PDA

View Full Version : Αναζήτηση πρώτης μηχανής



domwat
28/03/2020, 23:43
Καλησπέρα στην παρέα,

Πριν λίγο καιρό πέρασα τις εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής (Κατηγορία Α) και βρίσκομαι σε αναζήτηση της πρώτης μου μηχανής.

Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι κυρίως μετακίνηση προς και από την δουλειά μου (~2 χλμ) και μετακίνηση μέσα στην πόλη (Θεσσαλονίκη).

Οπότε ψάχνω μοτοσυκλέτα σχετικά ευέλικτη, όχι πολύ βαριά (έκανα μαθήμα με μια cbf600 και την πάτησα μια δυο φορές και μου έπεσε εν στάση, πιστεύω πως αν είχα πιο ελαφριά μηχανή θα μπορούσα να την έχω συγκρατήσει), σχετικά χαμηλή για να πατάω εύκολα με τα δύο πόδια κάτω (έχω ύψος 1,70) και με ABS.
Κοιτάω κυρίως για μεταχειρισμένο και το μπάτζετ μου ειναι ~4500€ χωρίς τον εξοπλισμό.

Με αρέσουν πολύ τα ΜΤ-07 και SV650 αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυνται για πρώτη μηχανή ή θα πρέπει να κοιτάξω κάτι με λιγότερα κυβικά.
Γενικά ψάχνω για μηχανή που να συγχωρεί λάθη (γιατί είμαι σίγουρος ότι στην αρχή θα κάνω πολλά) και τη δύναμη της να την βγάζει κυρίως στις ψιλές στροφές.

lleonidas
29/03/2020, 00:19
Καλωσόρισες!
Για την καθημερινότητά σου(τα 2 χλμ από και προς τη δουλειά) , μέχρι και ποδήλατο μπορείς να χρησιμοποιήσεις επομένως η επιλογή είναι δική σου για το αν θα κινηθείς για 650cc ή αν βολεύεσαι με κάτι μικρότερο.Με το ύψος δε θα έχεις θέμα στα γυμνά, ούτε με το βάρος τους...είναι και θέμα συνήθειας.
Τα ΜΤ-07, SV650 δεν είναι απαγορευτικές για πρώτη μοτοσυκλέτα, ίσα ίσα που είναι φιλικές και με γκάζι/ροπή που δε θα βαρεθείς γρήγορα.Αν όμως νιώθεις ότι είσαι ακόμα λίγο ατζαμής(το γράφω επειδή αναφέρθηκες στις δύο στατικές πτώσεις σου) και θέλεις κάτι πιο φτηνό(π.χ. er6) ή πιο μικρό(π.χ.CB500) για αρχή, πάλι έχεις επιλογές :)

νεοσσός
29/03/2020, 11:36
Καλώς ήρθες στο forum και με γεια το δίπλωμα!

Κατ' αρχάς, απόσταση δύο χιλιομέτρων από τη δουλειά είναι όνειρο για πολλούς από εμάς. Προσωπικά θα την έκανα σχεδόν καθημερινά με τα πόδια, εξαιρώντας τις λίγες μέρες με καταρρακτώδη βροχή ή καύσωνα. Θα κάνεις καλό στην υγεία σου, θα έχεις καλύτερη διάθεση. Επιπλέον, αλλά λιγότερο σημαντικό, είναι ότι θα γλιτώσεις από τα έξοδα μετακίνησης και συντήρησης του οχήματος.

Είναι λογικό στην αρχή να μην ξέρεις πώς να στηρίξεις τη μοτοσυκλέτα, ώστε να μην πάρει κλίση και σου πέσει. Σιγά-σιγά θα μάθεις να προσέχεις πολύ και να την ακουμπάς πάντα πάνω στη μέση σου, όταν την σπρώχνεις ή την τραβάς.

Για τη χρήση που αναφέρεις, δε χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα. Πόσο μάλλον μεσαίου κυβισμού. Περπάτημα είναι το βέλτιστο, κατόπιν ποδήλατο και τέλος μηχανάκι μέχρι 125cc με μανιβέλα. Στα 2 χιλιόμετρα που θα κάνεις, δεν προλαβαίνει καν να φορτίσει η μπαταρία, από τη μείωση του φορτίου που η προκαλεί μίζα κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Θα πρέπει να αγοράσεις και φορτιστή μπαταρίας, αν το μηχανάκι σου έχει μόνο μίζα.

Σκέψου και το χρόνο που θα χάνεις, βάλε-βγάλε τη μοτοσυκλέτα από το χώρο στάθμευσης και στο να φορέσεις και να βγάλεις τον προστατευτικό εξοπλισμό που θα πρέπει να φοράς πάντα. Μπορεί και να βγαίνεις χαμένος σε θέμα χρόνου για απόσταση 2 χιλιομέτρων.

Αν παρά το γεγονός ότι η μοτοσυκλέτα δεν ενδείκνυται για τη χρήση που ανέφερες, εσύ έχεις τον ενθουσιασμό και θέλεις να αγοράσεις, καλό είναι να μας πεις τι σου αρέσει, διότι η αγορά δε γίνεται με κριτήρια χρήσης, αλλά με κριτήρια δικής σου προτίμησης.

domwat
29/03/2020, 12:12
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ.

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.
Την διαδρομή για τη δουλειά μου τώρα την κάνω με ποδήλατο ή πόδια χωρίς πρόβλημα. Την μηχανή δεν την χρειάζομαι μόνο για αυτό, αλλά και για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω μικρές εκδρομές. Ξέρω ότι για τη χρήση που τη θέλω το ιδανικό θα ήταν να πάρω σκούτερ. Αλλά θέλω μηχανή κανονική.
Αρχικά κοιτούσα για 250 κυβικά, αλλά είδα ότι οι επιλογές ήταν περιορισμένες, ιδιαίτερα με ABS (π.χ. είδα το ΜΤ-03, αλλά η τιμή του σε μεταχειρισμένο είναι σχεδόν ίδια με το ΜΤ-07). Το ABS είναι τόσο απαραίτητο ή να αρχίσω να κοιτάω και μηχανές χωρίς ABS;

@νεοσσός οι πτώσεις δεν ήταν ενώ έσμπρωχνα τη μηχανή. Ενώ ήμουν σε κίνηση και πήγαινα να σταματήσω, αντί να βάλω και τα δύο πόδια κάτω έβαλα το ένα και από την κλίση που πήρε ή μηχανή δεν μπόρεσα να την συγκρατήσω και μου έπεσε.

Γενικά μου αρέσουν τα γυμνά.

viper1
29/03/2020, 12:40
Δεδομένου της κατάστασης προτείνω την παρακάτω

416887

lleonidas
29/03/2020, 12:41
Πήγαινε(όποτε αυτό είναι εφικτό πια!) να καβαλήσεις στατικά το ΜΤ και το SV για να δεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα ως προς το βάρος του, το ύψος και τη θέση οδήγησης.
Μεταχειρισμένα ΜΤ -07 θα βρεις μπόλικα και σε normal τιμές, SV λιγότερα.
Αν σου αρέσει και το γυμνό CB500, ρίξε και σε αυτό μια ματιά.
Προσωπικά θεωρώ ότι για τη διαφορά χρημάτων που έχουν, δεν αξίζει να κινηθείς για MT-03 αφού έχεις δίπλωμα Α και μπορείς να πάρεις ΜΤ-07.

Dani_26
29/03/2020, 12:52
Καλησπέρα φιλε.

Και εγω σχετικα προσφατα ημουνα στην ιδια φαση.

MT 07 μονοδρομος. Σε τιμη αγορας,τιμη μεταπωλησης,συντηρηση,καταναλωση δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο.
Τα μικροτερα πραγματικα ειναι πανακριβα.

doctor_john
29/03/2020, 13:27
Παιδιά αν ξεπεράσει τις 15° καλύτερα να την αφήσουμε να ακουμπίσει ελεγχόμενα.
Δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε την μέση ή κάποιο χτύπημα.

panavour
29/03/2020, 13:42
Με λιγο παζαρι αυτη,ειναι και στην περιοχη σου(αν υπαρχει ακομη)ΧΟΝΤΑ τιποτα αλλο.:priest::priest:


https://www.car.gr/26627876-honda-cbx-500

νεοσσός
29/03/2020, 13:46
Θα πρότεινα Suzuki SV650. Ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις, αλλά πληροί το κριτήριο της "κανονικής μηχανής" για αναβάτη 1,7μ. Δεν είναι ελαφρύ, ούτε πολύ βαρύ, αλλά τουλάχιστον είναι γυμνό και σε στατική πτώση δε θα έχεις πολύ μεγάλες φθορές.

Οπωσδήποτε να έχει ABS ό,τι θα πάρεις. Πριν την αγοράσεις, θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί όλον τον προστατευτικό εξοπλισμό: Κράνος, μπουφάν και παντελόνι με προστασίες, γάντια, μποτάκια. Για το καλοκαίρι που έρχεται, θα χρειαστείς ειδικό καλοκαιρινό εξοπλισμό, ώστε να μην κυκλοφορείς στην πόλη με κοντομάνικο.

panavour
29/03/2020, 13:53
Το παιδι ειπε μεχρι 4500 ΜΕ ΑΒS μην το ξεχναμε

νεοσσός
29/03/2020, 13:58
Το παιδι ειπε μεχρι 4500 ΜΕ ΑΒS μην το ξεχναμε
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&make=242&model=2356&features=50

panavour
29/03/2020, 13:59
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&make=242&model=2356&features=50

θεσσαλονικη οχι αθηνα

teogtp
29/03/2020, 14:30
θεσσαλονικη οχι αθηνα

Ας μας πει και την διασταύρωση των οδών που μένει να μην τον τρέχουμε.......

panavour
29/03/2020, 16:03
Ας μας πει και την διασταύρωση των οδών που μένει να μην τον τρέχουμε.......

εσυ που μενεις βολο θα ψωνιζες μηχανη απο ροδο ευκολα εν μεσω απαγορευσης μετακινησεων?

viper1
29/03/2020, 17:26
εσυ που μενεις βολο θα ψωνιζες μηχανη απο ροδο ευκολα εν μεσω απαγορευσης μετακινησεων?

Εγώ που θέλω να ανέβω Φάρσαλα από Αθηνα πως μπορώ να το κάνω?

domwat
29/03/2020, 17:39
Οπότε κρατάμε MT07, SV 650 και CB 500.
Από τις τρεις εμφανησιακά με αρέσει περισσότερο το SV, αλλά απ' ότι βλέπω είναι ευκολότερο να βρεις το ΜΤ και σε καλύτερη τιμή.

Σε χαμηλότερη κατηγορία αξίζει να κοιτάξω κάτι, έστω και όχι γυμνό;

panavour
29/03/2020, 18:01
Εγώ που θέλω να ανέβω Φάρσαλα από Αθηνα πως μπορώ να το κάνω?

https://www.ifarsala.gr/dromologia-ose/
https://www.ifarsala.gr/dromologia-ktel/

teogtp
29/03/2020, 18:27
εσυ που μενεις βολο θα ψωνιζες μηχανη απο ροδο ευκολα εν μεσω απαγορευσης μετακινησεων?

Οι μετακινήσεις,γενικώς, είναι ένα θέμα αυτή την εποχή.
Οπότε δεν νομίζω ότι βιάζεται ο φίλος μας για την αγορά μοτοσυκλέτας.

teogtp
29/03/2020, 18:28
Εγώ που θέλω να ανέβω Φάρσαλα από Αθηνα πως μπορώ να το κάνω?

Μην ξεχάσεις χαλβά από τον Αρχοντή.

lleonidas
29/03/2020, 18:41
Οπότε κρατάμε MT07, SV 650 και CB 500.
Από τις τρεις εμφανησιακά με αρέσει περισσότερο το SV, αλλά απ' ότι βλέπω είναι ευκολότερο να βρεις το ΜΤ και σε καλύτερη τιμή.

Σε χαμηλότερη κατηγορία αξίζει να κοιτάξω κάτι, έστω και όχι γυμνό;

SV έχεις 2 επιλογές στην Αττική στην τιμή που ψάχνεις και καμία στην πόλη σου.Ένα μόνο υπάρχει εκεί και αυτό στα 5,5 ακατέβατα.Αν είναι να φτάσεις στα 5,5, δίνεις 6 και το παίρνεις καινούριο.
CB500 θα βρεις κάποια αλλά λίγα, κανένα εκ των οποίων(μιλώντας πάντα για τα γυμνά που σ'ενδιαφέρουν) από τη Μακεδονία.
Όπως σου έγραψα και προηγουμένως, ΜΤ-07 θα βρεις ευκολότερα και σε normal τιμές.
Ως εναλλακτική στα 400cc, μπορείς να κοιτάξεις για ΚΤΜ 390 Duke...και εκεί θα βρεις αρκετά μεταχειρισμένα.
Και στα 600 cc το XJ6 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&variant=XJ6&price-from=%3E700) το οποίο όμως είναι 4κύλινδρο.

νεοσσός
29/03/2020, 18:56
Σε λιγότερα κυβικά, δες το Kawasaki Z300.

Υπάρχει και το όμορφο Honda CBR250 που μπορείς να βρεις με ABS, αλλά αυτό έχει πλαστικά που σπάνε σε πτώσεις. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο στο car.gr που να έχει λογική τιμή, αλλά αν έχεις λίγη υπομονή και ψάχνεις, μπορείς να βρεις με 2.500€.

Το KTM Duke 390 που ανέφερε ο Λεωνίδας, ειδικά το πρώτης γενιάς (μέχρι το 2016 έβγαινε), είναι πανάλαφρο και πολύ βολικό για αναβάτες στο ύψος σου. Είναι και πολύ όμορφο και αρκούντως δυνατό. Οι ενδοιασμοί μου είναι για την κατάσταση στην οποία θα το βρεις και το μικρό προσδόκιμο χιλιομετρικής ζωής, λόγω πιεσμένου κινητήρα. Υπό ιδανικές συνθήκες, θα ήταν πολύ καλή αγορά για την περίπτωσή σου, αλλά άντε να εξασφαλίσεις την καλή κατάσταση. Η γενιά KTM Duke 390 από το 2017 και μετά, είναι καλύτερη, αλλά άκουσαν τα παράπονα των ψηλών αναβατών και το έχουν κάνει με ψηλότερη θέση οδήγησης.

doctoras
29/03/2020, 20:12
δες και ΜΤ03 αν σου αρέσει
416965
και με +500 απο το μπατζετ σου αγοράζεις του κουτιού

viper1
29/03/2020, 20:23
https://www.ifarsala.gr/dromologia-ose/
https://www.ifarsala.gr/dromologia-ktel/

Πώς δεν το σκέφτηκα......














Άστα διαλα :lol:

domwat
30/03/2020, 20:06
Ο φίλος τεο έχει δίκιο, λόγω των καταστάσεων η αγορά μάλλον δεν θα γίνει άμεσα.

Απ ότι βλέπω Ζ300 και CBR250 με ABS δεν παίζουν πολύ στο car και το Ζ300 έχει αρκετά υψηλή τιμή. Το ΜΤ 03 το αποκλείω επίσης λόγω τιμής. Ενώ το KTM Duke 390 που διαβάζω παντού ότι είναι πανέμορφο, δεν μου αρέσει καθόλου :( .

Το XJ6 που είναι 4κύλινδρο, ποια η διαφορά του από τα 2κύλινδρα;

Λέτε να μην σκεφτώ καν να δω μηχανές 250 χωρίς ABS; π.χ. με αρέσει πολύ το Inazuma το οποίο όμως δεν έχει ABS.

doctor_john
30/03/2020, 20:26
...το KTM Duke 390 που διαβάζω παντού ότι είναι πανέμορφο, δεν μου αρέσει καθόλου :( .


...με αρέσει πολύ το Inazuma το οποίο όμως δεν έχει ABS.

πόσες μέρες είσαι καραντίνα; :rolleyes:



...
Το XJ6 που είναι 4κύλινδρο, ποια η διαφορά του από τα 2κύλινδρα;


έχουν περισσότερα άλογα και λιγότερη πλάκα.

doctoras
30/03/2020, 20:37
Το ΜΤ 03 το αποκλείω επίσης λόγω τιμής.

πάντως του 2020 κοστίζει 5190 του κουτιού, το πιο καλό ντιλ στην κατηγορία του
https://www.car.gr/19347575-yamaha-mt-03
αν έχεις τα 4500 και σου αρέσει το'χεις

ptc
30/03/2020, 21:03
Λέτε να μην σκεφτώ καν να δω μηχανές 250 χωρίς ABS; π.χ. με αρέσει πολύ το Inazuma το οποίο όμως δεν έχει ABS.

Αν βαζεις και τα 250αρια στη συζητηση (που για μενα καλα θα κανεις για τις αναγκες που αναφερεις) εχε υποψιν σου και το Kawasaki Ninja 250SL.
https://www.car.gr/11712014-kawasaki-ninja-250-sl-abs

Καινουριο μηχανακι με ABS, 150 κιλα γεματο (μεγαλη υποθεση για μεσα στην πολη και ειδικα για πρωτο) και σχεδον σε τιμη κινεζικου (4000€).

katsar
30/03/2020, 21:19
+1 και από εμένα για το νιντζακι.
Είναι και κουκλάκι :blush:

Από εκεί και πέρα αν ψαχτείς για μεταχειρ. θα έλεγα μην φοβηθείς κάτι σε μτ07 ή Xj αν το μυαλό και το δεξί σου χέρι είναι συνετό ε δεν θα κάνουν σούζες και μπαντιλίκια από μόνα τους.

dorso
30/03/2020, 21:30
Αφού σου αρέσουν τα mt07 κ sv650 κοίτα για αυτά..θα σε βολεψουν στην πόλη κ αν τύχη πας κ μια Χαλκιδική διπλό για μπανάκι..άποψη μου μην κοιτάς μικρότερα...

domwat
30/03/2020, 22:42
πόσες μέρες είσαι καραντίνα; :rolleyes:


:sad:


πάντως του 2020 κοστίζει 5190 του κουτιού, το πιο καλό ντιλ στην κατηγορία του
https://www.car.gr/19347575-yamaha-mt-03
αν έχεις τα 4500 και σου αρέσει το'χεις
Με τα ίδια λεφτά δεν συμφέρει περισσότερο μεταχειρισμένο 600+, από καινούριο 300?

doctor_john
30/03/2020, 22:45
αστειεύομαι μη στεναχωριέσαι, δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους ;)

domwat
30/03/2020, 22:47
το κατάλαβα, μην ανησυχείς ;)

doctoras
30/03/2020, 23:28
:sad:


Με τα ίδια λεφτά δεν συμφέρει περισσότερο μεταχειρισμένο 600+, από καινούριο 300?

Το τι συμφέρει ειναι σχετικό και διαφερει απο χρήστη σε χρήστη, η χρηση που μας ανεφερες οτι θελεις να κανεις καλύπτεται ανετα και απο commuter 125cc.
Επειδη δεν ανεφερες οτι εχεις καποια κλιση καπου. Οι διαφορες δεν ειναι τεραστιες. Γνωρίζεις την αγορα μεταχειρισμένου? Εννοω μπορεις να ξεχωρίσεις ενα προσεγμένο μηχαμακι απο ενα λιωμένο? Αν οχι, γιαυτο το λογο πρότεινα καινούργιο + του οτι το συγκεκριμένο ειναι ιδανικό για νεοεισερχόμενο ελαφρυ και πολυ κοντά στα λεφτα σου.

Dani_26
30/03/2020, 23:43
Φιλε δεν συμφερουν τα συγκεκριμενα μικροτερα μοντελα.Ειδικα αν βαλεις πανω δικαβαλο και δυο πραγματα τελειωσε.Με τις μηχανες που σου εχουνε προταθει πας παντου ,ανετα και οικονομικα.

Το xj6 ως τετρακυλινδρο ειναι πολυ πιο βαρυ απο το mt 07 που ειναι δικυλινδρο και επισης εχει μεγαλυτερη καταναλωση.
Ενδεικτικα το mt 07 μεσα στη πολη το πολυ να σου καψει 5 λιτρα στα 100 km,αν πηγαινεις νορμαλ και σε δρομους οπως κηφισιας θα καιει 4 -4.5 .
Αντιθετα το xj6 5.5 λιτρα με τα χιλια ζορια.

Και τα δυο ειναι πολυ ωραια αλλα διαφορετικες κατηγοριες.Προτεινω mt ή sv 650 .

νεοσσός
31/03/2020, 08:12
Επιπλέον το τετρακύλινδρο ζεσταίνεται περισσότερο μέσα στην πόλη και ρίχνει το ζεστό αέρα στον αναβάτη. Το καλοκαίρι είναι ενοχλητικό, ενώ το χειμώνα ευχάριστο. Μεγαλύτερη κατανάλωση, αυξημένο βάρος και κόστος συντήρησης. Πολύ όμορφο το Yamaha XJ6, αλλά απέχει πολύ από το ιδανικό μέσο μετακίνησης στην πόλη.

Το MT-07 είναι ευέλικτο, διασκεδαστικό και οικονομικό μηχανάκι, αλλά το SV-650 είναι πιο ποιοτικό. Το MT-07 έχει μέτρια ποιότητα βαφής και βγάζει σκουριές με τον καιρό.

Στο MT-07 στο δικάβαλο ο συνεπιβάτης δεν κάθεται άνετα. Πέφτει παντόφλα. :lol:

Sebastian1980
31/03/2020, 19:52
Για σου φίλε.
Αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα υπομονή λίγο ακόμη. Θα προσπαθουσα να φτάσω τα χρήματα στα 5.700-6000€. Έτσι όταν με το καλό τα μάζευα θα αγόραζα καινούργιο το kawasaki z400 με τέσσερα χρόνια εγγύηση.
Έχει όλο το πακέτο που ψάχνεις.
1) Σέλα στα 785 (άρα θα πατάς άνετα κάτω)
2) Ο κινητήρας έχει 45 άλογα (αρκετά και για ταξιδάκια χωρίς η ροπή να σε τρομάξει).
3) Ένδειξη ταχυτήτων στην οθόνη (Σαν καινούργιος οδηγός να θυμάσαι τι ταχύτητα έχεις μέσα).
4) Οικονομικό σε κατανάλωση, συντήρηση.
5) Το κυριότερο πιστεύω είναι ότι δεν θα έχεις αμφιβολίες για το τι μότο παίρνεις. Αφου εσυ θα το στρώσεις και θα ξέρεις τι συντήρηση του έχεις κάνει.
6) Η αίσθηση και η χαρά της νέας μότο δεν περιγράφεται.

Akalestos
01/04/2020, 10:49
Ρε παιδια τι γινεται? Βλεπω να προτεινει ο ενας μοτο με 75+ αλογα ο αλλος να κανει λογο για 4κυλιδρο "μη παρεις τα λιγα κυβικα αφου μπορεις πιο πολλα" κτλ κτλ εχουμε χασει το νοημα πιστευω..Τελικα η κριση δε μας εχει μαθει τιποτα!

Αρχικα φιλε μου για τις αναγκες που μας περιγραφεις και το γεγονος οτι μενεις μεσα σε πολη θα σου λεγα να μη πας σε κατι με πολλα κυβικα πολυ βαρος παραπανω απο 2 κυλινδρους κι ολα αυτα για πολλους λογους..

Πιστεψε με μια χαρα θα σε βολεψουν τα μοτο εως 250-300-400-500max κυβικα και για πολη και για λιγο παραεξω (αν και τα μοτο που κοιτας δεν ενδυκνεινται για 2ο ατομο τοσο πολυ) αν σε νοιαζει και ο συνεπιβατης..

Αυτα.. αν σε φθανουν τα λεφτα παρε καινουριο οποιο σ αρεσει μη ψαχνεις πολλες γνωμες ποιο ειναι πιο ετσι ποιο ειναι πιο αλλιως.. οποιο σ αρεσει να κοιτας και να ......@@νεις!! ΝΑΙ να εχει ABS συμφωνω.. αυτα φιλε ελπιζω να βοηθησα λιγακι..

P.S να ξερεις οτι μεγαλυτερα κυβικα και πιο πολλα εξοδα ειτε σε καυσιμο ειτε σε κοστος service ειτε σε κοστος χρησης (ασφαλεια τελη) και πιο πολυ βαρος.

ptc
01/04/2020, 11:30
Νομιζω οτι παιζει ρολο και οτι η πλειονοτητα των μελων εδω ειναι απο Αθηνα, οποτε οταν ακουν για αστικη μετακινηση σκεφτονται με ορους πρωτευουσας. Το θεμα ειναι οτι στη Θεσσαλονικη ουτε λεωφορους οπως η Κηφισου εχουμε, ουτε Αττικη οδο με τριψηφια ορια ταχυτητας. Ο πιο μεγαλος δρομος μας εντος πολης ειναι η παραλιακη -οπου και εκει πανω απο 70 δε θα πας- και ο περιφερειακος μας εχει οριο 90. Μια μηχανη που κραταει ανετα ταχυτητα ταξιδιου 110-120 σε καλυπτει 100% και με ασφαλεια σε ολες αυτες τις μετακινησεις.

Anyway, επειδη και το ΜΤ07 το ειχα για καθημερινη μετακινηση εντος της συμπρωτευουσας, μια χαρα θα κανει και μ'αυτο τη δουλεια του. 180 κιλα γεματο και χαμηλο ειναι. Σιγουρα θα εχει λιγο μεγαλυτερα εξοδα σε σχεση με το 250-300 αλλα θα εχει και μια ανεση παραπανω αν παει μια Χαλκιδικη πχ. Λιγο παραπανω προσοχη στο γκαζι οταν βρεχει μονο γιατι οι περισσοτεροι δρομοι της πολης γινονται παγοδρομιο.

karateo
01/04/2020, 11:58
. Λιγο παραπανω προσοχη στο γκαζι οταν βρεχει μονο γιατι οι περισσοτεροι δρομοι της πολης γινονται παγοδρομιο.

Και εδώ Κρήτη τα ίδια στο παλιό επαρχιακό δίκτυο.
Ειδικά όταν δεν έχει βρέξει για μέρες, μετά είναι κατόρθωμα να μήν πέσεις!

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα μαξ σε 500άρι και ιδανικά σε <=300άρι μιας και τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα και μαθαίνουμε βήμα βήμα.
δές και αυτό
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=dm&condition=used&offer_type=sale&make=290&model=6220

επίσης λες τη ροπή να τη βγάζει ψηλά οπότε το MT07 είναι ακατάλληλο
σε στεγνό μάπα δρόμο, στροφή με ~120 ανοίγεις 4η και φεύγει ο κώλος

νομίζω ότι γενικά τα 4κύλινδρα βγάζουν ψηλά τη ροπή (δε ξέρω αν υπάρχουν εξαιρέσεις) αλλά πάλι δε σου κάνουν για εντός πόλης και χαλαρή οδήγηση

1-2κύλινδρο στα 300-500 κυβικά είναι τέλεια επιλογή για 1η μηχανή που να συγχωρεί λάθη

domwat
08/04/2020, 23:51
Επανέρχομαι και πάλι,
Μετά από όριμη( ; ) σκέψη αποφάσησα να κινηθώ αποκλειστικά σε μεταχειρισμένη μηχανή μέχρι 300cc. Ο λόγος που πήρα αυτή την απόφαση είναι ότι μηχανή μικρού κυβισμού θα είναι, ιδιαίτερα στην αρχή, πιο εύκολα διαχειρίσιμη και επιπλέον σε περίπτωση μεταπώλησης η χασούρα θα είναι μικρότερη αν πάρω μεταχειρισμένη μηχανή.
Έκανα λοιπόν μια λίστα με μηχανές που θα με ενδιέφεραν.
cbf250
cbr250
duke 200
duke 250
inazuma 250
wolf 250
ybr 250

Πρέπει να προσέξω κάτι στις πιο πάνω μηχανές;
Υπάρχει άλλο μοντέλο που θεωρείτε ότι πρέπει να κοιτάξω;

doctoras
09/04/2020, 07:27
duke 250 είναι το πιο καινούργιο απο όσα έβαλες

contes di Zante
09/04/2020, 08:19
Καλημέρα φίλε συμφορουμίτη. Να ρωτήσω πόσων χρονών είσαι? Άν δεν έχεις πατήσει τα '-άντα" από αυτά που αναφέρεις (προσωπικά μονόδρομος) θα προτιμούσα το duke, το 390, έστω το 250. Από την άλλη θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη, που αναγράφηκε και παραπάνω, ότι η μηχανή πρέπει να σε φτιάχνει μόνο και μόνο που τη βλέπεις...αυτό σκέψου και καλά χιλιόμετρα ότι και να πάρεις

νεοσσός
09/04/2020, 08:41
Θα πρότεινα CBR250 ή Kawasaki Z300. Σε Duke, καλύτερα το 390 πρώτης γενιάς. Ό,τι πάρεις, να έχει ABS.

Το πιο αξιόπιστο απ' όσα αναφέρεις είναι το Inazuma 250, αλλά δε βγαίνει με ABS.

domwat
09/04/2020, 15:39
Για ABS που λέτε να έχει όπωσδήποτε, δυστυχώς στα 250cc υπάρχουν πολύ λίγες επιλογές σε μεταχειρισμένα.
Γενικά όπως το βλέπω το duke 200 ή 250 είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου. Αν και σαν εμφάνιση θα προτιμούσα κάτι πιο σοβαρό, αλλά είναι το τελευταίο που θα με απασχολεί.

giorgosb
09/04/2020, 16:18
Δεν παίζουν πολλές αγγελίες σε μεταχειρισμένο 250άρι. Τα 200άρια είναι περισσότερα..: https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&onlyprice=1&price=%3E50&make=288&model=4220&model=7507&significant_damage=f&sort=pra&hi=1

Προσωπικά το βρίσκω όμορφο και αν με έπαιρνε οικονομικά θα πήγαινα για καινούριο 250άρι..

ptc
09/04/2020, 18:39
Το 200 δε θα το έβαζα στα υποψήφια. Το έχω οδηγήσει, ανεβάζει πρόθυμα (για τα κυβικά του πάντα) μέχρι τα ~110 αλλά μετά ζορίζεται να μαζέψει χιλιόμετρα. Στον αυτοκινητόδρομο δε θα ένιωθα άνετα μαζί του. Δες και στο YouTube κανένα βίντεο για "duke 200 acceleration" και θα δείς αυτό που λέω. Ιδανικό για μικρό μηχανάκι πόλης αν έχεις δύο -είναι εντελώς ποδήλατο- αλλά για μοναδικό δε θα το προτιμούσα. Αυτά τα έξτρα 50cc θα κάνουν τη διαφορά εκτός πόλης.

domwat
09/04/2020, 20:38
Να πω την αλήθεια αυτό που με ενδιαφέρει για αρχή είναι να μάθω να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη, το πολύ πολύ να πάω καμιά χαλκιδική που με 110 είσαι οκ. Είδα βίντεο και έχει δίκιο, μέχρι 110 φτάνει εύκολα και μετά δυσκολεύεται.
Το 200 βλέπω ότι έχει ύψος σέλας 81 εκατοστά, με ύψος 1.70 που είμαι θα με δυσκολέψει πιστεύετε; Έχουν κάποια διαφορά παλιότερα με νεότερα μοντέλα όπως στο 250;

giorgos.boun
09/04/2020, 21:20
Να πω την αλήθεια αυτό που με ενδιαφέρει για αρχή είναι να μάθω να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη, το πολύ πολύ να πάω καμιά χαλκιδική που με 110 είσαι οκ. Είδα βίντεο και έχει δίκιο, μέχρι 110 φτάνει εύκολα και μετά δυσκολεύεται.
Το 200 βλέπω ότι έχει ύψος σέλας 81 εκατοστά, με ύψος 1.70 που είμαι θα με δυσκολέψει πιστεύετε; Έχουν κάποια διαφορά παλιότερα με νεότερα μοντέλα όπως στο 250;

Αν καταλαβα καλα από αυτό που λέει ο ptc το προβληματάκι θα το έχεις όταν θα πας Χαλκιδική που λες.
Να σου πω ένα ρεαλιστικό σενάριο.
Είναι μπροστά σου αμάξι που πάει 100. Εσυ λοιπόν που δεν έχεις την γρήγορη προσπέραση αναγκάστηκα θα κάτσεις από πίσω του. Γιατί αν βγεις αριστερά και αν μιλάμε για καλοκαίρι θα είσαι ψιλο επικίνδυνος. Εκει σου χρειάζεται το να πηγαίνει άνετα 130.
Οι αριθμοί τυχαίοι. Αν καταλαβα λάθος ας με διορθώσετε.

doctoras
09/04/2020, 21:31
Εχει πολλες επαρχιακές και πολυ περισσότερο ενδιαφέρον διαδρομες για να προσπελάσει τον αυτοκινητόδρομο (του οποίου το μήκος ειναι 65 χλμ ολα κι ολα).

giorgos.boun
09/04/2020, 21:38
Εχει πολλες επαρχιακές και πολυ περισσότερο ενδιαφέρον διαδρομες για να προσπελάσει τον αυτοκινητόδρομο (του οποίου το μήκος ειναι 65 χλμ ολα κι ολα).
Χίλια συγνωμμη από το παλικάρι, δεν είναι το θέμα εδώ για να το λύσουμε αλλά μου έκανε εντύπωση.
Θες να πας για μπάνιο 1ο ή 2ο πόδι. Ποιες είναι οι ενδιαφέρον διαδρομές που μπορείς να κανεις ώστε να πας σχετικά στην ώρα σου; Ρωτάω γιατί από Χαλκιδική είμαι, το κάνω κάθε μέρα σχεδόν και δεν έχω βρει καμία. Εκτός και αν εννοεις από Πολυγυρο. Τότε έχουμε τελείως διαφορετική άποψη για το τι είναι ενδιαφέρον.
Και πάλι συγνωμμη παιδιά!

doctoras
09/04/2020, 22:25
Χίλια συγνωμμη από το παλικάρι, δεν είναι το θέμα εδώ για να το λύσουμε αλλά μου έκανε εντύπωση.
Θες να πας για μπάνιο 1ο ή 2ο πόδι. Ποιες είναι οι ενδιαφέρον διαδρομές που μπορείς να κανεις ώστε να πας σχετικά στην ώρα σου; Ρωτάω γιατί από Χαλκιδική είμαι, το κάνω κάθε μέρα σχεδόν και δεν έχω βρει καμία. Εκτός και αν εννοεις από Πολυγυρο. Τότε έχουμε τελείως διαφορετική άποψη για το τι είναι ενδιαφέρον.
Και πάλι συγνωμμη παιδιά!
Τουρμπιγιον χαλκιδικιωτης :) Θα σου το φτιαξω αυριο απο το pc

panavour
09/04/2020, 22:53
Να πω την αλήθεια αυτό που με ενδιαφέρει για αρχή είναι να μάθω να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη, το πολύ πολύ να πάω καμιά χαλκιδική που με 110 είσαι οκ. Είδα βίντεο και έχει δίκιο, μέχρι 110 φτάνει εύκολα και μετά δυσκολεύεται.
Το 200 βλέπω ότι έχει ύψος σέλας 81 εκατοστά, με ύψος 1.70 που είμαι θα με δυσκολέψει πιστεύετε; Έχουν κάποια διαφορά παλιότερα με νεότερα μοντέλα όπως στο 250;

https://cycle-ergo.com/

ανοιξε το options και βαλε yes στην επιλογη put feet on ground ,ετσι θα δεις πως πατας στο εδαφος καβαλα στην μηχανη

doctor_john
09/04/2020, 23:15
Ξυπόλητος και χωρίς να υπολογίζουμε πόσο χαμηλώνει με το βάρος μας.

domwat
10/04/2020, 01:14
Άντε να βγάλω άκρη δηλαδή. Υπάρχει κανείς που να το έχει κυκλοφορήσει να πει μια γνώμη;
Αν και πιστεύω ότι λόγω του μικρού του βάρους θα είναι εύκολα διαχειρίσιμο...

doctor_john
10/04/2020, 01:30
Mην ασχολείσαι πλιιζ, είναι εξαιρετικά σπάνιο να σου δημιουργήσει θέμα.

panavour
10/04/2020, 07:43
Άντε να βγάλω άκρη δηλαδή. Υπάρχει κανείς που να το έχει κυκλοφορήσει να πει μια γνώμη;
Αν και πιστεύω ότι λόγω του μικρού του βάρους θα είναι εύκολα διαχειρίσιμο...

Ωρε κουμπαρε ολα μασημενη τροφη τα θελεις.Θελεις δηλαδη να υπαρχει καποιος που να εχει παρει το συγκεκριμμενο,να ειναι το ιδιο υψος και βαρος με σενα,να διαβαζει το φορουμ και να διαβαζει και την αναρτηση σου ,και αυτο γιατι βαριεσε να κανεις μια προσομειωση,σε ενα ετοιμο λινκ που σου δωσαμε.ΕΛΕΟΣ Πιο τεμπελης πεθαινεις ,που λετε και σεις οι νεολαιοι.:lol:

doctoras
10/04/2020, 08:11
Χίλια συγνωμμη από το παλικάρι, δεν είναι το θέμα εδώ για να το λύσουμε αλλά μου έκανε εντύπωση.
Θες να πας για μπάνιο 1ο ή 2ο πόδι. Ποιες είναι οι ενδιαφέρον διαδρομές που μπορείς να κανεις ώστε να πας σχετικά στην ώρα σου; Ρωτάω γιατί από Χαλκιδική είμαι, το κάνω κάθε μέρα σχεδόν και δεν έχω βρει καμία. Εκτός και αν εννοεις από Πολυγυρο. Τότε έχουμε τελείως διαφορετική άποψη για το τι είναι ενδιαφέρον.
Και πάλι συγνωμμη παιδιά!


Τουρμπιγιον χαλκιδικιωτης :) Θα σου το φτιαξω αυριο απο το pc


μερικές διαδρομές για μοτοσυκλέτα με τυχαία τα σημεία προορισμού

1. https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A6%CF%8E%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1/@40.3841581,22.8544253,10.25z/data=!4m41!4m40!1m30!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d22.929989!2d40.4260987!3s0x14a813954c6ebecb:0x8f33da03b3e0f074!3m4!1m2!1d23.1333375!2d40.2948849 !3s0x14a871afe928939f:0x8eb0fd3aeecb34c6!3m4!1m2!1d23.2846842!2d40.2393738!3s0x14a87b8a2c81e321:0xb6 159c3a0172b966!3m4!1m2!1d23.2968669!2d40.2384004!3s0x14a87c71a7bc7467:0xde58e3272fc9df3a!3m4!1m2!1d2 3.3155559!2d40.2229265!3s0x14a87c3e9c004bcb:0x119d9a5510594ff3!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x500bd2 ce2bade60!2m2!1d23.3987731!2d40.1327809!2m1!1b1!3e0

2 https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A6%CF%8E%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1/@40.3894606,23.0477934,9.75z/data=!4m24!4m23!1m15!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d22.9942627!2d40.5211132!3s0x14a83ff13babef3f:0xeb09203a216eba5a!3m4!1m2!1d23.1526715!2d40.403149 7!3s0x14a868d0a421b0c9:0xe3baa1a55b4b649f!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x500bd2ce2bade60!2m2!1d23.39 87731!2d40.1327809!3e0

3.https://www.google.com/maps/dir/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/Metamorfosi+630+78/@40.4058604,23.1539252,10.75z/data=!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m5!1m1 !1s0x14a8907146f4229d:0x552a8a5272052df6!2m2!1d23.6036791!2d40.2301875!2m1!1b1!3e0

4,https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/Nea+Fokea,+630+77/@40.4404502,23.1900548,10.75z/data=!4m21!4m20!1m10!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d23.3248184!2d40.364613!3s0x14a8617b74fc3d59:0x98946699b7f84be7!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x50 0bd2ce2bade60!2m2!1d23.3987731!2d40.1327809!2m1!1b1!3e0

εάν τελικά είσαι ευθειακιας και δε μας το είπες, διέγραψε τα όλα και πήγαινε απο τον αυτοκινητόδρομο

giorgos.boun
10/04/2020, 09:00
μερικές διαδρομές για μοτοσυκλέτα με τυχαία τα σημεία προορισμού

1. https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A6%CF%8E%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1/@40.3841581,22.8544253,10.25z/data=!4m41!4m40!1m30!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d22.929989!2d40.4260987!3s0x14a813954c6ebecb:0x8f33da03b3e0f074!3m4!1m2!1d23.1333375!2d40.2948849 !3s0x14a871afe928939f:0x8eb0fd3aeecb34c6!3m4!1m2!1d23.2846842!2d40.2393738!3s0x14a87b8a2c81e321:0xb6 159c3a0172b966!3m4!1m2!1d23.2968669!2d40.2384004!3s0x14a87c71a7bc7467:0xde58e3272fc9df3a!3m4!1m2!1d2 3.3155559!2d40.2229265!3s0x14a87c3e9c004bcb:0x119d9a5510594ff3!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x500bd2 ce2bade60!2m2!1d23.3987731!2d40.1327809!2m1!1b1!3e0

2 https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A6%CF%8E%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1/@40.3894606,23.0477934,9.75z/data=!4m24!4m23!1m15!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d22.9942627!2d40.5211132!3s0x14a83ff13babef3f:0xeb09203a216eba5a!3m4!1m2!1d23.1526715!2d40.403149 7!3s0x14a868d0a421b0c9:0xe3baa1a55b4b649f!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x500bd2ce2bade60!2m2!1d23.39 87731!2d40.1327809!3e0

3.https://www.google.com/maps/dir/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/Metamorfosi+630+78/@40.4058604,23.1539252,10.75z/data=!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m5!1m1 !1s0x14a8907146f4229d:0x552a8a5272052df6!2m2!1d23.6036791!2d40.2301875!2m1!1b1!3e0

4,https://www.google.com/maps/dir/Thessaloniki/Nea+Fokea,+630+77/@40.4404502,23.1900548,10.75z/data=!4m21!4m20!1m10!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3m4!1m 2!1d23.3248184!2d40.364613!3s0x14a8617b74fc3d59:0x98946699b7f84be7!1m5!1m1!1s0x14a7d55c24ea8225:0x50 0bd2ce2bade60!2m2!1d23.3987731!2d40.1327809!2m1!1b1!3e0

εάν τελικά είσαι ευθειακιας και δε μας το είπες, διέγραψε τα όλα και πήγαινε απο τον αυτοκινητόδρομο

Όχι ρε φίλε που θα πάω από τα κουτσό χωρια για να πάω για ένα μπάνιο. Αυτές είναι πιο βαρετές διαδρομές πεθαίνεις.
Τις χρησιμοποιούμε για να αποφύγουμε την κίνηση τα σκ.
Μου έβαλες και τον Πολυγυρο σαν ενδιαφέρον. Ειπαμε έχουμε διαφορετική αντίληψη το τι είναι ενδιαφέρον.

Αν περάσεις ποτέ από την τόσο ενδιαφέρον διαδρομή των καλυβών κάνε ένα διάλειμμα και έλα από την εταιρία να σε κεράσω ένα καφέ. Για να προλάβεις να αφομοιώσεις τα τόσο ενδιαφέροντα τοπία μέχρι τον προορισμό σου.

Πλάκα κάνουμε έτσι...

ptc
10/04/2020, 09:04
Αν καταλαβα καλα από αυτό που λέει ο ptc το προβληματάκι θα το έχεις όταν θα πας Χαλκιδική που λες.
Να σου πω ένα ρεαλιστικό σενάριο.
Είναι μπροστά σου αμάξι που πάει 100. Εσυ λοιπόν που δεν έχεις την γρήγορη προσπέραση αναγκάστηκα θα κάτσεις από πίσω του. Γιατί αν βγεις αριστερά και αν μιλάμε για καλοκαίρι θα είσαι ψιλο επικίνδυνος. Εκει σου χρειάζεται το να πηγαίνει άνετα 130.
Οι αριθμοί τυχαίοι. Αν καταλαβα λάθος ας με διορθώσετε.

Γιώργο τα έγραψες όπως ακριβώς είναι. Και τα νούμερά σου δεν είναι καθόλου τυχαία. Δε χρειάζεται να επιμένουμε όμως. Εμείς λέμε αυτό που έχουμε ζήσει και ξέρουμε, είναι στο χέρι αυτού που διαβάζει αν θα το ακούσει ή αν θα αποφασίσει να μάθει από τα λάθη του.


Εχει πολλες επαρχιακές και πολυ περισσότερο ενδιαφέρον διαδρομες για να προσπελάσει τον αυτοκινητόδρομο (του οποίου το μήκος ειναι 65 χλμ ολα κι ολα).

Το μηχανάκι που πάει άνετα με 130 μπορεί να πάει και με 110 όταν θες και έχεις το χρόνο για βολτούλα. Το μηχανάκι που πάει με 110 δεν μπορεί να πάει άνετα με 130 όταν βιάζεσαι και χρειάζεται ο αυτοκινητόδρομος.


Άντε να βγάλω άκρη δηλαδή. Υπάρχει κανείς που να το έχει κυκλοφορήσει να πει μια γνώμη;
Αν και πιστεύω ότι λόγω του μικρού του βάρους θα είναι εύκολα διαχειρίσιμο...

Αν και είμαι ψηλός και δεν είμαι ο καταλληλότερος για τέτοια θέματα (δεν έχω ανέβει σε μηχανή που να μην πατάω flat foot), δεν το θυμάμαι για ψηλό μηχανάκι. Ίσα ίσα που είναι και πολύ λεπτό, πράγμα που παίζει επίσης μεγάλο ρόλο στο σχήμα της σέλας και κατά συνέπεια στο πώς βγαίνουν τα πόδια προς τα κάτω. Το αποκλείω να έχεις πρόβλημα από αυτήν την πλευρά.

viper1
10/04/2020, 09:14
Και τα 3 μηχανάκια που έχουν αναφερθεί κάνουν αυτό που θέλεις και με το παραπάνω. Φιλικά στον χρήστη ,αρχάριο και μη, είναι. Πήγαινε ανέβα και στα 3 αν μπορείς να τα δοκιμάσεις ακόμα καλύτερα και αποφάσισε. Δεν έχει μείνει κάτι άλλο να γράψουμε

domwat
10/04/2020, 12:40
Ωρε κουμπαρε ολα μασημενη τροφη τα θελεις.Θελεις δηλαδη να υπαρχει καποιος που να εχει παρει το συγκεκριμμενο,να ειναι το ιδιο υψος και βαρος με σενα,να διαβαζει το φορουμ και να διαβαζει και την αναρτηση σου ,και αυτο γιατι βαριεσε να κανεις μια προσομειωση,σε ενα ετοιμο λινκ που σου δωσαμε.ΕΛΕΟΣ Πιο τεμπελης πεθαινεις ,που λετε και σεις οι νεολαιοι.:lol:

Ρε μαν την έκανα την προσημείωση, αλλά έχει παραμέτρους (πόσο χαμηλώνει το μηχανάκι όταν κάθεσαι πάνω) τις οποίες ως νεολαίος :wave2: δεν μπορώ να τις υπολογίσω.

Ενιγουέι, σας ευχαριστώ και πάλι. Τις μηχανές που με ενδιαφέρουν προφανώς πρέπει να τις δω από κοντά για να έχω πιο προσωπική άποψη.

doctoras
10/04/2020, 14:11
Όχι ρε φίλε που θα πάω από τα κουτσό χωρια για να πάω για ένα μπάνιο. Αυτές είναι πιο βαρετές διαδρομές πεθαίνεις.
Τις χρησιμοποιούμε για να αποφύγουμε την κίνηση τα σκ.
Μου έβαλες και τον Πολυγυρο σαν ενδιαφέρον. Ειπαμε έχουμε διαφορετική αντίληψη το τι είναι ενδιαφέρον.

Αν περάσεις ποτέ από την τόσο ενδιαφέρον διαδρομή των καλυβών κάνε ένα διάλειμμα και έλα από την εταιρία να σε κεράσω ένα καφέ. Για να προλάβεις να αφομοιώσεις τα τόσο ενδιαφέροντα τοπία μέχρι τον προορισμό σου.

Πλάκα κάνουμε έτσι...

οι διαδρομές είναι για λάτρεις της μοτοσυκλέτας, όχι αυτοκίνητου και ταχύτητας, αντίστοιχες έχουν οι νότιοι με την Πελοπόννησο αλλά είπαμε όλα είναι θέμα αντίληψης

Επίσης τις διαδρομές στην χαλκιδική(αυτές και πολλές περισσότερες με διάφορους συνδυασμούς) τις έχω "χτενίσει" απο το '94 με το πρώτο μου μηχανάκι μεγάλου κυβισμού ενα XL200R του '83(τελική 120km/h κοντερίσια)

giorgos.boun
10/04/2020, 15:17
οι διαδρομές είναι για λάτρεις της μοτοσυκλέτας, όχι αυτοκίνητου και ταχύτητας, αντίστοιχες έχουν οι νότιοι με την Πελοπόννησο αλλά είπαμε όλα είναι θέμα αντίληψης

Επίσης τις διαδρομές στην χαλκιδική(αυτές και πολλές περισσότερες με διάφορους συνδυασμούς) τις έχω "χτενίσει" απο το '94 με το πρώτο μου μηχανάκι μεγάλου κυβισμού ενα XL200R του '83(τελική 120km/h κοντερίσια)
Βρε δεν είπα εγώ ότι δεν έχει απίστευτες διαδρομές. Έχει και παρά πολλές. Ίσως από τις καλύτερες στην βόρειο Ελλάδα. Αλλά οι διαδρομές που παρέθεσες δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο έως και βαρετές. Από εκει και πέρα αλλάζει το πραγμα.
Ειπαμε σαν την Χαλκιδική δεν έχει ακόμη και αν βρέχει, αλλά μην το παρα κάνουμε, θα μας κοροϊδεύουν οι Αθηναίοι!!!!
Μην το χαλαμε άλλο....
Την καλησπέρα μου!!!

doctoras
10/04/2020, 16:04
Βρε δεν είπα εγώ ότι δεν έχει απίστευτες διαδρομές. Έχει και παρά πολλές. Ίσως από τις καλύτερες στην βόρειο Ελλάδα. Αλλά οι διαδρομές που παρέθεσες δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο έως και βαρετές. Από εκει και πέρα αλλάζει το πραγμα.
Ειπαμε σαν την Χαλκιδική δεν έχει ακόμη και αν βρέχει, αλλά μην το παρα κάνουμε, θα μας κοροϊδεύουν οι Αθηναίοι!!!!
Μην το χαλαμε άλλο....
Την καλησπέρα μου!!!

ΠΟΥΘΕΝΑ δε είπα κάτι τέτοιο, ούτε υποστήριξα την χαλκιδική ως κάτι με αυτά που προσάπτεις, ούτως η άλλως οι διαδρομές που έχω κάνει ευτυχώς δεν περιορίστικαν εντός συνόρων της χώρας.
Αναγνωρίζω την μαλακία μου που απάντησα ενώ τα κριτήρια είναι εντελώς αντίθετα απο αυτά που θεωρώ συμβατικά με τους περισσότερους του είδους..συνεπώς το παίρνω πίσω ως μη γενόμενο...

domwat
09/05/2020, 17:52
Το vtr 250 αξίζει να το βάλω στη λίστα προς διερεύνηση;
Μηχανάκι δεκαετίας και παίζει στα ~2500€ και απ' ότι διαβάζω είναι αρκετά ποιοτικό.
Είναι φιλικό για πρώτο μηχανάκι;

alexis72
09/05/2020, 20:24
Το vtr 250 αξίζει να το βάλω στη λίστα προς διερεύνηση;
Μηχανάκι δεκαετίας και παίζει στα ~2500€ και απ' ότι διαβάζω είναι αρκετά ποιοτικό.
Είναι φιλικό για πρώτο μηχανάκι;
εισαι σίγουρος οτι υπάρχουν κ βρίσκεις ευκολα ανταλλακτικά για αυτό το μοτο ? πολύ καλό μοτό αλλά ΔΕΝ ειχε κυκλοφορήσει πολύ στην ελλάδα
αμα θέλεις honda πάς εδώ ...cbr250r , κ πολύ καλό μοτό κ βρίσκεις ανετα ανταλ/κά ...(σίγουρα λίγο εως αρκετά ακριβές οι τιμές ...λόγω σαρακάκη ...)

domwat
10/05/2020, 13:17
εισαι σίγουρος οτι υπάρχουν κ βρίσκεις ευκολα ανταλλακτικά για αυτό το μοτο ? πολύ καλό μοτό αλλά ΔΕΝ ειχε κυκλοφορήσει πολύ στην ελλάδα
αμα θέλεις honda πάς εδώ ...cbr250r , κ πολύ καλό μοτό κ βρίσκεις ανετα ανταλ/κά ...(σίγουρα λίγο εως αρκετά ακριβές οι τιμές ...λόγω σαρακάκη ...)

Δεν ξέρω... Θα δυσκολευτώ λες με τα ανταλλακτικά;

panavour
10/05/2020, 13:27
Δεν ξέρω... Θα δυσκολευτώ λες με τα ανταλλακτικά;

Εφ οσον εχει εισαχθει απο την χοντα στην Ελλαδα δεν εχεις προβλημα απο ανταλλακτικα απο τον Σαρακακη.Ποιοτικο σαν χοντα ,ομορφο και δυνατο.Και φθηνοτερο απο παπι,σαν μεταχειρισμενο.

domwat
14/06/2020, 18:37
Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι μιας και αύριο θα παραλάβω το δίπλωμα μου... Υπάρχει άποψη για το Benelli Leoncino 500? Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή και κίνηση μέσα στην πόλη;

fatsas35
14/06/2020, 19:29
Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι μιας και αύριο θα παραλάβω το δίπλωμα μου... Υπάρχει άποψη για το Benelli Leoncino 500? Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή και κίνηση μέσα στην πόλη;

Πολύ καλή επιλογή.. Πανέμορφο,ροπατο,ευκολοδηγητο κ άνετο μέσα στην πόλη.. Αν θες κ κάνα ταξιδάκι βάζεις κ μια ζελατινουλα φορτώνεις μπαγκάζια κ έφυγες...

TKM
15/06/2020, 13:00
Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος αλλά το Yamaha MT 03 του 2020 το έχεις σκεφτεί;

domwat
15/06/2020, 19:22
Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος αλλά το Yamaha MT 03 του 2020 το έχεις σκεφτεί;

Είναι στις επιλογές μου, αν και φοβάμαι λίγο ότι τα πιο πολλά μεταχειρισμένα θα είναι σκισμένα γιατί είναι λίγο καγκουρομηχανή

DRAKONET
15/06/2020, 19:32
Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι μιας και αύριο θα παραλάβω το δίπλωμα μου... Υπάρχει άποψη για το Benelli Leoncino 500? Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή και κίνηση μέσα στην πόλη;

ΓΑΜΑΤΟ !

ptc
15/06/2020, 19:40
Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι μιας και αύριο θα παραλάβω το δίπλωμα μου... Υπάρχει άποψη για το Benelli Leoncino 500? Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή και κίνηση μέσα στην πόλη;

Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στο μοναδικο μεταχειρισμενο (https://www.car.gr/28806842-benelli-leoncino-500-abs) που υπαρχει στο car και οχι σε καινουριο. Γιατι με τα λεφτα που κανει καινουριο παιρνεις πολυ ανωτερα μηχανακια.

Για τα λεφτα που το δινει μια χαρα το βλεπω. Ενδεικτικη η τιμη της μεταπωλητικης αξιας που εχουν αυτες οι εταιρειες παντως. Σε δυο χρονια εχασε το 40% της αξιας του. Για σενα οφελος βεβαια.

TKM
15/06/2020, 19:50
Είναι στις επιλογές μου, αν και φοβάμαι λίγο ότι τα πιο πολλά μεταχειρισμένα θα είναι σκισμένα γιατί είναι λίγο καγκουρομηχανή

Μα για το μοντέλο του 2020 σου μιλάω, δηλαδή για καινούριο στα 5.190 ευρώ. Και δεν είναι καγκουρομηχανή.

Είναι λίγο παραπάνω από το μπάτζετ σου αλλά όχι τόσο ώστε να μη το σκεφτείς - και ξένοιασες, ούτε προβλήματα με μεταχειρισμένα ούτε τίποτα.

domwat
16/06/2020, 19:08
Μα για το μοντέλο του 2020 σου μιλάω, δηλαδή για καινούριο στα 5.190 ευρώ. Και δεν είναι καγκουρομηχανή.

Είναι λίγο παραπάνω από το μπάτζετ σου αλλά όχι τόσο ώστε να μη το σκεφτείς - και ξένοιασες, ούτε προβλήματα με μεταχειρισμένα ούτε τίποτα.

Όταν λέω καγκουρομηχανή εννοώ ότι απευθύνεται περισσότερο σε καυλωμένους 20άρηδες, μπορεί να κάνω και λάθος... 5.190, δυστυχώς, δεν μπορώ να δώσω όπως είναι η κατάσταση τώρα...


Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στο μοναδικο μεταχειρισμενο (https://www.car.gr/28806842-benelli-leoncino-500-abs) που υπαρχει στο car και οχι σε καινουριο. Γιατι με τα λεφτα που κανει καινουριο παιρνεις πολυ ανωτερα μηχανακια.

Για τα λεφτα που το δινει μια χαρα το βλεπω. Ενδεικτικη η τιμη της μεταπωλητικης αξιας που εχουν αυτες οι εταιρειες παντως. Σε δυο χρονια εχασε το 40% της αξιας του. Για σενα οφελος βεβαια.

Σε αυτό αναφερόμουν, αλλά πέταξε το πουλάκι....




Έχω πελαγώσει..... :a018::a018::a018:

domwat
29/06/2020, 22:18
Τις προάλλες είδα από κοντά ένα ninja το οποίο είχε λίγα σημάδια στην εξάτμιση και στα πλαστικά από μια πτώση με λίγα χιλιόμετρα όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης.
Με τέτοια μηχανή αξίζει να ασχοληθώ για αγορά και να την πάω για έλεγχο σε μηχανικό ή όχι;

ptc
29/06/2020, 22:38
Τις προάλλες είδα από κοντά ένα ninja το οποίο είχε λίγα σημάδια στην εξάτμιση και στα πλαστικά από μια πτώση με λίγα χιλιόμετρα όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης.
Με τέτοια μηχανή αξίζει να ασχοληθώ για αγορά και να την πάω για έλεγχο σε μηχανικό ή όχι;

Φυσικα και αξιζει. Σημασια εχει να ειναι ισια η μηχανη. Μικροπεσιματα ολες οι μηχανες εχουν αργα ή γρηγορα.
Αρκει βεβαια να ειναι σωστη και η τιμη (μια μηχανη που εχει σημαδια απο πεσιμο θα πρεπει να ειναι πιο φτηνη απο μια που ειναι αψεγαδιαστη).

domwat
29/06/2020, 22:47
ΟΚ θενκς
Γενικά από τον μηχανικό τι έλεγχοι γίνονται στη μηχανή;
Η απάντηση "όλοι" μπορεί να είναι σωστή, αλλά δεν θα με βοηθήσει. :p

ptc
29/06/2020, 23:17
ΟΚ θενκς
Γενικά από τον μηχανικό τι έλεγχοι γίνονται στη μηχανή;
Η απάντηση "όλοι" μπορεί να είναι σωστή, αλλά δεν θα με βοηθήσει. :p

Μπα, "ολοι" δε θα ηταν σωστη. Δε θα κατσει να εσχοληθει και κανα διωρο με ενα μηχανακι.
Θα δει την κατασταση των αναλωσιμων, θα το βαλει μπρος να ακουσει πώς δουλευει, θα το κανει μια βολτα να δει αν πηγαινει ισια, πώς δουλευουν οι αναρτησεις, τα φρενα, αν ανοιγει σωστα το γκαζι, αν μπαινουν και αλλαζουν ομαλα οι ταχυτητες. Ενα γενικο οπτικο ελεγχο για διαρροες, χτυπηματα, ελλειψεις. Τετοια πραγματα.