PDA

View Full Version : Παπί 125!!



panosole
12/03/2020, 22:41
Γεια σας ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας και, γιατί Όχι, και την πρότασή σας για το τι παπί να αγοράσω 125 cc.Μένω σε νησί και θα το ήθελα για την καθημερινότητά μου! Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως θα ήταν να μπορώ να παίρνω και ένα δεύτερο άτομο πάνω αν χρειαστεί( το νησί έχει πολλές ανηφόρες). Η άποψη σας θα μου φανεί πολύτιμη καθώς προκειτε για την πρώτη μου αγορά 2τροχου! Μου ειχε περάσει και η σκέψη για σκουτερ Αλλά σχεδόν την απέρριψα! Λοιπόν? Τι λέτε?

Bowleno
12/03/2020, 22:55
Καλώς ήρθες. Κάνε μια αναζήτηση εδώ, έχει πολύ πράμα....

panosole
12/03/2020, 23:34
Καλώς ήρθες. Κάνε μια αναζήτηση εδώ, έχει πολύ πράμα....
Που? Link?

Bowleno
13/03/2020, 01:31
Πάνω δεξιά, στον φακό, γράψε λέξεις κλειδιά όπως, νέο παπί, κλπ θα βρεις πολλά θέματα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/03/2020, 06:14
Καλά έκανες και απορριψες το σκούτερ. Στο πόλεμο αναμεταξύ των δύο το παπί νικάει κατά κράτος...

panosole
13/03/2020, 08:11
Καλά έκανες και απορριψες το σκούτερ. Στο πόλεμο αναμεταξύ των δύο το παπί νικάει κατά κράτος...

Σίγουρα είναι πιο άνετο το σκουτερ Γιατί είναι αυτόματο. Αν είχες και κάτι να μου προτείνεις σε παπι θα το εκτιμούσα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/03/2020, 08:33
Σίγουρα είναι πιο άνετο το σκουτερ Γιατί είναι αυτόματο. Αν είχες και κάτι να μου προτείνεις σε παπι θα το εκτιμούσα

Δεν γνωρίζω από καινούργια παπάκια. Απλά ήμουν κάτοχος και των δύο κατηγοριών και γι'αυτό σού το είπα. Απλά δε λες αν θες καινούργιο ή μεταχειρισμένο και τι μπάτζετ έχεις ώστε να βοηθήσει τους υπόλοιπους συντροχους πού ξέρουν να σού πουν. Σε κάθε περίπτωση όμως ο Bowleno σε παρέθεσε σωστά να ψάξεις. Εδώ μέσα υπάρχει άπειρο υλικό για τη περίπτωση σού...

panosole
13/03/2020, 08:56
Δεν γνωρίζω από καινούργια παπάκια. Απλά ήμουν κάτοχος και των δύο κατηγοριών και γι'αυτό σού το είπα. Απλά δε λες αν θες καινούργιο ή μεταχειρισμένο και τι μπάτζετ έχεις ώστε να βοηθήσει τους υπόλοιπους συντροχους πού ξέρουν να σού πουν. Σε κάθε περίπτωση όμως ο Bowleno σε παρέθεσε σωστά να ψάξεις. Εδώ μέσα υπάρχει άπειρο υλικό για τη περίπτωση σού...

Το μπάτζετ που μπορώ να διαθεσω είναι μέχρι 2500 για καινούριο

doctoras
13/03/2020, 15:29
Το μπάτζετ που μπορώ να διαθεσω είναι μέχρι 2500 για καινούριο

supra helmin 125

alexis72
13/03/2020, 19:25
αν αγόραζα σήμερα παπί 125 cc ,
θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο keeway target 125 με 1500 ευρώ καινούργιο βέβαια κ με 2 χρόνια εγγύηση ,
το εχει γείτονας περίπου 4 μήνες τώρα ,το δουλεύει delivery σχεδόν ολη την ημέρα ,ειναι απόλυτα ευχαριστημένος ,εχει κάνει γύρω στα 9-10000χλμ ,
χωρίς να τρίζει τίποτα - καλή σέλα -καλά φώτα -μηδέν πρόβλημα μέχρι σήμερα .
δίνεις 1500 κ σού μένουν αλλα 1000 για αγορά κράνους κλπ

panosole
14/03/2020, 13:30
supra helmin 125
Προχθές διάβαζα η αυτο....έχεις εμπειρία να μου πεις?

panosole
14/03/2020, 13:32
αν αγόραζα σήμερα παπί 125 cc ,
θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο keeway target 125 με 1500 ευρώ καινούργιο βέβαια κ με 2 χρόνια εγγύηση ,
το εχει γείτονας περίπου 4 μήνες τώρα ,το δουλεύει delivery σχεδόν ολη την ημέρα ,ειναι απόλυτα ευχαριστημένος ,εχει κάνει γύρω στα 9-10000χλμ ,
χωρίς να τρίζει τίποτα - καλή σέλα -καλά φώτα -μηδέν πρόβλημα μέχρι σήμερα .
δίνεις 1500 κ σού μένουν αλλα 1000 για αγορά κράνους κλπ
Το έχει μόλις 4 μήνες όμως....Δεν έχει περάσει καν 1 χρόνος ή ακόμη καλύτερα 2 ώστε να εχουμε πιο πλήρη στοιχεια

Sebastian1980
14/03/2020, 17:48
Πάντως αν ημουν στην θέση σου δυο παπια θα κοιτουσα σοβαρά.
Το keeway target 125 λόγο τιμής και χώρου κάτω από την άνετη σέλα και Crypton S 115 (άσπρο) λόγο ομορφιάς και Yamaha.

alexis72
14/03/2020, 20:30
Το έχει μόλις 4 μήνες όμως....Δεν έχει περάσει καν 1 χρόνος ή ακόμη καλύτερα 2 ώστε να εχουμε πιο πλήρη στοιχεια

εγω ξέρω οτι ο γείτονας εχει κάνει 9.500 χλμ στο διάστημα αυτό κ απέδειξε την αξιοπιστία του το target ,
το παπί φαίνεται στον πόλεμο στο delivery κ οχι κλεισμένο σε parking κάνοντας 100 χλμ τον μήνα η μόνο οταν εχει λιακάδα ...
πόσα παπιά (οχι delivery ) θα κάνουν 9.500 χλμ π.χ. σε 5 -8 -10 χρόνια ?? αυτός τα εχει κάνει σε 4 μήνες ...αν αυτό λέει κάτι...
εχει αλλάξει πολλά παπιά ο τύπος κ μού λέει οτι μόνο απο το kazer 115 (περίπου τού 2000 μοντέλο ) κ απο το target εχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ,βέβαια το προσέχει παρα πολύ λαδάκια-μπουζί-βαλβίδες στην ωρα τους πάντα .

panosole
14/03/2020, 20:40
Πάντως αν ημουν στην θέση σου δυο παπια θα κοιτουσα σοβαρά.
Το keeway target 125 λόγο τιμής και χώρου κάτω από την άνετη σέλα και Crypton S 115 (άσπρο) λόγο ομορφιάς και Yamaha.

Με το 115 θα μπορω ευκολα να παρω δευτερο ατομο πανω? Είμαι λίγο άσχετος όπως καταλαβαίνεις και δεν ξέρω πόση αξία μπορεί να έχουν αυτά τα 10 κυβικά. Όσο για το keeway target αξίζει πιστεύεις να εμπιστευτώ μια κινεζια?

panosole
14/03/2020, 20:41
εγω ξέρω οτι ο γείτονας εχει κάνει 9.500 χλμ στο διάστημα αυτό κ απέδειξε την αξιοπιστία του το target ,
το παπί φαίνεται στον πόλεμο στο delivery κ οχι κλεισμένο σε parking κάνοντας 100 χλμ τον μήνα η μόνο οταν εχει λιακάδα ...
πόσα παπιά (οχι delivery ) θα κάνουν 9.500 χλμ π.χ. σε 5 -8 -10 χρόνια ?? αυτός τα εχει κάνει σε 4 μήνες ...αν αυτό λέει κάτι...
εχει αλλάξει πολλά παπιά ο τύπος κ μού λέει οτι μόνο απο το kazer 115 (περίπου τού 2000 μοντέλο ) κ απο το target εχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ,βέβαια το προσέχει παρα πολύ λαδάκια-μπουζί-βαλβίδες στην ωρα τους πάντα .

Ευχαριστώ για την απάντηση σου....πραγματικά θα το κοιτάξω!

o_gavros
14/03/2020, 20:42
εγω ξέρω οτι ο γείτονας εχει κάνει 9.500 χλμ στο διάστημα αυτό κ απέδειξε την αξιοπιστία του το target ,
το παπί φαίνεται στον πόλεμο στο delivery κ οχι κλεισμένο σε parking κάνοντας 100 χλμ τον μήνα η μόνο οταν εχει λιακάδα ...
πόσα παπιά (οχι delivery ) θα κάνουν 9.500 χλμ π.χ. σε 5 -8 -10 χρόνια ?? αυτός τα εχει κάνει σε 4 μήνες ...αν αυτό λέει κάτι...
εχει αλλάξει πολλά παπιά ο τύπος κ μού λέει οτι μόνο απο το kazer 115 (περίπου τού 2000 μοντέλο ) κ απο το target εχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ,βέβαια το προσέχει παρα πολύ λαδάκια-μπουζί-βαλβίδες στην ωρα τους πάντα .

4 μήνες, όσα χλμ και να έχει κάνει ένα καινούριο μηχανάκι, σαφώς είναι πολύ μικρό δείγμα για να κριθεί η αξιοπιστία του.
Αν το ζητούμενο για να το πούμε αξιοπιστο είναι το αν θα διέλυε ή όχι στα πρώτα 10Κ χλμ τότε ίσως να το δεχόμασταν. Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο.
Μπορεί όντως να είναι σκυλί μαύρο, θα φανεί στην πορεία.

alexis72
14/03/2020, 21:39
ετσι ακριβώς gavros - ο χρόνος θα δείξει αν αξίζει το target η ειναι μάπα το ...καρπούζι ,αν υπάρχουν αντ/κά μετά απο 4-5 χρόνια κλπ,
αλλά στα μέχρι τώρα 9.500χλμ ,εχει βγεί μαύρος σκύλος ,ουτε μιά φορά δεν τον αφησε στο δρόμο μέχρι τώρα ,πρίν απο αυτό ειχε το kawasaki zx130 ...το ειχε πάρει κούτα ,ειχε το γνωστό πρόβλημα...τροφοδοσίας (ειχε παλιά το kazer 115 κ του ειχε βγεί αστέρι κ για αυτό πήγε πάλι σε kawasaki)
οταν ειχε καλό καιρό ανοιξη-καλοκαίρι μιά χαρά επαιρνε μπροστά κ λειτουργούσε αψογα ,οταν ερχόταν ο χειμώνας ...μαύρα χάλια στο ξεκίνημα κ στο ρελαντί ενώ στα φανάρια του εσβηνε συνέχεια κλπ ,το ειχε πάει πάνω απο 10 φορές στην kawasaki ...καμία απολύτως λύση ,το πούλησε κ πήρε το target κ απλά βρήκε την ηρεμία του ,το μόνο που φοβάται μού λέει ειναι αν θα εχει ανταλακτικά σε βάθος χρόνου...το target

Sebastian1980
15/03/2020, 11:48
Με το 115 θα μπορω ευκολα να παρω δευτερο ατομο πανω? Είμαι λίγο άσχετος όπως καταλαβαίνεις και δεν ξέρω πόση αξία μπορεί να έχουν αυτά τα 10 κυβικά. Όσο για το keeway target αξίζει πιστεύεις να εμπιστευτώ μια κινεζια?

Κοίτα και τα δυό παπια είναι. Δέκα πανω , 10 κάτω κυβικά δεν κάνουν, τήν διαφορά.
Εφόσον και τα δυο είναι πανω απο 100 κυβικά, μια χαρά βάζεις και δευτερο άτομο πισω. Τώρα αν αυτό το άτομο ειναι πανω απο 100 κιλά και εσυ εισαι π.χ 90 θα την ανέβεις μια χαρά την απότομη ανηφόρα με πρώτη αλλά με λίγα χιλιόμετρα (παπι είναι). Παλιά με παπια ανηφόρες δυάδα πηγαίναμε με 50 και 80 κυβικά ,τώρα με πανω απο 100 , καταλαβαίνεις...
Το αν θα εμπιστευτείς κινέζικο εσύ το ξέρεις. Κάθε άνθρωπος σκέφτεται διαφορετικά. Εγώ θα εμπιστευόμουν άλλος όχι.Αν πάλι το φοβάσαι παρε το Yamaha, Honda, Kawasaki ή όποιο άλλο νομίζεις.
Να στο πω και αλλιώς.
Για κάποιον τα 1500€ ή τα 2500€ μπορεί να είναι ένα μέρος από τις οικονομίες που έχει στην άκρη. Για κάποιον άλλο όμως μπορεί να είναι οι οικονομίες ενάμιση χρόνου που μαζευτηκαν με πολλες στερήσεις. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

DRAKONET
15/03/2020, 13:35
Το keeway το εχω παρει και εγω φιλε μου καινουριο ακομη βεβαια με 600 χλμ.
Λοιπον το παπι δεν βγηκε τωρα κυκλοφορει ηδη 4-5 χρονια! Θεμα ανταλακτικων γνωριζω ΔΕΝ εχει...ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙς ΟΤΙ ΘΕς και στο car και εκτος αυτου...και μαλιστα και απο τα παλια μοντελα !
Επισης το μοτερ του ειναι του supra.
Πλαστικα και ποιοτητα ειναι ανωτερη απο το sprider καθως και η βαφη!
Τριγμος ουτε κατα διανοια.....φωτα καλυτερα απο innova και crypton x και εννοω με τα μαμα φωτα οχι led και αλλες λαμπες!
Καταναλωση 2.0 με το πολυ 2.3 λιτρα στα 100 χλμ....και μεγαλο χωρο κατω απο την σελα που χωραει κρανος full face.

panosole
18/03/2020, 19:15
Κοίτα και τα δυό παπια είναι. Δέκα πανω , 10 κάτω κυβικά δεν κάνουν, τήν διαφορά.
Εφόσον και τα δυο είναι πανω απο 100 κυβικά, μια χαρά βάζεις και δευτερο άτομο πισω. Τώρα αν αυτό το άτομο ειναι πανω απο 100 κιλά και εσυ εισαι π.χ 90 θα την ανέβεις μια χαρά την απότομη ανηφόρα με πρώτη αλλά με λίγα χιλιόμετρα (παπι είναι). Παλιά με παπια ανηφόρες δυάδα πηγαίναμε με 50 και 80 κυβικά ,τώρα με πανω απο 100 , καταλαβαίνεις...
Το αν θα εμπιστευτείς κινέζικο εσύ το ξέρεις. Κάθε άνθρωπος σκέφτεται διαφορετικά. Εγώ θα εμπιστευόμουν άλλος όχι.Αν πάλι το φοβάσαι παρε το Yamaha, Honda, Kawasaki ή όποιο άλλο νομίζεις.
Να στο πω και αλλιώς.
Για κάποιον τα 1500€ ή τα 2500€ μπορεί να είναι ένα μέρος από τις οικονομίες που έχει στην άκρη. Για κάποιον άλλο όμως μπορεί να είναι οι οικονομίες ενάμιση χρόνου που μαζευτηκαν με πολλες στερήσεις. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Απολύτως...Ευχαριστώ για την απαντηση