PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

motojojo
13/04/2021, 23:09
Πειραματόζωα οι φαντάροι για νέα εμβόλια? Νταξ γελάνε και τα άρβυλα....

Συγνώμη που γίνομαι ειρωνικός αλλά αυτή η συνομωσία είναι ίσως λίιιιιιγο πιο ρεαλιστική από τα αεροπλάνα που ψεκάζουν.

Σε λίγο θα φοβόμαστε να πάμε στο νοσοκομείο μην έχει ακόμα και ο ορός μικροτσιπ μέσα.

psomaras
13/04/2021, 23:34
Απάντηση σε όλους μαζί
Το να είσαι χοντρός κάνεις κακό στον εαυτό σου
όπως και το να καπνίζεις

Το να αρνείσαι να κάνεις τεστ στο παιδί σου
πριν πάει σχολείο δεν κάνεις κακό στον εαυτό σου μόνο
αλλά σ ένα ανήλικο που δεν μπορεί να διαφωνήσει
+σε άλλα ανήλικα και στις οικογένειες τους

Καλή η τρελίτσα και οι θεωρίες αλλά στη ριμάδα τη ζωή υπάρχουν συνέπειες
Φυσικά στην Ελλάδα των Άγιων δικαιωμάτων και των ιερών προνομίων
όποιος μας ενοχλήσει και μας χαλάει τη χαλαρότητα γίνεται φασίστας εκλεκτός της κυβέρνησης κλπ

Εμένα η γνώμη μου αυτή είναι
Δεν έκανες εμβόλιο δεν μπαίνεις να δουλέψεις σε μια σάλα
με 70 νοματαίους που φτιάχνει τρόφιμα που θα φάνε μερικές χιλιάδες άνθρωποι
Δεν σ αρέσει?
Δεν με συμπαθείς?
Αδιάφορο!
Υπάρχουν τόσα άλλα να κάνεις !

Συμφωνώ!! Πρέπει να στιγματιστούν! Ας πούμε με ένα αστέρι στον ώμο!
Θα μπορούσαμε να το κάνουμε και για άλλες ασθένειες γρίπη, αμυγδαλίτιδα, AIDS κτλπ
Για τους θαλάμους όμως εμβολιασμού δεν είπες τη γνώμη σου!




Τελικά τα κατάφεραν...θα μας χωρίσουν σε εμβολιασμένους και μη να τρωγόμαστε... κι αυτοί απο τις βίλες τους και τα κότερα θα γελάνε

doctor_john
14/04/2021, 00:04
Το ότι μας έχουν χωρίσει σε ταχα αριστερούς και δεξιούς ή τα γηπεδικα ή οποιαδήποτε πόλωση μοιράζεται απο τα μμε
λες ότι τους έχει αφήσει αντερο να γελάσουν κι άλλο;

Τώρα κτίζουν φίλε, δεν γελάνε.
Μας έβαλαν νοίκι στα σπίτια μας, τώρα συνηθίζουν τα παιδια να έχουν νοίκι στην ανάσα και να λογοδοτούν στον καθε προδότη
που πάνε και τι κάνουν.

psomaras
14/04/2021, 00:16
Το ότι μας έχουν χωρίσει σε ταχα αριστερούς και δεξιούς ή τα γηπεδικα ή οποιαδήποτε πόλωση μοιράζεται απο τα μμε
λες ότι τους έχει αφήσει αντερο να γελάσουν κι άλλο;

Τώρα κτίζουν φίλε, δεν γελάνε.
Μας έβαλαν νοίκι στα σπίτια μας, τώρα συνηθίζουν τα παιδια να έχουν νοίκι στην ανάσα και να λογοδοτούν στον καθε προδότη
που πάνε και τι κάνουν.

+10

Acacius
14/04/2021, 00:53
Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες χρειάζονται πόλωση σερβιρισμένη από τα ΜΜΕ για να χωριστούν σε ομάδες ενώ παλιότερα ήμασταν όλοι ένα σώμα, μια ψυχή :D

DoctoR_k6
14/04/2021, 00:59
Τελικά να φοράμε μάσκα η εισπνέουμε διοξείδιο του άνθρακα?:confused:

o_gavros
14/04/2021, 07:40
Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες χρειάζονται πόλωση σερβιρισμένη από τα ΜΜΕ για να χωριστούν σε ομάδες ενώ παλιότερα ήμασταν όλοι ένα σώμα, μια ψυχή :D

Μην κοροδεβεις,παλιά πηγαίναμε όλοι μονιασμένοι και αγκαλιά στα γήπεδα... γαύροι, βαζελοι,χανουμια,όλοι αδερφωμενοι...:cry:
Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα ( όπως έλεγε και το σλόγκαν των)

nikos_abel
14/04/2021, 09:23
Τρομοκρατούμαι στην ιδέα ότι ενδόμυχα σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να εφαρμοστεί ένα "βλακόμετρο".
Να μην μπορείς ούτε στο διπλανό σου να μιλήσεις αν δεν περνάς το όριο "βλακείας".
Το πρόβλημα είναι ότι πάλι κάποιος/κάποιοι θα ορίσουν τα όρια όπως τους βολεύει και σύμφωνα
με τη δική τους "αλήθεια"...


(υπάρχει βέβαια και λέγεται "παιδεία" αλλά τι να λέμε τώρα...)

peterTHErider
14/04/2021, 10:50
Πειραματόζωα οι φαντάροι για νέα εμβόλια? Νταξ γελάνε και τα άρβυλα....

Συγνώμη που γίνομαι ειρωνικός αλλά αυτή η συνομωσία είναι ίσως λίιιιιιγο πιο ρεαλιστική από τα αεροπλάνα που ψεκάζουν.

Σε λίγο θα φοβόμαστε να πάμε στο νοσοκομείο μην έχει ακόμα και ο ορός μικροτσιπ μέσα.

ρε αδερφε εννοειται πως δεν πιστευω τιποτα απο τα 2.απλα τονιζω πως οι συνωμοσιολογοι παντα θα βρουν κατι.

Acacius
14/04/2021, 16:23
Μην κοροδεβεις,παλιά πηγαίναμε όλοι μονιασμένοι και αγκαλιά στα γήπεδα... γαύροι, βαζελοι,χανουμια,όλοι αδερφωμενοι...:cry:
Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα ( όπως έλεγε και το σλόγκαν των)

Παίζει να μην έχει υπάρξει περίοδος στην ιστορία της Ελλάδας που να μην τρωγόμασταν μεταξύ μας. Σπάρτη-Αθήνα, Εικονομάχοι-Εικονολάτρες, Ρωσόφιλοι-Αγγλόφιλοι, Βενιζελικοί-Αντιβενιζελικοί, Δεξιοί-Αριστεροί, η σταθερή αξία είναι ο διχασμός. Ίσως παλιότερα να ήμασταν πιο σοβαροί ώστε να αντιλαμβανόμαστε πόσο ΓΤΠ λόγος για καυγά είναι το ποδοσφαιρικό οπαδιλίκι. Εγώ πάλι νομίζω ότι επειδή στην εποχή της μεταπολίτευσης δεν υπήρχε σοβαρός λόγος για μισαλλοδοξία (το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ήταν σχετικά πολιτισμένη αντιπαράθεση), ο μαλάκας έπρεπε να βρει κάτι να φανατιστεί και να εκτονώσει το μίσος του.

Μετά ήρθαν τα μνημόνια οπότε κάποιοι παράτησαν τα γήπεδα και ξαναθυμήθηκαν τους αγκυλωτούς σταυρούς και τις πηγάδες.

Parking
14/04/2021, 16:35
Συμφωνώ!! Πρέπει να στιγματιστούν! Ας πούμε με ένα αστέρι στον ώμο!
Θα μπορούσαμε να το κάνουμε και για άλλες ασθένειες γρίπη, αμυγδαλίτιδα, AIDS κτλπ
Για τους θαλάμους όμως εμβολιασμού δεν είπες τη γνώμη σου!
Τελικά τα κατάφεραν...θα μας χωρίσουν σε εμβολιασμένους και μη να τρωγόμαστε... κι αυτοί απο τις βίλες τους και τα κότερα θα γελάνε

Κοίταξε δεν συνηθίζω να τσακώνομαι με αγνώστους οπότε θα σου πω απλά
ότι η γνώμη σου μου είναι αδιάφορη.
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί εκεί που δουλεύω έχουμε κάποιες προδιαγραφές
που δεν τις 'εβγαλαν γιατί δεν είχαν τι άλλο να κάνουν.
Αν δεν μπαίνεις σ αυτές τις προδιαγραφές γιατί την έχεις δει τρελίτσα
και πιστεύεις ότι θα πάθεις 5τζι κλπ εγώ σέβομαι την άποψη σου
-δεν γελάω και δεν σε λέω χαζό, σε σέβομαι-
αλλά στη δουλειά τη δική μου και δίπλα μου δεν θα πατήσεις πόδι
Εγώ νέος είμαι δεν έχω κάνει εμβόλιο και ούτε ξέρω πότε
αλλά μια μανούλα έχω και δεν θα μου την πεθάνει ο κάθε... ιδεολόγος
Οι θυσίες που κάνω για τη δουλειά
(δεν πάω να δω κανέναν και ζω με το σκύλο μου, δεν βγαίνω βόλτα με το μηχανάκι κλπ )
είναι πολύ βαριές αλλά ξέρεις τι?
Εκεί μέσα δουλεύουν άνθρωποι πριν τη σύνταξη και δεν τους αξίζει
Τώρα αν εσύ θεωρείς δημοκρατία να τους βάζεις σε κίνδυνο
κι αν πάθουν κάτι εξ αιτίας σου να μην τρέχει τίποτα
έχεις πολύ λάθος αντίληψη για τη δημοκρατία και τη δικαιοσύνη

AristidisZ
14/04/2021, 16:46
Κοίταξε δεν συνηθίζω να τσακώνομαι με αγνώστους οπότε θα σου πω απλά
ότι η γνώμη σου μου είναι αδιάφορη.
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί εκεί που δουλεύω έχουμε κάποιες προδιαγραφές
που δεν τις 'εβγαλαν γιατί δεν είχαν τι άλλο να κάνουν.
Αν δεν μπαίνεις σ αυτές τις προδιαγραφές γιατί την έχεις δει τρελίτσα
και πιστεύεις ότι θα πάθεις 5τζι κλπ εγώ σέβομαι την άποψη σου
-δεν γελάω και δεν σε λέω χαζό, σε σέβομαι-
αλλά στη δουλειά τη δική μου και δίπλα μου δεν θα πατήσεις πόδι
Εγώ νέος είμαι δεν έχω κάνει εμβόλιο και ούτε ξέρω πότε
αλλά μια μανούλα έχω και δεν θα μου την πεθάνει ο κάθε... ιδεολόγος
Οι θυσίες που κάνω για τη δουλειά
(δεν πάω να δω κανέναν και ζω με το σκύλο μου, δεν βγαίνω βόλτα με το μηχανάκι κλπ )
είναι πολύ βαριές αλλά ξέρεις τι?
Εκεί μέσα δουλεύουν άνθρωποι πριν τη σύνταξη και δεν τους αξίζει
Τώρα αν εσύ θεωρείς δημοκρατία να τους βάζεις σε κίνδυνο
κι αν πάθουν κάτι εξ αιτίας σου να μην τρέχει τίποτα
έχεις πολύ λάθος αντίληψη για τη δημοκρατία και τη δικαιοσύνη

Ωραία τα λες, δε λέω
Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

Το κράτος ;

Ο εργοδότης ;

Εσύ μήπως ;

motojojo
14/04/2021, 16:55
Μίλησε για προδιαγραφές. Είτε σ'αρέσει είτε όχι πρέπει να τις ακολουθήσεις.

Αυτό που σου λέει είναι ότι αμα δεν θες να τις ακολουθήσεις η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή, είσαι ελεύθερος να την περάσεις.

psomaras
14/04/2021, 17:04
Κοίταξε δεν συνηθίζω να τσακώνομαι με αγνώστους οπότε θα σου πω απλά
ότι η γνώμη σου μου είναι αδιάφορη.
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί εκεί που δουλεύω έχουμε κάποιες προδιαγραφές
που δεν τις 'εβγαλαν γιατί δεν είχαν τι άλλο να κάνουν.
Αν δεν μπαίνεις σ αυτές τις προδιαγραφές γιατί την έχεις δει τρελίτσα
και πιστεύεις ότι θα πάθεις 5τζι κλπ εγώ σέβομαι την άποψη σου
-δεν γελάω και δεν σε λέω χαζό, σε σέβομαι-
αλλά στη δουλειά τη δική μου και δίπλα μου δεν θα πατήσεις πόδι
Εγώ νέος είμαι δεν έχω κάνει εμβόλιο και ούτε ξέρω πότε
αλλά μια μανούλα έχω και δεν θα μου την πεθάνει ο κάθε... ιδεολόγος
Οι θυσίες που κάνω για τη δουλειά
(δεν πάω να δω κανέναν και ζω με το σκύλο μου, δεν βγαίνω βόλτα με το μηχανάκι κλπ )
είναι πολύ βαριές αλλά ξέρεις τι?
Εκεί μέσα δουλεύουν άνθρωποι πριν τη σύνταξη και δεν τους αξίζει
Τώρα αν εσύ θεωρείς δημοκρατία να τους βάζεις σε κίνδυνο
κι αν πάθουν κάτι εξ αιτίας σου να μην τρέχει τίποτα
έχεις πολύ λάθος αντίληψη για τη δημοκρατία και τη δικαιοσύνη

Ήμουν σίγουρος ότι αδιαφορείς για την γνώμη του οποιουδήποτε!
Συνεχίζεις όμως να μη μου απαντάς οπότε θεωρώ ότι συμφωνείς με αυτά που είπα για κάτι αστέρια και θαλάμους

DoctoR_k6
14/04/2021, 17:07
Ωραία τα λες, δε λέω
Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

Το κράτος ;

Ο εργοδότης ;

Εσύ μήπως ;

Ρε συ με αυτη την λογικη δεν θα ταξιδευες πουθενα, δεν θα εμπανες σε πλοια , αεροπλανα κοκ...
Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πεθανεις (φτου κακα) πηγαινοντας στο αεροδρομιο παρα να πεσει το αεροπλανο ξερω γω.
Μην πουμε πως κ αλλα εμβολια εχουν τα αντιστοιχα νουμερα θανατων κλπ κλπ.
Δεν χρειαζεται να το δραματοποιουμε θεωρω.
Μονο να σκεφτεις τι γινεται κ με εμβολια στα παιδια κ τα αντιστοιχα κινηματα.
Εγω ξερω πολλους που δεν εμβολιασανε τα παιδια τους για αρρωστιες δεκαετιων πισω που ειχανε εξαληφθει.

Παντου θα υπαρχει ενα στατιστικο που αν το λαβεις υποψιν σου δεν θα πρεπει να κανεις τιποτα.
Πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.

Parking
14/04/2021, 17:16
Ωραία τα λες, δε λέω
Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

Το κράτος ;

Ο εργοδότης ;

Εσύ μήπως ;

Εγώ φίλτατε δεν σε βάζω να κάνεις εμβόλιο ούτε ο εργοδότης μου
σου ξεκαθαρίζω απλά ότι αν δεν κάνεις (όχι μόνο του κόβιντ έχει κι άλλα)
δεν μπορείς να δουλέψεις εδώ
Γιατί έτσι λέει ο νόμος και έτσι θέλω να είναι τα στάνταρτ της εταιρείας
Αν λοιπόν -υποθετικά- μπορούσαμε να δουλέψουμε χωρίς αυτά
θα έπρεπε το σάντουιτς που αγοράζεις απ την αλυσίδα να λέει πάνω βαξ φρι
:lol:

Ακόμα αν κάποιος είναι φορέας χωρίς να το ξέρει και βγει θετικός στο τεστ
τότε ξέρεις τι γίνεται ?
Το εργοτάξιο κλείνει, γίνεται απολύμανση και δουλεύουν άλλοι
όσο οι πρώτοι πάνε καραντίνα
Αυτά τα πληρώνει η εταιρεία το Ικα ο ΕΦΚΑ κλπ
Η κοινωνία δηλαδή

Με λίγα λόγια φίλε κάνε ότι θες!
Μην περιμένεις όμως από εμένα να δεχτώ τις επιλογές σου
και να συνυπάρχω επαγγελματικά μαζί σου
Όπως δεν γουστάρεις εσύ
δεν γουστάρω κι εγώ.
Όσο δικαιώματα έχεις εσύ τα ίδια έχω κι εγώ
Ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω

Τόσο απλά

psomaras
14/04/2021, 17:24
Ρε συ με αυτη την λογικη δεν θα ταξιδευες πουθενα, δεν θα εμπανες σε πλοια , αεροπλανα κοκ...
Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πεθανεις (φτου κακα) πηγαινοντας στο αεροδρομιο παρα να πεσει το αεροπλανο ξερω γω.
Μην πουμε πως κ αλλα εμβολια εχουν τα αντιστοιχα νουμερα θανατων κλπ κλπ.
Δεν χρειαζεται να το δραματοποιουμε θεωρω.
Μονο να σκεφτεις τι γινεται κ με εμβολια στα παιδια κ τα αντιστοιχα κινηματα.
Εγω ξερω πολλους που δεν εμβολιασανε τα παιδια τους για αρρωστιες δεκαετιων πισω που ειχανε εξαληφθει.

Παντου θα υπαρχει ενα στατιστικο που αν το λαβεις υποψιν σου δεν θα πρεπει να κανεις τιποτα.
Πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.

Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!:lol::lol:

stefanos
14/04/2021, 17:32
Ωραία τα λες, δε λέω
Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

Το κράτος ;

Ο εργοδότης ;

Εσύ μήπως ;

Αυτό είναι κάτι που το σκέφτονται όλοι και εγώ μαζί.
(εντάξει όχι πολύ σοβαρά ομολογώ γιατί θάνατοι παρατηρούνται σε όλα τα εμβόλια
και μέχρι τώρα έχω κάνει αρκετά)
Από την άλλη έχουμε θανάτους ,όχι πλέον γέρων και άρρωστων αλλά και μεσηλίκων
σε καλή κατάσταση και εκεί οι πιθανότητες είναι χειρότερες.
Οκ μασκούλα κλπ αλλά για πόσο?

stefanos
14/04/2021, 17:37
Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!:lol::lol:

Αντικειμενικά πρέπει να είναι από τα πιό δοκιμασμένα εμβόλια πλέον.

AristidisZ
14/04/2021, 17:49
Εγώ φίλτατε δεν σε βάζω να κάνεις εμβόλιο ούτε ο εργοδότης μου
σου ξεκαθαρίζω απλά ότι αν δεν κάνεις (όχι μόνο του κόβιντ έχει κι άλλα)
δεν μπορείς να δουλέψεις εδώ
Γιατί έτσι λέει ο νόμος και έτσι θέλω να είναι τα στάνταρτ της εταιρείας
Αν λοιπόν -υποθετικά- μπορούσαμε να δουλέψουμε χωρίς αυτά
θα έπρεπε το σάντουιτς που αγοράζεις απ την αλυσίδα να λέει πάνω βαξ φρι
:lol:

Ακόμα αν κάποιος είναι φορέας χωρίς να το ξέρει και βγει θετικός στο τεστ
τότε ξέρεις τι γίνεται ?
Το εργοτάξιο κλείνει, γίνεται απολύμανση και δουλεύουν άλλοι
όσο οι πρώτοι πάνε καραντίνα
Αυτά τα πληρώνει η εταιρεία το Ικα ο ΕΦΚΑ κλπ
Η κοινωνία δηλαδή

Με λίγα λόγια φίλε κάνε ότι θες!
Μην περιμένεις όμως από εμένα να δεχτώ τις επιλογές σου
και να συνυπάρχω επαγγελματικά μαζί σου
Όπως δεν γουστάρεις εσύ
δεν γουστάρω κι εγώ.
Όσο δικαιώματα έχεις εσύ τα ίδια έχω κι εγώ
Ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω

Τόσο απλά

Μισό γιατί μάλλον έχω παρεξηγηθεί

Προσωπικά δεν είμαι αρνητής, θα έκανα οποιοδήποτε εμβόλιο κυκλοφορεί, αύριο το πρωί κιόλας

Έχω μωρό σπίτι 15 ημερών, και οι τελευταία μου επαφή με άνθρωπο χωρίς χρήση μάσκας ήταν ένα μήνα πριν γεννήσει η γυναίκα μου, έχω να δω τους φίλους μου τόσο καιρό, χώρια που βάζω 2 μάσκες όπου πάω, έχω καταστρέψει τα χέρια μου από τα αντισηπτικά κτλ κτλ

Για μένα το εμβόλιο θα ήταν σωτηρία, έστω και σε placebo επίπεδο, όχι ότι θα τελειώναν όλα, αλλά τουλάχιστον θα έβγαζα τη μία μάσκα και δε θα χάλαγα ένα μπουκαλάκι αντισηπτικό όταν έβγαινα για ψώνια...

Από εκεί και πέρα όμως, δε μπορώ να μην δεχτώ και τον φόβο αρκετών ανθρώπων για ένα εμβόλιο το οποίο δεν έχουμε την παραμικρή πληροφορία

Και πες ότι ΟΚ, δεν θα πέσεις ξερός όταν το κάνεις, σου λέει κανείς ότι δε θα παρουσιάσει ένα σημαντικό αριθμό καρκινογενέσεων μετά από Χ,Υ χρόνια ;

Γιατί πολλοί γιατροί σου λένε ότι διατηρούν επιφυλάξεις ;

Ψεκασμένοι και αυτοί ή μήπως ξέρουν 5 πράματα παραπάνω από εμένα και εσένα ;

DoctoR_k6
14/04/2021, 19:26
Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!:lol::lol:

Σκέψου μόνο ότι όλος ο επιστημονικός κόσμος είχε επικεντρωθεί στο να βρει/δημιουργήσει αυτό το εμβόλιο.
Άλλο να σκέφτονται 10 μυαλα μια λύση σε ένα πρόβλημα κ άλλο 10000(πχ).
Όλοι έχουμε τους ενδοιασμούς μας αλλά η ζυγαριά κλινει στο ότι κερδίζεις περισσότερα κάνοντας το παρά μην...
Έτσι λέω εγώ βέβαια.

g_m900
14/04/2021, 20:25
Εγω παντως μετα απο 2 δοσεις Phizer πιανω καμπανα το 4G+ δίκτυο και σκέφτομαι να αλλαξω σε 5G για να δπω εντυπώσεις.
Περα απο το αστειο του θεματος...αν καναμε για 3-4 βδομαδες αυστηρα οτι μας λέγανε αυτοι οι ειδικοι που μετα γινανε τηλεοπτικοι μαϊντανοι...τα πραγματα δεν θα θελανε ουτε εμβολιο σε τετοια κλιμακα ουτε τιποτα.
Στην Κινα που δεν χαριζουν καστανα και τους κυνηγουσαν με αποχες αν θυμαστε...καθαρισαν (ετσι λενε). Αυτο βεβαια οφειλεται στο καθεστως εκει αλλα γενικά ειναι πιο πειθαρχημενοι. Στην Ευρωπη που οταν πανε να μας κοψουν κατι απο τον τροπο ζωης σηκωνουμε επανασταση ειδαμε τα αποτελεσματα. Στις ΗΠΑ το ιδιο οπως και Βραζιλια. Καλα εδω Ελλαδα δεν το συζηταω... Τα λυσαμε ολα και αποκαλυψαμε το σκοτεινο σχεδιο με μια απλη αναζητηση στο Dark web η στο Google για τους πιο νορμαλ.

Στην Χωρα μας το παρατεταμένο lockdown εχει εναν και μονο λογο πλην της υγειονομικης καταστασης.
Το ηλεκτρονικο φακελωμα οσων δηλωνανε ψιχουλα και κυκλοφορουσαν με αμαξαρεςνκαι γενικα ζωαρα. Στην πλειοψηφια αυτο γινεται. Θελουν να μειωσουν φοροδιαφυγή και φυσικα δεν προκειται να γινει ευκολα.

billyka
14/04/2021, 20:48
Χθες μιλουσα με αυστραλια.Κλειστηκαν τα παντα για 3 μηνες,τα παντα ομως εκτος σουπερ μαρκετ και φαρμακεια,οχι γυραδικα ανοικτα και μαλακιες..Πλεον γυρνανε παντου χωρις μασκες χωρις απαγορευσεις χωρις τιποτα.Η μασκα ειναι υποχρεωτικη μονο εαν πας νοσοκομειο.Αυστηρο δλδ λοκνταουν για λιγοτερο διαστημα απο οτι καναμε εδω,δλδ ντεμι λοκνταουν και ηδη τραβαει ενα χρονο..

Acacius
14/04/2021, 20:56
Μηνχγουάιλ....

427151


Ελπίζω να είναι σάτιρα αλλά δεν το πολυπιστεύω

g_m900
14/04/2021, 20:56
Χθες μιλουσα με αυστραλια.Κλειστηκαν τα παντα για 3 μηνες,τα παντα ομως εκτος σουπερ μαρκετ και φαρμακεια,οχι γυραδικα ανοικτα και μαλακιες..Πλεον γυρνανε παντου χωρις μασκες χωρις απαγορευσεις χωρις τιποτα.Η μασκα ειναι υποχρεωτικη μονο εαν πας νοσοκομειο.Αυστηρο δλδ λοκνταουν για λιγοτερο διαστημα απο οτι καναμε εδω,δλδ ντεμι λοκνταουν και ηδη τραβαει ενα χρονο..

Αυτο μου ειπε και μενα γιατρος για την Αυστραλια. Ετσι ειναι. Αν διαγνωστει κρουσμα η κρουσματα κλεινουν για 3 βδομαδες τα παντα.

o_gavros
14/04/2021, 20:57
Φλιτ.
Μόνο.

AristidisZ
14/04/2021, 21:38
Συγκρίνετε τώρα την Αυστραλία, που η επόμενη χώρα είναι μισή μέρα με το αεροπλάνο απόσταση, με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ

Βούρτσες με λούτσες δηλαδή

Γιατί δε συγκρίνετε την Ελλάδα με την Σουηδία ;

Χώρες της Ευρώπης με ίδιο πληθυσμό, η μια έκλεισε για έναν μήνα, η άλλη έχει κλείσει έναν χρόνο, και έχουν σχεδόν ίδιες απώλειες από COVID

Για τις λοιπές απώλειες, ας μην μιλήσουμε καλύτερα...

panavour
14/04/2021, 22:19
427153

panavour
14/04/2021, 22:37
Συγκρίνετε τώρα την Αυστραλία, που η επόμενη χώρα είναι μισή μέρα με το αεροπλάνο απόσταση, με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ

Βούρτσες με λούτσες δηλαδή

Γιατί δε συγκρίνετε την Ελλάδα με την Σουηδία ;

Χώρες της Ευρώπης με ίδιο πληθυσμό, η μια έκλεισε για έναν μήνα, η άλλη έχει κλείσει έναν χρόνο, και έχουν σχεδόν ίδιες απώλειες από COVID

Για τις λοιπές απώλειες, ας μην μιλήσουμε καλύτερα...

https://longform.protothema.gr/koronoios/

mikes
14/04/2021, 23:03
427154

Acacius
14/04/2021, 23:19
Κάνοντας μια πρόχειρη σύγκριση εδώ (https://ig.ft.com/coronavirus-chart/) με άλλες ευρωπαϊκές χώρες με παρεμφερή αριθμητικά πληθυσμό, τα συνολικά μας νούμερα είναι ακόμα πολύ χαμηλότερα από των άλλων. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στις περισσότερες υπό σύγκριση χώρες η κρίση φαίνεται να είναι πλέον υπό έλεγχο, σε εμάς τις τελευταίες 50 μέρες πάει από το κακό στο χειρότερο. Το ποιος φταίει κατά κύριο λόγο δε με απασχολεί να το συζητήσω, όλοι έχουμε τις απόψεις μας.

427155

427156

peterTHErider
14/04/2021, 23:24
το αστραζενεκα έχει 2-3 θανάτους ανά 1000000?δηλαδή αν κάναμε αύριο όλοι οι έλληνες θα είχαμε βαριά 40 θανάτους.σωστά?
από κορωνοιό πόσες χιλιάδες είπαμε ότι έχουμε?
Έτσι για να καταλάβουμε τι συζητάμε έτσι...

Volpad
15/04/2021, 00:53
70 τη μέρα χονδρικά κατά μέσο όρο τις τελευταίες 15 μέρες.

Αλλα είναι θέμα ψυχολογίας της μάζας.
Είναι πολλοί που σκέφτονται ότι θα προσέχω μέχρι να κάνουν όλοι οι άλλοι το εμβόλιο και να περασει η πανδημία, και δεν θα το κάνω εγώ γιατι μπορει να τύχει να προκαλέσει θρομβο σε εμένα...

Και ο ένας παρασύρει τον άλλο.

doctoras
15/04/2021, 07:14
ΑΣΤΡΑ ΜΗ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΘΡΟΜΒΩΝΕΤΕ- ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ

doctor_john
15/04/2021, 08:24
το αστραζενεκα έχει 2-3 θανάτους ανά 1000000?δηλαδή αν κάναμε αύριο όλοι οι έλληνες θα είχαμε βαριά 40 θανάτους.σωστά?
από κορωνοιό πόσες χιλιάδες είπαμε ότι έχουμε?
Έτσι για να καταλάβουμε τι συζητάμε έτσι...

Δεν είναι αυτό που απασχολεί όλους.
Είναι και το γεγονός ότι δεν ξέρουν αν μετα το εμβόλιο κολλάς τους γύρω σου, πόσο καιρό λειτουργεί το εμβόλιο κ.α.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να εμπιστευτεί κάποιος μια κυβέρνηση με οφθαλμοφανείς ψεύτες, με ανθρώπους
που θεωρούν ότι έχουν διαφορετική αξία από άλλους και προσπαθούν καθε λεπτό να υποδουλώσουν το λαό δημιουργώντας
έναν "παράδεισο" σκλάβων για όσους θεωρούν δικούς τους.

Έτσι "νομιμοποιούν" μια τακτική που θα είναι στην διάθεσή τους όποτε θέλουν να περάσουν μέτρα εναντίον μας ή απλα
να πιέσουν καταστάσεις για να επιβάλουν ότι θέλουν ή ακόμα για να μας χρεώνουν αγορές "απαραίτητων" απο δικούς
τους, με υπερκοστολογήσεις, μίζες κ.λπ.

THEOD
15/04/2021, 09:06
Αυτό με τις παρενέργειες και κατ' επέκταση την επικινδυνότητα των εμβολίων υπό άλλες συνθήκες θα ήταν το ανέκδοτο της δεκαετίας (και κάτι μου λέει ότι σαν τέτοιο θα το θυμόμαστε μόλις κατακαθήσει ο κουρνιαχτός...). Γίνεται ολόκληρη φασαρία για ελαφρές παρενέργειες της τάξης του 0,05% από τις οποίες ένα ελάχιστο ποσοστό είναι δυνητικά επικίνδυνες, την στιγμή που καταπίνουμε ελαφρά την καρδία με τις χούφτες φάρμακα και σκευάσματα με δεκαπλάσια και εκατονταπλάσια αντίστοιχα ποσοστά....
Αν το έχετε καταλάβει, μιλάμε για 70-80 καταγεγραμμένα περιστατικά θρομβώσεων (από τα οποία κατέληξαν άσχημα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού) σε δεκάδες εκατομμύρια εμβολιασθέντες, την στιγμή που ασπιρίνη άμα δώσεις σε 10 εκατομμύρια κόσμο είναι σίγουρο ότι θα έχεις 200-300 γαστρορραγίες από τις όποιες ένα 5% θα αποδειχθούν θανατηφόρες...
Αντί να ανοίξουμε λίγο τα μάτια και να δούμε την μεγάλη μπίζνα/σκάνδαλο των στατινών, αντιυπερτασικών, αντιδιαβητικών, βιταμινούχων κλπ που έχουν βάλει το 50% του σχετικά υγιούς πληθυσμού να τα παίρνει σε μόνιμη βάση, καθόμαστε και ασχολούμαστε με παπαριές...

AristidisZ
15/04/2021, 09:21
Αυτό με τις παρενέργειες και κατ' επέκταση την επικινδυνότητα των εμβολίων υπό άλλες συνθήκες θα ήταν το ανέκδοτο της δεκαετίας (και κάτι μου λέει ότι σαν τέτοιο θα το θυμόμαστε μόλις κατακαθήσει ο κουρνιαχτός...). Γίνεται ολόκληρη φασαρία για ελαφρές παρενέργειες της τάξης του 0,05% από τις οποίες ένα ελάχιστο ποσοστό είναι δυνητικά επικίνδυνες, την στιγμή που καταπίνουμε ελαφρά την καρδία με τις χούφτες φάρμακα και σκευάσματα με δεκαπλάσια και εκατονταπλάσια αντίστοιχα ποσοστά....
Αν το έχετε καταλάβει, μιλάμε για 70-80 καταγεγραμμένα περιστατικά θρομβώσεων (από τα οποία κατέληξαν άσχημα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού) σε δεκάδες εκατομμύρια εμβολιασθέντες, την στιγμή που ασπιρίνη να δώσεις σε 10 εκατομμύρια κόσμο είναι σίγουρο ότι θα έχεις 200-300 γαστρορραγίες από τις όποιες ένα 5% θα αποδειχθούν θανατηφόρες...
Αντί να ανοίξουμε λίγο τα μάτια και να δούμε την μεγάλη μπίζνα/σκάνδαλο των στατινών, αντιυπερτασικών, αντιδιαβητικών, βιταμινούχων κλπ που έχουν βάλει το 50% του σχετικά υγιούς πληθυσμού να τα παίρνει σε μόνιμη βάση, καθόμαστε και ασχολούμαστε με παπαριές...

Καλά, δεν ασχολούμαστε εμείς, τα κανάλια ασχολούνται, γιατί δεν έχουν την πρόθεση να δείξουν βιντεάκια έξι μήνες πριν που κάποιοι λέγανε ότι τέτοια εποχή θα έχουμε εμβολιαστεί όλοι...

zannisvel
15/04/2021, 09:37
Χωρίς να θέλω να μπω εμβόλιμα σε μία συζήτηση που δεν συμμετείχα από την αρχή θα ήθελα να αναφέρω ένα προβληματισμό που έχω.

Από ότι καταλαβαίνω η ροή των εμβολίων θα είναι σταθερή αλλά όχι μεγαλύτερη από ότι είναι τώρα,
Πως θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε την ανοσία της αγέλης όταν τα αντισώματα κρατάνε λιγότερο από το χρόνο που θέλει να γίνει όλος ο κύκλος εμβολιασμών του γενικού πληθυσμού;

Φοβάμαι ότι το εμβόλιο μόνο του δε φτάνει και για να γλυτώσουμε αυτή την κατάσταση χρειάζεται θεραπεία.

Όλο αυτό το σκεπτικό στηρίζεται ότι τα εμβόλια τύπου Moderna/Phizer έχουν ποσοστό επιτυχίας 90% για 6 μήνες σύμφωνα με τα αρχικά αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών.

Ξαναλέω είναι προβληματισμός και όχι η γνώμη μου, δεν έχω λιώσει το medline για να ελέγξω αυτά τα νούμερα, βασίζομαι σε στοιχεία που μεταφέρονται από σχετικά αξιόπιστες δημοσιογραφικές πηγές.

AristidisZ
15/04/2021, 09:45
Χωρίς να θέλω να μπω εμβόλιμα σε μία συζήτηση που δεν συμμετείχα από την αρχή θα ήθελα να αναφέρω ένα προβληματισμό που έχω.

Από ότι καταλαβαίνω η ροή των εμβολίων θα είναι σταθερή αλλά όχι μεγαλύτερη από ότι είναι τώρα,
Πως θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε την ανοσία της αγέλης όταν τα αντισώματα κρατάνε λιγότερο από το χρόνο που θέλει να γίνει όλος ο κύκλος εμβολιασμών του γενικού πληθυσμού;

Φοβάμαι ότι το εμβόλιο μόνο του δε φτάνει και για να γλυτώσουμε αυτή την κατάσταση χρειάζεται θεραπεία.

Όλο αυτό το σκεπτικό στηρίζεται ότι τα εμβόλια τύπου Moderna/Phizer έχουν ποσοστό επιτυχίας 90% για 6 μήνες σύμφωνα με τα αρχικά αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών.

Ξαναλέω είναι προβληματισμός και όχι η γνώμη μου, δεν έχω λιώσει το medline για να ελέγξω αυτά τα νούμερα, βασίζομαι σε στοιχεία που μεταφέρονται από σχετικά αξιόπιστες δημοσιογραφικές πηγές.

Πριν κάνα δίμηνο, είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο της γυναίκας μου τη γνώμη του για το εμβόλιο (60άρης plus)

Φυσικά και να το κάνουν οι δικοί σας μας είπε, εσείς ξεχάστε το, μέχρι να έρθει η σειρά σας θα πρέπει να ξεκινήσουν τα εμβόλια πάλι για τους μεγάλους

Αυτό είναι το πρόβλημα, όχι το 5-10 ή και 20-25% του πληθυσμού που δε θέλει να το κάνει, αλλά τα κωλοκάναλα τσιμουδιά

zannisvel
15/04/2021, 09:58
Θα μάθουμε να ζούμε με τα εμβόλια τώρα.
Το μόνο κακό είναι ότι με αυτόν τον τρόπο οι φαρμακευτικές αποκτούν ακόμα περισσότερη δύναμη και έμμεσα εξουσία.
Για τα επόμενα χρόνια το εμβόλιο θα είναι είδος πρώτης ανάγκης... πολύ κακό αυτό.
Αν όντως ισχύουν όλα αυτά...

Ελπίζω σε μία καλή μετάλλαξη του ιού. :)

g_m900
15/04/2021, 10:12
Για πλακα αυξησε 7,5€ η Phizer την τιμη στις παραγγελιες του 2022 ως συνεπεια της "κακης" φημης του Astra_Zeneca.
Eννοειται οτι οι φαρμακευτικες ειναι οι μεγαλυτεροι πολεμοκαπηλοι διαχρονικα .

panavour
15/04/2021, 10:26
Για πλακα αυξησε 7,5€ η Phizer την τιμη στις παραγγελιες του 2022 ως συνεπεια της "κακης" φημης του Astra_Zeneca.
Eννοειται οτι οι φαρμακευτικες ειναι οι μεγαλυτεροι πολεμοκαπηλοι διαχρονικα .

ετσι ειναι τα ολιγοπώλια,και η AGUSTA αυξησε τιμες μολις εμαθε οτι οι αλλες χαλανε:lol::bawl::cry:

yes-u
15/04/2021, 11:22
O Jonas Edward Salk (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B6%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82_%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BA) ήταν ο γιατρός που ηγήθηκε της προσπάθειας του εμβολίου της πολιομυελίτιδας τη δεκαετία του '50, ασθένειας που θεωρήθηκε μάστιγα για την ανθρωπότητα. Ο ίδιος δεν πατεντάρισε τη φόρμουλα του εμβολίου για να γίνει (δισ)εκατομμυριούχος, έτσι ώστε γρήγορα και φθηνά να αντιμετωπιστεί ανά τον πλανήτη η ασθένεια. Η διαφορά με το σήμερα και με τον πόλεμο συμφερόντων στις φαρμακοβιομηχανίες, οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν από δημόσιο χρήμα για την έρευνα, είναι εμφανής. Οι ανησυχίες και οι προβληματισμοί των ανθρώπων στον πλανήτη για το αν ή ποιο εμβόλιο να κάνουν, έχουν βάσιμο λόγο ύπαρξης.
Αν τώρα προβληματιζόμαστε γιατί φτάσαμε μετά από τόσα χρόνια να θεωρούμε ότι μια ελπίδα για τον άνθρωπο μετατρέπεται σε μέσο οικονομικής, πολιτικής, κοινωνικής πίεσης, πάμε σε μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση που έχει να κάνει με το αξιακό σύστημα που υιοθετούμε για την ύπαρξή μας, ο κάθε ένας μας, κάθε στιγμή της ιστορίας..

panavour
15/04/2021, 11:31
O Jonas Edward Salk (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B6%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82_%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BA) ήταν ο γιατρός που ηγήθηκε της προσπάθειας του εμβολίου της πολιομυελίτιδας τη δεκαετία του '50, ασθένειας που θεωρήθηκε μάστιγα για την ανθρωπότητα. Ο ίδιος δεν πατεντάρισε τη φόρμουλα του εμβολίου για να γίνει (δισ)εκατομμυριούχος, έτσι ώστε γρήγορα και φθηνά να αντιμετωπιστεί ανά τον πλανήτη η ασθένεια. Η διαφορά με το σήμερα και με τον πόλεμο συμφερόντων στις φαρμακοβιομηχανίες, οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν από δημόσιο χρήμα για την έρευνα, είναι εμφανής. Οι ανησυχίες και οι προβληματισμοί των ανθρώπων στον πλανήτη για το αν ή ποιο εμβόλιο να κάνουν, έχουν βάσιμο λόγο ύπαρξης.
Αν τώρα προβληματιζόμαστε γιατί φτάσαμε μετά από τόσα χρόνια να θεωρούμε ότι μια ελπίδα για τον άνθρωπο μετατρέπεται σε μέσο οικονομικής, πολιτικής, κοινωνικής πίεσης, πάμε σε μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση που έχει να κάνει με το αξιακό σύστημα που υιοθετούμε για την ύπαρξή μας, ο κάθε ένας μας, κάθε στιγμή της ιστορίας..

αυτο απο ποια επισημα στοιχεια προκυπτει?

Parking
15/04/2021, 14:01
427162

Να το αφιερώσω με αγάπη
σε όλους αυτούς που με έλεγαν φασίστα
χτες....
:D

g_m900
15/04/2021, 14:26
Δειξε κ το βιντεο με τις μαπες που παραλιγο να φανε τα βλαστάρια της.
2 στον αριθμο μαθητες καταληψη σε ολοκληρο λυκειο

The_Scientist
15/04/2021, 14:59
Δε μπορεί να εξισωθει το self test με το εμβόλιο όμως..

Άρνηση self test είναι προφανής ηλιθιότητα, άρνηση του συγκεκριμένου εμβολίου όχι απαραίτητα. Ειδικά για ανθρώπους που έχουν θέματα υγείας.

zannisvel
15/04/2021, 15:17
Όντως, να αρνείσαι να κάνεις self test δεν έχει καμία λογική εξήγηση.

Δεν μπορώ να το δικαιολογήσω με τίποτα, ακόμα και αν το θεωρείς "γρίπη" κάνε το τεστ για να μπορώ να είμαι στον ίδιο χώρο με εσένα.

doctoras
15/04/2021, 15:32
άκουσα στο ραδιόφωνο τους διαδηλωτές στο σχολείο στον ευοσμο, η κυρια μετά την τοποθέτηση της έδωσε σήμα για εθνικό ύμνο όπου και τον απαγγείλανε.............:a11:

AristidisZ
15/04/2021, 15:33
Το self test είναι όντως πολύ καλό εργαλείο, το οποίο κατά τη γνώμη μου βέβαια είναι πυρηνική βόμβα, αλλά anyway

g_m900
15/04/2021, 15:38
Ενας φιλος μου λεει οτι ειναι καρκινογονο.
Ναυτικος σε εμπορικο. Επιστήμονας κι αυτος

panavour
15/04/2021, 15:39
Δε μπορεί να εξισωθει το self test με το εμβόλιο όμως..

Άρνηση self test είναι προφανής ηλιθιότητα, άρνηση του συγκεκριμένου εμβολίου όχι απαραίτητα. Ειδικά για ανθρώπους που έχουν θέματα υγείας.

ειδικα αυτοι πρεπει να κανουν τα εμβολια γιατι αμα μπουν μεσα ΔΕΝ θα ξαναβγουν καθετως αλλα οριζοντιως.

The_Scientist
15/04/2021, 16:14
Να αποφασίσει ο καθένας μόνος του ή να αποφασίσει κάποιος άλλος για αυτούς?

Αυτό είναι το ερώτημα.

panavour
15/04/2021, 16:27
Να αποφασίσει ο καθένας μόνος του ή να αποφασίσει κάποιος άλλος για αυτούς?

Αυτό είναι το ερώτημα.

Δεν υπαρχει ερωτημα, ΚΑΤ ΕΜΕ οσον αφορα το εμβολιο.Τα πλεονεκτηματα των εμβολιων ειναι κατα την παγκοσμια επιστημονικη πλειοψηφια σαφη,και οι παρενεργειες που φοβιζουν τον κοσμο ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εν σχεσει με τα πλεονεκτηματα.
ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ,που εχουν σωσει δισεκατομμυρια ανθρωπους ,που αλλοτε εξωντωναν ασθενειες που τωρα εχουν εξαφανισθει.

The_Scientist
15/04/2021, 16:36
Συμφωνώ κι εγώ αγαπητέ, γι αυτό και προσωπικά το κουμπωσα το Άστρα.

Το ερώτημα όμως είναι υπαρκτό.

Είναι δικαίωμά σου να αποφασίσεις ή είναι αποδεκτό να σου επιβληθεί ?

panavour
15/04/2021, 16:58
Συμφωνώ κι εγώ αγαπητέ, γι αυτό και προσωπικά το κουμπωσα το Άστρα.

Το ερώτημα όμως είναι υπαρκτό.

Είναι δικαίωμά σου να αποφασίσεις ή είναι αποδεκτό να σου επιβληθεί ?

στην νομικη επιστημη οι τασεις της εννοιας του δικαιου ακoλουθουνται απο 2 σχολες την γερμανογαλλικη και την αγγλοσαξωνικη
η 1η λεει οτι υπερισχυει το δικαιον αφεαυτου, δηλαδη ο ορισθεις νομος και το γραμμα του.
Η αλλη λεει οτι υπερισχυει το δικαιον που ευνοει το δημοσιο συμφερον, και την ουσια του νομου,που καθoριζεται απο την ασφαλεια που παρεχει σ αυτο.
Με απλα λογια το ενα ειναι πιο θεωρητικο,και το αλλο πιο πρακτικο.

spyrval
15/04/2021, 17:42
Ενας φιλος μου λεει οτι ειναι καρκινογονο.
Ναυτικος σε εμπορικο. Επιστήμονας κι αυτος

Πες του η μπατονέτα που βάζεις στη μύτη έχει κατηγορηθεί για καρκίνο, ανικανότητα, μυωπία, οστρακιά, χοληστερίνη και κάψιμο φλάντζας σε μονοκύλινδρα. Μην κάνει τίποτα.

stefanos
15/04/2021, 18:03
Το self test είναι όντως πολύ καλό εργαλείο, το οποίο κατά τη γνώμη μου βέβαια είναι πυρηνική βόμβα, αλλά anyway

Αν λειτουργήσει για να κάνουν οικονομία το Δημόσιο και οι επιχειρήσεις που υποχρεούνται στα μοριακά την πατήσαμε.

AristidisZ
15/04/2021, 19:06
Αν λειτουργήσει για να κάνουν οικονομία το Δημόσιο και οι επιχειρήσεις που υποχρεούνται στα μοριακά την πατήσαμε.

Αυτό είναι ένα ζήτημα όντως

Εμένα με φοβίζει όμως περισσότερο η πιθανότητα να το χρησιμοποιούμε για να βολτάρουμε σε χωριά, νησιά κλπ

Καταρχήν θα υπάρξουν σίγουρα οι μαλάκες που μπορεί να βγουν θετικοί και θα είναι καλά, οπότε θα την κάνουν τη βολτούλα τους

Και άντε πες ότι αυτοί θα είναι λίγοι, το πιο επικίνδυνο σενάριο νομίζω ότι θα είναι κόσμος να κάνει self test, και είτε επειδή το κάνει λάθος, είτε λόγω λάθους του ίδιου του τεστ, να νομίζει ότι δεν έχει Covid ενώ θα έχει

Θα πηγαίνω εγώ στο χωριό, θα βλέπω εσένα

"Τι έγινε ρε Στέφανε όλα καλά ;"

"Ναι μια χαρά, κάναμε και τα τεστ μας με την κυρά και ήρθαμε να ξεκουραστούμε 4-5 μέρες"

"Και μεις τα ίδια, θα έρθετε το βράδυ από το σπίτι να πιούμε ένα τσιπουράκι ;"

"Ναι βέβαια"

Τη συνέχεια την φανταζόμαστε όλοι νομίζω...

DrBig
15/04/2021, 19:21
Τη συνέχεια την φανταζόμαστε όλοι νομίζω...

:a014:

spyrval
15/04/2021, 20:14
Καταρχήν θα υπάρξουν σίγουρα οι μαλάκες που μπορεί να βγουν θετικοί και θα είναι καλά, οπότε θα την κάνουν τη βολτούλα τους

Και άντε πες ότι αυτοί θα είναι λίγοι

Εγώ δεν πιστεύω καθόλου ότι θα είναι λίγοι. Είναι το πρώτο που σκέφτηκα τώρα που πήγε η κόρη μου πάλι σχολείο. Και πιστεύω ότι περισσότερες πιθανότητες έχω εγώ να κερδίσω μαραθώνιο με Κενυάτες δρομείς παρά να βρεθούν όλοι οι εργοδότες που θα δηλώσουν τα θετικά τεστ των υπαλλήλων τους.

g_m900
15/04/2021, 21:08
"Τι έγινε ρε Στέφανε όλα καλά ;"

"Ναι μια χαρά, κάναμε και τα τεστ μας με την κυρά και ήρθαμε να ξεκουραστούμε 4-5 μέρες"

"Και μεις τα ίδια, θα έρθετε το βράδυ από το σπίτι να πιούμε ένα τσιπουράκι ;"

"Ναι βέβαια"

Τη συνέχεια την φανταζόμαστε όλοι νομίζω...
Κι ετσι ξεκινησε η τσοντα...

AUFGEBRACHT
15/04/2021, 21:09
Χωρίς να θέλω να μπω εμβόλιμα σε μία συζήτηση που δεν συμμετείχα από την αρχή θα ήθελα να αναφέρω ένα προβληματισμό που έχω.

Μες στο θέμα είσαι...

AUFGEBRACHT
15/04/2021, 21:33
Δεν υπαρχει ερωτημα, ΚΑΤ ΕΜΕ οσον αφορα το εμβολιο.Τα πλεονεκτηματα των εμβολιων ειναι κατα την παγκοσμια επιστημονικη πλειοψηφια σαφη,και οι παρενεργειες που φοβιζουν τον κοσμο ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εν σχεσει με τα πλεονεκτηματα.
ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ,που εχουν σωσει δισεκατομμυρια ανθρωπους ,που αλλοτε εξωντωναν ασθενειες που τωρα εχουν εξαφανισθει.

Αν βγάλουμε έξω κάτι ψεκασμένους που ακούνε Τράγκα, διαβάζουν Μακελειό και ψηφίζουν Βελόπουλο, αυτό που έχω καταλάβει από όσους είναι διστακτικοί απέναντι στο εμβόλιο, είναι οι άγνωστες ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΕΣ συνέπειες, απόρροια του γεγονότος ότι μέσα σε μισό χρόνο πρόλαβαν κι έκαναν και δοκιμές και αποφάνθηκαν ότι είναι και ασφαλή... Η απάντηση που έχω λάβει "πέσαν πολλά χρήματα και δούλεψε πολύς κόσμος" προσωπικά δεν με καλύπτει, γιατί ο χρόνος μπορεί αν είναι χρήμα, το χρήμα δεν είναι χρόνος...

Το άλλο θέμα είναι το ότι αυτοί τους οποίους θα έπρεπε να εμπιστευόμαστε τυφλά, δηλ οι επιστήμονες, έχουν δημιουργήσει το ακριβώς αντίθετο, δηλ καχυποψία κι ανασφάλεια στον κόσμο, με τα ήξεις-αφήξεις τους, τις παλινωδίες και τις διαφωνίες τους... Δεν θέλω να αναλύσω περαιτέρω, γτ θα βγει σεντόνι και βαριέμαι και να γράψω... Θα πω μόνο ένα φρέσκο παράδειγμα: Σήμερα πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο ότι έγινε έρευνα από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, η οποία έρευνα διαπίστωσε ότι ο κίνδυνος θρομβώσεων από κορωνοϊό, είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο θρομβώσεων από το εμβόλιο της Astra-Zeneca. Η έρευνα έγινε από το ίδιο πανεπιστήμιο που συνεργάστηκε με την φαρμακευτική εταιρεία... και για να μην δημιουργούνται "εντυπώσεις", υπήρχε αναφορά ότι η έρευνα διεξήχθη από ερευνητές που δεν συμμετείχαν στην ανάπτυξη του εμβολίου... να υποθέσω ότι και πάλι έπεσαν χοντρά χρήματα για έρευνα, εργάστηκαν πυρετωδώς χιλιάδες επιστήμονες, και μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα, αποφάνθησαν με σιγουριά ότι το εμβόλιο που ανέπτυξαν συνάδελφοί τους από το ίδιο πανεπιστήμιο δεν προκαλεί θρομβώσεις, αλλά και πάλι είναι λιγότερες από τις θρομβώσεις που προκαλεί ο κορωνοϊός...

lospsi
16/04/2021, 10:15
Αυτό που σκεφτόμουν εγώ για τα εμβόλια είναι ότι πολυδιαφημίστηκαν σαν νέας τεχνολογίας, τα mRNA, όπου και η γρήγορη αναπτυξή τους δικαιολογείται λόγω αυτής της τεχνολογίας. Τελικά όμως, δεν είναι όλα τεχνολογίας mRNA, κάποια είναι "κλασσικά" που θεωρητικά θέλουν περισσότερο χρόνο και δοκιμές. Αυτά είναι που κάνουν και τον αρνητικό ντόρο.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με, δεν παρακολουθώ με ακρίβεια τα συγκεκριμένα νέα. Προσωπικά, όταν έρθει η σειρά μου θα το σκεφτώ αρκετά αν θα το κάνω, γαι τους λόγους που περγράφει παραπάνω ο AUF. Εκτός και αν γίνει "υποχρεωτικό" οπότε και θα το κάνω.

karateo
16/04/2021, 11:34
Το άλλο θέμα είναι το ότι αυτοί τους οποίους θα έπρεπε να εμπιστευόμαστε τυφλά, δηλ οι επιστήμονες, έχουν δημιουργήσει το ακριβώς αντίθετο, δηλ καχυποψία κι ανασφάλεια στον κόσμο, με τα ήξεις-αφήξεις τους, τις παλινωδίες και τις διαφωνίες τους... Δεν θέλω να αναλύσω περαιτέρω, γτ θα βγει σεντόνι και βαριέμαι και να γράψω... Θα πω μόνο ένα φρέσκο παράδειγμα: Σήμερα πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο ότι έγινε έρευνα από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, η οποία έρευνα διαπίστωσε ότι ο κίνδυνος θρομβώσεων από κορωνοϊό, είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο θρομβώσεων από το εμβόλιο της Astra-Zeneca. Η έρευνα έγινε από το ίδιο πανεπιστήμιο που συνεργάστηκε με την φαρμακευτική εταιρεία... και για να μην δημιουργούνται "εντυπώσεις", υπήρχε αναφορά ότι η έρευνα διεξήχθη από ερευνητές που δεν συμμετείχαν στην ανάπτυξη του εμβολίου... να υποθέσω ότι και πάλι έπεσαν χοντρά χρήματα για έρευνα, εργάστηκαν πυρετωδώς χιλιάδες επιστήμονες, και μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα, αποφάνθησαν με σιγουριά ότι το εμβόλιο που ανέπτυξαν συνάδελφοί τους από το ίδιο πανεπιστήμιο δεν προκαλεί θρομβώσεις, αλλά και πάλι είναι λιγότερες από τις θρομβώσεις που προκαλεί ο κορωνοϊός...

Για να κάνεις και τη δική σου έρευνα.
Δές πόσοι πεθαίνουν απο κορονοιό (στα εργαστηριακός επιβεβαιωμένα κρούσματα) και πόσοι απο astra (κάνε το 10χ για όσα ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ !!!!11) στην Ελλάδα.

Το ότι αλλάζουν απόψεις οι επιστήμονες είναι 1000% φυσιολογικό. Το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα.

DrBig
16/04/2021, 11:58
Για να κάνεις και τη δική σου έρευνα.
Δές πόσοι πεθαίνουν απο κορονοιό (στα εργαστηριακός επιβεβαιωμένα κρούσματα) και πόσοι απο astra (κάνε το 10χ για όσα ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ !!!!11) στην Ελλάδα.

Το ότι αλλάζουν απόψεις οι επιστήμονες είναι 1000% φυσιολογικό. Το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα.

Πολυ μου αρεσει αυτος ο συντελεστης. Οπως τον καταλαβαινω κανει καποιου τυπου μορφοποιηση μιας εικονικης πραγματικοτητας σε μια ψυχολογικη αναγκη. Απαραιτητο εργαλειο ερευνας!

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 12:11
Για να κάνεις και τη δική σου έρευνα.
Δές πόσοι πεθαίνουν απο κορονοιό (στα εργαστηριακός επιβεβαιωμένα κρούσματα) και πόσοι απο astra (κάνε το 10χ για όσα ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ !!!!11) στην Ελλάδα.

Το ότι αλλάζουν απόψεις οι επιστήμονες είναι 1000% φυσιολογικό. Το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα.


Ναι, το ότι πεθαίνουν εκατοντάδες χιλιάδες από κορωνοϊό καθημερινά, και δεκάδες ή και λιγότεροι από Astra Zeneca, σαφώς και το γνωρίζω... και δεν υπονόησα ποτέ το αντίθετο...

Δεν είμαι αντιεμβολιαστής, το αντίθετο, μάλιστα στο χώρο εργασίας μου είμαι ο μοναδικός που κάνω το εμβόλιο της γρίπης. Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός για το αν θα κάνω το εμβόλιο Covid. Γιατί;

Έχω χρόνιο πρόβλημα με αλλεργίες και μια ήπια μορφή άσθματος, απόρροια της αλλεργίας αυτής. Κάποιες εποχές είναι σε έξαρση, κάποιες σε ύφεση, τώρα έχει θεριεύσει, γύρη και σκόνη γαρ, και τη μισή ημέρα βήχω σαν το γαϊδούρι με ένα εκνευριστικό ξηρό βήχα. Σε όσους πνευμολόγους πήγα με βοήθησαν παροδικά, σε σημείο που έχω συμβιβαστεί και έχω σταματήσει να το ψάχνω άλλο. Κάποιος γιατρός υπαινίχθηκε ότι μπορεί να είναι κάποιο είδος αυτοάνοσου, που έχει χτυπάει στους βρόγχους. Δεν παίρνω κάποια θεραπεία, ούτε κορτιζόνες και εισπνεόμενα, ούτε λαχανιάζω όταν περπατάω, απλά έχω ένα εκνευριστικό γκουχ-γκουχ που σε περίοδο έξαρσης γίνεται αρκετά επώδυνο... ρώτησα γιατρό για το εμβόλιο και πήρα απάντηση του στυλ "αλλεργία και ίσως αυτοάνοσο είναι περίεργος συνδυασμός και δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά κάντο μωρέ γτ αν κολλήσεις μπορεί να έχεις άλλα τρεχάματα"... ένα διάστημα συζητούσαν να υπάρξουν ειδικά εμβολιαστικά κέντρα για αλλεργικούς, και συγκεκριμένη ημερομηνία που θα άνοιγε η πλατφόρμα, με παρουσία ειδικευμένου αλλεργιολόγου, και παραμονή 30-45 λεπτά μετά το εμβόλιο, για την αντιμετώπιση τυχόν επιπλοκών, ενώ για εμβόλιο και αυτοάνοσα, υπάρχει ένας τεράστιος άγνωστος Χ. Όταν πάω και κάνω το εμβόλιο για γρίπη στο φαρμακείο και φεύγω αμέσως, και τώρα σου λένε θα πας σε ειδικό εμβολιαστικό κέντρο και με παρουσία γιατρού και δεν θα φύγεις αμέσως, εεεε, η κοινή λογική λέει ότι δεν είναι ένα απλό εμβόλιο, δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα και σίγουρα δεν υπάρχουν ακόμα ενδείξεις για τυχόν μακροπρόθεσμες συνέπειες. Εδώ βασικά ακόμα δεν ξέρουν εάν όποιος το έχει κάνει μεταδίδει τον ιό ή όχι, ακόμα οι απόψεις διίστανται, όπως και αν θα χρειαστεί και άλλη δόση και πότε... η Pfizer προχτές ανακοίνωσε ότι πιθανώς να χρειαστεί και 3η δόση μέσα σε 6 μήνες...

Από την άλλη, διαβάζω ότι και εμβόλιο να κάνεις, πρέπει να τηρείς αποστάσεις, να φοράς μάσκα, να αποφεύγεις συγχρωτισμό με άλλους... Εεεε, αυτά τα κάνω έτσι κι αλλιώς, οπότε γιατί να κάνω το εμβόλιο με τις άγνωστες συνέπειες, από τη στιγμή που δεν θα αλλάξει κάτι στο υπάρχον modus vivendi;... Ζαριά το ένα, ζαριά και το άλλο, σε κανένα από τα 2 δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί, μπορεί να κολλήσεις και να το περάσεις έτσι, μπορεί να κολλήσεις και να έχεις άσχημες ιστορίες που δεν ξέρεις που θα φτάσουν, μπορεί να κάνεις εμβόλιο και να μη γίνει τίποτα, μπορεί να κάνεις εμβόλιο και να έχεις τρεχάματα... Ξαναλέω, αν δεν είχα το θέμα με την αλλεργία δεν θα το σκεφτόμουν καν...

The_Scientist
16/04/2021, 12:36
Αγαπητοί σε μια τέτοια κατάσταση τέλειες λύσεις δεν υπάρχουν.

Προφανώς και είναι λίγο ζαριά η φάση, αλλά είναι το καλύτερο δυνατόν.

Ασφαλώς τα δεδομένα δεν είναι επαρκή, αλλά αν η επιστημονική κοινότητα ζητούσε 5-6 χρόνια για επαρκή data και εγκρίσεις by the book μάλλον μπορούμε να φανταστούμε τι θα γινόταν.

Εγώ το μυνημα που πήρα από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι πρέπει να προσέξουμε περισσότερο την υγεία μας συνολικά και το ανοσοποιητικο μας, ασχέτως covid, εμβολίων κλπ.

PaNick67
16/04/2021, 12:46
Απο αυτα που καταλαβα διαβαζοντας και ψαχνοντας εμαθα οτι ο λογος της ταχυτατης αναπτυξης των εμβολιων ηταν ο μεγαλος αριθμος ασθενων/εθελοντων.
Ενω σε αλλα εμβολια καθως περνας απο την φαση 1 στην φαση 2 και στην φαση 3 , απαιτουνται μερικες χιλιαδες εθελοντες για δοκιμες και χρηματα μπολικα για ερευνα, εδω υπηρχαν και χιλιαδες νοσουντες και χρημα μπολικο και πολλα ερευνητικα κεντρα απο ολο τον κοσμο.
Χαρακτηριστικα διαβασα οτι η Αμερικη ενω κανονικα χρηματοδοτει εμβολια αφου αποδειχθει η επαρκεια τους, στον covid-19 εδωσε χρηματα σε καθε προσπαθεια ακομα και στις αποτυχημενες.

Σε καθε περιπτωση, "φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα", θα ηθελα οταν ερθει η ωρα μου σε λιγες μερες να εχω την δυνατοτητα να προγραμματισω το ραντεβου ετσι ωστε να κανω τα τεχνολογιας μRNA.

KAWAMANRIDER
16/04/2021, 14:30
πλέον υποχρεωτικό το self test και σε διάφορους κλάδους εργασίας. Δίνεται η δυνατότητα για rapid ή μοριακό αντί του self test. Υποχρεωτική η δήλωση του εργαζομένου μέσω του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ.

https://www.taxheaven.gr/news/53967/ypoxrewtika-self-test-olh-h-diadikasia-gia-ergazomenoys-kai-ergodotes-adeia-emboliasmoy

https://self-testing.gov.gr/

προσωπικά είμαι ενάντια στην λήψη απόφασης υποχρεωτικής ιατρικής πράξης σε οποιαδήποτε περίπτωση. Το όλο θέμα έχει να κάνει με την γνωστοποίηση των ιατρικών αποτελεσμάτων το οποίο κανονικά με βάσει τα ανθρώπινα δικαιώματα αφορά μόνο τον ασθενή και τον ιατρό του. Οποιοδήποτε νομοθέτημα ακόμα και συνταγματικός νόμος δεν μπορεί να είναι παραπάνω από το ανθρώπινο φυσικό δικαίωμα. Θα πρέπει να θεσπιστεί ένα αδιάβλητο και ισχυρό πλαίσιο προστασίας των πολιτών με θετικό αποτέλεσμα. Έχουν δει τα μάτια μας κατά καιρούς τις πλέον απάνθρωπες διαπομπεύσεις ασθενών από τις κυβερνήσεις. Προσωπικά κάνω το μοριακό και το rapid. Τα οποία και θα επαναλαμβάνω, ενώ δεν είμαι σε κλάδο εργασίας με υποχρέωση για self test. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να μου επιβάλει κανείς το αυτονόητο, να προστατεύσω δηλαδή τους συνανθρώπους μου από ενδεχόμενη μετάδοση του ιού. Είτε πρόκειται για covid 19 ή για οτιδήποτε άλλο. Κάνω τα απαραίτητα τεστ σε διαγνωστικά κέντρα και εφόσον προκύψει ότι είμαι θετικός δεν προσέρχομαι στην εργασία μου. Το ίδιο έκανα και προ covid, αν ήμουν άρρωστος καθόμουν σπίτι μου. Είναι προσβολή για έναν ελεύθερο πολίτη ενός συνταγματικού, δημοκρατικού κράτους, στον οποίο δίνεται το δικαίωμα της ψήφου και κατά συνέπεια η επιλογή του πολιτικού σχήματος το οποίο θα νομοθετήσει, να του λες από την άλλη ότι δεν κάνω δεκτή την ίδια υπευθυνότητα σου σε σχέση με την προστασία της δημόσιας υγείας και πρέπει να σου το επιβάλω με υποχρέωση, θεωρώντας σε ανίκανο να προστατεύσεις τους συνανθρώπους σου.

AristidisZ
16/04/2021, 15:41
πλέον υποχρεωτικό το self test και σε διάφορους κλάδους εργασίας. Δίνεται η δυνατότητα για rapid ή μοριακό αντί του self test. Υποχρεωτική η δήλωση του εργαζομένου μέσω του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ.

https://www.taxheaven.gr/news/53967/ypoxrewtika-self-test-olh-h-diadikasia-gia-ergazomenoys-kai-ergodotes-adeia-emboliasmoy

https://self-testing.gov.gr/

προσωπικά είμαι ενάντια στην λήψη απόφασης υποχρεωτικής ιατρικής πράξης σε οποιαδήποτε περίπτωση. Το όλο θέμα έχει να κάνει με την γνωστοποίηση των ιατρικών αποτελεσμάτων το οποίο κανονικά με βάσει τα ανθρώπινα δικαιώματα αφορά μόνο τον ασθενή και τον ιατρό του. Οποιοδήποτε νομοθέτημα ακόμα και συνταγματικός νόμος δεν μπορεί να είναι παραπάνω από το ανθρώπινο φυσικό δικαίωμα. Θα πρέπει να θεσπιστεί ένα αδιάβλητο και ισχυρό πλαίσιο προστασίας των πολιτών με θετικό αποτέλεσμα. Έχουν δει τα μάτια μας κατά καιρούς τις πλέον απάνθρωπες διαπομπεύσεις ασθενών από τις κυβερνήσεις. Προσωπικά κάνω το μοριακό και το rapid. Τα οποία και θα επαναλαμβάνω, ενώ δεν είμαι σε κλάδο εργασίας με υποχρέωση για self test. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να μου επιβάλει κανείς το αυτονόητο, να προστατεύσω δηλαδή τους συνανθρώπους μου από ενδεχόμενη μετάδοση του ιού. Είτε πρόκειται για covid 19 ή για οτιδήποτε άλλο. Κάνω τα απαραίτητα τεστ σε διαγνωστικά κέντρα και εφόσον προκύψει ότι είμαι θετικός δεν προσέρχομαι στην εργασία μου. Το ίδιο έκανα και προ covid, αν ήμουν άρρωστος καθόμουν σπίτι μου. Είναι προσβολή για έναν ελεύθερο πολίτη ενός συνταγματικού, δημοκρατικού κράτους, στον οποίο δίνεται το δικαίωμα της ψήφου και κατά συνέπεια η επιλογή του πολιτικού σχήματος το οποίο θα νομοθετήσει, να του λες από την άλλη ότι δεν κάνω δεκτή την ίδια υπευθυνότητα σου σε σχέση με την προστασία της δημόσιας υγείας και πρέπει να σου το επιβάλω με υποχρέωση, θεωρώντας σε ανίκανο να προστατεύσεις τους συνανθρώπους σου.

Μην ανοίξω το στόμα μου γιατί ποιος ξέρει ποιος μας διαβάζει...

DrBig
16/04/2021, 18:21
Μην ανοίξω το στόμα μου γιατί ποιος ξέρει ποιος μας διαβάζει...

Αυτο θα πει αυτοπεποιθηση!

BLiTzER
23/04/2021, 13:29
Με απολύτως νόμιμες, πλήρως συνταγματικές διαδικασίες, αποφασίστηκε ότι η κυβέρνηση και η επιτροπή "ειδικών" δε φέρουν καμία ευθύνη για την εξαιρετική, άκρως μελετημένη και αποτελεσματική διαχείριση της πανδημίας.




Τι άλλα; Τι θα κάνετε το ΣΚ; Oh wait.

basilis_k6
23/04/2021, 13:45
Με απολύτως νόμιμες, πλήρως συνταγματικές διαδικασίες, αποφασίστηκε ότι η κυβέρνηση και η επιτροπή "ειδικών" δε φέρουν καμία ευθύνη για την εξαιρετική, άκρως μελετημένη και αποτελεσματική διαχείριση της πανδημίας.




Τι άλλα; Τι θα κάνετε το ΣΚ; Oh wait.

η παράταξη που ιστορικά έχει ανάγει σε επιστήμη την εκμετάλλευση ψήφου "ψεκάσμένων" (μακεδονομάχοι, ταυτότητες, θρησκευτικά κτλ) αποκαλέι ψεκασμένους απο την θέση της κυβέρνησης τους πολίτες που αντιδρούν σε λογικά μέτρα αλλα και όλους τους άλλους πολίτες που αντιδρούν και καλα κάνουν στα παράλογα μέτρα. το ζήσαμε και αυτο...

λνβ4 "να μου κοπεί το χέρι" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

AristidisZ
23/04/2021, 14:24
Σοφία Βούλτεψη (https://twitter.com/blacktom1961/status/1385514944981094404?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1385514944981094404%7Ctwgr% 5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fellinofreneianet.gr%2Fdocuments%2Fmousafirides%2F25471-s-voyltepsi-o-toyristas-den-einai-aplos-toyristas-fernei-chrimata-sti-chora-ara-prepei-na-kanoyme-kapoia-thysia.html)

BLiTzER
23/04/2021, 14:58
Σοφία Βούλτεψη (https://twitter.com/blacktom1961/status/1385514944981094404?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1385514944981094404%7Ctwgr% 5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fellinofreneianet.gr%2Fdocuments%2Fmousafirides%2F25471-s-voyltepsi-o-toyristas-den-einai-aplos-toyristas-fernei-chrimata-sti-chora-ara-prepei-na-kanoyme-kapoia-thysia.html)

Κλαίω. Πιο άχρηστοι υπουργοί κι από τον πρωθυπουργό. Θέλει τεράστιες ικανότητες για να μαζέψεις τέτοια ομάδα. :lol:

panavour
23/04/2021, 15:29
για ρωτηστε αυτους που ζουν απ τον τουρισμο την γνωμη τους.
αραγε θα επικροτησουν ή οχι αυτα που λεει η βούλτεψη?

DrBig
23/04/2021, 15:39
Τι ειπε ρε παιδια, δεν εχουμε ολοι τουιτερ

DoctoR_k6
23/04/2021, 15:42
Ανοιξτε κ τα ποδια να σας πηδηξουν οι τουριστες αν ειναι να φερουνε χρημα...,
Που την βρηκανε ρπμ...θελει οντως προσπαθεια να μαζεψεις τετοιο υλικο.
Προχωρα Κουλη!!

panavour
23/04/2021, 15:45
Τι ειπε ρε παιδια, δεν εχουμε ολοι τουιτερ

ειπε οτι οι τουριστες επειδη φερνουν χρημα στην χωρα πρεπει να εχουν προνομιακο καθεστως εν σχεσει με τους ντοπιους στις μετακινησεις,και στην διευκολυνση τους.

AristidisZ
23/04/2021, 15:45
για ρωτηστε αυτους που ζουν απ τον τουρισμο την γνωμη τους.
αραγε θα επικροτησουν ή οχι αυτα που λεει η βούλτεψη?

Για ρώτα και μας, που ζούμε με τις εισφορές μας κάθε μήνα 4-5 επιδοματίες, επικροτούμε να μας θεωρούν γίδια μέσα στη χώρα μας ;

άιντε μπράβο

panavour
23/04/2021, 15:49
Για ρώτα και μας, που ζούμε με τις εισφορές μας κάθε μήνα 4-5 επιδοματίες, επικροτούμε να μας θεωρούν γίδια μέσα στη χώρα μας ;

άιντε μπράβο

Αρα να υποθεσω οτι επικροτεις αυτο που λεει η βουλτεψη,εφ οσον αυτο θα κινησει τον τουρισμο και θα σταματησεις με τις εισφορες σου να τους επιδοτεις.
Τα λεω σωστα?

AristidisZ
23/04/2021, 15:54
Αρα να υποθεσω οτι επικροτεις αυτο που λεει η βουλτεψη,εφ οσον αυτο θα κινησει τον τουρισμο και θα σταματησεις με τις εισφορες σου να τους επιδοτεις.
Τα λεω σωστα?

Στάνταρ, γιατί μέχρι και πρόπερσι που πήγαινε γαμιώντας ο τουρισμός εγώ δεν έσκαγα ούτε φόρους ούτε τίποτα, οι τουρίστες με ζούσαν, μου πλήρωναν την βενζίνη, τον φόρο εισοδήματος, τον ΕΝΦΙΑ, την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, τις εργοδοτικές εισφορές, τον ΦΠΑ και όλα τα καλά του κόσμου

Ο δε τουρίστας ας πούμε κινεί φουλ την οικονομία, ένα ΣΚ δικό μου είναι μια βδομάδα ενός ξένου χαλαρά, αλλά τι να λέμε, φωνή βοώντος εν τη ερήμω μου φαίνεται

BLiTzER
23/04/2021, 15:55
Τι ειπε ρε παιδια, δεν εχουμε ολοι τουιτερ

Δε χρειάζεται να έχεις τουίτερ. Ούτε εγώ έχω. Αλλά ευτυχώς βρίσκομαι εγώ εδώ για σένα.

Δημοσιογράφος: "... ότι θα έχουμε ουσιαστικά πολίτες 2 ταχυτήτων στη χώρα: τους τουρίστες, οι οποίοι θα μετακινούνται ελεύθερα, και τους πολίτες τους δικούς μας, τους εμβολιασμένους, οι οποίοι δε θα μπορούν να κινηθούν."
Ζώο βουλής: "Λέει κάποιος, τι λένε; Εγώ δεν μπορώ να πάω στο σπίτι μου στην εξοχή και μπορεί να έρθει ο τουρίστας. Ο τουρίστας δεν είναι απλός τουρίστας. Ο τουρίστας είναι αυτός που φέρνει χρήματα στη χώρα. Άρα πάντοτε θα κάνουμε κάποια θυσία."

Ακούγεται ιδιαίτερα μορφωμένη, ευφραδής και ευφυής. Σίγουρα αξίζει τη θέση της και ξέρει ακριβώς τι κάνει.

panavour
23/04/2021, 16:08
Στάνταρ, γιατί μέχρι και πρόπερσι που πήγαινε γαμιώντας ο τουρισμός εγώ δεν έσκαγα ούτε φόρους ούτε τίποτα, οι τουρίστες με ζούσαν, μου πλήρωναν την βενζίνη, τον φόρο εισοδήματος, τον ΕΝΦΙΑ, την έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, τις εργοδοτικές εισφορές, τον ΦΠΑ και όλα τα καλά του κόσμου

Ο δε τουρίστας ας πούμε κινεί φουλ την οικονομία, ένα ΣΚ δικό μου είναι μια βδομάδα ενός ξένου χαλαρά, αλλά τι να λέμε, φωνή βοώντος εν τη ερήμω μου φαίνεται

Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου αλλα πιστευω να μπορεις να καταλαβεις οτι καποια δισεκατομμυρια τουριστικο συναλλαγμα (που τωρα λειπουν )βελτιωνουν την οικονομια και διαμοιραζουν το χρημα απο το οποιον ολοι ωφελουνται.Ακομα και σε ολα αυτα που ανεφερες, και που ειναι δυσαναλογα λογω δημοσιου χρεουςπου πρεπει να εξοφλουμε στους δανειστες.Τωρα για το Σ/Κ το δικο σου εν σχεσει με την εβδομαδα του τουριστα,αυτο ειναι ελευθερη οικονομια,και συμφωνιες τουρ-οπερειτορ,και για να το κανουν ολοι στα νησια κυριως παει να πει οτι τους συμφερει.Ουτε και μενα μ αρεσει αλλα δεν μπορω να κανω κατι ,ουτε και το κρατος μπορει.Εξ αλλου υπαρχουν κι αλλοι οχι τοσο ασημοι τουριστικοι προρισμοι στην Ελλαδα που ειναι σημαντικα φθηνοτεροι.Αμα μαλιστα καταφερεις και δεν πας 15αυγουστο,τοτε ακομα καλυτερα.Σε λιγο καιρο ΑΝ δεν υπαρξει τουριστικο συναλλαγμα,ουτε αυτο το Σ/Κ θα μπορεις να πηγαινεις.

AristidisZ
23/04/2021, 16:15
Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου αλλα πιστευω να μπορεις να καταλαβεις οτι καποια δισεκατομμυρια τουριστικο συναλλαγμα (που τωρα λειπουν )βελτιωνουν την οικονομια και διαμοιραζουν το χρημα απο το οποιον ολοι ωφελουνται.Ακομα και σε ολα αυτα που ανεφερες, και που ειναι δυσαναλογα λογω δημοσιου χρεουςπου πρεπει να εξοφλουμε στους δανειστες.Τωρα για το Σ/Κ το δικο σου εν σχεσει με την εβδομαδα του τουριστα,αυτο ειναι ελευθερη οικονομια,και συμφωνιες τουρ-οπερειτορ,και για να το κανουν ολοι στα νησια κυριως παει να πει οτι τους συμφερει.Ουτε και μενα μ αρεσει αλλα δεν μπορω να κανω κατι ,ουτε και το κρατος μπορει.Εξ αλλου υπαρχουν κι αλλοι οχι τοσο διασημοι τουριστικοι πρρορισμοι στην Ελλαδα που ειναι σημαντικα φθηνοτεροι.Αμα μαλιστα καταφερεις και δεν πας 15αυγουστο,τοτε ακομα καλυτερα.Σε λιγο καιρο ΑΝ δεν υπαρξει τουριστικο συναλλαγμα,ουτε αυτο το Σ/Κ θα μπορεις να πηγαινεις.

Όλα όσα γράφεις δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το γεγονός ότι μου απαγορεύεται να κινηθώ μέσα στην ίδια μου την χώρα, και έρχεται ένας τουρίστας και αποκτά αυτομάτως το (συνταγματικά κατοχυρωμένο) δικαίωμα αυτό, επειδή είναι tourist

Σε περίπτωση που σου διαφεύγει, όλη η ιστορία με τις απαγορεύσεις κυκλοφορίας ήταν στα όρια της συνταγματικότητας, και τελικά επικράτησαν με το πρόσχημα ότι γίνονται "για την προστασία της δημόσιας υγείας"

Τώρα λοιπόν με ποια λογική και ποια συνταγματική κατοχύρωση θα μου απαγορεύει εμένα να κυκλοφορώ, αλλά η Χάιντι από το Άμστερνταμ θα κόβει βόλτες ανενόχλητη ;

Τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις καθόλου ή μπα ;

panavour
23/04/2021, 16:18
Όλα όσα γράφεις δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το γεγονός ότι μου απαγορεύεται να κινηθώ μέσα στην ίδια μου την χώρα, και έρχεται ένας τουρίστας και αποκτά αυτομάτως το (συνταγματικά κατοχυρωμένο) δικαίωμα αυτό, επειδή είναι tourist

Σε περίπτωση που σου διαφεύγει, όλη η ιστορία με τις απαγορεύσεις κυκλοφορίας ήταν στα όρια της συνταγματικότητας, και τελικά επικράτησαν με το πρόσχημα ότι γίνονται "για την προστασία της δημόσιας υγείας"

Τώρα λοιπόν με ποια λογική και ποια συνταγματική κατοχύρωση θα μου απαγορεύει εμένα να κυκλοφορώ, αλλά η Χάιντι από το Άμστερνταμ θα κόβει βόλτες ανενόχλητη ;

Τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις καθόλου ή μπα ;

Οχι περιμενω εσενα και την βαθεια σου σκεψη και εμπειρια.

bulmont
23/04/2021, 16:31
Πολύ χρήμα φέρνουν οι τουρίστες ειδικά οι ''ολ ινκλούσιβ''

Πληρώμένες διακοπές σε ξένους τουρ οπερέιτορ που έχουν κλείσει δωμάτια με 10ευρώ
σε ξενοδοχεία με υπαλλήλους των 480 ευρώ/μήνα........

bulmont
23/04/2021, 16:33
....τώρα λοιπόν με ποια λογική και ποια συνταγματική κατοχύρωση θα μου απαγορεύει εμένα να κυκλοφορώ, αλλά η Χάιντι από το Άμστερνταμ θα κόβει βόλτες ανενόχλητη ;


Αν είσαι κι' εσύ το ίδιο ''διαθέσιμος'' με την Χάιντι κανείς δεν θα σου πει κουβέντα καμάρι μου....:a021::a021::a021:

ratamahatta
23/04/2021, 16:35
Μάλιστααααα,κάθε φορά νομίζω ότι το τερμάτισαν αλλά κάθε φορά με διαψεύδουν.

Κοίτα να δεις ,
Πως το λένε αυτο;
Πως το λένε αυτό;

ΑΠΟΙΚΙΑ

AristidisZ
23/04/2021, 16:36
Αν είσαι κι' εσύ το ίδιο ''διαθέσιμος'' με την Χάιντι κανείς δεν θα σου πει κουβέντα καμάρι μου....:a021::a021::a021:

Στην Πάτρα θα σας στείλω τον Γιόχαν από το Βραδεμβούργο, να σας δω τι θα κάνετε :D

PaNick67
23/04/2021, 16:37
427492

Ειναι ενας τροπος να πεις ψεμματα, λεγοντας την αληθεια :bawl:

Στην πραγματικοτητα η Ιταλια ειναι στην τριτη κατηγορια κι εμεις στην 4η. Αν δεν αλλαξει αυτο, δεν βλεπω πως θα ερθουν οι τουριστες στην χωρα μας, αφου προτιμουν ασφαλεις-ασφαλεστερες χωρες και οι Αμερικανικες προτασεις επηρεαζουν και αλλους.
Το τι λεει η Βουλτεψη και η καθε Βουλτεψη δειχνει την ποιοτητα πολιτικης σκεψης του Ελληνα.
Σε αλλες χωρες θα ειχε σιγουρο οτι δεν θα εκλεγοταν ξανα, στην χωρα μας ειναι απλα Παρασκευη.

Parking
23/04/2021, 16:41
Τώρα λοιπόν με ποια λογική και ποια συνταγματική κατοχύρωση θα μου απαγορεύει εμένα να κυκλοφορώ, αλλά η Χάιντι από το Άμστερνταμ θα κόβει βόλτες ανενόχλητη ;

;

Νομίζω πως η Χάιντι ήταν απ την Ελβετία
και ότι η Χέλγκα ήταν από Ολλανδία
ή κάνω λάθος????


Η Ελλάδα δεν είναι είναι ένα κράτος που σέβεται
την ελευθερία του ανθρώπου
Οι Έλληνες δεν είναι πολίτες. Είναι ραγιάδες και για αυτό τους π....νε
και αυτοί το μόνο που ξέρουν είναι να ρουφιανεύουν το διπλανό τους
και αν γλύφουν το αφεντικό.
Οι Έλληνες εργαζόμενοι έχουν τη ΓΕΣΕΕ
να τους βοηθάει
:smokin:

panavour
23/04/2021, 16:45
Πολύ χρήμα φέρνουν οι τουρίστες ειδικά οι ''ολ ινκλούσιβ''

Πληρώμένες διακοπές σε ξένους τουρ οπερέιτορ που έχουν κλείσει δωμάτια με 10ευρώ
σε ξενοδοχεία με υπαλλήλους των 480 ευρώ/μήνα........

Ο τουρισμος ειναι KAI το all inclusive.Eξ,αλλου αυτη ειναι πακγοσμια ταση.Και ο ελληνας οταν παει σε εξωτικους προορισμους ''τουριστικο'' πακετο παιρνει.Ομως ειναι παγκοσμια ταση και εκει πανε τα πραγματα.ΑΝ δεν ακολουθησεις το ρευμα -εφ οσον ΔΕΝ εχεις εναλλακτικη να προσφερεις ''πολυ υψηλο εισοδηματικο τουρισμο'' ωστε στην πραξη να εχεις και εργαζομενους των 2000 ευρω,- τοτε το εχεις χασει ΚΑΙ το παιχνιδι του τουρισμου.
Ωραιοι οι συναισθηματισμοι και οι θεωριες επισκοπου,αλλα αλλο αυτο και αλλο η real
life.

bulmont
23/04/2021, 16:45
στην χωρα μας ειναι απλα Παρασκευη.


Χάθηκε κι' εκείνος ο OLDMAN....................

THEOD
23/04/2021, 17:00
Νομίζω ότι τσάμπα τσακώνεστε...
Απ' ότι έχω καταλάβει το πλάνο είναι ότι στις 15 Μαΐου που ανοίγει επίσημα ο τουρισμός θα πάψουν και οι περιορισμοί στην μετακίνηση...

lospsi
23/04/2021, 17:08
Με την απαγόρευση κυκλοφορίας άραγε θα γίνει κάτι? Είναι τουλάχιστον αστείο να μην μπορεί να κυκλοφορήσει κάποιος, νόμιμα, μετά τις 9 ή 10 ή 11 το βράδυ...

BLiTzER
23/04/2021, 17:40
Με την απαγόρευση κυκλοφορίας άραγε θα γίνει κάτι? Είναι τουλάχιστον αστείο να μην μπορεί να κυκλοφορήσει κάποιος, νόμιμα, μετά τις 9 ή 10 ή 11 το βράδυ...

Ανάλογα. Τι διαβατήριο έχεις;

mikes
23/04/2021, 17:44
Ο τουρισμος ειναι KAI το all inclusive.Eξ,αλλου αυτη ειναι πακγοσμια ταση.Και ο ελληνας οταν παει σε εξωτικους προορισμους ''τουριστικο'' πακετο παιρνει.Ομως ειναι παγκοσμια ταση και εκει πανε τα πραγματα.ΑΝ δεν ακολουθησεις το ρευμα -εφ οσον ΔΕΝ εχεις εναλλακτικη να προσφερεις ''πολυ υψηλο εισοδηματικο τουρισμο'' ωστε στην πραξη να εχεις και εργαζομενους των 2000 ευρω,- τοτε το εχεις χασει ΚΑΙ το παιχνιδι του τουρισμου.
Ωραιοι οι συναισθηματισμοι και οι θεωριες επισκοπου,αλλα αλλο αυτο και αλλο η real
life.

και τι ακριβως σε κανει να πιστευεις οτι στην Ελλαδα ο επιχειρηματιας που θα προσφερει ''πολυ υψηλο εισοδηματικο τουρισμο'' θα εχει εργαζομενους τον 2000€ και οχι παλι των 480? γιατι εγω αλλα ξερω..