PDA

View Full Version : Πως το κάνω μάστορα? (Συντομες ερωτήσεις how to..)



Σελίδες : 1 [2]

JNP
31/01/2024, 11:06
Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά. Έμαθα κάτι και σήμερα.

Περίμενα να το ξαντεριάσει το μηχάνημα ένα μπουλονόκλειδο, αφού ήδη υπήρχε κινητικότητα με την καστάνια. Σωστά υποθέτω ότι η δουλειά έγινε χάρη στην απότομη εφαρμογή της απαιτούμενης ροπής, άραγε;

Λογικά ναι. Διατήρηση της αδράνειας του μεγαλύτερου σώματος (boiler)

Volpad
31/01/2024, 12:02
Σωστά.
Αυτό ήταν το σκεπτικό μου απο την αρχή.

Έλεγα, πως δεν μπορώ να ασκήσω περισσότερη ροπή με το χέρι. Όχι γιατι δεν έχω τη δύναμη, αλλα γιατι δεν μου επιτρέπεται απο τα υπόλοιπα μέρη, όπως οι σωληνώσεις του boiler.
Χρειαζόμουν κάτι που να δώσει απότομα, μεγάλη ροπή.
Μολις έφαγε τη πρώτη σφαλιάρα η βίδα, έλυσε σαν να ήταν απο βούτυρο... Το boiler και οι σωληνώσεις, ούτε μισό χιλιοστό δεν κουνήθηκαν. Δεν κατάλαβαν τίποτα.
Γενικά, δεν υπήρξε κανένα ζόρι.

Mple
02/02/2024, 21:37
Λογικά ναι. Διατήρηση της αδράνειας του μεγαλύτερου σώματος (boiler)
Χε χε! Πολύ ωραία και επιστημονική διατύπωση

Mple
02/02/2024, 21:42
Σωστά.
Αυτό ήταν το σκεπτικό μου απο την αρχή.

Έλεγα, πως δεν μπορώ να ασκήσω περισσότερη ροπή με το χέρι. Όχι γιατι δεν έχω τη δύναμη, αλλα γιατι δεν μου επιτρέπεται απο τα υπόλοιπα μέρη, όπως οι σωληνώσεις του boiler.
Χρειαζόμουν κάτι που να δώσει απότομα, μεγάλη ροπή.
Μολις έφαγε τη πρώτη σφαλιάρα η βίδα, έλυσε σαν να ήταν απο βούτυρο... Το boiler και οι σωληνώσεις, ούτε μισό χιλιοστό δεν κουνήθηκαν. Δεν κατάλαβαν τίποτα.
Γενικά, δεν υπήρξε κανένα ζόρι.

Με λίγα λόγια ήθελε μια καλή σφαλιάρα. Σκεφτόμουν ότι το κλειδί πίπας μεταφέρει την δύναμη διαφορετικά από το καρυδάκι αλλά και απο το σωληνωτό, λόγω κατασκευής. Μάλλον όμως η καλύτερη λύση ήταν το σφαλιαριστηρι

silkman
02/03/2024, 22:39
Μαστορια τα φώτα σας. Φτιάχνω κουζίνα και θέλω να συμμαζεψω τις γωνίες σε εμφανή μελαμινη / κάθετο πλαινο πλαίσιο. Οι ισιες κοπες είναι μια χαρά. Δείτε φωτός. Έχω ρουτερ μη βυθιζομενο με αρκετά κοπτικα που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ... Δε με νοιάζει να ειναι στρογγυλεμενο ή τετράγωνο αλλά να μαζευτεί..

Δοκίμασα με κάτι σκαρπελα του λιντλ και έγινε το ένα φρυψαλα.
451177
451178
451179

JNP
03/03/2024, 08:28
Η γωνιά κάτω αριστερά στην τελευταία φώτο μόνο με σκαρπελο μπορεί να φαγωθει πλέον.
Το σκαρπελο χάλασε τρώγοντας το νοβοπαν; :uplate:

george.S
04/03/2024, 07:00
Καλημέρα
Με σκαρπελο είναι εύκολο βγάζοντας φλούδα φλούδα
Μην προσπαθήσεις να το βγάλεις με την μια
Σκαρπελο με σωστή χρήση.

Για την κουζίνα τώρα
Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα το σχέδιο και την χρήσης της ακριβώς
Σίγουρα πάντως θα άλλαζα θέση στην πρίζα από πάνω ή τουλάχιστον θα έβαζα εξωτερικού χώρου με καπάκι

azar41
04/03/2024, 17:15
Δεν χρειάζεται να τις φάς,οι εστίες έχουν στρογγυλεμένες γωνίες,βάλε απλά σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια για την περίπτωση υγρασιας!

dumutrus
04/03/2024, 19:44
Καταπάσα πιθανότητα δεν χρειάζεται να το φάς άμα ντε και καλά πρέπει να το φάς δοκίμασαι με πριόνι κατα προτίμηση ιαπωνικού τύπου όσο για τη σιλικόνι εφόσον τα μάτια κρύβουν επαρκώς την τρύπα μη βάλεις σιλικόνι για δύο λόγους κάποια στιγμή από τις υγρασίες θα μουχλίασει όσο καλή και να είναι όσο αντιμουχλική και να είναι και δεύτερον όταν θα χρειαστεί να βγεί για κάποιο λ9γο θα βρίζεις για πολούς λόγους.Η πρίζα είναι σε άκυρο σημείο όπως είπαν βάλε τουλάχιστον με καπάκι.

silkman
05/03/2024, 06:36
Καλημερα! Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οταν ποσταρω απο το κινητο βαζει τις φωτος στο πλάι... :yuck:

Η λυση δοθηκε με μια μικρη γωνια, 2 σφιγκτηρακια και εξαρτημα για δραπανο που ειχα. Οι κοπες ειναι εμφανεις για αυτο θελουν συμμαζεμα. Για να τις κανω πηρα βυθιζομενο δισκοπριονο Einhell.

451193
451194
451195

Πατεντα για εντοιχιζομενο φουρνο μικροκυματων στο πλαι κουτιου ντουλαπιου κουζινας! Το πλαινο κομματι που επρεπε να κοψω ηταν 240χ64 εκ μονοκομματο και στο πλαι μενει μια φλυδα 2 εκ :)

Δεν ειναι για εστιες δηλαδη (η φωτο του προηγουμενου ποστ)
451197

azar41
05/03/2024, 08:19
Καλημέρα και σε εσένα,τώρα τα λές σωστά,έπρεπε να το υποψιαστώ λογω της λευκής επιφάνειας μπροστά που είναι πλαινό πορτάκι!

JNP
05/03/2024, 10:19
Τώρα καταλάβαμε τι εννοούσες. Εγώ νόμιζα ότι ήθελες να κόψεις το νοβοπαν εσωτερικά σε ορθές γωνίες!

fasarias
23/03/2024, 20:36
Μου έσπασε η πλακέτα του ρολογιού στην ηλεκτρική κουζίνα μου.
Αυτό είχε κάτι πλαστικά ποδαράκια και κούμπωνε σε ένα σημείο.
Θέλω να το κολλήσω αλλά δεν ξέρω τι κόλλα να χρησιμοποιήσω.
Σκεφτόμουν σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών μήπως και ανεβάζει βαθμούς όταν λειτουργεί και έχω πρόβλημα, αν και δεν πιστεύω ότι φτάνει σε εκείνο το σημείο υψηλή θερμότητα.
Σίγουρα πρέπει να είναι γερή για να κρατάει κόντρα όλη την πλακέτα γιατί όταν χρειάζεται να ρυθμίσεις την ώρα πατάς τα κουμπάκια και πιέζεται όλο προς τα μέσα χωρίς να υπάρχει άλλο σημείο στήριξης πλέον.
Έχετε ή ξέρετε να προτείνετε κάτι άλλο?
Γενικώς αν δεν υπάρχει πρόβλημα θερμότητας έχω και πολυουρεθανικές κόλλες που χρησιμοποιώ στην δουλειά μου και ξέρω σίγουρα ότι είναι ανθεκτικές στις πιέσεις.

doctor_john
24/03/2024, 08:18
Την εκθείαζαν στο χρωματοπωλείο εχθές, τα χαρακτηριστικά της δείχνουν ιδανικά.
https://www.paschostools.gr/index.php?route=product/product&product_id=10966&gad_source=1

fasarias
24/03/2024, 12:30
Την εκθείαζαν στο χρωματοπωλείο εχθές, τα χαρακτηριστικά της δείχνουν ιδανικά.
https://www.paschostools.gr/index.php?route=product/product&product_id=10966&gad_source=1
Ωραίος την έχω αυτή ακριβώς την ίδια και την είχα ξεχάσει χα χα χα.
Την πήραμε πρόσφατα για έναν πελάτη μου που ήθελε να καλύψουμε κάτι κενά στον τοίχο γύρω από μια μπαταρία μαύρη που έχει τοποθετήσει.
Λίγο ζόρικη στην εφαρμογή της γιατί είναι αρκετά πηχτή αλλά είναι γερή όντως.
Να'σαι καλά ρε doctor.

dumutrus
24/03/2024, 18:16
κόλλα στιγμής και σόδα για να χτίσεις το κομμάτι καιόταν στεγνώση μπορείς να την τρίψεις,τρυπίσεις

Bowleno
24/03/2024, 18:20
κόλλα στιγμής και σόδα για να χτίσεις το κομμάτι καιόταν στεγνώση μπορείς να την τρίψεις,τρυπίσεις

Σωστός! :beer:
Το έχω κάνει πολλές φορές και έχω σώσει πράγματα που αλλιώς θα κατέληγαν στον κάλαθο (με ακριβή την αντικατάστασή τους....)
Γίνονται πιο γερά από πριν!
ΠΟΛΥ προσοχή μόνο στις αναθυμιάσεις που βγαίνουν την ώρα που ρίχνεις την κόλλα στην σόδα.....

george.S
24/03/2024, 18:26
Δουλεύει και στάχτη τσιγάρου
Αν είναι ολόκληρη χτίζεις κανονικά

daz
24/03/2024, 18:46
Ρε τι μαθαίνει κανείς! :beer:

dumutrus
24/03/2024, 18:49
και αμα θέλεις μαυρό αποτέλεσμα βάζεις καρβουνόσκονη Δημήτρη γιατί νομίζω πως κάπου έχω δώσει αυτή την απάντηση και σύ απαντάς ακριβώς το ίδιο;

o_gavros
24/03/2024, 20:43
Για ξαναριχτε το τιπ,κάπου το θυμάμαι αλλά άντε ψάχνε

Bowleno
25/03/2024, 01:54
Για ξαναριχτε το τιπ,κάπου το θυμάμαι αλλά άντε ψάχνε


Πάρε να έχεις.... (https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLfj_KDhS37a5Tg5r6iizBKqRPCyjAC8FP) :D