PDA

View Full Version : Honda nv400 custom



athletico
25/03/2020, 21:14
Καλησπέρα παιδιά.
Καταρχήν εύχομαι να είστε εσείς και οι οικογένειές σας καλά.
Υπομονή και καλή ψυχολογία χρειάζεται μέχρι να περάσει η μπόρα.
Λοιπόν στο θέμα μας.
Όπως λέει και ο τίτλος, φίλος πουλάει το συγκεκριμένο μοντέλο και είμαι για αγορά με σκοπό να την κάνω scrambler flat tracker.
Γνωριζετε μηπως κάποιο μαγαζί Ελλάδα που αγοράζουν ανταλλακτικά ή πρέπει να κοιτάξω απο εξωτερικό;.
Σας ευχαριστώ πολύ και να θυμάστε
ΜΈΝΟΥΜΕ Σπίτι
ή αν βγούμε έξω δεν συνωστιζομαστε.

doctor_john
25/03/2020, 21:28
Κάνε το λίγο ξεκάθαρο, τι να αγοράζουν;
Χρειάζεσαι ανταλλακτικά; σε τι κατάσταση είναι μηχανικά;

athletico
25/03/2020, 21:44
Κάνε το λίγο ξεκάθαρο, τι να αγοράζουν;
Χρειάζεσαι ανταλλακτικά; σε τι κατάσταση είναι μηχανικά;

Γιάννη η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση.Δεν χρειάζεται το παραμικρό.
Εγώ εννοώ ανταλλακτικά που χρειάζονται για να γίνει scrambler ή cafe racer .
δλδ Κοντερ,αναρτήσεις πίσω να το σηκώσω,τιμόνι και ότι άλλο απαιτείται για να γίνει κάπως έτσι όπως είναι στις φωτος

416399

doctor_john
25/03/2020, 22:46
Θα βρείς καινούρια σε καταστήματα ανταλλακτικών και σε μάντρες με μοτοσυκλετες σε απόσυρση. (car.gr)
Καλό θα είναι να έχεις ένα "προσχέδιο" του τι θεωρείς τέλειο για εσένα τυπωμένο.

Αυτό θα σε βοηθήσει να ορίσεις τα περιφερειακά που χρειάζεσαι και να μην κάνεις διπλές αγορές.

Θα σου αναφέρω έναν μπούσουλα, χωρίς να το ζητάς γιατί βαρέθηκα την σειρά που βλέπω. :)

Ξεκινάς από το έδαφος.
Επιλέγεις τροχούς που είναι συμβατοί με το ψαλίδι σου ή που μπορούν να γίνουν
με τους κατάλληλους αποστάτες.
Επιλέγεις τα ελαστικά που θες και βάφεις (αν) το ψαλίδι και τα του πιρουνιού.

Μοντάρεις τροχούς - αναρτήσεις - πιρούνι και μετά θα δείς τι χρειάζεσαι και αν από αναρτήσεις.
Τελειώνεις με τις αναρτήσεις και τότε βλέπεις αν θα χρειαστείς να προσθέσεις κάτι στο υποπλαίσιο
για την στήριξη της σέλας και του τεπόζιτου στο ύψος - κλίση που τα θέλεις.

Αγοράζεις τεπόζιτο με βάση τι σου αρέσει και το πλάτος του τούνελ του γιατί το πλαίσιο είναι
περιμετρικό και όχι με ραχοκοκαλιά.
Εδώ έχει πλάκα γιατί μπορεί να χρειαστεί να κόψεις - ράψεις - στεγανοποιήσεις το νέο τεπόζιτο.
Ρίξε μια ματιά στα τεπόζιτα των magna σε μάντρες, νομίζω είναι πολύ κοντά στην αναφορά σου.
Πάρε μέτρα - κάνε συγκρίσεις με αυτό που θέλεις. Μπορεί κάποιο τεπόζιτο από harley ή άλλο να σε βολέυει
περισσότερο. (ebay)
Όταν θα έχεις εγκατεστημένο το τεπόζιτο, θα δείς τι χρειάζεσαι από σέλα.

Όταν θα έχεις κατασταλάξει με την σέλα θα δείς τι χρειάζεσαι από φτερά.
Όταν θα έχεις τελειώσει με αυτά θα δείς το τιμόνι και τα παρελκόμενα του, τα φωτιστικά
και τις όποιες αλλαγες στα ηλεκτρικά.

Όταν τελειώσεις απο όλα είναι η ώρα να δεις εξατμίσεις - βάσεις.

Μετά θα πρεπει να τα λύσεις σημειώνοντας κλίσεις για να βαφούν. (μου χα χα)

Απέφυγε να πηδάς στάδια, αν δεν είσαι σίγουρος.

Υπάρχει μάντρα με ανταλλακτικά δίπλα σου και ο ιδιοκτήτης είναι ωραίος τύπος.

Υπάρχει και σελάς με τρελή εμπειρία λίγο πιο 'κει που καλό είναι να τον συμβουλευτείς
εξαρχής αν δεν έχεις κάποιον έμπειρο να σε βοηθήσει.

Καλή επιτυχία!

υγ: αυτο που δείχνεις θα μπορούσαμε να το πούμε brat. Σίγουρα είναι μακριά από scrambler ή cafe ;)

athletico
25/03/2020, 23:25
Γιάννη σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για το πολύ κατατοπιστικό σου άρθρο.
Καταρχήν θα σου πω ότι το εγχείρημα θα γίνει με την βοήθεια γνώστη των μηχανών.
Μόνος μου δεν θα τολμούσα να το κάνω.
Έπειτα θα σε παρακαλούσα αν γνωρίζεις ποια μάντρα υπάρχει στα Τρίκαλα θα με ενδιέφερε να μου πεις.
Αν δεν γίνεται δημόσια σε π.μ.
Θα σας κρατάω ενήμερους παιδιά.
Απλά το project θα ξεκινήσει αφού ομαλοποιηθει η κατάσταση.

doctoras
26/03/2020, 08:38
δύο τρία τιπ απλώς να έχεις στο νου
δες αν έχει περάσει κτέο, αν ναι μάλλον δύσκολο να customαριστεί μιας και η φωτό απο που κραταει το κτέο δεν θα συνάδει με τις μετατροπές που θέλεις να κάνεις

Δεν ξέρω εάν το αγοράζεις η στο παραχωρούν δωρεάν το μηχανάκι, όμως εάν είναι σε λειτουργική κατάσταση θα σου πάρει λιγότερα λεφτά να το συνεφέρεις(restoration) με βαφή σε σκελετό, πλαστικά-μεταλλικά τμήματα service μοτερ.+ ελαστικά κλπ αναλώσιμα.

Αν πας να μετατρέψεις κάτι όπως οι παραπάνω φωτό το κόστος ενδέχεται εκτοξευτεί.. Πριν αναλάβεις το προτζεκτ παρε χαρτί και μολύβι και σχεδίασε τι θέλεις να κάνεις, τι υλικά απαιτούνται, ποσο θα κοστίσουν, τι λεφτά υπηρεσίες(μηχανουργείο-μαστορέματα) και φύλαξε εντός του μπατζετ εάν ποσό safe(1000ε για παράδειγμα) για αβαρίες που θα προκύψουν. Αν είναι εντός του μπατζετ σου προχώρα αν είσαι εκτός να το σκεφτείς

sapila racing
26/03/2020, 09:16
Καλησπέρα παιδιά.
Καταρχήν εύχομαι να είστε εσείς και οι οικογένειές σας καλά.
Υπομονή και καλή ψυχολογία χρειάζεται μέχρι να περάσει η μπόρα.
Λοιπόν στο θέμα μας.
Όπως λέει και ο τίτλος, φίλος πουλάει το συγκεκριμένο μοντέλο και είμαι για αγορά με σκοπό να την κάνω scrambler flat tracker.
Γνωριζετε μηπως κάποιο μαγαζί Ελλάδα που αγοράζουν ανταλλακτικά ή πρέπει να κοιτάξω απο εξωτερικό;.
Σας ευχαριστώ πολύ και να θυμάστε
ΜΈΝΟΥΜΕ Σπίτι
ή αν βγούμε έξω δεν συνωστιζομαστε.

Eγώ θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις τέτοιο project με βάση το NV400 που είναι custom με αντίστοιχο σκελετό και καστερ.
Δεν πρόκειτια να γίνει σωστό ποτέ.

Αυτο που έχεις βάλει φωτό ειναι τελείως αλλο μηχανάκι, ειναι το VRX400 που ειναι με ίδιο μοτέρ αλλά με τελείως άλλο σκελετό, ειναι κανονική μοτοσυκλέτα και όχι custom.

alexis72
26/03/2020, 09:53
φιλική συμβουλή...
χίλιες φορές να αγοράσεις ενα ηδη ΕΤΟΙΜΟ μοτο , scrambler flat tracker ,
παρά να το επιχειρήσεις απο την αρχή μόνος σου κ με μή εχοντας γνώσεις,αφού γράφεις θα πάς σε μηχανικό - μάντρες με ανταλ/κά κλπ ....απλά θα βαρεθείς- κουραστείς - κ βέβαια θα ματώσεις οικονομικά ...φίλος με πολύ ορεξη χρόνο κ χρήμα ,τα εβαλε κάτω τα υπολόγισε μέχρι τελευταίας βίδας (που λέει ο λόγος) κ αγόρασε ΕΤΟΙΜΟ ενα yamaha sr 250 scrambler ,τού στοίχισε πολύ λιγότερα (σχεδόν 40% ) αν το εκανε μόνος του ,το ελεγξε σε μηχανικό - κτεο κλπ κ σε μία μέρα ηταν στα χέρια του ,κ ΔΕΝ το μετάνιωσε ουτε στιγμή , ψάξε σε car.gr και marketplace facebook ,θα βρείς αρκετά ,οχι σίγουρα σε nv400 αλλά κ σε αλλα μοντέλα ....

sapila racing
26/03/2020, 10:37
φιλική συμβουλή...
χίλιες φορές να αγοράσεις ενα ηδη ΕΤΟΙΜΟ μοτο , scrambler flat tracker ,
παρά να το επιχειρήσεις απο την αρχή μόνος σου κ με μή εχοντας γνώσεις,αφού γράφεις θα πάς σε μηχανικό - μάντρες με ανταλ/κά κλπ ....απλά θα βαρεθείς- κουραστείς - κ βέβαια θα ματώσεις οικονομικά ...φίλος με πολύ ορεξη χρόνο κ χρήμα ,τα εβαλε κάτω τα υπολόγισε μέχρι τελευταίας βίδας (που λέει ο λόγος) κ αγόρασε ΕΤΟΙΜΟ ενα yamaha sr 250 scrambler ,τού στοίχισε πολύ λιγότερα (σχεδόν 40% ) αν το εκανε μόνος του ,το ελεγξε σε μηχανικό - κτεο κλπ κ σε μία μέρα ηταν στα χέρια του ,κ ΔΕΝ το μετάνιωσε ουτε στιγμή , ψάξε σε car.gr και marketplace facebook ,θα βρείς αρκετά ,οχι σίγουρα σε nv400 αλλά κ σε αλλα μοντέλα ....

Aλλο πράγμα το να το φτιάξεις κι άλλο το να το αγοράσεις έτοιμο, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.
Εφ όσον θέλει όντως να φτιάξει ενα τέτοιο απ την αρχή, πολύ καλά θα κάνει.

@ athletico
Το VN400 ειναι ακατάλληλο κατα την γνωμη μου.
Αν ήθελες bobber look τότε ειναι οτι πρέπει, αλλά για scrambler ftal tracker δεν κάνει.

athletico
26/03/2020, 12:07
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορεί να μην είναι scrambler καν.
Εγώ φαντάζομαι το nv400 να έχει επίπεδη σέλα,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
Ίσως αυτό που περιγράφω λέγεται restoring.
Η μοτοσυκλέτα είναι καινούργια έχει 25000χλμ και προσεγμένη πολύ από τον ιδιοκτήτη.
Δλδ θέλω ένα naked ρετρό μηχανάκι.
Δεν θέλω να κάνω μετατροπές τον σκελετο να συκώσω ή να χαμηλώσω αναρτήσει και να βάλω ακριβα και σπάνια ανταλλακτικά πάνω

Λευκάδιος
26/03/2020, 12:17
Αυτο που έχεις βάλει φωτό ειναι τελείως αλλο μηχανάκι, ειναι το VRX400 που ειναι με ίδιο μοτέρ αλλά με τελείως άλλο σκελετό, ειναι κανονική μοτοσυκλέτα και όχι custom.
Ωραίο μηχανάκι ήταν το VRX400, ψόφιο από δύναμη αλλά ωραίο.

telegonos
26/03/2020, 12:52
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορεί να μην είναι scrambler καν.
Εγώ φαντάζομαι το nv400 να έχει επίπεδη σέλα,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
Ίσως αυτό που περιγράφω λέγεται restoring.
Η μοτοσυκλέτα είναι καινούργια έχει 25000χλμ και προσεγμένη πολύ από τον ιδιοκτήτη.
Δλδ θέλω ένα naked ρετρό μηχανάκι.
Δεν θέλω να κάνω μετατροπές τον σκελετο να συκώσω ή να χαμηλώσω αναρτήσει και να βάλω ακριβα και σπάνια ανταλλακτικά πάνω

Δικά σας είναι ότι θέλετε τα κάνετε, αλλά δεν είναι κρίμα, μοτοσυκλέτα σε καλή κατάσταση να της κάνεις αυτά που λες;

Εξηγώ:

Να ήταν ένα ρημάδι, και να πεις, θα το μετατρέψω έτσι κι αλλοιώς γιατί μόνο έτσι σώζεται, το καταλαβαίνω και έχει λογικό νόημα.

Εδώ όμως, να χαλάσεις δεδομένα καλό, για να φτιάξεις κάτι που ούτε καν ξέρεις τι θα βγει, πιθανολογικά, χαμένη κατάσταση το βλέπω.

doctor_john
26/03/2020, 13:12
Συμφωνώ αλλά δεν είναι κρίμα ένα όχημα σε καλή κατάσταση να μένει
αχρησιμοποίητο γιατί πλέον δεν ευχαριστεί με την εμφάνιση του;

telegonos
26/03/2020, 13:50
Συμφωνώ αλλά δεν είναι κρίμα ένα όχημα σε καλή κατάσταση να μένει
αχρησιμοποίητο γιατί πλέον δεν ευχαριστεί με την εμφάνιση του;

Σωστό αλλά λάβε υπόψιν σου, οτι μιλάμε για καλό NV400 και έχουμε 2020. Κάτι αρκετά δύσκολο να το βρεις, γιατι και τα χρόνια είναι πολλά, και το μοντέλο ε δεν ήταν και κανά που πούλησε τρελλά. Έχει μια σπανιότητα. Δεν θα χαλάσει και ΧΤ600 που είχε γεμίσει ο τόπος...

Για ένα σπάνιο όχημα, καλό που ΔΕΝ το θέλουμε έτσι όπως είναι, υπάρχει και το πούλημα, και κάποιος που μπορεί να το ψάχνει γνήσιο να το πάρει, και ο κάτοχος να πάρει κάτι άλλο καλύτερο για αυτήν την δουλειά.

Θα μου πεις βέβαια, όλα σχετικά είναι και σιγά τα αρχαία μάρμαρα, δεν μιλάμε και για την ζωοφόρο του Παρθενώνα, και δίκιο θα έχεις.

athletico
26/03/2020, 14:15
Λοιπόν επειδή εγώ δεν έχω και κανένα συναισθηματικό δέσιμο με το συγκεκριμένο μοντέλο ,απλά είναι στα Τρίκαλα και φίλος αυτός που το πουλάει.
Η αγορά θα γίνει όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση.
Μέχρι τότε η μηχανή είναι διαθέσιμη σε όποιον θέλει να την αγοράσει λόγω της σπανιότητάς της ή αν ψάχνει το συγκεκριμένο μοντέλο.

https://www.car.gr/26774521-honda

Εγώ ξαναλέω δεν καίγομαι ούτε για το συγκεκριμένο μοντέλο ούτε με πιέζει ο χρόνος.

doctor_john
26/03/2020, 15:01
Κοίταξε, μιλάμε ουτοπικά εν μέσω χαμού.
Ας έχουμε υπόψιν πως η κουβέντα γίνεται λόγο του ότι έχουμε χρόνο.
Δεν προσπαθώ να κάνω μια διαμάχη, σκέψεις συζητάμε.

Μπορεί με την πώληση του να του δώσει ένα δικύλινδρο V με αυτά τα χαρακτηριστικά και σε αυτή την κατάσταση;
Το γεγονός ότι δεν πούλησε δεν μας δείχνει ότι δεν έγινε ποτέ κάτι που ήθελε ο κόσμος;
(παρόλα αυτά νομίζω ότι έχει πουλήσει αρκετά)

Αυτό το είδος μοτό δεν είναι "απο την φύση του" προορισμένο να γίνει βάση για κάτι άλλο;
Τόσα πολύ ακριβότερα και σπανιότερα απο αυτό δεν έχουν μεταποιηθεί, κρατώντας στην χείρότερη μια ρεαλιστική αξία;
Θα το καβάλαγε κάποιος σήμερα να βγεί στο δρόμο;
Ήταν οι επιλογές της χόντα γι' αυτό κάτι πετυχημένο που έχουμε λόγους να διαφυλάξουμε - συλλέξουμε;

σορυ αλλά μου φαίνεται σαν κάτι δήθεν, που δημιουργήθηκε με μοναδικό σκοπό να αντιγράψει κάτι από την αίσθηση
των αληθινών. Περισσότερο θεωρώ ότι αξίζει σαν παράδειγμα στους νεότερους ότι μπορεί κάτι τετοιο να μεταποιηθεί και
να περνάς καλά χωρίς την υπερβολή στον κυβισμό.

Οι μοτοσυκλέτες αυτού του τύπου, γεννήθηκαν από το ευρύ κοινό και μετά από κάποιο εργοστάσιο.
Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σταματήσει αυτό το αλισβερίσι επιρροών στην διαμόρφωσή τους.


...Μέχρι τότε η μηχανή είναι διαθέσιμη σε όποιον θέλει ...

Δεν του λες να κρύψει καμια 20αριά ίππους γιατί τρομάζει ο κόσμος με τα μικρά διπλώματα; :D

george.S
26/03/2020, 15:20
https://youtu.be/DZgASH1QBuI

george.S
26/03/2020, 15:21
https://www.google.com/search?q=honda+nv400+custom+bomber&tbm=isch&ved=2ahUKEwiS4LTg97foAhWY0uAKHciyBc4Q2-cCegQIABAB&oq=honda+nv400+custom+bomber&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...62103.73455..74093...0.0..0.233.2915.0j20j1......0....1.........35i39j0i30j0i24j0.HZ0WAdg_5E k&ei=c4R8XtLaJZilgwfI5ZbwDA&bih=790&biw=412&client=ms-android-dt-gr-revc&prmd=inv&hl=en-GB#imgrc=RciQJUI-tMIiEM

george.S
26/03/2020, 15:24
Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα

doctoras
26/03/2020, 16:11
Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα

συμφωνώ 100%

doctor_john
26/03/2020, 16:45
Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα

Θα σβήσει ο Ήλιος κάποια στιγμή, το λένε επιστήμονες..

buckley
26/03/2020, 16:54
Το μοτόρι της αγγελίας μέχρι και γω το σφαζα :bawl:

athletico
26/03/2020, 17:18
" Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο"

Γιώργο και λοιποί δώστε καμία ιδέα.
Τι θα κάνατε δλδ;
Μπας και εννοούμε το ίδιο που θέλω να κάνω εγώ ή να έχω στο νου μου γενικά τι μπορεί να γίνει με το συγκεκριμένο μοντέλο.

viper1
26/03/2020, 17:18
Ψαξου λίγο στο ΝΕΤ ποια μηχανάκια ενδείκνυνται για μετατροπή σε cafe racer . Αν ντε και καλά θες να κάνεις το συγκεκριμένο βρες φωτογραφίες από κάποιους που το έχουν ήδη κάνει και βρες λεπτομέρειες σε φόρουμ. Ένα cafe racer project αν ξεκινήσει πάμε και βλέπουμε ή δεν θα τελειώσει ποτέ ή θα σου κοστίσει ένα σκασμό λεφτά.
Κλέβεις υπάρχων κατασκευή αποφασίζει ότι έτσι θα το κάνεις και ξεκινάς. Διαφορετικά μην το ξεκινήσεις καθόλου ή πάρε ένα έτοιμο. Πιο φθηνά θα σου έρθει

athletico
26/03/2020, 20:56
Παιδιά τα βαψίματα (τροχοί,ντεπόζιτο,τιμόνι,εξάτμιση και ίσως οι αναρτήσεις ) χρειάζονται ηλεκτροστατική βαφή ή μπορεί να γίνει και με σπρέι?

doctor_john
26/03/2020, 21:40
Ότι χτυπιέται γίνεται ηλεκτροστατική, τροχοί, αναρτήσεις, τιμόνι. Εξατμίσεις με πυράντοχα χρώμματα που θα χρειαστεί να
τα συντηρείς δυστυχώς μια στο τόσο. Το τεπόζιτο automotive για να το αναδείξεις.

Αν σκέφτεσαι να κάνεις οικονομία είσαι σε άλλο δρόμο προσπαθόντας custom.
Γίνεται αλλά το ύφος που θα διαμορφωθεί δεν ταιριάζει με το ύφος που φαίνεται να έχεις.
Αν δεν θέλεις να δώσεις κοντά στα 2500ε συνολικά, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

Αν θες να "φτιάξεις" κάτι δικό σου, θα πρέπει να το πας βήμα - βήμα και σίγουρα δεν θα είναι η οικονομική λύση
απο τις διαθέσιμες.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: πριν μερικά χρόνια το παρακάτω brat με έβαλε μετά από πολλά χρόνια
(απο την εμφάνιση των buell) να σκεφτώ για μοτοσυκλέτα βάσης κάποιο harley σαν βάση για εμένα.

Βρήκα ένα καλοδιατηρημένο ironhead 1000 και έβαλα κάτω τα υπόλοιπα που χρειαζόμουν για να το
κάνω όπως ήθελα. Μου έβγαιναν κοντά στα 7000ε όταν οι άλλες δύο μοτό μου είχαν κοστίσει
τα ίδια ή λιγότερα και ξεπερνούσαν την κάλυψη αναγκών μου απο αυτό.
Σκέφτηκα τον τρόπο που οδηγώ, που επιλέγω εξορμήσεις και που αντιδρώ και αποφάσισα
ότι αυτή η μοτό οχι μόνο δεν θα με κάλυπτε αλλά θα με έβαζε διαρκώς σε κίνδυνο.

Ακύρωσα τα πάντα, έχασα μόνο δυο εβδομάδες και πήγα ένα ταξίδι να καθαρίσει το μυαλό...

416502

Tα custom είναι ωραία ασχολία, κοστίζουν, ρισκάρεις αλλά το σημαντικότερο είναι να έχεις έλεγχο
έτσι ώστε να μην καταλήξεις χρεωμένος, εκνευρισμένος ή κτυπημένος.

Με βλέπεις και εδώ, ακούω custom και πετάω την σκούφια μου. Δεν γίνεται όμως να σου πω ψέματα.
Χωρίς έλεγχο καθολικά, οδηγείσαι σε κάτι που δεν θα σε καλύψει.

athletico
26/03/2020, 21:56
Γιάννη και λοιποί φίλοι
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ εκείνες οι εργασίες που σκέφτομαι να κάνω είναι
επίπεδη σέλα,Αν κόβονται οι μπροστινές αναρτήσεις ή ψηλώνουν οι πίσω θα κάνω παρέμβαση να έρθει στα ίσα του διαφορετικά δεν τις αλλάζω,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
Όλα αυτά με το σκεπτικό ότι οι εργασίες θα γίνουν σε μαγαζί με φίλο ο οποίος δεν θα πάρει χρήματα από εμένα και με δικό μου φανοποιείο το οποίο θα πληρώσω στο αγελαδοκούρεμα !!!!!!!!!!! εκτιμώ ότι θα βγεί πολύ πιο οικονομικό από τα 2500 που λες.

doctor_john
26/03/2020, 22:24
Ναι αλλά θα είναι κάτι που θα αξίζει τον κόπο σας και ουσιαστικότερα: θα σε καλύψει;
Το μπροστινό σου δεν ξέρω αν κόβεται απο μηχανουργό, οι μπότες του έχουν offset τον άξονα, θα τις κρατήσεις;
To ύψος πίσω δεν χρειάζεται να αλλάξει, πολύ πιθανά όμως να αλλάξεις μέρος του υποπλαίσιου και να μετακινήσεις
τις βάσεις τους.
Όπως και να έχει είναι αναλώσιμα που έχουν πατήσει τα 35..
Όντως έτσι όπως το προδιαγράφεις ίσως είναι λιγότερα αλλά αν το προσπαθήσεις ξεκινάς συμβιβασμούς.
Πρέπει να βγεί όμορφη (για εσένα), άρτια και παθητικά ασφαλής.
πχ θα φρενάρεις 200kg με το μονόδισκο σύστημα του '85; αν πεις ότι αλλάζεις δεν θα παρασύρει τροχό;
ο τροχός δεν θα παρασύρει τον πίσω τροχό με τα παρελκόμενα του;

μη με παρεξηγείς, δεν σε αποτρέπω, την οπτική σου προσπαθώ να αναβαθμίσω

athletico
26/03/2020, 23:06
Γιάννη καλέ μου όχι μόνο δεν σε παρεξηγώ αλλά εκτιμώ βαθύτατα τον χρόνο που αφιερώνεις να μας διαφωτίσεις.
Εγώ την μηχανή την θέλω αποκλειστικά για μέσα στην πολύ και καμιά εξόρμηση το πολύ στα 50 χλμ μακρυά με την μορφή βόλτας με παρέα.
Επίσης επειδή γνωρίζω τον εαυτό μου δεν έχω τα μυαλά που είχα πριν 30 χρόνια όπου δεν είχα την αίσθηση του φόβου.
Οπότε δεν έχω σκοπό να οδηγώ στα κόκκινα.
Φαντάζομαι ότι με τις παρεμβάσεις που θέλω να κάνω δεν θα επηρεαστεί η παθητική ασφάλεια της μηχανής.
Και να μην πειράξω καθόλου τις αναρτήσεις δεν με πειράζει.
Απλά κάνω ερωτήσεις για να μαθαίνω.

nidok
27/03/2020, 01:21
Κάνε της ένα φρεσκάρισμα σε λάστιχα, σέλα και τιμόνι, λίγο λάδωμα και είσαι έτοιμος.
Ωραίο μηχανάκι είναι. Για καφέ ρεις δε κάνει.

telegonos
27/03/2020, 02:09
Φαντάζομαι ότι με τις παρεμβάσεις που θέλω να κάνω δεν θα επηρεαστεί η ενεργητική ασφάλεια της μηχανής.


Are we learning yet? (https://www.youtube.com/watch?v=qIXcnsS6spI) που είχε πει και ο John ο Connor.

:wave2:

athletico
27/03/2020, 07:21
Are we learning yet? (https://www.youtube.com/watch?v=qIXcnsS6spI) που είχε πει και ο John ο Connor.

:wave2:

ΝΑΙ ναι συγγνώμη ενεργητική ασφάλεια ήθελα να πω.

athletico
06/04/2020, 21:53
Καλησπέρα παιδιά
Καταρχήν ελπίζω και εύχομαι να είστε καλά εσείς και οι οικογένειές σας.
Λοιπόν κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω όσο αφορά το στυλ.
Με τελείως διαφορετικά χρώματα όμως και περισσότερα μέρη της μηχανής βαμμένα
417234

Επίσης αν μπορέσω να πλησιάσω εδώ να μου άρεσε επίσης
417235

doctor_john
06/04/2020, 22:02
Τύπωσε το nv στον πριντερ σου στο 20% ασπρόμαυρο έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πάνω του.
Αν δεν κάνω λάθος στο περιγράφω σε προηγούμενο, άφησε τα φτερά προς το τέλος.
Τόσο θηρίο μπροστά ελαστικό θέλει μια σχετική εμπειρία. Οτι θέλεις απλά θα είναι λίγο ταλαιπωρία στις χαμηλές ταχύτητες.
Εγώ θα απέφευγα να βάψω τις κεφαλές με οτιδήποτε άλλο εκτός από ανοδίωση για να μην επιβαρύνω την απώλεια θερμοκρασίας.

athletico
06/04/2020, 22:10
Τύπωσε το nv στον πριντερ σου στο 20% ασπρόμαυρο έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πάνω του.
Αν δεν κάνω λάθος στο περιγράφω σε προηγούμενο, άφησε τα φτερά προς το τέλος.
Τόσο θηρίο μπροστά ελαστικό θέλει μια σχετική εμπειρία. Οτι θέλεις απλά θα είναι λίγο ταλαιπωρία στις χαμηλές ταχύτητες.
Εγώ θα απέφευγα να βάψω τις κεφαλές με οτιδήποτε άλλο εκτός από ανοδίωση για να μην επιβαρύνω την απώλεια θερμοκρασίας.

Γιάννη ναι ειδικά τα λάστιχα δεν τα θέλω τόσο χοντρά.
Σωστά θυμάσαι, μου είχες γράψει έναν μπούσουλα με την σειρά των εργασιών που πρέπει να γίνουν.

athletico
11/04/2020, 11:53
...............και αυτό ταιριάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω με το nv 400.
Εννοώ στο σχήμα ή το στυλ εννοώ.
Με διαφορετικά μέρη βαμμένα, με άλλα χρώματα και κάποια περιφερειακά διαφορετικά που να πάει προς το cafe racer.
417369

sapila racing
11/04/2020, 12:14
...............και αυτό ταιριάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω με το nv 400.
Εννοώ στο σχήμα ή το στυλ εννοώ.
Με διαφορετικά μέρη βαμμένα, με άλλα χρώματα και κάποια περιφερειακά διαφορετικά που να πάει προς το cafe racer.
417369

Μόνο που αυτό το VT500 που έβαλες ειναι roadster με νορμάλ σκελετό και είναι εύκολο να το κάνεις οτι θέλεις.
Το NV400 που θέλεις να μεταποιήσεις απλά δεν κάνει γι αυτη την δουλειά λόγω του σκελετού που έχει, στο ξαναέγραψα αλλά ή δεν το κατάλαβες ή δεν έδωσες σημασία.
Στο NV ο λαιμός του σκελετού είναι τόσο πολύ πιο ψηλά απο το υπόλοιπο σύνολο και την έδραση των πίσω αμορτισέρ που το καθιστά ακατάλληλο.

athletico
11/04/2020, 12:40
Μόνο που αυτό το VT500 που έβαλες ειναι roadster με νορμάλ σκελετό και είναι εύκολο να το κάνεις οτι θέλεις.
Το NV400 που θέλεις να μεταποιήσεις απλά δεν κάνει γι αυτη την δουλειά λόγω του σκελετού που έχει, στο ξαναέγραψα αλλά ή δεν το κατάλαβες ή δεν έδωσες σημασία.
Στο NV ο λαιμός του σκελετού είναι τόσο πολύ πιο ψηλά απο το υπόλοιπο σύνολο και την έδραση των πίσω αμορτισέρ που το καθιστά ακατάλληλο.

Άρη σε ευχαριστώ πολύ.
Ομολογώ ότι δεν την προσεξα την λεπτομέρεια αυτή που την είχες γράψει. .
Τώρα το κατάλαβα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

athletico
11/04/2020, 13:07
Άρα όπως καταλαβαίνετε άκυρο το project όσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο δλδ το nv400.
Για αντίστοιχο project με KLE 500 τι λέτε?
Μιλάω για κάτι τέτοιο
Εκ των προτέρων σας ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω.
417372
417373

doctor_john
11/04/2020, 13:47
Δείχνει πιο εύκολο και σίγουρα πιο κοντά στο μπάτζετ που θέλεις να κρατήσεις.
Απο εκεί και πέρα ίσως θα πρέπει να έχεις ένα "στοχο" αισθητικά που θα δώσει νόημα στην μετατροπή
γιατί αν είναι να την κάνεις μόνο για να το μετατρέψεις ή απλά να μην χρησιμοποιήσεις τα εργοστασιακά
περιφερειακά λόγο κόστους, χάνει το νόημα του γιατί δεν "κερδίζεις" εσύ σαν ιδιοκτήτης κάτι.

Δεν μου αρέσει να αποτρέπω αλλά το να έχεις μια custom (χειροποίητη) μοτοσυκλέτα που θα "σε κρατήσει"
όσον αφορά το ενδιαφέρον σου και τις ανάγκες σου δικαιολογώντας την ύπαρξή της, είναι πολύ δύσκολο
στο κάτω άκρο των εξόδων που θα είχες.
Μην μπερδεύουμε το στυλ "ανάγκης" που παρουσιάζεται σε διάφορα δείγματα που φτιάχνονται "με ότι μας βρίσκεται"
ή για τις ανάγκες ταινιών που δείχνουν να έχει ακυρωθεί ο πολιτισμός.
Χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία για να πετύχεις ένα αξιόλογο αποτέλεσμα με αυτό τον τρόπο, χρόνος που μεταφράζεται σε
χρήμα και προϋπάρχουσα παιδεία που θα σε "κρατήσει" σε αυτό.

Το nv έχει περισσότερα χαρακτηριστικά που μπορεί να υποστηρίξουν μια διαχρονικότερη κατασκευή
και σε γενικές γραμές είναι λιγότερο πετυχημένο - θελκτικό στο αγοραστικό κοινό από το kle.

Aν πείς για παράδειγμα πως εκτιμώ το kle σαν απόδοση αλλά θέλω μια ον οφ ή scrabler με το τάδε στυλ
γιατί η εμφάνιση του δεν με καλύπτει, θα πρέπει να ντύσεις το "μοντέλο" που θέλεις να φτιάξεις με άλλα
περιφερειακά αντίστοιχα που θα προσφέρουν αυτά που προσφέρει σαν βάση το ίδιο.
Αυτό θα κοστίσει, οχι απαγορευτικά νούμερα αλλά σίγουρα περισσότερα από το να συντηρούσες το kle
φτάνοντας το σε ένα καλό επίπεδο.

Στο nv χρειάζεσαι πιο "βαριές" δουλειές που κοστίζουν. Πάλι όχι απαγορευτικά αλλά σίγουρα περισσότερα από "φθηνά".

Με λίγα λόγια (ναι καλά :lol: ) custom έχει νόημα να κάνεις όταν ο στόχος σου είναι ένας μικρός ή μεγάλος καημός για εσένα.
Αυτό είναι που θα σε υποστηρίξει να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα για να το φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο που θα υποστηρίξει
την "διαχρονικότητα" του σε εσένα.

Είσαι ψηλούτσικος και μπορεί να ακουστώ εκτός θέματος αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα, άλλη μια επιλογή σου
θα μπορούσε να είναι να βρείς ένα μικρό (600 - 620) ducati και να επενδύσεις στην συντήριση του με σκοπό να το έχεις
εργοστασιακό ή με μικρές αλλαγές. Οι ανάγκες σου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οι μοτοσυκλέτες αυτές έχουν αποδείξει
την αξία τους και η εμφάνιση τους - υστεροφημία είναι αρκετά για να σε κρατήσουν ευχαριστημένο με αυτές.

strokt up
11/04/2020, 14:42
Είσαι ψηλούτσικος και μπορεί να ακουστώ εκτός θέματος αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα, άλλη μια επιλογή σου
θα μπορούσε να είναι να βρείς ένα μικρό (600 - 620) ducati και να επενδύσεις στην συντήριση του με σκοπό να το έχεις
εργοστασιακό ή με μικρές αλλαγές. Οι ανάγκες σου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οι μοτοσυκλέτες αυτές έχουν αποδείξει
την αξία τους και η εμφάνιση τους - υστεροφημία είναι αρκετά για να σε κρατήσουν ευχαριστημένο με αυτές.[/QUOTE]
Και ένα οποιοδήποτε suzuki sv οποιοσδήποτε γενιάς (γυμνό) δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Δεν θέλει και καμία ιδιαίτερη συντήρηση απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες και δεν καγκουρεύτηκαν ιδιαίτερα.

athletico
17/04/2020, 21:13
Παιδιά καλησπέρα
Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
Πιθανά μοντέλα
KAWASAKI KLE 500
HONDA CB1
HONDA CD400
Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος :D)
Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
Γιατί το είχαμε παρακάνει.

viper1
17/04/2020, 21:25
Παιδιά καλησπέρα
Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
Πιθανά μοντέλα
KAWASAKI KLE 500
HONDA CB1
HONDA CD400
Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος :D)
Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
Γιατί το είχαμε παρακάνει.

Ξέχασες να γράψεις να έχει χαρτιά ΚΤΕΟ και να μην χρωστάει σήματα

jawaforever
17/04/2020, 22:00
Άρα όπως καταλαβαίνετε άκυρο το project όσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο δλδ το nv400.
Για αντίστοιχο project με KLE 500 τι λέτε?
Μιλάω για κάτι τέτοιο
Εκ των προτέρων σας ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω.
417372
417373

Επειδή θα μπλέξεις, πάρε κάτι σε New και ας είναι και Κινέζικο και ας είναι και 125cc.

jawaforever
17/04/2020, 22:03
Παιδιά καλησπέρα
Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
Πιθανά μοντέλα
KAWASAKI KLE 500
HONDA CB1
HONDA CD400
Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος :D)
Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
Γιατί το είχαμε παρακάνει.

Αυτές τις "κατασκευές" είναι να τις θαυμάζει κάνεις... Ειδικότερα όταν πωλούνται σαν μεταχειρισμένα σε αστρονομικές τιμές!
Έχω εγώ ας πούμε ένα ρημάδι kle, έχει φάει κάμποσες τούμπες και τα πλαστικά του είναι όλα σπασμένα και ενώ δεν έχω χρήματα για να το φτιάξω, βασικά δεν αξίζει κιόλας, βρίσκω τη λύση!!!
Πετάω όλα τα πλαστικά, μα όλα όμως, πλαϊνά, μπροστινά, οργανα που επίσης δεν δούλευαν, αφήνω μόνο το ντεπόζιτο, κόβω και τον σκελετό στην ουρά, κοτσαρω ένα φανάρι τύπου "μουτζούρης" και το πουλάω όσο θέλω γιατί το παρτάλι μου είναι πλέον μια handmade κατασκευή! Τα περισσότερα από αυτά τα "handmade" ρημάδια, είναι άκρως επικίνδυνα στο δρόμο.

athletico
17/04/2020, 22:10
Βασικά ναι να έχει τα χαρτιά του από το ΚΤΕΟ και να μην χρωστάει.
Παιδιά εννοείται ότι την μηχανή θα την ελέγξει ειδικός ο οποίος θα καταλάβει τουλάχιστον πολύ περισσότερα από εμένα.
ΔΕΝ με ενδιαφέρει σαπάκι αλλά κάποιο που εξαιτίας κάποιας μικρής πτώσης ή παλαιότητας, να έχει φθορά στα περιφερειακά.
Νομίζω ότι τα ρημάδια μπορεί ένας έμπειρο μάτι να τα καταλάβει

athletico
20/04/2020, 11:59
Καλημέρα παιδιά.
Χρόνια πολλά και όμορφα να έχετε στην ζωή σας.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος από εδώ είναι στην Χαλκίδα.
Με σκοπό να πάει να δει την συγκεκριμένη μηχανή.
Λέω πως αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση όπως λέει με ένα βαψιματάκι έχεις μια αξιοπρεπέστατη μηχανή.
Τι λέτε?
Σας ευχαριστώ

https://www.car.gr/27601857-kawasaki-kle-500

toyar
20/04/2020, 13:05
οπως την κοβω οποιον στειλεις θα την παρει για παρτη του

athletico
20/04/2020, 13:31
οπως την κοβω οποιον στειλεις θα την παρει για παρτη του

Με γεια του
Αν την γουστάρει πάρα πολύ

athletico
20/04/2020, 21:01
Καλημέρα παιδιά.
Χρόνια πολλά και όμορφα να έχετε στην ζωή σας.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος από εδώ είναι στην Χαλκίδα.
Με σκοπό να πάει να δει την συγκεκριμένη μηχανή.
Λέω πως αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση όπως λέει με ένα βαψιματάκι έχεις μια αξιοπρεπέστατη μηχανή.
Τι λέτε?
Σας ευχαριστώ

https://www.car.gr/27601857-kawasaki-kle-500

Έστειλα μνμ στο παλικάρι και μου είπε 600 ευρώ.
Τον ρώτησα γιατί γράφει 500 και συζητήσιμη αλλά δεν πήρα απάντηση

doctor_john
20/04/2020, 21:07
τον ρώτησες για καλύτερη τιμή;

athletico
20/04/2020, 21:57
τον ρώτησες για καλύτερη τιμή;

Τον ρώτησα αν ισχύει η αγγελία Γιάννη και μου είπε ναι ισχύει 600 ευρώ.
Τον ρώτησα γιατί γράφει 500 και δεν μου απάντησε.

buckley
20/04/2020, 22:08
Τον ρώτησα αν ισχύει η αγγελία Γιάννη και μου είπε ναι ισχύει 600 ευρώ.
Τον ρώτησα γιατί γράφει 500 και δεν μου απάντησε.

H έπεσαν πολλά τηλέφωνα ή είναι για ψυχιατρείο :facepalm:

xbul
21/04/2020, 00:14
Προφανώς εννοούσε συζητήσιμη προς τα πάνω.:D