PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

Acacius
09/05/2021, 04:49
[I]"Η Ελλάδα 31η μεταξύ των 37 χωρών του ΟΟΣΑ στη διαχείριση της πανδημίας τον Απρίλιο.

[...]

Από εδώ: https://www.zougla.gr/greece/article/i-elada-31i-metaksi-ton-37-xoron-tou-osa-sti-diaxirisi-tis-pandimias-ton-aprilio

Εκτός του ότι κάποια metrics δεν είναι αντιπροσωπευτικά της κατάστασης (ο αριθμός εμβολιασμών π.χ. δε λαμβάνει υπ'όψιν πόσοι έχουν ήδη εμβολιαστεί και χαντακώνει χώρες όπως το Ισραήλ που έχει ήδη μεγάλο ποσοστό εμβολιασμένων), ο υπολογισμός δεδομένων μόνο για ένα μήνα προκαλεί στρεβλώσεις. Το Βέλγιο βγαίνει 8ο επειδή μέχρι τον προηγούμενο μήνα ήταν κόλαση, δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα ήθελε η χώρα του να έχει τα δικά τους στατιστικά.

Η ουσία βέβαια είναι ότι τελευταία δεν τα πάμε καλά. Η κυβέρνηση δινεί την αίσθηση ότι κάποιες αποφάσεις τις παίρνει ρίχνοντας ζάρια. Αν κρίνω από την περιοχή μου, σχεδόν κανείς δεν τηρεί την καραντίνα εδώ και καιρό, μόνο οι επιχειρήσεις καταστρέφονται. Το σύστημα εμβολιασμών είναι καλά οργανωμένο αλλά άργησε να πιάσει τα απαραίτητα μεγέθη, ενώ φαίνεται να έχουμε και πολλούς αρνητές εμβολιασμού. Νομίζω ότι θα πάμε ακόμα χειρότερα τις επόμενες ημέρες, αν το Πάσχα κόλλησαν αρκετοί και αυτό συνδυαστεί με το άνοιγμα των σχολείων και άλλων τομέων που έρχεται. Όπως και να έχει, σωστό λογαριασμό θα κάνουμε στο τέλος, όποτε έρθει αυτό.



Bonus Point που ο θεούλης έβαλε φωτογραφία της φάτσας του στους πίνακες δεδομένων :lol:

AUFGEBRACHT
09/05/2021, 08:15
Έχω διαβάσει πολλά επιχειρήματα από αρνητές της πανδημίας και των εμβολίων, για ποιο λόγο έχει... συνεβήσει όλο αυτό: Παγκόσμια δικτατορία, περιορισμός ατομικών ελευθεριών, μείωση πληθυσμού, έλευση αντίχριστου, αναδιανομή πλούτου... χτες διάβασα το πλέον κορυφαίο, κι αυτός που το είχε γράψει το εννοούσε πραγματικά... Όλο αυτό γίνεται για να τελειώσει μια και καλά η Αθήνα τη Θεσσαλονίκη... η φραπεδομάνα δεν έχει κρούσματα, κι όλα είναι ένα ψέμα της κυβέρνησης για να βγει η Σαλόνικα από συμπρωτεύουσα με αφορμή τον δήθεν κορωνοϊό... ΒΩΡΥΩΑΙΛΑΔΗΤΑΙΣ ΔΥΑΔΟΣΤΑΙ!!!

mikes
09/05/2021, 08:51
427901

mikes
09/05/2021, 08:54
εν το μεταξυ, 14 (και κατι ψιλα) ωρες μετα τον εμποτισμο μου με δηλητηριο του σατανα (αστρα)
καμια απολυτως παρενεργεια.. η πρωτη δουλεια που εκανα μολις πηγα σπιτι ηταν να παρω ενα
ντεπον αναβραζον.. το καλο το μαξιμουμ (το οποιο βεβαια ουτως η αλλως παιρνω λογω των πλευρων)
πλεον ειμαι κι εγω ενας απο του 2.500.000 μεταλλαγμενους ελληνες!!

AUFGEBRACHT
09/05/2021, 10:45
427901

Συμφοιτήτριά μου, μορφωμένο άτομο ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ και με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και, και, και... νυχθημερόν μας αποκαλεί όλους Guinea pigs, πειραματόζωα νέας σοδειάς, πρόβατα επί σφαγή, άβουλα πιόνια ολοκληρωτικών καθεστώτων που θα πεθαίνουμε μέσα σε φρικτούς πόνους από καρκίνους κι αυτοάνοσα. Έφτασε στο σημείο να κάνει συγκρίσεις και παραλληλισμούς όσων θα κάνουν το εμβόλιο (μπόλι κατά αυτήν), με όσους δεν αντιστάθηκαν στο ναζισμό και πίστεψαν τον Χίτλερ, μιλάμε τρικυμία εν κρανίω... Οι ομοϊδεάτες της, εκτός από τα likes προειδοποιούν να προσέχει και να μη συναναστρέφεται με εμβολιασμένους γτ μπορεί να την... κολλήσουν :cry::cry::cry::cry: , άλλη έγραφε ότι όσοι το έχουν κάνει έχουν αρχίσει ήδη να πεθαίνουν και ότι προχτές μπροστά στα μάτια της πέταξαν έξω εμβολιασμένο από μαγαζί που πήγε να ψωνίσει και δεν τον εξυπηρέτησαν... δεν περιγράφω άλλο...

AUFGEBRACHT
09/05/2021, 10:47
εν το μεταξυ, 14 (και κατι ψιλα) ωρες μετα τον εμποτισμο μου με δηλητηριο του σατανα (αστρα)
καμια απολυτως παρενεργεια.. η πρωτη δουλεια που εκανα μολις πηγα σπιτι ηταν να παρω ενα
ντεπον αναβραζον.. το καλο το μαξιμουμ (το οποιο βεβαια ουτως η αλλως παιρνω λογω των πλευρων)
πλεον ειμαι κι εγω ενας απο του 2.500.000 μεταλλαγμενους ελληνες!!


Έχεις καταλάβει τώρα γιατί όταν ήσουν πιτσιρικάς έδειχνε Χελωνονιντζάκια (αγγλιστί Teenage MUTANT ninja turtles) και Χ-ΜΕΝ... για να δεχτείς το μπόλι αδιαμαρτύρητα...

toyar
09/05/2021, 10:48
αντε να εκπνευσουν οι μεταλαγμενοι να γεμισει το car με τα μηχανακια τους να πεσουν οι τιμες:smokin:

AUFGEBRACHT
09/05/2021, 10:57
αντε να εκπνευσουν οι μεταλαγμενοι να γεμισει το car με τα μηχανακια τους να πεσουν οι τιμες:smokin:

Δεν τα ξέρεις καλά... τα μηχανάκια όσων έχουν μπολιαστεί είναι ήδη μολυσμένες, μέσα σε 6 μήνες θα αποκτήσουν άξονα, η ανάρτηση θα μεταλλαχτεί σε Telelever και δεν θα προφταίνουν οι οδικές να τις φορτώνουν από το δρόμο, ήδη κυκλοφορούν φρικιαστικές ιστορίες, προχτές έλεγε ο Τράγκας στο ραδιόφωνο ότι αγόρασε κάποιος Africa Twin έτσι, μεταχερισμένη, και μετά από λίγες μέρες παρατήρησε ότι στο ρεζερβουάρ είχε φυτρώσει ένας κύκλος κυανόλευκος σαν έλικα ένα πράγμα...

BLiTzER
09/05/2021, 11:00
Bonus Point που ο θεούλης έβαλε φωτογραφία της φάτσας του στους πίνακες δεδομένων :lol:

ΚΑΡΔΟΥΛΑΣ! :pink:

tzimidis
09/05/2021, 11:04
Έχεις καταλάβει τώρα γιατί όταν ήσουν πιτσιρικάς έδειχνε Χελωνονιντζάκια (αγγλιστί Teenage MUTANT ninja turtles) και Χ-ΜΕΝ... για να δεχτείς το μπόλι αδιαμαρτύρητα...


αντε να εκπνευσουν οι μεταλαγμενοι να γεμισει το car με τα μηχανακια τους να πεσουν οι τιμες:smokin:

Μα καλά,




TRANSFΟRMERS ΔΕΝ ΈΒΛΕΠΕ ΚΑΝΕΙΣ??!

mikes
09/05/2021, 11:34
για οσους δε θελουν να γεμιζουν τον οργανισμο τους με χημικα, υπαρχει και πιο αγνη μεθοδος..

tip: αμα εκτος της διαδικασιας που περιγραφεται παρακατω, τα μεσανυχτα της 3ης πανσεληνου
περασουν γυμνοι απο 40 κυματα σε παραλια απεναντι απο μοναστηρι, τοτε δε θα χρειαστει να
κανουν και 2η δοση...

427902


παντως αν ηξερα οτι ο βαθμος δυσκολιας να χτυπησω γκομενακι και να τεκνοποιησω θα αυξηθει
τοσο πολυ, δε θα το εκανα το εμβολιο...
γιατι ρε πστμ τις σημαντικοτερες πληροφοριες τις μαθαινουμε εκ των υστερων?

427903

nikos_abel
09/05/2021, 12:00
Δεν αντέχω...

thunder ace
09/05/2021, 14:08
Δεν αντέχω...

Νομίζω ότι απ' αυτό βάζουν (σε μικρή ποσότητα) στα ντραγκστερ.

cityfly
09/05/2021, 16:25
για οσους δε θελουν να γεμιζουν τον οργανισμο τους με χημικα, υπαρχει και πιο αγνη μεθοδος..

tip: αμα εκτος της διαδικασιας που περιγραφεται παρακατω, τα μεσανυχτα της 3ης πανσεληνου
περασουν γυμνοι απο 40 κυματα σε παραλια απεναντι απο μοναστηρι, τοτε δε θα χρειαστει να
κανουν και 2η δοση...

427902

]

Αυτό το νερό το άγιο όταν το βάζεις στην πανσέληνο μετατρέπεται σε άρτο και ψάρια; Γιατί με τόσο ψέκασμα και να το πιεις και μετά σαν πολλαπλασιασμένο το βλέπω.
Εκτός κι αν κάνει μόνο για εργένηδες σε γκαρσονιέρα
:D

AUFGEBRACHT
09/05/2021, 16:57
Εν τω μεταξύ, άντε να πω ότι ξέρεις έχει πίστη μέσα της και πιστεύει στον αγιασμό και στην προστασία από αυτόν... μόλις έμπλεξε μέσα πανσέληνους και γεμάτα φεγγάρια και λοιπές δοξασίες Μάρας Μεϊμαρίδη από τις Μάγισσες της Σμύρνης... καταλαβαίνει κανείς για τι τρικυμία εν κρανίω μιλάμε... εκεί που η μαγεία του παγανσιμού, συναντά την ψυχολογία της ορθόδοξης πίστης...

Σε μια παράλληλη είδηση, έτσι για να υπάρχει αντίλογος και να μην ησυχάσουμε... πέθανε λέει αιφνιδίως ο πρώτος Βέλγος που είχε κάνει εμβόλιο κατά του κορωνοϊού πριν λίγους μήνες. Ανακοινώθηκε πως ο θάνατός του δεν οφείλεται σε κορωνοϊό και μόνο αυτό. Πριν λίγες μέρες, είχα δει και ανακοίνωση στο fb ενός από τους πρώτους Κύπριους που είχε κάνει το εμβόλιο, κάποιος Πανίκος κάτι, ο οποίος έγραφε πως εδώ και λίγο καιρό νιώθει λες και ο οργανισμός του έχει καταρρεύσει, και το απέδιδε στον εμβολιασμό...

Garfield
09/05/2021, 22:00
Εν τω μεταξύ, άντε να πω ότι ξέρεις έχει πίστη μέσα της και πιστεύει στον αγιασμό και στην προστασία από αυτόν... μόλις έμπλεξε μέσα πανσέληνους και γεμάτα φεγγάρια και λοιπές δοξασίες Μάρας Μεϊμαρίδη από τις Μάγισσες της Σμύρνης... καταλαβαίνει κανείς για τι τρικυμία εν κρανίω μιλάμε... εκεί που η μαγεία του παγανσιμού, συναντά την ψυχολογία της ορθόδοξης πίστης...

Σε μια παράλληλη είδηση, έτσι για να υπάρχει αντίλογος και να μην ησυχάσουμε... πέθανε λέει αιφνιδίως ο πρώτος Βέλγος που είχε κάνει εμβόλιο κατά του κορωνοϊού πριν λίγους μήνες. Ανακοινώθηκε πως ο θάνατός του δεν οφείλεται σε κορωνοϊό και μόνο αυτό. Πριν λίγες μέρες, είχα δει και ανακοίνωση στο fb ενός από τους πρώτους Κύπριους που είχε κάνει το εμβόλιο, κάποιος Πανίκος κάτι, ο οποίος έγραφε πως εδώ και λίγο καιρό νιώθει λες και ο οργανισμός του έχει καταρρεύσει, και το απέδιδε στον εμβολιασμό...

Εντωμεταξύ ο Βέλγος πέθανε στα 97 του. Δεν το λες και στο άνθος της ηλικίας του, ε;
https://www.sdna.gr/politiko-deltio/diethni/837154_sta-97-toy-efyge-o-protos-belgos-poy-emboliastike-kata-toy-koronoioy

panavour
09/05/2021, 22:39
Εντωμεταξύ ο Βέλγος πέθανε στα 97 του. Δεν το λες και στο άνθος της ηλικίας του, ε;
https://www.sdna.gr/politiko-deltio/diethni/837154_sta-97-toy-efyge-o-protos-belgos-poy-emboliastike-kata-toy-koronoioy

ενταξει ρε ειναι σαν να λες χαλασε αξονας και ABS σε BMW στα 120000 χλμ.:bawl:

Acacius
10/05/2021, 03:35
εκεί που η μαγεία του παγανισμού, συναντά την ψυχολογία της ορθόδοξης πίστης...


Τους ίδιους πελάτες έχουν :eleison:

thunder ace
10/05/2021, 06:45
Τους ίδιους πελάτες έχουν :eleison:

Ακριβώς.
Αυτούς που αγοράζουν ιταλικό και πιστεύουν ότι πια δεν χαλάνε.

AUFGEBRACHT
10/05/2021, 17:41
Άϊ σιχτίρ, γαμώ το σπίτι σας μαλάκες, επιτέλους... ειλικρινά, έλεος!!!

https://www.efsyn.gr/kosmos/boreia-ameriki/292839_ston-pago-ekatommyria-embolia-jj-logo-ergostasiakoy-problimatos

https://www.efsyn.gr/node/287963

lospsi
10/05/2021, 18:12
Άϊ σιχτίρ, γαμώ το σπίτι σας μαλάκες, επιτέλους... ειλικρινά, έλεος!!!

https://www.efsyn.gr/kosmos/boreia-ameriki/292839_ston-pago-ekatommyria-embolia-jj-logo-ergostasiakoy-problimatos

https://www.efsyn.gr/node/287963

Δεν έχω καταλάβει τι παίζεται.
Οι αυτές ειδήσεις είναι σχεδόν ίδιες και έχουν 40 μέρες διάφορα. Επίσης, αρκετά ακόμα λινκ λένε μια έτσι και μια γιουβέτσι για το j&j.

AUFGEBRACHT
10/05/2021, 18:26
Δεν έχω καταλάβει τι παίζεται.
Οι αυτές ειδήσεις είναι σχεδόν ίδιες και έχουν 40 μέρες διάφορα. Επίσης, αρκετά ακόμα λινκ λένε μια έτσι και μια γιουβέτσι για το j&j.


Αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ φίλτατε, τι παίζεται εδώ πέρα, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα το βρω...

Όντως, οι ειδήσεις είναι ίδιες, μόνο που η μία είναι 01/04 και η άλλη είναι 07/05, ίδια είδηση, 1 μήνας διαφορά. Να σου πω κάτι; Την άλλη Τρίτη ήταν να πάω να κάνω το εμβόλιο της Johnson, βάσει της λογικής "άντε μια δόση να ξεμπερδεύουμε γιατί βαρέθηκα με αυτή την κατάσταση"... και μετά διαβάζω αυτή τη μαλακία και το μόνο που συμπεραίνω τελικά είναι η διαχρονική διαπίστωση ότι μπρος στην κονόμα όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα... Κι όντως (και) για το εμβόλιο της J&J μία γιουβέτσι και μια κοκορέτσι... Σε πειραματική φάση, το εργοστάσιο δεν έχει άδεια παραγωγής κανονική, μολύνθηκε γιατί έβαλαν λάθος αδενοϊό, μολύνθηκαν γιατί χρησιμοποίησαν άλλου τύπου αρχιδοϊό, διάβασα και το καλύτερο, μολύνθηκαν γιατί τα φτιάχνουν στο ίδιο εργοστάσιο με της Astra, και ξεχάστηκαν οι εργαζόμενοι να αλλάξουν ποδιές, από τη μια γραμμή παραγωγής στην άλλη... τι διάτανο, πάνω στις ποδιές τα ψεκάζουν, ή δουλεύουν σαν τους τσαγκάρηδες;

Στις ΗΠΑ λέει δεν δέχονται τις παρτίδες, στην Ευρώπη τις δέχονται, γιατί τις πληρώσαμε και πρέπει να τις καταναλώσουμε, τι.... τζάμπα τις πληρώσαμε; Η μία χώρα έτσι, η άλλη αλλιώς, στη μέση ο έρμος πολίτης σε αυτό το τσίρκο αντιφάσεων και ανευθυνότητας και κάπου παραδίπλα οι ψεκασμένοι να "δικαιώνονται" και να γελάνε με το δίκιο τους... Εγώ προσωπικά έχω χάσει εδώ και καιρό την εμπιστοσύνη μου στην επιστήμη και στους επιστήμονες... ξεκάθαρα!!! Κι ενώ μέχρι πριν 1 ώρα είχα πειστεί και είχα κλείσει ραντεβού για την άλλη Τρίτη για να το κάνω και να ξεμπερδεύω, διαβάζω αυτές τις γελοιότητες και λέω ένα "άϊ σιχτίρ μαλάκες, δεν το κάνω κι ό,τι γίνει τελικά"... είναι παράνοια, να είσαι ΟΚ, να μην έχεις τίποτα, να κάνεις ένα εμβόλιο με τη λογική ότι πάω να προστατευτώ, και μετά να παίζεις με τις πιθανότητες να σου τύχει κάτι άλλο επειδή κάποιοι παίζουν τα πουλιά τους με τις ποδιές και τις παρτίδες και δεν ξέρω και 'γω τι...

KAWAMANRIDER
10/05/2021, 19:32
στο Ισραήλ παίζει και αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=mZEJwnCxip4

https://www.youtube.com/watch?v=qIZeky7leV8

τώρα να είσαι και νέος άνθρωπος και να αποκτήσεις πρόβλημα με την καρδιά έστω και προσωρινό ή ιάσιμο δεν είναι και ότι καλύτερο.

Και στην Πέλλα απεβίωσε μία γυναίκα μετά την δεύτερη δόση του εμβολίου χωρίς άλλα υποκείμενα νοσήματα και η οικογένεια προσέλαβε εμπειρογνώμονα ιατροδικαστή. Για να δούμε τι θα παιχτεί.

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι το σοβαρότερο θέμα με το εμβόλιο και μιλάω για τα τύπου mrna, δεν είναι τόσο οι επιπλοκές αλλά η αποτελεσματικότητα τους. Γνωστή μου, μοριακή βιολόγος η οποία εξειδικεύεται στην κατασκευή εμβολίων και φαρμάκων ανέφερε ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι πολύ καλό στην περίπτωση που επιτύχει. Πράγμα όμως που είναι πολύ δύσκολο. Επίσης δεν υπάρχουν ακόμα δεδομένα επιστημονικά για πιθανές επιπλοκές στο απώτερο μέλλον. Το οποίο είναι και λογικό. Μάλλον το τεστ θα γίνει λίγο επάνω μας όπως έγινε και με άλλα φάρμακα. Από εκεί και πέρα πρέπει να αποδεχτούμε ότι η γενετική στο σύνολο της ως επιστήμη ή μέρος αυτής μπήκε για τα καλά στην ζωή μας. Όπως κάθε τι καινούριο σίγουρα θα έχει στραβά και ανάποδα μέχρι να στρώσει και βέβαια στην περίπτωση της ιατρικής δεν είναι τόσο απλό γιατί το κόστος προσμετράτε σε ανθρώπινες ζωές. Είτε σε απώλειες, είτε σε βαριές ή ελαφριές βλάβες. Νομίζω πάντως ότι εν προκειμένω το κόστος είναι πολιτικό. Ποιος πολιτικός ή ποια κυβέρνηση θα πάρει την ευθύνη αν στραβώσει πολύ το πράγμα ? ή ποιος από αυτούς θα είναι τόσο ειλικρινής που να πει ότι έκανα λάθος χειρισμούς.

doctoras
10/05/2021, 19:35
Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αλλα πιο πολυ πιστευω οι φήμες βγαίνουν λογω οικονομικών συμφεροντων παρα ιατρικων, δεδομενου οτι ολα τα εμβολια δεν ειναι 100% ετοιμα.

Μπορεις ομως να επιλέξεις να κανεις moderna ή pfizer που δε ακούγεται κατι αμεσα στις κοινότητες

McGyver
10/05/2021, 19:59
Περίληψη απόφασης ΣτΕ 622/2021 Α' Τμ. (Ευθύνη προς αποκατάσταση ηθικής βλάβης από νόμιμη πράξη εμβολιασμού – Ερμηνεία άρθρου 73 ΚΔΔ) (http://www.adjustice.gr/webcenter/portal/ste/pageste/epikairotita/apofaseis?contentID=DECISION-TEMPLATE1620648299410&_afrLoop=7269881742234402#!%40%40%3F_afrLoop%3D7269881742234402%26centerWidth%3D65%2525%26contentID% 3DDECISION-TEMPLATE1620648299410%26leftWidth%3D0%2525%26rigthWidth%3D35%2525%26showFooter%3Dfalse%26showHeader% 3Dtrue%26_adf.ctrl-state%3Dm3roji3o4_33)

lospsi
10/05/2021, 20:42
Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αλλα πιο πολυ πιστευω οι φήμες βγαίνουν λογω οικονομικών συμφεροντων παρα ιατρικων, δεδομενου οτι ολα τα εμβολια δεν ειναι 100% ετοιμα.

Μπορεις ομως να επιλέξεις να κανεις moderna ή pfizer που δε ακούγεται κατι αμεσα στις κοινότητες

Δυστυχώς ακόμα δεν μπορούν κάποιες ηλικιακές ομάδες. Προσωπικά, είχα κλείσει ραντεβού για Αστρα αλλά μάλλον θα το ακυρώσω και θα περιμένω να ανοίξουν τα mRNA (Pfizer, Moderna). Καλύτερα να μην με πιάσει 100% παρά να μου δημιουργήσει κάτι

stefanos
11/05/2021, 00:23
Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αλλα πιο πολυ πιστευω οι φήμες βγαίνουν λογω οικονομικών συμφεροντων παρα ιατρικων, δεδομενου οτι ολα τα εμβολια δεν ειναι 100% ετοιμα.



Τα πράγματα είναι φυσιολογικά περίεργα γιατί το θέμα πουλάει στις ειδήσεις.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση και οι θάνατοι και οι παρενέργειες των φαρμάκων και των εμβολίων
δεν απασχολούν κανένα και δεν γράφονται πουθενά, παρόλα αυτά υπάρχουν.
Και δεν είναι θέμα νομίζω αν είναι έτοιμα τα εμβόλια ή όχι.
Απλά κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

THEOD
11/05/2021, 09:54
Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.

DrBig
11/05/2021, 11:01
Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.

Για την ιστορια....μια φιλη πριν μια δεκαετια εμφανισε εντονες ταχυκαρδιες, χτυπουσε 200+ rpm σε ασχετες φασεις και σε καθημερινη βαση. Τελικα εκανε μια επεμβαση, καποιο καυτηριασμο στην μια βαλβιδα. Ο ντοκτορ της ειπε πως ειναι επεμβαση ρουτινας. Τα ποσοστα θνησιμοτητας αυτης της επεμβασης ειναι της ταξης του μικρου μονοψηφιου %.
Οπως δεν κερδιζουμε το λοτο ετσι και δε ψοφαμε απο εμβολια.

BLiTzER
11/05/2021, 11:07
Για την ιστορια....μια φιλη πριν μια δεκαετια εμφανισε εντονες ταχυκαρδιες, χτυπουσε 200+ rpm σε ασχετες φασεις και σε καθημερινη βαση. Τελικα εκανε μια επεμβαση, καποιο καυτηριασμο στην μια βαλβιδα.

Αν είχε καρδιά που εκτελεί περιστροφές, κακώς τη χάλασε. :lol:

DrBig
11/05/2021, 11:10
Αν είχε καρδιά που εκτελεί περιστροφές, κακώς τη χάλασε. :lol:

Η συγκεκριμενη ειναι διβαλβιδη και το στροφαρισμα δεν της παει:D

McGyver
11/05/2021, 11:11
Στα 41 μου έχω ραντεβού το Σάββατο για την πρώτη δόση του AstraZeneca.

Όπως πολλοί από εμάς, έχω κι εγώ τις ανησυχίες μου με όσα ακούγονται και γράφονται για παρενέργειες, θρομβώσεις, κλπ.

Γιατρός δεν είμαι, μοιράζομαι όμως το παρακάτω μαζί σας με κάθε επιφύλαξη.

Ο "οικογενειακός" καρδιολόγος συνέστησε για κάθε ενδεχόμενο μια γενική αίματος με έλεγχο αιμοπεταλίων σε πλακίδιο πριν το εμβόλιο και επανάληψη της εξέτασης λίγες μέρες μετά.
Πρόταση για αντίστοιχη εξέταση μου μεταφέρθηκε και από την αδερφή μου που είναι στο χώρο της υγείας (όχι ιατρός).

Απ' όσο διαβάζω και μπορώ να καταλάβω (https://www.hematology.org/covid-19/vaccine-induced-immune-thrombotic-thrombocytopenia) κι εγώ, είναι μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας.

Προσωπικά, πήγα σήμερα το πρωί και έκανα την εξέταση (το κόστος ήταν της τάξης των 10 Ευρώ) και σκοπεύω να την επαναλάβω στα μέσα της άλλης εβδομάδας, ανεξαρτήτως συμπτωμάτων.

Άντε και καλή μας ανοσία!

:beer:

Edit, additional links.
Ναυτεμπορική (https://www.naftemporiki.gr/story/1716418/thromboseis-meta-apo-emboliasmo-enanti-tou-sars-cov-2-ena-neo-sundromo)
Capital (https://www.capital.gr/health/3539901/thrombosi-meta-to-embolio-ta-sumptomata-i-diagnosi-i-therapeia)

g_m900
11/05/2021, 12:29
Τωρα που εβγαλε το ΣΤΕ αποφαση για αποζημιωση απο παρενέργειες θα γινει ενα 2ο κυμα #MeToo. Stay tuned

lleonidas
11/05/2021, 12:33
Δυστυχώς υπάρχει διχογνωμία και διφορούμενες πληροφορίες-κρίσεις ακόμα και μεταξύ γιατρών και μάλιστα ανθρώπων έμπιστών μου εδώ και χρόνια.
Οι περισσότεροι βέβαια λένε "κάνε το εμβόλιο το συντομότερο".
Είμαι και εγώ 41 και έκανα την α' δόση (Pfizer) πριν από μια βδομάδα χωρίς παρενέργειες, εκτός από ένα μικρό και παροδικό πόνο στο σημείο της ένεσης.Το ίδιο και αρκετοί άλλοι συγγενείς με το ίδιο εμβόλιο.
Όσους ξέρω που έκαναν Astrazeneca είχαν κάποιες παρενέργειες ( πυρετός, κακουχία, τρέμουλο) αλλά όχι κάτι ακραίο.

AUFGEBRACHT
11/05/2021, 18:41
Δυστυχώς υπάρχει διχογνωμία και διφορούμενες πληροφορίες-κρίσεις ακόμα και μεταξύ γιατρών και μάλιστα ανθρώπων έμπιστών μου εδώ και χρόνια.
Οι περισσότεροι βέβαια λένε "κάνε το εμβόλιο το συντομότερο".
Είμαι και εγώ 41 και έκανα την α' δόση (Pfizer) πριν από μια βδομάδα χωρίς παρενέργειες, εκτός από ένα μικρό και παροδικό πόνο στο σημείο της ένεσης.Το ίδιο και αρκετοί άλλοι συγγενείς με το ίδιο εμβόλιο.
Όσους ξέρω που έκαναν Astrazeneca είχαν κάποιες παρενέργειες ( πυρετός, κακουχία, τρέμουλο) αλλά όχι κάτι ακραίο.


Χτες το απόγευμα μίλησα με έμπιστή μου παθολόγο, η οποία είναι και οικογενειακή ιατρός, και μόλις της είπα ότι ήταν να κάνω το εμβόλιο της J&J άρχισε να λέει τι μου ήρθε και δήλωσα αυτό, ότι είναι το πιο άχρηστο εμβόλιο (έτσι ακριβώς το χαρακτήρισε), ότι προσταστεύει λιγότερο απ' όλα τα υπόλοιπα και πως παίζουν πολλές παρενέργειες με αυτό, που δεν έχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια. Και καπάκι, μου είπε ΜΟΝΟ Pfizer/Moderna και κανένα άλλο. Ο άντρας της ήταν να κάνει Astra και του το απαγόρευσε, περιμένει να ανοίξει η πλατρφόρμα για να κάνει κι αυτός της Pfizer. Όταν ο γιατρός σου, που υποτίθεται έχει σπουδάσει τόσα χρόνια και πρέπει τον εμπιστεύεσαι, γυρνάει και σου λέει αυτά τα πράγματα...

Ξαναλέω, η αίσθηση που εγώ αποκομίζω είναι ότι είμαστε όλοι beta testers για τα εμβόλια... διαβάζω ότι τα περισσότερα είναι εμβόλια τα οποία είναι σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ στάδιο, και έχουν πάρει έγκριση καθαρά για λόγους έκτακτης ανάγκης. Μια γαλλική εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας, δεν θυμάμαι ποια, υποστήριξε ότι τα εμβόλια που πήραν πράσινο φως να προχωρήσει η παραγωγή τους, δεν έχουν καμία σχέση με τα εμβόλια που διατίθενται, κι ότι τα πρώτα ήταν πολύ πιο ισχυρά, για να πειστούν οι αρμόδιοι να δώσουν την πολυπόθητη έγκριση, ενώ ένας δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν σε διαθεσιμότητα οι ποσότητες των α' υλών που χρειάζονται για την παραγωγή τους. Δεν ξέρει κανείς που τελειώνει η αλήθεια, και που τελειώνει το ψέμα. Πριν λίγο καιρό εξυμνούσαν τις Σεϋχέλλες, ότι ήταν το πρώτο κράτος που εμβολίασε το 80%+ του πληθυσμού της, σήμερα διάβασα προβληματισμός στις Σεϋχέλλες, γιατί τα κρούσματα άρχισαν να αυξάνονται, ναι μεν χωρίς θανάτους, αλλά η επιδημία φούντωσε πάλι. Άρα μάλλον ισχύει αυτό που είχε υποστηριχτεί από πολλούς επιστήμονες, ότι ναι μεν ο εμβολιασμένος είναι απίθανο να νοήσει σοβαρά, αλλά συνεχίζει να διασπείρει κανονικά τον ιό και να κολλάει βεβαίως...

panavour
11/05/2021, 18:59
Χτες το απόγευμα μίλησα με έμπιστή μου παθολόγο, η οποία είναι και οικογενειακή ιατρός, και μόλις της είπα ότι ήταν να κάνω το εμβόλιο της J&J άρχισε να λέει τι μου ήρθε και δήλωσα αυτό, ότι είναι το πιο άχρηστο εμβόλιο (έτσι ακριβώς το χαρακτήρισε), ότι προσταστεύει λιγότερο απ' όλα τα υπόλοιπα και πως παίζουν πολλές παρενέργειες με αυτό, που δεν έχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια. Και καπάκι, μου είπε ΜΟΝΟ Pfizer/Moderna και κανένα άλλο. Ο άντρας της ήταν να κάνει Astra και του το απαγόρευσε, περιμένει να ανοίξει η πλατρφόρμα για να κάνει κι αυτός της Pfizer. Όταν ο γιατρός σου, που υποτίθεται έχει σπουδάσει τόσα χρόνια και πρέπει τον εμπιστεύεσαι, γυρνάει και σου λέει αυτά τα πράγματα...

Ξαναλέω, η αίσθηση που εγώ αποκομίζω είναι ότι είμαστε όλοι beta testers για τα εμβόλια... διαβάζω ότι τα περισσότερα είναι εμβόλια τα οποία είναι σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ στάδιο, και έχουν πάρει έγκριση καθαρά για λόγους έκτακτης ανάγκης. Μια γαλλική εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας, δεν θυμάμαι ποια, υποστήριξε ότι τα εμβόλια που πήραν πράσινο φως να προχωρήσει η παραγωγή τους, δεν έχουν καμία σχέση με τα εμβόλια που διατίθενται, κι ότι τα πρώτα ήταν πολύ πιο ισχυρά, για να πειστούν οι αρμόδιοι να δώσουν την πολυπόθητη έγκριση, ενώ ένας δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν σε διαθεσιμότητα οι ποσότητες των α' υλών που χρειάζονται για την παραγωγή τους. Δεν ξέρει κανείς που τελειώνει η αλήθεια, και που τελειώνει το ψέμα. Πριν λίγο καιρό εξυμνούσαν τις Σεϋχέλλες, ότι ήταν το πρώτο κράτος που εμβολίασε το 80%+ του πληθυσμού της, σήμερα διάβασα προβληματισμός στις Σεϋχέλλες, γιατί τα κρούσματα άρχισαν να αυξάνονται, ναι μεν χωρίς θανάτους, αλλά η επιδημία φούντωσε πάλι. Άρα μάλλον ισχύει αυτό που είχε υποστηριχτεί από πολλούς επιστήμονες, ότι ναι μεν ο εμβολιασμένος είναι απίθανο να νοήσει σοβαρά, αλλά συνεχίζει να διασπείρει κανονικά τον ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟ ιό και να κολλάει βεβαίως...
FIXED

AUFGEBRACHT
11/05/2021, 18:59
Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.


Κατανοητό το point, δεν υπάρχει φάρμακο και χημεία με ΜΗΔΕΝ παρενέργειες. Κι η "αθώα" ασπιρίνη, είναι υπεύθυνη για χιλιάδες γαστρορραγίες ετησίως, κι αντιβιώσεις που έχουν σώσει ζωές, σε άλλους ασθενείς την έχουν στερήσει, λόγω απρόβλεπτης αλλεργικής αντίδρασης. Εδώ όμως μιλάμε για άλλη περίπτωση, για μια μαζική διαδικασία με χαρακτήρα υποχρεωτικότητας... Εάν -χτύπα ξύλο- η στατιστικά ασήμαντη περνέργεια συνέβαινε σε εμάς ή σε οικογενειακό μας πρόσωπο, φαντάζομαι η αντίδραση δεν θα ήταν "εεεε, τι να κάνουμε, συμβαίνουν κι αυτά". Έτυχε κι είδα σήμερα συνέντευξη του 35χρονου στην Κρήτη, ο οποίος κόντεψε να χάσει το πόδι του από θρόμβωση μετά από το εμβόλιο της Astra. Τον έσωσε η φαρμακοποιός που φώναξαν, η οποία αναγνώρισε πως πρόκειται για θρόμβωση και κάλεσε άμεσα ασθενοφόρο. Ο άνθρωπος είπε ότι ήταν φανατικός του εμβολιασμού και το έκανε δίχως κανένα δισταγμό. Μετά από την περπέτειά του, είπε ότι εννοείται ότι δεν πρόκειται να εμβολιαστεί με κανένα εμβόλιο και πως όλοι οι γιατροί είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται για καθαρή σύνδεση της παρενέργειας με τον εμβολιασμό.

Η πιθανότητα, λέει, για παρενέργεια είναι 1 στις 100.000. Στα 10.000.000 είναι 100 θάνατοι. Οι οικογένειες 100 ανθρώπων δεν θα το έβλεπαν σαν στατιστική νομίζω... Όσο για τα οικονομικά παιχνίδια, σαφώς και παίζονται χοντρά οικονομικά παιχνίδια, φτάνει να αναλογιστούμε παλαιότερες δηλώσεις "φωτισμένων" Ευρωπαίων ότι δεν πρέπει με καμία δύναμη οι Ρώσοι να κυκλοφορήσουν πρώτοι εμβόλιο γιατί θα έχουν στα χέρια τους ένα φοβερό γεωπολιτικό όπλο και πλεονέκτημα... ακόμα και τώρα, ενώ το ρωσικό και το κινέζικο εμβόλιο αναπτύχθηκαν πάνω-κάτω στο ίδιο χρονικό διάστημα με τα δυτικά εμβόλια, εξακολουθούν να θεωρούνται "παρακατιανά" και μη ασφαλή, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μακροπρόθεσμη ασφάλειά τους... ενώ τα δυτικά παρέχουν... μάλλον σε ΗΠΑ-Ευρώπη ο χρόνος τρέχει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς...

AUFGEBRACHT
11/05/2021, 19:01
FIXED

Debadable...

panavour
11/05/2021, 19:05
Κατανοητό το point, δεν υπάρχει φάρμακο και χημεία με ΜΗΔΕΝ παρενέργειες. Κι η "αθώα" ασπιρίνη, είναι υπεύθυνη για χιλιάδες γαστρορραγίες ετησίως, κι αντιβιώσεις που έχουν σώσει ζωές, σε άλλους ασθενείς την έχουν στερήσει, λόγω απρόβλεπτης αλλεργικής αντίδρασης. Εδώ όμως μιλάμε για άλλη περίπτωση, για μια μαζική διαδικασία με χαρακτήρα υποχρεωτικότητας... Εάν -χτύπα ξύλο- η στατιστικά ασήμαντη περνέργεια συνέβαινε σε εμάς ή σε οικογενειακό μας πρόσωπο, φαντάζομαι η αντίδραση δεν θα ήταν "εεεε, τι να κάνουμε, συμβαίνουν κι αυτά". Έτυχε κι είδα σήμερα συνέντευξη του 35χρονου στην Κρήτη, ο οποίος κόντεψε να χάσει το πόδι του από θρόμβωση μετά από το εμβόλιο της Astra. Τον έσωσε η φαρμακοποιός που φώναξαν, η οποία αναγνώρισε πως πρόκειται για θρόμβωση και κάλεσε άμεσα ασθενοφόρο. Ο άνθρωπος είπε ότι ήταν φανατικός του εμβολιασμού και το έκανε δίχως κανένα δισταγμό. Μετά από την περπέτειά του, είπε ότι εννοείται ότι δεν πρόκειται να εμβολιαστεί με κανένα εμβόλιο και πως όλοι οι γιατροί είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται για καθαρή σύνδεση της παρενέργειας με τον εμβολιασμό.

Η πιθανότητα, λέει, για παρενέργεια είναι 1 στις 100.000. Στα 10.000.000 είναι 100 θάνατοι. Οι οικογένειες 100 ανθρώπων δεν θα το έβλεπαν σαν στατιστική νομίζω... Όσο για τα οικονομικά παιχνίδια, σαφώς και παίζονται χοντρά οικονομικά παιχνίδια, φτάνει να αναλογιστούμε παλαιότερες δηλώσεις "φωτισμένων" Ευρωπαίων ότι δεν πρέπει με καμία δύναμη οι Ρώσοι να κυκλοφορήσουν πρώτοι εμβόλιο γιατί θα έχουν στα χέρια τους ένα φοβερό γεωπολιτικό όπλο και πλεονέκτημα... ακόμα και τώρα, ενώ το ρωσικό και το κινέζικο εμβόλιο αναπτύχθηκαν πάνω-κάτω στο ίδιο χρονικό διάστημα με τα δυτικά εμβόλια, εξακολουθούν να θεωρούνται "παρακατιανά" και μη ασφαλή, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μακροπρόθεσμη ασφάλειά τους... ενώ τα δυτικά παρέχουν... μάλλον σε ΗΠΑ-Ευρώπη ο χρόνος τρέχει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς...

Η αιτια ειναι οτι ΔΕΝ εχουν περασει τα δυτικα στανταρ πιστοποιησης,σε αρκουντως αποδεκτα ορια κλινικων δοκιμων συμφωνα με τα πρωτοκολα των ΕΟΦ ,ΗΠΑ και Ε.Ε. και οχι για την μακροπροθεσμη ασφαλεια τους.Οταν θα τα προσκομισουν και εαν ,θα εγκριθουν,αν δεν εχει γινει ηδη.

stefanos
11/05/2021, 19:12
Χτες το απόγευμα ....

Εντωμεταξύ pfizer/moderna είναι εντελώς νέας τεχνολογίας ενώ τα υπόλοιπα "συμβατικά".
Από την άλλη σκάει η είδηση για τις Σεϋχέλλες αλλά εκεί λέει κάναν κινέζικο εμβόλιο και ινδικό ASTRA.
Εγώ έχω κλείσει την Παρασκευή ASTRA χωρίς να εμπιστεύομαι καθόλου τους Ευρωπαίους κατασκευαστές
για τα γνωστά προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά ελλείψει Γιαπωνέζικου...

spyrval
11/05/2021, 19:19
:lol::lol:

Φαντάσου λέει να βγάλει η Honda εμβόλιο και να σου χρεώνουν 2 κατοστάρικα τη σύριγγα.

AUFGEBRACHT
11/05/2021, 19:20
Εντωμεταξύ pfizer/moderna είναι εντελώς νέας τεχνολογίας ενώ τα υπόλοιπα "συμβατικά".
Από την άλλη σκάει η είδηση για τις Σεϋχέλλες αλλά εκεί λέει κάναν κινέζικο εμβόλιο και ινδικό ASTRA.
Εγώ έχω κλείσει την Παρασκευή ASTRA χωρίς να εμπιστεύομαι καθόλου τους Ευρωπαίους κατασκευαστές
για τα γνωστά προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά ελλείψει Γιαπωνέζικου...

Εεεε, λογικά οι Γιαπωνέζοι κατά την προσφιλή τους διαχρονική τακτική, θα αντιγράψουν τους Ευρωπαίους και μετά από πολλάάάάά χρόνια θα γίνουν σημείο αναφοράς... :D

(Εμένα αυτό το "νέο" με φοβίζει... κάποιος το έγραψε παραπάνω ότι του είπε γνωστή του που ασχολείται με βιοτεχνολογία, τα εμβόλια mRNA θα είναι επανάσταση, ΑΝ τα καταφέρουν να πετύχουν αυτό που θέλουν... γιαυτό είπα παραπάνω για beta testers).

AUFGEBRACHT
11/05/2021, 19:22
:lol::lol:

Φαντάσου λέει να βγάλει η Honda εμβόλιο και να σου χρεώνουν 2 κατοστάρικα τη σύριγγα.

Kαι μόλις φθηνύνει η σύριγγα, θα δίνουν δώρο ρολόι για τη χασούρα όσων αγόρασαν με καπέλο, όπως έκαναν με το στρογγυλοφάναρο Transalp...

Acacius
11/05/2021, 20:26
:lol::lol:

Φαντάσου λέει να βγάλει η Honda εμβόλιο και να σου χρεώνουν 2 κατοστάρικα τη σύριγγα.


Έτσι και στραβώσει η βελόνα θα πρέπει να περιμένεις κάτι μήνες το Σαρακάκη μέχρι να φέρει άλλη σαν ανταλλακτικό.

spyrval
11/05/2021, 20:31
Αργεί τόσο γιατί η βελόνα πάει για αλλαγή μαζί με το ψυγείο που διατηρεί τα εμβόλια

nikos_abel
11/05/2021, 20:47
Πάει η πρώτη Πφίζερ. Γράφω χωρίς κινητό ήδη να ξέρετε :lol:

KAWAMANRIDER
12/05/2021, 10:36
τώρα δηλαδή φταίει ο κόσμος που έχει ενδοιασμούς για το εμβόλιο ?

" Λαμία: Χαμός με γιατρό σε Εμβολιαστικό Κέντρο που έλεγε στον κόσμο να μην κάνει το εμβόλιο! "


https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/188630-lamia-skines-apeirou-kallous-se-emvoliastiko-kentro

DrBig
12/05/2021, 10:41
τώρα δηλαδή φταίει ο κόσμος που έχει ενδοιασμούς για το εμβόλιο ?

" Λαμία: Χαμός με γιατρό σε Εμβολιαστικό Κέντρο που έλεγε στον κόσμο να μην κάνει το εμβόλιο! "


https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/188630-lamia-skines-apeirou-kallous-se-emvoliastiko-kentro

Ηλιθιοι υπαρχουν σε καθε επαγγελματικο τομεα.

nikos_abel
12/05/2021, 10:46
Πάει η πρώτη Πφίζερ. Γράφω χωρίς κινητό ήδη να ξέρετε :lol:


Για τα στατιστικά, η μόνη ενόχληση που νιώθω είναι ένας πολύ ελαφρύς πόνος (περισσότερο ενόχληση) στο σημείο
που έγινε η ένεση.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

και ότι όταν κάποιος ξεκινάει να πει μια μλκ ο ήχος γίνεται mute και δεν την ακούω :lol:

DrBig
12/05/2021, 10:53
και ότι όταν κάποιος ξεκινάει να πει μια μλκ ο ήχος γίνεται mute και δεν την ακούω :lol:

Τυχερε. Εγω απλα ανοιγοκλεινω την τηλεοραση χωρις τηλεκοντρολ.

KAWAMANRIDER
12/05/2021, 11:49
Ηλιθιοι υπαρχουν σε καθε επαγγελματικο τομεα.

ναι αλλά είναι πραγματικά σοκ. Προσωπικά θα είχα σοκαριστεί, θα μου είχαν κοπεί τα πόδια, αν άκουγα την γιατρό του εμβολιαστικού κέντρου να μου λέει δεν αυτό που σου λένε ότι κάνεις και όλα τα υπόλοιπα που έλεγε.
Τι να πω δεν ξέρω.

OldMan
12/05/2021, 12:02
Εγω παντως, 40 μερες μετα την πρωτη δοση, εβγαλα μαλλια..!!;)

panavour
12/05/2021, 12:10
εγω πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος.

AristidisZ
12/05/2021, 13:11
Εγω παντως, 40 μερες μετα την πρωτη δοση, εβγαλα μαλλια..!!;)

Την σειρά σας δεν την εμβολιάζαν τον Γενάρη ; :p

McGyver
12/05/2021, 13:23
Εγω παντως, 40 μερες μετα την πρωτη δοση, εβγαλα μαλλια..!!;)

Πού;

OldMan
12/05/2021, 13:24
Οι αμεσως 2 απο πανω ειστε ελευθεροι να πατε να αγαπηθειτε..!!:D

wthanasis
13/05/2021, 06:10
Εγω παντως, 40 μερες μετα την πρωτη δοση, εβγαλα μαλλια..!!;)

Τρέχω να χτυπήσω 3-4 δόσεις ! Πάντα ήθελα να με φωνάζουν '' Πού΄σαι ρε αφάνα ??? '' :lol: :lol:

mikes
13/05/2021, 07:24
απο τοτε που εκανα τη διαιτα και εχασα 30 κιλα, οταν παραγγελνω σουβλακια αντι για 2 τυλιχτα τρωω πλεον
ενα τυλιχτο (πιτα ολικης, κρεας, μαρουλι ντοματα) και ενα καλαμακι σκετο..
χθες παρηγγειλα για πρωτη φορα μετα το εμβολιο, και μπουχτισα μονο με το ενα τυλιχτο.. το καλαμακι δε
μπορεσα να το φαω..
εχει να κανει με τις παρενεργειες του εμβολιου αυτο?
σημειωτεον οτι μετα το εμβολιο δεν ειχα καμια απολυτως αλλη παρενεργεια..



:lol: :lol:

doctor_john
13/05/2021, 07:36
Α πα πα! δεν έχει να κάνει με την ποσότητα, σου έχει πέσει η ταχύτητα!
Άμεσα δύο τυλιχτά (+κρεμμύδι) σε λιγότερο από 5'

Το είχα πάθει και εγώ στις πανελλήνιες, μη σε ανησυχεί θα επανέλθεις.

jimpap
13/05/2021, 08:05
τώρα δηλαδή φταίει ο κόσμος που έχει ενδοιασμούς για το εμβόλιο ?

" Λαμία: Χαμός με γιατρό σε Εμβολιαστικό Κέντρο που έλεγε στον κόσμο να μην κάνει το εμβόλιο! "


https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/188630-lamia-skines-apeirou-kallous-se-emvoliastiko-kentro

Η γυναικολόγος αυτή εν τω μεταξύ είναι εμβολιασμένη :yuck:
εδώ η είδηση (https://www.ethnos.gr/ellada/156793_dioikitis-5is-ype-i-arnitria-giatros-sti-lamia-einai-emboliasmeni)

Bowleno
13/05/2021, 08:16
Εγω παντως, 40 μερες μετα την πρωτη δοση, εβγαλα μαλλια..!!;)

Από την μεγάλη Πέμπτη που έκανα την πρώτη δόση, κοιτάω κάθε πρωί στον καθρέπτη και δεν... Λες να μου έβαλαν πλασέμπο;

DrBig
13/05/2021, 09:05
απο τοτε που εκανα τη διαιτα και εχασα 30 κιλα, οταν παραγγελνω σουβλακια αντι για 2 τυλιχτα τρωω πλεον
ενα τυλιχτο (πιτα ολικης, κρεας, μαρουλι ντοματα) και ενα καλαμακι σκετο..
χθες παρηγγειλα για πρωτη φορα μετα το εμβολιο, και μπουχτισα μονο με το ενα τυλιχτο.. το καλαμακι δε
μπορεσα να το φαω..
εχει να κανει με τις παρενεργειες του εμβολιου αυτο?
σημειωτεον οτι μετα το εμβολιο δεν ειχα καμια απολυτως αλλη παρενεργεια..



:lol: :lol:

Αφου ο οργανισμος σου αποδομει σουβλακι χωρις παρενεργειες, το εμβολιο τι το ηθελες?

OldMan
13/05/2021, 12:52
...πιτα ολικης..μαρουλι.. ντοματα...

Καλα, εσυ εισαι και τρισαθλιος και κατεστραμμένος..!!

Ο σουβλατζης δεν σεβεται τον εαυτο του και σου φερνει τετοια πραγματα..??

THEOD
13/05/2021, 18:04
Η γυναικολόγος αυτή εν τω μεταξύ είναι εμβολιασμένη :yuck:
εδώ η είδηση (https://www.ethnos.gr/ellada/156793_dioikitis-5is-ype-i-arnitria-giatros-sti-lamia-einai-emboliasmeni)

Και όσο πάει γίνεται και καλύτερο...
https://meaculpa.gr/lamia-se-psychiatriko-nosokomeio-i-giat/

mikes
13/05/2021, 18:20
Καλα, εσυ εισαι και τρισαθλιος και κατεστραμμένος..!!

Ο σουβλατζης δεν σεβεται τον εαυτο του και σου φερνει τετοια πραγματα..??

:lol: :lol: :lol:

δεν ξερω αν σεβεται η οχι τον εαυτο του, ξερω σιγουρα ομως οτι κανει τα στραβα ματια επειδη
πριν τη διαιτα πρακτικα εγω το συντηρουσα το μαγαζι... :lol: :p

jimpap
13/05/2021, 19:27
Και όσο πάει γίνεται και καλύτερο...
https://meaculpa.gr/lamia-se-psychiatriko-nosokomeio-i-giat/

Αυτό μπορεί να εξηγήσει πολλά, ή μπορεί να την γλιτώσει από πολλά.

g_m900
13/05/2021, 20:05
427972

Volpad
13/05/2021, 22:21
427974

BLiTzER
13/05/2021, 23:04
Πρέπει να ανοίξουμε και ένα thread "αστεία ηχητικά ντοκουμέντα". :lol:

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct1nb5?fbclid=IwAR0dJFxTFwKsnzyOs16MBdU5nui5DYgXeqn0XmKYi9RSkSnBAurA_m5-w00

panos_zip
13/05/2021, 23:41
Τουλάχιστον ξέρει αγγλικά και είναι ετοιμόλογος.
Πριν μερικά χρόνια ούτε αυτό το είχαμε.
:p

doctor_john
13/05/2021, 23:44
άκυρο, ήταν αστείο αλλά κατάλαβα λάθος :tomates:

basilis_k6
14/05/2021, 02:04
Πρέπει να ανοίξουμε και ένα thread "αστεία ηχητικά ντοκουμέντα". :lol:

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct1nb5?fbclid=IwAR0dJFxTFwKsnzyOs16MBdU5nui5DYgXeqn0XmKYi9RSkSnBAurA_m5-w00

Σπανια γινετε ελληνας υπουργος τοαο ρεζίλι. Δεν φταιει βεβαια ο χαρης, αυτα πρεπει να λεει, αυτη ειναι η γραμμη.

cityfly
14/05/2021, 07:06
Αυτό μπορεί να εξηγήσει πολλά, ή μπορεί να την γλιτώσει από πολλά.

Και μάλλον στο δεύτερο στοχεύει.

Πρώτα κάνει τη μαλακία και μετά το παίζει τρελίτσα. Κλασσικά πράγματα

doctoras
14/05/2021, 11:53
Προσωπικά ειμαι ευαίσθητος με αρδ που ενω θετουν μια μικτή θεματολογια με διαφορα θεματα οπου εκτος του τουριστικου θέματος για τους βρετανους υπηκόους να δειχουν υποτιθέμενο ενδιαφερον να μεταδοσουν πληροφορίες απο ελληνική κοινωνία, παραλληλα να βγαίνουν επικριτικοι λογω της τοπικιστικης αλαζονείας τους. Αυτο με εξοργίζει και τους κανει una faccia una razza με τους πολιτικούς
Ο θεοχαρης παρα την φτωχη εσωτερικη διακυβέρνηση τους, καλα τους απαντησε, διοτι παρα την ευρωπαικη επιλογη να μας προμηθεύουν εμβολια ως μια χωρα β' διαλογης θα ειμαστε το ιδιο έτοιμοι για τον τουρισμο οσο θα ειναι η τεως αυτοκρατορική Αγγλία, Γερμανια και λοιποί

tzimidis
14/05/2021, 12:05
Τουλάχιστον ξέρει αγγλικά και είναι ετοιμόλογος.
Πριν μερικά χρόνια ούτε αυτό το είχαμε.
:p

Ασχολίαστο

tzimidis
14/05/2021, 12:07
Πρέπει να ανοίξουμε και ένα thread "αστεία ηχητικά ντοκουμέντα". :lol:

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct1nb5?fbclid=IwAR0dJFxTFwKsnzyOs16MBdU5nui5DYgXeqn0XmKYi9RSkSnBAurA_m5-w00

Μα αφού βγήκε σήμερα η κυβερνητική εκπρόσωπος και το ξεκαθαρισε:

ο Θεοχάρης δεν εδωσε καμία συνέντευξη στο BBC. Απλά απάντησε σε μερικές ερωτήσεις.

AristidisZ
14/05/2021, 12:24
Πρέπει να ανοίξουμε και ένα thread "αστεία ηχητικά ντοκουμέντα". :lol:

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct1nb5?fbclid=IwAR0dJFxTFwKsnzyOs16MBdU5nui5DYgXeqn0XmKYi9RSkSnBAurA_m5-w00

Ευκολάκι, σα να δίνει συνέντευξη στο Mega (not)
:D

tzimidis
14/05/2021, 18:20
427986
427987

AUFGEBRACHT
15/05/2021, 00:12
Vaccination greek success story... Χτυπάει το κινητό μου, άγνωστο νούμερο, δεν μπορούσα να το σηκώσω, μετά από μισή ώρα ξαναπαίρνει...κι ακολουθεί διάλογος...

-Γεια σας από το νοσοκομείο τηλεφωνώ, αφορά το ραντεβού που έχετε κλείσει για τις 18/5 με εμβόλιο της Johnson. Το ραντεβού ήταν στις 5.30 το απόγευμα.
-Ναι, για την άλλη Τρίτη είναι,
-Κοιτάξτε, επειδή είναι εμβόλιο που δεν το προτιμούν πολλοί κι είναι λίγα τα άτομα, το απόγευμα είναι αργά, μας βολεύει 9 το πρωί μέχρι 2 το μεσημέρι. Τι ώρα θέλετε;
-Τις ώρες που σας βολεύει εγώ δουλεύω.
-Δεν μπορείτε να πάρετε άδεια για λίγο;
-Ξέρετε δεν είναι δική μου η δουλειά, δεν μπορώ να φεύγω και να έρχομαι όποτε θέλω.
-Ναι αλλά κι εμείς δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι το απόγευμα να έρθετε. Αν δεν μπορείτε, θα ακυρώσω το ραντεβού σας.
-Δεν μπορώ.
-ΟΚ, το ακυρώνω τότε, βρείτε άλλη ημερομηνία.

Win-Win κατάσταση για όλους τελικά... :D
-

BLiTzER
15/05/2021, 00:31
Δημόσιοι υπάλληλοι. Καμία έκπληξη.

basilis_k6
15/05/2021, 01:46
Vaccination greek success story... Χτυπάει το κινητό μου, άγνωστο νούμερο, δεν μπορούσα να το σηκώσω, μετά από μισή ώρα ξαναπαίρνει...κι ακολουθεί διάλογος...

-Γεια σας από το νοσοκομείο τηλεφωνώ, αφορά το ραντεβού που έχετε κλείσει για τις 18/5 με εμβόλιο της Johnson. Το ραντεβού ήταν στις 5.30 το απόγευμα.
-Ναι, για την άλλη Τρίτη είναι,
-Κοιτάξτε, επειδή είναι εμβόλιο που δεν το προτιμούν πολλοί κι είναι λίγα τα άτομα, το απόγευμα είναι αργά, μας βολεύει 9 το πρωί μέχρι 2 το μεσημέρι. Τι ώρα θέλετε;
-Τις ώρες που σας βολεύει εγώ δουλεύω.
-Δεν μπορείτε να πάρετε άδεια για λίγο;
-Ξέρετε δεν είναι δική μου η δουλειά, δεν μπορώ να φεύγω και να έρχομαι όποτε θέλω.
-Ναι αλλά κι εμείς δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι το απόγευμα να έρθετε. Αν δεν μπορείτε, θα ακυρώσω το ραντεβού σας.
-Δεν μπορώ.
-ΟΚ, το ακυρώνω τότε, βρείτε άλλη ημερομηνία.

Win-Win κατάσταση για όλους τελικά... :D
-

εγω θα τους έδινα στεγνα.

nikos_abel
15/05/2021, 08:05
εγω θα τους έδινα στεγνα.


Ναι, αλλά που;

g_m900
15/05/2021, 08:51
Απλο.
Πας στο ραντεβου.
Δεν στο κανουν...
Καλεις Αστυνομια... Αυταπαγγελτο αδικημα... Καθεσαι και απολαμβανεις διαδικασια.
Εναλλακτικα καλεις καποιο μεσο που κλινει στην αξιωματική αντιπολίτευση και δινεις βουτυρο στο ψωμι τους

spyrval
15/05/2021, 09:04
Αφού του ακύρωσαν το ραντεβού δεν μπορεί να πάει.

g_m900
15/05/2021, 09:10
Αφού του ακύρωσαν το ραντεβού δεν μπορεί να πάει.
Το εμβολιαστικο κεντρο δεν λειτουργει με οτι βολεύει τον εργαζομενο εκει. Γιαυτο κ κλεινεις ραντεβου. Κανονισες τις δουλειες σου και επειδη θελει καποιος να σχολασει στις 2 αντι για τις 6 το απογευμα λες δεν ακυρώνω...νταηλικι. Ζητας φυσικα και ονοματεπώνυμο του ατομου που σε καλεσε.

AUFGEBRACHT
15/05/2021, 11:31
Το περιστατικό το έγραψα ως αποδεικτικό της ΔΥ νοοτροπίας... Αν ήμουν αποφασισμένος να κάνω το εμβόλιο θα είχα κινηθεί αλλιώς και εννοείται θα είχα κάνει φασαρία, περισσότερο το είδα σαν "ουδέν κακόν αμιγές καλού"... μία η είδηση για τις μολυσμένες παρτίδες, καπάκι η γιατρός μου που ήταν αρνητική για το J&J, και τώρα αυτό... οιωνοί;...

stefanos
15/05/2021, 12:13
Εντωμεταξύ pfizer/moderna είναι εντελώς νέας τεχνολογίας ενώ τα υπόλοιπα "συμβατικά".
Από την άλλη σκάει η είδηση για τις Σεϋχέλλες αλλά εκεί λέει κάναν κινέζικο εμβόλιο και ινδικό ASTRA.
Εγώ έχω κλείσει την Παρασκευή ASTRA χωρίς να εμπιστεύομαι καθόλου τους Ευρωπαίους κατασκευαστές
για τα γνωστά προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά ελλείψει Γιαπωνέζικου...

Πόσο δίκιο έχεις αγόρι μου.
Στις 12:00 το έκανα στις 19:00 άρχισα να ανεβάζω πυρετό.
Αναμενόμενο ....deponaki.
Έκλεισα το πρώτο 24ωρο με 40αρια και ανα 2ωρο 1000αρι αναβράζον που τον ρίχνει στο 39,5.:cry:

Τηλέφωνο γιατρό: "το πολύ 3-4 μέρες να κρατήσουν οι παρενέργειες":facepalm:

AristidisZ
15/05/2021, 13:20
Πόσο δίκιο έχεις αγόρι μου.
Στις 12:00 το έκανα στις 19:00 άρχισα να ανεβάζω πυρετό.
Αναμενόμενο ....deponaki.
Έκλεισα το πρώτο 24ωρο με 40αρια και ανα 2ωρο 1000αρι αναβράζον που τον ρίχνει στο 39,5.:cry:

Τηλέφωνο γιατρό: "το πολύ 3-4 μέρες να κρατήσουν οι παρενέργειες":facepalm:

Έχε το νου σου μην δεν είναι από το εμβόλιο…

karateo
15/05/2021, 22:08
Πόσο δίκιο έχεις αγόρι μου.
Στις 12:00 το έκανα στις 19:00 άρχισα να ανεβάζω πυρετό.
Αναμενόμενο ....deponaki.
Έκλεισα το πρώτο 24ωρο με 40αρια και ανα 2ωρο 1000αρι αναβράζον που τον ρίχνει στο 39,5.:cry:

Τηλέφωνο γιατρό: "το πολύ 3-4 μέρες να κρατήσουν οι παρενέργειες":facepalm:

το 1000αρι κάθε 8 ώρες
3gr για παρατεταμένη χορήγηση ή 4gr για 1-2 μέρες ανα 24ωρο

υπάρχουν και άλλες επιλογές αν δεν πέφτει αρκετά

ibuprofen: πχ. nurofen, brufen, algofren
ασπιρίνη
ponstan

με παρακεταμόλη 1000άρα κάθε 2 ώρες πάς για δηλητηρίαση
https://patient.info/treatment-medication/paracetamol-overdose

tzimidis
15/05/2021, 22:31
Πες Αλγκόν ή Καλμαλίνη, να καταλάβουν και οι υπόλοιποι μισοί για τι μιλάς

bulmont
15/05/2021, 23:10
Εναλλακτικα καλεις καποιο μεσο που κλινει στην αξιωματική αντιπολίτευση και δινεις βουτυρο στο ψωμι τους


Υπάρχουν τέτοια μέσα σήμερα στην ελλάδα;;;;;

basilis_k6
15/05/2021, 23:27
Υπάρχουν τέτοια μέσα σήμερα στην ελλάδα;;;;;

2-3 ειναι. όσα λείπουν απο την λιστα πετσα :lol:

g_m900
16/05/2021, 05:39
To Open Tv που ηταν στη λιστα Πετσα μια χαρα μοστραρει την Αξιωματικη.
Η Λιστα έδωσε στα καναλια βαση ακροαματικοτητας και κυκλοφοριας εντυπων μεσων καθως και ηλεκτρονικών.
Οι μεγαλοι πλην Mega δεν μιλησαν και πολυ.
Το κράξιμο επεσε στα site που πεσανε ψιχουλα σε καποια...λεφτα πολλα σε αλλα.

Και δω τελειώνει το σπαμ...

panavour
16/05/2021, 13:40
οποιος τρωει ΔΕΝ μιλαει
οποιος ΔΕΝ τρωει γκρινιαζει
μολις φαει κι αυτος σωπαινει
ΑΥΡΙΑΝΗ πρωτοπορος εδω και 45 χρονια.
μαθετε μπαλιτσα ρε.:bawl:

tzimidis
16/05/2021, 17:10
428048

afasias
17/05/2021, 18:47
Έκανα και γω την 1η δόση σήμερα στο εμβολιαστικό Περιστερίου. Πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, καμία καθυστέρηση. Σωματικώς όλα καλά μέχρι στιγμής, απλά είμαι κάπως αγχωμένος.

McGyver
17/05/2021, 21:09
Ήταν να πάω Σάββατο πρωί αλλά προέκυψε κάτι που δεν έπαιρνε αναβολή, οπότε το άλλαξα για σήμερα το απόγευμα.

Με πήραν τηλέφωνο το μεσημέρι να επιβεβαιώσουν το ραντεβού και να μου πουν αν θέλω να πάω και νωρίτερα γιατί υπήρχαν κενά.

Πήγα μόλις σχόλασα.
Στο Κέντρο Υγείας Καλυβίων.
Πεντακάθαρο, με όλους ευγενέστατους και επαγγελματίες.
Τελείωσα χωρίς καμία καθυστέρηση.
Πριν καν βγω από το δωμάτιο που έκανα το εμβόλιο, είχα λάβει SMS & email για την επιβεβαίωση της δεύτερης δόσης.

Παίζει τελικά μέσα από όλο αυτό να γίνουμε χώρα χωρίς να χρειαστεί καθολικός βομβαρδισμός με ναπάλμ.

Bowleno
17/05/2021, 23:20
Ήταν να πάω Σάββατο πρωί αλλά προέκυψε κάτι που δεν έπαιρνε αναβολή, οπότε το άλλαξα για σήμερα το απόγευμα.

Με πήραν τηλέφωνο το μεσημέρι να επιβεβαιώσουν το ραντεβού και να μου πουν αν θέλω να πάω και νωρίτερα γιατί υπήρχαν κενά.

Πήγα μόλις σχόλασα.
Στο Κέντρο Υγείας Καλυβίων.
Πεντακάθαρο, με όλους ευγενέστατους και επαγγελματίες.
Τελείωσα χωρίς καμία καθυστέρηση.
Πριν καν βγω από το δωμάτιο που έκανα το εμβόλιο, είχα λάβει SMS & email για την επιβεβαίωση της δεύτερης δόσης.

Παίζει τελικά μέσα από όλο αυτό να γίνουμε χώρα χωρίς να χρειαστεί καθολικός βομβαρδισμός με ναπάλμ.

Ομοίως το έκανα κι εγώ, η γυναίκα μου, η μάνα μου, ο γαμπρός μου... Χωρίς καμία καθυστέρηση, τακτικά και όμορφα! Αναρωτήθηκα μήπως είναι παρενέργεια των εμβολίων που ξαφνικά γίναμε Ευρώπη σε αυτόν τον τομέα....:lol:

PaNick67
18/05/2021, 08:36
Χθες το απογευμα κατα τις 7 στον Προμηθεα στην HELLEXPO πρεπει να ειχε 200 ατομα απ' εξω. Σημερα ειναι η σειρα της συζυγου και αγχωθηκε λιγο σκεπτομενη ποση ωρα θα περιμενει.
Η σειρα μου ειναι την Παρασκευη το απογευμα και μαλλον θα πρεπει να οπλιστω με υπομονη.

OldMan
18/05/2021, 13:51
Γιατι δεν πατε σε περιφερειακα ΚΥ/Ιατρεια ρε σεις..??

Στο Τ.Ι. Ακροπόλεως κερνανε και τσιπουρακι με μεζε..;)