PDA

View Full Version : Σκαπτικά - Κατεδαφιστικά



o_gavros
11/03/2020, 23:09
Το συνομήλικο με μένα σκαπτικό/διατρητικό εργαλείο (Hilti TE72) που υπάρχει στο οπλοστάσιο, παρέδωσε πνεύμα μετά από σχεδόν 4 δεκαετίες κατεδαφίσεων/ τρυπημάτων/καλεμισματων.
Για την ακρίβεια, δεν παρέδωσε πνεύμα αλλά τη μπιέλα του, που πόσο πια να αντέξει η δόλια;
Λόγω παλαιότητας, η χιλτι μου λέει οτι δεν υποστηρίζει (αλλά ούτε και δέχεται να το ανοίξει...).
Βρήκα ενα μαγαζί που εμπορεύεται αλλά και που καταπιάνεται με σέρβις εργαλείων, όπου ανοίγοντας διαπιστώθηκε η σπασμένη μπιέλα. Επιβεβαίωσαν όσα είχα ανακαλύψει και ο ίδιος απο έρευνα στο ιντερνετ για την συνηθέστερη ζημιά αυτού του πραγματικά αθάνατου εργαλείου. Βρίσκω μπίελα απο το νετ με λίγα χρήματα. Αφενός αφού δεν είναι της χιλτι, δεν μπορώ να ξέρω το ποιόν του κράματος, αφετέρου δεν μπορώ να μείνω χωρίς το συγκεκριμένο εργαλείο ετοιμοπόλεμο.

Και εδώ η ερώτηση μου.
έστω ότι η επισκευή του για χ λόγους, καθίσταται ανέφικτη.
Με τι το αντικαθιστώ;
το σκυλί αυτό (βρίσκω απο ιντερνετ ότι) είχε ενέργεια κρούσης περί τα 7Joule. Βάρος κουβαλά επίσης αρκετούτσικο (υποθέτω λόγω χυτού σώματος), που όμως "φαίνεται" μόνο όποτε χρειάζεται να δουλέψεις με τη μύτη του καλεμιού προς τα πάνω.
Hilti πάλι, μάλλον δύσκολα λόγω κόστους.To ας πούμε αντίστοιχο σημερινό ΤΕ70 πάει κοντά στο ενάμιση χιλιάρικο. Συν ότι με ξενέρωσαν που ήταν τόσο αδιάλλακτοι για το σέρβις.
Κοιτάζω Makita Bosch,Milwaukee & Metabo, μοντέλα από 7-12Joule ε.κ. και βάρος απο 6 έως 12 κιλά. οι τιμές αυτών παίζουν απο 5 μέχρι 9 κατοστάρικα.
Διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τα Μakita στον συγκεκριμένο τύπο εργαλείων.
Έχει κανείς σας εμπειρία με τέτοια εργαλεία να μου πει καμιά γνώμη;

doctor_john
12/03/2020, 08:23
Θα επισκευαστεί στην ελλάδα, σίγουρα. Ψάξε για επισκευές εργαλείων και έλεγξε αν είναι το ίδιο υλικό ή μπιέλα που βρίσκεις.
Οχι απαραίτητα το κράμα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/03/2020, 10:06
Ξέρω 2 μαγαζιά πού πιθανόν να ασχοληθούν. Άν θες σε φέρνω σε επαφή...

o_gavros
12/03/2020, 13:18
Πάτερ δεν εννόησες. Έχω βρει ήδη μαγαζί όπου και το έχουν ανοίξει και διαπιστώθηκε η βλάβη της μπιέλας.
Η ερώτηση έχει να κάνει με τον ενδεχόμενο αντικαταστάτη του παλαιού. Γνώμες εν πολλοίς ψάχνω από χρήστες ανάλογων εργαλείων.

JNP
12/03/2020, 14:21
Πάτερ δεν εννόησες. Έχω βρει ήδη μαγαζί όπου και το έχουν ανοίξει και διαπιστώθηκε η βλάβη της μπιέλας.
Η ερώτηση έχει να κάνει με τον ενδεχόμενο αντικαταστάτη του παλαιού. Γνώμες εν πολλοίς ψάχνω από χρήστες ανάλογων εργαλείων.

Να μην σε απογοητεύσω με την επισκευή αλλά γνώμη μου ψάξε για καινούργιο.
Μου είχαν χαρίσει ένα Hitachi παλιό με ίδιο πρόβλημα μπιελας, τοφτιαχνα - χάλαγε,
κόντεψα να δώσω για επισκευές τα μισά λεφτά.

bros400pgm
12/03/2020, 14:34
7 joule δύναμη, είναι σχεδόν (σχεδόν) μόνο για σοφα-τούβλο-σιναζι, σωστά;
Ένα της Makita με 9 joule, πωλείται γύρω στα 400€ με ΦΠΑ. Δεν θυμαμαι μοντέλο, αλλά είχα δουλέψει το ίδιο με τις μπαταρίες (36volt) και έσκαβε πολύ καλά μπετό δαπέδου εν σχέση με ένα 6αρι bosch που έχω. Και παναλαφρο, τόσο που σκέφτομαι την αγορα του.

o_gavros
12/03/2020, 16:10
Να μην σε απογοητεύσω με την επισκευή αλλά γνώμη μου ψάξε για καινούργιο.
Μου είχαν χαρίσει ένα Hitachi παλιό με ίδιο πρόβλημα μπιελας, τοφτιαχνα - χάλαγε,
κόντεψα να δώσω για επισκευές τα μισά λεφτά.

Χμμμ...θα το επιχειρήσω μία όπως και να χει καθώς βρίσκω μπιέλα με είκοσι ευρώ. Αλλά αυτό που μου λες, ναι όντως φέρνει απογοήτευση.Ευχαριστω παντως.



7 joule δύναμη, είναι σχεδόν (σχεδόν) μόνο για σοφα-τούβλο-σιναζι, σωστά;
Ένα της Makita με 9 joule, πωλείται γύρω στα 400€ με ΦΠΑ. Δεν θυμαμαι μοντέλο, αλλά είχα δουλέψει το ίδιο με τις μπαταρίες (36volt) και έσκαβε πολύ καλά μπετό δαπέδου εν σχέση με ένα 6αρι bosch που έχω. Και παναλαφρο, τόσο που σκέφτομαι την αγορα του.

Σε διαβεβαιώνω ότι το Hilti έχει σπάσει πολύ, πολύ μπετό στη ζωή του(και έζησε παρά πολύ). Αν τα οικονομικά το επέτρεπαν, εννοείται ότι θα πήγαινα ξανά εκεί.
Στα 400€ makita, βλέπω μόνο ένα στα 1050w με 5,8 Joule ενέργεια κρούσης.μηπως χάνω κάτι;
Αυτό που ζητάω να μάθω είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τέτοια "κομπρεσέρ" να μου πει ενδεχόμενα specs που έχουν σημασία βάση εμπειρίας. Στα χαρτια δεν αποτυπώνεται πάντα η αίσθηση που αφήνει ένα τέτοιο εργαλείο.
Για τα Makita πχ, διαβάζω ότι είναι πολύ αποτελεσματικό το αντικραδασμικο τους σύστημα.
Μπορεί έτσι πλέον να είναι όλα,αυτό δεν ξέρω και ζητώ να μάθω.

Για παράδειγμα: ετούτο (https://www.skroutz.gr/s/88731/Makita-HR4511C-1350W.html?from=account_favorites) με 8,4κιλα βάρους & 9+ Joule κρούσης, σε σχέση με ετουτο (https://www.skroutz.gr/s/19013678/Metabo-KHEV-8-45-BL-1500W.html?from=account_favorites) το αρκούδι των 10,1κιλων και 12,2joule κρούσης.
Παλεύεται πχ το βαρύτερο σε όρθια θέση σπάζοντας προς τα πάνω;

bros400pgm
12/03/2020, 19:34
Έχω το hr5212, με avt. Τρομερό, πραγματικά έχει πολύ λιγότερους κραδασμούς από το άλλο bosch που έχω.
Τώρα όσον αφορα αυτό που σου έγραψα παραπάνω, το μοντέλο που δούλεψα ήταν το hr4000, με 8 joule δυναμη. Τώρα, το αντίστοιχο σε 220 volt πρέπει να είναι είτε το Hr4013 ή το hm0871 και μου είχε πει στα 400€. Εάν πραγματικά σε ενδιαφέρει πες μου να ρωτήσω αύριο ακριβώς το μοντέλο (για την τιμή δεν νομίζω να κάνω λάθος, αλλά γεράματα είναι αυτά :) )

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/03/2020, 21:59
Πάτερ δεν εννόησες. Έχω βρει ήδη μαγαζί όπου και το έχουν ανοίξει και διαπιστώθηκε η βλάβη της μπιέλας.
Η ερώτηση έχει να κάνει με τον ενδεχόμενο αντικαταστάτη του παλαιού. Γνώμες εν πολλοίς ψάχνω από χρήστες ανάλογων εργαλείων.

Ο.Κ.
Πάντως εδώ είμαι αν σου φανούν πολλά τα μπικικινια πού σού λένε. Δεν είναι κακό να έχεις 2 3 διαφορετικές γνώμες.

o_gavros
14/03/2020, 19:56
Έχω το hr5212, με avt. Τρομερό, πραγματικά έχει πολύ λιγότερους κραδασμούς από το άλλο bosch που έχω.
Τώρα όσον αφορα αυτό που σου έγραψα παραπάνω, το μοντέλο που δούλεψα ήταν το hr4000, με 8 joule δυναμη. Τώρα, το αντίστοιχο σε 220 volt πρέπει να είναι είτε το Hr4013 ή το hm0871 και μου είχε πει στα 400€. Εάν πραγματικά σε ενδιαφέρει πες μου να ρωτήσω αύριο ακριβώς το μοντέλο (για την τιμή δεν νομίζω να κάνω λάθος, αλλά γεράματα είναι αυτά :) )

Σε ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.
όχι δεν έκανες λάθος αυτή είναι η τιμή για το hm0871. μόνο που το συγκεκριμένο έχει μόνο κρούση, όχι και περιστροφή με κρούση,που χρειάζομαι.
το hr4013 ήταν από αυτά που ήδη κοιτάω (κοντά στα 540€ το βρίσκω) αν δεν βγει άκρη με την επισκευή του δικού μου.
το δικό σου που είναι θεριό και σε δύναμη και σε βάρος, πόσο εύκολα το δουλεύεις με τα χέρια στην ανάταση; αν χρειαστεί να σπάσεις ή τρυπήσεις κάτι πάνω απο το ύψος των ώμων;



Θα επισκευαστεί στην ελλάδα, σίγουρα. Ψάξε για επισκευές εργαλείων και έλεγξε αν είναι το ίδιο υλικό ή μπιέλα που βρίσκεις.
Οχι απαραίτητα το κράμα.

Μάλλον κάτι είχες κατα νου με το παραπανω.
η μπιέλα τελικά είναι κάποιο σκληρό πλαστικό!
εγω βρηκα στο νετ πλαστικό που κόστιζει 95€(!!!) απο μαγαζί στην Πράγα και αλουμινένια στο αλιεξπρες που κοστίζει 16€.
και απο ότι μου είπε ο άνθρωπος στο σέρβις, υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούν πλαστικό.

bros400pgm
14/03/2020, 20:21
Σε ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.
όχι δεν έκανες λάθος αυτή είναι η τιμή για το hm0871. μόνο που το συγκεκριμένο έχει μόνο κρούση, όχι και περιστροφή με κρούση,που χρειάζομαι.
το hr4013 ήταν από αυτά που ήδη κοιτάω (κοντά στα 540€ το βρίσκω) αν δεν βγει άκρη με την επισκευή του δικού μου.
το δικό σου που είναι θεριό και σε δύναμη και σε βάρος, πόσο εύκολα το δουλεύεις με τα χέρια στην ανάταση; αν χρειαστεί να σπάσεις ή τρυπήσεις κάτι πάνω απο το ύψος των ώμων;


Άρα σίγουρα είναι hm0871, μιας και δεν το ήθελα με περιστροφή, αφού έχω το μεγάλο για αυτό.
Το hr5212 δεν δουλεύεται ψηλά, τουλάχιστον για αρκετά λεπτά. Επίσης είναι πολύ δυνατό και σε συνδυασμό με το βάρος του δεν μπορείς να το κρατήσεις για να σκάψεις ας πούμε 2 μάτια τούβλο. Για ξετρυπημα ναι, αλλά κουράζεσαι. Για μπετό-τοιχειο δεν το συζητώ καν...

o_gavros
14/03/2020, 20:27
επιβεβαιώνεις τις σκέψεις μου για το βάρος του. τα σχεδόν 20Joule κρούσης ήταν πολύ καλά για να είναι αληθινά :D (για αυτό που χρειαζομαι πάντα).
Ναι για μπετό μιλάω,για τούβλο-σοφάδες-ψιλά, παίζει κρουστικό μικρότερο.
Ευχαριστώ και πάλι.

fasarias
15/03/2020, 13:08
Τα διπλής λειτουργίας κομπρεσσέρ κρουστικα-περιστροφικα, εκ των πραγματων εχουν παντα πολυ λιγοτερη δυναμη απο τα ''καθαρα'' κατεδαφιστικα.
Π.χ. στην κατηγορια των 7κιλων που συζηταμε τωρα ας πουμε, τα περιστροφικα κυμαινονται γυρω στα 8-9 joule και τα κατεδαφιστικα φθανουν ανετα εως 13 joule.

Εγω σ`αυτη τη κατηγορια εχω το Bosch GBH 7-46 DE Professional 1350W το οποιο ειναι στα 8 κιλα περιπου και βγαζει δυναμη καπου 9 και κατι joule , το αντιστοιχο της εταιρειας στο παραδειγμα που εδωσα παραπανω ειναι το Bosch GSH 7 VC Professional 1500W χωρις περιστροφη παλι γυρω στα 8,5 κιλα και 13 joule δυναμη.

Εκτος της αντικραδασμικης λαβης, εχει ολα τα κομφορ σαν τεχνολογια επανω του, ρυθμιστη στροφων και ρυθμιστη δυναμης-μεχρι turbo mode, εξαιρετικης ποιοτητας και κατασκευης made in germany φυσικα.
Την εποχη που το αγορασα ειχα στο μυαλο μου να κλεισω την ψαλιδα μεταξυ του μικρου και του μεγαλου μου---- Bosch GBH 4-32 DFR Professional και Bosch GSH 11 VC Professional συν το γεγονος οτι θα ειχα και την επιλογη τρυπηματος με μεγαλης διατομης τρυπανια sds max, τελικα καταλαβα οπως αποδειχτηκε οτι για τις δικες μου αναγκες αυτη η κατηγορια ειναι "κουφια'' και δεν με καλυπτει σχεδον πουθενα.
Τι εννοω και για να καλυψω το επομενο σκελος της ερωτησης σου, ελαφρυ σκαψιμο ή αναποδο δεν μπορεις σε καμμια περιπτωση να κανεις γιατι ειναι βαρυ και κρεμανε τα χερια σου, βαρυ σκαψιμο παλι δεν μπορεις να κανεις γιατι κλαταρει λογω ''μικρης'' σχετικα δυναμης, αρα κανει πολλα πραγματα μαζι αλλα ολα μετρια, οποτε μας μενει μοναχα το ξετρυπημα με τρυπανια sds-max το οποιο και αυτο εγω το παρατησα αργοτερα.

Βαση της περιγραφης σου και της χρησης που περιγραφεις, ειμαι 100% σιγουρος οτι εσενα θα σε καλυπτε αριστα το Bosch GBH 5-40 DCE Professional σχεδον 7 κιλα και 8,8 joule δυναμη, με κρουση και περιστροφη, vibration control, ροοστατη και ρυθμιστη δυναμης full extra τα specs του και εξαιρετικη τιμη αν το φερεις απο εξωτερικο.
https://www.werkzeugalarm.de/bosch/elektrowerkzeugfuerprofis/bohr-schlaghaemmer/bohrhammer-gbh-5-40-dce-mit-sds-max_110829_1818
Το συγκεκριμενο site ειναι πολυ αξιοπιστο, εχω ψωνισει παρα πολλα πραγματα απο εκει.
Αν θες να ρωτησεις τιποτε ακομα, εδω ειμαστε να τα λεμε, μιλαω μονο για bosch γιατι προφανως αυτη την εταιρεια δουλευω και για αυτη μπορω να εχω αποψη.

fasarias
15/03/2020, 13:14
Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω, και η dewalt βλεπω οτι εχει εξελιχθει αρκετα στον χωρο τα τελευταια χρονια βγαζοντας καποια πολυ καλα εργαλεια με πληθωρα δυνατων χαρακτηριστικων και καλες τιμες, δεν ξερω βεβαια απο ποιοτητα πως τα παει.
Ριξε μια ματια και προς τα εκει αν θες.

doctor_john
15/03/2020, 13:51
.....
Μάλλον κάτι είχες κατα νου με το παραπανω.
η μπιέλα τελικά είναι κάποιο σκληρό πλαστικό!
εγω βρηκα στο νετ πλαστικό που κόστιζει 95€(!!!) απο μαγαζί στην Πράγα και αλουμινένια στο αλιεξπρες που κοστίζει 16€.
και απο ότι μου είπε ο άνθρωπος στο σέρβις, υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούν πλαστικό.

Έτσι όπως το έθεσες (και όπως φαντάστηκα την λειτουργία του) μου φάνηκε σημαντική πληροφορία.

Σου έχουν δώσει τιμή για συνολική ανακατασκευή;
Αν χρειαστείς να ανακατασκευάσεις τις βαφές στο αλουμίνιο
και το ατσάλι, θα πρέπει να το λύσουν όλο.

Ωραία φάση που βρήκες το σωστό ανταλακτικό. Δεν είναι υπερβολικά τα 95ε αν σκεφτείς τις επιδόσεις του.

bros400pgm
15/03/2020, 18:30
Τα διπλής λειτουργίας κομπρεσσέρ κρουστικα-περιστροφικα, εκ των πραγματων εχουν παντα πολυ λιγοτερη δυναμη απο τα ''καθαρα'' κατεδαφιστικα.


Στην bosch ισχύει αυτό που λες (έχω παράλληλα με το Makita το gbh5 και gbh11). Στην Makita έχουν τα ίδια joule, αλλά διαφορετικά κιλά.
Το δε Makita που λέω πιο πάνω (dhr4000) είναι ανώτερο του gbh5 και με λιγότερο βαρος, παρολο τη διπλή μπαταρία. Το 220volt είναι ακομα πιο ελαφρύ.

fasarias
16/03/2020, 07:26
Στην bosch ισχύει αυτό που λες (έχω παράλληλα με το Makita το gbh5 και gbh11). Στην Makita έχουν τα ίδια joule, αλλά διαφορετικά κιλά.
Το δε Makita που λέω πιο πάνω (dhr4000) είναι ανώτερο του gbh5 και με λιγότερο βαρος, παρολο τη διπλή μπαταρία. Το 220volt είναι ακομα πιο ελαφρύ.

Sorry αλλα δεν μπορω να βρω αυτο που λες, το μονο μακιτα που βρηκα στην αναζητηση με κωδικο Hr-4000C και οχι Dhr-4000 ειναι ενα παλιο μοντελο, αυτο εδω http://www.northern-powertools.com/cgi-bin/trolleyed_public.cgi?action=showprod_HR4000C&url=http://www.northern-powertools.com/shop/3/50/69/index.htm
Το οποιο μαλιστα ειναι και ρευματος οχι μπαταριας, θες να ποσταρεις ποιο εννοεις?

o_gavros
16/03/2020, 14:57
Τι εννοω και για να καλυψω το επομενο σκελος της ερωτησης σου, ελαφρυ σκαψιμο ή αναποδο δεν μπορεις σε καμμια περιπτωση να κανεις γιατι ειναι βαρυ και κρεμανε τα χερια σου, βαρυ σκαψιμο παλι δεν μπορεις να κανεις γιατι κλαταρει λογω ''μικρης'' σχετικα δυναμης, αρα κανει πολλα πραγματα μαζι αλλα ολα μετρια, οποτε μας μενει μοναχα το ξετρυπημα με τρυπανια sds-max το οποιο και αυτο εγω το παρατησα αργοτερα.

Βαση της περιγραφης σου και της χρησης που περιγραφεις, ειμαι 100% σιγουρος οτι εσενα θα σε καλυπτε αριστα το Bosch GBH 5-40 DCE Professional σχεδον 7 κιλα και 8,8 joule δυναμη, με κρουση και περιστροφη, vibration control, ροοστατη και ρυθμιστη δυναμης full extra τα specs του και εξαιρετικη τιμη αν το φερεις απο εξωτερικο.
https://www.werkzeugalarm.de/bosch/elektrowerkzeugfuerprofis/bohr-schlaghaemmer/bohrhammer-gbh-5-40-dce-mit-sds-max_110829_1818
Το συγκεκριμενο site ειναι πολυ αξιοπιστο, εχω ψωνισει παρα πολλα πραγματα απο εκει.
Αν θες να ρωτησεις τιποτε ακομα, εδω ειμαστε να τα λεμε, μιλαω μονο για bosch γιατι προφανως αυτη την εταιρεια δουλευω και για αυτη μπορω να εχω αποψη.
Το μικρό κρουστικό που έχω για τα ψιλά είναι της Bosch.ειναι όντως μάχιμο για το μπόι του.
Εκτός από μερικά Μακιτα,το μεταμπο που έβαλα λινκ πιο πίσω κι ένα Μιλγουόκι,κοιτάζω και το Bosch GBH8-45D. λίγο πιο beefed από αυτό που προτείνεις.
Δε μου λες, πως κόβεις τιμολογιο για ένα τέτοιο εργαλείο αν έρθει απ'εξω;
Την έχω πατήσει με πολυ τσουχτερό πρόστιμο παλιότερα επειδή έφερα από Γερμανία ένα ανταλλακτικό για μπλοκ βαλβίδων αντλίας λαδιου,το οποίο εδώ δεν το πούλαγαν καν! έπρεπε λέει να το έχω δηλώσει στην εφορία από την αρχή του χρόνου...
Έπρεπε δηλαδή να μαντεψω πραγματακια :rolleyes:


Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω, και η dewalt βλεπω οτι εχει εξελιχθει αρκετα στον χωρο τα τελευταια χρονια βγαζοντας καποια πολυ καλα εργαλεια με πληθωρα δυνατων χαρακτηριστικων και καλες τιμες, δεν ξερω βεβαια απο ποιοτητα πως τα παει.
Ριξε μια ματια και προς τα εκει αν θες.
Για κάποιο λόγο άγνωστο,δεν έχει την εμπιστοσύνη μου η μάρκα.


Έτσι όπως το έθεσες (και όπως φαντάστηκα την λειτουργία του) μου φάνηκε σημαντική πληροφορία.

Σου έχουν δώσει τιμή για συνολική ανακατασκευή;
Αν χρειαστείς να ανακατασκευάσεις τις βαφές στο αλουμίνιο
και το ατσάλι, θα πρέπει να το λύσουν όλο.

Ωραία φάση που βρήκες το σωστό ανταλακτικό. Δεν είναι υπερβολικά τα 95ε αν σκεφτείς τις επιδόσεις του.
Δε με νοιάζει να το κάνω ρηστορ.
Να δουλεύει θέλω μόνο.
Αν και, τηρουμένων των αναλογιών, δεν είναι σε τόσο μαύρο χάλι εμφανισιακά όσο θα περίμενες βάση ηλικίας.
Όχι τα 95€ για μπιέλα,δύο τσιμουχακια πιστονιού και το λαδακι τους δεν είναι πολλά. Επειδή όμως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και μιας και το πιστονάκι του τα έχει φάει τα ψωμιά του,θα παραγγελθεί και ένα νέο.ολα αυτά μαζί με τα πανάκριβα (45€) μεταφορικά του Τσέχου φτάνουν την παραγγελία στα 210€.ε δε θα ζητήσει και κάνα 40-50 το μαγαζί για το λύσε δέσε; Διομιση κατοσταρικα σέρβις δε τα λες και λίγα πάντως,κι ας είναι σκυλί μαύρο το εργαλείο.

Έκατσε και στο λάθος ταημινγκ γαμωτο. Έχω φίλους στην Πράγα που θα μπορούσαν να μου τα στείλουν σαφώς φτηνότερα,αλλά έχουν κλείσει κι εκεί τα πάντα λόγω του κορωνοϊού οπότε κάθομαι στο παγωτάκι.

bros400pgm
16/03/2020, 18:09
Sorry αλλα δεν μπορω να βρω αυτο που λες, το μονο μακιτα που βρηκα στην αναζητηση με κωδικο Hr-4000C και οχι Dhr-4000 ειναι ενα παλιο μοντελο, αυτο εδω http://www.northern-powertools.com/cgi-bin/trolleyed_public.cgi?action=showprod_HR4000C&url=http://www.northern-powertools.com/shop/3/50/69/index.htm
Το οποιο μαλιστα ειναι και ρευματος οχι μπαταριας, θες να ποσταρεις ποιο εννοεις?

Dhr400 αδερφέ. Γράψε λάθος :)

bros400pgm
16/03/2020, 18:19
Δε μου λες, πως κόβεις τιμολογιο για ένα τέτοιο εργαλείο αν έρθει απ'εξω;
Την έχω πατήσει με πολυ τσουχτερό πρόστιμο παλιότερα επειδή έφερα από Γερμανία ένα ανταλλακτικό για μπλοκ βαλβίδων αντλίας λαδιου,το οποίο εδώ δεν το πούλαγαν καν! έπρεπε λέει να το έχω δηλώσει στην εφορία από την αρχή του χρόνου...
Έπρεπε δηλαδή να μαντεψω πραγματακια :rolleyes:


Κανονικά πρέπει να είσαι ενημερωμένος ή να μιλάς με τον λογιστή σου για τέτοια θέματα.
Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές τα πράγματα είναι απλά (σχετικά). Μιλάς με τον λογιστή σου να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για αγοράς εντός ΕΕ.
Όταν αγοράζεις κάτι, ζητάς από τον πωλητή να αφαιρέσει το ΦΠΑ του (το Amazon business το κάνει αυτόματα σε αρκετά προϊόντα, όπως επίσης και διάφορα e-shop). Ο λογιστής σου μετά, όταν έρχεται η περιοδική δήλωση ΦΠΑ κάνει τις απαραίτητες ενέργειες και αποδίδεις τον ΦΠΑ (συμψηφισμός).
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα (μπορεί κάπου να κάνω κάνα λαθακι). Ας μας πει και ένας λογιστής.
Επίσης, είχα ακούσει ότι και χωρίς να αφαιρεθεί ο ΦΠΑ από τον πωλητή, ο λογιστής το περνάει, αλλά δεν είμαι σίγουρος.


Ps. Η Makita δίνει 3 χρόνια εγγύηση στους επαγγελματίες εάν αγοραστεί από τους επίσημους στην Ελλάδα αντιπροσώπους (όχι για φυσιολογική φθορά πχ σκανδάλες στα κατσαβίδια της)

o_gavros
16/03/2020, 18:35
Κανονικά...

Δυστυχώς, πολύ μεγάλη κουβέντα για το σανυ Γκρις...
Πώς προβλέπεις μια βλαβη;
Πώς να ξέρεις κάθε πιθανή κι απίθανη νομοθεσία μπορεί κάποιος να σκαρφίστηκε;
Πώς...;
Ληβ γιορ μυθ ιν Γκρις. Αυτή είναι η βιόλα αδερφέ κι αλι σε εμάς την πλεμπα. Αν ημαν κανας Μαρινόπουλος θα τους κατουραγα όλους στα μάτια και δε θα μου μίλαγε άνθρωπος.

leftos
22/03/2020, 21:54
Ειδα οτι δεν είχες βάλει απο την αρχη την dewalt στο παιχνίδι και δεν είπα τίποτα.
Δικός μου άνθρωπος που έχει τα πάντα makita και έχουν βγεί σκυλιά (έχω δουλέψει αρκετά με κάποια και είναι όντως) τελευταία λόγω οτι άλλαξε προμηθευτή πήγε σε dewalt.
Δεν έχουν ουτε το ίδιο δούλεμα ούτε την ίδια αντοχή απο τίς πρώτες μέρες κάποια είχαν θέμα και γενικά έχουν χαζοθέματα με κάτι περίεργα πλαστικά καλύμματα που έχουν κ.α.
Οπότε και εγω θα έλεγα μακριά. Νομίζω οτι η makita είναι μονόδρομος στο θέμα ανθεκτικό εργαλείο.

o_gavros
11/01/2021, 13:48
Να μην σε απογοητεύσω με την επισκευή αλλά γνώμη μου ψάξε για καινούργιο.
Μου είχαν χαρίσει ένα Hitachi παλιό με ίδιο πρόβλημα μπιελας, τοφτιαχνα - χάλαγε,
κόντεψα να δώσω για επισκευές τα μισά λεφτά.

Είχες δίκιο τελικά αλλά μάλλον ισχύει το αν δεν πάθεις, δε θα μάθεις.
Η επισκευή του χίλτι που στοίχισε λίγο πάνω απο 250€ δεν έπιασε.
Τον Ιουλιο το έφτιαξα και έδειχνε ότι δουλεύει.
Εχθές χρειάστηκε να δουλέψει κανονικά και παρέδωσε πνεύμα.
Οπότε τι έμαθα απο όλο αυτό;
Δεν πάμε κόντρα στο χρόνο που είναι αδυσώπητος.
Πάμε γι'άλλα.

OldMan
11/01/2021, 13:57
Δεν εχω να προσθεσω κατι παρα να παρακαλεσω να σταματησει, ει δυνατον, αυτη η ανεξελεγκτη αναφορα σε "δυναμη" μετρουμενη σε Joules..
Εαν οχι, καλυτερα μετατρεψετε τα σε kCals για να χαμπαριασει και ο ψαροκασελας ποσα τουβλα μπορει να ξηλωσει με 3 κιλα πατατες..

o_gavros
11/01/2021, 14:01
το "ενέργεια κρούσης" σε φτιάχνει καλύτερα Ω γητευτή των ελαίων; :p
δε το θέλω για τούβλα,για μπετόν το θέλω,πρέπει να μαρσάρει το 'ργαλείο

daz
11/01/2021, 20:07
:lol:

o_gavros
26/11/2022, 22:12
ψάχνωντας να βρω κάτι στην ενότητα, ξαναπέτυχα τούτο και έτσι για την ιστορία να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα τον περασμένο Μάιο, το Makita HR4013C.
Να αναφέρω ενδεικτικά κάτι που λίγο με χάλασε αλλά δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του εργαλείου αλλά με την ακολουθούμενη πολιτική της Μακιτα.
Το εργαλείο το είχα στα υπο παρακολούθηση μαζί με άλλα μοντέλα.
Η τιμή που κυμαινόταν ήταν απο 700 έως ~1000€, πάντα στα μαγαζιά που το εμφάνιζαν στο Σκρουτζ μιλάω.
Κάποια στιγμή λοιπόν ένα κατάστημα γενικού ηλεκτρονικού εμπορίου (που αφθονούν στο Σκρουτζ) το βάζει προσφορά στα 490€ οπότε δεν το πολυσκέφτηκα, μιας και ήμουν ήδη σε αναζήτηση τέτοιου εργαλείου και τετοια προσφορά δύσκολα την πετυχαίνεις.
Αφού το παρέλαβα, μπήκα να το δηλώσω για την 3ετη εγγύηση που δίνουν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές.
Εκεί τρώω πακέτο καθώς όσο κι αν προσπαθούσα,δεν το κατάφερνα. Αναρωτόμενος αν κάνω κάτι λάθος, κάλεσα την Μακιτα ζητώντας βοήθεια. Μου ζήτησαν να τους πω απο ποιον κόπηκε το τιμολόγιο και στο άκουσμα του καταστήματος, μου αναφέρουν ότι δεν είναι στο επίσημο δίκτυο διανομής τους και ως εκ τουτου δεν μπορεί να υπαχθεί στο πρόγραμμα 3ετούς επέκτασης εγγύησης!(ισχύει η 2ετης η στανταρ)
Τους ζήτησα διευκρίνιση γιατι η αρχική μου σκέψη ήταν ότι το κατάστημα μου πούλησε μαϊμού εργαλείο. Μου επιβεβαίωσαν τη γνησιοτητα μεσω του σειριακού αριθμού αλλά όχι την εισαγωγή του απο το δίκτυο συνεργατών τους και για αυτο η μη δυνατοτητα επεκτασης της εγγύησης.
Στα μάτια μου μεγάλο φάουλ.

Την τελευταία διετία έχω αγοράσει 5 ηλεκτρικά εργαλεία της Μεταμπο, όχι απαραίτητα απο επίσημους εισαγωγείς όλα, και με κανένα δεν είχα πρόβλημα να το εντάξω στην 3ετη εγγύηση.

bros400pgm
26/11/2022, 22:23
Εσύ θεωρείς αυτό φαουλ, που για μένα δεν είναι, γιατί είναι δικαίωμα τους να θέτουν όρους για την επέκταση της εγγύησης. Το γνωρίζεις ότι εφόσον κοπεί τιμολόγιο έχεις ένα χρόνο εγγύηση;

νεοσσός
26/11/2022, 22:24
Η επέκταση αφορά σε επιπλέον 3 έτη, δηλαδή 5 έτη συνολικά;

o_gavros
26/11/2022, 22:32
Εσύ θεωρείς αυτό φαουλ, που για μένα δεν είναι, γιατί είναι δικαίωμα τους να θέτουν όρους για την επέκταση της εγγύησης. Το γνωρίζεις ότι εφόσον κοπεί τιμολόγιο έχεις ένα χρόνο εγγύηση;
Απο τη στιγμή που το εργαλείο δεν είναι απομίμηση και δεν ήρθε καν απο αλλη ζώνη αγορών (πχ Αμερική), τότε ναι το θεωρώ φάουλ στα όρια της κοροϊδίας.
Ναι το ξέρω για το τιμολόγιο. Η 3ετής υποτίθεται ότι στοχεύει να βοηθήσει τους επαγγελματίες.

Η επέκταση αφορά σε επιπλέον 3 έτη, δηλαδή 5 έτη συνολικά;

Συνολικά 3.

fasarias
27/11/2022, 03:38
Άρα να υποθέσω πως το κριτήριο αγοράς σου κυρίως ήταν η πτώση τιμής του εργαλείου στο 500αρικο?

o_gavros
27/11/2022, 08:50
Αφου είχα καταλήξει στο εργαλείο, ναι φυσικά η τιμή πατωμα ήταν κριτήριο. Όλο αυτό δεν έγινε από τη μια μέρα στην άλλη.

JNP
27/11/2022, 11:27
Αν δεν πιεζεσαι έτσι πρέπει...
Δεν είναι λίγα τα λεφτά!

daz
27/11/2022, 17:17
Πήρες τον αντιπρόσωπο για να σου δώσει επέκταση για προϊόν παραεισαγωγης. Ασφαλώς και δε θα στη δώσει. Την επέκταση τη δίνει μέσω του δικτύου της.

Δεν είναι τόσο θέμα της makita όσο της αντιπροσωπείας.

bros400pgm
27/11/2022, 17:57
Απο τη στιγμή που το εργαλείο δεν είναι απομίμηση και δεν ήρθε καν απο αλλη ζώνη αγορών (πχ Αμερική), τότε ναι το θεωρώ φάουλ στα όρια της κοροϊδίας.


Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι. Δικαίωμα της να δίνει όση εγγύηση θέλει με τους δικούς της όρους (πχ αγοράσεις από αυτή και μόνο). Δεν την αναγκάζει κανένας νόμος, δεν τίθεται καν ηθικό θέμα.

daz
27/11/2022, 19:29
το θέμα είναι πως αν απευθυνθεί στη μακιτα μπορεί να την πάρει την επέκταση. απ τον αντιπρόσωπο δε θα την πάρει.

σαν τα μπουκαλακια της φαντα που έχουν κωδικό για δώρο κάτω απ το καπάκι.
την ανοίγεις, κοιτάς, πουθενά ο κωδικός.
κάποιος τα έφερε από Βουλγαρία.

πολλές απ τις προωθητικές ενέργειες είναι των αντιπροσώπων και δεν εμπλέκεται η μαμά εταιρία.

η επέκταση μπορεί να της ελληνικής αντιπροσωπείας ή απ την μαμά εταιρεία μέσω του δικτύου της.

o_gavros
27/11/2022, 19:49
Με την ίδια τη μακιτα μίλησα τότε και με ενημέρωσαν σχετικά.
Δεδομένου ότι τον τελευταίο χρόνο έχω παρει 3 ηλεκτρικά μεταμπο όχι από επίσημο αντιπρόσωπο και τα έκανα κανονικά εγγραφή στην 3ετη εγγυηση, είναι που με ξενίζει λόγω της άμεσης σύγκρισης.

Το συγκεκριμένο κομπρεσέρ στους επίσημους, τιμοταν σχεδόν 300€+, παραπανω απο την τιμή που το αγόρασα (η αλήθεια είναι ότι τη στιγμή της αγοράς δεν το σκέφτηκα καθόλου το αν είναι επίσημος ή όχι).
Σε κάποια καταστήματα όπου η διαφορά έφτανε σχεδόν τα 400€, δινόταν δώρο ένα πιστολετο της μάρκας, αξιόλογο φαινόταν. Δεν ήθελα να μπω σε διαδικασία δαπάνης τόσο μεγάλου ποσου και μετά να ψάχνω να πουλησω το πιστολέτο (έχω τέτοιο εργαλείο ήδη).
Οποτε η προσφορά με ωφέλησε απόλυτα. Δεν έχασα τον υπνο μου λόγω αυτής της εξέλιξης. Ξέρω ότι ψώνισα ποιοτικο εργαλείο σε τιμή που με ικανοποιησε και αυτό μου αρκεί. Απλά το ανέφερα ενδεικτικά για κάθε ενδιαφερόμενο που διαβάζει το σεξιον.

νεοσσός
27/11/2022, 20:38
Η υποστήριξη της εγγύησης κοστίζει σε όποιον την παρέχει. Λογικό να μην θέλει να παρέχει τέτοια υπηρεσία σε προϊόν που δεν έχει πουλήσει ο ίδιος. Αν θέλει ας την δώσει ο παραεισαγωγέας, που λογικά δεν τον παίρνει, διαφορετικά θα είχε τιμές αντιπροσωπείας.

o_gavros
27/11/2022, 20:54
Νεοσσε κατάλαβες οτι αναφέρω και άλλη μεγάλη εταιρεία εργαλείων η οποία δε δείχνει να την νοιάζει από που αγοράστηκε ή πόσο, το εργαλείο για να επιτρέπει την υπαγωγή του στην 3ετη εγγυηση;
Αυτό καυτηριασα. Ουτε κυνήγι μαγισσών ουτε αναθεματα.

Μου θυμισε ένα παλιο θρεντ για τις εγγυήσεις στα μηχανάκια.
Κάπου πρεπει να είναι και στικυ νομίζω.

silkman
01/12/2022, 21:23
Αστειοτητες, καραγκιοζιλικια και μικροπρεπειες αυτό με τις εγγυήσεις στο Ελλαδιστάν. Μακιτα ξεμακίτα δεν ακούω τίποτα. Και δεν ειπαμε να τους πας να σου φτιάξουν αμερικάνικο μοντέλο 110V...

Δεν το συζητάω καν, όταν σε άλλες χώρες παιρνεις εργαλείο το δουλευεις μια βδομαδα, το γυρνας πισω και παιρνεις τα λεφτά σου.

Αλλη φουστια που κάνουν, που σου ζητάνε να στειλεις την αποδειξη αγοράς για την επεκταση εγγυησης στα 3 χρόνια, γιατί την ζητάνε; Μα για να δουν ποσο πουλάνε οι έμποροι μην τυχον και βγει κανενας απο το μαντρι με παραπάνω έκπτωση για να τον κυνηγήσουν!! Και μετα απορείτε γιατί έξω το ίδιο εργαλείο έχει 300€ φτηνότερα.

Ο Κ Σ Ω Ρ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε

daz
01/12/2022, 22:03
Αστειοτητες, καραγκιοζιλικια και μικροπρεπειες αυτό με τις εγγυήσεις στο Ελλαδιστάν. Μακιτα ξεμακίτα δεν ακούω τίποτα. Και δεν ειπαμε να τους πας να σου φτιάξουν αμερικάνικο μοντέλο 110V...

Δεν το συζητάω καν, όταν σε άλλες χώρες παιρνεις εργαλείο το δουλευεις μια βδομαδα, το γυρνας πισω και παιρνεις τα λεφτά σου.

Αλλη φουστια που κάνουν, που σου ζητάνε να στειλεις την αποδειξη αγοράς για την επεκταση εγγυησης στα 3 χρόνια, γιατί την ζητάνε; Μα για να δουν ποσο πουλάνε οι έμποροι μην τυχον και βγει κανενας απο το μαντρι με παραπάνω έκπτωση για να τον κυνηγήσουν!! Και μετα απορείτε γιατί έξω το ίδιο εργαλείο έχει 300€ φτηνότερα.

Ο Κ Σ Ω Ρ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε

Silk εμείς φταίμε κυρίως για τα περισσότερα που κάνουν οι αντιπρόσωποι.

Και οι λιανοπωλητές και άλλοι.