PDA

View Full Version : Πως το κάνω μάστορα? (Συντομες ερωτήσεις how to..)



Σελίδες : [1] 2

daz
16/04/2016, 10:20
Δοκιμαστικά ανοίγω θρεντ για κάποιες συμβουλές από πιο έμπειρους όσο αφορά τη σωστή χρήση εργαλείων και κάποιες τεχνικές, για διάφορες κατασκευές, που δεν ταιριάζουν στα τεχνικά θέματα του φόρουμ. Όλες οι ερωτήσεις θα πρέπει να έχουν να κάνουν με χρήση εργαλείων. Οπότε οδηγοί τύπου, "Πλήρης φωτογραφικός οδηγός για να φτιάξετε σίτα για τον καμπινέ του εξοχικού" θα σφάζονται στο γόνατο.

Και λέω δοκιμαστικά, γιατί αν υπάρξει διένεξη με την ενότητα tips & tricks, τα θέματα θα διαχωριστούν και το θρεντ θα διαγραφεί. Δεν έχω σκοπό να μεταφέρω στο σωστό θέμα, κάθε λάθος ερώτηση που θα γράφεται εδώ μέσα. Εδώ δεν είναι τεχνικά θέματα, είναι η ενότητα των εργαλείων που βρίσκεται μέσα στα τεχνικά.

Εδώ επίσης μπορούμε να ρωτάμε τι εργαλεία χρειαζόμαστε για μια συγκεκριμένη (ή όχι τόσο συγκεκριμένη) εργασία. Εγώ πάντως, σας προτείνω να ανοίγετε καινούρια θέματα αν ξέρετε εκ των προτέρων, οτι η συζήτηση θα τραβήξει για μερικές σελίδες.

JNP
12/02/2020, 22:58
Είμαι old scool, αποκλείεται να κάνω συνδέσμους χωρίς κόλλα, σφιγκτήρες, καβίλιες και βίδες. Χωρίς πλάκα και χωρίς να υποτιμώ καμιά εργασία απλά.... δεν είναι χαρτογραφημένο στο μυαλό μου! Μια ζωή θυμάμαι τον πατέρα μου να κολλάει ντουλάπια, ποδάρια, τραπέζια, καρέκλες με "βίδες" (σφιγκτήρες) και νέες καβίλιες (και σπάνια όπου και αν χρειαζόταν και καμιά συμβατική βίδα). Όταν δε, έβλεπε καμιά "πρόχειρη" επιδιόρθωση με καρφιά ξενέρωνε εντελώς... Με ότι καταπιανόταν ήταν ψείρας και δεν θυμάμαι ούτε μια φορά στη ζωή μου να του ξαναφέραν πίσω έπιπλο -για δεύτερη επισκευή- που είχε περάσει από τα χέρια του.

Συμφωνώ απόλυτα, ανέκαθεν χαλβαδιαζα καβιλιερες και χελιδονοουρες!
Αλλά μας έφαγε το νοβοπαν και η ταχύτητα στην κατασκευή.

Bowleno
13/02/2020, 02:01
Είναι πανάκριβα (πλέον) τα καλά ξύλα και τα πλακάζ με καλούς καπλαμάδες όπως και η κατεργασία τους.... Εξ ου, σταμάτησα εδώ και 27 χρόνια τα λούστρα.....

STF
13/02/2020, 09:43
Είναι πανάκριβα (πλέον) τα καλά ξύλα και τα πλακάζ με καλούς καπλαμάδες όπως και η κατεργασία τους.... Εξ ου, σταμάτησα εδώ και 27 χρόνια τα λούστρα.....

Πάντως αν όχι το νοβοπάν, το mdf σίγουρα μπορείς να το δουλέψεις με κόλλα και καβίλια.

Εσένα θα σε χρειαστώ στο μέλλον, αν αποφασίσω να λουστράρω με πιστόλι (μπας και μου δώσεις καμιά συμβουλή για εξάσκηση με τις επιλογές και τη χρήση πιστολιού). Το κρατάω στην άκρη του μυαλού μου για την ώρα!

Bowleno
13/02/2020, 10:17
Πάντως αν όχι το νοβοπάν, το mdf σίγουρα μπορείς να το δουλέψεις με κόλλα και καβίλια.

Εσένα θα σε χρειαστώ στο μέλλον, αν αποφασίσω να λουστράρω με πιστόλι (μπας και μου δώσεις καμιά συμβουλή για εξάσκηση με τις επιλογές και τη χρήση πιστολιού). Το κρατάω στην άκρη του μυαλού μου για την ώρα!

Με μεγάλη μου χαρά! Το μόνο κακό, επειδή όπως είπα, απέχω από το άθλημα τόσα χρόνια, έχω μείνει στα βερνίκια νιτρου, 2 συστατικών κλπ. Δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα "οικολογικά" (ο Θεός να τα κάνει....) Του νερού αλλά την άκρη θα την βρούμε!:)

(θα μας σκίσει η σουπιά όταν τα δει αλλά χαλάλι) :lol:

doctor_john
13/02/2020, 11:10
Προσέχετε με τα "νερού", οτιδήποτε και αν είναι.
Υποτίθεται πως τα προμοτάρουν για το καλό μας αλλά στην ουσία είναι για να δώσουν το δικαίωμα στα εργοστάσια
να συνεχίσουν την ζημιά που κάνουν στο περιβάλλον πετώντας μεγάλες ποσότητες.

Για τον άνθρωπο είναι χειρότερο γιατί ο οργανισμός μας δεν αμύνεται όταν διακρίνει κάτι με βάση το νερό
όπως με τα νίτρου με αποτέλεσμα αν έχει ανάγκη ενυδάτωσης να προσπαθεί να τα εκμεταλευτεί.

Όπως ξέρετε δεν αρκεί να ελέγξουμε τις αναπνευστικές οδούς όσον αφορά την ενυδάτωση, το δέρμα σαν όργανο
είναι πολύ μεγαλύτερης επιφάνειας και αρκετά ικανό στην απορρόφηση υγρασίας.

Bowleno
13/02/2020, 12:16
Προσέχετε με τα "νερού", οτιδήποτε και αν είναι.
Υποτίθεται πως τα προμοτάρουν για το καλό μας αλλά στην ουσία είναι για να δώσουν το δικαίωμα στα εργοστάσια
να συνεχίσουν την ζημιά που κάνουν στο περιβάλλον πετώντας μεγάλες ποσότητες.

Για τον άνθρωπο είναι χειρότερο γιατί ο οργανισμός μας δεν αμύνεται όταν διακρίνει κάτι με βάση το νερό
όπως με τα νίτρου με αποτέλεσμα αν έχει ανάγκη ενυδάτωσης να προσπαθεί να τα εκμεταλευτεί.

Όπως ξέρετε δεν αρκεί να ελέγξουμε τις αναπνευστικές οδούς όσον αφορά την ενυδάτωση, το δέρμα σαν όργανο
είναι πολύ μεγαλύτερης επιφάνειας και αρκετά ικανό στην απορρόφηση υγρασίας.

Εξ ου, και το "οικολογικά" που είπα.... έφτιαξα σχετικά πρόσφατα μια παλέτα την οποία μετέτρεψα σε....κρεμάστρα τοίχου με τέτοιο βερνίκι και έχοντας αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού μου, φορούσα σχετικά χοντρά λαστιχένια γάντια όσο το χειριζόμουν με πινέλα και ρολά...απόρησε η γυναίκα, τόσα χρόνια με βερνίκια, διαλυτικά, ασετόν, που δεν βγαίνουν και τόσο εύκολα γάντια δεν και τώρα με νεράκι φοράς; :lol:

JNP
13/02/2020, 14:11
Προσέξτε και το εξής :
Καθάρισα με διαλ νιτρου ένα πιστόλι αέρα που είχα δουλέψει με βερνίκια. Τα εχυσα στο διπλανό άδειο οικόπεδο με ξεροχορτα, μεσημέρι κατακαλοκαιρο. Στη μισή το πολύ ώρα ακούω φωνές από μια γειτόνισσα, είχαν αρπάξει φωτιά τα χορταρια και καλά που δεν είχα φύγει. Το έψαξα στα βιβλία της Χημείας από το πανεπιστήμιο και βρήκα ότι το νίτρο αντιδρά με την κυτταρινη των φυτών κάνοντας εξωθερμη αντίδραση καί με ντάλα τον ήλιο έχουμε αυταναφλεξη. Το ίδιο μπορεί να συμβεί με πανιά που σκουπιζουμε διαλυτικά.
Έχουν καεί μηχανουργεια γιαυτό το λόγο.
Πανιά /χαρτιά βρώμικα πετιωνται αμέσως ή φυλάσσονται σε τσιγκινο σκουπιδοντενεκε που κλείνει καλά και πετιωνται στο τέλος της βάρδιας.

lazarefa
13/03/2020, 08:58
Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Πριν μερικά χρόνια έκανα τη βλακεία και αντικατέστησα ένα ζευγάρι ατσαλένιες βίδες (τις μανίσιες) που είχε το παπάκι για τη στερέωση του φτερού του μπροστινού τροχού (επειδή είχαν σκουριάσει) με αλουμινένιες με κεφαλή άλεν, σαν αυτές:
https://www.stelpet.gr/Proion/18346/145/Vides-alouminiou-6x15mm-set-10tmx-mple/
Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να λύσω το φτερό με αυτές τις βίδες, η μια χαλάρωσε με το αλενόκλειδο, η άλλη ωστόσο αρνήθηκε πεισματικά να χαλαρώσει, και ζορίζοντάς την λίγο, ως αλουμινένια, χάλασε το εξάγωνο της υποδοχής για το άλεν, με συνέπεια να μην μπορώ να προχωρήσω στο χαλάρωμά της, οπότε την παράτησα.
Σκέφτηκα να δοκιμάσω με κάποιο άλεν ίντσας μπας και με λίγο μεγαλύτερη κεφαλή καταφέρω κάτι, αλλά δεν το δοκίμασα τελικά μην την κάνω χειρότερα.
Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή τεχνική (πέρα ίσως από ανάποδα κολαούζα, που κι αυτά τα φοβάμαι λόγω αλουμινίου) που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

toyar
13/03/2020, 09:25
τρυπανι νο5

lazarefa
13/03/2020, 10:12
Εννοείς ανάποδο κολαούζο;

daz
13/03/2020, 13:28
Αυτές οι βίδες είναι ότι χειροτερο για μεγάλες ροπές διότι η υποδοχή για το κλειδί είναι πολύ ρηχή (αποτέλεσμα του λεπτού κεφαλιού). Αυτό σε συνδιασμό με το αλουμίνιο είναι ότι χειρότερο. Δύσκολα θα βγει τώρα χωρίς να μπεις σε μπελάδες.

1ον. Τη χτυπάς. Της δίνεις μερικές καλές να ξεφρακάρει όσο γίνεται.
2ον. Καρφώνεις στην υποδοχή άλλεν ένα τορξ και προσπαθείς να την ξεβιδώσεις. Αν δε γυρίζει καθόλου, προσπάθησε να την γυρίσεις προς το βίδωμα να δεις αν θα κουνηθεί καθόλου. Αν κουνηθεί έστω και ελάχιστα θα ξεβιδώσει. Αν χρειαστεί μπρος πίσω να μη το κάνεις βιαστικά γιατί θα ζεσταθεί και θα σπάσει μέσα.

Τιπ1. Για να γίνουν αυτά σωστά χρειάζεσαι κατα βάση μύτες τορξ (ή καρυδάκια) και όχι κλειδιά τύπου Γ.

Αν δεν κάνεις δουλειά με το τορξ και καταστραφεί το κεφάλι, κάνε μια εγκοπή στο πλάι του κεφαλιού και χτύπα πλάγια με κατσαβίδι. Αποφασιστικά χτυπήματα.

Αν δε κάνεις δουλειά με τίποτα απ' τα παραπάνω βάζεις τρυπάνι ίδιου πάχους με το σπείρωμα και τρυπάς. Όταν φτάσει το τρυπάνι στο σπείρωμα το κεφάλι θα φύγει και θα σου μείνει η βίδα μέσα.
Στη συνέχεια βάζεις τρυπάνι λίγο μικρότερο απ' το σπείρωμα και τρυπάς όσο πιο ίσια μπορείς. Ανάλογα με τη δουλειά που θα γίνει με το τρυπάνι, μπορείς να καθαρίσεις την τρύπα με ένα κολαούζο ή να περάσεις καινούριο σπείρωμα. (αν γίνεται, δεν έχω καταλάβει που πιάνει η βίδα)

Μια φωτό θα βοηθούσε.

SeniorCanardo
13/03/2020, 13:45
1. Αν έχεις dremel κάνε μια όσο το δυνατόν ίσια εγκοπή και όσο το δυνατόν πιο βαθιά, από τη μια άκρη ως την άλλη και μετά δοκίμασε με ίσιο κατσαβίδι.

2. Δοκίμασε να ζεστάνεις με θερμοπίστολο την γύρω περιοχή και δοκίμασε με torx που λέει ο Daz μπας και ξεφρακάρει.

3.Πάρε μια πόντα και κάνε μια εσοχή στο κεφάλι της βίδας όσο το δυνατόν προς τα έξω και μετά με την πόντα ή με ένα ζουμπά χτύπα με φορά περίπου στην εφαπτομένη της βίδας.

Acacius
13/03/2020, 21:32
Οι εξολκείς του δίευρου (https://www.skroutz.gr/c/2947/exolkeis.html?keyphrase=%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%BB%CE%BA%CE%B5%CE%B1%CF%82+%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE %BD&order_by=pricevat&order_dir=asc) στο αλουμίνιο μάλλον θα δουλέψουν χωρίς πρόβλημα (γιατί σε ατσάλι, δεν...). Αν έχεις και αριστερόστροφο τρυπάνι, πρέπει να βγει χωρίς πολύ κόπο.

lazarefa
14/03/2020, 17:31
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Χοντρικά το σημείο που είναι σφηνωμένη η βίδα είναι αυτό που φαίνεται στη φωτό (παρόμοιο με το δικό μου):
https://www.superpapi.gr/wp-content/uploads/2015/11/Kymco-Jetix-125_0022.jpg
Όπως μπορείτε να δείτε επειδή η εν λόγω βίδα συγκρατεί το πλαστικό φτερό, δεν ενδείκνυται άγρια κακομεταχείριση (κοπανήματα κλπ) γιατί ενδέχεται να γίνει ζημιά και στο ίδιο το πλαστικό φτερό (το οποίο κοστίζει γύρω στα 45 ευρώ). Παλιά είχα δοκιμάσει (και είχε δουλέψει) να λύσω μια ατσαλένια βίδα στο ίδιο παπί με ένα σπρέι που είχα αγοράσει από τη Wurth (νομίζω άζωτο υπό πίεση). Ευτυχώς για μένα τότε, δούλεψε.
Το πρόβλημα νομίζω ότι προκύπτει λόγω του περιβάλλοντος που βρίσκεται το παπάκι (νησί) όπου η υγρασία και η αρμύρα της θάλασσας που διαδίδεται εν μέρει και με τον άνεμο, από τη μια σκουριάζει πολύ γρήγορα τα μέταλλα, κι από την άλλη συντελεί στη συσσώρευση αλάτων και σκόνης.

daz
14/03/2020, 18:18
Τέλεια.

Βάζεις τορξ και αν δε δουλέψει (πολύ πιθανό να δουλέψει) βάζεις τριπάνι ίδιας διαμέτρου με το σπείρωμα της βίδας και τρυπάς ίσα ίσα, μέχρι να φύγει το κεφάλι. (οπότε μπορείς να αφαιρέσεις το φτερό)

Στη συνέχεια αν έχει μείνει καθόλου βίδα που προεξέχει (θα είναι τόσο όσο το πάχος του φτερού) βλέπεις αν σου επιτρέπει να βιδωθεί (ίσα να πιασει) ένα εξάγωνο παξιμάδι. Αν πιάνει πας σε κάποιον με ηλεκτροκόλληση και σου κάνει μια πόντα στο κέντρο (πριν, φρόντισε να βάλεις μέσα wd40).

Επίσης βλέπεις αν έχει ψωμί να την πιάσεις με μικρή γκαζοτανάλια ή σκύλα. Μάλλον όμως έχεις λίγες πιθανότητες να την γυρίσεις με σκύλα αν έχουν κολλήσει τα σπειρώματα και το πρόβλημα δεν προέρχεται και απ' τις τριβές του κεφαλιού της βίδας.

Η τελευταία λύση είναι το τρυπάνι και καθάρισμα σπειρώματος γιατί το πιο πιθανό είναι να μη κεντράρεις σωστά το τρυπάνι. Το καλό είναι οτι το αλουμίνιο θα το πηγαίνει σα βούτυρο και θα μπορείς να ελέγχεις τι κάνεις χρησιμοποιόντας τρυπάνια διαφόρων διαμέτρων (δε χρειάζεσαι ακριβά)

daz
14/03/2020, 18:40
Επίσης κάτι μου λέει οτι με κάτι παρόμοιο θα κάνεις δουλειά. (με ένα μικρό φόβο για το πλαστικό)
Αν δεν έχεις το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια λίμα και μια παλιά γκαζοτανάλια ή σκύλα. (

415737

Αν έχεις και το κατάλληλο εργαλείο ακόμα καλύτερα. Μπορεί να το βρεις και στην Ελλάδα αλλά δε θα είναι φθηνό.

415738

lazarefa
14/03/2020, 21:39
Η αλήθεια είναι ότι την πένσα της engineer την καλοκοιτάζω καιρό τώρα (2-3 χρόνια). Μάλλον ήρθε η ώρα της (γύρω στα 25 ευρώ την θυμάμαι από εξωτερικό. Φαντάζομαι Ελλάδα ως δυσεύρετη θα κοστίζει παραπάνω). Με τη συγκεκριμένη θεωρείς εξαιρετικά πιθανό να κάνω δουλειά;

o_gavros
14/03/2020, 21:43
το εξωτερικό μέρος του κεφαλιού της βίδας με το πρόβλημα είναι στρογγυλό;

daz
15/03/2020, 00:39
Η αλήθεια είναι ότι την πένσα της engineer την καλοκοιτάζω καιρό τώρα (2-3 χρόνια). Μάλλον ήρθε η ώρα της (γύρω στα 25 ευρώ την θυμάμαι από εξωτερικό. Φαντάζομαι Ελλάδα ως δυσεύρετη θα κοστίζει παραπάνω). Με τη συγκεκριμένη θεωρείς εξαιρετικά πιθανό να κάνω δουλειά;

Κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό.

Όπως και οτι δε θα γρατζουνίσεις το φτερό περιμετρικά της βίδας!

Υπάρχουν και εξωλκεις που κάνουν σε βίδες άλλεν. Σαν αυτόν.

415744

Τις περισσότερες φορές έχω κάνει δουλειά με αυτόν. Εκείνη τη μέρα δε θυμάμαι γιατί, αναγκάστηκα να καρφώσω τορξ. Η βίδα σου έχει σχήμα κουμπιού. Η υποδοχή είναι πολύ ρηχή και το πιθανότερο είναι να μη κάνεις δουλειά με έναν τέτοιο εξωλκέα. Αν ίσως ανοίξεις την τρύπα λίγο (λίγο) να κάνεις. Αλλά και πάλι κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί τι θα δουλέψει. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως χρειάζεται κάτι άλλο.

* Αυτός ο εξωλκέας δεν είναι ίδιος με τον συνηθισμένο που αποκαλούμε ανάποδο κολαούζο. Λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν ανοίγει τη βίδα κατά το ξεβίδωμα ώστε αυτή να φρακάρει. Λειτουργει με πολύ ρηχή τρύπα και συνήθως δουλεύει στα περισσότερα άλλεν χωρίς να χρειαστεί τρυπάνι. Θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο να δουλέψει στη βίδα σου.

daz
15/03/2020, 00:50
415745

Δεν κατάφερα να εστιάσω σωστά, αλλά πιο πιθανό ήταν να έσπαγε το άλλεν μέσα στη βίδα παρά να χαλάσει τις υποδοχές που του έφτιαξα.

415746

415747

Η φθορά στο τορξ ήταν ανύπαρκτη.

415748

lazarefa
15/03/2020, 17:23
Απόστολε σε υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Έχουμε κάποιο λινκ για το συγκεκριμένο εξολκέα άλεν που παράθεσες;

Leon67
15/03/2020, 18:47
415737

Αν έχεις και το κατάλληλο εργαλείο ακόμα καλύτερα. Μπορεί να το βρεις και στην Ελλάδα αλλά δε θα είναι φθηνό.

415738

Αμα βρεις Engineer, Vam ή Merry στην Ελλάδα να το μαθουμε και εμεις!

SeniorCanardo
16/03/2020, 12:57
Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με σφυροκατσάβιδο (impact screwdriver) αν υπάρχει διαθέσιμο.
Με έχει ξελασπώσει κάνα δυο φορές.
415990

daz
16/03/2020, 16:18
Απόστολε σε υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Έχουμε κάποιο λινκ για το συγκεκριμένο εξολκέα άλεν που παράθεσες;

koken κολέρης και beta. Οι κοκέν νομίζω ειναι φθηνότεροι. Laz δε ξέρω αν θα κάνεις δουλειά σε τόσο ρηχή τρύπα με αυτόν τον εξωλκέα. Και δεν είναι καθόλου φθηνός.


Αμα βρεις Engineer, Vam ή Merry στην Ελλάδα να το μαθουμε και εμεις!

Χμμ.. Engin είχα βρει στην πάτρα. Vam δεν υπάρχει. Merry αν είχε θα έπαιρνα και γω.


Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με σφυροκατσάβιδο (impact screwdriver) αν υπάρχει διαθέσιμο.
Με έχει ξελασπώσει κάνα δυο φορές.
415990

Σωστός.. Αλλά θα πρέπει να της κάνει εγκοπή και να βάλει μύτη μεγάλου ίσιου κατσαβιδιού ή να χτυπήσει μια μύτη τορξ μέχρι να πιάσει καλά και μετά να βάλει το σφυροκατσάβιδο και να το χτυπήσει.
Δεν ξέρω μόνο πόσο στιβαρή είναι η βάση από πίσω.

Αυτό, κανονικά, έπρεπε να το κανει πριν χαλάσει η υποδοχή.

SeniorCanardo
16/03/2020, 17:20
Σωστός.. Αλλά θα πρέπει να της κάνει εγκοπή και να βάλει μύτη μεγάλου ίσιου κατσαβιδιού ή να χτυπήσει μια μύτη τορξ μέχρι να πιάσει καλά και μετά να βάλει το σφυροκατσάβιδο και να το χτυπήσει.
Δεν ξέρω μόνο πόσο στιβαρή είναι η βάση από πίσω.

Αυτό, κανονικά, έπρεπε να το κανει πριν χαλάσει η υποδοχή.

Καλά τώρα πιθανολογούμε, αλλά καλό είναι να έχει μια γκάμα δυνατοτήτων και αυτός και οι επόμενοι που θα το χρειαστούν.
Καμιά φωτογραφία από την υφιστάμενη κατάσταση θα βοηθούσε πολύ για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα που βρισκόμαστε.

Υπάρχει και μια μικρή μεν, πιθανότητα δε, να δουλέψει και με σφυροκτσάβιδο και άλλεν μύτη.
Έχει τύχη σε σταυρόβιδα (JIS για να είμαι ακριβής)που έχει γίνει κουρέλι, να μην πιάνει με το σταυροκατσάβιδο, αλλά με την κρούση να βρει τόσο-όσο για να την ξεφρακάρει και να βγει μετά κανονικά με κοινό κατσαβίδι.

"άγνωσται αι βουλαί του κοχλία" :D

vaska
16/03/2020, 18:54
την πένσα Engineer την έχω καθώς και το μυτοτσίμπηδο της ίδια εταιρίας και είναι όντως εργαλειάρες. Έβγαλα δύο κομμένες βίδες από το ενα ψευτοκάπακο πεζο 206 φίλου για να αλλάξουμε φλάτζα.
Στην δικια σου περίπτωση και για να μην κάνω ζημιά στο πλαστικό θα προσπαθούσα με σέγα χειρός και λάμα για μέταλλα να κόψω το κεφάλι αφού είχα σιγουρέψει ότι δεν θα γίνει ζημιά στο πλαστικό φτερό με ένα πανάκι ενδιάμεσα. Αν φύγει το κεφάλι βγαίνει το φτερό και σου δίνει χέρι για όποια λύση επιλέξεις

daz
16/03/2020, 19:10
Καλά τώρα πιθανολογούμε, αλλά καλό είναι να έχει μια γκάμα δυνατοτήτων και αυτός και οι επόμενοι που θα το χρειαστούν.
Καμιά φωτογραφία από την υφιστάμενη κατάσταση θα βοηθούσε πολύ για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα που βρισκόμαστε.

Υπάρχει και μια μικρή μεν, πιθανότητα δε, να δουλέψει και με σφυροκτσάβιδο και άλλεν μύτη.
Έχει τύχη σε σταυρόβιδα (JIS για να είμαι ακριβής)που έχει γίνει κουρέλι, να μην πιάνει με το σταυροκατσάβιδο. αλλά με την κρούση να βρει τόσο-όσο για την ξεφρακάρει και να βγει μετά κανονικά με κοινό κατσαβίδι.

"άγνωσται αι βουλαί του κοχλία" :D

Η υποδοχή σταυρού είναι σχεδιασμένη να βγάζει το κατσαβίδι προς τα έξω. Όταν "πηδάει" το κατσαβίδι ποτέ δεν το κάνει ενώ είναι όλο μέσα στην υποδοχή. Γι' αυτό δούλεψε με σφυροκατσάβιδο σε χαλασμένη υποδοχή. Και γι' αυτό το σφυροκατσάβιδο είναι ιδανικό για τέτοιες βίδες.
Με το άλλεν δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Leon67
20/03/2020, 05:39
Αμα βρεις Engineer, Vam ή Merry στην Ελλάδα να το μαθουμε και εμεις!

Μετά από λίγο ψάξιμο αυτές τις μερες της σχόλης screw pliers re-branded Engineer μαλλον - εχει η Cimco.
416206

daz
20/03/2020, 13:17
Η σχεδίαση είναι ίδια, μέχρι και την υποδοχή του ελατηρίου έχει.

Μια χαρά. Ωραίος ο Λεό! :beer:

daz
21/03/2020, 12:22
Παιδιά τα μνμτα με το κοροναιό τα διέγραψα. :)

daz
22/03/2020, 15:10
Τα τελευταία μνμτα πήγαν στο θρεντ με τα πενσικά και αλλάξαμε τίτλο για να μην μπερδευόμαστε. :beer:

(Λίγο προσοχή μάγκες γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο, μπαίνω τσεκάρω και βγαίνω). Thanks.

ptc
14/01/2024, 11:16
Ξέρει κανείς ποιος είναι ο όρος αναζήτησης για ένα αντίστοιχο προϊόν;

449821

Άσπρισε το χρώμα του ξύλινου τραπεζιού λόγω θερμότητας και διάβασα ότι αυτό το διορθωνει. Μόνο που δεν υπάρχει το συγκεκριμένο εδώ.

449822

McGyver
14/01/2024, 16:38
Ξέρει κανείς ποιος είναι ο όρος αναζήτησης για ένα αντίστοιχο προϊόν;

449821

Άσπρισε το χρώμα του ξύλινου τραπεζιού λόγω θερμότητας και διάβασα ότι αυτό το διορθωνει. Μόνο που δεν υπάρχει το συγκεκριμένο εδώ.

449822

Έχω διορθώσει αντίστοιχο πρόβλημα με πολύ ψιλό ντουκόχαρτο, νερό και υπομονή.

basilis_k6
14/01/2024, 17:16
Ξέρει κανείς ποιος είναι ο όρος αναζήτησης για ένα αντίστοιχο προϊόν;

449821

Άσπρισε το χρώμα του ξύλινου τραπεζιού λόγω θερμότητας και διάβασα ότι αυτό το διορθωνει. Μόνο που δεν υπάρχει το συγκεκριμένο εδώ.

449822

η φωτο ειναι απο το ιντερνετ σωστα?
απο οτι διαβασα ειναι υγρασια εντος του βερνικιου. δοκιμασες πιστολακι μαλλιων στο χαμηλο?

george.S
14/01/2024, 17:43
Πριν μερικά χρόνια έκανα τη βλακεία και αντικατέστησα ένα ζευγάρι ατσαλένιες βίδες (τις μανίσιες) που είχε το παπάκι για τη στερέωση του φτερού του μπροστινού τροχού (επειδή είχαν σκουριάσει) με αλουμινένιες

Πολύ σωστά μεγάλη βλακεια
Το έχουν πληρώσει το μάρμαρο ακριβά αρκετοί κάνοντας αυτό το λάθος
Προσωπικά πήρα το μάθημα μου στην καδένα του σκάφους που ήταν γαλβανιζέ και ήταν μια χαρά μέχρι που έκανα την πατάτα και της έβαλα ανοξείδωτο στριφτάρι.......σκούριασε ολόκληρη
(άσε που το γαλβανιζέ είναι ισχυρότερο από το ανοξείδωτο)

Σε 2 ανόμοια μέταλλα αρχίζει η οξείδωση στο πιο αδύναμο
Το αλουμίνιο ψωριαζει και βγάζει αυτά τα λευκά άλατα (οξείδωση) και κολλάνε όλα...έχουμε κλάψει σε πολλά περιστατικά σε διάφορες εφαρμογές
Θα μπορούσες να έχεις βάλει λίγο γράσο στο σπείρωμα

Ίσως κάνω λάθος σε κάποιον όρο
Μιλάω εμπειρικά από την επαφή μου με το σκάφος και την θάλασσα που οι συνθήκες είναι ακραίες (θαλασσινό νερό και στο καπάκι ήλιος και στεγνώνουν τα αλάτια πάνω)

Bowleno
14/01/2024, 18:55
Ξέρει κανείς ποιος είναι ο όρος αναζήτησης για ένα αντίστοιχο προϊόν;

449821

Άσπρισε το χρώμα του ξύλινου τραπεζιού λόγω θερμότητας και διάβασα ότι αυτό το διορθωνει. Μόνο που δεν υπάρχει το συγκεκριμένο εδώ.

449822

ότι είπε ο Θωμάς πιο πάνω και θα συπληρώσω: ΠΟΛΥ υπομονή....θέλει το πιο ψιλό που υπάρχει και απαλές κυκλικές κινήσεις, ει δυνατόν με κάποιο τάκο και όχι με το χέρι. Και πρέπει να γίνει σε ΟΛΟ το τραπέζι....

Bowleno
14/01/2024, 18:59
Σε 2 ανόμοια μέταλλα αρχίζει η οξείδωση στο πιο αδύναμο
Το αλουμίνιο ψωριαζει και βγάζει αυτά τα λευκά άλατα (οξείδωση) και κολλάνε όλα...έχουμε κλάψει σε πολλά περιστατικά σε διάφορες εφαρμογές
Θα μπορούσες να έχεις βάλει λίγο γράσο στο σπείρωμα

Ίσως κάνω λάθος σε κάποιον όρο
Μιλάω εμπειρικά από την επαφή μου με το σκάφος και την θάλασσα που οι συνθήκες είναι ακραίες (θαλασσινό νερό και στο καπάκι ήλιος και στεγνώνουν τα αλάτια πάνω)


Που να έβλεπες σε εξωλέμβια Mariner 30ετίας, τις βίδες της κυλινδροκεφαλής.....

Coyote.V
14/01/2024, 19:19
Για την διάβρωση στο στέλεχος και το σπείρωμα το καλύτερο υλικό είναι αυτό: MASTINOX D40 και όχι το γράσο.

https://www.aviatec.net/en/chemicals/jointing-and-filling-compounds/ca1101-anti-corrosion-compound-mastinox-d40-160ml

https://www.aerospheres.com/products/sealants/mastinox-d40-160-ml-cart/

Είναι ένα κίτρινο ρευστό το οποίο δεν στεγνώνει ποτέ ειδικά σε συνθήκες σπειρώματος. :winka:

lykourgi
14/01/2024, 20:28
Άσπρισε το χρώμα του ξύλινου τραπεζιού λόγω θερμότητας και διάβασα ότι αυτό το διορθωνει. Μόνο που δεν υπάρχει το συγκεκριμένο εδώ.

449822
Πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο, προσπάθησε με κάποιο πιστόλι θερμού αέρα.
Ζεσταίνεις την περιοχή του "λεκέ" και πέριξ αυτής, με επιμονή. Πιθανότατα, δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο.

ptc
14/01/2024, 21:41
Λοιπόν, δοκίμασα με το πιστολάκι. Όντως κάνει δουλειά αλλά θέλει πραγματικά επιμονή. Το παρακάτω αποτέλεσμα πήρε λίγο πάνω από μισή ώρα. Άλλη μια συμπληρωματική απόπειρα αύριο και θα είναι έτοιμο λογικά. Ευχαριστώ. :beer:

449835

lykourgi
14/01/2024, 23:01
Με πιστολάκι για μαλλιά, αργείς.
Με θερμοπίστολο είναι σημαντικά ταχύτερη η διαδικασία.

Bowleno
14/01/2024, 23:31
Με πιστολάκι για μαλλιά, αργείς.
Με θερμοπίστολο είναι σημαντικά ταχύτερη η διαδικασία.

Θα το κάψει ρε συ... Μια χαρά είναι το πιστολάκι.

lykourgi
15/01/2024, 00:14
Θα το κάψει ρε συ... Μια χαρά είναι το πιστολάκι.
Ναι, το θερμοπίστολο θέλει προσοχή.

doctor_john
15/01/2024, 08:36
Το πιστολάκι βγάζει ~100C ; και πήρε 30' να φέρεις στους 60-70C την επιφάνεια.
Το θερμοπίστολο γύρω στους 400C νομίζω. Θέλει να έχεις υπομονή να το περνάς συνέχεια.
Μη μένεις σε ένα σημείο, κάνε σπείρες σαν να το βάφεις και ζέστανε αρκετά πιο έξω από το λεκέ.

Κάνει κρύο, λίγο προσοχή μη σοκάρεις τα υπόλοιπα.

Bowleno
15/01/2024, 11:02
Το πιστολάκι βγάζει ~100C ; και πήρε 30' να φέρεις στους 60-70C την επιφάνεια.
Το θερμοπίστολο γύρω στους 400C νομίζω. Θέλει να έχεις υπομονή να το περνάς συνέχεια.
Μη μένεις σε ένα σημείο, κάνε σπείρες σαν να το βάφεις και ζέστανε αρκετά πιο έξω από το λεκέ.

Κάνει κρύο, λίγο προσοχή μη σοκάρεις τα υπόλοιπα.

Ποιο πιστολάκι βγάζει 100 βαθμούς ρε συ;
Αν έβγαζαν τόσο ξέρεις πόσες θα έβγαιναν με ένα μαλλί....:tooth:
Βία να βγάζουν 60 στην ανώτερη σκάλα...

Ξαναλέω, το θερμοπίστολο πρέπει να ξέρεις ΠΟΛΥ καλά να το δουλέψεις, ειδικά σε ξύλα, θα το κάψει πριν το καταλάβεις!

doctor_john
15/01/2024, 18:37
Αν μετρήσεις θα βρεις και παραπάνω.
Μέτρησε το θερμοπιστολο που λέει πως βγάζει 450 πόσο βγάζει στα 30cm και θα καταλάβεις.

GEORGIOS
17/01/2024, 20:00
Είχα μια συζήτηση σε ένα συνεργείο.
Μου λέει ο μάστορας ότι ποτέ δεν πρέπει να βάζεις γράσο γραφίτη σε ρουλεμάν και στο λαιμό τις μηχανής, γιατί ο γραφίτης είναι μέσα στο γράσο σαν λεπτή σκόνη μεγάλης σκληρότητας, και φθείρει τα μέταλλα που κινούνται όπως θα το έκανε μία σμυριδαλοιφή. Σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια, αλλά μου έλεγε ότι με τον ίδιο τρόπο κάνει ζημιά.

Εγώ δεν το είχα ξανακούσει αυτό.
Οι οδηγίες των γράσων με γραφίτη λένε ότι συνίστανται για ρουλεμάν. Να ξέρει καλύτερα ο μάστορας;

daz
18/01/2024, 00:00
Είχα μια συζήτηση σε ένα συνεργείο.
Μου λέει ο μάστορας ότι ποτέ δεν πρέπει να βάζεις γράσο γραφίτη σε ρουλεμάν και στο λαιμό τις μηχανής, γιατί ο γραφίτης είναι μέσα στο γράσο σαν λεπτή σκόνη μεγάλης σκληρότητας, και φθείρει τα μέταλλα που κινούνται όπως θα το έκανε μία σμυριδαλοιφή. Σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια, αλλά μου έλεγε ότι με τον ίδιο τρόπο κάνει ζημιά.

Εγώ δεν το είχα ξανακούσει αυτό.
Οι οδηγίες των γράσων με γραφίτη λένε ότι συνίστανται για ρουλεμάν. Να ξέρει καλύτερα ο μάστορας;

Τον ρώτησες που εφαρμόζουμε ένα γράσο που φθείρει τα μεταλλικά μέρη και για ποιο λόγο υπάρχει?

Ο γραφίτης αυξάνει την αντοχή του στα φορτία και το προστατεύει από μικρές ποσότητες νερού (κρύου νερού).

JNP
18/01/2024, 10:03
Είχα μια συζήτηση σε ένα συνεργείο.
Μου λέει ο μάστορας ότι ποτέ δεν πρέπει να βάζεις γράσο γραφίτη σε ρουλεμάν και στο λαιμό τις μηχανής, γιατί ο γραφίτης είναι μέσα στο γράσο σαν λεπτή σκόνη μεγάλης σκληρότητας, και φθείρει τα μέταλλα που κινούνται όπως θα το έκανε μία σμυριδαλοιφή. Σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια, αλλά μου έλεγε ότι με τον ίδιο τρόπο κάνει ζημιά.

Εγώ δεν το είχα ξανακούσει αυτό.
Οι οδηγίες των γράσων με γραφίτη λένε ότι συνίστανται για ρουλεμάν. Να ξέρει καλύτερα ο μάστορας;

Μπας και μίλαγε για οδοντόκρεμα;

GEORGIOS
18/01/2024, 16:29
Τον ρώτησες που εφαρμόζουμε ένα γράσο που φθείρει τα μεταλλικά μέρη και για ποιο λόγο υπάρχει?

Ο γραφίτης αυξάνει την αντοχή του στα φορτία και το προστατεύει από μικρές ποσότητες νερού (κρύου νερού).

Τον ρώτησα και μου είπε ότι τον βάζει μόνο εκεί που υπάρχουν περιστασιακές κινήσεις και όχι συνεχόμενες.

Επίσης μου είπε να κάνω το εξής πείραμα για να πεισθώ.
Να τρίψω γραφιτούχο γράσο πάνω σε ένα γυαλί, και θα δω ότι το γυαλί θα θαμπώσει, γιατί οι κόκκοι του γραφίτη θα το τρίψουν.

Ένα συνεργείο μοτοσυκλετών έχει αυτός ο μάστορας στην Καλαμάτα.
Όρεξη να έχεις να ανοίξεις συζήτηση για ότι θέλεις, σου δίνει εξηγήσεις για ότι απορίες έχεις. Σπάνια περίπτωση.:)

doctor_john
18/01/2024, 18:19
Στα ρουλεμάν του λαιμού υπάρχει συνεχής κίνηση;
Και μάλιστα με τέτοια διάρκεια που θα προλάβει το γραφιτουχο
να κάνει ζημιά πριν την φυσιολογική φθορά;

Είναι λίγο περίεργο αλλά ο μηχανικός σου είναι και σου εξηγεί. Τι σου προτείνει;

daz
18/01/2024, 22:05
Αυτό το γράσο ο κάθε κατασκευαστής το προτείνει για αργές έως γρήγορες κινήσεις, και για μέτρια έως υψηλά φορτία.
Τα ball joints (ενσφαιρα ρουλεμάν ή κοινώς μπαλάκια) στα ακρα των ψαλιδιών των αυτοκινήτων έχουν τετοιο γράσο, ακριβώς επειδή αντέχει υψηλά φορτία.

νεοσσός
18/01/2024, 22:28
Ποιο πιστολάκι βγάζει 100 βαθμούς ρε συ;
Αν έβγαζαν τόσο ξέρεις πόσες θα έβγαιναν με ένα μαλλί....:tooth:
Βία να βγάζουν 60 στην ανώτερη σκάλα...

Ξαναλέω, το θερμοπίστολο πρέπει να ξέρεις ΠΟΛΥ καλά να το δουλέψεις, ειδικά σε ξύλα, θα το κάψει πριν το καταλάβεις!
Το πιστολάκι μαλλιών βγάζει 30-60°C στη χαμηλή σκάλα και 80°C+ στη μεγάλη σκάλα. Κάποια επαγγελματικά ξεπερνούν τους 100°C.

Τα θερμοπίστολα ανεβάζουν εκατοντάδες βαθμούς Κελσίου και θέλουν πολλή προσοχή, διότι μπορεί να κάνουν ζημιά, όπως σωστά ανέφερες.
Για πολλές περιπτώσεις το πιστολάκι μαλλιών κάνει καλύτερη δουλειά και το χρονικό διάστημα που απαιτεί είναι απαραίτητο ώστε να ανέβει η θερμοκρασία προοδευτικά στο εσωτερικό του υλικού που μας ενδιαφέρει.

Tallyban
20/01/2024, 19:13
Μια χαρά είναι το γράσο με γραφίτη ή Μos2 για τα ρουλεμάν στο λαιμό .
Στα ρουλεμάν τροχού όντως δεν κάνει.

Volpad
24/01/2024, 14:18
Χρειάζομαι τα φώτα σας.

450071

Εκεί που έχω κυκλώσει, είναι ένας αισθητήρας θερμοκρασίας, ο οποίος είναι βιδωμένος στο χάλκινο boiler (εκεί που καταλήγει το κίτρινο καλώδιο).
Αυτός ο αισθητήρας, έχει χαλάσει (πιθανό να έχει κοπεί το καλώδιο).

Δοκίμασα με ένα 17 σωληνωτό, αλλα δεν λύνει.
Δεν ξέρω αν έχει loctite στο σπείρωμα, αλλα θέλω να το λύσω χωρίς να χρειαστεί να κάνω βίδες όλη τη μηχανή για να πάρω το boiler στο χέρι.

Σκέφτηκα οτι η καλύτερη λυση θα ήταν ένα κρουστικό, αλλα δεν έχω.

Επειδή δεν χρειάζομαι κρουστικό γενικά, σκέφτηκα να πάρω κάποιο φτηνό να κάνω τη δουλειά μου τώρα, πριν το χώσω στο πιο ξεχασμένο συρτάρι του σπιτιού...

Κάτι τέτοιο (https://www.skroutz.gr/s/28553825/Krausmann-8300-Karydakia-17-19-Mpoulonokleido-450W-me-Ypodochi-1-2.html?product_id=83363755&sponsored=listing) θα είναι κομπλέ για τη δουλειά, ή τσάμπα θα δώσω τα 65€?

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση?

o_gavros
24/01/2024, 15:48
Με το μπουλονοκλειδο που περιγράφεις,μπορεί και να την κόψεις.
Δεν ξέρω αν έχει ρύθμιση ταχύτητας αυτό που ποσταρες.
Δοκίμασε με τη σειρά, σπρέι διεισδυτικό,ταπ ταπ με σφυρί πάνω στο κεφάλι της βίδας και μετά με καστάνια/καρυδάκι προσπάθησε να λύσεις.
Αλλεως ένα χειροκίνητο σφυροκατσαβιδο ίσως είναι πιο ενδεδειγμένο για τη χρήση σου.με ένα 20€ παίρνεις force, και όλο και κάπου θα ξαναβρείς να το δουλέψεις.

dumutrus
24/01/2024, 15:49
Με κλειδί προσπαθείς;Αν ναι τότε κόψε τελείως το καλώδιο αφού θα το αλλάξεις και δοκίμασε με καριδάκι και μανέλα μπορείς να βάλεις και μια σωλήνα στην άκρη της μανέλας για περισσότερη δύναμη.

kordix
24/01/2024, 15:58
Ρε παιδιά πως απαντάμε στα βρουμ άμεσα?

harris_x
24/01/2024, 16:27
Ρε παιδιά πως απαντάμε στα βρουμ άμεσα?

δεν μπορείς να απαντήσεις, εκτός κι αν στείλεις πμ ή αν κάνεις κι εσύ βρουμ σε κάποιο post του μέλους που σου έκανε βρουμ

Volpad
24/01/2024, 17:50
Με το μπουλονοκλειδο που περιγράφεις,μπορεί και να την κόψεις.
Δεν ξέρω αν έχει ρύθμιση ταχύτητας αυτό που ποσταρες.
Δοκίμασε με τη σειρά, σπρέι διεισδυτικό,ταπ ταπ με σφυρί πάνω στο κεφάλι της βίδας και μετά με καστάνια/καρυδάκι προσπάθησε να λύσεις.
Αλλεως ένα χειροκίνητο σφυροκατσαβιδο ίσως είναι πιο ενδεδειγμένο για τη χρήση σου.με ένα 20€ παίρνεις force, και όλο και κάπου θα ξαναβρείς να το δουλέψεις.

Σπρέι, ταπ ταπ και καστάνια με καρύδι, τα δοκίμασα πρώτα πρώτα προφανώς.
Σφυροκατσάβιδο δεν θα δουλέψει γιατι δεν μπορώ να χτυπήσω το boiler απο πάνω. Εκτός του οτι η ελαστικότητα που έχει το boiler θα απορροφήσει το χτύπημα, υπάρχει και κίνδυνος να κάνω ζημιά.



Με κλειδί προσπαθείς;Αν ναι τότε κόψε τελείως το καλώδιο αφού θα το αλλάξεις και δοκίμασε με καριδάκι και μανέλα μπορείς να βάλεις και μια σωλήνα στην άκρη της μανέλας για περισσότερη δύναμη.

Με σωληνωτό προσπαθώ που είναι 6γωνο. κλειδί δεν χωράει εκει μέσα και ακόμα και να χώραγε δεν θα έβαζα γιατι το καρέ του αισθητήρα είναι μπρούτζινο.
Δεν γίνεται να βάλεις μεγάλη δύναμη εκεί που είναι γιατι το boiler το κρατάνε στη θέση του οι σωλήνες. Δεν είναι βιδωμένο σε κάποια βάση (ή ακόμα και να είναι, δεν το κρατάνε τόσο σταθερό. Το βλέπω να ψιλογυρίζει όταν βάζω δύναμη)
Αν βάλω περισσότερη δύναμη, θα τα στραβώσω όλα.



Για να γίνω ποιο κατανοητός, πρόκειται για μία μηχανή καφέ.
Κάτω απο τον αισθητήρα, έχει μία χαλκοροδέλα, που πιθανώς να είναι για τη μόνωση απο τα νερά του boiler. Αυτό είναι το boiler του νερού και όχι του ατμού. Η θερμοκρασία που πιάνει είναι περίπου 105 βαθμούς.

Διάβασα στο internet που τα ξέρει όλα, οτι άλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα το έλυσαν με κρουστικό.

dumutrus
24/01/2024, 17:58
συνήθος τους αισθητήρες θερμοκρασίας δεν τους βυθίζουν απευθείας στο υγρό αλλαά χρησιμοποιούν κυάθειο οπότε τον αισθητήρα τον βάζεις βγάζεις χωρίς να φοβάσαι για τα νερά τώρα δεν ξέρω πως είναι η δικία σου απλά ξέκαρε και αυτή την περίπτωση μήπως δε χρειάζεται να το ξεβιδώσεις.

450079

αυτό είναι το κυάθειο.

Volpad
24/01/2024, 18:03
450080

Αυτός είναι ο αισθητήρας. Ένα θερμίστορ είναι. Κωδικός EL237...
Τον έχω παραγγείλει.

Πρέπει να ξεβιδωθεί ολόκληρος...

silkman
24/01/2024, 18:08
Ζεσταμα με καμινετο η θερμοπιστολο, αλλιως ζεστανε τη μηχανη σου και δοκιμασε με ζεστο μποιλερ.

Δεν μπορεις να βρεις ενα δανεικο κρουστικό απο κάποιον φίλο σου;

Volpad
24/01/2024, 18:25
Ζεσταμα με καμινετο η θερμοπιστολο, αλλιως ζεστανε τη μηχανη σου και δοκιμασε με ζεστο μποιλερ.

Δεν μπορεις να βρεις ενα δανεικο κρουστικό απο κάποιον φίλο σου;

Η μαλακία είναι οτι επειδή έχει PID, δεν διαβάζει τη θερμοκρασία απο τον αισθητήρα και κόβει τον ρελέ της αντίστασης, οπότε δεν μπορώ να τη ζεστάνω δουλεύοντας.
Δεν μου δίνει χέρι στο ρελέ για να τον γεφυρώσω. Αμα είναι να λύσω ώς εκεί, θα πάρω και το boiler στο χέρι, οπότε απλουστεύει το πράμα...

Δεν μπορώ να ζεστάνω με καμινέτο γιατι έχει κοντά πλαστικά κομμάτια.
Με θερμοπίστολο ίσως, αλλα δεν είμαι βέβαιος οτι δεν θα λιώσει τιποτα εκει δίπλα. Δεν το ρισκάρω. Αν δεν βρώ λύση έτσι, θα αναγκαστώ να λύσω όλη τη μηχανή και να βγάλω το boiler.
Θέλω να το αποφύγω όμως όσο περισσότερο γίνεται, γιατι πραγματικά είναι πολύ μεγάλη μανούρα.
Μπορεί την ώρα που προσπαθείς να λύσεις / δέσεις τις χαλκοσωλήνες, να τις τσακίσεις και να θές και σωληνώσεις μετά (που είναι πανάκριβες). + οτι μπορεί να τρέχουν νερά στο τέλος.

fasarias
24/01/2024, 23:28
Ρε κορώνα που βρίσκεσαι?
Έλα μια Πειραιά αν δεν είσαι πολύ μακριά και θα το πλακώσουμε με το δικό μου παλμικό αν πιστεύεις ότι έτσι θα λύσει.

Volpad
24/01/2024, 23:51
Βρίσκομαι χαλανδρι και δουλεύω Νέα Ιωνία...
Πέφτει λίγο μακρυά ο Πειραιάς...

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αν δεν βρω λύση, ή θα πάω να πάρω ένα ηλεκτρικό κρουστικό ή θα πάρω αεροκλειδο και θα πάω τη μηχανή στη δουλειά που έχουνε αέρα.
Είναι και 35 κιλά η άτιμη... δεν μπορώ να τη φορτώσω στο ducati γιατί δε θα τραβάει...

fasarias
25/01/2024, 00:24
Πρόσεχε με τα αερόκλειδα γιατί είναι πολλά τα κιλά ροπής και μπορεί να στο ξετινάξει το μηχάνημα

Acacius
25/01/2024, 04:47
Δοκίμασε εναλλαγή θέρμανσης-ψύξης (θερμοπίστολο-σπρέι πεπιεσμένου αέρα [howto (https://www.youtube.com/watch?v=rljUld-ptvI)]) μέχρι εκεί που πιστεύεις ότι σηκώνει χωρίς κίνδυνο, ρίχνοντας και WD40 ενδιάμεσα.

Για παλμικό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις παλμικό κατσαβίδι και ούτε καν μπουλονόκλειδο (ακόμα χειρότερα αερόκλειδο), γιατί όπως έγραψε και ο Φασαρίας υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να υπάρξουν ανεπιθύμητες παρενέργειες.

Εξαιρετική δικαιολογία για να αγοράσεις ένα ωραίο εργαλειάκι (κατά προτίμηση μπαταρίας, λύνει χέρια μερικές φορές) :D

Mple
25/01/2024, 06:44
Κλειδί πίπας ίσως κάνει δουλειά. Είναι κάτι ανάμεσα σε σωληνωτό και καρυδάκι αλλά διαφέρει. Εχει δύναμη και δυνατότητα για επιπλέον μοχλό.

Αλλιώς, εξ επαφής ζέσταμα με πιστολάκι για καλάι;

george.S
25/01/2024, 08:26
Ίσως να κάνεις με αυτό δουλειά επίσης
Έχω ένα σφραγισμένο στην συσκευασία του μήπως κάνει
Δεν το έχω δουλέψει αλλά πιστεύω ότι θα είναι σποτ αρκετά η φλόγα και σε μικρό μέγεθος

Volpad
25/01/2024, 10:58
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Δοκίμασα (ανεπιτυχώς) να το ζεστάνω και να το ψύξω.
Υπάρχουν 2 προβλήματα σε αυτή την περίπτωση.

Πρώτον, το όλο σύστημα είναι χάλκινο και ώς γνωστόν, ο χαλκός μεταφέρει τη θερμότητα για πλάκα. Είναι σχεδόν αδύνατο να ζεστάνεις ένα συγκεκριμένο σημείο περισσότερο απο το υπόλοιπο.

Δεύτερον, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι δεν μου δίνεται η δυνατότητα να βάλω μεγάλη ροπή, γιατι στρεβλώνει το σύμπαν εκει μέσα.
Έχω τρόπους να ασκήσω μεγαλύτερες ροπές, πχ καστάνια με προέκταση, αλλα ούτως ή άλλως, δεν βάζω όλη μου τη δύναμη ούτε κάν στο σωληνωτό, γιατι βλέπω οτι αρχίζει και γυρνάει ολόκληρο το boiler.

Δοκίμασα και WD40 χωρίς αποτέλεσμα.




...
Για παλμικό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις παλμικό κατσαβίδι και ούτε καν μπουλονόκλειδο (ακόμα χειρότερα αερόκλειδο), γιατί όπως έγραψε και ο Φασαρίας υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να υπάρξουν ανεπιθύμητες παρενέργειες.
...


Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα το παλμικό κατσαβίδι, εκτός απο την κυκλική κρούση, χτυπάει και προς τα μπροστά για να σπρώξει τη βίδα.
Εγώ χρειάζομαι κάτι που να έχει μόνο κυκλική κρούση.
Αυτό δεν είναι το μπουλονόκλειδο?

Acacius
25/01/2024, 14:14
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα το παλμικό κατσαβίδι, εκτός απο την κυκλική κρούση, χτυπάει και προς τα μπροστά για να σπρώξει τη βίδα.
Εγώ χρειάζομαι κάτι που να έχει μόνο κυκλική κρούση.
Αυτό δεν είναι το μπουλονόκλειδο?

Νόμιζα ότι κρουστικά και παλμικά (όλα) έχουν από ένα είδος κρούσης έκαστο. Επειδή δεν είμαι γνώστης ελπίζω να απαντήσει εμπεριστατωμένα κανένας πιο ειδικός.

silkman
25/01/2024, 14:19
Τα βιδωτηρια / μπουλονοκλειδα νομιζω εχουν κυκλικη κρουση. Κρουση μπροστά εχουν τα κρουστικά / κατεδαφιστικά πχ sds αρα εισαι οκ να προσπαθησεις με βιδωτηρι...

Πχ Dewalt 887

Volpad
25/01/2024, 14:45
Αυτό που λέμε εμείς στην Ελλάδα "παλμικό κατσαβίδι" (impact driver αγγλιστί) έχει κρούση και μπροστά, με σκοπό να βιδώνει βίδες στο ξύλο. Αυτή είναι η χρήση του..

Κρουστικό μπουλονόκλειδο θέλω εγώ, που βαράει μόνο περιστροφικά...

Απο την άλλη όμως, επειδή το θέλω για ξεβίδωμα μόνο, δεν ξέρω αν θα βαράει προς τα μπροστά το παλμικό... Δεν έχω και δεν ξέρω πως δουλεύει.


Αυτή η μαλακία, έχει loctite μπλέ στο σπείρωμά της και για αυτό δεν ξεβιδώνει μόνο του.
Την έχουν βάλει για να μονώσουν το boiler, γιατι η τρόμπα είναι απο πίσω, ωστε να σπρώχνει το κρύο νερό και όχι το ζεστό.
Η πίεση εν ώρα λειτουργείας, είναι 9bar.

daz
25/01/2024, 15:35
Μια και καλή..

Κρουστικό κατσαβίδι και παλμικό κατσαβίδι είναι το ίδιο πράγμα. Η πρώτη λέξη σημαίνει οτι έχει κρούση, η δεύτερη σου λέει τι είδους κρούση έχει. Αυτό λοιπόν έχει περιστροφική κρούση γιατί είναι κατσαβίδι. Φυσικά έχει κρούση και στο βίδωμα και στο ξεβίδωμα.

Κρουτστικό δραπανοκατσάβιδο και παλμικό δραπ/δο είναι το ίδιο πράγμα. Η πρώτη λέξη λέει οτι έχει κρούση. Η δευτερη είναι σύνθετη αλλά σου λέει οτι ουσιαστικά πρόκειται γι δράπανο. Το δράπανο είναι για να τρυπάμε οπότε η κρούση είναι αυτή που χρειάζεται ένα δράπανο και όχι ένα κατσαβίδι. Δλδ είναι στον κάθετο άξονα. Μπρος πίσω. Φυσικά όλα τα δράπανα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για βίδωμα ξεβίδωμα οπότε λέγονται δραπανοκατσάβιδα. Απ' τη στιγμή όμως που είναι δράπανα η κρούση δεν είναι περιστροφική και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο βίδωμα/ξεβίδωμα.

Οπότε όταν λέμε κρουστικό κατσαβίδι εννοούμε κάτι που έχει περιστροφική κρούση και όταν λέμε κρουστικό δραπανοκατσάβιδο εννοούμε κάτι που έχει κρούση μπρος πίσω.

Κρουστικό κατσαβίδι και μπουλενόκλειδο είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Η διαφορά τους είναι στο είδος του τσοκ που έχουν. Τα μπουλενόκλειδα έχουν καρέ και τα κατσαβίδια εξάγωνη υποδοχή για μύτες. Και τα δύο με τον κατάλληλο αντάπτορα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τον ίδιο σκοπό.

Tsber
25/01/2024, 17:42
Για να γίνω ποιο κατανοητός, πρόκειται για μία μηχανή καφέ.


:evil:

Τελείωνε για να ανεβάσεις και καμιά φωτό με :a55:

Volpad
25/01/2024, 17:53
:lol:

Παρέλαβα σήμερα απο bella barista τον αισθητήρα...

Έρχεται....

viper1
25/01/2024, 19:53
:lol:

Παρέλαβα σήμερα απο bella barista τον αισθητήρα...

Έρχεται....

Επειδή σε βλέπω να παραγγέλνεις και boiler πήγαινε σε κάποιον που κάνει service σε οικιακές συσκευές να το δει και να στο αλλάξει.

Volpad
26/01/2024, 00:11
Λοιπόν.

Η εγχείρηση πέτυχε.
Ο αισθητήρας ξεβίδωσε για πλάκα με το μπουλονόκλειδο. 1000 ευχαριστώ στον Γιώργο (george.S) που μου το δάνεισε.
Επίσης, ευχαριστώ όλους όσους προταθήκατε να μου δανείσετε το δικό σας. Ο Γιώργος ήταν ο κοντινότερος στο σπίτι μου...

Ο αισθητήρας (ο οποίος τελικά είχε τεφλόν):

450104

Το boiler χωρίς τον αισθητήρα:

450105

Το boiler με τον νέο αισθητήρα (δεν έβαλα τεφλόν, αλλα έβαλα μπλέ loctite):

450106

Η μηχανή δεμένη (αφού έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές για να βεβαιωθεί η στεγανότητα):

450107


Η δουλειά δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε το μπουλονόκλειδο, χωρίς να έχεις το boiler στο χέρι. Το πρόβλημα δεν ήταν οτι είχε κολλήσει το σπείρωμα, αλλα οτι (και λόγω του τεφλόν) χρειαζόταν περισσότερη ροπή απο όση μπορούσες να βάλεις, χωρίς να στραβώσουν οι σωλήνες εισαγωγής και εξαγωγής του νερού.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Bowleno
26/01/2024, 08:00
Λοιπόν.

Η εγχείρηση πέτυχε.
Ο αισθητήρας ξεβίδωσε για πλάκα με το μπουλονόκλειδο. 1000 ευχαριστώ στον Γιώργο (george.S) που μου το δάνεισε.
Επίσης, ευχαριστώ όλους όσους προταθήκατε να μου δανείσετε το δικό σας. Ο Γιώργος ήταν ο κοντινότερος στο σπίτι μου...

Ο αισθητήρας (ο οποίος τελικά είχε τεφλόν):

450104

Το boiler χωρίς τον αισθητήρα:

450105

Το boiler με τον νέο αισθητήρα (δεν έβαλα τεφλόν, αλλα έβαλα μπλέ loctite):

450106

Η μηχανή δεμένη (αφού έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές για να βεβαιωθεί η στεγανότητα):

450107


Η δουλειά δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε το μπουλονόκλειδο, χωρίς να έχεις το boiler στο χέρι. Το πρόβλημα δεν ήταν οτι είχε κολλήσει το σπείρωμα, αλλα οτι (και λόγω του τεφλόν) χρειαζόταν περισσότερη ροπή απο όση μπορούσες να βάλεις, χωρίς να στραβώσουν οι σωλήνες εισαγωγής και εξαγωγής του νερού.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.



Να γιατί moto.gr! :beer:


Κανέναν :a55: έκανες;

Volpad
26/01/2024, 08:52
Οχι ρε συ... 11μιση ώρα το βράδυ...

Το απόγευμα.

Tsber
26/01/2024, 10:36
Να γιατί moto.gr! :beer:


:a013:

George.S άρχοντας!

Bowleno
26/01/2024, 18:02
Οχι ρε συ... 11μιση ώρα το βράδυ...

Το απόγευμα.

Ταμάμ ώρα για καφέ, όσον αφορά εμένα :a01:

JNP
27/01/2024, 09:19
Η μαλακία είναι οτι επειδή έχει PID, δεν διαβάζει τη θερμοκρασία απο τον αισθητήρα και κόβει τον ρελέ της αντίστασης, οπότε δεν μπορώ να τη ζεστάνω δουλεύοντας.
Δεν μου δίνει χέρι στο ρελέ για να τον γεφυρώσω. Αμα είναι να λύσω ώς εκεί, θα πάρω και το boiler στο χέρι, οπότε απλουστεύει το πράμα...

Δεν μπορώ να ζεστάνω με καμινέτο γιατι έχει κοντά πλαστικά κομμάτια.
Με θερμοπίστολο ίσως, αλλα δεν είμαι βέβαιος οτι δεν θα λιώσει τιποτα εκει δίπλα. Δεν το ρισκάρω. Αν δεν βρώ λύση έτσι, θα αναγκαστώ να λύσω όλη τη μηχανή και να βγάλω το boiler.
Θέλω να το αποφύγω όμως όσο περισσότερο γίνεται, γιατι πραγματικά είναι πολύ μεγάλη μανούρα.
Μπορεί την ώρα που προσπαθείς να λύσεις / δέσεις τις χαλκοσωλήνες, να τις τσακίσεις και να θές και σωληνώσεις μετά (που είναι πανάκριβες). + οτι μπορεί να τρέχουν νερά στο τέλος.


Λοιπόν.

Η εγχείρηση πέτυχε.
Ο αισθητήρας ξεβίδωσε για πλάκα με το μπουλονόκλειδο. 1000 ευχαριστώ στον Γιώργο (george.S) που μου το δάνεισε.
Επίσης, ευχαριστώ όλους όσους προταθήκατε να μου δανείσετε το δικό σας. Ο Γιώργος ήταν ο κοντινότερος στο σπίτι μου...

Ο αισθητήρας (ο οποίος τελικά είχε τεφλόν):

450104

Το boiler χωρίς τον αισθητήρα:

450105

Το boiler με τον νέο αισθητήρα (δεν έβαλα τεφλόν, αλλα έβαλα μπλέ loctite):

450106

Η μηχανή δεμένη (αφού έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές για να βεβαιωθεί η στεγανότητα):

450107


Η δουλειά δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε το μπουλονόκλειδο, χωρίς να έχεις το boiler στο χέρι. Το πρόβλημα δεν ήταν οτι είχε κολλήσει το σπείρωμα, αλλα οτι (και λόγω του τεφλόν) χρειαζόταν περισσότερη ροπή απο όση μπορούσες να βάλεις, χωρίς να στραβώσουν οι σωλήνες εισαγωγής και εξαγωγής του νερού.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Μπράβο για το καλό αποτέλεσμα.
Ερώτηση : ποιο ήταν το μέγεθος από το καρυδακι(προφανώς ήταν μακρύ και ειδικό για κρούση; ); το μπουλονοκλειδο είχε ρύθμιση ροπής στο ξεβιδωμα/βιδωμα και πόση ήτανε;

daz
27/01/2024, 20:49
Μπράβο για το καλό αποτέλεσμα.
Ερώτηση : ποιο ήταν το μέγεθος από το καρυδακι(προφανώς ήταν μακρύ και ειδικό για κρούση; ); το μπουλονοκλειδο είχε ρύθμιση ροπής στο ξεβιδωμα/βιδωμα και πόση ήτανε;

Γιάννη τα μπουλενόκλειδα δεν έχουν ρύθμιση ροπής. Ο μόνος έλεγχος που έχεις είναι το πατημα της σκανδάλης. Όσο περισσότερο την πατάς, τόσο μεγαλύτερη ροπή σου δίνουν (κάποια δεν έχουν ούτε αυτό).

Volpad
27/01/2024, 23:03
Σωστα τα είπε ο daz από πάνω.

Το καρύδι ήταν 17 νούμερο, για κρούση.
Με τη σκανδάλη ρυθμιζες την ροπή.

Σορρυ για την καθυστέρηση αλλά είναι 2 γενικά περίεργες μέρες οι τελευταίες...

o_gavros
28/01/2024, 09:25
Γιάννη τα μπουλενόκλειδα δεν έχουν ρύθμιση ροπής. Ο μόνος έλεγχος που έχεις είναι το πατημα της σκανδάλης. Όσο περισσότερο την πατάς, τόσο μεγαλύτερη ροπή σου δίνουν (κάποια δεν έχουν ούτε αυτό).

450202

Το αναλογικό κυλινδράκι μέσα στον κίτρινο κύκλο είναι αυτό ακριβώς.ρυθμιση της ασκούμενης ροπής.
Πέρα από τον έλεγχο σκανδάλης.
Στο συγκεκριμένο πιάνει από το 1-10 ή 12
Άκρως εξυπηρετικό! Η ΜΕΤΑΒΟ το δίνει σαν feature και στα πολύ μεγαλύτερα αδέρφια του των 800,1300 & 1800Νm,αλλά μόνο στις LTX εκδόσεις.
Εχω δει και σε επαγγελματικές σειρές και από άλλες μάρκες τη ρύθμιση.

JNP
28/01/2024, 09:29
Σωστα τα είπε ο daz από πάνω.

Το καρύδι ήταν 17 νούμερο, για κρούση.
Με τη σκανδάλη ρυθμιζες την ροπή.

Σορρυ για την καθυστέρηση αλλά είναι 2 γενικά περίεργες μέρες οι τελευταίες...

Αφού είναι όπως είδαμε boiler και ανεβάζει θερμοκρασία βρασμού προφανώς κοντά στους 100β, είσαι σίγουρος ότι η μπλε κόλλα σπειρωματων δεν θα λειώσει;

Bowleno
28/01/2024, 11:17
450202

Το αναλογικό κυλινδράκι μέσα στον κίτρινο κύκλο είναι αυτό ακριβώς.ρυθμιση της ασκούμενης ροπής.
Πέρα από τον έλεγχο σκανδάλης.
Στο συγκεκριμένο πιάνει από το 1-10 ή 12
Άκρως εξυπηρετικό! Η ΜΕΤΑΒΟ το δίνει σαν feature και στα πολύ μεγαλύτερα αδέρφια του των 800,1300 & 1800Νm,αλλά μόνο στις LTX εκδόσεις.
Εχω δει και σε επαγγελματικές σειρές και από άλλες μάρκες τη ρύθμιση.



270 ευρώ ΧΩΡΙΣ μπαταρία και φορτιστή.....:cry:

daz
28/01/2024, 11:38
450202


Το αναλογικό κυλινδράκι μέσα στον κίτρινο κύκλο είναι αυτό ακριβώς.ρυθμιση της ασκούμενης ροπής.
Πέρα από τον έλεγχο σκανδάλης.
Στο συγκεκριμένο πιάνει από το 1-10 ή 12
Άκρως εξυπηρετικό! Η ΜΕΤΑΒΟ το δίνει σαν feature και στα πολύ μεγαλύτερα αδέρφια του των 800,1300 & 1800Νm,αλλά μόνο στις LTX εκδόσεις.
Εχω δει και σε επαγγελματικές σειρές και από άλλες μάρκες τη ρύθμιση.

Ηλεκτρονική ρύθμιση της ροπής σε επιπεδα?

o_gavros
28/01/2024, 12:41
Ναι ρε, πρώτη θέση πχ 30νμ,2η 42νμ,ΚΟΚ μέχρι τα 400σα που είναι το δκομ

o_gavros
28/01/2024, 12:43
270 ευρώ ΧΩΡΙΣ μπαταρία και φορτιστή.....:cry:

Δεν θα το πάρει ο ερασιτέχνης τόσο ακριβό ρε.μαζι με μπαταρίες κουτί και φορτιστή καβαλάει την πεντακονια
Και δεν χρειάζεται κιόλας στον ερασιτέχνη το μπουλονοκλειδο

JNP
28/01/2024, 14:52
Ηλεκτρονική ρύθμιση της ροπής σε επιπεδα?

Με ανάλογο τρόπο η metabo ρυθμίζει την δύναμη κρούσης στα πνευματικα-σκαπτικα sds+ εργαλεία της. Ανάλογα το υλικό που σκαβεις το ρυθμίζεις ανάλογα, έτσι δεν καταπονειται και το εργαλείο.

daz
28/01/2024, 17:17
Με ανάλογο τρόπο η metabo ρυθμίζει την δύναμη κρούσης στα πνευματικα-σκαπτικα sds+ εργαλεία της. Ανάλογα το υλικό που σκαβεις το ρυθμίζεις ανάλογα, έτσι δεν καταπονειται και το εργαλείο.

Nice! :beer:

Volpad
29/01/2024, 11:10
Αφού είναι όπως είδαμε boiler και ανεβάζει θερμοκρασία βρασμού προφανώς κοντά στους 100β, είσαι σίγουρος ότι η μπλε κόλλα σπειρωματων δεν θα λειώσει;

Δεν θα λιώσει.

Οι θερμοκρασίες τήξης των μπλέ loctite, είναι πάνω απο 150°C.

Υπάρχει μάλιστα και κωδικός που αντέχει και πάνω απο 200°C.

Bowleno
29/01/2024, 16:08
Δεν θα λιώσει.

Οι θερμοκρασίες τήξης των μπλέ loctite, είναι πάνω απο 150°C.

Υπάρχει μάλιστα και κωδικός που αντέχει και πάνω απο 200°C.

Καφέ όμως δεν είδα να βάλεις ακόμα και ανησυχώ....:D

Volpad
29/01/2024, 16:09
Απο τη Παρασκευή μέχρι και εχθές το βράδυ έτρεχα...
Εχθες το βράδυ στις 10 έφτιαξα τον πρώτο καφέ και ήμουν τόσο χώμα που ξέχασα να βγάλω μία φωτογραφία...

Ελπίζω σήμερα να τα καταφέρω...

Bowleno
29/01/2024, 16:34
Απο τη Παρασκευή μέχρι και εχθές το βράδυ έτρεχα...
Εχθες το βράδυ στις 10 έφτιαξα τον πρώτο καφέ και ήμουν τόσο χώμα που ξέχασα να βγάλω μία φωτογραφία...

Ελπίζω σήμερα να τα καταφέρω...

Να φτιάξεις καφέ η να τον βγάλεις φωτό;:confused:

:p

Αφού δουλεύει τώρα, όλα καλά, δεν είναι εποχή για έξοδα :beer:

Mple
31/01/2024, 10:10
Λοιπόν.
...
Η δουλειά δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε το μπουλονόκλειδο, χωρίς να έχεις το boiler στο χέρι. Το πρόβλημα δεν ήταν οτι είχε κολλήσει το σπείρωμα, αλλα οτι (και λόγω του τεφλόν) χρειαζόταν περισσότερη ροπή απο όση μπορούσες να βάλεις, χωρίς να στραβώσουν οι σωλήνες εισαγωγής και εξαγωγής του νερού.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά. Έμαθα κάτι και σήμερα.

Περίμενα να το ξαντεριάσει το μηχάνημα ένα μπουλονόκλειδο, αφού ήδη υπήρχε κινητικότητα με την καστάνια. Σωστά υποθέτω ότι η δουλειά έγινε χάρη στην απότομη εφαρμογή της απαιτούμενης ροπής, άραγε;