PDA

View Full Version : Μεγαλη καταναλωση σκουτερ



Traveler01
16/03/2020, 23:06
Καλησπερα σας,

θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την καταναλωση ενος σκουτερ. Εχω ενα σκουτερ piaggio typhoon 2013 μοντελο, Εχω προσεξει οτι καιει παρα πολυ για σκουτερ της κατηγοριας του. Αρχισα τις μετρησεις πριν απο 2 εβδομαδες, και μετρησα οτι κατα μεσο ορο βαζω 8 με 8.50 ευρω ανα 100 χιλιομετρα. Σημερα μετα απο 100 ακριβως χιλιομετρα το φουλαρα στα 8.50 ευρω, με τιμη βενζινης 1.42 ευρω.

Νομιζω κατι δε παει καλα με το μηχανακι και θα ηθελα να ρωτησω απο που να ξεκινησω ωστε να δω τι πρεπει να φτιαχτει στο μηχανακι ωστε να μη καιει τοσο πολυ.

6 λιτρα δε καινε σκουτερ μεγαλης κατηγοριας, δε νομιζω οτι τετοια καταναλωση ειναι λογικη για 125αρι μηχανακι τετραχρονο κιολας.

Ευχαριστω πολυ

OldMan
17/03/2020, 13:39
Δεν την λες και τρελη καταναλωση, ειδικα σε μηχανακι 7ετιας, αναλογα με την συντηρηση του και το χουφτωμα του γκαζιου..

kachius
17/03/2020, 13:47
Δε θυμάμαι ακριβή νόυμερα από καταναλώσεις, αλλά όταν κοίταζα τί σκουτερ να πάρω, αν και τα typhoon τα συμπαθούσα (πολλές βόλτες με φίλους πιτσιρικάς),
τα είχα απορρίψει γιατί η κατανάλωσή τους ήταν πολύ πιο πάνω από τα υπόλοιπα (σχεδόν όλα τα υπόλοιπα :D )

andreastwin
17/03/2020, 14:31
Δεν την λες και τρελη καταναλωση, ειδικα σε μηχανακι 7ετιας, αναλογα με την συντηρηση του και το χουφτωμα του γκαζιου..

κατι εχεις μπερδεψει, δεν ειναι 1250.
125 ειναι. 5.98 lit. στα 100χιλ. :confused:
και για να σε προλαβω, cb.1300 με ταχυτητα 160χιλ, τ. ωρα 6,5lit.

DoctoR_k6
17/03/2020, 14:52
κατι εχεις μπερδεψει, δεν ειναι 1250.
125 ειναι. 5.98 lit. στα 100χιλ. :confused:
και για να σε προλαβω, cb.1300 με ταχυτητα 160χιλ, τ. ωρα 6,5lit.

Δε νομιζω οτι το παει πορεια το σκουτερ...
Δε μας λες κ μεσα στην πολη ? (προφανως εκει κινειται το typhoon)

BLiTzER
17/03/2020, 14:58
Δεν είναι μεγάλη κατανάλωση. Είναι ιταλικό ταμπεραμέντο.

Traveler01
17/03/2020, 15:16
Η χρηση ειναι μεσα στη πολη αλλα οχι σε στενακια και σε κινηση. Κανω τη διαδρομη λαγκαδα προς δυτικα και λαγκαδα προς εγνατια. Με σταθερη ταχυτητα συνηθως κοντα στα 80χαω. Δε το παω οικονομικα αλλα ενταξει παλι πολλα ειναι τα 6 λιτρα.

andreastwin
17/03/2020, 16:21
Δεν είναι μεγάλη κατανάλωση. Είναι ιταλικό ταμπεραμέντο.

:roflmao::a20:

Traveler01
17/03/2020, 18:42
To PCX 125 που εχω (αγορα περσι ) βγαζει στο τριπ 2.5 λτρ/100χλμ πατημενο συνεχεια, εχω δει και 1,9 λτρ (στο στρωσιμο)

Injection ειναι αυτο, αρα λογικο. Οπως και να εχει τα 6 λιτρα ειναι υπερβολικα και θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει μια ιδεα να ξεκινησω να ανοιγω.. Λεω αρχισω απο κατμπυρατερ, να δω λαστιχακια, καθαρισμα κλπ, μετα φιλτρο.. Αν δε γινει τπτ ανοιγω να δω ιμαντα και βαριατορ.. Τι λετε;

lospsi
17/03/2020, 22:01
Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.

Traveler01
17/03/2020, 23:13
Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.

Απο περιεργια κατμπυρατερ η ιντζε το beverly?

telegonos
17/03/2020, 23:40
Δεν έχει να κάνει καρμπ ή ψεκασμός με την κατανάλωση, αυτός ο ΜΥΘΟΣ ότι επειδή κάτι έχει καρμπ θα καίει πολύ, ενώ αν είχε ψεκασμό δεν θα έκαιγε, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Η κατανάλωση, λίγη ή πολύ, εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες, μεταξύ των οποίων, τι ήθελε να πετύχει ο κατασκευαστής με το όχημα που έφτιαξε. Αν ήθελε κάτι να μην καίει, το φτιάχνει να μην καίει, και με καρμπ και με ψεκασμό. Αν θέλει κάτι να σκίζει σε επιδόσεις, θα καίει είτε καρμπ είτε ψεκασμός.

Το ότι ο ψεκασμός είναι πιο ακριβής στην ανάμιξη, είναι ένα επιχείρημα υπέρ του ψεκασμού, αλλά πολύ μικρή σημασία μπορεί να έχει.


Αυτό που έχει σημασία, είναι σε τι κατάσταση είναι το σύστημα τροφοδοσίας και ότι σχετίζεται με αυτό, και το πως οδηγάμε το όχημα. Ένα όχημα που έχει να δει πλήρες σέρβις παραπάνω καιρό από όσο θα έπρεπε, θα καίει, είτε καρμπ είτε ψεκασμός. Αν το φίλτρο αέρα -για παράδειγμα- έχει αποκτήσει σοβά στην επιφάνειά του από την βρωμιά, ε, αέρας δεν θα περνάει, απόδοση θα πέφτει, καύσιμο θα πηγαίνει αδίκως. Ομοίως αν κάθε φανάρι σε φανάρι, την βλέπουμε λίγο εκκίνηση-πρώτος-σαςπερνάωόλους κ.ο.κ. πάλι θα κάψει. Αναίτιες επιταχύνσεις, στροφάρισμα κ.ο.κ. θα κάψει.

Η κατάσταση του μοτερ, ακόμα και με πλήρες σέρβις, επίσης πέζει ρόλο στην κατανάλωση. Αν το μοτέρ έχει φθορά σε κυλίνδρους-ελατήρια-πιστόνια, και έχει χάσει συμπίεση, ακόμα και με τέλειο σέρβις, πάλι θα έχει αυξημένη κατανάλωση.


Κοίτα φίλτρο αέρα, μπουζί, ποσότητα λαδιού στο μοτέρ, τι κατανάλωση λαδιού έχει, μέτρα βαλβίδες, μέτρα παραγωγή ρεύματος στο κύκλωμα, κοίτα για απώλειες στην εισαγωγή (κολάρο εισαγωγής, φιλτροκούτι κ.ο.κ.), κοίτα για απώλειες στην εξαγωγή (εξάτμιση), και αφού τα δεις όλα αυτά και έρθουν στο σωστό τους, πλήρες λύσιμο καθάρισμα και ρύθμισμα καρμπυρατέρ. Αυτά αν δεν ξέρεις, καλύτερα να τα κάνει ένας επαγγελματίας ή κάποιος δικός σου που να ξέρει τι κάνει.

viper1
18/03/2020, 07:09
Ακόμα και η χαμηλή πίεση στα ελαστικά αυξάνει την κατανάλωση....

DoctoR_k6
18/03/2020, 11:10
Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.

Σκαρτα 4? Πως γκενεν αυτο?
Οταν το ειχα ημουν μεταξυ 4,7-5.
Τα ιδια με το 350.

lospsi
18/03/2020, 12:52
Σκαρτα 4? Πως γκενεν αυτο?
Οταν το ειχα ημουν μεταξυ 4,7-5.
Τα ιδια με το 350.

Τι να σου πω, μήπως είσαι ολίγον κάγκουρας? :D

Χωρίς πλάκα, τόσο το είχα μετρήσει αρκετές φορές στο παρελθόν. Σίγουρα σου λέω ότι βάζω 10 ευρώ πάντα (γιατί παλιά που έλεγα "γέμισμα" μου υπερχείλιζαν σχεδόν πάντα την βενζίνη) και κάνω περίπου 150-160χλμ μέχρι λαμπάκι. Αυτό βγαίνει μπακαλίστικα (1,5ε/λτ βενζίνη) περίπου 4,2λτ/100χλμ οπότε ίσως είπα μαλακία πιο πριν και να μην θυμάμαι καλά. Βέβαια πλέον το εργαλείο έχει 70Κ...

Το ΧΜΑΧ 250 που είχα πριν, έκαιγε κατιτίς λιγότερο από το beverly, ίσως αυτό να θυμάμαι ότι έβγαινε στα 3,7-3,9λτ/100χλμ...

OldMan
18/03/2020, 13:58
κατι εχεις μπερδεψει,

Δεν αποκλειεται..

Ουτε επιβεβαιωνεται..

OldMan
18/03/2020, 14:03
Κανω τη διαδρομη λαγκαδα προς δυτικα και λαγκαδα προς εγνατια. Με σταθερη ταχυτητα συνηθως κοντα στα 80χαω.

Μαλλον το μηχανακι σου ζηλεψε και την ταχυτητα και τις καταναλωσεις των Μ109Α2 του Μπαρετη και των Leopard της Ασσηρου..

Και για να το παρουμε πιο σοβαρα: Με ποσα λιτρα στα 100χλμ θα ησουν ικανοποιημένος..??

Traveler01
18/03/2020, 16:15
Μαλλον το μηχανακι σου ζηλεψε και την ταχυτητα και τις καταναλωσεις των Μ109Α2 του Μπαρετη και των Leopard της Ασσηρου..

Και για να το παρουμε πιο σοβαρα: Με ποσα λιτρα στα 100χλμ θα ησουν ικανοποιημένος..??

Δεν εχει σημασια αυτο, εγω θελω ιδεες για τι φταιει και καιει τοσο πολυ, ο φιλος που μου εδωσε την αποψη του για το τι πρεπει να γινει με βοηθησε, και τις επομενες μερες θα αρχισω να ανοιγω.. Εκτως και αν πιστευεις οτι 6/100 ειναι νορμαλ καταναλωση για τετραχρονο 125αρι σκουτερ. 6/100 θα ηταν νορμαλ καταναλωση για μονοκυλινδρο 600αρι, οχι για 125αρη σκουτερ.

sapila racing
18/03/2020, 16:23
Δεν έχεις αναφέρει καθόλου πως πάει το scooter απο συντήρηση.
Πότε εκανε service?
Πότε άλλαξε φίλτρο αέρα, μπουζί?
Πότε ρύθμισε βαλβίδες?
Εγώ θα ξεκινούσα απο το φίλτρο αέρα και το μπουζί πάντως.

Traveler01
18/03/2020, 16:55
Δεν έχεις αναφέρει καθόλου πως πάει το scooter απο συντήρηση.
Πότε εκανε service?
Πότε άλλαξε φίλτρο αέρα, μπουζί?
Πότε ρύθμισε βαλβίδες?
Εγώ θα ξεκινούσα απο το φίλτρο αέρα και το μπουζί πάντως.

Εχει γινει προσφατο σερβις γενικο, επειδη το μηχανακι το οδηγουσε φιλος για ενα διαστημα (εγω ειχα μηχανη) μου ειπε οτι το πηγε αντιπροσωπια για γενικο, αλλα δε ξερω αν εκαναν κατι στο καρμπυρατερ. Βλεπω οτι εχει γινει σερβις σε φρενα και αναρτησεις παντως, και το λαδι μεσα ειναι καινουργιο.

Μανολης67
18/03/2020, 16:59
Ξεκινα απο αυτα που αναφερει ο Sapila και κατα 90% η καταναλωση θα μειωθει αρκετα, αν καιει 6 λιτρα με 80 χλμ πορεια , πόλη θα το καιει τον απατο,

Traveler01
18/03/2020, 17:17
Ξεκινα απο αυτα που αναφερει ο Sapila και κατα 90% η καταναλωση θα μειωθει αρκετα, αν καιει 6 λιτρα με 80 χλμ πορεια , πόλη θα το καιει τον απατο,


Να ρωτησω κατι αλλο, αυτο τι τελικες πρεπει να πιανει; Εγω που το παω σε μεγαλους δρομους πιανω με τη μια τα 100, αλλα δε παει παραπανω σαν μπουκωμενο μου φαινεται.

sapila racing
19/03/2020, 08:32
Να ρωτησω κατι αλλο, αυτο τι τελικες πρεπει να πιανει; Εγω που το παω σε μεγαλους δρομους πιανω με τη μια τα 100, αλλα δε παει παραπανω σαν μπουκωμενο μου φαινεται.

Στα specs η Piaggio του δίνει 98 χλμ/ωρα τελική.
Αρα όταν πας εσυ με 100 κοντερίσια, παρ όλο που το κοντέρ θα κλέβει, πας στην ουσία τέρμα.
Εννοείται οτι οταν το πας τέρμα θα έχει και μεγάλη κατανάλωση.

OldMan
19/03/2020, 14:07
Εγω γιατι ψυλιαζομαι οτι το χωνεις στο ρεμα του Μπογδανου και μετα παραπονιεσαι για υψηλη καταναλωση..??;)

Traveler01
19/03/2020, 15:01
Εγω γιατι ψυλιαζομαι οτι το χωνεις στο ρεμα του Μπογδανου και μετα παραπονιεσαι για υψηλη καταναλωση..??;)

Δε το παω στα ορια του φιλε μου, και να το πηγαινα 6 λιτρα θα εκαιγε; Κατι αλλο παιζει με το σκουτερ, ανοιγω τις επομενες μερες θα ενημερωσω

lospsi
27/03/2020, 07:03
Επειδή προβληματίστηκα με τις καταναλώσεις (μην λέω βλακείες), μέτρησα ξανά. 200χλμ και έβαλα 7,9λτ. Βέβαια, δεν έλεγξα πόσο πάνω γέμισε ο βενζινάς, ίσως είχε λίγο παραπάνω (σε σχέση με το προηγούμενο γέμισμα). Νομίζω λοιπόν πως είναι ασφαλές το συμπέρασμα των περίπου 4λτ/100χλμ.
Βέβαια, τα χλμ έγιναν μέσα στην εβδομάδα και μέσω αισθητά μειωμένης κίνησης, όσο μπορεί βέβαια αυτό να επηρρεάσει ένα δίτροχο.