυτή η ιστορία...

νεοσσός
12/03/2020, 21:30
Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες
Αυτή την ιστορία κι εγώ τη θυμάμαι. Σε ποιο νήμα είχε γραφτεί;

Πραγματικά η διαδικασία της αγοράς από ιδιώτη, με προβληματίζει ιδιαίτερα. Καλείσαι να εμπιστευθείς άτομο που δε γνωρίζεις. Ειδικά οι απατεώνες είναι συχνά εκείνοι που δείχνουν πιο ευγενικοί και πιο συνεργάσιμοι.

Ύστερα, τη μοτοσυκλέτα δεν πρέπει να την οδηγήσει ο αγοραστής για να δει αν του κάνει; Πώς θα τον εμπιστευθείς;

doctoras
12/03/2020, 21:40
Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες

Οτι λεει ο απο πανω, δεν δινεις βολτα δε παιρνεις βολτα. Ο ελεγχος αυτος θα γίνει απο το συνεργειο τό οποιο θα "εξουσιοδοτήσεις" να ελέγξει εσενα η οποιον επίδοξο αγοραστή

STF
12/03/2020, 21:44
Ρίχτο αλλιώς δεν έχει πορτοκαλάδα :bawl:

Κακώς έκανα και αυτήν την μικρή αναφορά. Όταν γράφω πως με στοιχειώνει το εννοώ. Σχετικά πρόσφατα πήρα την απόφαση να το αφήσω πίσω μου γιατί με έφερνε συχνά μπροστά από κάποια ηθικά διλήμματα. Σόρυ αλλά κλείνει εδώ.

bulmont
12/03/2020, 22:00
Ύστερα, τη μοτοσυκλέτα δεν πρέπει να την οδηγήσει ο αγοραστής για να δει αν του κάνει; Πώς θα τον εμπιστευθείς;

Εστω πώς πουλάς την Α μηχανή γιά Β χρήματα. Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....
Επιστρέφει ακέραια την μοτό παίρνει το χρήμα πίσω και αναλόγως προχωράς στην πώληση ή όχι....

Εαν δεν με εμπιστεύεται να μου δώσει τα χρήματα να τα κρατήσω γιά 20-30 λεπτά, γιατί να τον εμπιστευτώ εγώ και να του
δώσω την μοτό;;;;;;

Επεσε , τράκαρε, κρατάς το κόστος και παίρνει τα ρέστα, άν έχει ρέστα, αλλιώς ας πρόσεχε............

STF
12/03/2020, 22:15
Υπάρχει αντίλογος, αλλά νομίζω πως είναι συζήτηση χωρίς τελειωμό. Πάντα θα υπάρχουν γκρίζα σημεία εκατέρωθεν.
Κάθε κατάσταση είναι διαφορετική και μπορεί να στηριχθεί/χειριστεί με τα δεδομένα εκείνης της στιγμής. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει πως είναι σωστό για τον εαυτό του είτε είναι από τη θέση του πωλητή είτε από τη θέση του αγοραστή.

karellen
13/03/2020, 08:06
Εστω πώς πουλάς την Α μηχανή γιά Β χρήματα. Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....


Στο καπάκι πάω Αστυνομία δηλώνω κλοπή,τον μπουζουριάζουνε και μου μένει το παραδάκι! :evil:

bulmont
13/03/2020, 13:49
Στο καπάκι πάω Αστυνομία δηλώνω κλοπή,τον μπουζουριάζουνε και μου μένει το παραδάκι! :evil:

Δεν 'κακό..................

BLiTzER
13/03/2020, 13:58
Εννοείται ότι δεν κάνεις καμία μεταβίβαση αν δεν έχεις πάρει το χρήμα στο χέρι. Το όποιο ρίσκο υπάρχει, οφείλει να το επωμίζεται ο αγοραστής. Έτσι λειτουργούν οι αγοραπωλησίες παντού και πάντα. Αν δε θέλει, ας βρει αλλού.

Εγώ ζητάω - μία φορά - να κάνω βόλτα το όχημα που ίσως θέλω να αγοράσω. Συνήθως με τον πωλητή μαζί, δε με ενοχλεί. Αν δε θέλει, δεν επιμένω. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά δεν πρόκειται να αγοράσω όχημα που δεν έχω οδηγήσει, οπότε μετά πάμε σε συνεργείο/μηχανικό.

katsar
13/03/2020, 14:10
Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....


Ε ρε γαμώτο και έλεγα να το παίξω αγοραστής να κάνω μια βόλτα το ένδεκα εννιά μηδέν ... :lol:

Lioulios
07/07/2020, 21:45
Προσοχη εδω 6955509365

Απο car.gr .
Μαλλον τσιγγανος ενδιαφεροταν για την παιδικη κουνια που εχω και εδω για πουλημα ....χωρις πολλες πολλες ερωτησεις και εμεσα τα χρηματα για να του το στηλω αυριο ...
....με λ7 στο λεπτο.

Tο θεμα που εχω ειναι οτι εχει iban δικο μου και ον/μο.τιποτα αλλο .

Το οτι θα γινοταν με λ7 στο λεπτο μου το ανακοινωσε στο 3ο τηλ που με πηρε να μου πει πως ξεκιναμε .

Translatoras
22/02/2021, 09:04
Καλημέρες.
Τις τελευταίες ημέρες μου έτυχαν δύο περιστατικά ανυπόμονων αγοραστών μέσω Πειραιώς για αγγελίες που είχα στη Χρυσή Ευκαιρία και το car.
Τα ποσά ήταν μεταξύ 100€ και 200€.
Και οι δύο ήταν επαρχία.
Και οι δύο ήταν ψημένοι να μου βάλουν τα λεφτά άμεσα.
Και οι δύο είχαν επαγγελματικό λογαριασμό και θα ήταν δύσκολο να καταθέσουν-μεταφέρουν σε άλλη τράπεζα.
Επειδή δεν είχα λογαριασμό Πειραιώς, τους καθυστέρησα μερικές ώρες για να βρω φίλο που θα με εξυπηρετήσει.
Και οι δύο δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο λίγες ώρες μετά.

Οι αριθμοί τους: 6946 302 997 και 6942 286 602
Καλή συνέχεια.

klab
22/02/2021, 10:06
Μια αναζήτηση στο Google με τα τηλέφωνα τους είναι διαφωτιστική.

https://www.white-pages.gr/arithmos/6942286602

https://www.white-pages.gr/arithmos/6946302997

doctor_john
22/02/2021, 10:20
Βιογραφικό κανονικά!
Αυτό που διάβασα στα σχόλια όμως είναι πιο επικίνδυνο: "φταίει η τράπεζα που δίνει την τάδε δυνατότητα"..
Όχι, φταίει το άτομο που σε εξαπατά, φταίει η νομοθεσία που δεν είναι φυλακή, φταις εσύ που διαχειρίζεσαι ένα εργαλείο που δεν ασχολήθηκες να μάθεις πως λειτουργεί.

Ποτέ η στέρηση ελευθερίας δεν αγόρασε ασφάλεια.

lleonidas
22/02/2021, 10:51
Πωω...μιλάμε για πολύ κόσμο!
Καλά, με το ''Λεφτά στο Λεπτό'' της Τρ.Πειραιώς πώς γίνεται να σε κλέψουν;; Ρωτάω επειδή το χρησιμοποιώ και εγώ.

Acacius
22/02/2021, 10:56
Το "λεφτά στο λεπτό" δεν το είχε απενεργοποιήσει η Πειραιώς ακριβώς γιατί πολλοί την πατούσαν συνέχεια από επιτήδειους;


Edit @lleonidas: δεν το χρησιμοποιώ, αλλά νομίζω ότι σου ασκούν πίεση να το κάνεις βιαστικά και αντί να παραλάβεις σε βάζουν να κάνεις εσύ κατάθεση.

Edit2: αφού χρησιμοποιούν συχνά τα ίδια τηλέφωνα, πόσο δύσκολο είναι να πιάσουν τέτοια αρχιδάκια;

karellen
22/02/2021, 11:25
Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
- 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

*Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.

panavour
22/02/2021, 11:30
Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
- 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

*Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.

αφου θα εστελνε καποιον να το φορτωσει ,επρεπε να του πεις ,να σου φερει ο φορτωτης και το χρημα.

ptc
22/02/2021, 13:12
αφου θα εστελνε καποιον να το φορτωσει ,επρεπε να του πεις ,να σου φερει ο φορτωτης και το χρημα.

Δε θα άλλαζε κάτι.

viper1
24/02/2021, 09:19
Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
- 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

*Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.

Παρόμοια περίπτωση χθες με ένα τρέιλερ που έχω σε αγγελια . Το νούμερο
+306944239628
Ζήτησε να μου βαλει το μισό ποσο σε λογαριασμό και να κατεβάσω την αγγελία. Θα μου έδινε τα υπόλοιπα όταν ερχόταν η μεταφορική Τον ρώτησα πλήρες ονομα. Προφανώς μου έδωσε ένα τυχαίο αλλα επειδή βιαζόταν να βάλει χρήματα του λέω φίλος εγω δεν δουλεύω στο φτερό . Θα σου στείλω το απόγευμα iban να περάσεις τα χρήματα και μιλάμε. Εξαφανίστηκε. Τηλεφωο κλειστό

doctor_john
24/02/2021, 09:58
Προσέχετε, έχουμε χάσει αρκετά ποδήλατα και ηλεκτρικές συσκευές με πολύ απλές μεθόδους εξαπάτησης τα τελευταία χρόνια.

Αποδεικτικά καταθέσεων, ταχα τραπεζας, σε email και τηλέφωνο κ.λπ. δεν είναι απόδειξη πληρωμής.
Επαληθευμένες πληρωμές μέσω paypall είναι διαβλητές απο τον αγοραστή.

Διαβάζετε τα εργαλεία που χρησιμοποιείτε.

Πωλήσεις σε περιόδους αργίας των τραπεζών είναι επικίνδυνες.

Αγοραστής που δεν ξέρει λεπτομέρειες κατασκευής και χρήσης του αντικειμένου που πουλάμε, είναι επικίνδυνος.

Σου στέλνω επιταγή που έχω ήδη να την εισπράξεις και μου γυρνάς τα ρέστα, είναι απάτη.

Σου στέλνω το τάδε πακέτο που θα κάνει καιρό να μου έρθει κατευθείαν και μου το στέλνεις μαζί με το αντικείμενο, είναι απάτη.

Είμαι στον αμερικάνικο στρατό, πρεσβεία, εργάζομαι σε πετρελαϊκή, σε πλοίο, σε εταιρεία εξορύξεων κ.λπ. τι είναι; αγοραστής πάντως δεν είναι!

Οι φίλοι που μένετε κοντά σε εμπορικούς κόμβους όπως η Κόρινθος, η Πάτρα, ο Πειραιάς, η Θεσσαλονίκη, η Ηγουμενίτσα κ.λπ.
έχετε το νου σας σε αλλαγές μεσαίων και μεγάλων φορτηγών. Έτσι χάνονται τα ίχνη.

Ενα φορτίο που δεν έχει ομοιογένεια και αλλάζει φορτηγό σε μέρη που δεν συνηθίζεται είναι αντικείμενο ελέγχου απο την αστυνομία
η οποία είναι ενήμερη πανω απο 10 χρόνια και έχει σώσει αρκετά όταν της δόθηκε η ευκαιρία.

bros 650
24/02/2021, 12:37
Μια λύση είναι να αγοράζεις μηχανή από μαγαζί αυτά τα προβλήματα δεν θα τα έχεις αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα όπως συνήθως μεγαλύτερη τιμή. Αλλά σε γενικές γραμμές είσαι πιο ήσυχος και ήρεμος αν κάνεις αγορές από μαγαζί.

thunder ace
24/02/2021, 12:43
Βιογραφικό κανονικά!
Αυτό που διάβασα στα σχόλια όμως είναι πιο επικίνδυνο: "φταίει η τράπεζα που δίνει την τάδε δυνατότητα"..
Όχι, φταίει το άτομο που σε εξαπατά, φταίει η νομοθεσία που δεν είναι φυλακή, φταις εσύ που διαχειρίζεσαι ένα εργαλείο που δεν ασχολήθηκες να μάθεις πως λειτουργεί.

Ποτέ η στέρηση ελευθερίας δεν αγόρασε ασφάλεια.
.......Φταιει που το σπασιμο γονατων με ροπαλο δεν επιτρεπεται.....

thunder ace
24/02/2021, 16:46
Μια λύση είναι να αγοράζεις μηχανή από μαγαζί αυτά τα προβλήματα δεν θα τα έχεις αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα όπως συνήθως μεγαλύτερη τιμή. Αλλά σε γενικές γραμμές είσαι πιο ήσυχος και ήρεμος αν κάνεις αγορές από μαγαζί.
Συμφωνώ...τουλάχιστον μετά ξέρεις ακριβώς τι θα κάψεις.
.
.
.
.
.

"Πλάκα κάνω ρε":D

viper1
05/03/2021, 06:16
Προσοχή και σε αυτό το νούμερο +306948459707