PDA

View Full Version : YAMAHA WR250R Adventure Project



Σελίδες : [1] 2

STF
28/03/2020, 02:27
Το παρόν θέμα αφορά τη μετατροπή του WR250R από απλό On/Off σε ένα mini Adventure Bike ικανό να διανύσει μεγάλες μικτές αποστάσεις από άσφαλτο και χώμα σε συνδυασμό με μια ικανή φορτωτική ικανότητα αποσκευών. Οι μετατροπές αυτές εφαρμόστηκαν σταδιακά, από τότε που την αγόρασα και μέχρι σήμερα (περίπου 3 χρόνια).

Τα πρώτα πράγματα που αγόρασα για τη μηχανή μου ήρθαν από τη Γαλλία από την εταιρία aXp Racing. Πρόκειται για μια πλαστική ποδιά πάχους 6mm και ένα προστατευτικό πλαίσιο ψυγείου το οποίο θεωρώ πολύ χρήσιμο καθώς έχω δει πολύ άσχημες τούμπες και η μηχανή να μη παθαίνει τίποτα και σε μια αστεία τούμπα να σπάνε ψυγεία.

416669


Πρώτα τοποθετήθηκε η ποδιά. Για να γίνει αυτό αφαιρέθηκαν οι μάλλον "αστείες" προστασίες της YAMAHA...

416670



Αμέσως μετά και με αρκετά εύκολο τρόπο μπήκε η ποδιά των 6mm.

416671

416672

416673



Ακολούθησε η τοποθέτηση του προστατευτικού πλαισίου για το ψυγείο.

416674

416675

416676

416677

416678

doctoras
28/03/2020, 11:41
πω πω τι μπουμπούκι είναι αυτό!!!

buckley
28/03/2020, 12:31
Ρε μας δουλεύεις ,αυτό δεν έχει δουλέψει ποτέ :eek:

STF
28/03/2020, 14:29
Το επόμενο πράγμα που αντικαταστάθηκε ήταν το τιμόνι.
Τοποθετήθηκε στη θέση του εργοστασιακού, ένα Fatbar. Επομένως έπρεπε να αλλαχθούν και τα καβαλέτα, τα οποία θα ήταν ψηλότερα για να φέρω την εργονομία του χειρισμού της μοτοσυκλέτας στα μέτρα μου.
Το τιμόνι είναι το Fuzion της Protaper και το έφερα από Αμερική, έχει κλείδωμα στο μπαράκι και μπορείς να το ρυθμίζεις ανάλογα με τα χώματα. Τα καβαλέτα είναι custom made της OTR.

416735

416736

416737

416738

416739



Αφού τελείωσα με τιμόνι και καβαλέτα ήρθε η σειρά να βάλω και χούφτες οι οποίες έλαμπαν δια της απουσίας τους. Χρησιμοποίησα το κιτ τοποθέτησης της SW-Motech το οποίο ήταν το κατάλληλο για τιμόνια ProTaper. Παρ' όλα λόγω του ότι το τιμόνι είχε μπαράκι χρειάστηκε να λιμάρω ελάχιστα τους συνδέσμους από το κιτ της SW-Motech για να τοποθετηθούν σωστά. Επίσης η γκαζιέρα ήταν κλειστού τύπου και έπρεπε να πριονίσω την άκρη για να περάσει η βίδα του κιτ στο ακρόμπαρο του τιμονιού.
Πριν τις λευκές/μπλε χούφτες που θα δείτε παρακάτω, είχα βάλει κάποιες μαύρες Kobra της SW-Motech αλλά ήταν πολύ σκληρές και έκοβαν σαν ξυράφια όταν έσπαγαν (εκ πείρας). Οι αντίστοιχες της Burkbasters είναι απολύτως συμβατές με το σύστημα της SW-Motech και είναι ελαστικές, δε σπάνε με τίποτα.

416740

416741



Ακολούθησε ένα κιτ στήριξης του πλοηγού από την SW-Motech, το οποίο μπήκε ακριβώς στο κέντρο του τιμονιού ώστε να προστατεύεται ο πλοηγός από τις πτώσεις. Το κιτ είχε έτοιμες συμβατές τρύπες για να τοποθετηθεί η βάση της Garmin η οποία έχει κλείδωμα με βίδα torx (τύπου αστεράκι).

416743

416744

416745

STF
28/03/2020, 14:43
Προστασία ψαλιδιού.
Το ζεύγος που αγόρασα είναι συμβατό για τα YZ250F/WRF250F. Χρειάστηκε να κάνω κάποιες μικρές παρεμβάσεις για να μπορέσω να το τοποθετήσω στο πολιτικό αδερφάκι τους.

416754



Αφού σημάδεψα άρχισα να αφαιρώ τα σημεία όπου υπάρχουν αναμονές στο ψαλίδι της μηχανής και "έβρισκαν".
Κόψιμο, τρόχισμα και λιμάρισμα...

416755

416756



Μετά ανοίχθηκαν νέες τρύπες στο σημείο που θα περάσει το tie wrap...

416757

416758



Άλλη μία τρύπα στο σημείο που πιάνει η βίδα που κρατάει τη γλύστρα...

416759



Αυτοκόλλητο σφουγγαράκι για το "ευγενικό" πάτημα στο μπράτσο του ψαλιδιού

416760

416761



Οι εργασίες ολοκληρώθηκαν με επιτυχία (δε βρίσκει τίποτα)

416762

416763

Λευκάδιος
28/03/2020, 17:27
Ρε μας δουλεύεις ,αυτό δεν έχει δουλέψει ποτέ :eek:

Ε όχι και ποτέ, ρώτα και μένα που τον μαζεύω από λαγκάδια και ρεματιές :D
416766





Παρ' όλα λόγω του ότι το τιμόνι είχε μπαράκι χρειάστηκε να λιμάρω ελάχιστα τους συνδέσμους από το κιτ της SW-Motech για να τοποθετηθούν σωστά. Επίσης η γκαζιέρα ήταν κλειστού τύπου και έπρεπε να πριονίσω την άκρη για να περάσει η βίδα του κιτ στο ακρόμπαρο του τιμονιού.

Αφού σημάδεψα άρχισα να αφαιρώ τα σημεία όπου υπάρχουν αναμονές στο ψαλίδι της μηχανής και "έβρισκαν".
Κόψιμο, τρόχισμα και λιμάρισμα...

Μετά ανοίχθηκαν νέες τρύπες στο σημείο που θα περάσει το tie wrap...


Εγώ κρατάω σημειώσεις :a014:

STF
28/03/2020, 17:43
Ε όχι και ποτέ, ρώτα και μένα που τον μαζεύω από λαγκάδια και ρεματιές :D
416766


Εγώ κρατάω σημειώσεις :a014:

:lol: :lol: :lol:

Το εργαλείο έχει έρθει εις γάμων κοινωνία! Κράτα όσες σημειώσεις θέλεις ρεεεε!!!





...με ποιους έχω μπλέξει Θεέ μου!

STF
28/03/2020, 18:00
Μετά την φιλική παρέμβαση του κατά τα άλλα κακεντρεχή Λευκάδιου, συνεχίζουμε με το "άλλαγμα των φώτων"...

Μικρός ο καθρέπτης του φαναριού στο WR250R και σχετικά φτωχός ο φωτισμός για τους μεγάλους δρόμους της Εθνικής και των επαρχιακών. Κάτι έξτρα προβολάκια που βλέπω ότι βάζουν σε αυτά Αμερικάνοι/Αυστραλοί μου φαίνονται λίγο αστεία.
Πήγα λοιπόν σε φίλο ηλεκτρολόγο Αυτοκινήτων/Μοτοσυκλετών για να πειραματιστώ με λάμπα LED πράγμα που ΔΕΝ δουλεύει πάντα γιατί οι λαμπτήρες LED θέλουν και τους κατάλληλους καθρέπτες. Λόγω γνωριμίας όμως μου επέτρεψε να τη δοκιμάσω για ένα Σαββατοκύριακο και αν δεν μου άρεσε την αφαιρούσαμε.

Επιλέχθηκε το κιτ Dual Color της Philips με εντυπωσιακό αποτέλεσμα, ενώ τα μεγάλα που είναι σε κίτρινη απόχρωση μπορούν να αναλάβουν το ρόλο φώτων ομίχλης και δουλεύουν πολύ καλά με τη σκόνη γιατί το ψυχρό του λευκού φωτός δεν είναι καθόλου διαπεραστικό σε καταστάσεις σκόνης.

416767

416768



Η συνέχεια συμπεριλαμβάνει προστασίες πλαισίου (από μπότες και λοιπά "ατυχήματα").

416769

416770



Λίγα tie wrap, ταινία 2πλής όψης και σε λίγα λεπτά είμαστε έτοιμοι!

416771

416772

STF
28/03/2020, 19:56
Παίρνει σχάρα πάνω από το πίσω φτερό το WR250R; Παίρνει!

Η πολύ ελαφριά σχάρα της Αμερικάνικης Scaggs κατασκευασμένη από κράμα αλουμινίου για καλή μου τύχη βρέθηκε μεταχειρισμένη και ήρθε από Αγγλία μέσω ebay.
Τοποθετήθηκε στις κρυφές αναμονές που υπάρχουν στο υποπλαίσιο για αυτόν ακριβώς το λόγο. Επίσης το φτερό από την εσωτερική πλευρά είναι ήδη σημαδεμένο με 4 ανάγλυφους κύκλους για να γίνουν οι τρύπες με ακρίβεια στα σωστά σημεία.

416790



Είχα ήδη εφοδιαστεί με ένα έξτρα (δεύτερο) φτερό για την ουρά της μηχανής το οποίο θα τρυπούσα.
Αφού θα πρόσθετα ένα κάποιο μικρό βάρος βάζοντας την αλουμινένια σχάρα έπρεπε να απαλλαχθώ από ένα αντίστοιχο ή ακόμη μεγαλύτερο βάρος, δηλαδή αυτό

416791

416792



Έτσι αφού τρυπήθηκε το φτερό και απαλάχθηκα από την κατά τα άλλα πολύ κομψή βάση πινακίδας, τοποθετήθηκε η αλουμινένια σχάρα και η νέα βάση πινακίδας η οποία ήρθε επίσης πρόσφατα από τη χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου δηλαδή την Ιαπωνία.

416794

416795



Όξω η παλιά βάση και τοποθέτηση σχάρας και νέας βάσης

416797

416798

416799



Τοποθέτηση πινακίδας κυκλοφορίας και είμαστε κομπλέ:

416801

416802

bulmont
28/03/2020, 20:29
:a014::a014::a014:

STF
28/03/2020, 21:38
Μια τελευταία πινελιά έμενε για να κλείσω με τον φάκελο προστασίες της μοτοσυκλέτας. Χοντρά αυτοκόλλητα για να προστατευθούν τα καλάμια των 46 mm από τα κοτρόνια που εκτοξεύουν γενναιόδωρα τα μεγάλα μονοκύλινδρα της παρέας.

Χρειάστηκε να τα ψαλιδίσω ελαφρώς για να δημιουργήσω ένα ήπιο τραπεζοειδές σχήμα και αυτό γιατί στο σημείο εκείνο οι μπουκάλες έχουν κωνοειδή μορφή. Να όμως που μια στιγμή λανθασμένου υπολογισμού με έκανε να κόψω λανθασμένα το ένα από τα δυο αυτοκόλλητα και έτσι... έπρεπε να τοποθετηθεί ανάποδα. Δε βαριέσαι, δε θα την πιάνει και το "μάτι" :D

416826

416828

416830



Πολύ αργότερα από τότε -σχετικά πρόσφατα με σήμερα δηλαδή- και μετά από μια κλασμένη τσιμούχα στο μπροστινό έγινε σέρβις και αντικατάσταση τσιμουχών και στα δυο μπροστινά (ευτυχώς εντός εγγύησης) και αποφάσισα να βάλω και δυο "κάλτσες" για να προστατεύω τα καλάμια από τις ξεραμένες λάσπες.

416832

STF
28/03/2020, 21:53
Επτά κόμμα έξι λίτρα, αυτή είναι η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ στο WR250R.

Από τότε που αγόρασα τη μοτοσυκλέτα η αντικατάσταση του ρεζερβουάρ είχε συμφωνηθεί μεταξύ εμού και της μοτοσυκλέτας. Θα έπρεπε να περιμένει όμως, μέχρι να βρεθεί το χρήμα και ο τρόπος. Για την ώρα εκμεταλλεύτηκα της αναμονές που είχε το σχαράκι μου για τη τοποθέτηση της βάσης μεταφοράς των κάνιστρων της ROTOPAX. Αυτό μεταφράζεται σε 3,8 λίτρα επιπλέον και κέρδος σε εμβέλεια τουλάχιστον άλλων 80 χιλιομέτρων.

416838

416839



Με τη βοήθεια του έκανα χωρίς άγχος τη πρώτη μεγάλη απόδραση στις κορυφές της Αιτωλοακαρνανίας και της Ευρυτανίας και από τότε περιστασιακά αναλαμβάνω το ρόλο του βυτιοφόρου καυσίμων της παρέας :D

416840

416841

STF
28/03/2020, 22:04
Τα BRIDGESTONE TW301 &TW302 καλά και άγια στην άσφαλτο και στο ξερό χώμα αλλά στα δύσκολα και στη λάσπη, δεν...

Το πρώτο Φθινόπωρο της μοτοσυκλέτας έχει μπει για τα καλά και είναι ευκαιρία για αντικατάσταση ελαστικών με περισσότερο "χαρακτήρα".

Αυτά ακούνε στο όνομα DUNLOP D952 (εμπρός) και D606 (πίσω). Νέα πατούμενα λοιπόν με εξαιρετικά αποτελέσματα παντός εδάφους.

416842

416843

STF
28/03/2020, 22:09
Είμαστε βαθιά μέσα στον Δεκέμβρη και ο Άη Βασίλης φέρνει δυο εκπληκτικά δώρα... Το ένα από τις Ηνωμένες Πολιτείες και το άλλο από την Αυστραλία!

416844

416845

416846

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2020, 22:36
Νιώθω μια έξαψη ανάμεσα στα πόδια μου :eek::eek:

STF
28/03/2020, 23:48
Έπιασα και έβαλα πρώτα τα κάγκελα της TUSK τα οποία έχουν προδιαγραφές και για αλουμινένιες βαλίτσες/κουτιά αλλά εγώ εκ πεποιθήσεως χρησιμοποιώ σαμάρια πολλά χρόνια τώρα!

416848

416849

416850

416851

416852



...και ακολούθησε το ντεπόζιτο των 14 λίτρων της SAFARI, στο οποίο έπρεπε να τοποθετηθεί η εργοστασιακή αντλία βενζίνης. Πριν και μετά από αυτό έγινα 3-4 πλύσεις στο εσωτερικό του ντεπόζιτου. Επίσης έγιναν κάποιες γέφυρες με τα εξωτερικά σωληνάκια της βενζίνης καθώς έχει τοποθετημένα και στο εσωτερικό του κάποια σωληνάκια βενζίνης που λειτουργούν ως σκούπες αναρρόφησης, όταν η στάθμη του καυσίμου είναι χαμηλά.

416853

416854

STF
29/03/2020, 00:19
Μια που απέκτησε "μεγάλες" καμπύλες τώρα και μάλιστα με το λευκό να κυριαρχεί στις επιφάνειες της μοτοσυκλέτας, σχεδίασα αυτοκόλλητα δικής μου έμπνευσης στα οποία με έπιασε μια ανεξήγητη αγωνία να δηλώσω το έτος γεννήσεως... :rolleyes:!

Τα αυτοκόλλητα σχεδιάστηκαν ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα της MOTOCAL, όπου μπορείς και σώνεις σταδιακά το σχέδιο σου μέχρι να θεωρήσεις ότι έχεις τελειώσει. Aν κάποιος ασχοληθεί εντατικά μπορεί πραγματικά να κάνει θαύματα, αλλά θέλει να ασχοληθείς.

Τα συγκεκριμένα που βρίσκονται μέχρι σήμερα πάνω στη μηχανή ήταν μια πρώτη vintage προσέγγιση. Ουδέν σχόλιον...

416855



Τα αυτοκόλλητα τοποθετήθηκαν πολύ-πολύ εύκολα. Η ποιότητα τους είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ από κάθε άποψη. Από ότι κατάλαβα είναι 2 φύλλα ενωμένα (ένα διάφανο προστασίας και ένα εσωτερικό με τα γραφικά). Η κόλλα είναι πολύ δυνατή και μεταδίδει σιγουριά ότι τα αυτοκόλλητα θα είναι εκεί για πολύ καιρό.

Για τη τοποθέτηση τους χρειάστηκα:
1. ένα ψεκαστήρα κηπουρικής με νερό και απορρυπαντικό πιάτων σε ποσοστό 5%
2. ένα πανάκι για το καθάρισμα του νερού που αφαιρούσα σταδιακά
3. χαρτοταινία
4. κοπίδι (μικρές διορθώσεις στα τελειώματα του αυτοκόλλητου (της τάξης του ενός χιλιοστού)
5. και μια μαλακή λαστιχένια σπάτουλα ζαχαροπλαστικής (το σημαντικότερο εργαλείο)
6. πιστολάκι μαλλιών (δεν φαίνεται στη φωτό)

Πρέπει να πω πως με βόλεψε πολύ η motocal και τα αυτοκόλλητα της στρώνουν πολύ όμορφα πάνω στα πλαστικά των οποίων τις επιφάνειες έπλυνα ευλαβικά πριν ξεκινήσω τη τοποθέτηση.


416856

416857

416858




Σχετικά πρόσφατα έφτιαξα τη 2η γενιά αυτοκόλλητων έχοντας περισσότερη εμπειρία στο σχεδιασμό (έχω κάτσει πολλά βράδια χαλαρώνοντας και έχω φτιάξει ξανά και ξανά διάφορα σχέδια μέχρι να καταλήξω). Δεν είναι και πολύ εύκολο να φτάσεις σε ένα επαγγελματικό επίπεδο σχεδιασμού.

Αυτά που βρίσκονται ακόμη πάνω πάντως... και δεν έχουν πάθει το παραμικρό και δεν μοιάζουν ταλαιπωρημένα από πτώσεις και τις βουτιές σε λασπολακούβες.

416859

416860

416861

416862



Και εδώ η 2η δημιουργία αυτοκόλλητων μου, που ελπίζω να καταφέρω να τοποθετήσω την επόμενη εβδομάδα

416863

416865

buckley
29/03/2020, 07:50
Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι :hmm: , κατά τα άλλα μερακλής :beer:

doctoras
29/03/2020, 09:11
για το ντεπόζιτο χρειάζεται ένας παραπλήσιος σχεδιασμός αυτοκόλλητων για να καλυφθεί αυτή η περιοχή

doctor_john
29/03/2020, 10:07
Πολύ ωραία δουλειά τα νέα αυτοκόλλητα! Άξιζε τον χρόνο σου.
Αν ήθελα να προστατέψω απο πολυμερισμό πλαστικό για καύσιμα και παράλληλα να έχω μεγαλύτερη αντοχή
από μια καλή βαφή automotive, θα έψαχνα σε υλικά βαφής για πλαστικά σκάφη.
Η τεχνολογία τους είναι πολύ "καλύτερη" με μικρό συμβιβασμό στο φινίρισμα που δεν φαίνεται σαν διαφορά για αυτή την χρήση.

Οι τιμές τους είναι αντίστοιχες, υπολογίζω κάτι κοντά στα 80ε / kg αλλά χωρίς να χρειάζεται υπόστρωμα, ένα υλικό πάνω σε
καθαρή επιφάνεια διαμορφωμένη με κάποιου βαθμού "scotch brite".

bros400pgm
29/03/2020, 10:12
Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι :hmm: , κατά τα άλλα μερακλής :beer:

Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα ;)

buckley
29/03/2020, 11:52
Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα ;)

Θα εννοείς να φεγγίζει από την βενζίνα που έχει μέσα ,μακάρι να είναι έτσι και να μην του αλλοιώνει το χρώμα το καύσιμο που συνήθως από την μέση και κάτω υπάρχει μονίμως μέσα στο τανκ.Φαντάζομαι θα μας διαφωτίσει σύντομα ο Στέφανος.Ότι δεν κάνει η βενζίνη αναλαμβάνει ο ήλιος τα υπόλοιπα δυστυχώς :cry:

STF
29/03/2020, 12:23
Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι :hmm: , κατά τα άλλα μερακλής :beer:


Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα ;)

Το ντεπόζιτο έχει συμπληρώσει δυο χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα και ναι το χρώμα του έχει αλλοιωθεί.
Στη λευκή απόχρωση υπήρχαν δυο επιλογές (υπήρχε και τρίτη σε μπλε). Μία εντελώς λευκή και η δική μου που σου επιτρέπει να βλέπεις το επίπεδο καυσίμου (transparent). Αν επέλεγα τη πρώτη δε θα υπήρχε αυτή η αλλαγή στο εξωτερικό χρώμα αλλά θα έχανα το πλεονέκτημα της οπτικής αναγνώρισης. To ήξερα από πριν ότι θα αλλοιωθεί διότι μελετούσα τον εξοπλισμό της WR250R τουλάχιστον για ένα έτος πριν την αγοράσω. Δε με πειράζει αυτό.
Η μοτοσυκλέτα φυλάσσεται σε κλειστό χώρο από τότε που έχει αγοραστεί. Η αλλοίωση οφείλεται ξεκάθαρα στη βενζίνη.




για το ντεπόζιτο χρειάζεται ένας παραπλήσιος σχεδιασμός αυτοκόλλητων για να καλυφθεί αυτή η περιοχή

Μου το έχουν πει πολλοί. Έχω αλληλογραφήσει για αυτό το θέμα με τη MOTOCAL και μου έχει πει να τους στείλω ένα φυσικό προσχέδιο και να μου το φτιάξουν. Δεν έχω πείσει τον εαυτό μου πόσο το θέλω, κυρίως γιατί δεν είναι μια αγωνιστική μοτοσυκλέτα και μου αρέσει να διατηρηθεί η φιλοσοφία του ως αυτή ενός adventure bike και νομίζω πως αυτό το στυλ του ταιριάζει καλύτερα.




Πολύ ωραία δουλειά τα νέα αυτοκόλλητα! Άξιζε τον χρόνο σου.
Αν ήθελα να προστατέψω απο πολυμερισμό πλαστικό για καύσιμα και παράλληλα να έχω μεγαλύτερη αντοχή
από μια καλή βαφή automotive, θα έψαχνα σε υλικά βαφής για πλαστικά σκάφη.
Η τεχνολογία τους είναι πολύ "καλύτερη" με μικρό συμβιβασμό στο φινίρισμα που δεν φαίνεται σαν διαφορά για αυτή την χρήση.

Οι τιμές τους είναι αντίστοιχες, υπολογίζω κάτι κοντά στα 80ε / kg αλλά χωρίς να χρειάζεται υπόστρωμα, ένα υλικό πάνω σε
καθαρή επιφάνεια διαμορφωμένη με κάποιου βαθμού "scotch brite".

Κάποια στιγμή θα σου στείλω pm, με ενδιαφέρει σαν πληροφορία αν έχεις πιο συγκεκριμένες γνώσεις επί του θέματος. Θα είμαι ειλικρινείς, δε ξέρω αν θα το εφαρμόσω γιατί έχω συνηθίσει στην όψη του και γιατί με ενδιαφέρει να βλέπω συνέχεια τη στάθμη καυσίμου.

stefanos
29/03/2020, 12:58
Αν δεν έχει κιτρινίσει λευκό πλαστικό ντεπόζιτο σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του είναι νουμπάς :D

Ωραία δουλειά, ακριβές επιλογές μεν, ωραίο αποτέλεσμα δε.

doctor_john
29/03/2020, 13:20
Δεν είναι κάτι δύσκολο. Για την στάθμη μπορείς να μασκάρεις ένα καλαίσθητο "παράθυρο" και να μπορείς να δεις την στάθμη :a01:

george.S
29/03/2020, 13:45
Δεν είναι κάτι δύσκολο. Για την στάθμη μπορείς να μασκάρεις ένα καλαίσθητο "παράθυρο" και να μπορείς να δεις την στάθμη :a01:

Γιάννη ποιο ακριβώς χρώμα προτείνεις?
Gel coat? Πολυουρεθανης?
Δεν νομίζω να κάνει κανένα χρώμα σκάφους στο ντεπόζιτο που είναι πλαστικό
Αυτοκόλλητα με κοπτικό για βλέπει και την στάθμη


Όλα αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα
Το μηχανάκι το έχεις τούμπανο Stf:beer:

Υγ εσύ και jimk7 με το gsxr.....είστε άλλο level

STF
29/03/2020, 13:49
Το WR250R φοράει λίγο περίεργα νούμερα στα ελαστικά του...

Το μπροστά είναι το μοτοκροσάδικο 80/100-21 που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το 90/90-21, οπότε υπάρχει μεγάλο εύρος επιλογών. Πάντως το Dunlop D952 που αντικατέστησε το Bridgestone TW301 είναι 80/100-21 όσο δηλαδή ζητάει ο κατασκευαστής. Πρέπει να πω πως το D952 έχει εξαιρετική απόδοση στο χώμα και μέχρι σήμερα δε με έκανε να αισθανθώ ανασφάλεια στην άσφαλτο. Εννοείτε πως στο βρεγμένο είμαι υποψιασμένος και προσέχω, δε παύει να είναι ένα τακουνάτο ελαστικό.

Το πίσω είναι 120/80-18. Αυτή είναι μια περίεργη διάσταση με περιορισμένες επιλογές σε χώμα. Το Dunlop D606 είναι 120/90-18 με εξαιρετική συμπεριφορά σε άσφαλτο και χώμα, σαφώς καλύτερο στο χώμα από το Bridgestone TW302. Υπήρξε όμως ένα τίμημα. Το ένα νούμερο μεγαλύτερο προφίλ μάκρινε το βήμα της μοτοσυκλέτας, οπότε έχασε λίγο από το νεύρο της.

416893



Το γρανάζωμα της μοτοσυκλέτας είναι 13/43. Από τα ελαστικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα τεραίν και μου ταιριάζουν πολύ και στο στυλ οδήγησης που κάνω, οπότε ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Για να επαναφέρω το βήμα της μοτοσυκλέτας αποφάσισα να μεγαλώσω ένα (1) δόντι το μπροστινό ώστε να δώσω καλύτερη μοχλική δύναμη στο κινητήρα και μεγάλωσα κατά πέντε (5) δόντια το πίσω. Επομένως πλέον το γρανάζωμα διαμορφώθηκε από 13/43 σε 14/48. Με αυτό το τρόπο επανέφερα τη μοτοσυκλέτα στο εργοστασιακό βήμα, παρά τη διαφορά στο νούμερο του πίσω ελαστικού.

416894



Κάποιοι μου πρότειναν να μικρύνω περισσότερο το βήμα της μηχανής και να της δώσω ακόμη περισσότερο νεύρο. Δεν με ενδιαφέρει. Θα το έκανα αν το χωμάτινο ενδιαφέρον μου εστιαζόταν στις μονοπατάδες. Οι μονοπατάδες για εμένα αποτελούν τμήμα μιας βόλτας σε ΟνΟφφ-άδες και όχι το κύριο κομμάτι της. Έπειτα αν έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα το μικρό μου 250άρι με το 6-τάχυτο κιβώτιο είναι η ικανότητα να στροφάρει σταθερά ψηλα δίνοντας μου τη δυνατότητα να ταξιδεύω στην άσφαλτο εύκολα με ταχύτητες 110/120 χλμ, έχοντας μια πραγματική τελική 138 km/h με ιδανικές συνθήκες, σε ευθεία χωρίς άνεμο (μέτρηση GPS). Αυτό μου επιτρέπει να βγαίνω εύκολα από τα τείχη της Αττικής, πλεονέκτημα που δε θέλω να χάσω από τη στιγμή που δεν κομπιάζω πουθενά στο χώμα. Εκτός αυτού... πλέον μου είναι πολύ εύκολο να αλλάξω το μπροστινό βάζοντας το εργοστασιακό 13άρι γρανάζι αν ποτέ θελήσω να το γυρίσω αποκλειστικά σε μονοπατάδες (αλλά δε θα θελήσω).

Οπότε ας δούμε το νέο setup της μοτοσυκλέτας που εφάρμοσα από τις αρχές του 2019.

Οι αλενόβιδες “έσπασαν” σχετικά εύκολα τη πρώτη βόλτα του σπειρώματος τους, οπότε ακολούθησε το τρόχισμα των πίρων της αλυσίδας και η εξαγωγή τους.

416896

416897

416898

416899



Το επόμενο βήμα ήταν η αφαίρεση του τροχού και ακολούθως του πίσω γραναζιού.

416900

416901

416902

katsar
29/03/2020, 13:57
Εντάξει , μπιμπελό το έχεις το yamaha , φτου φτου φτου.

STF
29/03/2020, 13:59
Και είμαστε στο σημείο που θα τοποθετηθεί το πρώτο καλούδι. Πίσω γρανάζι Supersprox Stealth 5 δόντια μεγαλύτερο και ένα σετ από φρεζαριστές αλενόβιδες από την Moose Racing με το loctite έτοιμο πάνω στις βίδες.

416911

416904



Επανατοποθέτηση του τροχού.

Σειρά έχει το μπροστινό γρανάζι.

Δυστυχώς το σύστημα της ασφάλειας είναι τέτοιο, που σχεδόν καταστρέφεται μετά την αφαίρεση του. Μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά προτιμώ να μη παίζω με αυτά τα πράγματα.
Το κόστος του συγκεκριμένου παξιμαδιού με τη φούστα/ασφάλεια είναι 8,00 ευρώ (διόλου λίγα). Παρήγγειλα τρία να έχω και την επόμενη εβδομάδα αντικατέστησα το παλιό.

Το μπροστινό 14άρι γρανάζι ήταν και πάλι της Supersprox.

416905

416910

416906

416907

416908

416909

STF
29/03/2020, 14:13
Σειρά τώρα είχε η αλυσίδα της DID (VX2), την οποία αποφάσισα να τοποθετήσω με κλιπ δίχαλο (masterlink) για να μπορώ να τη βγάζω εύκολα όταν θέλω να της κάνω μια καλή συντήρηση.

Η σωστή τοποθέτηση του masterlink ήταν εύκολη υπόθεση με την Knipex, η οποία με βοήθησε να πιέσω τα “πλακάκια” όσο πρέπει χρησιμοποιώντας ως οδηγούς τα εκατέρωθεν "links". Αν και πολύ απλό είναι πολύ σημαντικό το masterlink να τοποθετηθεί με τη σωστή φορά. Η Knipex είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου εργαλεία και την έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές εφαρμογές.

416912

416913

416914

416915

416916

416917

STF
29/03/2020, 14:31
Κάτι που δεν είχα υπολογίσει...

Το 14άρι γρανάζι επιτρέπει οριακά να τοποθετηθεί η λαστιχένια γλίστρα που εκπληρώνει και καθήκοντα Case Saver και αποτελεί τμήμα του καλύμματος του γραναζιού. Θα μπορούσα να το βάλω, αλλά επειδή επέλεξα να "δέσω" την αλυσίδα με masterlink και όχι πριτσινώντας την, προτίμησα να μην υπάρχει τίποτα που να έρχεται σε επαφή με την αλυσίδα.

Βρήκα και παράγγειλα κάποιο ατσάλινο Case Saver και κάποιο ανοιχτού τύπου αλουμινένιο κάλυμμα γραναζιού. Οπότε... το πλαστικό κάλυμμα μαζί με το τη γλίστρα/case saver έμειναν εκτός προσωρινά.

416920

416921

416922



Το ατσάλινο Case Saver και το αλουμινένιο κάλυμμα ανοιχτού τύπου (Sprocket Guard) ήρθαν από την Αμερικάνικη Sandman Parts.
Όταν ολοκληρωθεί η τοποθέτηση των δυο εξαρτημάτων το Case Saver παύει να φαίνεται γιατί είναι κρυμμένο πίσω από το Sprocket Guard.

Οι δυο επόμενες φωτό με τα μπλε εξαρτήματα είναι από το διαδίκτυο και βοηθούν να καταλάβετε.

416923

416924



Τα δικά μου τα πήρα μαύρα.

416925

416926

STF
29/03/2020, 15:03
Παροχή ρεύματος.

Κλασικά, ως προς τις παροχές ρεύματος ή θα πάρει κανείς μια φθηνή από τα ναυτιλιακά -έχουν συνήθως καλή στεγανότητα- και πρέπει να φτιάξεις μόνος σου τη καλωδίωση και την ασφαλειοθήκη ή θα πας σε πιο "τσιμπημένο" τιμολογιακά δρόμο και θα πάρεις μια με καλά στάνταρς. Επέλεξα το δεύτερο δρόμο κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου αλλά είναι πολύ καλή και δεν μετάνιωσα.

Πήρα μια της Interphone με έτοιμη καλωδίωση και ασφαλειοθήκη και της οποία η τάπα της παροχής εξασφαλίζει 100% αδιαβροχοποίηση από νερά όταν δεν χρησιμοποιείται.

Γραμμή πήρα κατευθείαν από τη μπαταρία, με μια 10άρα ασφάλεια. Τη διαδρομή των επενδυμένων καλωδίων τη πήγα παράλληλα με τη πλεξούδα της μηχανής. Δοκιμή έγινε με μια ηλεκτρική τρόμπα που είναι περισσότερο ενεργοβόρα από ένα κινητό ή το GPS. Φουσκώσα 4 ελαστικά, με σβηστό και με αναμμένο τον κινητήρα της μηχανής. Καμία υπερθέρμανση σε καλώδια και ασφαλειοθήκη, όλα καλά και απλά.

416927



Καθρέπτες.

Κάτι ιδιαίτερα σπαστικό είναι όταν σε κάποιες διαδρομές μπαίνοντας σε μονοπατάδες αντιμετωπίζεις κλαδιά τα οποία χαστουκίζουν τους καθρέπτες ξεβιδώνοντας ή ακόμη και σπάζοντας τους. Ενίοτε μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο (είχα φάει μια φορά μια καλή φάπα από τον καθρέπτη στο πήχη του δεξιού μου χεριού).
Κυκλοφορούν στο εμπόριο κάποιοι "σπαστοί" καθρέπτες, μερικοί είναι και τηλεσκοπικοί.

Αρχικά αγόρασα έναν σπαστό από την Touratech δοκιμαστικά. Από ποιοτικής άποψης ήταν πολύ καλός. Όμως βρέθηκα μπροστά σε ένα πρόβλημα εργονομίας με αυτόν. Αν ήθελα να τον διπλώνω μπροστά από το GPS έπρεπε η γωνία του μπράτσου του να πηγαίνει σχεδόν παράλληλα με το ακρόμπαρο του τιμονιού. Αποτέλεσμα η γωνία θέασης να είναι τέτοια που με ανάγκαζε να στρίβω αρκετά το κεφάλι σε μια ασυνήθιστη γωνία. Επίσης δε μου άρεσε ότι η βάση του ίδιου του καθρέπτη -στο τελείωμα του μπράτσου- γιατί είχε μικρή περιστροφική ικανότητα.

416928

416929



Έτσι κατέληξα και πάλι σε Αμερικάνικη λύση από την Doubletake Mirror.
Για την τοποθέτηση τους συνεργάζονται με τα προϊόντα στήριξης της γνωστής RAM Mounts. Ευτυχώς προϊόντα της RAM Mounts βρίσκουμε και στην Ελλάδα, δυστυχώς το ίδιο δεν ισχύει για τους καθρέπτες της Doubletake Mirror.

Το όλο σύστημα είναι εξαιρετικά σταθερό και επιτρέπει στους καθρέπτες να μετακινούνται σε πολλαπλές κατευθύνσεις. Πλέον έχω ολοκληρωμένη άποψη, ήταν μια εξαιρετική επιλογή.

416930

416931

416932

416933

416934

Lakisss
29/03/2020, 15:55
Χίλια μπράβο, είσαι μερακλής και την έχεις σε εξαιρετική κατάσταση.
Συγχαρητήρια επίσης και για την παρουσίαση, αναλυτικός με αρκετές φωτό. Να την χαίρεσαι και πάντα όρθιος.

STF
29/03/2020, 16:03
Σε ότι αφορά τον αυτοφερόμενο εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας έχω ολοκληρώσει το project. Είχα τη τύχη να καταφέρω να συγκεντρώσω σταδιακά αλλά με σταθερό χρονικά τρόπο όλα τα αξεσουάρ που είχα σκεφτεί και να διευρύνω τις δυνατότητες αυτής της υπέροχης dual sport μοτοσυκλέτας.

Θα κλείσω με μια αναφορά σχετική με τον αφαιρούμενο ταξιδιωτικό εξοπλισμό δηλαδή ότι μεταφέρει τις αποσκευές μας.

Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά από πράγματα που δεν κουμπώνουν σωστά, που δεν έχουν σωστό μέγεθος, ή που τελικά δεν είχαν την απαραίτητη αντοχή. Οπότε μέχρι να καταλήξω στο σωστό "σύστημα" αποσκευών έγιναν και λανθασμένες επιλογές. Ένας κανόνας πάντως -που εφαρμόζω σταθερά- είναι να μεταφέρω πράγματα που σε όγκο να καταλαμβάνουν το κάτω όριο χωρητικότητας, γιατί όταν έχεις επιπλέον διαθέσιμους χώρους πάντα τους χρησιμοποιείς. Αυτό θα μεταφραστεί σε επιπλέον βάρος και επίπεδό δυσκολίας, ειδικά στα χωμάτινα τεραίν. Σήμερα ότι έχω μπορεί να χρησιμοποιηθεί με διάφορους συνδυασμούς αλλά κόμη και σε πλήρη ανάπτυξη έχω ένα εξαιρετικό ζύγισμα.

Έχω καταλήξει πλέον με αποδεδειγμένη επιτυχία στις παρακάτω επιλογές:

Για σαμάρια τα Kriega OS-18 Adventure Pack των 18 λίτρων το καθένα.
Για Tank Bag το SW-Motech Enduro Lite των 5 λίτρων που μπορεί σε έκταση να γίνει και 7,5 λίτρα.
Για Tail Bag το Enduristan των 8 λίτρων (το οποίο έχω σχεδόν μόνιμα πάνω στη μηχανή).
Στο μπροστινό φτερό τοποθετώ το Enduristan Fender Bag των 1.6 λίτρων στο οποίο μεταφέρω τους λεβιέδες και τις σαμπρέλες.

Τέλος θέλω να κάνω μια ειδική αναφορά στο σακίδιο πλάτης -μετά από πολλές φθηνές και ακριβές επιλογές- που με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

Κατέληξα στο OGIO Dakar που έχει χωρητικότητα συνολικά 12 λίτρων στους 5 χώρους του και ένα υδρόσακο 3 λίτρων ο οποίος βρίσκεται μέσα σε ισοθερμική θήκη η οποία και διατηρεί τη θερμοκρασία του νερού και προστατεύει τη πλάτη από το κρύο το καλοκαίρι. Το μεγάλο του ατού όμως είναι ο τρόπος που κουμπώνει στο στήθος (παρόμοιο σύστημα χρησιμοποιεί και η Kriega).
Και εργαλεία -μαζί με το νερό- να κουβαλήσεις δεν θα κουράσει ποτέ. Επίσης δεν βρίσκει ποτέ στη σέλα ή στο Tail Bag, όταν μετακινείς το σώμα σου πίσω σε κάποια χωμάτινα κομμάτια. Δυστυχώς δεν έχω δική μου φωτογραφία έτσι θα βάλω δυο φωτό από το διαδίκτυο.

416939

416940

416941

416942

416943

416944



Και με όλα αυτά ολοκλήρωσα τη παρουσίαση του μικρού μου έρωτα. Το WR250R έχει καταφέρει να καταλάβει μια θέση πολύ ψηλά στην ιεραρχία μεταξύ των μοτοσυκλετών που έχουν περάσει από τα χέρια μου, αποδεικνύοντας ότι...

"οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ".*






*Το τελευταίο το έγραψα για να εντυπωσιάσω τον Bowleno :D

typhoon
29/03/2020, 17:23
Ευχαριστούμε για το μοίρασμα. Εξαιρετικός!

Απορία
Πόσο κόστισε πάνω κάτω όλη η μετατροπή?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2020, 17:29
Ευχαριστούμε για το μοίρασμα. Εξαιρετικός!

Απορία
Πόσο κόστισε πάνω κάτω όλη η μετατροπή?

Με πρόλαβες.

STF
29/03/2020, 18:29
Ευχαριστούμε για το μοίρασμα. Εξαιρετικός!

Απορία
Πόσο κόστισε πάνω κάτω όλη η μετατροπή?


Με πρόλαβες.

Παιδιά ειλικρινά δεν έχω κάτσει να τα υπολογίσω, γιατί αυτά όλα έγιναν μέσα σε 2 χρόνια σταδιακά.

Το ακριβότερο κομμάτι ήταν το τεπόζιτο που μου στοίχισε περίπου 410 ευρώ αγορά και άλλα 25€ κόστος μεταφοράς βαπορίσια από Αυστραλία (περίμενα όμως περίπου 3 μήνες). Στην Ευρώπη το έφερνε μόνο ο OTR με τιμή 690 ευρώ + 18 ευρώ έξοδα αποστολή. Είναι έτσι και αλλιώς ακριβό αλλά με αυτόν το τρόπο γλίτωσα 273 ευρώ.

Τα κάγκελα για τα πλαϊνά σαμάρια μου στοίχισαν 156 ευρώ από Αμερική και δεν τα βρίσκεις Ευρώπη.

Όπως και το σχαράκι που το χρυσοπλήρωσα αν και αρχικά νόμιζα πως ήμουν τυχερός -γιατί το βρήκα μεταχειρισμένο- και ενώ μου ήρθε από Αγγλία το εκτελώνισα και έφτασε τα συνολικά τα 70 ευρώ (40+30). Ήταν κανά μήνα μετά το πρώτο δημοψήφισμα και δεν ήξεραν ακόμη πως να το χειριστούν... (μιλάμε για το 2017).

Αυτά τα βρήκα από τις ηλεκτρονικές παραγγελίες. Πάντως συνολικά ξεπεράστηκε το χιλιάρικο.

ioannispar
29/03/2020, 18:45
Πωωωωω φανταστική δουλειά!!! Καλές εξορμήσεις και πάντα όρθιος!!!!!

STF
29/03/2020, 20:05
Να 'στε καλά παιδιά & "παιδιά"!

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τον κόπο να διαβάσετε τις ματαιοδοξίες μου!

SeniorCanardo
30/03/2020, 14:52
Πολύ ωραίος, εύγε!

Έπρεπε να κλειστούμε μέσα για να δούμε κάνα ωραίο thread;
Συνεννοημένη είστε με τον άλλο; :D

katsar
30/03/2020, 14:54
Ε όχι και ματαιοδοξία, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !
Άσε που το customizing είναι μία από τις πολλές χαρές που προσφέρουν τα μοτόρια!

STF
30/03/2020, 15:05
Πολύ ωραίος, εύγε!

Έπρεπε να κλειστούμε μέσα για να δούμε κάνα ωραίο thread;
Συνεννοημένη είστε με τον άλλο; :D

Συνεννοημένοι δε είμαστε, αλλά με ζηλεύει... πολύ!
Να δεις τι μπινελίκια μου σέρνει στα Vroom...





Ε όχι και ματαιοδοξία, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !
Άσε που το customizing είναι μία από τις πολλές χαρές που προσφέρουν τα μοτόρια!

Να 'σε καλά ρε φίλε!

vagelis78
30/03/2020, 19:18
Ωραιος και μπράβο σου για το μοιρασμα στην κοινότητα.

filipp0s
30/03/2020, 19:32
Ωραία πράγματα Στεφ! :beer::beer::beer:

Acacius
31/03/2020, 00:45
Όντως, ωραία πράγματα :beer:

MikeG
31/03/2020, 08:57
:beer: :beer: :beer:

Να δω πότε θα καταφέρω να ασχοληθώ και εγώ με το 400 ώστε να το κάνω πιο καθημερινό..

STF
31/03/2020, 11:25
Ωραιος και μπράβο σου για το μοιρασμα στην κοινότητα.


Ωραία πράγματα Στεφ! :beer::beer::beer:


Όντως, ωραία πράγματα :beer:

Thanks φίλοι μου!




:beer: :beer: :beer:

Να δω πότε θα καταφέρω να ασχοληθώ και εγώ με το 400 ώστε να το κάνω πιο καθημερινό..

DRZ (?)

MikeG
31/03/2020, 11:31
Thanks φίλοι μου!





DRZ (?)

EXC :D

SeniorCanardo
31/03/2020, 11:35
EXC :D

Ωπ ψήθηκα από τώρα.

Για ξεκίνα και εσύ, να έχουμε να διαβάζουμε.:a014:

Από ότι φαίνεται σε λίγο θα έχουμε πολύ χρόνο όλοι.:D

STF
31/03/2020, 11:53
EXC :D



Αυτό... θα ήταν ποιο δύσκολο project !!!

...και πολύ ποιο ενδιαφέρον όμως!

KotsosDR
31/03/2020, 11:54
:beer::beer::beer::beer:
Το εργαλείο είναι πραγματικά "μερακλήδικο" , εύχομαι να σε ταξιδέψει σε όλους τους προορισμούς που επιθυμείς και είμαι σίγουρος πως θα το κάνει και πολύ διασκεδαστικά !
Μπράβο !

slzr
31/03/2020, 13:32
Αυτό που μου άρεσε είναι ότι πήρες το χρόνο σου και έβαλες πάνω ποιοτικά πράγματα
που έδωσαν πολύ ωραίο αποτέλεσμα !!

Να το χαίρεσαι :beer:

Kickstart
01/04/2020, 08:51
γαμεί το wr και πραγματική ποιότητα japan όχι μόνο κατ' όνομα..

κάποτε έφτασα πολύ κοντά σε ένα αλλά δεν...ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

καλοτάξιδο, πάντα όρθιος

STF
01/04/2020, 14:35
:beer::beer::beer::beer:
Το εργαλείο είναι πραγματικά "μερακλήδικο" , εύχομαι να σε ταξιδέψει σε όλους τους προορισμούς που επιθυμείς και είμαι σίγουρος πως θα το κάνει και πολύ διασκεδαστικά !
Μπράβο !


Αυτό που μου άρεσε είναι ότι πήρες το χρόνο σου και έβαλες πάνω ποιοτικά πράγματα
που έδωσαν πολύ ωραίο αποτέλεσμα !!

Να το χαίρεσαι :beer:


γαμεί το wr και πραγματική ποιότητα japan όχι μόνο κατ' όνομα..

κάποτε έφτασα πολύ κοντά σε ένα αλλά δεν...ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

καλοτάξιδο, πάντα όρθιος

Ευχαριστώ πολύ, να 'στε καλά!

STF
11/04/2020, 23:16
Νέο ντύσιμο!

417391




Σχέδιο εμπνευσμένο από την αγωνιστική ενδυμασία της εταιρείας!

417390




Αύριο θα τα κουμπώσω πάνω στη μηχανή.

417392

STF
12/04/2020, 14:41
417407

417408

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα ασχοληθώ και με το "ντύσιμο" του ντεπόζιτου, το οποίο είναι αφτερμάρκετ και δεν υπάρχουν πατρόν. Θα πρέπει να τα φτιάξω και να τα στείλω. Μελλοντική εργασία.

azar41
12/04/2020, 18:46
Υπέροχο,να το χαίρεσαι!

strokt up
12/04/2020, 21:40
Τέλειο!
Το ντεπόζιτο δεν βάφεται; Να το κάνεις άσπρο και έπειτα να το στολίσεις με τα κατάλληλα αυτοκόλλητα;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/04/2020, 21:51
Τέλειο!
Το ντεπόζιτο δεν βάφεται; Να το κάνεις άσπρο και έπειτα να το στολίσεις με τα κατάλληλα αυτοκόλλητα;

Είναι έτσι γιατί βλέπει τη στάθμη της βενζίνης. Κάτι πολύ πρακτικό που μπροστά του θα την εχεζα και εγώ την εμφάνιση.

STF
12/04/2020, 23:15
Σωστά, υπήρχε άσπρο έτοιμο και δεν το πήρα. Ήθελα να είναι διαφανές. Και να βάλω αυτοκόλλητο θα φροντίσω να υπάρχει "παράθυρο" για να παρακολουθώ τη στάθμη.

strokt up
13/04/2020, 11:17
Εγώ σαν Κώστας θα άφηνα μια γραμμή απο την αριστερή πλευρά 1 εκατοστό πλάτος να βλέπω την βενζίνη.

doctoras
13/04/2020, 17:44
και εγώ αυτό θα πρότεινα σε ένα τσίλικο μηχανάκι με μερακλή ιδιοκτήτη, βρες ένα γραφίστα που ψήνεται για καλή δουλειά να σου φτιάξει μακέτα με αρκετές παραλλαγές για βάλεις ενα ωραίο αυτοκόλλητο βινύλιου στις ανάλογες διαστάσεις για να καλύψεις το κιτρινιάρικο ντεπόζιτο και θα είναι τέλειο

STF
16/04/2020, 14:16
και εγώ αυτό θα πρότεινα σε ένα τσίλικο μηχανάκι με μερακλή ιδιοκτήτη, βρες ένα γραφίστα που ψήνεται για καλή δουλειά να σου φτιάξει μακέτα με αρκετές παραλλαγές για βάλεις ενα ωραίο αυτοκόλλητο βινύλιου στις ανάλογες διαστάσεις για να καλύψεις το κιτρινιάρικο ντεπόζιτο και θα είναι τέλειο

Παιδιά, τα πλαστικά ντεπόζιτα είναι αναπνέοντα. Γιαυτό και τα αυτοκόλλητα στα ντεπόζιτα είναι διάτρητα αλλά και πάλι... δεν έχουν διάρκεια ζωής. Για τον ίδιο λόγω στα σύγχρονα καθαρόαιμα τα πλαστικά καπάκια του ψυγείου αγκαλιάζουν τα ντεπόζιτα, ώστε να μπορούν να δώσουν ένα design.
Αυτό είναι συνθήκη που πρέπει να αποδέχεσαι όταν βάζεις ένα oversize ντεπόζιτο aftermarket. Θα κάνω κάποια στιγμή το πείραμα αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ξέρω πως θα καταλήξει το πράγμα.

doctor_john
21/04/2020, 11:42
Άλλο ένα που δεν είχα ξανακούσει, θενξ!

Δοκίμασε αν θέλεις ένα μικρό κομμάτι του υλικού one way που χρεισιμοποιείται για κάλυψη παραθύρων με γραφικά.
Ένα μικρό κομμάτι σε σημείο που κρίνεις ότι ζορίζεται ( πχ γονατιέρα ή ένας δακτύλιος γύρω απο την τάπα)
θα σου δώσει ένα δείγμα της αντοχής του στο χρόνο.

Είναι λευκό, τρυπητό και το βρίσκεις σε καταστήματα που κάνουν κάλυψη οχημάτων με εκτυπώσεις.
Στην ελλάδα θα βρείς ευκολότερα χαμηλώτερης ποιότητας αλλά αν αποδειχθεί ότι είναι σχετικά οκ
μπορείς να αγοράσεις με το μέτρο απο πχ αγγλία και να κάνεις εδώ την εκτύπωση.

Χρειάζεται λεία επιφάνεια, κάτι που πιθανολογώ ότι δεν έχει το τεπόζιτο αλλά μπορεί να είναι
ένα χαρακτηριστικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να έχεις ένα υπόστρωμα εποξειδικής κόλλας
πάνω στο οποίο θα εφαρμώσεις το υλικό.

Το συζητάω για κάλυψη μόνο των πλαϊνών εκτός γονατιέρας σε σχήμα που ακολουθει την φόρμα του τεπόζιτου
για λόγους αισθητικής αλλά και γιατί σαν υλικό δεν έχει καλά χαρακτηριστικά καλύπτοντας αιχμές.

Δεν είναι "μόνιμη" λύση, θα αντέξει το πολύ δύο χρόνια έκθεσης 5-6 ημερών το μήνα αλλά είναι οικονομικό
και μπορείς να έχεις τυπώσει 2 σετ να το αντικαταστήσεις.

STF
03/07/2020, 23:21
Τον περασμένο μήνα έκανα ένα μικρό φρεσκάρισμα. Νέες χούφτες για το μινι-adventure!

419439

419440

419441

KotsosDR
04/07/2020, 00:39
Να σου δώσω και μια ιδέα :rolleyes:

https://www.youtube.com/watch?v=XwB1RTb6SYk

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/07/2020, 05:27
Τον περασμένο μήνα έκανα ένα μικρό φρεσκάρισμα. Νέες χούφτες για το μινι-adventure!

419439

419440

419441

Πραγματικά ένα πολύ όμορφο μηχανάκι :beer:

STF
04/07/2020, 10:58
Να σου δώσω και μια ιδέα :rolleyes:

https://www.youtube.com/watch?v=XwB1RTb6SYk

Ναι, το έχω δει. Από τις πιο όμορφες υλοποιήσεις σε rally kit για τα γούστα μου (λιτό).
Βρίσκω όμως τις κατασκευές με τους τεράστιους πύργους και το βάρος που προσθέτουν χωρίς πραγματικό αντίκρυσμα στη χρήση που κάνουμε. Η μόνη καλή ιδέα που έχω εντοπίσει είναι μια βάση της Adventure Specs που φέρνει τη συσκευή μπροστά αλλά έχω συνηθίσει τόσο τη θέση του GPS μου που μόνο λεφτά θα πετάξω.

419451

419452


Για την ώρα είμαι έτσι και βλέπω μια χαρά συν ότι προστατεύεται στις πτώσεις.

419453



Σε ευχαριστώ πάντως, αν δεν είχα κάνει τη κατασκευή που έχω θα το σκεφτόμουν πιθανά.

STF
08/06/2021, 16:01
Αν και η προσθήκη έχει γίνει από τις αρχές του περσινού Φθινοπώρου το βάζω για να ενημερώσω το θέμα και να πληροφορήσω όποιον τυχαίνει να ενδιαφέρεται για κάτι παρόμοιο.

Αντικατέστησα τα πατητά μου, τα οποία αν και φαινομενικά ήταν επαρκέστατα θα πω πως είναι μια από τις καλύτερες αναβαθμίσεις που έχω κάνει. Μου προσέφεραν τόνους ξεκούρασης στην όρθια οδήγηση. Τα εργοστασιακά πατητά δεν είναι τόσο στενά όσο φαίνονται συγκριτικά με τα καινούρια, είναι που τα τελευταία είναι φαρδιά, πολύ φαρδιά... και είναι της Ισπανικής S3 PARTS!

428660



Τα εργοστασιακά πατητά ήταν συμπαγή, με καλή ποιότητα κατασκευής και πανίσχυρο ελατήριο.

428661



Η διαφορά μεγέθους στο χέρι:

428662




Αν και υποτίθεται πως τα συγκεκριμένα ήταν για Yamaha με ταλαιπώρησαν λίγο στη τοποθέτηση κυρίως λόγω των μεγάλων βιδών τύπου torx που υπήρχαν στις αφαιρούμενες αναμονές των μαρσπιέ.

Οπότε...
α) Χρειάστηκε να τροχίσω ελαφρά ένα εσωτερικό τμήμα των νέων μαρσπιέ και...
β) έπρεπε επίσης να τροχίσω με σκοπό να λεπτύνω 1mm τη μια από τις δυο αλουμινένιες ροδέλες που υπάρχουν σε κάθε πλευρά γιατί η βάση των μαρσπιέ δε χωρούσε να περάσει στην άκαμπτη αναμονή που υπάρχει στο πλαίσιο.

Θα μπορούσα να βάλω άλλες ατσάλινες ροδέλες που είχα αλλά μάλλον θα "έτρωγαν" με το καιρό τη βάση από τα νέα μαρσπιέ που είναι κατασκευασμένα από αλουμίνιο. Κανονικά το εργοστασιακό δεν έχει καθόλου ροδέλες, αλλά τα νέα μαρσπιέ είναι πιο λεπτά στις βάσεις τους και το κενό που δημιουργείται "γεμίζει" με δυο αλουμινένιες ροδέλες. Τοποθετώντας μόνο μια ροδέλα το όλο σύστημα θα "επέπλεε" ενώ όταν προσπάθησα να βάλω δυο... ή δεύτερη δε χωρούσε. Οπότε..... ξανά τρόχισμα και όλα καλά (στη τελευταία φωτό φαίνεται μόνο η μία ροδέλα τοποθετημένη και το ελατήριο επαναφοράς απουσιάζει, αργότερα έβαλα και τη δεύτερη).

428663



Στη δεξιά πλευρά έπρεπε να λυθούν οι βίδες που συγκρατούν το ποδόφρενο ώστε να μετακινηθεί ελαφρώς γιατί -αυτό- εμπόδιζε να αφαιρεθεί και να ξαναμπεί ο κύριος πίρος συγκράτησης του μαρσπιέ.

428664

428665



Να πω εδώ πως δεν χρησιμοποίησα τους πίρους της S3 που είχαν βόλτες στο τελείωμα τους και κλείδωναν με παξιμάδι ασφαλείας. Τοποθέτησα τα νέα μαρσπιέ με τους εργοστασιακούς πίρους οι οποίοι στο τελείωμα τους είχαν απλώς μια ασφάλεια. Αυτό το έκανα για να αποφύγω το No 13 παξιμάδι γιατί τέτοιο εργαλείο δεν υπάρχει στη Japan συλλογή των εργαλείων της μοτοσυκλέτας (μην αρχίσουμε από τώρα τις ευρώ-υποχωρήσεις)...

STF
31/10/2021, 22:32
Συνέχεια βελτιώσεων...

Το θέμα με τη γωνία θέασης του GPS με προβλημάτιζε όταν διένυα μεγάλες αποστάσεις με δύσκολα κομμάτια, ειδικά στην όρθια θέση. Πλησίαζε και ο καιρός που οι Άγγλοι θα επισημοποιούσαν το BREXIT και πήρα την απόφαση να προχωρήσω στην αγορά ενός Mini Fairing από την Adventure Spec (η αγορά και τοποθέτηση έγινε πέρυσι τον Δεκέμβριο του 2020). Το εμφανισιακό κομμάτι δεν με πολυαπασχολούσε καθώς λειτουργικά μόνο πλεονεκτήματα είχε σε σχέση με τους πύργους τύπου Rallye που προτιμούν κάποιοι. Είναι ελαφρύτερο, χωράει όλα τα απαραίτητα (GPS, πρίζα και έξτρα διακόπτη π.χ. για προβολείς αν θέλεις) και κυρίως οι πιθανότητα για ζημιές σε πιθανές τούμπες είναι μικρότερη αλλά κυρίως φθηνότερη.

431583

431584



Το όλο σύστημα διαθέτει και ένα Mini Fairing το οποίο σε μοτοσυκλέτες με εντούρο μασκάκι είναι χρήσιμο για την ανεμοκάλυψη αλλά επιπλέον προστατεύει και τα τοποθετημένα ηλεκτρονικά από τις πετριές και τις τούμπες.

431585



Η κατασκευή είναι αρκετά ελαφριά σε σχέση με τον όγκο της. Αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι η μόνη μεταλλική επιφάνεια που υπάρχει είναι η βάση στην οποία τοποθετούνται τα διάφορα όργανα κτλ. Τα μπράτσα στήριξης και φυσικά το mini fairing είναι από συνθετικό υλικό.

431586

431587



Κατά τη παραγγελία του Mini Fairing έχεις τη δυνατότητα δυο επιλογών: α) του χρώματος και β) της ανάλογης διαμέτρου για την τοποθέτηση σε τιμόνι 22 ή 28mm (fatbar).
H τοποθέτηση ολοκληρώθηκε αλλά έπρεπε να αλλάξω κάποιες διαδρομές σε καλώδια και να μεταφέρω και τη πρίζα των 12V από τα δεξιά του τιμονιού στο πάνελ.

431588

431589



Γιατί επέλεξα μαύρο χρώμα ενώ υπήρχε και σε λευκό και σε Yamaha Blue...
Η γωνία που δημιουργεί το συγκεκριμένο mini fairing είναι λίγο περίεργη και αυτό συμβαίνει γιατί τα όργανα πρέπει να είναι στο σωστό οπτικό πεδίο. Είδα αρκετές φωτό στο διαδίκτυο πριν επιλέξω.
Από την άλλη, πολλά χρηστικά after market πράγματα και αξεσουάρ προστασίας που έχω βάλει στη μηχανή, τα έχω πάρει έτσι και αλλιώς σε μαύρο χρώμα (πατητά, προστασίες σε πλαίσιο, ψαλίδι, μπροστινό γρανάζι. ποδιά κινητήρα κτλ). Το μαύρο χρώμα είναι διακριτικό και "εξαφανίζει" λίγο τις μεγάλες επιφάνειες και τις παραφωνίες από το οπτικό πεδίο και αποφεύγεις το κίνδυνο να κάνεις τη μοτοσυκλέτα "τσίρκουλο"... Δίνει και μια πιο tool αίσθηση, που τη προτιμώ πάντα.

431590

431591

STF
31/10/2021, 22:41
Τρεις μήνες αργότερα...


Είχαν πλέον συμπληρωθεί τα χιλιόμετρα για την αντικατάσταση του μπουζί (10.444 χλμ). Για να γίνει αυτό έπρεπε να βγάλω το ντεπόζιτο οπότε ήταν μια καλή ευκαιρία να ασχοληθώ και με κάποια πράγματα που είχα αφήσει σε εκκρεμότητα.

Πρωτίστως ήθελα να μεταφέρω τη πρίζα των 12V από τη δεξιά χειρολαβή πάνω στη βάση του GPS, όπου και υπάρχει έτοιμη αναμονή για αυτό το σκοπό.

431606



Αυτό έπρεπε να γίνει γιατί από τη πλευρά της πρίζας το καλώδιο είναι κολλημένο. Κολλητήρι δεν έχω, επομένως ο μόνος τρόπος για να αφαιρέσω τη πρίζα από τη βάση της ήταν να το κάνω από την πλευρά των ακροδεκτών της μπαταρίας. Οπότε έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να λύσω καπάκια και να αφαιρέσω ντεπόζιτο.

431594



Αφαίρεσα τους ακροδέκτες από τους πόλους της μπαταρίας και έβγαλα την ασφάλεια για να ώστε να μπορέσει καλωδίωση να περάσει από τα διάφορα στενά σημεία του πλαισίου της μηχανής.

431593

431595

431596



Αφού αφαιρέθηκε η πρίζα από τη βάση της τοποθετήθηκε εκ νέου στη βάση του GPS.

431597



Μπόλικη σκόνη από τις τελευταίες χωμάτινες επισκέψεις... Με λυμένα τα πάντα είχα μια καλή ευκαιρία για ένα πλύσιμο στα ενδότερα και στο χώρο κάτω από το ντεπόζιτο. Σφράγισα την είσοδο του φίλτρου αέρος (μπλε μπαλόνι) και τις αναμονές καυσίμου (πορτοκαλί μπαλόνι) και ξεκίνησα το πλύσιμο.
Παρακαλώ τους κατόχους Ευρωπαϊκών να απομακρυνθούν από την οθόνη τους :D

431598

431599

431600

STF
31/10/2021, 22:45
Αφού τελειώσαμε με το πλύσιμο, στεγνώσαμε και ήρθε η στιγμή της αντικατάστασης του μπουζί.
Έξω η φύσα του πολλαπλασιαστή, έξω ο πολλαπλασιαστής, έξω το μπουζί και επανατοποθέτηση με καινούριο μπουζί και σφίξιμο με το ροπόκλειδο στα 13 Nm

431602 431603



Πλυμένη και καθαρή έτοιμη για βολτίτσα και στέγνωμα της αλυσίδας.

431604



Πρίζα 12V στη σωστή θέση με το GPS τοποθετημένο.

431605

basilis_k6
31/10/2021, 23:24
βλέπω κλειστο φιλτροκούτι, λογικό μιας που ίσως σου περάσει νερο, αλλα και το flapper. αυτο μπορείς να το ξυλώσεις.

STF
31/10/2021, 23:29
Η μηχανή είχε συμπληρώσει 3 χρόνια από τότε που την αγόρασα καινούρια και θεώρησα σωστό να κάνω ένα service στο μπροστινό της. Η αλήθεια είναι πως πρώτα μου μπήκε η ιδέα να κάνω ένα revalving στη πίσω ανάρτηση. Με το μπροστινό ασχολήθηκα με τη βοήθεια του @surikenjim.

431607

431608

431609



Για το revalving της πίσω ανάρτησης πήγα τη μηχανή σε επαγγελματία όπου χρειάσθηκε να μείνει αρκετές μέρες. Η πίσω ανάρτηση λύθηκε και δέθηκε τρεις φορές μέχρι να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς το WR250R δεν έχει πουλήσει τόσο πολύ στη χώρα μας με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μια έτοιμη συνταγή για το revalving της ανάρτησης του.
Για καλή μου τύχη το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο των προσδοκιών μου και μάλιστα δε χρειάσθηκε να αλλάξω το ελατήριο για τα αυξημένα κιλά μου σε σχέση με τον μέσο αναβάτη των 75 κιλών (το είχα στα σχέδια και αυτό).
Το πρόβλημα που έχουν όλα τα WR250R από καινούρια είναι πως δεν δουλεύει καθόλου καλά η απόσβεση επαναφοράς. Από άκρη σε άκρη των κλικ ακόμη και στη πιο αργή ρύθμιση παρουσιάζει το φαινόμενο του μπόινγκ-μπόινγκ :p

Η μηχανή στον αναρτησά στο Π. Φάληρο

431610

basilis_k6
31/10/2021, 23:33
απο που τα πήρες αυτα? ψάχνω και εγω...
431613

STF
31/10/2021, 23:55
Πλύσιμο της εργοστασιακής σέλας, είχε έρθει ο καιρός για να πάρει το δρόμο προς την αποθήκη....

431611

431612



Είχα παραλάβει πια τη μηχανή από τον αναρτησά με ολοκληρωμένο το revalving. Διορθώσαμε και το sag με τα νέα δεδομένα μιας που η ανάρτηση είχε σκληρύνει και έρθει στα μέτρα μου. Ήταν δύσκολη άσκηση το revalving καθώς δεν υπάρχει έτοιμη η πληροφορία (κονσέρβα) στο διαδίκτυο και ότι υπάρχει έχει ακολουθήσει άλλες επιλογές που δεν μου αρέσαν, π.χ. κόντεμα του αμορτισέρ κατά 1 εκατοστό (που μειώνει γεωμετρικά και τη διαδρομή) σε συνδυασμό με κοντύτερο ελατήριο κατά 2 εκατοστά αφού στο εμπόριο δεν υπάρχει ελατήριο με ελεύθερο μήκος 210mm και ID στις δυο πλευρές με διαμέτρους 59/63 (ή έστω κάτι κοντά σε αυτά τα νούμερα).
Πληροφοριακά η διαδρομή της πίσω ανάρτησης είναι 270mm και φοράει ελατήριο που το ελεύθερο μήκος του είναι 220mm ενώ η αντίσταση του είναι 80 N/mm (ή 8,16 kgf/mm).

Είχαμε συζητήσει με τον αναρτησά και είχαμε αποφασίσει από κοινού ότι θα το πάμε ψάχνοντας. Του έδωσα όσες πληροφορίες είχα συγκεντρωμένες σε μορφή διαδικτυακών συνδέσμων (links), σε έντυπη μορφή, το service manual της μοτοσυκλέτας και τις συζητήσεις που είχα μέσω e-mail με τον Nick Dole από την Teknik Motosports Αυστραλίας.

Αν έχει ένα πρόβλημα το WR250R είναι πως η απόσβεση επαναφοράς της πίσω ανάρτησης είναι σχεδόν ανύπαρκτη, έπρεπε να την έχω τέρμα σφιχτή (παρά ένα κλικ) και πάλι ήταν γρήγορη αλλά κυρίως δεν σταματούσε την ταλάντωση. Υλοποιήθηκαν τρία διαφορετικά revalving μέχρι που στο τρίτο καταλήξαμε σε μια αρκετά ακραία διάταξη. Αντικαταστάθηκαν οι περισσότερες από τις υπάρχουσες ροδέλες με παχύτερες αλλά και κάποιες μεγαλύτερης διαμέτρου. Επίσης προστέθηκαν επιπλέον πέντε ροδέλες από τον υπάρχοντα αριθμό. Εκτός των άλλων αυξήθηκε και η πίεση του αζώτου και επιτέλους η ανάρτηση άρχισε να "ακούει" με καλή συμπεριφορά στα μεσαία κλικ. Δεν δίνω τις τιμές για να προστατέψω την εργασία του Σωτήρη που ήταν μια πραγματική άσκηση για αυτόν παρά την εμπειρία που κουβαλά αν και δεν μου ζητήθηκε από τον ίδιο κάτι τέτοιο. Επικοινωνούσε τακτικά μαζί μου και με ενημέρωνε για τα αποτελέσματα του ακόμη και όταν αυτά ήταν απογοητευτικά. Πραγματικά εκτίμησα πολύ ότι όλο αυτό το διάστημα δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι δε ξέρω που βρισκόμαστε αν και του είχα δώσει όλο το ελεύθερο να μην πιεστεί χρονικά αφού λόγω της κατάστασης με τον covid αλλά και των συνθηκών της δουλειάς μου δεν υπήρχε περίπτωση να πάω κάπου.
Για να είμαι ειλικρινείς δεν περίμενα πως θα τα καταφέρει χωρίς να θυσιαστεί κάτι άλλο στο συνολικό αποτέλεσμα (είχε συζητηθεί και αυτό το ενδεχόμενο). Το συνολικό αποτέλεσμα είναι μια περισσότερο σφιχτή ανάρτηση (χωρίς να είναι κουραστική) οπότε επέλεξα να μείνω με το εργοστασιακό ελατήριο μέχρι να κάνω ένα διήμερο με τον έξτρα εξοπλισμό διανυκτέρευσης και να δω πως θα τα πάει και εκεί. Δώσαμε ελάχιστη παραπάνω προφόρτιση και αυτό ήταν όλο σε σχέση με το ελατήριο.

Έγιναν οι πρώτες δοκιμές λοιπόν, τις οποίες έκανα με την εργοστασιακή σέλα γιατί ήθελα να δω τις διαφορές με ίδιες συνθήκες οδήγησης.

431614

431615

Η ανάρτηση πλέον διαβάζει πολύ καλύτερα το έδαφος και αυτό που έκανε αισθητή διαφορά ήταν η δύναμη, η οποία μεταφέρεται με πολύ καλύτερο τρόπο. Έχει γίνει πολύ πιο παιχνιδιάρικη η αίσθηση της μηχανής αφού και το μούτρο της σηκώνεται σημαντικά ευκολότερα. Επίσης μεταφέρει ακόμη μεγαλύτερο αίσθημα ασφάλειας όταν χουφτώνω το γκάζι σε συνεχόμενα σαμαράκια. Η απόσβεση μετά από μικρά άλματα πλέον είναι όπως πρέπει, πράγμα που με έκανε να καταλάβω καλύτερα το πρόβλημα που είχα μέχρι πρότινος.



Επιστροφή στο σπίτι, λύσιμο σέλας και αντικατάσταση με τη νέα της Seat Concept... και ξανά για νέα βόλτα στο πιστάκι.

431616

431617

431618



Στο χώμα δεν είδα σημαντικές διαφορές σε σχέση με τη σέλα. Το ύψος σέλας ανέβηκε κατά ένα εκατοστό περίπου, παρ' όλο που η συγκεκριμένη ήταν η στάνταρ επιλογή (υπάρχει ψηλότερη όπως υπάρχει και χαμηλότερη). Αν μείνει έτσι (γιατί μπορεί να κάτσει λίγο εν καιρό) θα μου αρέσει διότι με έφερε σε καλύτερη θέση όταν χρειάζεται να οδηγήσω κοντά στο ντεπόζιτο.

431619



Ως προς την άνεση δε μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα στο μισάωρο που σπατάλησα με φορεμένη τη νέα σέλα. Αυτό θα το δω και θα μεταφέρω εντυπώσεις από κάποια OnOff-άδα διαρκείας που μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να κάνω. Αυτό που διαπίστωσα και δεν σηκώνει καμία αμφιβολία είναι πως τα lockdown μου χάρισαν κάποια παραπανήσια κιλά τα οποία ευτυχώς έχασα. Πριν από λίγους μήνες όμως θύμιζα το ανθρωπάκι της Michelin... :lol:

431620

431621

STF
31/10/2021, 23:57
βλέπω κλειστο φιλτροκούτι, λογικό μιας που ίσως σου περάσει νερο, αλλα και το flapper. αυτο μπορείς να το ξυλώσεις.

Δεν πειράζω τίποτα από αυτά. Η μηχανή διαθέτει σερβομηχανισμό EXUP στην εξάτμιση και θεωρώ το δούλεμα της ιδανικό σε όλο το φάσμα των στροφών. Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν αλλάζω την πανάσχημη εξάτμιση που έχει.




απο που τα πήρες αυτα? ψάχνω και εγω...
431613

Και τα δυο από τον Καρρέρ (περίπου 25-30 ευρώ για το κάθε ζεύγος).
Τα νεοπρέν καλύμματα άντεξαν ένα χρόνο... (πάντως δεν είχα πρόβλημα με συγκράτηση υγρασίας που αναφέρουν πολλοί).
Τα σκληρά αυτοκόλλητα (τύπου ανθρακόνημα) είναι αθάνατα και έχουν σημάδια από πετριές που σημαίνει πως προσφέρουν τη προστασία που ήθελα.

basilis_k6
01/11/2021, 00:10
Δεν πειράζω τίποτα από αυτά. Η μηχανή διαθέτει σερβομηχανισμό EXUP στην εξάτμιση και θεωρώ το δούλεμα της ιδανικό σε όλο το φάσμα των στροφών. Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν αλλάζω την πανάσχημη εξάτμιση που έχει.





Και τα δυο από τον Καρρέρ (περίπου 25-30 ευρώ για το κάθε ζεύγος).
Τα νεοπρέν καλύμματα άντεξαν ένα χρόνο... (πάντως δεν είχα πρόβλημα με συγκράτηση υγρασίας που αναφέρουν πολλοί).
Τα σκληρά αυτοκόλλητα (τύπου ανθρακόνημα) είναι αθάνατα και έχουν σημάδια από πετριές που σημαίνει πως προσφέρουν τη προστασία που ήθελα.

thanks για το 2ο

μπορείς απλα να δοκιμάσεις πως δουλευει χωρις αυτο και να το ξαναβάλεις. κατι μου λέει οτι δεν θα το ξαναβάλεις :D
μιλάω για το γνωστο flapper mod που σταματάει να σου πνίγει τον αερα προς το φίλτρο. 5 λεπτα δουλεια η δοκιμή. το exup δεν εχει να κάνει. η εξατμιση εμενα μου αρεσει παντως.

STF
01/11/2021, 00:16
thanks για το 2ο

μπορείς απλα να δοκιμάσεις πως δουλευει χωρις αυτο και να το ξαναβάλεις. κατι μου λέει οτι δεν θα το ξαναβάλεις :D
μιλάω για το γνωστο flapper mod που σταματάει να σου πνίγει τον αερα προς το φίλτρο. 5 λεπτα δουλεια η δοκιμή. το exup δεν εχει να κάνει. η εξατμιση εμενα μου αρεσει παντως.

ΟΚ, θα το κάνω για να μου φύγει η απορία. Θεωρώ πως όλα επηρεάζουν το μίγμα αέρα/καυσίμου/εξόδου αλλά δε χάνω τίποτα να το ελέγξω! Thanks!

*Η εξάτμιση εκτός από άσχημη είναι και βαριά, 9 κιλά μαζί με όλο το σύστημα exup και τις καλωδιώσεις του... είπατε τίποτα;

basilis_k6
01/11/2021, 00:22
ΟΚ, θα το κάνω για να μου φύγει η απορία. Θεωρώ πως όλα επηρεάζουν το μίγμα αέρα/καυσίμου/εξόδου αλλά δε χάνω τίποτα να το ελέγξω! Thanks!

*Η εξάτμιση εκτός από άσχημη είναι και βαριά, 9 κιλά μαζί με όλο το σύστημα exup και τις καλωδιώσεις του... είπατε τίποτα;

ναι είναι αλλα να σου πω καμία δεν μου αρέσει απο τις αφτερ. δεν πηρα την delta οταν μπορούσα οπότε δεν παιρνω τιποτα. μια χαρα ειναι.
δες βιντεο flapper mod wr250r, υπάρχουν άπειρα. απλα θα βγάλεις το μεταλλικό καβούκι πανω απο το φιλτροκούτι και θα κολλήσεις κατω το flap. δοκιμάζεις και αν δεν δεις διαφορα στο άρπαγμα το βάζεις παλι πισω. μπορείς βέβαια να μήν κάνεις τιποτα απο αυτα και να πας απλα μια βόλτα χωρις την πορτα απο το φιλτροκούτι. πάνω κάτω το ίδιο ειναι .

STF
01/11/2021, 00:31
ναι είναι αλλα να σου πω καμία δεν μου αρέσει απο τις αφτερ. δεν πηρα την delta οταν μπορούσα οπότε δεν παιρνω τιποτα. μια χαρα ειναι.
δες βιντεο flapper mod wr250r, υπάρχουν άπειρα. απλα θα βγάλεις το μεταλλικό καβούκι πανω απο το φιλτροκούτι και θα κολλήσεις κατω το flap. δοκιμάζεις και αν δεν δεις διαφορα στο άρπαγμα το βάζεις παλι πισω. μπορείς βέβαια να μήν κάνεις τιποτα απο αυτα και να πας απλα μια βόλτα χωρις την πορτα απο το φιλτροκούτι. πάνω κάτω το ίδιο ειναι .

Ωραίος! :beer:

basilis_k6
01/11/2021, 00:33
Ωραίος! :beer:

επίσης αν εχεις κανέναν φίλο με yz250f που πέταξε την μαμα εξάτμιση να ξερεις οτι ταιριάζει σχεδον σωστα και δουλευει σαν αφτερ σε σενα. μοντελα κοντα στο 2008 δεν θυμάμαι ακριβως..

doctor_john
01/11/2021, 07:39
431623

φοβερή φωτό! άνεση σαν να πηγαίνεις στο γραφείο. :a013:

doctoras
01/11/2021, 09:26
σα τις μοντιφιές δεν έχει! ανανεώνεσαι, αλλα η προίκα πρέπει να μη χωράει σε ένα δωμάτιο πια..

για την βάση gps για να μη κείτεται έτσι θα μπορούσες να προσθέσεις εναν αυτοσχέδιο (η κάτι που ταιριάζει απο στριτ ή crf rally) ανεμοθώρακα που θα καλύπτει πλήρως την τάβλα βάση gps άσε που θα φαίνεται Truly Adve!

STF
02/11/2021, 10:47
σα τις μοντιφιές δεν έχει! ανανεώνεσαι, αλλα η προίκα πρέπει να μη χωράει σε ένα δωμάτιο πια..

για την βάση gps για να μη κείτεται έτσι θα μπορούσες να προσθέσεις εναν αυτοσχέδιο (η κάτι που ταιριάζει απο στριτ ή crf rally) ανεμοθώρακα που θα καλύπτει πλήρως την τάβλα βάση gps άσε που θα φαίνεται Truly Adve!

Αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά όταν κάθεσαι και τη βλέπεις από θέση οδήγησης είναι τόσο καλή που πραγματικά δε θέλεις να ασχοληθείς. Επίσης ένα πλεονέκτημα είναι το χαμηλό της βάρος και δε θέλω να προσθέσω άλλο ειδικά στο τιμόνι. Trully Adve είναι όταν ανεβαίνει στα βουνά, τα άλλα είναι για τα Cafe.
Ένα αρνητικό έχει -που το συνήθισα και αυτό- ότι το κλειδί μπαίνει μόνο μπροστά από τη μάσκα, από θέση οδήγησης δε χωράει το χέρι, όλα όμως είναι κόστος όφελος.

431684

Vstrommer71
02/11/2021, 11:24
Μπράβο και χαίρομαι που το ανακάλυψες κι εσύ:η ΚΑΛΥΤΕΡΗ βελτίωση που μπορείς να κάνεις στις επιδόσεις και στις αναρτήσεις της μοτοσυκλέτας σου,αν τρώς γενικά το φαγητό σου,είναι να χάσεις καμπόσα κιλά!:lol:

STF
31/01/2022, 22:55
Τον περασμένο Οκτώβρη αντικατέστησα το πίσω ελαστικό που ήταν ένα Dunlop Geomax EN91. Εντουροελαστικό που είχα βάλει γιατί δεν έβρισκα το εξαιρετικό D606 (για τη χρήση που κάνω σε άσφαλτο και χώμα) και ήλπιζα ότι ως FIM θα δούλευε καλά και στην άσφαλτο. Δυστυχώς δεν ταίριαξε καθόλου με το μπροστινό Dunlop D952 με αποτέλεσμα να είναι ασταθές σε χαμηλές και υψηλές ταχύτητες στην άσφαλτο (στο χώμα ήταν μια χαρά).

Το Dunlop D606 παραμένει άφαντο στην αγορά οπότε μόλις βρήκα ένα Dunlop D952 για πίσω το έβαλα. Στα πρώτα 10 μέτρα η μηχανή επέστρεψε πολύ κοντά στη γνώριμη συμπεριφορά που είχα και με το D606 στην άσφαλτο. Στο χώμα φυσικά ήταν εξαιρετικό.

Έχω καταλήξει όμως πως το ιδανικό δίδυμο για τη δική μου χρήση και στη δική μου μοτοσυκλέτα είναι το D606 πίσω με το D952 μπροστά.

433806


Την ίδια ημέρα έγινε και ο ετήσιος καθαρισμός της ντίζας του συμπλέκτη.

433803

STF
31/01/2022, 23:05
Τον Νοέμβριο 2022 ήρθε η στιγμή για να αλλάξω τα πρώτα τακάκια στο σύστημα των πίσω φρένων. Καλή επίδοση, καλή απόδοση και καλή διάρκεια σημαίνουν για μένα... βάλε πάλι τα original.

433807



Την ίδια μέρα, τοποθέτηση ενός έξτρα φίλτρου που αγόρασα ώστε να έχω πάντα ένα έτοιμο πλυμένο και ελαφρώς λαδωμένο για την επόμενη χρήση.

433808

lospsi
01/02/2022, 06:44
Τον περασμένο Οκτώβρη αντικατέστησα το πίσω ελαστικό που ήταν ένα Dunlop Geomax EN91. Εντουροελαστικό που είχα βάλει γιατί δεν έβρισκα το εξαιρετικό D606 (για τη χρήση που κάνω σε άσφαλτο και χώμα) και ήλπιζα ότι ως FIM θα δούλευε καλά και στην άσφαλτο. Δυστυχώς δεν ταίριαξε καθόλου με το μπροστινό Dunlop D952 με αποτέλεσμα να είναι ασταθές σε χαμηλές και υψηλές ταχύτητες στην άσφαλτο (στο χώμα ήταν μια χαρά).

Το Dunlop D606 παραμένει άφαντο στην αγορά οπότε μόλις βρήκα ένα Dunlop D952 για πίσω το έβαλα. Στα πρώτα 10 μέτρα η μηχανή επέστρεψε πολύ κοντά στη γνώριμη συμπεριφορά που είχα και με το D606 στην άσφαλτο. Στο χώμα φυσικά ήταν εξαιρετικό.

Έχω καταλήξει όμως πως το ιδανικό δίδυμο για τη δική μου χρήση και στη δική μου μοτοσυκλέτα είναι το D606 πίσω με το D952 μπροστά.

433806


Την ίδια ημέρα έγινε και ο ετήσιος καθαρισμός της ντίζας του συμπλέκτη.

433803

Ωραίος Στέφανε!
Αυτό το εργαλειάκι για τον καθαρισμό και λίπανσης της ντίζας συμπλέκτη με ενδιαφέρει κι εμένα, είναι της motion pro? Μήπως τυχαίνει να έχεις κάποιο λινκ ή μαγαζί που να το πουλάει? Πλέον είμαι κι εγώ "ντιζάτος" οπότε και πρέπει να εξοπλιστώ ανάλογα:)

doctoras
01/02/2022, 06:53
Stef να τσεκάρεις και τα MCE 6 DAYS EXTREME (https://www.metzeler.com/en-ww/products/tyres/mce-6-days-extreme)
FIM εντουρολάστιχο επίσης, με εξαιρετική συμπεριφορά και στην άσφαλτο, στο χώμα είναι όνειρο!

george.S
01/02/2022, 07:19
Stef να τσεκάρεις και τα MCE 6 DAYS EXTREME (https://www.metzeler.com/en-ww/products/tyres/mce-6-days-extreme)
FIM εντουρολάστιχο επίσης, με εξαιρετική συμπεριφορά και στην άσφαλτο, στο χώμα είναι όνειρο!

Αυτά είχα βάλει μετά την προτροπή σου και είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ
άσφαλτο τα πατάω πολύ λίγο.

kordix
01/02/2022, 07:24
Αυτά είχα βάλει μετά την προτροπή σου και είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ
άσφαλτο τα πατάω πολύ λίγο.



Και σε max 5 με 10 βόλτες, και πολλές λέω, το πίσω θα έχει διαλυθεί.

STF
01/02/2022, 11:05
Ωραίος Στέφανε!
Αυτό το εργαλειάκι για τον καθαρισμό και λίπανσης της ντίζας συμπλέκτη με ενδιαφέρει κι εμένα, είναι της motion pro? Μήπως τυχαίνει να έχεις κάποιο λινκ ή μαγαζί που να το πουλάει? Πλέον είμαι κι εγώ "ντιζάτος" οπότε και πρέπει να εξοπλιστώ ανάλογα:)

Γιώργο το εργαλειάκι δεν είναι δικό μου, νομίζω πως το συγκεκριμένο το αγόρασε ο φίλος μου ο Δημήτρης (Surikenjim) από το ebay αλλά μια χαρά έκανε τη δουλειά του. Προϊόντα της Motion Pro φέρνει η ΕΚΟΝ ΤΕΧΝΙΚΗ (https://ekon.gr/page/1/?s=motion+pro&post_type=product), δε χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις.
Εναλλακτικά από Aliexpress (https://www.aliexpress.com/item/1005001804290989.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5f1c3146ZvlGeY&algo_pvid=482fde59-c45f-401e-a582-ae279ed76461&algo_exp_id=482fde59-c45f-401e-a582-ae279ed76461-0&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000017663783028%22%7D&pdp_pi=-1%3B6.85%3B-1%3B-1%40salePrice%3BEUR%3Bsearch-mainSearch) και έρχονται από Ισπανία με δωρεάν ταχυδρομικά.
Και το no name (κινέζικο) μια χαρά δουλεύει οπότε μη το φοβηθείς και από το Aliexpress

STF
01/02/2022, 12:06
Stef να τσεκάρεις και τα MCE 6 DAYS EXTREME (https://www.metzeler.com/en-ww/products/tyres/mce-6-days-extreme)
FIM εντουρολάστιχο επίσης, με εξαιρετική συμπεριφορά και στην άσφαλτο, στο χώμα είναι όνειρο!


Αυτά είχα βάλει μετά την προτροπή σου και είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ
άσφαλτο τα πατάω πολύ λίγο.


Και σε max 5 με 10 βόλτες, και πολλές λέω, το πίσω θα έχει διαλυθεί.

H εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι ομάδα που κερδίζει καλό είναι να μη την αλλάζεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπαίνεις στη διαδικασία των πειραματισμών όταν ήδη καλύπτεσαι σε αυτό που κάνεις. Όταν αντιμετωπίζεις κάποια θέματα στο βουνό ή στην άσφαλτο, τότε ναι πρέπει να το ψάχνεις ξανά και ξανά μέχρι να βρεις αυτό που σε καλύπτει.

Εγώ είμαι λάτρης της ονοφάδας που σημαίνει πως το μονοπάτι δεν είναι το ζητούμενο αλλά αυτό που προκύπτει στις διαδρομές που κάνω. Μου αρέσουν πολύ οι μεγάλες ημερήσιες, τα διήμερα και τα τριήμερα σε χωμάτινες διαδρομές που σημαίνει ότι κάποιες φορές έχω να διανύσω και κάποια ασφάλτινα χιλιόμετρα που συχνά δεν είναι και λίγα σε αριθμό. Με άλλα λόγια κάνω με το μικρό 250άρι αυτό που άλλοι κάνουν με μεγαλύτερου κυβισμού On/Off μοτοσυκλέτες για να μπούνε στο χώμα.

Στις αρχικές αναζητήσεις μου το 2017 έβλεπα πως οι Αμερικάνοι ιδιοκτήτες του WR250R, ορκίζονταν στο συνδυασμό ελαστικών με D606 για πίσω και MT21 για εμπρός.
Το D952 δεν το γνώριζα ως ελαστικό και είχα τη τύχη να μου το συστήσει τότε ο Κωστής (ο kordix) για μπροστινό. Ο Κωστής εκτός από γνώστης του εντούρο είναι και γνώστης της ονοφάδας με έναν τρόπο που μου ταιριάζει, συμπέρασμα που αποκόμισα από τις 2-3 βόλτες που συμμετείχα και ήταν οργανωμένες από αυτόν και έτσι μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη τα λεγόμενα του, όπως και αποδείχθηκε στη πράξη για ένα ελαφρύ On/Off σαν το δικό μου. Το D952 εμπρός συνεργάστηκε άψογα με το D606 πίσω και πραγματικά ήταν μια εξαιρετική επιλογή συνδυασμού ελαστικών για ονοφάδες. Αυτόν τον "χρυσό" συνδυασμό λοιπόν εκ τότε δεν τον αλλάζω για κανένα άλλο ζεύγος και συγκεκριμένα για τη χρήση που κάνω εγώ. Χρειάζομαι ένα καλό μπροστινό που να "ακούει" καλά στο χώμα και να δουλεύει απλώς καλά στην άσφαλτο χωρίς να με ξαφνιάζει και ένα καλό πίσω το οποίο απλά να σπρώχνει καλά ακόμη και στα δύσκολα χωμάτινα κομμάτια αλλά να έχει άψογη συμπεριφορά στην άσφαλτο και να βγάζει χιλιόμετρα. Ε αυτά τα στοιχεία τα βρήκα στον συνδυασμό D952 (εμπρός) και D606 (πίσω).

Και τώρα με D952 εμπρός/πίσω είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το D606 πίσω αγγίζω το ιδανικό (πάντα για τη χρήση που κάνω εγώ). Δυστυχώς με όλα αυτά η εύρεση ελαστικών όπως τη θέλουμε έγινε μια δύσκολη υπόθεση και έτσι ελπίζω όταν με το καλό φθαρεί το πίσω να ξανά βάλλω το D606. Το μηχανάκι είναι σχετικά ελαφρύ, περνάει εύκολα από παντού και η φθορά των ελαστικών είναι μικρή, προφανώς και λόγω της σχετικά μικρής ιπποδύναμης σε σχέση με τα καθαρόαιμα εντούρο ή σε σχέση με τη μεγάλη ροπή των μεγάλων μονοκύλινδρων.

basilis_k6
01/02/2022, 16:00
H εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι ομάδα που κερδίζει καλό είναι να μη την αλλάζεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπαίνεις στη διαδικασία των πειραματισμών όταν ήδη καλύπτεσαι σε αυτό που κάνεις. Όταν αντιμετωπίζεις κάποια θέματα στο βουνό ή στην άσφαλτο, τότε ναι πρέπει να το ψάχνεις ξανά και ξανά μέχρι να βρεις αυτό που σε καλύπτει.

Εγώ είμαι λάτρης της ονοφάδας που σημαίνει πως το μονοπάτι δεν είναι το ζητούμενο αλλά αυτό που προκύπτει στις διαδρομές που κάνω. Μου αρέσουν πολύ οι μεγάλες ημερήσιες, τα διήμερα και τα τριήμερα σε χωμάτινες διαδρομές που σημαίνει ότι κάποιες φορές έχω να διανύσω και κάποια ασφάλτινα χιλιόμετρα που συχνά δεν είναι και λίγα σε αριθμό. Με άλλα λόγια κάνω με το μικρό 250άρι αυτό που άλλοι κάνουν με μεγαλύτερου κυβισμού On/Off μοτοσυκλέτες για να μπούνε στο χώμα.

Στις αρχικές αναζητήσεις μου το 2017 έβλεπα πως οι Αμερικάνοι ιδιοκτήτες του WR250R, ορκίζονταν στο συνδυασμό ελαστικών με D606 για πίσω και MT21 για εμπρός.
Το D952 δεν το γνώριζα ως ελαστικό και είχα τη τύχη να μου το συστήσει τότε ο Κωστής (ο kordix) για μπροστινό. Ο Κωστής εκτός από γνώστης του εντούρο είναι και γνώστης της ονοφάδας με έναν τρόπο που μου ταιριάζει, συμπέρασμα που αποκόμισα από τις 2-3 βόλτες που συμμετείχα και ήταν οργανωμένες από αυτόν και έτσι μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη τα λεγόμενα του, όπως και αποδείχθηκε στη πράξη για ένα ελαφρύ On/Off σαν το δικό μου. Το D952 εμπρός συνεργάστηκε άψογα με το D606 πίσω και πραγματικά ήταν μια εξαιρετική επιλογή συνδυασμού ελαστικών για ονοφάδες. Αυτόν τον "χρυσό" συνδυασμό λοιπόν εκ τότε δεν τον αλλάζω για κανένα άλλο ζεύγος και συγκεκριμένα για τη χρήση που κάνω εγώ. Χρειάζομαι ένα καλό μπροστινό που να "ακούει" καλά στο χώμα και να δουλεύει απλώς καλά στην άσφαλτο χωρίς να με ξαφνιάζει και ένα καλό πίσω το οποίο απλά να σπρώχνει καλά ακόμη και στα δύσκολα χωμάτινα κομμάτια αλλά να έχει άψογη συμπεριφορά στην άσφαλτο και να βγάζει χιλιόμετρα. Ε αυτά τα στοιχεία τα βρήκα στον συνδυασμό D952 (εμπρός) και D606 (πίσω).

Και τώρα με D952 εμπρός/πίσω είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το D606 πίσω αγγίζω το ιδανικό (πάντα για τη χρήση που κάνω εγώ). Δυστυχώς με όλα αυτά η εύρεση ελαστικών όπως τη θέλουμε έγινε μια δύσκολη υπόθεση και έτσι ελπίζω όταν με το καλό φθαρεί το πίσω να ξανά βάλλω το D606. Το μηχανάκι είναι σχετικά ελαφρύ, περνάει εύκολα από παντού και η φθορά των ελαστικών είναι μικρή, προφανώς και λόγω της σχετικά μικρής ιπποδύναμης σε σχέση με τα καθαρόαιμα εντούρο ή σε σχέση με τη μεγάλη ροπή των μεγάλων μονοκύλινδρων.

ειχα δ606 και μετα μτ21. για τη δική μου χρήση που δεν ειχε βουνο καθόλου, τα μτ21 ηταν κορυφη. βεβαια εγω δεν ειμαι παραδειγμα γιατι η χρηση που εκανα ηταν τελειως διαφορετικη απο αυτη που προοριζεται η μηχανη. συμφνωνω απολυτα, οταν κατι ειναι καλο δεν το αλλαζεις. τα μαμα τακακια btw, εχει αναλυθει πολλες φορες απο τους αμερικανους και τους ευρωπαιους οτι ειναι μακραν τα καλυτερα.

Λευκάδιος
01/02/2022, 16:30
ειχα δ606 και μετα μτ21. για τη δική μου χρήση που δεν ειχε βουνο καθόλου, τα μτ21 ηταν κορυφη. βεβαια εγω δεν ειμαι παραδειγμα γιατι η χρηση που εκανα ηταν τελειως διαφορετικη απο αυτη που προοριζεται η μηχανη. συμφνωνω απολυτα, οταν κατι ειναι καλο δεν το αλλαζεις. τα μαμα τακακια btw, εχει αναλυθει πολλες φορες απο τους αμερικανους και τους ευρωπαιους οτι ειναι μακραν τα καλυτερα.

Pirelli MT21 και παλαιότερα (δεν υπάρχουν πια) Michelin T63 είναι ότι καλύτερο για τακουνατα σε στεγνή άσφαλτο (και με αξιώσεις στο χώμα).
Ειδικά MT21 εχω βάλει αμέτρητες φορές, τα είχα συνδυάσει και με πίσω D606 και ήταν άψογος συνδυασμός.

STF
17/04/2023, 14:38
Ενημερώνω το θέμα με κάποιες εργασίες που έγιναν στις αρχές του έτους με τη βοήθεια πολύ καλού φίλου. Αυτή ήταν μια εργασία που ανέβαλα για μεγάλο διάστημα.

Ο φωτισμός led δεν με ικανοποιούσε στη μεσαία σκάλα (σε αντίθεση με τον προβολέα που σκότωνε) και έτσι αποφάσισα να επαναφέρω τον συμβατικό λαμπτήρα. Στο μέλλον θα βελτιώσω το φωτισμό είτε με κάποιον έξτρα led προβολέα που θα είναι αφαιρούμενος (με τη βοήθεια μιας βάσης της RAM Mount), είτε μπορεί να εφαρμόσω κάποιο άλο project. Είναι νωρίς ακόμη καθώς θέλω να μελετήσω τις διαθέσιμες εκδοχές.

Μεταξύ άλλων η επαναφορά του συμβατικού λαμπτήρα βοήθησε στο να τακτοποιήσω το χώρο πίσω από τη μάσκα ο οποίος ασφυκτιούσε εξαιτίας του μετασχηματιστή της λάμπας led και της καλωδίωσης του GPS μήκους 1,5 μέτρων την οποία αρχικά δεν ήθελα να "κουρέψω" γιατί συνοδευόταν από το βύσμα σύνδεσης ακουστικών ή μεγάφωνου. Όμως 1,5 μέτρα καλωδίου τυλιγμένο στον ελάχιστο χώρο που διαθέτει η περιοχή πίσω από τη μάσκα, πίεζε αρκετά όλο το σύστημα της μάσκας. Αν και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα η εικόνα της περιοχής πίσω από τη μάσκα δεν μου άρεσε.

442713





Η πραγματικότητα της χρήσης του GPS τα τελευταία 5 χρόνια έδειξε πως δε πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω ακουστικά για το GPS. Αποφάσισα λοιπόν να το κοντύνω αφαιρώντας το επιπλέον μήκος του καλωδίου που δεν χρειαζόταν. Σε περίπτωση που στο μέλλον μετανιώσω μπορώ να το επαναφέρω. Επιπλέον, έτσι και αλλιώς η συσκευή της GARMIN έχει δυνατότητα σύνδεσης μέσω bluetooth.

Οι εργασίες αυτές συνδυάστηκαν με τοποθέτηση προσθαφαιρούμενων συνδέσμων/ακροδεκτών, ώστε να μπορώ να αφαιρέσω τη βάση GPS οπότε το θελήσω, καθώς παλαιότερα οι ενώσεις είχαν γίνει με καλάι κόλλησης που "μονιμοποιούσε" τη παρουσία της.
Μια άλλη σημαντική εργασία που έγινε ήταν το φρεσκάρισμα όλων των μονωτικών ταινιών και η επιπλέον προστασία και τακτοποίηση τους με θερμοσυστελόμενα.

442714

442715

Φιλαράκι konkost, σε ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθεια!

:beer:

STF
17/04/2023, 15:07
Νωρίτερα, στη δύση του προηγούμενου έτους (2022) είχαν γίνει κάποιες άλλες εργασίες...

Μετά από ένα χρόνο και 5.500 χλμ βρέθηκε το D606 σε 120/90-18 στον Μυλωνίδη στο Περιστέρι κι έτσι... παρόλο που το D952 είχε ακόμη αρκετό ψωμάκι, το αντικατέστησα. Το D952 που αφαίρεσα το κράτησα, γιατί με όλα αυτά που γίνονται δε ξέρω αν θα βρίσκω στο μέλλον, αν και γενικότερα -και ευτυχώς δλδ- τα D952 βρίσκονται σχετικά εύκολα.

Το θέμα είναι -όπως έχω ξαναγράψει- πως είμαι λάτρης του διδύμου (D606 πίσω/D952 εμπρός) για τις χωμάτινες ονοφάδες σε συνδυασμό με τις μεγάλες ασφάλτινες αποστάσεις που κάνω μέχρι να φτάσω στα βουνά. Για εμένα αυτό το σετάρισμα στη μοτοσυκλέτα μου -με τη χρήση που της κάνω- είναι ότι καλύτερο. Ως δεύτερη εναλλακτική έχω καταλήξει στο ζεύγος D952 το οποίο εδώ κι ένα χρόνο βγάζει την έκδοση "Ε" που είναι ενισχυμένη στα πλαϊνά για να κρατάει καλύτερα στην άσφαλτο.

442723



Και φωτό από τη μεταφορά του παλιού ελαστικού και την υπολειπόμενη γόμα στα τακούνια.

442724

442725





Λίγες μέρες μετά αφαιρέθηκε και αντικαταστάθηκε και το εμπρός ελαστικό.

442726



Και επιστροφή στο σπίτι εκ νέου φορτωμένος... :D

442727





Και....

Λίγο πριν εξεπνεύσει το 2022, εξέπνευσε και κάτι άλλο... η μπαταρία του WR250R.
Μετά από 5 χρόνια, 7 μήνες και 17.700χλμ δεν τα πήγε και άσχημα, δεδομένου ότι το WR250R δεν χρησιμοποιείται και τόσο συχνά.
Ζωντάνεψε λίγο μετά από φόρτιση με τον Optimate αλλά τα σημάδια άρχισαν να φαίνονται εδώ και κάποιους μήνες, επομένως δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρω πλέον, ότι είχε να δώσει το έδωσε.
Οπότε...

Αφαιρέθηκε η παλιά μπαταρία

442728



Και τοποθετήθηκε η νέα

442729

STF
17/04/2023, 16:57
Με αυτά και αυτά και μετά από 5 χρόνια παρουσίας του ημι-διάφανου ντεπόζιτου της SAFARI αποφάσισα να φρεσκάρω λίγο τη μοτοσυκλέτα δωρίζοντας της ένα νέο όμοιο αλλά σε μπλε χρώμα αυτή τη φορά. Και αυτή τη φορά -όπως και τη πρώτη- το ντεπόζιτο παραγγέλθηκε απευθείας από την SAFARI Αυστραλίας με μια μικρή αναμονή γιατί δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο στο μπλε χρώμα.

Το παράγγειλα στα τέλη του Νοεμβρίου του 2022, ήρθε στη χώρα μας στα τέλη του Ιανουαρίου του 2023 και χρειάστηκε να περιμένω άλλες 10 ημερολογιακές ημέρες για να τελειώσω με τους εκτελωνισμούς.

442732



Έτσι την πρώτη εβδομάδα ήταν στα χέρια μου και λίγες μέρες μετά με τη βοήθεια και στο χώρο του φίλου @Surikenjim έγινε η αφαίρεση του παλιότερου και τοποθέτηση του νέου ντεπόζιτου.

Πρώτα βγήκε η σέλα. Η αφαίρεση του ντεπόζιτου είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία αφού στηρίζεται σε μια βίδα που βρίσκεται στο ύψος του λαιμού της μοτοσυκλέτας και σε άλλες δυο που βρίσκονται κρυμμένες κάτω από το εμπρόσθιο τμήμα της μοτοσυκλέτας. Τέλος πρέπει να αφαιρεθεί η τροφοδοσία από ρεύμα και καύσιμο της αντλίας.

442733

442734

442735



Αφού το ντεπόζιτο έχει αφαιρεθεί ήρθε η στιγμή να αφαιρέσουμε την αντλία και να την επανατοποθετήσουμε στο νέο ντεπόζιτο. Την αντλία συγκρατεί ένα δαχτυλίδι το οποίο με τη σειρά του "κουμπώνει" στη θέση του με έξι βίδες,

442740

442741



Το νέο ντεπόζιτο ξεπλύθηκε 3 φορές σχολαστικά με βενζίνη και μετά ήρθε η στιγμή της τοποθέτησης της αντλίας.

442742

442743



Αφαιρέθηκαν οι βάσεις συγκράτησης από το παλιό, μπήκαν στο καινούριο και έτοιμο!

442744

442745

STF
17/04/2023, 17:03
Έτοιμο!

442746

442747



Και μερικές φωτό από το φυσικό περιβάλλον που συνήθως κινείται αλλά και από το κλεινόν άστυ!

442748

442749

442750



Το παλιό ντεπόζιτο πλύθηκε σχολαστικά εξωτερικά, συσκευάστηκε και αποθηκεύτηκε για πιθανή μελλοντική χρήση ή πώληση.

442751

442752

442753