PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

Δεινόσαυρος
10/07/2021, 07:58
Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
Το αντίστροφο δεν ειναι καλο
Το πρόβλημα εδώ είναι οτι οι περισότεροι μαστορες, λίγο-πολύ ξέρουν να ρυθμίζουν βαλβίδες. Και ούτε είναι πρόβλημα να τις ρυθμίζει ένας ικανός χρήστης που ξέρει τι του γίνεται.
Μακάρι να είχα την ίδια εμπιστοσύνη στους "γιατρούς". Ναι, κάποιοι είναι ικανοί. Δυστυχώς ελάχιστοι.

Όσο για τους θρυλικούς λοιμοξιολόγους, πάμπολλοι απο αυτούς έχουν αποδειχθεί σκαρτοι και καριερίστες και μεγάλα ονόματα μάλιστα, δεν παύεις να είσαι άνθρωπος - με όλα τα "καλά" του - επείδη έμαθες δυο διαφορικές εξισώσεις μοντελισμού, χαραστοπράγμα.

Και φυσικά υπάρχει και το τεράστιο πρόβλημα που επισήμανε ο g_m900, ένα τσούρμο άχρηστα τσιράκια που μας πλασάρονται ως ειδικοί.

kosni
10/07/2021, 08:09
Μαλλον εσυ,η σπας πλακα η εισαι σε πληρη συγχυση .Γραψε επιτελους τους λογους εμπεριστατωμενα που αμφισβητεις -αντιθετα απο οτι λεει ολη η υδρογειος-οτι πρεπει να εμβολιαστουν οι νεωτεροι ,απο ποια ηλικια και μετα θα πρεπει να γινονται εμβολια ποια εξηγηση δινεις για αυτο και εξηγηαε τον ρολο της ανεγερσης τοιχους ανοσιας ,να γινει η να μην γινει και γιατι..

Σε συγχυση δεν ειμαι, η εσυ με δουλευεις η μου στελνεις αρθρα που δεν εχεις καταλαβει, παραθεσα τα στοιχεια του εοδυ και εκανα και μια εικασια οσων αφορα τα κρουσματα. Και εκανα εικασια γιατι τα στοιχεια τοτ εοδυ ειναι για τον πεο. Και σε εχω ρωτησει ευθεως για το αν κινδυνευουν οι υγιης νεοι, και εσυ μου απαντας με ενα αρθρο που λεει για τους καρδιακους τους υπερτασικους και τους πεθαμενους, μαλλον εισαι σε συγχυση. Δεν εχεις καταλαβει τι λεει αυτο που μου εστειλες και επιμενεις να με ρωτας για τειχος ανοσιας. Δεν με ενδιαφερει το τειχος ανοσιας, εγω ρωταω αν υπαρχει κανενας υγιης νεος που να εχει νοσησει σοβαρα και δεν μου απαντας. Εγω δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραδειγμα απ την αρχη της πανδημιας. Και ρωταω, μπορουμε να το μαθουμε απο καποια επισημη αναφορα; Γιατι αν δεν κινδυνευουν, δεν μπορουμε να τους θεσουμε.σε.κινδυνο για να σωθουν οι γεροι. Ειναι μαλακια ,πως να το κανουμε.
Δλδ πρεπει εγω να σου αποδειξω γιατι δεν πρεπει να εμβολιαστουν οι νεοι, ενω εσυ δεν μπορεις να μου βρεις ουτε ενα επισημο χαρτι που να λεει οτι οντως νοσουν βαρια και οι νεοι.Τοσο δυσκολο ειναι ρε π@υστη μου πια?

Δεινόσαυρος
10/07/2021, 08:14
Και κάτι ακόμα:

Ας μην ξεχνάμε οτι η Βρετανική επιτροπή ειδικων (SAGE group) ομολόγησε, όταν βρέθηκε αντιμέτωπη με τις περίφημες επιστημονικές αποδείξεις, οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ έλεγε ψέματα για να πανικοβάλει τον κόσμο επι πρώτου κύματος.

Ρε μανάρια μου, νοιώθει κανεις;;;;

Για την "προστασία μας" οι ειδικοί μας τάιζαν ο,τι νά 'ναι, και αυτό λέγεται σήμερα αποδεκτή επιστήμη; Ας συνέλθουμε μισό λεπτάκι απο τις φοβίες, ένα λεπτουλάκι μόνο, μπας και δούμε τι άλλο έχουμε χάψει αμάσητο.

Η ίσως και όχι, δεν βαριέσαι, τι θα γίνομεν τώρα χωρίς βαρβάρους. Γ*μω τις λύσεις ήταν αυτοί οι ανθρωποι.

DrBig
10/07/2021, 08:34
Η επιστημη σε σχεση με το internet εχει το καθηκον της αποδειξης
Γι αυτο ολοι οι επιστημονες μπορουν να μπαινουν στο ιντερνετ αλλα οσοι μπαινουν στο ίντερνετ δεν ειναι επιστημονες
Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
Το αντίστροφο δεν ειναι καλο

Δυστυχως/ευτυχως η μονη επιστημη που εχει την πολυτελεια της αποδειξης ειναι τα μαθηματικα. Οπουδηποτε αλλου υπαρχουν απλα ενδειξεις οι οποιες ειναι ανοιχτες σε πλειαδα ερμηνειων.

Kas_Tracer
10/07/2021, 08:37
Μάστορας είναι της και της κατσίκα ο κωλος
Βαλβιδες μπορεί να ρυθμίσει ο οποιοσδήποτε αρκεί να ξέρει ανάγνωση (service manual)
Το διάκενο όμως το καθορίζει ο δημιουργός της μηχανής.

Johny the Fox
10/07/2021, 09:25
Σε συγχυση δεν ειμαι, η εσυ με δουλευεις η μου στελνεις αρθρα που δεν εχεις καταλαβει, παραθεσα τα στοιχεια του εοδυ και εκανα και μια εικασια οσων αφορα τα κρουσματα. Και εκανα εικασια γιατι τα στοιχεια τοτ εοδυ ειναι για τον πεο. Και σε εχω ρωτησει ευθεως για το αν κινδυνευουν οι υγιης νεοι, και εσυ μου απαντας με ενα αρθρο που λεει για τους καρδιακους τους υπερτασικους και τους πεθαμενους, μαλλον εισαι σε συγχυση. Δεν εχεις καταλαβει τι λεει αυτο που μου εστειλες και επιμενεις να με ρωτας για τειχος ανοσιας. Δεν με ενδιαφερει το τειχος ανοσιας, εγω ρωταω αν υπαρχει κανενας υγιης νεος που να εχει νοσησει σοβαρα και δεν μου απαντας. Εγω δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραδειγμα απ την αρχη της πανδημιας. Και ρωταω, μπορουμε να το μαθουμε απο καποια επισημη αναφορα; Γιατι αν δεν κινδυνευουν, δεν μπορουμε να τους θεσουμε.σε.κινδυνο για να σωθουν οι γεροι. Ειναι μαλακια ,πως να το κανουμε.
Δλδ πρεπει εγω να σου αποδειξω γιατι δεν πρεπει να εμβολιαστουν οι νεοι, ενω εσυ δεν μπορεις να μου βρεις ουτε ενα επισημο χαρτι που να λεει οτι οντως νοσουν βαρια και οι νεοι.Τοσο δυσκολο ειναι ρε π@υστη μου πια?

Μαθε να συζητας σαν κυριος γιατι ο τροπος σου δειχνει το αντιθετο Το τι γνωριζω εγω για την δουλεια μου ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Οσο για την ερωτηση σου αρκει να μπεις σε ενα επισημο σαιτ να το μαθεις https://covid19.gov.gr/covid19-live-analytics/ Και μαθε οτι το τοιχος ανοσιας που γραφεις οτι δεν σε... ενδιαφερει δεν επιτυγχανεται με ψεκασμους και κηραλοιφες αλλα με ανθρωπινες ζωες.Οποιασδηποτε ηλικιας ζωες ανθρωπων που χανονται.

PaNick67
10/07/2021, 09:46
Αν λοιπον εμβολιαστουν ολοι οι πανω απο 25, ολοι οσοι μπορουν και δεν εχουν προβληματα υγειας που τους το απαγορευουν, οι νεωτεροι γιατι να εμβολιαστουν; Απο ποιον θα κολλησουν και σε ποινο θα μεταδωσουν την νοσο; Οι εμβολιασμενοι ειναι ασφαλεις.
Αφου τελικα αν νοσησουν αναμεταξυ τους θα ειναι "γριπουλα" η φαση, θα τους αφησει κουσουρια; Υπαρχει μελετη νεων ανθρωπων που αποκτησαν μονιμες βλαβες ειτε σε πνευμονες, ειτε στην καρδια εξαιτιας της νοσησης απο covid-19?

Γιατι αυτο που ακουω ειναι οτι η πανδημια ειναι μια κατασταση ενεργη που ακομα μελετουν οι επιστημονες. Πως φτασαμε σε τετοια συμερασματα; Και στο τελος τελος ποσους αφορουν; Το 1/100.000 ? Πως ξερουμε οτι οι νεοι με προβληματα τετοια δεν θα τα ανεπτυσαν μεγαλωνοντας ετσι κι αλλιως;

Δεν ξερω, ενω ημουν υπερ των εμβολιων για οσους κινδυνευουν και εμβολιαστηκα οπως και ολοι οι γνωστοι, συγγενεις και φιλοι, δεν νομιζω οτι θα βαλω το 13χρονο παιδι μου στην διαδικασια. Δεν πιστευω οτι τον αφορα το θεμα. Ολα τα υπολοιπα εμβολια που τον αφορουν τα εχει κανει και το bexcero που κοστισε 2Χ110€

kosni
10/07/2021, 09:50
Μαθε να συζητας σαν κυριος γιατι ο τροπος σου δειχνει το αντιθετο Το τι γνωριζω εγω για την δουλεια μου ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Οσο για την ερωτηση σου αρκει να μπεις σε ενα επισημο σαιτ να το μαθεις https://covid19.gov.gr/covid19-live-analytics/ Και μαθε οτι το τοιχος ανοσιας που γραφεις οτι δεν σε... ενδιαφερει δεν επιτυγχανεται με ψεκασμους και κηραλοιφες αλλα με ανθρωπινες ζωες.Οποιασδηποτε ηλικιας ζωες ανθρωπων που χανονται.

Δεν ηθελα να σε προσβαλω, παντως απο τα γραφηματα του εοδυ δεν βγαινει και κανα συμπερασμα οσον αφορα τον προβληματισμο μου, μαλλον κανω κακη αναγνωση, τι να πω.
Παρολαυτα ακομα δεν μου ειπες αν εχεις ακουσει για καμια νοσηλεια νεου υγιη ανθρωπου, εχω ρωτησει 15 φορες και δεν παιρνω απαντηση. Το γραφημα του εοδυ ειναι η απαντηση σου?

Johny the Fox
10/07/2021, 10:00
ελαχιστοι νεοι ανθρωποι(18-30) χωρις υποκειμενα νοσηματα διασωληνωθηκαν και ακομα πιο λιγοι απεβιωσαν.Η ιωση αυτη στατιστικα συμπεριφερεται τυπικα για το ειδος της οσο αφορα τις βραχυχρονιες επιπτωσεις της και τον κινδυνο θανατου.Οι μακροχρονιες ενδειξεις βλαβων στα διαφορα συστηματα ειναι σε ερευνητικη εξελιξη.Οι επιπτωσεις θα φανουν μετα μια πενταετια το ελαχιστο.Οι νεοι πρεπει να εμβολιαστουν για να σταματησει να ανακυκλωνεται ο ιος προσφεροντας μεταλλαξεις που δεν καλυπτονται απο τον εμβολιασμο ,διατηρωντας με αυτον τον τροπο πανδημια ενεργη.

Johny the Fox
10/07/2021, 10:16
Αν λοιπον εμβολιαστουν ολοι οι πανω απο 25, ολοι οσοι μπορουν και δεν εχουν προβληματα υγειας που τους το απαγορευουν, οι νεωτεροι γιατι να εμβολιαστουν; Απο ποιον θα κολλησουν και σε ποινο θα μεταδωσουν την νοσο; Οι εμβολιασμενοι ειναι ασφαλεις.

Το εμβολιο δεν προστατευει απο την λοιμωξη αλλα απο τις επιπλοκες της και τον κινδυνο διασωληνωσης.Δλδ ο ιος δεν εξαφανιζεται ,αλλα γινεται εποχιακος και αδυναμος για την υγιη κοινοτητα. Οι ευπαθεις ομαδες θα εμβολιαζονται καθε χρονο ,οπως με την γριπη αλλά για να γίνει αυτό και κυρίως για τις μεταλλάξεις χρειάζεται να υψωθεί τοίχος ανοσίας.

Tallyban
10/07/2021, 10:40
Δύο απλες ερωτήσεις:

1.Αν κολλήσεις τον ιό στην Ελλάδα σήμερα τι πιθανότητες έχεις να πεθάνεις ανάλογα με την ηλικία σου (0-20/20-40/40-60/60+) ανεξαρτήτως προηγούμενης κατάστασης υγείας.

2.Τι πιθανότητες έχει να κολλήσει (ανεξαρτήτως ηλικίας και κατάστασης υγείας) ένας βοσκός στο βουνό με έναν ας πούμε οδηγό αστικού λεωφορείου στην Αθήνα.(θερμή παράκληση,για το δεύτερο ερώτημα μη μου πείτε ότι δεν είναι μετρήσιμο,και οι βοσκοί κινητό κουβαλάν μαζί τους...)

Johny the Fox
10/07/2021, 10:47
1 429423 https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2021/07/covid-gr-daily-report-20210706.pdf
2
συγχρωτισμος = λοιμωξη

rainmike
10/07/2021, 10:47
Δύο απλες ερωτήσεις:

1.Αν κολλήσεις τον ιό στην Ελλάδα σήμερα τι πιθανότητες έχεις να πεθάνεις ανάλογα με την ηλικία σου (0-20/20-40/40-60/60+) ανεξαρτήτως προηγούμενης κατάστασης υγείας.

2.Τι πιθανότητες έχει να κολλήσει (ανεξαρτήτως ηλικίας και κατάστασης υγείας) ένας βοσκός στο βουνό με έναν ας πούμε οδηγό αστικού λεωφορείου στην Αθήνα.(θερμή παράκληση,για το δεύτερο ερώτημα μη μου πείτε ότι δεν είναι μετρήσιμο,και οι βοσκοί κινητό κουβαλάν μαζί τους...)

Κοψε γιατι θα έρθω να ζητησω το κινεζικο δυναμοκλειδο,οταν θα λειπεις εννοειται:D

Tallyban
10/07/2021, 11:03
Ευχαριστώ,για τη δεύτερη ερώτηση μου υπάρχει κάποια απάντηση με αριθμούς;(έστω από άλλη χώρα)

Johny the Fox
10/07/2021, 11:17
Σύμφωνα με τα Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων ο νέος κορωνοϊός του 2019 εξαπλώνεται κυρίως όταν υγιείς άνθρωποι έρχονται σε στενή προσωπική επαφή με άτομο που έχει COVID-19 και βήχει ή φταρνίζεται. (Αυτός είναι και ο λόγος που η κοινωνική απόσταση είναι τόσο σημαντική.)
Αρα ο οδηγος του λεωφορειου κινδυνευει περισσοτερο ,ο βοσκος σιγουρα οχι
Νουμερα αναφορας υπαρχουν στις σελιδες του εοδυ (ιικο φορτιο )

Dr.Monty
10/07/2021, 11:31
Υπαρχει μελετη νεων ανθρωπων που αποκτησαν μονιμες βλαβες ειτε σε πνευμονες, ειτε στην καρδια εξαιτιας της νοσησης απο covid-19?


Ναι υπάρχουν αρχικές μελέτες. Αυτό ανησυχεί περισσότερο τους επιστήμονες. Την πιο σοβαρή από αυτές την έψαξα χθες και δεν τη βρήκα. Αν τη βρω θα την γράψω εδώ και θα στην στείλω πμ

Tallyban
10/07/2021, 12:28
Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί στην Ελλάδα τα ποσοστα αυτών που μολύνθηκαν και απεβίωσαν (συνολικα και κατά ηλικιακή ομάδα) έχουν μεταβληθεί σημαντικά;

KotsosDR
10/07/2021, 12:42
Το πρόβλημα όταν εμβολιαζεις όλο τον πληθυσμό με κάτι σχετικά νέο είναι πως αν κάτι πάει στραβά ,αν ξαναλέω ( έχει συμβεί στο παρελθόν , μπορεί να συμβεί και τώρα) και αυτό ανακαλυφθεί στην πορεία θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία όλων των αιώνων , διάβαζα τις προάλλες για μια περίπτωση κάπου στα 60's για παιδιά που γεννήθηκαν χωρίς χέρια και πόδια από φάρμακο που λάβανε οι μητέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...



Προσωπικά αν και έχω λάβει 2 φορές εμβόλιο χωρίς έγκριση με δική μου υπογραφή και ευθύνη ποτέ δεν πήρα απάντηση για ένα φάρμακο από επιστήμονες του τύπου " δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 10 χρόνια δεν βγάλεις λέπια , αλλά τώρα καλό είναι να το κάνεις " ...wtf δηλαδή;

κάτι ακόμα , μπορεί κάποιος ειδικός να μας πει πόσα φάρμακα η εμβόλια προτείνονται σε όλο το πληθυσμο που να έχουν πιθανή παρενέργεια θάνατο;

Tedvj23
10/07/2021, 13:01
Κορωνοϊός: Νέες προειδοποιήσεις για παρενέργειες των εμβολίων (https://www.thebest.gr/article/626762-nees-proeidopoiiseis-tou-europaikou-organismou-farmakon-gia-parenergeies-ton-embolion)

panavour
10/07/2021, 14:08
Το πρόβλημα όταν εμβολιαζεις όλο τον πληθυσμό με κάτι σχετικά νέο είναι πως αν κάτι πάει στραβά ,αν ξαναλέω ( έχει συμβεί στο παρελθόν , μπορεί να συμβεί και τώρα) και αυτό ανακαλυφθεί στην πορεία θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία όλων των αιώνων , διάβαζα τις προάλλες για μια περίπτωση κάπου στα 60's για παιδιά που γεννήθηκαν χωρίς χέρια και πόδια από φάρμακο που λάβανε οι μητέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...



Προσωπικά αν και έχω λάβει 2 φορές εμβόλιο χωρίς έγκριση με δική μου υπογραφή και ευθύνη ποτέ δεν πήρα απάντηση για ένα φάρμακο από επιστήμονες του τύπου " δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 10 χρόνια δεν βγάλεις λέπια , αλλά τώρα καλό είναι να το κάνεις " ...wtf δηλαδή;

κάτι ακόμα , μπορεί κάποιος ειδικός να μας πει πόσα φάρμακα η εμβόλια προτείνονται σε όλο το πληθυσμο που να έχουν πιθανή παρενέργεια θάνατο;
http://pathologia.eu/loimoxeis/pws-to-skandalo-ths-8alidomidhs-odhghse-se-pio-asfalh-farmaka-kai-embolia/
Καμμια σχέση με σήμερα η τεχνολογία και η ασφάλεια των φαρμακων

axelpap
10/07/2021, 14:17
https://xeroteana.com/tranquilizer-dart-guns/?fb_comment_id=1109399615765628_1110787498960173

Ποσο μπροστα αυτη η ιατρικη πχια !!! Τι αλματα ειν αυτα.......χααχαχαχ

Η επομενη λυση για τον κυριακο....

Ειπαμε, τα οπλα δημιουργηθηκαν για την εξασφαλιση της τροφης και αρα της επιβιωσης.

Το ιδιο και τα φαρμακα σε ορισμενες περιπτωσεις....μαλλον...τι οχι;;;;

KotsosDR
10/07/2021, 14:22
http://pathologia.eu/loimoxeis/pws-to-skandalo-ths-8alidomidhs-odhghse-se-pio-asfalh-farmaka-kai-embolia/
Καμμια σχέση με σήμερα η τεχνολογία και η ασφάλεια των φαρμακων

Α μπράβο , σε αυτό αναφέρθηκα .




Είμαι σίγουρος πως τα ίδια λέγανε και τότε .... :lol:

Dr.Monty
10/07/2021, 14:32
Το πρόβλημα όταν εμβολιαζεις όλο τον πληθυσμό με κάτι σχετικά νέο είναι πως αν κάτι πάει στραβά ,αν ξαναλέω ( έχει συμβεί στο παρελθόν , μπορεί να συμβεί και τώρα) και αυτό ανακαλυφθεί στην πορεία θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία όλων των αιώνων

Πολύ συστή παρατήρηση. Αρχικά πιστευα ότι για αυτο το λόγο ειχε απαγορευτει ο εμβολιασμος σε κατω των 18. Αν γινει μαλακια σε 5 χρόνια οι 18αριδες θα ειναι 23 και θα αναλαβουν.

karateo
10/07/2021, 16:44
Οι μακροχρονιες ενδειξεις βλαβων στα διαφορα συστηματα ειναι σε ερευνητικη εξελιξη.Οι επιπτωσεις θα φανουν μετα μια πενταετια το ελαχιστο

Αυτό ισχύει και για τα εμβόλια φυσικά.
Ειδικά για τα νεότερα που δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα.

Πρόσφατα βρήκαν ότι η ακίδα προκαλεί τις βλάβες στα αγγεία και είναι αυτή που "αντιγράφουν" τα εμβόλια.
Απο τη μία βέβαια με τα εμβόλια σου ρίχνουν πολλές ακίδες απο την άλλη αν κολλήσεις ο ιός ξεκινάει με λίγες και ανάλογα την απόκριση του ανοσοποιητικού μπορεί και να σε πεθάνει.


Τέλος, τοίχο ανοσίας στο εμβόλιο της γρίπης δεν είχαμε ποτέ.
Για ποιό λόγο χρειαζόμαστε τώρα?

Με 25% (μία δόση) εμβολιασμένων στον πλανήτη και τον ρυθμό εμβολιασμού να έχει ήδη πέσει, παγκόσμιο τοίχο ανοσίας δεν βλέπω να φτιάχνουμε ποτέ.

Οπότε μας μένει μόνο το όφελος/κόστος για τους νέους.
Έχεις στατιστικά που να δείχνουν το κόστος για τους νέους?

Απο πέρυσι έχουν νοσήσει εκατομμύρια...


The study found antibodies in 7.1% of people, implying that India had nearly 75 million cases by mid-August 2020, when the study finished collecting data. At the time, the official case count was about one-thirtieth as high, at 2.7 million.
https://www.sciencemag.org/news/2021/04/will-india-s-devastating-covid-19-surge-provide-data-clear-its-death-paradox

Με αυτά τα νούμερα πολύ αμφιβάλω για τα ratio οφέλους/κόστους.

mikes
10/07/2021, 16:54
Παρολαυτα ακομα δεν μου ειπες αν εχεις ακουσει για καμια νοσηλεια νεου υγιη ανθρωπου, εχω ρωτησει 15 φορες και δεν παιρνω απαντηση.

φιλος μου 39 χρονων πατερας 2 μωρων παιδιων εφυγε μετα απο μαχη 20 μερων διασωληνομενος... δεν ειχε προβληματα υγειας

αλλος φιλος μου 45, γνωστος και εδω μεσα (δε γραφει πλεον) τη γλυτωσε με απλη νοσηλεια, αλλα τον θερισε καπως... ουτε αυτος εχει προβληματα υγειας...

mikes
10/07/2021, 16:55
429424

karateo
10/07/2021, 17:00
φιλος μου 39 χρονων πατερας 2 μωρων παιδιων εφυγε μετα απο μαχη 20 μερων διασωληνομενος... δεν ειχε προβληματα υγειας

αλλος φιλος μου 45, γνωστος και εδω μεσα (δε γραφει πλεον) τη γλυτωσε με απλη νοσηλεια, αλλα τον θερισε καπως... ουτε αυτος εχει προβληματα υγειας...

Τα στατιστικά ψάχνουμε μπας και ανέβει το επίπεδο ;)
Πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις.

Στατιστικά σε ένα χρόνο τα δίκυκλα μπορεί να σκοτώνουν περισσότερους 18-29 απο ότι ο ιός (χωρίς υποκείμενα) ;)

DRAKONET
10/07/2021, 19:08
Ακομη κυκλοφορει αυτο ??
Τουλαχιστον πριν 5 χρονια το θυμαμε...και φυσικα μουφα !

panavour
10/07/2021, 19:35
Α μπράβο , σε αυτό αναφέρθηκα .




Είμαι σίγουρος πως τα ίδια λέγανε και τότε .... :lol:
οχιδεν λεγανε τα ιδια,γιατι δεν μπορουσαν να πουν τα ιδια, γιατι ΔΕΝ ηταν αντικειμενικα τα ιδια με σημερα.

KotsosDR
10/07/2021, 20:41
οχιδεν λεγανε τα ιδια,γιατι δεν μπορουσαν να πουν τα ιδια, γιατι ΔΕΝ ηταν αντικειμενικα τα ιδια με σημερα.

Ψαρεύω τώρα , μη με αγχωνεις :lol: :beer:
429437

panavour
13/07/2021, 08:17
429460

nikos_abel
13/07/2021, 09:00
Κάπου, κάπως έτσι το διάβασα στο ΦΒ και μου άρεσε...

"Οι αρνητές του εμβολίου είναι τζάμπα μάγκες. Αυτοί που εμβολιάζονται είναι που κάνουν θυσία με τον κίνδυνο
να έχουν παρενέργειες, για να προστατέψουν αυτούς τους τζάμπα μάγκες"

ή κάπως έτσι...

Panos76
13/07/2021, 09:10
Κάπου, κάπως έτσι το διάβασα στο ΦΒ και μου άρεσε...

"Οι αρνητές του εμβολίου είναι τζάμπα μάγκες. Αυτοί που εμβολιάζονται είναι που κάνουν θυσία με τον κίνδυνο
να έχουν παρενέργειες, για να προστατέψουν αυτούς τους τζάμπα μάγκες"

ή κάπως έτσι...

Είμαστε χορτάτοι από όλα και κακομαθημένοι, έτσι έχουμε την πολυτέλεια να ασχολούμαστε με μλκιες.

Αν ζούσαμε 50-60 χρόνια πίσω, στην πραγματική ζωή, δεν θα προλαβαίναμε ούτε νερό να πιούμε.

rainmike
13/07/2021, 09:42
Κάπου, κάπως έτσι το διάβασα στο ΦΒ και μου άρεσε...

"Οι αρνητές του εμβολίου είναι τζάμπα μάγκες. Αυτοί που εμβολιάζονται είναι που κάνουν θυσία με τον κίνδυνο
να έχουν παρενέργειες, για να προστατέψουν αυτούς τους τζάμπα μάγκες"

ή κάπως έτσι...

Παιδιά ωραιο το Placebo αλλά να ξέρουμε λιγο καi τι μας γινεται,ενα μικρo αποσπασμα απο το ethnos.gr:
Μητέρα παιδιού, το οποίο κόλλησε κορονοϊό σε κατασκήνωση σημείωσε μιλώντας στην εκπομπή «Ώρα Ελλάδος», πως το παιδί είναι σε άσχημη κατάσταση καθώς έχει 39 πυρετό και δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του καθώς πονάει το σώμα του. Μάλιστα, όπως τόνισε θετική στον κορονοϊό βρέθηκε και μία εμβολιασμένη δασκάλα μέσα στην κατασκήνωση.

Όπως σημείωσε η μητέρα, το παιδί πήγε στην κατασκήνωση στις 4 Ιουλίου, ενώ είχε και αρνητικό rapid test, το οποίο ζήτησαν από την κατασκήνωση. Πέντε ημέρες μετά ενημερώθηκε πως το παιδί είναι θετικό. «Μας ήρθε ένα email που έλεγε ότι δασκάλα που είχε εμβολιαστεί με Johnson & Johnson ένα μήνα πριν, βγήκε θετική στον κορονοϊό» ανέφερε η μητέρα, η οποία υπογράμμισε πως πρέπει να γίνει κάτι γιατί κάθε μέρα θα βρίσκονται και νέα

AristidisZ
13/07/2021, 10:00
Παιδιά ωραιο το Placebo αλλά να ξέρουμε λιγο καi τι μας γινεται,ενα μικρo αποσπασμα απο το ethnos.gr:
Μητέρα παιδιού, το οποίο κόλλησε κορονοϊό σε κατασκήνωση σημείωσε μιλώντας στην εκπομπή «Ώρα Ελλάδος», πως το παιδί είναι σε άσχημη κατάσταση καθώς έχει 39 πυρετό και δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του καθώς πονάει το σώμα του. Μάλιστα, όπως τόνισε θετική στον κορονοϊό βρέθηκε και μία εμβολιασμένη δασκάλα μέσα στην κατασκήνωση.

Όπως σημείωσε η μητέρα, το παιδί πήγε στην κατασκήνωση στις 4 Ιουλίου, ενώ είχε και αρνητικό rapid test, το οποίο ζήτησαν από την κατασκήνωση. Πέντε ημέρες μετά ενημερώθηκε πως το παιδί είναι θετικό. «Μας ήρθε ένα email που έλεγε ότι δασκάλα που είχε εμβολιαστεί με Johnson & Johnson ένα μήνα πριν, βγήκε θετική στον κορονοϊό» ανέφερε η μητέρα, η οποία υπογράμμισε πως πρέπει να γίνει κάτι γιατί κάθε μέρα θα βρίσκονται και νέα

Και τι πάει να πει αυτό ;

Είπε κανείς ότι με τα εμβόλια είσαι άτρωτος ;

Ήταν παιδί συναδέλφου εκεί (την γλίτωσε), η κοπέλα που τους κόλλησε ήταν πρακτικά ασυμπτωματική

Σε φιλικό ζευγάρι κόλλησε η νονά την μικρή (1 έτους)

Οι γονείς εμβολιασμένοι, η μαμά λόγω στενής επαφής με το μωρό κόλλησε και το πέρασε εντελώς light, ο μπαμπάς που έμεινε στο σπίτι και απλά πρόσεχε, δεν κόλλησε καν

Αυτό είναι το νόημα των εμβολίων και του "τείχους" που λέμε...

BLiTzER
13/07/2021, 10:02
Κάπου, κάπως έτσι το διάβασα στο ΦΒ και μου άρεσε...

"Οι αρνητές του εμβολίου είναι τζάμπα μάγκες. Αυτοί που εμβολιάζονται είναι που κάνουν θυσία με τον κίνδυνο
να έχουν παρενέργειες, για να προστατέψουν αυτούς τους τζάμπα μάγκες"

ή κάπως έτσι...

Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας ότι βρήκαμε νέους χριστούς. Όσοι εμβολιάζονται το κάνουν είτε επειδή υποχρεούνται, είτε για προσωπικό συμφέρον. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, δηλαδή, με αυτούς που δεν εμβολιάζονται.

panavour
13/07/2021, 10:06
Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας ότι βρήκαμε νέους χριστούς. Όσοι εμβολιάζονται το κάνουν είτε επειδή υποχρεούνται, είτε για προσωπικό συμφέρον. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, δηλαδή, με αυτούς που δεν εμβολιάζονται.

οι αρνητες του εμβολιασμου απο ποιους υποχρεουνται?

BLiTzER
13/07/2021, 10:08
οι αρνητες του εμβολιασμου σε τι υποχρεουνται?

Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.

panavour
13/07/2021, 10:11
Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.
καλον ειναι να αποφευγονται τα αποφθεγματα

AristidisZ
13/07/2021, 10:11
Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού" όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.

Πάντως στο περιβάλλον μου όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί δεν έχουν κάποιο θέμα υγείας, απλά σου λέει ο ένας "εγώ δεν γίνομαι πειραματόζωο", ο άλλος λέει "δε θα με βάλουν με το ζόρι να κάνω τίποτα", ο 3ος λέει ότι είναι το σφράγισμα του Αντίχριστου κ.ο.κ.

Προφανώς και υπάρχουν ζητήματα υγείας, όμως στατιστικά αν το δεις, αν πούμε ότι έχει κάνει εμβόλιο ένα 50-55% του πληθυσμού (άνω των 18), πόσο τοις εκατό να είναι αυτοί που δε κάνουν εμβόλιο για ιατρικούς λόγους ;

Θες 5% ;

Θες 10% ;

Δε νομίζω να είναι παραπάνω

BLiTzER
13/07/2021, 10:22
Πάντως στο περιβάλλον μου όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί δεν έχουν κάποιο θέμα υγείας, απλά σου λέει ο ένας "εγώ δεν γίνομαι πειραματόζωο", ο άλλος λέει "δε θα με βάλουν με το ζόρι να κάνω τίποτα", ο 3ος λέει ότι είναι το σφράγισμα του Αντίχριστου κ.ο.κ.

Προφανώς και υπάρχουν ζητήματα υγείας, όμως στατιστικά αν το δεις, αν πούμε ότι έχει κάνει εμβόλιο ένα 50-55% του πληθυσμού (άνω των 18), πόσο τοις εκατό να είναι αυτοί που δε κάνουν εμβόλιο για ιατρικούς λόγους ;

Θες 5% ;

Θες 10% ;

Δε νομίζω να είναι παραπάνω

Δεν αναφέρθηκα στα ποσοστά, αναφέρθηκα μόνο στους λόγους. Και οι λόγοι είναι αυτοί. Ναι, προφανώς, κατά 90-95% μιλάμε για προσωπικό συμφέρον και για τις 2 πλευρές.

Ωστόσο, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους κάποιος δε θέλει να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο σήμερα. Δεν μπορούμε να δεχτούμε τα "μας βάζουν μικροτσίπ", "μας αλλοιώνουν το ελληνικό ντιενέι", "δεν κάνω εμβόλια γενικά και η Γη είναι επίπεδη", αλλά θα έπρεπε να δεχόμαστε κάποιους λόγους που βγάζουν νόημα και είναι πέρα για πέρα σεβαστοί και κατανοητοί, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και για τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι, λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν είναι "αρνητές του εμβολιασμού". Μην τα ισοπεδώνετε όλα και στηρίζετε με τόσο πάθος μια θέση για την οποία δεν έχετε την παραμικρή ιδέα. Εδώ δεν είναι σίγουροι ούτε εκείνοι που γνωρίζουν.

Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.

nikos_abel
13/07/2021, 10:52
Δεν αναφέρθηκα στα ποσοστά, αναφέρθηκα μόνο στους λόγους. Και οι λόγοι είναι αυτοί. Ναι, προφανώς, κατά 90-95% μιλάμε για προσωπικό συμφέρον και για τις 2 πλευρές.

Ωστόσο, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους κάποιος δε θέλει να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο σήμερα. Δεν μπορούμε να δεχτούμε τα "μας βάζουν μικροτσίπ", "μας αλλοιώνουν το ελληνικό ντιενέι", "δεν κάνω εμβόλια γενικά και η Γη είναι επίπεδη", αλλά θα έπρεπε να δεχόμαστε κάποιους λόγους που βγάζουν νόημα και είναι πέρα για πέρα σεβαστοί και κατανοητοί, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και για τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι, λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν είναι "αρνητές του εμβολιασμού". Μην τα ισοπεδώνετε όλα και στηρίζετε με τόσο πάθος μια θέση για την οποία δεν έχετε την παραμικρή ιδέα. Εδώ δεν είναι σίγουροι ούτε εκείνοι που γνωρίζουν.

Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.


Δεν ξέρω τι λες, εγώ για εσένα έγινα θυσία :lol:

Ναι, όπως το λες, για την ηλιθιότητα και την ανικανότητα, τον εκβιασμό κλπ, συμφωνώ.

PaNick67
13/07/2021, 10:56
Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.

Το ποσοστο αυτων που δεν μπορουν να κανουν το εμβολιο για λογους υγειας, ειναι μονοψηφιο. Οπως και αυτων που αν το κανουν δεν τους πιανει. Βαλε και ενα ποσοστο κατηγοριας Βελοπουλου γιθα τους ψεκασμενους, πανω απο 15% ολοι μαζι δεν ειναι.
Οι υπολοιποι ειναι ειτε διστακτικοι γιατι φοβουνται, ειτε παρτακηδες που λενε "καντε ολοιι οι υπολοιποι το εμβολιο, παρτε το οποιο ρισκο κι εγω θα καλυφτω απο εσας μεσω του τοιχου ανοσιας" .
Οι πρωτοι με σοβαρη καμπανια εμβολιασμου θα το κανουν. Οι δευτεροι θελουν μπαμπουλα. Τοσο απλα

o_gavros
13/07/2021, 10:56
Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.
Όλο το ζουμί είναι στο παραπάνω, :a10:

KotsosDR
13/07/2021, 11:37
Όλο το ζουμί είναι στο παραπάνω, :a10:

Έχουν πάρει χαμπάρι ότι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα και αποτρέπουν με πλάγιο τρόπο τον εμβολιασμό για να μη τους πάρουν χαμπάρι από την Ε.Ε., δεν ξέρετε εσείς....:lol: :bawl:

Tallyban
13/07/2021, 11:40
Ρώτησα κάτι,δε πήρα απάντηση,το ξαναρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο(μπορεί να κάνω και λάθος).Τα ποσοστά θνησιμότητας στους εμβολιασμενους είναι τα ίδια με τους μη εμβολιασμενους;

nikos_abel
13/07/2021, 11:47
Ρώτησα κάτι,δε πήρα απάντηση,το ξαναρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο(μπορεί να κάνω και λάθος).Τα ποσοστά θνησιμότητας στους εμβολιασμενους είναι τα ίδια με τους μη εμβολιασμενους;


Όχι.

(αυτή είναι μία πηγή, αν ψάξεις πολύ θα δεις και άλλες) -> https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/391519/koronoios-sxedon-oloi-oi-thanatoi-apo-covid-stis-hpa-aforoysan-mi-emvoliasmenoys

CorpseAlive
13/07/2021, 11:57
Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
Αυτά τα λίγα.

KotsosDR
13/07/2021, 11:59
Όχι.

(αυτή είναι μία πηγή, αν ψάξεις πολύ θα δεις και άλλες) -> https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/391519/koronoios-sxedon-oloi-oi-thanatoi-apo-covid-stis-hpa-aforoysan-mi-emvoliasmenoys

η στατιστική είναι περίεργο πράγμα με 1000 ερμηνείες , απλά τα πράγματα σε αυτο που έστειλες
εμβολιασμένοι : 1200 εισαγωγες - 150 θανατοι
ανεμβολιαστοι : 851800 εισαγωγες - 17850 θανατοι

αυτο που απουσιαζει ειναι ο αριθμος κρουσμάτων που δεν χρειαστηκε νοσηλεια και στις 2 περιπτωσεις , επισης οι θανατοι και οι εισαγωγες αναφέρονται σε διαφορετικες χρονικες περιόδους , και δεν είναι σωστο να συγκρινονται νουμερα διαφορετικης περιοδου καθότι η κλινικη αντιμετώπιση έχει εξελιχθεί απο την αρχη της πανδημίας

nikos_abel
13/07/2021, 12:01
Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
Αυτά τα λίγα.


Συμφωνώ 100%.

Ένα άλλο παράδειγμα, είναι να σα να βρίσκεσαι εν μέσω κάποιου κακουργήματος, και επειδή σου λένε οι μπάτσοι (σόρρυ ε; ) καλύψου, εσύ να κάθεσαι ακάλυπτος
και να σφυρίζουν οι σφαίρες δίπλα σου.

Tallyban
13/07/2021, 12:03
Δηλαδή στη ηλικιακή ομάδα 40-65 ετων οι εμβολιασμενοι που απεβίωσαν στην Ελλάδα τι ποσοστό ήταν;

KotsosDR
13/07/2021, 12:05
Συμφωνώ 100%.

Ένα άλλο παράδειγμα, είναι να σα να βρίσκεσαι εν μέσω κάποιου κακουργήματος, και επειδή σου λένε οι μπάτσοι (σόρρυ ε; ) καλύψου, εσύ να κάθεσαι ακάλυπτος
και να σφυρίζουν οι σφαίρες δίπλα σου.

Άλλο αυτό που λες αφορα τα μετρα ατομικης ευθύνης , μασκα , αποστασεις , υγιεινή κτλ. πες πιο σωστά οτι σου λενε οι αστυνομικοί πεσε σε αυτη την τρύπα και καλυψου αλλα δεν ξερουμε ποσα μετρα ειναι η τρυπα , μπορει και ενα μπορει και 100 ... :lol:

nikos_abel
13/07/2021, 12:06
η στατιστική είναι περίεργο πράγμα με 1000 ερμηνείες , απλά τα πράγματα σε αυτο που έστειλες
εμβολιασμένοι : 1200 εισαγωγες - 150 θανατοι
ανεμβολιαστοι : 851800 εισαγωγες - 17850 θανατοι

αυτο που απουσιαζει ειναι ο αριθμος κρουσμάτων που δεν χρειαστηκε νοσηλεια και στις 2 περιπτωσεις , επισης οι θανατοι και οι εισαγωγες αναφέρονται σε διαφορετικες χρονικες περιόδους , και δεν είναι σωστο να συγκρινονται νουμερα διαφορετικης περιοδου καθότι η κλινικη αντιμετώπιση έχει εξελιχθεί απο την αρχη της πανδημίας

Καλά, δεν έκανα και έρευνα, ένα γρήγορο γουγλ και έβαλα το πρώτο που βρήκα.
Νομίζω πως στατιστικά μπορείς να βρεις στο ΠΟΥ.
Όπως με όλα τα στατιστικά όμως, αν τα μαγειρέψεις κατάλληλα μπορείς να επαληθεύσεις ότι συμπέρασμα θέλεις.

Μια αναγωγή όμως στο τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν εμβολιασμένοι, είναι το τι συνέβη πέρυσι στο Μιλάνο.

CorpseAlive
13/07/2021, 12:07
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.

nikos_abel
13/07/2021, 12:07
Άλλο αυτό που λες , αυτο που λες αφορα τα μετρα ατομικης ευθύνης , μασκα , αποστασεις , υγιεινή κτλ. πες πιο σωστά οτι σου λενε οι αστυνομικοί πεσε σε αυτη την τρύπα και καλυψου αλλα δεν ξερουμε ποσα μετρα ειναι η τρυπα , μπορει και ενα μπορει και 100 ... :lol:


Δεν είναι το ίδιο. Η τρύπα μπορεί να έχει σαθρό πάτο και να πέσεις 100 μέτρα, αλλά και αυτοί και εσύ βλέπεις πάτο στο 1.

Parking
13/07/2021, 12:15
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.


Την άποψη ότι δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται διά της καταπόσεως διατύπωσε η καθηγήτρια Αθηνά Λινού.



«Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή και ξέρω πως υπάρχουν και θείες λειτουργίες (...) στις οποίες δεν απαιτείται η κοινωνία με το ίδιο κουταλάκι. Από την άλλη μεριά πρέπει να αναγνωρίσω ότι όντως επιδημιολογική μελέτη η οποία να αποδεικνύει ότι διά της καταπόσεως, όχι μόνο του σάλιου αλλά και του ίδιου του ιού, μεταδίδεται η νόσος δεν υπάρχει», ανέφερε σε συνέντευξη που παραχώρησε στη δημόσια τηλεόραση.

:lol::lol::lol:

ρε όταν οι άλλοι ανακάλυψαν το κρέας
εμείς είχαμε χοληστερίνη !
:lol:

BLiTzER
13/07/2021, 12:18
Σταμάτησα να διαβάζω στο "Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή".

o_gavros
13/07/2021, 12:20
δεν είσαι ο μόνος.
Αυτοί κι αν κάνουν ζημιά! Μιλάω για τους επιστημονες που προτάσουν την πίστη τους πριχού της ιδιότητος.

CorpseAlive
13/07/2021, 12:45
Την άποψη ότι δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται διά της καταπόσεως διατύπωσε η καθηγήτρια Αθηνά Λινού.



«Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή και ξέρω πως υπάρχουν και θείες λειτουργίες (...) στις οποίες δεν απαιτείται η κοινωνία με το ίδιο κουταλάκι. Από την άλλη μεριά πρέπει να αναγνωρίσω ότι όντως επιδημιολογική μελέτη η οποία να αποδεικνύει ότι διά της καταπόσεως, όχι μόνο του σάλιου αλλά και του ίδιου του ιού, μεταδίδεται η νόσος δεν υπάρχει», ανέφερε σε συνέντευξη που παραχώρησε στη δημόσια τηλεόραση.

:lol::lol::lol:

ρε όταν οι άλλοι ανακάλυψαν το κρέας
εμείς είχαμε χοληστερίνη !
:lol:

Για εμένα εκεί πρέπει να εξαντληθεί η αυστηρότητα του κράτους.
Αλλά εκεί χέζονται πάνω τους γιατί μετά δεν θα μπορούν να ανοιγοκλείνουν τα πράγματα ανάλογα με την πολιτική τους σπέκουλα.

doctor_john
13/07/2021, 13:10
Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
Αυτά τα λίγα.

Γιατί ενώ δέχεσαι τις πιθανότητες σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της καθημερινότητας μας, αρνείσαι την ελάχιστη δυνατή που έχουν υπόψιν.


Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.

Τους προσάπτεις δυσανεξία σε ενα μικρό ποσό πληροφοριών ενώ εσύ δεν δέχεσαι ολόκληρους τόμους.
Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείς όρους που εφεύραν άνθρωποι που σου επικοινωνούν ξεκάθαρα πως δεν λειτουργούν υπέρ του συμφέροντος σου
διαιωνίζοντας την απόκρυψη - κατακραυγή οποιουδήποτε στοιχείου τους εκθέτει.

Όπως είναι δικαίωμα σου να επιλέγεις μέρος της αλήθειας για να έχεις την ισορροπία σου είναι και εκείνων να βλέπουν αυτά που εσύ αρνείσαι.


Για εμένα εκεί πρέπει να εξαντληθεί η αυστηρότητα του κράτους.
Αλλά εκεί χέζονται πάνω τους γιατί μετά δεν θα μπορούν να ανοιγοκλείνουν τα πράγματα ανάλογα με την πολιτική τους σπέκουλα.

Μετά τον 2οΠΠ φτιάξαμε νόμους για να διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν.
Εσύ σαν νομικός πως βλέπεις την καταπάτηση τους σήμερα;

CorpseAlive
13/07/2021, 13:22
''Γιατί ενώ δέχεσαι τις πιθανότητες σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της καθημερινότητας μας, αρνείσαι την ελάχιστη δυνατή που έχουν υπόψιν.''

Γιατί δεν βρίσκω κίνητρο. Στην χειρότερη των περιπτώσεων και αν πάρουμε ως δεδομένο ότι είναι όλοι μα όλοι συνεννοημένοι τα εμβόλια είναι απλά αχρείαστα και δεν παράγουν κανένα αποτέλεσμα και δημιουργήθηκαν για να παράξουν πλούτο στις φαρμακευτικές . Ωστόσο αυτό καταρρίπτεται σε πληθώρα ανεξάρτητων μελετών που έχουν γίνει παγκοσμίως.
Τώρα το να δημιουργήθηκαν για να προκαλέσουν βλάβη το θεωρώ ηλίθιο. Πως θα σε εκμεταλλευτεί το σύστημα αν δεν υπάρχεις ή αν είσαι άρρωστος? Του εργάτες τους θέλει καλά ίσα ίσα για να παράγουν δουλεία .

''Τους προσάπτεις δυσανεξία σε ενα μικρό ποσό πληροφοριών ενώ εσύ δεν δέχεσαι ολόκληρους τόμους.
Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείς όρους που εφεύραν άνθρωποι που σου επικοινωνούν ξεκάθαρα πως δεν λειτουργούν υπέρ του συμφέροντος σου
διαιωνίζοντας την απόκρυψη - κατακραυγή οποιουδήποτε στοιχείου τους εκθέτει.

Όπως είναι δικαίωμα σου να επιλέγεις μέρος της αλήθειας για να έχεις την ισορροπία σου είναι και εκείνων να βλέπουν αυτά που εσύ αρνείσαι.
''
Σε τι τόμους αναφέρεσαι ? Οι πλείστοι δεν γνωρίζουν καν πως λειτουργούν τα εμβόλια και αναμασάνε ανακρίβειες που βλέπουν στο Facebook. Η αλήθεια δεν έχει μέρη είναι απόλυτη . Εγώ τι ακριβώς αρνούμαι κατά την γνώμη σου?

''Μετά τον 2οΠΠ φτιάξαμε νόμους για διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν.
Εσύ σαν νομικός πως βλέπεις την καταπάτηση τους σήμερα;''
Σε ποιους νόμους αναφέρεσαι ? ''για διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν'' Το τέρας ποιο ήταν ?
Ποιοι είναι οι νόμοι που καταπατούνται ?

doctor_john
13/07/2021, 13:31
Σόρυ που θεωρώ ότι πρέπει να το γράψω, δεν σε κοντράρω.
Όπως δηλώνεις σου λείπουν πολλές πληροφορίες που είναι αδύνατον να σου μεταφέρω σε ένα φόρουμ.

Αυτό και μόνο δεν σου δημιουργεί απορία για την εικόνα που έχεις σχηματίσει;

CorpseAlive
13/07/2021, 13:39
Σόρυ που θεωρώ ότι πρέπει να το γράψω, δεν σε κοντράρω.
Όπως δηλώνεις σου λείπουν πολλές πληροφορίες που είναι αδύνατον να σου μεταφέρω σε ένα φόρουμ.

Αυτό και μόνο δεν σου δημιουργεί απορία για την εικόνα που έχεις σχηματίσει;

Έχω απορία για 1000 πράγματα, εικόνα σχηματίζω από εμπειρία και από την εμπιστοσύνη σε αυτούς που πρέπει να τα γνωρίζουν.
Π.χ. δεν ξέρω καν τι είναι το βολαν αλλά δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του.
π.χ. δεν νομίζω να ξέρεις Ποινική Δικονομία και ου μη γένοιτο δεν θα πας σε δίκη χωρίς δικηγόρο επομένως εμπιστεύεσαι τον ''ειδικό ''
π.χ. δεν κάνω αυτοδιάγνωση σε σύμπτωμα συζητώντας το στο φορουμ πάω στον γιατρό.
από τα αρχαία χρόνια υπάρχει τάση εξειδίκευσης Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ και εσύ πρέπει να γνωρίζουμε απίστευτες λεπτομέρειες για κάτι που εν τέλει δεν μπορούμε πλήρως να κατανοήσουμε καθώς δεν έχουμε τις βάσεις για αυτό ?

doctor_john
13/07/2021, 13:58
Έχω απορία για 1000 πράγματα, εικόνα σχηματίζω από εμπειρία και από την εμπιστοσύνη σε αυτούς που πρέπει να τα γνωρίζουν.
Π.χ. δεν ξέρω καν τι είναι το βολαν αλλά δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του.
π.χ. δεν νομίζω να ξέρεις Ποινική Δικονομία και ου μη γένοιτο δεν θα πας σε δίκη χωρίς δικηγόρο επομένως εμπιστεύεσαι τον ''ειδικό ''
π.χ. δεν κάνω αυτοδιάγνωση σε σύμπτωμα συζητώντας το στο φορουμ πάω στον γιατρό.
από τα αρχαία χρόνια υπάρχει τάση εξειδίκευσης Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ και εσύ πρέπει να γνωρίζουμε απίστευτες λεπτομέρειες για κάτι που εν τέλει δεν μπορούμε πλήρως να κατανοήσουμε καθώς δεν έχουμε τις βάσεις για αυτό ?

Γιατί μας ζητάνε να κάνουμε κρίσεις και επιλογές που μας αφορούν προσωπικά.
Και ναι, δεν είμαστε ιστορικοί - αναλυτές κ.λπ. αυτό όμως δεν μας δικαιολογεί να αγνοούμε την ιστορία.

πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.

CorpseAlive
13/07/2021, 14:02
Γιατί μας ζητάνε να κάνουμε κρίσεις και επιλογές που μας αφορούν προσωπικά.
Και ναι, δεν είμαστε ιστορικοί - αναλυτές κ.λπ. αυτό όμως δεν μας δικαιολογεί να αγνοούμε την ιστορία.

πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.

Δεν μας ζητάνε να κρίνουμε και να επιλέξουμε , μας λένε ανεπιφύλακτα να εμβολιαστούμε.
''πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.''
Τι εννοείς ακριβώς ? Τι ακριβώς θα ήθελες να γνωρίζεις για να νιώθεις ασφαλής ?Πως να αντιμετωπίσεις πιθανή θρόμβωση? Μυοκαρδίτιδα? από το σπίτι ?

Το Σ.Τ.Ε. πάντως έχει αναγνωρίσει δικαίωμα αποζημίωσης σε περίπτωση βλάβης υγείας από τον εμβολιασμό.
https://www.kathimerini.gr/society/561358222/apofasi-ste-gia-emvolia-kai-apozimioseis/

toyar
13/07/2021, 14:30
ο covid καποια στιγμη θα τελειωσει
αυτα που δε γλυτωνουμε με τπτ ειναι οι θρησκειες και τα social media

basilis_k6
13/07/2021, 14:41
σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.

CorpseAlive
13/07/2021, 14:49
σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.

Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.

AristidisZ
13/07/2021, 15:06
σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.

Όταν βέβαια χάνονται εργασιακά κεκτημένα δεκαετιών εν μία νυκτί, μούγκα στη στρούγκα

Τώρα που το δίλλημα είναι μεροκάματο ή εμβόλιο, μας έπιασε ο πόνος για τα δικαιώματα, τόσα χρόνια με μειώσεις μισθών, απολύσεις χωρίς καμία αιτιολόγηση, καταπάτηση ωραρίων και άλλα πολλά όμορφα, δεν είχα δει να σηκώνονται λάβαρα επανάστασης

Για την ενεσούλα μας έπιασε ο πόνος...

Και δε το λέω επί προσωπικού, έχω αρκετά παραδείγματα γνωστών που ξαφνικά θυμηθήκαν την δημοκρατία και το σύνταγμα...

basilis_k6
13/07/2021, 15:13
Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.

το ίδιο μπορείς να πεις και για το μαγειρα, το δασκαλο, τον ταρίφα, τον αστυνομικό που βολικά δεν ειναι στους πρώτους που έχει υποχρεωτικό (γιατί άραγε....). Ολα αυτα ειναι αστερίσκοι. Μήπως αυτή η κατηγορία ανθρώπων πρεπει να το κάνει υποχρεωτικά? Μήπως η άλλη? Μήπως και τα παιδια? Στην ελευθερία του ατόμου δεν υπάρχουν αστερίσκοι. Γιαυτό δεν υπαρχει θανατική ποινή, γιατι δεν υπαρχει αυτος ο αστερίσκος του "αυτός σκοτωσε 100 άτομα άρα το αξιζει". Αν βάλεις ορια στην ελευθερία του ανθρώπου, μετα βάζεις στην δημοκρατία και μετα δεν εχεις τίποτα απο τα δυο. Είχαμε ήδη καταπατήσει πολλες στην ελλάδα τα τελευταια χρόνια, η ελευθερία του λογου εχει παει περίπατο αλλα ποιος νοιάζεται... Τώρα σειρά να παιρνουν κιάλλες.


Όταν βέβαια χάνονται εργασιακά κεκτημένα δεκαετιών εν μία νυκτί, μούγκα στη στρούγκα

Τώρα που το δίλλημα είναι μεροκάματο ή εμβόλιο, μας έπιασε ο πόνος για τα δικαιώματα, τόσα χρόνια με μειώσεις μισθών, απολύσεις χωρίς καμία αιτιολόγηση, καταπάτηση ωραρίων και άλλα πολλά όμορφα, δεν είχα δει να σηκώνονται λάβαρα επανάστασης

Για την ενεσούλα μας έπιασε ο πόνος...

Και δε το λέω επί προσωπικού, έχω αρκετά παραδείγματα γνωστών που ξαφνικά θυμηθήκαν την δημοκρατία και το σύνταγμα...
συμφωνω 100%
βέβαια εκεί ειναι άλλα τα όπλα που απέμειναν στον κοσμο για να αντιδράσει. άλλη κουβέντα.

PaNick67
13/07/2021, 15:20
Τα εμβολια που κανουμε στα παιδια μας απο την βρεφικη ηλικια ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικα. Γιατι αποφασισε το κρατος οτι τα παιδια μας δεν μας ανηκουν και πρεπει να ειναι υγιη οποια και αν ειναι η δικη μας θεση στο θεμα εμβολιασμος. Το βιβλιαριο με τα εμβολια τους ειναι αυτο που κοιτα ο παιδιατρος και προγραμματιζει το επομενο ή γραφει την βεβαιωση για την εγγραφη στο σχολειο.

Γιατι μια σειρα ασθενειες που σκοτωναν κοσμο, κυριως παιδια, εχουν πια εξαλειφθει εξαιτιας των εμβολιων. Τα οποια στην αρχη τους ειχαν θεματα διαφορα, ομως εσωζαν κοσμο και σωζουν κοσμο. Εξαιτιας των εμβολιων φτασαμε σημερα εδω, αλλιως θα ειχαμε πεθανει απο τετανο, πολυομυελιτιδα, ευλογια, ακομα και κοκκυτη ή μαγουλαδες, ερυθρα, κλπ

Δεν γινεται ομως σημερα να εξαναγκασεις ενηλικες να υποστουν ιατρικη πραξη. Αυτο που γινεται ειναι να πιεστουν να το κανουν γιατι δεν θα απολαμβανουν οτι και οι εμβολιασμενοι. Αδικο; Ισως. Αλλα δεν γινεται να κανει ο γιος μου μαθημα του χρονου με μασκα η απο το σπιτι επειδη δεν εμβολιαζεται ο δασκαλος. Ουτε να μην εργαζομαι οντας εμβολιασμενος επειδη καποιοι αρνουνται γιατι ετσι. Πρεπει να τελειωνουμε με τον διαολο που μας ρημαξε την ζωη, να παμε παρακατω.

Δεν γινεται να συζηταμε εμβολιασμο παιδιων επειδη οι ενηλικες δεν θελουν. ( το δεν μπορουν ειναι απολυτως σεβαστο, αλλα ειναι ελαχιστοι αυτοι ετσι κι αλλιως ).

Δεν γινεται να μην μπορω ζησω κανονικα επειδη καποιοι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξεις με ποιους θα πας, με ποιους θα εισαι. Με αυτους που κοιτουν το αυριο ελπιζοντας ή με αυτους που κοιταν το τωρα;

rainmike
13/07/2021, 15:21
[QUOTE=CorpseAlive;3104526]Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.[/QUOTE
Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.

CorpseAlive
13/07/2021, 15:25
το ίδιο μπορείς να πεις και για το μαγειρα, το δασκαλο, τον ταρίφα, τον αστυνομικό που βολικά δεν ειναι στους πρώτους που έχει υποχρεωτικό (γιατί άραγε....). Ολα αυτα ειναι αστερίσκοι. Μήπως αυτή η κατηγορία ανθρώπων πρεπει να το κάνει υποχρεωτικά? Μήπως η άλλη? Μήπως και τα παιδια? Στην ελευθερία του ατόμου δεν υπάρχουν αστερίσκοι. Γιαυτό δεν υπαρχει θανατική ποινή, γιατι δεν υπαρχει αυτος ο αστερίσκος του "αυτός σκοτωσε 100 άτομα άρα το αξιζει". Αν βάλεις ορια στην ελευθερία του ανθρώπου, μετα βάζεις στην δημοκρατία και μετα δεν εχεις τίποτα απο τα δυο. Είχαμε ήδη καταπατήσει πολλες στην ελλάδα τα τελευταια χρόνια, η ελευθερία του λογου εχει παει περίπατο αλλα ποιος νοιάζεται... Τώρα σειρά να παιρνουν κιάλλες.


συμφωνω 100%
βέβαια εκεί ειναι άλλα τα όπλα που απέμειναν στον κοσμο για να αντιδράσει. άλλη κουβέντα.

Δεν μου απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα. Αν υπάρχουν γιατροί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν και λόγω ιδιότητας έχουν την δυνατότητα να υποστηρίξουν τα λεγόμενα τους και να κριθούν σε επιστημονικό επίπεδο από τους συναδέλφους τους γιατί δεν βγαίνουν να το πουν δημόσια? Δεν έχω δει κάποια συλλογική δράση σε αυτή την κατεύθυνση ενώ στατιστικά είναι αρκετοί που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο και θα μπορούσαν να ''αντιδράσουν εντός της επιστημονικής κοινότητας σε αυτό''
Εμένα αυτό μου κάνει λίγο παράξενο δεν νομίζεις?
Ο μάγειρας ο δάσκαλος και ο ταρίφας δεν έχουν ιδιαίτερο νομικό και επιστημονικό καθήκον να γνωρίζουν ότι με τον μη εμβολιασμό θέτουν σε κίνδυνο τους πελάτες τους . Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη.

CorpseAlive
13/07/2021, 15:29
[QUOTE=CorpseAlive;3104526]Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.[/QUOTE
Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.

Συμφωνώ σε αυτό με το ιστορικό και τον προέλεγχο από γιατρό για το εμβόλιο. Είναι κάτι που έπρεπε να έχει γίνει ΧΘΕΣ .
Στα υπόλοιπα από εμπειρία σου λέω δεν ισχύουν.
Οι ανεμβολίαστοι είναι κατά πλειοψηφία αυτοί που πριν λίγο καιρό αρνούνταν την μάσκα και την ύπαρξη της πανδημίας επομένως είναι YOLO εξ αρχής.
Εμβολιασμένος σε εμβολιασμένο είναι δύσκολο να κολλήσει.
Η γιαγια μου εχει κανει 2 δοσεις Pfizer η γυναικα που την κοιτα μια δόση ζενεκα και ήταν ασυμπτωματική και η γιαγια δεν κόλλησε που την κάνει κάθε μέρα μπάνιο .

PaNick67
13/07/2021, 15:41
Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.

Ο εμβολιασμενος μεταδιδει αλλα με χαμηλο ιικο φορτιο που σημαινει οτι αν κολλησει ανεμβολιαστος δεν τον στελνει στην ΜΕΘ.
Νοσει επισης με παρομοιο τροπο, ελαφρα.

Ο λογος που δεν μπορει να επιτευχθει το τειχος ανοσιας ειναι διοτι ο εμβολιασμος δεν προχωρα οπως πρεπει και οι μεταλλαξεις κανουν παρτι λογω των μη εμβολιασμενων. Επισης ενδημικος με εξαρσεις θα γινει για οσους εμβολιαστουν. Οι υπολοιποι μονο αν νοσησουν και το ξεπερασουν. Ομως το 2% πεθαινει απο οσους νοσουν. Δεχεσαι 100.000 νεκρους μακροπροθεσμα απο οσους δεν ειναι εμβολιασμενοι σημερα; Και ποσους αλλους απο την καταρευση - αδυναμια του συστηματος υγειας να φροντισει αλλους ασθενεις; Εγω οχι.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και ανεπιθυμητες ενεργειες οι οποιες αναλογα το φαρμακο οδηγουν ακομα και στον θανατο. Ομως τα παιρνουμε για να γινουμε καλα. Δεν σκεφτομαστε τι θα γινει αν ειμαστε στο ποσοστο που θα πεθανει.

basilis_k6
13/07/2021, 15:42
Δεν μου απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα. Αν υπάρχουν γιατροί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν και λόγω ιδιότητας έχουν την δυνατότητα να υποστηρίξουν τα λεγόμενα τους και να κριθούν σε επιστημονικό επίπεδο από τους συναδέλφους τους γιατί δεν βγαίνουν να το πουν δημόσια? Δεν έχω δει κάποια συλλογική δράση σε αυτή την κατεύθυνση ενώ στατιστικά είναι αρκετοί που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο και θα μπορούσαν να ''αντιδράσουν εντός της επιστημονικής κοινότητας σε αυτό''
Εμένα αυτό μου κάνει λίγο παράξενο δεν νομίζεις?
Ο μάγειρας ο δάσκαλος και ο ταρίφας δεν έχουν ιδιαίτερο νομικό και επιστημονικό καθήκον να γνωρίζουν ότι με τον μη εμβολιασμό θέτουν σε κίνδυνο τους πελάτες τους . Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη.

δεν γνωρίζω γιατι κάποιος δεν θελει να εμβολιαστεί. δεν μου πεφτει και λόγος να ρωτήσω άλλωστε. αυτο που γνωρίζω ειναι οτι κανένας δεν μπορεί να ρισκάρει την δουλεια του βγαινοντας σε τέτοιους καιρούς να πει χυμα την γνωμη του. θα τον κρεμάσει η σία στα παράθυρα και άντε μετα να δουλεψει...




Δεν γινεται να μην μπορω ζησω κανονικα επειδη καποιοι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξεις με ποιους θα πας, με ποιους θα εισαι. Με αυτους που κοιτουν το αυριο ελπιζοντας ή με αυτους που κοιταν το τωρα;


και διάλεξες. με αυτούς που θα αποφασίζουν τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι για να ζήσεις εσυ κανονικά. Κοιτάζοντας το αύριο ελπίζοντας έγιναν οι επαναστασεις για την ελευθερια του ανθρώπου που εσυ πετάς στα σκουπίδια.

PaNick67
13/07/2021, 15:50
και διάλεξες. με αυτούς που θα αποφασίζουν τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι για να ζήσεις εσυ κανονικά. Κοιτάζοντας το αύριο ελπίζοντας έγιναν οι επαναστασεις για την ελευθερια του ανθρώπου που εσυ πετάς στα σκουπίδια.
Φυσικα. Παρτακιας δεν ημουν ποτε. Παντα κοιτουσα το γενικο καλο. Να παμε ολοι μαζι μπροστα. Αλλωστε εδω που φτασαμε απο τις σπηλιες, φτασαμε επειδη καποιοι δεν φοβηθηκαν και πηγαν παραπερα. Καποιοι κερδισαν, καποιοι εχασαν μα συνολικα η ανθρωποτητα πηγε μπροστα.

Οι επαναστασεις που λες εγιναν απο επανσταστες οχι απο καναπεδατους φοβιτσιαρηδες μην παθει κατι η ζωουλα τους. Σηκωσαν το λαβαρο και βαλανε τα στηθη τους στην φωτια.

Σημερα αυτη ειναι η επανασταση. Να μην μας νικησει ο ιος. Να νικησει η ζωη.


venceremos :bawl:

Tallyban
13/07/2021, 15:56
Η μέση ηλικία αυτών που απεβίωσαν είναι τα 78 έτη;Αλήθεια η ψέμα είναι αυτό;

kosni
13/07/2021, 16:03
Ο εμβολιασμενος μεταδιδει αλλα με χαμηλο ιικο φορτιο που σημαινει οτι αν κολλησει ανεμβολιαστος δεν τον στελνει στην ΜΕΘ.
Νοσει επισης με παρομοιο τροπο, ελαφρα.

Ο λογος που δεν μπορει να επιτευχθει το τειχος ανοσιας ειναι διοτι ο εμβολιασμος δεν προχωρα οπως πρεπει και οι μεταλλαξεις κανουν παρτι λογω των μη εμβολιασμενων. Επισης ενδημικος με εξαρσεις θα γινει για οσους εμβολιαστουν. Οι υπολοιποι μονο αν νοσησουν και το ξεπερασουν. Ομως το 2% πεθαινει απο οσους νοσουν. Δεχεσαι 100.000 νεκρους μακροπροθεσμα απο οσους δεν ειναι εμβολιασμενοι σημερα; Και ποσους αλλους απο την καταρευση - αδυναμια του συστηματος υγειας να φροντισει αλλους ασθενεις; Εγω οχι.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και ανεπιθυμητες ενεργειες οι οποιες αναλογα το φαρμακο οδηγουν ακομα και στον θανατο. Ομως τα παιρνουμε για να γινουμε καλα. Δεν σκεφτομαστε τι θα γινει αν ειμαστε στο ποσοστο που θα πεθανει.



ποσοστα θνησιμοτητας

10 ετών: 0.002% (ή 1: 50,000)

25 ετών: 0.01% (ή 1:10,000)

55 ετών: 0.4% (ή 1:250)

65 ετών: 1.4% (ή 1:71)

75 ετών: 4.6% (ή 1:22)

85 ετών: 15% (ή 1:7)

για ξανακανε την πραξη

McGyver
13/07/2021, 16:08
Ελληναράς ρε παιδί μου...

Δε θέλει να πάρει εμβόλιο τελευταίας τεχνολογίας που έχει γαμηθεί η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα να το βγάλει αλλά θα δώσει ένα μισθό για να προπαραγγείλει το cutting edge technology smartphone πριν καν το δει.

Εμβόλιο δε θα κάνει γιατί δεν το έχει ανάγκη, αλλά θα ξεκινήσει μόνος του αντιβίωση άμα έχει πονοκέφαλο.

Θα κάνει επανάσταση στα social media για το καλό των άλλων αλλά στο θέμα του εμβολίου θα κοιτάξει την πάρτη του, μιας και αυτός δεν το έχει ανάγκη και έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Κι όσοι συνειδητά άκουσαν τους ειδικούς ή δεν άκουσαν τους "ειδικούς" και εμβολιάστηκαν θα βρεθούν να απολογούνται κι από πάνω ότι έσκυψαν το κεφάλι...

Τη στιγμή που σε άλλες χώρες γίνεται της πουτάνας και ο κόσμος είναι στους δρόμους γιατί δεν έχουν εμβόλια και καταρρέουν τα υγειονομικά τους συστήματα.

Άει σιχτήρ, τα έγραψα και μου πέρασε.

:beer:

AristidisZ
13/07/2021, 16:10
ποσοστα θνησιμοτητας

10 ετών: 0.002% (ή 1: 50,000)

25 ετών: 0.01% (ή 1:10,000)

55 ετών: 0.4% (ή 1:250)

65 ετών: 1.4% (ή 1:71)

75 ετών: 4.6% (ή 1:22)

85 ετών: 15% (ή 1:7)

για ξανακανε την πραξη

Χμμμμμμμμμμμμ

Σύμφωνα βέβαια με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ, στα 440872 κρούσματα έχουμε 12778 απώλειες, ήτοι 2.8% θνησιμότητα

Να πούμε ότι είναι διπλάσια τα κρούσματα από τα καταγεγραμμένα ; (που δε νομίζω να είναι)

Πάμε στο 1.5%

Για κάνε εσύ την πράξη τώρα

kosni
13/07/2021, 16:12
Χμμμμμμμμμμμμ

Σύμφωνα βέβαια με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ, στα 440872 κρούσματα έχουμε 12778 απώλειες, ήτοι 2.8% θνησιμότητα

Να πούμε ότι είναι διπλάσια τα κρούσματα από τα καταγεγραμμένα ; (που δε νομίζω να είναι)

Πάμε στο 1.5%

Για κάνε εσύ την πράξη τώρα

κατι θα ξερεις παραπανω

AristidisZ
13/07/2021, 16:15
κατι θα ξερεις παραπανω

Ξέρω να κάνω διαίρεση σίγουρα

rainmike
13/07/2021, 16:17
Χμμμμμμμμμμμμ

Σύμφωνα βέβαια με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ, στα 440872 κρούσματα έχουμε 12778 απώλειες, ήτοι 2.8% θνησιμότητα

Να πούμε ότι είναι διπλάσια τα κρούσματα από τα καταγεγραμμένα ; (που δε νομίζω να είναι)

Πάμε στο 1.5%

Για κάνε εσύ την πράξη τώρα

Τα πάμε καλά απο στατιστική βλέπω, σου χωρισε πολύ σωστα τα ποσοστα θνησιμοτητας ανα ηλικιακή ομάδα και τώρα εσύ διαιρείς τα συνολικα κρουσματα με τον αριθμο των
νεκρών για να βγάλεις ένα πολυ ακριβές ποσοστό που αφορά ποιους?
Συγκρινω δηλαδή έναν παππού 85+ που μπορει να παει και απο χέσιμο οχι απο κορονοιο με ένα υγιή 15 χρονο?

Δεινόσαυρος
13/07/2021, 16:20
Οι επαναστασεις που λες εγιναν απο επανσταστες οχι απο καναπεδατους φοβιτσιαρηδες μην παθει κατι η ζωουλα τους. Σηκωσαν το λαβαρο και βαλανε τα στηθη τους στην φωτια.

Σημερα αυτη ειναι η επανασταση. Να μην μας νικησει ο ιος. Να νικησει η ζωη.




'Εχεις έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να βλέπεις τα πράγματα. Κάποιος ίσως να σου έλεγε οτι ήδη σε έχει νικήσει ο ιός, και οτι *εσύ* έχεις θυσιάσει την ζωή στον βωμό της ιδεοληψίας σου.

Κάποιος ίσως να σου έλεγε οτι οι καναπεδάτοι φοβιτσιάρηδες μη πάθει κάτι η ζωούλα τους δεν είναι αυτοί που νομζεις, αλλα πιθανότατα το ακριβώς αντίθετο.

Το πόσο ανοικτός (ή έστω ανεκτικός) είσαι σε αυτήν την ιδέα λέει πολλά για το "επαναστατικό" status που ισχυρίζεσαι οτι αντιπροσωπεύεις.

Για να μην μιλήσω με πολιτικές ταμπέλες. Καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω.

Parking
13/07/2021, 16:24
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Τη στιγμή που σε άλλες χώρες γίνεται της πουτάνας και ο κόσμος είναι στους δρόμους γιατί δεν έχουν εμβόλια και καταρρέουν τα υγειονομικά τους συστήματα.

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

:beer:

Αυτοί λοιπόν όλοι που είναι κατά των εμβολίων
δεν ανήκουν φυσικά στον Βαρουφάκη

Το χουμε?
Κάτι τύπους που έχουν αλληλογραφία με το Χριστό ψηφίζουν
και κάτι στρατηγούς με μπέβατρον:lol:
Με το βαθύ κράτος δηλαδή μιλάς κατ ευθείαν

Κάπου εδώ είναι και το κλειδί
Δεν φωνάζει ο κόσμος για την καθηστέρηση στον εμβολιασμό
δεν φωνάζει για τα κρούσματα
Εγώ λέω να περιμένω λέει ο παππούς να δω τι θα γίνει
και το κράτος φυσικά κάνει ότι ξέρει πιο καλά
Κατηγορεί τον πολίτη

Πολύ βολικά για να έχουν γίνει κατά λάθος

Η καρέκλα καρέκλα και η χώρα κατεδαφίζεται

kosni
13/07/2021, 16:28
Ξέρω να κάνω διαίρεση σίγουρα

διαιρεση μπορει να ξερεις, αλλα δεν ξερω αν ξερεις τι διαιρεις

https://link.springer.com/article/10.1007/s10654-020-00698-1

CorpseAlive
13/07/2021, 16:30
Σίγουρα παρενέργεια του μαγνήτη που έβαλες μέσα σου

o_gavros
13/07/2021, 16:32
Κοριτσα;
Σας βλέπω ότι αρχινατε να τρωγεστε όσο περνάει η ώρα και το σχολασμα κοντοζυγωνει.
Θερμή παράκληση, μη γίνει πάλι μαδομουνι.

AristidisZ
13/07/2021, 16:32
Τα πάμε καλά απο στατιστική βλέπω, σου χωρισε πολύ σωστα τα ποσοστα θνησιμοτητας ανα ηλικιακή ομάδα και τώρα εσύ διαιρείς τα συνολικα κρουσματα με τον αριθμο των
νεκρών για να βγάλεις ένα πολυ ακριβές ποσοστό που αφορά ποιους?
Συγκρινω δηλαδή έναν παππού 85+ που μπορει να παει και απο χέσιμο οχι απο κορονοιο με ένα υγιή 15 χρονο?

Οκ λοιπόν, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ, έχουμε 89 απώλειες στις ηλικίες 18-39 από 143188 κρούσματα

Αυτό είναι 1 στις 10000 ;

Στο 0-17 έχουμε 3 απώλειες στα 37500 κρούσματα

Είναι αυτό 1 στα 50000 ;

Πάμε και σε πιο δημιουργικά μαθηματικά

Στο 40-64 έχουμε 1.15% (1871 στα 171621), δηλαδή σχεδόν το ποσοστό που αναφέρθηκε παραπάνω για τα 65 έτη, και 3πλάσιο του αναμενόμενου για τα 55 έτη, τη στιγμή που αν πούμε ότι υπάρχει μια ψιλό κανονική κατανομή στο 40-64, μιλάμε για 1.15% για μ.ο. ηλικίας 52 ετών

Λίγο πατάτες τα νούμερα παραπάνω ;;;

McGyver
13/07/2021, 16:33
Κάπου εδώ είναι και το κλειδί
Δεν φωνάζει ο κόσμος για την καθηστέρηση στον εμβολιασμό
δεν φωνάζει για τα κρούσματα
Εγώ λέω να περιμένω λέει ο παππούς να δω τι θα γίνει
και το κράτος φυσικά κάνει ότι ξέρει πιο καλά
Κατηγορεί τον πολίτη

Ώπα κάτσε ρε φίλε...

Πριν μερικούς μήνες που δεν είχαν όλοι τη δυνατότητα να εμβολιαστούν, δε φωνάζαμε;

Που είχαμε lockdown;
Που έπρεπε κλειστούμε σπίτια μας;
Που βγαίναμε και έπρεπε να το δηλώσουμε με SMS;

Που δεν τα κάναμε και πολύ καλά και πάλι εμάς κατηγορούσαν;

Oh wait!

Και γαμώ τα endless loops :bawl:!!!

KotsosDR
13/07/2021, 16:41
Λοιπόν για να μη μακρυγορώ. (EDIT: τελικά μακρηγόρησα )

Η σύζυγος μου πάσχει απο αυτοάνοσο νόσημα που πιθανή μεγάλη έξαρση (είναι σχεδον αγνωστα μεχρι σήμερα τα αίτια ) σημαίνει ακόμα και θανατο .
Πιστεύει κανένας γιατρός η μή οτι δεν θα έπρεπε να είμαστε 2 και 3 φορες σκεπτικοί για το αν θα έπρεπε να εμβολιαστεί η όχι ;
Πιστεύει κανένας γιατρός οτι υπάρχουν αρκετά δεδομένα για τα αυτοάνοσα (ειδικά για τον Σ.Ε.Λ.) ωστε να έχουμε κατα συνέπεια αρκετα δεδομένα για τον εμβολιασμό; Αν ναι να του κάνουμε ευχαρίστως μια επίσκεψη.
Αναλαμβάνει κάποιος γιατρος να υπογράψει χαρτί οτι εχει ευθύνη αν πάθει κάτι η συζυγός μου μετα τον εμβολιασμό ; όχι.
Υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν οτι μακροχρόνια δεν θα επηρεαστεί η σύζυγός μου από το εμβόλιο ; Όχι (υπάρχει για αλλα εμβόλια που δεν εχουν καμία σχέση με τα συγκεκριμένα και φυσικά τα κάναμε όλα) .
Υπάρχει μελέτη για το πόσα άτομα με συστηματικό ερυθηματώδη λύκο χειροτέρευσαν μετά τον εμβολιασμό ; Οχι.
Υπάρχουν γιατροι που επισημα ή ανεπίσημα μας εχουν συστήσει να μη κάνουμε το εμβόλιο ;Ναι(οι περισσότεροι ανεπίσημα).
Νομίζει κανένας οτι δεν πληρώσαμε ακριβά λάθος επιλογές προηγούμενων γιατρών γιατι τότε δεν πέρναμε δευτερη ,τριτη ή και τέταρτη γνώμη?
Νομίζει κανένας πως οτι νέο φάρμακο προτείνεται δεν μας ζητείται να το σκεφτούμε πολυ καλά απο τους ίδιους τους γιατρούς πρίν προχωρήσουμε;


Υπαρχει φυσικα η οδηγία να εμβολιαστεί , με διακοπή της ανοσοκαταστολής (που την προκαλούν μεχρι στιγμής για να καταπολεμήσουν την έξαρση της ασθένειας) και φυσικα σου λένε πως σύμφωνα με τους ειδικούς το ενδεχόμενο σοβαρης εξαρσης είναι μεν υπαρκτό (που μπορεί να σημαίνει βλαβες σε όργανα , μεταμοσχευση , άλλες επιπλοκες , θανατος κτλ..) , αλλα αυτο δεν πρεπει να μας απασχολει :eyepop: γιατι τα ωφελη απο τον εμβολιασμο είναι μεγαλυτερα...

Απο εκει και πέρα είχα την μητέρα μου με καρκίνο που της διαγνώσθηκε πέρυσι μεσα στο πρωτο lockdown και την χάσαμε πριν απο 3 μήνες , μπορεί ευκολα να καταλάβει κανείς τι τραβήξαμε τόσο καιρό (και ακόμα τραβαμε ) ωστε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να νοσήσει κάποιος και με τη σειρά του το μεταφέρει στη συζυγό μου ή στη μητέρα μου, δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομέρειες αλλα φανταστείτε πως ένιωθα κάθε φορά που εβλεπα συνοστισμό με μηδενικά μετρα χωρίς αυριο... (αναφέρομαι μόνο στα του covid , και όχι στο προσωπικό δράμα..)


Και φυσικά αρκετοί (που γνωρίζω) που εμβολιάστηκαν και όλο αυτο το διάστημα ζούσαν σαν να μη υπάρχουν μέτρα η κορωνοιος (αρκετοί ελεγαν φυσικά οτι προκειται για απλη γρίπη....) , τώρα κουνανε το δάχτυλο επιδεικτικά στους ανεμβολίαστους ... αυτοι που μαζευονταν ο ενας πανω στον αλλον σε πλατείες και παραλίες όσο είχαμε lockdown.

Πρίν πει κάποιος οτι είναι ειδική περίπτωση η σύζυγός μου , του προτείνω να μάθει πόσους ανθρώπους έχει η χώρα μας που έχουν κάποιο σοβαρό αυτοάνοσο , πόσους καρκινοπαθής , και πόσους άλλους που είναι "ειδικές περιπτωσεις" ...θα εκπλαγείτε απο τα νούμερα. Πιστέψτε με παρακαλανε για μία λυση οσο αφορά την πανδημία που δεν θα τους κάνει όμως να φύγουν απο αυτο που υποφέρουν ήδη...

Εχετε ακούσει την έκφραση μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ; Αυτό σκέφτονται όλοι αυτοί και μαζί τους και εμείς . Καλό απόγευμα !

ratamahatta
13/07/2021, 16:43
Εάν στον χρόνο που διαθέτουμε για να μπούμε και να κραξουμε σχετικά με το όχι η ναι είτε να μ@λ@κιστουμε στα social τον αφιερωναμε για αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο σχετικά με πληροφορίες για mrna, φαρμακοβιομηχανίες,ανάγνωση πληροφοριών σε σχέση με μετάδοση, κρούσματα,ιοικα φορτία και τόσα άλλα θα γνωρίζαμε τι συμβαίνει και τι πρέπει να κάνουμε.

Parking
13/07/2021, 16:49
Ώπα κάτσε ρε φίλε...

Πριν μερικούς μήνες που δεν είχαν όλοι τη δυνατότητα να εμβολιαστούν, δε φωνάζαμε;

Που είχαμε lockdown;
Που έπρεπε κλειστούμε σπίτια μας;
Που βγαίναμε και έπρεπε να το δηλώσουμε με SMS;

Που δεν τα κάναμε και πολύ καλά και πάλι εμάς κατηγορούσαν;

Oh wait!

Και γαμώ τα endless loops :bawl:!!!

Εγώ δεν σταμάτησα να δουλεύω οπότε δεν πήρα χαμπάρι από SMS
Όταν είχαμε κρούσμα όλη η βάρδια σπίτι, απολύμανση και τράμπα άλλοι
φυσικά η παραγωγή στο ρελαντί
Κάποιοι συνάδελφοι έφυγαν (κι αυτοί δεν είναι νούμερα αλλά υπαρκτοί άνθρωποι)
Ένας έμεινε μισός και πάει για αναπηρική

Εγώ λόγω ηλικίας εμβολιάστηκα τελευταίος και δεν χάρηκα καθόλου
Ούτε γιατί δεν πήγαιναν τα πουρά
Ούτε γιατί δεν μπορούσα να πάω εγώ στη θέση τους (ή έστω άλλοι)
Ούτε για τίποτα.
Κάθε μέρα έρχομαι σε επαφή θέλοντας και μη με πολλούς ανθρώπους
Τι έντλες λουπ μου λες?
Έντλες έχουμε κωλόχαρτο στη δουλειά πάντως
:lol:

nikos_abel
13/07/2021, 17:00
Λοιπόν για να μη μακρυγορώ. (EDIT: τελικά μακρηγόρησα )

Η σύζυγος μου πάσχει απο αυτοάνοσο νόσημα που πιθανή μεγάλη έξαρση (είναι σχεδον αγνωστα μεχρι σήμερα τα αίτια ) σημαίνει ακόμα και θανατο .
Πιστεύει κανένας γιατρός η μή οτι δεν θα έπρεπε να είμαστε 2 και 3 φορες σκεπτικοί για το αν θα έπρεπε να εμβολιαστεί η όχι ;
Πιστεύει κανένας γιατρός οτι υπάρχουν αρκετά δεδομένα για τα αυτοάνοσα (ειδικά για τον Σ.Ε.Λ.) ωστε να έχουμε κατα συνέπεια αρκετα δεδομένα για τον εμβολιασμό; Αν ναι να του κάνουμε ευχαρίστως μια επίσκεψη.
Αναλαμβάνει κάποιος γιατρος να υπογράψει χαρτί οτι εχει ευθύνη αν πάθει κάτι η συζυγός μου μετα τον εμβολιασμό ; όχι.
Υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν οτι μακροχρόνια δεν θα επηρεαστεί η σύζυγός μου από το εμβόλιο ; Όχι (υπάρχει για αλλα εμβόλια που δεν εχουν καμία σχέση με τα συγκεκριμένα και φυσικά τα κάναμε όλα) .
Υπάρχει μελέτη για το πόσα άτομα με συστηματικό ερυθηματώδη λύκο χειροτέρευσαν μετά τον εμβολιασμό ; Οχι.
Υπάρχουν γιατροι που επισημα ή ανεπίσημα μας εχουν συστήσει να μη κάνουμε το εμβόλιο ;Ναι(οι περισσότεροι ανεπίσημα).
Νομίζει κανένας οτι δεν πληρώσαμε ακριβά λάθος επιλογές προηγούμενων γιατρών γιατι τότε δεν πέρναμε δευτερη ,τριτη ή και τέταρτη γνώμη?
Νομίζει κανένας πως οτι νέο φάρμακο προτείνεται δεν μας ζητείται να το σκεφτούμε πολυ καλά απο τους ίδιους τους γιατρούς πρίν προχωρήσουμε;


Υπαρχει φυσικα η οδηγία να εμβολιαστεί , με διακοπή της ανοσοκαταστολής (που την προκαλούν μεχρι στιγμής για να καταπολεμήσουν την έξαρση της ασθένειας) και φυσικα σου λένε πως σύμφωνα με τους ειδικούς το ενδεχόμενο σοβαρης εξαρσης είναι μεν υπαρκτό (που μπορεί να σημαίνει βλαβες σε όργανα , μεταμοσχευση , άλλες επιπλοκες , θανατος κτλ..) , αλλα αυτο δεν πρεπει να μας απασχολει :eyepop: γιατι τα ωφελη απο τον εμβολιασμο είναι μεγαλυτερα...

Απο εκει και πέρα είχα την μητέρα μου με καρκίνο που της διαγνώσθηκε πέρυσι μεσα στο πρωτο lockdown και την χάσαμε πριν απο 3 μήνες , μπορεί ευκολα να καταλάβει κανείς τι τραβήξαμε τόσο καιρό (και ακόμα τραβαμε ) ωστε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να νοσήσει κάποιος και με τη σειρά του το μεταφέρει στη συζυγό μου ή στη μητέρα μου, δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομέρειες αλλα φανταστείτε πως ένιωθα κάθε φορά που εβλεπα συνοστισμό με μηδενικά μετρα χωρίς αυριο... (αναφέρομαι μόνο στα του covid , και όχι στο προσωπικό δράμα..)


Και φυσικά αρκετοί (που γνωρίζω) που εμβολιάστηκαν και όλο αυτο το διάστημα ζούσαν σαν να μη υπάρχουν μέτρα η κορωνοιος (αρκετοί ελεγαν φυσικά οτι προκειται για απλη γρίπη....) , τώρα κουνανε το δάχτυλο επιδεικτικά στους ανεμβολίαστους ... αυτοι που μαζευονταν ο ενας πανω στον αλλον σε πλατείες και παραλίες όσο είχαμε lockdown.

Πρίν πει κάποιος οτι είναι ειδική περίπτωση η σύζυγός μου , του προτείνω να μάθει πόσους ανθρώπους έχει η χώρα μας που έχουν κάποιο σοβαρό αυτοάνοσο , πόσους καρκινοπαθής , και πόσους άλλους που είναι "ειδικές περιπτωσεις" ...θα εκπλαγείτε απο τα νούμερα. Πιστέψτε με παρακαλανε για μία λυση οσο αφορά την πανδημία που δεν θα τους κάνει όμως να φύγουν απο αυτο που υποφέρουν ήδη...

Εχετε ακούσει την έκφραση μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ; Αυτό σκέφτονται όλοι αυτοί και μαζί τους και εμείς . Καλό απόγευμα !

Αν η πλειοψηφία των "αρνητών" είχε ανάλογα επιχειρήματα, δεν θα κάναμε αυτή τη κουβέντα. Θα είχαμε εμβολιαστεί αυτοί που μπορούμε
και έτσι θα προστατεύαμε αυτούς που δεν μπορούνε.

Τα ειλικρινά μου σέβη.

Nostradamus
13/07/2021, 17:15
Το προβλημα δεν ειναι ποτε οι ανθρωποι με επιχειρηματα. Ειναι οι χρησιμοι ηλιθιοι εκατερωθεν, που σηκωνουν σημαιες επαναστασης και νομιζουν οτι ξερουν τι τους γινεται. Ολοι οι υπολοιποι πληρωνουμε το μαρμαρο αυτων ακριβως των ηλιθιων και των πραξεων τους.

afasias
13/07/2021, 17:29
Β' Βαλκανικός πόλεμος, ΕΠΙΔΗΜΙΑ ΧΟΛΕΡΑΣ, και ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΣ.
Ημερόλογιο του μετέπειτα δικτάτορα Ι. Μεταξά (τότε ήταν λοχαγός του Γενικού΄Επιτελείου και στρατιωτικός σύμβουλος του Ελευθέριου Βενιζέλου):
Στις 7 Ιουλίου [ο Ι.Μ. απευθύνεται στη σύζυγό του Λέλα] Ἔχω ἡμέρες νά σοῦ γράψω διότι εἴχαμε χολέραν εἰς τό Γενικόν Στρατηγεῖον καί ἀπέθανεν ὁ Καλλέργης ὅστις δέν εἶχεν ἐμβολιασθῇ. Ὅλοι οἱ ἄλλοι ἐμβολιασθέντες εἴμεθα ἄριστα εἰς τήν ὑγείαν. Αὐτά συνέβησαν εἰς τό Χατζῆ Μπεηλίκ […]
Και παρακάτω γράφει:
[...] Ὅλοι ὅσοι ἀπέθαναν ἀπό χολέραν δέν εἶχαν ἐμβολιασθῆ—ὁ Καλλέργης δέν ἤθελεν ἐπ’οὐδενί λόγῳ, ὁ Παρνασσίδης τό ἴδιο, ὁ Πρασσᾶς τό ἴδιο. Τουναντίον, ὅσοι ἐμβολιάσθηκαν, ἤ δέν ἔπαθαν τίποτε ἤ πολύ ἐλαφρά.
Καί εἰς τάς Ἀθήνας ὑπάρχει χολέρα. Πλήν τούτων, τί θά γίνῃ ὅταν θά γυρίσω; Ἐγώ ὡς ἐμβολιασμένος, φέρνω τό μικρόβιον τῆς χολέρας, χωρίς νά παθαίνω τίποτε, τό μεταδίδω ὅμως. Λοιπόν, δέν θά πρέπῃ νά ἐπιστρέψω εἰς τό σπῆτι μου, ἀλλά θά μείνω κάπου μεμονωμένος διά 30-40 ἡμέρας διά νά εἶσθε ἀσφαλεῖς. Αὐτό εἶναι τό ἀποτέλεσμα τῆς ἐπιμονῆς σου νά μή ἐμβολιασθῆτε. Ὅλοι ἐννοεῖται. Καί τό ὑπηρετικόν.
https://drive.google.com/drive/folders/1GKB8y-J8RYOmYt1PnetgVBflyL1OPbLd?fbclid=IwAR2TeFwYDjUAlt0uZ3AFybMveMV7oFMrCDzV-ybuZsUtIzligMRJyVOvRds

:beer:

alexis72
13/07/2021, 17:46
κατάντια η πιάσαμε πάτο σαν χωρα ...
κληρώνουν ενα αγριοκάτσικο δώρο σε οσους ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΝ ....
στο παλαίκαστρο σητείας στο λασιθι ...κρητη μεριά
ΤΡΕΞΤΕΕΕΕΕΕΕ να προλαβετε να μπειτε στην κληρωση....
ο μεγαλος κουλης δινει 150 ευρω ,εδω δινουν αγριοκατσικο σε κληρωση ....
καλα παμε ....ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

McGyver
13/07/2021, 17:53
κατάντια η πιάσαμε πάτο σαν χωρα ...
κληρώνουν ενα αγριοκάτσικο δώρο σε οσους ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΝ ....
στο παλαίκαστρο σητείας στο λασιθι ...κρητη μεριά
ΤΡΕΞΤΕΕΕΕΕΕΕ να προλαβετε να μπειτε στην κληρωση....
ο μεγαλος κουλης δινει 150 ευρω ,εδω δινουν αγριοκατσικο σε κληρωση ....
καλα παμε ....ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Είναι ανάλογα τα γίδια που στοχεύουν τα εκάστοτε κίνητρα, στο Las Vegas μπαίνεις σε κληρώσεις για μετρητά...

Πλάκα πλάκα, αν αρνηθώ τη 2η δόση παίρνω ολόκληρο λαχνό ή μισό;

CorpseAlive
13/07/2021, 17:54
Είναι ανάλογα τα γίδια που στοχεύουν τα εκάστοτε κίνητρα, στο Las Vegas μπαίνεις σε κληρώσεις για μετρητά...

Πλάκα πλάκα, αν αρνηθώ τη 2η δόση παίρνω ολόκληρο λαχνό ή μισό;

Αν διαβάζεις Μακελείο παίρνεις 3.....





Λαχνούς.